post

Opublikowane 04.10.2021 15:36 przez

Szymon Janczyk

Są w szatniach swoich klubów tak długo, że niektórzy mówią, że zapuścili już w nich korzenie. Kibice nie zaczepiają ich już w restauracji, żeby poprosić o autograf, bo całe miasto zebrało od nich podpisy. Często zakładają opaskę kapitana, mają pewne miejsce w radzie drużyny. Nowych kolegów poinstruują, gdzie warto skoczyć na drugie śniadanie, a których miejsc lepiej unikać. Oto weterani, czasami nawet legendy klubów poszczególnych pierwszej ligi. Sprawdziliśmy, którzy piłkarze z aktualnej kadry drużyn z zaplecza Ekstraklasy, mają najwięcej meczów w jej barwach na koncie.

Klub weterana. Legendy pierwszoligowych klubów

Arka Gdynia – Marcus da Silva

Marcus strzela, Marcus się cieszy

Żywa legenda Arki Gdynia i najlepszy strzelec w historii klubu. Marcus da Silva jest jednym z niewielu zagranicznych piłkarzy w polskich klubach, którzy dostąpili takiego zaszczytu. Z drugiej strony – po tylu latach nikt nie traktuje go już jak Brazylijczyka. Zawodnik Arki nie jest gościem, który spędza na boisku każdą minutę. 37-latek w końcu swoje w karierze przeżył. Mimo to wciąż potrafi być decydującym zawodnikiem: tak było w meczu z GKS-em Katowice, gdy po wejściu z ławki wypracował dwa gole. Cztery bramki dzielą go od tytułu najlepszego zagranicznego snajpera w historii zaplecza Ekstraklasy.

 Tyle lat jestem w Arce… Każdy chciałby dużo zarabiać, ale nie widzę siebie, by w tym wieku wyjeżdżać tak daleko i zostawiać rodzinę. To musiałoby być bardzo opłacalne. Tylko pytanie – czy mi to jest teraz potrzebne? W życiu nie chodzi tylko o pieniądze – mówił nam, gdy dostał ofertę z drugiej ligi katarskiej. Wygląda na to, że 37-latek zakończy swoją karierę w Gdyni.

Marcus da Silva w Arce Gdynia:

 • 244 mecze
 • 63 gole
 • 30 asyst

MARCUS: PIENIĄDZE NIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE [WYWIAD]

Chrobry Głogów – Michał Ilków-Gołąb

Ilków-Gołąb jako kapitan Chrobrego

Legenda całej pierwszej ligi, a także – gdy wykonywał rzuty karne – must have każdego gracza Fantasy 1. ligi. Prawy obrońca Chrobrego nie jest wychowankiem klubu, ale pochodzi z Dolnego Śląska i niemal przez całą karierę „kręcił się” po tutejszych klubach. Od blisko dekady stacjonuje w Głogowie i nie gra tu tylko za zasługi. W minionym sezonie wypracował osiem bramek, co było jednym z najlepszych wyników wśród zawodników na jego pozycji.

Zżyłem się z barwami Chrobrego. Trafiłem tu na ambitnych ludzi, dzięki którym klub z roku na rok się rozwijał, a ja wraz z nim. Wszelkie zmiany obserwuję od środka i cieszę się, że jestem tego częścią. Nie chciałbym być oceniany jako stary czy doświadczony zawodnik! Wiek to tylko liczba. Oceniajcie mnie proszę w sposób rzetelny z tego, co pokazuję na boisku. Młody i perspektywiczny już co prawda nie jestem, ale tak się czuję – mówił nam niedawno sam Michał Ilków-Gołąb, który przyznaje, że po zakończeniu kariery chce zostać przy piłce.

Kurs trenerski, skautingowy, przygotowanie motoryczne – to jego główne zainteresowania. Z takim doświadczeniem powinien pomagać Chrobremu nawet w nowej roli.

Michał Ilków-Gołąb w Chrobrym:

 • 240 meczów
 • 38 goli
 • 17 asyst

ILKÓW-GOŁĄB: CHCIAŁBYM ZOSTAĆ PIŁKARZEM [WYWIAD]

GKS Jastrzębie – Kamil Jadach

Kamil Jadach świętuje bramkę dla GKS-u Jastrzębie

Żaden z piłkarzy z naszego zestawienia nie wykręcił większej liczby gier dla jednej drużyny niż Kamil Jadach. Człowiek-instytucja w Jastrzębiu. Może nie gra już tyle, ile grał kiedyś, ale ma przecież 31 lat – wciąż sporo przed nim. Cztery setki gier dla GKS-u? Jak najbardziej są w jego zasięgu. Jadach to przypadek niezwykły, bo w jednym klubie spędził całe swoje życie. Dosłownie – wychował się 50 metrów od stadionu, nawet w juniorach nigdy nie reprezentował innych barw. Co więcej: jego brat prowadzi doping na trybunach. Przeżył upadek klubu i odrodzenie od najniższych lig. Absolutnie niepodrabialna historia.

My mamy naprawdę bardzo zgraną ekipę. To też bierze się stąd, że są u nas trochę specyficzne zasady. Nikogo nie wykluczamy, ale trzeba zapracować na to, by zostać zaakceptowanym. Jeśli jednak się poczuje ten klimat, zarówno nasz, jak i GKS-u i Jastrzębia, to jesteś swój i wszyscy pójdą za tobą w ogień. Najlepszym przykładem Farid Ali, który utożsamia się z klubem, miastem, chodzi w szalikach GKS-u, a w szatni jest ważną postacią, również czysto koleżeńsko – opowiadał nam, gdy opisywaliśmy jego karierę.

Kamil Jadach w GKS-ie Jastrzębie:

 • 352 mecze
 • 66 goli
 • 13 asyst*

* asysty bez sezonów w niższych ligach

JADACH: W JASTRZĘBIU MAMY SWOJE FLOW [WYWIAD]

GKS Katowice – Adrian Błąd

Adrian Błąd na początku przygody z GKS-em Katowice

Być może liczba występów Adriana Błąda nie stawia go w pierwszym rzędzie zasłużonych piłkarzy GKS-u Katowice. Być może to, że wykręcił ją na drugim i trzecim poziomie rozgrywkowym w Polsce także. Ale z drugiej strony GieKSa ostatnich latach mocno się z nim kojarzy. Zawsze gdzieś był, robił liczby, pomagał, ciągnął wózek. Jest liderem szatni i zespołu, mimo że na co dzień musi zmagać się z chorobą córki w życiu prywatnym.

29-latek niedawno podpisał kontrakt, który wiąże go z GieKSą do 2023 roku. Jest kapitanem zespołu i postacią mocno szanowaną przez kibiców. Jeśli strzeli dla katowiczan jeszcze dziewięć bramek na zapleczu Ekstraklasy, w skoczy do zestawienia najlepszych snajperów tych rozgrywek w XXI wieku.

Adrian Błąd w GKS-ie Katowice

 • 139 meczów
 • 35 goli
 • 24 asysty

GKS Tychy – Maciej Mańka

Maciej Mańka i Łukasz Grzeszczyk świętują gola dla GKS-u Tychy

W Tychach mają dwie ikony: Łukasza Grzeszczyka i Macieja Mańkę. Ten pierwszy niedługo zostanie piłkarzem z największą liczbą występów w historii 1. ligi. Spora część z nich to oczywiście mecze dla tyskiego klubu, ale jednak Grzeszczyk kilka drużyn w swojej karierze zaliczył. Z kolei Mańka niemal całą karierę spędził w jednym zespole. Jest wychowankiem GKS-u, miał także epizody w Górniku Zabrze. 32-latek wciąż dzielnie się trzyma. Nie złamała go kontuzja, w poprzednim sezonie zdobył kuriozalnego gola twarzą. Tak, twarzą, bo Erik Cikos wybijał piłkę tak, że trafił prosto w twarz Mańki, a futbolówka wpadła do siatki.

W rozmowie ze „Sportem” obrońca wyliczał jeszcze kilka takich trafień. Tu załadował biodrem, tam barkiem. To jednak bardzo efektywny boczny defensor. Według zapowiedzi Leszka Bartnickiego, w Tychach spędzi ostatnie lata kariery. – Dosłownie kilka dni przed kontuzją Maciek przedłużył kontrakt, w praktyce wiążąc się z GKS-em Tychy do końca kariery. Cieszymy się, że „Maniol”, będący przecież wychowankiem klubu, może znów walczyć o miejsce na prawej obronie. Poprzednie rozgrywki były dla niego bardzo udane, strzelał dużo ładnych goli i zaliczał sporo asyst.

Maciej Mańka w GKS-ie Tychy:

 • 288 meczów
 • 28 goli
 • 17 asysty

Górnik Polkowice – Maciej Bancewicz

Maciej Bancewicz (na pierwszym planie) i Karol Fryzowicz w zespole Górnika

Polkowicki klub jest specyficzny. W drugiej lidze sporo mówiło się o tym, że piłkarze Górnika łączą grę z pracą, czasami nawet w kopalni. Sporo w tym zespole zawodników, którzy pochodzą z Dolnego Śląska. Maciej Bancewicz urodził się w Lubinie, ale całą karierę spędził w Polkowicach. Grał z tym zespołem w czwartej lidze, gra z nim na zapleczu Ekstraklasy. 29-letni pomocnik nie jest przy tym rozchwytywaną postacią, nie wysuwa się przed szereg, rzadko gości w mediach. Co go wyróżnia? Na pewno to, że gdy trafia do siatki, Górnik przeważnie wygrywa. Tak przynajmniej było w ostatnich sezonach w drugiej lidze.

Innymi piłkarzami, którzy zapuścili korzenie w Polkowicach są Karol Fryzowicz i Mariusz Szuszkiewicz. Ten drugi ma na koncie 81 bramek w barwach Górnika, co czyni go jednym z najlepszych, a może nawet i najlepszym strzelcem tego klubu w historii.

Maciej Bancewicz w Górniku Polkowice*:

 • 240 meczów
 • 52 bramki
 • 10 asyst

* bez sezonu 2014/2015 w IV lidze

Korona Kielce – Jacek Kiełb

Dominik Nowak – kolejny trener Jacka Kiełba w Koronie

Rok 2050, Jacek Kiełb po raz siódmy wraca do Korony Kielce – żart, który wcale nie musi być żartem. Skrzydłowy wracał do Kielc często, ale zawsze zostawiał po sobie dobre wrażenie. – W Koronie miał kilka naprawdę niezłych sezonów – najlepszy ten świeżo po powrocie ze Wrocławia, gdy zakończył rozgrywki z 10 bramkami i 5 asystami na koncie. Liczby gwarantował zawsze. Miał status ulubieńca trybun, mocno utożsamia się z barwami. Ważna postać dla minionej dekady kieleckiego klubu – pisaliśmy, umieszczając go w jedenastce dekady Korony.

Dziś ma już 33 lata, a ostatnio zerwał więzadła krzyżowe, więc na pewno powoli zbliża się do końca przygody z piłką. Być może pożegna się z nią, gdy razem z Koroną wróci do Ekstraklasy. W każdym razie jego dorobek i tak jest świetny – w kieleckiej drużynie debiutował 15 lat temu. Jasne, w międzyczasie zaliczyć cztery wypady do innych drużyn, ale nie zapominajmy, że był czas, w którym Kiełb ocierał się o reprezentację Polski. Nic dziwnego, że grając na takim poziomie, zdecydował się na odejście do Lecha Poznań.

Zdecydowanie zasłużył, żeby z „Ronaldo spod Siedlec” przechrzcić go na „Ronaldo z Kielc”.

Jacek Kiełb w Koronie Kielce:

 • 252 mecze
 • 53 gole
 • 22 asysty

ŁKS Łódź – Maksymilian Rozwandowicz

Druga liga – Maksymilian Rozwandowicz w barwach ŁKS-u (w niebieskim stroju)

Niewielu jest w Polsce piłkarzy, którzy mogą się pochwalić strzelaniem bramek dla jednej drużyny od trzeciej ligi po Ekstraklasę. A Rozwandowicz może, bo właśnie taką drogę przebył z ŁKS-em. Jego historia w Łodzi zaczęła się po drugiej stronie miasta – był bowiem zawodnikiem Widzewa. Dziś jednak pewnie niewiele osób o tym pamięta, bo zasłużył sobie na miejsce w sercach fanów ŁKS-u. Gdy ŁKS grał w najwyższej lidze, wspominał wojaże z niższczych szczebli na naszych łamach. Również te nieudane.

 Staliśmy z Michałem Kołbą w pierwszym rzędzie, przed kibicami, którzy mieli do nas pretensje za całą ligę, bo to przecież nie tylko jeden mecz. Ostra reprymenda słowna, no i ten najmocniejszy moment. Kibice się rozstąpili i naprzeciw nas pojawił się niepełnosprawny chłopak. Opowiadał, że jeździł za nami na wszystkie wyjazdy, dopingował we wszystkich meczach u siebie i że prosi tylko o to, żebyśmy mu wytłumaczyli dlaczego nie udało się awansować. No i zapadła cisza. Ta cała historia stanowiła dla nas mocny bodziec już w II lidze.

W poprzednim sezonie był jednym z najskuteczniejszych zawodników pierwszej ligi pod względem pojedynków. W powietrzu wygrał 70% starć.

Maksymilian Rozwandowicz w ŁKS-ie:

 • 136 meczów
 • 17 goli
 • asysta

ROZWANDOWICZ – OD 3. LIGI PO EKSTRAKLASĘ Z ŁKS-EM

Miedź Legnica – Marcin Garuch

Dzień z życia Marcina Garucha – pojedynek z dwa razy większym rywalem

Najniższy piłkarz w Polsce. Marcin Garuch jest rozpoznawalny przez dwie rzeczy: 154 cm wzrostu oraz przywiązanie do Miedzi Legnica. – Jak przyszedłem do Miedzi, to dostałem ksywkę Saviola, bo on też taki mały i też grał z przodu. Wiadomo, gdzieś tam się śmiali, że co to za chochlik gra, mówili, że karzeł, że konus. Ale często było też tak, że przed pierwszym gwizdkiem pojawiały się docinki, a po ostatnim kibice mówili że super walczę i grą pokazałem jak bardzo chamskie odzywki w stosunku do mnie były niepotrzebne – mówił nam kilka lat temu.

Janusz Kudyba żartował, że przed meczami każdy łapał się za barki, a Garuch trzymał resztę za biodra. Ale darł się tak, że charakteru nie można było mu odmówić. Nie jest to związek nienaruszony: Garuchowi zdarzyło się grać m.in. w GKS-ie Bełchatów. Zawsze jednak wracał na Dolny Śląsk i odgrywał ważną rolę w „Miedziance„. Podnosił się, gdy zsyłano go do rezerw i udowadniał, że poradzi sobie na zapleczu Ekstraklasy.

 Coś tam mam do powiedzenia. Moje podejście jest też takie, że w każdy mecz staram się maksymalnie zaangażować, a kolegów zmotywować do tego samego. U trenera Kudyby byłem nawet okresowo kapitanem i myślę, że swoją funkcję pełniłem dobrze. Czy idę po mieście czy jestem w galerii, to ludzie rozpoznają mnie, mówią „dzień dobry”, pytają o klub, transfery. Oczywiście po porażkach bywają inne reakcje, zdarzają się tacy, którzy reagują bardziej negatywnie – na przykład wynik nie był taki jak należy, to pytają dlaczego słabo zagraliśmy itd. Wszystko ma swoje plusy i minusy.

Małe ciało, wielkie serce. I dorobek w Miedzi.

Marcin Garuch w Miedzi Legnica:

 • 284 mecze
 • 30 goli
 • 5 asyst

MARCIN GARUCH – NASZ CZŁOWIEK W CZARNOGÓRZE

Odra Opole – Rafał Niziołek

Odra – trzeci przystanek Niziołka

Człowiek, który zdecydowanie nie jest typem podróżnika. Rafał Niziołek ma 32 lata a w swojej karierze reprezentował trzy kluby. Młodość spędził w rezerwach Miedzi Legnica, potem przez dziewięć sezonów grał dla MKS-u Kluczbork, aż w końcu trafił do Odry, gdzie gra już piąty sezon. Jego przygoda z Opolem zaczęła się od groźnego urazu. A potem wrócił i walnął bramkę z rzutu wolnego z Miedzią Legnica – prosto w okienko. Od tamtej pory jest etatowym piłkarzem Odry. Ma na koncie blisko 250 występów w 1. lidze, co czyni go jednym z najbardziej doświadczonych i wciąż aktywnych piłkarzy na zapleczu Ekstraklasy.

Rafał Niziołek w Odrze Opole:

 • 126 meczów
 • 9 goli
 • 6 asyst

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Marko Roginić

Marko Roginić w barwach Podbeskidzia

To może być lekki szok, bo Marko Roginić nie rozegrał nawet stu spotkań dla Podbeskidzia. Chorwat jest jedynym piłkarzem w naszym zestawieniu z tak niewielkim dorobkiem występów. Kibiców „Górali” może trochę boleć, że za ich aktualną „ikonę” robi zawodnik, który od pewnego czasu nie ukrywa, że chętnie wyrwałby się z klubu. Z drugiej strony: Roginić swoje zrobił. W sezonie, który zakończył się awansem bielszczan do najwyższej ligi zanotował 11 bramek i pięć asyst. Brylował w wielu statystykach, nie miał się czego wstydzić.

Po awansie spuścił z tonu, ale w tym sezonie znów pokazał, że ma to coś. Na pewno jednak przydałaby się w Bielsku-Białej osoba, z którą kibice będą mogli się utożsamiać w nieco większym stopniu. Swoje zrobiły w tej sprawie czystki w Ekstraklasie – zimą i latem z klubu odeszli Łukasz Sierpina (ponad 150 występów) czy Bartosz Jaroch (blisko 100 gier dla Podbeskidzia). Ot tak nie da się ich przecież zastąpić.

Marko Roginić w Podbeskidziu:

 • 75 meczów
 • 15 goli
 • 11 asyst

DYREKTOR SPORTOWY PODBESKIDZIA O PLANIE NA KLUB [WYWIAD]

Puszcza Niepołomice – Konrad Stępień

Konrad Stępień w barwach Puszczy

W Niepołomicach latem doszło do rozstań z kilkoma doświadczonymi zawodnikami. Michał Czarny, Michał Mikołajczyk, Longinus Uwakwe i kilku innych piłkarzy opuściło zespół. 28-letni Konrad Stępień przejął więc rolę lidera zestawienia występów, choć w zespole z Małopolski gra dopiero od trzech lat. Obrońca powoli goni pod tym względem swój dorobek z Siarki Tarnobrzeg, w której grał zdecydowanie dłużej. Nie jest jednak kapitanem zespołu, więc też ciężko mówić tu o jakiejś wielkiej historii. Ot, solidny ligowiec, którzy zadomowił się w Puszczy Niepołomice.

Konrad Stępień w Puszczy Niepołomice:

 • 115 meczów
 • 3 gole
 • asysta

Resovia – Konrad Domoń

Konrad Domoń jako kapitan Resovii

Resoviacka strona Rzeszowa ma swoje ikony. Marcin Pietryka – gość, który grę w tym klubie zacyznał w XX wieku, a kończył w 2018 roku. Radosław Adamski: piłkarz, który na Resovii się wychował i do Resovii wracał, aż dotarł z nią na zaplecze Ekstraklasy. I przede wszystkim Konrad Domoń. Człowiek, który przyszedł na trening tej drużyny w wieku 7 lat i tak się złożyło, że od tamtej pory nic się nie zmieniło. Pomocnik już od 28 lat reprezentuje barwy rzeszowskiego klubu. Aktualnie leczy poważną kontuzję, ale zamierza jeszcze wrócić na boisko. Zresztą, jak stwierdził w rozmowie z „Nowinami”, 12 lat temu też miał poważny uraz do wyleczenia i po ośmiu miesiącach wrócił, więc wie, z czym to się je.

W jego historii najbardziej niesamowite jest to, że gdy zaczynał grę w juniorach Resovii, klub był na tym samym poziomie, na którym jest teraz. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie to, że w międzyczasie musiał podnosić się praktycznie z niczego. W pewnym momencie łączył grę w piłkę z pracą nauczyciela, zupełnie jak Adamski. Jak przyznawał „Futbolnews.pl” propozycje odejścia z Rzeszowa czy nawet myśli o tym, żeby zmienić barwy, miewał rzadko. Nigdy z nich nie skorzystał.

Konrad Domoń w Resovii:

 • 297 meczów
 • 6 goli
 • 9 asyst*

*bez statystyk z niższych lig

RADOSŁAW ADAMSKI – PIŁKARZ I NAUCZYCIEL [WYWIAD]

Sandecja Nowy Sącz – Michal Piter-Bućko

Ekstraklasowe czasy. Michal Piter-Bućko kontra Marcin Robak

Kolejny z nielicznych przykładów zagranicznych weteranów w polskich klubach. Michal Piter-Bućko to najprawdziwszy przedstawiciel ekipy „Starych Słowaków”. Nie oznacza to jednak, że jest to jakaś obraza. 35-letni defensor Sandecji wciąż daje radę i podobnie jak Ilków-Gołąb jest obowiązkowym wyborem graczy Fantasy 1. ligi. Jego dorobek mocno poprawiają rzuty karne, ale w sezonie 2019/2020 zdołał wykręcić 10 goli przy zaledwie czterech jedenastkach. W obecnym sezonie nie gra już tak często, jak w przeszłości, ale jakby nie patrzeć: szósty rok w „Sączersach” leci.

Michal Piter-Bućko w Polsce reprezentował trzy kluby. Poza Sandecją były to także Podbeskidzie Bielsko-Biała (rok) i Olimpia Grudziądz (trzy sezony). Czyli za moment stuknie mu dekada gry nad Wisłą. W tym czasie zanotował 216 występów na zapleczu Ekstraklasy. Wynik, którego może mu zazdrościć wielu polskich piłkarzy. W Nowym Sączu jest jednak kilku równie bogatych w doświadczenie zawodników. Damian Chmiel czy Maciej Małkowski także śrubują rekordy gier dla Sandecji.

Michal Piter-Bućko w Sandecji:

 • 172 mecze
 • 27 goli
 • 4 asysty

Skra Częstochowa – Dawid Niedbała

Od trzeciej ligi po mecz z Lechem – Dawid Niedbała w Skrze

2007 rok, Skra gra w Klasie A. 2021 rok, Skra jest w 1. lidze. Jeszcze do niedawna mogliśmy spotkać w tym zespole osoby, które pamiętają absolutnie amatorskie granie na poziomie okręgowym. Dziś piłkarzy z dużym stażem nie brakuje, jednak ich pamięć nie sięga aż tak odległych czasów. Niemniej Dawid Niedbała czy Piotr Nocoń napisali w Częstochowie kawał historii. Ten pierwszy zbliża się do 250 występów w barwach Skry. Drugi ma na koncie 205 gier i 35 trafień (do tego 13 asyst). Niedbała dołączył do „Skrzaków” przed ich pierwszym sezonej w trzeciej lidze. Przeżył więc z drużyną już dwa awanse, tylko na chwilę odchodząc do Pilicy Koniecpol.

Jednocześnie wciąż jest to zaledwie 26-letni zawodnik, więc widzimy tu potencjał na wieloletniego lidera historycznych zestawień Skry. Jedno jest pewne – jeśli Skra za kilka lat nadal będzie się kręciła na szczeblu centralnym, a on zawiesi buty na kołku, lepszego eksperta od tej drużyny się nie znajdzie.

Dawid Niedbała w Skrze:

 • 237 meczów
 • 21 goli
 • 9 asyst

SKRA NIE MOŻE GRAĆ ANI TRENOWAĆ W CZĘSTOCHOWIE. MIASTO NIE POMAGA

Stomil Olsztyn – Rafał Remisz

Kapitan Remisz kontra weteran Arkadiusz Piech

Tylko setka z haczykiem w przypadku gracza Stomilu? Nie może być. Ale tak, w Olsztynie doszło do sporych zmian. Karierę zakończył Grzegorz Lech, zespół opuścili Janusz Bucholc i Piotr Skiba i nagle z klubu, który mógł się pochwalić jedną z najbardziej doświadczonych kadr w pierwszej lidze, wiele nie zostało. Rafał Remisz jest jednak godnym następcą wspomnianych wcześniej panów. W końcu wychował się w Stomilu i spędził w nim niemal całą karierę (z wyjątkiem czterech sezonów). Pamięta olsztyński klub z lepszych i gorszych czasów. Pamięta OKS Olsztyn i awans do 1. ligi. W tym sezonie gra od deski do deski, dostał też opaskę kapitana.

Od samego początku, gdy krystalizował się nowy skład, to walczyłem o to, żeby zostać kapitanem Stomilu. Chciałem wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności. Jestem stąd i cieszę się, że dostałem opaskę, bardzo mi na tym zależało. Grając bez opaski, też czułem, że muszę więcej dać dla zespołu, a teraz jest dodatkowy bodziec żeby osiągnąć fajny wynik z tą drużyną – mówił w rozmowie z nieoficjalną stroną klubu.

Ciężko mu będzie przebić osiągnięcia Bucholca, Lecha czy Skiby, którzy barwy Stomilu zakładali ponad 200 razy, ale i tak napisał już kawał historii olsztyńskiej piłki.

Rafał Remisz w Stomilu:

 • 115 meczów
 • 3 gole
 • asysta

Widzew Łódź – Mateusz Michalski

Michalski (numer 7) z kolegami świętuje gola dla Widzewa.

Czy Michalski jest legendą Widzewa? To duże słowo, zwłaszcza pamiętając o historii łódzkiej drużyny. Ale jednak pomocnik przeszedł z tym klubem drogę z trzeciej ligi do zaplecza Ekstraklasy. Na rok wyskoczył do Radomia, ale ostatecznie wrócił do miasta włókniarzy. Jego dorobek nie jest imponujący na tle największych piłkarzy Widzewa, choć od czasów reaktywacji na pewno jest czołową postacią tego klubu. 50 wypracowanych goli mówi przecież samo za siebie.

 Mam duży sentyment do tego miasta i klubu, bo przeżyłem w Widzewie bardzo dużo. Były momenty radości, również smutku, ale gdy zbieram to w całość, to uważam, że był to wspaniały czas. Cieszę się, że dostałem kolejną szansę, by reprezentować ten klub i postaram się tego nie zmarnować – mówił, gdy wracał do Łodzi.

W obecnym sezonie Michalski zakładał już opaskę kapitana Widzewa, co tylko potwierdza, że nie mówimy o przypadkowym gościu.

Mateusz Michalski w Widzewie:

 • 138 meczów
 • 39 goli
 • 11 asyst

CZY TO TEN SEZON WIDZEWA?

Zagłębie Sosnowiec – Dawid Ryndak

Dawid Ryndak vs Maciej Wolski

Absolutny ewenement na naszej liście. Dlaczego? Bo Dawid Ryndak przetrwał w Zagłębiu Sosnowiec aż 21 trenerów! To oczywiście nie świadczy zbyt dobrze o samym klubie, ale staż obrońcy robi wrażenie. Nie zrażał się, gdy był przesuwany na listę transferową, nie dąsał się, gdy musiał grać w rezerwach. Efektem tego jest już blisko pół tysiąca gier dla klubu z Zagłębia Dąbrowskiego. Ciężko o 32-letnim Ryndaku mówić, że jest wybitną postacią w skali polskiej piłki, jednak dla samego pierwszoligowca na pewno jest ikoną. Wychował się w sosnowieckiej drużynie, zagrał w jego barwach w Ekstraklasie (w sezonach 2007/2008 i 2017/2018). W przeszłości zakładał opaskę kapitana klubu.

Wkrótce dołączy do grona piłkarzy z największą liczbą występów w historii klubu.

Dawid Ryndak w Zagłębiu:

 • 229 meczów
 • 12 goli
 • 23 asysty

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Na zapleczu
11.10.2021

Jak wyglądają finanse w 1. lidze? Analiza raportu Deloitte za sezon 2020/2021

Blisko dziewięć i pół miliona złotych wydawał na pensje najbardziej hojny klub zaplecza Ekstraklasy. To wystarczyłoby, żeby utrzymać kadry aż czterech drużyn, które są na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o wydatki na wynagrodzenie. Firma Deloitte przygotowała dla kolejny raport finansowy dla pierwszoligowców, tym razem biorąc pod lupę nie dany rok, a sezon. Dzięki temu dowiemy […]
11.10.2021
Na zapleczu
04.10.2021

Galeria ikon. Piłkarze z największą liczbą meczów dla pierwszoligowych klubów

Są w szatniach swoich klubów tak długo, że niektórzy mówią, że zapuścili już w nich korzenie. Kibice nie zaczepiają ich już w restauracji, żeby poprosić o autograf, bo całe miasto zebrało od nich podpisy. Często zakładają opaskę kapitana, mają pewne miejsce w radzie drużyny. Nowych kolegów poinstruują, gdzie warto skoczyć na drugie śniadanie, a których […]
04.10.2021
Na zapleczu
27.09.2021

Od brydża i curlingu do dyrektora sportowego Rakowa i Podbeskidzia. Kim jest Łukasz Piworowicz?

Łukasz Piworowicz był dyrektorem sportowym w Rakowie Częstochowa i Piaście Gliwice, ale wciąż jest postacią stojącą w cieniu. Przygodę z piłką nożną zaczynał od budowania „polskiego WyScouta”, zajmował się brydżem i curlingiem, a do piłki na profesjonalnym poziomie dostał się dzięki ambicji, bo nazwiska znanego z boisk nie ma. Nie przeszkodziło mu to jednak w […]
27.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
13.09.2021

Jak trenują pierwszoligowcy?

Zainspirowani tekstem „Newonce” o tym, jak wyglądają bazy treningowe klubów Ekstraklasy, postanowiliśmy sprawdzić, co dzieje się na jej zapleczu. Pierwszoligowcy nie dorównują rozmachem infrastruktury treningowej największym klubom w kraju, to oczywiste. Wiele klubów w 1. lidze boryka się ze sporymi problemami, zwłaszcza w okresie zimowym. Z czego one wynikają? Kto ma największy komfort treningu, a […]
13.09.2021
Weszło
22.10.2021

Takiego Napoli nie ograłaby reprezentacja Polski

Legia wyłapała wczoraj 0:3 w pędzel i żadna to sensacja, bo – prawdę mówiąc – nie mam wielkiego przekonania, że to Napoli ograłaby reprezentacja Polski. Zobaczyliśmy futbol z zupełnie innego świata, do którego my nie pasujemy i żadne słynne „danie z wątroby” tej różnicy nie zatrze. Albo gra się zajebiście w piłkę, albo przeciętnie. No […]
22.10.2021
Brama dnia
22.10.2021

Manuel Locatelli kontra James Milner | BRAMA DNIA

Wraz z naszymi partnerami z Gatigo zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Wczorajszą odsłonę naszej zabawy wygrał Dmitrij Chochłow. A kto zgarnie palmę pierwszeństwa tym razem? Oglądajcie, głosujcie! JAMES MILNER VS TOTTENHAM (22.10.2007) Jak w ułamku sekundy przerobić żenujący kiks na pięknego gola? Pokazuje i objaśnia James Milner. MANUEL LOCATELLI VS JUVENTUS (22.10.2016) Czasami […]
22.10.2021
Prasówka
22.10.2021

„Legia nie miała zamiaru nic zrobić. Remis ją zadowalał”

Legia Warszawa złamana w Neapolu, przed nami ciekawa kolejka w Ekstraklasie i na jej zapleczu. O tym wszystkim przeczytanie w piątkowej prasie, w ktorej sporo wywiadów. M.in. z Wojciechem Jagodą, Bartoszem Śpiączką, Vladislavsem Gutkovskisem, Dawidem Abramowiczem czy Mateuszem Boguszem. Mamy też opinię Dariusza Dziekanowskiego o meczu Legii w Lidze Europy. – Warszawska drużyna wyszła bez […]
22.10.2021
Felietony i blogi
21.10.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gianni Infantino chciałby mundialu co dwa lata. Ja uprzejmie zapytuję: Dlaczego nie co tydzień panie Szwajcar? Albo nawet – a co, do odważnych świat należy! – codziennie? Mistrz świata poniedziałku w imieniny Bogdana – Brazylia. Mistrz świata środy tuż po zielonych świątkach – Niemcy. Nawet Polska, przy 365 mundialach w roku, musiałaby w końcu wyjść […]
21.10.2021
Brama dnia
21.10.2021

Potężna bomba czy piękny strzał z główki? | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”! We wczorajszym głosowaniu ze zdecydowaną przewagą zwyciężył Kevin Kamp. Kto okaże się lepszy dzisiaj? Tradycyjnie zapraszamy do oglądania i głosowania wraz z naszymi partnerami z Gatigo. COSMIN CONTRA VS INTER (21.10.2001) Cóż to były za derby Mediolanu! Do przerwy Inter prowadził „u siebie” 1:0 z Milanem i miał miażdżącą przewagę, […]
21.10.2021
Prasówka
21.10.2021

PRASA. Napoli wystawi dublerów na Legię

Czwartkowa prasa skupia się głównie na meczu Legii w Neapolu.  PRZEGLĄD SPORTOWY Legia słabo grająca w lidze i wygrywająca z włoskim potentatem w Europie. To już się zdarzyło. Dzisiejszy ekspert stacji Eleven Sports od Serie A Piotr Czachowski na początku lat 90. dwa razy był zawodnikiem Legii. Występował też we włoskim Udinese. 45-krotny reprezentant Polski […]
21.10.2021
Weszło
23.10.2021

Jak Raków odpowie Lechowi w korespondencyjnym boju na szczycie?

Czy forma Lecha Poznań jest spektakularna? Oczywiście, że jest spektakularna. A zarazem, mimo tak wspaniałej gry, Kolejorz nie jest drużyną, która w ostatnich meczach punktuje najlepiej. To Raków Częstochowa wygrał cztery ostatnie ligowe mecze. W tym również, jak Lech, ogrywając Legię w Warszawie. To Raków grał jak do tej tylko trzy spotkania u siebie – […]
23.10.2021
Weszło
22.10.2021

Spotkanie gołej dupy z batem, czyli Lech znów wygrywa

Logika Ekstraklasy nie zadziałała. Lech Poznań – wygrywający większość meczów – pokonał Wisłę Płock, która do tej pory przegrała wszystkie spotkania wyjazdowe. Generalnie na miejscu władz Wisły przemyślelibyśmy wydawanie kasy na wyjazdy, zwłaszcza że benzyna droga. A Kolejorz? Dzisiaj Maciej Skorża postanowił sprawdzić kilku zawodników z drugiego szeregu i nawet mimo tego Lech na sile […]
22.10.2021
Weszło
22.10.2021

Górnik Łęczna – drużyna czy promotor?

Nie powiemy, że Górnik Łęczna zajmuje się w tej lidze wyłącznie promocją piłkarzy rywali. Mieli mecze, w których powalczyli. W których zasłużyli na pochwały, kiedy nawet – a co, szarpniemy się, niech będzie odważnie – wyglądali jak zespół z Ekstraklasy. Ale tak dzieje się, gdy mecz im wyjdzie. Kiedy im mecz jednak nie wyjdzie… No […]
22.10.2021
Inne sporty
22.10.2021

Big Dog’s Backyard Ultra – wyzwanie dla biegowych masochistów

Wyobraźcie sobie bieg, który… nie ma linii mety. Bieg, w którym nikt nie rozdaje wyróżnień za drugie czy trzecie miejsce. Nie istnieje podium, liczy się tylko zwycięzca, panuje zasada „wszystko, albo nic”. Do wyłonienia mistrza potrzeba kilkudziesięciu godzin zmagań, w trakcie których śmiałkowie pokonują dosłownie setki kilometrów. Niemożliwe? Poznajcie Big Dog’s Backyard Ultra – jeden […]
22.10.2021
Piłka nożna
22.10.2021

Pełen sprzeczności. Patrick Vieira i jego trenerskie życie

Gdy Crystal Palace ostatecznie rozstało się z Royem Hodgsonem, który przeszedł na zasłużoną (ale i tymczasową) emeryturę, klub podjął decyzję o kompletnej zmianie wizerunku. Zapoczątkowały ją transfery, dokonane jeszcze podczas ery Anglika. Zwieńczeniem zaś – przynajmniej na ten moment – okazało się wybranie nowego, zupełnie inaczej sprofilowanego szkoleniowca. Nie dało się bowiem zdecydować na trenera, […]
22.10.2021
Weszło
22.10.2021

Josue – irytujący człapak czy potencjał na nowego Vadisa?

Josue ma dwa oblicza. W gorszych momentach bywa irytująco nonszalanckim człapakiem z nadwagą, z nieuzasadnionymi pretensjami do całego świata i wstrętem do brania udziału w grze defensywnej. Ale w lepszych przepoczwarza się w pana piłkarza, rozdającego ciasteczka na prawo i lewo, mądrzejszego i kreatywniejszego niż reszta boiskowej bandy, w gościa, który nie musi wstydzić się […]
22.10.2021
Ekstraklasa
22.10.2021

Radomiak – Górnik, Warta – Stal. Przed nami kolejka prawdy w Ekstraklasie

Za nami dopiero 1/3 sezonu Ekstraklasy, ale 12. kolejka może być bardzo ważna dla układu dolnej części tabeli. Zobaczymy w niej bowiem dwa mecze pomiędzy rywalami w walce o utrzymanie: Warta Poznań podejmie Stal Mielec, a Radomiak Radom przyjmie u siebie Górnik Łęczna. Beniaminkowie z ostatnich lat to naturalni kandydaci do spadku. Zwłaszcza gdy mowa […]
22.10.2021
Niezły numer
20.10.2021

Dwie trzecie goli Lecha to tercet Amaral, Ishak i Kamiński

Lech Poznań to rewelacja sezonu 2021/2022. Po zwycięstwie w ligowym klasyku z Legią Warszawa „Kolejorz” jest głównym kandydatem do tytułu mistrza Polski. W ekipie Macieja Skorży zgadza się wszystko – od obrony po atak. Jak każda drużyna Lech ma jednak swoich wyraźnych liderów. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim ofensywny tercet: Joao Amaral, Mikael Ishak oraz […]
20.10.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Stranieri
18.10.2021

Szymański najlepszym asystentem w Rosji, gole Milika i Lewego | STRANIERI

Powrót do ligowej rzeczywistości po zgrupowaniu reprezentacji Polski? Nie zawsze jest to droga usłania różami. Biało-czerwoni mają za sobą średni weekend, choć niektórzy na pewno zapamiętają go lepiej niż reszta. Wśród nich jest Robert Lewandowski, który w końcu się przełamał (sic!) czy Arkadiusz Milik, który strzelił pierwszego gola po kontuzji dla Olympique Marsylia. Najlepszy napastnik […]
18.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Dla piłki żył nielegalnie w Anglii, przez kontuzję chciał kończyć karierę. Kim jest Raphael Rossi?

Raphael Rossi to czołowa postać Radomiaka Radom. Pomógł drużynie w awansie do Ekstraklasy, wrócił do niej i gra pierwsze skrzypce. W wywiadzie z nami przedstawia się polskim kibicom. Opowiada o tym, jak przez kilka miesięcy nielegalnie żył w Anglii, żeby walczyć o swoje marzenie i grać w piłkę w Europie. O gwiazdach, które spotkał w […]
18.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

J. Zieliński: Nie docenia się doświadczenia. Nie czytam o lotach w kosmos, nadal jestem w zawodzie

Jacek Zieliński od dłuższego czasu pozostaje poza trenerską karuzelą, ale nie ukrywa, że chciałby w końcu na nią wrócić. W wywiadzie z nami opowiada o tym, jak wykorzystał dłuższą przerwę od zawodu. Jak podchodzi do pracy eksperta i komentatora telewizyjnego? Czy był skłonny przyjąć ofertę z Uzbekistanu, którą niedawno otrzymał? Jakiego projektu chciałby się podjąć? […]
17.10.2021
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tralalala
Tralalala (@tralalala)
18 dni temu

Fajny tekst, chłopak się trochę napracował i… ani jednego komentarza. Nawet ten flet, co to pod każdym artykułem pisze, że jego siostra zarabia 800 dolarów w 15 minut, tutaj się nie wpisał.

Ligowiec
Ligowiec
18 dni temu

Niektórym pierwszoligowym wyjadaczom, niestety, nie bardzo zależy na awansie do ekstraklasy. Wiedzą, że przyjdą wzmocnienia i szybko ktoś wskoczy na ich miejsce, a pieniądze zazwyczaj dobre w potentatach.
Tacy gracze wiedzą kiedy wcisnąć hamulec w swojej drużynie.

ChG
ChG
18 dni temu

Szkoda że nie wzięliście pod uwagę Michalca z ChG ,który jest dłużej w Głogowie i nie uciekł do Miedzi przy pierwszej okazji,a potem wrócił z podkulonymi ogonem jak go tam odpalili po 3 miesiącach.Po tej akcji u wielu kibiców ChG Ilków stracił w oczach

Suche Info
23.10.2021

Erling Haaland wypada na kilka tygodni

Na wczorajszej konferencji prasowej trener Borussii Dortmund poinformował, że norweski napastnik nie będzie dostępny przez kilka tygodni. – Haaland nie zagra z Arminią i będzie nieobecny kilka tygodni przez kontuzję biodra – powiedział Marco Rose. Gwiazdor Borussii strzelił do tej pory dziewięć goli w Bundeslidze, dzięki czemu na ten moment prowadzi w klasyfikacji najskuteczniejszych piłkarzy. […]
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

Jak Raków odpowie Lechowi w korespondencyjnym boju na szczycie?

Czy forma Lecha Poznań jest spektakularna? Oczywiście, że jest spektakularna. A zarazem, mimo tak wspaniałej gry, Kolejorz nie jest drużyną, która w ostatnich meczach punktuje najlepiej. To Raków Częstochowa wygrał cztery ostatnie ligowe mecze. W tym również, jak Lech, ogrywając Legię w Warszawie. To Raków grał jak do tej tylko trzy spotkania u siebie – […]
23.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Kosta Runjaić: – Grosicki musi wygrywać więcej pojedynków

Trener Pogoni Szczecin, na konferencji prasowej przed meczem z Jagiellonią Białystok, zabrał głos w sprawie Kamila Grosickiego. – Powinien wygrywać więcej pojedynków. Potrafi to robić. Inni zawodnicy powinni go wspomagać w odpowiednich strefach. Musimy to przełożyć na mecz, wrócić do naszych podstaw – powiedział Runjaić. Grosicki jeszcze rok temu był podstawowym piłkarzem reprezentacji Polski, a […]
23.10.2021
Inne sporty
23.10.2021

Maryna Gąsienica-Daniel znów na stoku. Sylwetka naszej najlepszej alpejki

Przez lata nie mieliśmy kogo oglądać na alpejskich stokach. Nawet jeśli w Pucharze Świata pojawiali się Polacy czy Polki – co zdarzało się bardzo rzadko – to ich przejazdy miały miejsce w grupie słabszych narciarzy, poza czasem transmisji telewizyjnej. Aż pojawiła się Maryna. I zaczęła pokazywać, że – mimo przeciwności losu, problemów oraz skromnego budżetu […]
23.10.2021
Suche Info
22.10.2021

Arsenal wygrywa, Cash bez błysku

Gdyby Paulo Sousa miał decydować o przydatności Matty’ego Casha do reprezentacji Polski wyłącznie na podstawie dzisiejszego meczu Arsenalu z Aston Villą… Chyba nie musielibyśmy aż tak mocno przyspieszać procedury nadawania obywatelstwa zawodnikowi z Premier League. Cash zagrał bardzo średnie zawody, a Arsenal zasłużenie wygrał 3:1.  Po trochę ponad dwudziestu minutach plan na ten mecz Aston […]
22.10.2021
Suche Info
22.10.2021

Podział punktów w Głogowie

Remisem zakończyło się pierwsze spośród spotkań I ligi w ten weekend. Chrobry Głogów przyjął u siebie rozpędzony zespół Miedzi Legnica i zdołał wicelidera ligi powstrzymać. Bezbramkowy remis trzeba uznać za sukces gospodarzy – w ostatnich czterech meczach legniczanie zdobyli 13 bramek, 12 punktów i niemal doścignęli Widzew.  Dla Chrobrego to pewne odbicie po skrajnie nieudanym […]
22.10.2021
Weszło
22.10.2021

Spotkanie gołej dupy z batem, czyli Lech znów wygrywa

Logika Ekstraklasy nie zadziałała. Lech Poznań – wygrywający większość meczów – pokonał Wisłę Płock, która do tej pory przegrała wszystkie spotkania wyjazdowe. Generalnie na miejscu władz Wisły przemyślelibyśmy wydawanie kasy na wyjazdy, zwłaszcza że benzyna droga. A Kolejorz? Dzisiaj Maciej Skorża postanowił sprawdzić kilku zawodników z drugiego szeregu i nawet mimo tego Lech na sile […]
22.10.2021
Suche Info
22.10.2021

Absurdalny błąd Gumnego, Augsburg przegrywa

Ech, szkoda, naprawdę szkoda. Już wierzyliśmy, że Robert Gumny może stanowić bardzo rozsądną alternatywę w reprezentacji, że zaczyna zdobywać stałe miejsce wśród przyzwoitych graczy z Bundesligi, a tu taki klops. Dzisiaj zamieszany przy dwóch straconych golach, przy pierwszym trafieniu meczu polski obrońca wręcz się ośmieszył. Znów nie wiemy, co o tym wszystkim sądzić.  Nie będziemy […]
22.10.2021
Suche Info
22.10.2021

Jest kara dla Albanii za jej kibiców: mecz bez publiczności

Zaskakująco szybko jak na sprawy dotyczące Albanii! Tak skomentowalibyśmy najnowsze orzeczenie Komitetu Dyscyplinarnego FIFA, gdybyśmy byli złośliwymi Serbami. Ale że nie jesteśmy, więc po prostu pochwalimy: naszym zdaniem biorąc pod uwagę wynik z murawy, obecna kara dla Albanii jest skrojona pod przewinienia, których dopuścili się tamtejsi kibice. Za kilkukrotne obrzucenie polskich kibiców plastikowymi butelkami czy […]
22.10.2021
Suche Info
22.10.2021

Kolejna zadyma w Ligue 1. Co z tą Francją?

Niestety, te obrazki są we Francji coraz częstsze. Ligue 1 jeszcze nie otrząsnęła się po skandalach związanych z meczami Nicei z Marsylią czy Lens z Lille, a znowu doszło do skandalu z kibicami w roli głównej. Tym razem zadyma opóźniająca rozpoczęcie meczu miała miejsce przed starciem AS Saint-Etienne z Angers.  Co się działo? Najkrócej rzecz […]
22.10.2021
Inne sporty
22.10.2021

Złote Kolce młotem stoją. Włodarczyk i Nowicki wyróżnieni

Złote Kolce – czyli nagroda dla najlepszych polskich lekkoatletów sezonu – przyznawane są już od 1970 roku. Dawno nie było jednak takiego sezonu jak ten. Z igrzysk w Tokio nasi zawodnicy przywieźli aż 14 medali, z czego dziewięć było wynikiem startów polskich lekkoatletów. To wynik wręcz fenomenalny, tym bardziej, gdy pomyśli się o tym, że […]
22.10.2021
Weszło
22.10.2021

Górnik Łęczna – drużyna czy promotor?

Nie powiemy, że Górnik Łęczna zajmuje się w tej lidze wyłącznie promocją piłkarzy rywali. Mieli mecze, w których powalczyli. W których zasłużyli na pochwały, kiedy nawet – a co, szarpniemy się, niech będzie odważnie – wyglądali jak zespół z Ekstraklasy. Ale tak dzieje się, gdy mecz im wyjdzie. Kiedy im mecz jednak nie wyjdzie… No […]
22.10.2021
Suche Info
22.10.2021

Linetty z nieuznanym golem, Torino z 3 punktami

Niezły mecz Karola Linettego, 3 punkty dla Torino, szkoda jedynie, że przy bramce polskiego pomocnika VAR dopatrzył się faulu jednego z jego kolegów. Dzisiaj turyński zespół przerwał wreszcie passę czterech meczów bez zwycięstwa, odbił się nieco w tabeli, a co najważniejsze z naszej perspektywy – potwierdziło się, że Linetty zaczyna powoli wracać do łask.  To […]
22.10.2021
Suche Info
22.10.2021

Wstrząsające wyznanie Evry – w dzieciństwie był molestowany

Patrice Evra, były piłkarz m.in. Manchesteru United czy reprezentacji Francji, w swojej nowej książce wyznał, że w dzieciństwie był molestowany przez jednego ze swoich nauczycieli. Co więcej, 40-letni piłkarz powiedział, że wcześniej nie ujawniał prawdy nawet własnej matce, którą uświadomił w trakcie pracy nad książką.  – Oczywiście była zdruzgotana – powiedział Evra w rozmowie z The Times. […]
22.10.2021
Suche Info
22.10.2021

Zalewski i Karbownik pomogą młodzieżówce

Nicola Zalewski najprawdopodobniej nie weźmie udziału w najbliższym zgrupowaniu dorosłej reprezentacji Polski. Jeśli nic się nie zmieni – młody polski talent na najbliższej przerwie na kadrę wzmocni zespół Macieja Stolarczyka, rywalizujący w eliminacjach Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Dziś selekcjoner ogłosił swoje zagraniczne powołania i gronie wybrańców U-21 po raz pierwszy znalazł się Zalewski. Do tej pory […]
22.10.2021
Inne sporty
22.10.2021

Big Dog’s Backyard Ultra – wyzwanie dla biegowych masochistów

Wyobraźcie sobie bieg, który… nie ma linii mety. Bieg, w którym nikt nie rozdaje wyróżnień za drugie czy trzecie miejsce. Nie istnieje podium, liczy się tylko zwycięzca, panuje zasada „wszystko, albo nic”. Do wyłonienia mistrza potrzeba kilkudziesięciu godzin zmagań, w trakcie których śmiałkowie pokonują dosłownie setki kilometrów. Niemożliwe? Poznajcie Big Dog’s Backyard Ultra – jeden […]
22.10.2021
Suche Info
22.10.2021

Zmiany w PJS dla I ligi!

Zgodnie z zapowiedziami z okresu kampanii wyborczej w PZPN-ie, nowe władze dokonały zmian w regulaminie programu Pro Junior System. Dotyczą one rozgrywek I ligi i miały być lobbowane przez same kluby z ligowej stawki. – Do tej pory w Ekstraklasie, 1. Lidze oraz 2. Lidze, aby punkty każdego młodzieżowca i wychowanka zostały uwzględnione w punktacji […]
22.10.2021
Suche Info
22.10.2021

Cash w kadrze w przyspieszonym trybie?

W sprawie Matty’ego Casha może nastąpić nagły zwrot akcji. Do tej pory i środowisko wokół reprezentacji Polski, i otoczenie zawodnika mówiło jednym głosem: to poważna sprawa, chcemy, by wszystko toczyło się swoim trybem, kadra to dodatek do obywatelstwa, bo Cash się zwyczajnie Polakiem czuje i polskie obywatelstwo jest tu właściwie potrzebą serca. Dzisiaj to ma […]
22.10.2021