post

Opublikowane 20.09.2021 15:37 przez

Szymon Janczyk

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem możliwe, że drużyna Jakuba Dziółki w rozjazdach spędzi cały sezon. Skąd wzięły się problemy Skry?

Ulica Loretańska w Częstochowie. To tam znajdziemy skromny, niewielki stadionik, na którym swoje mecze rozgrywała drugo- i trzecioligowa Skra. Zdrobnienie nie wzięło się z przypadku: obiekt może pomieścić 990 osób, ma sztuczną murawę i oświetlenie na miarę ostatniego poziomu szczebla centralnego – 550 luksów. “Loreta” to stadion ze sztuczną nawierzchnią, co tylko potęguje wrażenie odwiedzin na nieco większym, dostosowanym do gry w lidze orliku.

Mimo że obok stoi nowoczesny i całkiem schludny budynek klubowy, w którym piłkarze czy goście Skry mogą liczyć na niezłe warunki (odnowa biologiczna, sauna, siłownia, dla gości taras widokowy ze świetnym widokiem na boisko podczas meczów), oczywiste jest, że zaplecze Ekstraklasy gościć tu nie może.

Ale skoro nie u siebie, to gdzie ma grać Skra?

Skra Częstochowa i problemy ze stadionem – geneza

Ze stadionem przy ul. Loretańskiej wiąże się nietypowa historia. Jego właścicielem jest miejski MOSiR, ale — co istotne — to prywatny inwestor wyłożył środki na jego budowę. Cała sprawa jest mocno pokręcona i sięga poprzedniego wieku, gdy Skra została wyrzucona ze swojego dawnego obiektu, który został sprzedany obecnej Akademii Polonijnej. Wyrzucona, bo zdaniem klubu odpowiedzialny za tę decyzję wojewoda Jerzy Guła działał bezprawnie. Skra przez wiele lat sądziła się ze Skarbem Państwa, domagając się wielkiego odszkodowania. Ostatecznie zasądzono, że klub otrzyma 16 milionów złotych, ale w sądzie apelacyjnym odszkodowanie zostało zmniejszone o połowę. Mało tego — ostatecznie Skra nie zobaczyła ani grosza.

Reprezentanci wojewody śląskiego złożyli odwołanie do Sądu Najwyższego w Warszawie, który uchylił wyrok przyznania nam odszkodowania, nawet jeśli chodzi o połowę tych środków. W ramach odszkodowania nie dostaliśmy nic — tłumaczy nam Artur Szymczyk, prezes pierwszoligowego klubu.

ARTUR SZYMCZYK: BEZ WSPARCIA MIASTA NIE PRZETRWAMY W 1. LIDZE [WYWIAD]

W międzyczasie miasto odesłało Skrę na “Loretę”, ale to klub zainwestował w budowę w tym miejscu imponującego jak na warunki niższych lig obiektu. Bo gdy zespół grał w niższych ligach, rozmiary inwestycji i fakt, że nie korzystano przy okazji z miejskich środków, budził podziw. Wymowny artykuł z 2011 roku z portalu “Naszemiasto.pl”.

”Ponad 170 sponsorów, milionowe wydatki na inwestycje, bez sięgania do miejskiej kasy, prężnie działająca spółka akcyjna- aż trudno uwierzyć, że Skra Częstochowa, klub, który miał zniknąć z mapy Częstochowy, wyrasta na giganta. Skra powoli usuwa w cień najbardziej znany dotychczas klub futbolowy w regionie — Raków Częstochowę, który nie może wyjść z długów i ledwie wiąże koniec z końcem. Piłkarze Skry walczą o awans do III ligi. Ale sportowy sukces nie jest celem w samym w sobie dla prezesa Artura Szymczyka, który postanowił zbudować klub od podstaw. – To, co się dzieje ze Skrą, można oceniać w kategoriach cudu — mówi wieloletni sekretarz Częstochowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, Marek Więcławski. – To się nie mogło zdarzyć, jednak się zdarzyło. […] – Powiedzieliśmy sobie, że jak coś robić, to robić na wiele lat. Taki przyświeca nam cel – przekonuje Szymczyk. – Oprócz wsparcia sponsorów, na dużą część inwestycji związanych z boiskiem pozyskaliśmy pieniądze z Unii Europejskiej. Dokładnie 750 tys. zł”.

Sami widzicie. W Częstochowie spodziewano się, że to Skra, a nie Raków, rozsławią miasto grając w piłkę.

„Loreta” była twierdzą Skry

Dalsze losy obiektów przy ul. Loretańskiej nie są już tak pozytywne. Przede wszystkim nie udało się wybudować hali pneumatycznej, która mogłaby dać Skrze solidne źródło utrzymania. Inwestycję miały wesprzeć państwowe środki. – Chcieliśmy wybudować halę ze środków Ministerstwa Sportu. Złożyliśmy wniosek w wymaganym terminie, ale nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi. Ani pozytywnej, ani negatywnej, jakby nikt tego wniosku nie zauważył. Nie dostaliśmy żadnej informacji – ubolewa prezes Szymczyk.

Jeśli zaś chodzi o główny punkt bazy sportowej na “Lorecie”, najpierw sprzedano prawa do nazwy obiektu koncernowi Stolzle, aż w końcu MOSiR wziął go na swoje utrzymanie. – W tej chwili szacowany koszt utrzymania to ok. 520 tys. zł. Te dane są oparte na tym, co wykazała Skra w poprzednich latach — mówił Sławomir Gajda, kierownik referatu sportu i turystyki w Częstochowie w radiu „Jura”.

Grający w niższych ligach klubu nie stać było na to, żeby samemu utrzymywać obiekt, co — patrząc na szacowany koszt — nie dziwi. Niemniej Skra nadal grała przy ul. Loretańskiej. Mało tego: to była ich prawdziwa twierdza. Przez lata rywale nie mogli sobie poradzić ze specyficznym boiskiem w Częstochowie i gubili tam punkty. Domowy bilans z ostatnich pięciu sezonów:

SezonWygraneRemisyPorażkiBramkiMiejsce w tabeli domowej
20/21 – 2. liga95427:274.
19/20 – 2. liga95323:134.
18/19 – 2. liga94419:187.
17/18 – 3. liga14337:61.
16/17 – 3. liga67418:1211.

To punktami zdobytymi u siebie Skra wywalczyła awans z trudnej grupy III trzeciej ligi. W pięć lat klub z Częstochowy przegrał tylko 17% domowych spotkań. Taki atut w 1. lidze mógłby zdecydować o tym, czy beniaminek utrzyma się w rozgrywkach. Ale na “Loretę” na zapleczu Ekstraklasy nie ma szans. Skra otrzymała licencję na grę na stadionie zastępczym w Sosnowcu, jednak nie chce z niego korzystać, bo nie stać jej na jego wynajem. Dlatego przez pierwsze sześć kolejek grała tylko na wyjazdach. Teraz już nie może, więc mecze w roli gospodarza gra — a i owszem — także na wyjazdach.

Sprawa jest kuriozalna, bo w mediach pojawiają się informacje, jakoby Skra miała tułać się w ten sposób przez cały sezon. Czy to możliwe? I co ze stadionem Rakowa, na którym rozgrywane są mecze Ekstraklasy? Czemu częstochowianie nie mogą z niego korzystać?

Wystąpiliśmy do MOSiR-u przed meczem Rakowa z Lechem Poznań, że skoro Ekstraklasa może tam grać, to my też byśmy mogli. W rozmowach z władzami miasta i Rakowa zaznaczaliśmy, że nie chcemy korzystać z tego stadionu na co dzień, chcemy tylko grać tam mecze mistrzowskie. Nikt nam na to pismo nie odpowiada – mówi prezes Szymczyk.

To jest dziwny temat. Na dziś nic nie możemy zrobić, bo stadion przy ul. Limanowskiego, czyli stadion Rakowa, nie jest do końca skończony. Nie jest oddany do użytku sektor gości czy czwarta trybuna. Gdy ten stadion będzie skończony to, według podręcznika, Skra utraci prawo do gry na stadionie zastępczym, powinna grać na stadionie w mieście macierzystym. Jest jakiś konflikt pomiędzy klubami, ale to nie jest nasza sprawa. Że grają na wyjazdach, przekładają mecze… To nie jest w gestii Komisji Licencyjnej tylko Komisji Rozgrywek, jeśli wszyscy się na to zgadzają, to tak grają. Oczywiście ta sprawa nie może być w nieskończoność ciągnięta, kiedyś nastąpi koniec — tłumaczy nam Krzysztof Smulski z Komisji Licencyjnej PZPN.

JAK WYGLĄDA INFRASTRUKTURA I ZAPLECZE TRENINGOWE W 1. LIDZE?

Dziwny przetarg na promocję sportu

Artur Szymczyk przyznaje, że klubu faktycznie nie stać na wynajmowanie obiektu zastępczego. Ma to jednak drugie dno. – Czy gralibyśmy na stadionie zastępczym w Sosnowcu, czy pojechali do Katowic, Tychów czy Niepołomic, byłoby to dla nas to samo. Koszty związane z wynajem obiektu są tak duże, że nas na to nie stać. To nie tak, że chcemy zaoszczędzić, ale nie otrzymaliśmy środków na utrzymanie piłki zawodowej, które otrzymał Raków. Bez tych środków nie jesteśmy w stanie wynająć stadionu zastępczego. Gdybyśmy je mieli, skorzystalibyśmy z możliwości gry w Sosnowcu

O jakie środki chodzi? Jak zapewne wiecie, w wielu miastach w Polsce kluby piłkarskie są wspierane z miejskiej kasy. Często odbywa się to poprzez odpowiednio sformułowane przetargi. Czytaj: w mieście jest klub piłkarski, więc ogłasza się przetarg na promocję miasta poprzez sport przez zespoły ze szczebla centralnego. Zgłasza się jeden klub, wygrywa, zgarnia kasę. W Częstochowie przetarg był przeznaczony dla „drużyn grających w Ekstraklasie i 1. lidze”. Po awansie Skra stanęła więc do rywalizacji z Rakowem. Według prawa o wygranej miała zadecydować jedynie wysokość oferty. Czytaj: ten, kto zażyczy sobie mniej za wspomnianą promocję, otrzyma wsparcie. Skra wyceniła się na 1,23 mln zł. Raków na 1,49 mln zł. Czyli pierwszoligowiec wygrał, tak?

cashback na start fuksiarz

Otóż nie. Gdy rozstrzygano przetarg, dopatrzono się nieprawidłowego podpisu w ofercie Skry. Pierwszoligowiec został zdyskwalifikowany, pieniądze trafiły na konto Rakowa. Artur Szymczyk objaśnia nam całą sytuację.

Wszystkie zamówienia publiczne, nawet wnioski o dofinansowanie unijne, zawsze mają taką możliwość, że strona, która ogłasza dany konkurs, może wezwać stronę zgłaszającą się do uzupełnienia błędów formalnych. Nasz wniosek został przyjęty z takim samym podpisem. Następnie wezwano nas do uzupełnienia dokumentów nie dlatego, że czegoś brakowało, tylko dlatego, że gdy wniosek zostanie przyjęty, trzeba go uzupełnić o kolejne dokumenty. Potrzeba m.in. osoby, która ma doświadczenie w prowadzeniu i rozliczaniu dotacji na kwotę powyżej miliona zł. Dostarczyliśmy pisemnie umowę zlecenie z taką osobą, podpisaliśmy to tym samym podpisem. Odrzucanie tego na ostatnim etapie niesie za sobą takie odczucie, że tak musiało być. Dwa razy podpisaliśmy się tym samym podpisem. Nawet jeśli uznałoby się, że jest on błędny, można było nas wezwać do poprawek.

Czyli tak: klub nie gra na obiekcie miejskim, bo nie spełnia wymogów. Miasto ani go nie modernizuje, ani nie odpowiada na prośby o wpuszczenie Skry na drugi ze stadionów. W dodatku przetarg, który powinien zakończyć się wygraną pierwszoligowca i pozwolić mu na wynajem obiektu zastępczego, w dziwnych okolicznościach rozwiązano na niekorzyść pierwszoligowego klubu.

Absurd za absurdem.

Skra nie gra i nie trenuje w Częstochowie

W związku przyznają, że to sytuacja, jakiej w polskiej piłce nie było dawno. Co prawda w ostatnich latach problemy beniaminków z grą na własnym stadionie są normą. Rok temu we „właściwym” domu nie mogła grać Resovia. Problemy spotkały też Radomiaka, który na pewien czas wyprowadził się do Pruszkowa. Koniec końców jednak obydwa kluby grały na obiektach we własnym mieście. Tymczasem — trzymajcie się mocno — Skra nawet nie trenuje w Częstochowie. Z jednej strony dlatego, że nie chce trenować na sztucznej nawierzchni, gdy mecze rozgrywa na naturalnej murawie. ALE! Rzecz jasna była szansa na to, żeby trenować na trawie w Częstochowie. Nie zgadniecie, z kim nie udało się w tym temacie dogadać.

Korzystamy z życzliwości Blachowni, gdzie współfinansujemy utrzymanie murawy. Tam trenuje pierwsza drużyna, bo w Częstochowie boiska są przydzielone poszczególnym klubom z naszego terenu. Mogę jednak dodać, że jeden klub zawiesił swoją działalność, zlikwidował się. Znajduje się więc obiekt z naturalną murawą, nieużytkowany od 10 lat. Napisaliśmy oficjalne pismo do miasta, czy moglibyśmy wydzierżawić ten obiekt i za własne środki go utrzymywać, zmodernizować. To miało miejsce jakieś dwa lata temu, ale niestety nam odmówiono. To boisko dalej jest nieużytkowane przez nikogo — wyjaśnia Artur Szymczyk.

Jeździmy po okolicy, głównie do Blachowni, dziesięć kilometrów od klubu. Rok temu przed wyjazdowymi meczami też jeździliśmy na cały tydzień do Łobodna, Blachowni czy Kamyka, żeby trenować na naturalnej trawie. Teraz jednak jest tak cały czas — mówi nam Kamil Wojtyra, król strzelców 2. ligi w barwach Skry, zapytany o to, jak wyglądają treningi zespołu.

WOJTYRA: W RAKOWIE BYŁEM ANONIMEM [WYWIAD]

Miasto nie inwestuje w obiekt. Dzieci nie mają sprawnych toalet

Częstochowski klub, który gra poza Częstochową i trenuje też poza Częstochową. Ciężko coś z tego zrozumieć, więc nie dziwi, że w mediach pojawiają się informacje o tym, że Skra mogłaby przeprowadzić się gdzie indziej. Gdzieś, gdzie mogłaby faktycznie reprezentować miasto, w którym gra.

Nie potrafię zrozumieć tej sytuacji, nasi trenerzy i piłkarze też nie potrafią. PZPN też chyba nie rozumie, czemu dwie drużyny z tego samego miasta nie mogą grać na tym samym, miejskim obiekcie. Pewnie środowisko w całej Polsce, w tym pan, też tego nie rozumie. Bardzo mnie boli to, że stadion miejski na Rakowie był w ostatnich pięciu latach dofinansowany z Budżetu Obywatelskiego, z Ministerstwa Sportu, gdzie te pieniądze są przeznaczane wszystkim mieszkańcom miasta. Zrozumiałbym, gdyby Raków był właścicielem obiektu, ale teraz to miasto decyduje kto tam gra i w jakim wymiarze czasu. My mamy tylko jedno boisko na tyle grup młodzieżowych i dwie drużyny na szczeblu centralnym – kobiet i mężczyzn. Miasto nie rozbudowuje naszej bazy, nie wpuszcza nas też na drugi obiekt, na którym jest pięć boisk. Do sukcesu, który osiągnęliśmy, dochodziliśmy pracą z młodzieżą. Mamy 26 grup młodzieżowych, wszystkie trenują na tym samym boisku miejskim z wyeksploatowaną murawą, która nie jest wymieniana — mówi nam prezes klubu.

Obecnie nawet grupy młodzieżowe cierpią na tym, że obiektami pierwszoligowca nikt się nie interesuje. – Pierwszy raz startujemy z projektem w Budżecie Obywatelskim, bo na naszym obiekcie mamy cztery malutkie szatnie dla grup młodzieżowych. Mieszczą się one w budynku, który, jakby to powiedzieć, nie jest na stałe związany z gruntem, to taka jakby altanka. Zapadła się w nim podłoga i dzieci nie mają się gdzie przebierać. Postanowiliśmy, że nie będziemy się oglądać na miasto, tylko poprosimy mieszkańców o pomoc i zrobimy to własnymi siłami. Tam było tak, że gdy przychodziły mrozy, zakręcano wodę i nie można było się ani umyć, ani załatwić. Chcemy zbudować murowane szatnie, bo miasto w ogóle nie inwestuje w ten obiekt — dodaje Artur Szymczyk.

DZIÓŁKA: SKRA CHCE DRYFOWAĆ NA POWIERZCHNI [WYWIAD]

Częstochowa kolejnym miastem wolnym od sportu?

Jakiś czas temu, gdy wspominaliśmy o problemach Stomilu Olsztyn, mówiliśmy, że do tamtego miasta przylgnęła łatka „wolnego od sportu”. Co w takim razie powiedzieć o Częstochowie? Najbardziej rozpoznawalne kluby z tego miasta na dziś, poza żużlowym Włókniarzem, albo grają ligowe mecze w całej Polsce, tylko nie w domu, albo największy sukces w historii — grę w pucharach — celebrują w Bielsku-Białej. W dodatku wygląda na to, że nikomu nie jest wstyd, że dochodzi do takich sytuacji. Z tego co słyszymy, jutro (wtorek, 21.09.2021) ma dojść do spotkania rady drużyny, prezesa i władz miejskich. Skra chce w końcu funkcjonować normalnie. Zwłaszcza że start ligi ma całkiem udany: osiem punktów przywiezione m.in. z Legnicy, Głogowa czy Rzeszowa, napawają optymizmem.

Wynik nie jest najgorszy, graliśmy z silnymi drużynami. Trzeba cały czas punktować, nie myśleć o sprawach pozaboiskowych. Te ciągłe podróże są dla nas w jakiś sposób uciążliwe. To nie jest normalna rzecz, że gramy cały czas na wyjazdach. Staramy się nie narzekać, żeby nie nastawiać się negatywnie. W naszym przypadku gra u siebie była dużym handicapem. Wiadomo, że to sztuczne boisko nie nadaje się na 1. ligę, ale grając w Częstochowie, byłoby nam łatwiej o punkty. Na pewno łatwiej byłoby nam grać nawet na stadionie zastępczym, żeby przyzwyczaić się do jednego, „domowego” obiektu — przyznaje Wojtyra.

Jakub Dziółka, trener beniaminka rozgrywek, mówił nam jakiś czas temu: – Nie wiem, czy grając u siebie, faktycznie będziemy grali u siebie. Przygotowujemy się na różne scenariusze i nie chcemy iść w takim kierunku, że będzie nam łatwiej.

***

W Skrze są więc gotowi na to, że ich męki jeszcze trochę potrwają. Wszyscy jednak wiedzą, że na dłuższą metę tak funkcjonować się nie da. Pytanie kiedy ta wiedza dotrze to do władz Częstochowy?

Powiedzielibyśmy, że powrót Skry do swojego miasta przypomina nam powrót Odyseusza do Itaki. Ale jednak na dziś to i tak duże nadużycie, bo mitologiczny bohater w końcu wrócił do domu. Skra z kolei nie ma pewności, że ta misja zakończy się powodzeniem.

Zarejestruj się na Fuksiarz.pl

Graj mecze EARLY PAYOUT. Drużyna prowadzi 2:0 w dowolnym momencie, wygrywasz zakład

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Na zapleczu
11.10.2021

Jak wyglądają finanse w 1. lidze? Analiza raportu Deloitte za sezon 2020/2021

Blisko dziewięć i pół miliona złotych wydawał na pensje najbardziej hojny klub zaplecza Ekstraklasy. To wystarczyłoby, żeby utrzymać kadry aż czterech drużyn, które są na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o wydatki na wynagrodzenie. Firma Deloitte przygotowała dla kolejny raport finansowy dla pierwszoligowców, tym razem biorąc pod lupę nie dany rok, a sezon. Dzięki temu dowiemy […]
11.10.2021
Na zapleczu
04.10.2021

Galeria ikon. Piłkarze z największą liczbą meczów dla pierwszoligowych klubów

Są w szatniach swoich klubów tak długo, że niektórzy mówią, że zapuścili już w nich korzenie. Kibice nie zaczepiają ich już w restauracji, żeby poprosić o autograf, bo całe miasto zebrało od nich podpisy. Często zakładają opaskę kapitana, mają pewne miejsce w radzie drużyny. Nowych kolegów poinstruują, gdzie warto skoczyć na drugie śniadanie, a których […]
04.10.2021
Na zapleczu
27.09.2021

Od brydża i curlingu do dyrektora sportowego Rakowa i Podbeskidzia. Kim jest Łukasz Piworowicz?

Łukasz Piworowicz był dyrektorem sportowym w Rakowie Częstochowa i Piaście Gliwice, ale wciąż jest postacią stojącą w cieniu. Przygodę z piłką nożną zaczynał od budowania „polskiego WyScouta”, zajmował się brydżem i curlingiem, a do piłki na profesjonalnym poziomie dostał się dzięki ambicji, bo nazwiska znanego z boisk nie ma. Nie przeszkodziło mu to jednak w […]
27.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
13.09.2021

Jak trenują pierwszoligowcy?

Zainspirowani tekstem „Newonce” o tym, jak wyglądają bazy treningowe klubów Ekstraklasy, postanowiliśmy sprawdzić, co dzieje się na jej zapleczu. Pierwszoligowcy nie dorównują rozmachem infrastruktury treningowej największym klubom w kraju, to oczywiste. Wiele klubów w 1. lidze boryka się ze sporymi problemami, zwłaszcza w okresie zimowym. Z czego one wynikają? Kto ma największy komfort treningu, a […]
13.09.2021
Na zapleczu
06.09.2021

Pirulo – najlepszy piłkarz 1. ligi?

Pół roku w słowackiej ekstraklasie, runda w lidze bułgarskiej – raczej w roli zmiennika – i spore doświadczenie z boisk trzeciej ligi hiszpańskiej. Czy to wystarczy, żeby w Polsce zostać wybitną jednostką? Jak najbardziej. To w końcu CV Pirulo, który od ponad roku zamiata zaplecze Ekstraklasy w barwach ŁKS-u. W najwyższej lidze tak dobrze jeszcze […]
06.09.2021
Brama dnia
17.10.2021

Adriano z wolnego czy van Nistelrooy podcinką? | BRAMA DNIA

We wczorajszej „Bramie dnia” zatriumfował Stefano Fiore. A kogo dzisiaj wybierzecie? Zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu, który współtworzymy wraz z partnerami z Gatigo. RUUD VAN NISTELROOY VS DEPORTIVO (17.10.2001) Ruud van Nistelrooy tylko dostawiał szufle do pustaka albo strzelał z główki? Nic z tych rzeczy. Holender był klasycznym przykładem lisa pola karnego, to fakt, […]
17.10.2021
Brama dnia
16.10.2021

Hasselbaink się bawi, Fiore nie ma litości | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”! JIMMY FLOYD HASSELBAINK VS BLACKBURN (16.10.2004) Jimmy Floyd Hasselbaink to napastnik trochę zapomniany, a na przełomie wieków należał on do zdecydowanie najlepszych łowców goli w całej Europie. Dzisiaj wspominamy jego popis z 2004 roku. Holender zdobył wówczas hat-tricka w starciu z Blackburn, a gol numer jeden udał mu się […]
16.10.2021
Prasówka
16.10.2021

PRASA. Bosacki: Mecz z Legią jest ważny, ale to nie mecz o mistrzostwo świata

W sobotniej prasie już pełna koncentracja na piłce ligowej. Dużo materiałów przed Legia – Lech, z innych klubów rozmowy m.in. z Damianem Rasakiem i Grzegorzem Sandomierskim. Jest ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Czasem grały o mistrzostwo, czasem „tylko” o punkty, ale od dawna starcia tych drużyn to więcej niż zwykłe ligowe spotkanie. Top 10 meczów Legia – […]
16.10.2021
Weszło
15.10.2021

Czy Kulesza pamięta, że ma młodzieżówki? I czy wie, że one dostają w ryj?

Nie wiem, kto prowadzi konto twitterowe Cezarego Kuleszy, może to być on, może to nie być on, tylko jakiś spec, no stażysta, nie spec, w każdym razie wiem, że jest to propaganda sukcesu w 280 znakach. Jak kadra wygra – brawo, jedziemy, super! Jak Legia wygra w pucharach – kapitalnie, gratulacje, ekstra! Jak Lewandowski strzeli […]
15.10.2021
Prasówka
15.10.2021

PRASA. „Michniewicz musi wznieść się na wyżyny jako trener mentalny”

W piątkowej prasie kończymy już rozmowy o reprezentacji i zaczynamy przygotowania do ligi. W najbliższej kolejce czeka ns rzecz jasna hit – Legia Warszawa kontra Lech Poznań. To spotkanie zapowiada rozmówka z Kacprem Skibickim czy też większy tekst w „Przeglądzie Sportowym”. – Przed niedzielnym starciem Michniewicz będzie musiał wznieść się na wyżyny swoich umiejętności trenera […]
15.10.2021
Brama dnia
15.10.2021

Šesták po raz pierwszy, Šesták po raz drugi | BRAMA DNIA

Dariusz Szpakowski namiętnie przekręcający nazwiska przeciwników, Artur Boruc uporczywie mylący futbol z grą „piłka parzy”, obrońcy reprezentacji Polski niestrudzenie gubiący krycie w najprostszych sytuacjach… Trzynaście lat temu biało-czerwoni przegrali na wyjeździe ze Słowacją 1:2 w ramach eliminacji do mistrzostw świata w RPA. Właśnie ten mecz przypominamy w ramach „Bramy dnia”. STANISLAV SESTAK (1.) VS POLSKA […]
15.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Obrazek dnia? Młodzieżowcy dający trzy punkty Cracovii

To była całkiem przyjemna przystawka przed daniem głównym, jakim jest mecz Lecha z Legią. Cracovia potrafiła zagrać fajnie w piłkę, aczkolwiek poprzeczka nie była dzisiaj zawieszona zbyt wysoko. Warta może i potrafiła kilka razy zmusić do wysiłku Hrosso, ale czy zasłużyła choćby na wywiezienie punktu? Skąd, nic z tych rzeczy. Najpierw „Pasy” kontrolowały mecz, a […]
17.10.2021
Bundesliga
17.10.2021

Bawarski walec rozjechał Bayer

Mecz na szczycie Bundesligi? Tak, właśnie w ten sposób należało zapowiadać starcie Bayeru Leverkusen z Bayernem Monachium. Problem w tym, że na murawie przyszło nam oglądać raczej potyczkę gołej dupy z batem niż konfrontację równorzędnych przeciwników z czuba ligowej tabeli. Koniec końców Bawarczycy wyjątkowo dotkliwie poobijali swoich przeciwników, a Robert Lewandowski dołożył dwa kolejne trafienia […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Płock? Jednak gorący teren

Wisła Płock przerżnęła w tym sezonie sześć meczów ligowych poza swoim stadionem, w dodatku wyleciała z Pucharu Polski, gdy trzeba było jechać do Kielc na konfrontację z Koroną. Za to na własnym placu budowy Nafciarze punktują tak, jakby chodziła im po głowie gra o puchary, bowiem na razie tylko Lech nastukał więcej punktów przy Bułgarskiej, […]
17.10.2021
1 liga
17.10.2021

ŁKS cierpiał, ale dowiózł zwycięstwo z Arką

Arka była aktywniejsza. Arka była szybsza, bardziej pomysłowa w swoich atakach, bardziej drapieżna w pressingu. Wreszcie – Arka oddała dwa razy więcej strzałów od ŁKS-u. A jednak to łodzianie zgarnęli w dzisiejszym spotkaniu trzy punkty. Będzie wściekły na swoich podopiecznych Dariusz Marzec – taktycznie jego zespół wyglądał znacznie lepiej od ŁKS-u, lecz nie udało się […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

J. Zieliński: Nie docenia się doświadczenia. Nie czytam o lotach w kosmos, nadal jestem w zawodzie

Jacek Zieliński od dłuższego czasu pozostaje poza trenerską karuzelą, ale nie ukrywa, że chciałby w końcu na nią wrócić. W wywiadzie z nami opowiada o tym, jak wykorzystał dłuższą przerwę od zawodu. Jak podchodzi do pracy eksperta i komentatora telewizyjnego? Czy był skłonny przyjąć ofertę z Uzbekistanu, którą niedawno otrzymał? Jakiego projektu chciałby się podjąć? […]
17.10.2021
Weszło
15.10.2021

Czy Paulo Sousa zawsze to miał? Analiza zmian selekcjonera reprezentacji Polski

Paulo Sousa w reprezentacji Polski potrafi robić zmiany. To już wiemy, przemieliliśmy ten temat, doceniliśmy zarządzanie meczem przez Portugalczyka. Doceniliśmy także naszych jokerów, którzy świetnie wywiązują się ze swoich zadań. Zastanowiliśmy się jednak — skąd się to wzięło? Czy Sousa zawsze miał czutkę i wiedział, kogo i kiedy wpuścić na boisko? Czy nauczył się tego […]
15.10.2021
Niezły numer
13.10.2021

Kadra Sousy idzie na rekord. 25 strzelonych goli to czołowy wynik w Europie

Reprezentacja Polski jest już bardzo blisko zapewnienia sobie udziału w barażach o awans do mundialu. Możemy więc powoli podsumowywać eliminacje w naszym wydaniu. W defensywie nasza łajba przeciekała zbyt często – mecz z Albanią był dopiero trzecim za kadencji Paulo Sousy, w którym nie straciliśmy gola. Z przodu jednak wszystko funkcjonowało jak należy. Biało-czerwoni są […]
13.10.2021
1 liga
11.10.2021

Pięć filarów udanego startu Widzewa Łódź

Średnia 2,41 punktów na mecz. Pozycja lidera tabeli z przewagą siedmiu punktów nad trzecim zespołem i 11 nad pierwszym spoza strefy barażowej. Najskuteczniejsza ofensywa ligi i druga najlepsza defensywa. Widzew Łódź na starcie pierwszoligowego sezonu prezentuje się tak, jak życzyliby sobie tego łódzcy kibice, a to nie zawsze się ze sobą zgadzało. Nie, to nie […]
11.10.2021
Na zapleczu
11.10.2021

Jak wyglądają finanse w 1. lidze? Analiza raportu Deloitte za sezon 2020/2021

Blisko dziewięć i pół miliona złotych wydawał na pensje najbardziej hojny klub zaplecza Ekstraklasy. To wystarczyłoby, żeby utrzymać kadry aż czterech drużyn, które są na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o wydatki na wynagrodzenie. Firma Deloitte przygotowała dla kolejny raport finansowy dla pierwszoligowców, tym razem biorąc pod lupę nie dany rok, a sezon. Dzięki temu dowiemy […]
11.10.2021
Weszło
10.10.2021

Trójkolorowi lubią gonić. Liga Narodów dla Francji!

Półfinał Ligi Narodów? Reprezentacja Francji najpierw musiała dostać dwa gongi od Belgów, żeby podnieść się i rzutem na taśmę awansować do finału. Finał Ligi Narodów? Jako pierwszy do siatki trafia Mikel Oyarzabal, ale „Trójkolorowi” znów odrabiają straty. Ekipa Didiego Deschampsa wygrała w Mediolanie i wstawi sobie do gabloty puchar. Pocieszenia, ale jednak puchar. Nie ukrywajmy […]
10.10.2021
Liczba komentarzy: 30
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fanatyk Futbolu
Fanatyk Futbolu
27 dni temu

Szkoda.

Guwnowgebie
Guwnowgebie
27 dni temu

A co ma do tego miasto nie po to aby utrzymywac kluby.Skra powinna byc w tzw.3 lidze lub najwyzej w tzw. 2 lidze czyli 3 poziomie rozgrywkowym.

Bartek
Bartek
26 dni temu
Reply to  Guwnowgebie

Skra ma takie samo prawo żeby grać na Limanowskiego jak Raków. Stadion jest miejski, na Skrę chodzą mieszkańcy Częstochowy. Bazę treningową powinni mieć swoją. Proste i logiczne.

Tom
Tom
20 dni temu
Reply to  Guwnowgebie

Kim trzeba byc zeby cos takiego napisać. Ludzie ze Skry są niezwykli że dają radęw takich okolicznościach. Bareja wysiada.. wlafze miasta powinny smarzyc się w piekle za tyle okrucieństwa w stosunku do tego klubu

Marek
Marek
27 dni temu

To są jaja i circus jednocześnie,j rozumiem że 2 kluby z jednego miasta mogą się nie lubieć,ale że miasto ma wszystko w dupie mając 2 kluby na szczeblu centralnym to już nie rozumie.I ewidentnie kogoś ta Skra boli…..

Bartek
Bartek
26 dni temu
Reply to  Marek

Miasto Częstochowa już zainwestowało w sport. Jest piękna hala sportowa postawiona dla AZS i stadion żużlowy. Problem w tym, że nikt w mieście nie chce głośno powiedzieć, że inne były priorytety. O tym jak postawiono piękną halę a potem zrobiono niewiele żeby pomóc AZS. Raków i Skra to ofiary własnego sukcesu. Skra awansowała nie mając pojęcia gdzie będzie grać. Trzeba było sprzedać kilku zawodników zimą żeby nie awansować. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Prezes Rakowa mógł zainwestować w siatkówkę. Za taką kasę walczyłby już o medale. Ale on kocha piłkę. Jak się coś kocha czasem trzeba cierpieć.

Tajskie kopyto
Tajskie kopyto
26 dni temu
Reply to  Bartek

Gra się po to żeby wygrywać, a nie po to żeby sprzedawać zawodników i siedzieć w buraczanej lidze. Mimo, że wolałbym oglądać same drużyny z mocną bazą kibicowską to nikt nie ma prawa zabraniać innym klubom awansować sportowo. Tu nie chodzi o to żeby im miasto coś budowało, wystarczy przecież udostępnić im obiekt, na którym gra Raków. W Rzeszowie Resovia też grała na Stali więc jak chce się to można. Po prostu to jest chore żeby nie móc się w prosty sposób dogadać i Skra grała by w Częstochowie i wszystko cacy.

Sentino
Sentino
27 dni temu

Ale dlaczego oni nie mogą tam grać? Bo autor najebał milion znaków ale nie napisał najważniejszego.
Problem z oświetleniem, że za słabe?
Nie można na sztucznej murawie?
Nie ma podgrzewania murawy?

Wizualnie to ten obiekt wygląda jak ten Rakowa, tylko trochę mniejszy trybunki, bo trybuny to zbyt duże słowo.

Perun75
Perun75
27 dni temu

Ani słowa o komorniku który chciał kroić sztuczną murawę na Loretańskiej, ani słowa o niepłaceniu firmom … rzetelnie, bardzo rzetelnie panie autor XD

I ten ciągły, niekończący się ból dupy gościa od ciastek względem Rakowa. Non stop ta sama nuta.

Zresztą to już chyba czwarty czy piąty artykuł tego samego autora o Skrze, w tym samym klimacie,jaka ta biedna i pokrzywdzona XD

Raków ma to czego Skrze nie da nawet tysiąc sponsorów … Raków nawet w trudnych czasach miał kibiców. Skra poza kilkoma smakoszami trunków z najbliższej okolicy kibiców nie ma. Znaczy ma tych namalowanych na plandece, ale to tak naprawdę kibice Wisły Kraków (ot plandeka w prezencie) XD

Dgh
Dgh
27 dni temu
Reply to  Perun75

Raków to xkomowe gówno

Tom
Tom
27 dni temu
Reply to  Perun75

Czemu autor nie wspomnial ze Skra jedzie na licencji Orla Babienica, ze 2 lata temu zaproponowala miejsce w 2 lidze rezerwom Rakowa za kase (Rakow sie nie zgodzil). Czemu autor nie pisze ze Skra ma w planie przeniesc sie do Blachowni (wyprowadzka z Czewy) – przeciez oni kibicow nie maja. Czemu autor nie pisze o podejsciu pana Szymczyka do Rakowa – podkradanie zawodnikow. Jak Pan Sledz chcial wykupic juniora, to uslyszal ze nie, bo Skra jest wyzej niz Rakow. Po 3 latach – Rakow ma wszystkie CLJki, gdzie jest Skra?

Franco
Franco
27 dni temu

Pojeb,,e miasto.

Ojczyznapolszczyzna
Ojczyznapolszczyzna
27 dni temu

Chłopie, spis treści w artykule?? Jestem gimbusem????

Ojczyznapolszczyzna
Ojczyznapolszczyzna
27 dni temu

Tak, tylko gimbus może robić spis treści w artykule. Ciekawe jak zdał maturę?

tolep
tolep (@tolep)
25 dni temu

jesteś debilem.

bekens
bekens
27 dni temu

Wszystko rozchodzi się o to, że sportowo Skra może i pasowałaby na 2 poziom ligowy, ale jako całokształt ich miejsce jest w okręgówce. Brak kibiców (w Czestochowie jesli ktos kibicuje klubowi to jest za Rakowem), brak sprzymierzencow w urzedzie miasta a i kopacze nie sa chyba zakochani w Skrze, tylko jesli ktos zaplacilby takiemu wiecej kasy to od razu ucieknie. Samo szukanie nowego domu dla Skry jest słabe, bo po co komu taki klub. Czy w Blachowni ktoś potrzebuje szczebla centralnego? To nie jest klub którym zarządza miliarder jak Niecieczą. Swiat futbolowy nie znosi prozni i jesli Skrą i jej losem nie będzie się nikt interesował to w najlepszym razie podzieli los Myszkowa, Radzionkowa albo Rozwoju. W najgorszym zapewne zwiną żagle i po 3 latach wystartują w Klasie B jako Akademia Piłkarska Skra.

Adamil
Adamil
27 dni temu
Reply to  bekens

Bo armia najemników Rakowa dałaby się pokroić za klub. Wystarczy zaoferować każdemu piłkarzowi Rakowa więcej kasy i już go nie będzie na Limanowskiego. Do tego gdyby nie milioner Świerczewski to raków podzieliłby los Myszkowa, Radzionkowa czy Rozwoju.

Yoola
Yoola
27 dni temu
Reply to  Adamil

Raków ma chociaż kibiców, czego nie można powiedzieć o Skrze. Dla kogo więc jest ten klub? No właśnie milioner Świerczewski, tacy ludzie są potrzebni, może kiedyś zbuduje tu jakiś Łudogorec, ktory jest z totalnego zadupia, a jednak poprzez LM slyszal o nim caly pilkarski swiat od Wysp Salomona po Peru.

Kibol
Kibol
26 dni temu
Reply to  Yoola

I co z tego, że słyszał o nim cały piłkarski świat? Promocja miasta poprzez sport ma sens tylko wtedy, jeżeli za tą promocją idą dla miasta wymierne korzyści – przyjeżdżają do niego turyści i zostawiają pieniądze w sklepach, gastronomii i usługach noclegowych albo ktoś w nim inwestuje, dając nowe miejsca pracy, a miastu przychód z podatków. Jeżeli żaden z tych warunków nie jest spełniony, jeżeli tylko słyszysz o tym mieście i nie wynika z tego nic więcej, to taka promocja jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Azzurri
Azzurri
26 dni temu
Reply to  Kibol

Wpływa to na poziom szczęścia wśród mieszkańców, znam kilka osób z takiego Galati, które miało Otelul w LM i są z tego dumni. Jest to spore osiągnięcie, skąd wiesz, że jacyś groundhopperzy nie jeżdzą z tego powodu do takiego Galati? Wracając do tematu, kopanie po czole w ekstraklapie, a gra w LM to dwa światy. Gdyby klub z Częstochowy grał w LM to na pewno wzrosłoby zainteresowanie samym klubem jak i miastem, więc wszyscy by zarobili.

Kibol
Kibol
26 dni temu
Reply to  Azzurri

Znasz takie hasło rzymskiego pospólstwa: „Chleba i igrzysk”? Są naprawdę ważniejsze wydatki.

sędzimir
sędzimir
27 dni temu

Utrzymywanie przez miasto drugiego klubu (nawet jeśli Raków jest w całości finansowany z prywatnych środków) byłoby patologią. Skra powinna otrzymywać od miasta co najwyżej subwencje na podstawową działalność w ramach tzw. misji. Nie mają stadionu ani kasy? Niech grają na szczeblu makroregionu i ogrywają zawodników do wyższych lig.

Piotr
Piotr
27 dni temu
Reply to  sędzimir

Raków też nie ma stadionu. Wasza Limanka jest miejska.

Przemek
Przemek
26 dni temu
Reply to  Piotr

a ktoś w Polsce ma swój stadion?

TheBill
TheBill
26 dni temu
Reply to  Przemek

Termalika

Stefan
Stefan
27 dni temu

Jeśli pan prezes jest pewny, że powinien zostać wezwany do uzupełnienia, a nie został, to najlepszym rozwiązaniem było złożenie do KIO odwołania od czynności zamawiającego. Wpis kosztuje wprawdzie 15000 złotych, ale po wygranej sprawie koszty pokrywa przegrywający. A sama KIO nie słynie z łagodnego traktowania zamawiających popełniający błędy i wypaczenia.

Niezależnie jednak od przepisów, to zauważyłem ciekawe zjawisko. Mówi się często o patologii polegającej na finansowaniu profesjonalnych klubów sportowych z publicznych środków (także na Weszło). Gdy jednak jakiś mały klub pożali się, że gmina nie współpracuje i nie finansuje klubu, to okazuje się, że gmina źle czyni, bo finansować jednak powinna.

A przecież „promocja gminy poprzez sport” to jest ucieczka przed prawnymi obostrzeniami w dotowaniu klubów, spółek akcyjnych odrębnych od j.s.t. (tak prywatnych, jak i gminnych). Nie wiesz, jak przelać kasę? Zleć promocję. Skutków nikt nie mierzy, nie określa parametrów, kryterium oceny realizacji zamówienia jest wykonanie czynności (np. eksponowanie logo miasta). Takie działania mogą być korzystne w przypadku niewielkich miejscowości, o których w ogóle będzie trochę głośniej dzięki klubowi sportowemu. Ale nie w większych miastach, jak Kraków, Wrocław czy nawet Częstochowa.

Po latach drenowania miejskich kas na takie przedsięwzięcia zaczynamy traktować to jako normę i nie wściekamy się, że kasa idzie na jakiś klub, tylko żałujemy klubu, który tej kasy nie dostał.

Kibol
Kibol
26 dni temu
Reply to  Stefan

Nie wspominając o tym, że to takie samo łamanie Financial Fair Play, jak w City czy PSG, tylko na znacznie mniejszą skalę. Nie zmienia to jednak faktu, że to dokładnie ten sam proceder – pompowanie pieniędzy w kluby niezgodnie ze stawkami rynkowymi.

Jimmy
Jimmy
27 dni temu

sorry, ale wybraliście komucha matyjaszczyka (komucha z sld to macie) swoja droga prezesik rakowa to tez niezłe ziółko. mówił o narodowym, że czuł się jak na wsi,to coż powiedzieć o tym pseudostadioniku.. zwanym kurnikiem rakowa. Częstochowa to stan umysłu. sami wybraliście tą władzę…Częstochowa kojarzy się z : Jasną Górą, od niedawna z Rakowem , plus Włókniarz Częstochowa. Skrze życzę powodzenia chociaż w moim skromnym mniemaniu chcą udupić ten klub i tyle…

Robert
Robert
26 dni temu

Matyjaszczyk koniec twoich „rządów” jest blisko

jott
jott
26 dni temu

Bardzo ciekawie napisany artykuł ale brakuje mi komentarza odnośnie stawianych zarzutów ze strony choćby urzędu miasta. Pytanie też, czy klub wyczerpał wszystkie możliwości jeżeli chodzi o odwołanie się od decyzji miasta, ewentualnie sprawdzenie czy można coś zrobić gdy miasto nie daje odpowiedzi na pisemne prośby ze strony klubu (sąd administracyjny?).

Czekam na kolejne ciekawe artykuły

Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Lech prowadzi z Legią po golu Ishaka (wideo)

Nie można, nie można tak nonszalancko podchodzić do krycia Mikaela Ishaka we własnym polu karnym. Tym bardziej, jeśli do dośrodkowania ze stojącej piłki przymierza się Pedro Rebocho. A jednak, piłkarze Legii popełnili ten błąd i stracili bramkę.  Lech prowadzi w hicie Ekstraklasy. To był świetnie wykonany rzut wolny przez piłkarzy Macieja Skorży. Pedro Rebocho zawiesił, […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Dramatyczna sytuacja podczas meczu Newcastle-Tottenham

To jeden z tych momentów, kiedy piłka nożna schodzi na drugi plan. Mecz Newcastle z Tottenhamem musiał zostać przerwany, ponieważ pomocy medycznej potrzebował jeden z kibiców na jednej z trybun St. James' Park. Odtwarzamy całą sytuację za Guardianem.  41. minuta. Tottenham prowadzi 2:1 z Newcastle. Coś się dzieje. Sergio Reguilon zaczyna wskazywać na zebrany na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Nieuznany piękny gol Jędrzejczyka

Ależ to byłby początek hitowego meczu tej kolejki Ekstraklasy między Lechem i Legią. Artur Jędrzejczyk załadował bardzo ładnego gola z woleja i już cieszył się z wyprowadzenia swojej drużyny na prowadzenie, ale wtedy szybko zagwizdał sędzia Tomasz Musiał, który dopatrzył się zagrania ręką stopera mistrza Polski.  Jak wyglądała ta sytuacja? Josue mocno dośrodkował z rzutu […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Obrazek dnia? Młodzieżowcy dający trzy punkty Cracovii

To była całkiem przyjemna przystawka przed daniem głównym, jakim jest mecz Lecha z Legią. Cracovia potrafiła zagrać fajnie w piłkę, aczkolwiek poprzeczka nie była dzisiaj zawieszona zbyt wysoko. Warta może i potrafiła kilka razy zmusić do wysiłku Hrosso, ale czy zasłużyła choćby na wywiezienie punktu? Skąd, nic z tych rzeczy. Najpierw „Pasy” kontrolowały mecz, a […]
17.10.2021
Bundesliga
17.10.2021

Bawarski walec rozjechał Bayer

Mecz na szczycie Bundesligi? Tak, właśnie w ten sposób należało zapowiadać starcie Bayeru Leverkusen z Bayernem Monachium. Problem w tym, że na murawie przyszło nam oglądać raczej potyczkę gołej dupy z batem niż konfrontację równorzędnych przeciwników z czuba ligowej tabeli. Koniec końców Bawarczycy wyjątkowo dotkliwie poobijali swoich przeciwników, a Robert Lewandowski dołożył dwa kolejne trafienia […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Bayern ze średnią 4,33 gola na mecz za czasów Nagelsmanna

Bayern potrafi być istnym walcem. Kiedy się rozpędza, kiedy przyspiesza, kiedy wchodzi w swój rytm, lepiej nie podchodzić, lepiej nie prowokować. Dobitnie pokazuje to początek kadencji Juliana Nagelsmanna i fakt, że gigant z Bawarii potrzebował zaledwie dwunastu spotkań pod wodzą nowego szkoleniowca, żeby przekroczyć barierę pięćdziesięciu strzelonych bramek. Coś niesamowitego.  Jak rozstrzeliwał się Bayern? 1:1 […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Pierwsze gole Polaków dla Cracovii w tym sezonie

Cracovia wygrała z Wartą. Czy to nas dziwi? No niespecjalnie, bo sześć poprzednich ligowych spotkań Pasy nie przegrały, więc jest ciągłość, jest trwałość dobrej serii. Dziwi i szokuje, oczywiście pozytywnie, nas coś zupełnie innego. Ano to, że gole dla ekipy Michała Probierza strzelali Polacy. Pierwszy raz w tym sezonie.  Rzut oka na dotychczasowe mecze Cracovii […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Atalanta obserwuje Kamińskiego

Jakub Kamiński doskonale wszedł w nowy sezon Ekstraklasy. W dotychczasowych dziesięciu ligowych występach zgromadził ładny bilans: cztery gole, trzy asysty, jedno kluczowe podanie. Na razie skupia się na prowadzeniu Lecha w stronę mistrzostwa na stulecie klubu, ale gdzieś na horyzoncie jawi mu się perspektywa zagranicznego transferu. Na hitowym meczu z Legią obserwować go będą m.in […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Runjaić: – Musimy zmierzyć się z porażką

Pogoń Szczecin przegrała 0:1 z Wisłą Płock. Na pomeczowej konferencji prasowej przegrane spotkanie ocenił Kosta Runajić.  – Mecz można ocenić krótko. W pierwszej połowie kontrolowaliśmy mecz, ale tak naprawdę nie mieliśmy nad nim kontroli. Wisła Płock ustawiła się nisko, my za mało się poruszaliśmy bez piłki, za mało kreowaliśmy sytuacji ofensywnych. Dlatego pierwsza połowa zakończyła […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Wróciła maszyna. Lewandowski daje prowadzenie Bayernowi Monachium

Błyskawicznie wziął się do roboty Bayern Monachium. Bawarczycy mierzą się dziś z Bayerem Leverkusen, wcale nie są murowanymi faworytami, ale po takim początku sytuacja zmieniła się na ich korzyść.  Już w czwartej minucie do siatki trafił Robert Lewandowski. Polak miał za sobą gorsze tygodnie, słabo wypadł na zgrupowaniu reprezentacji Polski, ale wygląda na to, że […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Kłopoty klubu Bereszyńskiego. Przegrali trzy z czterech ostatnich spotkań

Bartosz Bereszyński nie zaliczy tego popołudnia do udanych. Jego Sampdoria przegrała kolejny mecz i niebezpiecznie blisko zbliżyła się do strefy spadkowej Serie A.  Dzisiejszy mecz, przynajmniej w teorii, był idealną okazją do przełamania. Rywalem Sampdorii było Cagliari, czyli wówczas najgorsza ekipa włoskiej ekstraklasy, która po siedmiu kolejkach miała na koncie trzy punkty. Jak się jednak […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Płock? Jednak gorący teren

Wisła Płock przerżnęła w tym sezonie sześć meczów ligowych poza swoim stadionem, w dodatku wyleciała z Pucharu Polski, gdy trzeba było jechać do Kielc na konfrontację z Koroną. Za to na własnym placu budowy Nafciarze punktują tak, jakby chodziła im po głowie gra o puchary, bowiem na razie tylko Lech nastukał więcej punktów przy Bułgarskiej, […]
17.10.2021
1 liga
17.10.2021

ŁKS cierpiał, ale dowiózł zwycięstwo z Arką

Arka była aktywniejsza. Arka była szybsza, bardziej pomysłowa w swoich atakach, bardziej drapieżna w pressingu. Wreszcie – Arka oddała dwa razy więcej strzałów od ŁKS-u. A jednak to łodzianie zgarnęli w dzisiejszym spotkaniu trzy punkty. Będzie wściekły na swoich podopiecznych Dariusz Marzec – taktycznie jego zespół wyglądał znacznie lepiej od ŁKS-u, lecz nie udało się […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Co za błąd Daniela Stefańskiego. Arbiter pomylił piłkarzy

Mecz Wisły Płock z Pogonią Szczecin nie należał do najlepszych w wykonaniu Daniela Stefańskiego. Największy błąd popełnił w 63. minucie, gdy pomylił piłkarzy gości.  Spotkanie obfitowało w żółte kartki. Arbiter pokazał ich aż dziewięć (w tym dwie żółte dla Rzeźniczaka), najczęściej karząc Nafciarzy. Tym, który jednak mógł najmocniej ucierpieć na błędnej decyzji sędziego był Damian […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Efektowny gol w derbach Swansea City z Cardiff City [WIDEO]

Derby Walii między Swansea City a Cardiff City to sprawa wykraczająca daleko poza kwestie sportowe. Oba miasta, delikatnie mówiąc, nie mają najlepszych relacji, co przekłada się na atmosferę podczas meczów.  Przykładem dzisiejsze starcie, które ostre zrobiło się już w 40. sekundzie. Wówczas Kyle Naughton nie trafił w piłkę i powalił rywala będąc de facto ostatnim […]
17.10.2021
Hiszpania
17.10.2021

Czy powrót Osasuny do europejskich pucharów jest możliwy?

Od początku tego sezonu piłkarze Osasuny skutecznie rywalizują rozgrywkach LaLiga. Obecnie zajmują piątą pozycję. Znajdują się w strefie europejskich pucharów, która przez lata była im obca. Czy na przestrzeni całego sezonu będą w stanie utrzymać się w czubie? W czym tkwi siła Osasuny? Kim są kluczowe postacie? Dlaczego może być ciężko? W europejskich pucharach nie […]
17.10.2021