post
Avatar

Opublikowane 08.06.2021 14:30 przez

Szymon Janczyk

O Ekstraklasowych weteranach wiemy wszystko. W każdej chwili możemy odpalić sobie tabelki z liczbą meczów. Nawet z podziałem na kluby. Podobnie jest zresztą z najlepszymi strzelcami, czyli ekstraklasowym “Klubem 100”. Wszystko da się sprawdzić w książkach, w sieci czy w skarbach kibica. Ale w przypadku 1. ligi wygląda to już trochę gorzej. Nie wiemy kto rozegrał najwięcej meczów na tym poziomie w historii. Ani kto strzelił najwięcej bramek na zapleczu Ekstraklasy. Dlatego postanowiliśmy trochę to zmienić. Nie przekopaliśmy co prawda połowy polskich bibliotek, szukając informacji o tym, kto został królem strzelców ligi w 1960 roku, ale mamy dla was pigułę wiedzy dotyczącą ostatnich dwóch dekad. Kto w XXI wieku grał i strzelał najwięcej w 1. lidze?

Od razu zaznaczymy dwie rzeczy. Po pierwsze – braliśmy pod uwagę dane od roku 2000/2001. Po drugie – wszystko sprawdzaliśmy ręcznie, zliczając, spisując, więc nie obrażajcie się, jeśli gdzieś wkradł się błąd. A my nie obrazimy się, jeśli zwrócicie nam uwagę, że kogoś w tym zestawieniu brakuje. Bądź co bądź to 20 sezonów ligi, w której migracje są znacznie częstsze niż w Ekstraklasie, a dane nie zawsze są pełne. Przez te 20 lat na zapleczu sporo się działo. Mieliśmy sezony z jednym spadkowiczem, mieliśmy też takie, w których spadało sześć drużyn (bezpośrednio), albo nawet siedem (cztery grały baraże).

O tym, że na początku XXI wieku liga nie zawsze była czysta, już nie wspominamy.

W każdym razie to były szalone czasy. Drużyny wycofywały się z rozgrywek i dokonywały fuzji. Niektóre ekipy okazywały się czyjąś chwilową zachcianką i rozpadały się po krótkiej przygodzie z 1. ligą. Żeby w pierwszej dekadzie wykręcić 200 spotkań na zapleczu Ekstraklasy, trzeba było się nieźle nagimnastykować. I często zmieniać kluby.

Najwięcej meczów w 1. lidze w XXI wieku – TOP 10

Dlatego niespecjalnie dziwi nas, że czołówkę tego zestawienia tworzą raczej piłkarze, którzy grali w lidze w latach 2011-2021. Ba, aż połowę z nich oglądaliśmy na murawie w tym sezonie:

 • Łukasz Grzeszczyk
 • Mateusz Kamiński
 • Michał Ilków-Gołąb
 • Janusz Bucholc
 • Tomasz Midzierski

Mamy tu także takich gości, którzy pamiętają 1. ligę jeszcze z początków XXI wieku. Andrzej Rybski, Radosław Janukiewicz czy Damian Świerblewski zaliczają się do tego grona. Ten ostatni to zresztą idealny przykład “solidnego ligowca” z zaplecza. Kto by pomyślał, że środkowy pomocnik uzbierał ponad 300 gier na tym poziomie i możemy go uznawać za jeden z symboli ligi? 37-letni dziś Świerblewski schodził ze sceny razem z Rybskim, grając w Pogoni Siedlce. Ale to nie ten klub ma największe zamiłowanie do weteranów boisk. Sprawdziliśmy, jakie ekipy najczęściej przewijają się w TOP 10. Zdecydowanym liderem jest tu Chojniczanka Chojnice.

 • 4 – Chojniczanka Chojnice
 • 3 – GKP Gorzów Wielkopolski
 • 2 – ŁKS Łomża, Lechia Gdańsk, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Pogoń Siedlce, Widzew Łódź, Znicz Pruszków, Wisła Płock, Sandecja Nowy Sącz, Śląsk Wrocław, Zawisza Bydgoszcz, Miedź Legnica, Górnik Łęczna, GKS Katowice

W ostatnich latach “długowiecznymi” ekipami wydają nam się Chrobry Głogów, Sandecja Nowy Sącz czy Stomil Olsztyn, jednak – jak widać – niekoniecznie ma to przełożenie na tę klasyfikację. Faktem jest jednak, że taki Stomil jeszcze rok temu miał naprawdę mocną paczkę pod względem liczby meczów w 1. lidze. Na koniec sezonu 2019/2020 mieliśmy w kadrze olsztynian:

 • Janusza Bucholca (wtedy 235 meczów)
 • Grzegorza Lecha (234)
 • Bartłomieja Niedzielę (205)
 • Pawła Głowackiego (197)
 • Piotra Skibę (193)

Teraz “ostali się” już tylko Bucholc (262) i Skiba (199), więc pod względem liczebności “Klubu 200” i jego okolic Stomil nie odstaje od Sandecji (Michal Piter-Bućko – 209, Dawid Szufryn – 199). Zespołem, który ma największą liczbę zawodników +200 występami na zapleczu Ekstraklasy jest trzecia ze wspomnianych ekip, czyli Chrobry. Prawa strona głogowian to chodząca historia ligi – Michał Ilków-Gołąb (263 mecze w 1. lidze) i Damian Piotrowski (232). Do tego w ataku występuje Mikołaj Lebedyński (205).

Warto także docenić dwóch gości, którzy do TOP 10 się nie załapali, ale przekroczyli barierę 250 gier na tym poziomie. To Maciej Rogalski (wyjątkowy pechowiec, 11. w liczbie występów i 11. w liczbie strzelonych goli) i Grzegorz Goncerz. Obu łączy gra w Podbeskidziu, a Rogalski – jak na weterana ligi przystało – grał także w Chojniczance. A kto ma największe szanse, żeby do topki wskoczyć? Kilku kandydatów już się tu przewinęło. Do tego grona dopiszemy paru innych aktywnych ligowców.

 • Marcin Stefanik (Puszcza Niepołomice) – 240
 • Rafał Niziołek (Odra Opole) – 229
 • Adam Banasiak (Radomiak Radom) – 212
 • Krzysztof Janus (Odra Opole) – 194
 • Daniel Feruga (GKS Jastrzębie) – 188
 • Paweł Sasin (Arka Gdynia) – 186
 • Daniel Tanżyna (Widzew Łódź) – 185
 • Damian Jakubik (Radomiak Radom) – 184

Najwięcej bramek w 1. lidze w XXI wieku – TOP 10

Niestety nie otworzymy pierwszoligowego “Klubu 100”. Ba, nawet “Klub 50” nie jest zbyt liczny. Niestety, rzeczywistość na zapleczu Ekstraklasy jest prosta. Strzelasz bramki? Czyli się wyróżniasz i trafiasz wyżej. Dlatego na tym poziomie często błyszczeli napastnicy doświadczeni, albo spod znaku tych, którzy na 1. ligę są zbyt mocni, ale na Ekstraklasę już zbyt słabi. Zresztą o tym, że ze snajperami w lidze nie jest najlepiej, świadczy też fakt, że grający w tej lidze od dawna Łukasz Grzeszczyk zdążył już nazbierać tyle bramek, że jakimś cudem załapał się do TOP 10 strzelców w XXI wieku. Ale już tak nie psioczmy, bo w sumie część z tych wyników jest na swój sposób imponująca.

 • Arkadiusz Aleksander strzelał bramkę w praktycznie co drugim meczu
 • Emil Drozdowicz nastukał 74 trafienia bez rzutów karnych
 • Maciej Kowalczyk po 30-stce potrafił zostać królem strzelców i strzelić ponad 50 goli
 • Przemysław Pitry dwa razy popisał się strzeleniem czterech bramek w jednym meczu, ale ani razu nie zanotował hattricka

Niestety trochę boli fakt, że tylko tyski duet – Lewicki i Grzeszczyk – wciąż mogą poprawiać swoje liczby. A i oni wkrótce mogą awansować do Ekstraklasy, więc nastanie pustka. Jest jednak kilku kandydatów, którzy są całkiem blisko 10. miejsca. Kto ma najwyższe notowania?

 • Mateusz Piątkowski – 49 goli
 • Marcin Robak – 45
 • Kamil Adamek – 44
 • Mikołaj Lebedyński – 42
 • Kamil Zapolnik – 37

Tyle że, wyłączając Lebedyńskiego, każdy z nich ma jakiś problem. Marcin Robak będzie szukał nowego klubu. Kamil Adamek na dziś gra w drugoligowych Wigrach Suwałki, które mogą awansować, ale dopiero po barażach. Mateusz Piątkowski gra w beniaminku ligi, Górniku Polkowice, ale ma już swoje lata i nie musi być pierwszoplanową postacią drużyny po awansie. A Kamil Zapolnik zapewne wolałby wrócić do Ekstraklasy – i zresztą może to zrobić z Miedzią, która wciąż ma szanse na baraże. Warto też wspomnieć o tym, że do ligi wraca GKS Katowice, a Adrian Błąd ma na koncie 41 bramek.

Szkoda też dwóch zawodników, którzy niedawno biegali po pierwszoligowych boiskach, ale nie zdołali awansować do TOP 10. Wynik Grzegorza Lecha ze Stomilu Olsztyn zatrzymał się na 50 bramkach, natomiast Adrian Paluchowski trafiał do siatki 48 razy. Obaj raczej nie poprawią już swojego dorobku. Łapią się jednak do profilu typowego snajpera z zaplecza Ekstraklasy. Ponadprzeciętni napastnicy grający w 1. lidze w XXI wieku gromadzili bowiem właśnie ok. 40-50 bramek. Rzućmy okiem na grono, które plasuje się tuż za czołówką.

 • Wojciech Kędziora – 51 goli
 • Rafał Kujawa, Dariusz Pawlusiński, Maciej Tataj – 48
 • Adam Cieśliński – 46
 • Grzegorz Podstawek – 43
 • Marcin Klatt – 41
 • Marcin Chmiest – 40

Pecha miał niewątpliwie Piotr Żaba, który w sezonach 99/00, 01/02 i 02/03 załadował 53 bramki, ale skoro na wstępie ustaliliśmy, że wynik liczymy od sezonu 2000/2001, nie załapał się do zestawienia. Ciekawe jest też to, że wysoko stoją akcje kilku pomocników. Maciej Rogalski zanotował 51 trafień, a Krzysztof Janus – 42. Nieźle spisuje się również jego kumpel z Odry Opole, czyli Rafał Niziołek (30 bramek). Jeśli chodzi o to, kto wykręcał świetne wyniki, mimo niewielkiej liczby meczów, to oprócz Robaka (45 goli w 92 spotkaniach) warto wyróżnić także Olgierda Moskalewicza (37 goli, 106 meczów) i Grzegorza Króla (36 bramek, 85 spotkań).

Najwięcej bramek w 1. lidze w XXI wieku – TOP 10 (zagraniczni piłkarze)

Ale żaden z nich nie umywa się nawet do wyczynu Iljana Micanskiego. Bułgar grał w 1. lidze zaledwie rok i skończył sezon z 26 bramkami w 31 meczach. To najlepszy wynik w pojedynczym sezonie w XXI wieku i najlepszy od wyniku wspomnianego wcześniej Żaby z sezonu 1999/2000 (27 goli). Micanski dzięki temu załapał się do klasyfikacji najlepszych zagranicznych strzelców w najnowszej historii 1. ligi. Rzecz jasna zgarnął też tytuł króla strzelców – jako pierwszy zagraniczny piłkarz na tym poziomie. Później w ślady zawodnika Zagłębia Lubin poszli także:

 • Charles Nwaogu
 • Igor Angulo
 • Valerijs Sabala
 • i wkrótce oficjalnie zrobi to Roman Gergel

Właśnie dlatego stwierdziliśmy, że warto osobno podsumować wyczyny zawodników, którzy przybyli nad Wisłę i błysnęli swoim talentem. W tym gronie znajdziemy sporą liczbę piłkarzy, którzy nadal mogą poprawiać swój wynik. Jeśli Arka Gdynia zostanie w 1. lidze, Marcus da Silva z całą pewnością może zostać najlepszym zagranicznym strzelcem w historii rozgrywek. Ciężej będzie o to Romanowi Gergelowi, który już szykuje się do gry w Ekstraklasie. Valerijs Sabala też nie ma łatwo, bo na dziś gra w najsłabszej drużynie ligi. Z kolei Ricardinho wystarczy jedna bramka, żeby strącić z 11. pozycji snajperów sprzed lat – Abela Salamiego i Sergio Batatę.

A skoro już o snajperach sprzed lat. Grażvydas Mikulenas to mała legenda 1. ligi. Pomógł utrzymać Radomiaka, a potem wprowadził Ruch Chorzów do Ekstraklasy. Jego wynik z sezonu 05/06 – 18 goli – zapewniłby mu tytuł króla strzelców w każdym z ostatnich pięciu sezonów, a jednak wtedy wyprzedził go Jacek Kosmalski. Wtedy Litwin miał kapitalny finisz wiosny: zdobył 12 bramek w ośmiu spotkaniach. Ten wyczyn zasługuje na uznanie, bo napastnik ze wschodu nie strzelił ani jednego gola z rzutu karnego. Z kolei Charles Nwaogu, czyli lider zestawienia, z “jedenastek” strzelał często, a do uzbierania 42 trafień potrzebował zdecydowanie więcej czasu.

W klasyfikacji nie brakuje też niespodzianek. Np. Nildo, który raczej nie zapadł kibicom specjalnie w pamięć, a w Grudziądzu przez dwa ostatnie lata nie zdobył bramki, i tak wykręcił całkiem niezły wynik. Tuż za TOP 10 znalazł się z kolei Jakub Vojtus (21 goli), którego kariera jest zupełnie pokręcona. Przez juniorów Interu do 1. ligi, z której z kolei trafił do Rumunii, gdzie zdobył… mistrzostwo kraju. Taki sam wynik zanotowało kilku nieco lepiej pamiętanych piłkarzy.

 • Edi Andradina
 • Ensar Arifović
 • Vladislavs Gutkovskis

Mamy w tym gronie także piłkarza, który przecierał szlaki zagranicznym snajperom. Ukrainiec Andrij Hryszczenko grał na zapleczu Ekstraklasy na początku XXI wieku i zakończył swoją przygodę z nią zdobywając właśnie “oczko”. Hryszczenko trafiał Górnika Polkowice, Górnika Łęczna i Arki Gdynia, z kolei w Sosnowcu na pewno mile wspominają Hadisa Zubanovicia, autora 18 bramek w 1. lidze dla Zagłębia.

W najbliższych latach liczba zagranicznych snajperów w 1. lidze zapewne będzie rosła. Ciekawe jednak czy trafi się taka ostoja jak Michal Piter-Bucko? Obrońca Sandecji to jedyny obcokrajowiec, który rozegrał ponad 200 spotkań na tym poziomie. Nic więc dziwnego, że znalazł się w gronie najlepszych strzelców, choć wiadomo – bez rzutów karnych ta sztuka by mu się nie udała.

Najbardziej doświadczona “11” w 1. lidze w XXI wieku

Na koniec ciekawostkowo – jaką bandę zebralibyśmy, gdybyśmy spróbowali wystawić “jedenastkę” złożoną jedynie z najbardziej doświadczonych zawodników? Wyróżniając piłkarzy według pozycji wyglądałoby to ciekawie. Warto dodać, że Damian Piotrowski wciąż może wygryźć Macieja Rogalskiego i wówczas prawa strona tego składu będzie żywcem wyjęta z Chrobrego Głogów.

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 08.06.2021 14:30 przez

Szymon Janczyk

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Na zapleczu
13.06.2021

Jak Radomiak, Bruk-Bet i GKS Tychy w Ekstraklasie grały

Siedem sezonów. To doświadczenie w Ekstraklasie kandydatów do awansu z 1. ligi. Wszystkich trzech, łącznie, więc mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej. To duża zmiana po latach, w których do najwyższej ligi wracały zespoły, które mogły się pochwalić mistrzowskimi trofeami w gablocie, albo miejscem w TOP 25 historycznego rankingu tych rozgrywek. Powiew świeżości? Jak najbardziej. Ale […]
13.06.2021
Na zapleczu
08.06.2021

Pierwszoligowi weterani. Kto w XXI grał i strzelał najwięcej w 1. lidze?

O Ekstraklasowych weteranach wiemy wszystko. W każdej chwili możemy odpalić sobie tabelki z liczbą meczów. Nawet z podziałem na kluby. Podobnie jest zresztą z najlepszymi strzelcami, czyli ekstraklasowym “Klubem 100”. Wszystko da się sprawdzić w książkach, w sieci czy w skarbach kibica. Ale w przypadku 1. ligi wygląda to już trochę gorzej. Nie wiemy kto […]
08.06.2021
Na zapleczu
31.05.2021

Najlepsze przed czy za nimi? Co czeka Stomil Olsztyn?

Stomil Olsztyn znajduje się obecnie w najlepszym momencie w swojej najnowszej historii. Możecie być zdziwieni, ale taki jest fakt. “Duma Warmii” jest przecież wolna od długów, nie drży o utrzymanie w lidze do ostatniej kolejki, a w dodatku jest w czołówce tabeli Pro Junior System. Rzecz jasna są to sukcesy, na które część klubów nie […]
31.05.2021
Na zapleczu
24.05.2021

Ile kosztuje sukces w 1. lidze? Z budżetem 7-8 mln zł można walczyć o awans

Bruk-Bet Termalica Nieciecza jest już niemal pewny awansu do Ekstraklasy. Już, albo dopiero, bo przed startem rundy wiosennej ciężko było spodziewać się, że „Słonie” zaklepią promocję dopiero na koniec maja. Zresztą nie tyczy się to tylko obecnego sezonu. Bruk-Bet wraca do najwyższej ligi po trzech latach prób, a przecież co roku dysponował czołowym budżetem na […]
24.05.2021
Na zapleczu
18.05.2021

Jakub i Kacper – bracia na piątkę. GKS Tychy łączy PJS z grą o awans

– Jak to się w szatni śmiejemy, to są nasi „bracia Weekend” – mówił o braciach Piątek Daniel Tanżyna, były piłkarz GKS-u Tychy. Dwa sezony później duet młodych piłkarzy, którzy od 2017 roku dzielą ze sobą szatnię tyskiego klubu, jest na fali jak Abel Tesfaye po premierze drugiej płyty. Wszystko za sprawą znakomitej formy strzeleckiej, […]
18.05.2021
Na zapleczu
10.05.2021

“Grałem w 2. lidze i pomagałem niepełnosprawnym dzieciom. Taka praca buduje człowieka”

Radosław Adamski to przykład piłkarza, dla którego sport nie jest jedynym sposobem na życie. Zawodnik Resovii jeszcze rok temu łączył grę w drugiej lidze z pracą w szkole. Adamski pomagał w nauce dzieciom z niepełnosprawnościami i autyzmem, był nauczycielem wspomagającym. W wywiadzie z nami opowiada o tym, dlaczego zdecydował się na taki zawód i co […]
10.05.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Felietony i blogi
22.06.2021

Sztuka odkupienia win (12)

Pamięć kibica to jest absolutny fenomen, który powinni rzetelnie przebadać specjaliści z przynajmniej kliku dyscyplin, z psychologią i socjologią na czele. Jesteśmy w stanie latami rozpamiętywać niepodyktowany dla naszej drużyny rzut karny w zwykłym ligowym meczu, z miejsca wyrecytujemy skład naszego klubu z sezonu 1997/98, dokładnie odtworzymy przebieg każdej akcji z ważnego spotkania rozgrywanego trzy […]
22.06.2021
Brama dnia
22.06.2021

Maradona z Anglią czy Buncol z Peru? Głosujcie na “Bramę dnia”!

Wczoraj zdecydowaliście, że “Bramą dnia” zostanie niezapomniany lobik Ronaldinho z mistrzostw świata w 2002 roku. Dzisiaj również przygotowaliśmy dla was wraz z Gatigo trochę mundialowych wspominek. Cofniemy się tym razem aż do lat 80. ANDRZEJ BUNCOL VS PERU (1982) Reprezentacja Polski na mistrzostwach świata w Hiszpanii zaliczyła dość dyskretny, żeby nie powiedzieć  – przeciętny start. […]
22.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Weszło
22.06.2021

Euro 2020 – najlepszy jak do tej pory turniej XXI wieku? (12)

Wczoraj futbol pokazał swoją siłę. Czytam przez cały turniej, że oglądalność Euro, w porównaniu do minionych lat, wyraźnie spadła. Więcej wykręca chodzenie po magazynach Milwaukee, gdzie w kupionych za sto dolarów boksach odnajdują się dzieła van Gogha. Nawet w krajach takich jak Włochy, gdzie przecież Euro powinno się oglądać tak, jak transmisję z najlepszych chwil […]
22.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Na zapleczu
13.06.2021

Jak Radomiak, Bruk-Bet i GKS Tychy w Ekstraklasie grały

Siedem sezonów. To doświadczenie w Ekstraklasie kandydatów do awansu z 1. ligi. Wszystkich trzech, łącznie, więc mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej. To duża zmiana po latach, w których do najwyższej ligi wracały zespoły, które mogły się pochwalić mistrzowskimi trofeami w gablocie, albo miejscem w TOP 25 historycznego rankingu tych rozgrywek. Powiew świeżości? Jak najbardziej. Ale […]
13.06.2021
Niezły numer
09.06.2021

Polska na EURO strzeliła mniej goli niż Islandia, Walia i Rumunia. Czas na poprawę?

Reprezentacja Polski na EURO? Nie jest to historia długa i porywająca, aczkolwiek po ostatnim turnieju możemy powiedzieć, że są w niej pozytywne momenty. Niemniej jednak biało-czerwoni we wszelkiego rodzaju statystykach wciąż stoją dość nisko. Zwłaszcza że nasz sukces związany był stricte z postawą w defensywie, a dziś weźmiemy na tapet raczej działania ofensywne. Skoro o […]
09.06.2021
Na zapleczu
08.06.2021

Pierwszoligowi weterani. Kto w XXI grał i strzelał najwięcej w 1. lidze?

O Ekstraklasowych weteranach wiemy wszystko. W każdej chwili możemy odpalić sobie tabelki z liczbą meczów. Nawet z podziałem na kluby. Podobnie jest zresztą z najlepszymi strzelcami, czyli ekstraklasowym “Klubem 100”. Wszystko da się sprawdzić w książkach, w sieci czy w skarbach kibica. Ale w przypadku 1. ligi wygląda to już trochę gorzej. Nie wiemy kto […]
08.06.2021
Ekstraklasa
07.06.2021

Adrian Gula. Słowacki rewolucjonista

Adrian Gula został trenerem Wisły Kraków. Co to za gość? Na pewno nie nazwiemy go anonimem, skoro już parę lat temu przewijał się w kontekście ewentualnej pracy w Legii Warszawa. I mimo że do stolicy ostatecznie nie trafił, kibice w Polsce nie mogli stracić go z radarów, bo o jego sukcesach za południową granicą było […]
07.06.2021
1 liga
06.06.2021

Co za sezon 1. ligi! Nadal nie wiemy kto awansuje i jakie będą pary w barażach

Kolejka do końca rozgrywek i nadal nie znamy ani jednego beniaminka Ekstraklasy. Tak, ten sezon na pewno będziemy pamiętać latami. Zwłaszcza że za moment dogrywka w postaci baraży, a tam także spotkamy niemal same znaki zapytania. Co jeszcze może się stać na finiszu i jak wpłynie to na wspomnianą dogrywkę w walce o awans? Patrzymy w […]
06.06.2021
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Foo
Foo
15 dni temu

“Nie wiemy kto rozegrał najwięcej meczów na tym poziomie w historii. Ani kto strzelił najwięcej bramek na zapleczu Ekstraklasy.”

Te informacje są w necie, tylko trzeba wyjść poza Wikipedię.

Jarecczak
Jarecczak
15 dni temu

Królem strzelców w 1960 roku był Manfred Urbas z Unii Racibórz.
🙂 Łatwo znaleźć w kilka sekund,

Kibic z Tv
Kibic z Tv
15 dni temu

Sotirovic nie grał w Zawiszy

19aRtuR20
19aRtuR20
15 dni temu

Mala uwaga. Mikulenas zdobyl 18 goli (14 dla Ruchu wiosna) w sezonie 05/06. Awans byl w 06/07 i wtedy krolem strzelcow byl Kosmalski 🙂

Sharon J. Ramirez
Sharon J. Ramirez
14 dni temu

Moja ostatnia wypłata wynosiła 2500 dolarów za pracę online przez 12 godzin tygodniowo. Moja przyjaciółka, siostra, od miesięcy ma średnio 8 tys., A ADt pracuje około 30 godzin tygodniowo. i nie mogę uwierzyć, jakie to było łatwe, gdy go wypróbowałem. Potencjał z tym jest nieograniczony.

 To właśnie robię … WWW JOBCASH1.COM

Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Alba przejdzie do Interu?

Barcelona otrzymała ofertę za Jordiego Albę od Interu. Taką informację podało “Mundo Deportivo”. Co więcej, zdaniem dziennikarzy Blaugrana ma tę ofertę rozważyć. Koeman chce przebudować skład, pozbyć się niektórych piłkarzy, szczególnie tych, którzy zarabiają sporo, a Alba do tego grona należy. Z kolei Simone Inzaghi, nowy trener Interu, miałby być usługami Albo bardzo zainteresowany, bo […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Quintana na testach medycznych w Jagiellonii

Dani Quintana na testach medycznych w Jagiellonii Białystok. Informację o hitowym transferze podał Przegląd Sportowy. Hiszpan grał dla Jagi od połowy sezonu 12/13 do połowy sezonu 14/15. Dał się poznać jako świetny technik, który miał wielki wpływ na grę Jagi. W swoim najlepszym roku zanotował dla białostockiej ekipy 15 bramek i 12 asyst. No klasa, […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Kozioł nowym bramkarzem ŁKS-u

Po odejściu z ŁKS-u Arkadiusza Malarza, łodzianie rozejrzeli się za nowym bramkarzem. I znaleźli. Został nim Marek Kozioł. Kozioł podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Bramkarz rozegrał 20 spotkań w ostatnim sezonie w barwach Korony Kielce, zachował osiem czystych kont. Możecie go pamiętać też z sezonu 19/20, kiedy […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Drągowski trafi do Atletico?

Od takiej rozmowy do transferu jeszcze droga daleka, ale przynajmniej coś się dzieje. Jak informuje Tomasz Włodarczyk, agent Bartłomieja Drągowskiego spotka się z działaczami Atletico Madryt, by omówić transfer do stolicy Hiszpanii. Drągowski ma za sobą dobry czas w Fiorentinie i nie umyka to uwadze innych klubów. Mówiło się o Interze, teraz na tapet wskoczyć […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Mbappe nie chce już grać w PSG?

Kontrakt Kyliana Mbappe wygasa w czerwcu przyszłego roku, nie słychać na razie, by miał zostać przedłużony, co podsyca tylko plotki na temat odejścia Francuza z PSG. Daniel Riolo, dziennikarz RMC Sport, twierdzi, że napastnik chce odejść. Riolo mówi: – Mbappe nie wierzy w projekt tworzony przez Leonardo. Jeśli nie odejdzie tego lata, za rok zrobi […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Damian Dąbrowski z nowym kontraktem

Damian Dąbrowski przedłużył umowę z Pogonią Szczecin. Nowy kontrakt będzie obowiązywał do czerwca 2024 roku. Czy to zaskakująca decyzja? Absolutnie nie, Dąbrowski miał naprawdę dobry sezon w barwach Portowców i wydatnie przyłożył się do tego, że szczecinianie skończyli rok na trzecim miejscu w tabeli. Potrafił rządzić w środku pola, ale też wykonywać mrówczą pracę, niedocenianą […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Gołębiewski wybrał nowy klub. Poprowadzi rezerwy Legii Warszawa

Chyba nawet sam Marek Gołębiewski nie spodziewał się, że będzie jednym z najbardziej rozchwytywanych trenerów tego lata. Jak już informowaliśmy, zatrudnieniem tego szkoleniowca zainteresowane były obydwa łódzkie kluby czy też Stomil Olsztyn. Ostatecznie Gołębiewski trafi jednak do trzeciej ligi. Ale nie do pierwszego lepszego zespołu, a do rezerw Legii Warszawa. Cel postawiony przed Gołębiewskim jest […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Adam Frączczak w Koronie Kielce

Adam Frączczak został nowym piłkarzem Korony Kielce. Przez ostatnią dekadę 33-latek występował w Pogoni Szczecin, a teraz podpisał z kielczanami roczną umowę z opcją przedłużenia jej o kolejny sezon. Frączczak jest jedną z ikon Pogoni Szczecin. Trafił do niej w 2011 roku i spędził w Szczecinie dziesięć lat. Przez ten okres rozegrał dla Portowców 288 […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wijnaldum w meczu 1/8 finału Euro założy opaskę przeciwko dyskryminacji

Georginio Wijnaldum, kapitan reprezentacji Holandii, w meczu 1/8 finału Euro 2020 będzie występował ze specjalną opaską kapitańską. Będzie miała ona napis “OneLove” i wpleciono w nią elementy tęczy. – Wspieramy inkluzywność i wspólnotę – mówi Holender. To kolejny podobny gest po tym, jak ostatnio Manuel Neuer występował z tęczową opaską na ramieniu wspierającą osoby o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wisła Kraków ma nowego skrzydłowego. W Austrii imponował liczbami

Dor Hugi został nowym nabytkiem Wisły Kraków. 26-letni Izraelczyk w poprzednim sezonie austriackiej Ekstraklasy zdobył osiem bramek i zaliczył też osiem asyst. Z “Białą Gwiazdą” podpisał kontrakt do czerwca 2024 roku. Hugi to młodzieżowy reprezentant Izraela. W zespole do lat 21 rozegrał dziesięć spotkań i strzelił trzy gole, tyle samo trafień zaliczył w osiemnastu meczach […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Jagiellonia pozyskała byłego obrońcę Śląska

Israel Puerto został nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok. Ostatnio 28-letni piłkarz reprezentował barwy Śląska Wrocław. Po pozyskaniu Kacpra Tabisia i Michała Surzyna z Odry Opole to trzeci transfer ogłoszony dziś przez białostoczan. Puerto występował w Śląsku przez ostatnie dwa lata. Latem tego roku – konkretnie 30 czerwca – wygasa jego kontrakt z wrocławianami. Plotkowało się o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Lech Poznań przedłużył kontrakt z utalentowanym napastnikiem

Filip Szymczak podpisał nowy kontrakt z Lechem Poznań. Umowa napastnika Lecha została przedłużona do 2025 roku. 19-latek ma już za sobą gole w rozgrywkach Pucharu Polski i w eliminacjach do Ligi Europy. Szymczak w kolejnym sezonie będzie prawdopodobnie napastnikiem numer 3 w układance Macieja Skorży. Przed nim w walce o skład są póki co Mikael […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Finał Euro nawet z 60 tysiącami widzów na trybunach. Jest porozumienie

Rząd Wielkiej Brytanii doszedł do porozumienia z UEFĄ w sprawie zwiększenia puli osób, które będą mogły wyjść na półfinały i finały Euro 2020. Na Wembley zostanie wpuszczonych ponad 60 tysięcy widzów.  W ostatnich dniach plotkowało się o tym, że półfinały i finały mistrzostw zostaną przeniesione do Budapesztu lub Rzymu, by na trybunach mogło zasiąść możliwie […]
22.06.2021