post

Opublikowane 03.02.2021 14:58 przez

Jakub Białek

W naszym cyklu jedenastek dekady pisaliśmy do tej pory głównie o ekstraklasowych klubach. Wyjątkiem był Ruch Chorzów, ale i wyjątkiem musi być Korona, której tylko pół roku zabrakło do tego, by spędzić całą dekadę na boiskach najwyższej polskiej ligi. Korona Kielce to złe wspomnienia z ostatnich lat, ale to też słynna „Banda Świrów”, ciekawa drużyna Brosza, przebłyski za Tarasiewicza czy Pachety. Kogo wybraliśmy do XI dekady „złocisto-krwistych”?

ZBIGNIEW MAŁKOWSKI – 119 meczów

Czy Milan Borjan był lepszym bramkarzem? Z pewnością tak, lecz ma tylko 14 występów w barwach Korony. A czy Zbigniew Małkowski zaliczył kiedykolwiek taki sezon, jak Marek Kozioł? Chyba nie. Ale, no właśnie – mówimy tylko o jednym sezonie na poziomie Ekstraklasy, a Małkowski spędził w Koronie łącznie 7,5 roku.

I gwarantował dobry, ligowy poziom. Jak większości piłkarzy Korony, zdarzały mu się dziwne perypetie z klubem. Prezes i prezydent miasta obrazili się na niego, gdy podpisał nowy kontrakt, twierdząc, że poprzedni sternik klubu, Tomasz Chojnowski, zadziałał na szkodę spółki proponując tak długą umowę (i prowizję) tak wiekowemu piłkarzowi. Korona wymuszała rozwiązanie kontraktu, Małkowskiego zepchnięto do głębokich rezerw i walczono w PZPN, a potem… po prostu wrócił do grania. Kibicom zaimponował w momencie, gdy wszedł na trybunę i dyskutował z policją, która zamknęła cały sektor, uniemożliwiając zwyczajnym kibicom opuszczenie stadionu.

REZERWOWI (BRAMKARZE):

 • Marek Kozioł – 46 meczów
 • Milan Borjan – 14 meczów
 • Zlatan Alomerović – 25 meczów
 • Matthias Hamrol – 31 meczów

PAWEŁ GOLAŃSKI – 108 meczów, 8 goli, 28 asyst

Gdybyśmy tworzyli ranking „boczni obrońcy z dobrze ułożoną nogą”, byłby w czołówce. 28 asyst w minionej dekadzie nie wzięło się przecież znikąd. Golański to ełkaesiak, lecz wybił się w Koronie, z której po dwóch sezonach został wytransferowany do Steauy i trafił do reprezentacji Polski.

Zdrowie nie było jego sprzymierzeńcem. Wielokrotnie grał na blokadach. Natomiast piłki dogrywał na nos, dawano mu stałe fragmenty gry, potrafił postraszyć strzałem z dystansu. W sezonach 12/13 i 13/14 nie miał sobie równych na swojej pozycji. Piłkarz dekady kieleckiej Korony – to bez dwóch zdań. A może i nawet najlepszy piłkarz w całej historii klubu?

PAVOL STANO – 103 mecze, 12 goli, 5 asyst

PAVOL!!! STANO!!! ON NIE MOŻE!!! GRAĆ!!! W ATAKU!!! ON NIE JEST!!! DYNAMICZNY!!! – wyrokował Kazimierz Węgrzyn, gdy Leszek Ojrzyński wskutek braków kadrowych posłał Słowaka na szpicę.

A ten strzelił GKS-owi Bełchatów dwa gole.

Pomysł grania Stano na dziewiątce na dłuższą metę się nie obronił, choć kilka epizodów Słowak tam jeszcze zaliczył. Był Petraskiem swoich czasów – specjalistą od stałych fragmentów, który lubił zostać w polu karnym rywala na ciut dłużej. Wygranie główki ze Słowakiem było nie lada sztuką. Poukładało mu się po karierze – obecnie jest trenerem słowackiej Żyliny.

DJIBRIL DIAW – 72 mecze, 5 goli, 1 asysta

No dobra, o ile Stano był dla nas bezdyskusyjnym wyborem, o tyle przy drugim stoperze chwilę się zastanowiliśmy. O dziwo – przez kłopot bogactwa. Mamy przecież…

 • Radka Dejmka – kapitana, ważną postać, solidnego stopera,
 • Adnana Kovacevicia – bardzo dobrego obrońcę, jednego z nielicznych dobrych grajków ściągniętych przez niemieckich właścicieli,
 • i Djibrila Diaw, który wypromował się do Ligue 1.

Ze względu na prezentowaną jakość, stawiamy na tego ostatniego. Gdy trafiał do ligi, byliśmy przekonani, że to, wiecie, typowy transfer Korony. Rzućcie okiem na jego CV – grał w Senegalu, dostał ofertę od belgijskiego drugoligowca, gdzie rozegrał 26 minut. O dziwo… wypalił. Jak na polskie warunki, mógł imponować skocznością, dynamiką ruchów. Był trochę nieokrzesany, ale znał się na robocie. We Francji sobie nie poradził – tak w Angers (tylko 14 minut w Ligue 1), jak i na wypożyczeniu w Caen. W czerwcu kończy mu się kontrakt i nie zdziwimy się, jeśli odezwie się do niego ktoś z Ekstraklasy.

TOMASZ LISOWSKI – 77 meczów, 1 gol, 8 asyst

Jeden z żołnierzy Leszka Ojrzyńskiego. Był pewien moment, gdy zaczęło się przebąkiwać, że może powinien dostać szansę w reprezentacji. Jak wielu w Koronie, także i on miał moment, gdy gnębiono go w rezerwach. Kontuzję mocno zahamowało mu zerwanie więzadeł, po którym nie przekonywał ani w Koronie, ani po transferze do Pogoni.

Podobny poziom prezentował Kamil Sylwestrzak – swego czasu jeden z najsympatyczniejszych ligowców, jeden z liderów szatni „pobandoświrowej”. Rozegrał w Koronie kilka sezonów, a przecież jego CV nie zachęcało – przyszedł z drugoligowej Chojniczanki, wcześniej grał w Chrobrym Głogów, Celulozie Kostrzyn nad Odrą, Ilance Rzepin, Mieszku Gniezno, Polonii Słubice i Odrze Górzyca.

REZERWOWI (OBROŃCY):

 • Piotr Malarczyk – 144 mecze, 8 goli, 2 asysty
 • Kamil Kuzera – 51 meczów, 2 gole, 5 asyst
 • Radek Dejmek – 139 meczów, 8 goli, 5 asyst
 • Adnan Kovacević – 100 meczów, 7 goli, 8 asyst
 • Kamil Sylwestrzak – 99 meczów, 12 goli, 10 asyst
 • Rafał Grzelak – 69 meczów, 3 gole, 5 asyst
 • Bartosz Rymaniak – 117 meczów, 5 goli, 7 asyst

JACEK KIEŁB – 168 meczów, 39 goli, 14 asyst

Chyba lepiej byłoby, gdyby spędził całą karierę w Kielcach. Wszystkie inne destynacje to mniejsze lub większe rozczarowania. W efekcie Kiełb ratował się powrotem do Korony po…

 • średnio udanej przygodzie w Lechu,
 • upadku Polonii Warszawa,
 • średnio udanej przygodzie w Śląsku,
 • klapie w Bruk-Becie.

I zawsze potrafił się odkuć. W Koronie miał kilka naprawdę niezłych sezonów – najlepszy ten świeżo po powrocie ze Wrocławia, gdy zakończył rozgrywki z 10 bramkami i 5 asystami na koncie. Liczby gwarantował zawsze. Miał status ulubieńca trybun, mocno utożsamia się z barwami. Ważna postać dla minionej dekady kieleckiego klubu.

VLASTIMIR JOVANOVIĆ – 165 meczów, 6 goli, 12 asyst

35-letni obecnie Bośniak był bardzo rzetelnym środkowym pomocnikiem. I nieco się dziwiliśmy, że nikt go z Korony nie wyciągnął. Sam zresztą mówił, że dałby sobie radę w Lechu czy Legii. Zamiast tego musiał iść do Bruk-Betu, gdzie dziś jest tylko rezerwowym. Niewiele wiadomo o jego pozaboiskowych dokonaniach, bo tam nigdy nie brylował. Zanim trafił do Korony, podczas jednego ze sparingów omal nie pobił się z Kamilem Kuzerą. Gdy później wszedł do koroniarskiej szatni, „Banda Świrów” stwierdziła, że pasuje charakterem.

Swoją drogą, dacie wiarę, że Jovanović jest na siódmym miejscu wśród obcokrajowców pod względem występów w naszej lidze? Uzbierał łącznie 235 spotkań.

ALEKSANDAR VUKOVIĆ – 41 goli, 4 gole, 5 asyst

Postać symboliczna. Podduszał Radosława Sobolewskiego. Jako pierwszy wstawiał się za kibicami, gdy ci byli wyłapywani przez policjantów ubranych po cywilu za przekleństwa mówiąc, że stadion to nie teatr. Gdy po wyleczeniu groźnego urazu stwierdził, że może już tylko odcinać kupony, po prostu rozwiązał lukratywny jak na kieleckie warunki kontrakt.

Był nieocenioną postacią dla szatni. Przy Vukoviciu nie dało się opierdzielać. Sam na boisku harował za dwóch, ubezpieczał, potrafił przyfanzolić też z woleja. To w Koronie zaczynał też karierę trenerską, lecz nie został w niej należycie doceniony.

PAWEŁ SOBOLEWSKI  – 116 meczów, 8 goli, 10 asyst

Z Pawłem Sobolewski wiąże się jedna z dziwniejszych anegdot. Przed którymś z meczów szatnia nabuzowana i gotowa do walki.

– Co ty, kurwa, robisz? – pyta ktoś Sobolewskiego.
– Myję zęby!
– Ty masz ich napierdalać, a nie się z nimi całować!

Ale nawet i Paweł Sobolewski – piłkarz znany z oszczędnego gospodarowania siłami – był w stanie jeździć na tyłku u Leszka Ojrzyńskiego. Miał nieźle ułożone obie nogi, typowy piłkarz-technik, który sprytem nadrabiał braki fizyczne. To dość oczywista kandydatura do XI dekady, także dlatego, że niespecjalnie widać konkurencję. Rozważaliśmy Gorana Cvijanovicia, lecz wraz ze swoim jednym sezonem w Kielcach nijak ma się do zasług Sobolewskiego. Oliver Kapo? Dobry piłkarz, nie jechał wyłącznie na opinii, wydatnie pomógł Koronie się utrzymać. Ale to też nie ten kaliber.

REZERWOWI (POMOCNICY):

 • Vanja Marković – 70 meczów, 3 gole, 2 asysty
 • Marcin Cebula – 150 meczów, 7 goli, 10 asyst
 • Serhij Pyłypczuk – 95 meczów, 8 goli, 9 asyst
 • Jakub Żubrowski – 106 meczów, 2 gole, 7 asyst
 • Mateusz Możdżeń – 88 meczów, 8 goli, 7 asyst
 • Goran Cvijanović – 35 meczów, 9 goli, 3 asysty
 • Nabil Aankour – 90 meczów, 5 goli, 18 asyst

AIRAM CABRERA – 28 meczów, 16 goli, 2 asysty

W sezonie 15/16 część kieleckich kibiców chodziła na stadion „na Cabrerę”. Wyglądał jak gość z innego systemu. Wielokrotnie obserwowaliśmy, jak jego kumple z boiska nie do końca ogarniali, jak współpracować z Cabrerą. Jedynym, który nadążał, był Nabil Aankour – on sam rozłożył skrzydła dopiero przy hiszpańskim napastniku.

Przyjechał pomóc w walce o utrzymanie, wyjechał z szesnastoma golami na koncie. A przecież musiał trochę się rozkręcać, bo jesienią sezonu 15/16 jeszcze dochodził do odpowiedniej formy fizycznej. Pan Piłkarz, bez dwóch zdań. W Kielcach wyrobił sobie taką markę, że dziś ciężko znaleźć klub z Ekstraklasy, który nigdy po niego nie dzwonił.

MACIEJ KORZYM – 85 meczów, 18 goli, 8 asyst

Najbardziej ześwirowany z „Bandy Świrów”. Przyjeżdżał do Kielc jako talent, który znalazł się na zakręcie. Z łatką pamiętnych testów w Chelsea, które w tamtym czasie były wydarzeniem na skalę ogólnokrajową. Ale i z kilkunastoma meczami w Legii, która finalnie go odpaliła.

Śmialiśmy się wówczas, że służy w Koronie do przepychania szaf, ale szybko się rozwinął, miał niewątpliwie swój moment. Może jak na napastnika nigdy nie imponował skutecznością – dość stwierdzić, że nawet w swoim najlepszym sezonie w Kielcach zdobył tylko dziewięć bramek. Na jego usprawiedliwienie można dodać, że często był wystawiany na skrzydle. Moment, gdy Słowik łamie mu nogę w okropny sposób, a Korzym wraca podczas tego samego meczu na stadion z gipsem na nodze, przejdzie do historii.

REZERWOWI (NAPASTNICY):

 • Olivier Kapo – 27 meczów, 7 goli, 5 asyst
 • Nika Kaczarawa – 26 meczów, 9 goli, 8 asyst
 • Elia Soriano – 58 meczów, 20 goli, 2 asysty

CAŁA JEDENASTKA:

Fot. FotoPyK

Weszło
02.12.2021

Hit w Manchesterze nie zawiódł! Arsenal wyjeżdża przegrany

Z jednej strony Arsenal, który po słabym początku sezonu wjechał na odpowiednie tory i wygląda naprawdę dobrze.  Z drugiej United, który ma duży potencjał i wreszcie pożegnał Ole Gunnara Solskjaera, bo ten – delikatnie mówiąc – nie potrafił zrobić z drużyny użytku. Zapowiadało się na solidne starcie. Ale nie dostaliśmy solidnego starcia. Tylko coś więcej, […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Wisła Guli odwraca wynik meczu? Nowe, nie znaliśmy

Widzew postawił się Wiśle Kraków. Widzew, będąc pierwszoligowcem, toczył wyrównany pojedynek z reprezentantem Ekstraklasy. Wreszcie to Widzew schodził na przerwę z zasłużonym prowadzeniem. To dla łodzian fakty, które mogą stanowić jedynie formę pocieszenia. Wisła Kraków odwróciła mecz, pokazała wyrachowanie, spokój i doświadczenie. Czyli to, czego tak bardzo brakuje jej w lidze. Wiele wskazywało na to, że […]
02.12.2021
Inne sporty
02.12.2021

Zły szef, śledztwo i najlepszy bilans w NBA. Ciekawy przypadek Phoenix Suns

Powiedzieć, że Robert Sarver wprawiał pracowników Phoenix Suns w zakłopotanie, to nie powiedzieć nic. Właściciel klubu miał używać rasowo niewrażliwego języka, być niestosowny w stosunku do kobiet, ale też odpowiadać za środowisko, które zmuszało ludzi do korzystania z antydepresantów czy skłaniało do myśli samobójczych. Ten sam człowiek, amerykański biznesman, ma jednak obecnie wiele powodów do […]
02.12.2021
Brama dnia
02.12.2021

Alan Smith kontra Cedric Mionnet | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Jak zawsze wraz z naszymi partnerami z Gatigo zapraszamy do oglądania pięknych trafień i do wybrania ładniejszego. Tym razem szczypta boiskowej magii z angielskich oraz francuskich bois. ALAN SMITH VS LIVERPOOL (02.12.1990) Asysta piętką? Takich boiskowych czarów pewnie nie spodziewalibyście się po Paulu Mersonie, jednak to właśnie on w tak […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Golański: Mam na liście czterech trenerów. Ojrzyński? Oczywiście, że jest jednym z nich

– Mam na liście czterech trenerów. Każdego z nich bardzo cenię i uważam, że to odpowiednie osoby na ławkę trenerską Korony. Ale jeszcze za wcześnie, by mówić o nazwiskach. Rozmawiamy z jednym trenerem i mamy trochę czasu na to, aby zakończyć ten temat – mówi Paweł Golański, dyrektor sportowy Korony Kielce. I potwierdza, że jednym […]
02.12.2021
Anglia
02.12.2021

Ronaldo znów zagra z Arsenalem. Tym razem bez Vieiry, Keowna i Henry’ego

Zestawione obok siebie herby Manchesteru United i Arsenalu zawsze zwiastują rywalizację dwóch wielkich klubów. Mimo że obu dzisiejszym drużynom daleko do tych ze starć na szczycie Premier League z przełomu wieków, jest jeden człowiek, który łączy oba wątki. Cristiano Ronaldo znów zmierzy się z Arsenalem na Old Trafford. Nie będzie to jednak ten sam Arsenal, […]
02.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Weszło
02.12.2021

Hit w Manchesterze nie zawiódł! Arsenal wyjeżdża przegrany

Z jednej strony Arsenal, który po słabym początku sezonu wjechał na odpowiednie tory i wygląda naprawdę dobrze.  Z drugiej United, który ma duży potencjał i wreszcie pożegnał Ole Gunnara Solskjaera, bo ten – delikatnie mówiąc – nie potrafił zrobić z drużyny użytku. Zapowiadało się na solidne starcie. Ale nie dostaliśmy solidnego starcia. Tylko coś więcej, […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Wisła Guli odwraca wynik meczu? Nowe, nie znaliśmy

Widzew postawił się Wiśle Kraków. Widzew, będąc pierwszoligowcem, toczył wyrównany pojedynek z reprezentantem Ekstraklasy. Wreszcie to Widzew schodził na przerwę z zasłużonym prowadzeniem. To dla łodzian fakty, które mogą stanowić jedynie formę pocieszenia. Wisła Kraków odwróciła mecz, pokazała wyrachowanie, spokój i doświadczenie. Czyli to, czego tak bardzo brakuje jej w lidze. Wiele wskazywało na to, że […]
02.12.2021
Inne sporty
02.12.2021

Zły szef, śledztwo i najlepszy bilans w NBA. Ciekawy przypadek Phoenix Suns

Powiedzieć, że Robert Sarver wprawiał pracowników Phoenix Suns w zakłopotanie, to nie powiedzieć nic. Właściciel klubu miał używać rasowo niewrażliwego języka, być niestosowny w stosunku do kobiet, ale też odpowiadać za środowisko, które zmuszało ludzi do korzystania z antydepresantów czy skłaniało do myśli samobójczych. Ten sam człowiek, amerykański biznesman, ma jednak obecnie wiele powodów do […]
02.12.2021
Brama dnia
02.12.2021

Alan Smith kontra Cedric Mionnet | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Jak zawsze wraz z naszymi partnerami z Gatigo zapraszamy do oglądania pięknych trafień i do wybrania ładniejszego. Tym razem szczypta boiskowej magii z angielskich oraz francuskich bois. ALAN SMITH VS LIVERPOOL (02.12.1990) Asysta piętką? Takich boiskowych czarów pewnie nie spodziewalibyście się po Paulu Mersonie, jednak to właśnie on w tak […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Golański: Mam na liście czterech trenerów. Ojrzyński? Oczywiście, że jest jednym z nich

– Mam na liście czterech trenerów. Każdego z nich bardzo cenię i uważam, że to odpowiednie osoby na ławkę trenerską Korony. Ale jeszcze za wcześnie, by mówić o nazwiskach. Rozmawiamy z jednym trenerem i mamy trochę czasu na to, aby zakończyć ten temat – mówi Paweł Golański, dyrektor sportowy Korony Kielce. I potwierdza, że jednym […]
02.12.2021
Anglia
02.12.2021

Ronaldo znów zagra z Arsenalem. Tym razem bez Vieiry, Keowna i Henry’ego

Zestawione obok siebie herby Manchesteru United i Arsenalu zawsze zwiastują rywalizację dwóch wielkich klubów. Mimo że obu dzisiejszym drużynom daleko do tych ze starć na szczycie Premier League z przełomu wieków, jest jeden człowiek, który łączy oba wątki. Cristiano Ronaldo znów zmierzy się z Arsenalem na Old Trafford. Nie będzie to jednak ten sam Arsenal, […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Wisła Guli odwraca wynik meczu? Nowe, nie znaliśmy

Widzew postawił się Wiśle Kraków. Widzew, będąc pierwszoligowcem, toczył wyrównany pojedynek z reprezentantem Ekstraklasy. Wreszcie to Widzew schodził na przerwę z zasłużonym prowadzeniem. To dla łodzian fakty, które mogą stanowić jedynie formę pocieszenia. Wisła Kraków odwróciła mecz, pokazała wyrachowanie, spokój i doświadczenie. Czyli to, czego tak bardzo brakuje jej w lidze. Wiele wskazywało na to, że […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Golański: Mam na liście czterech trenerów. Ojrzyński? Oczywiście, że jest jednym z nich

– Mam na liście czterech trenerów. Każdego z nich bardzo cenię i uważam, że to odpowiednie osoby na ławkę trenerską Korony. Ale jeszcze za wcześnie, by mówić o nazwiskach. Rozmawiamy z jednym trenerem i mamy trochę czasu na to, aby zakończyć ten temat – mówi Paweł Golański, dyrektor sportowy Korony Kielce. I potwierdza, że jednym […]
02.12.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło Extra
25.11.2021

„Osiem kontaktów z piłką i dwa gole. Jakość, a nie ilość”

„Praca procentuje”. To wyrażenie padło podczas tego wywiadu kilka razy. Adam Buksa zdobył szesnaście bramek w MLS, wszystkie z pola karnego. Nikt w kończącym się sezonie nie strzelił więcej goli z gry. Polak codziennie ćwiczy wykończenie na treningach indywidualnych, a gry tyłem do bramki uczy się przy pomocy sprzętu z NFL. Diametralnie zmienił swoją charakterystykę. Już nie […]
25.11.2021
Weszło
22.11.2021

Piłkarski dziki zachód w Nowogardzie [reportaż]

Pomorzanin Nowogard. Klub z zachodniopomorskiej okręgówki, który otrzymuje corocznie około 230 tysięcy dotacji z miasta. Na tym poziomie powinien mieć wszystko. Tymczasem dopiero co pobił niechlubny rekord Polski, bo jeszcze nikt w historii nie przegrał tak dotkliwie (aż 0:53 z Wybrzeżem Rewalskim Rewal!). W tym samym meczu Jacek Magdziński ustanowił rekord świata, strzelając 22 bramki. […]
22.11.2021
Weszło
16.11.2021

Przepis o wychowanku zamiast przepisu o młodzieżowcu? Plusy i minusy

– Przepis o młodzieżowcu ma rację bytu. Jestem jak najbardziej za tym. Z tym, że mam jedno zastrzeżenie. Chciałbym i wierzę, że to będzie możliwe, żeby ci młodzieżowcy byli wychowankami danego klubu. Uważam, że wtedy wszyscy ludzie, którzy pracują w klubie – zarządy, dyrektorzy sportowi, trenerzy – będą w stu procentach zwracać uwagę, jak się […]
16.11.2021
Liczba komentarzy: 25
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lewandowski
Lewandowski
9 miesięcy temu

Ja bym dał jeszcze Piechne na szpice. Że nie grał w tej dekadzie? No cóż. Korona też nie gra w Ekstraklasie.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
9 miesięcy temu
Reply to  Lewandowski

Zróbmy zestawienie najlepszym polskich piłkarzy i dajmy Messiego. Chuj, że to Argentyńczyk, ale wielu rodaków go lubi!

Kamil
Kamil
9 miesięcy temu

Gdzie jest Kiełbasa? Nawet na ławkę się nie nadaje? Trochę tych bramek dla Korony jednak strzelił

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
9 miesięcy temu
Reply to  Kamil

A znasz znaczenie słowa „dekada”?

Kamil
Kamil
9 miesięcy temu

Przepraszam mój błąd

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
9 miesięcy temu
Reply to  Kamil

Sprawa jasna, pozdrawiam.

gdsahdshgsddgsagsaaggassa
gdsahdshgsddgsagsaaggassa
9 miesięcy temu

https://skutecznetypowanie1x2.blogspot.com/ – Ostatnio trafili 931 kurs i zdjecie kuponu maja na blogu! na dzis kolejny kupon z wielkim kursem !

Deportivo A'la Wieś
Deportivo A'la Wieś
9 miesięcy temu

Pamiętam Korzyma z juniorów Sandecji, Korzym grał jak Messi, każda piłka do niego, a on przechodzi wszystkich przeciwników i strzelał gola. W Polsce nie bardzo wiadomo co robić z takimi zawodnikami, dać go do wyższej grupy – niby logiczne ale każdy faul, kazde kopniecie jest dużo grozniejsze, grać z kolei w swoim roczniku to też bez sensu bo i tak jest się lepszym niż cała drużyna rywala razem wzięta. Przynajmniej tak było kiedyś. Nie śledziłem jakoś kariery Korzyma, pamiętam tylko jak wchodził na jakieś ogony meczów Legii w pucharach żeby ratować wynik i chłopak nie wiedział co zrobić z piłką… Bardzo źle się to oglądało. Potem trafił do Korony i w sumie Bandzie Świrów wyglądał na szczęśliwego. Gdyby urodził się w takiej Hiszpanii czy Portugalii to siedziałby przy jednym stole z najlepszymi.

Gregor
Gregor
9 miesięcy temu

Złocisto – krwiści? Kurnia, całe życie myślałem, że Korona jest żółto – czerwona.

Kikk
Kikk
9 miesięcy temu
Reply to  Gregor

Źle myślałeś

cfaj
cfaj
9 miesięcy temu

Skoro już była Korona (która nigdy na poważnie nie zbliżyła się do podium), to czekamy jeszcze na arcyciekawą jedenastkę dekady Podbeskidzia, Sandecji i Wisły Płock.

Koksownik naftowy
Koksownik naftowy
9 miesięcy temu
Reply to  cfaj

Wisły Płock?
Grał tam ktoś poza Furmanem?

Lecę na piwo
Lecę na piwo
9 miesięcy temu

Atmosferic

Marian
Marian
9 miesięcy temu

To napiszcie jeszcze ile ta „banda świrów” najebała żółtych i czerwonych kartek. Pamiętam pewien okres z ich grania, jak oczywiście wszystko w ferworze walki, cięli wszystko równo z trawą. Widok rzucających się z łapami do przeciwników Korzyma, czy Kuzery też nie był rzadkością

Kikk
Kikk
9 miesięcy temu
Reply to  Marian

Bo panienki w Polsce więcej uczą się przewracać i machać łapami niż grać w piłkę. Szczególnie widoczne to u Probierza, w każdej akcji ktoś kładzie się w polu karnym.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
9 miesięcy temu
Reply to  Marian

To zależy jeszcze od konkretnego zawodnika. Np. taki Jovanovic grał agresywnie ale nigdy go nie pamiętam z jakichś sanek czy łamania nóg, pomimo że żółtka łapał naprawdę hurtowo.

Ogólnie jako ofensywny piłkarz mało chętnie bym chciał grać z takimi rywalami, zwłaszcza co idzie o środek obrony i pomocy, a to raczej pochwała a nie nagana.

Ponton
Ponton
9 miesięcy temu

jakby teraz do dowolnego klubu z ligi przyszedł zagraniczny napastnik z bilansem Korzyma z Korony, to byście pewnie pisali, że słaby albo co najwyżej dupy nie urywa

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
9 miesięcy temu
Reply to  Ponton

Korzym grał w czasach gdy napastników (może poza klubami z czołówki) rozliczano przede wszystkim z dobrego przepychania i orania boiska a największą maestria zawodników wg stacji transmitujacej były „asysty drugiego stopnia”

Ssa Pento
Ssa Pento
9 miesięcy temu
Reply to  Ponton

Bo Korzym był słaby, dupy nie urywał. Tak jak cała Korona.

Mexic
Mexic
9 miesięcy temu
Reply to  Ponton

Widać że wypowiadasz się tylko na podstawie tekstu. Korzym większość meczów w Koronie grał na skrzydle a skrzydłowy z takim bilansem to już onaczej wygląda.

RawAirek
RawAirek
9 miesięcy temu

Szkoda, że w tym roku nie wybieracie 11 badziewiaków. Bo w Koronie można by było ułożyć takich z tysiąc…

Konrad
Konrad
9 miesięcy temu
Reply to  RawAirek

Środek obrony marzeń Ouattara i Wierchowcow!

Konrad
Konrad
9 miesięcy temu

Ten moment gdy Korzeń wrócił z nogą w gipsie na stadion nie „przejdzie” a „przeszedł” do historii. Chłop się wruszył jak go cały stadion przywitał oklaskami na stojąco a nasi tak się wkurwili, że im piątke wjebali. Jak Janota z fałsza przyłożył z 30 metrów to nie było co zbierać. Nawet za pół roku jak zobaczyli tego Słowika to jeszcze im wjebali 4-1. Banda Świrów AU!

polaczki
polaczki
9 miesięcy temu

gdyby nie uklady ta druzyna zapewne by godnie zagrala w pucharach

Jędrzejowski Strzelec
Jędrzejowski Strzelec
9 miesięcy temu

Pavola Stano wspominam z dużym sentymentem. Probierz go odpalił z Jagi, a w Koronie grał dobrze jeszcze parę lat. Pierwsze dwa mecze (jeszcze za Sasala) i dwie bramki. W obronie pewny, skuteczny pod bramką przeciwnika, a przy tym normalny, zero sody. Takich Słowaków jak on, to aż chciałoby się w lidze oglądać

Weszło
02.12.2021

Hit w Manchesterze nie zawiódł! Arsenal wyjeżdża przegrany

Z jednej strony Arsenal, który po słabym początku sezonu wjechał na odpowiednie tory i wygląda naprawdę dobrze.  Z drugiej United, który ma duży potencjał i wreszcie pożegnał Ole Gunnara Solskjaera, bo ten – delikatnie mówiąc – nie potrafił zrobić z drużyny użytku. Zapowiadało się na solidne starcie. Ale nie dostaliśmy solidnego starcia. Tylko coś więcej, […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Gula: – Możemy zrobić dobry wynik w Pucharze Polski

Adrian Gula odetchnął z ulgą. Wisła Kraków odwróciła wynik meczu z Widzewem Łódź i awansowała do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Widzew długo prowadził 1:0 i wydawało się, że Białej Gwieździe trudno będzie uniknąć porażki i wstydliwego odpadnięcia z rozgrywek, ale ostatecznie trafienia Felicio Browna Forbesa i Jana Klimenta zdecydowały o zwycięstwie ekipy z województwa małopolskiego. […]
02.12.2021
Inne sporty
02.12.2021

Vive przegrało w Paryżu. Kielczan ukąsił ich… przyszły zawodnik

Łomża Vive Kielce dokonywała w ubiegłych tygodniach wielkich rzeczy. Dwie wygrane z Barceloną, pokonanie Veszprem i Flensburga, rozbicie PSG na własnym parkiecie. To wszystko sprawiało, że sytuacja polskiego zespołu w „grupie śmierci” była naprawdę komfortowa. I dalej jest, mimo tego, że seria zwycięstw kielczan została właśnie przerwana. Szczypiorniści z Paryża pokonali ich dzisiaj 32:27. Świetne […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Wisła Guli odwraca wynik meczu? Nowe, nie znaliśmy

Widzew postawił się Wiśle Kraków. Widzew, będąc pierwszoligowcem, toczył wyrównany pojedynek z reprezentantem Ekstraklasy. Wreszcie to Widzew schodził na przerwę z zasłużonym prowadzeniem. To dla łodzian fakty, które mogą stanowić jedynie formę pocieszenia. Wisła Kraków odwróciła mecz, pokazała wyrachowanie, spokój i doświadczenie. Czyli to, czego tak bardzo brakuje jej w lidze. Wiele wskazywało na to, że […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Cóż ten Fred? Kuriozalna bramka w Premier League?

Jezus Maria, co tu się zdarzyło? Pretensje do Davida de Gei, pretensje do Freda, pretensje do Emile Smitha Rowe’a, pretensje do Martina Atkinsona, pretensje obu drużyn, pretensje obu trenerów… A było to tak. Arsenal wykonywał rzut rożny. Dośrodkowanie Martina Odegaarda zostało wybite z pola karnego, ale walkę o piłkę wygrał Mohamed Elneny i futbolówka zaraz […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Fatalny błąd Żurkowskiego z Torino (wideo)

Szymon Żurkowski niewątpliwie rozkręca się na boiskach Serie A, ale tego występu nie będzie mógł zaliczyć do udanych. W spotkaniu z Torino popełnił kardynalny błąd, po którym rywal z Piemontu strzelił gola na 1:0. Empoli konstruowało akcję od własnej bramki. Piłkę przy nodze miał bramkarz Guglielmo Vicario. Szymon Żurkowski wyszedł mu do rozegrania. Torino atakowało […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

PZPN wprowadza limity wiekowe dla arbitrów

Polski Związek Piłki Nożnej przyjął uchwałę, według której po polskich boiskach na szczeblu centralnym nie będą mogli biegać sędziowie przekraczający 50. rok życia.  Pomysł PZPN-u streszcza Łukasz Rogowski na Interii: Limit wiekowy sędziów głównych grupy TopAmator A, czyli tych których widzimy na boiskach I ligi i Ekstraklasy ustalono na 50 lat, natomiast grupy B (II […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Lloris na dłużej w Tottenhamie?

Kontrakt Hugo Llorisa z Tottenhamem wygasa w czerwcu 2022 roku, ale najnowsze doniesienia wskazują na to, że w Londynie będą chcieli zatrzymać francuskiego bramkarza przynajmniej na kolejny rok.  Tuttomercatoweb podaje, że kiedy władze Tottenhamu upewnią się, że Antonio Conte widzi Hugo Llorisa w bramce Spurs w swojej wizji na kolejny sezon, już w styczniu podejmą […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Müller: – Lewandowski zasłużył na Złotą Piłkę bardziej niż Messi

Thomas Müller podzielił się z użytkownikami Linkedina swoją opinią na temat gali France Football, na której Złotą Piłkę dla najlepszego zawodnika 2021 roku otrzymał Leo Messi.  – Z bawarskiego, polskiego, a także niemieckiego punktu widzenia, ceremonia wręczenia Złotej Piłki była zdecydowanie rozczarowująca. Dla niektórych nawet jeszcze bardziej. Choć w branży jestem już od jakiegoś czasu […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Barcelona zabiega o Cavaniego

Angielski dziennik The Times podaje, że Edinson Cavani chciałby zagrać w Barcelonie. Urugwajczyk nie znaczy już w Manchesterze United tyle, ile znaczył chociażby w minionym sezonie. Coraz częściej przydarzają mu się kontuzje, a kiedy jest zdrowy wcale nie ma pewnego miejsca w składzie Czerwonych Diabłów, mimo że sam twierdzi, iż jest jeszcze w stanie grać […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Boniek: – Lewy najlepszym piłkarzem w naszej historii? Nie mam z tym problemu

Zbigniew Boniek twierdzi, że niełatwo wskazać jest najlepszego polskiego piłkarza w historii, ale Robert Lewandowski spokojnie może kandydować do takiego miana.  – W dzisiejszych czasach najlepszy jest Robert Lewandowski, nie podlega to żadnym wątpliwościom. Najwięcej ze wszystkich wygrał Grzegorz Lato – dwa razy zdobył srebrny medal mistrzostw świata za trzecie miejsce, dwa razy przywiózł medale […]
02.12.2021
Inne sporty
02.12.2021

Zły szef, śledztwo i najlepszy bilans w NBA. Ciekawy przypadek Phoenix Suns

Powiedzieć, że Robert Sarver wprawiał pracowników Phoenix Suns w zakłopotanie, to nie powiedzieć nic. Właściciel klubu miał używać rasowo niewrażliwego języka, być niestosowny w stosunku do kobiet, ale też odpowiadać za środowisko, które zmuszało ludzi do korzystania z antydepresantów czy skłaniało do myśli samobójczych. Ten sam człowiek, amerykański biznesman, ma jednak obecnie wiele powodów do […]
02.12.2021
Brama dnia
02.12.2021

Alan Smith kontra Cedric Mionnet | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Jak zawsze wraz z naszymi partnerami z Gatigo zapraszamy do oglądania pięknych trafień i do wybrania ładniejszego. Tym razem szczypta boiskowej magii z angielskich oraz francuskich bois. ALAN SMITH VS LIVERPOOL (02.12.1990) Asysta piętką? Takich boiskowych czarów pewnie nie spodziewalibyście się po Paulu Mersonie, jednak to właśnie on w tak […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Reca: – Nie mam kontaktu z Sousą

Arkadiusz Reca wrócił do zdrowia i dostaje coraz więcej minut we włoskiej Spezii na boiskach Serie A. Lewy obrońca lub wahadłowy liczy też na powrót do reprezentacji. Niedawno wymienialiśmy go w gronie największych przegranych eliminacji do katarskich mistrzostw świata. Pisaliśmy: Arkadiusz Reca od września 2019 roku do marca 2021 roku – czternaście meczów w kadrze. […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

„Papszun sam wskaże następcę? To byłoby ciekawe”

Wojciech Cygan, prezes Rakowa Częstochowa, odniósł się do spekulacji na temat przyszłości Marka Papszuna w klubie spod Jasnej Góry.  Cygan, w rozmowie z TVP Sport, odniósł się do oświadczenia Dariusza Mioduskiego, który przed meczem z Leicester ogłosił, że Legia stara się o zatrudnienie Marka Papszuna. – Dla mnie to też stawianie Marka Papszuna w trudnej […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Golański: Mam na liście czterech trenerów. Ojrzyński? Oczywiście, że jest jednym z nich

– Mam na liście czterech trenerów. Każdego z nich bardzo cenię i uważam, że to odpowiednie osoby na ławkę trenerską Korony. Ale jeszcze za wcześnie, by mówić o nazwiskach. Rozmawiamy z jednym trenerem i mamy trochę czasu na to, aby zakończyć ten temat – mówi Paweł Golański, dyrektor sportowy Korony Kielce. I potwierdza, że jednym […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Eriksen wrócił do treningów

Wspomnienia z czerwca są jeszcze świeże. Dalej mrożą krew w żyłach. Wszyscy pamiętamy Christiana Eriksena, który w końcówce pierwszej połowy meczu Danii z Finlandią na Euro nagle upadł na murawę i świat futbolu zamarł na wiele godzin. Na murawie stadionu w Kopenhadze trwała walka o życie duńskiego piłkarza. Niedługo później okazało się, że Eriksen przeżył, […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Odwołany mecz ŁKS-u z Puszczą

Nie odbędzie się zaplanowany na sobotę pierwszoligowy mecz ŁKS-u Łódź z Puszczą Niepołomice. Powód? Oczywiście – liczba zakażonych koronawirusem.  Spora liczba pozytywnych testów w Puszczy Niepołomice, nie ma szans na mecz z ŁKS-em. Paradoks tej sytuacji jest taki, że bardziej zadowolony jest chyba ŁKS, bo Puszcza była w gazie po wygranej z Koroną a łodzianie […]
02.12.2021