post

Opublikowane 03.02.2021 14:58 przez

Jakub Białek

W naszym cyklu jedenastek dekady pisaliśmy do tej pory głównie o ekstraklasowych klubach. Wyjątkiem był Ruch Chorzów, ale i wyjątkiem musi być Korona, której tylko pół roku zabrakło do tego, by spędzić całą dekadę na boiskach najwyższej polskiej ligi. Korona Kielce to złe wspomnienia z ostatnich lat, ale to też słynna „Banda Świrów”, ciekawa drużyna Brosza, przebłyski za Tarasiewicza czy Pachety. Kogo wybraliśmy do XI dekady „złocisto-krwistych”?

ZBIGNIEW MAŁKOWSKI – 119 meczów

Czy Milan Borjan był lepszym bramkarzem? Z pewnością tak, lecz ma tylko 14 występów w barwach Korony. A czy Zbigniew Małkowski zaliczył kiedykolwiek taki sezon, jak Marek Kozioł? Chyba nie. Ale, no właśnie – mówimy tylko o jednym sezonie na poziomie Ekstraklasy, a Małkowski spędził w Koronie łącznie 7,5 roku.

I gwarantował dobry, ligowy poziom. Jak większości piłkarzy Korony, zdarzały mu się dziwne perypetie z klubem. Prezes i prezydent miasta obrazili się na niego, gdy podpisał nowy kontrakt, twierdząc, że poprzedni sternik klubu, Tomasz Chojnowski, zadziałał na szkodę spółki proponując tak długą umowę (i prowizję) tak wiekowemu piłkarzowi. Korona wymuszała rozwiązanie kontraktu, Małkowskiego zepchnięto do głębokich rezerw i walczono w PZPN, a potem… po prostu wrócił do grania. Kibicom zaimponował w momencie, gdy wszedł na trybunę i dyskutował z policją, która zamknęła cały sektor, uniemożliwiając zwyczajnym kibicom opuszczenie stadionu.

REZERWOWI (BRAMKARZE):

 • Marek Kozioł – 46 meczów
 • Milan Borjan – 14 meczów
 • Zlatan Alomerović – 25 meczów
 • Matthias Hamrol – 31 meczów

PAWEŁ GOLAŃSKI – 108 meczów, 8 goli, 28 asyst

Gdybyśmy tworzyli ranking „boczni obrońcy z dobrze ułożoną nogą”, byłby w czołówce. 28 asyst w minionej dekadzie nie wzięło się przecież znikąd. Golański to ełkaesiak, lecz wybił się w Koronie, z której po dwóch sezonach został wytransferowany do Steauy i trafił do reprezentacji Polski.

Zdrowie nie było jego sprzymierzeńcem. Wielokrotnie grał na blokadach. Natomiast piłki dogrywał na nos, dawano mu stałe fragmenty gry, potrafił postraszyć strzałem z dystansu. W sezonach 12/13 i 13/14 nie miał sobie równych na swojej pozycji. Piłkarz dekady kieleckiej Korony – to bez dwóch zdań. A może i nawet najlepszy piłkarz w całej historii klubu?

PAVOL STANO – 103 mecze, 12 goli, 5 asyst

PAVOL!!! STANO!!! ON NIE MOŻE!!! GRAĆ!!! W ATAKU!!! ON NIE JEST!!! DYNAMICZNY!!! – wyrokował Kazimierz Węgrzyn, gdy Leszek Ojrzyński wskutek braków kadrowych posłał Słowaka na szpicę.

A ten strzelił GKS-owi Bełchatów dwa gole.

Pomysł grania Stano na dziewiątce na dłuższą metę się nie obronił, choć kilka epizodów Słowak tam jeszcze zaliczył. Był Petraskiem swoich czasów – specjalistą od stałych fragmentów, który lubił zostać w polu karnym rywala na ciut dłużej. Wygranie główki ze Słowakiem było nie lada sztuką. Poukładało mu się po karierze – obecnie jest trenerem słowackiej Żyliny.

DJIBRIL DIAW – 72 mecze, 5 goli, 1 asysta

No dobra, o ile Stano był dla nas bezdyskusyjnym wyborem, o tyle przy drugim stoperze chwilę się zastanowiliśmy. O dziwo – przez kłopot bogactwa. Mamy przecież…

 • Radka Dejmka – kapitana, ważną postać, solidnego stopera,
 • Adnana Kovacevicia – bardzo dobrego obrońcę, jednego z nielicznych dobrych grajków ściągniętych przez niemieckich właścicieli,
 • i Djibrila Diaw, który wypromował się do Ligue 1.

Ze względu na prezentowaną jakość, stawiamy na tego ostatniego. Gdy trafiał do ligi, byliśmy przekonani, że to, wiecie, typowy transfer Korony. Rzućcie okiem na jego CV – grał w Senegalu, dostał ofertę od belgijskiego drugoligowca, gdzie rozegrał 26 minut. O dziwo… wypalił. Jak na polskie warunki, mógł imponować skocznością, dynamiką ruchów. Był trochę nieokrzesany, ale znał się na robocie. We Francji sobie nie poradził – tak w Angers (tylko 14 minut w Ligue 1), jak i na wypożyczeniu w Caen. W czerwcu kończy mu się kontrakt i nie zdziwimy się, jeśli odezwie się do niego ktoś z Ekstraklasy.

TOMASZ LISOWSKI – 77 meczów, 1 gol, 8 asyst

Jeden z żołnierzy Leszka Ojrzyńskiego. Był pewien moment, gdy zaczęło się przebąkiwać, że może powinien dostać szansę w reprezentacji. Jak wielu w Koronie, także i on miał moment, gdy gnębiono go w rezerwach. Kontuzję mocno zahamowało mu zerwanie więzadeł, po którym nie przekonywał ani w Koronie, ani po transferze do Pogoni.

Podobny poziom prezentował Kamil Sylwestrzak – swego czasu jeden z najsympatyczniejszych ligowców, jeden z liderów szatni „pobandoświrowej”. Rozegrał w Koronie kilka sezonów, a przecież jego CV nie zachęcało – przyszedł z drugoligowej Chojniczanki, wcześniej grał w Chrobrym Głogów, Celulozie Kostrzyn nad Odrą, Ilance Rzepin, Mieszku Gniezno, Polonii Słubice i Odrze Górzyca.

REZERWOWI (OBROŃCY):

 • Piotr Malarczyk – 144 mecze, 8 goli, 2 asysty
 • Kamil Kuzera – 51 meczów, 2 gole, 5 asyst
 • Radek Dejmek – 139 meczów, 8 goli, 5 asyst
 • Adnan Kovacević – 100 meczów, 7 goli, 8 asyst
 • Kamil Sylwestrzak – 99 meczów, 12 goli, 10 asyst
 • Rafał Grzelak – 69 meczów, 3 gole, 5 asyst
 • Bartosz Rymaniak – 117 meczów, 5 goli, 7 asyst

JACEK KIEŁB – 168 meczów, 39 goli, 14 asyst

Chyba lepiej byłoby, gdyby spędził całą karierę w Kielcach. Wszystkie inne destynacje to mniejsze lub większe rozczarowania. W efekcie Kiełb ratował się powrotem do Korony po…

 • średnio udanej przygodzie w Lechu,
 • upadku Polonii Warszawa,
 • średnio udanej przygodzie w Śląsku,
 • klapie w Bruk-Becie.

I zawsze potrafił się odkuć. W Koronie miał kilka naprawdę niezłych sezonów – najlepszy ten świeżo po powrocie ze Wrocławia, gdy zakończył rozgrywki z 10 bramkami i 5 asystami na koncie. Liczby gwarantował zawsze. Miał status ulubieńca trybun, mocno utożsamia się z barwami. Ważna postać dla minionej dekady kieleckiego klubu.

VLASTIMIR JOVANOVIĆ – 165 meczów, 6 goli, 12 asyst

35-letni obecnie Bośniak był bardzo rzetelnym środkowym pomocnikiem. I nieco się dziwiliśmy, że nikt go z Korony nie wyciągnął. Sam zresztą mówił, że dałby sobie radę w Lechu czy Legii. Zamiast tego musiał iść do Bruk-Betu, gdzie dziś jest tylko rezerwowym. Niewiele wiadomo o jego pozaboiskowych dokonaniach, bo tam nigdy nie brylował. Zanim trafił do Korony, podczas jednego ze sparingów omal nie pobił się z Kamilem Kuzerą. Gdy później wszedł do koroniarskiej szatni, „Banda Świrów” stwierdziła, że pasuje charakterem.

Swoją drogą, dacie wiarę, że Jovanović jest na siódmym miejscu wśród obcokrajowców pod względem występów w naszej lidze? Uzbierał łącznie 235 spotkań.

ALEKSANDAR VUKOVIĆ – 41 goli, 4 gole, 5 asyst

Postać symboliczna. Podduszał Radosława Sobolewskiego. Jako pierwszy wstawiał się za kibicami, gdy ci byli wyłapywani przez policjantów ubranych po cywilu za przekleństwa mówiąc, że stadion to nie teatr. Gdy po wyleczeniu groźnego urazu stwierdził, że może już tylko odcinać kupony, po prostu rozwiązał lukratywny jak na kieleckie warunki kontrakt.

Był nieocenioną postacią dla szatni. Przy Vukoviciu nie dało się opierdzielać. Sam na boisku harował za dwóch, ubezpieczał, potrafił przyfanzolić też z woleja. To w Koronie zaczynał też karierę trenerską, lecz nie został w niej należycie doceniony.

PAWEŁ SOBOLEWSKI  – 116 meczów, 8 goli, 10 asyst

Z Pawłem Sobolewski wiąże się jedna z dziwniejszych anegdot. Przed którymś z meczów szatnia nabuzowana i gotowa do walki.

– Co ty, kurwa, robisz? – pyta ktoś Sobolewskiego.
– Myję zęby!
– Ty masz ich napierdalać, a nie się z nimi całować!

Ale nawet i Paweł Sobolewski – piłkarz znany z oszczędnego gospodarowania siłami – był w stanie jeździć na tyłku u Leszka Ojrzyńskiego. Miał nieźle ułożone obie nogi, typowy piłkarz-technik, który sprytem nadrabiał braki fizyczne. To dość oczywista kandydatura do XI dekady, także dlatego, że niespecjalnie widać konkurencję. Rozważaliśmy Gorana Cvijanovicia, lecz wraz ze swoim jednym sezonem w Kielcach nijak ma się do zasług Sobolewskiego. Oliver Kapo? Dobry piłkarz, nie jechał wyłącznie na opinii, wydatnie pomógł Koronie się utrzymać. Ale to też nie ten kaliber.

REZERWOWI (POMOCNICY):

 • Vanja Marković – 70 meczów, 3 gole, 2 asysty
 • Marcin Cebula – 150 meczów, 7 goli, 10 asyst
 • Serhij Pyłypczuk – 95 meczów, 8 goli, 9 asyst
 • Jakub Żubrowski – 106 meczów, 2 gole, 7 asyst
 • Mateusz Możdżeń – 88 meczów, 8 goli, 7 asyst
 • Goran Cvijanović – 35 meczów, 9 goli, 3 asysty
 • Nabil Aankour – 90 meczów, 5 goli, 18 asyst

AIRAM CABRERA – 28 meczów, 16 goli, 2 asysty

W sezonie 15/16 część kieleckich kibiców chodziła na stadion „na Cabrerę”. Wyglądał jak gość z innego systemu. Wielokrotnie obserwowaliśmy, jak jego kumple z boiska nie do końca ogarniali, jak współpracować z Cabrerą. Jedynym, który nadążał, był Nabil Aankour – on sam rozłożył skrzydła dopiero przy hiszpańskim napastniku.

Przyjechał pomóc w walce o utrzymanie, wyjechał z szesnastoma golami na koncie. A przecież musiał trochę się rozkręcać, bo jesienią sezonu 15/16 jeszcze dochodził do odpowiedniej formy fizycznej. Pan Piłkarz, bez dwóch zdań. W Kielcach wyrobił sobie taką markę, że dziś ciężko znaleźć klub z Ekstraklasy, który nigdy po niego nie dzwonił.

MACIEJ KORZYM – 85 meczów, 18 goli, 8 asyst

Najbardziej ześwirowany z „Bandy Świrów”. Przyjeżdżał do Kielc jako talent, który znalazł się na zakręcie. Z łatką pamiętnych testów w Chelsea, które w tamtym czasie były wydarzeniem na skalę ogólnokrajową. Ale i z kilkunastoma meczami w Legii, która finalnie go odpaliła.

Śmialiśmy się wówczas, że służy w Koronie do przepychania szaf, ale szybko się rozwinął, miał niewątpliwie swój moment. Może jak na napastnika nigdy nie imponował skutecznością – dość stwierdzić, że nawet w swoim najlepszym sezonie w Kielcach zdobył tylko dziewięć bramek. Na jego usprawiedliwienie można dodać, że często był wystawiany na skrzydle. Moment, gdy Słowik łamie mu nogę w okropny sposób, a Korzym wraca podczas tego samego meczu na stadion z gipsem na nodze, przejdzie do historii.

REZERWOWI (NAPASTNICY):

 • Olivier Kapo – 27 meczów, 7 goli, 5 asyst
 • Nika Kaczarawa – 26 meczów, 9 goli, 8 asyst
 • Elia Soriano – 58 meczów, 20 goli, 2 asysty

CAŁA JEDENASTKA:

Fot. FotoPyK

Weszło
09.12.2021

Był snajper, nie ma snajpera. Emreli przyczyną czy ofiarą takiej gry Legii?

W październiku i listopadzie Mahir Emreli strzelił tylko jednego gola dla Legii Warszawa. Według współczynnika goli oczekiwanych – tych goli powinno być zdecydowanie więcej. Tak jak Azer wszedł z przytupem do zespołu mistrza Polski, tak teraz równie efektownie popadł w marazm z całym zespołem. A może jego nieskuteczność jest jednym z powodów tego, że skala […]
09.12.2021
niższe ligi
09.12.2021

Skrobacz: Ruch Chorzów musi się zimą wzmocnić, nasza kadra jest za wąska

Ruch Chorzów jeszcze latem 2019 roku nie był pewny, czy wystartuje w rozgrywkach III ligi. Teraz jako drugoligowy beniaminek bije się o czołowe lokaty i kończy jesień na najniższym stopniu podium. To wynik więcej niż dobry, choć pewnie nie każdy w pełni go doceni, skoro „Niebiescy” bardzo długo pozostawali bez porażki. Ostatnie tygodnie w ich […]
09.12.2021
Weszło
09.12.2021

Ostatni gwóźdź do trumny wbity. Barcelona ląduje w nowej erze

Nawet w najczarniejszych wizjach kibiców Barcelony trudno było o realia, w których Liga Mistrzów odjeżdża i mówi „pa pa!”. Ale to wydarzyło się naprawdę, ostatni gwóźdź do trumny został przybity. Po raz pierwszy od 21 lat „Duma Katalonii” kończy te rozgrywki w fazie grupowej, co dla wielu będzie pierwszym takim wydarzeniem za świadomego życia. To […]
09.12.2021
Weszło
09.12.2021

Mecz o wszystko, mimo wszystko

W Legii Warszawa dzieje się tak dużo, że zaskakująco często boisko schodzi na drugi plan. Tym bardziej, że jesienią mistrz Polski zwykle dostaje na nim w beret – właściwie stało się to już tak przewidywalne, że wszyscy do tego przywykli. Teraz też tematów gabinetowych i korytarzowych jest bez liku – medialne występy Dariusza Mioduskiego, objawienie […]
09.12.2021
Weszło
09.12.2021

Od Spartaka do Spartaka, czyli oczekiwanie na lepsze dni

Legia Warszawa z jednej strony świeżo po ukończeniu bardzo ważnej inwestycji w infrastrukturę, z drugiej – po okresie sporych piłkarskich rozczarowań. Gdzieś w powietrzu powiew dużych zmian, coraz częstsze rozmowy o tym, że pewna formuła się wyczerpała i czas na zupełnie nowe rozdanie. Do tego jeszcze te roszady na stanowiskach dyrektorskich, interesujące zwłaszcza w kwestii […]
09.12.2021
Prasówka
09.12.2021

PRASA. Czy Legia łamie prawo w kwestii Marka Papszuna?

Czwartkowa prasa skupia się rzecz jasna na meczu Legii Warszawa ze Spartakiem Moskwa. Mamy także rozmowy z Euzebiuszem Smolarkiem, Filipem Szymczakiem czy Januszem Kudybą. Ciekawą kwestię prawną porusza „Przegląd Sportowy” – czy Legia łamie przepisy rozmawiając z Markiem Papszunem? – Status kontraktowy trenerów reguluje Uchwała PZPN nr XII/189 z 12 grudnia 2014 roku. Artykuły 12 i […]
09.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
09.12.2021

Był snajper, nie ma snajpera. Emreli przyczyną czy ofiarą takiej gry Legii?

W październiku i listopadzie Mahir Emreli strzelił tylko jednego gola dla Legii Warszawa. Według współczynnika goli oczekiwanych – tych goli powinno być zdecydowanie więcej. Tak jak Azer wszedł z przytupem do zespołu mistrza Polski, tak teraz równie efektownie popadł w marazm z całym zespołem. A może jego nieskuteczność jest jednym z powodów tego, że skala […]
09.12.2021
niższe ligi
09.12.2021

Skrobacz: Ruch Chorzów musi się zimą wzmocnić, nasza kadra jest za wąska

Ruch Chorzów jeszcze latem 2019 roku nie był pewny, czy wystartuje w rozgrywkach III ligi. Teraz jako drugoligowy beniaminek bije się o czołowe lokaty i kończy jesień na najniższym stopniu podium. To wynik więcej niż dobry, choć pewnie nie każdy w pełni go doceni, skoro „Niebiescy” bardzo długo pozostawali bez porażki. Ostatnie tygodnie w ich […]
09.12.2021
Weszło
09.12.2021

Ostatni gwóźdź do trumny wbity. Barcelona ląduje w nowej erze

Nawet w najczarniejszych wizjach kibiców Barcelony trudno było o realia, w których Liga Mistrzów odjeżdża i mówi „pa pa!”. Ale to wydarzyło się naprawdę, ostatni gwóźdź do trumny został przybity. Po raz pierwszy od 21 lat „Duma Katalonii” kończy te rozgrywki w fazie grupowej, co dla wielu będzie pierwszym takim wydarzeniem za świadomego życia. To […]
09.12.2021
Weszło
09.12.2021

Mecz o wszystko, mimo wszystko

W Legii Warszawa dzieje się tak dużo, że zaskakująco często boisko schodzi na drugi plan. Tym bardziej, że jesienią mistrz Polski zwykle dostaje na nim w beret – właściwie stało się to już tak przewidywalne, że wszyscy do tego przywykli. Teraz też tematów gabinetowych i korytarzowych jest bez liku – medialne występy Dariusza Mioduskiego, objawienie […]
09.12.2021
Weszło
09.12.2021

Od Spartaka do Spartaka, czyli oczekiwanie na lepsze dni

Legia Warszawa z jednej strony świeżo po ukończeniu bardzo ważnej inwestycji w infrastrukturę, z drugiej – po okresie sporych piłkarskich rozczarowań. Gdzieś w powietrzu powiew dużych zmian, coraz częstsze rozmowy o tym, że pewna formuła się wyczerpała i czas na zupełnie nowe rozdanie. Do tego jeszcze te roszady na stanowiskach dyrektorskich, interesujące zwłaszcza w kwestii […]
09.12.2021
Prasówka
09.12.2021

PRASA. Czy Legia łamie prawo w kwestii Marka Papszuna?

Czwartkowa prasa skupia się rzecz jasna na meczu Legii Warszawa ze Spartakiem Moskwa. Mamy także rozmowy z Euzebiuszem Smolarkiem, Filipem Szymczakiem czy Januszem Kudybą. Ciekawą kwestię prawną porusza „Przegląd Sportowy” – czy Legia łamie przepisy rozmawiając z Markiem Papszunem? – Status kontraktowy trenerów reguluje Uchwała PZPN nr XII/189 z 12 grudnia 2014 roku. Artykuły 12 i […]
09.12.2021
Bundesliga
08.12.2021

Jak mogę być dumny z sukcesów Bayernu? Pieniędzy z Kataru trzeba się wstydzić

Nie Złota Piłka, nie mecz z Barceloną, nie Bundesliga, a umowa sponsorska z Katarczykami jest tematem numer jeden ostatnich tygodni w Bayernie Monachium. Przez klub przeszła prawdziwa kibicowska burza, a do jej eskalacji doszło na corocznym walnym zgromadzeniu. Uli Hoeness mówi, że to najgorsze walne, jakie widział. Kibice… twierdzą podobnie. Rozmawiamy z Michaelem Ottem, który […]
08.12.2021
Weszło
07.12.2021

Kulą u nogi Korony są długi. Spłaciliśmy już 11 milionów

– Wiele osób rzuca takie hasło, że postawiliśmy wszystko na jedną kartę. W programie wspominaliście „Ekstraklasa albo śmierć”. Nic z tych rzeczy. Kulą u nogi Korony są niestety długi. Przez ostatnie dwanaście miesięcy spłaciliśmy blisko jedenaście milionów długów. W tej chwili Korona ma nieco ponad osiem milionów złotych zobowiązań. Spłacamy je regularnie i żadne nie […]
07.12.2021
Weszło
06.12.2021

15 rzeczy, które trzeba wiedzieć po jesieni w I lidze

Jeśli swoją wiedzę na wypracowania czerpaliście ze streszczeń, to właśnie poczujecie się jak w czasach młodości. Chyba, że wciąż się uczycie – wtedy będzie to dla was dzień jak co dzień. Przygotowaliśmy dla was bowiem streszczenie tego, co działo się jesienią w I lidze. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to rozgrywki, które ciężko śledzić […]
06.12.2021
Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Weszło
02.12.2021

Wisła Guli odwraca wynik meczu? Nowe, nie znaliśmy

Widzew postawił się Wiśle Kraków. Widzew, będąc pierwszoligowcem, toczył wyrównany pojedynek z reprezentantem Ekstraklasy. Wreszcie to Widzew schodził na przerwę z zasłużonym prowadzeniem. To dla łodzian fakty, które mogą stanowić jedynie formę pocieszenia. Wisła Kraków odwróciła mecz, pokazała wyrachowanie, spokój i doświadczenie. Czyli to, czego tak bardzo brakuje jej w lidze. Wiele wskazywało na to, że […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Golański: Mam na liście czterech trenerów. Ojrzyński? Oczywiście, że jest jednym z nich

– Mam na liście czterech trenerów. Każdego z nich bardzo cenię i uważam, że to odpowiednie osoby na ławkę trenerską Korony. Ale jeszcze za wcześnie, by mówić o nazwiskach. Rozmawiamy z jednym trenerem i mamy trochę czasu na to, aby zakończyć ten temat – mówi Paweł Golański, dyrektor sportowy Korony Kielce. I potwierdza, że jednym […]
02.12.2021
Liczba komentarzy: 25
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lewandowski
Lewandowski
10 miesięcy temu

Ja bym dał jeszcze Piechne na szpice. Że nie grał w tej dekadzie? No cóż. Korona też nie gra w Ekstraklasie.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe(@icek-mordehaj)
10 miesięcy temu
Reply to  Lewandowski

Zróbmy zestawienie najlepszym polskich piłkarzy i dajmy Messiego. Chuj, że to Argentyńczyk, ale wielu rodaków go lubi!

Kamil
Kamil
10 miesięcy temu

Gdzie jest Kiełbasa? Nawet na ławkę się nie nadaje? Trochę tych bramek dla Korony jednak strzelił

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe(@icek-mordehaj)
10 miesięcy temu
Reply to  Kamil

A znasz znaczenie słowa „dekada”?

Kamil
Kamil
10 miesięcy temu

Przepraszam mój błąd

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe(@icek-mordehaj)
10 miesięcy temu
Reply to  Kamil

Sprawa jasna, pozdrawiam.

gdsahdshgsddgsagsaaggassa
gdsahdshgsddgsagsaaggassa
10 miesięcy temu

https://skutecznetypowanie1x2.blogspot.com/ – Ostatnio trafili 931 kurs i zdjecie kuponu maja na blogu! na dzis kolejny kupon z wielkim kursem !

Deportivo A'la Wieś
Deportivo A'la Wieś
10 miesięcy temu

Pamiętam Korzyma z juniorów Sandecji, Korzym grał jak Messi, każda piłka do niego, a on przechodzi wszystkich przeciwników i strzelał gola. W Polsce nie bardzo wiadomo co robić z takimi zawodnikami, dać go do wyższej grupy – niby logiczne ale każdy faul, kazde kopniecie jest dużo grozniejsze, grać z kolei w swoim roczniku to też bez sensu bo i tak jest się lepszym niż cała drużyna rywala razem wzięta. Przynajmniej tak było kiedyś. Nie śledziłem jakoś kariery Korzyma, pamiętam tylko jak wchodził na jakieś ogony meczów Legii w pucharach żeby ratować wynik i chłopak nie wiedział co zrobić z piłką… Bardzo źle się to oglądało. Potem trafił do Korony i w sumie Bandzie Świrów wyglądał na szczęśliwego. Gdyby urodził się w takiej Hiszpanii czy Portugalii to siedziałby przy jednym stole z najlepszymi.

Gregor
Gregor
10 miesięcy temu

Złocisto – krwiści? Kurnia, całe życie myślałem, że Korona jest żółto – czerwona.

Kikk
Kikk
10 miesięcy temu
Reply to  Gregor

Źle myślałeś

cfaj
cfaj
10 miesięcy temu

Skoro już była Korona (która nigdy na poważnie nie zbliżyła się do podium), to czekamy jeszcze na arcyciekawą jedenastkę dekady Podbeskidzia, Sandecji i Wisły Płock.

Koksownik naftowy
Koksownik naftowy
10 miesięcy temu
Reply to  cfaj

Wisły Płock?
Grał tam ktoś poza Furmanem?

Lecę na piwo
Lecę na piwo
10 miesięcy temu

Atmosferic

Marian
Marian
10 miesięcy temu

To napiszcie jeszcze ile ta „banda świrów” najebała żółtych i czerwonych kartek. Pamiętam pewien okres z ich grania, jak oczywiście wszystko w ferworze walki, cięli wszystko równo z trawą. Widok rzucających się z łapami do przeciwników Korzyma, czy Kuzery też nie był rzadkością

Kikk
Kikk
10 miesięcy temu
Reply to  Marian

Bo panienki w Polsce więcej uczą się przewracać i machać łapami niż grać w piłkę. Szczególnie widoczne to u Probierza, w każdej akcji ktoś kładzie się w polu karnym.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
10 miesięcy temu
Reply to  Marian

To zależy jeszcze od konkretnego zawodnika. Np. taki Jovanovic grał agresywnie ale nigdy go nie pamiętam z jakichś sanek czy łamania nóg, pomimo że żółtka łapał naprawdę hurtowo.

Ogólnie jako ofensywny piłkarz mało chętnie bym chciał grać z takimi rywalami, zwłaszcza co idzie o środek obrony i pomocy, a to raczej pochwała a nie nagana.

Ponton
Ponton
10 miesięcy temu

jakby teraz do dowolnego klubu z ligi przyszedł zagraniczny napastnik z bilansem Korzyma z Korony, to byście pewnie pisali, że słaby albo co najwyżej dupy nie urywa

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
10 miesięcy temu
Reply to  Ponton

Korzym grał w czasach gdy napastników (może poza klubami z czołówki) rozliczano przede wszystkim z dobrego przepychania i orania boiska a największą maestria zawodników wg stacji transmitujacej były „asysty drugiego stopnia”

Ssa Pento
Ssa Pento
10 miesięcy temu
Reply to  Ponton

Bo Korzym był słaby, dupy nie urywał. Tak jak cała Korona.

Mexic
Mexic
10 miesięcy temu
Reply to  Ponton

Widać że wypowiadasz się tylko na podstawie tekstu. Korzym większość meczów w Koronie grał na skrzydle a skrzydłowy z takim bilansem to już onaczej wygląda.

RawAirek
RawAirek
10 miesięcy temu

Szkoda, że w tym roku nie wybieracie 11 badziewiaków. Bo w Koronie można by było ułożyć takich z tysiąc…

Konrad
Konrad
10 miesięcy temu
Reply to  RawAirek

Środek obrony marzeń Ouattara i Wierchowcow!

Konrad
Konrad
10 miesięcy temu

Ten moment gdy Korzeń wrócił z nogą w gipsie na stadion nie „przejdzie” a „przeszedł” do historii. Chłop się wruszył jak go cały stadion przywitał oklaskami na stojąco a nasi tak się wkurwili, że im piątke wjebali. Jak Janota z fałsza przyłożył z 30 metrów to nie było co zbierać. Nawet za pół roku jak zobaczyli tego Słowika to jeszcze im wjebali 4-1. Banda Świrów AU!

polaczki
polaczki
10 miesięcy temu

gdyby nie uklady ta druzyna zapewne by godnie zagrala w pucharach

Jędrzejowski Strzelec
Jędrzejowski Strzelec
10 miesięcy temu

Pavola Stano wspominam z dużym sentymentem. Probierz go odpalił z Jagi, a w Koronie grał dobrze jeszcze parę lat. Pierwsze dwa mecze (jeszcze za Sasala) i dwie bramki. W obronie pewny, skuteczny pod bramką przeciwnika, a przy tym normalny, zero sody. Takich Słowaków jak on, to aż chciałoby się w lidze oglądać

Weszło
09.12.2021

Był snajper, nie ma snajpera. Emreli przyczyną czy ofiarą takiej gry Legii?

W październiku i listopadzie Mahir Emreli strzelił tylko jednego gola dla Legii Warszawa. Według współczynnika goli oczekiwanych – tych goli powinno być zdecydowanie więcej. Tak jak Azer wszedł z przytupem do zespołu mistrza Polski, tak teraz równie efektownie popadł w marazm z całym zespołem. A może jego nieskuteczność jest jednym z powodów tego, że skala […]
09.12.2021
Suche Info
09.12.2021

Benatia ogłosił koniec kariery

Z piłkarskiej sceny postanowił zejść kolejny utytułowany zawodnik. Dziś za pośrednictwem Instagrama zakończenie kariery w wieku 34 lat ogłosił Medhi Benatia.  Marokańczyk w tym sezonie reprezentował barwy ekipy Fatih Karagumruk. W Turcji wystąpił w sześciu meczach ligowych, po raz ostatni na boisku widziany był nieco ponad miesiąc temu. Wcześniej Benatia był zawodnikiem Al-Duhail SC, z którym […]
09.12.2021
Suche Info
09.12.2021

Górnik Polkowice z nowym szkoleniowcem

Górnik Polkowice jesienią boleśnie przekonał się o tym, że przeskok z II ligi do I może być bolesny. Beniaminek po dwudziestu rozegranych meczach ma na koncie tylko jedno zwycięstwo (i aż dziesięć remisów). Wiosną będzie próbował poprawić swoją sytuację z nowym trenerem za sterami.  Pracę w Polkowicach niecały tydzień temu stracił Paweł Barylski. Do zwolnienia […]
09.12.2021
niższe ligi
09.12.2021

Skrobacz: Ruch Chorzów musi się zimą wzmocnić, nasza kadra jest za wąska

Ruch Chorzów jeszcze latem 2019 roku nie był pewny, czy wystartuje w rozgrywkach III ligi. Teraz jako drugoligowy beniaminek bije się o czołowe lokaty i kończy jesień na najniższym stopniu podium. To wynik więcej niż dobry, choć pewnie nie każdy w pełni go doceni, skoro „Niebiescy” bardzo długo pozostawali bez porażki. Ostatnie tygodnie w ich […]
09.12.2021
Suche Info
09.12.2021

Przybył posędziuje Lechowi (obsada)

Polski Związek Piłki Nożnej opublikował obsadę sędziowską na mecze 18. kolejki Ekstraklasy. Najciekawiej zapowiadające się starcie pomiędzy Radomiakiem Radom a Lechem Poznań poprowadzi Jarosław Przybył.  W ostatniej kolejce arbiter ten nie przekonał w starciu Cracovii z Legią Warszawa. Po dłuższej przerwie do gwizdania w meczu najwyższej klasy rozgrywkowej wróci też Sebastian Jarzębak, który nie występował […]
09.12.2021
Suche Info
09.12.2021

Luka Zahović z tytułem Piłkarz Miesiąca

Ekstraklasa opublikowała wyniki głosowania na najlepszego piłkarza w lidze w listopadzie. Nagroda wylądowała w rękach Luki Zahovicia z Pogoni Szczecin.  Napastnik Portowców w ostatnich tygodniach wreszcie zaczął grać na miarę oczekiwań, które mieli w stosunku do niego ludzie w Szczecinie, gdy decydowali się na transfer. W listopadzie strzelał bramki Śląskowi Wrocław i Lechi Gdańsk. To […]
09.12.2021
Weszło
09.12.2021

Ostatni gwóźdź do trumny wbity. Barcelona ląduje w nowej erze

Nawet w najczarniejszych wizjach kibiców Barcelony trudno było o realia, w których Liga Mistrzów odjeżdża i mówi „pa pa!”. Ale to wydarzyło się naprawdę, ostatni gwóźdź do trumny został przybity. Po raz pierwszy od 21 lat „Duma Katalonii” kończy te rozgrywki w fazie grupowej, co dla wielu będzie pierwszym takim wydarzeniem za świadomego życia. To […]
09.12.2021
Suche Info
09.12.2021

Lipsk ma nowego trenera

W niedzielę Red Bull Lipsk zwolnił z funkcji trenera dotychczasowego szkoleniowca – Jesse Marsch miał być postacią, która wzniesie osierocony przez Juliana Nagelsmanna zespół na jeszcze wyższy poziom, a okazał się kompletnym niewypałem. Dziś przedstawiono nowego trenera.  Został nim Domenico Tedesco. 36-latek ostatnio prowadził, przez niecałe dwa sezony, ekipę Spartaka Moskwa. Wcześniej pracował w Schalke […]
09.12.2021
Weszło
09.12.2021

Mecz o wszystko, mimo wszystko

W Legii Warszawa dzieje się tak dużo, że zaskakująco często boisko schodzi na drugi plan. Tym bardziej, że jesienią mistrz Polski zwykle dostaje na nim w beret – właściwie stało się to już tak przewidywalne, że wszyscy do tego przywykli. Teraz też tematów gabinetowych i korytarzowych jest bez liku – medialne występy Dariusza Mioduskiego, objawienie […]
09.12.2021
Suche Info
09.12.2021

Michniewicz: Były oferty z reprezentacji Dominikany i z Cypru, ale odmówiłem

Czesław Michniewicz przed dzisiejszym starciem Legii Warszawa ze Spartakiem Moskwa porozmawiał z matchtv.ru. Były trener mistrza Polski między innymi odniósł się do przyczyn swojego zwolnienia, skomentował formę dzisiejszego rywala Wojskowych, a także wypowiedział się na temat swojej przyszłości.  – Graliśmy dobrze w europejskich rozgrywkach, ale w Ekstraklasie był duży problem. Nie mieliśmy wystarczającej liczby zawodników, […]
09.12.2021
Weszło
09.12.2021

Od Spartaka do Spartaka, czyli oczekiwanie na lepsze dni

Legia Warszawa z jednej strony świeżo po ukończeniu bardzo ważnej inwestycji w infrastrukturę, z drugiej – po okresie sporych piłkarskich rozczarowań. Gdzieś w powietrzu powiew dużych zmian, coraz częstsze rozmowy o tym, że pewna formuła się wyczerpała i czas na zupełnie nowe rozdanie. Do tego jeszcze te roszady na stanowiskach dyrektorskich, interesujące zwłaszcza w kwestii […]
09.12.2021
Suche Info
09.12.2021

Fiorentina finalizuje transfer reprezentanta Francji

Jonathan Ikone ma niebawem zamienić Ligue 1 na Serie A. Według Fabrizio Romano w ciągu kilku dni zawodnik Lille przeniesie się do Fiorentiny.  To kolejny z architektów mistrzostwa Francji dla drużyny z północnej części kraju, który ma trafić do Italii. Latem tę samą drogę przebył bramkarz Mike Maignan, który wylądował w Milanie. Według Romano Ikone […]
09.12.2021
Suche Info
09.12.2021

Fornalik: Nasza forma jest niewiadomą

Piast Gliwice wraca do gry po przerwie spowodowanej wykryciem w drużynie wielu przypadków koronawirusa. Z tej przyczyny trzeba było przełożyć mecze gliwiczan z Górnikiem Zabrze (PP) i Radomiakiem Radom, ale już jutrzejsze starcie z Rakowem Częstochowa odbędzie się zgodnie z planem. Waldemar Fornalik przed tą rywalizacją przyznaje, że trudno powiedzieć, jak jego drużyna zareaguje na […]
09.12.2021
Suche Info
09.12.2021

Widzew rezygnuje z pięciu piłkarzy

Widzew Łódź oficjalnie ogłosił listę zawodników, którym dał wolną rękę przy szukaniu nowego pracodawcy. Nie brakuje na niej sporych nazwisk.  Wśród zawodników, z którymi pion sportowy łódzkiego klubu nie wiąże przyszłości, znaleźli się: Paweł Tomczyk, Abdul-Aziz Tetteh, Patryk Mucha, Michał Grudniewski, Filip Becht. Największy wkład w wyniki Widzewa w rundzie jesiennej mieli były napastnik Lecha […]
09.12.2021
Suche Info
09.12.2021

Boca Juniors z Pucharem Argentyny

Słynny argentyński zespół Boca Juniors dołożył do swej kolekcji kolejne trofeum. Tym razem do gabloty Los Xeneizes trafił Puchar Argentyny.  Rozegrany w nocy czasu polskiego finał rozstrzygnięty został dopiero w serii rzutów karnych. W nim piłkarze Boca Juniors wykonywali jedenastki lepiej niż ekipa Talleres Cordoba. Na początku drugiej serii strzał Hectora Fertoliego został obroniony przez Agustina […]
09.12.2021
Prasówka
09.12.2021

PRASA. Czy Legia łamie prawo w kwestii Marka Papszuna?

Czwartkowa prasa skupia się rzecz jasna na meczu Legii Warszawa ze Spartakiem Moskwa. Mamy także rozmowy z Euzebiuszem Smolarkiem, Filipem Szymczakiem czy Januszem Kudybą. Ciekawą kwestię prawną porusza „Przegląd Sportowy” – czy Legia łamie przepisy rozmawiając z Markiem Papszunem? – Status kontraktowy trenerów reguluje Uchwała PZPN nr XII/189 z 12 grudnia 2014 roku. Artykuły 12 i […]
09.12.2021
Weszło
08.12.2021

Młode chłopaki z Manchesteru zremisowały z Young Boys z Berna

Jesteś kozakiem, który śledzi każdy mecz Manchesteru United i wie wszystko o drużynie z Old Trafford? Nie można zagiąć cię żadnym pytaniem z tematyki Czerwonych Diabłów? To wymień zawodników z ławki rezerwowych swojego ulubionego zespołu z dzisiejszego meczu. Bo nie wymienisz. Hardley, Iqbal, Kovar, Mengi, Savage, Shoretire i Heaton. To nie ławka Szwajcarów, to ławka […]
08.12.2021
Weszło
08.12.2021

Niegościnny Bayern skazuje Barcelonę na Ligę Europy

Jakiś czas temu Xavi stwierdził, że kiedyś Bayern Monachium chciał grać  jak Barcelona, a teraz to Dumie Katalonii powinno zależeć na nawiązaniu do poziomu Bawarczyków. Trafna diagnoza jak w mordę strzelił. Śledząc wydarzenia boiskowe, można się było zastanawiać, który zespół jest z Hiszpanii, a który z Niemiec, bo ewidentnie świat stereotypów został przewrócony do góry […]
08.12.2021