post

Opublikowane 17.01.2021 14:18 przez

Jakub Białek

Na początku tej dekady Śląsk Wrocław był klubem, który wywoływał największe emocje. Także ze względu na wynik sportowy – mistrzostwo Polski w sezonie 11/12 było dużym wydarzeniem, a przecież „Wojskowi” zajmowali także na początku tego dziesięciolecia drugie i trzecie miejsce w lidze. A do tego mieli bardzo kolorową szatnię, z którą nie dało się nudzić. Przeróżne aferki były we Wrocławiu na porządku dziennym. Niedługo Śląskowi zajęło dotarcie na przeciwny biegun i stanie się… jedną z najmniej ekscytujących drużyn w lidze. Dopiero w poprzednim sezonie zaczęliśmy obserwować pewien zwrot w dobrym kierunku.

Jeśli śledzicie nasz cykl, zasady mogliście już poznać. Jeśli nie – zapraszamy do poprzednich odcinków. Tak w skrócie – wybieramy jedenastkę najlepszych piłkarzy Śląska Wrocław w minionej dekadzie, mając na celu jak największe wypośrodkowanie jakości i zasług. Lecimy!

Poprzednie odcinki:

MARIAN KELEMEN – 103 mecze, mistrzostwo Polski

Pierwszym, co nam przychodzi do głowy, gdy wspominamy jego pobyt w Śląsku, jest przedsądowe wezwanie do zapłaty, które otrzymał od Kelemena jeden z naszych czytelników. Powód? Złapcie się czegoś, jest naprawdę zatrważający. Otóż nasz czytelnik pozwolił sobie na tak haniebny występek jak kompilacja błędów słowackiego bramkarza. Merytoryczna, mająca charakter szkoleniowy (sam jest trenerem). Szkody wizerunkowe Słowak wycenił na pięć tysięcy złotych.

Ale to nie oznacza, że zapamiętaliśmy Kelemena tylko z błędów i tego kuriozalnego pisma. Co to, to nie. Był w Śląsku w najlepszym jego okresie, przyczynił się do mistrzostwa Polski i niezłej gry w eliminacjach do pucharów. A wcześniej, w sezonie 10/11, był wręcz najlepszym bramkarzem ligi. Wygrywał rywalizację z Rafałem Gikiewiczem, który bronić umiał, o czym dowiedzieliśmy się dopiero po jego odejściu ze Śląska.

REZERWOWI (BRAMKARZE):

 • Rafał Gikiewicz – 44 mecze
 • Jakub Słowik – 56 meczów
 • Matus Putnocky – 49 meczów

PIOTR CELEBAN – 265 meczów, 26 goli, 6 asyst, mistrzostwo Polski

265 meczów dla Śląska w minionej dekadzie sprawia, że nie bardzo jest sens dyskutować nad tym wyborem. Celeban miał okresy, gdy uchodził za czołowego obrońcę ligi. Miał uznanie w oczach selekcjonerów, czego efektem jest dziesięć występów w reprezentacji – w tym na Wembley przeciwko Anglii. Wzór pracowitości, solidny z tyłu, a do tego bardzo, bardzo przydatny z przodu.

I wcale nie przesadzamy – takiego dorobku bramek mógłby pozazdrościć niejeden napastnik. Ma ich na swoim koncie 36, więcej niż choćby Sławomir Peszko, Wojciech Grzyb czy Łukasz Garguła – piłkarze na wskroś ofensywni, mający porównywalną liczbę spotkań w lidze. W szczytowym okresie zdobył sześć bramek w sezonie. Przebił ten dorobek w Rumunii, gdzie na przestrzeni 12 miesięcy siedem razy trafił do siatki.

WOJCIECH GOLLA – 66 meczów, 3 gole, 2 asysty

No cóż, obrona nie jest najmocniejszą formacją tej jedenastki. I nie, że mamy coś przeciwko Wojciechowi Golli, który – gdy tylko jest zdrowy – gwarantuje niezły poziom. Po prostu nie bardzo było w kim wybierać. Poza Gollą, rozpatrywaliśmy…

 • Dariusza Pietrasiaka,
 • Adama Kokoszkę,
 • Rafała Grodzickiego,
 • Marcina Kowalczyka.

Cóż – w całej szóstce nie ma ani jednego stopera, który trzymałby w swojej talii przynajmniej damę i jopka. Kibice Śląska zawsze będą go pozytywnie postrzegali jako gościa, który uwolnił ich od popisów Tarasovsa.

MARIUSZ PAWELEC – 222 mecze, 2 gole, 1 asysta, mistrzostwo Polski

Człowiek-wślizg. Za każdym razem, gdy pomyślimy sobie o tym pomyśle przecięcia akcji, przed oczami staje nam Pawelec, który z tego elementu gry uczynił sztukę. Wrzutki, strzały, podania – wszystko robił na wślizgu. Oczywiście z deka przesadzamy, bo to – na przestrzeni lat – solidny obrońca. Wyjąwszy oczywiście ostatnie miesiące – teraz to już tylko uzupełnienie składu.

W mistrzowskim sezonie rozegrał większość tego, co było do zagrania. Zawsze można było na niego liczyć – także, gdy trzeba było załatać lukę na lewej albo prawej obronie. „Mario” jest, jaki jest – nigdy nie napiszemy, że to polska odpowiedź na Giorgio Chielliniego. Oczywistą sprawą jest, że nominowaliśmy go za zasługi, a nie umiejętności, bo do topowych obrońców w lidze nigdy nie należał.

DUDU PARAIBA – 101 meczów, 6 goli, 9 asyst

Gdybyśmy zrobili ranking najlepiej wrzucających bocznych obrońców minionej dekady, prawdopodobnie by się w nim znalazł. Śląsk trochę ryzykował. Z jednej strony w Widzewie pokazywał się z dobrej strony, z drugiej – przychodził do Wrocławia bezpośrednio z drugiej ligi meksykańskiej. Nie brzmi to zbyt ekskluzywnie, w przeciwieństwie do tego, co Dudu prezentował w Śląsku. Typowy ofensywny obrońca stylu Erika Janży – gaz do przodu, wrzutka i od czasu do czasu problemy z powrotem na czas.

Choć to nie jest wspomnienie ze Śląska, Dudu jest bohaterem jednej z ciekawszych anegdot o upadającym Widzewie. Kilka miesięcy temu pisaliśmy w naszym rankingu najbarwniejszych postaci XXI wieku:

Były właściciel Widzewa pieniędzmi nie dysponował, więc wymyślił sobie, że w ramach rozliczenia zaproponuje piłkarzom ziemię. Tak, ziemię. Nie, nie taką do kwiatków, ale to w sumie do Cacka by pasowało. Zachwalał, że to genialna lokalizacja, perełka, pewniaczek jak kurs 1,02 u buka, a w rzeczywistości nie mógł sprzedać jej od dłuższego czasu. Zdezorientowany Dudu nie wiedział, o co w propozycji Cacka chodzi.

– Ja jestem z Brazylii. Ja chcę wracać do Brazylii – mówił łamanym polskim.

Koledzy na to: – Spokojnie, weźmiesz w doniczkę.

Ale Dudu łeb na karku miał i na żadną ziemię kosztem kontraktu godzić się nie chciał. A więc z Cackiem walczył sądowo, a że sprawę wygrał, to do multimilionera, przed laty stałego bywalca setki „Forbesa”, zapukał komornik. I zajął… Zegarek.

Zegarek.

Multimilionerowi.

Którego nie stać było na zapłacenie piłkarzowi.

REZERWOWI (OBROŃCY):

 • Dariusz Pietrasiak – 31 meczów, 1 gol, 0 asyst, mistrzostwo Polski
 • Rafał Grodzicki – 52 mecze, 2 gole, 2 asysty
 • Adam Kokoszka – 120 meczów, 5 goli, 2 asysty
 • Dino Stiglec – 45 meczów, 4 gole, 7 asyst
 • Łukasz Broź – 40 meczów, 3 gole, 4 asysty
 • Amir Spahić – 41 meczów, 0 goli, 0 asyst, mistrzostwo Polski
 • Tadeusz Socha – 92 mecze, 0 goli, 7 asyst, mistrzostwo Polski
 • Marcin Kowalczyk – 37 meczów, 0 goli, 3 asysty

SPRAWDŹ TAKŻE SZROTOWĄ JEDENASTKĘ ŚLĄSKA WROCŁAW!

WALDEMAR SOBOTA – 117 meczów, 18 goli, 20 asyst, mistrzostwo Polski

Choć dziś gra w środku pola, ustawiamy go na skrzydle, bo to jako skrzydłowy robił największą furorę w lidze. Formę życia osiągnął na początku sezonu 13/14 w eliminacjach do Ligi Europy. Dwumecz z Rudarem Pljevlja zakończył z dorobkiem dwóch goli i dwóch asyst, a później załadował jeszcze dwie sztuki Club Brugge, którego barwy reprezentował jeszcze w tym samym sezonie. Szalał w tamtym dwumeczu z Belgami. Przy pierwszej bramce urwał się skrzydłem i wyszedł sam na sam, przy drugiej był tak szybki, że okiwał wychodzącego do niego bramkarza i załadował do pustaka. Prawdziwy koncert, a potem jeszcze była asysta z Sevillą.

O skali tych eliminacji niech świadczy fakt, że tylko raz w całym sezonie Śląska zanotował lepsze liczby niż podczas tych kilku meczów na europejskiej arenie. Mowa o rozgrywkach 12/13, gdy miał 5 goli i 6 asyst. To nie liczbami imponował. Miał w sobie dużo bezczelności, robił na skrzydle wiatr. I bardzo zżył się ze Śląskiem. Uroczą historią było to, że na każdy mecz domowy Śląska zapraszał autokar kibiców z rodzinnej Schodni – rodzinę, znajomych, sąsiadów. Zdarzało się, że fundował bilety dla setki osób.

PRZEMYSŁAW KAŹMIERCZAK – 93 mecze, 13 goli, 8 asyst, mistrzostwo Polski

Szkoda, że przez problemy zdrowotne musiał skończyć karierę tak szybko (w wieku 32 lat). Nawet i podczas gry w Śląsku, jak sam przyznawał, zdarzały mu się wahania formy ze względu na różne perypetie z nogą. Mimo to… no był kozakiem, co tu dużo mówić. Pomocnikiem właściwie kompletnym – i potrafił rozbić atak, i podać (wypuszczenie Plaku w meczu z Club Brugge!), i uderzyć. No właśnie, strzelał mało, ale jeśli już, to pięknie. Ma na swoim koncie kapitalnego woleja (jeszcze w barwach Pogoni), skorpion-kicka (w Boaviscie), a w Śląsku pozostawił po sobie to:

SEBASTIAN MILA – 145 meczów, 28 goli, 59 asyst, mistrzostwo Polski

To w Śląsku zaliczył najlepszy okres swojej kariery. Włącznie z golem wbitym Niemcom. Być może gdyby nie problemy z wagą, osiągnąłby we Wrocławiu jeszcze więcej. Ale nawet, gdy obywatela było trochę zbyt dużo, nie miał się czego wstydzić. Czterokrotnie łamał w Śląsku barierę dziesięciu asyst. Biorąc pod uwagę jedynie minione dziesięciolecie, jego najlepsze sezony wyglądają tak:

 • 10/11: 4 gole, 10 asyst
 • 11/12: 4 gole, 14 asyst
 • 12/13: 7 goli, 13 asyst

Ile znaczył dla niego Śląsk, było widać podczas pożegnalnej konferencji prasowej, na której się rozkleił. Z czasem stał się sporym obciążeniem dla budżetu, a więc Śląskowi było na rękę, by się z nim rozstać. A i sam Mila zaplanował koniec kariery w rodzinnym Gdańsku. Jeden z najlepszych zawodników Śląska nie tylko minionej dekady, ale i w całej historii klubu. Warto wspomnieć, że jego rywalem na pozycji numer dziesięć był Ryota Morioka. Piłkarz, który przerastał ówczesną drużynę inteligencją, zaliczył w 1,5 sezonu kilka bramek i asyst, a później bardzo dobrze poradził sobie w Belgii. No, ale to jednak nie ten rozmiar kapelusza.

ROBERT PICH – 218 meczów, 46 goli, 38 asyst

Zmieniają się trenerzy, piłkarze czy prezesi, ale jedno się w ostatnich latach nie zmienia – Pich jest zawsze czołowym zawodnikiem Śląska. I notuje bardzo powtarzalne liczby. A piłkarz, na którego możesz liczyć przez 6,5 sezonu, to zwyczajny skarb. Żeby nie było, że rzucamy słowa na wiatr:

 • 14/15: 10 goli, 5 asyst (37 meczów)
 • 15/16: 3 gole, 4 asysty (23 mecze)
 • 16/17: 7 goli, 2 asysty (17 meczów)
 • 17/18: 6 goli i 5 asyst (32 mecze)
 • 18/19: 6 goli, 11 asyst (33 mecze)
 • 19/20: 7 goli, 8 asyst (36 meczów)
 • 20/21: 5 goli, 1 asysta (14 meczów)

Urocza regularność. Dlatego nie mieliśmy żadnych wątpliwości, czy Słowak ma się tu znaleźć. W pewnym momencie zgłosiło się po niego Kaiserslautern, ale na szczęście wrocławskiego klubu, niespecjalnie mu tam poszło. Dwukrotnie wracał na Dolny Śląsk – za pierwszym razem na wypożyczenie, za drugim już definitywnie. Mało się mówi o Pichu, ale to jeden z symboli poprzedniej dekady.

REZERWOWI (POMOCNICY):

 • Rok Elsner – 73 mecze, 10 goli, 3 asysty, mistrzostwo Polski
 • Piotr Ćwielong – 71 meczów, 12 goli, 12 asyst, mistrzostwo Polski
 • Łukasz Madej – 90 meczów, 7 goli, 10 asyst, mistrzostwo Polski
 • Tom Hateley – 81 meczów, 1 gol, 7 asyst
 • Tomasz Hołota – 103 mecze, 8 goli, 6 asyst
 • Flavio Paixao – 83 mecze, 26 goli, 13 asyst
 • Ryota Morioka – 53 mecze, 15 goli, 11 asyst
 • Michał Chrapek – 96 meczów, 9 goli, 17 asyst
 • Krzysztof Mączynski – 54 mecze, 4 gole, 6 asyst
 • Jakub Łabojko – 60 meczów, 3 gole, 2 asysty
 • Przemysław Płacheta – 35 meczów, 8 goli, 5 asyst

MARCIN ROBAK – 71 meczów, 37 goli, 3 asysty

Zastanawialiśmy się, czy to w ogóle moralne, by umieszczać tutaj zabójcę Jezusa. No cóż – zaryzykujemy. Różne były opinie odnośnie do gry Robaka w Śląsku. Strzelał aż miło? Fakt, z którym nie da się polemizować. 19 i 18 bramek w dwóch sezonach to rewelacyjny wynik. Słyszeliśmy jednocześnie, że z Robakiem na boisku średnio funkcjonuje cała drużyna. Śląsk wtedy dołował, odbił się dopiero po odejściu Robaka. Prawda leży gdzieś pewnie pośrodku, faktem jest natomiast, że klub nie zamierzał stawać na głowie, by zatrzymać tak bramkostrzelnego napastnika.

Co imponujące, osiągał ten wynik strzelecki już po przekroczeniu 35 roku życia. I, co też warto wziąć pod uwagę, wykręcał go w drużynie, której gra absolutnie nie porywała. Absurdem jest to, że nie zyskał docenienia trybun, które uważały, że ma być „liderem, a nie pajacem”.

MARCO PAIXAO – 66 meczów, 34 goli, 6 asyst

Zastanawialiśmy się długo, który z braci Paixao bardziej zasłużył na wyróżnienie. Postawiliśmy na Marco, choć ich losy we Wrocławiu układały się przedziwnie.

 • gdy po pół roku świetnej gry Marco dołączył do niego Flavio, był początkowo cieniem piłkarza,
 • kiedy w następnym sezonie (14/15) Marco zerwał więzadła, brylował Flavio,
 • a jak Marco wrócił po zerwaniu więzadeł, Flavio nieco spuścił z tonu (uczciwie dodajmy, że Marco grał wówczas średnio).

Kiedyś to nawet wyliczyliśmy – gdy Marco leczył kontuzję, Flavio strzelił trzynaście goli i zaliczył trzy asysty (w 1672 minuty). Gdy jego brat wrócił, miał bilans pięciu bramek i dwóch asyst (w 1554 minuty). Nie trzeba przykładać lupy, by zobaczyć, że coś było nie tak. Przynajmniej w Lechii bracia udowodnili, że są w stanie jednak brylować, gdy grają razem. Koniec końców wyżej wyceniamy grę Marco, choć zdajemy sobie sprawę, że ile ludzi, tyle opinii. Bezpośrednio ze Śląska odszedł do Sparty Praga, gdzie kompletnie przepadł.

REZERWOWI (NAPASTNICY):

 • Christian Omar Diaz – 57 meczów, 15 goli, 7 asyst, mistrzostwo Polski
 • Arkadiusz Piech – 62 mecze, 15 goli, 6 asyst

CAŁA JEDENASTKA:

Standardowo – piszcie w komentarzach, z czym się nie zgadzacie! A my wracamy z cyklem niebawem.

Fot. FotoPyK

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Serie A
19.09.2021

Juventus rozsiada się w strefie spadkowej. Szczęsny tym razem w roli ratownika

Ostatnio wspominaliśmy, że Salernitana w całej swojej historii ma mniej meczów w Serie A niż jej nowy piłkarz, Franck Ribery, występów w Lidze Mistrzów. Beniaminek rozgrywek grał we włoskiej ekstraklasie przez zaledwie dwa sezony, teraz zaczął trzeci. Co to ma do rzeczy, skoro mówimy o meczu Juventusu z Milanem? Ano to, że Salernitana jest także […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Messi zagubiony w Parku Książąt

Powiecie, że porównywanie początków Leo Messiego i Cristiano Ronaldo w nowych klubach jest nie do końca fair. Bo Portugalczyk, który jadł chleb z kilku piłkarskich pieców, wraca do domu, a Argentyńczyk po raz pierwszy opuścił swój. Bo nieco inaczej wyglądały ostatnie tygodnie czy też miesiące w przypadku obu panów i nowy piłkarz Manchesteru United jest lepiej […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Duet Vinicius-Benzema uciszył Mestalla!

Ktoś mógłby powiedzieć, że Real nie zasłużył na komplet punktów. Ale to teza, której raczej nie dałoby się obronić. Valencia wyglądała dobrze, momentami nawet bardzo. Miała swoje okazje, potrafiła prowadzić grę i również dobrze bronić. Przecież do 86. minuty Real właściwie nie miał stuprocentowej sytuacji, defensywa Nietoperzy funkcjonowała jak należy. Ale na samym końcu zadecydowała […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Na kłopoty… Baranowski

Legia Warszawa miała prawo stęsknić się za gładkimi zwycięstwami w meczach ligowych. Za takimi, przy których trzeba się trochę napocić – oczywiście też, bowiem mistrz Polski po raz ostatni w Ekstraklasie w triumfował, gdy na ulicach rządziły jeszcze zwiewne sukienki i szorty. Ale, tak w ogóle, taka przekonująca wygrana, która nie pozostawia złudzeń co tego, […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Liga Minus – czy to jest ten sezon dla Lecha?

Żyjemy, bawimy się, tańczymy, gadamy. Liga Minus w topowym składzie: – Leszek Milewski – Przemysław Michalak – Maciej Wąsowski Prowadzi Paweł Paczul, który – nie wiadomo z jakiej racji i po co w ogóle, jak zawsze – kryje się pod pseudonimem Grzegorz Jugosłowianin. Zapraszamy o 22:00. 
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie: zaginęła Warta Poznań

Nie spodziewaliśmy się fajerwerków po starciu Górnika z Wartą, bo obie ekipy mają swoje problemy i nie przekonują na początku sezonu. Trudno wierzyć, że odegrają w tym roku jakieś znaczące role. I cóż… ekstraklasowa logika nie zrobiła tym razem fikołka, obejrzeliśmy słaby mecz, o którym wypada zapomnieć dość szybko (nie będzie to trudne). Natomiast oddajmy […]
19.09.2021
Weszło
17.09.2021

Historyczna chwila. Jest pożytek z Solera!

17 września – zapiszcie tę datę w kalendarzach. Ian Soler przyczynił się do zwycięstwa jakiejś drużyny i… nie była to wcale ekipa przeciwników Zagłębia Lubin. To dzięki niemu lubinianie strzelili decydującego gola. Tego dnia może zdarzyć się wszystko. Rzuciła was dziewczyna? Napiszcie do niej, zaprosi was na kawę. Zgubiliście klucze do samochodu? To dziś znajdą […]
17.09.2021
Weszło
15.09.2021

Spartak wykastrowany

Czy Legia zostawiła po sobie lepsze wrażenie w Moskwie? Niekoniecznie. Czy to rywale oddawali strzał za strzałem, podczas gdy Legia czekała na tę jedną, jedyną kontrę? Tak. Ale to Legia w fantastyczny sposób rozpoczyna swoje zmagania w Lidze Europy po – nie bójmy się tego określenia – genialnej akcji Ernesta Muciego. Spartak – Legia. Genialna […]
15.09.2021
Weszło
13.09.2021

Okropny wypadek młodego bramkarza. Potrzebuje środków na rehabilitację

19 lat. Runda wiosenna rozegrana w trzecioligowym Górniku Konin, podczas których w dziesięciu meczach zachowuje sześć czystych kont i dwa razy zostaje wybrany do jedenastki kolejki. Zaproszenia na testy od klubów z pierwszej ligi. Ksawery Szymczak, bramkarz z rocznika 2002, miał przed sobą przyszłość. Drzwi do poważnej piłki stały otworem. Aż do katastrofy, która wydarzyła […]
13.09.2021
Live
12.09.2021

LIVE: Raków czy Lech? Hit kolejki!

Dla Zagłębia najlepiej byłoby, gdyby wszystkie mecze grało u siebie. W delegacjach radzi sobie… dyskusyjnie. A że dziś przyjeżdża do Gliwic, nie wróżymy mu niczego dobrego. W kolejnych meczach zobaczymy, czy Lechia poradzi sobie przy Reymonta, a na zakończenie hit kolejki – Raków kontra Lech. Zapraszamy! 
12.09.2021
Weszło
11.09.2021

Boniek wciąż najgorętszym nazwiskiem w polskiej piłce

Zbigniew Boniek nie jest już prezesem PZPN-u, mimo to jego nazwisko będzie podczas tego weekendu wzbudzało największe kontrowersje. Ale nie przez działalność byłego sternika polskiej piłki, a jego bratanka, Marcina Bońka, którego interwencja miała kluczowe znaczenie dla wyniku meczu Śląska z Legią. Naszym zdaniem sprawa jest… co najmniej niejednoznaczna. I mamy duży problem, by opowiedzieć […]
11.09.2021
Ekstraklasa
11.09.2021

Stara, dobra Dośrodcovia

W ostatnich dwóch meczach Cracovia dała sygnał, że może wcale nie jest z nią tak źle. Zaczęliśmy posądzać ją nawet o ogarnięcie się, a stały punkt Ligi Minus, czyli pytanie „Czy Cracovia spadnie?”, na chwilę stracił na aktualności. Ale dziś obejrzeliśmy Dośrodcovię w pełnej krasie. Jedynym pomysłem „Pasów” na Górnika było właśnie pałowanie piłek w […]
11.09.2021
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Boa
Boa
8 miesięcy temu

A nieśmiertelny Tadziu Socha gdzie?

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
8 miesięcy temu

A gdzie Dalibor?

Turbo_Lover
Turbo_Lover
8 miesięcy temu

Tutaj 🙂
comment image

Tomek
Tomek
8 miesięcy temu

I oczywiście mistrzostwo Polski dopisane przy zawodniku. W przypadku Lecha ciężko było dopisać?.

Kfds
Kfds
8 miesięcy temu

Niezła jedenastka, obrona poza celebanem slaba

JWP
JWP
8 miesięcy temu

,,Z czasem stał się sporym obciążeniem dla budżetu, a więc Śląskowi było na rękę, by się z nim rozstać. A i sam Mila zaplanował koniec kariery w rodzinnym Gdańsku. ”

Jakim rodzinnym Gdańsku, skoro Mila jest z Koszalina?

JWP
JWP
8 miesięcy temu

,,Z czasem stał się sporym obciążeniem dla budżetu, a więc Śląskowi było na rękę, by się z nim rozstać. A i sam Mila zaplanował koniec kariery w rodzinnym Gdańsku. ”

Jakim rodzinnym Gdańsku, skoro Mila jest z Koszalina?

JWP
JWP
8 miesięcy temu

,,Z czasem stał się sporym obciążeniem dla budżetu, a więc Śląskowi było na rękę, by się z nim rozstać. A i sam Mila zaplanował koniec kariery w rodzinnym Gdańsku. ”

Jakim rodzinnym Gdańsku, skoro Mila jest z Koszalina?

Lewak
Lewak
8 miesięcy temu
Reply to  JWP

Karierę to Mila zakończył w Śląsku. W Gdańsku to on już tylko pobierał pensję.

Lolo
Lolo
8 miesięcy temu

Kaźmierczak jak na tamte lata wg mnie mocno niedoceniony
Co umiał to jego

RRRR
RRRR
8 miesięcy temu

Ależ niedopatrzenie – przy Kelemenie powinno być 103 mecze, 1 gol ;P W 2011, z karnego.

Stara Gwardia Silesia
Stara Gwardia Silesia
7 miesięcy temu
Reply to  RRRR

Legendarny gol – gwóźdź do trumny Arki i spadek… 🙂 Potem wojenka na ulicach Wrocka ze świnkami z Gdyni i psami.

Serie A
19.09.2021

Juventus rozsiada się w strefie spadkowej. Szczęsny tym razem w roli ratownika

Ostatnio wspominaliśmy, że Salernitana w całej swojej historii ma mniej meczów w Serie A niż jej nowy piłkarz, Franck Ribery, występów w Lidze Mistrzów. Beniaminek rozgrywek grał we włoskiej ekstraklasie przez zaledwie dwa sezony, teraz zaczął trzeci. Co to ma do rzeczy, skoro mówimy o meczu Juventusu z Milanem? Ano to, że Salernitana jest także […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Messi zagubiony w Parku Książąt

Powiecie, że porównywanie początków Leo Messiego i Cristiano Ronaldo w nowych klubach jest nie do końca fair. Bo Portugalczyk, który jadł chleb z kilku piłkarskich pieców, wraca do domu, a Argentyńczyk po raz pierwszy opuścił swój. Bo nieco inaczej wyglądały ostatnie tygodnie czy też miesiące w przypadku obu panów i nowy piłkarz Manchesteru United jest lepiej […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Duet Vinicius-Benzema uciszył Mestalla!

Ktoś mógłby powiedzieć, że Real nie zasłużył na komplet punktów. Ale to teza, której raczej nie dałoby się obronić. Valencia wyglądała dobrze, momentami nawet bardzo. Miała swoje okazje, potrafiła prowadzić grę i również dobrze bronić. Przecież do 86. minuty Real właściwie nie miał stuprocentowej sytuacji, defensywa Nietoperzy funkcjonowała jak należy. Ale na samym końcu zadecydowała […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Tworek: Powiedzieliśmy sobie, że to będzie cholernie ciężki sezon

– Powiedzieliśmy sobie w szatni, że zdajemy sobie sprawę z tego, że to będzie dla nas cholernie ciężki sezon i takie mecze będziemy grali co tydzień. Wynik będzie się kręcił wokół 0:1, 1:1, 1:0. Musimy zrobić wszystko, żebyśmy to my zdobywali tę jedną bramkę i mogli się wybronić, by móc potem cieszyć się szatni – […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Sensacyjne plany transferowe Barcelony. Jednak znajdą się pieniądze?

„Mundo Deportivo” w obszernym tekście o planach transferowych Barcelony donosi, że ta latem przyszłego roku znajdzie jednak fundusze na okazały budżet transferowy. Katalończycy – mimo spory długów – mają sięgnąć po kogoś z trio Paul Pogba, Erling Haaland lub Dani Olmo. Hiszpańscy dziennikarze w wyjaśnianiu kwestii „skąd Barca weźmie na to kasę?” powołuje się na […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Trener Legii: Graliśmy wolniej niż zwykle. Głowy były zajęte czymś innym

– Rzeczywiście, zagraliśmy wolniej niż zazwyczaj. Ale powtarzam, że w momencie, kiedy głowa jest zajęta czymś innym, to trudno też o większe zaangażowanie – stwierdził Alessio De Petrillo, który dziś zastąpił Czesława Michniewicza na ławce trenerskiej w meczu z Górnikiem Łęczna. De Petrillo zastąpił Michniewicza, który jest zawieszony za czerwoną kartkę obejrzaną przed tygodniem w […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Na kłopoty… Baranowski

Legia Warszawa miała prawo stęsknić się za gładkimi zwycięstwami w meczach ligowych. Za takimi, przy których trzeba się trochę napocić – oczywiście też, bowiem mistrz Polski po raz ostatni w Ekstraklasie w triumfował, gdy na ulicach rządziły jeszcze zwiewne sukienki i szorty. Ale, tak w ogóle, taka przekonująca wygrana, która nie pozostawia złudzeń co tego, […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Liga Minus – czy to jest ten sezon dla Lecha?

Żyjemy, bawimy się, tańczymy, gadamy. Liga Minus w topowym składzie: – Leszek Milewski – Przemysław Michalak – Maciej Wąsowski Prowadzi Paweł Paczul, który – nie wiadomo z jakiej racji i po co w ogóle, jak zawsze – kryje się pod pseudonimem Grzegorz Jugosłowianin. Zapraszamy o 22:00. 
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Sebastian Szymański w formie – kolejna asysta Polaka [WIDEO]

Drugą asystę w tym sezonie zaliczył Sebastian Szymański. Tym razem polski pomocnik popisał się podaniem do Arsena Zakharyana przy golu na 1:0 w starciu z Soczi. To piąty punkt Szymańskiego w klasyfikacji kanadyjskiej na początku sezonu Premier Ligi. Polak w każdym dotychczasowym meczu grał od pierwszej minuty – strzelił trzy gole (z FK Ufa, Achmatem […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Chelsea zdecydowanie lepsza w derbach Londynu

To był mecz do jednej bramki. Chelsea górowała nad Tottenhamem przez całe spotkanie i zasłużenie zgarnęła trzy punkty. Zespół Thomasa Tuchela wrócił na pozycję lidera – jest na czele ligi wespół z Liverpoolem, który ma identyczną liczbę punktów i bilans bramkowy. Chelsea była faworytem tego starcia i nie pozostawiła wątpliwości co do tego, że ona […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Mariusz Złotek zakończył karierę sędziowską

Mecz Legii Warszawa z Górnikiem Łęczna był ostatnim poprowadzonym spotkaniem przez Mariusza Złotka. Przed pierwszym gwizdkiem tego starcia Złotek dostał pamiątkową paterę. Sędziowaniem zajmował się przez 25 lat. Złotek przygodę z sędziowaniem rozpoczął w 1996 roku. Żeby unaocznić jak długo sędziował, to wystarczy powiedzieć, że grający dziś w jego ostatnim meczu Marcel Wędrychowski urodził się […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Polacy zdobyli brązowy medal na Mistrzostwach Europy w amp futbolu!

Gol Jakuba Kożucha przesądził o zwycięstwie biało-czerwonych w starciu o brązowy medal Mistrzostw Europy w amp futbolu. Polacy pokonali reprezentację Rosji 1:0, choć rywale do końca próbowali odrobić straty. Wczoraj biało-czerwoni po zaciętym starciu przegrali w półfinale z Hiszpanią 1:2. Choć po meczu polały się łzy, to dzisiaj stanęli na wysokości zadania. Spotkanie z Rosjanami […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Polak chce grać w reprezentacji Wysp Owczych

Michał Przybylski, były piłkarz m.in. Widzewa Łódź, stara się o farerski paszport. Chciałby zagrać w reprezentacji Wysp Owczych. Ale najpierw musi poczekać na decyzję duńskiej administracji. – Czekam na obywatelstwo i powołanie. Bardzo bym tego chciał – mówi w rozmowie z TVP Sport. Przybylski urodził się w Świnoujściu, ale już w młodości razem z ojcem […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie: zaginęła Warta Poznań

Nie spodziewaliśmy się fajerwerków po starciu Górnika z Wartą, bo obie ekipy mają swoje problemy i nie przekonują na początku sezonu. Trudno wierzyć, że odegrają w tym roku jakieś znaczące role. I cóż… ekstraklasowa logika nie zrobiła tym razem fikołka, obejrzeliśmy słaby mecz, o którym wypada zapomnieć dość szybko (nie będzie to trudne). Natomiast oddajmy […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Kuriozalna sytuacja w Premier League. Wszedł na karnego i go zmarnował

Anglia, zmiana na rzut karny, pudło. Coś nam to podpowiada, prawda? Oczywiście, że finał Mistrzostw Europy, w którym Jadon Sancho i Marcus Rashford wpuszczeni na boisko na rzuty karne w serii jedenastek marnowali swoje szanse. Dzisiaj coś podobnego wywinął Mark Noble. West Ham w 95. minucie meczu z Manchesterem United mógł doprowadzić do wyrównania. Sędzia […]
19.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Legenda Romy wróci do Serie A? Tym razem w roli trenera

Daniele de Rossi może wkrótce znów zaistnieć w Serie A. Były piłkarz AS Romy jest jednym z kandydatów do objęcia zespołu Bolonii, gdyby klub zwolnił Sinisę Mihajlovicia. Serb jest na gorącym krześle po tym, jak jego zespół odpadł z Pucharu Włoch po starciu z drugoligowcem. Mihajlović pokonał nowotwór i wrócił do pracy z Bolonią. I […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Rooney: Sytuacja Derby jest przerażająca. Czekają nas trudne dni

– Następne dni będą trudne. Niektórzy pracownicy stracą pracę. Mają kredyty, rachunki do zapłacenia. To przerażające – mówi Wayne Rooney, trener Derby. Klub Kamila Jóźwiaka i Krystiana Bielika jest w poważnych tarapatach finansowych. Do Derby wejdą „administratorzy”, którzy mają naprostować sytuację finansową zespołu Championship. Problemy z płynnością finansową ciągną się za Derby już od kilku […]
19.09.2021