post Jakub Białek

Opublikowane 14.01.2021 07:39 przez

Jakub Białek

Pogoń Szczecin to dziś stabilny, poukładany klub. Klub z ambicjami – nawet można powiedzieć. Ale to nie znaczy, że cała dekada była dla szczecinian tak spokojna. Na przełomie dziesięcioleci „Portowcy” wciąż odradzali się po upadku. Powrót do Ekstraklasy nastał w 2012 roku i od tamtego czasu tylko dwukrotnie wypadli poza pierwszą ósemkę. Czynili to zwykle bez wielkich gwiazd w składzie.

Dlatego jej XI dekady nie jest wcale wypakowana olśniewającymi nazwiskami. Powiedzielibyśmy raczej, że to głównie solidni ligowcy, szanowani, ale też tacy, którym – no, przynajmniej w większości – nigdy nie „groziły” wielkie kariery. Osiągnęli oni w zeszłej dekadzie z Pogonią godne miejsca, ale wciąż nie zdobyli upragnionego sukcesu.

Zasady mogliście poznać już w naszych poprzednich odcinkach. Zapraszamy do sprawdzenia (linki poniżej) i zaczynamy zabawę.

RADOSŁAW JANUKIEWICZ – 125 meczów

Każdy powinien z nas zadać sobie pytanie – czy chce grać dla Pogoni? Jak nie, to wypierdalać. Święta mamy do dupy. Ogólnie jedno wielkie wkurwienie. Radosław Janukiewicz zapadł w pamięć słynnym wywiadem, gdy ulało mu się w uroczy sposób, ale nie tylko – swoje wybronił, utrzymał poziom przez kilka sezonów. Ze względu na swój charakter, czasem miał pod górę. Po wspomnianej wypowiedzi kilku zawodników w szatni przestało mu podawać rękę.

Na dobrą sprawę wybieraliśmy pomiędzy Janukiewiczem, a Dante Stipicą. Chorwat ma „wszystko, by zostać wybranym do jedenastki, powiedzmy, XX-lecia”, poza stażem. Większe zasługi stoją po stronie Janukiewicza, którego honorujemy także za awans z Pogonią do Ekstraklasy. Wcześniej próbował sił w Zagłębiu, Śląsku, Lechu czy lidze greckiej, lecz nigdy nie mógł odkleić od siebie łatki wiecznego talentu. Udało się dopiero w Szczecinie, gdzie zyskał nawet status reprezentanta Polski.

REZERWOWI (BRAMKARZE):

 • Dante Stipica – 52 mecze

CORNEL RAPA – 62 mecze, 1 gol, 4 asysty

Z perspektywy czasu ciężko pochwalić decyzję Pogoni o pożegnaniu Rapy. I nawet, jeśli okolicznościami łagodzącymi są dwa istotne fakty:

 • „Portowcy” zarobili na rumuńskim obrońcy (około 200 tysięcy euro),
 • w swoim trzecim sezonie w Szczecinie miał dostać z automatu grubą podwyżkę.

By tak rzec, łatwiej znaleźć w Szczecinie uberowca niż innego klasowego prawego defensora, który mógłby kandydować do XI dekady. Nawet teraz Pogoń ma tam trzech piłkarzy, z których żaden nie wybija się ponad ligową solidność – Bartkowskiego, Steca i Stolarskiego. Niepsuj, który miał zastąpić Rapę, też żadnej części ciała nie urwał. Trochę nie zgadzało nam się to, że Rapa bywał w Szczecinie wystawiany na środku obrony. Ewidentnie funkcjonował tam gorzej.

JAROSŁAW FOJUT – 92 mecze, 4 gole, 3 asysty

Choć okres w Śląsku – ze względu na mistrzostwo – wspomina pewnie lepiej, mamy wrażenie, że swój szczyt osiągnął właśnie w Pogoni. A parę stoperów Fojut – Czerwiński moglibyśmy śmiało umieścić wśród najlepszych duetów nie tylko Pogoni, ale i całej ligi. Sam Czerwiński uważał zresztą starszego kolegę za swojego mentora.

Pary wystarczyło mu na 2,5 sezonu na wysokim poziomie. Potem przyszła – a jakże – groźna kontuzja, która wyeliminowała go na długie miesiące, a w praktyce zakończyła jego przygodę w Pogoni (i w zasadzie w Ekstraklasie). Po dojściu do zdrowia dostał jeszcze szansę, ale nie wyglądał zbyt dobrze, więc puszczono go wolno mimo obowiązywania kontraktu. A jeszcze w okolicach końcówki 2015 roku apelowaliśmy, by Adam Nawałka przyjrzał mu się mocniej. Wiecie, że nie lubimy strzępić sobie języka hasłami rzucanymi na wyrost, więc miało to wówczas swoją wymowę.

SEBASTIAN WALUKIEWICZ – 32 mecze, 1 gol, 1 asysta

To był trudny dylemat. Jednosezonowiec Walukiewicz, jednosezonowiec Czerwiński, półtorasezonowiec Zech czy prezentujący niższy poziom, ale grający dłużej, jak na przykład Hernani? Uznaliśmy, że postawimy na najmłodszego z tego zestawu.

Całkiem mocnym argumentem było to, że Walukiewicz to najdroższy transfer wychodzący w historii Pogoni. Gdyby ktoś na początku tej dekady postawił tezę, że „Portowcy” będą robili transfery do Serie A za cztery bańki, pewnie nie byłby potraktowany poważnie. Walukiewicz grał krótko, ale z miejsca stał się topowym stoperem w lidze (jak Czerwiński czy Zech). Był młody, a grał jak stary. Zupełnie nie było widać po nim nastoletniego wieku i braku doświadczeń. Został obwołany odkryciem ligi. Zresztą – wystarczyło mu tylko pół roku na poziomie Ekstraklasy, by przyciągnąć duże kluby i podpisać kontrakt z Cagliari. Warto dodać, że Pogoń wyciągnęła go z Legii za 60 tysięcy złotych, co – jak na realia naszej ligi – należy uznać za złoty strzał.

RICARDO NUNES – 153 mecze, 8 goli, 22 asysty

Nie był może ligową gwiazdą, ale gdyby każdy klub potrafił ustrzelić takiego Nunesa – gościa, który zabezpieczy pozycję na kilka lat, będąc zwykle w górnej połówce piłkarzy na swojej pozycji – byłoby dobrze. Jest drugim najlepszym obcokrajowcem Pogoni pod względem liczby rozegranych meczów. Z drugiej strony, nigdy nie był żelaznym lewym obrońcą Pogoni, bo zawsze mniej lub więcej minut dostawał Hubert Matynia.

Patrząc jednak całościowo, to reprezentant RPA prezentował się na polskich boiskach lepiej. Wspomnianą dwójkę mógł pogodzić Przemysław Pietruszka, ale uznaliśmy, że to jednak nie ten kaliber. Wyróżnienie na ławce rezerwowych w zupełności wystarczy.

REZERWOWI (OBROŃCY)

 • Hernani – 75 meczów, 3 gole, 3 asysty
 • Sebastian Rudol – 139 meczów, 2 gole, 3 asysty
 • Wojciech Golla – 98 meczów, 2 gole, 2 asysty
 • Maciej Dąbrowski – 73 mecze, 7 goli, 4 asysty
 • Przemysław Pietruszka – 69 meczów, 1 gol, 2 asysty
 • Hubert Matynia – 122 mecze, 2 gole, 7 asyst
 • Jakub Czerwiński – 42 mecze, 1 gol, 0 asyst
 • Lasza Dwali – 49 meczów, 3 gole, 3 asysty
 • Benedikt Zech – 48 meczów, 1 gol, 1 asysta

RAFAŁ MURAWSKI – 147 meczów, 17 goli, 28 asyst

Gdyby nie „rażące złamanie regulaminu dyscyplinarnego”, jakiego dopuścił się wraz z Bartoszem Ślusarskim na zgrupowaniu w Jarocinie, pewnie nigdy nie trafiłby do Pogoni Szczecin. Jak pisał wówczas „Przegląd Sportowy”, chodziło o kłótnię z jednym z asystentów Mariusza Rumaka. Ówczesny trener Lecha był nieubłagany – dla Murawskiego w jego talii nie było już miejsca.

Pogoń trafiła w dychę. Murawski miał już swoje lata, ale wyglądał, jakby przeżywał drugą młodość, będąc kluczowym graczem zarówno w ofensywie, jak i defensywie. Wystarczy rzucić okiem, jakie wykręcał wówczas u nas noty.

 • 2013/14 – 5,10
 • 2014/15 – 5,42
 • 2015/16 – 5,81
 • 2016/17 – 5,46
 • 2017/18 – 4,85

Kosmos. Stała, równa forma, ciągłe utrzymywanie się na ligowym topie. Po sezonie 15/16 został nawet wybrany przez ligowców pomocnikiem sezonu. Lech chyba nie był zachwycony tym, jak potoczyły się jego dalsze losy.

KAMIL DRYGAS – 135 meczów, 28 goli, 14 asyst

Środek pomocy naszej jedenastki jest specyficzny, bo… pojawił się w niej drugi piłkarz nie do końca doceniony w Lechu. Kamil Drygas przebijał się w Poznaniu, potem zakotwiczył w Zawiszy, a gdy bydgoski klub się posypał, dołączył do Pogoni. Jest stały w uczuciach, przy Twardowskiego gra od sezonu 16/17.

Podobnie jak Murawski, Drygas daje radę i z przodu, i w tyłach. Jest liderem nie tylko na boisku, bo to on ostatnio nosi kapitańską opaskę. W poprzednich latach można było odnieść wręcz wrażenie, że Pogoń jest nieco uzależniona od swojego pomocnika. I kto wie, gdzie by zaszła, gdyby nie zerwał więzadeł w minionym sezonie. Płuca, serce, mózg Pogoni. Wybór, naszym zdaniem, bez żadnej kontrowersji. Drygas rywalizował głównie z Mateuszem Matrasem – i nie ma tu z naszej strony cienia szydery. W Szczecinie był jednym z najbardziej niedocenianych ligowców, świetnie harował w środku pola. Dopiero po transferze do Lechii stał się ligowym dżemem.

ADAM FRĄCZCZAK – 279 meczów, 68 bramek, 29 asyst

Nikt nie miał łatwiej, by załapać się do XI dekady Pogoni, niż Frączczak. Po pierwsze dlatego, że spędził w Szczecinie całe dziesięciolecie, co przełożyło się na 279 meczów. Zasług odebrać mu nie można. Po drugie dlatego, że rozpatrywaliśmy go na… trzech pozycjach. Według danych zebranych przez Transfermarkt, rozegrał…

 • 65 meczów na środku ataku,
 • 59 meczów na prawym skrzydle,
 • 66 meczów na prawej obronie.

A przecież należy doliczyć do tego pojedyncze spotkania na dyszce, lewym skrzydle czy lewej obronie. Na dobrą sprawę nie zagrał w Pogoni jeszcze na środku defensywy i bramce, ale znając wszechstronność Frączczaka, nie możemy wykluczyć, że to się kiedyś stanie. Koniec końców zamieszczamy go na prawej pomocy. Głównie dlatego, że Pogoń nie stała skrzydłowymi zbyt mocno, więc – jakież to symboliczne – trochę go tam upchaliśmy. Frączczak zapisał się w świadomości kibiców nie tylko solidnym poziomem, ale i wygraniem z guzem przysadki mózgowej, słynną akcją z Knoppersem, przywiązaniem do klubu. Symbol ostatnich lat.

EDI ANDRADINA – 65 meczów, 15 goli, 19 asyst

Jedyny obcokrajowiec w historii Ekstraklasy, który doczekał się w swoim klubie zastrzeżonego numeru. Chciał zostać w Pogoni, gdy ta została zdegradowana do czwartej ligi. Będąc szanowanym piłkarzem na poziomie Ekstraklasy, zszedł poziom niżej do Pogoni, by pomóc jej w awansie. Mówił przy tym, że osiągnął już niezależność finansową, więc może kierować się w życiu innymi wartościami.

Rzadkie podejście. Karierę zakończył dość nagle, w listopadzie 2013 roku, gdy w wieku 39 lat przestał dawać Pogoni tyle, ile wcześniej. Może i brakowało mu dynamiki i najchętniej nie wychodziłby z koła środkowego, ale gdy rzucał piłki na prawo i lewo, brawa same składały się do oklasków.

SPAS DELEW – 78 meczów, 12 goli, 14 asyst

Czasy Bułgara w Pogoni to chyba jedyny z momentów, w którym szczecinianie mieli topowe skrzydła w lidze. Na drugiej flance wtórował mu Adam Gyurcso, który też był kandydatem do XI dekady, choć nie tak mocnym – głównie za sprawą tego, jak nierówną formę notował. Początek miał blady, końcówkę katastrofalną na tyle, że „Portowcy” musieli wypychać go z klubu.

Inaczej było z Delewem, choć ten też podniósł ciśnienie szczecińskim włodarzom, nad którymi w pewnym momencie wisiało widmo zakazu transferowego. Wykryto pewne nieścisłości przy ściągnięciu Bułgara, koniec końców polski klub się wybronił i żadnego bana nie dostał. Był moment, gdy duet Gyurcso & Delew przekładał się na 50% bramek całej Pogoni. Konkurentem dla Delewa był Akahoshi. Gdyby przez cały czas grał tak, jak przed wyjazdem do Rosji, nie byłoby o czym gadać. Problem w tym, że Japończyk miewał spore wahania formy, a po powrocie do Szczecina był cieniem piłkarza.

REZERWOWI (POMOCNICY):

 • Maksymilian Rogalski – 114 meczów, 4 gole, 4 asysty
 • Takafumi Akahoshi – 162 mecze, 20 goli, 29 asyst
 • Bartosz Ława – 90 meczów, 9 goli, 4 asysty
 • Dawid Kort – 64 mecze, 10 goli, 1 asysta
 • Robert Kolendowicz – 64 mecze, 7 goli, 8 asyst
 • Mateusz Matras – 106 meczów, 8 goli, 6 asyst
 • Jakub Piotrowski – 42 mecze, 3 gole, 2 asysty
 • Adam Gyurcso – 75 meczów, 10 goli, 15 asyst
 • Sebastian Kowalczyk – 95 meczów, 6 goli, 9 asyst
 • Zvonimir Kożulj – 58 meczów, 12 goli, 11 asyst

MARCIN ROBAK – 51 meczów, 34 gole, 5 asyst

Znalazł się na liście rezerwowych w XI dekady Lecha, w Pogoni jest pewniakiem, a przecież wysoce prawdopodobne jest też to, że znów wspomnimy o nim przy okazji Śląska Wrocław. W dwa sezony (a w zasadzie w 1,5, bo trochę się leczył) zdobył 34 bramki. Tylko Frączczak, który rozegrał prawie sześć razy więcej meczów, przebił ten wynik. Buksa – choć też zasługuje na wspomnienie – tak skuteczny nie był, choć w Szczecinie raczej długo by się nie zastanawiali, kto dał klubowi więcej – gość, który odszedł za cztery bańki do MLS czy Robak, który odszedł za darmo do Lecha. Swoją drogą, mógł odejść z Pogoni szybciej, lecz jego transfer do ligi chińskiej upadł w kuriozalnych okolicznościach.

REZERWOWI (NAPASTNICY):

 • Adam Buksa – 55 meczów, 22 gole, 10 asyst
 • Łukasz Zwoliński – 120 meczów, 25 bramek, 9 asyst

CAŁA JEDENASTKA:

Tradycyjnie – piszcie w komentarzach, kogo wam brakuje! Jednocześnie zapraszamy do sprawdzania naszych poprzednich jedenastek.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 14.01.2021 07:39 przez

Jakub Białek

Liczba komentarzy: 16
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
SmyQ
SmyQ
1 miesiąc temu

Przydałoby się info ile meczów/goli mają zawodnicy wybrani do jedenastki.

Misio
Misio
1 miesiąc temu

Radek Janukiewicz wiadomo, szacunek za te lata, interwencje w pamiętnej eskapadzie w Pucharze Polski, ale mimo wszystko Dante jest takim kotem, że półtora sezonu wystarczy by osadzić go na pozycji lidera. Na ławce rezerwowych mimo wszystko brakuje Majewskiego. To z nim w składzie Pogoń grała najładniejszą piłkę.

bencwal
bencwal
1 miesiąc temu

sorry, ale bez Akahoshiego to nie ma sensu, to dużo większy piłkarz dla kibiców Pogoni niż np Delev. to jest taka sama legenda jak Andradina król Szczecina

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale... (@xxc)
1 miesiąc temu

Nawet w tym zestawieniu widzę pewny awans do ósemki, a potem plaża.

Ziom
Ziom
1 miesiąc temu

To XI dekady podbeskidzia też będzie? XD

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
1 miesiąc temu

No nie jest to najbardziej ekscytująca 11 dekady trzeba powiedzieć. Taka totalnie na górną ósemkę i relaks na koniec sezonu.

Weathers
Weathers
1 miesiąc temu

Mieliście jedyną szansę na dobry tytuł pt. „Pogoń za sukcesem” a i tak zjebaliście 😡

Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Upchnąłym może Akahoshiego za Delewa (także za grę w I lidze), a przede wszystkim Macieja Dąbrowskiego za Fojuta. Bardzo dobra gra w Pogoni, strzelane kluczowe bramki. Z resztą się zgadzam, także z wyborem bramkarza – Radek dał tu mnóstwo dobrych chwil, choć Dante mocno goni.

Edward
Edward
1 miesiąc temu

Do autora tekstu ważne info: Pogoń nigdy nie została zdegradowana do IV ligi.

gjfdjgjfdkfhdaassghdgagdgddhashsgdssgsadsh
gjfdjgjfdkfhdaassghdgagdgddhashsgdssgsadsh
1 miesiąc temu

https://skutecznetypowanie1x2.blogspot.com/ – Wczoraj trafili 310 kurs kuponu. Sam skorzystalem i zarobilem ponad 10 tys. Smialo polecam ich typy bukmacherskie. Kolejny kupon mają już na dziś.

Mikołaj
Mikołaj
1 miesiąc temu

Jaka jest logika, kryteria wyboru klubów do opracowania XI dekady?
Tabela dekady: 1. Legia, 2. Lech, 3. Jagiellonia 4. Śląsk, 5.Lechia.
Legia, Lech zaliczone, Wisła – rozumiem, że dla kontrastu w stosunku do dekady poprzedniej. Ale Górnik, Pogoń?
Ludzie, dla większości standardowych ‚kibiców ekstraklasy’ owa ‚jedenastka dekady Pogoni’ jest, z wyłączeniem Andradiny i Murawskiego, anonimowa. Większość kibiców na pytanie ‚kto jest bardziej znany’ i możliwości wyboru pomiędzy Drygasem a kasjerem z biedronki, wskazałaby kasjera bo ‚skądś to kojarzy’ 🙂

bencwal
bencwal
1 miesiąc temu
Reply to  Mikołaj

jak to by miały być tylko te kluby to ok, ale przecież jeszcze będą inne kluby, więc po co się rzucasz?

Ananas 97
Ananas 97
1 miesiąc temu

Ten Walukiewicz mocno na siłę, Dąbrowski albo Golla powinni tam być

Joopiter
Joopiter (@joopiter)
1 miesiąc temu

„brawa same składały się do oklasków.”
Aha 🙂

Croco
Croco
1 miesiąc temu

AKA 10x wiecej niż Delew. Każdy Szczecinianin to potwierdzi

Tomek
Tomek
1 miesiąc temu

Sergio Batata

Weszło
25.02.2021

Powrót Napoli, Arsenal za burtą? Szukamy niespodzianek i okazji w Lidze Europy

Liga Europy powoli staje się coraz bardziej konkretna. Dziś poznamy zespoły, które przejdą do kolejnej rundy, więc stawka rośnie, bo to nie tylko prestiż, ale i spore pieniądze. Najciekawsze spotkania? Wybraliśmy dla was cztery mecze, na które warto zwrócić uwagę. A przede wszystkim – w których możemy znaleźć szansę na ogranie bukmacherów. Sprawdźcie nasze typy […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Sędziowie wcale nie są karani za podejście do monitora

„Przegląd Sportowy” na dzisiejszej okładce bije w oczy tytułem o absurdzie VAR-u. Tekst z „PS” kreuje obraz rzeczywistości, w której sędziowie mogą się bać podejścia do monitora, bo to obniży ich notę w arkuszu obserwatora. I jeśli faktycznie by tak było, to mielibyśmy problem i nazywanie tego „absurdem VAR” byłby uzasadnione. Problem w tym, że […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Stan kadry na miesiąc przed debiutem Paulo Sousy? No tak średnio, byśmy powiedzieli

Za miesiąc dojdzie do pierwszego meczu reprezentacji Polski z Paulo Sousą jako selekcjonerem. Portugalczyk na wejściu starał się zarażać optymizmem i pozytywnym myśleniem, ale ostatnio otrzymywał kilka sygnałów mogących jego zapał nieco ostudzić, przynajmniej w zaciszu gabinetu, gdy nikt nie widzi. Czy faktycznie są podstawy, by uważać, że nowy selekcjoner już na starcie ma w […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Co się działo w polskim deadline day? Podsumowanie

Okno transferowe w Polsce zostało zamknięte. Nie będziemy was czarować – nie siedzieliśmy wczoraj wbici w fotel, odświeżając napływające newsy. Daleko nam do emocji, jakie ostatni dzień okienka wywołuje chociażby w Anglii. Co nie oznacza, że nie doszło do żadnych ciekawych ruchów. Poniżej podsumowujemy w szybkiej pigułce wszystko, co wydarzyło się wczoraj. Uros Radaković -> […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

PRASA. Sędziowie są karani za poprawianie decyzji przez VAR. „To absurd”

– Oglądając mecze ekstraklasy, czasami można mieć wrażenie, że sędziowie główni niezbyt ochoczo biegają przed monitory VAR, aby sprawdzić, czy ich boiskowa decyzja była słuszna. W przeszłości zdarzało się tak nawet przy kontrowersyjnych sytuacjach, przy których interwencja technologii wydawała się oczywistością. Porozmawialiśmy z kilkoma arbitrami, obserwatorami i zapytaliśmy – dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

W Sparcie Praga zawalał, gdzie indziej się sprawdzał. Uros Radaković w Wiśle Kraków

Wisła Kraków w ostatnim dniu zimowego okna transferowego pozyskała nowego stopera. Tym samym dołączyła do mniejszościowego grona klubów Ekstraklasy, które wykonały jeszcze jakieś przychodzące ruchy kadrowe. Do końca sezonu ze Sparty Praga wypożyczony został Serb Uros Radaković.  „Biała Gwiazda” idzie zatem czeskim śladem we wzmacnianiu tej pozycji. Wyciągnięcie Michala Frydrycha ze Slavii Praga okazało się […]
25.02.2021
Hiszpania
25.02.2021

Upokorzenie Seamana, moment chwały Nayima. Jak Real Saragossa podbijał Europę

Real Saragossa po 26 kolejkach hiszpańskiej LaLiga2 zajmuje siedemnaste miejsce w tabeli. Wszystko wskazuje zatem na to, że Los Maños – zamiast myśleć o powrocie do elity – będą się musieli porządnie postarać, by nie zlecieć na trzeci poziom ligowy. Ostatni raz w najwyższej klasie rozgrywkowej Real grał w sezonie 2012/13. Ostatni raz miejsce w […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Napoli, Milan, może Arsenal… Kto wyleci dziś z Ligi Europy?

Znamy pierwszego uczestnika 1/8 finału Ligi Europy. Tottenham Hotspur rozbił w dwumeczu austriacki Wolfsberger AC aż 8:1 i już jest pewny udziału w kolejnej fazie rozgrywek. Jednak wiele dużych firm rywalizujących w tym sezonie o europejski puchar pocieszenia takiego luksusu jak „Koguty” na razie nie ma. Rewanżowe starcia z ich udziałem wcale nie zapowiadają się […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Czwartek w WeszłoFM: Echa Ligi Mistrzów, zajawka derbów Poznania, a wieczorem Liga Europy

W czwartek na naszej antenie dominować będzie piłka! Dzień rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem! Co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Wojciech Piela i Monika Wądołowska. Nie zabraknie ciekawych anegdot, zapowiedzi Ligi Europy i wyjątkowych gości, którzy opowiedzą nam o dyscyplinie sportu zwanej… […]
25.02.2021
Weszło
24.02.2021

Zwykły dzień w biurze. City z łatwością pokonuje Moenchengladbach

Niektórzy mogli mieć nadzieję, że do bólu oklepany frazes „Liga Mistrzów rządzi się swoimi prawami” sprawdzi się i Borussia Moenchengladach zatrzyma rozpędzony walec o nazwie Manchester City. Kibice przecież lubią takie historie – Dawid pokonuje Goliata. Jednak nic takiego nie miało miejsca, bo i nie było ku temu żadnych przesłanek. Ekipa Pepa Guardioli po prostu […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Mendy napakowany jak kabanos. Real wyrywa zwycięstwo z gardła Atalanty

Wszystko w dzisiejszym meczu z Atalantą Bergamo układało się pomyślnie dla Realu Madryt. Gospodarze przez większą część meczu musieli grać w osłabieniu. Szybko z powodu kontuzji murawę opuścił też ich kluczowy napastnik. Tragiczną zmianę w drugiej połowie dał jeden z ich największych gwiazdorów. Mimo to, „Królewscy” mieli olbrzymie kłopoty, by kreować jakiekolwiek zagrożenie pod bramką […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Paradoks Barcelony. Wygrała 3:0, a i tak trudno ją chwalić

Mamy dopiero końcówkę lutego, a już powoli można się zastanawiać, czy Barcelona jest na finiszu sezonu. W Lidze Mistrzów wiadomo – pewny wylot z rozgrywek, nic dwa razy się nie zdarza, a już na pewno nie z taką grą. Puchar Króla? Mniejsze, ale też ciężary, skoro ekipa Koemana wyłapała 0:2 od Sevilli w pierwszym meczu. […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Oklaski dla sędziów – przerost formy na treścią czy dobry krok?

Kiedy słyszymy o akcjach typu tęczowe opaski kapitańskie, gest klękania na rzecz walki z rasizmem czy inne tego typu rzeczy, myślimy „oho, w Buckingham Palace zrobili kolejną burzę mózgów”. Jako ojcowie futbolu Anglicy nie dość, że słyną z wprowadzania różnych zmian, to jeszcze w ostatnich latach przyzwyczaili nas, że reagują na wydarzenia przeszyte rasizmem czy […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Problemy z inauguracją wiosny w 1. lidze. Resovia nie zagra w Niepołomicach

Zaległe mecze pierwszej ligi za nami, start rundy wiosennej za pasem a grać nadal nie ma gdzie. Słyszymy, że piątkowy mecz Puszczy Niepołomice z Resovią Rzeszów nie odbędzie się tam, gdzie pierwotnie miał się odbyć. Resovia z uwagi na problemy z własnym stadionem przełożyła mecz do Niepołomic, jednak nadal pełniła rolę gospodarza. Tyle że w […]
24.02.2021
Blogi i felietony
24.02.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Chińczycy inwestują w Slavię Praga, odpowiedzialny za bezprecedensowy deal jest ponoć sam prezydent Milos Zeman, którego otwarta polityka zwabiła kapitał z Azji. Hiszpańsko-chińskie konsorcjum rzuca Ligue 1 wędkę, dzięki której liga francuska może nawiązać walkę z La Liga oraz Premier League – to rekordowa sprzedaż praw telewizyjnych. Chiny prowadzą stadionową ekspansję w Afryce, budując obiekty […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Zagłębie Lubin wymienia napastników z Radomiakiem

Ach, deadline day, święto transferów. Wszyscy czekamy na hity, więc nasi ligowcy nam je dostarczają. Zagłębie Lubin zimą miało dwa problemy: a) znaleźć napastnika, b) opędzlować komuś Roka Sirka. I na Dolnym Śląsku pewnie sami są zaskoczeni, że udało się dokonać tych rzeczy za jednym zamachem. Jak? Wystarczyło przedzwonić do Radomia i załatwić wymianę napastników. […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Czy Lewandowski strzeli 100 goli w Lidze Mistrzów?

Mocny Bayer Leverkusen kontra Real Madryt. 2004 rok, świeże wspomnienia po finale Ligi Mistrzów sprzed dwóch lat. „Królewscy” naszpikowani gwiazdami, w składzie niemieckiej ekipy Polak, Jacek Krzynówek, wówczas symbol piłkarza, któremu udaje się na zachodzie. 39. minuta, bomba z dystansu, słupek, plecy Casillasa, gol. Lider naszej reprezentacji otwiera wynik, Bayer przewozi Real trójką, a my, […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Quiz piłkarski. Zwycięzcy finałów Ligi Mistrzów

Zapraszamy na nasz kolejny quiz piłkarski. Kategoria? Liga Mistrzów. A konkretniej jej finały. Czy potraficie wymienić przedstawicieli wszystkich krajów, którzy zagrali w zwycięskim meczu o triumf w Champions League (czyli od edycji 92/93)? Wzięliśmy pod uwagę zarówno tych, którzy wychodzili w podstawowym składzie, jak i piłkarzy, którzy pojawiali się na boisku w trakcie spotkania. Wyszło […]
24.02.2021