post
Jakub Białek

Opublikowane 20.01.2021 10:25 przez

Jakub Białek

Dwa srebrne medale. Jeden brązowy. Finał Pucharu Polski. Kilka grubych transferów. I miano ligowej czołówki przez kilka lat. Bez dwóch zdań to najlepsza dekada w historii Jagiellonii Białystok, która w 2020 roku obchodziła stulecie swojego istnienia. Wybraliśmy najlepszą XI minionego dziesięciolecia.

Z góry uprzedzamy – może pojawić się element kontrowersji. Na kilku pozycjach mieliśmy sporą zagwozdkę, głównie przez klasyczny kłopot bogactwa. Przez Białystok przewinęło się wielu konkretnych piłkarzy i mamy wrażenie, że całościowo ta jedenastka jest do tej pory jedną z najlepszych w naszej zabawie. Jeśli dopiero do niej dołączacie, mamy dla was linki do poprzednich odcinków.

Jedziemy!

BARTŁOMIEJ DRĄGOWSKI – 69 meczów

Tomasz Loska powiedział kiedyś, że w przypadku młodych bramkarzy najważniejsze jest to, żeby się nie obsrać.

Powiedzieć, że Drągowski się w Jagiellonii nie obsrał, to nic nie powiedzieć.

W wieku 17 lat był już podstawowym bramkarzem. Wprowadził do polskiego języka piłkarskiego pojęcie „brilliant save”. Po swoim pierwszym sezonie w karierze był w naszych notach oceniany… najwyżej. Nie, nie spośród zawodników Jagi. Nie, nie spośród bramkarzy. Spośród wszystkich zawodników ligi.

Bronił spektakularnie, przerastał ligę. A to wszystko zanim osiągnął pełnoletniość. Wyjmował strzały, których nie miał prawa wyjąć. Uznawano go za jeden z największych talentów bramkarskich świata z rocznika 1997, zgłaszały się do niego wielkie kluby jak Juventus czy Chelsea. Legia wykładała na stół milion euro. Szkoda, że w pewnym momencie stracił kontakt z ziemią. Fucki pokazywane przy Łazienkowskiej, ruszenie ze zjebką na Strausa, upadek po rzuceniu zapalniczki z trybun, palec w tyłku Szymona Skrzypczaka… Oj, sporo tego się nazbierało. Tak czy siak ogarnął się, a miejsce, w którym jest dziś, to najlepszy dowód.

REZERWOWI (BRAMKARZE):

 • Marian Kelemen – 98 meczów
 • Grzegorz Sandomierski – 52 mecze

MICHAŁ PAZDAN – 96 meczów, 3 gole, 5 asyst

Żeby zmieścić wszystkich, bez których nie wyobrażamy sobie XI dekady Jagiellonii, musieliśmy zmodyfikować ustawienie na 3-5-2, w którym zespół z Podlasia nigdy nie grał. Nie uprzedzamy faktów i pokornie liczymy na to, że nasza roszada taktyczna się obroni.

Tak jak Drągowski został najlepszym bramkarzem sezonu 14/15, tak podobny plebiscyt na swojej pozycji wygrał wówczas Michał Pazdan, czego ukoronowaniem był gotówkowy transfer do Legii. Zanim trafił do Białegostoku, był kojarzony głównie z absurdalnego powołania Leo Beenhakkera, który zabrał go nawet na Euro 2008 (!). Później popadł w ligową szarzyznę, w Jadze natomiast znalazł się na krzywej wznoszącej, przemierzył drogę od ligowego brutala do kozaka. I zanim jeszcze trafił na Łazienkowską, wrócił do reprezentacji. Ładnie się zachował, dając swojemu klubowi zarobić. Gdy skończył mu się kontrakt, dogadał się tak, by przedłużyć go jeszcze o rok, ale przy dżentelmeńskiej umowie, która oznaczała, że Jagiellonia zgodzi się na transfer, jeśli do klubu wpłynie rozsądna oferta.

IVAN RUNJE – 149 meczów, 10 goli, 7 asyst

„Gdyby nie obrońca za 90 tysięcy, w ostatnich pięciu latach świętowalibyście tylko Boże Narodzenie i Nowy Rok” – napisał ostatnio na Twitterze Ivan Runje, gdy jeden z kibiców wyciągnął jego zarobki. Podobał nam się ten wjazd. Bo kto jak kto, Runje zasługuje w Białymstoku na szacunek. Nawet, jeśli w porównaniu do swoich pierwszych sezonów obniżył loty. Nawet, jeśli był już w pewnym momencie spakowany, by przyjąć intratną ofertę z Arabii Saudyjskiej, o czym mówił u nas w wywiadzie.

Należał do niego przede wszystkim sezon 17/18, gdy wybraliśmy go najlepszym obrońcą ligi. Michał Probierz twierdził wręcz, że ma potencjał na to, by wskoczyć do reprezentacji Chorwacji. Nigdy mu się to nie udało i… już raczej nie uda. Chyba pozbył się marzeń o ofercie życia z arabskiego kierunku – ostatnio przedłużył swój kontrakt.

GUILHERME – 92 mecze, 3 gole, 20 asyst

Do Ekstraklasy trafił w podobnych okolicznościach, co Fran Tudor. Nie miał klubu przez pół roku, więc zgodził się na ofertę z Niecieczy. Z miejsca stał się jednym z lepszych fachowców na swojej pozycji i po roku w Ekstraklasie przeniósł się do Jagiellonii, a dziś gra w lidze tureckiej (konkretnie – w Konyasporze). W Białymstoku trochę żałują, bo lewa strona defensywy to nie jest obecnie najlepiej obsadzona pozycja w klubie.

Zastanawialiśmy się – Guilherme czy jednak ktoś inny? Mocnym kandydatem mógłby być Thiago Cionek, gdyby nie grał na przełomie dekad (w minionym dziesięcioleciu ma tylko 45 meczów). Podobnie mają się sprawy z Andriusem Skerlą, jednym z najbardziej zasłużonych piłkarzy dla litewskiej piłki, kończącym w Białymstoku swoją karierę. Dlatego na koniec wybieraliśmy pomiędzy Brazylijczykiem i Piotrem Tomasikiem. Obecny piłkarz Wisły Płock zaliczył w Jadze dwa i pół sezonu – w jednym był po prostu solidny, w drugim należał do topu na swojej pozycji, a później przygasł. Guilherme był naszym zdaniem równiejszy. Dlatego wybór pada na niego.

REZERWOWI (OBROŃCY):

 • Andrius Skerla – 34 mecze, 3 gole, 0 asyst
 • Thiago Cionek – 45 meczów, 1 gol, 0 asyst
 • Alexis Norrambuena – 94 mecze, 4 gole, 4 asysty
 • Ugo Ukah – 61 meczów, 2 gole, 0 asyst
 • Filip Modelski – 75 meczów, 1 gol, 3 asysty
 • Sebastian Madera – 62 mecze, 1 gol, 0 asyst
 • Piotr Tomasik – 77 meczów, 3 gole, 12 asyst
 • Nemanja Mitovic – 65 meczów, 2 gole, 0 asyst

TARAS ROMANCZUK – 232 mecze, 27 goli, 15 asyst

Niezwykła jest droga, którą przemierzył w Polsce Taras Romanczuk. Dzięki umowie partnerskiej pomiędzy Legionowem i ukraińskim Kowelem, trafił do II ligi, gdzie grał za skromne 1600 złotych miesięcznie. Wypatrzyła go Jagiellonia, która zatrudniła go do noszenia teczki za poważniejszymi piłkarzami. Miał powalczyć, wzmocnić rotację, pograć ogony, ewentualnie może nawet odpalić.

Dziś leci mu szósty rok, jak jest liderem „Jagi” i jednym z lepszych środkowych pomocników w lidze. Adam Nawałka zaprosił go kiedyś na zgrupowanie, co dowodzi progresu, jaki wykonał, a także temu, że naprawdę zżył się z Polską. Sam o sobie mówi „Polak”, choć większość życia spędził przecież na Ukrainie. Romanczuk zdaje sobie sprawę z tego, że pewnego poziomu nie przekroczy. Z tego, co ma, wyciąga maksa.

“EFEKT MOTYLA” – PRZECZYTAJ REPORTAŻ O NIECODZIENNEJ HISTORII TARASA ROMANCZUKA

JACEK GÓRALSKI – 64 mecze, 3 gole, 5 asyst

Vadis podobno do dziś ma z nim senne koszmary. Cała piłkarska Polska poza Góralskim zastanawiała się, skąd w naszej lidze wziął się piłkarz z innej planety. „Góral” zrobił z nim to, co potrafi najlepiej – przykleił się, skrobał, prowokował, odbierał piłkę, poczekał na to, aż legionista straci cierpliwość. Z polskich boisk został zapamiętany głównie z tego meczu.

W naszej fizycznej lidze sprawdzał się znakomicie jako gość od brudnej roboty. Wybieraliśmy go wówczas i najlepszym defensywnym pomocnikiem całych rozgrywek, i czołowym piłkarzem na tej pozycji w kraju. Jeszcze przed transferem do Łudogorca wskoczył do reprezentacji. Dał Jadze godnie zarobić, a na odchodne wręczył pracownikom klubu 30 butelek markowej whisky.

RAFAŁ GRZYB – 238 meczów, 6 goli, 10 asyst

Solidny ligowiec, który musi znaleźć się w XI dekady choćby za zasługi. Nie oferował fajerwerków – tak na boisku, jak i poza nim. Ale, no właśnie – był solidny, równy, długowieczny. W Jagiellonii spędził 9,5 sezonu. Poza ostatnim, gdy skupiał się już powoli na tym, co będzie robił po karierze, grał zawsze. Mógł zapisać się w historii znacznie lepiej, gdyby trafił setkę w meczu z Legią (tym od „kopnął naszą panią” i „kurwami” rzucanymi przez Maderę), gdy Jagiellonii zabrakło dwóch punktów do Lecha, który został wówczas mistrzem Polski. Tak czy inaczej doceniamy – z pewnością wyciągnął ze swojej kariery maksa.

ARVYDAS NOVIKOVAS – 94 mecze, 22 goli, 18 asyst

Był moment, gdy zastanawialiśmy się, kto jest najlepszym piłkarzem w lidze – Haraslin czy Novikovas? Nie potrwał on długo, lecz niech to nie umniejsza klasie Novikovasa, który w Jagiellonii brylował. Cezary Kulesza poszedł przetartym szlakiem – już jeden Litwin wcześniej u niego wypalił. Mowa oczywiście o Fedorze Cernychu, który otarł się o naszą jedenastkę. Można było żałować, że obaj odeszli z Jagi za marne 300 tysięcy euro. Zarobek to dla klubu niewielki, ale z drugiej strony – z niewolnika nie ma pracownika.

Przyznamy, że mieliśmy sporą zagwozdkę, kogo umieścić na prawym skrzydle. Zwłaszcza, że w odwodzie są jeszcze inni silni kandydaci – Przemysław Frankowski i Tomasz Kupisz. Zwłaszcza ten pierwszy ma po swojej stronie mocne karty. Szybko zaczął, osiągnął bilans stu meczów w Ekstraklasie w wieku 21 lat. Mamy jednak pewien niedosyt, bo liczyliśmy, że rozwinie się znacznie lepiej. Temat jego transferu wracał jak bumerang co pół roku, podobnie jak temat jego wahań formy. Novikovas był równiejszy, bardziej spektakularny, efektywniejszy. Trudny wybór, lecz my stawiamy na piłkarza Erzurumsporu. Choć zdajemy sobie sprawę, że wybory Cernycha, Frankowskiego czy nawet Kupisza też mają solidne podstawy w konkretnych argumentach.

DANI QUINTANA – 64 gole, 23 gole, 19 asyst

Hiszpańskie agencje menedżerskie do dziś powinny wypłacać mu benefity za to, jak otworzył dla swoich rodaków polski rynek. Dopóki nie trafił do Jagi, Hiszpanów w Ekstraklasie kojarzyliśmy z solidnym Astizem albo wynalazkami pokroju Inakiego Descargi czy Mikela Arrubarreny. Quintana był pierwszym Hiszpanem, który wpadł do naszej ligi na „la zabawę”. Przerastał ją technicznie, robił show, wypromował się i tyle go widziano. A w głowach polskich prezesów zapalała się lampka „zaraz, zaraz, a może i my możemy mieć swojego Quintanę?”.

Jak się okazało – nie było to jednostkowe success story. Jeszcze wtedy łapaliśmy się za głowę, jakim cudem gość z Segunda B może robić takie rzeczy, traktowaliśmy go jak jakiś błąd w systemie. Dopiero czas pokazał, że jego koledzy po fachu z tego poziomu mogą być nawet lepsi. W Jadze do fajerwerków dokładał konkretne liczby – w sezonie 13/14 był i najlepszym strzelcem klubu (15 trafień) i najlepszym asystentem (12 ostatnich podań). Będzie wspominał Polskę bardzo ciepło, bo to dzięki niej wypromował się do krajów, gdzie nie szczędzą grosza – Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu i teraz Chin.

REZERWOWI (POMOCNICY):

 • Tomasz Kupisz – 93 mecze, 12 goli, 15 asyst
 • Maciej Makuszewski – 60 meczów, 10 goli, 9 asyst
 • Dawid Plizga – 80 meczów, 15 goli, 18 asyst
 • Nika Dzalamidze – 85 meczów, 8 goli, 20 asyst
 • Maciej Gajos – 108 meczów, 23 gole, 14 asyst
 • Przemysław Frankowski – 155 meczów, 28 goli, 15 asyst
 • Fedor Cernych – 97 meczów, 20 goli, 22 asyst
 • Martin Pospisil – 130 meczów, 11 goli, 14 asyst
 • Jesus Imaz – 67 meczów, 29 goli, 7 asyst

KONSTANTIN VASSILJEV – 73 mecze, 20 goli, 25 asyst

W Ekstraklasie nie ma go już od trzech sezonów, a wciąż stanowi o sile reprezentacji Estonii. Nie przez przypadek dorobił się ksywki „Cesarza”. W Jagiellonii pozamiatał. Wystarczy rzucić okiem na liczby:

 • Sezon 15/16: 7 goli, 10 asyst
 • Sezon 16/17: 13 goli, 14 asyst

Z pewnością byłby uznany za gracza sezonu 16/17, gdyby nie fakt, że trafił na moment, w którym w naszej lidze bawił się Vadis. Trochę dziwiliśmy, że Jagiellonia tak łatwo odpuszcza starania o swojego lidera. Ale Piast wcale z tego nie skorzystał – Vassiljev po najlepszym sezonie w karierze błyskawicznie przeszedł na drugą stronę rzeki. A przecież nawet i podczas formy życia był już oszczędny w ruchach. Ułożona noga, bomba z dystansu, inteligencja w grze – kozak, po prostu.

TOMASZ FRANKOWSKI – 69 meczów, 29 goli, 13 asyst

W sezonie 10/11 – a więc na samym początku dekady – z czternastoma golami zdobył tytuł króla strzelców. W kolejnych rozgrywkach zdobył o jedną bramkę więcej. Jechał na doświadczeniu i swoim legendarnym sprycie – to wystarczyło. Dobijał do pustaków, był akurat tam, gdzie piłka spadała na nogę w polu karnym. Żadna wirtuozeria, prosta gra. I pewnie grałby w nią dłużej, gdyby nie iskry, jakie sypały się na linii Frankowski – Hajto. Ówczesny trener Jagiellonii twierdził, że z „Frankiem” pressingu się nie zrobi, druga strona z klasą odpowiadała, że wreszcie dzięki prasie wie, co trener o nim sądzi.

REZERWOWI (NAPASTNICY):

 • Karol Świderski – 128 meczów, 25 bramek, 9 asyst
 • Mateusz Piątkowski – 60 meczów, 23 goli, 7 asyst
 • Patryk Tuszyński – 44 mecze, 20 bramek, 4 asysty

CAŁA JEDENASTKA:

Tradycyjnie zapraszamy was do komentowania naszych wyborów. I widzimy się z kolejną jedenastką już niebawem.

Fot. FotoPyK

Jakub Białek

Ogląda osiem meczów w kolejce Ekstraklasy, studiował germanistykę, wykonuje najmniej potrzebny zawód świata. Mimo to wciąż utrzymuje, że wszystko z nim w porządku. Robi wywiady w cyklu „Cały na biało”, można obejrzeć go w Lidze Minus, a posłuchać w Weszłopolskich.

Opublikowane 20.01.2021 10:25 przez

Jakub Białek

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
18.06.2021

Sobota z Weszło FM: 10 godzin z Euro, mecz z Hiszpanią z Kowalem i Kanią

Kończymy drugą kolejkę zmagań na mistrzostwach Europy, a to oznacza aż 10 godzin z turniejem na naszej antenie. Od 14:00 Mistrzowskie studio do wszystkich trzech meczów, a wieczorem także Hejt Parki prosto z Kanału Sportowego. Przy okazji meczu Polska – Hiszpania towarzyszyć wam będą Kamil Kania i Wojciech Kowalczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Nikt nie będzie tęsknił, panie Boniek

Zbigniew Boniek kończy swoją pracę w PZPN-ie. I bardzo dobrze. Jego druga kadencja to nieporozumienie. Masa głupot, błędów i straconych szans. Doszliśmy do momentu, w którym lepiej dla polskiej piłki będzie, szczególnie tej reprezentacyjnej, gdy Bońka w niej zabraknie. Ja nie zatęsknię. Wam też nie radzę, ale jeśli tak wsłuchać się w nastroje, to mało […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Weszło
14.06.2021

Białek z St. Petersburga: Czy warto było przyjechać do Rosji?

Duże imprezy sportowe to dla kibiców zwykle długa wyprawa, podczas której zaliczają kilka spotkań. Ale to Euro jest specyficzne. Wielu po przyjeździe na dzisiejsze wydarzenie wróci zaraz do domu i resztę Euro obejrzy w telewizji. Należy więc postawić pytanie – czy było warto? Tak, bo Petersburg to naprawdę piękne miasto, które nie bez powodu nazywane […]
14.06.2021
Weszło
13.06.2021

Białek z St. Petersburga: Tragedia w cieniu futbolu

Futbol w cieniu dramatu. Boisko schodzi na dalszy plan. Cały piłkarski świat staje w miejscu. Myśli wszystkich kibiców są dziś przy Christianie Eriksenie. Chwyta za serce, gdy widzimy te wszystkie piękne hasła, które padają. Futbol je kocha. Karmi się nimi, każdym wyniosłym słowem, każdy patetyczny ton staje się miodem na jego uszy. Kiedy Kopenhaga patrzyła na […]
13.06.2021
Weszło
12.06.2021

Białek z St. Petersburga: Panie Ceferin, głupia sprawa

Gdy oglądałem mecz Włochów z Turkami w strefie kibica na Placu Koniuszennym – wypełnionej może nie po brzegi, ale naprawdę solidnie – zacząłem się zastanawiać: czy to nie głupota, że mecze w Sankt Petersburgu obejrzy tylko połowa trybun? I czy istnieje jakiś konkretny powód, dla którego Rosjanie mieliby nie zapełnić stadionu w stu procentach? Przebywam […]
12.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło
05.06.2021

Mahir Emreli. Po kogo sięga Legia?

Liga azerska – jako całość – pewnie nie jest lepsza od polskiej. Ale z jakichś powodów azerskie kluby regularnie wyrzucają nasze z europejskich pucharów. By przykładów nie szukać daleko – Legia jesienią 2020 wyglądała przy Karabachu jak drużyna z zupełnie innej półki. Dlatego na transfer Mahira Emreliego, wicekróla strzelców ligi azerskiej, który zagrał wtedy przy […]
05.06.2021
Ekstraklasa
05.06.2021

Mamrot i Jagiellonia? Małżeństwo z rozsądku

Razem przeżyli dobre chwile (wicemistrzostwo, finał Pucharu), razem mierzyli się z wypaleniem związku, obie strony miały do siebie uzasadnione pretensje. A potem podziękowały sobie za wspólnie spędzony czas i poszły w swoje strony. Ale zarówno Mamrot, jak i Jagiellonia, nie mogą powiedzieć o sobie, że wygrały to rozstanie. Tu nie było zwycięzców, byli sami ranni. […]
05.06.2021
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adi
Adi
4 miesięcy temu

Kamil Grosicki

Imię musi być
Imię musi być
4 miesięcy temu
Reply to  Adi

Zwłaszcza, jak ktoś w tamtym okresie bywał w Białym w klubach nocnych 😉

Adi
Adi
4 miesięcy temu

Kamil Grosicki

Matty123
Matty123
4 miesięcy temu
Reply to  Adi

Grosicki odszedl na samym poczatku 2011 roku. Troche za malo meczy, zeby go brac pod uwage

Mietek
Mietek
4 miesięcy temu

Polska dla Quintany nie stała się wcale taka obca. Do Białegostoku wraca regularnie, wyrwał stąd żonę 🙂

gość
gość
4 miesięcy temu

Ale z Modelskim wśród rezerwowych obrońcach to mogliście dać spokój. Wielki piłkarz z jednym przyzwoitym sezonem, po którym się burzył, że Jaga mu utrudnia transfer na Wyspy. Piłkarz jakich wielu, to już nawet Burliga bardziej by pasował. Przynajmniej ego nie miał wystrzelonego w kosmos

Imię musi być
Imię musi być
4 miesięcy temu

I do tej paki koniecznie trener, który jeszcze potrafił znaleźć balans pomiędzy trenowaniem (bardziej jako psycholog, bo to w większości słabi gracze byli) a pajacowaniem.

deh
deh
4 miesięcy temu

Zdobyty Puchar w 2010 tez sie wpisuje w dekade. Pan Białek zapomnial.

Ziemson hujev
Ziemson hujev
4 miesięcy temu
Reply to  deh

naucz się w kalendarz lepiej 2010 to jest ostatni rok 1 dekady dwudziestego wieku

Kusy
Kusy
4 miesięcy temu
Reply to  deh

Nie, jak sama nazwa dekada wskazuje.

Harcownik
Harcownik
4 miesięcy temu

Artykuł bardzo przyjemnie się czytało. Ale na marginesie uczulam autora tego artykułu jak i innych publicystów z Weszło, aby posługiwali się prawidłową odmianą nazw miast takich jak Kowel czy Lwów. A więc w przypadku Romanczuka nie było żadnej umowy z Kowelem, a z Kowlem. Pogoń jest klubem ze Lwowa (zamiast nagminnie pojawiającej się na tym portalu formy: z Lwowa). Pozdrowienia.

Suche Info
18.06.2021

Spezia chętna na Linettego

Karol Linetty w nowym sezonie najpewniej nadal będzie występował w Serie A, ale niekoniecznie w Torino. Kilka tygodni temu łączono go z Cagliari, a teraz chętna na jego zatrudnienie jest Spezia. Polaka chciałby sprowadzić Riccardo Pecini, który zaczyna pracę jako dyrektor sportowy Spezii, a dotychczas był szefem skautów w Sampdorii, w której Linetty z powodzeniem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Sobota z Weszło FM: 10 godzin z Euro, mecz z Hiszpanią z Kowalem i Kanią

Kończymy drugą kolejkę zmagań na mistrzostwach Europy, a to oznacza aż 10 godzin z turniejem na naszej antenie. Od 14:00 Mistrzowskie studio do wszystkich trzech meczów, a wieczorem także Hejt Parki prosto z Kanału Sportowego. Przy okazji meczu Polska – Hiszpania towarzyszyć wam będą Kamil Kania i Wojciech Kowalczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Janusz Niedźwiedź trenerem Widzewa Łódź

Janusz Niedźwiedź został nowym trenerem Widzewa Łódź. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok. 39-letni szkoleniowiec ostatnio prowadził Górnika Polkowice, z którym wywalczył awans do I ligi. Niedźwiedź zastąpił na stanowisku Marcina Broniszewskiego, któremu dziś podziękowano za współpracę. Fot. Newspix
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Dariusz Marzec zostaje w Arce Gdynia

Mimo przegranego barażu z ŁKS-em przed własną publicznością, Dariusz Marzec nadal będzie trenerem Arki Gdynia. On i jego asystent Janusz Świerad podpisali kontrakty na nowy sezon z opcją przedłużenia o kolejny rok.  Marzec prowadzi Arkę od grudnia. Dotarł z tym zespołem do finału Pucharu Polski, w którym jednak lepszy okazał się Raków. Ogółem gdynianie w […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bośniacki bramkarz w Rakowie Częstochowa

Raków Częstochowa pożegnał latem i Dominika Holca, i Branislava Pindrocha, więc sprowadzenie nowego bramkarza było koniecznością. Został nim Vladan Kovacević z FK Sarajewo. 23-letni Bośniak podpisał kontrakt do 2024 roku z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata. – Obserwowaliśmy Vladana od dłuższego czasu i bardzo cieszymy się, że udało się go pozyskać. To bramkarz wpisujący […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Marcin Broniszewski nie jest już trenerem Widzewa

Marcin Broniszewski przestał być trenerem Widzewa Łódź i odchodzi z klubu.  Broniszewski pracował w Widzewie od sierpnia ubiegłego roku – najpierw jako asystent Enkeleida Dobiego, a po jego zwolnieniu w kwietniu przejął stery w pierwszej drużynie. W dziesięciu meczach wywalczył 11 punktów (2 zwycięstwa, 5 remisów, 3 porażki). Przypomnijmy, że od kilku dni nowym właścicielem […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Victor Garcia Marin wzmacnia Śląsk Wrocław

Potwierdziły się nasze wczorajsze informacje: szeregi Śląska Wrocław zasilił Hiszpan Victor Garcia Marin. 27-letni lewy obrońca podpisał kontrakt do 2024 roku.  – Jesteśmy zadowoleni, że trafia do nas zawodnik, który grał regularnie na zapleczu jednej z najlepszych lig świata. Victor to piłkarz dysponujący bardzo dobrym dośrodkowaniem, ma świetnie ułożoną lewą nogę. Jest szybki i potrafi […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Chudy i Masouras odchodzą z Górnika Zabrze

Martin Chudy po wygaśnięciu kontraktu odejdzie z Górnika Zabrze. Zanosiło się na to od dłuższego czasu, a w piątek zostało oficjalnie potwierdzone. Słowacki bramkarz przyszedł do Górnika zimą 2019 roku, od razu wskoczył do składu i od tej pory nie opuścił ani minuty w Ekstraklasie! Łącznie w barwach zabrzan rozegrał 87 meczów. 26 razy zachował […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Drągowski na celowniku Interu

Bartłomiej Drągowski w ostatnich tygodniach był już łączony m.in. z Atalantą czy Borussią Dortmund, a teraz “Tuttosport” donosi, że poważnie zainteresowany bramkarzem Fiorentiny jest Inter.  Polak docelowo miałby zostać następcą Samira Handanovicia, który ma już 36 lat i ostatnio miewał wahania formy. Dyrektor sportowy mediolańczyków Giuseppe Marotta podczas pracy w Juventusie na podobnej zasadzie szykował […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Nikt nie będzie tęsknił, panie Boniek

Zbigniew Boniek kończy swoją pracę w PZPN-ie. I bardzo dobrze. Jego druga kadencja to nieporozumienie. Masa głupot, błędów i straconych szans. Doszliśmy do momentu, w którym lepiej dla polskiej piłki będzie, szczególnie tej reprezentacyjnej, gdy Bońka w niej zabraknie. Ja nie zatęsknię. Wam też nie radzę, ale jeśli tak wsłuchać się w nastroje, to mało […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Artur Derbin pozostanie trenerem GKS-u Tychy

Artur Derbin nadal będzie trenerem GKS-u Tychy. W związku ze spełnieniem odpowiednich zapisów, jego umowa została automatycznie przedłużona do czerwca 2022 roku.  Derbin szkoleniowcem tyszan został przed startem ubiegłego sezonu. Zajął z GKS-em trzecie miejsce w I lidze, do ostatniej kolejki mając szanse na bezpośredni awans. GKS zawiódł później w barażach, odpadając u siebie z […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Sześciu zawodników odeszło z Podbeskidzia

Podbeskidzie Bielsko-Biała kontynuuje kadrowe przemeblowania po spadku do I ligi. Dziś poinformowano, że szeregi “Górali” opuszcza sześciu zawodników.  Są to Dmytro Baszłaj, Karol Danielak, Gergo Kocsis, Petar Mamić, Sierhij Miakuszko i Michał Rzuchowski. Najbardziej zawiedli Baszłaj i Kocsis. Najlepiej z tego grona prezentował się Rzuchowski, choć w tym przypadku “najlepiej” nie znaczy “dobrze”. Przypomnijmy, że […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Mateusz Bodzioch na stałe w Radomiaku

Mateusz Bodzioch zostaje w Radomiaku Radom. 31-letni obrońca podpisał z beniaminkiem Ekstraklasy kontrakt do 2023 roku z opcją przedłużenia.  Bodzioch w październiku został wypożyczony ze Stali Mielec, w barwach której nie zdołał zadebiutować na najwyższym szczeblu. W Radomiaku od razu wskoczył do składu i nie oddał miejsca do końca rundy jesiennej. Wiosną jego akcje spadły, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Cholewiak piłkarzem Górnika Zabrze

Mateusz Cholewiak został nowym piłkarzem Górnika Zabrze. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok.  – Cieszymy się, że trafia do nas piłkarz z bardzo dużym doświadczeniem i obyciem. Górnik potrzebuje piłkarzy, którzy odnosili sukcesy, a tak przecież jest w przypadku Mateusza, który grał w meczach o dużą stawkę. Cholewiaka cechują nie tylko duże umiejętności piłkarskie, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Ultrasi Parmy do Buffona: Jesteś najemnikiem, nie bohaterem

Dopiero co Parma ogłosiła, że Gianluigi Buffon wrócił do Parmy, z której wyszedł na wielki piłkarski świat. To wiązało się z wieloma pozytywnymi głosami, to był moment ikoniczny. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy są z powrotu włoskiego bramkarza zadowoleni. Ultrasi klubu dali znać, że “Gigi” nie jest mile widziany. Continued.. ”20 years ago you […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Lewandowski: – Brakuje nam iskry, żeby przełożyć naszą jakość na mecze

Robert Lewandowski wypowiedział się na temat meczu ze Słowacją. Nie ukrywamy, że czekaliśmy na głos naszego kapitana. Nic specjalnie odkrywczego nie powiedział, choć zastanawia stwierdzenie, że reprezentacji brakuje pewnego rodzaju iskry. Detalu, dzięki któremu jakość z treningu uda się przełożyć na mecze. Robert twierdzi, że to w końcu się zmieni. – Mieliśmy kontrolę nad meczem, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Peszko: – Powiedziałem “Lewemu”, że zagrał słabo. Był rozczarowany

Jak wiadomo, Sławomir Peszko zna się z Robertem Lewandowskim całkiem dobrze. Piłkarz Wieczystej to wykorzystał, mówiąc “Lewemu”, że zagrał słabo w meczu ze Słowacją. Były reprezentant Polski zdradził też, że po rozmowie z naszym kapitanem ma nadzieje przed jutrem. – Nie wiem, czy ktoś ma odwagę zwrócić uwagę Lewandowskiemu. Ja z nim rozmawiałem i powiedziałem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021