XI dekady Górnika oparta na młodych Polakach

Opublikowane 10.01.2021 12:29 przez

Jakub Białek

Ucięcie wsparcia od Allianz, odbudowa po bałaganie, ligowy prime time Adama Nawałki, spadek z ligi w 15/16, szybki powrót, pokazywanie światu zdolnej młodzieży, praca u podstaw Marcina Brosza i czarujący Igor Angulo. Górnik Zabrze nie miał lekko i choć nie nawiązuje swoją wielkością do dawnych czasów, dał radę przetrwać to burzliwe dziesięciolecie.

A więc dziś, zgodnie z deklaracjami, jedziemy z kolejną częścią cyklu „XI dekady”. Na wstępie przypomnijmy, że wybraliśmy już najlepsze składy…

 • napakowanej gwiazdami Legii Warszawa, która w minionej dekadzie rozwaliła system (KLIK!),
 • tracącej swój blask Wisły Kraków, która wciąż miała w swoich szeregach topowych piłkarzy (KLIK!).

W Górniku biedy też nie ma, nasza jedenastka mogłaby powalczyć o poważne cele. Umieściliśmy w niej aż pięciu piłkarzy, których możemy zamknąć w ramkę „młody, wybijający się Polak”. I bardzo nas to cieszy, bo zabrzanie – trochę z konieczności – postawili na młodych zawodników i należy ich za to pochwalić – za efekty, a nie tylko sam zamysł. Dorzuciliśmy do nich kilka zasłużonych postaci, ale nie uprzedzajmy faktów. Zapraszamy – XI dekady Górnika, pozycja po pozycji.

ŁUKASZ SKORUPSKI – 57 meczów

Jeśli prawdą jest, że dobry bramkarz musi być szalony, to mój imiennik będzie fachowcem wysokiej klasy – wieścił na łamach „Przeglądu Sportowego” Łukasz Mazur, ówczesny prezes Górnika. I miał rację. Młody Skorupski był jednym z najlepszych fachowców w lidze i zapracował po trzech sezonach na transfer do AS Roma. Na poziomie Serie A utrzymuje się do dziś.

Górnik miał ogólnie szczęście do dobrych bramkarzy, bo Chudy czy Steinbors także zasługują na wspomnienie. Ale to Skorupski był w pewnym momencie wręcz najlepszym bramkarzem ligi. Jeszcze grając w Górniku, debiutował w reprezentacji Polski. Postrzegano go jako prostego chłopaka, który nie do końca radzi sobie z szumem wokół niego i złym towarzystwem. Uważano go jednocześnie za oazę spokoju (na boisku) i gościa, któremu szybko podpalał się lont (poza nim). Ciężko było za nim nadążyć. Przydarzyła mu się słynna „Lorneta z Meduzą”, gdy po udział w bójce w nocnym lokalu usłyszał zarzut udziału w pobiciu, za co groziły mu trzy lata więzienia. Ogarnął się, a 157 meczów w Serie A nie wzięło się znikąd.

REZERWOWI (BRAMKARZE):

 • Pavels Steinbors – 57 meczów
 • Martin Chudy – 71 meczów

PAWEŁ OLKOWSKI – 94 meczów, 3 gole, 13 asyst

O ile – uprzedzając fakty – na lewej stronie znaleźliśmy kilka równorzędnych kandydatur (choć nie tak mocnych jak Olkowski), o tyle zawodnik Gaziantep FK pozostał w zasadzie bez konkurencji. Najmocniejsi „rywale” Olkowskiego to Mateusz Wieteska i Boris Sekulić. Piłkarze solidni, ale umówmy się – ani nie bronią się stażem, ani poziomem.

Olkowski rozegrał w Górniku trzy sezony , po czym wyjechał – z lepszym czy gorszym skutkiem – podbijać Europę. Pewnie jego kariera mogła potoczyć się lepiej, ale wstydu nie ma – 13 występów w reprezentacji, sporo lat w FC Koeln, pełny sezon w Championship. Już w Górniku jawił się jako uniwersalny piłkarz, który obsadzi i prawą obronę, i prawe skrzydełko, a w razie konieczności zagra także na lewej stronie.

ADAM DANCH – 183 mecze, 9 goli, 6 asyst

Miał potencjał na zostanie ikoną współczesnego Górnika i spędzenie w nim całej kariery. Tak się nie stało, bo w pewnym momencie kibice Torcidy zaczęli zarzucać mu, że… wraz z rodziną obstawia mecze Górnika. Mecze, w których bierze udział. Mecze, na których końcowy wynik ma wpływ.

Kibice połączyli fakt odstawienia Dancha i nagłej poprawy gry zabrzańskiej drużyny, poszła plotka, która zaczęła nieść się po Śląsku szeroko. Danch od początku nie miał sobie nic do zarzucenia, więc zgodził się na badanie wariografem, które wykazało, że mówi prawdę i meczów nie obstawia. Był to absurdalny koniec w klubie piłkarza, który przecież ma duże zasługi. I zawsze był solidnym obrońcą, który wiedział też, co zrobić z piłką przy nodze, bo miewał mecze także w linii pomocy. W Górniku – biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki – rozegrał 303 mecze, przeżył dwa spadki.

PAWEŁ BOCHNIEWICZ – 92 mecze, 5 goli, 3 asysty

Kolejny z młodych zawodników, który wypromował się w Górniku. Patrząc przez pryzmat całej dekady, zabrzanie zrobili świetną robotę, pokazując Polsce kilka twarzy, które stały się potem „towarami na eksport”. Sprzedaż Bochniewicza do Heerenveen spektakularna może nie była, ale ma swoją wartość – to trzeci największy transfer wychodzący w historii klubu.

Najpierw było półroczne wypożyczenie z Udinese, potem roczne, a na koniec wykup. Opłacało się. Bochniewicz w zasadzie od początku pełnił kluczową rolę w defensywie Górnika, był żelaznym kandydatem do jedenastki, a z czasem także i liderem zespołu. W jego grze nie było może fajerwerków, ale bardzo rzadko odcinało mu też prąd. Po prostu – pewniak.

RAFAŁ KOSZNIK – 98 meczów, 8 goli, 13 asyst

Lewa obrona to pozycja, na której mieliśmy największy dylemat. Nikt nie wybijał się na tyle, by uchodzić za oczywisty wybór. Widzimy co najmniej trzech gości, którzy – poza Kosznikiem – mogli aspirować do wyróżnienia:

 • Seweryn Gancarczyk,
 • Mariusz Magiera,
 • Erik Janża.

Stawiamy jednak na Kosznika, który w Górniku awansował ze statusu „ligowy dżem” na „czołówka na swojej pozycji w lidze”. Imponował zwłaszcza w grze do przodu. Adam Nawałka widział w nim nawet „international level”, lecz ten pomysł – od początku brzmiący absurdalnie – nie przetrwał próby czasu. To swoją drogą symptomatyczne – zarówno Kosznika, jak i Janżę czy Magierę, kojarzymy głównie z tym, jak dobrze radzili sobie z przodu.

REZERWOWI (OBROŃCY):

 • Ołeksandr Szeweluchin – 120 meczów,
 • Przemysław Wiśniewski – 84 mecze, 3 gole, 5 asyst
 • Dani Suarez – 94 mecze, 10 goli, 3 asysty
 • Seweryn Gancaczyk – 63 meczów, 1 gol, 8 asyst
 • Erik Janża – 51 meczów, 0 goli, 10 asyst
 • Mariusz Magiera – 79 meczów, 9 goli, 15 asyst

PREJUCE NAKOULMA – 92 mecze, 24 gole, 12 asyst

Gdyby ktoś nakręcił kiedyś serial o Ekstraklasie, musiałaby się w nim znaleźć postać Nakoulmy. Chociaż scenarzyści kręciliby pewnie nosem, że to zbyt przerysowana postać. Młody chłopak przyjeżdża z Afryki do wioski na wchodzie Polski, by szybko stać się gwiazdą Ekstraklasy, odejść do ligi tureckiej, a później trafić do wymarzonej Ligue 1. Będąc przy tym gościem kompletnie odklejonym od realiów i zarazem generatorem wielu barwnych anegdot. No sami powiedzcie – można zbudować na nim ciekawą fabułę.

Pierwsze wspomnienie Nakoulmy z Górnika? Oczywiście „będę go zjadł”. Gdy odpalił gazicho, nie było w lidze piłkarza, który mógłby go dogonić. To była prosta gra – wypuścić piłkę przed siebie i biec, ile fabryka dała. Tak zresztą strzelił swoją najładniejszą bramkę na polskich boiskach – biegł od połowy z futbolówką na pełnej prędkości, a gdy błędnik kryjącego go „Żewłaka” oszalał, huknął na bramkę. Szkoda, że nie wrócił do polskiej ligi na koniec kariery – obecnie od lipca nie ma klubu.

RADOSŁAW SOBOLEWSKI – 84 mecze, 11 bramek, 3 asysty

Kończył karierę spadkiem z ligi, a więc w sposób nieprzystający do jego zasług na polskich boiskach. Choć samemu nie mógł pomagać w walce o utrzymanie, bo w końcówce sezonu wyleciał z powodu urazu. Gdy trafiał do Górnika w wieku 37 lat, można było stawiać pewne znaki zapytania. Zwłaszcza, że jego rola w Wiśle malała, nie miał tam już pewnego miejsca. No i sam wiek, zastanawiano się – czy piłkarz leciwy, spełniony, może coś jeszcze wykrzesać z siebie w Górniku?

Może, bo w Zabrzu od samego początku grał profesurę. Szybki rzut oka na nasze noty. Sezon 13/14? 5,59. 14/15? 5,23. 15/16? 4,82. Jak na ligowe realia oraz wiek „Sobola” – to bardzo dobre oceny. W wieku 38 lat stał się najstarszym strzelcem bramki dla Górnika. Wśród kibiców zyskał ogromny szacunek.

SZYMON ŻURKOWSKI – 84 mecze, 9 bramek, 10 asyst

We Włoszech przepadł, co jest sporym zaskoczeniem, bo swoją grą w Górniku pokazywał, że ma wszystko, by poradzić sobie na zachodzie. Przede wszystkim – przygotowanie fizyczne. Zapierdzielał jak koń, w wielu meczach miał najwięcej przebiegniętych kilometrów, a kibice takich piłkarzy uwielbiają. A do tego bronił się piłkarsko – podejmował wiele prób dryblingu (często skutecznych), wygrywał pojedynki, a do tego – co nie zawsze jest domeną młodych – był regularny. Miał dryg do piłki kombinacyjnej, łączył brudną robotę z polotem. Wydawało się, że wyjeżdża jako piłkarz ukształtowany, gotowy.

Więc niech to, że nie idzie mu na włoskiej ziemi nie przesłoni nam tego, jaką furorę robił w Górniku. W sezonie 17/18 wybraliśmy go najlepszym środkowym pomocnikiem ligi i był to werdykt, który nie budził żadnych kontrowersji.

RAFAŁ KURZAWA – 118 meczów, 10 bramek, 37 asyst

Niewiele zapowiadało, że zapisze na polskich boiskach taką piękną kartę. Debiutował w Górniku jeszcze przed spadkiem, ale pełnił głównie rolę uzupełnienia składu – nieco zagubionego, nie pokazującego zbyt wiele atutów. W pierwszej lidze grał regularnie, zyskał pewność siebie, a po powrocie do Ekstraklasy… rozbił bank.

Bo tak należy mówić o szesnastu asystach w jednym sezonie, którymi zapracował na powołanie na mundial i transfer do Ligue 1. Inna sprawa, że zachodnia kariera kompletnie mu nie poszła. Ale wtedy, w sezonie 17/18, był panem piłkarzem. Gwiazdą ligi. Gdy komuś rozwiązał się krawat, potrafił poprawić go lewą nogą.

REZERWOWI (POMOCNICY):

 • Aleksander Kwiek – 90 meczów, 11 goli, 13 asyst
 • Mariusz Przybylski – 131 meczów, 7 goli, 2 asysty
 • Krzysztof Mączyński – 77 meczów, 2 bramki, 5 asyst
 • Szymon Matuszek – 141 meczów, 11 bramek, 3 asyst
 • Roman Gergel – 81 meczów, 19 bramek, 11 asyst
 • Damian Kądzior – 44 mecze, 11 bramek, 9 asyst
 • Łukasz Madej – 105 meczów, 9 goli, 14 asyst

IGOR ANGULO – 154 mecze, 88 goli, 21 asyst

Wybór oczywisty jak to, że po wtorku przyjdzie środa. Poprowadzenie do awansu, tytuł króla strzelców I ligi, tytuł króla strzelców Ekstraklasy, 88 goli i 21 asyst w 154 meczach – coś jeszcze w ogóle trzeba dodawać?

Miał już swoje lata, ale przestawało mieć to znaczenie w momencie, gdy jego głowa działała dwa razy szybciej od innych. Samej Wiśle Płock i Jagiellonii strzelił po dziewięć bramek. Z Legią i Lechem miał dublety. Ciężko wymieniać go w gronie klubowych legend – w Zabrzu to postaci naprawdę wielkiego kalibru – ale przecież Hiszpan to szósty najlepszy strzelec w historii całego Górnika. Osiągnął ten status w cztery sezony. Pozostanie zapamiętany na bardzo długo.

JESUS JIMENEZ – 96 meczów, 28 bramek, 18 asyst

Przesunięcie Jimeneza na atak sprawiło, że strata Angulo boli nieco mniej. Od kiedy trafił do Ekstraklasy, notuje porządne liczby, a w zeszłym sezonie był jednym z lepszych skrzydłowych w całej lidze. Choć nie jest to sielankowa historia, bo w swojej pierwszej rundzie w Górniku był arcybeznadziejny (średnia not u nas – 2,63!). Dostał jednak drugą szansę – i całe szczęście. Gdy przełamał się w meczu z Unią Hrubieszów, rozwiązał worek z konkretami (golami i asystami).

No i zapracował na to, by znaleźć się w XI dziesięciolecia. Przyznajemy jednak bez bicia – trochę pomógł Jimenezowi fakt, że nie bardzo ma z kim konkurować. Milik jako piłkarz Górnika grał w reprezentacji, ale raz – był w Zabrzu krótko, dwa – ligową gwiazdą nie był, trzy – podobnie jak Jimenez, miał bardzo dyskusyjne wejście w ligę. Zachara czy Wolsztyński? Nie ma sensu szerzej komentować, znaleźli się na ławce rezerwowych raczej z braku laku.

REZERWOWI (NAPASTNICY):

 • Arkadiusz Milik – 40 mecze, 12 bramek, 4 asysty
 • Mateusz Zachara, – 66 bramek, 21 goli, 9 asyst
 • Łukasz Wolsztyński – 110 meczów, 17 bramek, 18 asyst

CAŁA JEDENASTKA:

Brak opisu.

Tradycyjnie – zapraszamy was do opiniowania naszego werdyktu w komentarzach, podawajcie swoje propozycje na poszczególnych pozycjach. A my widzimy się z kolejną jedenastką we wtorek.

Fot. FotoPyK

Suche Info
23.05.2022

Oficjalnie: Edin Terzić zastąpi Marco Rose

Trzy dni temu Borussia Dortmund zwolniła Marco Rose, który był krytykowany m.in. za postawę drużyny w europejskich pucharach, ale też za katastrofalną grę Borussii w defensywie. Dziś klub z Dortmundu poinformował, że zespół ponownie obejmie Edin Terzić, który w sezonie 20/21 pełnił rolę szkoleniowca tymczasowego. Marco Rose został zwolniony z funkcji trenera Borussii Dortmund. Choć […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Mbappe: To była najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć

W sobotę zakończyła się niezwykle długa saga transferowa z Kylianem Mbappe w roli głównej. Paris Saint-Germain oficjalnie poinformowało, że 23-letni napastnik przedłużył kontrakt z klubem do 2025 roku. Tym samym wieszczony od dłuższego czasu transfer do Realu Madryt nie doszedł do skutku. Dziś w tej sprawie została zwołana kolejna konferencja, na której Francuz wyjaśnił, dlaczego […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Piotr Tworek odejdzie ze Śląska Wrocław. Brosz kandydatem na następcę

Piotr Tworek utrzymał Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, ale jego misja dobiega końca. Taką informację podało „TVP Sport”, które typuje na jego następcę Marcina Brosza. Informacje o tym, że posada Tworka nie jest pewna i bezpieczna, pojawiały się już od kilku tygodni. Teraz potwierdza je Bartosz Wieczorek z „TVP Sport”. Po weekendzie miało się odbyć spotkanie […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Kulesza: PZPN przedstawi plan modyfikacji przepisu o młodzieżowcu

Sprawa przepisu o młodzieżowcu w Ekstraklasie wzbudza emocje. Dziś zarząd PZPN zdecyduje o przyszłości tego zapisu, ale Cezary Kulesza już podzielił się sugestią dotyczącą ostatecznej decyzji. Prezes polskiej federacji w social mediach skomentował sprawę, która zostanie dziś przegłosowana przez zarząd PZPN. – Temat młodzieżowca wywołuje szeroką dyskusję. Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. Łączy nas cel: […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Gustafsson: Rozglądam się po Skandynawii za asystentem

Jens Gustafsson, nowy trener Pogoni Szczecin, udzielił wywiadu szwedzkiemu „Fotbollskanalen”. Szkoleniowiec mówił w nim o pracy w Polsce i poszukiwaniach asystenta. Rozmowę Gustafssona ze szwedzkimi portalem przetłumaczył Piotr Piotrowicz, polski trener mieszkający w tym kraju. Nowy trener „Portowców” mówił w niej o decyzji o zmianie pracy. – To było całkiem nieszczęśliwe, timing nie był perfekcyjny. Często […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Tenis
23.05.2022

Iga po swojemu. Szybko, skutecznie i z setem do zera. Jest II runda Roland Garros

Bez trenera, którego z przyczyn osobistych na razie w Paryżu zabrakło. Ale i bez kłopotów. Iga Świątek 6:2, 6:0 ograła w I rundzie French Open Łesię Curenko i w niespełna godzinę awansowała do kolejnej fazy turnieju. Była z tego zresztą zadowolona, bo – jak mówiła – został jej czas na zwiedzanie Paryża. Celem na dziś […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Musiałowski na wylocie z Liverpoolu? „Media zafałszowały jego poziom” [WYWIAD]

Jeszcze rok temu wydawało się, że Polska ma kolejny wielki talent. Mateusz Musiałowski błyszczał w klipach puszczanych na Twitterze. Imponował dryblingami i golami. Nastolatek ćwiczył z pierwszą drużyną Liverpoolu. Podczas treningów symulował grę Viniciusa Juniora, aby Trent Alexander-Arnold był lepiej przygotowany na starcia z brazylijskim skrzydłowym Real Madryt w Lidze Mistrzów. Dziś 18-letni Polak jest […]
23.05.2022
Siatkówka
23.05.2022

Nie bądźmy zdziwieni, jeśli ZAKSA wygra Ligę Mistrzów po raz trzeci

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po raz drugi z rzędu wygrali wczoraj Ligę Mistrzów. W finale znów nie pozostawili wątpliwości włoskiemu Itasowi Trentino. Pytanie, które można sobie teraz zadać, brzmi: gdzie leży granica ich możliwości? W końcu już przed tym sezonem mówiono, że tym razem szans na końcowy triumf nie mają. W poprzednim też nie byli faworytami. […]
23.05.2022
Ekstraklasa
23.05.2022

10 najlepszych zimowych transferów w Ekstraklasie [RANKING]

Całościowo zimowe transfery w Ekstraklasie nie rzuciły nas na kolana, gdy często niezłe referencje na papierze musiały zostać sprawdzone w praktyce. Bez problemu jednak mogliśmy wskazać dziesięć ruchów kadrowych, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Niektóre kluby dzięki nowym piłkarzom ratowały sobie tyłek.  Przygotowując to zestawienie braliśmy pod uwagę różne czynniki. Najważniejszy był rzecz jasna […]
23.05.2022
Na zapleczu
23.05.2022

„Zarządzający klubami robią głupie ruchy i długi. Chrobry Głogów taki nie jest”

Chrobry Głogów awansował do baraży o Ekstraklasę i ma szansę na pierwszy w historii awans do tej klasy rozgrywkowej. Na Dolnym Śląsku szykowali się na to od lat, powoli przekształcając ligowego średniaka w klub, który stać na walkę o coś więcej. O tym, jak zmienił się Chrobry i o efektach tych zmian opowiada nam Zbigniew […]
23.05.2022
Liczba komentarzy: 13
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sziler
Sziler
1 rok temu

Konkretny skład.

Klub to wy, a nie my
Klub to wy, a nie my
1 rok temu

Czy ja dobrze rozumiem? Typki mieniące się kibicami zniszczyli piłkarza, bo ubzdurali sobie, że handluje meczami, ale potem zebrali dowody (a nie powinno być odwrotnie?) między innymi podłączając zawodnika pod wariograf (sic!!!), doszli do wniosku, że jednak nie handlował, przybili mu piątkę, pożyczyli powodzenia i uznali, że w sumie nie ma sprawy, no bo może i troszkę głupio wyszło, ale przecież powiedzieli na koniec, jak było naprawdę?

Kolo
Kolo
1 rok temu

Pikini zarzucały na forum że Adam albo jego Żona obstawili coś w Czechach. Torcida wyjaśniła sytuacje i oczyściła Adama z zarzutów.

Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
1 rok temu
Reply to  Kolo

Pikniki zarzucały, a Torcida nie miała z tym nic wspólnego i szlachetnie rozwiązała problem prosząc zawodnika o poddanie się badaniu wariografem. No to już wszystko jasne 😛

Jacksquad
Jacksquad
1 rok temu

Będzie Śląsk ?

Robert
Robert
1 rok temu

Uważam, że na lewej obronie zdecydowanie lepszy był jednak Magiera. Trochę mniej meczów ale więcej bramek i asyst. Do tego oczywiście o wiele lepiej w defensywie niż „elektryczny” Kosznik.
Reszta wyborów się oczywiście broni. Ewentualnie zastanowiłbym się nad zamianą Chudego ze Skorupskim. Skorupski na początkowym etapie kariery popełniał wiele prostych błędów a i zagrał mniej meczów. Trochę ocena z perspektywy tego, że obecnie gra na wysokim poziomie w Serie A.

Czernomarkowy
Czernomarkowy
1 rok temu

A gdzie Podolski?

Gość
Gość
1 rok temu

Dwie małe uwagi, jak już wspomniano Mariusz Magiera zdecydowanie zamiast Kosznika, choć rozumiem iż przez urazy mógł zostać nieco zapomniany.

Równocześnie conajmniej na ławce powinien być Robert Jeż. Może w innych klubach zawodził, tak w Zabrzu grał bardzo dobrze, a pierwszy pobyt przed transferem do Polonii można określić jako wybitny.

Faza19
Faza19(@faza19)
1 rok temu

Mateusz Zachara-66 bramek, 21 goli.

Deeluks
Deeluks
1 rok temu

Brak wśród obrońców Pazdana, to chyba spore niedopatrzenie. Pod wodzą Nawałki trafil do kadry i był bardzo pewnym punktem defensywy. Wśród rezerwowych obrońców brak także Banasia, który był równie pewnym elementem układanki. Wśród rezerwowych bramkarzy nie znalazł się także Adam Stachowiak, a powinien. Ponadto Michael Bemben? Zahorski wśród rezerwowych też mógł się znaleźć.

Andżyj Porwoł
Andżyj Porwoł
1 rok temu
Reply to  Deeluks

Pazdan grał w Górniku w latach 2007-2012, więc tylko dwa lata łapią się w tą dekadę, a te nie należały do wybitnych dla niego, ale też nie do beznadziejnych, stąd jego brak w tej jedenastce. Stachowiak grał w Górniku tylko Jeden sezon, więc troche za mało. Osobiście dla mnie w jedenastce powinien sie znaleść Przybylski

krzysio
krzysio(@krzysio)
1 rok temu

Szanowne Weszło, kiedy wróci Gryfny Szpil ?.

Milek
Milek
1 rok temu

Fajnie wycięte tło przy napastnikach xDDDDDDDDDDDD hehe 😀

Suche Info
23.05.2022

Oficjalnie: Edin Terzić zastąpi Marco Rose

Trzy dni temu Borussia Dortmund zwolniła Marco Rose, który był krytykowany m.in. za postawę drużyny w europejskich pucharach, ale też za katastrofalną grę Borussii w defensywie. Dziś klub z Dortmundu poinformował, że zespół ponownie obejmie Edin Terzić, który w sezonie 20/21 pełnił rolę szkoleniowca tymczasowego. Marco Rose został zwolniony z funkcji trenera Borussii Dortmund. Choć […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Mbappe: To była najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć

W sobotę zakończyła się niezwykle długa saga transferowa z Kylianem Mbappe w roli głównej. Paris Saint-Germain oficjalnie poinformowało, że 23-letni napastnik przedłużył kontrakt z klubem do 2025 roku. Tym samym wieszczony od dłuższego czasu transfer do Realu Madryt nie doszedł do skutku. Dziś w tej sprawie została zwołana kolejna konferencja, na której Francuz wyjaśnił, dlaczego […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Piotr Tworek odejdzie ze Śląska Wrocław. Brosz kandydatem na następcę

Piotr Tworek utrzymał Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, ale jego misja dobiega końca. Taką informację podało „TVP Sport”, które typuje na jego następcę Marcina Brosza. Informacje o tym, że posada Tworka nie jest pewna i bezpieczna, pojawiały się już od kilku tygodni. Teraz potwierdza je Bartosz Wieczorek z „TVP Sport”. Po weekendzie miało się odbyć spotkanie […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Kulesza: PZPN przedstawi plan modyfikacji przepisu o młodzieżowcu

Sprawa przepisu o młodzieżowcu w Ekstraklasie wzbudza emocje. Dziś zarząd PZPN zdecyduje o przyszłości tego zapisu, ale Cezary Kulesza już podzielił się sugestią dotyczącą ostatecznej decyzji. Prezes polskiej federacji w social mediach skomentował sprawę, która zostanie dziś przegłosowana przez zarząd PZPN. – Temat młodzieżowca wywołuje szeroką dyskusję. Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. Łączy nas cel: […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Gustafsson: Rozglądam się po Skandynawii za asystentem

Jens Gustafsson, nowy trener Pogoni Szczecin, udzielił wywiadu szwedzkiemu „Fotbollskanalen”. Szkoleniowiec mówił w nim o pracy w Polsce i poszukiwaniach asystenta. Rozmowę Gustafssona ze szwedzkimi portalem przetłumaczył Piotr Piotrowicz, polski trener mieszkający w tym kraju. Nowy trener „Portowców” mówił w niej o decyzji o zmianie pracy. – To było całkiem nieszczęśliwe, timing nie był perfekcyjny. Często […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

OFICJALNIE: Kosta Runjaić trenerem Legii Warszawa

Szok, niespodzianka i niedowierzanie. Legia Warszawa zaprezentowała Kostę Runjaicia, który został nowym trenerem ustępującego mistrza Polski. O tym, że Niemiec zostanie szkoleniowcem Legii wiadomo było od dawna, jednak obie strony wstrzymywały się z oficjalnym ogłoszeniem tej decyzji. Doszło do tego dopiero 23 maja, po zakończeniu ligowego sezonu w Polsce. Klub poinformował, że Runjaić podpisał kontrakt […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Skra Częstochowa wygrała Pro Junior System. Kto jeszcze zarobił na młodzieży?

Za nami ostatni akord sezonu zasadniczego w 1. lidze, więc poza rozstrzygnięciami w tabeli znamy także wyniki Pro Junior System. W tym roku poza oficjalną premią kluby mogły liczyć także na specjalny dodatek od PZPN. Kto zarobił najwięcej? Zwycięstwo przypadło Skrze Częstochowa, która tym samym powtórzyła wyczyn z drugiej ligi. Na premię załapały się także […]
23.05.2022
Tenis
23.05.2022

Iga po swojemu. Szybko, skutecznie i z setem do zera. Jest II runda Roland Garros

Bez trenera, którego z przyczyn osobistych na razie w Paryżu zabrakło. Ale i bez kłopotów. Iga Świątek 6:2, 6:0 ograła w I rundzie French Open Łesię Curenko i w niespełna godzinę awansowała do kolejnej fazy turnieju. Była z tego zresztą zadowolona, bo – jak mówiła – został jej czas na zwiedzanie Paryża. Celem na dziś […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

72. tytuł w historii Boca Juniors

Argentyńskie Boca Junior ma gablotę pełną trofeów. Dosłownie, bo właśnie zdobyło swój 72. tytuł w historii. Tym razem jeden z najbardziej znanych klubów w Ameryce Południowej wygrał Copa de la Liga Profesional. Zwycięstwo w pucharowych rozgrywkach gwarantuje awans do Copa Libertadores. Turniej rozpoczyna się w lutym, a udział w nim bierze 28 drużyn. Boca Juniors […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Musiałowski na wylocie z Liverpoolu? „Media zafałszowały jego poziom” [WYWIAD]

Jeszcze rok temu wydawało się, że Polska ma kolejny wielki talent. Mateusz Musiałowski błyszczał w klipach puszczanych na Twitterze. Imponował dryblingami i golami. Nastolatek ćwiczył z pierwszą drużyną Liverpoolu. Podczas treningów symulował grę Viniciusa Juniora, aby Trent Alexander-Arnold był lepiej przygotowany na starcia z brazylijskim skrzydłowym Real Madryt w Lidze Mistrzów. Dziś 18-letni Polak jest […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Boniek: Mbappe nie jest wart takich pieniędzy

Zbigniew Boniek, były prezes PZPN, był gościem „Mocy Futbolu” w „Kanale Sportowym”. „Zibi” skomentował plotki transferowe dotyczące Roberta Lewandowskiego i Kyliana Mbappe. – Robert zawsze jak na coś postawi, to to osiąga. Kiedyś powiedział, że jak nie dostanie oferty kontraktu od Bayernu do końca lutego to odchodzi i wygląda na to, że tak będzie. Czy […]
23.05.2022
Siatkówka
23.05.2022

Nie bądźmy zdziwieni, jeśli ZAKSA wygra Ligę Mistrzów po raz trzeci

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po raz drugi z rzędu wygrali wczoraj Ligę Mistrzów. W finale znów nie pozostawili wątpliwości włoskiemu Itasowi Trentino. Pytanie, które można sobie teraz zadać, brzmi: gdzie leży granica ich możliwości? W końcu już przed tym sezonem mówiono, że tym razem szans na końcowy triumf nie mają. W poprzednim też nie byli faworytami. […]
23.05.2022
Ekstraklasa
23.05.2022

10 najlepszych zimowych transferów w Ekstraklasie [RANKING]

Całościowo zimowe transfery w Ekstraklasie nie rzuciły nas na kolana, gdy często niezłe referencje na papierze musiały zostać sprawdzone w praktyce. Bez problemu jednak mogliśmy wskazać dziesięć ruchów kadrowych, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Niektóre kluby dzięki nowym piłkarzom ratowały sobie tyłek.  Przygotowując to zestawienie braliśmy pod uwagę różne czynniki. Najważniejszy był rzecz jasna […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Wisła Kraków srebrnym medalistą Ligi Mistrzów

Kibice Wisły Kraków nie mają za sobą najlepszych tygodni. W całym tym smutku znajdą jednak i powody do radości. Na przykład srebrny medal Ligi Mistrzów dla AMP-futbolowej drużyny „Białej Gwiazdy”. W 2022 roku finały Ligi Mistrzów w AMP Futbolu odbyły się w Polsce – konkretniej w Krakowie. Do walki o trofeum stanęło osiem drużyn, które […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Sunderland wrócił do Championship. Na Wembley przyjechało 46 tysięcy kibiców

To się nazywa miłość do klubu. Kibice Sunderlandu przybyli do Londynu w sile 46 tysięcy osób. Wszystko po to, żeby obejrzeć, jak ich ukochana drużyna walczy o powrót na zaplecze angielskiej ekstraklasy. Cztery sezony w trzeciej lidze spędził Sunderland, klub, który może się pochwalić wielkim zapleczem kibicowskim. W tym czasie The Black Cats trzykrotnie grali w barażach […]
23.05.2022
Na zapleczu
23.05.2022

„Zarządzający klubami robią głupie ruchy i długi. Chrobry Głogów taki nie jest”

Chrobry Głogów awansował do baraży o Ekstraklasę i ma szansę na pierwszy w historii awans do tej klasy rozgrywkowej. Na Dolnym Śląsku szykowali się na to od lat, powoli przekształcając ligowego średniaka w klub, który stać na walkę o coś więcej. O tym, jak zmienił się Chrobry i o efektach tych zmian opowiada nam Zbigniew […]
23.05.2022
Stranieri
23.05.2022

Cash przeszkodził City, Buksa dalej strzela, Frankowski dogonił Messiego | STRANIERI

Za nami ostatnie akcenty ligowego sezonu w czołowych rozgrywkach w Europie. Jak radzili sobie Polacy, którzy za moment udadzą się na wakacje i zgrupowanie kadry narodowej? Najwięcej – jak zwykle – działo się w USA. Wiemy już, że Gabriel Słonina nie zagra dla reprezentacji Polski, wiemy także, że Adam Buksa przedłużył swoją serię kolejnych meczów z golem […]
23.05.2022