post
Jakub Białek

Opublikowane 23.01.2021 15:16 przez

Jakub Białek

Piast Gliwice zaliczył w minionej dekadzie swój złoty okres. Mistrzostwo, wicemistrzostwo i brązowy medal – takich wyników nie osiągnął jeszcze nigdy. A wszystko w drugiej części dziesięciolecia, więc siłą rzeczy zobaczycie w naszej XI dekady głównie piłkarzy, których jeszcze nie pokrył kurz. 

Kogo wybieraliśmy w poprzednich odcinkach naszego cyklu? Szybka przypominajka:

I lecimy z wyborami. Jedenastu najlepszych z najlepszych w okresie 2011-2020, Piast Gliwice.

JAKUB SZMATUŁA – 173 mecze, mistrzostwo Polski

Mimo że wielu postrzegało go jako idealnego zmiennika, wykręcił najwięcej meczów spośród wszystkich bramkarzy Piasta, w którym spędził całą dekadę. Kiedyś wyliczyliśmy, że przez całą kadencję Szmatuły, Piast ściągnął trzynastu golkiperów. W mistrzowskim sezonie rozegrał dwanaście meczów, wydatnie przyczyniając się do tego sukcesu. Nie pękł na robocie – gdy wskoczył do bramki w końcówce sezonu, obronił choćby rzut karny w meczu z Jagiellonią. Złoty medal może nosić więc z dumą.

Gdyby nie ten fakt, być może zastanawialibyśmy się nad Frantiskiem Plachem bądź Dariuszem Trelą – przez lata solidnym wyrobnikiem, który w Piaście przeżywał swój najlepszy okres. Co godne podkreślenia, żaden z tej dwójki nigdy nie zaliczył tak udanego sezonu, jak Szmatuła w rozgrywkach 15/16, gdy został wybrany bramkarzem sezonu. Zasłużenie, proszę pana, zasłużenie.

REZERWOWI (BRAMKARZE):

 • Frantisek Plach – 87 meczów, mistrzostwo Polski
 • Dariusz Trela – 74 mecze

MARTIN KONCZKOWSKI – 117 meczów, 3 gole, 19 asyst, mistrzostwo Polski

Przykleiła się do niego łatka fachowca od dośrodkowania na pełnym biegu, a on sam robi wszystko, by… jej nie odklejać. Swego czasu sam zapowiadał, że chce być kimś więcej niż tylko solidnym ligowcem, czego efektem było choćby przesunięcie na skrzydło. Z Ekstraklasy nigdy nie wyjechał, co nie znaczy, że mamy go nie doceniać. Ligowa klasa średnia to zjawisko wymierające wśród polskich zawodników, a Konczkowski jest jednym z jej reprezentantów. Zawsze solidny, zawsze na równym poziomie. Rywalizował o miejsce w XI dekady głównie z Marcinem Pietrowskim i Adrianem Klepczyńskim, a więc uznajemy jego obecność w tej drużynie za bezdyskusyjny werdykt.

JAKUB CZERWIŃSKI – 92 mecze, 2 gole, 0 asyst, mistrzostwo Polski

Gdyby nie kontuzja, która przytrafiła mu się, gdy był w formie życia, pewnie już by go w Piaście nie było. Czerwiński to jeden z głównych autorów mistrzostwa. Nie zgadzaliśmy się z wyborem Sedlara na najlepszego obrońcę tamtego sezonu – to Polak był szefem defensywy i basta.

W Legii średnio sobie poradził, przy doborze jedenastki Pogoni bardzo mocno się nad nim zastanawialiśmy, ale chyba i on sam zgodziłby się, że najwyższy poziom prezentuje właśnie w Gliwicach. Nasze noty za ten okres mówią bardzo dużo:

 • 17/18: 4,95
 • 18/19: 5,58
 • 19/20: 5,84
 • 20/21: 5,45

Kozak. Gdyby nie metryka, z pewnością znalazłby się na celowników klubów z poważniejszych lig.

HEBERT – 121 meczów, 7 goli, 4 asysty

Gdy Hebert opuścił dwa mecze w sezonie wicemistrzowskim, Piast stracił w nich siedem bramek. To wiele mówi o tym, jak ważną postacią był dla tej drużyny. We wspomnianym sezonie 15/16 show kradli Vacek, Nespor czy Mraz, lecz nie można zapominać o zasługach Heberta, który był cichym bohaterem tamtego sukcesu. Gdy tylko przez 4,5 był zdrowy, grał. I nie zawodził, będąc przy tym dobrym duchem szatni.

Swoją drogą – jest teraz wolnym zawodnikiem, więc nie zdziwimy się, jeśli któryś polski klub skusi się na jego usługi. Zwłaszcza, że na wypożyczeniu w Wiśle wyglądał nieźle, a i sam Hebert ewidentnie polubił Polskę. Jedynym mankamentem jest to, że nie grał przez pół roku. Jak słyszeliśmy, w jego japońskim klubie JEF Chiba przestali na jego liczyć (ani razu nie znalazł się w kadrze meczowej) i jednocześnie nie pozwolili na to, by znalazł sobie nowy klub. Dziwne zachowanie Japończyków, w efekcie czego Hebert do końca stycznia jest uwiązany z nimi kontraktem.

PATRIK MRAZ – 64 mecze, 4 gole, 19 asyst

Swoją polską przygodę zaczął od przyjścia na kacu na trening, co skończyło się wielką aferą we Wrocławiu, a skończył na bezbarwnej grze w drużynach spadkowiczów – Sandecji i Zagłębiu Sosnowiec. Jeśli odsączymy od całego obrazu początek i koniec, pozostaną nam dwa sezony w Górniku Łęczna (oba niezłe) i dwa w Piaście (jeden rewelacyjny, drugi średni).

Idealnie wkomponował się w 3-5-2 preferowane przez Latala. Piłkarze Piasta mogli grać wówczas z zamkniętymi oczami – wiadomo było, że Vacek rozrzuci na lewą stronę do Mraza, a ten pośle świetną wrzutkę do Nespora. Noga chodziła mu regularnie jak stempel na poczcie.

REZERWOWI (OBROŃCY):

 • Adrian Klepczyński – 131 meczów, 3 gole, 8 asyst
 • Uros Korun – 143 mecze, 4 gole, 4 asysty, mistrzostwo Polski
 • Aleksandar Sedlar – 88 meczów, 10 bramek, 0 asyst, mistrzostwo Polski
 • Marcin Pietrowski – 138 meczów, 2 gole, 10 asyst, mistrzostwo Polski
 • Mikkel Kirkeskov – 96 meczów, 2 gole, 4 asysty, mistrzostwo Polski
 • Damian Zbozień – 50 meczów, 4 gole, 3 asysty
 • Kornel Osyra – 64 mecze, 4 gole, 4 asysty

RADOSŁAW MURAWSKI – 133 mecze, 4 gole, 1 asysta

Murawski czy Dziczek? Dziczek czy Murawski? Mieliśmy lekki dylemat, ale tylko lekki, bo choć dużym argumentem Dziczka był złoty medal, to Murawski broni się…

 • większym stażem,
 • opaską kapitańską w bardzo młodym wieku,
 • transferem w tym samym kierunku (choć do słabszego klubu, ale Dziczek też nie poszedł od razu do Serie A, a na wypożyczenie).

No i być może poziomem, choć ten w przypadku obu piłkarzy był bardzo porównywalny. Mimo że Murawski grał z dziewiątką na plecach, odpowiadał głównie za defensywę – asekurację, wślizgi, czytanie przeciwników. Jak dla wielu zawodników z tej jedenastki, najlepszy był dla niego sezon 15/16, gdy według naszych not był w dziesiątce najlepszych pomocników w lidze. Gdy jeszcze grał w Ekstraklasie, zastanawialiśmy się, czy będzie w przyszłości stanowił o sile reprezentacji. Dziś jest dość daleko od niedoszłego efektu naszych rozważań, ale sam fakt, że mieliśmy takie rozkminy, to pewien dowód na to, jak dobrze szło mu w Piaście.

GERARD BADIA – 199 meczów, 31 goli, 38 asyst, mistrzostwo Polski

W Gliwicach śmieją się, że Badia będzie kiedyś prezydentem miasta. Dobry duch szatni, przeuroczy rozmówca i jeden z motorów napędowych Piasta w ostatnich latach. Ze świecą szukać obcokrajowca, który będzie potrafił tak pokochać ekstraklasowy klub. Jednym z dowodów na to jest choćby wywiad Canal+ sprzed kilku miesięcy, w którym Hiszpan wylał, co leżało mu na wątrobie, gdy myślał o swoich kolegach pędzących za kolejnymi kontraktami.

Nie był pierwszoplanową postacią mistrzostwa (choć i tak bardzo wartościowym ogniwem), lecz gdyby nie Badia, Piast prawdopodobnie nawet nie miałby szansy na ten tytuł. Sezon wcześniej bronił się przecież przed spadkiem, a Hiszpan był wówczas prawdziwym liderem pogrążonej w marazmie drużyny. Potrafił sam wygrywać mecze – jak choćby ze Śląskiem Wrocław, gdy walnął hat-tricka i asystę (skończyło się 4:3). Uwielbienie zyskał także za to, że lubi ustrzelić Górnika – w sześciu meczach z zabrzanami ma na swoim koncie trzy gole i asystę. Ikona ostatnich lat? Bez dwóch zdań.

JOEL VALENCIA – 65 meczów, 9 goli, 7 asyst, mistrzostwo Polski

Valencia to ciekawa historia. Gdybyśmy oceniali go przez pryzmat pierwszego sezonu, miałby wszystko, by znaleźć się w szrotowej jedenastce Piasta Gliwice. Był zagubiony, nie notował liczb (tylko trzy gole przez cały sezon), zastanawialiśmy się, dlaczego ten gość jest holowany przez trenera. Dopiero kolejny sezon dał nam na to odpowiedź.

Kluczem okazało się przesunięcie go na dziesiątkę. Został wybrany najlepszym piłkarzem całych rozgrywek – być może trochę na wyrost, ale z drugiej strony nie było wówczas w Piaście piłkarza, który szczególnie wybijałby się ponad resztę. Szkoda, że nie zachował się zbyt elegancko przy transferze do Brentford, gdy mocno pracował na to, by doszło do niego jak najszybciej. My oceniamy jednak boisko. A tu Valencia mógł konkurować tylko z Vassiljevem, który po pierwsze – miał nieco gorsze liczby (choć i te nie są największą siłą Ekwadorczyka), po drugie – zanotował bardzo blady powrót na śląską ziemię.

JORGE FELIX – 74 mecze, 25 goli, 9 asyst, mistrzostwo Polski

Kolejna historia w stylu „ustaw skrzydłowego na dyszce i masz pana piłkarza”. Felix podążył podobą drogą, co Valencia, choć on w swoim pierwszym sezonie nie był aż tak blady. Ba, był nawet całkiem niezły, choć z kilometra dało się dostrzec, że ma jeszcze pewne pokłady potencjału do uwolnienia. Stało się to w zeszłym sezonie, gdy – pod nieobecność Valencii i Dziczka – wziął na siebie odpowiedzialność za środek pola. Choć był bardziej typowym finisherem niż rozgrywającym, o czym świadczy chociażby liczba bramek. Analogii do Valencii jest niestety więcej – także odbił się od kolejnego klubu. W przypadku Felixa to o tyle zawstydzające, że nie mówimy o Brentford, które swoje ambicje ma, a Sivassporze, w którym – jeśli weźmiemy pod uwagę tylko ligę – zaliczył do tej pory 111 minut. Żenująco mało, toteż nie mieliśmy wątpliwości, by uznać jego turecką przygodę za spore rozczarowanie.

TOMASZ PODGÓRSKI – 138 meczów, 23 gole, 28 asyst

Wybraliśmy Tomasza Podgórskiego z dwóch powodów. Po pierwsze – to dobry piłkarz, jeden z liderów Piasta. Chcieliśmy także zmieścić w tej jedenastce kogoś, kto – poza Szmatułą – pamięta pierwszą część minionej dekady. Podgórski miał swój udział przy awansie do Ekstraklasy oraz duże zasługi w sezonie 12/13, który Piast zakończył na czwartym miejscu. Odszedł z klubu przed jego złotą erą, o ile tak możemy mówić o trzech medalach w ciągu pięciu lat.

Trochę dziwiło nas, że po odejściu z Gliwic nie stanowił już takiej wartości w polskiej lidze. Zaliczył bezbarwny sezon w Ruchu, a potem zszedł poziom niżej do Podbeskidzia. Dla niego była to duża zmiana, bo w Piaście spędził aż dwanaście lat. Gorsze czasy Podgórskiego mógł zwiastować ostatni sezon przy Okrzei, który był bezbarwny. Dziś jest trochę zapomniany, a przecież mówiło się, że ma wszystko, by zostać klubową ikoną.

REZERWOWI (POMOCNICY):

 • Patryk Dziczek – 71 meczów, 5 goli, 2 asysty, mistrzostwo Polski
 • Tom Hateley – 88 meczów, 7 goli, 12 asyst, mistrzostwo Polski
 • Tomasz Jodłowiec – 84 mecze, 6 goli, 12 asyst, mistrzostwo Polski
 • Konstantin Vassiljev – 52 mecze, 7 goli, 6 asyst
 • Sasa Zivec – 109 meczów, 15 goli, 11 asyst
 • Kamil Vacek – 33 mecze, 5 goli, 8 asyst
 • Martin Bukata – 65 meczów, 6 goli, 3 asysty

KAMIL WILCZEK – 70 meczów, 29 goli, 6 asyst

Koronę króla strzelców Ekstraklasy ubierał w wieku 27 lat. Późno, ale jak widać nawet w tym wieku można się wybić i pograć zagranicą przez kilka ładnych lat. Gdy wracał do Gliwic, niewiele zwiastowało taką eksplozję. Na przestrzeni jednego roku strzelił przecież więcej bramek (20) niż w całej swojej dotychczasowej ekstraklasowej karierze (18), na którą złożyły się trzy sezony w Zagłębiu i 1,5 w Piaście. Najgroźniejszym konkurentem dla Wilczka był Ruben Jurado (14 bramek w szczytowym okresie). Parzyszek, Papadopulos i Kędziora byli zbyt nierówni, a Nespor grał zbyt krótko, bo tylko jeden sezon. Udany, ale nie tak spektakularny, jak piłkarz Kopenhagi.

REZERWOWI (NAPASTNICY):

 • Wojciech Kędziora – 83 mecze, 29 goli, 12 asyst
 • Ruben Jurado – 123 mecze, 38 goli, 8 asyst
 • Martin Nespor – 33 mecze, 11 goli, 6 asyst
 • Michal Papadopulos – 80 meczów, 16 goli, 5 asyst, mistrzostwo Polski
 • Piotr Parzyszek – 85 meczów, 23 gole, 7 asyst, mistrzostwo Polski

CAŁA JEDENASTKA:

Zgoda? Brak zgody? Dajcie znać w komentarzach.

Fot FotoPyK

Jakub Białek

Ogląda osiem meczów w kolejce Ekstraklasy, studiował germanistykę, wykonuje najmniej potrzebny zawód świata. Mimo to wciąż utrzymuje, że wszystko z nim w porządku. Robi wywiady w cyklu „Cały na biało”, można obejrzeć go w Lidze Minus, a posłuchać w Weszłopolskich.

Opublikowane 23.01.2021 15:16 przez

Jakub Białek

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło
12.05.2021

Hertha bliżej utrzymania, Piątek z kontuzją

Wielka ulga, ale i wielkie obawy. Tak można najkrócej podsumować dzisiejsze starcie Herthy Berlin, która pojechała do Gelsenkirchen, by uczynić ważny krok na drodze do utrzymania. Ulga – bo choć momentami pachniało sensacją, to ostatecznie stołeczni piłkarze zdobyli arcyważne 3 punkty. Obawy – bo niestety, ale Krzysztof Piątek opuścił boisko przed czasem, z powodu kontuzji. Może […]
12.05.2021
1 liga
12.05.2021

Pomysł Bruk-Bet Termaliki? Na Gergelu do Ekstraklasy

Jeśli chcesz awansować do Ekstraklasy musisz mieć snajpera. Przekonał nas o tym mecz Radomiaka z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza, w którym decydującą rolę odegrał Roman Gergel. Wystarczył mu w sumie jeden strzał – gol, 1:0, dziękujemy. Dariusz Banasik mógł z zazdrością spojrzeć na Mariusza Lewandowskiego, bo jemu akurat snajper wypadł. Bez Karola Angielskiego na szpicy radomianie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Sousa nie ogląda Ekstraklasy. 5 powodów, dla których powinien

Paulo Sousa pojawił się na meczach polskich klubów dwukrotnie. Na początku swojej kadencji, jeszcze przed wysłaniem pierwszych powołań i na finale Pucharu Polski, gdy przy okazji został zaszczepiony na Stadionie Narodowym. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Portugalczyk ma Ekstraklasę w poważaniu. Może nie w głębokim, ale jednak w poważaniu. Wypisaliśmy pięć powodów, dla których naszym […]
12.05.2021
Weszło
09.05.2021

Widzew nie chce awansować. Za to Resovia chce się utrzymać!

Grubą przesadą byłoby porównywanie meczu Resovii z Widzewem do starcia Dawida z Goliatem, ale nie ulega wątpliwości, że to drużyny, które znajdują się na kompletnie innych biegunach. Ekipa z Podkarpacia zrobiła awans trochę ponad stan, nie była gotowa na pierwszą ligę, uratowała się zimowymi wzmocnieniami. Widzew dysponuje pokaźnym jak na pierwszoligowe warunki budżetem, celował od […]
09.05.2021
Live
08.05.2021

LIVE: Wisła – Lech. Mecz rozczarowanych

Dziś jeszcze nie pożegnamy Podbeskidzia, nawet w przypadku porażki będzie miało matematyczne szanse na utrzymanie. Ale umówmy się – w przypadku porażki bielszczan, Stal będzie na autostradzie do utrzymania się. Mecz o 15:00 ma wysoką stawkę, bo spaść może też przecież Wisła Płock. W drugim starciu obejrzymy walczącą o puchary Lechię z Cracovią. Na koniec […]
08.05.2021
Weszło
07.05.2021

Dobrze zapamiętałem Placha. Przez niego miałem kontuzję kostki!

Słowacja opanowała defensywę Piasta Gliwice. A skoro tak, postanowiliśmy porozmawiać z Frantiskiem Plachem, Jakubem Holubkiem i Tomasem Hukiem. Czy ktoś z nich pojedzie na Euro? Dlaczego PKO Bank Polski Ekstraklasa to atrakcyjna liga dla Słowaka? I… dlaczego Holubek nie mógł miło wspominać Placha ze słowackich boisk? Dlaczego słowaccy piłkarze tak chętnie wybierają naszą ligę? Frantisek […]
07.05.2021
Weszło
03.05.2021

Pięciu piłkarzy Cracovii, którzy nie zawiedli

Cracovia jest jaka jest – wszyscy widzą. Niby ma względny komfort w tabeli, lecz nie zdziwimy się, jeśli zostałby on jeszcze zburzony. Zwycięstwo Podbeskidzia w Gliwicach i porażka „Pasów” z Górnikiem sprawiłaby, że jednozespołowa czerwona strefa zbliżyłaby się do Krakowa na jeden punkt. Zanim ekipa Probierza wyjdzie na boisko, zastanawiamy się – czy są w […]
03.05.2021
1 liga
30.04.2021

Widzew i Miedź w grillowej formie

– Kurde, to już chyba bez szans na Ekstraklasę, co? – No, my bez szans, wy bez szans. – To chyba nie będziemy się przemęczać przed majóweczką? – No chyba nie. Widzew – Miedź? Nuuuuda Nie wiemy, czy w ten sposób rozmawiali ze sobą przed meczem piłkarze Widzewa i Miedzi, ale… ich dzisiejszy mecz wyglądał […]
30.04.2021
Liczba komentarzy: 9
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Master
Master
3 miesięcy temu

Za Heberta jednak Sedlar reszta zgoda

kibol132
kibol132
3 miesięcy temu

Brak Rubena jednak trochę boli. Tercet Kędziora – Podgórski – Ruben był symbolem tak awansu, jak i pierwszego (trzeciego) sezonu w eklapie.

Jack pietrusz
Jack pietrusz
3 miesięcy temu

Wielki piach. Buahahahahahahahahahagahaha
Kupię talon na solarium

Red
Red
3 miesięcy temu

Nawet na ławce goście z klasą

art
art
3 miesięcy temu

dla mnie sedlar obowiązkowo na obronie

Andy
Andy
3 miesięcy temu

Ja to do dzisiaj jestem w szoku,ze Gliwice zdobyly majstra… Congratulations

Na pewno nie Jakub Białek
Na pewno nie Jakub Białek
3 miesięcy temu

Panie Białek, coś Pan żeś źle spojrzał. Czerwiński ma 6 goli

Piasta Fan
Piasta Fan
3 miesięcy temu

Gdzie jest w tym zestawieniu Jan Buryan ?

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
3 miesięcy temu

Trzeba oddać honor Piastowi. Z przeciętnych pieniędzy duże sukcesy.
Podkreślić trzeba bardzo dobre zarządzanie klubem, mądry dobór trenerów,
zawodników. To co robi Fornalik to szacunek wielki.
Kto tym gospodarstwem zarządza? Kto jest ojcem sukcesów Piasta?

Suche Info
12.05.2021

Najlepiej opłacani sportowcy świata – trzech piłkarzy w TOP10

Magazyn Forbes opublikował listę dziesięciu najlepiej opłacanych sportowców w ciągu ostatnich 12 miesięcy (od 1 maja 2020 roku do 1 maja 2021) Aż czterech zarobiło ponad 100 milionów dolarów, co jest pierwszym takim przypadkiem w historii zestawień. Ranking otwiera Conor McGregor – irlandzki zawodnik MMA, który w 2020 roku stoczył zwycięską walkę z Donaldem Cerronem, […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Hertha bliżej utrzymania, Piątek z kontuzją

Wielka ulga, ale i wielkie obawy. Tak można najkrócej podsumować dzisiejsze starcie Herthy Berlin, która pojechała do Gelsenkirchen, by uczynić ważny krok na drodze do utrzymania. Ulga – bo choć momentami pachniało sensacją, to ostatecznie stołeczni piłkarze zdobyli arcyważne 3 punkty. Obawy – bo niestety, ale Krzysztof Piątek opuścił boisko przed czasem, z powodu kontuzji. Może […]
12.05.2021
1 liga
12.05.2021

Pomysł Bruk-Bet Termaliki? Na Gergelu do Ekstraklasy

Jeśli chcesz awansować do Ekstraklasy musisz mieć snajpera. Przekonał nas o tym mecz Radomiaka z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza, w którym decydującą rolę odegrał Roman Gergel. Wystarczył mu w sumie jeden strzał – gol, 1:0, dziękujemy. Dariusz Banasik mógł z zazdrością spojrzeć na Mariusza Lewandowskiego, bo jemu akurat snajper wypadł. Bez Karola Angielskiego na szpicy radomianie […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Marcelo pokłócił się z Zidanem

Marcelo nie znalazł się w kadrze meczowej Realu Madryt na spotkanie z Granadą. Powodem nie jest jednak kontuzja, lecz kwestie dyscyplinarne. To kara ze strony Zinedine’a Zidane’a. Doświadczony Brazylijczyk pokłócił się ze szkoleniowcem podczas jednego z treningów. Według doniesień portalu goal.com, Marcelo pozwolił sobie w obecności drużyny zakwestionować pomysły taktyczne Zizou na grę w defensywie. […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Legia nie przedłuży umowy z Vesoviciem

Jak poinformował Adam Dawidziuk z portalu legia.net, Legia Warszawa nie przedłuży umowy z Marko Vesoviciem. Niespełna 30-letni reprezentant Czarnogóry trafił do warszawskiego klubu zimą 2018 roku. W sumie rozegrał w jego barwach 81 meczów, notując 3 gole i 14 asyst. Wywalczył z Legią dwa tytuły mistrza Polski, a także puchar kraju. Swój zdecydowanie najlepszy czas […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Paweł Gil jednym z sędziów finału Ligi Mistrzów

Jak poinformowała UEFA, Paweł Gil będzie jednym z asystentów VAR podczas finału Ligi Mistrzów. Polak dołączy tym samym do hiszpańskiej obsady sędziowskiej, która 29 maja poprowadzi starcie Manchesteru City z Chelsea. Dla niespełna 45-letniego Gila to kolejne wyróżnienie, ponieważ niedawno sędziował on jako arbiter główny finał Pucharu Polski. Teraz weźmie udział w wydarzeniu znacznie większym, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Finał Ligi Mistrzów zostanie rozegrany w Portugalii?

Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się spekulacje, jakoby UEFA planowała przenieść finał Ligi Mistrzów ze Stambułu do innego miasta. Według informatorów Associated Press, chodzi o Porto. Początkowo najwięcej mówiło się o Wembley, co ma sens o tyle, że w starciu decydującym o losach uszatego pucharu zmierzą się dwa angielskie zespoły – Manchester City […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

UEFA wszczyna dochodzenie. Surowe kary dla Realu, Barcelony i Juventusu?

Zgodnie z zapowiedziami, UEFA ma zamiar surowo i przykładnie ukarać kluby, które nie porzuciły uczestnictwa w projekcie Superligi. Są to Real Madryt, FC Barcelona i Juventus. Superliga narobiła sporo zamieszania w świecie futbolu, choć summa summarum istniała tylko przez kilkadziesiąt godzin. Angielskie kluby pod naciskiem kibiców, polityków i europejskiej federacji wycofały się z projektu, za […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

“Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Boguskiego, którego Hyballa wyzywał”

– Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Rafała Boguskiego, który był przez Hyballę wyzywany. Niech się kibice o tym wreszcie dowiedzą – powiedział Bartosz Karcz z “Gazety Krakowskiej” w programie “Tego Słuchaj Wiślaku” na antenie Weszło FM. Peter Hyballa niemal na sto procent po sezonie przestanie być trenerem Wisły Kraków. Nie jest już żadną tajemnicą, że […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Steffen Baumgart nowym szkoleniowcem FC Koln

Jak poinformowało FC Koln, Steffen Baumgart będzie trenerem pierwszego zespołu od następnego sezonu. Niemiecki szkoleniowiec zakończy swoją przygodę z Paderborn i przeniesie się na RheinEnergieStadion.  49-letni szkoleniowiec pracuje w Paderborn od 2017 roku. Wcześniej prowadził FC Magdeburg oraz Berliner AK 07, ale to w klubie z Westfalii osiągał największe sukcesy. Już w pierwszym sezonie wywalczył […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Obrońca opuści Southampton. Zaskakująca decyzja klubu Premier League

Jak oficjalnie poinformowało Southampton, Ryan Bertrand opuści klub wraz z końcem sezonu. Umowa wiążąca lewego obrońcę ze Świętymi wygasa w czerwcu i nie zostanie przedłużona. Bertrand od wielu lat strzegł lewej flanki obecnego klubu Jana Bednarka. Na początku trafił tam jedynie na wypożyczenie z Chelsea, ale po bardzo dobrym początku sezonu 2014/15 został wykupiony przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Derby County musi zapłacić byłemu zawodnikowi. Wyrzucili go za udział w jeździe po pijaku

Kibice Derby County nie marzą o niczym innym niż wakacje. Ich klub ma za sobą jedne z najgorszych miesięcy, a złych informacji tylko przybywa. The Sun informuje, że będą musieli zapłacić kilka milionów funtów zawodnikowi, którego wyrzucili z klubu.  Richard Keogh był zawodnikiem The Rams w latach 2012-2019, a także kapitanem klubu przez kilkanaście miesięcy. […]
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody młodzieżowca sezonu PKO Banku Polskiego Ekstraklasy

W 2019 roku wygrał Patryk Dziczek. Przed rokiem Michał Karbownik. A kto zostanie najlepszym młodzieżowcem tego sezonu PKO Ekstraklasy? Tego dowiemy się już 17 maja podczas Gali Ekstraklasy. Póki co poznaliśmy nazwiska trzech piłkarzy, którzy powalczą o to miano.  Wyróżnienia powędrowały do Szczecina, Częstochowy oraz Krakowa. Trójkę nominowanych do ostatniej fazy plebiscytu tworzą bowiem: Karol […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021