post Jakub Białek

Opublikowane 27.01.2021 16:33 przez

Jakub Białek

Miniona dekada była dla Ruchu Chorzów przełomowa. Przy Cichej wylało się dużo szamba, klub stanął nad przepaścią i dziś próbuje się odbudowywać. Wciąż jest w trzeciej lidze, lecz przykłady sprzed lat pokazują, że tak duże marki są w stanie stosunkowo szybko powrócić na należne im miejsce. Zanim Ruch się posypał, zdobył w minionej dekadzie wicemistrzostwo i brązowy medal. Oba sukcesy łączy osoba Waldemara Fornalika. Jak wygląda najlepsza XI dekady „Niebieskich”?

MATUS PUTNOCKY – 52 mecze

Gdy trafiał do Chorzowa, był dwóch wypożyczeniach ze Slovana Bratysława – do FC Nitra i Rużomberoku. Ale no właśnie – ze Slovana, którego barw bronił regularnie przez 4,5 sezonu, był wybierany najlepszym bramkarzem ligi słowackiej, ocierał się o reprezentację, wyrzucał Romę z europejskich pucharów. Można było zakładać, że sprawdzi się na polskich boiskach, a nawet zrobi na nich małą furorę.

I tak było – Ruch trafił w dychę, aż można było się zastanawiać, jakim cudem przekonał takiego fachowca, który po 1,5 sezonu dołączył do „Kolejorza”. Był wówczas (i jest nadal) jednym z tych golkiperów, którzy potrafią uratować swojej drużynie punkty. Przychodził w miejsce Krzysztofa Kamińskiego, któremu przydarzyła się możliwość egzotycznej przygody.

REZERWOWI (BRAMKARZE):

 • Michal Pesković – 57 meczów
 • Krzysztof Kamiński – 45 meczów

MARTIN KONCZKOWSKI – 135 meczów, 1 gol, 11 asysta

Strzelamy, że gdyby nie turbulencje w Ruchu Chorzów, grałby w nim do tej pory. Już wtedy ujawniał dużą zdolność do wrzutek. Był moment, gdy notował więcej asyst niż podstawowi skrzydłowi „Niebieskich” razem wzięci. Odszedł w momencie, gdy Ruch zleciał do pierwszej ligi.

Uprzedzając nieco fakty – przy linii obrony nie mieliśmy praktycznie żadnego dylematu. O Konczkowskim możemy napisać dokładnie to samo, co o każdym – broni się liczbą meczów (w tym przypadku – 135), poziomem i zasługami. Na początku minionej dekady obserwowaliśmy niewiele zmian w linii defensywy Ruchu, co doskonale widać w naszym rankingu.

RAFAŁ GRODZICKI – 130 meczów, 7 goli, 9 asyst

Mimo że rozegrał w Ekstraklasie 270 meczów, niewiele jest rzeczy, z których mogliśmy go zapamiętać. Nie popełniał klopsów, nie brylował poza boiskiem, choć w szatni Ruchu Chorzów był człowiekiem od robienia atmosfery. Podpadł nam w momencie, gdy po naszych tekstach o upadającym Ruchu próbował bronić władz klubu.

Gdyby to był inny portal niż „Weszło”, to być może bym się tym przejął. Powiem szczerze, że bardzo mnie to zdziwiło. Ludzie z tamtej strony internetowej mieli tylko i wyłącznie skany dokumentów oraz szczątkowe informacje na temat tej słynnej naszej fundacji. Myślę, że nasi działacze wyjaśnili we wtorek bardzo wiele – mówił wtedy.

Wyszło tak, że chwilę później władze Ruchu same przyznały się do kręcenia lodów, a Grodzicki wraz z kolegami protestowali nie wychodząc na trening. Ale nie z tej niezbyt trafionej wypowiedzi chcielibyśmy Grodzickiego pamiętać. To ostoja solidności, gwarantująca określony poziom przez lata.

PIOTR STAWARCZYK – 151 meczów, 9 bramek, 2 asysty

Grodzicki powiedział kiedyś, że ze Stawarczykiem rozumie się bez słów. Nie ma więc przypadku w tym, że po odejściu Grodzickiego wyglądał gorzej. Podobnie jak kompan ze środka obrony, nie był szczególnie medialną postacią. Typowa ligowa szara myszka, do której przyczepić można się tylko o sezon 14/15, gdy nagle zaczął wyglądać jak jeden z gorszych obrońców w lidze. Mimo 37 lat na karku, wciąż gra w piłkę – obecnie reprezentuje barwy II-ligowego Hutnika Kraków.

MAREK SZYNDROWSKI – 124 mecze, 2 gole, 2 asysty

W Ruchu wołali na niego „Skuter”, ze względu na podobieństwo do „Scootera”, niemieckiego autora muzyki elektronicznej. W Ruchu spędził zdecydowaną większość swojej kariery. Obrońca uniwersalny – nie robiło mu to różnicy, czy grał na prawej, lewej czy w środku. Ale daleko mu było do nowocześnie grających bocznych defensorów – w 181 meczach w Ekstraklasie zdobył tylko jednego gola, asyst też raczej nie notował.

REZERWOWI (OBROŃCY):

 • Igor Lewczuk – 46 meczów, 1 gol, 1 asysta
 • Żeljko Djokić – 59 meczów, 1 gol, 3 asysty
 • Michał Helik – 50 meczów, 1 gol, 0 asyst
 • Daniel Dziwniel – 56 meczów, 2 gole, 7 asyst
 • Marcin Kowalczyk – 42 mecze, 1 gol, 0 asyst

ŁUKASZ JANOSZKA – 113 meczów, 19 goli, 11 asyst

Zaimponowało nam to, że rok temu wrócił do Chorzowa. Sam mówi, że jego transfer ma być sygnałem, że w Ruchu wszystko idzie ku dobremu. Nie był to oczywisty ruch – miał 33 lata, grał w Stali Mielec (pół roku przed awansem do Ekstraklasy!), a „Niebiescy” występują przecież tylko w III lidze. Gdyby chciał, spokojnie zostałby na poziomie I ligi.

Dał się zapamiętać jako porządny i uniwersalny zawodnik. Był jednym z tych pomocników, którym znacznie łatwiej o gola niż asystę. Przytrafił mu się nawet hat-trick – w 2013 roku, przeciwnikiem była Korona Kielce. Przez całą karierę musi mierzyć się z porównaniami do swojego ojca, który jest w Radzionkowie otoczony pewnym kultem.

ŁUKASZ SURMA – 154 mecze, 6 goli, 10 asyst

Zakończenie kariery przez Surmę zakończyło pewną erę. Erę piłkarzy, którzy pamiętali jeszcze lata 90 w polskiej piłce. Jako piłkarz Ruchu został rekordzistą pod względem występów w Ekstraklasie (jego licznik stanął na 559 meczach). Debiutował w 1996 roku. Szmat czasu pograł na polskich boiskach.

W Ruchu był oczywiście profesorem. Gościem, u którego boku gra się łatwiej, bo zawsze zaasekuruje, uspokoi i nigdy nie spowoduje pożaru w środku pola. W ogóle nie było widać po nim wieku – aż do samego końca grał na swoim przyzwoitym poziomie. Waleczności i zaangażowania nigdy nie można mu było odmówić. Swój ostatni mecz rozegrał w wieku 39 lat i 11 miesięcy.

FILIP STARZYŃSKI – 120 meczów, 24 goli, 31 asyst

Ruch Chorzów odkrył genialny patent na obsadzenie pozycji numer dziesięć – wystarczyło ściągnąć obiecującego juniora Salosu, zbudować go i wpuścić na ligowe boiska. Takie były losy nie tylko Filipa Starzyńskiego, ale też Patryka Lipskiego. Lipski do zestawienia się nie załapał, choć uznajemy go za pierwszego do wejścia z ławki rezerwowych. Gdy grał w Ruchu mówiło się, że polska myśl szkoleniowa nie kształci zawodników z takim luzem. Przebąkiwano, że może być pierwszym od lat wychowankiem Ekstraklasy, który poradzi sobie w La Liga.

Jak wiemy, jego kariera nieco wyhamowała. Na zachód nigdy nie było mu dane wyjechać, w przeciwieństwie do Starzyńskiego, który po wyjeździe z Ruchu do Lokeren brutalnie się odbił. W Ruchu wykręcił dobre liczby, ale też grał bardzo nierównie – zdarzało mu się wpadać w kilkumiesięczne dołki lub przechodzić obok meczów. Mogło irytować to, że przez większość spotkania tylko truchta w środku pola i nie ma z niego większego pożytku. Mimo to, jak na chorzowskie warunki minionej dekady, należy uznać go za Pana Piłkarza.

MAREK ZIEŃCZUK – 177 meczów, 18 goli, 35 asyst

Swoje najlepsze lata przeżywał w Wiśle Kraków, z której odszedł do ligi greckiej. Na krótko. Przygarnęła go wówczas Lechia, która zaoferowała mu… trzy tysiące złotych miesięcznie. Rozegrał w niej tylko trzy mecze i prysnął do Chorzowa.

Gdy podpisywał kontrakt w wieku 33 lat, pewnie nie zakładał, że zostanie w Ruchu na 5,5 sezonu, podczas których zawsze będzie podstawowym piłkarzem i zdobędzie dwa medale. Nawet, jeśli w ostatnich latach szybkościowo wyglądał przy Kamilu Mazku jak Fiat Punto przy nowym BMW, lewą nogę miał ułożoną do samego końca. Dzięki temu notował porządne liczby, choć do swojego najlepszego sezonu w karierze (07/08 – 16 goli i 11 asyst) nie nawiązał.

REZERWOWI (POMOCNICY):

 • Marcin Malinowski – 139 meczów, 4 gole, 3 asysty
 • Wojciech Grzyb – 40 meczów, 3 gole, 5 asyst
 • Patryk Lipski – 69 meczów, 10 goli, 10 asyst
 • Bartłomiej Babiarz – 73 mecze, 2 gole, 5 asyst
 • Kamil Mazek – 49 meczów, 3 gole, 5 asyst
 • Łukasz Moneta – 46 meczów, 3 gole, 5 asyst
 • Tomasz Foszmańczyk – 46 meczów, 6 goli, 0 asyst

MARIUSZ STĘPIŃSKI – 42 mecze, 18 bramek, 3 asysty

Dyżurny przykład na to, że po nieudanych wojażach czasem warto wrócić do Ekstraklasy. Stępiński szybko zadebiutował w Widzewie, z którego wcześnie wyjechał do FC Nurnberg. Nie poradził sobie, dołączył do Wisły, gdzie też było średnio. W Ruchu odpalił, dzięki czemu szybko powrócił na zachód (konkretnie – do FC Nantes). A i zaliczył fajną przygodę, jadąc na Euro 2016. Dzięki Ruchowi awansował od statusu ciekawostki do ligowca przez duże „l”. W sezonie 15/16 był najlepszym polskich strzelcem w Ekstraklasie.

ARKADIUSZ PIECH – 69 meczów, 29 bramek, 11 asyst

Najpierw Niedzielan-Sobiech, później Piech-Jankowski. Waldemar Fornalik lubił stawiać w Ruchu na duety napastników. Zwykle mieli się oni dopełniać – to Piechowi przypadła rola finishera, Jankowski był bardziej „gościem od robienia gry”. Jego bilans nie rzuca może na kolana, niemniej to w Ruchu osiągnął najwyższą formę i wypromował się do Sivassporu, gdzie niezbyt mu poszło. Potem były dobre liczby w Zagłębiu, Legia, otarcie się o reprezentację, Cypr, Śląsk, a teraz Odra Opole.

Jednak to w Ruchu został wybrany… najlepszym piłkarzem ligi w sezonie 11/12. Ruch zdobył wówczas sensacyjnie wicemistrzostwo, a Piech skończył rozgrywki z bilansem 12 goli i 5 asyst. Patrząc z perspektywy czasu – trochę szok.

REZERWOWI (NAPASTNICY):

 • Maciej Jankowski – 116 meczów, 24 gole, 13 asyst
 • Grzegorz Kuświk – 101 meczów, 29 bramek, 5 asyst
 • Jarosław Niezgoda – 28 meczów, 10 goli, 4 asysty

CAŁA JEDNASTKA:

Fot. FotoPyK

Opublikowane 27.01.2021 16:33 przez

Jakub Białek

Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nauczyciel
Nauczyciel
1 miesiąc temu

Przygarnęła go wówczas Lechia, która zaoferowała mu… trzy tysiące złotych miesięcznie”. Spoko, za to Ruch mógł dać Zieńczukowi na papierze 30 albo i 300 tysięcy miesięcznie, a nie zobaczył on nawet tych trzech…

Grzegorz
Grzegorz
1 miesiąc temu
Reply to  Nauczyciel

No widzisz, a mimo wszystko większym sentymentem darzy ten biedny Ruch, czy Wisłę, niż bezpłciową Lechię, której był wychowankiem.
Ruch nigdy nie zginie!!!

Nazgaroth
Nazgaroth
1 miesiąc temu
Reply to  Grzegorz

Jak nie zginie ? Stadionu nie ma i nie będzie. Kibice zrobili czarny PR robiąc gang Olsena a inwestorów czy klimatu do piłki w biednym mieście nie ma. Tylko życie sentymentami i sukcesami za czasów komuny.

Kajetqn
Kajetqn
1 miesiąc temu
Reply to  Nauczyciel

Nie wiem ile dal Ruch Zienczukowi, ale sam Marek w wywiadzie po zakonczeniu kariery mowil że z Ruchem jest na czysto więc nie pierdol

Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu
Reply to  Nauczyciel

Jak nie zobaczył? Ruch pewnie już oddał mu hajs

tomasz
tomasz
1 miesiąc temu

Kiedy Podbeskidzie???!!!!!

Stefan
Stefan
1 miesiąc temu

Zieńczuk nie został zakontraktowany w Lechii bo właśnie w tym momencie wyszły jego grzeszki w związku z aferą fryzjera. Lechia bardzo chciała go mieć i On też bardzo chciał… ale w tamtym czasie w Gdańsku nie było szans zatrudnić „umoczonego” piłkarza.
te 3 tyś to legenda miejska..
.

Hiszpania
01.03.2021

Realowi Madryt potrzeba było stu okazji, Real Sociedad wykorzystał pół

Mógł Real Madryt spokojnie wygrać to spotkanie i przed derbami Madrytu zbliżyć się do Atletico na wyciągnięcie ręki. Królewscy postanowili jednak na własne życzenie skomplikować sobie życie w starciu z Realem Sociedad. Zanim bowiem nadeszły właściwe derby, podopieczni Zidane’a stracili punkty w realowym starciu.  Nie ulega wątpliwości, że byli dzisiaj drużyną lepszą. Stworzyli sobie więcej […]
01.03.2021
Weszło FM
01.03.2021

Wtorek w Weszło FM: Grzegorz Lato wspomni Kazimierza Górskiego, dużo magazynów i PP

Wtorek w radiu Weszło FM jak zawsze zapowiada się niezwykle ciekawie, a przede wszystkim różnorodnie. Najwięcej będzie o futbolu, ale nie tylko. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – Dwójka bez sternika – Wojciech Piela i Adam Kotleszka wprowadzą Was w dobry nastrój od samego rana. Gośćmi będą Grzegorz Lato z okazji 100. rocznicy urodzin […]
01.03.2021
Inne sporty
01.03.2021

Uwaga, mamy talenty. Polacy poradzili sobie na MŚJ w biathlonie

Polskie sporty zimowe przeżywają ostatnio piękne chwile. Nasi skoczkowie od dawna wiodą prym na każdych mistrzowskich zawodach, czego najnowszym dowodem jest Piotr Żyła, który w sobotę został najstarszym mistrzem świata w historii tej dyscypliny. Ale okazuje się, że Polska w zimie nie tylko skokami stoi. Niecałe dwa tygodnie temu w slalomie gigancie świetne wyniki osiągnęły […]
01.03.2021
Kanał Sportowy
01.03.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE – Szysz, Kuzdra, Flis, Djurdjević


01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Panie Frankowski, to był cyrk

Pochwaliliśmy sędziów za to, że w dwóch z czterech ostatnich kolejek nie popełnili rażących błędów. No i się zemściło. Sędzia Frankowski w Zabrzu urządził kabaret i pozwolił zawodnikom Górnika na skopanie Luquinhasa. Z kolei sędzia Stefański w Białymstoku dopatrzył się zagrania ręką Augustyna, wyrzucił go z boiska i pomógł Piastowi w wygraniu tego spotkania.  Zaczniemy […]
01.03.2021
Hiszpania
01.03.2021

Bartomeu zatrzymany, policja w biurach. Dzieje się w Barcelonie

Być może żaden gol zdobyty przez piłkarzy Barcelony w tym sezonie nie ucieszył kibiców Dumy Katalonii tak bardzo, jak dzisiejsze wiadomości o zatrzymaniu Josepa Marii Bartomeu. Były prezydent klubu stał się w pewnym momencie w Katalonii wrogiem publicznym numer jeden, doprowadzając Barcę do wizerunkowego i finansowego kryzysu. Dziś służby weszły do biur Barcelony i zajęły […]
01.03.2021
Niemcy
01.03.2021

Wielkie czystki w Schalke. Poleciały głowy całego pionu sportowego

Schalke Gelsenkirchen to jedna wielka stajnia Augiasza. Piłkarze tworzą sobie przed meczem komitet delegacyjny, który ma wymusić zwolnienie kolejnego już trenera. W ich mniemaniu nie ma odpowiednich kompetencji. W sobotę zaś oni wykazali się „profesjonalną” postawą i zebrali oklep 1:5 od VFB Stuttgart. Reakcja klubu? Już w niedzielę pożegnał się z trenerem Christianem Grossem. Podziękowano […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Dlaczego Cracovia może spaść z ligi?

Tak, Cracovia może spaść z ligi. Tabela nie kłamie. Jesienią wydawałoby się to totalnie absurdalne. Zimą tak samo. Ba, jeszcze na starcie ligowej wiosny potraktowalibyśmy to jako czystą fantastykę. Ale teraz, widząc obraz nędzy i rozpaczy ekipy Michała Probierza, odnosimy wrażenie, że Cracovia autentycznie może zlecieć z Ekstraklasy i to z niemałym hukiem. Jasne, że […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Dzwońcie do Rivaldo i Zahovicia. Niech naprostują synków jak po wywiadówce

W linii ataku jedenastki badziewiaków syn Rivaldo i syn Zlatko Zahovicia. Trzecim do grania w tej szalonej formacji Żan Medved, któremu brakuje tylko, żeby nazywał się Nedved i był synem legendy Juventusu. Tak czy siak, zestawienia najgorszych piłkarzy kolejki warto wysłać do dwóch dawnych legend piłki, a ci powinni przyjechać w reakcji do Polski jak […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Nie taki poniedziałek nudny, jak go malują. Typy na mecze w Premier League i LaLiga

Niby w czołowych ligach tylko dwa mecze. Niby nie są szczególnie ciekawe, bo żadne z nich nie rozegra się bezpośrednio na szczycie Premier League ani LaLiga. Niemniej, mogą to być starcia, które okażą się wiążące dla ostatecznego układu tabeli, a także dla losów szkoleniowców tych drużyn.  Tak czy owak, postanowiliśmy przejrzeć, co w swojej ofercie […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Jaja ze stali Dusana Tadicia. Jak rozpoznać kozaka?

Trudno o bardziej satysfakcjonującą rzecz w futbolu niż gol w doliczonym czasie gry na wagę punktów. No chyba, że strzelasz tego gola w meczu lidera z wiceliderem. Po rzucie karnym. I po tym, jak rywal cisnął ci przed wykonaniem tego karnego od „pizd”. Dusan Tadić pokazał, że ma jaja ze stali. Wiadomo – bez kibiców […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Ligowy peleton. Będzie szarpanina o czwarte miejsce?

Nie chcemy powiedzieć, że już nikt poza Legią, Pogonią i Rakowem nie włączy się do gry o medale, bo to jest Ekstraklasa. Widzimy załamanie formy Pogoni, pamiętamy, że Raków wciąż ma swoje kłopoty. Analogicznie nie chcemy powiedzieć, że do gry o spadek nie włączy się już nikt poza Podbeskidziem, Cracovią i Stalą. Natomiast gdy patrzymy […]
01.03.2021
Blogi i felietony
01.03.2021

Erik Cikos: Wisłę Kraków mam w sercu do dziś. Z Hyballą mogą wrócić na szczyt

Erik Cikos dekadę temu został mistrzem Polski z Wisłą Kraków a teraz może… zdobyć Puchar Polski. Z Puszczą Niepołomice. Czy w Małopolsce naprawdę wierzą, że pierwszoligowe „Żubry” mogą sięgnąć po trofeum? W wywiadzie z nami obrońca opowiada nie tylko o pucharowej przygodzie, ale także o tym, jak świętowali tytuł w Krakowie, kto był liderem w […]
01.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Ten, w którym wreszcie ktoś rzucił PSG rękawicę

Mimo zwycięstwa 4:0 nad Dijon, PSG nie może być pewne swego. Ba! W ligowej tabeli wyprzedza ich Lille, które zremisowało ze Strasbourgiem. Tuż za plecami czai się też Olympique Lyon oraz Monaco. Oba te kluby dzieli od aktualnych mistrzów kolejno jeden oraz dwa punkty. W końcu we francuskiej lidze szykują się nam emocje związane z […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Jacek Klimek: Stal ma 56 osób na kontraktach przy pierwszej drużynie

Jacek Klimek, który niedawno został prezesem Stali Mielec, w wywiadzie z nami zdradza kulisy funkcjonowania beniaminka Ekstraklasy. – Mamy 56 osób na kontraktach przy pierwszej drużynie. Te kontrakty, o których mowa, to tylko pierwszy zespół i sztab pierwszego zespołu.  To kilkunastu ludzi, którzy posiadają podpisane kontrakty, trenują, ale nie są brani pod uwagę pod względem […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Augustyniak, Krychowiak, Helik, Kędziora, Milik, Lewy… Weekend polskich goli | STRANIERI

Polscy piłkarze w ligach zagranicznych mają za sobą udany weekend. W Rosji bramkę, która spokojnie aspiruje do miana gola weekendu zdobył Grzegorz Krychowiak, a Rafał Augustyniak poprawił to dubletem. W Niemczech strzelał Robert Lewandowski, a we Francji Arkadiusz Milik. Nawet Tomasz Kędziora i Michał Helik sieknęli po brameczce, więc naprawdę było co oglądać. Kto jeszcze […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

PRASA. Tułacz: Puszcza nie ma skautingu. Dodatkową robotę wykonują trenerzy

– Mieliśmy pomysł na wielu, ale dziś to pieniądze decydują. Czasem dwa tysiące złotych przeważa o wyborze innego klubu. A ilu dobrych zawodników odeszło? Maciek Domański jest dziś w ekstraklasie, ale trafił do niej za późno, grali u nas Karol Niemczycki, Dawid Abramowicz, Krzysiek Drzazga, Maksiu Sitek, Wiktor Żytek odszedł do aspirującego do ekstraklasy GKS […]
01.03.2021