post

Opublikowane 07.11.2021 12:48 przez

Szymon Szczepanik

To jeden z narodowych sportów Meksyku, choć zapewne znajdzie się wiele głosów, które nie nazwałyby go w ogóle sportem. Wszystko dlatego, że najbardziej kojarzy się z amerykańskim wrestlingiem, a oba światy przenikają się właściwie od początku swojej historii. Jednak dla samych Meksykanów jest nawet czymś więcej. To seria niesamowitych opowieści o postaciach, których wzloty i upadki z zapartym tchem śledzi cały kraj. Jest tak zakorzeniony w świadomości społeczeństwa, że stolica Meksyk w 2018 roku nadała mu status niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Poznajcie lucha libre – jedną z najefektowniejszych odmian zapasów na świecie.

Superbohaterowie na żywo

Zaznaczmy to na wstępie – lucha libre to nie jest rozrywka zarezerwowana dla elit, ale też nie taki jest jej cel. Luchadorzy to bohaterowie stworzeni dla zwykłych ludzi. Swoimi walkami opowiadają historie i poruszają problemy, z którymi przeciętny widz może – ale nie musi – zetknąć się na co dzień. Organizowane w Meksyku gale stanowią element kultury masowej, mającej zaangażować całe rzesze fanów. Opowieści te z reguły są proste w swojej konstrukcji. Motywy opierają się głównie na walce dobra ze złem, ale są w nich również wątki miłości, zdrady, zemsty czy nawet ingerencji sił nadprzyrodzonych.

Bijatyka jako rozwiązanie problemu (lub popchnięcie wątku postaci do przodu), dobro i zło, w miarę nieskomplikowane wątki. W dodatku wszystko jest starannie wyreżyserowane i odgrywane przez zamaskowanych gości w kolorowych strojach. To mimowolnie kojarzy się z produkcjami o superbohaterach. I rzeczywiście, luchadorzy są traktowani w Meksyku niczym postaci z filmów i komiksów. Zresztą z czasem zaznaczyli swoją obecność również w tamtych środkach przekazu.

-W Meksyku nie mamy superbohaterów, mamy lucha libre, a luchadores to meksykański Marvel. Lucha libre to Marvel w Meksyku. W tym wszechświecie są dobrzy i źli ludzie z fabułami, które dzieją się na ringu – twierdzi Dorian Roldan, właściciel Asistencia Asesoría y Administración (AAA), jednej z największych federacji lucha libre kraju Azteków.

W tym kontekście wcale nie dziwimy się, że Meksykanie od kilkudziesięciu lat pasjonują się takim widowiskiem. Kończąc już porównanie do fikcyjnych postaci – kiedy idziemy do kina na kolejny film z uniwersum Marvela, nie przeszkadza nam to, że fabuła wielu z nich jest prosta i dość przewidywalna. Kupujemy popcorn i czekamy na dobrą rozrywkę. To samo otrzymują fani lucha libre. Z jedną różnicą, świadczącą na korzyść oglądania zapaśniczych popisów. Ich idole są realni – można ich dotknąć, porozmawiać z nimi, czy zrobić sobie zdjęcie.

Poborca podatkowy z żyłką do interesów

Początek lucha libre datuje się na drugą połowę XIX wieku. Wówczas tereny obecnego Meksyku przemierzały grupy cyrkowe, a wiele z nich posiadało w swoich szeregach siłaczy. Ci często byli reklamowani wśród lokalnej społeczności jako najsilniejsi ludzie kraju lub kontynentu, z którego pochodzą. Jako dowód często pokazywano ryciny, na których rzeczony siłacz powalał niedźwiedzia, siłował się z bykiem czy ujarzmiał inne zwierzę, które normalnego człowieka rozszarpałoby na strzępy. Tak się wtedy robiło marketing – tubylcy nijak nie mogli zweryfikować prawdziwości tych historii. Poza jednym sposobem – pewni siebie mistrzowie często wyzywali lokalnych śmiałków do sprawdzenia się z nimi głównie w zapasach. Sporą rolę w promocji tego sportu odegrali również przebywający wówczas w Meksyku Francuzi. Ich żołnierze często uprawiali zapasy – oczywiście w wersji klasycznej. A przy okazji popularyzowali je wśród miejscowych.

Za dziadka lucha libre uznaje się Enrique Ugartechea, zwanego wówczas najsilniejszym człowiekiem w Meksyku. Enrique, zainspirowany wzorcami zza granicy, organizował tournée w których dawał pokaz swoich umiejętności. W ten sposób nawiązał współpracę z Albertem Spaldingiem – założycielem firmy produkującej sprzęt sportowy, która dziś jest znana głównie z parkietów NBA, będąc stałym dostawcą piłek, którymi rozgrywane są mecze w najlepszej koszykarskiej lidze świata. Ugartechei sławę przyniósł pojedynek z Cosimo Molino – włoskim siłaczem, zwanym wówczas Romulusem. Ponadto Meksykanin został zaproszony przez Spaldinga na wystawę światową do St. Louis oraz organizowane w tym samym miejscu i czasie igrzyska olimpijskie.

Dodajmy, że wystawa światowa była wtedy wydarzeniem cieszącym się znacznie większą popularnością, niż turniej olimpijski. Jedną z jej atrakcji były zapasy, które określano jako profesjonalne. Enrique brał w nich udział jako jeden z sędziów. W końcu, znajdując się u schyłku kariery, Ugartechea otworzył pierwszą w Meksyku szkołę zapaśniczą.

To wszystko zbiegło się w czasie z rosnącą popularnością kina oraz sportu jako rozrywki masowej. W Stanach Zjednoczonych organizowano coraz więcej zawodów zapasów nieolimpijskich, a na srebrny ekran trafił film Zamaskowany zapaśnik, w którym tytułową rolę zagrał Francis X. Bushman, jedna z największych gwiazd niemego kina. Z kolei na samych zawodach pojawił się The Masked Marvel – pierwszy zapaśnik, który wywoływał zainteresowanie tym, że długo nie ujawniał swojej tożsamości. Za jego przykładem poszli kolejni naśladowcy. Jednym z nich był Gus Pappas – grecki emigrant, który pod koniec swojej kariery osiadł w El Paso, zatem zaraz przy granicy z Meksykiem.

To właśnie tam zobaczył go w akcji Salvador Lutteroth – były wojskowy, który walczył w czasie meksykańskiej rewolucji, zaś później został poborcą podatkowym. Nie interesował się sportem, a już tym bardziej zapasami. Ale wyczuł interes w pokazie Pappasa, który łączył ze sobą elementy sportu oraz show. Pomyślał, że skoro tego rodzaju rozrywka sprzedaje się w skali lokalnej, to dlaczego nie przenieść jej na cały Meksyk? Znalazł inwestora w osobie Franciso Ahumady, którego przekonał do swojej wizji, sam również włożył w projekt własne pieniądze. W ten sposób w 1933 roku powstała Empresa Mexicana de Lucha Libre. I choć z czasem EMLL zmieniła nazwę na Consejo Mundial de Lucha Libre, to do dziś jest najstarszą nieprzerwanie funkcjonującą organizacją wrestlingu na świecie.

Od baraku do katedry

Nowopowstała EMLL przeniosła się do stolicy kraju, gdzie organizatorzy poszukiwali odpowiedniego miejsca do pokazania swoich gal. Padło na Arena Nacional – miejsce kultowe dla meksykańskiego boksu. I właśnie z tego powodu Lutteroth usłyszał wyraźny sprzeciw promotorów bokserskich. Dla nich przebierańcy w maskach byli tylko ciekawostką, niegodną dostąpienia zaszczytu występowania w najważniejszej hali w kraju. EMLL musiała zadowolić się Areną Modelo, która wówczas była opuszczoną ruderą.

Jakież było ich zaskoczenie, kiedy każda kolejna gala okazywała się ogromnym sukcesem, a mecz z okazji pierwszej rocznicy działalności organizacji przyciągnął pięć tysięcy kibiców.

Na moment zatrzymajmy się przy tej gali. Ci, którzy wtedy znaleźli się na widowni, mogli później mówić, że byli świadkami historycznego wydarzenia. Oto na scenę wkroczył La Maravilla Enmascarada – pierwszy wrestler w historii organizacji, który skrywał tożsamość pod maską. Tak naprawdę był to Cyclone Mackey – zapaśnik, który już występował na poprzednich galach. Lecz przed eventem nawiązał współpracę z Antonio Martinezem – szewcem, którego poprosił o wykonanie specjalnych butów oraz skórzanej, zapinanej maski, uniemożliwiającej przeciwnikowi jej łatwe zdjęcie podczas walki.

Pomysł okazał się strzałem w sam środek tarczy. Występujący pod nieznaną tożsamością Mackey zelektryzował publiczność do tego stopnia, że później w ślad za nim poszli inni zapaśnicy. Dziś maski stanowią symbol i jeden z najbardziej charakterystycznych elementów lucha libre. Co ciekawe, choć obecnie każdy może zaopatrzyć się w maskę w każdym markecie, to sklep Martineza dalej istnieje i ma się świetnie, obsługując blisko dwustu pięćdziesięciu luchadorów. Choć oczywiście od dawna jest prowadzony przez syna don Antonio.

Już dziesięć lat po swoim debiucie federacja miała nowy dom – Arena Coliseo – mogącą pomieścić ponad osiem tysięcy fanów. Była to pierwsza hala zbudowana z myślą o lucha libre, choć Lutterothowi dopisało przy tym szczęście. Wcześniej wygrał on w meksykańskiej loterii narodowej równowartość 40 000 dolarów. Uwzględniając inflację, dziś dawałoby to grubo ponad 600 000 zielonych.

Model biznesowy Salvadora był stosunkowo prosty. Na początku, kiedy meksykańskie zapasy jeszcze raczkowały, korzystał z amerykańskich zawodników. Lecz w międzyczasie jeździł do mniejszych promotorów, oferując im układ. EMLL dawała swoją markę oraz kilku wrestlerów na prowincjonalną galę, lecz w zamian uzyskiwała dostęp do lokalnych zapaśników. W ten sposób lucha libre zdobywało coraz większą popularność na prowincjach, a dla głównej organizacji szybko utworzyła się siatka zdolna wyławiać największe talenty i wysyłać je do stolicy.

Biznes rozkwitł do tego stopnia, że w 1956 roku, dwadzieścia trzy lata od powstania EMLL, lucha libre dorobiło się hali z prawdziwego zdarzenia. Istniejąca do dziś Arena Mexico może pomieścić 16 500 tysiąca kibiców i jest nazywana katedrą lucha libre. Oczywiście, przez tyle lat zdołała przejść liczne renowacje, jednak to na niej niezmiennie organizowane są najważniejsze wydarzenia, związane z meksykańskimi zapasami.

Dobry, zły i… Trump

Przez lata istnienia lucha libre przewinęło się dziesiątki gwiazd, które w Meksyku są traktowane z niezwykłą estymą. Jednak zacznijmy od podstaw. Skoro są zawodnicy wcielający się w dobre i złe charaktery, to ktoś musi tworzyć obie grupy. Pierwsza z nich nazywana jest technicos. Należą do niej luchadorzy walczący zgodnie z zasadami panującymi na ringu. Charakteryzują się niezwykłą szybkością wykonywanych ruchów i skomplikowanymi kombinacjami ataków, do czego wykorzystują liny czy narożniki ringu. To styl, w którym efektowność jest nie mniej ważna od efektywności. Akrobatyczne techniki, salta i skoki na przeciwników sprawiają, że oglądanie technicos w akcji staje się dosłownie rozrywką wysokich lotów, bo ci tak dużo czasu spędzają w powietrzu. Przykładem takiego luchadora jest Rey Mysterio. Gwiazda WWE zaczynała swoją karierę w Meksyku i to stamtąd wziął się jej unikatowy styl.

Nie znaczy to jednak, że żywot technico to sielanka. Tacy zawodnicy powinni dawać przykład również poza ringiem. Zatem jeżeli cały obolały chcesz wrócić do domu po walce, ale przed wyjściem czeka na ciebie rzesza kibiców, nie masz wyboru. Przecież dobry bohater nie zawiódłby swoich fanów i przez kilka godzin rozdawał autografy i pozował do zdjęć, prawda?

Po drugiej stronie barykady znajdują się rudos. Ci z kolei są zapaśnikami, którzy nie uznają praktycznie żadnych zasad i zrobią wszystko co w ich mocy, by pokonać swojego przeciwnika. Typowi przedstawiciele tej grupy nie są aż tak widowiskowi, jak technicos, polegając raczej na swojej brutalnej sile. No i sztuczki – tych w arsenale złych wojowników nie brakuje. W przypadku niepowodzenia, często przywołują swoich kolegów tak, by walczyć dwóch na jednego. Często używają też przedmiotów, które normalnie są zakazane. W ruch idzie wszystko co tylko jest pod ręką – na czele z kultowymi we wrestlingu krzesłami. Ale używają również świetlówek, drutów kolczastych, pasów czy desek. Jeżeli dla wielu z was wrestling to bardziej teatr niż sport, to w lucha libre aktorzy odgrywają jedną z najboleśniejszych sztuk na świecie.

Lecz przede wszystkim złoczyńcy mają jeden, nadrzędny cel – doprowadzić publiczność do wściekłości. Z psychologicznego punktu widzenia, ich rola jest znacznie trudniejsza od technicos. Nawet jeżeli potraktujemy walkę niczym przedstawienie, to nie jest łatwo wychodzić do ringu przy akompaniamencie szesnastu tysięcy gwizdów, a schodzić oblany napojami i ubabrany jedzeniem nadlatującym z trybun.

Oczywiście, jak w każdej telenoweli tak i tutaj strony konfliktu mogą się wielokrotnie zmieniać – wszystko jest kwestią scenariusza. Lecz pewne archetypy postaci są niezmienne, gdyż stanowią uosobienie problemów meksykańskiego społeczeństwa. I ku uciesze gawiedzi, luchadorzy, którzy się w nie wcielają, zwykle schodzą z ringu pokonani. W końcu jaki widok bardziej może cieszyć człowieka, niż diler narkotyków czy skorumpowany polityk, którym lokalny heros zamiata ring?

Antybohaterowie mogą też reprezentować inne, bardziej uniwersalne motywy, budzące negatywne skojarzenia. Jak chociażby śmierć, demony czy postaci nawiązujące do popularnych horrorów. Ale w kwestii tworzenia rudos zawodnicy jak i same organizacje są naprawdę kreatywne. Kiedy w 2016 roku Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA, Sam Polinsky – jeden z zagranicznych zapaśników, związanych z CMLL umową krótkoterminową – złożył propozycję federacji, by zmienić wizerunek swojej postaci. Od tej pory Sam Adonis – bo tak nazywa się jego postać – stał się stereotypowym zwolennikiem nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na organizowane gale wkraczał wymachując ogromną flagą USA, na której znajdowała się twarz Trumpa, fałszując przy tym amerykański hymn. Oczywiście, za każdym razem głośno wykrzykiwał również co myśli o meksykańskich imigrantach, którzy niszczą jego piękną ojczyznę, którą nowy lider ponownie zrobi „great again”. Kreacja odniosła gigantyczny sukces, a zapaśnik stał się jedną z najbardziej znienawidzonych postaci nie tyle w świecie lucha libre, co ogólnie w Meksyku.

Dodajmy, że publiczność – choć jest żywo zaangażowana w show – potrafi rozdzielić charakteryzację od zapaśnika, który wciela ją w życie. Pomimo tego, że podczas występów Adonisa panowała atmosfera nienawiści, po galach ci sami ludzie którzy obrzucali go piwem, robili sobie zdjęcia z zawodnikiem, gratulując fajnego występu.

 – Zapaśnicy nie mają wystarczającego uznania za to, że są mistrzami ludzkiej psychologii. Wiem, jak zabrać ludzi na emocjonalny rollercoaster. Mogę wpędzić ludzi w szaleństwo i kontrolować ich tak, jak chcę. Kryje się za tym artystyczna duma – stwierdził Polinsky w jednym z wywiadów.

Chyba nie musimy już nikogo dalej przekonywać, że Meksykanie mają bardzo bujną wyobraźnię w kwestii tworzenia czarnych charakterów. Ale czasami to szło trochę za daleko. Na przykład na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych jednym z popularniejszych wrestlerów był Ignacio Gomez Ruiz. Wcielał się on w postać zwaną… El Nazi i występował w czarnym kostiumie ze swastyką wyszytą na klacie. Co ciekawe, wcale nie był typowym rudo do bicia – nawet dwa razy zdobył mistrzowski pas.

Maski, włosy i karły

Rzecz jasna, lucha libre nie zrobiłaby furory przedstawiając wyłącznie postaci, którym życzy się jak najgorzej. Cała masa luchadorów to ludzie wręcz uwielbiani za charakterystykę swoich postaci. W chwili obecnej to ona bardziej definiuje sympatię wobec zawodników, niż podział na złych i dobrych. Ale o co oni w ogóle walczą?

Kategorii bijatyk jest kilka. Jedna z najbardziej charakterystycznych, to walka maska kontra maska. Przegrany traci swoje nakrycie twarzy, które stanowi jego największy atrybut. Musi ujawnić swoją tożsamość. To przełomowe wydarzenie w życiu każdego luchadora. Utrata maski jest porównywalna z największą hańbą, a przeciwnik który ją przywłaszczył staje się największym wrogiem pokonanego. Lecz często luchadorzy na szali stawiają swoje… włosy. W przypadku porażki zawodnik musi je ogolić na znak upokorzenia. Ta reguła obejmuje też kobiety, których pojedynki również są organizowane w Meksyku.

Oczywiście są walki o pasy, lecz tak naprawdę tytuły w lucha libre nie są najważniejsze. One istnieją, i zarówno CMLL jak i AAA – druga największa federacja lucha libre, powstała po rozłamie w CMLL – posiadają swoje tytuły w różnych kategoriach wagowych. Lecz pojedynki o maskę czy włosy są na tyle prestiżowe, że mistrzowie w zamian za możliwość upokorzenia rywala nie raz stawiają swój tytuł. Choć słowo pojedynek nie jest tu odpowiednie. Rzadko kiedy zdarza się, by dwóch zawodników, którzy rozpoczęli bijatykę, kończyli ją bez udziału osób trzecich.

A skoro jesteśmy przy osobach trzecich, to istnieją również pojedynki drużynowe, które w porównaniu do amerykańskiej wersji wrestlingu wyróżnia jedna zasada. W Stanach zapaśnik, który chce zostać zastąpiony przez kolegę, musi go oznaczyć – na przykład przybijając mu piątkę. W meksykańskiej wersji nie ma takiej potrzeby, co pozwala stworzyć o wiele barwniejsze kombinacje uderzeń.

Wspomnieliśmy już o kategoriach wagowych. Tych jest aż dziesięć, przy czym im cięższa, tym bardziej prestiżowa. Lecz niższe wagi spełniają ważną funkcję – wielu zawodników zdecyduje się poświęcić lucha libre już we wczesnych latach swojego życia. Na przykład Rey Mysterio Jr, najbardziej rozpoznawalny luchador w historii, zadebiutował na ringu w wieku zaledwie czternastu lat. Niższe wagi są zwykle poligonem doświadczalnym dla adeptów lucha libre. Z czasem, gdy nabiorą tężyzny fizycznej, będą mogli rywalizować w najbardziej prestiżowych kategoriach.

Lecz poza tym istnieją dwie inne kategorie, w których ograniczenia dotyczą wzrostu. Są to Mini-Estrella oraz Micro-Estrella. Osoby niskorosłe były obecne w lucha libre już od lat siedemdziesiątych. Lecz wtedy ich mecze były traktowane jako swoisty bonus, dodatkowa atrakcja. Oczywiście, zawodnikom nie brakowało przy tym kreatywności – na przykład jeden z nich występował w kostiumie, którego inspiracją był robot R2-D2.

Osoby o niskim wzroście posiadają własną dywizję od początku lat dziewięćdziesiątych, przy czym wówczas zwykle biły się tam maskotki lub odpowiedniki pełnowymiarowych luchadorów. Lecz obecnie zawodnicy tam walczący są tak samo popularni jak ci o nieco wyższym wzroście. Tu mała uwaga – Mini-Estrella została stworzona z myślą o zawodnikach głównie dotkniętych karłowatością, ale nie tylko takich. Maksymalny dopuszczalny wzrost to 159 centymetrów. Zaś w 2017 roku CMLL postanowiła utworzyć dywizję Micro, i ta jest już przeznaczona wyłącznie dla osób niskorosłych.

Wszystko zostaje w rodzinie

A jak w ogóle zostać luchadorem? To proste, wystarczy zapisać się do jednej z wielu szkół lucha libre. Tam śmiałkowie uczą się podstaw „udawanych” zapasów. Piszemy to w cudzysłowie, bo chociaż wynik większości walk kończy się zgodnie z wcześniej ustalonym scenariuszem, to ból spowodowany ciągłym lądowaniem na deskach ringu (lub poza nimi) z wysokości kilku metrów jest jak najbardziej prawdziwy. Każdego ciosu trzeba się nauczyć i wyrobić odpowiedni styl tak, żeby nie zrobić krzywdy zarówno sobie jak i przeciwnikowi.

Ale przede wszystkim, początkujący luchador musi mieć na siebie pomysł. Stanowić odpowiednie połączenie zarówno umiejętności technicznych jak i charyzmy. Być dobrze stworzoną postacią, która wywoła emocje wśród kibiców – pozytywne lub negatywne.

Niektórzy zawodnicy mają nieco łatwiejszą drogę do kariery. Lucha libre oficjalnie istnieje od prawie dziewięćdziesięciu lat. Przez ten czas wykreowała multum postaci, które dziś w Meksyku są uważane za kultowe. Ale to wystarczająco dużo czasu, by stworzyć wręcz całe familie zajmujące się zapasami.

Największą ikoną tego sportu został niejaki Rodolfo Guzman Huerta, który przybrał przydomek El Santo, czyli Święty. Samo przezwisko było przeciwnością charakteru jego postaci, gdyż należał do grupy rudos. Z zadań czarnego charakteru wywiązywał się perfekcyjnie, swoimi nieczystymi zagraniami doprowadzając publiczność do szału.

Wszystko zmieniło się w 1946 roku, kiedy National Wrestling Alliance (NWA) postanowiła zorganizować turniej o swój pas mistrzowski, uznawany wtedy za równoznaczny z tytułem mistrza świata. Broniący barw Meksyku El Santo pokonał w nim wielu renomowanych wrestlerów zza granicy. Od tego momentu luchador stał się ulubieńcem publiczności i pierwszym zapaśnikiem, którego sława wykroczyła poza uprawianą dyscyplinę. Cały kraj zakochał się w jego charakterystycznej srebrnej masce, której nigdy nie stracił w walce.

Rodolfo Guzman w Meksyku był pierwszym superbohaterem z prawdziwego zdarzenia. Seria komiksów z jego postacią była wydawana przez trzydzieści pięć lat. Sam zagrał w ponad pięćdziesięciu filmach. I choć żadna z tych produkcji nie mogłaby aspirować do statuetki Oscara, to postać El Santo skutecznie zapełniała sale kinowe. Stał się ikoną popkultury, a swoją maskę publicznie zdjął tylko raz. Uczynił to już po zapaśniczej karierze, w 1984 roku. Dwa tygodnie później dostał zawału serca, po którym zmarł. Idola pochowano w masce, a żegnało go dziesięć tysięcy osób.

Największy luchador w historii doczekał się aż dziesięciorga dzieci. Ale spośród ich wszystkich najbardziej interesuje nas najmłodszy syn, Jorge, który postanowił pójść w ślady ojca. W ringu zadebiutował na krótko przed jego śmiercią i wkrótce przybrał przydomek El Hijo del Santo – Syn Świętego. Posługiwał się on również takim samym strojem jak ojciec. Nosił srebrne spodnie oraz maskę tego samego koloru, której wzór jest zastrzeżony. To ważne o tyle, że w lucha libre zaangażowana jest praktycznie cała rodzina Guzmanów. I tak bratanek El Hijo del Santo przybrał imię El Nieto del Santo – Wnuk Świętego. Na to syn nie wyraził zgody, chcąc zachować ten tytuł dla swojego własnego potomka. Zatem w świecie lucha libre telenowela rozgrywa się nie tylko na ringu.

Rodzina El Santo jest jedną z największych i najpopularniejszych, ale nie takich familii w świecie meksykańskich zapasów jest multum. Swojego „syna” doczekał się również jeden z największych przeciwników (a później sojuszników) Świętego – Blue Demon. L.A. Park, który występował w charakterystycznym, czarnym stroju z namalowanym szkieletem, ma dwóch następców. Pomiędzy linami fruwał też jego brat oraz trzech wujków. Rey Mysterio Junior również jest trenowany przez członka rodziny – Reya Mysterio Seniora, który jest jego wujkiem. Tego rodzaju koneksje tylko zagęszczają odpowiadane na ringach historie konfliktów pomiędzy poszczególnymi zapaśnikami, które ciągną się od pokoleń.

Blue Demon Junior podczas konferencji prasowej. Fot. Newspix

Czy to jeszcze jest sport?

Gdybyście zadali to pytanie w Meksyku, odpowiedź byłaby tylko jedna – oczywiście, że to jest sport. Lecz nad Wisłą do wrestlingu jako sportu podchodzi się ze sporym dystansem. Główny argument przeciwników to udawane walki, markowane ciosy i przede wszystkim wynik starcia znany zawodnikom jeszcze przed jego rozpoczęciem. Tylko czy to aby na pewno słuszny tok rozumowania?

Sięgnijmy do litery prawa w celu ustalenia, czy taki rodzaj zapasów w ogóle spełnia definicję sportu. Okazuje się, że tak, o czym mówi już artykuł 2. Ustawy o sporcie:

Art. 2. 1. Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach

Wobec tego teatralność i udawane ciosy nie mają nic do rzeczy. Luchadorzy muszą ostro zasuwać na treningach, szkolić się technicznie i poprawiać swoje aspekty fizyczne. Zatem lucha libre – tak jak wrestling – spełnia założenia sportu również w naszym kraju. Co z tego, że niektóre ciosy są markowane, skoro prawdziwy jest ból zawodników, którzy z impetem uderzają całym ciałem o ring? Realna jest krew, która nie raz pojawia się podczas meczów. Tak jak kontuzje powstałe w efekcie dziesiątek godzin na treningach.

To w zasadzie zamyka dyskusję, ale pochylmy się nad być może najważniejszym argumentem przeciwników, czyli ustawianymi walkami. Ten aspekt nie definiuje sportu. Owszem, wrestling wpisuje się przede wszystkim w termin rozrywki sportowej, jednak ona w wielu przypadkach jest tożsama ze sportem jako takim. To widowisko mające w sobie elementy teatru, ale wciąż – widowisko sportowe.

A jakie jest wasze zdanie? To jeszcze jest sport, czy już wyłącznie sztuka odgrywana przez osiłków ku uciesze publiczności?

SZYMON SZCZEPANIK

Fot. Newspix

Przeczytaj również:

Weszło
29.11.2021

QUIZ. Czy znasz wszystkich zdobywców Złotej Piłki?

Cały świat będzie dzisiaj mówił o Złotej Piłce. A skoro takie z was kozaki, to zmierzcie się z naszym quizem. Zadanie jest teoretycznie proste – zaznaczyć 44 piłkarzy, którzy sięgnęli po Złotą Piłkę. Messi, Ronaldo – to banał. Schody zaczynają się, gdy grzebiemy w historii. Który z Węgrów sięgnął po tę nagrodę? Jak to było […]
29.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Komu redakcja Weszło wręczyłaby Złotą Piłkę?

Wojciech Kowalczyk podmieniający Kamila Grosickiego na Leo Messiego na najwyższym stopniu podium plebiscytu Złotej Piłki? Paweł Paczul tłumaczący swój wybór jednym zdaniem? Mateusz Rokuszewski opowiadający o swoich wyborach w prawie półgodzinnym wideo? To wszystko w jednym miejscu, a i tak to jeszcze mało, bo poświęciliśmy pióra i głowy redaktorów Weszło, żeby odpowiedzieć sobie na jedno […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

PRASA. Michniewicz przed zwolnieniem w szatni: Żaden piłkarz mnie nie zwolni!

– Żaden piłkarz mnie nie zwolni! Nie pozwolę, żeby ktoś wbijał mi nóż w plecy – emocjonalnie przemawiał Czesław Michniewicz podczas swojej ostatniej, jak się okazało, odprawy jako trener Legii. Na mecz do Gliwic zabrał 16 legionistów, tych, których uważał, że będą go bronić do końca – czytamy w „Przeglądzie Sportowym”, w większym tekście o […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sevilla sobie grała, a Real sobie strzelał. Zgadnijcie, kto wygrał

Sevilla naprawdę miała pomysł na to spotkanie. W ofensywie miliony rozwiązań, kilka wariantów stałych fragmentów gry, przebojowi piłkarze i składne akcje. W defensywie podwajanie zabezpieczenia na skrzydłach, minimalizowanie ryzyka, niedopuszczenie Realu Madryt do choćby jednej groźnej akcji we własnym polu karnym. A Królewscy? No oni proszę państwa strzelali.  SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA LIGĘ HISZPAŃSKĄ Real […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Przedziwna niedziela w Kuusamo. I bardzo nieudana dla Polaków

Zaczęło się od pecha Ryoyu Kobayashiego, wczorajszego triumfatora, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co wykluczyło go z niedzielnej rywalizacji. Potem mieliśmy wpadkę Halvora Egnera Graneruda, który nie przeszedł kwalifikacji. W końcu obejrzeliśmy loteryjny, rwany konkurs. O ile jeszcze pierwszą serię dało się przeżyć (choć złe warunki nie oszczędziły kilku skoczków, w tym Kamila […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Boks
27.11.2021

Teofimo Lopez – sensacyjny mistrz, który wygrywa z własnymi demonami

To niespodziewany czempion, który zdetronizował samego Wasyla Łomaczenkę. Jednak być może najważniejszą walkę w życiu stoczył wcześniej, w 2019 roku, kiedy zmagał się z depresją. I choć wyszedł z niej zwycięsko, to sam pewnie powiedziałby, że to starcie jeszcze się nie skończyło. Wciąż ma w sobie demony – dokładnie tak samo, jak jego ojciec i […]
27.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Inne sporty
25.11.2021

Valentino Rossi. Sześć twarzy włoskiego mistrza MotoGP

Przez 26 lat pozostawał jednym z najlepszych i najbardziej ekscytujących zawodników do oglądania. Na motocyklu jeździł tak, że podziwiano go na całym świecie. Był właściwie jedynym zawodnikiem, który wyrósł poza tor, stał się gwiazdą równą najlepszym kierowcom Formuły 1 czy tenisistom. Ci zresztą też go podziwiali. Jego styl. Jego osiągnięcia. Jego małe wariactwa. Przede wszystkim […]
25.11.2021
Inne sporty
22.11.2021

Minęło 45 lat, a Rocky wciąż inspiruje. O filmie, który stał się fenomenem

Sylvester Stallone nie mógł się spodziewać, że stanie się gwiazdą. W teorii nie miał na to żadnych zadatków. Grał kiepsko, z powodu paraliżu części twarzy mówił w taki sposób, że nawet Arnold Schwarzenegger rzucił mu kiedyś: „Sly, masz akcent”. Wystarczył jednak jeden scenariusz, jedna rola, jeden film. Kiedy pojawił się „Rocky”, Stallone stał się wielki. […]
22.11.2021
Inne sporty
18.11.2021

Potęga pokonana. Vive wygrywa z Barceloną na jej terenie!

FC Barcelona to potęga piłki ręcznej. Dziesięciokrotny zwycięzca Ligi Mistrzów. Obrońca tytułu. FC Barcelona nie przegrała u siebie w tych rozgrywkach od grudnia 2015 roku. Wtedy do Palau Blaugrana przyjechało Vive Kielce. Wygrało wówczas z Katalończykami po raz pierwszy w historii. Dziś, po niemal sześciu latach, kielczanie znowu zawitali w hali Dumy Katalonii. I znowu […]
18.11.2021
Inne
13.11.2021

Zbigniew Bródka na podium Pucharu Świata!

Dziś byliśmy świadkami jednego z najbardziej spektakularnych sportowych powrotów w Polsce w ostatnich latach. 37-letni Zbigniew Bródka, który jakiś czas temu wznowił karierę panczenisty, wywalczył brązowy medal Pucharu Świata w wyścigu masowym! Dwa lata temu Polak powiedział „pas”. Podczas mistrzostw świata w 2019 roku, rozgrywanych w niemieckim Inzell, na swoim koronnym dystansie 1500 metrów zajął […]
13.11.2021
Tenis
11.11.2021

Debiut do zapomnienia. Świątek przegrała z Sakkari

Iga Świątek w gronie tegorocznych uczestniczek WTA Finals jest najmłodsza. Mimo tego Martina Navratilova i Chris Evert – dwie legendy tenisa i ambasadorki turnieju – stawiały na nią, pytane o to, która z zawodniczek wygra turniej. Bo Iga grać na najwyższym poziomie potrafi – zresztą gdyby było inaczej, nie znalazłaby się w Guadalajarze. Sęk w […]
11.11.2021
Weszło
29.11.2021

QUIZ. Czy znasz wszystkich zdobywców Złotej Piłki?

Cały świat będzie dzisiaj mówił o Złotej Piłce. A skoro takie z was kozaki, to zmierzcie się z naszym quizem. Zadanie jest teoretycznie proste – zaznaczyć 44 piłkarzy, którzy sięgnęli po Złotą Piłkę. Messi, Ronaldo – to banał. Schody zaczynają się, gdy grzebiemy w historii. Który z Węgrów sięgnął po tę nagrodę? Jak to było […]
29.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Komu redakcja Weszło wręczyłaby Złotą Piłkę?

Wojciech Kowalczyk podmieniający Kamila Grosickiego na Leo Messiego na najwyższym stopniu podium plebiscytu Złotej Piłki? Paweł Paczul tłumaczący swój wybór jednym zdaniem? Mateusz Rokuszewski opowiadający o swoich wyborach w prawie półgodzinnym wideo? To wszystko w jednym miejscu, a i tak to jeszcze mało, bo poświęciliśmy pióra i głowy redaktorów Weszło, żeby odpowiedzieć sobie na jedno […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

PRASA. Michniewicz przed zwolnieniem w szatni: Żaden piłkarz mnie nie zwolni!

– Żaden piłkarz mnie nie zwolni! Nie pozwolę, żeby ktoś wbijał mi nóż w plecy – emocjonalnie przemawiał Czesław Michniewicz podczas swojej ostatniej, jak się okazało, odprawy jako trener Legii. Na mecz do Gliwic zabrał 16 legionistów, tych, których uważał, że będą go bronić do końca – czytamy w „Przeglądzie Sportowym”, w większym tekście o […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sevilla sobie grała, a Real sobie strzelał. Zgadnijcie, kto wygrał

Sevilla naprawdę miała pomysł na to spotkanie. W ofensywie miliony rozwiązań, kilka wariantów stałych fragmentów gry, przebojowi piłkarze i składne akcje. W defensywie podwajanie zabezpieczenia na skrzydłach, minimalizowanie ryzyka, niedopuszczenie Realu Madryt do choćby jednej groźnej akcji we własnym polu karnym. A Królewscy? No oni proszę państwa strzelali.  SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA LIGĘ HISZPAŃSKĄ Real […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Boks
27.11.2021

Teofimo Lopez – sensacyjny mistrz, który wygrywa z własnymi demonami

To niespodziewany czempion, który zdetronizował samego Wasyla Łomaczenkę. Jednak być może najważniejszą walkę w życiu stoczył wcześniej, w 2019 roku, kiedy zmagał się z depresją. I choć wyszedł z niej zwycięsko, to sam pewnie powiedziałby, że to starcie jeszcze się nie skończyło. Wciąż ma w sobie demony – dokładnie tak samo, jak jego ojciec i […]
27.11.2021
Pekin 2022
23.11.2021

Czy Chiny zawiodą na własnych igrzyskach?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. Nie mamy wątpliwości, że podobnie jak w 2008 roku, kiedy to stolica Chin była gospodarzem letniej odmiany tej imprezy, ta zimowa również zostanie pokazana z wielką pompą i ogromnym przepychem. Chińczycy po prostu tak działają. Nie szczędzą gorsza na sportowy makijaż ze złota, mający przykryć ich […]
23.11.2021
Inne sporty
19.11.2021

Igrzyska, loty oraz powroty. Ruszają skoki narciarskie!

W  końcu wróciły. Po długich miesiącach letniego snu fani skoków narciarskich mogą się obudzić, zasiąść przed telewizorami lub – mamy taką nadzieję – na trybunach i oglądać swoich idoli w akcji. Ci najwięksi, którzy w sen nie zapadli, mogą już przestać wegetować, żywiąc się transmisjami z Letniego Grand Prix oraz kompilacjami w stylu najlepszych skoków […]
19.11.2021
Siatkówka
16.11.2021

Asseco Resovia, czyli w krainie pieniędzy i niepowodzeń

Początek sezonu – uzbrojona w nowe gwiazdy Asseco Resovia Rzeszów zapowiada walkę o medale. Środek sezonu – rywale z PlusLigi weryfikują siłę rzeszowskiego zespołu. Choć drużyna jest mocna na papierze, to brak jej zgrania. Nie jest w stanie nawiązać walki z najlepszymi zespołami ligi. Czasem po prostu jest bezradna. Koniec sezonu –  kolejne rozczarowanie. Miał […]
16.11.2021
Inne sporty
11.11.2021

Saul Alvarez – mistrz o kilku obliczach

To postać niejednoznaczna. Z jednej strony ringowy geniusz, który stylem walki rozkochał w sobie miliony widzów. Poza ringiem wspiera wiele akcji charytatywnych, choć się z tym nie afiszuje. Jak twierdzi, pomaga bo może, nie robi tego dla blasku fleszy. Prywatnie jest kochającym ojcem trójki dzieci. Ponadto, to sprawny biznesmen. Z drugiej strony, wielu ekspertów uważa, […]
11.11.2021
Inne sporty
07.11.2021

Lucha libre, czyli sportowe dziedzictwo Meksyku

To jeden z narodowych sportów Meksyku, choć zapewne znajdzie się wiele głosów, które nie nazwałyby go w ogóle sportem. Wszystko dlatego, że najbardziej kojarzy się z amerykańskim wrestlingiem, a oba światy przenikają się właściwie od początku swojej historii. Jednak dla samych Meksykanów jest nawet czymś więcej. To seria niesamowitych opowieści o postaciach, których wzloty i […]
07.11.2021
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
iufo
iufo
21 dni temu
Bernardeschi - człowiek, który pozostanie platfusem
Bernardeschi - człowiek, który pozostanie platfusem (@bernardeschi)
21 dni temu

Lucha Libre nie śledzę, ale jestem fanem WWE.
Fanem coraz mniej zagorzałym, bo to co ostatnio odwala się w federacji Vince’a skutecznie zniechęca do śledzenia jej losów.
Patrząc na wrestling pod kątem WWE to wahałbym nazwać się go sportem właśnie przez oskryptowanie – tutaj dodam, że oskryptowane mecze piłkarskie polskiej ligi z czasów (chyba) minionych też nie uważam za sport . Określenie rozrywka sportowa chyba bardziej pasuje i sami oficjele WWE nie mają z tym problemu.
Jednakże, sami profesjonalni wrestlerzy to znakomicie wytrenowani sportowcy. Nawet więcej, bo żeby zostać prawdziwą gwiazdą wrestlingu trzeba być jeszcze „dobrym na micu” i mieć jakiś pomysł na swoją postać.
Reasumując – wrestling to sport? Być może. Wrestlerzy to sportowcy? Jak najbardziej tak.

Lessi
Lessi
21 dni temu

Wrestlerzy swoim wysportowaniem i atletyzmem zawstydzili by niektórych”prawdziwych” sportowców.

Sok z Kiszczaka
Sok z Kiszczaka (@sok-z-kiszczaka)
21 dni temu
Reply to  Lessi

Nie tylko tym.
Jakikolwiek RAW czy SMACKDOWN to 1,5-2,5 godzin
ciągłej jazdy, sportu, dramy i kabaretu, gdy tymczasem
w naszej lidze często czekamy godzinę na jedną akcję, jeden szczał, oglądamy bandycką kopaninę, a nawiedzeni „komentatorzy” pierdolą bez wytchnienia i na zmianki, tak że nawet nie sposób skupic się na samym meczu.

Sok z Kiszczaka
Sok z Kiszczaka (@sok-z-kiszczaka)
21 dni temu

To jakieś potwory są te meksykany,
A poza tym, to udawactwo, jak dzisiejszy futbol, gdzie
na ten przykład, kolejne mistrzostwa Legii traktuje się na poważnie.
Tak jak i sędziowanie, komentowanie jej…

Lessi
Lessi
21 dni temu

No wyobraź sobie, że nikt z oglądających nie ogląda tego dla jakiejś rywalizacji tylko dla funu, to jak oglądanie seriali i płakanie że mają scenariusz

belmondoe
belmondoe
21 dni temu

najlepsze gale wrestlingu? tylko polskie, katolickie PTW z Panem Pawłowskim
jakieś garażowe KPW nie ma nawet podjazdu do tak wykwintnej federacji

Suche Info
29.11.2021

Ramos o współpracy z Messim i Złotej Piłce

Sergio Ramos zadebiutował wczoraj w barwach PSG, co oznacza również, że po raz pierwszy wystąpił w jednym zespole z Leo Messim, z którym przez lata rywalizował jako piłkarz Realu Madryt. Po meczu z Saint-Etienne został zapytany o ten fakt przez reportera ESPN.  Hiszpan swoimi słowami namalował Messiemu piękną laurkę. – Jest w dobrej formie i […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Dominik Nowak na wylocie z Korony. Trwa spotkanie w klubie

Czy to ostatnie chwile Dominika Nowaka w Kielcach? Wiele wskazuje na to, że tak. Trener pierwszoligowej Korony od dłuższego czasu siedział na stołku, który dość mocno parzył. Jego odejście z Kielc było spodziewane od dawna, informowaliśmy nawet, że Korona kontaktowała się z Leszkiem Ojrzyńskim. W pierwszoligowym klubie właśnie trwa narada. O godz. 10 rozpoczęło się […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

QUIZ. Czy znasz wszystkich zdobywców Złotej Piłki?

Cały świat będzie dzisiaj mówił o Złotej Piłce. A skoro takie z was kozaki, to zmierzcie się z naszym quizem. Zadanie jest teoretycznie proste – zaznaczyć 44 piłkarzy, którzy sięgnęli po Złotą Piłkę. Messi, Ronaldo – to banał. Schody zaczynają się, gdy grzebiemy w historii. Który z Węgrów sięgnął po tę nagrodę? Jak to było […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Zespół Kacpra Przybyłki w finale Konferencji Wschodniej

Trwa faza play-off w MLS. W trakcie wczorajszych meczów poznaliśmy dwóch finalistów. Na Zachodzie to Real Salt Lake (ograny 2-1 został Sporting Kansas City), a na Wschodzie – Philadelphia Union, której piłkarzem jest Kacper Przybyłko, w związku z czym ten mecz interesował nas trochę bardziej.  Przybyłko pojawił się w pierwszym składzie na mecz z Nashville […]
29.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Komu redakcja Weszło wręczyłaby Złotą Piłkę?

Wojciech Kowalczyk podmieniający Kamila Grosickiego na Leo Messiego na najwyższym stopniu podium plebiscytu Złotej Piłki? Paweł Paczul tłumaczący swój wybór jednym zdaniem? Mateusz Rokuszewski opowiadający o swoich wyborach w prawie półgodzinnym wideo? To wszystko w jednym miejscu, a i tak to jeszcze mało, bo poświęciliśmy pióra i głowy redaktorów Weszło, żeby odpowiedzieć sobie na jedno […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

PRASA. Michniewicz przed zwolnieniem w szatni: Żaden piłkarz mnie nie zwolni!

– Żaden piłkarz mnie nie zwolni! Nie pozwolę, żeby ktoś wbijał mi nóż w plecy – emocjonalnie przemawiał Czesław Michniewicz podczas swojej ostatniej, jak się okazało, odprawy jako trener Legii. Na mecz do Gliwic zabrał 16 legionistów, tych, których uważał, że będą go bronić do końca – czytamy w „Przeglądzie Sportowym”, w większym tekście o […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Dwa miesiące przerwy Jędrzejczyka

Legia Warszawa wydała komunikat dotyczący stanu zdrowia swoich piłkarzy. We wczorajszym spotkaniu z Jagiellonią Białystok boisko z powodu kontuzji opuściło aż czterech graczy.  Najbardziej konkretny przekaz dotyczy Artura Jędrzejczyka. 40-krotny reprezentant Polski złamał obojczyk i przejdzie operację. W związku z tym czeka go około dwumiesięczna przerwa. W przypadku Mattiasa Johanssona dokładniejszą diagnozę poznamy po badaniach […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sevilla sobie grała, a Real sobie strzelał. Zgadnijcie, kto wygrał

Sevilla naprawdę miała pomysł na to spotkanie. W ofensywie miliony rozwiązań, kilka wariantów stałych fragmentów gry, przebojowi piłkarze i składne akcje. W defensywie podwajanie zabezpieczenia na skrzydłach, minimalizowanie ryzyka, niedopuszczenie Realu Madryt do choćby jednej groźnej akcji we własnym polu karnym. A Królewscy? No oni proszę państwa strzelali.  SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA LIGĘ HISZPAŃSKĄ Real […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Mamrot: „Dziwiła mnie bojaźliwość mojego zespołu”

Legia Warszawa wygrała u siebie 1:0 z Jagiellonia Białystok i przełamała fatalną passę porażek. Rozgoryczenia przebiegiem spotkania nie ukrywał szkoleniowiec gości, Ireneusz Mamrot, któremu nie podobała się bojaźliwość jego podopiecznych. – Możemy mieć do siebie ogromne pretensje za pierwszą połowę. Chcieliśmy dłużej utrzymywać się przy piłce, grać wyżej i intensywnie. Dziwiła mnie bojaźliwość mojego zespołu […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Fatalny błąd bramkarza Sevilli [WIDEO]

Real Madryt bardzo słabo zaczął spotkanie z Sevillą i po 12. minutach przegrywał 0:1. „Królewskim” udało się jednak wyrównać, ponieważ pomocną dłoń wyciągnął ku nim golkiper drużyny przyjezdnej, Bono. Spójrzcie sami: Fatalny błąd Bono! 😱😱😱 Takich pomyłek nie wybacza Karim Benzema, który trafia na 1:1! ⚽ #lazabawa 🇪🇸 pic.twitter.com/MICcavDb3J — ELEVEN SPORTS PL (@ELEVENSPORTSPL) November […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Piotr Zieliński z kolejnym golem w Serie A [WIDEO]

Kolejny mecz ligowy, kolejny gol Piotra Zielińskiego. Ostatnio polski pomocnik trafił w starciu z Interem, tym razem ukąsił przeciwko Lazio. No jest w gazie Piotrek, nie da się tego nie zauważyć. Spójrzcie sami: PIOTR ZIELIŃSKI ZNOWU Z BRAMKĄ! ⚽ Dzięki jego trafieniu SSC Napoli prowadzi w starciu z S.S. Lazio! 👏 Zobaczcie gola reprezentanta Polski! […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

LIGA MINUS – LIVE OD 21:00

28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Napoli uhonorowało Diego Maradonę pomnikiem

Diego Maradona to bez wątpienia najważniejsza postać w historii Napoli, najbardziej uwielbiana legenda klubu i jedna z ikon całego Neapolu. Nie może zatem dziwić, że władze klubu uczciły kultowego Argentyńczyka pomnikiem. Wygląda on tak: DIEGO 🔟 💙 #ForzaNapoliSempre pic.twitter.com/Zfd49XHfvc — Official SSC Napoli (@sscnapoli) November 28, 2021 Pomnik Maradony na Stadio Diego Maradona. Wszystko się […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Plaga kontuzji w Legii Warszawa

Legia Warszawa wygrała 1:0 z Jagiellonią Białystok, ale radosną atmosferę przy Łazienkowskiej – poza kiepską postawą w drugiej połowie spotkania – zakłóca plaga kontuzji, która dotknęła drużynę. Przed trenerem Markiem Gołębiewskim mnóstwo znaków zapytania. Podsumujmy: w 10. minucie meczu urazu nabawił się Artur Jędrzejczyk – prawdopodobnie uszkodził obojczyk na drugą połowę nie wyszedł Mattias Johansson […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

W hicie Premier League grała tylko jedna drużyna. Druga dostała punkt w prezencie

Jakim cudem Chelsea nie zgarnęła dzisiaj trzech punktów? Należy o to spytać piłkarzy The Blues, którzy mimo 66% posiadania piłki i nieustannego naporu na bramkę rywala, nie potrafili strzelić żadnej bramki z gry. Jakim cudem Manchester United strzelił bramkę, mimo zaledwie trzech oddanych strzałów przez całe spotkanie? O to również należy spytać piłkarzy Chelsea. To […]
28.11.2021