Brąz, spadek i solidność. XI dekady Zagłębia

Opublikowane 09.02.2021 17:12 przez

Jakub Białek

Zagłębie Lubin poprzedniej dekady? Typowy ligowy średniak. Z dwoma odchyłami – spadkiem z ligi w sezonie 13/14 i trzecim miejscem w latach 15/16. Miedziowi spędzili w minionym dziesięcioleciu tylko jeden sezon poza Ekstraklasą, więc wraz z nimi zamykamy nasz cykl jedenastek dekady.

Przy okazji zapraszamy do sprawdzenia pozostałych odcinków:

DOMINIK HŁADUN – 74 mecze

Wyboru dokonywaliśmy pomiędzy Dominikiem Hładunem a Konradem Forencem. Z perspektywy Zagłębia to dobra informacja – oznacza ona, że szkolenie bramkarzy przebiega w porządku, skoro do XI dekady załapało się dwóch wychowanków. Ale i zła – Forenc i Hładun nie zawsze byli postrzegani jako pierwszy wybór. Ale mało kto z golkiperów z zaciągu sprawdził się w dłuższej perspektywie.

Najdłuższy staż miał Polacek, który raczej obniżał poziom swojej drużyny i niech nie odwodzi was od tego fakt, iż otrzymywał powołania ze słowackiej reprezentacji. Na początku dekady z dobrej strony pokazywał się Bojan Isajlović, lecz w tym dziesięcioleciu ma za krótki staż, by być rozpatrywanym. Michał Gliwa z czasem się ogarnął, ale jeszcze w Zagłębiu nawiązywał swoimi interwencjami do Mariusza Pawełka z najlepszych czasów. Wybór jest więc prosty – Hładun. Solidny bramkarz i perspektywa Zagłębia na zarobek w letnim oknie transferowym.

REZERWOWY (BRAMKARZ):

 • Konrad Forenc – 90 meczów

ALAN CZERWIŃSKI – 87 meczów, 2 gole, 16 asyst

W zeszłym sezonie mogliśmy się zastanawiać, kto był najlepszym prawym obrońcą ligi – on czy Vesović. Jak dla nas, obaj byli na tej samej półce. Alan Czerwiński to fajna historia – późno zadebiutował w Ekstraklasie (w wieku 24 lat) i szybko wyrósł na czołowego piłkarza na swojej pozycji, dając klubom przykład, że czasem warto postawić na wyróżniającego się pierwszoligowca.

Szczęście nie było po jego stronie też w samym Lubinie – leczył przecież uraz, który wykluczył go z gry na długie miesiące. Sam Czerwiński od zawsze uchodził za wzór pracowitości, a wśród lubińskich kibiców zyskał szacunek tym, że nie odstawił nogi już po podpisaniu kontraktu z Lechem. Koniec końców odszedł jako jeden z najlepszych fachowców na prawej stronie w kraju, a i zaliczył też debiut w reprezentacji.

LUBOMIR GULDAN – 269 meczów, 14 goli, 9 asyst

Absolutnie bezdyskusyjny wybór. Nikt nie ma w minionym dziesięcioleciu takiej liczby meczów, co Słowak. Miał różne okresy w Zagłębiu, lecz poniżej pewnego poziomu nigdy nie schodził. Nie brylował na zewnątrz, lecz wewnątrz szatni był liderem, ale też wzorem podejścia do pracy – wciąż był dobrym obrońcą mimo 37 lat na karku. Dziś to on odpowiada w Lubinie za ściąganie piłkarzy. Daj Boże, by sprowadzał takich z podobnym CV do swojego – przed Zagłębiem grał w Żylinie i Łudogorcu, można było więc się spodziewać, że nie przyjeżdża do naszej ligi anonimowa postać.

MACIEJ DĄBROWSKI – 93 mecze, 7 goli, 3 asysty

Może nie miał szczególnie ekskluzywnej końcówki, bo w sezonie 18/19 stał się w zasadzie bezużyteczny, praktycznie nie podnosząc się z ławki. Ale całościowo czas Zagłębia to najlepszy okres w jego karierze. No, rzecz jasna poza sezonem 17/18, gdy jako legionista został wybrany najlepszym obrońcą sezonu. Ale i wtedy zaliczył kilka meczów w Zagłębiu, także w eliminacjach do Ligi Europy. W Lubinie urzędował dwa razy – przed Legią i po Legii, gdy miał załatać lukę po Jarosławie Jachu. To właśnie obecnego obrońcę Rakowa postrzegaliśmy jako ewentualną alternatywę. I była to kandydatura co najmniej mocna – przecież gdyby nie porwał się na głęboką, angielską wodę, prawdopodobnie pojechałby na mundial jako piłkarz Zagłębia.

DJORDJE COTRA – 144 mecze, 3 gole, 20 asyst

Polonia ściągnęła do Polski solidnego Serba, a po jej upadku skorzystało Zagłębie. Stwierdzenie, że był na lewej stronie bezkonkurencyjny, byłoby niesprawiedliwe wobec Saszy Balicia. Ale jednak Czarnogórzec to nie ten poziom, co Cotra.

Momentami mieliśmy wrażenie, że gość się nie zatrzymuje. Żelazne płuca i duża ochota do walki. Nieprzypadkowo zresztą nosił opaskę kapitana. Lubińskim kibicom pewnie nie spodobał się fakt, że przeniósł się na koniec kariery do rywala zza miedzy. Dawał liczby z przodu – przełożyło się to łącznie na 20 asyst. Jeśli mielibyśmy szukać mankamentów, czasem przez to nie nadążał w tyłach.

REZERWOWI (OBROŃCY):

 • Costa Nhamoinesu – 58 meczów, 3 gole, 1 asysta
 • Jiri Bilek – 71 meczów, 1 gol, 3 asysty
 • Pavel Widanow – 62 meczów, 0 goli, 2 asysty
 • Adam Banaś – 64 mecze, 4 gole, 1 asysta
 • Jarosław Jach – 78 meczów, 4 gole, 1 asysta
 • Aleksandar Todorovski – 87 meczów, 0 goli, 3 asysty
 • Bartosz Kopacz – 98 meczów, 3 gole, 3 asysty
 • Sasa Balić – 105 meczów, 6 goli, 5 asyst

ŁUKASZ PIĄTEK – 193 meczów, 10 goli, 2 asysty

Synonim solidnego ligowca. Pamięta czasy, gdy Zagłębie popadło w marazm i spadło do pierwszej ligi. Ale akurat do Piątka trudno było mieć w tamtym czasie pretensje. Nosił opaskę kapitana, nie tracił miejsca w składzie od początku swojej przygody z Lubinem, aż do samego końca. Solidny i… po prostu solidny. Prawie dobił do dwusetki meczów, więc trzeba go docenić.

ALEKSANDER KWIEK – 68 meczów, 14 goli, 19 asyst

Bywały sezony, gdy Aleksander Kwiek woził się na łatce solidnego ligowca. Ale ta łatka wzięła się z dwóch lat w Zagłębiu, gdy wykręcił rewelacyjne liczby.

 • 13/14 – 3 gole, 9 asyst
 • 14/15 – 9 goli, 6 asyst

Oczywiście, w tym drugim sezonie miał łatwiej, bo mowa o sytuacji, gdy Zagłębie spadło do pierwszej ligi. Ale i tak należy mu się za te rozgrywki dobre słowo, bo wydatnie pomógł Miedziowym w awansie, będąc czołową postacią drużyny. Kto, jeśli nie Kwiek? Myśleliśmy nad Filipem Jagiełło, który jednak nie notował tak okazałych liczb. Ale w odróżnieniu do Kwieka, dał swojemu klubowi zarobić. Porównywalną do Jagiełły opcją był Jarosław Kubicki.

SZYMON PAWŁOWSKI – 66 meczów, 22 gole, 13 asyst

Czołowa postać ligi przez kilka sezonów. Najlepsze liczby zanotował jeszcze w minionej dekadzie, gdy Zagłębie było w pierwszej lidze – 12 goli i 13 asyst. Ale i te ekstraklasowe sezony były całkiem dobre. Najbardziej okazały ten bezpośrednio przed transferem do Lecha, gdy wykręcił 8 goli i 7 asyst. Przerastał Zagłębie, to bez dwóch zdań.

FILIP STARZYŃSKI – 155 meczów, 40 goli, 44 asysty

Czy w Lubinie mu wygodnie? Czy mógłby spróbować czegoś więcej – jeśli nie polskiego klubu, z którym realnie walczyłby o trofea, to jakiejś Turcji, albo innej Holandii? Pewnie tak. I to abstrahując od faktu, że zanim trafił do Zagłębia, nie poszło mu w Belgii.

Miał więc na swoim wizerunku pewną rysę, ale lubinianie zrobili wówczas jeden z najlepszych strzałów transferowych dekady. Starzyński jest liderem zespołu do dziś – abstrahując od faktu, że w obecnym sezonie nie błyszczy – dzięki solidnym apanażom, jakie zostały mu zaproponowane przy przedłużaniu umowy. W rozpatrywanym przez nas okresie nikt całościowo nie wykręcił w Zagłębiu lepszych statystyk niż „Figo”.

DAMJAN BOHAR – 80 meczów, 28 goli, 14 asyst

Gość miał patent na gola. Nawet, jeśli miewał mecze, w których nie było go zbyt często przy „robieniu gry”, jakoś znajdywał lukę w obronie rywali, dawał urwać się sam na sam. Bohar to wyrzut sumienia polskich klubów – nawet mimo swojego wieku, był do wyjęcia za stosunkowo niewielkie pieniądze. Chętnych nie było, skorzystał… Nenad Bjelica. Jako skrzydłowy zaliczał gola bądź asystę co 144 minuty. Ciężko znaleźć skrzydłowego, który w ostatnich latach zaliczałby tak dobre statystyki.

REZERWOWI (POMOCNICY):

 • Łukasz Hanzel – 59 meczów, 4 gole, 13 asyst
 • Dawid Abwo – 84 mecze, 9 goli, 7 asyst
 • Adrian Rakowski – 101 meczów, 4 gole, 6 asyst
 • Maciej Małkowski – 48 meczów, 5 goli, 5 asyst
 • Filip Jagiełło – 98 meczów, 5 goli, 10 asyst
 • Jarosław Kubicki – 124 mecze, 7 goli, 1 asysta
 • Lukasz Janoszka – 142 mecze, 19 goli, 10 asyst
 • Bartosz Slisz – 51 meczów, 2 gole, 4 asysty
 • Bartłomiej Pawłowski – 68 meczów, 12 goli, 13 asyst
 • Sasza Żivec – 46 meczów, 10 goli, 9 asyst

MICHAL PAPADOPULOS – 145 meczów, 37 goli, 15 asyst

Przyznamy, mieliśmy na tej pozycji sporą zagwozdkę. Z jednej strony Papadopulos – piłkarz mający w Zagłębiu znacznie inną reputację niż w Piaście czy Koronie, gdzie był już postrzegany jako ligowy dżemik. Ba! Bywały nawet czasy, gdy był uznawany za jednego z najlepszych napastników w całej lidze. Nigdy nie zaliczył sezonu, w którym rozbił bank. Jego najlepszym sezonem w Zagłębiu, ale i w całym życiu, był 14/15, gdy na poziomie pierwszej ligi sieknął 12 sztuk. A dwa sezony wcześniej było ich 11.

Jasne, miewał też momenty, gdy się kompletnie zacinał. Jego konkurenci to…

 • Krzysztof Piątek,
 • Jakub Świerczok,
 • Bartosz Białek.

Gdyby nie fakt, że Świerczok był w Lubinie tylko pół roku (17 goli!), pewnie byłby mógł zostać wzięty pod uwagę. Z Białkiem sytuacja jest analogiczna – pograł za krótko. Piątek z kolei w Zagłębiu jeszcze nie błyszczał, jego najlepszy dorobek w skali sezonu to osiem bramek w pierwszej lidze. A na wyższym poziomie, sieknął maksymalnie sześć sztuk. Czujemy lekki niesmak, ale jednak stawiamy na Czecha.

REZERWOWI (NAPASTNICY):

 • Arkadusz Woźniak – 155 meczów, 23 mecze, 14 asyst
 • Arkadiusz Piech – 34 mecze, 14 goli, 6 asyst
 • Krzysztof Piątek – 85 meczów, 18 bramek, 9 asyst
 • Jakub Świerczok – 25 meczów, 17 goli, 3 asysty
 • Bartosz Białek – 20 meczów, 9 goli, 4 asysty

CAŁA JEDENASTKA:

Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Weszło
14.01.2022

Dyrektor sportowy Wolfsburga dla Weszło. „Niewielu jest tak uzdolnionych piłkarzy jak Kamiński”

– Chcemy, żeby Kamiński od lata grał u nas maksymalnie dużo i wszedł na poziom Bundesligi tak szybko, jak to możliwe – mówi w rozmowie z Weszło Marcel Schäfer, dyrektor sportowy VfL Wolfsburg. Na jakiej pozycji widzi Polaka jego nowy klub? Czy będzie wprowadzany powoli, a może od razu ma walczyć o wyjściowy skład? Jakim […]
14.01.2022
Weszło
13.01.2022

Co zrobić z ambicją Fabiana Piaseckiego?

Śląsk Wrocław skrócił wypożyczenie Fabiana Piaseckiego, co oznacza, że problematyczna sytuacja sprzed pół roku wraca do punktu wyjścia. Napastnik nie będzie czarował już w Stali Mielec, która nie znalazła środków na to, by go wykupić. A jednocześnie znów czeka go walka o miejsce w składzie z Erikiem Exposito, która nie musi zakończyć się powodzeniem. Pat […]
13.01.2022
Weszło
12.01.2022

Rasistowska Legia jest za Armenią, więc pozwoliła na pobicie Emreliego. Tak było! Naprawdę!

Pobicie Mahira Emreliego to sprawa, której nie należy bagatelizować. Zwłaszcza w świetle faktów, jakich dostarcza nam prawnik azerskiego piłkarza. Wydawało się, że to kwestia, którą powinni rozstrzygnąć policjanci, kierownictwo Legii i prawnicy zawodnika? Nic bardziej mylnego. To o wiele grubsza historia. Polityczna. Nie możemy wykluczyć, że mówimy o akcie potężnej rasowej niechęci i międzynarodowym skandalu. […]
12.01.2022
Bundesliga
11.01.2022

Gdzie trafia Kamiński? Pigułka wiedzy: 15 faktów o VfL Wolfsburg

VfL Wolfsburg. Klub z dużymi tradycjami wśród polskich piłkarzy. Stabilne przedsiębiorstwo Volkswagena, które nie musi przestrzegać zasady 50+1. I jednocześnie zespół w kryzysie, którego trener wisi na włosku i który nie zamierza sprowadzać zimą nowych zawodników. Wiosną czeka go trudna walka o utrzymanie. Gdzie trafi latem Jakub Kamiński? Przygotowaliśmy dla was pigułkę wiedzy, czyli 15 […]
11.01.2022
Weszło
11.01.2022

Prezes rady nadzorczej Jagi majaczy. Weszło przedrukowało sobie wywiad…

Jagiellonia Białystok skompromitowała się jako organizacja, gdy trzy godziny po opublikowaniu wywiadu z prezes Agnieszką Syczewską, w którym padają słowa „Ireneusz Mamrot może spać spokojnie”, zwolniła swojego szkoleniowca. Wojciech Strzałkowski, prezes rady nadzorczej Jagi, doszedł do wniosku, że warto ocieplić wizerunek klubu po tym absurdalnym wydarzeniu. Jak? Stwierdził, że w zasadzie nie ma o czym […]
11.01.2022
Weszło
06.01.2022

Kozłowscy pracują na Grosickich. A Grosiccy pracują na Kozłowskich 


4 miliony – tyle wynosi budżet akademii Pogoni Szczecin. Kacper Kozłowski został sprzedany za ponad 50 milionów złotych. Czy istnieje lepszy dowód na to, że warto szkolić? Chyba nie. Z Dariuszem Adamczukiem – szefem akademii Pogoni i pionu sportowego pierwszego zespołu – rozmawiamy o transferze Kacpra Kozłowskiego. – Gdyby trener Brighton zobaczył Kacpra w treningu, […]
06.01.2022
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aaa
Aaa
11 miesięcy temu

Liczby występów są błędne, autor nieprzygotowany

Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Koniec Dembele w Barcelonie? „Liczymy, że do transferu dojdzie przed końcem stycznia”

Ousmane Dembele nie znalazł się w kadrze FC Barcelony na dzisiejszy mecz Pucharu Króla, w którym rywalem Dumy Katalonii będzie Athletic Bilbao. Wiele wskazuje na to, że Francuza w barwach tego klubu już nie zobaczymy.  To kolejny odcinek sagi, która wiąże się z rozmowami kontraktowymi w sprawie przedłużenia umowy 24-letniego piłkarza. Jego dotychczasowy kontrakt wygasa […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Wisła wypożyczyła obrońcę do Izraela

Pisaliśmy wczoraj o tym, że w zasadzie przesądzony jest los Aschrafa El Mahdiouiego, który odejdzie za dobre pieniądze do Al-Taawon, ale na tym nie koniec zmian personalnych w drużynie Wisły. Kraków opuszcza również Adi Mehremić.  To ogólem już piąty piłkarz, którego wiosną nie zobaczymy przy Reymonta (pozostali to Yeboah, Buchalik i Wachowiak), ale za Bośniakiem […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Leśnodorski: – Ta liga jest za słaba, by Legia z niej spadła

Bogusław Leśnodorski udzielił „Sportowym Faktom” wywiadu, w którym podsumował jesień w wykonaniu Legii Warszawa. Były prezes stołecznego klubu nie szczędził cierpkich słów, ale przyznał też, że nie wyobraża sobie, by mistrz Polski, który zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli, w przyszłym sezonie grał w pierwszej lidze: – Nie, nawet przez chwilę się o to nie martwiłem. Ta […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Henry wróci na ławkę trenerską w Ligue 1?

Szykuje się kolejna zmiana trenerska w topowych ligach. Według francuskich mediów policzone są dni Vladimira Petkovicia, który trenuje Girondins Bordeaux, a zastąpić może go Thierry Henry. Mający wewnętrzne problemy Żyrondyści w ostatniej kolejce przegrali z Rennes aż 0-6 i był to trzeci ligowy mecz z rzędu, po którym schodzili z boiska pokonani. W tabeli Ligue […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Sensacja! Atletico odpadło z Pucharu Króla

Za nami pierwsza duża sensacja w Pucharze Króla. Z rozgrywek na etapie 1/8 wypisało się Atletico Madryt. Drużyna Diego Simeone mierzyła się w środę z Realem Sociedad. Przegrała 2:0. Pierwszego gola głową zdobył Januzaj. Drugi był dziełem Alexandra Sorlotha. To nie jest sezon Atletico. Niedawno madrytczycy odpadli w półfinale Superpucharu z Athletic Bilbao. W lidze też […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Aschraf odchodzi. Duża kwota odstępnego

Najlepszy piłkarz Wisły w tym sezonie? Prawdopodobnie Aschraf El Mahdioui. Ale „piłkarz Wisły” to już sformułowanie nieaktualne. Holender przenosi się za grube pieniądze do Arabii Saudyjskiej. I pisząc o „grubych pieniądzach”, wcale nie przesadzamy. Wczoraj ujęliśmy to jako „ofertę nie do odrzucenia” i ta faktycznie taka jest. Według naszych informacji Al-Taawon płaci za piłkarza „Białej Gwiazdy” […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Co za końcówka! Tottenham wyszarpuje zwycięstwo w doliczonym czasie!

Ależ zadziało się w meczu Leicester City – Tottenham Hotspur. Gospodarze aż do 94. minuty prowadzili 2:1. A potem do akcji wkroczył Steven Bergwijn. Bohater spotkania wszedł na boisko dopiero w 79. minucie. Doliczony czas gry należał do niego. Holender pierwszy cios wyprowadził w 95. minucie, gdy wykończył akcje Matta Doherty’ego, czyli innego rezerwowego. Drugi – klasa, […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Genoa kupiła trenera KV Oostende

Genoa aktywowała klauzulę wykupu Alexandra Blessina. Niemiec trenował od lipca 2020 roku belgijskie KV Oostende. To szokujący ruch, bo ta kandydatura ani razu nie padła jeszcze w mediach. KV Oostende zajmuje dopiero piętnaste miejsce w lidze belgijskiej, a więc nowy szkoleniowiec klubu z Serie A nie wyróżnił się wynikami. Włochów przekonała wizja niemieckiego szkoleniowca, który […]
19.01.2022
Ekstraklasa
19.01.2022

Radomiak testuje nowego zawodnika. Przyjechał na obóz do Turcji

Ekstraklasowy Radomiak Radom zapowiadał, że na obóz do Turcji może przylecieć nowy zawodnik. Ekipa Dariusza Banasika zostawiła miejsce w hotelu dla piłkarza, który miałby sprawdzić się w treningach i sparingach albo dołączyć do „Zielonych” na zasadzie definitywnego transferu. Właśnie rozgrywa się pierwszy scenariusz. W środę wieczorem do hotelu w Larze, gdzie stacjonuje Radomiak Radom, przybył […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Łukasz Skorupski okradziony. Straty to 70 tysięcy euro

Kolejny polski piłkarz okradziony we Włoszech. Kiedyś Arkadiuszowi Milikowi ukradziono zegarek marki „Rolex”, tym razem padło na Łukasza Skorupskiego. Według informacji „Przeglądu Sportowego” jego dom został przetrzepany z najcenniejszych przedmiotów w momencie, gdy… był na boisku. Do grabieży doszło w momencie Bologna – Napoli, w którym ekipa Piotra Zielińskiego wygrała 2:0. Na meczu była rodzina […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Świderski w MLS? 5 milionów euro na stole

Karol Świderski może grać w MLS. Napastnik reprezentacji Polski dostał konkretną ofertę. Informuje o niej portal meczyki.pl. Klubem, który wyraził zainteresowanie Świderskim, jest Charlotte FC. W beniaminku MLS zagra od przyszłego sezonu także Jan Sobociński. Amerykanie wykładają na stół 5 milionów euro. Wygląda na to, że wszystko jest już przesądzone. Świderski, według informacji Tomasza Włodarczyka, […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Pokonali Bayern, odpadli z klubem 2. Bundesligi

Borussia Mönchengladbach w 2. rundzie Pucharu Niemiec? Sensacyjne pokonanie Bayernu aż 5:0. Borussia Mönchengladbach w kolejnej fazie, czyli 1/8? Porażka z zespołem 2. Bundesligi. A konkretnie – z Hannoverem 96, który zajmuje dopiero dwunaste miejsce na zapleczu Bundesligi. Borussia przystępowała do tego spotkania jako zdecydowany faworyt. Mimo to niżej notowany klub wygrał aż 3:0. Dwie […]
19.01.2022