Rosjanie rywalami Polaków w barażach. Jaka to reprezentacja?

Opublikowane 26.11.2021 19:34 przez

Jan Piekutowski

Nastroje po losowaniu? Naprawdę nie było źle. Koszyki ułożyły się w taki sposób, że im dalej w alfabet, tym teoretycznie trudniej. Trafiliśmy do grupy B, gdzie obok nas zagrają Szwecja, Czechy, ale przede wszystkim Rosja, czyli nasz marcowy rywal. Od meczu z naszym sąsiadem będzie zależało to, czy w ogóle realnie powalczymy o awans na mistrzostwa świata w Katarze. Szanse? Na pewno są. W końcu Rosjanie to reprezentacja o poziomie zbliżonym do Polski.

Jak gra reprezentacja Rosji?

Chociaż ostatni mecz eliminacji – 0:1 z Chorwacją – może dawać wrażenie, że Rosjanie są kadrą, której taktyką jest wybijanie piłki na pałę, to rzeczywistość jest nieco inna. – Rosja gra najczęściej 4-3-3, a czy ten system działa to już inna para kaloszy. Na pewno Karpin nie jest skłonny grać piątka z tyłu. Powiedział niedawno, że zdecyduje się na nie, dopiero jak ku ktoś da gwarancję, że dzięki takiemu ustawieniu awansują na mundial. Trzeba jednocześnie przyznać, że Rosja poprawiła się w grze defensywnej, która zawsze była ich największą słabością, ale straciła „jaja” w ataku jakie dawał Artiom Dziuba. Ani Smołow, ani Zabolotny na ten moment nie dorównują potencjałowi jaki w kadrze zawsze pokazywał piłkarz Zenitu – mówi nam Katarzyna Lewandowska, ekspertka od rosyjskiego futbolu.

To o tyle dobra informacja, że defensywa jest największym problemem reprezentacji Polski pod wodzą Paulo Sousy. Jeśli więc Rosjanie mają problemy ze zdobywaniem bramek, dobrze byłoby to wykorzystać. Należy przy tym jednak pamiętać, że sforsowanie ich defensywy wcale nie będzie należało do najłatwiejszych zdań.

W całych eliminacjach do katarskiego mundialu stracili sześć bramek. To wynik lepszy od Holendrów, Szkotów, Walijczyków, Czechów i Ukraińców, a taki sam jak Szwedów oraz Belgów. Słowo nieźle może być więc w tym kontekście pewnym niedopowiedzeniem, tym bardziej, że pod wodzą Karpina gra obronna wygląda jeszcze lepiej.

Chociaż selekcjoner nie hołduje ustawieniu z piątką defensorów, to postawa jego ekipy wskazuje właśnie na silne ciągoty do bronienia swojego pola karnego. W erze po Stanisławie Czerczesowie Rosjanie stracili tylko dwie bramki. Ukłuł ich Ilicić, a swojaka zaliczył Kudriaszow. To wynik cokolwiek imponujący, nawet jeśli rywale Sbornej nie należeli do europejskiej czołówki.

Na nasze szczęście – na tym kończą się wyraźne plusy marcowego rywala biało-czerwonych.

ROSJA NA EURO 2020

Matwiej Safonow – największa gwiazda reprezentacji Rosji

Od czasu rozstania się z reprezentacją w wykonaniu Dziuby, kadra naszych sąsiadów pozbawiona jest jednoznacznego lidera. Przekonuje o tym Katarzyna Lewandowska: – W Rosji w tym momencie nie ma gwiazdy. Jest na pewno kilka piłkarzy aspirujących o to miano, ale nie ma postaci „ciągnącej drużynę”. Także dlatego, że Karpin ma nieco innowacyjne podejście do opaski kapitańskiej, na każdy mecz nosił ja ktoś inny, co raczej nie służyło Rosji. Inaczej wyglądało to chociażby podczas MŚ, gdy Dziuba skutecznie podnosił morale drużyny.

Tak, tak, dobrze czytanie. Karpin faktycznie nie uważa, żeby opaska kapitana znaczyła coś więcej, była czymś wyjątkowym. Selekcjoner argumentuje to w następujący sposób: – Jakie jest zastosowanie opaski? Przywilej rozmowy z sędziami? Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek kapitan rozmawiał z sędzią na boisku i coś ta rozmowa zmieniła.

Nie znaczy to jednak, że nietypowe podejście selekcjonera zupełnie odcięło Rosję od zawodników, którzy są gwiazdami lub mogą się tego miana dorobić w przyszłości. Jednym ze wschodzących liderów jest bramkarz, Matwiej Safonow, czyli następca Igora Akinfiejewa. A to w kadrze naszego sąsiada naprawdę spore wyróżnienie, ale i odpowiedzialność.

Safonow póki co sobie z nią radzi. W narodowych barwach wystąpił siedem razy i aż czterokrotnie kończył spotkanie z czystym kontem. Był też jedynym piłkarzem, którego można było uczciwie pochwalić za postawę w meczu z Chorwacją. W osławionym starciu na wodzie 22-latek dwoił się i troił, by uchronić swoją reprezentację przed barażami. Nie wyszło, ale winę w większym stopniu ponoszą jego koledzy i trener niż on sam.

W piłce klubowej szerzej dał się poznać w poprzednim sezonie – zaliczył między innymi genialny występ przeciwko Rennes w Lidze Europy.

Walerij Karpin – trener reprezentacji Rosji

Postać niejednoznaczna, chociaż raczej przechylająca opinię publiczną w kierunku antypatii. Co najlepiej definiuje Karpina? Chyba wywiad, którego udzielił niedawno. – Jestem zwyczajnym trenerem, takim, jakim byłem piłkarzem. Nikim wybitnym. Dlaczego więc wybrano mnie na selekcjonera? Nie wiem, to pytanie nie do mnie. Może po prostu nie było nikogo innego – powiedział niedawno głównodowodzący rosyjskiej reprezentacji.

Taka postawa nie przemawia chyba najlepiej do ogólnej świadomości. Jest raczej nonszalancka, czyli dokładanie taka, jaką maskę stara się przywdziewać Walerij Karpin. Wybory personalne 52-latka są często kwestionowane, podobnie jak i sam sens nominacji, którą wręczył mu Rosyjski ZPN. Wątpliwości podzielają nie tylko sympatycy rosyjskiej kadry, ale także sami zawodnicy. Ostatnio doszło do konfliktu, podczas którego Karpin nie omieszkał zwyzywać zarówno swoich podopiecznych, jak i członków sztabu, a także… samego siebie.

SPARING NA CAŁEGO. REMIS Z ROSJĄ NA POLIGONIE

Jest to jednak człowiek trzymający się swojego zdania – selekcjoner już na samym starcie swojej przygody ze Sborną niezbyt długo zastanawiał się nad odsunięciem Artioma Dziuby. Na początku września bieżącego roku, Karpin podjął decyzję, że jego kadra poradzi sobie bez najlepszego strzelca w historii. Nieoficjalnie wiadomo, że wpływ na taką postawę miały nie tylko względy sportowe, ale też złe relacje między selekcjonerem a byłym kapitanem, który bardzo dobrze czuł się przy boku Stanisława Czerczesowa.

Koniec końców Karpin się złamał, ale tylko połowicznie. Dziuba pojechał na październikowe zgrupowanie, zakopano medialny topór wojenny, lecz piłkarz Zenitu nie otrzymał szansy na boisku. Nawet wtedy, gdy jego reprezentacji szło naprawdę ciężko.

W opinii wielu osób były one spowodowane właśnie przez selekcjonera. O ile bowiem odsunięcie Dziuby można było jakkolwiek rozumieć, o tyle w wypadku kilku innych zawodników zarzucano Karpinowi jedno – nie wie, co robi. Powołania nie otrzymywał między innymi wspomniany Matwiej Safonow. Zdaniem selekcjonera – bramkarz nie łapał się do pierwszego składu. W rzeczywistości golkiper Krasnodaru opuścił w tym sezonie jedno spotkanie.

Karpin niespecjalnie stara się polemizować z nieprzychylną mu retoryką, wielokrotnie przyznając, że praca w reprezentacji stanowi dla niego nieliche wyzwanie. Po meczu z Chorwacją, gdzie Rosjanie od pierwszej do ostatniej minuty nie prezentowali niczego poza taktyką – ratuj się kto może – selekcjoner stwierdził: – Patrząc na ostatnie spotkanie, nie jestem pewny, czy potrafię przygotować drużynę do baraży, także pod względem psychologicznym.

Prosiło się wówczas o jakąś zdecydowaną reakcję rosyjskiego związku, ale ona nie nastąpiła. Uznano, że Karpin poprowadzi kadrę w barażach. Zwolniony zostanie dopiero w razie porażki i umówmy się, że jest ona prawdopodobna.

STAŁE FRAGMENTY GRY: NAJWIĘKSZY PROBLEM SOUSY?

Dlaczego Rosjanie trafili do baraży?

O ile bowiem w reprezentacji Polski panuje relatywnie dobra atmosfera, o tyle w Rosji – jak już wspomnieliśmy – sytuacja jest konfliktowa. Swoje rozbiły eliminacje, gdzie Rosjanie naprawdę wypadli słabo. Nie mieli przecież specjalnie silnej grupy, mogli się pokusić o bezpośredni awans. To jednak tylko teoria – w praktyce Karpin i jego podopieczni zawalili najważniejsze spotkanie.

Sytuacja Sbornej była naprawdę dobra. Kadra zaliczyła kilka imponujących występów – rozbili Cypr (6:0), zatrzymali Chorwację (0:0), zdołali wziąć rewanż na Słoweńcach (1:0). Przed ostatnim meczem grupowym byli liderami – żeby zagwarantować sobie wyjazd do Kataru, potrzebowali przynajmniej remisu z Chorwacją. Wszystko jednak potoczyło się nie po ich myśli, chociaż obserwując to spotkanie można było odnieść wrażenie, że Rosjanie są w stanie zrobić wszystko, by kwestię awansu samemu sobie skomplikować.

Na podopiecznych Zlatko Dalicia wyszli spetryfikowani. Bez pomysłu, bez nadziei na to, że stać ich na coś więcej niż wywiezienie remisu. Zamiast postawy: awans albo śmierć, kibice byli świadkami czegoś w stylu: może uda się przetrwać.

Karpin postawił na niezwykle ryzykowną taktykę – jego zawodnicy nie wyprowadzili właściwie żadnego konkretnego ataku. Jedyną ich bronią było zamurowanie własnego pola karnego oraz rzucenie kilku zaklęć, bo w Splicie pogoda ewidentnie premiowała gości, którym sprzyjała stojąca na murawie woda.

Pisaliśmy wówczas:

Sborna zaparkowała tyłkiem we własnym polu karnym i nawet nie udawała, że chce tutaj osiągnąć coś ponad fartowne 0:0. Przez 80 minut oddali jeden strzał – niecelny, nieprzygotowany, z dystansu. Mieli jedną kontrę. Trudno zresztą mówić o jakichś składnych akcjach, gdy na desancie zostawiasz jednego napastnika, a ten – nawet jeśli przyjął piłkę z trzema Chorwatami na plecach – to na tym błocie nie mógł przebiec więcej niż 10 metrów z piłką przy nodze.

Ale Chorwatom kruszenie muru przychodziło z problemami. W środku było za gęsto, nie mogli tam konstruować akcji. Dlatego grali skrzydłami i szukali wrzutek – zwłaszcza na Kramaricia. Dobre dośrodkowania posyłał Juranović – spokojnie mógł skończyć ten mecz z dwiema-trzema asystami. Ale Safonow dzisiaj bronił bardzo, bardzo dobrze. Najlepsze sytuacje właśnie po wrzutkach ex-legionisty zmarnowali Kramarić i Pasalić. Bardzo groźnie z dystansu uderzył też Brozović. Być może gdyby ten mecz był toczony w normalnych warunkach, to Chorwaci łatwiej rozklepywaliby defensywę gości. Tutaj jednak musieli liczyć na to, że gola po prostu uda się wepchnąć do siatki.

Rosja już w końcówce tego starcia przeszła na piątkę obrońców, z kolei Dalić wpuszczał kolejnych ofensywnych graczy. Ale gola nie zdobył ani Modrić, ani Kramarić, ani Perisić, ani Brekalo. Bohaterem Chorwatów został duet murawa-Kudriaszow. Na dziesięć minut przed końcem spotkania Sosa posłał kolejną wrzutkę na piąty metr. Piłka minęła wszystkich Chorwatów, odbiła się od boiska… no, „odbiła” to duże słowo. Nasiąknięte wodą boisko sprawiło, że futbolówka zachowała się jak piłka od futsalu. Zaskoczony tym Kudriaszow złączył tylko nogi, piłka trafiła go w kolano i wpadła do bramki tuż obok słupka.

Chorwaci dopięli swego, a Rosja nagle musiała zrobić coś więcej niż wygrywanie główek we własnym polu karnym i dalekie kopanie na połowę boiska. Natomiast nie było ich stać na wiele. Przez ostatni kwadrans (to też przesada – Chorwaci odwdzięczyli się kradnięciem czasu w końcówce) zdołali doprowadzić tylko do groźnego, acz niecelnego strzału Karawajewa z dystansu.

Wynik nie oddawał przebiegu boiskowych wydarzeń, wszak Chorwaci powinni wygrać wyżej. Dowiódł jednak jednego – Karpin nie jest najodważniejszym trenerem. Starał się zminimalizować ryzyko, ale zdecydowanie przegiął i i niejako sam zepchnął swoją kadrę w odmęty baraży. – Porażka to całkowicie moja wina. Nasi piłkarze na poziomie reprezentacji Chorwacji mogli wyglądać znacznie lepiej – przyznawał po meczu.

JAK SZŁO NAM Z RYWALAMI, Z KTÓRYMI MOŻEMY ZAGRAĆ W BARAŻACH?

Bilans Rosji z Polską

Rosjanie to nasz rywal – ujmijmy to eufemistycznie – pod wieloma względami. Sportowe poletko nie jest wyjątkiem. Mecze z tą reprezentacją to dla nas coś wyjątkowego, nawet jeśli od ważnych historycznie wydarzeń minęły lata. Walczyliśmy na wielu sportowych arenach – ringach, kortach, skoczniach, boiskach do siatkówki, a także piłkarskich stadionach. Niestety, w kwestii tych ostatnich – szaleństwa nie ma.

Zagraliśmy łącznie dziewiętnaście spotkań. Ile było udanych? Tak w 100% tylko cztery. Ogrywaliśmy Rosjan w 1998, 1972 i 1961. Rozstrzał czasowy jest więc duży, ale – wbrew pozorom – działa na naszą korzyść. Mimo tego, że na zwycięstwo czekamy 23 lata, to Rosjanie czekają jeszcze dłużej. Ostatni raz ograli biało-czerwonych w 1996 roku.

Przerwa ta jest związana w dużej mierze z remisami. Trzy ostatnie mecze ze Sborną kończył się właśnie takim rezultatem:

  • mecz towarzyski – 2007 – Moskwa – 2:2 – J.Krzynówek, J.Błaszczykowski
  • Euro – 2012 – Warszawa – 1:1 – J.Błaszczykowski
  • mecz towarzyski – 2021 – Wrocław – 1:1 – J.Świerczok

Co ważne – re ma już jakieś rozeznanie w meczach z Rosjanami. W końcu ostatni mecz miał miejsce już za jego kadencji. Oczywiście, nie było to starcie udane, trudno się ten sparing oglądało, próżno liczyć na personalne powtórki, ale Portugalczyk stoi na nieco korzystniejszej pozycji niż Karpin.

Wracając na moment do rysu historycznego – Rosja jest dla nas o tyle wyjątkowym rywalem, że kiedyś już stanęła nam na drodze barażowej. W 1957 roku walczyliśmy z reprezentacją ZSSR o awans na mistrzostwa świata – trafiliśmy z nimi do jednej grupy, gdzie kwiatkiem u kożucha była jeszcze kadra Finlandii.

Po czterech meczach okazało się, że Polska i ZSRR mają identyczny bilans punktowy. Wszystko za sprawą udanego rewanżu w Chorzowie (2:1), gdzie nieco odbiliśmy sobie łomot z Moskwy (0:3). Zadecydowano wówczas, że o wyjeździe do Szwecji przesądzi dodatkowy, bezpośredni mecz, rozgrywany w dodatku na neutralnym gruncie.

Niestety, nie wróciliśmy z Lipska z tarczą. ZSRR ograło Polskę 2:0 i to oni mogli cieszyć się z wyjazdu na mundial. Tam z kwitkiem odprawili ich dopiero Szwedzi, których pochód zatrzymała dopiero Brazylia w wielkim finale.

Miejmy więc nadzieję, że w marcu wyrównamy stan naszej barażowej rywalizacji.

KUBA, SOLIDARNOŚĆ I KANAPKA Z PODŁOGI. POLSKO-ROSYJSKIE BOJE

Rosja – Polska. Czy to dobre losowanie dla biało-czerwonych?

Selekcjoner Rosjan powiedział po losowaniu: – Mogło być lepiej, mogło być gorzej. To spekulacje na papierze. Play-offy za cztery miesiące, wiele może się zmienić.

Nie jest to najbardziej pomocna wypowiedź w kwestii oceny tego, jakie są nastroje Sbornej przed marcowym starciem, dlatego zapytamy też was. Uważacie, że pykniemy naszych sąsiadów?

Czytaj także:

Pomoc merytoryczna: Katarzyna Lewandowska

Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Vinicius czeka na premierowe trafienie w reprezentacji. Może dziś?

Już niejeden piłkarz przekonał się o tym, że przełożenie dobrej dyspozycji z piłki klubowej na występy w drużynie narodowej nie należy do prostych zadań. Gra w reprezentacji cześć zawodników uszlachetnia, innym odbiera atuty i paraliżuje. Czasem problem stanowi adaptacja i specyfika zgrupowań. W klubie pracujesz dzień w dzień z tą samą grupą ludzi. Znacie się […]
27.01.2022
Pekin 2022
27.01.2022

Żołnierze, cieśla i arystokrata, czyli najbarwniejsze reprezentacje w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Słynne reggae na lodzie. Cieśla z Indiany, który na igrzyskach wystąpił razem z żołnierzem US Navy SEAL. Człowiek, który w celu stworzenia krajowego związku narciarskiego oszukał FIS. Nastolatek, który do najważniejszego startu w życiu przygotowywał się siedząc przez czterdzieści dni w… jaskini. Zimowe igrzyska olimpijskie niezmiennie ustępują skalą i rozmachem letniemu odpowiednikowi. Ale nie znaczy […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Kiedy byłem mały i nie istniało nic odświętniejszego – żadna Wigilia, żaden Lany Poniedziałek, żadnej urodziny – od nocnej walki Andrzeja Gołoty, jako samozwańczy sześcioletni ekspert boksu zawodowego nie rozumiałem tylko jednego. Mianowicie jak to możliwe, że nie wyłania się mistrza świata. Że jest WBO, WBA, IBF, a nie ma odpowiednika finału mundialu. Że mistrzów […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Genoa i jej pieniądze mogą zablokować Szewczenkę

Rozwiązanie umowy przez Andrija Szewczenkę z włoską Genoą może okazać się niemożliwe. To sprawi, że Ukrainiec nie będzie mógł przejąć reprezentacji Polski. Prezentacja nowego selekcjonera już 31 stycznia. Oznacza to, że rosną szanse polskich kandydatów, a wśród nich Adama Nawałki. Ukraiński szkoleniowiec we włoskim klubie miał zagwarantowane zarobki na poziomie 2,5 mln euro. Został odsunięty […]
27.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Vinicius czeka na premierowe trafienie w reprezentacji. Może dziś?

Już niejeden piłkarz przekonał się o tym, że przełożenie dobrej dyspozycji z piłki klubowej na występy w drużynie narodowej nie należy do prostych zadań. Gra w reprezentacji cześć zawodników uszlachetnia, innym odbiera atuty i paraliżuje. Czasem problem stanowi adaptacja i specyfika zgrupowań. W klubie pracujesz dzień w dzień z tą samą grupą ludzi. Znacie się […]
27.01.2022
Pekin 2022
27.01.2022

Żołnierze, cieśla i arystokrata, czyli najbarwniejsze reprezentacje w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Słynne reggae na lodzie. Cieśla z Indiany, który na igrzyskach wystąpił razem z żołnierzem US Navy SEAL. Człowiek, który w celu stworzenia krajowego związku narciarskiego oszukał FIS. Nastolatek, który do najważniejszego startu w życiu przygotowywał się siedząc przez czterdzieści dni w… jaskini. Zimowe igrzyska olimpijskie niezmiennie ustępują skalą i rozmachem letniemu odpowiednikowi. Ale nie znaczy […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Kiedy byłem mały i nie istniało nic odświętniejszego – żadna Wigilia, żaden Lany Poniedziałek, żadnej urodziny – od nocnej walki Andrzeja Gołoty, jako samozwańczy sześcioletni ekspert boksu zawodowego nie rozumiałem tylko jednego. Mianowicie jak to możliwe, że nie wyłania się mistrza świata. Że jest WBO, WBA, IBF, a nie ma odpowiednika finału mundialu. Że mistrzów […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Genoa i jej pieniądze mogą zablokować Szewczenkę

Rozwiązanie umowy przez Andrija Szewczenkę z włoską Genoą może okazać się niemożliwe. To sprawi, że Ukrainiec nie będzie mógł przejąć reprezentacji Polski. Prezentacja nowego selekcjonera już 31 stycznia. Oznacza to, że rosną szanse polskich kandydatów, a wśród nich Adama Nawałki. Ukraiński szkoleniowiec we włoskim klubie miał zagwarantowane zarobki na poziomie 2,5 mln euro. Został odsunięty […]
27.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Vinicius czeka na premierowe trafienie w reprezentacji. Może dziś?

Już niejeden piłkarz przekonał się o tym, że przełożenie dobrej dyspozycji z piłki klubowej na występy w drużynie narodowej nie należy do prostych zadań. Gra w reprezentacji cześć zawodników uszlachetnia, innym odbiera atuty i paraliżuje. Czasem problem stanowi adaptacja i specyfika zgrupowań. W klubie pracujesz dzień w dzień z tą samą grupą ludzi. Znacie się […]
27.01.2022
Ekstraklasa
27.01.2022

David Stec: Bartkowski był w takiej formie, że nic nie mogłem zrobić

Zaledwie pół roku trwała rozłąka Davida Steca z Ekstraklasą. Latem ubiegłego roku po trzech latach spędzonych w Pogoni Szczecin przeszedł do TSV Hartberg, ale już po jednej rundzie ponownie jest w Polsce i wiosną zamierza walczyć o czołowe lokaty z Lechią Gdańsk. Dlaczego tak szybko wrócił i czemu tak mu na tym zależało? Jak duże […]
27.01.2022
La Liga
27.01.2022

Jak Real Madryt tracił gole w styczniu? Dość łatwo

Nowy rok i nowy Real Madryt? Właściwie nowy rok i problemy przewlekłe, które zaczęły wychodzić na pierwszy plan i kłuć w oczy. Królewscy nie byli w tym sezonie nieomylni. Przytrafiało im się sporo chwil zawahania i dekoncentracji podczas bronienia dostępu do bramki. Jakość w połączeniu z odrobiną szczęścia zamiatała problemy pod dywan. Upchali pod nim […]
27.01.2022
Weszło
26.01.2022

Najważniejsza runda Marchwińskiego. Pech napastników szczęściem 20-latka?

Filip Marchwiński od lat jest uznawany za wielki talent. W Ekstraklasie mimo młodego wieku rozegrał już ponad 70 spotkań w pierwszej drużynie Lecha Poznań. Ale można zapytać – skoro 70 rozegranych, to ile dobrych? Efekty gry Marchwińskiego póki co nie dojeżdżają do poziomu jego talentu, ale być może okoliczności sprawią, że wychowanek Kolejorza dostanie w […]
26.01.2022
Weszło
21.01.2022

Karol Świderski rozpoczyna amerykański sen. Gdzie trafi reprezentant Polski?

Nie ulega wątpliwości, że kwestią krótkiego odcinka czasu jest prezentacja Karola Świderskiego w nowych barwach. Reprezentant Polski jest o krok od dołączenia do Charlotte FC. PAOK zainkasuje pięć milionów euro. Na tym jednak, z perspektywy wielu osób, sprawy oczywiste się kończą, bowiem wspomniane Charlotte jest nowością na mapie MLS.  Karol Świderski w Charlotte FC O […]
21.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Weszło
19.01.2022

Klub z Championship oskarża Derby o niepowodzenia. I żąda dużego odszkodowania

Czym jest niedopowiedzenie? Ot, taki piłkarski przykład: życie kibica Derby County nie jest usłane różami. Do The Rams należy nie tylko najgorszy wynik punktowy w historii Premier League, ale też coraz dłuższa lista kłopotów finansowych. Klub wisi nad granicą bankructwa, niebawem może spaść z Championship. Co więcej, nie może liczyć na jakąkolwiek taryfę ulgową.  Kluby […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Weszło
12.01.2022

Pewny Fabiański, przeciętny Płacheta. WHU spokojnie pokonuje Norwich City

To nie był przypadek ani wymysł osób trzecich, że West Ham uznawano za faworyta w meczu z Norwich City. Tak naprawdę strata punktów przez londyńczyków byłaby rozpatrywana jako znaczna niespodzianka. Beniaminek Premier League nie dopisał nic do swojego dorobku od listopada, gdy ostatecznie zremisował z Newcastle United. Humorów w obozie Deana Smitha nie zmieniał nawet […]
12.01.2022
Weszło
12.01.2022

Jak drzazga pod paznokciem – Tottenham i transfery

Ktoś może zastanawiać się, dlaczego Harry Kane jest jedynym nominalnym napastnikiem w kadrze Tottenhamu. Wystarczy jednak spojrzeć na ostatnie transfery Spurs, by dojść do wniosku, że nikogo, kto byłby w stanie Anglika zastąpić, po prostu by nie sprowadzono. Ostatnie poczynania londyńczyków na rynku transferowym to droga przez mękę.  Daniel Levy nie jest najmilej wspominanym prezesem […]
12.01.2022
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
O, pluskwa
O, pluskwa
2 miesięcy temu

Z Helikami, Głuchaczami, Nieszczęsnymi i innymi wynalazkami będzie to bardzo mało realne, gdyż Rosjanie to głównie fizole, a Polska nie lubi grać z ekipami, które prezentują takie podejście.

Herr Donald Merkel 107 na h
Herr Donald Merkel 107 na h
2 miesięcy temu
Reply to  O, pluskwa

A z jakim lubi grać? Z San Marino?

Bella Black
Bella Black
2 miesięcy temu
Reply to  O, pluskwa

*=**- Witamy w najlepszym serwisie randkowym o tematyce erotycznej — https://mysp.ac/50fjz

Er.
Er.
2 miesięcy temu
Reply to  O, pluskwa

Nam to idzie ciężko z prawie wszystkimi. Z fizycznymi słabo, z technicznymi jeszcze gorzej, z dobrze ustawionymi taktycznie też. Jak nie spojrzeć zawsze dupa z tyłu.

Kaj
Kaj
2 miesięcy temu

Ja prdl, korektora to Wy macie w tej redakcji? Ten tekst to Google Translate pisał?

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski(@jozef-wojciechowski)
2 miesięcy temu

No, jeśli do końca marca Rosja spadnie do poziomu San Marino, Andory czy przynajmniej Albanii, to możemy powalczyć!

ambermozart
ambermozart
2 miesięcy temu

byle nie do poziomu Węgier bo będzie w dupę

janek kos
janek kos
2 miesięcy temu

Rokowania lepsze niz przed losowaniem. Ale nie wolno pokpic sprawy, bo Rosja to jednak lepszy zespol , niz rezerwy Wegier.

Maciek
Maciek
2 miesięcy temu

lubie te sondy na Weszło. Zaznaczasz „nie” a w wynikach 100% tak.

rroy
rroy
2 miesięcy temu
Reply to  Maciek

dokładnie:)

F91-DudeLange
F91-DudeLange(@f91-dudelange)
2 miesięcy temu
Reply to  Maciek

A potem szok i niedowierzanie. Polska klasyka.

Olala
Olala(@olala)
2 miesięcy temu

NIGDY nie wygraliśmy jako reprezentacja na ruskim terenie.

antymistrz
antymistrz(@antymistrz)
2 miesięcy temu

Oni mają bramkarza, a u nas jest (nie)Szczęsny.

ament
ament
2 miesięcy temu

Rennes nie grało z Krasnodarem w Lidze Europy tylko w Lidze Mistrzów.

anatol
anatol
2 miesięcy temu

Spokojnie Panowie jak to powiedzial najlepszy od lat komentator pilkarski w Polsce J.Laskowski’ Na szczescie przed meczem z Rosją nie gramy arcywaznego i arcytrudnego meczu z Andorą wiec Lewandowski powinien być wypoczęty”, czyli jakieś szanse są.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN(@i-sekretarz-kc-pzpn)
2 miesięcy temu

Karpin podobny do Mioduskiego 😀

Nefilim
Nefilim
1 miesiąc temu

Juz sie zczyna! Trafilismy Ruskich, to lepiej niz Wlochy czy Portugalie!
Hurra! Chuja grajo… Jebniemy ich! Kacapow jak w wojnie Polsko-Ruskiej…
Oby nie bylo: „a nie, czekaj…”
Bedzie mega ciezko, i tylko na mega koncentracji tutaj mozna o czymkolwiek myslec, bo my pokonalismy za Souzy takie potegi jak Andora, Albania i San Marino…
Kto tutaj powinien się umiarkowanie cieszyc?
Pzdr.

Uncategorized
27.01.2022

Chambers piłkarzem Aston Villi

Zupełnie niespodziewanie, bez żadnych przecieków, transferu dokonała Aston Villa. Klub ten wzmocnił Callum Chambers. Chambers podpisał umowę do czerwca 2025 roku. Do tej pory był piłkarzem Arsenalu, ale nie grał tam dużo. W tym sezonie dwa mecze ligowe, w zeszłym dziesięć, kiedy wracał do zdrowia po zerwaniu więzadeł krzyżowych. Jego najlepsze chwile u Kanonierów to […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Piątek będzie miał rywala

Dusan Vlahović odchodzi do Juventusu, ale naiwny był ten, kto myślał, że Fiorentina zostanie tylko z Krzysztofem Piątkiem i Polak będzie grał wszystko od deski do deski. Viola szykuje już zastępstwo dla swojej gwiazdy. Kogo? Arthura Cabrala z FC Basel. Brazylijski strzelec regularnie dziurawi siatki w szwajcarskiej lidze: Sezon 19/20 – 14 goli 20/21- 18 […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Przybyłko: – Rozmawiałem z Legią, ale Chicago Fire było konkretne

Kacper Przybyłko trafił do Chicago Fire i już w debiucie – na razie sparingowym – strzelił swoją pierwszą bramkę. W rozmowie z portalem Meczyki.pl mówił między innymi o zainteresowaniu Legii. Przybyłko stwierdził: – Było blisko Legii, ale oni chyba koncentrują się na lecie. To normalne, że zimą nie ma aż tyle pieniędzy. Były rozmowy, były […]
27.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Zmiany w zarządzie Legii

Legia.Net informuje, że dojdzie do zmian w zarządzie Legii. Ten obecnie funkcjonuje w trzyosobowym składzie – Dariusz Mioduski, Tomasz Zahorski i Jarosław Jurczak. Czwartym do brydża ma być Marcin Herra. Zasiada on obecnie w zarządzie Legia Tenis, wcześniej był w spółce PL.2012, która koordynowała polskie przygotowania do mistrzostw Europy, jest także prezesem Arena Operator, która […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Daníel Leó Grétarsson nowym zawodnikiem Śląska

Daníel Leó Grétarsson został nowym piłkarzem Śląska Wrocław. Islandczyk podpisał kontrakt do czerwca 2025 roku. Grétarsson to środkowy obrońca, w razie potrzeby może obsadzić też lewą stronę defensywy. Ostatnio występował w Blackpool, ale grał tam mało. Zaliczył 12 występów w League One, a po awansie znalazł się jeszcze bardziej w odstawce – trzy mecze na […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

OFICJALNIE: Paweł Wszołek piłkarzem Legii

To już oficjalne – Paweł Wszołek wrócił do Legii. Zawodnik został wypożyczony do końca sezonu 2021/2022. – Paweł Wszołek dobrze spisywał się w Legii i zawsze mogliśmy na nim polegać. Potrzebowaliśmy piłkarza na tę pozycję – mamy Mattiasa Johanssona, a Paweł jest bardziej ofensywnie usposobionym zawodnikiem. Jestem przekonany, że będzie się prezentował tak, jak przed […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Vinicius czeka na premierowe trafienie w reprezentacji. Może dziś?

Już niejeden piłkarz przekonał się o tym, że przełożenie dobrej dyspozycji z piłki klubowej na występy w drużynie narodowej nie należy do prostych zadań. Gra w reprezentacji cześć zawodników uszlachetnia, innym odbiera atuty i paraliżuje. Czasem problem stanowi adaptacja i specyfika zgrupowań. W klubie pracujesz dzień w dzień z tą samą grupą ludzi. Znacie się […]
27.01.2022
Pekin 2022
27.01.2022

Żołnierze, cieśla i arystokrata, czyli najbarwniejsze reprezentacje w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Słynne reggae na lodzie. Cieśla z Indiany, który na igrzyskach wystąpił razem z żołnierzem US Navy SEAL. Człowiek, który w celu stworzenia krajowego związku narciarskiego oszukał FIS. Nastolatek, który do najważniejszego startu w życiu przygotowywał się siedząc przez czterdzieści dni w… jaskini. Zimowe igrzyska olimpijskie niezmiennie ustępują skalą i rozmachem letniemu odpowiednikowi. Ale nie znaczy […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Kasperczak: – Z wyboru selekcjonera zrobiła się szopka

Henryk Kasperczak nie jest zadowolony z tego, jak długo ciągnie się telenowela z wyborem nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Wyraził swoją opinię na łamach Sport.Dziennik.pl. Trener stwierdził: – Wydaje mi się, że najpoważniejszym kandydatem do pracy z reprezentacją był Marcel Koller, ale Szwajcar ostatecznie odmówił. Teraz Kulesza chce pokazać, że wskaże swojego kandydata, że nie będzie […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Kolejne wzmocnienie Rakowa?

Raków zbroi się na rundę wiosenną Ekstraklasy, ale dotychczasowe posiłki mają mu nie wystarczyć. Klub ściągnął już Deiana Sorescu, Bogdana Racovitana i Szymona Czyża. Teraz czas na napastnika. Miałby nim być Illija Szkurin, informuje portal Meczyki. Szkurin to piłkarz CSKA Moskwa, który przebywa na wypożyczeniu w Dynamie Kijów. W ośmiu ligowych meczach nie strzelił jeszcze […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Kiedy byłem mały i nie istniało nic odświętniejszego – żadna Wigilia, żaden Lany Poniedziałek, żadnej urodziny – od nocnej walki Andrzeja Gołoty, jako samozwańczy sześcioletni ekspert boksu zawodowego nie rozumiałem tylko jednego. Mianowicie jak to możliwe, że nie wyłania się mistrza świata. Że jest WBO, WBA, IBF, a nie ma odpowiednika finału mundialu. Że mistrzów […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

„Co ma do tego moja zmarła matka?”, czyli awantura w Serie B

Ostatnia kolejka Serie B. Lecce podejmuje Vicenzę, lider podejmuje czerwoną latarnię tego sezonu rozgrywek na zapleczu włoskiej elity. 2:1 dla faworytów, ale mecz na styku, szalona końcówka. W pewnym momencie doliczonego czasu gry do sędziego podchodzi Riccardo Meggiorini i zaczyna płakać… Kamery rejestrują skargę Meggioriniego, który chwilę wcześniej strzelił gola kontaktowego dla Vicenzy. 36-letni napastnik […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Rangnick jednak na stałe w Manchesterze United?

Czy Manchester United pod wodzą Ralfa Rangnicka stał się potęgą na miarę swojego potencjału? Nie. Czy to jednak oznacza, że trener tymczasowy, bo takim mianem tytułuje się Niemiec, nie zostanie w swojej roli na dłużej niż kolejne kilka miesięcy? Wcale nie jest to powiedziane.  W tekście o początku awaryjnej kadencji Rangnicka w Anglii pisaliśmy: Jeżeli […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Genoa i jej pieniądze mogą zablokować Szewczenkę

Rozwiązanie umowy przez Andrija Szewczenkę z włoską Genoą może okazać się niemożliwe. To sprawi, że Ukrainiec nie będzie mógł przejąć reprezentacji Polski. Prezentacja nowego selekcjonera już 31 stycznia. Oznacza to, że rosną szanse polskich kandydatów, a wśród nich Adama Nawałki. Ukraiński szkoleniowiec we włoskim klubie miał zagwarantowane zarobki na poziomie 2,5 mln euro. Został odsunięty […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

„Boniek sprzątał po Lacie, Kulesza sprząta po Bońku”

Serial „Jak PZPN wybiera selekcjonera?” ciągnie się od miesiąca. Henryk Kasperczak uważa, że z procesu wyboru nowego selekcjonera zrobiła się szopka.  – Zbigniew Boniek sprzątał po Grzegorzu Lacie, teraz Cezary Kulesza sprząta po Bońku. Oni podejmują samodzielnie decyzje. Widać było, że Kulesza nie ma przekonania do Sousy i wykorzystał sytuację, gdy ten zwrócił się do […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Kręcina wskazuje wymarzonego kandydata na selekcjonera

Zdzisław Kręcina wskazał swojego wymarzonego kandydata na selekcjonera reprezentacji Polski. I jest to wybór – powiedzmy sobie szczerze – tak nieoczywisty, jak absurdalny.  – Miałbym wymarzonego kandydata – gdyby był dziesięć lat młodszy. To – moim zdaniem – mistrz świata w kategorii dokonywania niemożliwego. Czego by się nie tknął, kogo by nie prowadził, kończyło się […]
27.01.2022