post

Opublikowane 17.11.2021 18:24 przez

redakcja

W konsekwencji porażki z Węgrami, znaleźliśmy się wśród drużyn nierozstawionych. Wczorajsze wyniki w innych grupach nam nie pomogły, więc będziemy musieli trzymać kciuki za naszych reprezentantów, gapiąc się w telewizor lub decydując się na wyjazd za granicę. Nici z grania na Stadionie Narodowym, przynajmniej w pierwszej rundzie. Zamiast zastanawiać się, czy zagramy z Ukrainą, czy Macedonią Północną, możemy wpaść na najlepsze europejskie reprezentacje, a na pojedynek z nami czekają największe gwiazdy europejskiej piłki. Postanowiliśmy sprawdzić, jak radzimy sobie z każdym z ewentualnych przeciwników w barażach i w jak to się stało, że akurat te zespoły skończyły eliminacje na drugich miejscach w swoich grupach. 

PORTUGALIA

Z Portugalią reprezentacja Polski rozegrała sporo pamiętnych meczów. To jeden z tych rywali, przy których polski kibic nie zastanawia się zbyt długo, by odpowiedzieć sobie na pytanie – „kiedy my z nimi ostatni raz graliśmy”? Najświeższym takim wspomnieniem są oczywiście boje w Lidze Narodów trzy sezony temu, nie ma co się jednak nad nimi dłużej rozwodzić, bo wtedy w żadnym ze spotkań nie zagrał Cristiano Ronaldo. Ba, w jednym nie zagrał też Robert Lewandowski. Jeżeli trafimy na Portugalczyków w pierwszej rundzie barażu, taka sytuacja na pewno nie będzie mieć miejsca, a media z całego świata będą zapowiadać to starcie jako pojedynek właśnie Ronaldo z Lewandowskim.

Jeżeli cofniemy się dalej, to naturalnie przypomina nam się prawdopodobnie najważniejszy mecz reprezentacji Polski w XXI wieku, ćwierćfinał wielkiej piłkarskiej imprezy, Euro 2016. Wówczas obie reprezentacje grały na maksymalnych obrotach, a my potrafiliśmy dotrzymać kroku znacznie lepszym technicznie rywalom. Wszystko skończyło się po karnych, które być może wreszcie będą mogły zostać powtórzone! Jeżeli zagralibyśmy z Portugalczykami, tak jak tamtego lata, to wstydu na pewno by nie było. Co ciekawe, akurat z tym konkretnym przeciwnikiem potrafiliśmy się atrakcyjnie prezentować. Pamiętamy przecież zwycięstwo w Chorzowie po golach Euzebiusza Smolarka, czy wywalczony remis na wyjeździe po strzale Jacka Krzynówka.

Mimo wszystko historia pojedynków z Portugalią wcale się do nas nie uśmiecha:

 • 3 zwycięstwa Polski,
 • 5 remisów,
 • 5 zwycięstw Portugalii,
 • bilans bramek 13:18.

Zesłanie do baraży to dla nich powód do wstydu, zwłaszcza, że decydujący cios od Serbów nadszedł w Portugalii, na swoim terenie. Kilka dni wcześniej z kolei bezbramkowy remis ugrali z Portugalią Irlandczycy. To pokazuje więc, że z tym mocniejszym na papierze rywalem śmiało można powalczyć.

SZKOCJA

Zdecydowanie łatwiejszym przeciwnikiem dla Polski powinna być w barażu Szkocja. W ostatnich latach graliśmy z nimi trzykrotnie. Pierwszy przypadek wielokrotnie przewinął się w ostatnich dniach w mediach społecznościowych. Wszystko za sprawą porażki z Węgrami na Stadionie Narodowym, która była pierwszą porażką reprezentacji Polski na tym obiekcie właśnie od starcia ze Szkocją w marcu 2014 roku. Na boisku w tamtym dniu mogliśmy zobaczyć w akcji kilku niespodziewanych bohaterów.

Adam Nawałka wyciągnął wtedy legendarne wnioski i pół roku później, gdy graliśmy z tym samym rywalem już w eliminacjach do Euro, zaprezentowaliśmy się znacznie lepiej. Co prawda straciliśmy dwie bramki, ale udało się zremisować, a zwycięstwo zabrał nam słupek po strzale Kamila Grosickiego w ostatnich minutach spotkania. Nasza reprezentacja była wtedy na fali, wszystko miało miejsce trzy dni po legendarnym zwycięstwie nad Niemcami. Remisem zakończył się także rewanż na Hampden Park. Wówczas heroicznym wślizgiem na linii bramkowej w 94. minucie uratował go dla nas Robert Lewandowski.

Na tym kończy się lista bojów ze Szkocją w ostatnich latach. Większość pozostałych to mecze z lat 60. i 80. Ostatecznie bilans wskazuje na naszą korzyść, ale pokazuje też, że obie nacje zawsze grały na zbliżonym poziomie:

 • 3 zwycięstwa Polski,
 • 5 remisów,
 • 2 zwycięstwa Szkocji,
 • bilans bramek 14:13.

Jak wygląda obecna forma Szkotów? Z naszego punktu widzenia – niezbyt optymistycznie. Wyspiarze są po serii sześciu wygranych w eliminacjach, w tym tej ostatniej, nad reprezentacją Danii, która wcześniej nie straciła żadnego oczka. Mimo słabego występu na Euro, w meczach eliminacyjnych ponieśli tylko jedną porażkę. Czy chcielibyśmy wjeżdżać pod ten rozpędzony pociąg? Na pewno łatwiej liczyć na pokonanie Szkotów, niż Portugalczyków, czy Włochów, ale łatwo na pewno nie będzie.

WŁOCHY

Cóż, świeżo upieczeni mistrzowie Europy. Czy trzeba coś więcej dodawać? Z drugiej strony, jakoś się znaleźli w tych barażach, więc na pewno nie są niezwyciężeni. Reprezentacja Polski zawsze miała jednak problem z tym przeciwnikiem. Poza dwoma meczami towarzyskimi w 2003 i 2011 roku, jedyne pojedynki z Italią w XXI wieku przypadają na rozgrywki Ligi Narodów. Pierwsza edycja z sezonu 2018/19 kojarzy nam się zdecydowanie lepiej. W debiucie Jerzego Brzęczka Polacy zaprezentowali się bardzo solidnie i byli blisko niespodziewanego zwycięstwa. Ostatecznie na drodze stanął spowodowany przez Kubę Błaszczykowskiego rzut karny i skończyło się podziałem punktów.

Gdy jednak wróciliśmy na Półwysep Apeniński dwa lata później, podopieczni Roberto Manciniego dali nam lekcje futbolu. To właśnie tamten mecz pokazał nam, jak bardzo stoimy w miejscu pod wodzą Brzęczka, a jak pod wodzą wspomnianego Manciniego rozwinęli się nasi rywale. Biało-czerwonym ciężko było w ogóle przekroczyć środkową linię boiska. Takiego scenariusza wiosną zdecydowanie chcielibyśmy uniknąć.

Wcześniej z Włochami zdarzało nam się wygrywać, nawet na wielkich imprezach, ale nigdy nie uczyniliśmy tego na włoskiej ziemi. A mamy przecież pewność, że w ewentualnym spotkaniu pierwszej rundy barażu, zagramy na wyjeździe. Bilans wszystkich starć prezentuje się tak:

 • 3 zwycięstwa Polski,
 • 8 remisów,
 • 7 zwycięstw Włoch,
 • bilans bramek: 10:23.

Otuchy może nam dodać obecna dyspozycja Włochów. Na Euro zagrali wybitnie. Rozkochali w sobie mnóstwo kibiców jak Europa długa i szeroka, ale po turnieju coś pękło. W pięciu jesiennych meczach eliminacyjnych zanotowali aż cztery remisy. Dwa ze Szwajcarią, więc można je uznać za naturalne, ale pozostałe dwa z Irlandią Północną i Bułgarią. Tutaj możemy już mówić o sporym rozczarowaniu formą mistrzów Europy. Pytanie tylko, czy ten kryzys będzie trwał aż do wiosny. Musimy też pamiętać, co wydarzyło się w eliminacjach do mundialu w 2018 roku. Włosi na niego nie pojechali, bo przegrali baraże ze Szwecją. To daje im cenne doświadczenie w tego typu pojedynkach, które na pewno postarają się wykorzystać. Będą też podwójnie zmotywowani, by nie odpaść w barażach drugi raz z rzędu.

ROSJA

Sądząc po tym, co Rosja zaprezentowała na Euro, można sądzić, że byłby to jeden z najłatwiejszych rywali w walce o drugą rundę barażu. W ostatnich latach brakowało raczej spotkań naszej kadry ze Sborną. Było oczywiście spotkanie towarzyskie w czerwcu tego roku, ale nie można go traktować jako oddające siłę obu zespołów. Wystarczy wspomnieć, że po naszej stronie nie zagrali w nim Wojciech Szczęsny, Kamil Glik, oraz Robert Lewandowski, a to przecież filary drużyny Paulo Sousy. Był to po prostu przegląd wojsk przed wielkim turniejem, podczas którego mogło zabłysnąć kilku nieoczywistych zawodników. Ostatecznie skończyło się na remisie 1:1.

Taki sam wynik miał miejsce podczas najbardziej spektakularnego boju z Rosjanami w ostatnich latach. Niech nie nazywa się kibicem reprezentacji Polski ten, kto nie pamięta trafienia Kuby Błaszczykowskiego w drugim meczu reprezentacji Polski podczas Euro 2012. Było to jedyne starcie o punkty przeciwko Rosji. Pozostałe cztery pojedynki to mecze towarzyskie.

Inaczej ma nie sytuacja w rywalizacji z ZSRR, którą trzeba przypomnieć, jeśli wspominamy o historii pojedynków z Rosjanami. Mimo czołowej reprezentacji na świecie w latach 70. i 80. ten rywal zawsze sprawiał nam problem i nie notowaliśmy przeciwko niemu dobrych wyników. To jednak oczywiście jedynie ciekawostka, która nie ma wiele wspólnego z teraźniejszością. Mimo wszystko wyniki osiągane wtedy przez obie reprezentacje mamy w obowiązku dorzucić do ogólnego bilansu:

 • 3 zwycięstwa Polski,
 • 6 remisów,
 • 7 zwycięstw ZSRR/Rosji,
 • bilans bramek: 15:30.

W reprezentacji Rosji od czasu naszego ostatniego spotkania zaszły spore zmiany, mimo że było ono przecież całkiem niedawno. Z posadą selekcjonera po Euro 2020 pożegnał się Stanisław Czerczesow, a drużynę objął Witalij Karpin. Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą po przejęciu szatni jest odsunięcie od niej Artioma Dziuby. Obaj panowie nie mają ze sobą po drodze, co mogło wydawać się problemem. Ostatecznie brak byłego kapitana nie przeszkodził w odniesieniu serii zwycięstw w eliminacjach. Rosjanie w ostatnim meczu o pierwsze miejsce w grupie zmierzyli się z Chorwacją, która okazała się dla nich zbyt silnym przeciwnikiem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by mogli zamieszać w barażach.

SZWECJA

Z piłkarzami Trzech Koron graliśmy bardzo często i bardzo… dawno. Jedynym wyjątkiem jest oczywiście pamiętny pojedynek w trakcie Euro 2020. Graliśmy wtedy na neutralnym terenie, dla obu zespołów był to piekielnie ważny mecz, a ostatecznie polegliśmy. Robert Lewandowski ciągnął nas za uszy, ale człapanie w obronie innych reprezentantów sprawiło, że wtopiliśmy. Nie wróży to więc nic dobrego przed ewentualnym starciem ze Szwedami w ich ojczyźnie, zwłaszcza, że w obu kadrach niewiele się zmieniło.

Historia rywalizacji obu narodów jest bardzo długa i sięga roku 1922. Tylko przed II wojną światową zdążyliśmy zagrać razem w dziesięciu spotkaniach, co będzie oczywiście wliczone w historię pojedynków, a nijak się ma do obecnych wydarzeń. Te świeższe spotkania to przede wszystkim eliminacje do mistrzostw Europy 2000 i 2004. Niestety, Polacy dostali bęcki we wszystkich czterech meczach, i u siebie, i na wyjeździe. Mało tego, nie strzeliliśmy wtedy Skandynawom ani jednej bramki.

Jedyne zwycięstwo w meczu o punkty odnieśliśmy z tym przeciwnikiem na mistrzostwach świata w 1974. Łączny bilans wszystkich starć prezentuje się tak:

 • 8 zwycięstw Polski,
 • 4 remisy,
 • 15 zwycięstw Szwecji,
 • bilans bramek: 39:59.

Eliminacje w wykonaniu Szwedów ciężko jednoznacznie ocenić. Z jednej strony odnieśli pięć przekonujących zwycięstw, w tym z faworyzowaną Hiszpanią. Z drugiej jednak aż trzy razy się potknęli. W zasadzie należałoby napisać, że spektakularnie się wyrżnęli, bo mówimy o porażkach z Grecją i Gruzją. W dodatku ta druga pojawiła się w trakcie ostatniego zgrupowania, gdy wciąż walczyli o pierwsze miejsce w grupie. Jest tylko jeden problem. Wszystkie pomyłki następowały na wyjazdach. U siebie byli nieomylni, komplet zwycięstw i jedna stracona bramka. A wiemy, że przecież jeżeli już trafimy na nich w pierwszej rundzie barażu, to na pewno zagramy na ich terenie.

WALIA

Walijczycy jawią się jako najbardziej tajemniczy i egzotyczny rywal, bo Polacy mierzyli się z nimi zaledwie ośmiokrotnie w całej historii. Ostatnie takie spotkanie to mecz towarzyski w 2009 roku. Wygraliśmy wówczas na wyjeździe 1:0 po bramce Rogera Guerreiro. Jedynym kadrowiczem po stronie biało-czerwonych, który pamięta tamto spotkanie, jest Robert Lewandowski. Po drugiej stronie biegał z kolei Gareth Bale, więc liderzy obu ekip już wtedy nabijali sobie reprezentacyjne występy. Dla obu przyszłoroczny mundial może być ostatnim w karierze. W razie trafienia na siebie, jeden z nich pożegna się z marzeniami już po pierwszej rundzie barażu.

Historia pojedynków obu drużyn jest bardzo krótko, ale korzystna dla Polaków. Na początku XXI wieku cztery razy mierzyliśmy się z Walią w eliminacjach do mundialu. Osiągnęliśmy wtedy trzy zwycięstwa i jeden remis. Statystyki mogłyby być jeszcze lepsze, gdyby udało nam się w ćwierćfinale Euro 2016 pokonać Portugalię. Wtedy w półfinale czekałby nas bój właśnie z przemęczonymi Walijczykami… Ostatecznie liczby prezentują się tak:

 • 5 zwycięstw Polski,
 • 2 remisy,
 • 1 zwycięstwo Walii,
 • bilans bramek: 10:5.

Eliminacje w wykonaniu Wyspiarzy wcale nie zrobiły wielkiego wrażenia. Remis z Estonią u siebie, zaledwie jednobramkowe zwycięstwo na wyjeździe, a do tego wyciągnięte w ostatniej minucie doliczonego czasu gry zwycięstwo na Białorusi 3:2. Walijczycy nawet nie zbliżyli się do Belgów, którzy wygrali grupę E. Spokojnie możemy umieszczać ich w gronie drużyn, które są w naszym zasięgu i których nie musimy się bać.

Czytaj także:

Fot. Newspix

Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Peszko na tropie spisku. Francuzi mają kompleks Polaków

Warto mieć kolegów, którzy wezmą cię w obronę. A tacy, którzy zrobią to nawet kosztem obnażenia własnej niewiedzy? Prawdziwy skarb. Robert Lewandowski powinien cenić przyjaźń ze Sławomirem Peszko, który stanął za swoim kumplem, mimo że do końca nie ogarnia zasad plebiscytu Złotej Piłki. O kumpelstwie obu panów powszechnie wiadomo, sam Peszko z dumą przypomina w swoim […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Złota Piłka dla Messiego kluczowa w dyskusji o wyższości nad Ronaldo?

Powoli, niestety, kończy nam się dyskusja o Messim i Ronaldo. Obaj mają bliżej niż dalej do końca swoich przepięknych karier, też nie odjeżdżają już tak innym zawodnikom pod względem umiejętności. Jakby to ująć: byli w kosmosie, ale wracają. No, ale Messi wczoraj odebrał swoją siódmą Złotą Piłkę i ostatecznie odskoczył Portugalczykowi o dwa trofea. Czy […]
30.11.2021
Brama dnia
30.11.2021

Thierry Henry kontra Andrij Szewczenko | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was konfrontację wielkich legend światowego futbolu – z jednej strony wspaniałe uderzenie autorstwa Thierry’ego Henry’ego, z drugiej genialna asysta Andrei Pirlo i klasowy strzał Andrija Szewczenki. Zapraszamy do oglądania i głosowania wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. THIERRY HENRY VS A. VILLA (30.11.2002) Thierry Henry […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Liczba komentarzy: 22
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bezimienny
Bezimienny
13 dni temu

Dla nas w Europie prawie wszyscy to trudni rywale.

Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Macedonia, Słowenia – była Jugosławia, wiadomo Bałkany ciężkie wyjazdy, typowi Jugole, mocne charaktery, zahartowani wojną

Anglia, Irlandie, Szkocja, Walia – uuu wyspiarze, twardy fizyczny futbol, faule, ciężko, ciężko…

Hiszpania, Włochy, Portugalia, Grecja – południowcy nam nie leżą, polot, finezja, inny temperament xD

Szwecja, Dania, Norwegia, Islandia – Duński Dynamit, Potop Szwedzki, Skandynawowie 🙁

Niemcy, Francja – potęgi, Mistrzowie Świata, 99% meczy wpierdol, uchowaj Boże

Rosja, Ukraina, Białoruś – byłe kraje demokracji ludowej, nigdy się z nimi dobrze nie grało, cechuje je duża nieobliczalność xD

Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Węgry – powracające flashbacki z wpierdoli w przeszłości bliższej lub dalszej

Kazachstan, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja – daleko w chuj, ciężko dolecieć, chłopacy zmęczeni po podróży, ciepło, no ciężko no

Austria, Szwajcaria – Niemcy w wersji demo, prawie wszyscy grają w Bundeslidze a wiadomo Bundesliga > kupa > ekstralipa

Zołza
Zołza
13 dni temu
Reply to  Bezimienny

Haha przegląd komentarzy mejwenów w pigułce. Brakuje tylko „zawsze groźna Albania” i reszty potęg z czwartego koszyka.

Tadeusz Turkawka
Tadeusz Turkawka
13 dni temu
Reply to  Bezimienny

Zajebiste podsumowanie. Tylko Bułgaria dobrze mi się kojarzy. Dodam jeszcze, że z Estonią czy Wyspami Owczymi nie mieliśmy problemów, ale pewnie byłyby komentarze w stylu „nikt nie będzie wiecznie przegrywać”, „każdy zespół się rozwija, wcześniej mieli 2 pkt, teraz już 4″, ” na pewno będą bardzo zdeterminowani” itd.

Marstenna
Marstenna
13 dni temu
Reply to  Bezimienny

)) Chcesz znaleźć kobietę na jedną noc? Wejdź na — https://mysp.ac/50fjz

dudu
dudu
13 dni temu

Te najważniejsze mecze z Portugalią czy Walią graliśmy, zanim stażysta z Weszło się urodził, więc w artykule nie ma o nich wzmianki. Jest za to o meczu towarzyskim, którego nie pamiętają nawet jego uczestnicy.

Pilkarski_kibic
Pilkarski_kibic (@pilkarski_kibic)
13 dni temu
Reply to  dudu

Dokładnie,
Eliminacje do MS74 z Walią, eliminacje do MS78 oraz euro 84, czy wreszcie MS86 z Portugalią.

Antyjożinowy nalot bombowy
Antyjożinowy nalot bombowy
13 dni temu

„Te bardziej świeższe spotkania”? Redaktorze, serio?

Oraz komentujący – serio, żaden z Was jeszcze tego nie zauważył? 😉

janek kos
janek kos
13 dni temu

Kiedy Kazimierz Gorski znalazl sie w grupie eliminacyjnej do MS 1974 razem z Anglia i Walia nikt nie dawal mu wielkich szans , a grupe wygral.
Potem , juz na MS , nikt nie dawal mu wielkich szans , bo byl w grupie z Wlochami i Argentyna , a grupe wygral.
Dopoki pilka w grze – wszystko jest mozliwe , nawet awans Polski do Kataru

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
13 dni temu

Może trochę uczciwsze zestawienie gry polskiej repry z tymi krajami od lat 90-tych, kiedy to nasza piłka przestała się liczyć?
Portugalia
1 wygrana, 4 remisy (w tym jeden w plecy, po karnych na Euro, czyli w meczu o coś), 2 porażki
7:12 w bramkach (-5)

Szkocja
0 wygranych (BRAWO!), 4 remisy, 1 porażka
6:7 (-1)

Włochy
2 wygrane (w tym jednak na IO która nie jest traktowana jako oficjalny mecz…), 3 remisy, 4 porażki
7:10 (-3)

Rosja
1 wygrana, 3 remisy, 1 porażka
7:7 (+0)

Szwecja
1 wygrana, 1 remis, 7 porażek
7:21 (-14)

Walia
4 wygrane, 2 remisy, 0 porażek (JEEEEEST!)
7:3 (+4)

Tak to wygląda, o ile się gdzieś nie pomyliłem, za portalem hppn peel.
43 spotkania na różnych szczeblach rozgrywek.
21% wygranych
Łączny bilans bramkowy !!!-19!!!
Wygląda to tak jak wygląda, nawet ratując tyłki z Walią, która wyszła z grupy z Włochami, Turcją i Szwajcarią na drugim miejscu i dostała czwórkę od Duńczyków.

Trzeba sobie powiedzieć w końcu uczciwie: polska repra jest chujowa, bo reprezentuje chujową polską piłkę. Po co więc, pytam kolejny raz, szarpać się o te baraże, jechać na kolejny turniej, po kolejną kompromitację? Po co?

Przyfarcimy Walię, wygramy 2:1 w dogrywce na rozpaczy, znowu nadzieja się zatli, mejweni oszaleją, a potem bankowo nie Włosi, nie Portosi, ale Szwecja, z klasycznym potopem i mejlem do gatek, że nadciąga rzadka kupa.

I skończy się jak zawsze.
Po co?

Jarosław Rakoczy
Jarosław Rakoczy
13 dni temu

Dla mojego pokolenia wylosowanie Szwecji będzie traumatycznym wydarzeniem. Ekipa która spuszczała nam brutalne lanie. Z Włochami nie mamy najmniejszych szans. Tu już przed meczem można wywiesić białą flagę. Minimalne szanse mamy z Portugalią. Najchętniej to widziałbym Walijczyków i Szkotów, a dalej Rosję. Znając życie pojedziemy do Lizbony.

JP202
JP202
13 dni temu

No i chuj, będzie Katar, chyba przy przeziębieniu…

Kris
Kris
13 dni temu

Nasi piłkarze chyba wiedzą co ich czeka i ile mają czasu żeby się przygotować do tego fizycznie jak zagrają pressingiem to kto wie co się wydarzy ale życzę im powodzenia

KamiL
KamiL
12 dni temu
Reply to  Kris

niski pressing od początku i jakoś będzie

Er.
Er.
13 dni temu

I tak moim zdaniem nie mamy szans na awans. Co za różnica, czy dostaniemy oklep od Włochów czy innej Szwecji w I czy II rundzie baraży?

panie.co.pan
panie.co.pan
12 dni temu

Liczba zawodników z danego kraju w aktualnej LM:
Portugalia – 53
Włochy – 39
Szwecja – 19
Rosja – 17
Szkocja – 4
Walia – 2

POLSKA – 4 xD

aaa
aaa
12 dni temu
Reply to  panie.co.pan

I co to ma do rzeczy? Rosjan jest sporo bo grają w Zenicie. Uważasz, że Polacy grający w Southampton, , Marsylii, Sampdorii czy innym Brighton zamieniliby te kluby na Zenit po to by grać w LM?

panie.co.pan
panie.co.pan
12 dni temu
Reply to  aaa

Jak policzyłem na Transfermarkt, Rosjan w Zenicie jest 14 – więc poza nadal 5. No i taki Puchacz to by się pewnie z Dejanem Lovrenem np. na kariery chętnie zamienił…

panie.co.pan
panie.co.pan
12 dni temu
Reply to  panie.co.pan

Sorry, 3, źle spojrzałem. Może byśmy mieli klub na poziomie LM, gdybyśmy mieli w kraju jednak lepszych piłkarzy i z czego wybierać? Skoro w Zenicie ponad połowa to jednak Rosjanie?

aaa
aaa
12 dni temu
Reply to  panie.co.pan

Mowa jest o reprezentacji. Z polskiej ligi Ci lepsi wyjeżdżają, z rosyjskiej- nie.. i to cała różnica. Serio uważasz że przykładowy Zieliński zamieniłby Napoli na Zenit? Zobacz sobie na wspomnianym transfermarkcie na ile jest wyceniana reprezentacja Polski a na ile Rosji 😉

olo
olo
12 dni temu

Nie trzeba czytać, żeby wiedzieć,że nie szło i nie pójdzie.

Filip Wolny
Filip Wolny
11 dni temu

Panie Redaktorze – selekcjonerem Rosji jest Walerij a nie Witalij Karpin.
Były znakomity piłkarz, w Hiszpanii grał, Stano powinien kojarzyć. Nie jest to jakiś nołnejm, żeby tak mylić.

Kokoszko
Kokoszko
11 dni temu

Problem tej reprezentacji polega na tym, że nie licząc zespołów złożonych z kelnerów i bankowych ekspedientów, może dostać baty od każdego. Myślę, że większość kibiców bez większego problemu może sobie wyobrazić porażkę z Walią, Rosją czy Szkocją i nie być tym szczególnie zaskoczonym

Suche Info
30.11.2021

Hellas bezbramkowo remisuje z Cagliari

Skończyło się bez bramek, więc zabrakło najważniejszego. Mecz nie był może najwyższych lotów, ale z perspektywy kibica reprezentacji Polski był ciekawą lekturą i pokazem solidności Pawła Dawidowicza. Jedyną skazą tego spotkania był incydent wywołany przez Giovanniego Simeone. Argentyńczyk uderzył przeciwnika w twarz i rozpoczęła się jatka. Wstali z ławek i ruszyli na siebie zarówno piłkarze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Trener Broni Radom zostanie asystentem w Cracovii

Jacek Zieliński niedawno został nowym szkoleniowcem Cracovii. Teraz doświadczony trener kompletuje swój sztab. Jedną z osób, które do niego dołączą, będzie dotychczasowy opiekun trzecioligowej Broni Radom. Mowa o 35-letnim Tomaszu Jasiku, który pracował w klubie od sierpnia. Tomasz Jasik trenerskie szlify zbierał na Lubelszczyźnie, gdzie przez długi czas opiekował się młodzieżowymi zespołami Motoru Lublin. W […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Juventus pokonał słabiutką Salernitanę

Juventus wygrał z najgorszym zespołem w Serie A, czyli zrobił to czego od niego oczekiwano. Nie poślizgnął się na skórce od banana. Zadanie wykonane. Przed meczem Salernitana była jedną z dwóch drużyn, które nigdy nie straciły gola w spotkaniach domowych z Juventusem. Kiedyś musiał być ten pierwszy raz. Zawodnicy Massimiliano Allegriego miażdżyli gospodarzy posiadaniem piłki […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Fiorentina ogrywa Sampdorię. Grał Bereszyński

Fiorentina w tym sezonie jest najbardziej bezkompromisową drużyną w Serie A. Albo wygrywa, albo przegrywa. Dosłownie. Mają chyba uczulenie na remisy. Dziś drużyna Vincenzo Italiano odniosła ósme zwycięstwo w sezonie ligowym. Pokonała na własnym boisku Sampdorię 3:1. W składzie gości znalazł się reprezentant Polski. W tym meczu różnica klas była aż nadto widoczna. Fiorentina mimo […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Plotki o możliwych transferach Ziyecha i Wernera do Barcelony

Dyrektor sportowy FC Barcelony Mateu Alemany, dwoi się i troi, by sprowadzić do klubu nowych piłkarzy za rozsądną cenę. Z tego względu pojawia się mnóstwo nazwisk na barcelońskiej giełdzie transferowej. Tym razem dziennikarze katalońskiego Sportu sondują możliwe przyjście dwóch piłkarzy Chelsea Londyn, którzy na Stamford Bridge mają problemy z regularną grą. Mowa o Timo Wernerze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Javier Mascherano nowym selekcjonerem argentyńskiej młodzieżówki

Większość fanów piłki nożnej doskonale kojarzy Ej Jefecito z bogatej kariery piłkarskiej. Teraz będzie stawiał pierwsze kroki w karierze trenerskiej. Z argentyńską federacją pożegnał się dotychczasowy trener młodzieżówki, który zdecydował się dołączyć do sztabu Jose Pekermana odpowiedzialnego za przygotowanie reprezentacji Wenezueli. Javier Mascherano od 2019 roku posiada uprawnienia trenera. Do tej pracował w argentyńskiej federacji […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Legia ma nowego wicedyrektora sportowego! Pracował w Rakowie

Dariusz Mioduski zatrudnił nowego wicedyrektora sportowego. Paweł Tomczyk od pierwszego grudnia wzmocni pion sportowy Legii. Nowy pracownik warszawskiego klubu jest dobrze znany w środowisku piłkarskim. Pełnił rolę kierownika skautingu w Rakowie Częstochowa, a następnie objął stanowisko dyrektora sportowego klubu z Częstochowy. – Do jego zadań należeć będą między innymi negocjacje z zawodnikami, agentami i innymi […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Gołębiewski: Ze zdrowiem Luquinhasa wszystko jest okej

Każdy mecz jest dobry na przełamanie. Zwłaszcza w sytuacji, w której znalazła  się Legia Warszawa. Ostatnio przerwała wstydliwą passę i ograła Jagiellonię Białystok 1:0. Już jutro zespół Marka Gołębiewskiego zmierzy się Motorem Lublin w ramach rozgrywek o Puchar Polski. Dziś trener warszawskiej drużyny odpowiadał na pytania dziennikarzy. O problemach kadrowych: – Powołania zawodników z drugiego […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Saga z Pochettino trwa

Zanim Manchester United podpisał kontakt z Ralfem Rangnickiem głównym kandydatem do objęcia zespołu z Old Trafford był Mauricio Pochettino. Podpisanie umowy z Niemcem nie ucina jednak spekulacji. Umowa Rangnicka wygasa wraz się z końcem sezonu, więc temat przyjścia Argentyńczyka wciąż jest głośny. Operacja sprowadzenia Pochettino na Old Trafford nie będzie łatwa do zrealizowania. Dziennikarze Telefoot […]
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Duży krok Warty Poznań. Powstanie projekt nowego kompleksu sportowego

Warta Poznań zamierza rozwijać swoją bazę. W pierwszej kolejności powstanie projekt i dziś ogłoszono zwycięzcę przetargu. Wymagania są oczywiste. Część piłkarska ma spełniać wymogi licencyjne dla klubów Ekstraklasy. Projektant został więc zobowiązany do tego, by uzyskać pozytywną opinię Polskiego Związku Piłki Nożnej w tym zakresie. Firma KOSZT-BUD wygrała przetarg na przygotowanie projektu kompleksu obiektów sportowych […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Co czeka polskie kluby?

Już dziś rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Z polskiego punktu widzenia szczególnie ciekawe, bo po raz drugi w całej historii tytułu w najważniejszych europejskich rozgrywkach bronić będzie polska ekipa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Poza nią do rywalizacji przystąpią też Projekt Warszawa i Jastrzębski Węgiel. Na co stać nasze kluby? Jak trudne mają grupy? I czy ZAKSA może […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Carlo Ancelotti tłumaczy, dlaczego zagłosowałby na Benzemę

Carlo Ancelotti słynie z kreatywnych odpowiedzi na pytania i często stara się wybrnąć żartem. Dziś po raz kolejny zaskoczył dziennikarzy. Trener Realu Madryt podczas ostatniej konferencji przed meczem z Athleticiem został zapytany o zwycięzcę Złotej Piłki. Dyplomatycznie zakręcił. – Mam problem, ponieważ pracuję w Realu Madryt, więc nie powinienem głosować na piłkarzy, którzy nie grają […]
30.11.2021