post

Opublikowane 17.11.2021 15:50 przez

Kamil Warzocha

Kiedy Paulo Sousa rozpoczynał cykl eliminacji do mistrzostw świata w Katarze, można było mieć tyle obaw, co nadziei. Portugalczyk nie dawał gwarancji sukcesu, tym bardziej że po drodze miał do rozegrania jeszcze Euro 2020 bez normalnego czasu na poznanie drużyny. Turniej na papierze skończył się dla nas oczywiście fiaskiem, ale to zostawmy. W tym tekście skupiliśmy się na drodze kadry budowanej na nowo z perspektywy największego mankamentu – defensywy. Emocje warto tutaj odłożyć na bok, bo wiadomo, że porażka z Węgrami poważnie nadszarpnęła zaufanie nawet największych sympatyków portugalskiego selekcjonera.

500 PLN ZWROTU BEZ OBROTU – ODBIERZ BONUS NA START W FUKSIARZ.PL!

Na początek pytanie najważniejsze – czy my się w ogóle rozwinęliśmy jako drużyna narodowa po kadencji Jerzego Brzęczka? Patrząc na mecz z Węgrami na Stadionie Narodowym, odpowiedź może nie być już taka oczywista. Nie zapominajmy jednak, że nie graliśmy w optymalnym zestawieniu, co jest pewną okolicznością łagodzącą. Ba, w sumie to bardziej wpadką selekcjonera, co wcale nie musi oznaczać, że efekty całej jego dotychczasowej roboty powinny wylądować w koszu. Słowem: patrzenie wyłącznie przez pryzmat ostatniego meczu Polaków w fazie grupowej eliminacji byłoby trochę niesprawiedliwe. To, co wydarzyło się pomiędzy, ma trochę pozytywów, acz nadal jest procesem niejednoznacznym. Takim, który gwarantuje określoną liczbę argumentów zarówno optymistom, jak i sceptykom.

Defensywa problemem, ale nie tak oczywistym

Co wiemy na pewno? Pod wodzą Paulo Sousy polska defensywa nie poprawiła się na tyle, żeby mówić o wyraźnym progresie. Patrząc tylko na wyniki spotkań, w których traciliśmy bramki, to argument naprawdę trudny do zbicia. Niemal każdy może wyrządzić nam krzywdę i to na pewno powód do zmartwień. O ile z najmocniejszymi reprezentacjami pokazujemy raczej dobre oblicze w defensywie, o tyle tyle strat ze słabszymi wymyka się poza określenie pecha czy przypadku. Ale czy wszystko powinno spaść na kark selekcjonera? Po kolei.

Mecze bez czystego konta Paulo Sousy (12 na 15):

 • Węgry – 3:3
 • Anglia – 1:2
 • Rosja – 1:1
 • Islandia – 2:2
 • Słowacja – 1:2
 • Hiszpania – 1:1
 • Szwecja – 2:3
 • Albania – 4:1
 • San Marino – 1:7
 • Anglia – 1:1
 • Andora – 4:1
 • Węgry – 1:2

ŚREDNIA TRACONYCH BRAMEK NA MECZ POD WODZĄ RÓŻNYCH SELEKCJONERÓW: Sousa (1,3), Brzęczek (0,8), Nawałka (1,2), Fornalik (1,2), Smuda (1,1)

Patrząc na suche liczby, taka gra defensywna nie przyniesie nam sukcesów na dłuższą metę. Z drugiej strony nie jest tak źle, jak niektórzy sądzą. Część z tych bramek padło w wyniku błędów, po których każdy trener na świecie łapie się za głowę. Błędów niekoniecznie wynikających z próby adaptacji do nowego systemu z trójką obrońców, choć takowe też miały miejsce na początku. Później, aż do dziś, mnożyły się problemy, które mają kilka wspólnych mianowników: brak dyscypliny, szwankująca inteligencja boiskowa czy problem z braniem odpowiedzialności na siebie poszczególnych piłkarzy.

Część mankamentów, które męczyły drużynę w marcu, pół roku później mimo wszystko zniknęła. Takie mecze jak z Hiszpanią, Anglią czy Albanią na wyjeździe pokazały, że błędy systemowe potrafimy wyeliminować. Duże przestrzenie między stoperami, asekuracja między wahadłowym a skrajnym środkowym obrońcą czy zbyt wolna organizacja pressingu lub kontrpressingu – te aspekty z czasem można było pochwalić, tylko że jak coś szło dobrze, to zaraz zostało skiepszczone. Tak jak choćby w przegranym meczu z Węgrami.

Huśtawka Paulo Sousy. Co zbuduje, to zburzy

Niestety, o ile Sousa pracował nad poprawą gry defensywnej w nowym systemie na przestrzeni kolejnych zgrupowań, o tyle demony dotyczące błędów stricte indywidualnych ciągle dawały się we znaki. Nie chcemy teraz zwalać wszystkiego na piłkarzy, bo Sousa ma swoje za uszami, lecz gdy przegląda się wszystkie 20 straconych goli, można dojść do ciekawych wniosków. Niewykluczone na przykład, że próba zmiany tożsamości kadry na bardziej nowoczesną, intensywną i ofensywną, oraz – co za tym idzie – bardziej narażoną na ataki rywali, weryfikuje zarówno stawiane wymagania przez Sousę, jak i możliwości pewnej grupy zawodników.

Wszystkie stracone bramki przez Polaków w 2021 roku*

*Analiza straconych bramek, ale także sytuacji meczowych, które mogą podkreślić pewne punkty wspólne w grze polskiej defensywy. Pozwólcie, że gole z San Marino i Andorą potraktujemy po macoszemu.

Węgry – 3:3

Obrazek nr 1 (pierwszy gol dla Węgrów): Pierwszy mecz Paulo Sousy za sterami reprezentacji Polski przyniósł taką sytuację jak ta. Źle zorganizowany pressing na zawodniku wyprowadzającym piłkę, podanie prostopadłe między Helika a Bednarka, którzy trzymają między sobą za duże odległości. Tutaj brak rażących błędów indywidualnych, o wpadce decyduje złe ustawienie obrońców.

Obrazek nr 2 (drugi gol Węgrów, slajd 1): Lewandowski traci piłkę, Węgrzy szybko organizują atak na naszej połowie. Znamienne jest to, że dobrze potrafią wykorzystać przestrzeń miedzy skrajnym środkowym obrońcą a wahadłowym (Reca). Najpierw Krychowiak mógł w szybszym tempie uzupełnić powstałą lukę przed polem karnym, mógł też bliżej bramki zagościć „Lewy” po własnej stracie.

Obrazek nr 3 (drugi gol Węgrów, slajd 2): Najważniejsze w tej akcji było jednak ustawienie Helika. Widać było, że za bardzo nie wie, jak ustawić się w polu karnym. Rzuca się w oczy również fakt, że polscy piłkarze wchodzą w tryb bierności. To znaczy: obserwują akcję, czekają na interwencję lepiej ustawionego kolegi, zamiast samemu zareagować i spróbować coś przewidzieć. O tym kilka razy mówił selekcjoner: „Za często bronimy oczami”.

Obrazek nr 4 (trzeci gol Węgrów): Dośrodkowanie, które częściowo spada na barki Recy, częściowo Krychowiaka. Ten drugi mógł zapobiec przedłużeniu piłki na dalszy słupek, lecz niestety myślami był chyba gdzieś indziej. Węgier wszedł Krychowiakowi przed nos, a ten był niewzruszony tym faktem przez kilka sekund. Zbyt wolny czas reakcji – słowo klucz.

Anglia – 1:2

Obrazek nr 1 (rzut karny i gol dla Anglików): Czysty błąd indywidualny Helika. Jeśli chodzi o ustawienie polskiego zespołu, wszystko było pod kontrolą. Nic, tylko odprowadzić Sterlinga do linii końcowej i nie dać się na zamach. Helik próbuje jednak odebrać piłkę wślizgiem, co kończy się jedenastką.

Obrazek nr 2 (setka Anglików): Mało było takich obrazków za kadencji Sousy w późniejszym okresie, jeśli w ogóle. Otóż Anglicy w tej akcji mieli autostradę do bramki. Kane’a szybko sklepał piłkę z Mountem, a ten uruchomił Sterlinga. Naszego wahadłowego nie ma, Helik z Glikiem źle ustawieni. To był modelowy przykład defensywy, która jest jak ten słynny ser szwajcarski. Pozytyw jest taki, że w drugim meczu z ekipą Garetha Southgate’a uniknęliśmy tego typu sytuacji.

Obrazek nr 3 (setka Anglików): Znów akcja, w której nasz rywal wychodzi praktycznie sam na sam z bramkarzem, bo defensywa zrobiła łamańca. Tutaj Rybus zlekceważył zakusy Anglików, nie ruszył wcześniej za Fodenem, co mogło skończyć się źle. Pokazanie tego jest o tyle ważne, że w rewanżu Anglicy nie mieli już takiej autostrady do dyspozycji.

Obrazek nr 4 (drugi gol dla Anglików): W momencie dośrodkowania Milik przejmuje Maguire’a. Nie popisują się Moder z Krychowiakiem, szczególnie ten drugi, bo Stones zbiega na dalszy słupek bez opieki. Krychowiak go nie widzi, choć trwa to kilka sekund. Stones zgrywa piłkę do strefy przed polem bramkowym i wiadomo, co dzieje się później. Zawodzi tutaj komunikacja, co można powiedzieć o wielu straconych bramkach przez Polaków.

Rosja – 1:1

Obrazek nr 1 (pierwszy gol dla Rosjan): Najpierw skutecznie zneutralizowany zalążek dwójkowej akcji Rosjan na skrzydle, ale za chwilę długa piłka diagonalna, która nie powinna dojść do adresata. Nie, bo Puchacz miał więcej niż kilka sekund, żeby dobrze skontrolować pozycję atakującego w swojej strefie. Nie robi tego. Patrzy tylko na futbolówkę, zamiast przewidzieć pewien ruch. Podobną bramkę, taką, przy której boczny obrońca powinien lepiej skanować przestrzeń za plecami, straciliśmy choćby z Holandią za kadencji Jerzego Brzęczka.

Obrazek nr 2 (zła organizacja Polaków): Brak doskoku, dezorganizacja przed szesnastką i w polu karnym. To nie skończyło się golem, ale pokazało, że wiele nam brakuje do optymalnego grania w defensywie. Co ciekawe, na takie prostopadłe podania rzadko kiedy mogła pozwolić sobie Hiszpania na meczu podczas Euro 2020.

Obrazek nr 3 (zła organizacja Polaków, slajd 1): To samo dzieje się w tej sytuacji. Kuleje ustawienie, dajemy wpuścić w uliczkę jednego z Rosjan. Brak nacisku ze strony pomocników powoduje, że przeciwnik ma komfort.

Obrazek nr 4 (zła organizacja Polaków, slajd 2): Kontynuacja poprzedniego obrazka. Bardziej klasowy zespół mógłby taką akcję wykorzystać, i o ile się nie udało, o tyle taka łatwość w zdobyciu naszej szesnastki była niepokojąca. Tu znów pozytyw jest taki, że z każdym kolejnym meczem minimalizowaliśmy obecność groźnych wejść rywali z przewagą zawodników w polu karnym. Dopiero ostatni mecz z Węgrami tę tendencję zaburzył. Przypadek? Niekoniecznie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Marco Rossi to bardzo dobry taktyk. Warto zauważyć, że tylko z jego drużyną mieliśmy takie problemy z grą defensywną. Gdyby zsumować 180 minut rywalizacji z Węgrami, okazałoby się, że po prostu byli pod nas najlepiej przygotowani taktycznie.

Islandia – 2:2

Obrazek nr 1 (złe ustawienie Polaków): Akcja niezakończona golem, ale spójrzcie, ile miejsca jest przed naszym polem karnym. To nie była kontra, to była zwykły atak pozycyjny po odbiorze piłki. Złe decyzje poszczególnych polskich piłkarzy, po części też dobre związanie kilku zawodników w jednym miejscu przez Islandczyków. Ten przy piłce ma dwie opcje do zagrania i każda z nich obnaża naszą chwiejność w ustawieniu. Wybrał skrzydło, choć większe zagrożenie stworzyłoby oczywiście podanie do kolegi za plecami Dawidowicza.

Obrazek nr 2 (pierwszy gol dla Islandii): Stałe fragmenty to nasza zmora. Jeśli złączymy kilka obrazków stąd w jedną całość, będzie można stwierdzić, przynajmniej w pewnym stopniu, na czym polega problem. Jako że stosujemy system bronienia strefą, nie indywidualny, musimy liczyć się z pewnym ryzykiem. Ot, jeśli przeciwnik nas dobrze przenalizuje pod tym kątem, łatwo będzie mu nasze ustawienie zneutralizować. Wystarczy bić SFG z myślą o zgraniu piłki, nie strzale od razu po dośrodkowaniu. To widać tutaj. Nie ma czegoś w stylu „każdy swego”.

Zieliński łamie linię spalonego, a Islandczyk, który został w polu bramkowym, po przebitce dobija piłkę do bramki z najbliższej odległości. Nikt się nim zainteresował, bo każdy miał w głowie myśl „kryję swojej strefy”, każdy skupiał się na lecącej piłce z narożnika boiska. Z jednej strony fajny wytrych Islandczyków, z drugiej brak podzielności uwagi naszych piłkarzy, gdy trzeba było reagować na moment zgrania futbolówki. To samo dzieje się z Anglią czy Słowacją.

Obrazek nr 3 (drugi gol Islandii): Patrząc na stopklatkę, tu nie powinno się nic wydarzyć. Stoimy wystarczająco dobrze, żeby powstrzymać celne dośrodkowanie. Szkopuł w tym, że cofamy się w stronę bramki. Piłka jest zagrywana w miejsce, gdzie mógłby wbiec Puchacz (nr 26). Spóźnioną reakcję ma Krychowiak, Islandczyk z nr 8 na koszulce absorbuje uwagę naszych obrońców, a ten z nr 6 dostaje piłkę pod nogi i posyła strzał nogą nie do obrony. Znów podobny schemat – piłka jest mierzona w dane miejsce i stamtąd przenosi się gdzieś indziej. Wtedy mamy problem. Gdy wszystko dzieje się w jednym tempie, problemu nie ma. Tylko że pierwszy przypadek ma miejsce częściej i jest dla nas dotkliwy w skutkach.

Polska – Słowacja 1:2

Obrazek nr 1 (złe ustawienie Polaków): Kojarzy wam się z czymś ta sytuacja? Za chwilę do niej przejdziemy. Mecz ze Słowacją otwierający Euro 2020 w naszym wykonaniu daje dużo materiału do analizy. Takiego pt. „Jak nie powinien współpracować wahadłowy ze skrajnym środkowym obrońcą”. Nasi rywale mieli bardzo dużo miejsca za plecami Bereszyńskiego i mowa tutaj o częstych obrazkach. Gdy z powrotem do defensywy nie nadążał Jóźwiak, jeden ze środkowych pomocników nie ruszał z asekuracją i tworzyły się sytuacje 1 na 1.

Obrazek nr 2 (pierwszy gol dla Słowacji): Gdy natomiast Jóźwiak zdążył wrócić z pomocą Bereszyńskiemu, jedynie pozorował grę obronną. Ponownie lepiej mógł też zachować się Krychowiak, zrobić kilka kroków stronę własnej bramki, ale uznał (dobre odniesienie do braków w braniu odpowiedzialności i antycypacji zagrań przeciwnika), że obaj koledzy sobie poradzą. Nie on jest jednak winowajcą z pierwszego planu, acz jego szwankującą umiejętność podejmowania decyzji w grze defensywnej możecie zauważyć w tej analizie nie raz. W tym przypadku o stracie gola zadecydowała bierność, tzw. bronienie oczami, które Sousa próbował wyeliminować. Problem z komunikacją na linii środkowy obrońca-wahadłowy-środkowy pomocnik też rzucał się w oczy.

Obrazek nr 3 (złe ustawienie Polaków): Bramka tutaj nie padła, ale ta akcja wpisuje się w pewien schemat. Boczna strefa boiska, zbyt małe zagęszczenie zawodnikami, łatwość dla rywala. W pewnym momencie robi się 3 na 2, na co sami Słowacy (zobaczcie przykład niżej) nie pozwalali nawet przy stracie gola.

Obrazek nr 4 (dobre ustawienie Słowaków): Można? Można. Słowacy szybciej przesuwali się całym zespołem, potrafili stworzyć przewagę. Ciągle byli aktywni, nie wyłączali się.

Obrazek nr 5 (drugi gol dla Słowacji): No i ostatni kluczowy obrazek z tego meczu, czyli strata bramki po stałym fragmencie. Ponownie strzał został oddany w drugim tempie po zgraniu na pierwszym słupku. Tu nawet nie musimy już męczyć Jóźwiaka czy kogoś, kto oddelegował go do krycia Skriniara. Tu znów zadecydował fakt, że mamy problem z reakcją. Wszyscy patrzą na piłkę i zawodnika rywali, który otrzymuje ją jako pierwszy. Nikt nie interesuje się gościem, który czyha gdzieś na boku. To powtarzalny myk, który część naszych przeciwników potrafiło w tym roku wykorzystać.

Hiszpania – 1:1

Obrazek nr 1 (dobre ustawienie Polaków): W meczu z Hiszpanią wznieśliśmy się na bardzo wysoki poziom, jeśli chodzi o grę defensywną. Znamienne jest to, że liczbę firmowych, penetrujących zagrań w pole karne podopieczni Luisa Enrique mogli zliczyć tylko na palcach jednej ręki. To dzięki temu, że potrafiliśmy trzymać małe odległości między zawodnikami, byliśmy maksymalnie skoncentrowani na własnej połowie tak jak Słowacja w meczu z nami. Na bokach tworzyliśmy przewagę i, patrząc z perspektywy rozwoju od pierwszego zgrupowania (Anglia, Węgry), nie dopuszczaliśmy już do tak groźnych wejść w szesnastkę.

Obrazek nr 2 (gol dla Hiszpanii): Pamiętacie obrazek z dobrym ustawieniem Słowaków w bocznym sektorze? I widzicie ten wcześniejszy, gdy Olmo jest przy piłce na lewej flance? Tutaj mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, gdy coś nie funkcjonuje jak należy. Konkretnie: bierność Zielińskiego (zapamiętajcie ten moment). Najpierw Puchacz z Moderem dobrze skasowali ruchem bez piłki akcję dwójkową Moreno z Koke i robili, co mogli, żeby wypychać napastnika Villarrealu. Niestety zabrakło tam trzeciego piłkarza, który mógł zrobić kilka kroków bliżej światła bramki. Najlepiej ustawiony ku temu był pomocnik Napoli, lecz wówczas jedynie spacerował w polu karnym. Efekt? Moreno wykorzystuje lukę, znajduję Moratę, bramka.

Obrazek nr 3 (rzut karny dla Hiszpanii): Byliśmy dobrze ustawieni, wszystko było pod kontrolą. Puchacz wytrzymał presję, nie wchodził na raz i odprowadził Moreno do rogu pola karnego. Niestety cały misterny plan poszedł… No właśnie. Wtedy niepotrzebnie podpalił się Moder, robiąc Hiszpanowi stempel. To jeden przykład z wielu, że sami prosimy się o kłopoty. To kwestie, które akurat nie leżą w gestii selekcjonera.

Obrazek nr 4 (zły przykład reakcji Polaków): Ostatni przykład akcji defensywnej w meczu z Hiszpanią, który można zauważyć na przestrzeni właściwie wszystkich meczów reprezentacji Polski. Niepozorna rzecz, niuans, ale na tym poziomie bardzo ważny. Chodzi o timing pewnych decyzji, tę umiejętność przewidywania, co może się za chwilę wydarzyć. Tutaj Zieliński decyduje się na wybicie piłki głową, ale w nią nie trafia. W takim miejscu na boisku to bat skręcony na własnych obrońców, bo za chwilę Pedri zgrywa piłkę do kolegi, a ten oddaje groźny strzał. Takie mijanki bez kontaktu z przeciwnikiem, głupie wybicia piłki pod nogi przeciwnika, spóźnione reakcje – to suma rzeczy, które można wrzucić do worka „piłkarskie IQ”. Suma rzeczy, na które niestety cierpimy. Nie chodzi o to, że Zielińskiemu brakuje inteligencji, chodzi bardziej o innych zawodników. W każdym razie to nie jest piłkarz, który gwarantuje pewność w trakcie bronienia własnej bramki. Zdarzają się przypadki, gdy stwarza wyłom.

Szwecja – 2:3

Obrazek nr 1 (pierwszy gol dla Szwecji, slajd 1): Od czego zaczyna się niefortunna bramka już w 2. minucie meczu? Ano od  Tymka Puchacza, który – nie wiedzieć czemu – ruszył bezmyślnie na szwedzkiego piłkarza. Dlaczego to było bezsensowne? W tej strefie boiska sytuację mieliśmy w miarę opanowaną, a poza tym koledzy nie ruszali do pressingu. Ruch 22-latka od razu otworzył Szwedom miejsce na klepkę i okazję do łatwego zdobycia przestrzeni. Obrońca Unionu Berlin dosłownie wcielił się tutaj w głupiego Jasia. Niestety nie pierwszy i nie ostatni raz.

Obrazek nr 2 (pierwszy gol dla Szwecji, slajd 2): Dalszy bieg zdarzeń to już karykaturalne domino. Najpierw Bereszyński nie wchodzi w kontakt fizyczny z Forsbergiem, przepuszcza go z obawy przed faulem. Za chwilę Glik kasuje Isaka, w sposób właściwy wychodzi z linii obrony, ale…

Obrazek nr 3 (pierwszy gol dla Szwecji, slajd 3): No właśnie. Mamy pecha. Tak, to chyba będzie najlepsza interpretacja. Emocje po Euro 2020 już dawno opadły, więc interwencję Jóźwiaka śmiało możemy uznać po prostu za niefortunną. W ostatniej chwili futbolówka odbija się od leżącego Isaka i piłkarz Derby nie jest w stanie skorygować ustawienia ciała względem piłki. Z drugiej strony – czy przypominacie sobie podobną sytuację z brakiem koordynacji, podobnie nieudane wybicie piłki przez broniącego piłkarza? Trudno znaleźć w pamięci coś podobnego. Ameryki nie odkryjemy: najpewniej dlatego, że z Jóźwiaka żaden boczny obrońca, a w takiego musi się zamienić, gdy jako wahadłowy czeka na rywali we własnym polu karnym. Ot, to wygląda po prostu śmiesznie. Ale nie musiałoby do tego dojść, gdyby Puchacz lub Bereszyński zachował chłodną głowę.

Obrazek nr 4 (złe zachowanie Polaków): Lubimy tworzyć sobie problemy i oto kolejny przykład. Bednarek bez większej presji wybija piłkę pod nogi szwedzkiego piłkarza. Glik rozkłada ręce, nie rozumie decyzji swojego partnera. Powstaje wyłom, w który wbiega Isak. Larsson nawet nie przyjmuje piłki, tylko od razu zagrywa ją do Isaka, z czego kreuje się groźna akcja dla Szwedów. Jeśli chodzi o reprezentacje, przy których wydaje nam się, że są na podobnym poziomie (np. Szwecja), trudno doszukać się w bezpośrednich starciach takich baboli po przeciwnej stronie. Powtórka – kuleje coś, co siedzi w głowie. Na pewno nie piłkarskie umiejętności.

Obrazek nr 5 (drugi gol dla Szwecji, slajd 1): Ta bramka znów podkreśla problem z czymś, co zostało tutaj wspomniane nie raz. Decyzyjność, zrozumienie sytuacji boiskowej pod presją i tak dalej. Najpierw Krychowiak oddaje strzał, który po zablokowaniu odbija się pod nogi jednego ze Szwedów. Nasi rywale ruszają z kontrą, która nie powinna się wydarzyć. Frankowski robi faul taktyczny na żółtą kartkę – jesteśmy w domu. To wzorowe zachowanie w tej sytuacji, bo jesteśmy w rozsypce. Ale nie, Przemek bał się tego zrobić w tak ważnym punkcie meczu. Jeśli ktoś ogląda trochę klubowej piłki, wie, że zazwyczaj brak faulu taktycznego przy wyniku będącym na styku kończy się bardzo źle. Szczególnie w tak newralgicznej strefie boiska. Pierwsza myśl z brzegu, gdy widzi się tę bramkę Szwedów? El Clasico, Messi strzela na Bernabeu na 3:2 w ostatnich minutach spotkania, bo wcześniej Marcelo nie chciał faulować pędzącego z kontrą Roberto.

Obrazek nr 6 (drugi gol dla Szwecji, slajd 2): Skutki decyzji Frankowskiego – trochę mniej „Krychy”, bo miał jednak większe prawo do strzału niż piłkarz Lens do bierności w powstrzymaniu kontrataku – są opłakane. Brakuje wahadłowego, który zaasekuruje Bednarka w sytuacji 1 na 1. Krychowiaka w sposób modelowy zabrał ze sobą Olsson (nr 20), Glik z Bereszyńskim muszą zostać w świetle bramki i pilnować Isaka. Niby widzimy starcie 4 na 5, ale w tej konkretnej sytuacji bardziej niż liczebność ważniejszą rolę odgrywają okoliczności. Te sprawiają, że Forsberg może zrobić z piłką wszystko, stoi przed szesnastką bez opieki, i oczywiście strzela bramkę.

Obrazek nr 7 (trzecia bramka dla Szwecji): Wyprzedzamy trochę tekstową narrację, ale powrót Płachety do defensywy musi kojarzyć się wam z powrotem Puchacza w meczu z Węgrami na Stadionie Narodowym. Tutaj piłkarz Norwich przegrywa pojedynek fizyczny i zamiast wrócić w błyskawicznym tempie za swoim zawodnikiem, mając pełnię sił z ławki rezerwowych, po prostu truchta. To kryminał, który kosztował nas bramkę. Żaden z innych polskich zawodników nie miał tak dobrej możliwości jak Płacheta, żeby skasować akcję, ewentualnie dać czas na lepsze ustawienie się kolegom. Kolejny poważny błąd indywidualny, kolejne braki w rozumieniu gry defensywnej (?) na najwyższym poziomie.

Albania – 4:1

Obrazek nr 1 (jedyny gol dla Albanii, slajd 1): Albańczycy dobrali nam się do skóry w bardzo prosty sposób. Znaleźli lukę między Glikiem a Bednarkiem, stosowali podobne zagranie za ich plecy kilka razy, dopóki nie skorygowaliśmy ustawienia. Na tym obrazku rzeczywiście Kamil stał trochę za daleko od światła bramki, a Bednarek za późno zareagował na podanie ze środka pola, dał się wyprzedzić. Jednocześnie zwróćcie uwagę na Albańczyka, który ucieka Frankowskiemu.

Obrazek nr 2 (jedyny gol dla Albanii, slajd 2): Tutaj pada gol, za łatwy gol. Nie ma co się nad tym rozwodzić, choć faktem jest, że tak jak przed Euro 2020 mieliśmy problem z długimi piłkami za plecy obrońców, tak też podobny motyw powtarzał się po Euro 2020 z rywalem, który dobrze potrafił grać w piłkę. Ważna jest tutaj jeszcze inna kwestia. Spójrzcie na Frankowskiego. Gdyby Cikalleshi wybrał podanie do kolegi na pustaka, strata gola spada na barki piłkarza Lens. Odpuścił go totalnie, jedynie przyglądał się wydarzeniom, co polscy piłkarze, jak widzicie, mają w zwyczaju robić. Przyglądają się, choć okoliczności boiskowe układają się w taki sposób, że muszą wziąć na siebie odpowiedzialność i ruszyć za jakimś zawodnikiem, który gdzieś obok może stać się potencjalnym zagrożeniem.

Obrazek nr 3 (dobre zachowanie Polaków, za chwilę złe): To samo zagranie Gjasuli, ten sam zamiar co przy golu. Tylko że tym razem ustawienie Glika z Bednarkiem jest zdecydowanie lepsze. Szkoda tylko, że przez brak komunikacji dobra antycypacja ruchu przeciwnika zostaje skiepszczona przez brak komunikacji.

Obrazek nr 4 (dobre zachowanie Polaków, za chwilę złe): Glik wykorzystuje dobre ustawienie, przymierza się do wybicia piłki, ale plan psuje Bednarek, który nie dość, że kasuje Glika, to jeszcze wystawia piłkę jednemu z Albańczyków na strzał. Zawiodła komunikacja. Widzicie – w założeniu reakcja defensywy była w porządku, nie daliśmy się ograć tym samym manewrem, jednak wszystko mogła popsuć wątpliwa decyzja obrońcy Southampton.

Obrazek nr 5 (przykład konsekwencji ruchu Bednarka, slajd 1): Teraz łapcie przykład na to, jak wyciągając jednego obrońcę z trójki, można stworzyć sobie dogodną okazję. Najpierw zmusiliśmy Albańczyków do porzucenia planów o ataku skrzydłem. Ci ustawili trójkąt w środku pola, na który za chwilę reaguje Bednarek.

Obrazek nr 6 (przykład konsekwencji ruchu Bednarka, slajd 2): To, że Bednarek w ogóle musi to robić, jest winą środkowych pomocników, którzy nie kontrolowali przestrzeni w środku pola. Zobaczcie wcześniej, jak dużo wolnego pola mają Albańczycy między naszą linią defensywy a pomocy. Za mała ruchliwość kolegów z przodu zmusza Bednarka do reakcji. W tym momencie błąd popełnia Rybus.

Obrazek nr 7 (przykład konsekwencji ruchu Bednarka, slajd 3): Bednarek oczywiście nie ma szansy zdążyć z odbudowaniem swojego ustawienia i wydaje się, że Rybus powinien zrobić kilka kroków w swoją prawą stronę. To podstawa w ustawianiu się bocznego obrońcy: w pierwszej kolejności myślisz o zapełnieniu luki w środku, a najbardziej skrajnego piłkarza rywali zostawiasz. To nie zafunkcjonowało, lecz na szczęście nie padła z tego bramka. Tak czy siak, znów zadecydował brak komunikacji i elastyczności w ustawieniu.

Obrazek nr 8 (złe zachowanie Polaków). Sytuacja 6 na 7 w ataku, w której kilku polskich piłkarzy (zaznaczonych) bardziej się przygląda niż działa w defensywie. To przykład powtarzającego się schematu, w którym jeden z naszych zawodników zabiera się do skutecznej interwencji, czyści Albańczyka, a tymczasem część kolegów się wyłącza. Gdy Bednarek wykonuje odbiór i pada na ziemię wraz ze swoim rywalem, z naszej strony nie ma doskoku do piłki. Przejmuje ją przeciwnik i oddaje strzał.

Obrazek nr 9 (złe zachowanie Polaków): Pisaliśmy o wyłączaniu się, prawda? Zobaczcie tutaj. Jóźwiak stoi, dosłownie stoi, gdy Albania rozkręca swoją akcję. Dawidowicz zostawił lukę, w którą wbiega jeden z Albańczyków. Idzie 1 na 1 z Glikiem, który popełnia faul. Mieliśmy szczęście, że sędzia nie wskazał na wapno. Mógł też przewidzieć takie zagranie Krychowiak, który jeszcze w czasach gry dla Sevilli zapewne spojrzałby dwa razy w prawo i zrobił kluczowy krok na wagę przechwytu. Widząc takie sytuacje, naprawdę trudno nie zgodzić się z Paulo Sousą, że polscy piłkarze cechują się za małą aktywnością w działaniach defensywnych.

San Marino – 1:7

Tutaj nie będziemy wstawiać obrazka, okej? Pamiętamy doskonale – kardynalny błąd Piątkowskiego przy wyprowadzeniu piłki kosztował nas bramkę. Co ciekawe, takich pożarów na własnej połowie jak z San Marino praktycznie w ogóle nie stwarzamy. Zawsze to jakiś plus.

Anglia – 1:1

Obrazek nr (jedyny gol dla Anglików): Złe wyprowadzenie piłki przez Modera po odbiorze, szybka reakcja Anglików i strzał Kane’a ze sporego dystansu. Akcja z perspektywy błędów w ustawieniu zespołu raczej bez historii. To był indywidualny błąd, który tak naprawdę nawet nie stworzył nam kłopotów. Ta bramka boli o tyle, że „Synom Albionu” zamknęliśmy w tym meczu wszelkie drogi do pokazania swoich atutów.

Albania 1:0

Obrazek nr 1 (dobre zachowanie Zielińskiego, lepsze niż w przeszłości; slajd 1): Tutaj nie ma czego analizować, jeśli chodzi o stracone bramki czy sytuacje, w których takowa mogła paść. Nie pozwoliliśmy dojść do głosu Albańczykom i broniliśmy się bardzo dobrze, organizacja stała na wysokim poziomie. Dlaczego? Trzeba spojrzeć na niuanse, które we wcześniej meczach występowały jako rzecz dla nas negatywna. Zobaczcie tutaj – Albania tworzy przewagę w bocznym sektorze, mija naszych zawodników klepką, co widzieliśmy już zarówno w starciach z tym samym rywalem, jak i Szwecją czy Słowacją.

Obrazek nr 2 (dobre zachowanie Zielińskiego, lepsze niż w przeszłości; slajd 2): Albańczyk wjeżdża w pole karne, a Zieliński robi coś, co w jego przypadku nie jest takie oczywiste. Czyści akcję, włączą się do bronienia. Krótko mówiąc, skorygował swoje zachowanie względem przeszłości.

Obrazek nr 3 (kolejne dobre zachowanie Zielińskiego, lepsze niż w przeszłości): Podobna sytuacja ma miejsce również tutaj. „Zielu” momentalnie schodzi w kierunku światła bramki, a pamiętamy, że tego brakowało choćby w meczu z Hiszpanią. Jego brak w tym punkcie boiska mógł być kosztowny. Inną sprawą jest fakt, że na szesnastce zabrakło innego zawodnika, który mógłby stać blisko Albańczyka oddającego strzał. Ale samo zachowanie Zielińskiego raczej świadczy o tym, że pewna analiza musiała zostać wykonana.

Obrazek nr 4 (złe zachowanie Puchacza). Coś na deser z tego meczu, czyli kolejny przykład na jazdę bez głowy Puchacza. Obrońca Unionu wybrał pressing na Broji, który ograł go jak dziecko i wykorzystał powstałą za nim lukę. Ruszył sam, wbiegł pole karne i napędził nam trochę strachu. Czy Puchacz musiał atakować na raz swojego rywala w tym miejscu? No nie, kontrolowaliśmy ustawienie Albańczyków. Wystarczyło się wycofać i czekać.

Andora – 4:1

Pozwólcie, że oszczędzimy sobie analizę obrazka. Najpierw Rybus popełnił niepotrzebny faul na własnej połowie. Po nim straciliśmy gola po dośrodkowaniu ze stałego fragmentu gry, do czego trudno się przyczepić. Piłka była posłana tak dobrze, że zarówno obrońcy, jak i Szczęsny mieli prawo jej nie dosięgnąć. Nie będziemy płakać po golach straconych z Andorą czy San Marino, skoro one są jak byty w oddzielnym uniwersum. Jedyny punkt wspólny to oczywiście problem z SFG, który tutaj dokładnie opisaliśmy.

Węgry – 1:2

Obrazek nr 1 (pierwszy gol dla Węgrów): Co tu dużo mówić – Puchacz się nie popisał. Zrobił coś, czego zabrakło nam w meczu z Andorą. Pamiętacie sytuację z Zielińskim w meczu z Hiszpanią i zły timing? Tutaj jest podobnie, tylko że efekty są zdecydowanie gorsze. Polski wahadłowy źle oblicza tor lotu piłki i ułatwia sprawę Węgrom, wprowadza element przypadkowości. A to, czy Szczęsny mógł się zachować lepiej, to już temat na inną dyskusję. Zawiódł konkretny piłkarz.

Obrazek nr 2 (kontra Węgrów po błędzie Jóźwiaka): Skojarzenia z meczu ze Szwecją będą właściwe. Mamy piłkę przed polem karnym Węgrów, ale oddajemy im piłkę. Konkretnie Jóźwiak, który chyba zobaczył przed sobą za dużo czerwonych koszulek i się najzwyczajniej w świecie pogubił. To było nieodpowiedzialne zachowanie, nie ukrywajmy. Wtedy Węgrzy tylko postraszyli nas niezłą kontrą, ale lepsza ekipa mogłaby nas poważnie skarcić.

Obrazek nr 3 (spacer Puchacza po raz pierwszy): Kontra Węgrów i powrót do defensywy Puchacza. Nic dodać, nic ująć. Nie dość, że trucht, to jeszcze interwencja na zasadzie „aaa, wystawię sobie nogę na alibi”. Nie chcemy dręczyć tego piłkarza, ale suma głupich decyzji na tyłach, które wynikają bardziej z inteligencji boiskowej niż umiejętności technicznych czy fizycznych, w jego wykonaniu jest po prostu zbyt duża jak na taki poziom.

Obrazek nr 4 (spacer Puchacza po raz drugi i drugi gol dla Węgrów, slajd 1): No i spacerek, który tym razem kosztował nas bramkę. Gdyby Puchacz pobiegł za piłkarzem, za którego odpowiada, tak jak Płacheta ze Szwecją, tego gola mogłoby nie być. Widać tu pewne podobieństwo – obaj po wyjeździe z Ekstraklasy na podobnej pozycji w pewnym momencie spadli na margines. Były zawodnik Śląska później, Puchacz od razu. To nie dziwi, skoro widać jak na dłoni, że ci piłkarze mają problem na bokach z funkcjonowaniem w fazie defensywnej.

Obrazek nr 5 (spacer Zielińskiego i drugi gol dla Węgrów, slajd 2): Zwróciliście uwagę, gdzie na wcześniejszym obrazku był Zieliński? Cóż, to nie pierwsza sytuacja za kadencji Sousy, kiedy piłkarz Napoli nie jest zainteresowany grą w defensywie, a naprawdę mógłby się przydać. W tej akcji Węgrów był zawodnikiem, który miał najwięcej do powiedzenia przy ewentualnym powstrzymaniu Gazdaga przed strzałem. Już wcześniej mógł spojrzeć w lewo i zobaczyć, że dwóch osamotnionych Węgrów zmierza w kierunku szesnastki. Jóźwiak był za daleko, reszta kolegów była zaabsorbowana innymi zawodnikami. Wystarczył jeden sprint, kilka susów, żeby wziąć na siebie odpowiedzialność i mieć większą szansę z wywarciem presji na strzelcu.

Wnioski. Sousa sprawia, że piłkarze głupieją czy to jednak ich brutalna weryfikacja?

Mamy problem – to oczywisty fakt. Po naszej stronie dzieje się za dużo rzeczy, których z kolei nie widzimy u naszych rywali na podobnym poziomie. Graliśmy ze Słowacją, Szwecją czy Węgrami i tak naprawdę trudno doszukać się podobnych błędów wśród tych ekip. Niektóre pomyłki są bardziej rażące, niektóre mniej. Są takie, za które możemy obwiniać Sousę, choćby te selekcyjne, jednak zdecydowana większość pochodzi z zachowań boiskowych konkretnych piłkarzy.

To czasami dosłownie wygląda w następujący sposób: dajesz pracownikowi konkretny cel. Mówisz „chcemy być lepsi, więc musisz wykonywać pięć zadań na raz na dobrym poziomie”. A ten pracownik raz zrobi dobrze 3/5, kiedy indziej inne 3/5. Zawsze czegoś brakuje, zawsze coś kuleje. Jak to interpretować? Wydaje się, że w dużej mierze chodzi o boiskową inteligencję. Umiejętność zachowania się w określonej sytuacji, odpowiednio szybką reakcję. Bardzo prawdopodobne, że to wynika ze zmiany ustawienia na trójkę środkowych obrońców z wahadłowymi. Mówiąc kolokwialnie, piłkarze głupieją i trudno im się przystosować. Ale – tutaj wniosek bardzo ważny – nawet gdybyśmy trzymali się „swojego DNA”, raczej nie rozwiązałoby to połowy naszych problemów.

Owszem, to zwyczajne gdybanie, lecz wystarczy zobaczyć, ilu piłkarzy, ile razy myli się w najprostszych sytuacjach nawet bez presji. A gdy dochodzi presja, szybsze tempo, więcej zadań do wykonania na raz, pojawia się zagubienie. Wyjątkami są mecze najważniejsze i z najlepszymi zespołami, w których koncentrację w grze defensywnej, a tym samym skuteczność, mamy na topowym poziomie. O tym nie zapominajmy.

Rzuca się w oczy, że mamy problemy z komunikacją. Że za często piłkarze się wyłączają i patrzą na ruch kolegi, zamiast pomagać w realny sposób. Że pojedyncze błędne decyzje uruchamiają negatywny bieg wydarzeń. Że być może bronienie strefą przy SFG nie jest dla nas, bo schemat jest ciągle ten sam: wszelkie zagrania na drugie tempo w polu karnym jest dla nas zabójcze. Można by tak wymieniać, a wszystko będzie sprowadzać się do jednego: czy próba przeniesienia reprezentacji Polski na wyższy poziom organizacji, jakości zagrań, szybkości i intensywności jednocześnie, po prostu nie weryfikuje naszych możliwości jako całego zespołu. Nie pojedynczych i wybitnych jednostek, które te aspekty mają dobrze wypracowane w swoich klubach. Rzecz jasna, powtórzymy się: widać progres w tych elementach, na pewno z najsilniejszymi, lecz ogółem koszty tego rozwoju są póki co dość wysokie.

Mamy prawo myśleć, że Sousa ma jakiś pomysł, ale wygląda to tak, jakby nie potrafił wprowadzić go w życie. To kamyczek do jego ogródka. Wiecie, to trudne do zrozumienia, że najlepsi piłkarze w kraju tak często popełniają babole albo w tak dużym stopniu cierpią na boisku z powodu podobnych mankamentów. Można im zarzucić, godząc się ze słowami Sousy, że są zbyt bierni w grze bez piłki. To się zgadza, sami widzicie.

No więc – weryfikacja selekcjonera czy możliwości zawodników? Jak zawsze przy takich kwestiach, prawda leży gdzieś po środku. Kadencja Sousy w kontekście gry defensywnej ma różne oblicza, ale to nie przypadek, że nie wygraliśmy meczu z kadrami podobnej klasy z selekcjonerami z przynajmniej niezłym pojęciu o piłce. W ataku jest fajnie, tu Sousa robi robotę i choćby na Euro 2020 mieliśmy za dużo zmarnowanych sytuacji stuprocentowych, brakowało też szczęścia. Ale gdy coś nie idzie z przodu, na tyłach lepsze drużyny niestety potrafią nas wypunktować. Istnieje nawet taka teoria, że część błędów indywidualnych w obronie wynika z niewiedzy piłkarza, który w danej chwili za dużo myśli, co powinien zrobić. Albo ma w myślach zły wzór, który nakłada trener. Cóż, gdy w naszym przypadku pojawia się tak wiele wpadek, należy się poważnie zastanowić, czy aby na pewno Sousa obrał dobrą drogę w zarządzaniu linią obrony. Nie będziemy rzucać go teraz na stos, bez przesady, ale wątpić i krytykować jak najbardziej można.

CZYTAJ TAKŻE:

Fot. Newspix

Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Rangnick tłumów nie porwał, ale już napisał historię Premier League

Próbował Felix Magath, Jurgen Klopp czy Thomas Tuchel. Żaden z nich, żaden z niemieckich trenerów, nie był w stanie wygrać swojego debiutu w Premier League. Aż przyszedł Ralf Rangnick i napisał historię angielskiej ekstraklasy. Manchester United wygrał z Crystal Palace 1:0 i chociaż tłumów tym spotkaniem nie porwał, to trudno na ostateczny wynik złorzeczyć. Widać […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Nudy w Głogowie. Chrobry remisuje z Widzewem

Czasem bywa tak, że pierwsza liga potrafi ni z gruchy, ni z pietruchy zaskoczyć nas ciekawym meczem w niedzielne popołudnie, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. A jednak chłopaki sobie wyjdą, pokopią w niezłym stylu, jest przyjemność z oglądania i brak poczucia straconego czasu. Czy to był jeden z tych dni w przypadku spotkania Chrobrego […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Robert Sibiga. Jak Polak został sędzią roku w MLS?

Robert Sibiga wyjechał do Stanów Zjednoczonych na początku lat 90., gdy jego rodzina wylosowała Zieloną Kartę. Od tamtej pory imał się różnych zajęć, koniec końców sięgając za gwizdek. Swój pierwszy mecz sędziował w wieku 36 lat, a już pięć lat później trafił do MLS. Teraz, po sześciu latach od tamtego wydarzenia, został wybrany najlepszym arbitrem […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Rangnick tłumów nie porwał, ale już napisał historię Premier League

Próbował Felix Magath, Jurgen Klopp czy Thomas Tuchel. Żaden z nich, żaden z niemieckich trenerów, nie był w stanie wygrać swojego debiutu w Premier League. Aż przyszedł Ralf Rangnick i napisał historię angielskiej ekstraklasy. Manchester United wygrał z Crystal Palace 1:0 i chociaż tłumów tym spotkaniem nie porwał, to trudno na ostateczny wynik złorzeczyć. Widać […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Nudy w Głogowie. Chrobry remisuje z Widzewem

Czasem bywa tak, że pierwsza liga potrafi ni z gruchy, ni z pietruchy zaskoczyć nas ciekawym meczem w niedzielne popołudnie, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. A jednak chłopaki sobie wyjdą, pokopią w niezłym stylu, jest przyjemność z oglądania i brak poczucia straconego czasu. Czy to był jeden z tych dni w przypadku spotkania Chrobrego […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Robert Sibiga. Jak Polak został sędzią roku w MLS?

Robert Sibiga wyjechał do Stanów Zjednoczonych na początku lat 90., gdy jego rodzina wylosowała Zieloną Kartę. Od tamtej pory imał się różnych zajęć, koniec końców sięgając za gwizdek. Swój pierwszy mecz sędziował w wieku 36 lat, a już pięć lat później trafił do MLS. Teraz, po sześciu latach od tamtego wydarzenia, został wybrany najlepszym arbitrem […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Lech z gładkim awansem. Garbarnia dostała lekcję futbolu

Drugi garnitur Lecha zrobił swoje. Każdy inny wynik niż zwycięstwo byłby dramatem, ale ani na chwilę nie mieliśmy wrażenia, że zespół trenera Skorży będzie miał problemy. Szybko zamknął mecz, rezerwowi dostali swoją szansę, zadanie zostało wykonane. Ciepłe słowa należą się również Garbarni Kraków, która mimo wyniku chciała grać wedle własnego pomysłu. Krótkie podania, rozgrywanie od […]
01.12.2021
Weszło
29.11.2021

Najlepszy piłkarz za żelazną kurtyną, który wygrał „Złotą Piłkę”

Ołeh Błochin to legenda radzieckiego futbolu oraz ikona Dynama Kijów. Ukraiński magik, który potrafił jednocześnie mijać swoich rywali jak tyczki, biegać z szybkością najlepszych sprinterów na świecie i strzelać masę goli przez wiele sezonów. Mógł zostać najdroższym piłkarzem na świecie, chciał go Real Madryt. Transfer zablokował ZSRR, a postawienie się rządowi zagrażało jego rodzinie. Franz […]
29.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Twierdza Płock wciąż niezdobyta. Ekipa Bartoszka wypunktowała Cracovię

Wiemy już, dlaczego twierdza Płock jest tak potężna. Jakość i trochę szczęścia w zapasie to jedno, ale w futbolu decydują przecież detale. Te, sumując, grają na korzyść „Nafciarzy”. Nagrzany kibic Wisły Płock na majku – ukryty bohater, który ma za zadanie rozpraszać uwagę przeciwnika. Do tego trener Bartoszek ze swoją aparycją jako gość budzący strach […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sekulski i Warchoł. Dwuosobowa ekipa specjalna

Wyłączając Stal Mielec i parę Mak-Piasecki, nikt w Ekstraklasie nie ma polskiego duetu w linii ataku z taką skutecznością. Kibic Wisły Płock właściwie co kolejkę może liczyć, że któryś z nich odwali kawał dobrej roboty. Albo strzela Damian Warchoł, albo Łukasz Sekulski. Najczęściej grają razem, rzadko są dla siebie zmiennikami. To naprawdę fajny akcent, że […]
28.11.2021
Weszło
27.11.2021

Co w Szwecji i Czechach mówi się o drabince baraży z Polakami?

Jako Polacy możemy powiedzieć, że w losowaniu dopisało nam szczęście. Jesteśmy w drabince baraży, która jak najbardziej jest do przejścia. Nie trafiliśmy na najsilniejsze ekipy, w pierwszej rundzie mamy jednego ze słabszych rywali z drugich miejsc fazy grupowej, a ewentualny finał gramy u siebie. Gdyby udało się pokonać Rosję, zmierzylibyśmy się ze Szwecją lub Czechami. […]
27.11.2021
Liczba komentarzy: 24
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
przewalek0122
przewalek0122
18 dni temu

Ludzue, cooorva… jakie to znaczenie… rozstawieni czy nie… jak maja sie bac eliminacji… to niech nie Jada na Mundial… znowu na trzy mecze… bo po uuuujjj… I dosc tej.. jakze polskiej zawisci… ktora wszystkie… a nie mowilem… obewaja tera Sousr

bom
bom
18 dni temu
Reply to  przewalek0122

Widać, że jeszcze mało rozumiesz.

Taka, kurwa prawda
Taka, kurwa prawda
18 dni temu

Bo zawodnicy się nie znają, bo zawodnicy nie grają ze sobą na co dzień, bo pan trener często miesza składem, co skutkuje tym, że taki Nieszczęsny nie tworzy monolitu z formacją defensywną i tak można wymieniać i wymieniać. Winny tylko trener, a zawodnicy cacy, więc pytam, co te nygusy robią na zgrupowaniach? Grają na konsolce?

Josef z Bazin
Josef z Bazin
18 dni temu

Ty to może weż opatentuj tą swoją złotą myśl, że trener to niewinny tylko piłkarze!A co kurwa robi ten pożal się Boże ,,Tenkiu for dat kuestion?”Okazało się, że to nierób, leń i paranoik. Za 70 tyś EURO nie potrafił z tym swoim ,,amerykańskim” sztabem za kolejne 80 tyś EURO przeanalizować sytuacji w grupach i załapać, że z Węgrami musi być remis jeśli chce mieć ciut łatwiejsze zadanie i mecz u siebie. Ośmieszył polską reprezentacje, wkurwił kibiców pozwalając Lewemu ,,odpocząć”, dobrze, że nie wstawił na boisko swojego fąfla Zibi TOP.
Chuj z tym, że zrobił z siebie debila, on zrobil z Polaków pośmiewisko.
Taki z niego kozak to teraz niech po sobie posprząta. Chociaż obawiam się, że to już herbata po obiedzie.
A te jego tłumaczenia po meczu to istne brednie psychola po lekach.
I to jest ten TOP TOPÓW?

Rózowy Moet
Rózowy Moet
18 dni temu
Reply to  Josef z Bazin

Akurat jako Polacy mamy wielowiekową tradycję robienia z siebie pośmiewiska,więc nie zrzucaj winy na Sousę hahah

Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
18 dni temu

Wojtuś nieSzczesny i wszystko jasne. 10 z 20 strzalow tylko obronionych w elimkach. Katastrofa.

Juve go wypchnie w zime więc może na baraże bedziemy mieli normalnego GK, a palacz w szafie schowany zapomniany gdzieś na ławie przecietnego klubiku. Ciekawe co Marinka na to obniżenie poziomu życia

znachor
znachor
18 dni temu

10/20 to i tak niezła ja na niego statystyka. Na MŚ2018 wykręcił 0/5, a na Euro2021 w dwóch kluczowych meczach ze Słowacja i Szwecją 1/6.

karolnik
karolnik
18 dni temu

Ctrl+F „Szczęsny”.

Dwa wyniki.

„Piłka była posłana tak dobrze, że zarówno obrońcy, jak i Szczęsny mieli prawo jej nie dosięgnąć.”

„A to, czy Szczęsny mógł się zachować lepiej, to już temat na inną dyskusję.”

Nawet w analizie meczu w Budapeszcie i pierwszej bramki dla Węgrów ani słowa o bramkarzu kryjącym dalszy słupek. Dalej nawet nie czytam. Jesteście niemożliwi. Chłop ma w tym roku współudział przy co drugim straconym golu, a w mediach cisza, chyba że ma się stwierdzić, że w bramce mamy spokój na lata

Piłka się kręci
Piłka się kręci
18 dni temu
Reply to  karolnik

Trafnie. Nie zauważyłeś może, że nie krytykuje się Lewego ( słusznie ) Glika i Szczęsnego?

Piłka się kręci
Piłka się kręci
18 dni temu

Teraz to już wszystko jest jasne. W kadrze rządzi i dzieli Lewy,a właściwie jego interesy. Stawiał się Brzęczek do niego do spółki z Kubą – to ich wyjebali . Na Euro Robert gole walił jak nigdy wcześniej. Chciał swojego trenera to ma.
Na mecz z Węgrami Robert powiedział: nie gram pierdolę- mam swoje sprawy. I nie zagrał chłop. Sousa mówi : ” to był mój pomysł ” – ta jasne.
Z czym do baraży? Nie chcę już hejtować tego bramkarza naszego nieszczęsnego. Kurwa on zagrał 60 meczów w kadrze, wybronił choć 1? widzieliście to jego wyjście przed pole karne ostatnio?- prawie czerwona kartka. Wypisz-wymaluj Euro 2012 w Polsce… Jego szczęściem jest kumplowanie koło Lewego. Myślę, że taki Skorupski to by trawę łącznie z ziemią z narodowego wpierdolił, gdyby tylko dostał szansę gry, ale nie dostanie…
Z czym do baraży ? A no z bramkarzem , który nie broni i z dziurawą obroną jak kurwa sito. W każdym meczu gol stracony min.1! No ludzie… przecież taki Mancini jak widzi naszą obronę to się skrobie po worku i zastanawia czy nie powołać jakiegoś z Serii B napastnika , bo ten mały z Napoli to by nam razem z Chiesą w 45min. ze 3 sztuki wjebali.
Porzućcie wszelkie nadzieje. Układy, układziki, reklamy, wspólne biznesy i KASA to się liczy.
Kibice – Mundial ? bo to pierwszy czy ostatni ? Bogatsi frajerzy i tak przyjdą na narodowy , a biedota włączy pilotem TV. POLSKA GOLA ! Piłka się kręci, bramki są dwie. Kasa jest nasza, a mundial? Chuj wie!

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
18 dni temu

Zagotowałeś się okrutnie. Nie rozumiem na czym polega twoje przekonanie że tak było jak piszesz.
Lepiej trochę lodu na facjatę. Bo zwariujesz.
My po prostu mamy słabych piłkarzy, czy tego nie rozumiesz?

Adam
Adam
18 dni temu

Oj nie przesadzaj z tym ,ze Lewy układziki. Patrz ile grał za kadencji Brzęczka, albo ile grał za Sousy. jednak lewy też czasem musi odpocząc. Oczywiscie zgodze się co do Szczęsnego ,ze układziki z nim bo on broni ciągle puszcza. Ale gdyby tak zmieniać ciągle pozycje to też niedobrze. Sousa poprawił nieco atak, ofensywe strzelami wiecej nawet jak tracimy gole.A za Brzeczka nie tracilismy i nie gralismy ustawieniem na 3 obroncow co nie jest naszym atutem. Szczęsny nie jest do tego przyzwyczajony 😀

Piłka się kręci
Piłka się kręci
17 dni temu
Reply to  Adam

Czy po oświadczeniu Lewego nadal uważasz ze przesadziłem z układzikami?
Co co Szczęsnego, gość grał w najlepszej lidze świata, gra w b.dobrym klubie, grał z np. z C. Ronaldo i ma 32 lata. Zatem czy jest w stanie się przyzwyczaić? czy będzie umiał i chciał ? Odpowiedź brzmi : Nie. Bo prawda jest taka, że jemu ta cała kadra jest na chuj potrzebna. On przez kadrę nie zagra w lepszym klubie. On jeździ na kadrę, bo to jest wizerunkowo zajebiście – biznesowo doskonały deal. A poza tym spotka się z kumplami, omowi interesy w Polsce i załatwi kilka spraw , a dodatkowo zarobi jakieś grosze ( pewnie ze 100k ) . Zrozumcie jemu nie opłaca umierać się za kadrę Polski, dlatego chuja broni w niej !

Sławomir
Sławomir
18 dni temu

Wniosku są proste, nasi liderzy defensywy są nienauczalni czyli do wymiany. Za ustawianie się i wzajemną asekurację odpowiada w największym stopniu środkowy obrońca i defensywny pomocnik w początkowym etapie. W naszym przypadku są to dodatkowo doświadczeni zawodnicy (Glik, Krychowiak). Ale wg naszych fachowców oni są fajni i mogą popełniać błędy winę zwali się na młodych i pechowca Szczęsnego.

adas
adas
18 dni temu

Z taką grą to wolałbym, aby zabrakło naszych na mundialu. Ich popisy na Euro skutecznie zepsuły mi nastrój, że aż mi się odechciało oglądać fazę pucharową…

Nie ma co się czarować – nadal nie umiemy wygrywać z lepszymi drużynami i trudno oczekiwać, że to się zmieni do marca. Jeszcze większa beznadzieja niż za Brzęczka, za którego nie mieliśmy nic do powiedzenia w starciach z topowymi zespołami, ale z przeciętniaki i słabymi zazwyczaj sobie radziliśmy.

nick dick
nick dick
18 dni temu
Reply to  adas

Chyba nigdy nie oglądałeś Polskiej reprezentacji. Bo akurat to Euro to jedyny turniej, podczas którego na ich grę patrzyło sie dłuższymi momentami z przyjemnością

Adam
Adam
18 dni temu
Reply to  adas

O widzisz tu sie z Toba nie zgadzam za Brzęczka mieliśmy okazje własnie z topowymi zespołami. patrz np mecz z Holandią czy z Włochami remisy. moze nie wygrali meczów, ale były remisy.. Za Sousy są większe szanse jednak lepiej grają troszkę. Ale za to z gorszymi jakos sobie nie radzą.

nick dick
nick dick
18 dni temu

Kiedy kompilacja pięknych trafień Legii pod wodzą CM 711 ??

rwetes
rwetes
18 dni temu

Bedzie też analiza strzelonych bramek? Bo przypierdalacie się do straconych a skoro Sousa od początku stawiał na gre ofensywną to wiadomo było, że będa więcej tracić, za to strzelamy prawie najwięcej w Europie. Czekam na analize i porównanie z innymi reprezenracjami które strzelaja mniej.

doktorpl
doktorpl(@doktorpl)
18 dni temu

Odpowiedz bajecznie prosta W bramce gra Wojtus Szczesny co w kazdym meczu zwiastuje porazke

Insaciavel
Insaciavel(@insaciavel)
18 dni temu

Nagonka na trenera od 3 dni. Nieźle. Jak nie idzie w burdelu, to się zmienia panienki, a nie burdelmamę. Nasz najlepszy obrońca gra w Benevento. BENEVENTO. I my chcemy na Mistrzostwa Świata. I czepiamy się trenera, że traci dużo bramek. Tylko że on ma rację. W tym kraju nie ma szkolenia. Gdzie są nastepny Glika, który najlepszy okres ma już za sobą, czego dowodem jest zjazd z Monaco i słaba gra w Benevento?

panie.co.pan
panie.co.pan
18 dni temu

Może tak… Mamy w tym sezonie 4 Polaków w LM. Marokańczyków jest… 9. Turków 18. Z czym do ludzi?

Dominik
Dominik
17 dni temu

Świetny artykuł

Suche Info
05.12.2021

Niecodzienny wynik w Bundeslidze [WIDEO]

SC Freiburg pokonał Borussie Moenchengladbach na jej boisku aż 6:0. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie, a końcowy rezultat widniał na tablicy wyników już w 37. minucie.  Jeszcze nieco ponad miesiąc temu Borussia potrafiła pokonać Bayern Monachium 5:0 w Pucharze Niemiec, a dzisiaj sama zanotowała upokarzającą porażkę. Gospodarze musieli odrabiać dwubramkową stratę już od 5. […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Krychowiak z kolejną czerwoną kartką [WIDEO]

Krasnodar pokonał na wyjeździe Soczi 2:1, dzięki czemu awansował na trzecie miejsce w tabeli ligi rosyjskiej i wyprzedził tym samym dzisiejszych rywali. Meczu do udanych nie zaliczy Grzegorz Krychowiak, który w 87. minucie został ukarany czerwoną kartką.  Obie bramki dla gości zdobył Viktor Claesson. Polski pomocnik otrzymał bezpośrednią czerwoną kartkę za atak na nogi Joaozinho. […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Stawski: Jako trenerowi jest mi bardzo wstyd

W ostatniej tegorocznej kolejce 1. ligi Arka Gdynia pokonała Stomil Olsztyn aż 6:0. Gospodarze prowadzili do przerwy tylko jedną bramką, a trener gości wypowiedział się w mocnych słowach o dyspozycji swojego zespołu w drugiej połowie.  – Gratulacje dla Arki za świetny mecz, my natomiast nie możemy tego o sobie powiedzieć. Jest mi, jako trenerowi, bardzo, […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Suarez: Messi cierpi, gdy gra na zimnie

Leo Messi z Luisem Suarezem przyjaźni się od wielu lat. Urugwajczyk wręczał mu nawet Złotą Piłkę podczas ostatniej gali. Panowie znają się przede wszystkim z kilkuletniej gry dla FC Barcelony. Mimo że żaden z nich nie gra już w Katalonii, wciąż utrzymują ze sobą kontakt, a Suarez wyznał ostatnio co przeszkadza Messiemu w odnalezieniu formy […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Rangnick tłumów nie porwał, ale już napisał historię Premier League

Próbował Felix Magath, Jurgen Klopp czy Thomas Tuchel. Żaden z nich, żaden z niemieckich trenerów, nie był w stanie wygrać swojego debiutu w Premier League. Aż przyszedł Ralf Rangnick i napisał historię angielskiej ekstraklasy. Manchester United wygrał z Crystal Palace 1:0 i chociaż tłumów tym spotkaniem nie porwał, to trudno na ostateczny wynik złorzeczyć. Widać […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Niesamowita remontada w Serie A. Verona wygrywa z Dawidowiczem w składzie

W meczach Serie A w tym sezonie śmiało można próbować grać zakłady na bramki strzelone przez obie drużyny. Co kolejkę obserwujemy wysokie wyniki na włoskich boiskach, a  tym razem w jedno z takich spotkań zamieszany był Paweł Dawidowicz.  Jego Verona grała na wyjeździe z Venezią. Sensacyjnie to gospodarze już po 28. minutach mieli przewagę trzech bramek, […]
05.12.2021
Live
05.12.2021

LIVE: Derby Dariusza Żurawia! Czy Zagłębie postawi się Lechowi?

Dziś tylko dwa spotkania w ramach rozgrywek Ekstraklasy, ale oba zapowiadają się interesująco. Dariusz Żuraw spróbuje urwać punkty swojemu byłemu pracodawcy. Jego zespół nie wygrał w lidze od wrześniowego meczu z Wartą Poznań, więc faworytem dzisiejszego starcia będą piłkarze Macieja Skorży. W drugim spotkaniu Cracovia podejmie na własnym boisku Legię, która postara się przedłużyć serię […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Nudy w Głogowie. Chrobry remisuje z Widzewem

Czasem bywa tak, że pierwsza liga potrafi ni z gruchy, ni z pietruchy zaskoczyć nas ciekawym meczem w niedzielne popołudnie, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. A jednak chłopaki sobie wyjdą, pokopią w niezłym stylu, jest przyjemność z oglądania i brak poczucia straconego czasu. Czy to był jeden z tych dni w przypadku spotkania Chrobrego […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Fiorentina oczekuje za Vlahovicia 70 milionów euro

Fabrizio Romano ujawnił, że aby pozyskać Dusana Vlahovicia, trzeba będzie wyłożyć na stół co najmniej 70 milionów euro. Serbski napastnik jest obok Erlinga Haalanda uważany za jednego z najlepszych napastników młodego pokolenia na świecie.  Dzisiaj Vlahovic po raz kolejny wpisał się na listę strzelców we włoskiej Serie A, skutecznie wykonując rzut karny i zapewniając kolejne […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Felix Brych najlepszym sędzią w 2021 roku

Za nami gala Złotej Piłki, ale grudzień to czas nagradzania za udany rok pracy nie tylko piłkarzy, ale też sędziów. Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu od 1987 roku wybiera najlepszych arbitrów w roku kalendarzowym. Za okres ostatnich dwunastu miesięcy statuetka trafiła w ręce Felixa Brycha.  Niemiecki sędzia wygrał głosowanie także w 2017 roku. W […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Przepiękne trafienie piłkarza Tottenhamu [WIDEO]

Lucas Moura w sezonie 2021/22 nie błyszczał skutecznością – dość powiedzieć, że jak dotąd nie zdobył w Premier League ani jednego gola. Ale jak już się przełamał, to w doprawdy niesamowitym stylu. Spójrzcie na trafienie Brazylijczyka w dzisiejszym starciu z Norwich: GOAL: 10′ Tottenham 1-0 Norwich City (Lucas Moura)#TOTNOR #PL #THFC #FPL Follow for more […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Robert Sibiga. Jak Polak został sędzią roku w MLS?

Robert Sibiga wyjechał do Stanów Zjednoczonych na początku lat 90., gdy jego rodzina wylosowała Zieloną Kartę. Od tamtej pory imał się różnych zajęć, koniec końców sięgając za gwizdek. Swój pierwszy mecz sędziował w wieku 36 lat, a już pięć lat później trafił do MLS. Teraz, po sześciu latach od tamtego wydarzenia, został wybrany najlepszym arbitrem […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Brutalny faul na Sebastianie Szymańskim [WIDEO]

Zaledwie pięć minut spędził na boisku Sebastian Szymański w starciu Dynama Moskwa z FK Ufa. Polak został brutalnie sfaulowany przez Wiaczesława Krotowa i opuścił boisko z powodu urazu. Wygląda to niestety poważnie: Ai meu tornozelo! Entrada terrível faz o polonês Sebastian Szymanski sair de campon chorando. Krotov, do Ufa, é expulso aos 5 minutos. pic.twitter.com/JZOhGRbXgU […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Bellingham zostanie ukarany za krytykowanie arbitra?

Jude Bellingham po porażce Borussii Dortmund z Bayernem Monachium (2:3) zaatakował sędziego Feliksa Zwayera. Teraz 18-letni zawodnik może zostać ukarany przez władze Bundesligi za swoje wypowiedzi. – Dajesz taki mecz sędziemu, który wcześniej był karany za ustawianie meczów. To czego oczekujesz? – zagrzmiał piłkarz BVB, nawiązując do afery, w jaką Zwayer był uwikłany kilkanaście lat […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Stokowiec: „Nie ma jednego stylu zarządzania drużyną”

Piotr Stokowiec był gościem programu „Cafe Futbol” na antenie Polsatu. Były szkoleniowiec Lechii Gdańsk wspominał swoją kadencję na stanowisku szkoleniowca biało-zielonych. – Było głośno o Marco Paixao, który naruszył reguły szatni. Chciał być ponad drużyną. Musiałem chronić tych reguł. Gdzie by była Lechia, gdybym nie wprowadził wtedy takich twardych zasad? Na tej podstawie zrobiliśmy wynik. […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021