post
Avatar

Opublikowane 28.02.2021 08:59 przez

Kamil Warzocha

Jeden schodzi tysiąc metrów pod ziemię, drugi zarządza tysiącem osób w handlu detalicznym. Trzeci trudzi się nauczaniem języków obcych, czwarty pilnuje firmy transportowej. Oto właśnie kulisy życia niezawodowych sędziów w Polsce. Dla wielu z nich wejście w trykot meczowy jest fachem dodatkowym. Niezobowiązującym w tym znaczeniu, że ktoś taki równie dobrze mógłby poświęcić weekend na rodzinną wycieczkę, zamiast zbierać szereg wyzwisk podczas meczu piłkarskiego na drugim końcu Polski. Nie pomyślcie tylko, że z arbitrów chcemy zrobić męczenników. Przedstawiamy jedynie specyfikę życia grupy ludzi nienależących do ekstraklasowej elity, która, jak się okazuje, jest tematem o różnych obliczach.

Porozmawialiśmy z szeregiem osób, które jeżdżą na mecze 1. ligi, 2. ligi, czasami też na stadiony Ekstraklasy, ale w roli sędziów technicznych. Poruszyliśmy takie wątki jak: druga strona życia, zarobki, istota pasji, sodówka wśród sędziów, progres zawodowy czy jawność ocen obserwatorów. Wśród naszych rozmówców znaleźli się ludzie z dużymi ambicjami, jak również ci, którzy tę pracę traktują jako odskocznię. Bez profesjonalnego kontraktu z PZPN-em, na zupełnie innych warunkach. Z czym to wszystko się je? Co sądzą fachowcy o różnych aspektach ze swojej codzienności?

Dowiecie się poniżej.

Druga strona medalu, inne oblicze codzienności

Zazwyczaj ograniczamy ocenę sędziów do tego, co zobaczymy w ich wykonaniu na murawie. Stawiamy różne tezy, patrząc przez pryzmat błędów. Krytykujemy, czasami też szydzimy. Staramy się jednak unikać skrajności, szukamy w tej kwestii odpowiedniego balansu. Oczywistym jest, że na seryjne wpadki i brak wyciągania wniosków przez osoby decyzyjne zawsze będziemy spoglądać surowym okiem. Ilekroć mamy do czynienia z taką tendencją na polskich boiskach, tylekroć odzywa się w nas powinność, żeby taką sprawę nagłaśniać. W końcu mowa o ludziach, od których zależy bardzo wiele. Losy jednego meczu, często racja bytu danego klubu w takim a nie innym miejscu. Wymagamy i weryfikujemy. Obserwujemy i nie dajemy się oszukać. Oczywiście jeśli któremuś z sędziów należą się ciepłe słowa, takowe z naszych ust też można usłyszeć.

Okej, cały ten proces zna każdy, a to przecież jedynie wycinek pewnego obrazu.

Sędzia to też człowiek. Ma swoje zmartwienia, notuje wzloty i upadki na stopie nie tylko zawodowej, wykonuje pracę niedostrzegalną dla niedzielnego widza. Jako że przyjęło się, iż głosu tego środowiska raczej nie słyszymy w mediach zbyt często, pojawia nam się trochę niewiadomych. Nie wiemy, co taki człowiek sobą reprezentuje, pomijając fakt używania gwizdka w mniej lub bardziej udany sposób. Dlatego warto sięgnąć trochę głębiej, szczególnie tam, gdzie sędzia piłkarski nie może liczyć na warunki, w których na fachu sędziowskim można skupić się w 100%. Albo z własnego wyboru, albo z powodu panujących realiów, które życia raczej nie ułatwiają. Jak powiedział nam jeden z arbitrów, po boiskach 1. czy 2. ligi biegają lekarze, górnicy czy nauczyciele. Gdyby mieli coś porzucić, stojąc pod ścianą z myślą o wyżywieniu rodziny, na pierwszy ogień poszedłby gwizdek.

“Dla mnie nie ma czegoś takiego jak brak czasu. Jest tylko organizacja czasu”

– Nie ma takiej możliwości, żeby na poziomie 1. czy 2. ligi wyżyć z sędziowania. Mecze dostajemy dwa razy w miesiącu, a to nie trwa cały rok. Tak naprawdę mówimy o 7-8 miesiącach, kiedy możemy liczyć na zarobki. Gdyby skupić się tylko na tym, biorąc pod uwagę fakt utrzymania rodziny czy wszelkie niezbędne opłaty, uważam, że to problem. Istnieje zbyt duża dysproporcja między kwotami za mecze Ekstraklasy a 1. czy 2. ligi – mówi Marek Opaliński, sędzia mający 117 spotkań na szczeblu centralnym.

Czym na co dzień zajmuje się 43-latek?

Od 23 lat pracuję w KGHM-ie, teraz jako prowadzący zmianę. Organizuję pracownikom zadania, dbam o ich bezpieczeństwo w warunkach prawie tysiąca metrów pod ziemią. To praca, która może stresować. Sam zjazd tak głęboko pod ziemię jest dla wielu wyzwaniem. Pamiętam swoje początki, nie było łatwo, ale już tam na dole  negatywne myśli muszą się schować. Skupiamy się na celach i pojawia się rutyna, choć oczywiście trzeba uważać na każdym kroku. Musimy być ostrożni. Wiemy, że potencjalny błąd może kosztować ludzkie zdrowie czy nawet życie. 

Opaliński: – Sędziowanie to moja druga miłość. Gdybym patrzył na pieniądze, odpadłbym prędzej czy później

Kulisy życia niezawodowych sędziów w Polsce

Opaliński dodaje, że kluczowa kwestia to organizacja czasu. Dzięki niej da się łączyć pracę z sędziowaniem, choć łatwo nie jest:  Mam to szczęście, że trafiłem na bardzo wyrozumiałe szefostwo. Kiedy trzeba wziąć jakiś urlop na wyjazd gdzieś na drugi koniec Polski, kierownictwo oddziału przychylnie patrzy na moje zajęcieOgółem jednak to na pewno nie jest takie proste, jak może się wydawać. Akurat ja pracuję 7-8 godzin dziennie, do tego trenuję cztery dni w tygodniu. Dochodzą też regularne szkolenia, analizy wideo przed i po meczu. Szczególnie czasochłonne jest tworzenie oceny na temat swojego występu, które potrafi zabrać przynajmniej pół dnia. Sumując to wszystko, nie zostaje nam zbyt wiele czasu dla siebie.

Kornel Paszkiewicz, sędzia mający 88 meczów na szczeblu centralnym, zgadza się z tezą starszego kolegi po fachu: Jestem z tych osób, które praktykują “fenomen poranka”. Wstaję o 5 rano, robię swoje rzeczy związane z rozwojem, a potem wypełniam obowiązki. Dla mnie nie ma czegoś takiego jak brak czasu. Jest tylko organizacja czasu. Jak to jest, że najpotężniejsi ludzie na świecie dorobili się milionów, mając tyle czasu, co inni ludzie? Tak jak Bill Gates, tak Kornel Paszkiewicz ma do dyspozycji 24 godziny na dobę. Nigdy nie mam tak, że przed meczem ligowym zastanawiam się, czy z czymś zdążę. Oczywiście mam świadomość, że są sędziowie, którzy mają trochę trudniej. Raz mieliśmy takie zgrupowanie w Turcji, na które kilku sędziów nie mogło pojechać ze względu na sprawy zawodowe.

35-latek zwraca uwagę, że w czasie sędziowania tak naprawdę odpoczywa. Nie narzeka na swój los, patrzy optymistycznie. Wyłamuje się spod teorii, że życie sędziego poniżej poziomu Ekstraklasy może być trudne. Codzienność mam naprawdę dobrze poukładaną. Po meczu robię samoocenę, na następny dzień idę na trening, ale też do normalnej pracy. Jest tutaj pewna ciągłość, w której wszystko się zazębia. Jedno dla drugiego jest odskocznią. Wielu zawodowych sędziów też prowadzi własne biznesy, ale u nich proporcje rozkładają się na zasadzie np. 80/20, nie 50/50.

“Sztuką jest sprawienie, żeby obie prace nie nachodziły na siebie”

Mecz jest dla mnie wyzwaniem tygodnia. Jest świętem, które traktuję bardzo poważnie. Grzechem byłoby, gdybyśmy podchodzili do tematu sędziowania z myśleniem typu “jadę trochę pogwizdać, dostanę za to kieszonkowe”. Nie, to fach dodatkowy, ale wykonywany przez nas z maksymalnie profesjonalnym podejściem. Sztuką jest dopiero sprawienie, żeby obie prace nie nachodziły na siebie. Muszę mieć pewność, że mam czas na tę dodatkową aktywność. Na szczęście mój pracodawca wie, co robię. Bierze ten fakt pod uwagę, ale oczywiście zanim przejdę do myślenia o pracy sędziego, zawsze muszę dokończyć swoje sprawy mówi Sebastian Tarnowski, sędzia ze stażem w postaci 102 meczów na szczeblu centralnym.

Pracuję w dużej sieci handlowej, mam pod sobą 40 sklepów. Zarządzam prawie półtora tysiącem osób, jestem regionalnym dyrektorem sprzedaży w trybie pracy od poniedziałku do piątku. To taki zawód, gdzie nie ma ram godzinowych od 8 do 16, a mimo to udaje mi się znaleźć czas na drugą pasję. To triathlon, na który poświęcam 9-12 godzin tygodniowo. Wyznaję zasadę, że trzeba przygotować ciało do najtrudniejszych wyzwań. To czasami przydaje się na boisku dodaje 41-latek.

Tarnowski: – W życiu sędziowskim zdarzały mi się znakomite mecze, ale też spektakularne porażki

Kulisy życia niezawodowych sędziów w Polsce

– Wcześniej pracowałem w bankowości, w segmencie przedsiębiorstw, a od dwóch lat prowadzę własną działalność gospodarczą. Na dobrą sprawę pracuję w dwóch branżach. Jedna: doradztwo finansowe, konsulting, sporządzanie planów dla firm i przedsiębiorstw. Druga: jestem współwłaścicielem agencji pracy tymczasowej. Generalnie zdarzało się, że będąc np. na Wyspach Bahama, kończyłem gwizdać mecz Mistrzostw Świata w Beach Soccera, a potem po nocach musiałem zdalnie wykonać część swoich obowiązków związanych z pracą w bankowości. Nieczęsto, ale jednak były takie sytuacje – opowiada Łukasz Ostrowski, drugoligowy sędzia, który w 2017 roku poprowadził finał MŚ w piłce plażowej.

Dodaje: – Jako sędziowie musimy poświęcić trochę życia prywatnego oraz zawodowego, aby móc dobrze wykonywać swoją profesję. Mecz jest tylko ukoronowaniem czasu poświęconego na samoanalizy i przygotowanie fizyczne. To tak jak z zawodnikiem. Spotkanie weekendowe jest tylko zwieńczeniem całego tygodnia pracy na treningach. Poza tym nie ukrywam, że w tygodniu rzadko kiedy się wysypiałem. Miałem mało czasu na odpoczynek. 

O realia życia poza pracą sędziowską, tak w ramach ciekawostki, zapytaliśmy jednego z arbitrów futsalowych*. To Adam Sobinek, który od ponad trzech lat sędziuje mecze 1. ligi futsalu. W Ekstraklasie futsalu pełni funkcję arbitra technicznego.

– Prowadzę firmę transportową, tak więc mam ogrom spraw na głowie – mówi. – Prowadząc swoją działalność, pracuję praktycznie całą dobę. Jak coś się stanie się kierowcy albo auto ulegnie uszkodzeniu lub awarii, muszę być pod telefon. 24 godziny na dobę. Trudno jest to wszystko pogodzić, jednak dbam o higienę snu. Staram się odpoczywać, szukać tego w czwartki-piątki. Poświęcam wówczas czas córce. Na całe szczęście mam duże wsparcie rodziny. Co ciekawe, dla mojego małżeństwa dobrze się składa, że wyrywam się z domu. Pracujemy razem z żoną w tej samej firmie. W robocie cały czas ze sobą przebywamy, zatem mój wyjazd na mecz to swoista równowaga w życiu prywatnym.

* sędzia Ekstraklasy futsalu zarabia 600 zł brutto za jedno spotkanie. W I lidze za jeden mecz może zainkasować 400 zł. 

Opinie o zarobkach sędziów piłkarskich

Temat zarobków wśród sędziów opisał kiedyś Szymon Janczyk, dlatego nad cyframi i tabelkami nie będziemy się specjalnie rozwodzić. Tutaj nasi rozmówcy osadzili tę kwestię w szerszym kontekście. Nie robili z siebie ofiar, choć, jasne, punktowali fakt, że może być lepiej. Patrząc na kwoty występujące na poziomie Ekstraklasy, rzeczywiście można odnieść wrażenie, że sędziowie na niższych szczeblach nie są doceniani tak, jak być powinni. Ba, oni sami nie boją się o tym głośno mówić nawet pod nazwiskiem. Oczywiście część z nich wychodzi z założenia, że to fajnie opłacana pasja, ale, kiedy przychodzi co do czego, nikt nie czaruje rzeczywistości. Rodziny za to się nie utrzyma.

Mam to szczęście, że jednocześnie zarabiam i odnajduje się w dwóch pasjach. Prowadzę swój biznes, mam firmę zajmującą się profesjonalnymi treningami językowymi, która prężnie się rozwija. Teraz prowadzę dużo zajęć językowych w trybie online. Obok tego oczywiście piłka nożna, której nie mogę nazwać czymś dodatkowym. To takie pół na pół. Tym bardziej, że mam ambicje, żeby sędziować w Ekstraklasie. Zaangażowanie musi zatem być. Fakty są jednak takie, że na poziomie 1. ligi, a w szczególności 2. ligi, nasze zarobki nie są jakieś wybitne. Za jeden mecz dostaję 1400 zł brutto, a takich mamy zazwyczaj dwa w miesiącu. Jasne, to nie są złe pieniądze, ale, kiedy patrzysz globalnie, ten punkt widzenia się trochę zmienia. 

– Logicznym jest, że większe kwoty pozwoliłoby nam jeszcze lepiej skupić się na zawodzie. Nie chodzi o łapczywość, a wyższy poziom profesjonalizacji. Dzięki większym zarobkom moglibyśmy mocniej w siebie zainwestować. Chodzi o wizyty u fizjoterapeuty czy własny sprzęt do treningów. Wiem, że nie każdy ma taką możliwość, żeby sprawić sobie szereg tego typu rzeczy. Kiedy jeden z piłkarzy Ekstraklasy usłyszał, ile zarabiamy w 1. lidze, powiedział, że to naprawdę dziwne. Choć, tu muszę zaznaczyć, że i tak cieszę się z miejsca, w którym jestem. Robię to, co kocham, a do tego mi za to płacą – twierdzi sędzia Paszkiewicz.

Paszkiewicz: – Sędziowania nie traktuje jako sposobu, żeby sobie dorobić. Chcę być sędzią Ekstraklasy

Kulisy życia niezawodowych sędziów w Polsce

Gdybym był na miejscu sędziów Ekstraklasy, sędziował trzy mecze w miesiącu, zakładam, że nie miałbym żadnego problemu z zarobkami. Mógłbym się tej pracy w pełni poświęcić. Natomiast jestem w innym miejscu, tak jak wielu innych sędziów, którzy równie dobrze mogliby pójść do innej, zwyczajnej pracy. Takiej, gdzie kwoty mogłyby być nawet wyższe. Nasze zarobki dawno się nie zmieniały. Uważam, że ta kwestia powinna być jeszcze raz przeanalizowana, choć trzeba na to spojrzeć przez pryzmat rynku. Są osoby, dla których sędziowanie jest jedynie dodatkowym, proporcjonalnie dużym zastrzykiem finansowym. Ale są też takie, dla których to główne źródło przychodu. Dochodzą tutaj różne wydatki, które dla drugiej grupy sędziów stają się niezwykle istotne. Z biegiem lat płacimy coraz więcej zauważa sędzia Tarnowski.

Od samego początku nie traktowałem sędziowania jako działalności zarobkowej. Dla mnie to pasja. Jednak, siłą rzeczy, muszę podchodzić do tego profesjonalnie. Pierwszy raz poczułem, że moje sędziowanie nie jest już tylko zabawą, a czymś poważnym, w momencie, gdy zacząłem jeździć na turnieje międzynarodowe Beach Soccera. Tam się zderzyłem z profesjonalną organizacją zawodów, w grę w chodziły inne pieniądze. Jest większe zainteresowanie mediów, a to przekłada się na inne proporcje oraz skalę całego przedsięwzięcia. Na Mistrzostwach Świata są inne kontrakty reklamowe, poziom prezentowany przez graczy. Co tu dużo mówić, to był dla mnie ogromny przeskok w porównaniu do trzeciej ligi lub czwartej ligi, którą wcześniej sędziowałem mówi sędzia Ostrowski.

Gra warta świeczki?

Jak w większości zawodów, których człowiek może się podjąć, także w środowisku sędziowskim można zaliczać awanse. Piąć się w górę, rozwijać swoją karierę. Tylko że to nie jest taka prosta sprawa. Jeśli ktoś notuje słabe występy na najwyższym szczeblu, musi minąć wiele czasu, nim otrzyma zsyłkę do ligi niżej. Jako że liczba wakatów jest ograniczona, szczególnie w przeszłości trudno było dostrzec nowe twarze. To się ponoć zmienia, choć warto wiedzieć, że ów proces rządzi się swoimi prawami. Niektórzy arbitrzy walczą o awans przez wiele lat, inni dają sobie spokój wcześniej niż później, kiedy zdają sobie sprawę, że to nie dla nich. Jeszcze innym przydarza się dotknięcie samego szczytu, ale tylko na chwilę. Niektórzy też w takim stopniu skupiają się na zrobieniu sukcesu, że doprowadzają do niezdrowych sytuacji.

– Były takie momenty, kiedy przełożyłem wajchę całkowicie w stronę sędziowania, myśląc o Ekstraklasie i karierze międzynarodowej. Tylko że taki poziom poświęcenia okazał się dla mnie czymś trudnym do utrzymania.  Dopiero jak odnalazłem w swoim życiu balans, a rodzinę i pracę zawodową ustawiłem jako wyższy priorytet niż boisko, moja przygoda na murawie zaczęła wyglądać lepiej. Oczywiście koncentrowałem się na sędziowaniu tak jak wcześniej, ale z dystansem. Nie wrzucałem już do głowy takich myśli, że, jeśli nie będę perfekcyjny na każdym kroku, nie wespnę się na wyższy poziom. Miałem chwile, kiedy myślałem “chłopie, daj sobie spokój”. Z biegiem czasu stwierdziłem, że odciążenie psychiki daje lepsze efekty – opowiada Tarnowski.

Dodaje: Nie tak łatwo zarządza się grupą sędziów. Jest nas sporo i to ludzi przygotowanych na tym samym poziomie fizycznym i merytorycznym. Wszystko się zgadza, modelowe przykłady. I co ma zrobić szef, który trzyma pieczę nad tyloma nazwiskami? Nie zazdroszczę komuś takiemu. To zawsze będzie subiektywna decyzja. Zgodzę się, że w pewnym momencie elita sędziów w Polsce była zamknięta. Ale teraz to się zmieniło. Nie widać już tego efektu zabetonowania. Ja swego czasu witałem się z gąską, być może mogłem zasmakować Ekstraklasy, ale miałem źle nastawioną głowę. Od tamtej pory wiem, ze jako sędzia można się za bardzo zapędzić.

Ostrowski: – Jesteśmy tak dobrzy, jak nasz ostatni mecz. Pewność siebie potrafi zgubić

Kulisy życia niezawodowych sędziów w Polsce

Młodszy, 35-letni sędzia Paszkiewicz przedstawia inny punkt widzenia:

– Moim głównym celem i marzeniem, do którego dążę krok po kroku, jest sędziowanie w Ekstraklasie. Uważam, że już teraz jestem na to gotowy. Teraz pozostaje tylko pracować i czekać na swoją szansę. Zbyt dużo w siebie zainwestowałem przez 15 lat, mówimy o dziesiątkach tysięcy, żeby nie myśleć o awansie na najwyższy szczebel. Kiedy miałem kontuzję, naprawdę bardzo wiele wydałem na rehabilitację. Łączne koszty są ogromne. Takich jak mnie, wkładających w to serce, jest jednak więcej. Musimy systematycznie pracować, patrzeć z meczu na mecz, żeby móc sięgać coraz wyżej. Nie przyjmuję myśli, że mi się nie uda.

– Dla mnie to jest tak duża dawka emocji i adrenaliny, że nie umiem z tego zrezygnować. Na dodatek w futsalu dzieje się zdecydowanie więcej niż na trawie. Gra toczy się w szybszym tempie. Jest akcja, strata i od razu kontra w drugą stronę. Wysiłek piłkarzy dostrzega się bardzo wyraźnie. Wysiłku i kaca moralnego sędziów – już niekoniecznie.  Mało kto jest w stanie to wychwycić. Tylko moja rodzina widzi mój wysiłek, a po meczu minę zadowolonego lub skacowanego moralnie człowieka. Nie będę ukrywał: czasami przychodzi kryzys. Na całe szczęście mogę wówczas wykonać telefon do związku i poprosić o urlop. Kiedyś miałem w sobie taką niezdrową ambicję, że po jednym złym meczu pojechałem z kontuzją na kolejny. Spieprzyłem go. Nie gwizdnąłem ewidentnego rzutu karnego – przyznaje sędzia Sobinek.

Sodówka – kit czy rzecz na porządku dziennym?

Paszkiewicz: – Jesteśmy tylko ludźmi. Komuś może wyjść coś za szybko, przez co zacznie spoczywać na laurach. Tak jak w szatni piłkarskiej, tak wśród sędziów to się zdarza, ale mówimy o zdecydowanej mniejszości. Tylko że ten proces działa trochę inaczej, bo w chwili wchodzenia na profesjonalny poziom nie jesteśmy 20-latkami. Mówimy o ludziach po 30., czasami 40. roku życia. Jeśli chodzi o młodość i początkowe wspinanie się po szczeblach sędziowskich, tak, na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że miałem trochę inny punkt widzenia, mniej stonowany. Dzisiaj to wygląda zupełnie inaczej.

Opaliński: – Jako szef Podokręgu Legnica zauważam pewne objawy. Szczególnie u młodych sędziów, którzy nie są jeszcze ukształtowani. Tylko że w moim rejonie ktoś taki jest szybko sprowadzany na ziemię. Nie ma przyzwolenia, żeby tak się zachowywać. Jakiś sędzia niewiele osiągnął, a już lata w chmurach. Nie da się w taki sposób zrobić większej kariery sędziowskiej, trzeba twardo stąpać po ziemi. Sędziowie z niższych klas rozgrywkowych powinni mieć świadomość, że tylko ciężka praca i pokora doprowadzi ich gdzieś wyżej. Jeśli komuś brakuje poukładanej głowy, może być problem. 

Sobinek: Ależ oczywiście, że jest coś takiego jak sodówka u sędziego. Ja miałem taką sodówkę w swoim pierwszym półroczu pracy, ale to było jeszcze na boiskach trawiastych. Niestety nie każdy sędzia ma świadomość, że mu włączyła mu się “gwiazdorka”. Sam zresztą dostrzegam u kilku kolegów, którzy szybko awansowali już nawet dwie ligi wyżej, że zmieniło się ich nastawienie i charakter. To już są „panowie sędziowie”. Duma nie pozwala im powiedzieć: przepraszam, mój błąd.

Kulisy życia niezawodowych sędziów w Polsce

Jawność ocen sędziego

Na koniec wątek dość często podejmowany przez kibiców czy dziennikarzy w ostatnim czasie. Śledzimy występy sędziów, sami w redakcyjnym gronie wystawiamy im konkretne noty. Nijak się to ma jednak do systemu, jakim operuje środowisko sędziowskie. Panuje tam pewna hierarchia, występuje kilka etapów, które składają się na końcową ocenę. Słusznej czy nie – tego nie wiemy, a szkoda. Ciekawość zżera, kiedy widać, że ktoś ewidentnie zawalił mecz, a jego przełożony odwraca kota ogonem, broniąc swojego pracownika. Dlatego zapytaliśmy naszych rozmówców, jakie zdanie mają na temat ujawnienia wyników analiz występów jednego czy drugiego arbitra.

Sędzia Ostrowski uważa, że pozostanie ocen wewnątrz środowiska jest słusznym rozwiązaniem.

Tłumaczy to poziomem skomplikowania. Odniósłbym tę kwestię do pracy trenera, który ocenia swoich zawodników. Zauważmy, że nie wypowiadają się na temat not, które wystawiają swoim zawodnikom. U nas jest podobnie. Powtarzam to zawsze: piłka nożna to nie siatkówka i trudno o jednoznaczne oceny. W futbolu, poza spalonym i przekroczeniem przez piłkę linii bramkowej, nie ma zero-jedynkowych sytuacji. Co do zasady spalony jest albo go nie ma. Z kolei przy decyzji o rzucie karnym dwie osoby będą na tak, trzy na nie. Kwestia wystawienia noty dla arbitra nie jest prostą sprawą, a i tak przecież dziennikarze czy komentatorzy będą naszą boiskową pracę oceniać podobnie ja występy zawodników. Dlatego nie powinniśmy jej spłycać i rzucać w obieg.

Ciekawy pomysł w materii oceny sędziów podrzuca sędzia Sobinek. Moim zdaniem najlepszym procesem weryfikacji byłaby sytuacja, kiedy jeden obserwator oceniałby pracę konkretnego sędziego co najmniej trzy razy w sezonie. Zdarza się, że w każdym innym meczu obserwuje nas ktoś inny. Gdyby obserwator, który przyjechał mnie obejrzeć pierwszy raz, wychwycił moje błędy, a potem jeszcze drugi oraz trzeci raz wziąłby mnie pod lupę, byłoby to bardziej skrupulatne. Nie chcę jednak, żeby to zostało odebrane jako krytyka obecnego systemu oceniania. To luźna propozycja.

Na czynniki pierwsze ów problem rozkłada sędzia Tarnowski.

Zdaniem 41-latka fakt udostępnienie ocen arbitrów mija się z celem z prostego względu. Kryje się za tym procesem zbyt wiele czynników, ba, one potrafią wręcz nie współgrać z końcową notą. Może to paradoks, ale nasz rozmówca rozwiewa wątpliwości. Wyższa ocena sędziego wcale nie musi oznaczać, że lepiej posędziował mecz. Załóżmy, że jeden otrzymuje notę 7,9, a drugi 8,2. Ten pierwszy może być lepiej postrzegany przez fachowców, dlatego nigdy nie powinniśmy ograniczać patrzenia na sędziów przez pryzmat cyfr. Dlaczego? Sędzia z oceną 7,9 mógł świetnie poprowadzić niemal całe spotkanie, popełniając tylko jeden błąd w sytuacji bardzo trudnej, z którą problem miałby nawet VAR. Sędzia z oceną 8,1 mógł zaś nie dać pięciu żółtych kartek, które zawodnikom obu drużyn się należały. Okej, kończy z wyższą notą, ale w środowisku taki występ nie będzie uznany za dobry.

Czy wam, dziennikarzom, byłoby to potrzebne? Żeby wiedzieć, że sędzia Marciniak otrzymał notę minimalnie wyższą od Gila, wiedząc, że mogą zajść takie a nie inne zależności? Kibic pomyślałby: tamten posędziował lepiej, skoro ma wyższą notę. Inny potencjał pod kątem oceny ma mecz, w którym sędzia może popełnić maksymalnie jeden poważny błąd, a inny, gdzie może wydarzyć się sześć ważnych sytuacji w polu karnym bez VAR-u. Wystarczy, że zabraknie mi jednej poprawnej decyzji z tej całości, żebym zrównał się oceną końcową z sędzią, który miał łatwiejsze zawody. Dlatego prawda jest taka, że komentowanie występu sędziów po zobaczeniu ich ocen byłoby nieczytelne dla postronnego odbiorcy. Nie tyle niesprawiedliwe, co po prostu nie miałoby wartości kończy wywód Tarnowski.

KAMIL WARZOCHA I PIOTR STOLARCZYK

Fot. Newspix.pl, FotoPyk

Kamil Warzocha

Nołnejm z Chojnowa wynaleziony przez trenera Rokuszewskiego. Trzeci najmłodszy w zespole Weszło, filolog i (jeszcze) student dziennikarstwa. Chciał być piłkarzem, może kiedyś zostanie dziennikarzem. Na boisku czerpie z Zielińskiego, w życiu od Lewandowskiego. Najbardziej lubi robić wywiady.

Opublikowane 28.02.2021 08:59 przez

Kamil Warzocha

Weszło
21.04.2021

Historia Superligi: trzy dni chaosu

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Wygasające kontrakty. Kogo może stracić Ekstraklasa?

Ekstraklasa powoli dobiega końca i już za chwilę będziemy emocjonować się tym, co dzieje się w gabinetach. Ale zanim kluby zaczną ogłaszać pierwsze letnie transfery, muszą wiedzieć, z kim uda się przedłużyć umowy. Wybraliśmy dwudziestkę najciekawszych piłkarzy Ekstraklasy, których kontrakty wygasają w czerwcu. Kryteria? Bardzo luźne. Czasem są to piłkarze, których kluby będą chciały zatrzymać, […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Milion za Świerczoka. Czy to dobra cena?

„Przegląd Sportowy” podał, że Piast Gliwice może wykupić Jakuba Świerczoka za milion euro. Czas na podjęcie decyzji ma do końca kwietnia. Z jednej strony – Piast nigdy na nikogo takich pieniędzy nie wyłożył. Z drugiej… no, to Świerczok. Piłkarz, jak na polską ligę, ekscytujący. Pewniak, który może być kluczową postacią Piasta przez kilka sezonów. Przed meczem […]
21.04.2021
1 liga
20.04.2021

Znakomita passa przerwana – Radomiak przegrywa w Tychach

Działo się w starciu GKS-u Tychy z Radomiakiem Radom. Był rzut karny, była czerwona kartka, były emocje do samego końca spotkania. Nie był to może wielki mecz pod względem poziomu piłkarskiego, ale 1. ligę w takim wydaniu mimo wszystko lubimy. Spora intensywność z obu stron, mało kalkulacji, a sporo ofensywnych akcji. Ostatecznie 1:0 wygrał GKS, […]
20.04.2021
1 liga
17.04.2021

Nawet jakby Sandecja chciała przegrać, dziś nie byłaby w stanie

Byłoby to co najmniej dziwne, gdyby znakomitą passę Sandecji przerwał Widzew Łódź, który w tygodniu zmienił szkoleniowca. Choć z drugiej strony, ile to już razy piłkarski los potrafił zadrwić sobie z logiki. Jednak “Sączersi” po prostu nie mogli wyłożyć się na tak słabo dysponowanym przeciwniku. Mimo że w drugiej połowie mocno skomplikowali sobie realizację planu, […]
17.04.2021
Weszło
16.04.2021

Zmieniają się nazwiska, trenerzy, styl gry, a ŁKS dalej wygrywa mecze rywalom

Ach, starcie dwóch ekstraklasowców z ubiegłego sezonu dało nam nieprawdopodobną frajdę – cofnęliśmy się do czasów, gdy trybuny były pełne, spadały trzy drużyny, a ŁKS strzelał gole dla swoich rywali. Dziś Łódzki Klub Sportowy ugościł Arkę Gdynia i ugościł naprawdę po królewsku – zdobywając dla swoich przeciwników dwa urocze gole.  Jak to możliwe? Ano tak, […]
16.04.2021
1 liga
16.04.2021

Zero pośpiechu. Korona po miesiącu ogłosiła nazwisko nowego trenera

Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy. Korona Kielce ogłosiła nazwisko następcy zwolnionego w kuriozalnych okolicznościach Macieja Bartoszka. Trochę to trwało, bo Kamil Kuzera prowadził spadkowicza z Ekstraklasy przez 36 dni. A przecież początkowo nie było pomysłu, żeby sezon kończył trener tymczasowy. W końcu jednak Dominik Nowak został zaprezentowany oficjalnie, więc w weekend zadebiutuje w nowej roli […]
16.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Wygasające kontrakty. Kogo może stracić Ekstraklasa?

Ekstraklasa powoli dobiega końca i już za chwilę będziemy emocjonować się tym, co dzieje się w gabinetach. Ale zanim kluby zaczną ogłaszać pierwsze letnie transfery, muszą wiedzieć, z kim uda się przedłużyć umowy. Wybraliśmy dwudziestkę najciekawszych piłkarzy Ekstraklasy, których kontrakty wygasają w czerwcu. Kryteria? Bardzo luźne. Czasem są to piłkarze, których kluby będą chciały zatrzymać, […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Milion za Świerczoka. Czy to dobra cena?

„Przegląd Sportowy” podał, że Piast Gliwice może wykupić Jakuba Świerczoka za milion euro. Czas na podjęcie decyzji ma do końca kwietnia. Z jednej strony – Piast nigdy na nikogo takich pieniędzy nie wyłożył. Z drugiej… no, to Świerczok. Piłkarz, jak na polską ligę, ekscytujący. Pewniak, który może być kluczową postacią Piasta przez kilka sezonów. Przed meczem […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Dwa zmarnowane karne i dwa prezenty: Warta z Rakowem załatwiła się sama

Jeżeli piłkarze Warty Poznań będą pytani o najbardziej kuriozalny mecz w tym sezonie, na sto procent wskażą ten dzisiejszy z Rakowem Częstochowa. Goście w zasadzie musieli jedynie nie przeszkadzać (a i tak przeszkadzali). Beniaminek samemu bił się po twarzy i to w każdym aspekcie.  Warta Poznań zrobiła wszystko, żeby nie wygrać “Zieloni” nie tylko zmarnowali […]
20.04.2021
Weszło
20.04.2021

Robert Ivanov i sztuka przysposobienia się do Ekstraklasy

Pierwsze występy Roberta Ivanova w Warcie Poznań sprawiały, że pomyśleliśmy sobie “po co psuć coś, co działało?”. Warta miała przecież niemal w pełni polski skład, aż nagle wyciągnęła jakiegoś stopera z przeciętnego klubu fińskiego. I ten stoper wyglądał tak, jakby bał się wejść w starcie z rywalem. Ale Ivanov przeszedł kompletną odmianę i dzisiaj jest […]
20.04.2021
Weszło
20.04.2021

Czy w Górniku Zabrze coś się wypaliło?

Górnik Zabrze to jeden z tych klubów, dla których końcówka sezonu Ekstraklasy prawdopodobnie będzie najmniej ekscytująca. Utrzymanie w praktyce jest zapewnione, a europejskie puchary to raczej za wysokie progi. Teoretycznie wszystko może się zdarzyć. Drużyna z Roosevelta traci pięć punktów do Piasta Gliwice i Lechii Gdańsk, ale biorąc pod uwagę jej formę od 5. kolejki, […]
20.04.2021
Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Weszło
18.04.2021

“Mogłem osiągnąć więcej. Odbiłem się od Ekstraklasy, ale tam wrócę”

– Czas najwyższy, żeby udowodnić, że jestem w stanie wskoczyć na poziom Ekstraklasy. W przeszłości nie wykorzystałem tego czasu tak, jak powinienem. Nie chodzi o to, że się nie przykładałem, bo zawsze mam profesjonalne podejście. Mam wrażenie, że zabrakło mi wcześniej wspomnianego zaufania ze strony trenerów. To mogło zaważyć o tym, dlaczego się odbiłem, ale […]
18.04.2021
Weszło
17.04.2021

“Rezerwy Śląska mają być ambitne, bo ja chcę zostać trenerem Chelsea!”

– Niedawno mieliśmy kursy UEFA Pro, był tam m.in. trener Janas. Padło pytanie: jak wysoko chciałbyś pracować? Odpowiedziałem, że jak najwyżej. Trener Janas powiedział “to leć na Giewont!”. Trochę się uśmiałem, ale przecież coś w tym jest. Chciałbym pracować jako trener w jak najwyższej lidze. W 2010 roku trenowałem 10-latków. Potem prowadziłem juniorów młodszych i […]
17.04.2021
Weszło
15.04.2021

Phil Foden. Symbol cierpliwości, który zdjął klątwę Guardioli

Właśnie mijają dwa lata od pierwszego gola Fodena w Premier League. Wszystko, co wydarzyło się do tej pory, jest w dużej mierze zasługą Pepa Guardioli. To on wówczas powiedział, że tego piłkarza nie sprzeda nawet za pół miliarda euro. Nadał mu łatkę “nietykalny”. Nie pozwolił wysyłać go na wypożyczenie do Parmy, trzymał blisko siebie i […]
15.04.2021
Weszło
14.04.2021

Panie Guardiola, teraz albo nigdy? Do pięciu razy sztuka

Manchester City czeka na awans do półfinału Ligi Mistrzów od 2016 roku. Pep Guardiola – podobnie. Dlatego też dzisiejszy mecz nabiera dodatkowego wymiaru. Dla Hiszpana to sprawa osobista. Walczy on z europejskimi rozgrywkami od momentu opuszczenia Barcelony, choć złośliwi powiedzieliby, że tak naprawdę walczy sam ze sobą. Bo co z tego, że jesteś trenerskim geniuszem, […]
14.04.2021
Weszło
13.04.2021

Słaby tort, ale z wybitnie dobrą wisienką. Chelsea w półfinale Ligi Mistrzów

Jeśli ktoś miał nadzieję, że rewanż tego starcia będzie wyglądał inaczej niż spotkanie sprzed tygodnia, musiał srogo się zawieść. Powiedzieć o tym meczu, że nie porywał, to jak nic powiedzieć. Wiało nudą. Nie spodziewaliśmy się fajerwerków, ale liczyliśmy na odrobinę więcej ognia, choćby ze strony Porto. A tak dostaliśmy mecz dla prawdziwych koneserów. Mecz, w […]
13.04.2021
Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rafal
rafal
1 miesiąc temu

fajnie przeprowadzone wywiady, brawo

Psitka Messi co ma w dupie Kutalonie
Psitka Messi co ma w dupie Kutalonie (@psitka-messi-co-ma-w-dupie-kutalonie)
1 miesiąc temu
Reply to  rafal

mądry Ty jesteś ?

ProfesorKuleszówki
ProfesorKuleszówki
1 miesiąc temu

Jawność ocen przede wszystkim pozwoliłaby szybko wychwycać ewidentne patologie w rodzaju błyskawicznych awansów za bycie chłopakiem w typie szefa kolegium sędziów.

Psitka Messi co ma w dupie Kutalonie
Psitka Messi co ma w dupie Kutalonie (@psitka-messi-co-ma-w-dupie-kutalonie)
1 miesiąc temu

a co to kogo obchodzi ? niech sie sędziować najpierw nauczą a później róbcie z nich gwiazdy. pudelek numer dwa sie robi

Redwer
Redwer
1 miesiąc temu

Tekst puszczony akurat po kolejnej absurdalnej decyzji Stefańskiego. Przypadek? Nie sądzę

Kikk
Kikk
1 miesiąc temu

A sędziują za darmo, że to ma kibiców obchodzić.? Na okrągło oglądamy decyzje, które nie bronią się w zaden sposób. Przykłady, ostatni mecz Arki i z jakiego powodu nie wywalił obrońcy Arki, gdy odgwizdał faul, a był to ostatni przed bramkarzem. Skoro sam odwizdał faul, to czemu tylko żółta, każdy widział, że czerwień (z wyjątkiem kibiców Arki), bo napastnik był by sam na sam. Arka wygrywa 1:0.
Kolejny mecz z poprzednije kolejki, Widzew-Korona. W 5min Mozdżeń robi wślizg w polu karnym i jedzie na tyłku, kolanami wpada w napastnika. Sędzia udaje, ze nie widzi. Tutaj nawet kibice Widzewa po meczu przyznawali, że karny był, tylko sędziowie “nie widzieli”. Co ciekawe w tej kolejce z Radomiakiem, już sędzia widział faul Możdżenia i z czerwienią go wywalil.

Semp
Semp (@semp)
1 miesiąc temu
Reply to  Kikk

To wszystko chuj w porównaniu do tego, co robił dzisiaj Wajda w meczu Korona – Chrobry. Takiego ciągnięcia za uszy nie widziałem chyba od Włochy-Korea w 2002 r.

Placzul
Placzul
1 miesiąc temu

Brawo za artykuł, pokazuje że sędziowie to przede wszystkim zwykli ludzie a niekoniecznie zwykłe ch… jak są postrzegani wśród kibiców i trenerów/pikarzy, którz taki wizerunek nakręcają by ustprawiedliwić niewygrany mecz.

Adams
Adams
1 miesiąc temu
Reply to  Placzul

Widziałeś dzbanie żeby piłkarz narzekał na sędziowanie kiedy było dobre i sprawiedliwe? Bo ja nie a od 2p lat gram w piłkę. Sędziowie i ich niekompetencja to patologia tego sportu.

Placzul
Placzul
1 miesiąc temu
Reply to  Adams

A widziałeś dzbanie trenera, który po meczu narzeka na sędziowanie a nie narzeka na piłkarzy, którzy nie potrafią dobrze przyjąć piłki albo wymienić 3 podań bez przyjęcia piłki?

Kordianek
Kordianek
1 miesiąc temu

A może by warto zrobić komitet oceniający prace sędziów ? Z każdego klubu piłkarskiego wybrać delegata , w przyszłym sezonie będzie ich 18 i niech oceniają każdy mecz poza osobami z klubów które rozgrywały spotkanie i oceniają pracę sędziego od 1 do 6. Wyliczamy średnia i taką ocenę dostanie sędzia. Pewnie pojawia się opinie że mogą nie obiektywnie ocenić, ale w takiej sytuacji może się znaleźć każdy klub więc z biegiem czasu wszystko się wykrystalizuje. Później sędziowie z najwyższą średnią będą dostawali istotne spotkania (walka o mistrzostwo czy pucharu albo o utrzymanie) a Ci z niską średnia mecze środka tabeli o nic. Na koniec sezonu sędziowie z niższa średnia niż Ci z najlepszą z 1 ligi wymieniają się . Najlepsi idą do ekstraklasy najgorsi do 1 ligi. Ewentualnie co do wymiany sędziów można by doprecyzować. Pewna rywalizacja a zarazem można do tego dodać pewien system premiowy , mógłby sprawić, że sędziowie zaczną bardziej rzetelnie wywiązywać ze swoich obowiązków i zarazem możemy wyplenić tych najgorszych .

Sierot
Sierot
1 miesiąc temu
Reply to  Kordianek

W życiu! Zawodowcy winni znać przepisy na wylot, a tak nie jest. Jędrzejczyk wycinający napastnika ma ma pretensje do sędziego o żółtą kartkę, bo ten był wcześniej na spalonym (sytuacja sprzed tygodnia lub dwóch). Gość, który gra w piłkę ze 25 lat nie doczytał? I Ty chcesz dać prawo do decydowania o losie sędziów ludziom związanym z klubami, którzy zawsze będą chować jakąś urazę o sytuację z boiska, bo w ich mniemaniu zostali przez arbitra skrzywdzeni? Ja się zgodzę, że sędziowie popełniają błędy. Tak było i będzie. Ale ten pomysł to trochę tak, jak by o awansach prokuratorów mieli decydować oskarżani przez nich kryminaliści.

Kamil
Kamil
1 miesiąc temu

2.800 brutto w miesiącu plus opędzluje dajmy na to 2 A klasy, to wychodzi w granicach 3.200 brutto? To złe pieniądze za tak na prawdę ok. 6 dni pracy w miesiącu….Sam jestem sędzią na poziomie okręgowym i w MZPN są koledzy którzy potrafią przegwizdać 8 meczy na weekendzie, 35 meczy w miesiącu najniższych klas rozgrywkowych dzieci to 2.100 zł netto, gdzie stoisz i nic nie robisz. Niech I – II ligowcy nie narzekają…

Były sędzia
Były sędzia
1 miesiąc temu
Reply to  Kamil

No tylko porównaj sobie zarobki sędziego II ligi z piłkarzami i trenerami II ligi. Juz w III lidze, która jest poza szczeblem centralnym kopacze zarabiają pod 10tys. I jaka to sprawiedliwości ? Za mecz dostają jakieś ochłapy a też muszą w tygodniu treningi robić, pisać samooceny, jeździć na szkolenia, obozy. Piłkarz ma mecz raz w tygodniu a sedzia w sobotę II lige a w niedziele jakiś mecz w okregu czasami nawet dwa. Caly weekend sędziuje a przepaść w zarobkach pomiędzy pilkarzami, trenererami a sędziami jest tragiczna. Piłkarze mają wszędzie profesjonalne kontrakty od ekstraklasy do II ligi a sędziowie? Kilku wybranych i tylko w ekstraklasie i to tez marna kasa w porównaniu z kopaczami co maja po 100tys miesięcznie lub więcej. Jeszcze pracują na cały etat potem trening i w weekend z 3 mecze z czego jeden gdzieś na drugim końcu Polski. Przyjeżdżasz w nocy lub nad ranem i pędzisz za chwile gdzieś na wioche na kolejny mecz a piłkarz odnowa biologiczna i wolne do kolejnego treningu. Sędzia jest poprostu nieopłacalnym, niedoceniany hobby z dużą dawką wyzwisk i groźb.

Kamil
Kamil
1 miesiąc temu
Reply to  Były sędzia

Zgodzę się praktycznie z całą Twoją wypowiedzią po za jednym – niektórzy (a uwierz mi że są tacy) nie pracują nigdzie i to jest ich główny dochód, ewentualnie mają jakąś własną działalność więc nie są to aż tak małe pieniądze, ale dysproporcja jasne – niedopuszczalna.

Weszło
21.04.2021

Historia Superligi: trzy dni chaosu

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Oficjalnie: Kolejne kluby rezygnują z Superligi

Już nie tylko kluby angielskie oficjalnie wycofały się z rozgrywek Superligi. Pierwszym zespołem spoza Premier League, który również podziękował za udział w tym projekcie, jest Atletico Madryt. Po chwili w ślady Hiszpanów poszedł Inter Mediolan.  Hiszpański zespół przed chwilą wydał na swojej stronie komunikat w tej sprawie. Podkreślono w nim, że zarząd klubu zebrał się […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Media: Alaba dogadał się z Realem Madryt

Nieco w cieniu zamieszania związanego z Superligą zanosi się na koniec innej sagi. David Alaba najprawdopodobniej przeprowadzi się do Hiszpanii i będzie grał w Realu Madryt.  Taką informację podał Max Bielefeld ze “Sky Sports”. Zdaniem dziennikarza Austriak lada moment podpisze pięcioletni kontrakt z Królewskimi. Szczegóły podobno zostały już ustalone, pozostaje oficjalne zamknięcie sprawy. Jednocześnie z […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

I liga podała rozkład jazdy. Maraton Bruk-Betu

Ekstraklasę na szczęście omija masowe przekładanie spotkań, z zaległości do nadrobienia najwyższa klasa rozgrywkowa ma tylko mecz pomiędzy Stalą Mielec a Rakowem Częstochowa. Takiego komfortu może zazdrościć jej pierwsza liga, w której planach koronawirus zamieszał znacznie mocniej. Dziś Departament Piłkarstwa Profesjonalnego zakomunikował, jak będzie wyglądać nadrabianie zaległości.  Zaległe mecze rozegrane zostaną w trzech terminach: 5 […]
21.04.2021
Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Kto zastąpi Jose Mourinho?

Jose Mourinho był pierwszym trenerem zwolnionym w erze Superligi. Chociaż ostatecznie nowy projekt prawdopodobnie nie wystartuje, nic nie przywróci Portugalczykowi pracy. Pożegnał się z Tottenhamem bez zdobycia choćby jednego trofeum.  Jednak zwolnienie to jedno, wszak później trzeba wykonać kolejny krok i zatrudnić kogoś innego. Wydawało się, że Daniel Levy – prezes Spurs – ma określony […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Wygasające kontrakty. Kogo może stracić Ekstraklasa?

Ekstraklasa powoli dobiega końca i już za chwilę będziemy emocjonować się tym, co dzieje się w gabinetach. Ale zanim kluby zaczną ogłaszać pierwsze letnie transfery, muszą wiedzieć, z kim uda się przedłużyć umowy. Wybraliśmy dwudziestkę najciekawszych piłkarzy Ekstraklasy, których kontrakty wygasają w czerwcu. Kryteria? Bardzo luźne. Czasem są to piłkarze, których kluby będą chciały zatrzymać, […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Guardiola zabrał głos w sprawie… kontuzji Lewandowskiego

Chociaż chyba nie znalazła się jeszcze trafna diagnoza co do tego, co tak naprawdę dolega Robertowi Lewandowskiemu, powoli godzimy się z myślą, że kapitan reprezentacji jeszcze trochę odpocznie. Był jednak czas, gdy na Paulo Sousie wieszano psy za wystawienie napastnika w meczu z Andorą.  W trakcie spotkania eliminacyjnego, Lewandowski doznał kontuzji. Początkowo niegroźny uraz wykluczył […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Właściciel Liverpoolu przeprosił swoich kibiców

Od oświadczenia Liverpoolu i dołączenia do Superligi do oświadczenia Liverpoolu i opuszczenia Superligi, minęło 47 godzin i 34 minuty. The Reds – tak jak inne angielskie kluby – zdecydowali się odstąpić od projektu, który podzielił piłkarski świat. Mimo że zamieszanie nie trwało długo, spotkało się z ostrą reakcją kibiców. Przed stadionem Chelsea fani protestowali tak […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Milion za Świerczoka. Czy to dobra cena?

„Przegląd Sportowy” podał, że Piast Gliwice może wykupić Jakuba Świerczoka za milion euro. Czas na podjęcie decyzji ma do końca kwietnia. Z jednej strony – Piast nigdy na nikogo takich pieniędzy nie wyłożył. Z drugiej… no, to Świerczok. Piłkarz, jak na polską ligę, ekscytujący. Pewniak, który może być kluczową postacią Piasta przez kilka sezonów. Przed meczem […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Banasik z pretensjami do sędziów: W pierwszej połowie ustawili spotkanie

Wczoraj, w bardzo ciekawie zapowiadającym się meczu pierwszej ligi GKS Tychy pokonał 1-0 Radomiaka Radom. Dzięki temu zwycięstwu tyszanie przeskoczyli w tabeli ŁKS Łódź i wspomnianego rywala, ale po spotkaniu sporo mówiło się o sędziowskich kontrowersjach. W język przede wszystkim nie gryzł się Dariusz Banasik, trener gości.  – Przegraliśmy mecz, którego nie musieliśmy przegrać. Przed […]
21.04.2021
Prasówka
21.04.2021

“FIFA i UEFA oskarżające kogoś o chciwość to ironia historii i cynizm”

W środowej prasie dużo o Superlidze, choć nie wszystkie teksty są w pełni aktualne i uwzględniają wydarzenia z drugiej połowy wtorku. Oprócz tego raczej ligowa młócka. PRZEGLĄD SPORTOWY Dzień po ogłoszeniu powstania Super League część klubów zaczęła się wycofywać z projektu. We wtorkowy wieczór z udziału w rozgrywkach oficjalnie zrezygnowało sześć angielskich klubów, a media […]
21.04.2021
Felietony i blogi
21.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą. Dopiero […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Marcin Bułka spadł do trzeciej ligi francuskiej

23 sierpnia poprzedniego roku Marcin Bułka siedział na ławce rezerwowych w finale Ligi Mistrzów. Nie powiemy, że był blisko zagrania w najważniejszym meczu sezonu, bo gdzieś tam obok niego był też Sergio Rico, który w razie potrzeby zastąpiłby Keylora Navasa, ale pewnie też nie zakładał, iż osiem miesięcy później zaliczy spadek z Ligue 2 na […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

OFICJALNIE: Angielskie kluby opuszczają Superligę!

Koniec plotek. Angielskie zespoły opuszczają Superligę. Mamy oficjalne potwierdzenia! Arsenal: – Wsłuchaliśmy się w wasze głosy i opuszczamy Superligę. Popełniliśmy błąd i za niego przepraszamy. Liverpool:  – Możemy potwierdzić, że rezygnujemy z planów tworzenia Superligi. United: – Nie będziemy brali udziału w Superlidze. Tottenham: – Oficjalnie potwierdzamy, że rozpoczęliśmy proces opuszczania Superligi. * Niesamowite. Czekamy […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Taki mecz, że nawet Magiera się uśmiechnął

Pierwsza bramka dla Śląska? Minorowa mina Jacka Magiery. Druga bramka dla Śląska? Minorowa mina Jacka Magiery. Trzecia bramka dla Śląska? Minorowa mina Jacka Magiery. Czwarta bramka dla Śląska? Szeroki uśmiech i naturalna radość na twarzy Jacka Magiery. To obrazek tego meczu. Podbeskidzie i Śląsk rozegrały meczycho, o jakim nie marzyliśmy nawet w najodważniejszych snach o […]
20.04.2021