post Avatar

Opublikowane 27.04.2020 17:48 przez

redakcja

– Sędziowie to taka grupa zawodowa, że w nas najłatwiej jest uderzyć. Do tej pory nikt o nas nie mówił, a zacznie się liga i jeśli trzeba będzie szukać usprawiedliwień, to łatwo będzie zrzucać wszystko na sędziów. Dlatego też mam nadzieję, że będzie VAR i nikt nie powie, że tu ktoś gwizdnął tak, tu ktoś gwizdnął tak, a tu tak. Wracamy do korzeni, sędzia ma gwizdek i ostateczna decyzja zawsze należy do niego. Kiedyś, bez tego systemu, człowiek stał za plecami zawodnika, miał dziewięćdziesiąt procent pewności, że była ręka, ale pozostawało te kilka procent na zgaduj zgadula. Decydował feeling, doświadczenie, intuicja. Teraz masz inaczej – mając system pomocniczy, po co masz zgadywać, jak zaraz może zawołać cię kolega z wozu VAR, żebyś obejrzał sytuację jeszcze raz, popatrzysz, zmieniasz decyzję, jeśli popełniłeś błąd. Teraz możemy wrócić do feelingu, do czucia, do intuicji, a w tym czuje się najlepiej – mówił Szymon Marciniak w rozmowie z prowadzącymi Misję Futbol na Kanale Sportowym. Zapraszamy do przeczytania zapisu tekstowego tej rozmowy. 

Jeśli chodzi o trening sędziów, to macie stosunkowo najłatwiej, bo wy zawsze ćwiczycie w małych grupach i nie jest to pewnie dla was żaden problem. 

Pod tym kątem nic się nie zmieniło. Całe życie trenujemy sami, co dwa-trzy tygodnie spotykamy się w Spale całą grupą i wtedy mamy fun – wszyscy wiedzą, jak się ćwiczy z innymi, zawsze jest wesoło, śmiesznie, można wyluzować, pożartować, a tutaj niezależnie od warunków pogodowych zawsze trzeba wyjść i potrenować. I nieważne, czy deszcz, czy wiatr, czy śnieg, i tak trzeba zrobić swoje. Ale nie narzekamy, to tylko kształtuje sędziowski charakter. Nie ma, że ból, nie ma, że się nie chce. Wiesz, że jak czegoś nie zrobisz, to zabraknie na boisku, ciężko siebie oszukać. Jeśli człowiek jest uczciwy wobec swojego ciała, to potem tylko na tym korzysta, na pewno nic nie traci.

Nie odczuwam tego wszystkiego. Mieszkam bardzo blisko lasu. Prawie w sąsiedztwie. Mam do dyspozycji trochę hektarów, mogę między drzewami lawirować sobie, jakbym biegał między zawodnikami. Oczywiście ćwicząc bezpieczną odległość. Mam mini-siłownię, działkę, schudłem, wyglądam lepiej niż wyglądałem. Jestem gotowy na powrót na boisko!

Po powrocie będziemy grali bez systemu VAR. Wiadomo, że wychodzisz na boisko w pełni skoncentrowany, nie zdajesz się tylko na pomoc VAR, ale wydaje się, że jest to jakaś zmiana. Będziemy poruszać się w dwóch regulacjach sędziowskich w obrębie jednego sezonu. 

Tutaj byłbym spokojny. W czwartek mamy konferencję medyczną – wszyscy sędziowie Ekstraklasy, I ligi, II ligi, czyli cały szczebel centralny i asystenci, to będzie bardzo duża grupa. I będziemy rozmawiali również w tym temacie. Nie jest jeszcze powiedziane, że systemu VAR całkowicie nie będzie.

Dostaliśmy taką informację, że nie będzie systemu VAR.

To ja mam troszeczkę inną. Jeszcze dyskutujemy, jeszcze dywagujemy, jak to przeprowadzić i czy damy radę to zrobić. Jeżeli, oczywiście, nie dalibyśmy rady – chociaż wierzę i wczoraj słyszałem, że jest duża szansa, żeby to dograć – to wracamy do korzeni. I zobaczcie: na samą myśl od razu się uśmiecham.

W grę wchodzi jakieś studio poza stadionem, z którym mielibyście kontakt?

Rozmawiamy o wozie. I jest szansa to zrobić. W wozie VAR jest dwóch sędziów i jeden operator – można byłoby oddzielić operatora, jakkolwiek, nawet jakąś pleksą. Nawet przecież nie trzeba pokazać zdjęcia sędziów z VAR przed meczem. Czy my będziemy w zbrojach, czy w przyłbicach, czy w maskach, to nikomu z nas nie będzie to przeszkadzało, bo nie musimy pokazywać się światu, jak wyglądamy. I oczywiście zaraz będzie na nas wylewany hejt o to, jak wyglądamy (śmiech).

Sędziowie: w maseczkach czy bez maseczek, z gwizdkiem czy z sygnalizatorem?

Masek na sto procent nie będzie. Zresztą czytałem też prezesa Bońka na Twitterze i to jest abstrakcja. Albo wszyscy w maskach, albo nikt, inaczej to nie ma sensu. Po pierwsze, jesteśmy paręnaście metrów od zawodników, nigdy nie wchodzimy w bezpośredni kontakt. Nawet, jeżeli jeden zawodnik dobiegł do mojego kolegi sędziego z głową, to szybko wyleciał z boiska. I to są naprawdę pojedyncze sytuacje, pojedyncze incydenty, niczemu to nie służy. Najlepsze decyzje podejmujemy z dziesięciu-piętnastu metrów – to dla nas najlepsza odległość. Jeśli rozmawiamy z piłkarzami, to są dwa-trzy metry. Będziemy sobie to wszystko przypominać. Zresztą też teraz straszą zawodników, żeby nie podbiegali zbyt blisko, nie dyskutowali, że posypią się żółte kartki. Ale myślę, że nie będzie aż tak radykalnie, każdy może się trochę zapomnieć, wystarczy przypomnieć wymownym gestem. Myślę zresztą, że charakterystyczny ruch dłoni, pokazujący, żeby piłkarz się nie zbliżał, wejdzie na dobre w przepisy grę w piłkę nożną na kolejne miesiące, a może nawet lata.

Uważam, że trzeba wrócić do życia. Nie dajmy się zwariować, bo zaraz może okazać się, że będziemy mieli większe kłopoty niż to, że ktoś zachorował i zaraz wyzdrowiał.

Przy pomyśle z maseczkami sędziowie zostali potraktowani jako alibi. Ma być bezpiecznie, ktoś musi na stadionie bez w maseczkach, więc o, proszę bardzo, najlepiej niech będą to arbitrzy. Tak samo z maseczkami w szatniach. Nie wydaje się to najbardziej przemyślanym pomysłem. 

Czytałem o metrażu, który ma być zachowany dla określonej liczby zawodników. Myślę, że kluby są w stanie zorganizować dwie-trzy szatnie dla zawodników – nas zawsze jest czterech, ale myślę, że będziemy bardzo zdyscyplinowani. Po to też mamy konferencję medyczną w czwartek. Bogiem a prawdą pomyślałem sobie, że tak wiele osób wypowiada się o nas, o maskach, o sędziach, ale to wszystko bez nas, a z drugiej strony po co było kontaktować się z arbitrami na miesiąc przed decyzjami, kiedy nie wiadomo było nawet, czy ruszy liga. Teraz wiemy, zapraszano nas do stołu, zapraszano nas do rozmów. W czwartek spotkamy się wszyscy. Nie tylko grupa reprezentacyjna. Wszyscy. I bardzo możliwe, że któryś z sędziów wstanie i powie, że się boi, że ten sezon odpuszcza. Wielu ma inną pracę, rodziny – wiadomo, że nam, sędziom zawodowym, łatwiej jest podjąć decyzję, bo trening codzienny i praca to nasza codzienność.

Porozmawiamy, rzucimy kilka pomysłów, spytamy doktora Jaroszewskiego, jak to wygląda z medycznego punktu widzenia i dalej będziemy szukać rozwiązań. VAR? Jestem otwarty.

Dostajecie postojowe?

Sędziowie zawodowi mają podstawę, żeby było na ZUS, na opłaty, na podatki. Arbitrzy zarabiają meczami. Im więcej sędziujesz, tym więcej zarabiasz. Nie sędziujesz, nie zarabiasz. Kiedy padło tylko hasło, że symbolicznie, ale obcinamy pensje, to wszyscy zgodnie podnieśli ręce. Byliśmy solidarni w kwestii obniżek wynagrodzeń.

Kiedy została ogłoszona tarcza antykryzysowa PZPN, to jako grupa zawodowa zostaliście pominięci w tych planach.

Panowie, zdążyliśmy już się do tego przyzwyczaić. To taka grupa zawodowa, że w nas najłatwiej jest uderzyć. Do tej pory nikt o nas nie mówił, a zacznie się liga i jeśli trzeba będzie szukać usprawiedliwień, to łatwo będzie zrzucać wszystko na sędziów. Dlatego też mam nadzieję, że będzie VAR i nikt nie powie, że tu ktoś gwizdnął tak, tu ktoś gwizdnął tak, a tu tak. Wracamy do korzeni, sędzia ma gwizdek i ostateczna decyzja zawsze należy do niego. Kiedyś, bez tego systemu, człowiek stał za plecami zawodnika, miał dziewięćdziesiąt procent pewności, że była ręka, ale pozostawało te kilka procent na zgaduj zgadula. Decydował feeling, doświadczenie, intuicja. Teraz masz inaczej – mając system pomocniczy, po co masz zgadywać, jak zaraz może zawołać cię kolega z wozu VAR, żebyś obejrzał sytuację jeszcze raz? Popatrzysz, zmieniasz decyzję, jeśli popełniłeś błąd. Teraz możemy wrócić do feelingu, do czucia, do intuicji, a w tym czuję się najlepiej.

Każdy sędzia ma swój styl. Widzę sędziów, którzy potrafią podbiec do zawodnika i stanąć face to face. Na boisku też są takie sytuacje, że piłkarze kryją się ciało w ciało, blisko siebie, a tutaj będziemy robić jakieś regulaminowe odległości między zawodnikiem a sędzią?

Tego się nie da zrobić. Nie oszukujmy się. Przyznajmy to uczciwie. Każdy ma inny styl. Przykładowo Tomek Musiał ma bardzo kontaktowy styl, ma świetne relacje z zawodnikami, kapitalnie się w tym czuje i na tym polega jego sędziowanie – tego opierdzieli z bliska, tamtego trochę mniej, ale to działa. Jeszcze teraz nie będzie kibiców – każda uwaga będzie słyszana i łapana przez mikrofony. Dosyć nieprzyjemnie sędziuje się przy pustych krzesełkach. Pamiętam taki mecz w 2014 roku. Wisła z Legią. Nasz klasyk. Kiedy sędziowałem na Łazienkowskiej bez publiczności, to każde pozdrowienie, nawet z daleka, jest nieprzyjemne. Jako dorosły facet nie będziesz tłumaczył dorosłym facetom, żeby nie przeklinali. Nie da się tak.

Motyla noga!

Brzmi ładnie, ale nikt tego nie używa. Szybko się dostosowujemy. Też znamy swoje miejsce w szeregu. To nie my jesteśmy najważniejsi. Zawodnicy są na pierwszym miejscu. Dobry sędzia przygotowuje się do meczu. Wie, jak grają zespoły i wie, że sytuacja może diametralnie zmieniać się na boisku. Ta sytuacja nas nie zaskoczy. Dopasujemy się.

***

PRZYPOMINAMY, ŻE W NAJBLIŻSZĄ ŚRODĘ O 21:00 SZYMON MARCINIAK BĘDZIE GOŚCIEM KRZYSZTOFA STANOWSKIEGO W HETJ PARKU NA ANTENIE KANAŁU SPORTOWEGO I WESZŁO FM.

Opublikowane 27.04.2020 17:48 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jasyr
Jasyr
10 miesięcy temu

On w tym czuje się najlepiej . Dowcip roku : )

Tutenstein
Tutenstein
10 miesięcy temu

Podczas meczu Niemcy-Szwecja na MŚ w 2018 roku sędzia Marciniak pokazał swój „feeling”.

Pablo
Pablo
10 miesięcy temu

Panu Marciniakowi VAR w ogóle nie jest do niczego potrzebny, udowodnił to już podczas Mistrzostw Świata, Ligi Mistrzów, że nie wspomnę o naszej ukochanej Ekstraklapie…

Cezaryyy
Cezaryyy
10 miesięcy temu

hehe no to współczuje drużynom, którym łysy będzie gwizdał

Anglia
09.03.2021

Trochę szczęścia, trochę VAR-u, trochę magii. Liczy się efekt – West Ham znowu wygrał

To nie był najlepszy mecz drużyny dowodzonej przez Davida Moyesa. Jasne, nikt nie spodziewał się spacerku, bo Leeds jest jedną z tych drużyn, które grają na największej intensywności, ale ciężary londyńczyków były dzisiaj aż nadto widoczne. Ale co z tego, że ten mecz mógł się potoczyć w rozmaite strony, skoro ostatecznie skończył się dla nich […]
09.03.2021
Suche Info
09.03.2021

Diego Costa nie ma zamiaru opuszczać Europy

W ostatnich tygodniach wszystko wskazywało na to, że Diego Costa będzie kontynuował swoją karierę w Brazylii. Jednak do gry o pozyskanie byłego reprezentanta Hiszpanii włączyła się Benfica Lizbona i przedstawiła mu ofertę z kategorii nie do odrzucenia. Portal goal.com poinformował, że działacze z Estadio da Luz zaproponowali mu trzy miliony euro za podpis oraz roczne […]
09.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Radosław Majecki zagrał całe spotkanie w Pucharze Francji

Pucharowa rywalizacja z Niceą była dla naszego golkipera pierwszą od niespełna miesiąca szansą na zaprezentowanie swoich umiejętności. Ostatnie minuty w barwach Monaco zaliczył bowiem 10 lutego, kiedy to jego zespół w poprzedniej rundzie podejmował Grenoble. Polak zachował wówczas czyste konto, a dziś ponownie udała mu się ta sztuka. Ekipa z Monte Carlo w 1/16 finału […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Inter uczy, jak zrobić coś dobrze, ale się nie narobić

Jeden celny strzał w całym meczu, jeden gol, trzy punkty. Kto mógłby zrobić coś takiego, jak nie Inter stworzony na modłę Antonio Conte? Zaznaczmy: Inter pewnie zmierzający po mistrzostwo Włoch, Inter podtrzymujący przewagę sześciu punktów nad Milanem. Może nie był to mecz wybitny, ba, poza męska walką po stronie obu ekip nie było na czym […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Hamburg nie może w wyjść z kryzysu

HSV już trzeci sezon występuje w 2. Bundeslidze. Mimo że w poprzednich kampaniach drużyna z portowego miasta przez długi czas znajdowała się czubie tabeli, ostatecznie nie było jej nawet dane zagrać w barażach. W bieżącej edycji rozgrywek zapowiada się na powtórkę z rozgrywki. Dziś w bardzo ważnym meczu piłkarze z Hamburga podzielili się punktami z […]
08.03.2021
Weszło FM
08.03.2021

Wtorek w Weszło FM: dużo magazynów, a wieczorem Liga Mistrzów

Wtorek w radiu Weszło FM zapowiada się niezwykle ciekawie, a w ramówce nie zabraknie audycji o tenisie, futbolu czy nawet triathlonie! Oto szczegóły: 7:00-10:00 – „Dwójka bez sternika” – Wojciech Piela i Adam Kotleszka zapraszają na słowno-muzyczne wprowadzenie w nowy dzień! W programie analiza włoskiej Serie A, greckiej kuchni i niemieckich skoków. Zapraszamy! 10:00-12:00 – […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Chelsea wygrała z Evertonem i obroniła czwarte miejsce w tabeli

Ewentualna przegrana Chelsea w spotkaniu z Evertonem sprawiłaby, że to zespół z Liverpoolu wskoczyłby na miejsce premiowane awansem do Ligi Mistrzów. Jednak londyńczycy pewnie pokonali gości i ich przewaga nad nimi wynosi już cztery punkty. Dla ekipy Thomasa Tuchela był to dwunasty mecz z rzędu bez porażki.  Pod wodzą nowego szkoleniowca Chelsea wróciła na właściwe […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Marek Hamsik oficjalnie został graczem IFK Göteborg

Jeszcze niedawno zagraniczne media donosiły, że Marek Hamsik wróci do ojczyzny i będzie reprezentował barwy Slovana Bratysław, lecz z czasem coraz bardziej realna wydawała się opcja przenosin do Göteborga. Dziś Szwedzi potwierdzili jego transfer po tym, jak Słowacki pomocnik przeszedł testy medyczne. Tym samym po prawie dwóch lat spędzonych w chińskim Dalian Professional wraca na […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Baku-Baku, to jest skład! Warta o krok od utrzymania

Miała Warta problem jesienią z tym, by skrzydłowi przynosili jakieś konkrety. Raz na jakiś czas odpalił Jakóbowski, ale był zbyt chimeryczny. Rybicki kompletnie nie przynosił liczb. Rodriguez coś umiał, problem w tym, że taktycznie wyglądał jak chłopak z orlika. Dobry okres miał Grzesik. Ale wydaje się, że Makana Baku przykryje ich wszystkich. Tydzień temu asysta […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Rumuńscy sędziowie meczu PSG-Basaksehir zostali ukarani

Po trzech miesiącach UEFA podjęła ostateczną decyzję w sprawie kary dla rumuńskich arbitrów, którzy mieli nazwać członka sztabu szkoleniowego tureckiego zespołu „czarnym”. Sędzia techniczny, Sebastian Coltescu, nie będzie mógł do końca sezonu wykonywać swojej funkcji. Z kolei Octavian Sovre został oficjalnie upomniany przez komisję dyscyplinarną oraz wysłany na odpowiednie szkolenie. Do zdarzenia miało dojść w […]
08.03.2021
Kanał Sportowy
08.03.2021

WESZŁOPOLSCY – Jakub Kosecki i rzeczniczka Wisły Kraków

Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Jakub Olkiewicz, Jan Mazurek i Adam Sławiński omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi! Dziś gośćmi Jakub Kosecki i rzeczniczka Wisły Kraków, Karolina Biedrzycka.  
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Edinson Cavani chce opuścić Manchester United

Urugwajski napastnik już z końcem obecnego sezonu ma zamiar opuścić Europę i ruszyć na podbój argentyńskich boisk. Tamtejszy dziennik „Ole” przytoczył dziś fragment rozmowy z agentem piłkarza, który wyraźnie podkreślił, że Edinson Cavani jest bliski porozumienia z Boca Juniors. Zatem wszystko wskazuje na to, iż jego angielska przygoda niebawem dobiegnie końca. 34-latek opuścił ojczyznę w […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Wahadłowi Legii Warszawa zostali powołani do reprezentacji narodowych

Bardzo dobra ligowa dyspozycja Jospia Juranovicia i Filipa Mladenovicia została doceniona przez selekcjonerów bałkańskich reprezentacji. Pierwszy z wymienionych graczy otrzymał zaproszenie na zgrupowanie kadry Chorwacji, drugi zaś uda się do Belgradu, w którym to Serbowie rozegrają swoje pierwsze dwa spotkania eliminacji do mistrzostw świata. Chorwaci w premierowym dla nich meczu eliminacyjnym zmierzą się ze Słowenią. […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Niższe ligi w województwie pomorskim zawieszone. Inne związki również podejmą taką decyzję?

Pomorski Związek Piłki Nożnej na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że od 13 marca wszystkie rozgrywki pod jego patronatem – od IV ligi do B-klasy – zostają zawieszone do odwołania. Decyzja jest związana z rządowymi obostrzeniami, które niebawem mają zostać wprowadzone na terenie całego województwa. Tym samym potwierdziło się to, o czym spekulowano od kilku […]
08.03.2021
Hiszpania
08.03.2021

Joan Laporta wygrał wybory. Co to oznacza dla Barcelony?

Choć pierwotnie wybory nowego prezydenta FC Barcelony miały odbyć się w styczniu, a poprzednie władze nawet do maja próbowały przeciągnąć  termin głosowania, katalońscy socios zdecydowali wczoraj, że to Joan Laporta przez najbliższe sześć lat będzie zarządzał ich klubem. Zgodnie z sondażowymi przewidywaniami z dużą przewagą zostawił w tyle pozostałych dwóch kontrkandydatów. Rzesza fanów liczy, że […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Jak to jest z tym popytem na obcokrajowców z Ekstraklasy?

Czy słusznie Zbigniew Boniek oburzył się, że polskie kluby chciałyby sobie wybierać sędziów? Słusznie, sami o tym pisaliśmy. Czy mógł się odwinąć w kierunku klubów? A dlaczego nie. Fanga „na razie niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki” malownicza? Niech będzie. Ale na tym należało poprzestać. „Niech się kluby zastanowią dlaczego […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Lech Poznań będzie miał sekcję żeńską piłki nożnej

W przeszłości Lech Poznań był klubem wielosekcyjnym. Miał chociażby prężnej działającą sekcję koszykarską, ale i lekkoatletyczną, bokserską, siatkarską czy nawet szachową. Obecnie w Kolejorz funkcjonuje jedynie sekcja piłkarska, ale według doniesień „Gazety Wyborczej” i „Interii” wkrótce ma to się zmienić. Nowa sekcja obejmie futbol kobiet. Lech długo wzbraniał się przed otwieraniem kolejnych sekcji klubowych. Mimo […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Lechia w końcu ma młodzieżowca, którego nie jest wstyd pokazać

Jeszcze niedawno Lechia Gdańsk należała do grona drużyn, które mają największy problem z młodzieżowcami, ba, być może była liderem w tym wyścigu wątpliwej renomy. Makowski? Gdyby był malarzem, malowałby tylko szarą farbą. Wciąż trudno powiedzieć, co potrafi. Żukowski ma więcej tatuaży niż dobrych meczów w lidze. Kałuziński też grał bardzo przeciętnie. Sopoćkę zawrócono z Podbeskidzia, […]
08.03.2021