post
Damian Smyk

Opublikowane 30.04.2020 01:01 przez

Damian Smyk

Sędziowie to nie są lizaki chupa-chups, żeby każdy nas lubił. Nigdy nie miałem z kibicem scysji na ulicy. Wychodziłem raz ze stadionu przy Łazienkowskiej, spotkałem kilku kibiców, opowiedziałem im o swoim spojrzeniu na pewne sytuacje, oni o swoim. Skończyło się puentą “panie Szymonie, równy z pana gość” i tyle – mówił Szymon Marciniak w “Kanale Sportowym”. Poniżej zapis najciekawszych wypowiedzi – o Ramosie, Chiellinim, Messim, Ronaldo, ale i Centarskim czy Chrapku. Sporo o tym, jak sędziowie reagują na krytykę, czy Marciniak kibicuje Lechowi lub Legii, a także o tym, jak może wyglądać sędziowanie w przyszłości.

O bluzganiu na niego z trybun:

To jest radio, które brzęczy w tle. Dzisiaj nie chodzi tylko o Marciniaka. Oglądam wszystkie mecze i słyszę te bluzgi… To ubliżanie stało się elementem kibicowania. Rozumiem po jakiejś kontrowersyjnej decyzji – rzut karny, czerwona kartka. A tu jakiś rzut wolny na środku boiska i lecą bluzgi. Czasem to słyszysz, gdy gniazdowy rzuca coś do kolegów „i teraz panowie jedziemy…”. Ale na ogół te bluzgi lecą gdzieś w tle i nie zwracamy na to uwagi.

Mecz po którym wiedział, że dał dupy:

W życiu sędziego przed VAR-em było czasem tak, że wracałeś do szatni, zbijałeś piątki, zadowolony ze swojej roboty, a potem włączałeś telefon i miałeś 40 SMS-ów “Szymon, w tej i takiej sytuacji dramat…”. Miałem tak po meczu Legii z Lechem i golem Kaspra Hamalainena. Na boisku nie widzieliśmy nic, nikt nawet nie dał odczuć, że coś może być nie tak. Zeszliśmy do szatni, włączyliśmy telefon i pomyślałem sobie “mój Boże, masakra…”. Grobowa cisza w szatni, w samochodzie siedziałem jak zbity pies. Bo to jest tak, że przez sto minut robisz dobrą robotę, a w samej końcówce taki babol. Taki to zawód.

O piłkarzach, którzy zostają sędziami:

Mateusz Cetnarski ma zakusy, by zostać arbitrem, jesteśmy w kontakcie. Zawsze miałem z nim super kontakt, zapytał o coś na boisku, nie biegł z głupimi pretensjami, bez tej chamówki „co ty widziałeś?!”. Dzisiaj generalnie kontakt jest kulturalny i koleżeński. Zawodnicy wiedzą, że jak nie muszę, to kartki nie wyciągam, nie krzyczę na zawodników. Jako były piłkarz siłą rzeczy nie lubię karać. Dlatego wolę podpowiedzieć coś „nie rób tego, bo dostaniesz kartkę”. To świetny pomysł, by piłkarze szli w sędziowanie. Po karierze masz spokojnie piętnaście lat sędziowania. Takich ludzi potrzebujemy

O tym, czy faktycznie nie lubi korzystać z VAR:

To nie Marciniak decyduje o tym, czy idzie do VAR-u, tylko VAR go wzywa. To mylne wrażenie, że nie chcę korzystać z wideoweryfikacji, a przykleiło się to pewnie do mnie po meczu na mundialu Niemców ze Szwedami. To nie działa tak, że Marciniak narysuje sobie w powietrzu monitor i leci sprawdzić. Wtedy w trakcie tego meczu dostałem komunikat na słuchawkę “gramy dalej” i tyle. Czy bywam wściekły na VAR? Nie, jeśli bywam wściekły, to na siebie. Problem VAR-u leży w tej granicy interwencji – kiedy zmienić decyzję, a kiedy nie. VAR nie jest po to, by było idealnie, bo nigdy nie będzie idealnie. Czasami też słyszę przy zagraniach ręką “panie sędzio, ale rok temu było tak…”. Przyjacielu, od tego czasu interpretacje zmieniły się trzy razy. Dlatego rozumiem też, że zwykli kibice nie są na bieżąco z tym wszystkim.

Znajomość przepisów przez zawodników:

Książka z przepisami ma prawie 200 stron. Oczywiście, wiele zapisów jest typowo dla nas, dla sędziów, ale piłkarze powinni znać kluczowe zapisy. Zresztą wydaje mi się, że świadomość piłkarzy mocno się zmieniła. Dzisiaj zawodnicy sporo wiedzą o różnych zapisach, znają książkowe definicje, rozumieją pewne mechanizmy. I dobrze, bo czasami mogą znaleźć jakiś trik dla siebie, widzę to chociażby po spalonych. Federacje organizują też szkolenia prowadzone przez arbitrów, więc ta świadomość idzie ku lepszemu.

O meczu Tottenhamu z Juventusem:

Ten rok mógł być fantastyczny, mógł skończyć się czymś fajnym dla nas, jako zespołu sędziowskiego, a tamten wieczór… Cóż, daliśmy ciała w tak prostej sytuacji, że do dziś nie mogę się z tym pogodzić. Chodzi o brak karnego dla Juventusu. Wiem, że wiele osób miało pretensje o brak karnych za zagrania ręką Chielliniego, ale tam nie ma mowy o rzutach karnych. Największy problem miałem z nadepnięciem na nogę Sona, ale komisja oceniła to jako zagranie nierozważne, czyli faktycznie bez czerwonej kartki. Ten mecz mocno leżał mi na sercu. Jasne, nie możesz tego rozpamiętywać, ale to był taki moment, gdy pozbawiliśmy się czegoś fajnego na zwieńczenie sezonu. Oprócz kontuzji to mój najtrudniejszy czas w sędziowaniu.

O swojej przychodzie z piłką:

Mieliśmy w Płocku dobry rocznik. Bartek Grzelak, Wojtek Łobodziński, Maksymilian Rogalski, Łukasz Pachelski, Wahan Geworgian. Kupa fajnych ludzi, skończyliśmy sezon na czwartym miejscu w Polsce w juniorach. Pamiętam taki mecz z Wisłą Kraków, pokopałem strasznie któregoś z braci Brożków, nie rozróżniałem wtedy który to był. Płock był wówczas dość specyficzny, bo wróżono nam kariery, ale były takie zaciągi do klubu, że przebili się tylko nieliczni. Mieliśmy fantastycznego trenera Prosowskiego, który nas fajnie poustawiał, Wahana wziął pod swoją kuratelę. Gdy przyszła propozycja sędziowania, to byłem sceptyczny, bo do tej pory kiepsko żyłem z arbitrami. Ale strasznie mnie to wciągnęło. To zaczęło działać jak narkotyk, awans za awansem, chcesz więcej. No i zostałem na kolejne lata…

O starciu Ronaldo ze Schmelzerem:

Pamiętam ten mecz doskonale. Real gra z Borussią, siódma minuta, zderzenie Cristiano Ronaldo z Marcelem Schmelzerem przy linii. Paweł Sokolnicki krzyczy do mnie “kurde, Ronaldo żółta… Albo i czerwona”. Zrobił jakiś ruch nogą, ale nie widziałem tego dokładnie, Paweł też nie. Sto myśli w głowie – wyrzucić Ronaldo w siódmej minucie na Santiago Bernabeu? Podszedłem do obu i myślę sobie – teraz trzeba zarządzać. Schmelzer mówi, że czerwona dla Ronaldo, bo go kopnął. Ronaldo, że czerwona dla Marcela, bo coś mu powiedział. Mówię do Schmelzera – “słuchaj, jeśli mam dać Ronaldo czerwoną, to i tobie bym musiał”. A on nagle “tak, tak, niech nas wyrzuci pan obu!”. Cwaniak…

O tym, czy jest pamiętliwy:

Rzadko. Staram się układać normalnie te relacje z zawodnikami. I czasami – nie ukrywam – trochę to wykorzystuję. Miałem taką sytuację z Mariuszem Pawełkiem, który zawsze był dla mnie mega kulturalny, nigdy nie oszukał, zawsze fair. Wyszedł do piłki, gonił ją Mariusz Stępiński. Mariusz rzucił się w powietrze, sytuacja strasznie dynamiczna. Pytanie – był kontakt? Ja zacząłem wskazywać na wapno, ale Pawełek podbiega i od razu “przysięgam, nie dotknąłem, zna mnie pan, nie ściemniałbym”. No i zmieniłem gest na pośredni, dałem żółtą jeszcze Stępińskiemu za symulkę. Na powtórkach nie było szans dostrzec tego czy był kontakt, czy też nie. Ja cenię szczerość. Inny przypadek – Arek Głowacki. Zawsze kultura. Mecz Legia – Wisła bez publiczności, pierwsza połowa, Arek ładuje się w achillesy Michałowi Żyro. Podbiegam, czerwona ewidentna. Arek od razu z krzykiem “ZA CO?!”, a ja na spokoju “Arek, ładunek od tyłu, prosto w achillesy, mogłeś pozbawić chłopaka miesięcy gry w piłkę”. A Arek “no tak, zgadza się”, piątka zbita i do szatni. Takie coś szanuję. Nieraz byłem w szatni i mówiłem “panowie, mój błąd, pomyliłem się tu i tu, przepraszam was”. Nasze szefostwo tego nie lubi, ale wolę załatwić takie sprawy z zawodnikami. To nie jest wstyd powiedzieć “przepraszam”.

O faworyzowaniu lub przeszkadzaniu Legii:

Legia ma dobry zespół, siłą rzeczy kreuje sytuacje podbramkowe i to sprawia, że tych starć jest sporo. To powoduje, że jeśli zawodnik czwarty raz wchodzi w pole karne, obrońca wybija mu piłkę czystko, a ten się wykłada, to kibice myślą sobie “cholera, czwarty raz się wywraca i bez karnego, łysy znów mataczy”. Myślę, że to problem czołowych drużyn w całej Europie, bo rozmawiam z kolegami z innych krajów i oni mają to samo u siebie. Albo ludzie mówią, że sędzia jest prolegijny, bo gwizdnie im dwa słuszne karne. I poza Warszawą nagle jestem kibicem Legii, a Artur Jędrzejczyk mi mówi, że Legia jest ciągle przez sędziów poszkodowana.

O bluzgach z trybun za błahe sytuacje:

Mnie to nie rusza po prawie 300 meczach w lidze. Przyzwyczajasz się. Widzę jakiś faul w środku boiska, nikt z zawodników nie ma pretensji, a z trybun “sędzia, co, ty kur…”. To żaden mobbing, trudno żeby mnie to ruszało. Kiedyś ktoś ci raz ryknął z trybun w stykowej sytuacji i czułeś presję, że coś jest nie tak, że może coś zawaliłeś. A dzisiaj leci przyśpiewka o sznurze po jakiejś odbijance przy sytuacji typu albo rzut rożny, albo gra od bramki… Pamiętam, że kiedyś Kuba Rzeźniczak, gdy kibice Legii zaczęli coś o mnie śpiewać, podszedł i mówił “Szymon, ale nie bierz tego do siebie”. No co ja mogę, czasami nawet tego nie słyszę, więc odpowiedziałem tylko “luzik, Kubuś, po prostu luzik”.

O łatce sędziego, który gwiżdże przeciwko Lechowi:

Nie wiem, skąd to się ubzdurało, że nie lubię Lecha. Mam wielu przyjaciół w Poznaniu. Zdarzyło się, że popełniłem duży błąd w meczu Legii z Lechem i ta łatka się przykleiła. Gdyby to nie był mecz z Legią, to ludzie by zapomnieli. Ręka Kostewycza w meczu z Legią? Słuszna według wytycznych, UEFA potwierdziła nam, że to była dobra decyzja.

O wychodzeniu sędziów do ludzi:

Widzimy, że jest zapotrzebowanie na kolejne materiały typu “sędzia na podsłuchu”. Jako środowisko nie mamy nic do ukrycia, chętnie dzielimy się tym, jak wygląda nasza praca. Do tej pory było takie przeświadczenie, że sędzia to robot bez osobowości – tu biegnie, tam gwizdnie i koniec. A często wiele dają nam zdrowe relacje z zawodnikami. Tu opieprzysz, tam rozładujesz atmosferę, czasem trzeba być ostrzejszym, czasem dać grać po piłkarsku. Idziemy coraz dalej w komunikacji. Na telebimach pokazujemy co sprawdzamy konkretnie na VAR, być może IFAB zmieni regulacje i będzie tam pokazywana też ostatnia powtórka na wideoweryfikacji.

O najgłupszym przepisie:

Pokazywanie żółtej kartki za celebrowanie radości. Jak grałem w piłkę, to po strzelonym golu tak mnie nosiło, że bym przeskoczył trzymetrowy płot. Dlaczego mam dawać kartkę za cieszenie się z gola i zdjęcie koszulki? Zespół pracował na to cały tydzień, dziś mają nagrodę. Jasne, jeśli to jest prowokacyjna cieszynka, to kartka jest zrozumiała. Czasami słyszę od piłkarzy czy trenerów “co by panu zrobili, gdyby nie dał tej kartki”. No cóż, zrobiliby. Ale wyobrażam sobie taką sytuację – finał Ligi Mistrzów, gość strzela gola, ściąga koszulkę, a jedną kartkę ma na koncie. Dałbym drugą? Nie wiem. Serce mogłoby podpowiedzieć coś innego niż mózg.

O Sergio Ramosie:

Pewnie wiele osób zaskoczę, ale mam z nim bardzo dobre relacje. Podobnie z Giorgio Chiellinim. Pamiętam swój debiut w Lidze Mistrzów… Stoimy w tunelu, podchodzi do mnie, zbija piątkę i pyta:

– Co, debiucik dzisiaj?

– Tak.

– Nerwy są, co?

– Nie, luzik, jestem dobry, więc czuję się pewnie.

– Daj spokój, przecież nawet piżamy nie zdjąłeś…

A my mieliśmy wtedy takie niefortunne stroje – żółta koszulka, jakieś szare spodenki, no słabo to wyglądało. Wszyscy mieli lekką bekę, ale spodobało im się to, że daję grać. I dziś mamy bardzo zdrowie relacje. Co do Ramosa – po meczu z Romą powiedział, że ten młody Polaco dobrze sędziował i życzyłby sobie takich sędziów więcej, którzy pozwalają na męskie granie. W meczu Anglii z Hiszpanią była taka sytuacja, że Hiszpanie domagali się karnego, zrobiło się zbiegowskiego, Ramos przybiegł z czterdzieści metrów do tej przepychani. Od razu dostałem na ucho cynk, że kartka. Wołam go do siebie:

– Sergio, kartka będzie.

– Co, mi dasz? Daj spokój?

– Nie no, muszę, później ci powiem za co.

– Ej, powiedz mi teraz.

– Nowe wytyczne, jak biegniesz taki dystans do przepychanki, to muszę ci dać.

– Aha, dziwne, ale okej.

O Messim i Suarezie:

Nie są łatwi w prowadzeniu. Przed wiele lat byłem ciekaw, dlaczego nie dostaję meczów Barcelony, ale Colina wiedział co robi. Wiedział jacy są oni i jaki jestem ja. Barcelona lubi sędziów, którzy się nie odzywają. Jak nie idzie, to są bardzo nieprzyjemni dla arbitra. Najpierw sędziowałem im 0:4 z PSG, później dostałem ich mecz z Juventusem. Pique podszedł już w tunelu i zagaił “ty tutaj, nie spodziewaliśmy się tu pana…” i to w takim tonie “szkoda, że tu jesteś, bo jesteś jakiś pechowy”. Suarez krzyczał coś do Tomka Listkiewicza, Neymar coś do mnie. Wyczułem niechęć. Pod względem piłkarskim – kosmos. W telewizji robi to wrażenie, ale jak staniesz między nimi i zobaczysz ich jakość, to jest coś niesamowitego. Ale kiedy im nie idzie, to są nieznośni. Ja tego nie cierpię, tego płaczu, marudzenia…

O propozycjach korupcyjnych:

W niższych ligach słyszałem czasami “panie sędzio, krata browarów czeka w szatni”. Kiedyś proponowano mi… ubitą kaczkę. Ale ze mną też było inaczej, bo ludzie mnie w Płocku i okolicach znali, pokopałem trochę w piłkę, pewnie wstydzili się do mnie podejść i coś zaproponować.

O alkoholizmie wśród sędziów:

Pamiętam, że pojechałem kiedyś na komisję szkoleniową do UEFA. Powiedzieli mi – wyglądasz na silnego faceta, ale pamiętaj, presja jest gigantyczna i uważaj, by nie odreagowywać przez alkohol”. I faktycznie, są tacy, którzy korzystają z używek, ponoć jest wielu rozwodników wśród sędziów. Tamte słowa zapadły mi w pamięć. I jak to wszystko sobie przemyślałem, to te słowa mogą być prawdziwe – presja jest niesamowita, stawka wielka, tempo wysokie. Ja oczywiście święty nie jestem, na alkohol sobie pozwolę, ale nie przesadzam. Zresztą ja dzień w dzień trenuję, jestem przygotowany perfekt. Gdybym pił na umór, to nie biegałbym tyle. Kiedyś w meczu Pogoni z Bełchatowem zrobiłem 14,2 kilometra. Bez pilnowania się taki wynik jest nie do zrobienia. Natomiast fakt, że środowisko jest narażone na problemy. Pamiętam, że rozmawiałem kiedyś o tym z Howardem Webbem. On kończył karierę jak miał 42 czy 43 lata. Mówię “stary, ty jesteś młody facet, czemu kończysz?”. A on “jak będziesz miał tyle meczów i pod taką presją, co ja, to zrozumiesz”.

O przyszłości sędziowania:

Słyszałem o takiej opcji, że jako sędziowie nie będziemy zrzeszeni w federacjach, tylko po prostu będziemy świadczyli usługi tam, gdzie nas wynajmą. Na przykład, że najlepsi arbitrzy będą wynajmowani przez ligi – bez zważania na na narodowość danego sędziego.

O najlepszych aktorach wśród piłkarzy:

W Ekstraklasie? Zapadł mi w pamięć Michał Chrapek, tym jak przyaktorzył w meczu Śląska z Cracovią. Naściemniał mi prosto w oczy. Nie jestem mściwy, ale wspominam mu “pamiętaj, nie oszukuj!”. Radović miał fenomenalny timing tej symulki, ale jako środowisko zaczęliśmy z tym walczyć i sam przyznawał, że to się obróciło przeciwko niemu. W Europie? Nie zapadł mi nikt w pamięć z takiej ewidentnej symulki. Luis Suarez dużo dokłada od siebie, ale wszystko robi na kontakcie, nie rzuca się bez niczego, natomiast niesamowicie wszystko wyolbrzmia. Do gwizdka umiera, jest gwizdek i nagle wstaje.

***

Cały “Hejt Park” z Szymonem Marciniakiem na “Kanale Sportowym”:

fot. FotoPyk

Damian Smyk

Pochodzi z Poznania, choć nie z samego. Prowadzący audycję "Stacja Poznań". Lubujący się w tekstach analitycznych, problemowych. Sercem najbliżej mu rodzimej Ekstraklasie. Dwupunktowiec.

Opublikowane 30.04.2020 01:01 przez

Damian Smyk

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło FM
10.05.2021

Wtorek w Weszło FM: Premier League, La Liga, Moto-poranek

Sezony we wszystkich europejskich ligach powoli dobiegają końca i nadal oczekujemy ostatecznych rozstrzygnięć. W Anglii wszystko jest jasne w kontekście zdobycia mistrzostwa, ale tego nie mogą powiedzieć choćby w Hiszpanii. Wtorek przyniesie trochę odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a poza tym na antenie Weszło FM pojawią się ciekawe audycje tematyczne. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Raków ma wicemistrzostwo. Będą emocje w walce o czwarte miejsce

Raków Częstochowa ma na finiszu sezonu wszystko, co mógł mieć. Zdobył Puchar Polski, który był priorytetem, a jednocześnie nie poniósł żadnych strat w lidze. Piłkarze Marka Papszuna w ostatnich siedmiu kolejkach wywalczyli aż 19 punktów. W efekcie dziś po pokonaniu Piasta Gliwice zapewnili sobie wicemistrzostwo Polski. Jako postronni obserwatorzy lekko żałujemy, że Multiliga w niedzielę […]
10.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

„Nie po to przyszedłem do Podbeskidzia, żeby spaść z nim do I ligi”

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz. Każdy miał czystą kartę, każdy mógł zacząć od początku, wszystkie wydarzenia jesieni zeszły na dalszy plan, więc rodził się w zespole pozytywny duch. Potem przydarzyły się błędy. Teraz nie mamy nic do stracenia. Ostatni tydzień, ostatnia kolejka, ostatni mecz. Rzucamy […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Pobije rekord Muellera i kilka innych rekordów po drodze. Lewandowski jak maszyna

– Pogoń za rekordem Müllera jest oczywiście najbardziej emocjonująca, nie tylko z naszej perspektywy, ale również kibiców bawarskiego klubu. Dlatego niektóre osiągnięcia Lewego przeszły trochę niezauważone, a przecież w sobotę nie tylko ustrzelił hattricka. Druga bramka zdobywa przez Polaka, po efektownym uderzeniu nożycami, była jego dwusetnym trafieniem w barwach Bayernu w Bundeslidze. Lepszą skuteczność miał […]
10.05.2021
Live
09.05.2021

LIVE: Legia znów zanudziła

Tylko dwa mecze Ekstraklasy w niedzielę? Dawaj więcej, trzy, piętnaście, grajmy cały dzień. Ale tak poważnie – dzisiaj dostaniemy dwie dawki Ekstraklasy. Ze szczepionkami trzeba czekać miesiąc między jedną dawką, a drugą – my dzisiaj będziemy mieli jakieś pół godziny przerwy. Ale dobra, do konkretów. Najpierw walka o puchary. Warta podejmuje gości z Wrocławia. A […]
09.05.2021
Weszło
09.05.2021

Magiera wchodzi w ramy wizji Śląska. Jak to się sprawdza?

Perspektywa rozwoju zespołu Śląska z Vitezslavem Lavicką za sterami była średnia. Zespół trwał w marazmie, raczej się zwijał niż rozwijał i choć utrzymywał się w górnej połowie tabeli, to trudno było zasiadać do meczów wrocławian. Czy po przyjściu Jacka Magiery coś się w tej kwestii zmieniło? Cóż, trudno dostrzegać tu jakieś rewolucyjne zmiany. Natomiast widzimy […]
09.05.2021
Weszło
08.05.2021

Szalony mecz w Dortmundzie. Sancho kluczowy w walce o Ligę Mistrzów

Lubimy te niemieckie hiciory. Może nie zawsze, ale przeważnie dużo się dzieje w meczach na szczycie Bundesligi. I – tak jak Kowal powtarza – w Ekstraklasie nie ma hitów, tak starcie BVB z RB Lipsk śmiało można nazwać hitem. Od 2:0 do 2:2 i piękny gol na 3:2. Borussia przybliżyła się do zagwarantowania sobie miejsca […]
08.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło
06.05.2021

Piątek w WeszłoFM: Tetrycy, EuroTrip i duża dawka Ekstraklasy

Co prawda nie będzie to już długi weekend majowy, ale miesiąc i emocje sportowe nadal się zgadzają! Piątek to dzień, który warto spędzić na antenie Weszło FM, aby być na bieżąco. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – “Dwójka bez sternika” – O meczach Ligi Europy, Ekstraklasy, ale też wstrząsających doniesieniach prasowych opowiedzą Wam Daniel […]
06.05.2021
Liczba komentarzy: 10
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
1 rok temu

Marciniak jest jaki jest… wygląda na to, że równy z niego gość.
Lecz w meczach z jego udziałem, zawsze dzieje się coś ciekawego, coś ponad normę, No i jednak lubi trochę iść pod prąd.

Criticball
Criticball (@criticball)
1 rok temu

Marciniak jest dobry, to fakt, ale w pewnym momencie jemu zabrakło pokory. Teraz odnoszę wrażenie, że to na tyle inteligentny gość, że zmusił się do do tejże pokory. Oby to nie było jedynie pozytywne wrażenie. Jeśli popadnie na nowo w samozachwyt, to nigdy nie posęziuje tego, o czym będzie mógł opowiadać wnukom, niczem Listkiewicz senior…

Gordon
Gordon
1 rok temu

Pamiętam tego spalonego dla Legii. Rozumiem problem, gdy chodzi o centymetry, ale tam były dobre 2 metry. Poziom sędziowania w Polsce to chyba jeszcze większy dramat od poziomu samej piłki.

jop10
jop10
1 rok temu
Reply to  Gordon

Pooglądaj La Liga.

Pawel
Pawel
1 rok temu
Reply to  Gordon

Kurde jakie 2 metry gościu

PiotrekB
PiotrekB (@piotrekb)
1 rok temu

To ja mam pytanie do Pana Sedziego :
Otóż czy jeśli własnie gwiazdorzy z Barcy itp płaczą , pokładają się a nagle wstają i grają to nie można im dac zółtej kartki?

Placzul
Placzul
1 rok temu

Jak to jest Angulo nie może wyjść na spacer a Marciniak może jezdzić na komercjne programy do studia weszlo. Przecież Marciniak może więcej ludzi zarazić bo co kolejke ma inne dwa zespoły, a jeszcze może miec VAR. Po za tym oczywiście to pozytywny gość.

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
1 rok temu
Reply to  Placzul

Zaorane !

Murphy
Murphy (@murphy)
1 rok temu

Dawno nie oglądałem, i fajnie że akurat na wczorajszy się zdecydowałem.

gsaggasaszbzzvxxxzbxzxzxzzxzxxzbxxzxzxvzxxzzzxz
gsaggasaszbzzvxxxzbxzxzxzzxzxxzbxxzxzxvzxxzzzxz
1 rok temu

https://najwiekszekursykuponow.blogspot.com/ – Znowu trafili! tym razem kurs 169 i zdjęcie wczorajszego kuponu już na blogu!
Na dziś już kupon dostępny. Polecam bo sam zarobilem wczoraj z nimi.

Suche Info
10.05.2021

Betis bliżej Europy!

Real Betis wykonał ogromny krok w stronę europejskich pucharów. W dzisiejszym meczu La Liga zespół z Sewilli pokonał 2:1 Granadę i przeskoczył w tabeli Villarreal, zbliżając się jednocześnie na odległość dwóch punktów do Realu Sociedad. Poza wyścigiem mistrzowskim to właśnie rywalizacja o Ligę Europy wydaje się w Hiszpanii najciekawsza – o dwa miejsca walczą trzy […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Fulham spada z Premier League (Bednarek się utrzymuje)

Nie będzie wybitnie zaciekłej walki o utrzymanie w Premier League. Na trzy kolejki przed końcem wszystko jest już jasne – z angielską elitą żegnają się Sheffield United, West Bromwich Albion oraz Fulham. Ci ostatni dzisiaj przegrali 0:2 z Burnley i utracili matematyczne szanse na obronę przed spadkiem.  Dysproporcja siły była ogromna – po dzisiejszym spotkaniu […]
10.05.2021
Weszło FM
10.05.2021

Wtorek w Weszło FM: Premier League, La Liga, Moto-poranek

Sezony we wszystkich europejskich ligach powoli dobiegają końca i nadal oczekujemy ostatecznych rozstrzygnięć. W Anglii wszystko jest jasne w kontekście zdobycia mistrzostwa, ale tego nie mogą powiedzieć choćby w Hiszpanii. Wtorek przyniesie trochę odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a poza tym na antenie Weszło FM pojawią się ciekawe audycje tematyczne. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Konferencja po meczu Raków – Piast

Szampański nastrój w Rakowie, pełne skupienie w Piaście Gliwice. Tak najkrócej można podsumować konferencję prasową po spotkaniu obu klubów w dzisiejszym meczu Ekstraklasy. Raków zwyciężył 1:0, zapewnił sobie wicemistrzostwo i właściwie zakończył sezon. Piast wciąż jest faworytem do czwartego miejsca, ale europejskie puchary będzie musiał sobie zapewnić w ostatniej kolejce.  Materiał z konferencji przygotowały Sportowe […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Nianzou: zagraj 5 minut, zostań zawieszony na dwa mecze

O piłkarską nagrodę Darwina może się spokojnie ubiegać Tanguy Nianzou, 18-letni obrońca Bayernu Monachium. Przez cały sezon utalentowanego Francuza dręczyły kontuzje, przez które opuścił praktycznie całą jesień i dużą część wiosny. Gdy wreszcie uporał się z urazami, zaczął zdobywać minuty w rotacji Hansiego Flicka. W przegranym meczu z Mainz dostał 45 minut i był to […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Raków ma wicemistrzostwo. Będą emocje w walce o czwarte miejsce

Raków Częstochowa ma na finiszu sezonu wszystko, co mógł mieć. Zdobył Puchar Polski, który był priorytetem, a jednocześnie nie poniósł żadnych strat w lidze. Piłkarze Marka Papszuna w ostatnich siedmiu kolejkach wywalczyli aż 19 punktów. W efekcie dziś po pokonaniu Piasta Gliwice zapewnili sobie wicemistrzostwo Polski. Jako postronni obserwatorzy lekko żałujemy, że Multiliga w niedzielę […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Raków wicemistrzem, już tylko dwa znaki zapytania w lidze!

Znamy już kolejność drużyn na podium w Ekstraklasie. Po dzisiejszym zwycięstwie nad Piastem Gliwice jest już pewne, że wicemistrzem Polski po raz pierwszy w swojej 100-letniej historii zostanie Raków Częstochowa. Trudno sobie wyobrazić lepszy scenariusz na świętowanie – bo przecież do srebrnych medali częstochowianie dokładają w tym sezonie również triumf w Pucharze Polski. Co to […]
10.05.2021
Kanał Sportowy
10.05.2021

WESZŁOPOLSCY live od 20:00: Filip Starzyński i Szymon Matuszek

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi! Gośćmi Filip Starzyński i Szymon Matuszek. Zapraszamy! 
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Rosjanie: Słowacja i Szwecja z bazą w Petersburgu

Rosyjska agencja informacyjna Tass podała, że już wkrótce w Petersburgu swoją bazę na Euro 2020 potwierdzą Słowacy. W Rosji zagrają oni dwa mecze – w tym przeciwko reprezentacji Polski – donosi Onet.  Mecze z dwoma pierwszymi rywalami odbędą się właśnie w Rosji. “Lokalizacja reprezentacji Słowacji w Petersburgu podczas mistrzostw Europy zostanie ustalona w ciągu najbliższych […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Co z karami za Superligę? Trwa przeciąganie liny!

Choć projekt Superligi będzie bardzo trudno uratować, nie oznacza to wcale, że temat został definitywnie zamknięty. Nie trzeba być detektywem, by przewidzieć, że wobec ataku najmożniejszych na “uświęcone tradycją” interesy UEFA, ta sama UEFA spróbuje teraz kontrataków. Obecnie trwa zakulisowe przeciąganie liny, a o sytuacji opowiedział w Radio Rai Gabriele Gravina, szef włoskiego związku piłkarskiego. […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Robben: gra, asystuje, dba o środowisko

Wczoraj pisaliśmy o tym, że Arjen Robben zaliczył bardzo udany powrót do futbolu. 37-letni skrzydłowy wreszcie wyleczył wszystkie dręczące go od początku sezonu urazy i wyszedł w pierwszym składzie Groningen na mecz z Emmen. Na efekty nie trzeba było długo czekać – jego zespół wygrał 4:0, on sam zaliczył dwie asysty, a po końcowym gwizdku […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Ibrahimović wróci na Atalantę?

Nieprawdopodobną historię piszą w tym sezonie AC Milan oraz Zlatan Ibrahimović. W ostatni weekend Szwed wystąpił na własną odpowiedzialność, mimo bólu w lewym kolanie – zagrał ponad godzinę, jego zespół pokonał 3:0 Juventus w Turynie i zbliżył się do upragnionego celu, jakim jest awans do Ligi Mistrzów. Niestety, wszystko wskazuje na to, że Zlatan okupi […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Żelek Żyżyński opowiada o swojej drużynie – Dulla Boys

Żelek Żyżyński w roli dyrektora sportowego, Mateusz Cetnarski jako grający trener, ambitne plany awansu do elitarnej ekstraklasy Zanzibaru, z której da się nawiązać walkę nawet z drużynami z kontynentalnej Tanzanii. Dulla Boys Pili-Pili to klub, który szerzej mogliśmy poznać przy okazji wyjazdu popularnego dziennikarza Canal+ na Zanzibar. Opowiedział nam o swojej misji bardzo dokładnie w […]
10.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Nasi w Serie A! Wielki sukces Salernitany!

Kibicowsko ten klub zawsze był wysoko. Stoją za nim też piękne historie i tradycje, natomiast z polskiej perspektywy – stoi za nim obecność w składzie aż trzech Polaków. Trudno w tych okolicznościach nie uśmiechnąć się na wieść o wynikach dzisiejszych spotkań Serie B. W ostatniej, 38. kolejce, Salernitana wygrała 3:0 z Pescarą i przyklepała awans […]
10.05.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Grosicki w pierwszym składzie. West Bromu U23

Wszyscy wiemy, jak się sprawy mają z Kamilem Grosickim – nie gra. Tak zdecydował, chciał zostać w Anglii i walczyć o swoje, nawet kosztem Euro. Cóż, wielu minut sobie nie wywalczył, ale teraz trochę pogra. W drużynie U23 West Bromu. Polak wyszedł w pierwszym składzie na trwający mecz z Norwich. To jego pierwszy występ od […]
10.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021