post
Avatar

Opublikowane 03.07.2020 13:55 przez

Szymon Janczyk

W sobotnim “Stanie Futbolu” pół-żartem, pół-serio rzuciliśmy, że niespodziewanym następstwem błędu Piotra Urbana w meczu Zagłębia Sosnowiec z Odrą Opole będzie nasz tekst o podwyżkach, na które zasługują polscy sędziowie. Wtedy mówiliśmy o tym z przymrużeniem oka, ale postanowiliśmy zbadać ten temat, zapytać, jak wyglądają warunki pracy polskich arbitrów i… stwierdziliśmy, że taki tekst faktycznie powstać powinien. Choćby dlatego, żeby uświadomić kibiców, jak wygląda praca sędziego na szczeblu centralnym i co się z tym wiąże.

W ostatnich tygodniach sędziowskie błędy stały się jednym z najgorętszych tematów w pierwszej lidze. Podnosiliśmy go, bo dochodziło już do naprawdę absurdalnych sytuacji. Tylko w ostatnich tygodniach byliśmy świadkami takich zdarzeń:

Sporo tego, prawda? Czasami ciężko tę postawę wytłumaczyć. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się drugiej stronie. Arbitrom, którzy stawiani są pod ogromną presją, a którzy coraz głośniej narzekają, że warunki pracy nie do końca odpowiadają ciężarowi, który muszą nosić.

Wielka gra

Blisko osiem milionów złotych – tyle zarobił w tym sezonie ŁKS, który jest beniaminkiem Ekstraklasy. Co prawda łodzianie od razu wracają do pierwszej ligi, jednak znamienne jest to, że ich kawałek tortu wynikający z rocznego pobytu w najwyższej klasie rozgrywkowej jest większy niż wiele budżetów pierwszoligowców. Nie da się ukryć, że różnice finansowe między Ekstraklasą a jej zapleczem są ogromne. Gra toczy się o miliony, więc każdy chciałby, żeby była uczciwa. Pozbawiona błędów, przez które kluby mogą stracić wspomniane wcześniej przychody. I tu pojawia się problem. Bo różnice finansowe nie dotyczą tylko wypłat dla nich. Dotyczą także tego, ile zarabiają sędziowie, którzy – chcąc nie chcąc – poniekąd rozstrzygają o losach walki o miliony.

Ile zarabia sędzia Ekstraklasy?

3600 zł (brutto, podobnie w pozostałych przypadkach) dla arbitra głównego oraz 2000 zł dla sędziego asystenta i 500 zł dla sędziego technicznego. Na takie stawki za mecz trafiliśmy w dokumencie na stronie PZPN. Pochodzi z 2019 roku i jest najnowszym, jaki znaleźliśmy w tej sprawie. To oczywiście ryczałt meczowy, natomiast należy pamiętać, że w Ekstraklasie mecze prowadzą także sędziowie zawodowi. Oni związani są kontraktem z federacją, który gwarantuje im – według nieoficjalnych danych – ok. 10 000 zł miesięcznie. To tzw. podstawa, do której należy doliczyć ryczałt pobierany za każdy mecz, zgodnie z podanymi wcześniej stawkami.

Łatwo więc dojść do wniosku, że miesięczne wynagrodzenie na poziomie 20 000 zł jest realne. Zwłaszcza że w obecnym sezonie oglądaliśmy w akcji 15 sędziów, z których większość regularnie sędziuje spotkania Ekstraklasy. Zresztą, jeśli mówimy o sędziach z topu, trzeba też pamiętać, że zdarza im się – rzadziej lub częściej – sędziować mecze w Europie lub dorabiać w innych krajach. Tacy arbitrzy zarabiają jeszcze więcej. Ile? Słyszeliśmy historię, że nawet “wykręcenie” 50 tys. zł miesięcznie nie wszystkich satysfakcjonuje.

Ile zarabiają sędziowie na poziomie centralnym?

1800 zł (tu także mowa o kwocie brutto) otrzymuje za mecz sędzia główny w pierwszej lidze. 1000 zł – to już kwota, która przypada głównemu rozjemcy zawodów w drugiej lidze. Asystenci mogą natomiast liczyć odpowiednio na 800 zł oraz 600 zł. Krótko mówiąc – sędzia, dla którego praca na zapleczu Ekstraklasy to dodatek do codziennych zajęć, musi poprowadzić przynajmniej dwa spotkania, żeby zarobić tyle, ile arbiter sędziujący szczebel wyżej. Nie zawsze ma możliwość regularnego sędziowania, bo przecież poza tym pracuje zawodowo, więc nie jest dostępny 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. A jednak – potem to swoją postawą decyduje o tym, kto zgarnie osiem milionów złotych z tytułu gry w Ekstraklasie, a to obejdzie się smakiem.

“Wynagrodzenie nie jest powalające”

Kiedy pytamy w środowisku o to, co arbitrzy sądzą o różnicy w zarobkach, głosy są takie, jakich się spodziewaliśmy. – Pieniądze są dużo mniejsze, a gra toczy się o miliony, choćby z Canal+. Dlatego dysproporcja jest spora. A wymogi są takie same, musimy wykonywać treningi, wysyłać wyniki sport-testerów. Są kolejki w środku tygodnia, sędziowie pracują, muszą wziąć urlop, czasami nawet na dwa dni – mówi nam anonimowo osoba z sędziowskiego świata.

Ryczałt sędziowski, kwoty brutto. Źródło: PZPN

Druga, pierwsza liga to jest poziom hobbystyczny. Ekstraklasa pozwala na godne życie, natomiast niżej to już zupełnie inny poziom. Testy, zgrupowania, na to trzeba poświęcać urlop w pracy. Jeśli zbierzemy to wszystko do kupy, to stawki wynagrodzenia nie są powalające – wtóruje mu kolega po fachu.

 Faktycznie, ostatnio podwyżki zdarzają się rzadko. Kiedyś były one częstsze. Główni dostali podwyżkę teraz, ale asystenci nie widzieli jej chyba z 15 lat – to kolejny głos w podobnym tonie.

1600 zł miesięcznie na zapleczu Ekstraklasy

Znamy stawki za pojedyncze mecze, a jak to wygląda w praktyce? Rzuciliśmy okiem na obsadę sędziowską 30. kolejki pierwszej ligi i sprawdziliśmy, ile meczów ligowych każdy z arbitrów prowadził w ostatnich dwóch sezonach. Krótka tabelka-ściągawka, nie liczymy sędziów, którzy “schodzą” z Ekstraklasy.

 • Damian Kos – 13 meczów teraz, 13 rok temu
 • Tomasz Wajda – 14, 16
 • Sebastian Krasny – 13, 13
 • Paweł Malec – 14, 16
 • Tomasz Marciniak – 13, 14
 • Sebastian Jarzębak – 14, 15
 • Łukasz Kuźma – 13, 13

W tym sezonie – z racji pandemii – meczów przypadnie nieco więcej. Ale na tej podstawie możemy ułożyć sobie widełki dla sędziego pierwszoligowego. 13 spotkań pierwszej ligi w sezonie to dla sędziego głównego zarobek rzędu 19 500 zł netto, czyli średnio 1625 zł miesięcznie. 16 meczów, to już 24 000 zł netto, czyli 2000 zł miesięcznie.

Jak to wygląda w drugiej lidze? Tam spotkań jest mniej. Kilka przykładów, również spośród sędziów wyznaczonych do najbliższej ligowej kolejki.

 • Albert Różycki – 13, 12
 • Marcin Szczerbowicz – 11, 12
 • Rafał Rokosz – 8, 10
 • Piotr Idzik – 11, 13

Przyjmijmy, że średnio wychodzi 11-13 spotkań na sędziego. Arbiter główny zarabia więc od 8965 zł netto w sezonie do 10 595 zł netto w sezonie. Tak, rozumiemy, że im niżej, tym mniej płacą. Ale z drugiej strony – to szczebel centralny, a wychodzi na to, że w skali roku sędziemu głównemu – nie mówiąc już o asystencie – nie wychodzi średnio nawet 1000 zł na miesiąc.

A dlaczego w ogóle w skali roku, a nie za dany miesiąc? Przecież jak taki sędzia ma cztery spotkania w maju, to przytuli całkiem niezłą sumkę. No tak, tylko potem ma np. 0 spotkań w grudniu czy styczniu. Dlatego skala roczna jest rozsądnym wskaźnikiem. To na koniec jeszcze małe porównanie. Ile “wyciąga” sędzia Ekstraklasy w danym sezonie?

 • Bartosz Frankowski – 25 meczów ligowych sezon temu, ok. 75 tys. zł netto (ponad 6000 zł miesięcznie)
 • Jarosław Przybył – 29 meczów, ok. 90 tys. zł netto (ponad 7000 zł miesięcznie)
 • Mariusz Złotek – 17 meczów, ok. 50 tys. zł netto (ponad 4000 zł miesięcznie)

Sami widzicie, że nawet sędziowie, którzy są podobnie eksploatowani, mają dwukrotnie lepszą średnią zarobków miesięcznych. A przypominamy, że w przypadku Frankowskiego i Przybyła dochodzi do tego jeszcze kwota z tytułu kontraktu.

Natomiast dla sędziego z niższych lig jedyna opcja, żeby dorzucić coś ponad ryczałt meczowy, to załapanie się na inne spotkanie w roli sędziego technicznego. W Ekstraklasie daje to nieco ponad 400 zł netto za mecz. Wzięliśmy na tapet wrzesień 2019 roku, gdy liga grała jeszcze normalnym rytmem. Wychodzi na to, że trzem sędziom udało się w tej roli wystąpić dwukrotnie, wielu innych w zestawieniu przewija się raz. Jest jeszcze jeden sposób na dodatkowy zarobek – sparingi w czasie przygotowań do sezonu, jednak w tym przypadku stawki są umowne i ciężko oszacować, na ile dany sędzia mógłby liczyć w trakcie teoretycznie martwego sezonu.

Zbyt ostre obostrzenia

W środowisku powoli rośnie więc frustracja. Być może to efekt pandemii, która spowodowała, że finisz ligi wygląda jak olimpijski sprint na 100 metrów. Sędziowie, którzy nie są na zawodowych kontraktach, mają zdecydowanie więcej pracy, a warunki są mocno kuriozalne. Środowisko nie chce tłumaczyć błędów, ale zauważa, że nie jest trudno o błąd, gdy na mecz trzeba podróżować w dniu, w którym zostanie on rozegrany. To efekt przykazu, według którego sędziowie nie mogą korzystać z hoteli w trakcie wyjazdów. Wynika to z obostrzeń sanitarnych i jest dość zaskakujące, bo przecież zespoły w hotelach śpią.

Sędziowie nie mogą teraz spać w hotelach przez koronawirusa. Nie można sobie pozwolić na przyjazd dzień wcześniej, zostanie na noc. W pierwszej i drugiej lidze, jest jeżdżenie w dzień meczu. Starają się, żeby wyjazdy były bliższe, ale jak ktoś jedzie kilka godzin na mecz, to może odczuwać dyskomfort – mówi nam jeden z arbitrów.

Potwierdzenie tych słów znajdujemy w kolejnej opinii. – Z czego wynikają błędy? Sędziowie jadą na mecze po pracy. Zdarzyło się, że jeden arbiter po nocce spał w aucie i potem jechał na mecz, więc organizm jest zmęczony, może się przydarzyć brak koncentracji. Wszystko ma drugie dno, inny kontekst. Kadra nie jest aż tak szeroka, żeby sędziować tylko w weekendy, to wpływa na zmęczenie.

Słyszymy, że teoretycznie wyjazdy są teraz bliższe. Ale bliższe, to nie znaczy 150-200 km zamiast 600. To wciąż są podróże, które potrafią zająć kilka godzin. Trzeba wyjechać rano, bo na szczeblu centralnym nie można być “na styk”. Sędzia musi przyjechać odpowiednio wcześniej, a nie tylko nie może zostać w hotelu i wypocząć – nie może nawet zjeść w restauracji. A przynajmniej oficjalnie…

Dopłata zamiast zarobku

Wracając jednak do zarobków. Sędziowie nie chcą mocno marudzić czy narzekać na swój los. Jeden z nich przyznaje nam nawet wprost: wiem, że nie jest kolorowo. Ale to moja pasja, my, zapaleńcy i tak z tego nie zrezygnujemy. Tylko ilu takich zapaleńców jest? Rozmawiając z osobami ze środowiska, słyszymy różne historie. Daleki wyjazd na mecz szczebla centralnego dla trójki sędziów skończył się tak, że “na czysto” przywieźli oni od 100 do 250 zł. Resztę pochłonęły koszty wyjazdu, od jedzenia, przez paliwo po nocleg. Jasne, można liczyć na zwroty, których stawki są takie, jak przedstawia poniższa tabelka.

 

Ale są też rzeczy, których pod zwrot nie podciągniemy. – Był sędzia, który pojechał na mecz szczebla centralnego. Pół Polski, oczywiście z noclegiem, ale nie w tym rzecz. Akurat jego żona była w szpitalu i nie miał z kim zostawić dziecka. Wynajął opiekunkę, ale nie było go tyle, że musiał jej naprawdę sporo zapłacić. Do tego doszły koszta wyjazdu i okazało się, że… dopłacił do tego wyjazdu stówkę – opowiada nam osoba ze środowiska.

 Jeden z sędziów wrócił z meczu o 6 rano, na 7 szedł do pracy. Nie opłacało się nawet iść spać na tę godzinę – mówi nam inna osoba. – Sędziowie w drugiej lidze mają ok. 6 meczów na rundę. Dochód bez wydatków to 6000 zł. Treningi są monitorowane codziennie, do tego dochodzi Turcja… Łącznie trzeba zużyć ok 30-35 dni urlopu, w tym bezpłatnego. Nie wspomnę już o presji na tym szczeblu. Transmisje telewizyjne, analizy, krytyka po zawalonym meczu. Nie śpisz dwie noce, znosisz to wszystko, a pieniądze są niewspółmierne – dodaje.

Oczywiście sędziowie najbardziej chcieliby, żeby ich doceniono. Żeby ktoś postanowił, że warto im dać podwyżkę, żeby stawki wzrosły. Zwłaszcza że w niższych ligach są one jeszcze niższe – zależące od danego województwa – więc zanim “doczłapią” się do wyższych pieniędzy na szczeblu centralnym, mijają lata.

Czy PZPN stać na zmiany?

Dla sędziów kwestia zarobków to też kwestia szacunku. – Wydaje mi się, że jak zawodnik, który zarabia ogromne pieniądze w takiej pierwszej lidze, widzi, że sędzia przyjeżdża starym samochodem, jak wie, że on zarabia grosze, to ciężko mu go szanować – słyszymy od jednego z arbitrów.

Z tym być może zgadzać się nie trzeba. Ale temu, że takie perspektywy nie zachęcają następców, ciężko nie przytaknąć. – Wkładamy w to sporo czasu, swoje wysłuchamy. Chcielibyśmy, że ktoś do nas dołączył, ale jak młodzi słyszą, jak to wygląda w praktyce, to ciężko kogoś namówić. Stawki nie rosną od lat. Ostatnio był głośny strajk sędziów w Krakowie, gdzie koledzy brali masowo urlopy sędziowskie. To już ostateczność – tłumaczy nam jeden z rozmówców.

Pytanie tylko, czy sędziowie mogą liczyć na podwyżki? Gdy rozmawiamy z ludźmi ze środowiska, ci nieśmiało sugerują, że liczą na inwestycję w nich ze strony PZPN. Że gdy słuchali wywiadów, w których federacja chwaliła się sejfem pełnym kasy, to można było odnieść wrażenie, że związek jest trochę jak tolkienowski Smaug, który śpi na górze złota, ale tknąć go nie da. Że to nie do końca fair, że za sędziów płacą kluby z niższych lig, dla których to spory wydatek. Bo te z wyższych, które na takie rzeczy stać, tych kosztów nie ponoszą.

Natomiast PZPN przedstawia temat nieco inaczej. Wczoraj w “Kanale Sportowym” mówił o tym Maciej Sawicki, sekretarz związku. – Pierwsza, druga, trzecia liga – to wszystko opłaca PZPN, tak samo jak mecze Centralnej Ligi Juniorów, Pucharu Polski. To jest grubo ponad parę milionów złotych. Wcześniej tego nie było, my wzięliśmy to na siebie, tak jak opłaty VAR-u. Niestety jednak pewnie nie dałoby rady opłacić wszystkich sędziów w Polsce, bo taka kwota to już pewnie ponad 10 milionów złotych.

“Podwyżka była planowana”

Ale Maciej Sawicki o tyle, o ile zna sprawy finansowe PZPN-u, sędziami się przecież nie zajmuje. Postanowiliśmy więc spytać o ocenę sytuacji Zbigniewa Przesmyckiego. Niestety, przewodniczący kolegium sędziowskiego nie miał zbyt wiele czasu i chęci na rozmowę. Krótko skomentował tylko kwestię ewentualnych podwyżek na szczeblu centralnym.  – Wie pan, nie mam o czym rozmawiać. Długo czekają na podwyżki, głos środowiska? To są jakieś słowa-zaklęcia. Podwyżki były planowane, ale wiemy, jaka jest sytuacja. Wiemy, jak związek mocno i pozytywnie zaangażował się we wsparcie. Niech się nam wszystko poukłada, unormuje, to będzie można o tym myśleć. W tej chwili rozmawianie o podwyżkach jest nie na miejscu. 

***

Nie będziemy robić z sędziów totalnych pasjonatów. Wiadomo, że nawet dodatek rzędu 2000 zł na miesiąc w skali roku, to dla “zwykłego Kowalskiego” całkiem przyjemna sumka. A przecież celem każdego arbitra powinna być Ekstraklasa, gdzie jest szansa, żeby się odkuć. Tyle że nasi rozmówcy zauważają też, że droga do raju nie jest taka prosta. System awansów jest bardziej skomplikowany niż w przypadku normalnej pracy. O ile na szczebel centralny wdrapać się da, tak skok do najwyższej ligi jest mocno skomplikowany.

Zwróciliśmy na to uwagę we wspomnianym na wstępie “Stanie Futbolu”. Tak naprawdę w Ekstraklasie mamy bardzo małą rotację sędziów. Dowód? W ostatnich dwóch latach awans do grupy “Top Amator A” – drugiej najniższej po sędziach zawodowych – wywalczyło ośmiu arbitrów. Żaden z nich nie prowadził choćby jednego meczu Ekstraklasy. W tym czasie przykładowy Mariusz Złotek, absolutny senior wśród arbitrów, dziś 50-latek, sędziował 35 spotkań. Dla porównania Zbigniew Dobrynin, który w 2014 roku dołączył do grona sędziów “Top Amator A”, przez sześć lat dorobił się 31 meczów w najwyższej lidze.

Dlatego też nie dziwimy się, że młodzi się niecierpliwią. Nie będziemy ich rozgrzeszać. Usprawiedliwiać pomyłek tylko tym, że warunki do pracy nie są idealne. Nie powiemy też, że każdy sędzia zasługuje na podwyżkę, że wszyscy solidnie na nią zapracowali. Ale być może to czas, żeby odpowiedzieć sobie, czy poziom sędziowania nie byłby lepszy, gdyby sędziowie na szczeblu centralnym nie musieli jeździć na mecze po nockach w pracy? Nikt nie mówi o złotych górach. Jednak rozumiemy także środowisko, które narzeka, że po latach wspinaczki w górę rankingów, ich “ekstra pensja” za pracę w weekendy to średnio maksymalnie 2000 zł miesięcznie.

Wcale nie dziwmy się, że to zajęcie tylko dla tych, których to naprawdę kręci.

SZYMON JANCZYK

Fot. 400mm.pl

Temat w ostatnim “Stanowisku” na Kanale Sportowym poruszył także Krzysztof Stanowski.

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 03.07.2020 13:55 przez

Szymon Janczyk

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Ostatni lot nad sowim gniazdem. Sheffield Wednesday spadło do trzeciej ligi

Anglicy są przyzwyczajeni do upadku dużych marek, być może nawet bardziej niż Polacy. Przypadki Sunderlandu i Portsmouth to oczywiście najbardziej medialne historie, ale konsekwentnie, rok w rok, do tego grona dołącza ktoś nowy. Tym razem wypadło na Sheffield Wednesday, które spadło z Championship nie do końca z powodów boiskowych.  Jeśli Kraków i Sheffield miałyby zostać […]
11.05.2021
Bundesliga
11.05.2021

Niekończąca się opowieść – Bayern nie opuszcza tronu

Jeżeli ktoś przypadkowo spojrzy na tabelę Bundesligi, może dojść do wniosku, że Bayern Monachium dość łatwo wywalczył dziewiąte z rzędu mistrzostwo Niemiec. Na dobrą sprawę, to już od ponad miesiąca “Die Roten” byli niemal pewni końcowego triumfu. Ponownie na finiszu mają pokaźną przewagę punktową, a gdyby nie brak kibiców i niemożność hucznego celebrowania sukcesu, wszystko […]
11.05.2021
Weszło
11.05.2021

Podbeskidzie bliskie utrzymania, Piast z małymi szansami na puchary

Z tą naszą “Niewydrukowaną tabelą” jest tak, że im bliżej końca sezonu zaczynamy rozkminiać “co by się stało, gdybyśmy żyli w świecie idealnym bez błędów sędziowskich”. No i na kolejkę przed końcem widzimy: bliżej utrzymania byłoby Podbeskidzie, a nie Stal. A gra o czwarte miejsce premiowane awansem do pucharów wcale nie zależałoby tylko od Piasta […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021
Serie A
09.05.2021

Juventus i Milan w walce o Ligę Mistrzów. Włoski klasyk znów ma znaczenie

Dziewięć lat minęło od czasu ostatniego ligowego starcia Juventusu z Milanem, którego stawką było coś więcej niż trzy punkty. Tak, to tamten mecz, po którym Gianluigi Buffon rzucił legendarne zdanie: nie widziałem, czy piłka przekroczyła linię. Ale nawet gdybym widział, nie pomógłbym sędziemu. Mamy więc niezbity dowód na to, że włoski klasyk potrafi podgrzać atmosferę […]
09.05.2021
Piłka nożna
06.05.2021

Kto skorzysta na braku Pekharta? W Legii rozstrzyga się przyszłość napastników

Jakie są plusy wywalczenia mistrzostwa w cuglach? Ano takie, że w ostatnich kolejkach sezonu możesz rozesłać najlepszych piłkarzy na urlopy i odpoczynek. Tomas Pekhart to kolejny po Luquinhasie lider Legii, który końcówkę ligi obejrzy z perspektywy kanapy. Z tego rozwiązania cieszy się jednak nie tylko Czech, który wypocznie i wyleczy się przed EURO, ale także […]
06.05.2021
1 liga
05.05.2021

Liga Mistrzów? Na co to komu. Osiem goli w 1. lidze!

Bruk-Bet Termalica Nieciecza ma wiosną tylko dwa nastroje. Pierwszy to gonienie wyniku z maruderami w ligowej tabeli i uciekanie spod topora. Drugi to strzelaniny, których pozazdrościć może nawet Clint Eastwood. Trzy ostatnie mecze z udziałem dumy gminy Żabno? Cztery gole, sześć bramek i osiem trafień. Dzisiaj “Słonie” rozdeptały Koronę Kielce, wygrywając 6:2. Na miejscu Miedzi […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Skowronek na giełdzie trenerów Widzewa, gorąco w ŁKS-ie. Co słychać w Łodzi?

Łódzkie kluby mają sporo argumentów przemawiających za tym, żeby stawiać ich w roli potentatów 1. ligi. W ŁKS-ie jest to szeroka i wyrównana kadra, bo personalnie ekipa Ireneusza Mamrota wyróżnia się na tle stawki. W Widzewie jest to klubowa kasa, bo można przypuszczać, że żaden klub nie dysponuje takimi pieniędzmi jak drużyna z al. Piłsudskiego […]
05.05.2021
Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stach Levy
Stach Levy
10 miesięcy temu

Że co? 10 tyś na poziomie drugiej ligi to jest hobbystycznie? Oni są popeirdoleni. Halo zapraszam tych wszystkich ludzi związanych z piłką do normalnego życia i normalnej pracy.

aha
aha
10 miesięcy temu
Reply to  Stach Levy

Ale jakie 10 tyś? O co ci chodzi? Te 10 tysięcy to oni zarabiają w ciągu całego roku

Stach Levy
Stach Levy
10 miesięcy temu
Reply to  aha

Sorki zrozumiałem że na miesiąc, mój błąd

smarter
smarter
10 miesięcy temu

No i jak sędziowie niższych lig mogli nie ustawiać meczów i wielce prawdopodobne , że dalej je ustawiają….Rzadko poruszany temat, mało kto wiedział ile zarabiają sędziowie niższych lig….Dla mnie są to śmieszne pieniądze, na pewno jeśli chodzi o sędziego 2 ligowego, a nie duże jeśli chodzi i 1 ligowego. Sędziują w lidze , w której zawodnicy też dostaję po 20-40 tysięcy złotych. Jak taki sędzia ma się skoncentrować na utrzymaniu poziomu i pracy jak każdego dnia w głowie ma pracę dla niego ważniejszą? 1 czy 2 liga to dalej są poważnie ligi , nie raz z milionowymi budżetami. PZPN z takimi przychodami to się w takiej materii wygłupia moim zdaniem i powinien coś z tym zrobić. Dodam, że jestem zwykłym kibicem i wd mnie cierpi na tym poziom niższych rozgrywek

Kapitan Jastrząb
Kapitan Jastrząb (@kapitanjastrzab)
10 miesięcy temu

Niech ktoś mnie poprawi jeśli się myle, delegat i obserwator z PZPN mają płatną stawke miesięczną i do tego dostają za każdy mecz odpowiednio 1000 i 500 złoty?

Jarek Mergner
Jarek Mergner
10 miesięcy temu

Stary beton, który nie wiadomo za co tyle dotaje… Uciąć tym pijawką o połowę i dorzucić dla arbitrów.

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu

Prawda jest tak , że powinien zarobić 2-3 więcej na każdym szczeblu. Skoro stać ligę na takie wypłaty dla piłkarzy to i sędziowie powinni być wyżej wynagradzani. To od nich w dużej mierze przebieg całego widowiska, muszą być w dyspozycji nie gorszej niż piłkarze ( sędzia w czasie meczu przebiega około 12-13 km sugeruje zerknąć ile robią nasi ligowcy rzadko który przekracza 12 ) . Piłkarz zawali sytuacje, karnego, mecz nikt o tym nie pamięta karawana jedzie dalej, jeden poważny błąd sędziego i ciągnie się to za nim miesiącami, dostaje urlop nie sędziuje 2-3 kolejki. Nikt nie wspomina, że poza dojazdami musza tez ćwiczyć, biegać, chodzić na siłownie, masaże kupować odzywki by ich dyspozycja była jak najlepsza to tez kosztuje.
Chore jest system awansów i spadków,ciennik do granic możliwości Pan D. zajmuje miejsce młodym i lepszym, dlaczego nie wymieniamy 2-3 arbitrów co sezon ? Większa rywalizacja to i poziom większy zagazowanie etc. Ale u nas większość tych awansów to chore widzimisię głównodowodzącego Pana Przesmyckiego.
Skoro mamy talenty wśród młodych piłkarzy czy nie mamy w śród sędziów ? Nie wierzę, że nie…. Ależ oczywiście, że mamy tylko przy nie jasnej polityce awansów, nepotyzm i kolesiostwo wielu młodych rezygnuje, czemu trudno się dziwić a przykładów takich rezygnacji naprawdę obiecujących sędziów jest sporo.
Skoro 18 latek wytrzymuje presje finału ligi mistrzów to 20 parolatek wytrzyma mecz w ekstraklasie.

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski (@tomek-jankowski)
10 miesięcy temu

Nikt nie pisze o “etatach” u buków?

Radzio
Radzio
10 miesięcy temu

Krew mnie zalewa jak czytam jacy ci sędziowie są biedni I 1 lidze …. przecież im wychodzi średnio około 1500 zł za jeden dzień pracy dodatkowej w miesiącu (!!!!!!!) To mało?! Ja rozumiem jakby mieli to dostawać za 168h pracy….. przecież wiadomo że sobie pracują gdzie indziej A to jest tyllo dodatek do ich pracy i to raz w miesiącu. Inni ludzie po pracy biegają, chodzą na siłownię, na tenisa itp o nikt im za ich hobby nie płaci. A sędzia dostaje za swoje hobby raz w miesiącu 1500 zł. Strasznie oni poszkodowani rzeczywiście….

abc
abc
10 miesięcy temu
Reply to  Radzio

Zajebiste hobby, gdzie jedni debile wyzywają ich przez 90 minut, a inni debile wyzywają okrągły rok w mediach społecznościowach i stronach internetowych. Na tenisa też nie muszę jechać sześć godzin w jedną stronę.

Ale poczekaj, jak się kiedyś za to prawdziwi hobbyści zabiorą, to się dopiero obsrasz widząc poziom sędziowania.

Kikkhull
Kikkhull (@kikkhull)
10 miesięcy temu
Reply to  abc

A co sędziują pod przymusem. pewnie, że ich wyzywają, jak ustawiają mecze.

Murphy
Murphy (@murphy)
10 miesięcy temu

A ile biorą Ci którzy siedzą na VAR?

Matthaus
Matthaus
10 miesięcy temu

Po pierwsze standardy sedziowania na poziomach wojewodzkich są bardzo wysokie. Po drugie taki sędzia 1-ligowy widząc ze sam łapie ok 15 meczów w lidze i stara się jak może żeby chociaż rok pogwizdac w eklapie i nic podczas gdy w ESA elita sedziowska jest przy korycie caly czas mimo nie do konca udanych meczów to gdzie sprawiedliwość i motywacja dla tych z dołu? ??????

Milton
Milton
10 miesięcy temu

jeden z “najiteligentniejszych inaczej” bylych Prezydentow Rzeczypospolitej Polskiej (drugi ze swa madroscia po Bolku),Jego Ciemnosc w Ciemie Obuchem Bita imc “BUL”Komorowski podczas pamietnego spotkania z wyborcami bardzo madrze odpowiedzial na pytanie :co robic,gdy sie malo zarabia a wydatki rosna?SEDZIOWIE-ZMIENIC KURWA PRACE ,WZIAC KREDYTY,nie czekac z placzem na “manne z nieba”.”Manny nima i nie bydzie”.Wy sobie jakos poradzicie-prokuratura nie ma “OKA CYKLOPA” i nie wychwyci wszystkich “biznesow”-zawsze cos tam kapnie w wymietoszona podszewke kieszeni.

fan Kazimierza D.
fan Kazimierza D.
10 miesięcy temu

Bardzo na czasie dyskusja.
Temat ten sam ( u sędziów ); za mało zarabiamy , jak dostaniemy podwyżkę to będziemy świetnie sędziować.
Myślę, że jak zawsze, ryba psuje się od głowy, czyli pan Przesmycki.
Trzeba mu oddać, że parę lat temu uporządkował tą stajnię Augiasza.
Wprowadził szkolenia sędziów (Eklasa +I liga), obozy szkoleniowe. Oraz co najważniejsze, załatwił ogromne
pieniądze dla sędziów. I się zatrzymał. Na szczeblu centralnym zaczęto kuć kasę. Poziom poszedł w dół,
Awanse wśród sędziów nieliczne i dziwne. Dalej sędziuje prymitywny Złotek, a pan Przesmycki na przekręty
różnych Frankowskich, Marciniaków i Lasyków patrzy przez palce. Status qwo.
Czy na poziomie I, II i III liga sędziują same miernoty i nieudacznicy? Chyba nie.
A jak wygląda ścieżka awansu dla tych ludzi? Czy droga ich awansu zależy od ich umiejętności czy też od siły przebicia
tzw “pchacza”. Przecież nie każdy z nich ma “mega pchacza” jak pan Frankowski ( międzynarodowy w wieku 28 lat).
Przypominam że tytuł “międzynarodowy sędzia” przyznaje PZPN z limitu UEFA.
Dlaczego o tych ludziach zapomniano? Przecież brakuje sędziów.
Dlaczego oceniani są przez zapijaczonych obserwatorów, z których większość umoczona była w wałki
Jesteś dobry awansujesz, przeciętny zostajesz na miejscu, słabi spadają.
Pan Przesmycki chyba spija już śmietankę i nic więcej nie zrobi.
A tzw Okręgi, tam nieróbstwo i patologia, nie dadzą żadnej gwarancji na szkolenie arbitrów na samym dole.
Jedynie tam gdzie wygoniono starych pijaków i nierobów (Poznań , Gdańsk) jest nadzieja na wychowanie młodych sędziów.
Lepsze pieniądze tak ale nie dla słabeuszy i oszustów ( bo dalej sędziowie robią wałki).

Suche Info
11.05.2021

Turcja: Pazdan, Łukasik i Szumski lecą z ligi

Dziś na tureckich boiskach odbywała się multiliga. Nie przyniosła ona dobrych wieści dla polskich zawodników. Ankaragucu (z Michałem Pazdanem i Danielem Łukasikiem) oraz Erzurum BB (z Jakubem Szumskim) przyklepali spadek na zaplecze. Ten sam los prawdopodobnie spotka Genclerbirligi (z Dominikiem Furmanem), a kilka kolejek temu z ligi zleciał Denizlispor (z Radosławem Murawskim). No cóż – […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Double-double Piotra Zielińskiego!

Piotr Zieliński jeszcze nigdy w swojej karierze nie notował takich liczb. Biorąc pod uwagę Serie A i Ligę Europy, Polak wykręcił już double-double! Przyklepał je dziś z Udinese (mecz wciąż trwa). Zieliński wpisał się na listę strzelców dobijając strzał Osimhena. To jego dziesiąta bramka w sezonie. Ósmy gol Piotra Zielińskiego w tym sezonie ligowym! ⚽ […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Manchester City mistrzem Anglii!

Manchester United przegrał z Leicester 1:2 (Solskjaer wyszedł rezerwowym składem), co oznacza, że Manchester City przyklepał tytuł mistrza Anglii. Ekipa Guardioli ma dziesięć punktów przewagi nad United i już nie da się przeskoczyć jej w tabeli Premier League. Dla City może to być najlepszy sezon w historii klubu. Zdarzyło im się wprawdzie zdobyć już wcześniej […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Mbappe stawia warunek: przedłuży kontrakt, jeśli dostanie zgodę na IO

Kylian Mbappe nie zamierza latem odpoczywać. Po intensywnym sezonie chce wziąć udział nie tylko w mistrzostwach Europy, ale i w – zdaniem „L’Equipe” – Igrzyskach Olimpijskich. Euro kończy się 11 lipca, Igrzyska zaczynają 23 lipca, a kończą 7 sierpnia. Oznaczałoby to, że Francuz musiałby odpocząć na początku przyszłego sezonu. W momencie, kiedy PSG przygotowuje się […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Borna Sosa. Chciał grać dla Niemiec, nie zagra nigdzie?

Borna Sosa to jeden z ciekawszych lewych obrońców w Bundeslidze. Pochodzi z Chorwacji, grał dla młodzieżówek, ale nigdy nie dostał powołania dla dorosłej reprezentacji. Zainteresowała się nim więc niemiecka federacja. I namówiła do tego, by przyjął niemieckie obywatelstwo. Procedura była bardzo prosta, gdyż jego matka urodziła się w Berlinie. Sam Sosa nie ukrywał, że nie […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Piłkarz Premier League w ulicznej naparzance [WIDEO]

Sheffield United leci z Premier League. Jakby kłopotów w tym klubie było mało, Oli McBurnie – napastnik Sheffield szkockiego pochodzenia – został aresztowany. Powód? Piłkarz uwikłał się w uliczną bójkę. Miał pecha, bo zajście zostało uwiecznione przez kamerę. Choć McBurniemu trzeba oddać, że zrobił wiele, by unicestwić ulicznego reportera (czytaj: sprzedał buta w kamerę). Bójkę […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Boniek: – Nie podobała mi się manifestacja Błaszczykowskiego

Zbigniew Boniek udzielił wywiadu portalowi meczyki.pl. Prezes PZPN porusza wiele kwestii organizacyjnych wokół nadchodzącego Euro. Wypowiedział się także na temat ostatniego gestu Jakuba Błaszczykowskiego. – Regularnie oglądam ligę i muszę szczerze powiedzieć, że nie podobała mi się manifestacja Kuby Błaszczykowskiego po strzelonym golu. To było ostentacyjne pokazanie, co myślę o trenerze, którego sam zatrudniłem. Kuba […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Jak co sezon: Marco Paixao królem strzelców 2. ligi tureckiej

Jeśli się starzeć, to tak, jak bracia Paixao. Flavio może niebawem złamać granicę stu goli w Ekstraklasie, a Marco… wymiata na zapleczu tureckiej Super Lig. Portugalczyk został po raz trzeci z rzędu królem strzelców. Jego dorobek bramkowy w Altay SK jest niebywały: 18/19 – 29 bramek 19/20 – 22 bramki 20/21 – 22 bramki Ale […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Veratti opuści Euro? Pauza potrwa od 4 do 6 tygodni

Reprezentacja Włoch na Euro bez Marco Verattiego? Taki scenariusz jest nie tylko możliwy, ale i prawdopodobny. Piłkarz nie zagrał w ostatnim meczu ligowym PSG ze względu na uraz. Dziś PSG poinformowała o tym, jakie są rokowania. No cóż – nie najlepsze. W oficjalnym komunikacie można przeczytać, że Włoch będzie pauzował od czterech do sześciu tygodni. […]
11.05.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Laporte zagra na Euro, ale… dla Hiszpanii

Aymeric Laporte to ciekawy przypadek. Ma 26 lat, od kilku sezonów gra w Manchesterze City, kosztował 65 milionów euro, a nigdy nie zadebiutował reprezentacji Francji. Obrońca uznał więc, że skorzysta ze swoich baskijskich korzeni. Według informacji „Marki” piłkarz City ma dostać jutro hiszpańskie obywatelstwo. Hiszpański magazyn uważa, że Laporte znajdzie się tym samym w kadrze […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Żona Vesovicia kontratakuje: – Boicie się pozwolić mu grać!

Nie wiemy, czy Tamara Vesović, żona Marko, ma rację. Nie wiemy też, czy pomaga swojemu mężowi, czy jednak wyrządza szkodę. Wiemy jednak, że ma do powiedzenia dużo i wypowiada się bardzo chętnie. Dziś znów na Instagramie stanęła murem za swoim partnerem. Pani Tamara wrzuciła maila od jednego z dziennikarzy, w którym ten prosi o rozmowę […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Boguski: – Jean Carlos powiedział prawdę

Rafał Boguski żegna się z Wisłą Kraków. Ikona „Białej Gwiazdy” z ostatnich lat udzieliła wywiadu „Gazecie Krakowskiej”. Odnosi się do ostatnich wydarzeń w Wiśle i konflikcie z Peterem Hyballą. Boguski brał udział w symbolicznej celebracji gola Jakuba Błaszczykowskiego, który po strzelonej bramce podbiegł do Kazimierza Kmiecika, którego Hyballa chciał się pozbyć. – Jestem zdania, że […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Ostatni lot nad sowim gniazdem. Sheffield Wednesday spadło do trzeciej ligi

Anglicy są przyzwyczajeni do upadku dużych marek, być może nawet bardziej niż Polacy. Przypadki Sunderlandu i Portsmouth to oczywiście najbardziej medialne historie, ale konsekwentnie, rok w rok, do tego grona dołącza ktoś nowy. Tym razem wypadło na Sheffield Wednesday, które spadło z Championship nie do końca z powodów boiskowych.  Jeśli Kraków i Sheffield miałyby zostać […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Trzech piłkarzy żegna się ze Śląskiem Wrocław

Israel Puerto, Mathieu Scalet i Maciej Wilusz po zakończeniu tego sezonu odejdą ze Śląska Wrocław. Puerto ostatnio nie był w najwyższej formie, ale klub chciał zatrzymać. Hiszpan jednak nie wyrobił limitu potrzebnego do automatycznego przedłużenia umowy, a porozumienie w sprawie normalnego przedłużenia kontraktu okazało się niemożliwe.  – Oczekiwania Israela Puerto i reprezentującej go agencji są […]
11.05.2021
Bundesliga
11.05.2021

Niekończąca się opowieść – Bayern nie opuszcza tronu

Jeżeli ktoś przypadkowo spojrzy na tabelę Bundesligi, może dojść do wniosku, że Bayern Monachium dość łatwo wywalczył dziewiąte z rzędu mistrzostwo Niemiec. Na dobrą sprawę, to już od ponad miesiąca “Die Roten” byli niemal pewni końcowego triumfu. Ponownie na finiszu mają pokaźną przewagę punktową, a gdyby nie brak kibiców i niemożność hucznego celebrowania sukcesu, wszystko […]
11.05.2021