Konkurs w Lillehammer miał przebłyski. Pozytywne, ale i sporo negatywnych. Wiatr kręcił i potrafił wyciąć nawet najlepszych skoczków, o czym boleśnie przekonał się w drugiej serii Stefan Kraft, a Johann Andre Forfang zdenerwowany od razu po swojej próbie uciekł przed kamerą. Polacy mieli jednak sporo szczęścia i trafiali na stosunkowo dobry wiatr. W dodatku Dawid Kubacki pięknie to wykorzystał. I wygrał konkurs, po raz szósty w tym sezonie!

Dawid Kubacki najlepszy w Lillehammer!

Na poprawę nastrojów

Powiedzmy sobie to wprost: po mistrzostwach świata nasi skoczkowie mocno spuścili z tonu. Owszem, Dawidowi Kubackiemu udało się wkraść na trzecie miejsce w Oslo, ale dzień wcześniej był 9., a w pierwszym konkursie w Lillehammer dopiero 19. Kamil Stoch dobre próby przeplatał słabszymi i… pechowymi, bo często trafiał na fatalne warunki. Piotr Żyła po MŚ nie przypominał tego skoczka, który zdobywał tam złoto, częściowo zapewne z powodu infekcji, której skutki jego organizm odczuwał dość długo. Odżył nieco Paweł Wąsek, ale szału w jego skokach – podobnie jak tych Olka Zniszczoła – po prostu nie było.

Dlatego dzisiejszy konkurs z naszej perspektywy traktujemy jako ten, który pokazał nam, że w tym sezonie jeszcze możemy się nacieszyć dobrymi występami Biało-Czerwonych. Bo ci poskakali naprawdę nieźle.

Zwłaszcza w drugiej serii. Po pierwszej bowiem ucieszył nas głównie skok Dawida Kubackiego, który uplasował się tuż za podium, do pudła tracił bowiem ledwie 0.4 punktu. Kamil Stoch po niezłym skoku na 130 metrów był jedenasty, Paweł Wąsek (17.) i Olek Zniszczoł (23.) skakali na swoim poziomie, a martwił jedynie Piotr Żyła, dopiero 27., który ledwie się zakwalifikował. Inna sprawa, że w pierwszej serii odpadli na przykład Karl Geiger czy Andreas Wellinger, co sugerowało, że na skoczni swoje potrafiły zrobić warunki.

No i w drugiej serii – o czym za chwilę – przekonaliśmy się, że faktycznie, nie będzie to idealnie równa rywalizacja. Na szczęście Polacy w tej wietrznej loterii albo trafiali dobrze, albo przynajmniej tak, że byli w stanie powalczyć o niezłą odległość. Dzięki temu aż czterech zaliczyło awanse, nie udało się to tylko Pawłowi Wąskowi, który i tak zajął jednak 20. miejsce. I ostatecznie był najgorszym z naszych skoczków. Innymi słowy: wszyscy w tej czołowej „20” się zmieścili. A to po fatalnym wczorajszym konkursie – najgorszym w sezonie w wykonaniu naszych zawodników – naprawdę świetny wynik.

Tym lepszy, że dostaliśmy sporo pozytywnych sygnałów. Aleksander Zniszczoł podniósł się w drugiej serii na 17. miejsce. Piotr Żyła udowodnił wszystkim, że też stać go nadal na dobre skakanie tej zimy i awansował o 13 pozycji, na 14. lokatę. Świetnie skoczył Kamil Stoch, który wylądował na 134 metrze i podniósł się na siódme miejsce. Ale bohaterem został przede wszystkim Dawid Kubacki. W stosunkowo słabych warunkach skoczył aż 138.5 metra, co punktowo było najlepszym skokiem całej serii.

Przy tym wystarczająco dobrym, by wygrać konkurs. Bo choć Anze Lanisek (136 metrów) czy Daniel Tschofenig (134), którzy byli przed nim po pierwszych skokach, przesadnie niczego nie zepsuli, to z Kubackim nie byli w stanie rywalizować. Polak wygrał szósty konkurs w tym sezonie, ale pierwszy od… Turnieju Czterech Skoczni. A więc minęły już ponad dwa miesiące, odkąd Dawidowi udała się taka sztuka.

To były naprawdę dobre zawody dla mnie, szczególnie po problemach w poprzednich dniach. Bardzo płynne skoki, może nie perfekcyjne, ale dobre. Mogłem użyć szybkości wypracowanej na rozbiegu. Zrobiłem spory progres od wczoraj. Nie patrzyłem na wiatr, ale warunki faktycznie były trudne. Pod koniec wiatr zaczął „wirować”, to było wyzwanie dla jury, by doprowadzić ten konkurs do końca, ale i dla nas, bo musieliśmy czekać na skoki na zimnie i  pozostać skoncentrowanymi – mówił Kubacki po konkursie.

https://twitter.com/Eurosport_PL/status/1636430805638496260?s=20

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Dawid zmniejszył straty do Halvora Egnera Graneruda, ale… i tak trudno podejrzewać, by miał jeszcze powalczyć o kryształową kulę. Przed nami w końcu kilka konkursów lotów – gdzie Norweg będzie jednym z faworytów – a do tego strata w tej chwili wynosi aż 318 punktów. A na pięć konkursów indywidualnych przed końcem sezonu to po prostu za dużo. Warto jednak dodać, że Kubacki pobił dziś polski rekord w liczbie podiów w jednym sezonie PŚ – ma ich na koncie 15. W dodatku jego wygrana była 99. polskim triumfem w zawodach PŚ.

Nie obrazilibyśmy się za setkę jeszcze tej zimy.

Wycięty Kraft, rekord Eisenbichlera

Żeby to wszystko nie wyglądało zbyt wesoło, powiedzmy sobie wprost – momentami to, w jakich warunkach puszczano zawodników, było naprawdę kiepskim żartem. I to nie po raz pierwszy w tym sezonie. Jasne, skoki to dyscyplina, w której idealnie równych warunków nie będzie nigdy. Przyzwyczailiśmy się do tego. Ale jeśli będący w fantastycznej formie Stefan Kraft, w drugiej serii ląduje na 113 metrze, to coś tu jest nie tak. I może nie byłoby z tego aż tak dużego problemu, gdyby niewiele to zmieniało w przebiegu zawodów.

Ale Kraft, po pierwsze, walczył dziś o konkursowe podium. Po drugie, jest w grze również o podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (ma punkt przewagi nad Anze Laniskiem). A po trzecie i w tej chwili najważniejsze – przez tę drugą próbę zwiększyły się znacznie jego straty do Halvora Egnera Graneruda w walce o triumf w Raw Air. Nie dziwi, że Austriak był bardzo niepocieszony. Ale jego reakcja i tak była niewspółmierna do tej Johanna Andre Forfanga. Norweg, też zaliczający bardzo dobre Raw Air, po tym jak został puszczony w kiepskich warunkach, właściwie od razu opuścił zeskok. Nie nadążył za nim nawet operator kamery.

Równocześnie jednak podczas tego samego konkursu Markus Eisenbichler… wyrównał rekord skoczni! Niemiec ledwie ustał na nogach, ale swojej próby na 146 metrów nie podparł i dołączył do Simona Ammanna, który od kilku lat jest skoczkiem z najdalszym skokiem na Lysgaardsbakken. Rekord nie wystarczył jednak Markusowi do podium. Ostatecznie był bowiem czwarty. Za Kubackim, Laniskiem i Tschofenigiem.

Teraz skoczków czekają loty w Vikersund. I oby tam wiatr im nie przeszkadzał, a wręcz przeciwnie – nosił daleko, tak jak dziś Markusa Eisenbichlera. Najlepiej tak o 100 metrów dalej, niż Niemiec lądował dzisiaj. Bo za dobry, pełen emocji i dalekich skoków konkurs lotów naprawdę byśmy się nie obrazili.

Fot. Newspix

Uncategorized
21.03.2023

N’Golo Kante krok od powrotu do gry

N’golo Kante wraca do zdrowia po kontuzji, którą odniósł w sierpniu zeszłego roku. Jak sugeruje Graham Potter, francuski pomocnik będzie gotowy na zbliżający się dwumecz z Realem Madryt.Już ponad 200 dni czekamy na kolejne występy Kante w barwach Chelsea. 31-latek opuścił przez ten czas blisko 40 spotkań londyńskiej ekipy. Jego wielki powrót datowany jest jednak na początek kwietnia, co z pewnością ucieszy wielu fanów „The Blues”. […]
21.03.2023
Inne sporty
21.03.2023

Będzie zmiana na stanowisku prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Andrzej Kraśnicki (na zdjęciu głównym), od 2010 roku prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, oficjalnie poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że nie wystartuje w kolejnych wyborach na to stanowisko. Na dwa dni przed końcem zgłoszeń pozostał więc tylko jeden kandydat – Radosław Piesiewicz, obecnie prezes Polskiego Związku Koszykówki i Energa Basket Ligi.Kraśnicki funkcję prezesa pełnił od 2010 roku, gdy zastąpił na tym stanowisku Piotra Nurowskiego, tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Później wybrany na kolejne […]
21.03.2023
Suche Info
21.03.2023

Odegaard broni Jakuba Kiwiora

Zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem przerwy reprezentacyjnej, Martin Odegaard wypowiedział się na temat gry Jakuba Kiwiora. Kapitan Arsenalu wziął swojego kolegę z zespołu w obronę, wymieniając szereg pochwał i zalet.– Myślę, że będzie już tylko lepszy. Szczególnie, że coraz lepiej rozumie się z resztą drużyny i rozwija komunikację w języku angielskim. Na treningach również prezentuje się z bardzo dobrej strony. Wszyscy widzimy, jaką jakość może wnieść do zespołu – […]
21.03.2023
Weszło
21.03.2023

Polemika z Koźmińskim. Jeśli kadra się rozsypuje, to przecież nie przez wywiad Skorupskiego

Marek Koźmiński skrytykował wywiad Łukasza Skorupskiego w Przeglądzie Sportowym, ale wydaje się, że uderzył akurat nie tam, gdzie uderzyć należało w pierwszej kolejności.Koźmiński w Sportowych Faktach powiedział: – Słowa Skorupskiego czytałem z ogromnym zażenowaniem. Tego typu wywiadów nie powinno się udzielać. Na pewno Łukasz powiedział prawdę, ale jest takie powiedzenie: „Co w szatni, umiera w szatni”. Trener Santos na pewno nie będzie zadowolony ze słów „Skorupa”. Zawsze myślałem, że dla niego […]
21.03.2023
Suche Info
21.03.2023

Aleksandar Mitrovic może zostać zawieszony do końca sezonu

Podczas pucharowego spotkania z Manchesterem United napastnik Fulham Aleksandar Mitrovic odepchnął sędziego Chrisa Kavanagha. Otrzymał za to czerwoną kartkę i automatyczne zawieszenie na trzy mecze. Serba może spotkać znacznie dotkliwsza kara.– Zawodnik może zostać zdyskwalifikowany na resztę sezonu. Został postawiony przez FA w stan oskarżenia. Prezes Związku Sędziowskiego wezwał do zawieszenia piłkarza na więcej niż dziesięć meczów, co wykluczyłoby go z gry do końca sezonu – opisuje sytuację dziennikarz Martyn […]
21.03.2023
Weszło
21.03.2023

Kaczmarek zwolniony, czyli Lechia w gąszczu durnych decyzji

Marcin Kaczmarek chciał pomóc Lechii Gdańsk. Od razu zastrzegaliśmy przy jego zatrudnieniu: głównym atutem tego trenera jest fakt, że czuje się lechistą i chce pomóc w utrzymaniu klubu w Ekstraklasie. Nie podołał. Bo i kto miałby podołać w tym burdelu, który panuje obecnie w Lechii? Władze gdańszczan jednak PIĘĆ DNI po komunikacie „cała Lechia zawsze razem!” zwolniły trenera i zrzuciły na niego winę za to, że klub wesołym galopem zmierza do 1. […]
21.03.2023
Inne sporty
20.03.2023

To koniec sezonu dla Kubackiego. Sport nie ma teraz znaczenia

Dawid Kubacki z przyczyn osobistych opuścił ostatnie zawody Pucharu Świata. Teraz już wiemy, co dokładnie stało za taką decyzją. Polak musiał wrócić do domu z powodu problemów zdrowotnych żony. Naturalnie w tym sezonie na skoczni już go nie zobaczymy.– Mój nagły powrót do domu…. jestem wam winien słowo wyjaśnienia. Moja żona Marta wylądowała w szpitalu z przyczyn kardiologicznych, jej stan jest ciężki i lekarze walczą o jej życie. Jest w dobrych […]
20.03.2023
Suche Info
19.03.2023

Kubacki nie wystartuje w Vikersund. Granerud zdobędzie Kryształową Kulę

Dawid Kubacki nie wystartuje dziś w konkursie indywidualnym w Vikersund z powodów osobistych – przekazał trener Thomas Thurnbichler. A to oznacza jedno: Halvor Egner Granerud, niezależnie od losów niedzielnej rywalizacji, zdobędzie Kryształową Kulę za sezon 2022/2023.Oczywiście po paru ostatnich konkursach nikt się już nie spodziewał, że Kubacki zdoła dogonić Graneruda. Od wczoraj tracił do niego aż 386 oczek. Miał więc tylko matematyczne szanse na zwyciężenie w klasyfikacji Pucharu Świata – musiał wygrać cztery […]
19.03.2023
Skoki
16.03.2023

Dawid Kubacki najlepszy w Lillehammer!

Konkurs w Lillehammer miał przebłyski. Pozytywne, ale i sporo negatywnych. Wiatr kręcił i potrafił wyciąć nawet najlepszych skoczków, o czym boleśnie przekonał się w drugiej serii Stefan Kraft, a Johann Andre Forfang zdenerwowany od razu po swojej próbie uciekł przed kamerą. Polacy mieli jednak sporo szczęścia i trafiali na stosunkowo dobry wiatr. W dodatku Dawid Kubacki pięknie to wykorzystał. I wygrał konkurs, po raz szósty w tym sezonie! Na poprawę nastrojówPowiedzmy sobie to wprost: […]
16.03.2023
Inne sporty
12.03.2023

Prezent na urodziny. Kubacki trzeci w Oslo

Nieraz już w tym sezonie skoków bywało tak, że Polacy lepiej radzili sobie w sobotnich zawodach niż niedzielnych. Dzisiaj jednak Dawid Kubacki zaprzeczył tej regule. 33-latek – w swoje urodziny – zajął trzecie miejsce w konkursie w Oslo. Równych sobie na Holmenkollbakken nie miał jednak Stefan Kraft, dla którego to 28. zwycięstwo i 92. podium w karierze. W tej drugiej statystyce zrównał się z Adamem Małyszem.Jeśli chodzi o historię: więcej podiów w Pucharze […]
12.03.2023
Skoki
04.03.2023

Niestety. Polacy kończą mistrzostwa świata bez medalu w drużynie

Miało być pięknie. Medal, może nawet złoto. Mieliśmy wszelkie podstawy ku temu, by sądzić, że Polacy staną dziś na podium konkursu drużynowego. Świetnie skakała do tej pory trójka naszych liderów. Dawał radę czwarty, Olek Zniszczoł. Rywale zdawali się być o krok za nami. To Biało-Czerwoni przystępowali do tego konkursu w roli faworytów, a ostatecznie wylądowali poza podium. – Przykro – powiedział potem Dawid Kubacki. Trzeba się z nim zgodzić. […]
04.03.2023
Skoki
04.03.2023

Ostatni akcent MŚ w skokach. Czy Polacy powalczą w drużynówce?

Przed mistrzostwami świata Thomas Thurnbichler, trener Polaków, mówił, że chce dwóch medali – z konkursu indywidualnego i drużynówki. Na koncie naszej reprezentacji już znajdują się dwa krążki, ale rywalizacja drużynowa wciąż przed nami. A Biało-Czerwoni są tam faworytami do podium. Czy stać ich nawet na złoto? Jak prezentują się rywale i kto będzie najgroźniejszy? Oraz czy opcjonalne srebro lub brąz mogą nas zadowolić? Jedyne złotoFantastyczny czas naszej drużyny na imprezach mistrzowskich […]
04.03.2023
Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JakubB vel Jakub
JakubB vel Jakub
4 dni temu

kubacki jest cool

kostyra nie jest cool

lopez50
lopez50(@lopez50)
4 dni temu

Kostyra king, zjechał stokrotkę

Marek
Marek
4 dni temu

Artykuły o wszystkim poza piłką nożną na weszło – na fantastycznie merytorycznie poziomie
Artykuły o piłce – te wszystkie paczule, białki – żenada.

Marzę sobie że dziennikarze piszący wszystkim poza piłką na weszło założą własny portal – będę go chętnie często odwiedzał.

A 100% piłkarskie weszło będą odwiedzać tylko ludzie o poziomie IQ poniżej 100 🙂

boli mnie wielki Rakuf
boli mnie wielki Rakuf
4 dni temu
Reply to  Marek

Artykuły piłkarskie to w dużej mierze wysrywy nastawione na kliki i komentarze.
Właściwie tylko Trela i Kołkowski piszą merytorycznie w oparciu o fakty. Reszta to gra na emocjach – jak w polityce.

Essa .
Essa .(@essa-2)
4 dni temu

takie troche pisiory, troche konfederaci ale bardziej Płaczule

lopez50
lopez50(@lopez50)
4 dni temu
Reply to  Essa .

Kurwa PO-wcu przestań wciskać kity, bo to twoja partia kompromituje się najbardziej.

Waffen77
Waffen77
3 dni temu
Reply to  lopez50

Wypierdalaj lepiej ty ze swoim ryżym dziadem…

Napleton
Napleton
4 dni temu
Reply to  Marek

Był taki – Kierunek Tokio się nazywał. To tam po raz pierwszy zauważono błąd z samoplusującymi się (lub minusującymi) komentarzami. Oprócz tego było gdzieś weszło esport