Misja Michała Probierza w Krakowie dobiegła końca. Cztery i pół roku to najdłuższa kadencja w historii Cracovii i nie jest to powód do dumy. Powody do dumy może mieć jednak sam Probierz, który zapewnił „Pasom” pierwsza tytuły od ponad pół wieku. Z drugiej strony jego Cracovia kojarzyła nam się także z dwoma rzeczami: upartą taktyką dośrodkowań i obcokrajowcami, którzy przewinęli się przez Kraków. Tych pierwszych nie zliczymy, ale drugich możemy. 

44 obcokrajowców Cracovii Probierza. Jak wypadli, co się z nim dzieje?

Już zerkając na listę piłkarzy, którzy najczęściej grali w Cracovii Michała Probierza, widzimy mocne zachwianie standardów. Zawodnikiem z największą liczbą gier jest Rumun Cornel Rapa (125), a w TOP 5 znajdziemy jeszcze trzech obcokrajowców. To Milan Dimun (116) i Sergiu Hanca (98). Zerkając dalej, czyli na TOP 10, dorzucimy do tego grona Michala Siplaka (98), Pelle van Amersfoorta (91), Oleksija Dytjatjewa (81) i Michala Peskovicia (74). W dziesiątce znalazło się więc tylko trzech Polaków: Mateusz Wdowiak, Michał Helik i Filip Piszczek. Niewiele zabrakło, a do tego grona dołączyłby Kamil Pestka.

Ale ok – ci, którzy rozegrali największą liczbę meczów dla Cracovii, są przeważnie dobrymi albo przynajmniej bardzo solidnymi zawodnikami. Sprawy mają się nieco inaczej, gdy spojrzymy na każdego zagranicznego zawodnika, który debiutował w zespole Probierza. Było ich aż 44, do tego reprezentowali 19 różnych krajów. 13 z nich rozegrało mniej niż 15 meczów w barwach „Pasów”. Z kolei 10 mniej niż 10. Jeśli chodzi o Polaków to – jak wyliczył Filip Macuda z „Wrocławskich Faktów” – 16 z 37 zawodników z Polski zanotowało u Probierza mniej niż 10 gier dla Cracovii.

JEŚLI OBCOKRAJOWIEC TO TAKI, JAK PELLE

44 – obcokrajowców zagrało w barwach Cracovii za kadencji Michała Probierza

Cracovia miała oczywiście swoich faworytów, przynajmniej jeśli chodzi o narodowości. Dziewięć krajów miało jednego przedstawiciela, który zaliczył debiut u Michała Probierza. Pozostali to już minimum dwóch reprezentantów.

 • Słowacja – 7
 • Hiszpania – 6
 • Brazylia – 5
 • Chorwacja – 4
 • Niemcy – 3
 • Rumunia, Portugalia, Czechy, Serbia, Dania – 2
 • Holandia, Ukraina, Kosowo, Estonia, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Łotwa, Rosja, Gruzja – 1

Jeśli coś zaskakuje to zapewne delegacja Chorwatów, którzy raczej nie zapisali się niczym szczególnym. Wśród nich znajdziemy Antoniniego Culinę, który w wieku 29 lat zawiesił buty na kołku, Niko Datkovicia, Mateja Rodina czy Ivana Fiolicia. Z kolei spora część Hiszpanów nie zbawiła Cracovii, zaliczając mniej niż 10 występów w jej barwach (Elady Zorrilla, Gerard Oliva, Rubio). Ciekawie wyglądają losy obcokrajowców, którzy nie grają już w Krakowie. Mało który z nich zaliczył awans sportowy, jaki spotkał np. Ivana Fiolicia, który był wypożyczony z Genku a dziś gra w NK Osijek, solidnym klubie z Chorwacji, który pokonał Pogoń Szczecin w pucharach. Serhij Zenjov grał nawet w Lidze Konferencji z Florą Tallinn. Spójrzmy na całą listę:

 • Antonini Culina – koniec kariery
 • Niko Datković, Ivan Fiolić, Serhij Zenjov, Ivan Maquez, Bojan Cecarić – podstawowi piłkarze w zagranicznej ekstraklasie
 • Diego Ferraresso, Serder Serderov, Nicolai Brock-Madsen, Deniss Rakelss, Jaroslav Mihalik, Matić Fink, Tomas Vestenicky – rezerwowy w zagranicznej ekstraklasie
 • Javi Hernandez, Airam Cabrera – egzotyka (Indie)
 • Elady Zorrilla – podstawowy piłkarz w Segunda Division (15 meczów, 5 goli, 2 asysty)
 • Gerard Oliva – podstawowy piłkarz w 3. lidze hiszpańskiej
 • Lennard Sowah – podstawowy piłkarz w 5. lidze niemieckiej
 • Miroslav Covilo – bez klubu

PODSUMOWANIE PRACY MICHAŁA PROBIERZA W CRACOVII

11 – klubów zapewniło sobie wiosenne granie w pucharach

Rozgrywki fazy grupowej europejskich pucharów ledwo przekroczyły półmetek, a my już teraz znamy kilku uczestników wiosennej części zmagań. W gronie najlepiej spisujących się ekip w grupie Ligi Mistrzów, które już teraz wiedzą, że zagrają w fazie pucharowej, są:

 • Liverpool
 • Bayern Monachium
 • Ajax Amsterdam
 • Juventus

W Lidze Europy sytuacja nie jest już tak oczywista. Są tu bowiem zespoły, które mają zapewniony awans z grupy, ale część z nich nie wie jeszcze czy wyjdzie z niej z pierwszego czy z drugiego miejsca. A to, wbrew pozorom, spora różnica. W każdym razie w Lidze Europy na pewno zostaną:

ZŁOTA ERA WEST HAMU?

Pozostałe kluby wciąż tkwią w niepewności. Najwięcej wiadomo za to w Lidze Konferencji. To rozgrywki, z których nie da się „spaść” niżej, więc awansować można tylko do fazy pucharowej, a odpaść na dobre. Wiosną w Lidze Konferencji zobaczymy:

 • Karabach Agdam
 • FC Basel
 • Gent
 • Maccabi tel Aviv
 • LASK Linz

Ciekawie wygląda natomiast grono zespołów, które żegnają się z pucharowymi zmaganiami. Na pewno będzie to jeden przedstawiciel Ligi Europy – Ferencvaros nie ma już szans na trzecie miejsce w grupie. Pozostałe ekipy, które wyleciały za burtę, to kluby z Ligi Konferencji. W dodatku często te, które skorzystały na utworzeniu tych rozgrywek i przeżyły pierwszą od dawna (lub od zawsze) przygodę w Europie. Ostatnie dwa mecze czekają:

 • HJK Helsinki
 • Alaszkiert Erywań
 • CSKA Sofię
 • Lincoln Red Imps
 • NS Murę
 • Omonię Nikozja
 • Kajrat Ałmaty

Cypr niedługo może stracić także drugiego pucharowicza, bo Anorthosis Famagusta jest o krok od odpadnięcia z grupy. Podobnie ma się sytuacja estońskiej Flory Tallinn. Cóż przygody to krótkie, ale wciąż bardzo opłacalne.

SHERIFF, LINCOLN I INNI – NIESPODZIANKI W PUCHARACH

8 – Polaków strzeliło minimum pięć goli w obecnym sezonie Ekstraklasy

Polska liga Polakami stoi? Być może tak będzie w tym sezonie, bo nie mamy jeszcze półmetka rozgrywek, a już ośmiu zawodników ma na koncie minimum pięć trafień. To sporo, bo poprzednie rozgrywki zamknęliśmy z 13 Polakami, którzy zaliczyli przynajmniej tyle trafień. Co więcej spore grono zawodników, którzy obecnie notują udany pod względem liczb sezon, może się pochwalić najlepszym wynikiem w karierze.

 • Damian Warchoł – 6 goli w Ekstraklasie, wcześniej 0
 • Karol Angielski – 5 goli, najlepszy wcześniejszy sezon: 2
 • Jakub Kamiński – 5 goli, najlepszy wcześniejszy sezon: 4

Natomiast Łukasz Sekulski, który walnął pięć goli, wyrównał swój najlepszy sezon w najwyższej lidze. Niewiele brakuje, żeby swoje rekordy wyrównali Mateusz Mak oraz Piotr Wlazło. Obaj strzelili już pięć bramek, a ich rekordowy sezon to siedem goli w Ekstraklasie. Nieco więcej brakuje do rekordów Bartoszowi Śpiączce i Łukaszowi Zwolińskiemu. Obaj trafili do siatki sześciokrotnie, ale ich rekordy są dwucyfrowe. Śpiączka strzelił niegdyś 10 bramek dla Górnika Łęczna, Zwoliński 12 dla Pogoni Szczecin.

Na liście Polaków, którzy wkrótce mogą dołączyć do grona zawodników z minimum pięcioma trafieniami w lidze, najwyżej stoją Fabian Piasecki oraz Grzegorz Tomasiewicz (4). Z kolei 10 Polaków ma na koncie trzy trafienia.

CZYTAJ TAKŻE:

***

Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!

SZYMON JANCZYK

Kolarstwo
17.08.2022

Mistrzostwa Europy. W kolarstwie i pływaniu medale. Na lekkoatletów czekamy

Mistrzostwa Europy w nowej formule mają zapewnić więcej emocji w tym samym czasie. Dlatego są rozgrywane równocześnie w wielu dyscyplinach i miejscach. W Rzymie na przykład rywalizują pływacy, a w Monachium kolarze torowi i lekkoatleci. Dziś traf chciał, że tylko ci ostatni nie dali nam medali, choć blisko była Ewa Swoboda. Na pływalni po srebro sięgnęła za to Katarzyna Wasick, a na torze popisała się Urszula Łoś, która drugim miejscem w keirinie udanie zamknęła ostatni dzień zmagań […]
17.08.2022
Suche Info
16.08.2022

Bodo i FC Kopenhaga ze zwycięstwami. Podsumowanie wtorkowych el. do Ligi Mistrzów

We wtorek sześć zespołów walczyło w eliminacjach do Ligi Mistrzów. We wszystkich meczach nie zabrakło emocji. Jedyny mecz, w którym nie doszło do rozstrzygnięcia odbył się w Szkocji. Glasgow Rangers zremisowało z PSV Eindhoven 2:2. Pierwszy cios wyprowadzili goście, a konkretnie Ibrahim Sangare. Odpowiedź ze strony gospodarzy nadeszła już trzy minuty później. Stan rywalizacji wyrównał nowy snajper szkockiej ekipy, były piłkarz m.in. Lechii Gdańsk – Antonio Colak. Kibice Rangersów […]
16.08.2022
Suche Info
16.08.2022

Dominik Steczyk na testach w trzeciej lidze niemieckiej

Nie tak miała potoczyć się kariera Dominika Steczyka. Piłkarz Piasta Gliwice jest bliski przenosin do zespołu z trzeciej ligi niemieckiej – Hallescher FC. Steczyk to wychowanek GKS-u Katowice. W 2015 roku, w wieku 16 lat przeniósł się do juniorskich zespołów VfL Bochum, gdzie przebywał do 2018 roku. Wtedy zamienił Bochum na Norymbergę. Tam grał głównie w drugiej drużynie, wystąpił w niej 22 razy i strzelił dziesięć bramek. Już […]
16.08.2022
Suche Info
16.08.2022

Angel di Maria kontuzjowany. Juventus wydał komunikat

34-latek nabawił się urazu w meczu ligowym przeciwko Sassuolo. Di Maria trafił do Turynu w lipcu. W swoim ligowym debiucie w barwach Juventusu zaprezentował się naprawdę okazale. Strzelił gola, a potem asystował Dusanowi Vlahoviciowi. Niestety, podczas tego samego meczu Argentyńczyk nabawił się urazu, który wykluczył go z gry w 66. minucie. Dziś włoski klub wydał specjalny komunikat dotyczący stanu zdrowia swojego nowego nabytku. Okazało się, […]
16.08.2022
Suche Info
16.08.2022

Oficjalnie: Carlitos wrócił do Legii Warszawa

Hit transferowy stał się faktem. Carlos Daniel López Huesca, znany szerzej jako Carlitos, został nowym piłkarzem Legii Warszawa. 32-latek podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia. Carlitos jest świetnie znany fanom ekstraklasy. Występował już Legii w sezonie 2018/19 i na początku kolejnych rozgrywek. Łącznie w 52 meczach zdobył 21 bramek i był najskuteczniejszym zawodnikiem stołecznego klubu w tym okresie. Wcześniej, przed swoim pierwszym transferem […]
16.08.2022
Tenis
16.08.2022

Serena Williams. Pięć najważniejszych momentów z kariery Amerykanki

Trudno podsumować karierę tak wybitną, jak ta Sereny Williams, która – co ogłosiła sama Amerykanka – po US Open dobiegnie końca. Nawet gdyby napisać książkę grubą na 600 stron, mogłoby nie starczyć miejsca. Spróbujmy jednak inaczej – pięcioma momentami, które w jakiś sposób występy Amerykanki na korcie i poza nim zdefiniowały. Od pierwszego tytułu wielkoszlemowego, z przystankami w Indian Wells i Australian Open, aż po dominację w Londynie. Będzie tu o przekraczaniu granic, o powrotach i o niesamowitych […]
16.08.2022
Niezły numer
10.08.2022

Wisły na plus – od 2. ligi do Ekstraklasy. Ta z Płocka imponuje ofensywą i przygotowaniem

Mistrz Polski trzech kolejek, czyli Cracovia, musi ustąpić miejsca mistrzowi Polski czterech kolejek, czyli Wiśle Płock. Koniec żartu, ale nie koniec pochwał dla „Nafciarzy”, bo najlepszy w historii tego klubu start sezonu w Ekstraklasie nie jest efektem przypadku. – „Przepaliłem” zespół w tamtym mikrocyklu, teraz wiem, że muszę pamiętać, że mam zawodników po kontuzjach i oni mogą mieć problem z intensywnością na 100 procent – mówił nam Pavol Stano w poprzednim […]
10.08.2022
Niezły numer
03.08.2022

Droga Lecha i Rakowa do Europy? Trzeba pokonać ogranych w niej rywali

Dwa polskie kluby nadal są w grze o fazę grupową europejskich pucharów. Żeby zagrać w Lidze Konferencji Lech Poznań i Raków Częstochowa muszą jednak pokonać rywali, którzy mają znacznie większe doświadczenie na międzynarodowym podwórku. W ostatnich pięciu sezonach to oni, a nie Polacy, częściej docierali do grupy. Vikingur Rejkjawik, FC Dudelange, Malmö FF oraz Spartak Trnawa, Panathinaikos Ateny i Slavia Praga. To zestaw rywali, na których trafiły lub mogą trafić polskie drużyny […]
03.08.2022
Niezły numer
27.07.2022

21 polskich piłkarzy znalazło nowy, zagraniczny klub

Letnie okienko transferowe jest dla Polaków całkiem udane. Nowe, zagraniczne kluby, znalazło już 22 zawodników z naszego kraju — licząc tylko transfery do najwyższej klasy rozgrywkowej. Prym wiedzie rzecz jasna Robert Lewandowski, ale w tym gronie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ruchów. Robert Lewandowski to najgłośniejszy i najdroższy transfer z udziałem polskiego piłkarza w obecnym okienku transferowym. Drugie miejsce w tym zestawieniu dość nieoczekiwanie zajmuje Jakub Kamiński, […]
27.07.2022
Niezły numer
20.07.2022

22 Polaków w lidze hiszpańskiej. Kto grał w La Liga przed Lewandowskim?

Wojciech Kowalczyk, Jan Urban, Roman Kosecki. To najbardziej znane nazwiska Polaków, którzy grali w lidze hiszpańskiej, ale biało-czerwonych na Półwyspie Iberyjskim było znacznie więcej. Mimo że La Liga od lat „odstrasza” naszych zawodników, to mówimy o gronie kilkunastu piłkarzy, którzy odwiedzili ten kraj. Jan Tomaszewski przecierał szlak swoim kolegom. Być może niewiele osób o tym pamięta, ale na początku lat 80. XX wieku bramkarz reprezentacji Polski trafił do hiszpańskiego Herculesa […]
20.07.2022
Niezły numer
13.07.2022

12 lipca, czyli nowy rekord. Lech Poznań i najszybszy w historii wylot z Ligi Mistrzów

Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”. Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim […]
13.07.2022
Niezły numer
06.07.2022

11 – meczów bez wygranej w pucharach to passa rywali polskich klubów

KR Rejkiawik, Akademija Pandew, FK Astana. Trio, które trzeba przebrnąć, żeby zapewnić sobie zastrzyk punktów w klubowym rankingu UEFA. Dwaj pierwsi rywale stoją na przeszkodzie naszych drużyn w 1. rundzie eliminacji, z kolei Kazachowie czekają na Raków Częstochowa na kolejnym etapie rozgrywek. Trochę odzwyczailiśmy się od eurowpierdoli i rzecz jasna wcale za tym nie tęsknimy. W minionym sezonie nasi reprezentanci na europejskiej arenie spisali się solidnie: Legia Warszawa w pierwszym […]
06.07.2022
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kol. Zenon
kol. Zenon
9 miesięcy temu

tytuł do całego artykułu mistrzostwo świata 😀

Mariano Italiano
Mariano Italiano
9 miesięcy temu

Biblijna liczba obcokrajowców trenerskiego proroka. I nawet apokalipsa się zgadza.

Gonzo
Gonzo
9 miesięcy temu

A pamiętacie teksty Probierza o Adamie Dei i Dejoviciach? Hipokryta 10/10

Adam
Adam
9 miesięcy temu

To jest aż dziwne że żadna warta albo stal Mielec nie stara się o takiego Covilo