Misja Michała Probierza w Krakowie dobiegła końca. Cztery i pół roku to najdłuższa kadencja w historii Cracovii i nie jest to powód do dumy. Powody do dumy może mieć jednak sam Probierz, który zapewnił „Pasom” pierwsza tytuły od ponad pół wieku. Z drugiej strony jego Cracovia kojarzyła nam się także z dwoma rzeczami: upartą taktyką dośrodkowań i obcokrajowcami, którzy przewinęli się przez Kraków. Tych pierwszych nie zliczymy, ale drugich możemy. 

44 obcokrajowców Cracovii Probierza. Jak wypadli, co się z nim dzieje?

Już zerkając na listę piłkarzy, którzy najczęściej grali w Cracovii Michała Probierza, widzimy mocne zachwianie standardów. Zawodnikiem z największą liczbą gier jest Rumun Cornel Rapa (125), a w TOP 5 znajdziemy jeszcze trzech obcokrajowców. To Milan Dimun (116) i Sergiu Hanca (98). Zerkając dalej, czyli na TOP 10, dorzucimy do tego grona Michala Siplaka (98), Pelle van Amersfoorta (91), Oleksija Dytjatjewa (81) i Michala Peskovicia (74). W dziesiątce znalazło się więc tylko trzech Polaków: Mateusz Wdowiak, Michał Helik i Filip Piszczek. Niewiele zabrakło, a do tego grona dołączyłby Kamil Pestka.

Ale ok – ci, którzy rozegrali największą liczbę meczów dla Cracovii, są przeważnie dobrymi albo przynajmniej bardzo solidnymi zawodnikami. Sprawy mają się nieco inaczej, gdy spojrzymy na każdego zagranicznego zawodnika, który debiutował w zespole Probierza. Było ich aż 44, do tego reprezentowali 19 różnych krajów. 13 z nich rozegrało mniej niż 15 meczów w barwach „Pasów”. Z kolei 10 mniej niż 10. Jeśli chodzi o Polaków to – jak wyliczył Filip Macuda z „Wrocławskich Faktów” – 16 z 37 zawodników z Polski zanotowało u Probierza mniej niż 10 gier dla Cracovii.

JEŚLI OBCOKRAJOWIEC TO TAKI, JAK PELLE

44 – obcokrajowców zagrało w barwach Cracovii za kadencji Michała Probierza

Cracovia miała oczywiście swoich faworytów, przynajmniej jeśli chodzi o narodowości. Dziewięć krajów miało jednego przedstawiciela, który zaliczył debiut u Michała Probierza. Pozostali to już minimum dwóch reprezentantów.

 • Słowacja – 7
 • Hiszpania – 6
 • Brazylia – 5
 • Chorwacja – 4
 • Niemcy – 3
 • Rumunia, Portugalia, Czechy, Serbia, Dania – 2
 • Holandia, Ukraina, Kosowo, Estonia, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Łotwa, Rosja, Gruzja – 1

Jeśli coś zaskakuje to zapewne delegacja Chorwatów, którzy raczej nie zapisali się niczym szczególnym. Wśród nich znajdziemy Antoniniego Culinę, który w wieku 29 lat zawiesił buty na kołku, Niko Datkovicia, Mateja Rodina czy Ivana Fiolicia. Z kolei spora część Hiszpanów nie zbawiła Cracovii, zaliczając mniej niż 10 występów w jej barwach (Elady Zorrilla, Gerard Oliva, Rubio). Ciekawie wyglądają losy obcokrajowców, którzy nie grają już w Krakowie. Mało który z nich zaliczył awans sportowy, jaki spotkał np. Ivana Fiolicia, który był wypożyczony z Genku a dziś gra w NK Osijek, solidnym klubie z Chorwacji, który pokonał Pogoń Szczecin w pucharach. Serhij Zenjov grał nawet w Lidze Konferencji z Florą Tallinn. Spójrzmy na całą listę:

 • Antonini Culina – koniec kariery
 • Niko Datković, Ivan Fiolić, Serhij Zenjov, Ivan Maquez, Bojan Cecarić – podstawowi piłkarze w zagranicznej ekstraklasie
 • Diego Ferraresso, Serder Serderov, Nicolai Brock-Madsen, Deniss Rakelss, Jaroslav Mihalik, Matić Fink, Tomas Vestenicky – rezerwowy w zagranicznej ekstraklasie
 • Javi Hernandez, Airam Cabrera – egzotyka (Indie)
 • Elady Zorrilla – podstawowy piłkarz w Segunda Division (15 meczów, 5 goli, 2 asysty)
 • Gerard Oliva – podstawowy piłkarz w 3. lidze hiszpańskiej
 • Lennard Sowah – podstawowy piłkarz w 5. lidze niemieckiej
 • Miroslav Covilo – bez klubu

PODSUMOWANIE PRACY MICHAŁA PROBIERZA W CRACOVII

11 – klubów zapewniło sobie wiosenne granie w pucharach

Rozgrywki fazy grupowej europejskich pucharów ledwo przekroczyły półmetek, a my już teraz znamy kilku uczestników wiosennej części zmagań. W gronie najlepiej spisujących się ekip w grupie Ligi Mistrzów, które już teraz wiedzą, że zagrają w fazie pucharowej, są:

 • Liverpool
 • Bayern Monachium
 • Ajax Amsterdam
 • Juventus

W Lidze Europy sytuacja nie jest już tak oczywista. Są tu bowiem zespoły, które mają zapewniony awans z grupy, ale część z nich nie wie jeszcze czy wyjdzie z niej z pierwszego czy z drugiego miejsca. A to, wbrew pozorom, spora różnica. W każdym razie w Lidze Europy na pewno zostaną:

ZŁOTA ERA WEST HAMU?

Pozostałe kluby wciąż tkwią w niepewności. Najwięcej wiadomo za to w Lidze Konferencji. To rozgrywki, z których nie da się „spaść” niżej, więc awansować można tylko do fazy pucharowej, a odpaść na dobre. Wiosną w Lidze Konferencji zobaczymy:

 • Karabach Agdam
 • FC Basel
 • Gent
 • Maccabi tel Aviv
 • LASK Linz

Ciekawie wygląda natomiast grono zespołów, które żegnają się z pucharowymi zmaganiami. Na pewno będzie to jeden przedstawiciel Ligi Europy – Ferencvaros nie ma już szans na trzecie miejsce w grupie. Pozostałe ekipy, które wyleciały za burtę, to kluby z Ligi Konferencji. W dodatku często te, które skorzystały na utworzeniu tych rozgrywek i przeżyły pierwszą od dawna (lub od zawsze) przygodę w Europie. Ostatnie dwa mecze czekają:

 • HJK Helsinki
 • Alaszkiert Erywań
 • CSKA Sofię
 • Lincoln Red Imps
 • NS Murę
 • Omonię Nikozja
 • Kajrat Ałmaty

Cypr niedługo może stracić także drugiego pucharowicza, bo Anorthosis Famagusta jest o krok od odpadnięcia z grupy. Podobnie ma się sytuacja estońskiej Flory Tallinn. Cóż przygody to krótkie, ale wciąż bardzo opłacalne.

SHERIFF, LINCOLN I INNI – NIESPODZIANKI W PUCHARACH

8 – Polaków strzeliło minimum pięć goli w obecnym sezonie Ekstraklasy

Polska liga Polakami stoi? Być może tak będzie w tym sezonie, bo nie mamy jeszcze półmetka rozgrywek, a już ośmiu zawodników ma na koncie minimum pięć trafień. To sporo, bo poprzednie rozgrywki zamknęliśmy z 13 Polakami, którzy zaliczyli przynajmniej tyle trafień. Co więcej spore grono zawodników, którzy obecnie notują udany pod względem liczb sezon, może się pochwalić najlepszym wynikiem w karierze.

 • Damian Warchoł – 6 goli w Ekstraklasie, wcześniej 0
 • Karol Angielski – 5 goli, najlepszy wcześniejszy sezon: 2
 • Jakub Kamiński – 5 goli, najlepszy wcześniejszy sezon: 4

Natomiast Łukasz Sekulski, który walnął pięć goli, wyrównał swój najlepszy sezon w najwyższej lidze. Niewiele brakuje, żeby swoje rekordy wyrównali Mateusz Mak oraz Piotr Wlazło. Obaj strzelili już pięć bramek, a ich rekordowy sezon to siedem goli w Ekstraklasie. Nieco więcej brakuje do rekordów Bartoszowi Śpiączce i Łukaszowi Zwolińskiemu. Obaj trafili do siatki sześciokrotnie, ale ich rekordy są dwucyfrowe. Śpiączka strzelił niegdyś 10 bramek dla Górnika Łęczna, Zwoliński 12 dla Pogoni Szczecin.

Na liście Polaków, którzy wkrótce mogą dołączyć do grona zawodników z minimum pięcioma trafieniami w lidze, najwyżej stoją Fabian Piasecki oraz Grzegorz Tomasiewicz (4). Z kolei 10 Polaków ma na koncie trzy trafienia.

CZYTAJ TAKŻE:

***

Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!

SZYMON JANCZYK

Suche Info
12.08.2022

Brawa dla Islandczyków i „Rutkowski wypier…”. Gorąco po meczu Lech – Vikingur

Mamy nadzieję, że kibice Lecha Poznań nie wyrzucili jeszcze słynnego transparentu, bo wygląda na to, że znów im się przyda, a szkoda byłoby drugi raz robić tę samą robotę. Mimo awansu „Kolejorza” nastroje w Wielkopolsce są dalekie od idealnych. Fani mistrza Polski dali temu wyraz po meczu. Zaczęło się całkiem przyjemnie, przynajmniej dla gości z Islandii. Poznański dziennikarz Dawid Dobrasz wrzucił na Twittera film, na którym kibice Lecha oklaskują zawodników Vikingura. […]
12.08.2022
Tenis
12.08.2022

Dwie polskie batalie w Kanadzie. Hurkacz swoją wygrał, Świątek niestety nie

To były szalenie ciężkie, grane w tym samym czasie mecze polskich tenisistów. Przy tym emocjonujące tak bardzo, że nie wiedzieliśmy na którym z nich skupić się bardziej. Ale wiemy jedno. Po dzisiejszym wieczorze z Igą Świątek oraz Hubertem Hurkaczem proponujemy wprowadzić do powszechnego użycia nowy termin. Jeżeli chcecie komuś życzyć dobrej formy i ogólnej krzepy, to spokojnie możecie powiedzieć „obyś miał zdrowie jak polski tenisista”. Chociaż ostatecznie to Hubert wygrał swoje […]
12.08.2022
Suche Info
11.08.2022

Dudelange rywalem Lecha w IV rundzie el. LK

Dudelange rywalem Lecha Poznań w IV rundzie el. do Ligi Konferencji. Luksemburczycy w rewanżowym meczu III rundy eliminacji Ligi Europy zremisowali z szwedzkim Malmoe (2:2), ale w pierwszym starciu przegrali na wyjeździe (0:3) i będą kontynuować swoją przygodę w pucharach w LK. Pierwszy mecz IV rundy eliminacyjnej Ligi Konferencji, w którym Lech Poznań zagra u siebie z luksemburskim Dudelange, zostanie rozegrany 18 sierpnia o godz. 20:30. Rewanż zaplanowano na 25 sierpnia. W 2018 roku Legia […]
11.08.2022
Liga Konferencji
11.08.2022

Awans jest, ale niesmak pozostał…

To już naprawdę czas, by w polski słownik piłkarskiej polszczyzny wprowadzić hasło „prawo Lecha Poznań”. I pod definicją tego hasła widzielibyśmy coś w stylu „prawo naturalne, zgodnie z którym klub piłkarski jest zobowiązany do wykręcania swoim kibicom najgorszych numerów w najmniej oczekiwanym momencie”. Kolejorz w ostatniej sekundzie meczu z Vikingurem dał sobie strzelić gola, w dogrywce zmarnował jeszcze rzut karny, ale ostatecznie wywalczył awans do IV rundy eliminacji Ligi Konferencji. […]
11.08.2022
Suche Info
11.08.2022

Papszun: – Najważniejsze, że mądrze realizowaliśmy strategię

Raków Częstochowa awansował do IV rundy eliminacji do Ligi Konferencji, gdzie podejmie Slavię Praga. Jak rewanżowy mecz ze Spartakiem Trnawa widział Marek Papszun? – Zdawaliśmy sobie sprawę, że po pierwszym meczu Spartak Trnawa nie będzie miał nic do stracenia. Dla mnie najważniejsze jest to, że mądrze realizowaliśmy strategię. To był kolejny dojrzały i wyrachowany mecz w naszym wykonaniu. Wiedzieliśmy, że strzelony gol praktycznie zamyka rywalizację i tak też się […]
11.08.2022
Suche Info
11.08.2022

Jakimi wynikami zakończyły się czwartkowe mecze I Ligi?

W czwartek rozegrano trzy mecze, które zamykały 5. serię gier w I Lidze. Ruch Chorzów miał szansę wskoczyć na fotel lidera, ale tylko zremisował z Górnikiem Łęczna (1:1). Termalica rozprawiała się z Chrobrym Glogów (3:1), a Chojniczanka Chojnice podzieliła się punktami ze Stalą Rzeszów (1:1). Hitem 5. kolejki było starcie Ruchu Chorzów z Górnikiem Łęczna. Pierwsi na prowadzenie wyszli gospodarze za sprawą Konrada Kasolika w 20. minucie. Asystę przy […]
11.08.2022
Niezły numer
10.08.2022

Wisły na plus – od 2. ligi do Ekstraklasy. Ta z Płocka imponuje ofensywą i przygotowaniem

Mistrz Polski trzech kolejek, czyli Cracovia, musi ustąpić miejsca mistrzowi Polski czterech kolejek, czyli Wiśle Płock. Koniec żartu, ale nie koniec pochwał dla „Nafciarzy”, bo najlepszy w historii tego klubu start sezonu w Ekstraklasie nie jest efektem przypadku. – „Przepaliłem” zespół w tamtym mikrocyklu, teraz wiem, że muszę pamiętać, że mam zawodników po kontuzjach i oni mogą mieć problem z intensywnością na 100 procent – mówił nam Pavol Stano w poprzednim […]
10.08.2022
Niezły numer
03.08.2022

Droga Lecha i Rakowa do Europy? Trzeba pokonać ogranych w niej rywali

Dwa polskie kluby nadal są w grze o fazę grupową europejskich pucharów. Żeby zagrać w Lidze Konferencji Lech Poznań i Raków Częstochowa muszą jednak pokonać rywali, którzy mają znacznie większe doświadczenie na międzynarodowym podwórku. W ostatnich pięciu sezonach to oni, a nie Polacy, częściej docierali do grupy. Vikingur Rejkjawik, FC Dudelange, Malmö FF oraz Spartak Trnawa, Panathinaikos Ateny i Slavia Praga. To zestaw rywali, na których trafiły lub mogą trafić polskie drużyny […]
03.08.2022
Niezły numer
27.07.2022

21 polskich piłkarzy znalazło nowy, zagraniczny klub

Letnie okienko transferowe jest dla Polaków całkiem udane. Nowe, zagraniczne kluby, znalazło już 22 zawodników z naszego kraju — licząc tylko transfery do najwyższej klasy rozgrywkowej. Prym wiedzie rzecz jasna Robert Lewandowski, ale w tym gronie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ruchów. Robert Lewandowski to najgłośniejszy i najdroższy transfer z udziałem polskiego piłkarza w obecnym okienku transferowym. Drugie miejsce w tym zestawieniu dość nieoczekiwanie zajmuje Jakub Kamiński, […]
27.07.2022
Niezły numer
20.07.2022

22 Polaków w lidze hiszpańskiej. Kto grał w La Liga przed Lewandowskim?

Wojciech Kowalczyk, Jan Urban, Roman Kosecki. To najbardziej znane nazwiska Polaków, którzy grali w lidze hiszpańskiej, ale biało-czerwonych na Półwyspie Iberyjskim było znacznie więcej. Mimo że La Liga od lat „odstrasza” naszych zawodników, to mówimy o gronie kilkunastu piłkarzy, którzy odwiedzili ten kraj. Jan Tomaszewski przecierał szlak swoim kolegom. Być może niewiele osób o tym pamięta, ale na początku lat 80. XX wieku bramkarz reprezentacji Polski trafił do hiszpańskiego Herculesa […]
20.07.2022
Niezły numer
13.07.2022

12 lipca, czyli nowy rekord. Lech Poznań i najszybszy w historii wylot z Ligi Mistrzów

Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”. Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim […]
13.07.2022
Niezły numer
06.07.2022

11 – meczów bez wygranej w pucharach to passa rywali polskich klubów

KR Rejkiawik, Akademija Pandew, FK Astana. Trio, które trzeba przebrnąć, żeby zapewnić sobie zastrzyk punktów w klubowym rankingu UEFA. Dwaj pierwsi rywale stoją na przeszkodzie naszych drużyn w 1. rundzie eliminacji, z kolei Kazachowie czekają na Raków Częstochowa na kolejnym etapie rozgrywek. Trochę odzwyczailiśmy się od eurowpierdoli i rzecz jasna wcale za tym nie tęsknimy. W minionym sezonie nasi reprezentanci na europejskiej arenie spisali się solidnie: Legia Warszawa w pierwszym […]
06.07.2022
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kol. Zenon
kol. Zenon
9 miesięcy temu

tytuł do całego artykułu mistrzostwo świata 😀

Mariano Italiano
Mariano Italiano
9 miesięcy temu

Biblijna liczba obcokrajowców trenerskiego proroka. I nawet apokalipsa się zgadza.

Gonzo
Gonzo
9 miesięcy temu

A pamiętacie teksty Probierza o Adamie Dei i Dejoviciach? Hipokryta 10/10

Adam
Adam
9 miesięcy temu

To jest aż dziwne że żadna warta albo stal Mielec nie stara się o takiego Covilo