Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Opublikowane 10.11.2021 08:26 przez

Jakub Olkiewicz

Nigdy nie zapomnę Michałowi Probierzowi, gdy w ostatnim stadium agonii piłkarskiego ŁKS-u z lat 2010-1013, przedłużył nasze nadzieje na lepszą przyszłość. Wpadł do drużyny kompletnie rozbitej, która w ligę weszła od serii wysokich porażek. To były prawdziwe deklasacje, widziałem każdy z tych meczów, momentami wydawało się, że przeciwnicy się nad nami litują. 0:5 z Lechem Poznań. 0:4 ze Śląskiem Wrocław. 0:2 z Polonią Warszawa. Było zupełnie jasne, że nie przystajemy do tego poziomu rozgrywkowego pod żadnym względem.

Stadion? Wówczas już wysłużona ruina, co chwila okrajana wyłączaniem z użytku kolejnych trybun. Sytuacja organizacyjna? Na ratunek upadającej sekcji piłkarskiej ruszyli działacze koszykarscy. Portfele, które wystarczały na efektywne działanie w świecie basketu, były zdecydowanie za chude, by radzić sobie w futbolu, zwłaszcza, gdy na wstępie trzeba było rozkładać na raty spłatę najróżniejszych długów. Akademia? Ubożejąca, trenująca na bublowatych sztucznych murawach rozsianych po całej dzielnicy. Znikąd nadziei. Znikąd ratunku.

I wtedy pojawił się Michał Probierz. Już pal licho wygrane wyjazdowe derby, co wówczas stanowiło jakiś błąd systemu, przerwanie prawie piętnastoletniej serii meczów bez zwycięstwa na stadionie lokalnego rywala. Probierz ogółem kasował wtedy więcej punktów, niż trenerzy przed nim i – co ważniejsze – trenerzy, którzy przyszli po jego krótkiej kadencji. Kiedyś zresztą opisaliśmy to bardzo obszernie, znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Przed Probierzem: 

5 meczów, 1 punkt, gole 1:14

Probierz:

7 meczów, 13 punktów, gole 9:6

Po Probierzu: 

5 meczów, 1 punkt, gole 2:14

No to jak miałbym mu to zapomnieć? Niewiele zabrakło, może 2-3 kolejek, by Probierz ten ŁKS zdołał utrzymać w lidze, choć przecież zawinął żagle do Grecji jeszcze w trakcie rundy jesiennej. Natomiast niezależnie od wszystkiego – to był jakiś dziwaczny znachor, który gościa u kresu sił postawił na nogi i zabrał na jedną z najfajniejszych imprez ostatnich lat. Jako że z tym gościem u kresu sił łączyły mnie szczególne relacje – to i znachor ma u mnie wyższe notowania.

Zaznaczam to wszystko na wstępie, bo zdaję sobie sprawę z własnej pobłażliwości wobec Probierza. Już raz zresztą za to oberwałem, gdy starałem się postawić w jego sytuacji podczas słynnej (choć niedoszłej) ucieczki z Cracovii. Probierz krótko stwierdził, że jest zmęczony, podaje się do dymisji i generalnie bawcie się w tym Krakowie sami. Zabrałem głos, że wszystkie oceny są przedwczesne, że problem wypalenia zawodowego nie może być ignorowany, że musimy dopuszczać do siebie ewentualność jakiegoś mocnego wydarzenia w życiu prywatnym. Janusz Filipiak nieszczególnie się jednak całą rejteradą przejął: przypomniał Probierzowi życzliwie, że fach trenera to nie jest nauka jazdy na rowerze, którą możesz przerwać, gdy cię rozbolą kolana, tylko normalna praca regulowana umowami. Probierz wrócił więc do roboty, a wąziutkie grono ludzi, którzy stanęli w jego obronie – w tym oczywiście ja – wyszło na durniów.

Okej, mam to za sobą – nie potrafię być w pełni obiektywny przy ocenie Probierza. Zawsze będą szukał dla niego okoliczności usprawiedliwiających, zwłaszcza, że to gość, który często ruszał w pojedynkę na wojnę z całym światem. Czasem całkiem słusznie, gdy wypominał brak cierpliwości w polskiej piłce, czy kabaret infrastrukturalny, przez który seniorskie drużyny zimą na poziomie centralnym nie mają do swojej dyspozycji ani jednego normalnego boiska. Czasem… No mniej słusznie, gdy rzucał się nie tylko na rywali w debacie, ale też na zasady logiki czy zwykłej przyzwoitości.

Natomiast: czy da się w jakikolwiek sposób usprawiedliwić to, co zrobił Probierz z Cracovią?

Przede wszystkim – trzeba sobie zdawać sprawę, jak głęboka i wielopoziomowa jest porażka Probierza. Sam doświadczyłem tego bardzo mocno w ostatnich dniach, gdy młody znowu wylądował na kwarantannie. Od dawna marzyło mi się ułożyć z nim gigantyczny okręt z klocków Lego. Miałem na to konkretny plan – jak zrobić rufę, jak burtę, jak poprowadzić maszt, nawet jak skonstruować żagle, by faktycznie przypominały żagle, a nie jakąś ścianę z klocków. Przystąpiliśmy do budowy, szybko udało się stworzyć całość niemal dokładnie tak, jak sobie to wyobrażałem. Problem polegał na tym, że choć faktycznie klocki utworzyły przekonujący obraz okrętu pirackiego, to niestety – użyliśmy do tego wszystkich kolorów, jakie nam wpadły w rękę – po części dlatego, że nie mamy aż takich możliwości, by znaleźć kilkadziesiąt klocków w tym samym brązowym kolorze.

Efekt miał być super. Na żywo był przyzwoity. Na zdjęciach wyszła trochę bezkształtna mozaika. Jakby to ujął psycholog – ta porażka konstrukcyjna spowodowała zdecydowane obniżenie mojego nastroju.

A to był głupi okręt z Lego, budowany jakieś 50 minut z synem. Probierz budował cały klub. I budował go tak, jak ja swój okręt. Miał konkretny plan, ograniczone, ale nadal bardzo duże możliwości. Sporo pasji, sporo ambicji, trochę buty, że „ja nie zbuduję”? Co więcej, tak jak mnie zaufał syn, pomagając w realizacji planu, tak i Probierzowi poszerzano zakres kompetencji. Ten wiceprezes ds. sportowych – to nie była zmiana paru znaków na wizytówce, Probierz naprawdę wiele mógł w Cracovii zrobić. I zrobił taki okręt jak ja. Różnokolorowy, daleki od założonego planu, rozczarowujący dla budowniczego. Nie jest kompletnie do chrzanu – wszak za jego rządów Cracovia zdobyła dwa spośród swoich dwóch trofeów w ostatnich 70 latach.

Ale jest tak, że nie postawiłbym ani złotówki na to, że architekt jest zadowolony z efektów i ze swojej własnej pracy.

Nie byłem na tyle blisko Cracovii, by napisać tutaj coś nowego, coś, czego nie widziałby każdy fan Ekstraklasy. Kłótnie z Golem, z Covilo, przekomarzanki z kibicami. Zaburzony balans pomiędzy Polakami a obcokrajowcami. Pomiędzy zawodnikami budującymi tożsamość klubu, a tymi o charakterze najemnej armii. Pomiędzy młodymi a starymi. Nieatrakcyjny styl. Brak postępów u poszczególnych piłkarzy. Seryjne porażki w bardzo ważnych meczach. Rozczarowania w lidze, nawet te zwycięstwa pucharowe takie… Wiadomo, to nie jest wina Michała Probierza, ale pewnie inaczej odbieralibyśmy Puchar Polski Cracovii, gdyby Pasy świętowały na szczelnie zapełnionym Stadionie Narodowym po zwycięstwie nad Legią czy Lechem.

Minusów było pewnie więcej niż plusów. Właściwie te nieliczne plusiki i tak są nieco naciągane. Najgorzej Probierz wypada przecież w porównaniu z klubami o mniejszym potencjale, a z trenerami o podobnej pozycji. CV Probierza z ostatnich lat wygląda gorzej niż CV Fornalika czy Stokowca. A trudno przecież napisać, że Piast czy Lechia to kluby o zdecydowanie większych możliwościach, niż Cracovia Probierza.

Zastanawia mnie coś innego, niż ocena tego, co już za nami. Zastanawia mnie – i wydaje mi się, że to naprawdę bardzo ciekawa sprawa – przyszłość Probierza.

Kto by w ogóle taki scenariusz przewidział? Stokowiec bezrobotny. Michniewicz bezrobotny. Probierz bezrobotny. Brosz bezrobotny. Tymczasem Cracovia przymierza się do Jacka Zielińskiego, Legia Warszawa stawia na Marka Gołębiewskiego. I o ile jestem przekonany, że Michniewicz czy Stokowiec dość szybko wrócą na karuzelę i pewnie potwierdzą też od razu swoją szkoleniową wartość, o tyle z Probierzem mam większy problem.

Po pierwsze – co właściwie teraz Probierz by chciał zrobić? To jest dla mnie kawał interesującego zagadnienia pod kątem historii innych polskich trenerów. Jakieś 3/4 swojej pracy w piłce Probierz poświęcił walce o to, by w rękach trenera skupiać większą władzę, pozwalać mu na mocniejsze odciśnięcie piętna na całym klubie, na formowanie według własnej wizji całego pionu sportowego, co wiąże się również z mocniejszym wejściem w politykę transferową. Pozostałą ćwiartkę swojej pracy Probierz poświęcił na wykorzystywanie tych przywilejów, o które z taką zaciekłością walczył. Wydaje mi się, że jeśli spojrzy na to, co zostawił w Cracovii z pewnego dystansu – może stanąć przed bardzo ciężkim dylematem. Czy u kolejnego pracodawcy zażądać podobnej władzy, jak ta, którą miał przy Kałuży? Czy jednak pokornie powrócić do roli człowieka odpowiedzialnego głównie za dobór taktyki i wyczytanie jedenastki na kolejny mecz?

Przechodzę trochę ze skrajności w skrajność, ale szczerze – sądziłem, że Probierz może w Cracovii wyznaczyć pewien nurt. Gdyby mu się udało, gdyby faktycznie wszystkie jego plany zostały zrealizowane – być może „menedżer w angielskim stylu” przyjąłby się i u nas? Tymczasem z dzisiejszej perspektywy chyba nawet samemu Probierzowi najlepiej zrobiłby angaż w klubie, gdzie mocną pozycję ma dyrektor sportowy, czy właściciel mocno zaangażowany w budowę zespołu. Ale znowu – czy będzie w stanie przełknąć, że w takim układzie ma do powiedzenia mniej?

Tu druga kwestia – na jakim poziomie wyląduje Probierz i z jakim zadaniem? Nie wydaje mi się, by Stokowiec drastycznie obniżył swoje notowania na finiszu pracy z Lechią Gdańsk. Podobnie jest z Broszem czy z Michniewiczem. Ten ostatni może nawet podkreślić sobie w CV zwycięstwa nad Leicester City czy Spartakiem Moskwa, nikt pewnie nie zwróci uwagi, że drobnym druczkiem są wypisane wszystkie ligowe porażki z tego sezonu. A Probierz? Czy to jest obecnie trener na topową drużynę, pokroju Legii czy Lecha? Trudno sobie to wyobrazić, skoro stracił pracę w Cracovii. Ale czy to jest z kolei odpowiedni strażak, którego można wrzucić w kwietniu do jakiegoś zespołu z 14. miejsca, by spokojnie utrzymał ligę? No nie, w Cracovii pracował cztery lata i cały czas był jeszcze na etapie niezbędnej przebudowy.

Może jakiś projekt na lata, gdzie Probierz dostałby czas, spokój, zaufanie i pieniądze? To w sumie byłaby opcja najbardziej prawdopodobna, gdyby nie to, że właśnie Probierz czas, spokój, zaufanie i pieniądze wykorzystał do stworzenia takiej Cracovii, jaką mamy obecnie.

Na razie chyba najlepszy dla Probierza i jego ewentualnych pracodawców w najbliższych latach, będzie dłuższy urlop. Przemyślenie wszystkich błędów z okresu pracy z Cracovii, ale też może swojego własnego spojrzenia na futbol? Na pracę trenera? Na to, czym trener powinien się zajmować i w jaki sposób, ale też czym zajmować się na pewno nie powinien? Sądzę, że obszerny wywiad z Probierzem za 5-6 miesięcy, byłby skarbnicą wiedzy o polskiej piłce. Boję się tylko, że do takiego nie dojdzie, bo Probierz na bezrobociu po prostu tyle nie wysiedzi.

Nie daje mi spokoju jeszcze jedna myśl. Choć Probierz z racji wizualnego podobieństwa bywał szyderczo nazywany polskim Guardiolą, to jednak całym stylem działania bardziej przypominał Mourinho. Zresztą, jednego i drugiego polubiłem w podobnym okresie, gdy Inter zdobywał tryplet, a ŁKS walczył o podobnie brzmiące trofeum, czyli byt.

Mourinho od okresu Manchesteru United schodzi coraz niżej i radzi sobie coraz gorzej. Przy zachowaniu wszelkich proporcji – moim zdaniem nasz rodzimy Jose powinien sobie ten przypadek Mou bardzo dogłębnie przeanalizować. Najlepiej zanim podejmie jakąkolwiek zawodową decyzję.

Liczba komentarzy: 45
Subscribe
Powiadom o
guest
45 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
711
711
2 miesięcy temu

Ctrl+F 'ŁKS’.

fan kapelutka Olkiewicza
fan kapelutka Olkiewicza
2 miesięcy temu

Lubię felietony sympatycznego redaktora Olkiewicza i jego fajnego kapelutka – a najbardziej lubię te felietony, w których pojawia się rzadko spotykany w jego twórczości motyw Łódzkiego Klubu Sportowego.

baran
baran
2 miesięcy temu

nie czytałem, ale pewnie znowu o łks, więc nie czytam

Majk
Majk
2 miesięcy temu
Reply to  baran

Nikt cię stulejo nie pytał, wiec po co szczekasz ?

Olaf
Olaf
2 miesięcy temu
Reply to  Majk

Bo może 🙂

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
2 miesięcy temu
Reply to  baran

i o kowidzie jeszcze, ze wszyscy umrzemy

Wojna
Wojna
2 miesięcy temu
Reply to  baran

Popieram. U limankiewicza to jest obsesja i monotematyczność na poziomie trzynastolatka. Zbiera plakaty, frotki i anegdotki.

piniu
piniu
2 miesięcy temu
Reply to  baran

Nie odpowiedzialem na pytanie ale sadzac z dlugosci tekstu ma pani redaktor dobry dzien.

Marcin
Marcin
2 miesięcy temu
Reply to  baran

Tobie ktoś za to płaci, co tydzień to samo?

kol. Zenon
kol. Zenon
2 miesięcy temu

II liga na odbudowę psychiki, ewentualnie wyjazd za granicę do średniej i stabilnej ligi (Szwajcaria, Belgia, Austria?), może jakiś sukces, nawet przypadkowy, potem (2-3 lata) powrót do PL. inaczej tego u Probierza nie widzę, na dzień dzisiejszy gość jest spalony zawodowo i mentalnie. na miejscu każdego prezesa nie zatrudniłbym go w klubie EA lub I liga, z jego chęcią rządzenia i przeżytą właśnie porażką – niestabilność i potencjalny konflikt jest za chwilę. coś jak bomba z opóźnionym zapłonem.

Mały Sukinsyn
Mały Sukinsyn
2 miesięcy temu
Reply to  kol. Zenon

Probierz i Szwajcaria, Belgia, Austria? Nie pij już dzisiaj.

Daddy Andradina
Daddy Andradina
2 miesięcy temu
Reply to  Mały Sukinsyn

Grecy w sumie kiedyś się na niego nabrali…

Mały Sukinsyn
Mały Sukinsyn
2 miesięcy temu

Grecy to i na Strejlała się nabrali.

Tak_to_Ja
Tak_to_Ja
2 miesięcy temu

ŁKS – rodowici konfidenci! Cała banda wpada do puchy… idą ciężkie czasy dla dziewczyn z Karolewa.

Koki
Koki
2 miesięcy temu
Reply to  Tak_to_Ja

Gdy się hurtem prują na Widzewie to norma. Baa jeszcze latają nadal w bandzie.
Ale jak się rozpruje ktoś na ŁKS, jeszcze wyłapany na 'pozakibicowskiej akcji’ to olabogaaa!

Śmieszni jesteście troszkę widzewiaczki.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
2 miesięcy temu

Co tam nowego w ŁKS, bo mi się nie chce wyłączać adblocka?

ragazzo
ragazzo
2 miesięcy temu

Probierz do Wieczystej

Olaf
Olaf
2 miesięcy temu

Probierz to znajomy Kuleszy więc na urlop się pewnie w PZPN zahaczy.

Sentino
Sentino
2 miesięcy temu

Klasyczny Olkiewicz- tekst o czymkolwiek zaczyna się od ŁKS. Wielkie problemy ŁKS- cisza, nie ma tematu, nie ma całego felietonu o ełkasieckiej patologii, życiu na kredyt, złych decyzjach prezesa Salskiego i wybitnego dyrektora Przytuły. Ty Olkiewicz masz jajeczka schowane w brzuchu, zero odwagi napisać prawdy, poruszyć trudny temat. Tak się Salskiego boisz? Czy tak ci wstyd, że tyle nakłamałeś i dałeś się oszukać jak frajer, że w ŁKS jest super?

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
2 miesięcy temu
Reply to  Sentino

Do nory sie chowac pejsiaki. Lasu kolo amfiteatru przy al unii wam nie brakuje

KrzyztofJarzynaZeSzczecina
KrzyztofJarzynaZeSzczecina
2 miesięcy temu

A tam piertolicie głupoty ……redaktor Olkiewicz bardzo sympatyczna postać jest, i fajnie pisze ciekawie wraz ze swoimi emocjami …..a że Ultras ŁKS …..to często dużo można się dowiedzieć od niego o kulisach ŁKSu tych ogólnie niedostępnych i bardzo dooobrze cenne źródło to jest …..
P.S.
Do Olkiewicza redaktorze nie przejmuj się ….jak najwięcej o ŁKSie wtrąceń i historii z tego słyniesz to jest cenne ….nie sluchaj baranów malkontnetów ….trzymaj swój styl i rozwijaj to z czego słyniesz ….czyli choroby łkesiackiej …..to jest Twoja pewna marka …..dzieki której jestes bardziej kolorowy ciekawy i wymykasz się przeciętności i pamiętaj ,,jeszcze się nie urodził taki co wszystkim dogodził,,

Maly Sukinsyn
Maly Sukinsyn
2 miesięcy temu

Falszywy pochlebco, chcesz go zniszczyc. „Wiecej LKSu” – kasne hahaha

Maly Sukinsyn
Maly Sukinsyn
2 miesięcy temu
Reply to  Maly Sukinsyn

Jasne

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
2 miesięcy temu

Otoz to!

Dawid
Dawid
2 miesięcy temu

Olki – my ludzie undergroundu, którzy jeszcze czytają tekst – jesteśmy tu!

A co do Probierza: kiedy wszyscy przewidują mu dłuższy urlop, to on pewnie za chwile wpadnie jako strażak do jakiegoś Zabrza albo innej Niecieczy.

Wojna
Wojna
2 miesięcy temu
Reply to  Dawid

Widać Dawidzie, że redaktor to Twoja Gwiazda.

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
2 miesięcy temu
Reply to  Dawid

Moze Michal do pejsatych? Jak jebna to razem?

Maly Sukinsyn
Maly Sukinsyn
2 miesięcy temu

Olkiewicz, po pierwszym zdaniu z 50% ludzi przestalo czytac. Masz wyczucie po uju. Kogo obchodzi upadajacy pelen patologi klubik? Miej litosc dla siebie jak dla nas nie masz.

Franco
Franco
2 miesięcy temu
Reply to  Maly Sukinsyn

Jak widać po wpisach najbardziej interesuje ciebie.

Mały Sukinsyn
Mały Sukinsyn
2 miesięcy temu
Reply to  Franco

Nieprawda, jakby mnie interesował, nie narzekałbym.

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
2 miesięcy temu
Reply to  Mały Sukinsyn

Narzekasz na wszystko wiec nie pi…dol

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski(@jozef-wojciechowski)
2 miesięcy temu

Ja tam pana Olkiewicza nawet lubię, ale faktycznie przydałby mu się jakiś „bez ŁKS w cotygodniowym felietonie” challenge.

FilipO
FilipO
2 miesięcy temu

Fajnie się czytało ten artykuł 🙂

Ancymon
Ancymon
2 miesięcy temu

Guardiola inteligentna, szczupła twarz, bystrość w oczach, człowiek światowy. Michał bandycka, prosta fizjonomia, nieskalana głębszą myślą. To że obaj łysi?

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
2 miesięcy temu
Reply to  Ancymon

Wisla (prawie Dośrodkowia) kiedys wygrala z Barca Guardioli takze nie pierdol

floro flores
floro flores(@floro-flores)
2 miesięcy temu

dobry tekst

Petronela
Petronela
2 miesięcy temu
Reply to  floro flores

Olkiewicz, dobrze, że się przelogowałeś.

Wojna
Wojna
2 miesięcy temu
Reply to  floro flores

Pod warunkiem, że zatracasz się we wspomnieniach o Marku Chojnacki i Tomaszu Cebuli.

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji(@hulk-hogan-ze-szwecji)
2 miesięcy temu

Nie chcę przeklinać ale… O KURWA!

To jest zaplanowane – Micjałek opuszcza Cracovię – Kończymy eliminacjędo mundialu – na baraże Probierz, kumpel Kuleszy już za sterami Kadry.

Powiedzcie, że to nie prawda!!!

Wojna
Wojna
2 miesięcy temu

Nie wiem, ale uzupelnilbym tę taktykę o „Sousa do Łksu”, bo przecież u nich wszystko gra. A nawet prze-gra!

Makawity
Makawity
2 miesięcy temu

Ciekawy felieton. A Ctrl+F „ŁKS”, pokazuje 3 wyniki w tekście, i 13 (teraz już 14 😉 w komentarzach. I kto tu ma obsesję? 😉

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
2 miesięcy temu
Reply to  Makawity

Ty…?

Bernadotte
Bernadotte
2 miesięcy temu

Fajnie, jak by się te felietony jeszcze nazywały.

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
2 miesięcy temu

Judasz broni Judasza.
Ciekawostka

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
2 miesięcy temu

Probierz dostal co chcial i pokazal co potrafi. Tyle w temacie. Najwyrazniej po prostu pan Michał ma swoje ograniczenia i w koncu Filipiak zdał sobie z tego sprawę

Suche Info
25.01.2022

Szykuje się powrót Roya Hodgsona do Premier League

Wygląda na to, że szykuje nam się niespodziewany powrót na ławkę trenerską. 74-letni Roy Hodgson ma zostać nowym trenerem Watfordu po tym, jak klub rozstał się z Claudio Ranierim.  Fatalna kadencja Ranieriego w Watfordzie dobiegła wczoraj końca. Zespół spadł do strefy spadkowej,   z czternastu meczów wygrał tylko dwa – 5:2 z Evertonem i 4:1 z… […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Vlahović żegnany transparentami – groźby, obelgi, wyzwiska

Wszystko wskazuje na to, że Dusan Vlahović pożegna się z Fiorentiną i za około 60-70 milionów euro przeniesie się do Juventusu. Niektórzy fani z Florencji mają problem z tym, że Serb odchodzi z zespołu w takim momencie. Przed stadionem Fiorentiny zawisły obraźliwe transparenty, które są powiązane z odejściem Vlahovicia. Transfer do Juventusu ma zostać dopięty […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Ansu Fati wypadnie albo na dwa miesiące, albo do końca sezonu

Ansu Fati w mecz z Athletikiem Bilbao doznał kolejnego urazu mięśnia dwugłowego. Dziś lub jutro – według hiszpańskich mediów – ma zapaść decyzja co do sposobu leczenia tej kontuzji. Sam piłkarz wolałby uniknąć operacji i leczyć się zachowawczo.  W ten sposób młody zawodnik Blaugrany wróciłby do gry za około dwa miesiące. Jednak ryzyko odnowienia urazu […]
25.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Wisła Kraków sięga po norweskiego pomocnika

Jak poinformował Janekx89, Kevin Martin Krygard z FK Haugesund zostanie zawodnikiem Wisły Kraków. Krygard to 21-letni pomocnik z doświadczeniem wyniesionym z występów w reprezentacji Norwegii U-19. W sezonie 2021 rozegrał aż 29 (z 30) meczów w norweskiej ekstraklasie. Podstawowym zawodnikiem FK Haugesund był również w sezonie 2020. Na ogół występuje jako defensywny pomocnik, dlatego nie […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Szalony mecz w PNA. Kamerun pokonał Komory, które miały obrońcę w bramce

Cel Kamerunu na ten turniej jest jasny. Finał, który odbędzie się już szóstego lutego, ale najpierw należy pokonać niżej notowanych rywali, którzy nie mają zamiaru odpuszczać faworytom. Reprezentacja Komorów na tym turnieju już dokonała rzeczy wielkich, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po raz pierwszy wystąpili w finałach Pucharu Narodów Afryki i pokazali się z […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Fenomenalny gol dla reprezentacji Komorów [WIDEO]

Reprezentacja Komorów nie byłaby faworytem w starciu z Kamerunem nawet w pełnym w składzie, a co dopiero z obrońcą na bramce i w dziesiątkę od siódmej minuty. Mimo szalonych osłabień piłkarze Komorów zrobili jednak naprawdę wiele, by skraść dzisiaj serca neutralnych kibiców. Spójrzcie tylko na tego gola: Great goal 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻♥️♥️#CAMCOM pic.twitter.com/hPXAkTVChj — ً (@90t95) January […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Engel: „W Polsce jest wielu trenerów, którzy mogą objąć kadrę”

Coraz więcej wskazuje na to, że reprezentację Polski może objąć Andrij Szewczenko. Nie wszystkim to odpowiada. Jerzy Engel w rozmowie ze „Sportowymi Faktami” podkreślił, że jego zdaniem w Polsce są odpowiedni kandydaci na to stanowisko. – W Polsce jest wielu bardzo dobrych trenerów klubowych, z których każdy może objąć reprezentację narodową. Każdy jest na tyle […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Wisła Płock dogrywa wypożyczenie Iwo Kaczmarskiego

Według naszych informacji, Iwo Kaczmarski, młodzieżowiec Rakowa, trafi do Wisły Płock. Piłkarz byłby wypożyczony do Nafciarzy do końca sezonu. Kaczmarski – rocznik 2004 – uchodzi za wielki talent. Ze świetnej strony pokazał się jeszcze w barwach Korony w sezonie 19/20. Strzelił też wtedy bramkę. Obecnie jednak w Rakowie dość daleko mu do choćby łapania sporadycznych […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Anthony Martial trafi do Sevilli?

Wszystko wskazuje na to, że Anthony Martial już wkrótce odejdzie z Manchesteru United. Działacze Sevilli są coraz bliżej porozumienia z Francuzem. Nie jest tajemnicą, że Martial jest niezadowolony ze swojej obecnej pozycji w ekipie „Czerwonych Diabłów” i stara się wręcz wymusić transfer. Już teraz, w zimowym okienku transferowym. Doszło nawet do publicznego mini-sporu między zawodnikiem […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Erling Haaland znów kontuzjowany

Nie ma szczęścia Erling Haaland w ostatnich miesiącach. Norweski napastnik Borussii Dortmund ponownie będzie pauzował z powodu kontuzji. Klub wydał w tej sprawie dość enigmatycznie brzmiący komunikat. – Haaland ma problemy mięśniowe, które wymagają leczenia i dalszych badań w najbliższym czasie – poinformowała Borussia. Haaland przedwcześnie zakończył udział w ostatnim meczu ligowym z Hoffenheim, murawę […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Atletico Madryt poluje na zawodnika Lille

Atletico Madryt planuje kolejne wzmocnienie. Działacze hiszpańskiego klubu skontaktowali się z Reinildo. Wiele wskazuje na to, że zawodnik Lille jeszcze w tym okienku zostanie piłkarzem Los Colchoneros. Atletico w bieżących rozgrywkach hiszpańskiej ekstraklasy spisuje się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Obrońcy tytułu mistrzowskiego plasują się obecnie na czwartym miejscu w ligowej tabeli. Nie brzmi to tragicznie, ale […]
24.01.2022
Sporty zimowe
24.01.2022

Babcia na łyżwach. Claudia Pechstein pojedzie na ósme igrzyska

Debiutowała w 1992 roku, od razu zgarniając brązowy medal. Na przestrzeni lat wywalczyła dziewięć krążków, aż do igrzysk w Pjongczagu będąc najbardziej utytułowaną łyżwiarką szybką w historii. Dla swojego sportu jest legendą – choć dla wielu z dopingową rysą, nawet jeśli jej sprawa miała wiele odcieni szarości. W Pekinie pojawi się na swoich ósmych igrzyskach, […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Czy Szewczenko jest dobrym selekcjonerem?

Andrij Szewczenko może zostać nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Czy to dobry trener? Czy jest wart grubej pensji? W jakich aspektach szkoleniowego fachu wyręczali go do tej pory jego doświadczeni asystenci? Jak dogadywał się z największymi ukraińskimi gwiazdami? Co sprawiło, że jego Ukraina potrafiła zachwycać i wygrywać z najsilniejszymi reprezentacjami w Europie? Dlaczego za naszą wschodnią […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Claudio Ranieri zwolniony z Watfordu

Nieźle się bawią działacze Watfordu. Claudio Ranieri pracował w klubie zaledwie od października, a dzisiaj brytyjskie media informują, że doświadczony włoski szkoleniowiec został zwolniony. W sumie poprowadził zespół w czternastu meczach. Ranieri na stanowisku szkoleniowca Watfordu zastąpił Xisco i już ten fakt był dość kontrowersyjny – ostatecznie Hiszpan w 2021 roku wywalczył z klubem awans […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Paweł Wszołek wróci do Legii Warszawa?

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl, Paweł Wszołek może wrócić do Legii Warszawa. Zdaniem dziennikarza trwają zaawansowane negocjacje, by zawodnik został wypożyczony do ekipy „Wojskowych” do końca sezonu. Wszołek do Legii trafił jesienią 2019 roku i szybko wyrósł na wyróżniającą się postać zespołu, z którym sięgnął po mistrzostwo Polski zarówno w 2020, jak i […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Bogdan Racovitan zostanie piłkarzem Rakowa. Znamy szczegóły transferu

Raków Częstochowa dopiął transfer drugiego rumuńskiego piłkarza. Tym razem obyło się bez komplikacji, które towarzyszyły sprowadzeniu do Ekstraklasy Deiana Sorescu. Lada moment Bogdan Racovitan zostanie zawodnikiem „Medalików”, a nam udało się ustalić szczegóły tego transferu. To nie tak, że sprawa transferu Bogdana Racovitana była zupełnie prosta i „zwyczajna”. Valeriu Iftime, prezydent Botosani, parę razy zmieniał […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Poważna kontuzja Mateusza Bogusza

Kiepskie wieści napływają z Hiszpanii. Tamtejsze źródła informują, że zakończył się sezon dla Mateusza Bogusza. Polak najprawdopodobniej uszkodził więzadła krzyżowe w kolanie. Mateusz Bogusz – zawodnik Leeds United – w sezonie 2021/22 przebywa na wypożyczeniu w drugoligowym hiszpańskim klubie UD Ibiza. I idzie mu tam naprawdę nieźle. 20-letni pomocnik ma na koncie 4 gole i […]
24.01.2022