post
Avatar

Opublikowane 15.12.2020 17:37 przez

Szymon Janczyk

Pierwsza część sezonu na zapleczu Ekstraklasy za nami, więc warto przyjrzeć się temu, co działo się jesienią w 1. lidze. Przygotowaliśmy dla was podsumowanie rundy w pięciu punktach. Co nas zaskoczyło, co rozczarowało, a kto sprawił niespodziankę? Gdzie cierpliwość okazała się kluczowa, a gdzie na zmiany czekano może nawet za długo? Łapcie kilka fleszy z kolejnych szalonych miesięcy w 1. lidze.

1. To jest liga dla starych ludzi

Przy okazji wczorajszej „Jedenastki jesieni” rzuciło nam się w oczy, że na zapleczu Ekstraklasy nie ma w tym sezonie zbyt wielu młodych talentów. W poprzednim sezonie byliśmy w stanie złożyć cały skład z młodzieżowców i raczej się nie pomyliliśmy, bo większość z tych chłopaków albo trafiła szczebel wyżej, albo dalej z powodzeniem gra w I lidze. A dziś? Oj, ciężko byłoby to powtórzyć. Znajdziemy ledwie kilku murowanych kandydatów.

 • Bramkarzy (Bieszczad, Kobylak, Kochalski)
 • Lewych obrońców (Grabowski, obecny rok wcześniej Matuszewski)
 • Jan Biegański (pomocnik)
 • Kacper Śpiewak (napastnik)

Pewnie dorzucimy do grona jeszcze kilku gości, którzy choć trochę wybijali się ponad przeciętność, jak Paweł Tupaj czy Iwo Kaczmarski. Generalnie jednak – lipa. Na pewno spodziewaliśmy się czegoś więcej po sezonie, w którym spada jedna drużyna, więc większość zespołów może spokojnie grać o Pro Junior System i wprowadzać młodzież. Czy ktoś się na taki ruch zdecydował? Cóż, nie za bardzo. Resovia, Sandecja, GKS Bełchatów, Korona – cała czołówka PJS robi to raczej z przymusu, niż z wyboru. Szukanie młodzieżowców, którzy latem trafili do ligi i regularnie w niej grają, to prawdziwe wyzwanie. Załóżmy, że do tego grona załapią się tylko piłkarze, który zagrali chociaż połowę minut w rundzie (ok. 750). Lista jest krótka:

 • Paweł Tupaj (Miedź) – piłkarz Miedzi
 • Gabriel Kobylak (Puszcza) – wypożyczony z Legii
 • Kacper Bieszczad (Chrobry) – wypożyczony z Zagłębia Lubin
 • Szymon Zalewski i Kryspin Szcześniak (GKS Jastrzębie) – pierwszy to piłkarz GKS-u, drugi wypożyczony z Pogoni
 • Karol Struski (Górnik Łęczna) – wypożyczony z Jagiellonii
PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dwóch „własnych” gości, reszta to tylko wypożyczenia. Szału nie ma. Grabowskiego, Kochalskiego czy Matuszewskiego nie liczymy – oni w tej lidze już grali. Ciekawostka jest taka, że latem w młodzież najmocniej nie inwestowali ci, którzy potencjalnie powinni budować swój budżet na promowaniu młodzieży, a ci najbogatsi – ŁKS, Miedź Legnica i Bruk-Bet. Oni już wiedzą, że warto. Reszta dopiero się uczy, a są wśród nich kluby, które naprawdę mają się czego wstydzić.

 • Korona – nie ściągnęła żadnego młodzieżowca
 • Radomiak – wypożyczył Kochalskiego z Legii
 • Chrobry – wypożyczył Bieszczada, kupili Michalczyka, który nawet nie zadebiutował
 • Widzew – ściągnęli jedynie Czubaka, który grzeje ławę

Poza Widzewem, który mierzy w awans, każdy zespół mógł być idealnym miejscem do pokazania światu „hej, tutaj stawiamy na młodzież, przyjdźcie do nas”. I co? I nic. Pierwszoligowcy ograniczyli się głównie do życia na łasce innych, czyli wypożyczeń. Jeśli odejmiemy wypożyczonych, okaże się, że na zaplecze Ekstraklasy trafiło 27 młodzieżowców (z czego 14 do ŁKS-u, Bruk-Betu i Miedzi). W tym samym okienku pierwszoligowcy sięgnęli po 31 obcokrajowców.

Kurtyna.

2. Dariusz Banasik znów to zrobił

Powiedzmy sobie szczerze – nietęgo wyglądała sytuacja Radomiaka tak przed startem rozgrywek, jak nawet już w trakcie grania. Przed sezonem finalista barażów stracił:

 • Patryka Mikitę (kontuzja)
 • Rafała Makowskiego (odszedł za darmo do Śląska)
 • Dawida Abramowicza (odszedł za grosze do Wisły Kraków)
 • Mateusza Michalskiego (odszedł za darmo do Widzewa)
 • Damiana Nowaka (odszedł za darmo do GKS-u Tychy)

Czyli praktycznie całą czołówkę najlepszych strzelców i asystentów poprzednich rozgrywek. Jak już zaznaczyliśmy, wiele na tym nie zarobił, a przecież gdzieś w tle wciąż były i są problemy finansowe – choćby w listopadzie rzutem na taśmę udało się spłacić jednego z byłych zawodników, unikając poważnych konsekwencji, ale jak słyszymy, nie było to ostatnie nazwisko na liście. Samo to niech świadczy o tym, że warunki do pracy dla trenera Banasika nie były najlepsze.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

A to tylko część długiej listy kłód pod nogami.

Niezbyt dobra opinia  w środowisku nie ułatwiała ściągnięcia zastępców. Przez to Radomiakowi uciekł chociażby Kamil Zapolnik, dziś czołowy strzelec ligi. Na chwilę przed startem ligowych rozgrywek kadra radomian była zdecydowanie chudsza niż w poprzednim sezonie. No chyba że jako „szeroką kadrę” liczymy kolejnych obcokrajowców, którzy w tajemniczych okolicznościach trafiają do Radomia, takich jak:

 • Alain Ebwelle, wychowanek Barcelony, który kopał się po czole w lidze fińskiej
 • Morimakan Diane, piłkarz, który krążył od 4. do 6. ligi francuskiej
 • Athanasios Scheidt, gość błąkający się od USA, przez Argentynę i Niemcy aż po Portugalię

Zbierając to wszystko do kupy, widzimy trenera, który:

 • Ma mniej więcej 13-14 piłkarzy do gry na najtrudniejszą rundę od lat
 • Musi zbudować od nowa kręgosłup zespołu
 • Do tego ma mocno okrojony sztab szkoleniowy – nie ma nawet trenera przygotowania fizycznego
 • Musi także zmierzyć się z wysokimi oczekiwaniami, bo gdy Radomiakowi udało się wygrać wysoko z Widzewem i Miedzią, na górze zaczęły krążyć opinie o „silniejszym zespole niż przed rokiem”, który „na pewno wywalczy awans”

Tymczasem Dariusz Banasik nic sobie z tego nie zrobił i zaparkował z Radomiakiem na czwartym miejscu w tabeli. Jego zespół nie przegrał od 11 spotkań i stracił w tym czasie tylko trzy bramki. Jasne, po drodze zdarzały się niepotrzebne straty punktów – z Resovią, Zagłębiem Sosnowiec czy Sandecją, ale było też ogranie ŁKS-u i wyszarpania punktu Arce Gdynia. Krótko mówiąc: jak na te warunki, to 200% normy.

Oby tylko szkoleniowiec z Radomia nie został kolejną ofiarą polskiej myśli zarządzającej, tj. jak raz zrobisz wynik ponad stan, to potem nie możesz wykręcić żadnego słabszego.

3. Jednak lepiej grać z trenerem

A skoro już o trenerach. W rundzie jesiennej doszło do zmiany szkoleniowca w trzech klubach.

 • Resovia
 • Zagłębie Sosnowiec
 • Sandecja Nowy Sącz

W dwóch pierwszych przypadkach mogliśmy odnieść wrażenie, że coś dzwoniło, ale raczej nie w tym kościele. Natomiast w trzecim… Cóż, to nie jest tak, że z Piotrem Mandryszem mamy jakiś problem. Ale widać gołym okiem, że od czasu pierwszego odejścia z Bruk-Betu nie ma najlepszej passy. 14 spotkań z rzędu bez wygranej. Łączny bilans pracy w czterech kolejnych klubach?

 • 17 zwycięstw
 • 11 remisów
 • 29 porażek

Gość wygrał ledwo 30% meczów. Zdobył 62 punkty na 171 możliwych. W Nowym Sączu długo czekano, żeby coś zmienić, choć już raz był bardzo blisko zwolnienia. Wtedy wstawili się za nim piłkarze, co też nas specjalnie nie dziwi – Mandrysz to ponoć całkiem sympatyczny gość. Tyle że niestety, w piłce chodzi o robienie wyników. I specjalnie nie dziwi nas to, jak wygląda bilans każdej z drużyn po wspomnianej zmianie.

 • Radosław Mroczkowski – 4 mecze, 1 punkt, tylko jedna strzelona bramka
 • Kazimierz Moskal – 7 meczów, 4 punkty, tylko jedno zwycięstwo
 • Dariusz Dudek – 7 meczów, 12 punktów, tylko jedna porażka

Sandecja za Mandrysza traciła średnio 2,63 bramek na mecz. Sandecja za Dudka straciła trzy gole w siedmiu meczach. Czasami jednak warto walczyć o utrzymanie, mając na ławce trenera.

4. Cierpliwość (znowu) popłaca

Dla odmiany był także przypadek, w którym klub dobrze wyszedł na tym, że trenera nie zmienił. Paweł Ściebura nie miał łatwego wejścia do GKS-u Jastrzębie. Objął zespół w poprzednim sezonie i nie wygrał ani razu. Przed startem obecnych rozgrywek zaliczył zwycięstwo w Pucharze Polski, jednak w lidze znów praktycznie wszystko w plecy. Na pierwsze zwycięstwo w nowym klubie czekał do 11. kolejki. Wliczając poprzedni sezon – 13 spotkań. Ile razy w tym czasie bywał zwalniany przez kibiców i obserwatorów gry GKS-u? Mnóstwo. A jednak wytrwał na stanowisku i dźwignął jastrzębian z kryzysu. Ciekawą rzecz w wywiadzie z nami powiedział Dariusz Stanaszek, prezes klubu.

„Łatwiej jest zachować cierpliwość, gdy spada jedna drużyna. Inna sprawa, że terminarz ułożył się tak, że my graliśmy większość meczów z czołówką ligi. Do tego kiedy można było grać z kibicami, my musieliśmy grać na wyjazdach. Dopiero teraz czekają nas spotkania z dołem i środkiem tabeli, więc będzie można ocenić, jaki poczyniliśmy progres i w jakim miejscu jesteśmy”.

Wynika z tego, że szkoleniowiec miał prosty cel – wygrać z tymi, z którymi będziemy bić się o utrzymanie. A pozostali? Co będzie, to będzie. W końcówce przyszedł więc czas próby.

 • Stomil (13. w tabeli) – 1:0
 • Zagłębie (16.) – 2:1
 • Sandecja (18.) – 0:3
 • Bełchatów (14.) – 3:2
 • Resovia (18.) – 2:1

12/15 punktów z dołem tabeli zrobione, czyli misja wykonana zgodnie z planem. Choć można nawet powiedzieć – 12/12, bo Sandecja do tego grona zdecydowanie nie pasuje i nawet GKS nie był jakoś przesadnie zmotywowany na urwanie jej punktów, nastawiając się raczej na kluczową wojnę z ekipą z Bełchatowa.

Pewnie, siedem punktów przewagi zespołu z Jastrzębia nad strefą spadkową to żadna zaliczka. Natomiast z każdym oprócz Sandecji GKS ma dziś pozytywny bilans spotkań, co będzie ważne wiosną. Dlatego na Śląsku powinni się cieszyć, że podobnie jak Chrobry Głogów przed rokiem, nie zdecydowali się na pochopny ruch.

5. Jeden Robak wiosny nie czyni

Nie tak miała wyglądać jesień w wykonaniu piłkarzy Widzewa. Przed sezonem typowaliśmy łodzian jako firmę, która powalczy o awans i nie ma nic wstydliwego w przyznaniu się, że przestrzeliliśmy. Transfery w Łodzi nie były takie złe, jednak Widzew miał problem z tym, żeby właściwie to poukładać. Pomysł Enkeleida Dobiego także nie był taki zły – innowacyjna na zapleczu taktyka 4-4-2, wysoki pressing… Tylko znów – często był problem, żeby wcielić go w życie. Bo Widzew miewał mecze, w których wszystko szło dobrze, aż nagle, w pewnym momencie, łodzianie po prostu znikali i zapominali o wszelkich założeniach (pierwszy z brzegu – ostatni mecz z GKS-em Tychy). Największy problem tkwił w ofensywie, gdzie Marcin Robak był sterem, żaglem i okrętem.

 • 6 goli
 • asysta drugiego stopnia
 • Udział przy 7 z 13 bramek

Problem tkwił w tym, że nie za bardzo kto miał się do Robaka dopasować. Atakowanie ligi Henrikiem Ojamą to plan śmielszy niż wyprawa na Mount Everest w klapkach. Merveille Fundambu miał dobry start – strzelił gola, zaliczył dwie asysty drugiego stopnia, jednak znacznie słabszą końcówkę. Mateusz Możdżeń? Dwa gole, dwie asysty. Patryk Mucha? Gol i dwie asysty. W Widzewie może i narzekają na to, że Robak nie jest już tak wielkim liderem, jak szczebel niżej, jednak na miejscu kibiców Widzewa bylibyśmy bardziej wyrozumiali. Bo wygląda na to, że w drużynie łatwiej więcej jest osób z 3 i czterema zerami po niej na liście wypłat niż piłkarzy z przynajmniej trzema punktami w „kanadyjce”.

To dość smutne, natomiast w Łodzi znów wieje wiatr zmian. Odejście prezes Pajączek jest już pewne, a z naszych źródeł wynika, że wiosną Widzew chce wejść all-in w walkę o awans. Czystki w szatni mają pozwolić na pokaźne wzmocnienia ofensywy. Szykuje się więc historia spod znaku „awans, albo śmierć”.

Albo Robak w końcu dostanie kogoś, z kim będzie mógł sobie pograć, albo na liście płac pojawi się jeszcze więcej „trójek z przodu”.

6. Sędziowie znów… aj, szkoda się powtarzać

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 15.12.2020 17:37 przez

Szymon Janczyk

Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Odejście po sezonie? Optymistyczne to założenie Sobolewskiego

Radosław Sobolewski w trakcie ostatniego tygodnia ogłosił, że niedługo, bo wraz z końcem sezonu, przestanie być trenerem Wisły Płock. Cóż. Wydaje się, że ta deklaracja może być tylko wyprzedzeniem ruchu działaczy – Nafciarze bowiem znów nie wygrali. I okej – nie jest żadnym wstydem porażka z Pogonią w Szczecinie, wszak mowa o wiceliderze Ekstraklasy. Sęk […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Koeman, Barcelona, El Clasico w Madrycie. Wraca 1995 rok…

Gdyby poszukać ostatniej wizyty Ronalda Koemana na terenie Realu z herbem Barcelony na koszulce, musielibyśmy cofnąć się do 1995 roku. Jednego z najgorszych okresów w historii klubu, pełnego rozczarowań. Wtedy bowiem miał miejsce sezon, który „Duma Katalonii” zakończyła dopiero na czwartej pozycji w tabeli La Liga. To był zmierzch Johana Cruyffa w roli szkoleniowca, podobnie […]
10.04.2021
Piłka nożna
10.04.2021

Błędy Liverpoolu nauką dla Barcelony. Czego Duma Katalonii musi uniknąć w El Clasico?

Chociaż mało prawdopodobne jest, by Barcelona zagrała tak złe spotkanie jak Liverpool w pierwszej połowie, kibice Realu Madryt patrzą na El Clasico z nieco większym optymizmem. Swój test w środku tygodnia zdali celująco, znowu okazało się, że mocnego rywala potrafią ograć bez większych przeszkód. Czy na to samo będzie ich stać w najbliższym klasyku? Wyciąganie […]
10.04.2021
Niezły numer
07.04.2021

Liczby Legii? Niezły Numer, ale do rekordów wciąż trochę brakuje

Czy poznaliśmy już mistrza Polski? Wiele wskazuje na to, że tak. Legia Warszawa w tym sezonie dominuje w lidze tak wyraźnie, że musieliśmy cofnąć się osiem lat, żeby znaleźć równie sprawnie punktujący zespół. 51 „oczek” po 23. kolejkach daje nam średnią 2,27 punktu na mecz. W minionej dekadzie tylko raz udało się komuś wykręcić lepszy […]
07.04.2021
Weszło
06.04.2021

„Zimą Sandecja trenowała dwa razy dziennie przez dwa miesiące. Widać efekty”

Damian Chmiel to jeden z liderów rewelacji wiosny w 1. lidze, czyli Sandecji Nowy Sącz. Skąd wzięła się forma „Sączersów”, którzy po zmianie trenera od 12 spotkań nie zaznali porażki, a ostatnio ograli 5:0 Stomil Olsztyn? Jak Dariusz Dudek zmienił zespół mentalnie? W jaki sposób przygotował drużynę do rundy rewanżowej, w której Sandecja idzie jak […]
06.04.2021
Weszło
05.04.2021

PODSUMOWANIE ŚWIĄTECZNEJ KOLEJKI | WESZŁOPOLSCY LIVE OD 20.00

Weszłopolscy wracają po przerwie reprezentacyjnej! Świąteczną kolejkę w Ekstraklasie i 1. lidze omówią Jakub Białek, Paweł Paczul, Szymon Janczyk, Kamil Warzocha i Adam Sławiński. Gościem programu będzie Dariusz Banasik, który opowie nam o tym, jak w ostatnich tygodniach rozpędzał się Radomiak. Zapraszamy na żywo od 20.00!
05.04.2021
Weszło
05.04.2021

„Małecki pomylił odwagę z odważnikiem. W sądzie straci trochę pieniędzy”

W ostatnim czasie osoby śledzące pierwszą ligę żyły konfliktem w Zagłębiu Sosnowiec. Przypomnijmy, że klub zawiesił Patryka Małeckiego, informując, że ten naruszył nietykalność cielesną członka sztabu szkoleniowego – Łukasza Matusiaka. Zawodnik powiedział nam, że taka sytuacja nie miała miejsca i przedstawił swoją wersję wydarzeń. Teraz o sprawie opowiada nam Matusiak, który twierdzi, że Małecki przegra […]
05.04.2021
Weszło
05.04.2021

Janicki odmienił obronę Podbeskidzia. Wisła ma czego żałować?

Rafał Janicki przechodząc do Podbeskidzia Bielsko-Biała miał ostatnią szansę, żeby uratować miejsce w Ekstraklasie. Wiadomo, nasza liga to nie F1 – „foteli” do obsadzenia jest trochę więcej, zwłaszcza że za moment liga zostanie powiększona. Ciężko było jednak spodziewać się, że ktoś jeszcze sięgnie po tego stopera, jeśli i pod Klimczokiem zawiedzie. Weryfikacja byłaby już zbyt […]
05.04.2021
Felietony i blogi
05.04.2021

„W Żabnie każdy się zna. U fryzjera i w sklepie dowiesz się wszystkiego”

Jakub Wróbel w wywiadzie opowiada nam o tym, jak to jest być napastnikiem, który nie strzelił jeszcze bramki w Ekstraklasie. Ale z piłkarzem Stali Mielec wypożyczonym do Resovii nie tylko przeprowadziliśmy analizę różnic między 1. ligą a najwyższym poziomem rozgrywkowym w Polsce. Wróbel, chyba jedyny na szczeblu centralnym piłkarz z Żabna, opowiedział nam, jak to […]
05.04.2021
Liczba komentarzy: 14
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CM711
CM711
3 miesięcy temu

Wy typowaliście Widzew do awansu, bo nie macie pojęcia o piłce. Jak ktoś ma choćby małe to wiedział, że tym składem węgla i papy nie ma szans awansować, bo oni ledwo co awansowali do 1 ligi, a gdzie tu awans do Ekstraklasy. Różnica między poziomami rozgrywkowymi jest bardzo duża, co pokazują od kilku lat beniaminkowie w Ekstraklasie, z małymi wyjątkami. No i jest jeszcze Fundambu, okrzyknięty przez Zakolaka wielkim talentem, który rozniesie 1 ligę i zaraz wyjedzie do belgijskiej ekstraklay.
Kolejny pierdolenie Zakolaka to dwóch nowych murzynów z Konga, którzy mieli być jeszcze lepsi od Fundambu, a 2 miesiące po przyjeździe do Polski wciąż nie mają żadnego klubu.

Kikk
Kikk
3 miesięcy temu

Korona nie ściągnęła młodzieżowca, ten co to pisał to niech zajmie się czym innym, bo najwyraźniej polska liga go nie za bardzo interesuje. W lipcu nie wiadomo było, czy Korona wystartuje w rozgrywkach, czy będzie bankrut. Sama miał kilku młodzieżowców, z czego 2 odeszło. Ze starego składu zostało im 4 zawodników, to wiadomo priorytetem jest szukanie młodzieżowców. Panie autorze, żenada.

Radek
Radek
3 miesięcy temu
Reply to  Kikk

Sporo młodych zawodników gra w Koronie. Trzeba to oddać.

Kikk
Kikk
3 miesięcy temu
Reply to  Szymon Janczyk

Diaz dopiero co przyszedł i ma 23 lata, ja bym nie oceniał teraz. Cetnarski przyszedł, bo każda drużyna potrzebuje paru doświadczonych, ale niestety, na razie nietrafiony transfer. Korona ma zbieraninę których gdzie indziej nie chcieli, plus paru młodych. To że nie jest ostatnia to i tak dobrze, bo Niemcy zostawili 17mln długu i jeszcze stawiają warunki.

Rrr1910
Rrr1910
3 miesięcy temu

Radomiak potrzebuję! Jedynie kosmetycznych zmian w składzie i powiększenie ławki dobrymi zmienikami! Bo dwaj Diane z kolegą z Barcelony biegają jak juniorzy na pierwszych zawodach! I na wiosnę Radomiak ma szansę nawet na drugie miejsce na koniec! A myślę że gdyby nie granie w Pruszkowie ! To parę punktów było by więcej .

Kikk
Kikk
3 miesięcy temu
Reply to  Rrr1910

2 miejsce pod warunkiem, że nikt nie będzie chciał awansować. Samej gry w piłkę, to jest niewiele. Nieciecza nieźle klepie, a ŁKS ma siłę w ataku, tyle że nie chce im się bronić, taki radosny football. Arka ma ten sam skład co w ekstraklasie. Praktycznie walka powinna być o 4 miejsce.

Piotr
Piotr
3 miesięcy temu
Reply to  Kikk

ŁKS przestal bronić od momentu jak pół drużyny mu covid skasował.
Dąbrowski, Wolski i Klimczak byli rekonwalescentami po pierwszej fali zachorowań w ŁKS, później byli już tylko cieniami zawodników sprzed zachorowań. Wolski może jeszcze się bronił ale też już nie grał tego co wcześniej.
Później doszły kontuzje, kartki i kolejne przemeblowania oraz kolejne zakażenia.
Do tego doszło kilka irracjonalnych sytuacji czerwone kartki Wolskiego czy Corrala, wypaczony przez sędziego wynik w Niecieczy czy pastwisko w Radomiu (ktoś tam strzelił bramkę z gry w ogóle?) i stąd taka końcówka.
O ile z przodu w ŁKS są zawodnicy, którzy indywidualnie potrafią zrobić różnicę, o tyle w obronie już zawodnicy nie dojeżdżali.
Warto przypomnieć, że ŁKS w pierwszych 11 kolejkach stracił ledwie 5 bramek. W kolejnych 5 spotkaniach gdy zbiegły się wszystkie wspomniane problemy 12.

Argumentów z ‚czołówką’ już nie chce mi się obalać, bo to jak wygląda co roku czołówka w 1 lidze to temat rzeka.
Znamienne jednak jest to, że ofensywne grajace drużyny jak Arka czy Chrobry nie zdoałały bramki ŁKS strzelić przed jego problemami.
Gdy skład ŁKS był mocno przetrzebiony to taka Puszcza i Miedź strzeliły po 4 bramki, mimo iż wcześniej na wyjeździe te drużyny strzeliły ledwo po 4 bramki. Na targanym problemami ŁKS podwoili swój dorobek bramkowy.

Stąd wniosek, że ŁKS gra radosną piłkę podszyty jest raczej stereotypem aniżeli chłodną analizą. Gdy ŁKS miał pełną kadre do dyspozycji wykręcił wynik bramkowy 26:5. Gdy był zdekompletowany 10:12.

Jeżeli nie będą popełnione żadne błędy w przygotowaniu, drużyna nie będzie osłabiona i nie wydarzy sie kataklizm, to nikt nie powstrzyma ŁKS od awansu. Być może nawet z 1 miejsca, patrząc przez pryzmat terminarza ŁKS i Termaliki.

Pozdrawiam

Tylko w Chicago
Tylko w Chicago
3 miesięcy temu

Banasik pokazał jaki z niego cudotwórca gdy prowadził Zagłębie Sosnowiec i zawalił awans do ekstraklasy w Głogowie.

Oblizać fiuta
Oblizać fiuta
3 miesięcy temu

Młodzieżowcy mogą oblizać fiuta klubom z I ligi.

ekstraklasa w ubraniu
ekstraklasa w ubraniu
3 miesięcy temu

Radomiak to jest potęga. Grałem nimi w football managerze. Chce ktoś poczytać o moich zmaganiach?

Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Kontaktowa bramka Barcelony. Strzelcem Mingueza (video)

Nie układa się dzisiejszy mecz Barcelonie, Real prowadził do przerwy w El Clasico dość gładko 2:0, choć wydawało się, że nie musiał wrzucać najwyższego biegu. Po przerwie jednak Barca zdobyła bramkę kontaktową. Nie była to na pewno tak piękna bramka jak ta Benzemy, ale gol to gol. Óscar Mingueza zdobywa bramkę kontaktową dla FC Barcelony! […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milik strzela dla Marsylii! Efektowna akcja (video)

Czwarte trafienie w lidze francuskiej Arka Milika, a pierwsze w kwietniu. Polak wyrównał stan gry z Montpellier – Marsylia przegrywała od… 28 sekundy, a Milik strzelił gola do szatni. Milik ładnie zabrał się z piłką, to nie było dobicie do pustaka, jest klasa:     Pan Arkadiusz Milik. pic.twitter.com/yUGR9LSUPi — Dominik Klekowski (@DoKlekowski) April 10, […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Co za bramka w El Clasico! Benzema piętą (video)

Ależ wspaniale zaczęło się El Clasico. Szybko strzelony gol to zawsze tym większa szansa, żeby pojawiły się emocje, żeby mecz jeszcze bardziej się otworzył. Ale jeszcze jest kwestia JAK padł ten gol. Cała akcja dynamiczna, ale wykończenie Benzemy – kapitalne. Totalny luz, pięta, prosto do siatki. Karim Benzema rozpoczyna strzelanie w El Clásico! ⚽Francuz KA-PI-TAL-NIE […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milan wygrywa, Zlatan z czerwoną kartką

Ze Zlatanem trudno się nudzić. Dzisiaj pomógł Milanowi pokonać Parmę, ale też wyleciał z boiska. Powód? Miał obrazić arbitra. Czerwona kartka Zlatanowi przytrafiła się po godzinie gry, gdy Milan prowadził 2:0. Nie wiadomo jeszcze co dokładnie powiedział arbitrowi Maresce, ale ten arbiter słynie z tego, że się nie patyczkuje. Ostatnio potrafił bez ceregieli wlepić Conte […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Makowski opuszcza „Klub Zero”. Gol w 65 meczu Ekstraklasy

Klub Zero, czyli piłkarze, którzy grają w Ekstraklasie, grają, potem jeszcze trochę grają, a bramek z tego nie ma. Dzisiaj z tego szacownego grona wypisał się Tomasz Makowski. Makowski może jest defensywnym pomocnikiem, no ale jednak – środek pola, można być dalej od bramki. A jednak zdążył się dorobić rangi zawodnika bez właściwości ofensywnych. Przed […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Salinas: – Kto wygra El Clasico, zostanie mistrzem Hiszpanii

Ilu ekspertów, tyle głosów. Przed dzisiejszym El Clasico wrze w mediach, oczywiście szczególnie hiszpańskich, ale nie tylko. Ciekawą wypowiedź dał Julio Salinas, gwiazda Barcy czasów Dream Teamu Johana Cruyffa. Salinas w „El Mundo Deportivo” zwrócił uwagę, że to szalony sezon dla obu ekip, jedni i drudzy mieli sporo wybojów. Niemniej już się z tego mniej […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Składy przed El Clasico

KARTY ODKRYTE! Zidane i Koeman podali już składy na dzisiejszy hiszpański szlagier, czyli oczywiście El Clasico. Zestawienia prezentują się tak i trzeba przyznać, że nie ma w nich większych niespodzianek: REAL: Courtois – Vazquez, Nacho, Militao, Mendy – Kroos, Casemiro, Modrić, Valverde, Vinicius – Benzema. BARCELONA: Ter Stegen – Mingueza, Araujo, Lenglet, Dest, Alba – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Helik zagra o Premier League?! Baraże coraz bliżej

Michał Helik nie miał może za dobrego wejścia do reprezentacji Polski, był jednym z przegranych pierwszego zgrupowania Paulo Sousy. Ale w Championship pozostaje konsekwentny, a jego Barnsley jest rewelacją sezonu. Dzisiaj Barnsley z Helikiem w składzie wygrało 2:0 z Middlesbrough. Zespół, który miał walczyć o utrzymanie, na pięć kolejek przed końcem sezonu zajmuje miejsce premiowane […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Runjaic: – Napastnikiem numer jeden jest cała drużyna

Pogoń Szczecin dość spokojnie ograła dzisiaj Wisłę Płock, będąc zdecydowanie lepszym zespołem. Gola strzelił Benedyczak, a więc nie dziwi, że na konferencji pomeczowej Kosta Runjaic usłyszał pytanie o hierarchię napastników. Nie da się ukryć, temat snajperów w Pogoni pozostaje problematyczny od jakiegoś już czasu. Rozwiązaniem mieli być zarówno Manias w zeszłym sezonie, jak i Zahović […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Koeman: – Real spotyka za dużo krytyki

Kurtuazja kurtuazją, jest normą ze strony trenerów przed każdym meczem. Ale Ronald Koeman brzmiał przekonująco, gdy mówił, że Real Madryt jest lepszy niż się mówi, a krytyka tego zespołu jest przesadzona. Real jest na trzecim miejscu z 63 punktami, dwa za Barceloną, a trzy za liderem, Atletico. Te różnice więc faktycznie nie są duże – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Sandecja nie przestaje zadziwiać. Kolejne zwycięstwo

Niebywała jest forma Sandecji w ostatnich tygodniach. Jeżdżą po Polsce i po prostu wygrywają. Metamorfoza o 180 stopni,  bo ten zespół na początku sezonu był synonimem dostarczyciela punktów. Dziś Sandecja ograła Zagłębie Sosnowiec. Sandecja, która do 13 kolejki nie wygrała ani jednego meczu, od tamtej pory wygrywa jak leci. Przez kolejne jedenaście kolejek trzech punktów […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Liverpool wreszcie wygrywa na Anfield. Przerwana passa (video)

 Ten sezon dla Liverpoolu już jest do zapomnienia, ale przynajmniej wstydu od teraz będzie trochę mniej. Liverpool wreszcie wygrał u siebie mecz. Anfield, legendarny obiekt, był wyjątkowo kurtuazyjny – The Reds dziś przeciwko Aston Villi wygrali dopiero swój pierwszy domowy mecz w 2021 roku. Przypomnijmy jak to się w tym roku na Anfield układało: – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Tylko remis Bayernu w Bundeslidze (video)

Nie był to najbardziej wyjściowy skład Bayernu w historii. Niemniej i tak Bayern był faworytem meczu z Unionem Berlin. Ale stołeczny klub postawił twarde warunki i wywozi z Monachium remis. – Bouna Sarr, 424 minuty w tym sezonie BuLi – Tiago Dantas, 69 minut – Josip Stanisić, który debiutował w tym sezonie Bundesligi W eksperymentalnym […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

45 minut Piątka, rozczarowujący mecz Herthy

Tylko 45 minut zagrał dzisiaj Krzysztof Piątek dla Herthy Berlin. Polak wszedł po przerwie, ale nie zdołał strzelić gola. Hertha zremisowała 2:2 z Borussią Moenchengladbach, co w Berlinie muszą traktować jako duże rozczarowanie. Powód? Yannick Sommer wyleciał w 17 minucie, a więc prawie cały mecz Gladbach grało w osłabieniu. A jednak schodzili do przerwy z […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Odejście po sezonie? Optymistyczne to założenie Sobolewskiego

Radosław Sobolewski w trakcie ostatniego tygodnia ogłosił, że niedługo, bo wraz z końcem sezonu, przestanie być trenerem Wisły Płock. Cóż. Wydaje się, że ta deklaracja może być tylko wyprzedzeniem ruchu działaczy – Nafciarze bowiem znów nie wygrali. I okej – nie jest żadnym wstydem porażka z Pogonią w Szczecinie, wszak mowa o wiceliderze Ekstraklasy. Sęk […]
10.04.2021