post Avatar

Opublikowane 07.10.2020 11:55 przez

Szymon Janczyk

Pierwszoligowy klub z niezłym ambarasem w środku? O, to coś nowego. Tym razem bałagan dotyczy Sandecji Nowy Sącz, która próbuje wybrać nowego trenera. Próbuje to dobre słowo, bo mimo że sprawa była już przesądzona, nastąpił zwrot o 180 stopni. Efekt? Do meczu z Widzewem coraz bliżej, a „Sączersi” nie wiedzą, na czym stoją. Ale gdyby tylko o to chodziło, machnęlibyśmy ręką. Ciekawsze są jednak kulisy całego zamieszania. 

Krótkie tło sytuacji. W Nowym Sączu od dłuższego czasu nieźle się miotają. Chronologiczny przebieg wydarzeń: zwolnienie trenera Tomasza Kafarskiego na cztery kolejki przed końcem sezonu. Powód był taki, żeby ratować ligę, choć tak naprawdę uznawanie, że była ona zagrożona, to spora przesada. Oczywiście, Sandecja była w ogonie stawki, tabela wyglądała wówczas tak.

Natomiast trzeba pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze w znacznie większym kryzysie były wtedy Olimpia Grudziądz czy GKS Jastrzębie. Po drugie tabela była tak płaska, że Sandecja była też sześć punktów od strefy barażowej. W każdym razie do Nowego Sącza przychodzi duet Marcin Jałocha i Piotr Świerczewski. Liga zostaje utrzymana, zmianę okrzyknięto sukcesem. Tyle że ten duet pożegnał się z klubem po zakończeniu sezonu i trzeba było znaleźć nowego trenera. Padło na Piotra Mandrysza, co biorąc pod uwagę jego ostatnie osiągnięcia, było wyborem zagadkowym.

Spoiler: nie zaskoczyło. Bilans siedmiu meczów Mandrysza z Sandecją to siedem porażek, bramki 4:19. Początkowo trener bronił się rozbitym okresem przygotowawczym, bo „Sączersi” mieli problemy przez COVID. Ale zespół od dłuższego czasu problemów już nie ma, ba – pozyskano nawet nowych graczy, a poprawy nie widać. I tu zaczyna się cała historia.

Powrót Tomasza Kafarskiego?

Wtorek, godz. 11.36. Janekx89 informuje, że Piotr Mandrysz jest bliski zwolnienia z Sandecji. Specjalnie to nie dziwi, choć trener jeszcze niedawno zapowiadał, że „Sączersi” wkrótce będą jak ŁKS. Ale całość kadencji Mandrysza, łącznie ze ściągnięciem do klubu swojego syna, to po prostu porażka. Niedługo potem Janekx89 sprzedaje aktualizację: Tomasz Kafarski bliski powrotu do klubu. Tak, ten sam Tomasz Kafarski, który niedawno został zwolniony, ale – mimo kuriozalnych okoliczności tego rozstania – rozstał się z Sandecją w dobrych relacjach. Wiele osób to jemu przypisuje utrzymanie. I specjalnie nas to nie dziwi, bo choć Piotr Świerczewski jest mega sympatycznym gościem, to gdy rozmawiamy z osobami z klubowego otoczenia, kadencję jego i Marcina Jałochy, podsumowują tak:

  • gra w dziadka na treningach
  • impreza po utrzymaniu

WIDZEW WYGRA Z SANDECJĄ, HANDICAP 0:1 – KURS 2.50 W TOTALBET!

Koniec. Ale okej, rozumiemy, że czasu było niewiele, a sam ruch był motywowany chęcią poprawienia atmosfery. Sam Świerczewski mówił później w „Przeglądzie Sportowym”, że miał żal, bo jakkolwiek patrzeć zadanie wykonał. Mógł więc liczyć na kontynuowanie pracy. – Wycofałem się. Nie bez żalu zresztą, bo planowałem poświęcić czas i pracę, by klub, bliski mojemu sercu podążał w kierunku rozwoju, a nie… niedorozwoju. Absolutnie nie widzę przed nim przyszłości. Dryfuje w kierunku zaścianka, a mnie działanie w organizacyjnej partyzantce już nie bawi. 

Wydaje się, że „Świr” z oceną realiów Sandecji wiele się nie pomylił. Pod wpisem Janekxa jeden z użytkowników napisał, że trener Kafarski wraca z Nowego Sącza i trenerem Sandecji nie będzie. Sprawdziliśmy tę informację i faktycznie: Kafarski był już wstępnie dogadany z klubem, natomiast potem zdarzyły się dwie sprawy.

  • sam zainteresowany jednak się rozmyślił
  • zatrudnienie Kafarskiego zablokowało miasto, czyli właściciel klubu (który jednocześnie szuka inwestora, bo najchętniej pozbyłby się konieczności utrzymywania Sandecji z własnej kieszeni)

O co w tym w ogóle chodzi?

Radosław Mroczkowski faworytem nowego prezesa

Na południu Polski usłyszeliśmy, że Tomasz Kafarski ma przeciwników nie tylko w ratuszu, ale i w osobie Pawła Cieślickiego. Czyli byłego dyrektora Sandecji i przyszłego prezesa tego klubu, który funkcję obejmie w listopadzie. Wydaje się to prawdopodobną wersją, bo gdy zapytaliśmy przyszłego prezesa o to, czy faktycznie Kafarski był już dogadany, ale decyzję zablokowano. – Nic o tym nie wiem. Ze mną to nie było absolutnie ustalane. Zresztą jak mógłby taki ruch być zrobiony, skoro pan Kafarski był parę miesięcy wyrzucony z Nowego Sącza? Nie ma o czym mówić, panowie Świerczewski i Jałocha uratowali ligę, więc to błędna informacja – usłyszeliśmy.

Przyszły prezes Cieślicki w Sandecji już pracował, ale w roli dyrektora. Wówczas „Sączersi” awansowali do Ekstraklasy, a autorem tego sukcesu był Radosław Mroczkowski, który według informacji podanych kilka dni temu przez Michała Śmierciaka, lokalnego dziennikarza, był widziany na ostatnim meczu ligowym klubu z Nowego Sącza. Wspominamy o tym dlatego, żeby połączyć kropki. Bo Cieślicki – jak słyszymy w klubowym otoczeniu – jest dużym zwolennikiem powrotu trenera Mroczkowskiego do klubu. On sam potwierdza nam zresztą, że taki temat istnieje. – Jest jednym z kandydatów, ale tych kandydatur może być do jutra kilka. Będziemy taką ewentualną informację podawać, sytuacja jest bardzo ciężka. Chcemy na spokojnie to wszystko poukładać, żeby nie robić ruchów, które mogłyby zaszkodzić klubowi.

SANDECJA: WYGRANA LUB REMIS Z WIDZEWEM? KURS 2.15 w TOTOLOTKU!

Jeszcze wczoraj słyszeliśmy, że powrót Mroczkowskiego jest niemal pewny. Natomiast sytuacja – znów – trochę się skomplikowała. Bo o ile Cieślicki widzi w byłym trenerze Sandecji autora historycznego sukcesu, to są też tacy, którzy pamiętają, że jest to, cytując Adama Mickiewicza, jeden wielki paliwoda, kłótnik. Wielką tajemnicą to nie jest, bo przecież charakter Mroczkowskiego dawał o sobie znać wielokrotnie, nawet za czasów pracy w Nowym Sączu. Powstało jednak pytanie: co z tym fantem zrobić?

Piotr Mandrysz pracuje, ale czeka na ścięcie

Przyszły prezes słusznie określił położenie Sandecji jako trudne. Najpoważniejszą przeciwwagą dla kandydatury Radosława Mroczkowskiego jest trenerski tandem, o którym informowała „Gazeta Krakowska” – Janusz Świerad i Dariusz Marzec. Świerad w przeszłości był już w sztabie nowosądeckiej ekipy, stąd zaproponowano mu posadę. Jednak, jako że ostatnio pracował w roli asystenta Dariusza Marca, który niejako poświęcił dla niego pracę w Stali Mielec, chce być lojalny wobec Marca i powiedział: albo obaj, albo żaden. To okazało się dla Sandecji pewnym kłopotem finansowym. W końcu trzeba pamiętać, że wówczas oprócz opłacania dwóch trenerów w klubie, trzeba byłoby płacić także trzeciemu – zwolnionemu Piotrowi Mandryszowi. Dla Sandecji, która ostatnimi czasy bieduje, nie jest to zbyt dobre rozwiązanie.

No właśnie, Piotr Mandrysz, co z nim? Paweł Cieślicki przyznał nam, że wciąż ma kontrakt z Sandecją i zwolniony nie został. Słyszeliśmy także, że prowadził wtorkowy trening „Sączersów”. To kolejny absurd i sytuacja, której szczerze nie zazdrościmy. Bo choć często krytykowaliśmy ostatnie wyniki Mandrysza, to jednak trochę mu współczujemy. Przecież dobrze wie, że wszyscy dookoła dyskutują już tylko o jego następcy i tylko przeciąganie liny między walczącymi o wpływy powoduje, że nadal jest na stanowisku. Po spotkaniu z Zagłębiem Mandrysz mówił, że drużyna wyglądała, jakby wyszła gotowa na ścięcie. Strach pomyśleć, jak Sandecja będzie wyglądała w meczu z Widzewem, bo obecne zamieszanie na pewno jej nie pomoże.

WIDZEW – SANDECJA, BTTS NIE – KURS 2.01 W EWINNER!

Paweł Cieślicki w rozmowie z GOL24.pl powiedział, że Sandecję chce budować wokół nowych osób. Szanujemy tę wizję i absolutnie nowego prezesa nie przekreślamy. Natomiast patrząc na to, że odbudowywanie „Sączersów” zaczyna się od tak absurdalnej walki o wpływy, mamy pewne obawy. Tak powrót do opcji z Kafarskim, jak i z Mroczkowskim, pokaże, że pierwszoligowiec drepcze w miejscu i zatacza koło. Tyle że pewna różnica w tym wyborze jest. Bo mimo że obaj mają w Nowym Sączu pewne sukcesy, to słyszymy, że jak przyszły prezes Cieślicki był jednym z niewielu przeciwników powrotu Tomasza Kafarskiego, tak jest też jednym z niewielu zwolenników zatrudnienia Radosława Mroczkowskiego.

A skoro tak, to za parę miesięcy możemy spotkać się w tym samym miejscu i znów zadać pytanie: co poszło nie tak?

SZYMON JANCZYK

Fot. Newspix

Opublikowane 07.10.2020 11:55 przez

Szymon Janczyk

Liczba komentarzy: 9
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zaki
zaki
3 miesięcy temu

A żeby było mało, Cieslicki jednak nie zostanie nowym prezesem od listopada. Czyli prawdopodobnie nie Mroczkowski

Ewander Holifild
Ewander Holifild
3 miesięcy temu

Tarasia niech wezmą, solidny pierwszoligowy trener Przy okazji będzie trochę kolorytu na ławce podczas spotkań a później na konferencjach.

j3bał cie pluszak
j3bał cie pluszak
3 miesięcy temu

dawaj SMÓŁKĘ za Mandrysza

Obser
Obser
3 miesięcy temu

Dariusz dzwigala na trenera lub oiotr nowak a co di sandecji nieprzemyslane transfery sandecja powinna grac 3 obroncami

j3bał cie pluszak
j3bał cie pluszak
3 miesięcy temu
Reply to  Obser

dariusz dźwig czy dariusz, gała

j3bał cie pluszak
j3bał cie pluszak
3 miesięcy temu

Piotr Nowak, tak sprawdził się wyśmienicie niegdyś w Lechii,
to już nie wróci (w gdańsku)

Kriso
Kriso
3 miesięcy temu

Maćka Stolarczyka brać!

tolep
tolep (@tolep)
3 miesięcy temu

Ile taki Jałocha kasował za rolę słupa?

Jan
Jan
2 miesięcy temu

Mandrysz się skończył. Szkoda ludzi, którzy mu zawierzyli zawodowo i prywatnie bo okazał się kawałem….

Weszło
22.01.2021

Sobota w Weszło.FM!

Sobotę na Weszło FM rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem. Na naszej antenie pojawi się komentarz Kamila Gapińskiego do meczu Polska – Węgry, ale nie zabraknie też piłkarskich emocji. Szczegóły poniżej. 9:30-11:30 „Dwójka bez sternika” O poranku powitają was Wojciech Piela i Monika Wądołowska. Ten duet gwarantuje dużo humoru i dawki pozytywnej […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

PowerPlay. Czy Milik zatrzyma rozpędzone AS Monaco?

Ostatni weekend przed powrotem Ekstraklasy to doskonała okazja, by przyjrzeć się ligom, które wkrótce już zupełnie stracimy z horyzontu. Zwłaszcza, że sporo się w Europie dzieje, grają już na przykład Chorwaci czy Czesi. W naszym tradycyjnym PowerPlayu postaramy się przybliżyć parę kursów z nieoczywistych kierunków. Zapraszamy na garść naszych pomysłów weekendowych, wraz przekierowaniami do naszych […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

„Jacek Magiera powinien dołączyć do sztabu Sousy”

– W Sheratonie pewna pani prowadziła kwiaciarnię i mówiła po angielsku. Gdy Leo nie miał nikogo wokół, a zobaczył, że w gazecie jest napisane słowo „Beenhakker”, to sobie je podkreślał, szedł do kwiaciarni i pytał się, co to znaczy, co tutaj napisał Roman Kołtoń? Ona mu mówiła: – Nie chciałby pan tego usłyszeć – wspomina […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Paulo Sousa i przygoda w Chinach: rozczarowanie z okolicznościami łagodzącymi

Z trenerskiej kariery Paulo Sousy o chińskim epizodzie wiadomo chyba najmniej. Najczęściej kwituje się go teraz na zasadzie „no, nie za bardzo mu tam poszło” i w sumie tyle. Zagłębiamy się więc nieco bardziej w ten etap jego pracy, bo wyłania się tu kilka bardzo ciekawych wątków. W jakim sensie historia klubu, do którego trafił […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Jaki styl nada Sousa reprezentacji? Kilku piłkarzy skorzysta | ANALIZA

Wybór Paulo Sousy na nowego selekcjonera wzbudził sporo kontrowersji. Kibice i dziennikarze z miejsca ruszyli do wertowania jego średnich punktowych w poprzednich klubach. Trwa sprawdzanie opinii na temat tego, jaki był w szatni. Ale wydaje się, że w tym wszystkim pomija się wątek tego, jaki Sousa miał plan na drużyny, które prowadził. Przecież największy zarzut […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

W jednym rzędzie z Giggsem, Bestem i Ibrahimoviciem

Jednym z najszerzej komentowanych wątków wczorajszej konferencji prasowej Zbigniewa Bońka były jego rozmowy z Robertem Lewandowskim. Nie wiadomo właściwie w końcu, czy to prezes zadzwonił do kapitana reprezentacji, czy odwrotnie, czy stało się to przed podjęciem decyzji o zwolnieniu Jerzego Brzęczka, czy już po rozmowie z selekcjonerem. Dwa dni przed czy dwie godziny po. To […]
22.01.2021
Weszło Extra
22.01.2021

Proste błędy zamazywały trud i odwagę

– Ciężko po takim awansie nagle wszystko przekreślić, odstawić ludzi, którzy wywalczyli ten awans. Zadziałało nasze dobre serce. Ale jak w powiedzeniu – masz miękkie serce, to musisz mieć twardy tyłek. I tego najbardziej żałuję – mówi Krzysztof Brede analizując, co poszło w Bielsku nie tak. Dlaczego Podbeskidzie popełniło typowe błędy beniaminka? Co zrobić, gdy […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

STANOWISKO #42 – NIE PŁAKAŁEM PO BRZĘCZKU

Zdaniem Krzysztofa Stanowskiego, Jerzy Brzęczek dostał niezwykły komfort – za 10 czy 20 lat będzie mógł opowiadać, że gdyby nie jego zwolnienie, Polska wygrałaby Euro. I w sumie prawda: komu się będzie wówczas chciało wytykać, że nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Po więcej zapraszamy do oglądania Stanowiska.
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Cztery lata dyskwalifikacji za kroplówki. „Skandal i pokazówka”

Pamiętacie „aferę kroplówkową”, do jakiej doszło w Pogoni Siedlce? Zaistniała „dobra okazja”, by o niej przypomnieć. Sześciu piłkarzy zamieszanych w przyjmowanie niedozwolonych wlewów dostało po tyłku najmocniej, jak tylko się dało. Tomasz Margol, Marcin Kozłowski, Piotr Smołuch, Kacper Falon, Aya Diouf oraz Sebastian Krawczyk zostali w ostatnich dniach ukarani czterema latami bezwzględnej dyskwalifikacji. To maksymalna […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Z żebrakami na szczyt. Sousa zbudował graczy i ostatni sukces Fiorentiny

Był 27 września 2015 roku, Paulo Sousa uśmiechał się od ucha do ucha. Jego Fiorentina właśnie pokonała Inter 4:1. To był prawdziwy festiwal, pokaz siły. Po 23 minutach gry Viola prowadziła już 3:0. Po 31 minutach grała z przewagą jednego zawodnika. Końcowy gwizdek oznaczał, że zespół z Florencji został właśnie liderem Serie A. – Też […]
22.01.2021
Bukmacherka
22.01.2021

Glik czy Linetty? Kto górą w „polskim” starciu w Serie A?

Benevento po fatalnej wpadce z Crotone. Torino po kompromitującym remisie ze Spezią, na dodatek już bez trenera Marco Giampaolo, który wreszcie wyleciał z posady. Ciekawie zapowiada się dzisiejsze starcie klubów Kamila Glika i Karola Linettego, choć pewnie reprezentanci Polski woleliby jednak wzbudzać zainteresowanie w nieco inny sposób niż marną formą swoich zespołów. No i własną […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Od Sousy oczekuję normalności. Na przykład prawego obrońcy na prawej obronie

Wszyscy mówią o zaletach i wadach Paulo Sousy. W Szwajcarii i Izraelu czy na Węgrzech był bardzo dobry, na początku we Włoszech też, ale potem szło mu już gorzej i nie wiadomo, czy poradzi sobie z reprezentacją, skoro nie ma w tej kwestii wielkiego doświadczenia. A taktyka? Lubi grać na trzech obrońców. Czy my będziemy […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Strój piłkarski jest wygodniejszy niż dyrektorska marynarka

Dlaczego dwa razy dziennie musi ładować telefon? Od kiedy wiedział, że po zakończeniu kariery obejmie stanowisko dyrektora sportowego Zagłębia Lubin? Jak przygotowywał się do nowej roli? Od kogo zaczerpywał rad? Kto jest jego największym wzorem? Jak przebiega jego współpraca z Martinem Sevelą? Czy Łukasz Poręba odejdzie już zimą i czy sprowadzenie napastnika to priorytet dla […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Nikogo pokroju Lewandowskiego. 10 najlepszych piłkarzy, z którymi pracował Sousa

Poukładanie sobie relacji z Robertem Lewandowskim i wykorzystanie jego piłkarskiego potencjału. Gdy popatrzymy na listę zadań stojących przed Paulo Sousą, być może właśnie to jest pierwsza pozycja. Potrafił to zrobić (przynajmniej w zadowalającym stopniu) Adam Nawałka, który coś z tą kadrą ugrał, kompletnie nie potrafił Jerzy Brzęczek i wspominać będziemy go źle – tym bardziej, […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Defensywa, zaślepienie 3-5-2 i trudny charakter. O klęskach Paulo Sousy

Zbigniew Boniek stwierdził na konferencji prasowej ogłaszającej nominację nowego selekcjonera, że każdy z kim rozmawiał, mówił mu, że Paulo Sousa jest topowym trenerem. Nie wątpimy w prawdomówność prezesa. Na ocenę tego sformułowania względem reprezentacji Polski przyjdzie jeszcze czas, ale ziarno wątpliwości w tej kwestii sieją dwie niekrótkie przygody w karierze Portugalczyka – pierwsza na zapleczu […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

PRASA. Piechniczek: Dla niektórych mecz ligowy wydawał się ważniejszy niż mecz reprezentacji

W piątkowej prasie oczywiście głównie echa zatrudnienia Paulo Sousy na stanowisku selekcjonera. Jan Tomaszewski doradza mu, by nie uczył się polskiego. Grzegorzowi Mielcarskiemu żal Jerzego Brzęczka. A Antoni Piechniczek sugeruje, że niektórym kadrowiczom trzeba będzie przywrócić maksymalną motywację odnośnie meczów reprezentacji. Do tego ciekawa rozmowa z trenerem GKS-u Tychy Arturem Derbinem, rozmówka o Bartoszu Białku […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Między Turynem a Dortmundem. Paulo Sousa i jego dwa lata na szczycie

Ottmar Hitzfeld nie posiadał się z dumy, komentując sensacyjne zwycięstwo Borussii Dortmund nad Juventusem w finale Ligi Mistrzów z 1997 roku. – Zwyciężyliśmy z drużyną złożoną z niesamowitych piłkarzy. Z drużyną, która od dwóch lat była praktycznie niepokonana w Europie. Sprawiliśmy wielką niespodziankę – zachwycał się niemiecki szkoleniowiec. Rzecz jasna triumf w Champions League miał […]
22.01.2021
Anglia
21.01.2021

KOM-PRO-MI-TA-CJA na Anfield. Burnley pokonuje Liverpool!

Jasne, Liverpoolowi ostatnio nie szło. Trzy remisy w trzech ostatnich meczach słabo świadczyły o dyspozycji The Reds. W związku z tym można było się nastawić, że z Burnley łatwo nie będzie. Ale tak szczerze mówiąc, to na kim się Liverpool miał przełamać, jeśli nie na The Clarets?  Podopieczni Seana Dyche’a dostali w łeb w dwóch […]
21.01.2021