post
Michał Kołkowski

Opublikowane 26.04.2020 15:55 przez

Michał Kołkowski

Na czele ekipy gości Pablo Cesar Aimar, późniejsza gwiazda hiszpańskiej i portugalskiej ekstraklasy. Z kolei dowódcą gospodarzy Juan Roman Riquelme, któremu w przyszłości nie powiedzie się wprawdzie w FC Barcelonie, ale nie przeszkodzi mu to w uzyskaniu statusu zawodnika kultowego w barwach Villarrealu.

Wokół Aimara między innymi Javier Saviola, Juan Pablo Ángel, Roberto Oscar Bonano, Diego Placente, Mario Yepes, Eduardo Berizzo. Za plecami Riquelme tacy zawodnicy jak Martín Palermo, Óscar Córdoba, Walter Samuel, Jorge Bermúdez, Hugo Ibarra i Rodolfo Arruabarrena. Krótko mówiąc, cała plejada bardzo znaczących postaci południowoamerykańskiej piłki, z których znaczna część porobiła co najmniej niezłe kariery na Starym Kontynencie.

24 maja 2000 roku. Boca Juniors kontra River Plate.

Odwieczni rywale znowu przeciwko sobie. Tym razem nie tylko w walce o prestiż i panowanie w Buenos Aires, bo stawką spotkania jest też półfinał Copa Libertadores.

Pierwsza konfrontacja zakończyła się minimalnym zwycięstwem River Plate. Gospodarze zatriumfowali na Estadio Monumental 2:1 po trafieniach Ángela i Savioli. Jedyną bramkę dla przyjezdnych zdobył natomiast Riquelme. Liderzy obu zespołów stanęli zatem na wysokości zadania. Trudno to oczywiście nazwać pokaźną zaliczką ekipy Los Millonarios, ale jakąś presję udało się na Boca Juniors nałożyć. Tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę w jakim stylu obie drużyny w ogóle doprowadziły do ćwierćfinałowego Superclásico. Boca w fazie grupowej nie zachwycało, a w 1/8 miało spore problemy, by wyrzucić za burtę ekwadorski El Nacional. Drużynę groźną, lecz nie jakoś szczególnie mocną. Tymczasem River Plate wręcz zmiażdżyło przeciwników z Paragwaju, ekipę Cerro Porteño. W Asunción goście z Argentyny wygrali aż 4:0, a tercet Aimar – Ángel – Saviola sprawiał wrażenie niemożliwego do wyhamowania. Rywale zostali właściwie zdeklasowani. Równolegle na poziomie ligowym Los Millonarios też nie mieli sobie równych i górowali nad Boca.

Należy zresztą pamiętać, że River swój ostatni sukces w Copa Libertadores odniosło całkiem niedawno, bo w 1996 roku, choć zespół był jeszcze wówczas skoncentrowany wokół takich postaci jak Hernán Crespo, Ariel Ortega czy Enzo Francescoli. Tymczasem żeby przypomnieć sobie Boca Juniors triumfujących w najważniejszych kontynentalnych rozgrywkach Ameryki Południowej, trzeba by było sięgnąć pamięcią znacznie głębiej, aż do lat siedemdziesiątych. Na przełomie wieków głód sukcesu wśród stałych bywalców La Bombonery sięgał już zenitu.

No i czy można sobie wyobrazić lepszy moment dla przełamania kiepskiej passy niż Superclásico? Jest to wszak najbardziej zajadła rywalizacja derbowa nie tylko w Buenos Aires, nie tylko w Argentynie, ale prawdopodobnie w całym piłkarskim świecie.

24 maja 2000 roku. La noche perfecta, jak napiszą o tym spotkaniu argentyńskie media.

“Noc idealna”.

***
Ludzie mi mówią, że zostałem dotknięty czarodziejską różdżką. Zasypują mnie listami, w których piszą, że jestem wyjątkowym piłkarzem. Ale, z całym szacunkiem dla kibiców, ja w to nie wierzę. Jestem tym samym facetem, który w wieku siedemnastu lat jeździł motocyklem po ulicach La Platy i codziennie pakował się w jakieś kłopoty.
Martín Palermo
***

Jak zwykle przed Superclásico, tak i w maju 2000 roku trudno było snuć jakieś precyzyjne prognozy odnośnie rezultatu spotkania. Atmosfera derbowych konfrontacji w Buenos Aires jest zwykle tak gęsta, że właściwie nigdy nie wiadomo, komu te emocje finalnie zaszkodzą, a kogo napędzą do wzniesienia się na wyżyny możliwości. Łatwo się w takich okolicznościach po prostu zagrzać. Wyjść na murawę przemotywowanym, gdy naprzeciwko pojawia się przeciwnik do tego stopnia znienawidzony. Bohaterowie starć River z Boca na boisku muszą dźwigać bagaż wielu dekad rywalizacji, która w pewien sposób zdefiniowała spojrzenie na futbol w Ameryce Łacińskiej.

Tłumaczyliśmy na Weszło: “Wszystko zaczęło się w portach Buenos Aires, gdzie Boca i River dzieliły między siebie doki. Z czasem River wyemigrował na północ, do nowobogackiej dzielnicy, zostawiając Boca w slumsach południa. Bogaci kontra biedni. Ci, którzy mają, kontra ci, którzy chcą mieć – taki kontekst społeczny towarzyszył tym starciom od zarania. Co więcej, są to derby pionierskie. Pionierskie w tym sensie, że wcześniej na kontynencie nie rozgrywano spotkań takiej wagi i rangi, nigdzie lokalny mecz nie osiągnął tak istotnego statusu. W rezultacie Superclásico stało się szablonem dla całej Ameryki Południowej. Wzorem tego jak powinno wyglądać kibicowanie w latynoskim stylu, jaka powinna być temperatura na trybunach, jak stworzyć atmosferę piłkarskie święta.

Te tradycje – podlane ostrą, wielokontekstową rywalizacją – sprawiają, że na żaden mecz grupy kibicowskie tak się nie spinają pod względem oprawy. Dochodzi do tego, że stacje telewizyjne, które nie uzyskają praw do transmisji, wciąż walczą o prawo do wyemitowania zajawek z tego, co działo się na trybunach”.

Nie inaczej było w omawianym starciu.

Kibice zgromadzeni na trybunach La Bombonery kipieli z emocji jeszcze przed pierwszym gwizdkiem arbitra. A im dłużej spotkanie trwało, tym większa była ekscytacja wśród sympatyków Boca Juniors. W końcu przerodziła się ona w dziką euforię.

Pablo Aimar i Juan Riquelme.

Obie strony przystąpiły do meczu osłabione. Przede wszystkim, na ławce rezerwowych spotkanie musiał rozpocząć Martín Palermo, wielki gwiazdor Boca, który w listopadzie 1999 roku zerwał więzadła krzyżowe w prawym kolanie. Super-strzelec nie od razu zrozumiał powagę swojego urazu i postanowił pozostać na boisku, pomimo olbrzymiego, nasilającego się bólu. Zdobył nawet swoją setną bramkę w argentyńskiej ekstraklasie grając de facto na jednej nodze. To wszystko pogłębiło kontuzję i Palermo nie zdążył przygotować optymalnej formy na ćwierćfinały Copa Libertadores. Lekarze oznajmili mu początkowo, że rehabilitacja może potrwać nawet przez rok. Argentyńczyk nawet nie chciał o tym słyszeć. Maksymalnie się zmobilizował, więc szkoleniowiec klubu, Carlos Bianchi, postanowił ten wysiłek docenić. Znalazł dla napastnika miejsce wśród rezerwowych.

La Bombonera powitała Palermo z wielką pompą, lecz nie zanosiło się, by El Titán miał zameldować się na murawie. Choć Bianchi niezwykle go sobie cenił. – Nie mam drugiego takiego napastnika w składzie. Odczuwamy jego nieobecność – mówił szkoleniowiec.

Jego słowa nie były zresztą wielce odkrywcze. Palermo wypadł z gry mając na koncie czternaście goli w trzynastu ligowych występach.

W ekipie River Plate nie mógł z kolei wystąpić Cristian Ledesma, który wystąpił w pierwszym, zwycięskim spotkaniu na Monumental. Powiedzmy sobie jednak wprost, że brak Ledesmy nie był aż tak dokuczliwy jak nieobecność Palermo. Twierdzono nawet, że powrót napastnika na ławkę to gra psychologiczna. El Titán cieszył się bowiem reputacją kata River. I zdaje się, że w pewnym sensie Américo Gallego, szkoleniowiec Los Millonarios, dał się na te gierki nabrać. Wysłał bowiem na boisko jedenastkę zestawioną wyjątkowo bojaźliwie. Postawił na sześciu obrońców w wyjściowym składzie – czterech klasycznie z tyłu, dwóch wplątanych do drugiej linii. Gallego głęboko wierzył w moc tercetu Aimar – Ángel – Saviola. Zakładał, że trójka tak kreatywnych zawodników poradzi sobie w ofensywie nawet bez wielkiego wsparcia od pozostałych zawodników.

Cóż, do pewnego momentu strategia gości sprawdzała się wyśmienicie. Pierwsza połowa rewanżowego Superclásico zakończyła się wynikiem remisowym, który premiował River Plate. Ale po przerwie Los Xeneizes całkowicie odmienili obraz gry.

– Co zadecydowało o tym, że Boca odmieniła losy dwumeczu? – zastanawiał się Elias Perugino z magazynu El Gráfico. – Postawa zwycięzcy. Kto miał dostęp do szatni po porażce Boca na Estadio Monumental, ten do dziś pamięta temperaturę dyskusji między zawodnikami i trenerem. To tam narodziła się strategia przed rewanżem: zostawić na boisku życie. Tam zapadły też kluczowe decyzje. Po pierwsze, postawić na zmienników w spotkaniu ligowym, bo tam tytuł i tak jest już poza zasięgiem, a kluczowi zawodnicy zaznają trochę odpoczynku. Po drugie, poważnie pomyśleć nad włączeniem Palermo z powrotem do kadry meczowej.

Druga połowa starcia z River to jeden z największych piłkarskich popisów w całej historii derbów Buenos Aires.

Odrabianie strat rozpoczął po godzinie gry Marcelo Delgado, choć pierwsza bramka dla Los Xeneizes została zapamiętana przede wszystkim ze względu na cudowną asystę Riquelme, który najpierw błyskotliwym zwodem uciekł spod krycia dwóch przeciwników, a potem precyzyjnym dośrodkowaniem obsłużył napastnika. Do tego przy wyjściu na przedpole nie popisał się golkiper River Plate. A kiedy już gospodarzom udał się rywali napocząć, nie wypuścili ofiary ze swoich szponów.

Na pięć minut przed upływem podstawowego czasu gry Riquelme pewnie wykorzystał rzut karny, właściwie pieczętując awans Boca do półfinału Copa Libertadores. Rywali dobił natomiast wpuszczony na końcówkę spotkania Palermo.

Boca Juniors 3:0 River Plate (ćwierćfinał Copa Libertadores 2000).

W pojedynku wielkich rozgrywających Riquelme zdeklasował Aimara. Ten drugi jeszcze w pierwszej połowie zepsuł kilka niezwykle groźnych kontrataków, z których każdy mógł zadecydować o triumfie Los Millonarios. Jednak powrót na boisko Palermo przyćmił popisy i wtopy pozostałych uczestników widowiska. – Kiedy Palermo wszedł na boisko, tłum eksplodował okrzykiem jak po zdobyciu bramki. Ryk był tak głośny, że konstrukcja stadionu zadrżała. Na moją głowę posypały się drobinki cementu – pisał Elias Perugino.

– Pokonanie River w Copa Libertadores okazało się najlepszym sposobem na powrót do zdrowia – komentował sam napastnik. – Kiedy piłka po moim strzale wpadła do siatki, poczułem się, jak gdybym zmartwychwstał. Nigdy wcześniej nie krzyczałem tak głośno po zdobytej bramce. Doprowadziło mnie to do płaczu. Pierwszy miesiąc kontuzji to był niekończący się ból. Ale najbardziej załamywały mnie bzdury, które czytałem w prasie i słyszałem od niektórych ludzi. “Palermo jest skończony”. “Palermo już nigdy nie wróci do formy”. “Już zawsze na boisku będzie się bał”. Tymczasem ja wróciłem na boisko mocniejszy, mój umysł jest dziś chłodniejszy niż dawniej.

Boca w półfinale Copa Libertadores uporała się z meksykańskim Clubem América. Ale w finale na argentyńską ekipę czekał jeszcze trudniejszy przeciwnik. Palmeiras, z Luizem Felipe Scolarim na ławce szkoleniowej. Tym samym, który dwa lata później poprowadzi reprezentację Brazylii do mistrzostwa świata.

***
Nie jestem typem marzyciela, bo wiem, że nie wszystkie marzenia mogą się spełnić.
Carlos Bianchi
***

Skoro o trenerach mowa, to warto na dłużej zatrzymać się przy osobie szkoleniowca Boca Juniors.

Carlos Bianchi niestety nie stał się postacią globalnie rozpoznawalną, więc pewnie nie doczekamy się już hollywoodzkiego filmu na temat jego nietuzinkowej kariery. A szkoda, ponieważ w rolę argentyńskiego szkoleniowca mógłby się z powodzeniem wcielić amerykański aktor i komik, Larry David, będący nieomal sobowtórem Bianchiego. No ale trzeba założyć, że Woody Allen raczej nie umieści legendy Boca Juniors w centrum swojego kolejnego zwariowanego scenariusza, pozostaje więc opowiedzieć jego historię sprawdzoną, tekstową metodą.

A jest o czym opowiadać. Już piłkarska przygoda Bianchiego zasługuje na kilka opasłych akapitów. Urodzony w Buenos Aires napastnik na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wyrósł na wielką gwiazdę ekipy Vélez Sarsfield, czym zapracował sobie na transfer do ligi francuskiej. Również i tam zaczął szybko rozdawać karty – najpierw jako zawodnik Stade Reims, a potem Paris Saint-Germain. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na fakt, że w tamtym czasie francuska ekstraklasa nie należała bynajmniej do najmocniejszych lig Starego Kontynentu. Ale sukcesy Bianchiego trudno podważać. Pięć tytułów króla strzelców to niebagatelne osiągnięcie. Argentyńczyk momentami wręcz kpił sobie z francuskich obrońców. Dopiero transfer Zlatana Ibrahimovicia do PSG odebrał Bianchiemu status najwybitniejszego zagranicznego snajpera w dziejach klubu.

Jak na ironię, indywidualne popisy Bianchiego, który jako trener zasłynął z kolekcjonowania trofeów, za czasów jego zawodniczej kariery nie przełożyły się właściwie na jakiekolwiek znaczące sukcesy. W 1968 roku Argentyńczyk, jeszcze jako nastolatek, poprowadził Vélez Sársfield do mistrzostwa kraju. I tyle. Potem nie ugrał już żadnego złotego medalu. Nie był też ulubieńcem selekcjonerów reprezentacji Argentyny, którzy właściwie przestali zwracać uwagę na napastnika po jego transferze do Francji.

W sezonie 1977/78 Bianchi zdobył 37 ligowych bramek dla PSG. Nie otrzymał powołania na mundial, Albicelestes po mistrzostwo świata sięgnęli bez niego.

Początkowo zapowiadało się, że trenerska przygoda Bianchiego będzie podszyta podobnymi rozczarowaniami. Argentyńczyk nie miał kłopotów ze znalezieniem pracy nad Loarą, gdzie cieszył się olbrzymim poważaniem, ale jego pierwsze podejście do trenerki wypadło cokolwiek średnio. W Stade Reims argentyński szkoleniowiec próbował zaszczepić drużynie południowoamerykańskie podejście do futbolu. Chciał, by jego podopieczni grali na luzie, z fantazją, bardzo ofensywnie. Jednak te piękne plany zanotowały bardzo twarde zderzenie z ponurą rzeczywistością. W Reims po prostu brakowało zawodników do takiego grania.

Przełomem okazał się powrót do ojczyzny. W 1993 roku Bianchi objął Vélez Sarsfield, czyli zespół, w którym stawiał pierwsze piłkarskie kroki. Z Los Fortineros wygrał wszystko – trzy tytuły w kraju, Copa Libertadores oraz Puchar Interkontynentalny.

W finale Copa Libertadores podopieczni Bianchiego sprawili sporą niespodziankę, pokonując São Paulo FC, którym dowodził wówczas kultowy w Brazylii szkoleniowiec: Telê Santana. Los Fortineros trofeum zapewnili sobie po serii jedenastek, gdzie zimną krwią wykazał się przede wszystkim słynny paragwajski bramkarz, Jose Luis Chilavert, który najpierw obronił uderzenie zawodnika São Paulo, a potem sam bardzo pewnie trafił do siatki. Z kolei w finale Pucharu Interkontynentalnego udało się drużynie z Buenos Aires odnieść zwycięstwo nad potężnym AC Milanem. Dla Bianchiego ten sukces miał podwójne znaczenie. Argentyńczyk po niezbyt udanym pobycie w Reims udał się bowiem do Italii, gdzie uczył się rzemiosła od Arrigo Sacchiego.

Carlos Bianchi.

Víctor Hugo Morales, legendarny argentyński komentator, nadał Bianchiemu przydomek El Virrey, czyli “Wicekról”.

Sukcesy odniesione na krajowym podwórku skłoniły Argentyńczyka, by jeszcze raz spróbować swoich sił w Europie. Padło na AS Romę. Co dość dobitnie świadczy o tym, jak mocno doceniono sukcesy Bianchiego. Dostać robotę w Serie A w 1996 roku nie było wcale tak łatwo, a tym bardziej w klubie o tradycyjnie dużych ambicjach. Jednak kolejne podejście do pracy na Starym Kontynencie także się Bianchiemu nie powiodło. El Virrey szybko zawinął się z Rzymu i powrócił do Buenos Aires. W 1998 roku objął ster w zespole Boca Juniors.

W tamtym czasie propozycja pracy z ekipą Los Xeneizes była nie tylko wyróżnieniem, ale i wyzwaniem. W Buenos Aires rządziło River Plate. Boca od 1976 roku zdobyła tylko dwa krajowe tytuły. Bianchi dostał do dyspozycji drużynę naładowaną talentem, ale wielu jego poprzedników przekonało się już boleśnie, że poukładanie tych puzzli to w spójną całość to wyjątkowo niewdzięczne zadanie.

Bianchi dał się od razu poznać nowym podopiecznym jako tytan pracy. W ośrodku treningowym spędzał właściwe całe dnie, pracując nad meczową strategią i szlifując szczegóły kolejnych zajęć z zespołem. Piłkarze spodziewali się zatem, że nowy szkoleniowiec zakuje ich szybko w ciasne, taktyczne kajdany. Jednak nic bardziej mylnego. El Virrey na każdym kroku podkreślał swoje trenerskie credo: – Nie lubię komplikować życia moim zawodnikom. Sam grałem w piłkę nożną i wiem, jakie to potrafi być irytujące. Moim zdaniem jest wydobycie pełni potencjału z każdego piłkarza. Dlatego w pracy trenera starałem się unikać stawiania przed sobą wzorów czy autorytetów. Każdy szkoleniowiec jest uzależniony od swoich piłkarzy. Nie istnieją metody uniwersalne, które sprawdzą się wszędzie. Żeby zwyciężać, najważniejsza jest grupa inteligentnych i optymistycznych piłkarzy.

W Boca kapitalnych zawodników nie brakowało. Ale dwóch Bianchi upodobał sobie szczególnie. Byli to rzecz jasna wspominani już wielokrotnie Riquelme oraz Palermo. – Kiedy trafiłem do Boca, Riquelme występował jako lewy pomocnik. Szybko dałem mu do zrozumienia, że widzę go w centrum boiska. Cała drużyna miała skupić się wokół niego.

Na efekty nie trzeba było długo czekać.

W 1998 i 1999 roku Boca Juniors zgarnęli oba mistrzowskie tytuły, przegrywając zaledwie jedno spotkanie w całym sezonie ligowym. Uwolniona przez Bianchiego ofensywa hulała fenomenalnie, budząc uznanie w całej Argentynie. Ale gdzieś w tle popisów Riquelme i spółki, z genialnej strony pokazywali się także obrońcy oraz bramkarz, charyzmatyczny Oscar Cordoba. – Niesamowicie techniczny bramkarz, z piłką przy nodze lepszy wręcz ode mnie – opowiadał w rozmowie z Weszło Roman Dąbrowski, który potem spotkał się z Kolumbijczykiem w Besiktasu Stambuł. – Regularnie zagrywał przerzuty na nos, kilkudziesięciometrowe. Wielka kultura boiskowa, świetna postać również w szatni. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, takiego bramkarza życzę wszystkim graczom z pola.

Krótko mówiąc, Bianchi uczynił z Boca Juniors zespół taktycznie uniwersalny. Zdolny i do ukrycia się za podwójną gardą, i do frontalnego ataku. Wydawało się kwestią czasu, gdy praca argentyńskiego szkoleniowca zaowocuje długo wyczekiwanym sukcesem w Copa Libertadores. Choć na miłość stałych bywalców La Bombonery trener zapracował już krajowymi sukcesami.

14 czerwca 2000 roku w Buenos Aires odbyła się pierwsza odsłona finałowego starcia pomiędzy Boca Juniors i Palmeiras. Gospodarze dwukrotnie wychodzili na prowadzenie za sprawą trafień Rodolfo Arruabarreny, ale obrońcy tytułu umiejętnie wydostawali się z opresji. Mecz zakończył się wynikiem 2:2. Murowanym faworytem do zwycięstwa w rewanżu była rzecz jasna ekipa z Estádio do Morumbi. Podopieczni Luiza Felipe Scolariego nie ustępowali argentyńskim rywalom jeżeli chodzi o liczbę wielkich indywidualności w zespole. Już sam Felipão mógł uchodzić za godnego przeciwnika dla Bianchiego, a przecież brazylijski szkoleniowiec miał do dyspozycji takich kocurów jak César Sampaio, Alex (późniejsza gwiazda Fenerbahçe), Marcos, Roque Júnior, Euller czy Faustino Asprilla.

Co tu dużo mówić, remis 2:2 u siebie to niezbyt wartościowy rezultat, gdy w perspektywie jest wyjazdowa batalia z taką paką.

Bianchi zdawał sobie sprawę, że zbyt otwarta gra w São Paulo może się okazać samobójczą taktyką. Dlatego nastawił swój zespół bardziej zachowawczo niż zwykle. Wkrótce dla wszystkich obserwatorów rewanżu stało się jasne, że Boca liczy na rzuty karne. W Copa Libertadores nie działała zasada wyższości wyjazdowych goli, więc nawet bezbramkowy remis oznaczał serię jedenastek.

Oscar Cordoba tylko na to czekał.

Palmeiras 0:0 (2:4 k.) Boca Juniors (finał Copa Libertadores 2000).

Kolumbijski golkiper został rzecz jasna ogłoszony bohaterem finałów, choć po prawdzie, to wyróżnienie należy się wszystkim defensorom Boca. Klasę potwierdził Jorge Bermúdez, wielkie możliwości zasygnalizował Walter Samuel. Nie można powiedzieć, by podopieczni Carlosa Bianchiego na tle Palmeiras pokazali się z fenomenalnej strony i zachwycili, ale koniec końców zatriumfowali zasłużenie.

***

Dla Boca zwycięstwo w Copa Libertadores okazało się początkiem złotej ery, wielkiej dominacji na kontynencie. Los Xeneizes sięgnęli po trofeum również w 2001 i 2003 roku. W 2004 polegli dopiero w finale, co zostało odebrane jako jedna z największych sensacji w historii rozgrywek. Swoją klasę podkreślali też w konfrontacjach z Europejczykami. W 2000 roku Boca zdobyła Puchar Interkontynentalny, pokonując w finałowym starciu galaktyczny Real Madryt. Iker Casillas został dwukrotnie pokonany przez Martína Palermo, a “Królewscy” zdołali odpowiedzieć tylko jednym trafieniem Roberto Carlosa.

Rok później Boca w finale turnieju musiała uznać wyższość Bayernu Monachium. Ale w 2003 roku południowoamerykańska ekipa powróciła na szczyt, tym razem poskramiając AC Milan. Była to już jednak odmieniona drużyna. Choć wciąż z Carlosem Bianchim na ławce.

Summa summarum, El Virrey jako szkoleniowiec Boca Juniors zdobył aż dziewięć trofeów.

Zanotował cztery triumfy ligowe, trzy zwycięstwa w Copa Libertadores i dwa w Pucharze Interkontynentalnym. Sukcesów osiągniętych na La Bombonerze w latach 1998 – 2004 nie udało mu się powtórzyć już nigdy, ale i tak pozostaje on jednym z najbardziej cenionych szkoleniowców w historii argentyńskiego futbolu. Większość kibiców Boca przymyka nawet oko na trzecią kadencję Bianchiego w klubie, która była zdecydowanie mniej udana od dwóch poprzednich.

Riquelme ucieka zawodnikom Realu Madryt.

– El Virrey zgubił numer telefonu do Pana Boga – dowcipkowały sobie argentyńskie media, gdy Boca raz po raz grała poniżej oczekiwań, a Bianchi kompletnie nie umiał sobie z tym poradzić. Jego magia przygasła. Ale byli podopieczni do dziś kłaniają mu się w pas.

Nie bez kozery.

– Przed meczem z Realem Madryt w finale Pucharu Interkontynentalnego nie potrafiliśmy się ze sobą dogadać – wspominał Gustavo Schelotto. – Wszyscy chcieli wystąpić w pierwszym składzie i grać pierwsze skrzypce w taktyce. Jasne, że szanowaliśmy się nawzajem. Riquelme wiedział, że bez Palermo nie będzie miał komu dogrywać piłek. Palermo wiedział, że bez Riquelme będzie miał o połowę mniej sytuacji bramkowych. Mimo to, atmosfera zrobiła się kiepska. Do tego dochodziły roszczenia moje i Marcelo Delgado. Każdy czegoś oczekiwał. W końcu głosy niezadowolenia dotarły do trenera. Bianchi dzień przed meczem urządził nam specjalną rozmowę motywacyjną. Połowa zespołu opuściła szatnię z płaczem. Po wszystkim urządził nam rekreacyjny trening, który pozwolił nam odzyskać radość ze wspólnej gry. A co się stało następnego dnia, wszyscy pamiętają. Po sześciu minutach prowadziliśmy z Realem Madryt 2:0. Reszta jest już historią.

MICHAŁ KOŁKOWSKI


***
INNE WSPOMINKOWE TEKSTY AUTORA:

fot. NewsPix.pl

Michał Kołkowski

Za cel obrał sobie sportretowanie wszystkich kultowych zawodników przełomu XX i XXI wieku i z każdym tygodniem jest coraz bliżej wykonania tej misji. Jego twórczość przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy preferują obszerniejsze lektury. Wiele materiałów poświęconych angielskiemu i włoskiemu futbolowi, kilka gigantycznych rankingów, a okazjonalnie także opowieści ze świata NBA. Poza tym – sporo tekstów, wywiadów i reportaży o pomorskiej piłce. Na antenie Weszło FM regularnie słychać go w audycji #KiedyśToByło.

Opublikowane 26.04.2020 15:55 przez

Michał Kołkowski

Weszło Extra
12.04.2021

“Cyberpunk 2077 jest wyłomem w wizerunku CD Projektu”

– W Polsce generalnie lubimy zamieniać pracę w grę. Lubimy realizm. Wielkie kosmiczne sagi, historie o super-żołnierzach – to jest domena takich krajów jak USA czy Australia. Nie mówię, że nie ma u nas miłośników science-fiction czy fantasty, ale polski gracz docenia gry z tych gatunków, o ile jest w nich choć odrobina brudu i […]
12.04.2021
Weszło Extra
09.04.2021

“Rywalizacja USA i Chin to mecz drużyn, które różnią się pod każdym względem”

– Kiedy dochodzimy do momentu – na przykład w związku z mistrzostwami świata w Katarze albo klękaniem przed meczami – gdy od sportowców zaczyna się oczekiwać politycznych deklaracji, to znaczy, że doszło do pomieszania pojęć. Wydaje mi się, że musimy coś z tym zrobić, inaczej sport jaki znamy po prostu ulegnie w tak wielkim stopniu […]
09.04.2021
Weszło Extra
08.04.2021

Piłkarze w walce z rakiem. Bądź jak Robben, nie bądź jak Hartson

Mohamed Abarhoun umarł dwa miesiące po tym, jak ogłosił, że wyzdrowiał. Stilian Petrow życie zawdzięcza żonie. Jonas Gutierrez musiał pożegnać się ze swoimi bujnymi czarnymi włosami. Sola Bambę najbardziej rozśmieszyła peruka żony Neila Warnocka. Eric Abidal wyglądał już jak trup. Francesco Acerbi uznał raka za karę i szansę na odkupienie. Germana Burgosa rak uczynił piłkarsko […]
08.04.2021
Weszło Extra
28.03.2021

13 dni królestwa. Jak czarujący oszust z Wilna został władcą Andory?

Z łatwością zdobywał serca arystokratek i milionerek, choć czasami nie było go stać nawet na kupno maślanej bułeczki. Suchą stopą przeszedł przed dwie wojny światowe, mimo że w trakcie obu znajdował się w centrum wydarzeń. Nie złamał go pobyt we francuskim i hiszpańskim więzieniu, nie złamała sowiecka, amerykańska i francuska niewola. Rozmachu w rozpychaniu się […]
28.03.2021
Weszło Extra
27.03.2021

Chcę tylko, by Hania nie była więźniem swojego ciała…

– Marzę, żeby Hania była samodzielna i mogła korzystać z życia. To tyle. Chcemy doprowadzić do tego, by nie była więźniem swojego ciała. O to walczymy, o tym marzymy – opowiada Adrian Błąd. Jego córka, Hania, wskutek komplikacji przy porodzie, ma poważne problemy neurologiczne. Zaburzenia ruchu, zaburzenia wzroku, zaburzenia mimiki twarzy. W rozmowie z nami […]
27.03.2021
Weszło Extra
20.03.2021

“Jeśli na Ziemi wylądowaliby kosmici, nie byłoby to dla mnie zaskoczeniem”

To nie jest klasyczny wywiad ze sportowcem. Właściwie nie pada w nim ani jedno zdanie o piłce nożnej. Martin Chudy, bramkarz Górnika Zabrze, pasjonuje się światem. Tak to nazwijmy. Sam tłumaczy, że kiedy się nakręci, nie da się zatrzymać jego słowotoku. Rozstrzał tematów, który poruszał w rozmowie z nami, jest wprost nieprawdopodobny. Osho, Bill Gates, […]
20.03.2021
Weszło
18.04.2021

Misja komandosa. Wyzwania przed Włodzimierzem Gąsiorem

Pamiętacie ten odcinek McGyvera, w którym McGyver z ciśnieniomierza, stetoskopu i budzika zbudował pełnoprawny wykrywacz kłamstw? No cóż, McGyver i tak by wymiękł, gdyby jutro zrzucono go w Mielcu. Powiedziałby “OK, może w piętnastym odcinku pierwszego sezonu z rzeczy codziennego użytku zbudowałem defibrylator, ale budowy ekstraklasowej drużyny z Matrasa, Granlunda, De Amo się nie podejmę, […]
18.04.2021
Ekstraklasa
18.04.2021

Gąsior uratuje Stal? “Dziadek? Ten dziadek jeszcze wam pokaże!”

Szacunek. To słowo najczęściej po drugiej stronie słuchawki pada najczęściej, gdy pytamy rozmówców o Włodzimierza Gąsiora. Stal Mielec zatrudniając klubową legendę, wywołała duże poruszenie, bo Gąsior ma już 72 lata na karku i od dwóch lat był szczęśliwym emerytem. Pojawiły się więc szyderki i wątpliwości, czy ktoś taki odnajdzie się na poziomie Ekstraklasy, gdzie po […]
18.04.2021
Weszło
17.04.2021

Tak zdobywa się Puchar Króla

To był piękny mecz w wykonaniu Barcelony. Blaugrana kraśniała i promieniała. Leo Messi zgolił brodę i zaprezentował się absolutnie kosmicznie. Antoine Griezmann zagrał na miarę własnych możliwości. Frenkie de Jong w mistrzowski sposób dyrygował orkiestrą rozpędzonego zespołu z Katalonii. Jordi Alba na skrzydełku robił to, co zwykł jest robić od lat wielu. Tu zagrało wszystko. Joan […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

To nie czary, Warta gra o puchary?

Mieliśmy nadzieję, że po dwóch naprawdę ciekawych spotkaniach w sobotę z Ekstraklasą, liga pójdzie za ciosem i zaliczy hattricka. No bo Wisła za Hyballi ma nigdy nie odpuszczać, bo Warta – jakkolwiek to brzmi – może walczyć o puchary. Nie bawmy się w Huberta Urbańskiego, nie budujmy napięcia. To nie był hattrick, to nie był […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

Mój pierwszy raz – Krzysztof Stanowski

Krzysztof Stanowski przepytywany przez Tomasza Smokowskiego w programie Mój pierwszy raz na Kanale Sportowym. Nie trzeba polecać. 
17.04.2021
Anglia
17.04.2021

Tuchel wygrywa w szachy z Guardiolą

Postawmy sprawę jasno – to nie było porywające widowisko. Pierwsze 45 minut zapisało się w naszej pamięci tak trwale, jakby zaraz po gwizdku Mike’a Deana przyszedł Will Smith i błysnął pewnym długopisem. Chelsea i Manchester City grały na przeczekanie, ale da się to wytłumaczyć. Dla obu klubów był to piąty mecz w ciągu dwóch tygodni. […]
17.04.2021
Weszło Extra
12.04.2021

“Cyberpunk 2077 jest wyłomem w wizerunku CD Projektu”

– W Polsce generalnie lubimy zamieniać pracę w grę. Lubimy realizm. Wielkie kosmiczne sagi, historie o super-żołnierzach – to jest domena takich krajów jak USA czy Australia. Nie mówię, że nie ma u nas miłośników science-fiction czy fantasty, ale polski gracz docenia gry z tych gatunków, o ile jest w nich choć odrobina brudu i […]
12.04.2021
Weszło Extra
09.04.2021

“Rywalizacja USA i Chin to mecz drużyn, które różnią się pod każdym względem”

– Kiedy dochodzimy do momentu – na przykład w związku z mistrzostwami świata w Katarze albo klękaniem przed meczami – gdy od sportowców zaczyna się oczekiwać politycznych deklaracji, to znaczy, że doszło do pomieszania pojęć. Wydaje mi się, że musimy coś z tym zrobić, inaczej sport jaki znamy po prostu ulegnie w tak wielkim stopniu […]
09.04.2021
Weszło Extra
28.03.2021

13 dni królestwa. Jak czarujący oszust z Wilna został władcą Andory?

Z łatwością zdobywał serca arystokratek i milionerek, choć czasami nie było go stać nawet na kupno maślanej bułeczki. Suchą stopą przeszedł przed dwie wojny światowe, mimo że w trakcie obu znajdował się w centrum wydarzeń. Nie złamał go pobyt we francuskim i hiszpańskim więzieniu, nie złamała sowiecka, amerykańska i francuska niewola. Rozmachu w rozpychaniu się […]
28.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Mroczna Strona Sportu (odcinek II): “Anioł Śmierci”

Kiedy Robert Rozier – przed laty obiecujący futbolista, obrońca między innymi St. Louis Cardinals i Oakland Raiders – po raz pierwszy został wysłany, by zabić ku chwale swojego nowego Boga, nie spisał się najlepiej. Po prostu zjadły go nerwy. 25-centymetrowy nóż ukryty w nogawce spodni tego zwalistego, czarnoskórego mężczyzny, nieco krępował jego ruchy. Spocone dłonie […]
01.03.2021
Weszło Extra
18.02.2021

Kierunek – zachód. Jak piłkarze z NRD budowali potęgę Bayeru Leverkusen

“Jesteśmy mistrzami świata. Teraz dołączą też do nas piłkarze ze Wschodu. Przepraszam pozostałe nacje, ale nie wydaje mi się, by w ciągu najbliższych kilku lat ktokolwiek mógł nam zagrozić na arenie międzynarodowej” – powiedział Franz Beckenbauer jesienią 1990 roku, wkrótce po formalnym zjednoczeniu Niemiec. Prognoza “Cesarza” okazała się oczywiście chybiona. Niemcy w 1996 roku zatriumfowali […]
18.02.2021
Weszło Extra
07.02.2021

“Przyszedłeś do Zabrza. Wiesz po co? W Zabrzu trzeba zrobić mistrza Polski”

Czternaście mistrzostw Polski – to brzmi naprawdę dumnie. Górnik Zabrze wciąż jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów, choć w XXI wieku nie udało mu się przecież jak dotąd zatriumfować w rozgrywkach ligowych. Ba, ostatni raz na szczycie Górnik znajdował się w czasach już w zasadzie zamierzchłych, bo w 1988 roku. Tamten sukces stanowił potwierdzenie […]
07.02.2021
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
Patryk
11 miesięcy temu

Panie Kołkowski, szacun za artykuł 😉

Suche Info
18.04.2021

Leeds United szykuje się na transferową ofensywę

Chociaż do niedzielnych plotek brytyjskiej prasy, zwłaszcza tych dotyczących transferów, należy podchodzić z rezerwą, The Sun informuje o ciekawych potencjalnych wzmocnieniach Leeds United. Ich zdaniem tegoroczny beniaminek chce sięgnąć po dwóch piłkarzy zza granicy.  Pierwszy na liście figuruje Nicolas Tagliafico, lewy obrońca Ajaksu. Argentyńczyk to jeden z nielicznych kluczowych piłkarzy, który pozostał w Amsterdamie po […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Tammy Abraham może odejść z Chelsea

We wczorajszym półfinale Pucharu Anglii zabrakło miejsca dla Tammy’ego Abrahama. Napastnik Chelsea nie zasiadł nawet na ławce rezerwowych, mimo tego, że był w pełni gotowy do gry. Zdaniem angielskich mediów taka decyzja Thomasa Tuchela ma wpłynąć na jeszcze gorsze poczucie Anglika, który może chcieć opuścić Stamford Bridge. 23-latek jest czwartym wyborem niemieckiego szkoleniowca – wyprzedza […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Mecze reprezentacji Polski w Dublinie zagrożone?!

Jak podaje Daily Mail, jedno z miast-gospodarzy Euro 2020 może niebawem stracić swój status. Chodzi o stolicę Irlandii – Dublin, gdzie swoje dwa mecze fazy grupowej miała rozegrać reprezentacja Polski.  Jest to spowodowane brakiem zapewnienia ze strony irlandzkiej Federacji w kwestii wpuszczenia fanów na stadiony. Jak wiemy, był to jeden z wymogów UEFA, który spełniła […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Sheffield United oficjalnie spadło z Premier League

Radość jednych to smutek drugich, czego dowód wiedzieliśmy wczoraj na angielskich boiskach. Po zaledwie jednym sezonie nieobecności Norwich City wywalczyło awans do Premier League. Z elitą pożegna się jednak zespół Sheffield United.  Szable niemal od początku sezonu okupują ostatnie miejsce w tabeli, ale do wczoraj miały matematyczne szanse na utrzymanie się. Zostały one rozwiane po […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Misja komandosa. Wyzwania przed Włodzimierzem Gąsiorem

Pamiętacie ten odcinek McGyvera, w którym McGyver z ciśnieniomierza, stetoskopu i budzika zbudował pełnoprawny wykrywacz kłamstw? No cóż, McGyver i tak by wymiękł, gdyby jutro zrzucono go w Mielcu. Powiedziałby “OK, może w piętnastym odcinku pierwszego sezonu z rzeczy codziennego użytku zbudowałem defibrylator, ale budowy ekstraklasowej drużyny z Matrasa, Granlunda, De Amo się nie podejmę, […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Rafa Benitez wróci do LaLiga?

Chociaż od ostatniej pracy w Europie minęły zaledwie dwa lata, Rafa Benitez chce wrócić na Stary Kontynent. Hiszpan niedawno rozwiązał kontrakt z chińskim Dalian Pro, które prowadził od 2019 roku. Powodem były względy rodzinne.  60-letni Benitez wypowiedział się przychylnie na temat swojego powrotu do Premier League. Najbardziej rozważano go w Newcastle United, ale kandydatura ta […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Adam Buksa zaczął strzelanie w MLS

W pierwszym meczu nowego sezonu MLS, Chicago Fire podjęło New England Revolution. W spotkaniu wzięło udział dwóch Polaków – Przemysław Frankowski i Adam Buksa.  Jednakże tylko jeden z nich opuszczał plac gry z podniesioną głową. Gospodarze prowadzili już 2:0, po tym jak w pierwszym kwadransie piłkę do siatki wpakował Robert Berić, a następnie Luka Stojanović. […]
18.04.2021
Ekstraklasa
18.04.2021

Gąsior uratuje Stal? “Dziadek? Ten dziadek jeszcze wam pokaże!”

Szacunek. To słowo najczęściej po drugiej stronie słuchawki pada najczęściej, gdy pytamy rozmówców o Włodzimierza Gąsiora. Stal Mielec zatrudniając klubową legendę, wywołała duże poruszenie, bo Gąsior ma już 72 lata na karku i od dwóch lat był szczęśliwym emerytem. Pojawiły się więc szyderki i wątpliwości, czy ktoś taki odnajdzie się na poziomie Ekstraklasy, gdzie po […]
18.04.2021
Weszło
17.04.2021

Tak zdobywa się Puchar Króla

To był piękny mecz w wykonaniu Barcelony. Blaugrana kraśniała i promieniała. Leo Messi zgolił brodę i zaprezentował się absolutnie kosmicznie. Antoine Griezmann zagrał na miarę własnych możliwości. Frenkie de Jong w mistrzowski sposób dyrygował orkiestrą rozpędzonego zespołu z Katalonii. Jordi Alba na skrzydełku robił to, co zwykł jest robić od lat wielu. Tu zagrało wszystko. Joan […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Co za emocje w Cagliari, 4:3 po dwóch golach w doliczonym czasie!

Nie żałowali dzisiaj ci, którzy wieczór spędzili z ligą włoską. Cagliari przyjmowało na swoim obiekcie Parmę i przyznajemy – nie brzmi to najbardziej seksownie, zwłaszcza, gdy równolegle toczą się boje choćby z udziałem Barcelony. Ale rany, jakie emocje zafundowali nam dzisiaj Włosi. Gospodarze do drugiej minuty doliczonego czasu przegrywali 2:3, by ostatecznie zwyciężyć 4:3! Już […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

To nie czary, Warta gra o puchary?

Mieliśmy nadzieję, że po dwóch naprawdę ciekawych spotkaniach w sobotę z Ekstraklasą, liga pójdzie za ciosem i zaliczy hattricka. No bo Wisła za Hyballi ma nigdy nie odpuszczać, bo Warta – jakkolwiek to brzmi – może walczyć o puchary. Nie bawmy się w Huberta Urbańskiego, nie budujmy napięcia. To nie był hattrick, to nie był […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

Mój pierwszy raz – Krzysztof Stanowski

Krzysztof Stanowski przepytywany przez Tomasza Smokowskiego w programie Mój pierwszy raz na Kanale Sportowym. Nie trzeba polecać. 
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Skorża: Jestem zszokowany pierwszą połową!

– Wydawało się, że będziemy mieć większą kontrolę nad piłką bliżej naszej bramki. A tak nie było. Stąd zmiany w drugiej połowie. Nie winię za to obrońców, bo więcej elementów się na taki obraz składa. Jestem jednak zszokowany tym obrazem, który zobaczyłem w pierwszej połowie – powiedział na pomeczowej konferencji prasowej Maciej Skorża.  – Największe […]
17.04.2021
Anglia
17.04.2021

Tuchel wygrywa w szachy z Guardiolą

Postawmy sprawę jasno – to nie było porywające widowisko. Pierwsze 45 minut zapisało się w naszej pamięci tak trwale, jakby zaraz po gwizdku Mike’a Deana przyszedł Will Smith i błysnął pewnym długopisem. Chelsea i Manchester City grały na przeczekanie, ale da się to wytłumaczyć. Dla obu klubów był to piąty mecz w ciągu dwóch tygodni. […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

W lidze ukraińskiej pozostały formalności – Dynamo na drodze po mistrzostwo!

Wyboista była ta droga. Mircea Lucescu, legendarny trener Szachtara Donieck, trafił do Dynama Kijów w atmosferze skandalu. Fanatycy z Kijowa nawoływali – a część dalej nawołuje – do jego rezygnacji, bo zatrudnianie ulubieńca kibiców największego wroga zawsze powoduje wściekłość u takich grup. Lucescu sam początkowo miał wątpliwości, wydawało się, że może zrezygnować z pracy po […]
17.04.2021
Weszło FM
17.04.2021

Niedziela w Weszło FM: Ekstraklasa, Serie A i Liga Minus!

Sobota obfitowała we wspaniałe piłkarskie emocje, mamy nadzieję, że niedziela wcale nie będzie gorsza! Wszystkie najważniejsze wydarzenia będziesz mógł śledzić słuchając naszego radia Weszło FM. Oto szczegóły ramówki: 9:00 – 10:00 – “W ciemno” – Marcin Ryszka w swojej audycji udowadnia, że bariery istnieją tylko w naszych głowach i spotyka się z gośćmi mocno związanymi […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Fornalik: Zdarzało się i przegrać tego typu mecze

Ile daje doświadczenie trenerowi ekstraklasowemu? Jedno jest pewne – można się nauczyć spokojnego przyjmowania rzeczywistości. Waldemar Fornalik, choć zremisował dzisiaj 2:2 prowadząc jeszcze na pięć minut przed końcem 2:0, zachował spokój na konferencji prasowej. – Z czasem doliczonym uzbierało się prawie dziesięć minut i takie rzeczy się zdarzają, mi zdarzyło się nawet przegrać taki mecz […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

KTS wreszcie wraca do gry, choć nie od przyszłego tygodnia!

Oj, stęskniliśmy się za tym naszym KTS-em. Klub Towarzysko-Sportowy Weszło ostatni oficjalny mecz ligowy rozegrał 15 listopada, gdy rozjechał 6:0 Madziar Nieporęt, trzecią drużynę w ligowej tabeli. Przez przedłużający się lockdown, A-klasa stała aż do dziś. Wznowienie rozgrywek zaplanowano w całej Polsce na przyszły weekend, 24-25 kwietnia. Już teraz wiemy, że KTS jednak na murawę […]
17.04.2021