Koniec sezonu dla Saudyjczyków, mocny atak Meksyku | JAK GRALI RYWALE?

Autor:Szymon Piórek

18 października 2022, 12:12 • 11 min czytania 6 komentarzy

Ofensywa meksykańskiej ofensywy, ostatnie ligowe podrygi piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskiej i solidna argentyńska defensywa z jednym rodzynkiem z przodu. Przyglądamy się formie naszych grupowych rywali.

Faza play-off ligi meksykańskiej nabiera tempa. Z tego też powodu prezentujemy występy piłkarzy Taty Martino w formie dwumeczów. Z tygodnia na tydzień ubędzie grających zawodników, natomiast wysoką formę pokażą ci, którzy w rozgrywkach pozostaną. Tak właśnie stało się po ćwierćfinałach, w których rewelacyjnie zaprezentowali się piłkarze Ameriki. Aguilas rozbili 6:1, 5:1 Pueblę, a kluczowe role odgrywali w nich zawodnicy z trzech różnych formacji: bramkarz Guillermo Ochoa, obrońca Nestor Araujo i napastnik Henry Martin.

Z doświadczonym golkiperem – w zasadzie moglibyśmy użyć tego określenie do każdego bramkarza reprezentacji Meksyku, bowiem średnia wieku powoływanej trójki to przeszło 37 lat – Ameriki jest jak z Marylą Rodowicz. Gdy przychodzi do występów na najważniejszych imprezach, zostaje rozmrażany i doprowadzony do najwyższej sprawności. Nie inaczej dzieje się teraz. W dwumeczu z Pueblą popisywał się niewiarygodnymi paradami. Łącznie zatrzymał pięć celnych uderzeń i był wiodącą postacią zespołu.

Na obroty wskoczył również Araujo. W pierwszym spotkaniu zanotował asystę. Napędzał ofensywną grę zespołu i radził sobie dobrze w obronie. W rewanżowym spotkaniu z Pueblą miał pewne problemy zdrowotne, dlatego opuścił boisko w przerwie, ale nie powinno to rzutować na półfinałowe spotkania z Tolucą, a tym bardziej mundial. Selekcjoner może być jeszcze bardziej zadowolony z występów Martina. W dwóch ćwierćfinałowych meczach przebywał na boisku przez 120 minut, a zdobył trzy bramki. Od początku sezonu snajper strzelił już 13 goli, co wobec słabej skuteczności pozostałych napastnik z pewnością cieszy Martino.

Niemniej jednak w ten weekend miał wiele powodów do radości. Wśród Meksykanów nastąpiło ofensywne przebudzenie. Trener Luciano Spalletti odkurzył Hirvinga Lozano, a ten odpłaca mu się trafieniami. W każdym z trzech ostatnich występów zdobył bramki, w czym spory udział miał Piotr Zieliński. W miniony weekend napastnik pokonał Łukasza Skorupskiego, ponownie pokazując swój instynkt strzelecki, kończąc z bliska akcję kolegów. Warte podkreślenia jest również trafienie Rogelio Funes Moriego, który pełni rolę dżokera Monterrey, a także asysta Santiago Gimeneza z Feyenoordu.

Wydatny udział w ofensywie mają również defensorzy. Trafieniami w minionym tygodniu popisali się choćby Jorge Sanchez czy Jesus Gallardo. Większym problemem dla selekcjonera reprezentacji Meksyku pozostaje utrzymanie rytmu meczowego wśród zawodników. W żadnym spotkaniu do mundialu nie wystąpi już dziesięciu piłkarzy. Inni jak Jesus Corona czy Raul Jimenez również nie grają od dłuższego czasu z powodu kontuzji.

Herve Renard odsłonił karty. Co wiemy o kadrze Arabii Saudyjskiej na mundial?

Z podobnym problemem od teraz będzie zmagał się Herve Renard. W Arabii Saudyjskiej rozegrano w miniony weekend ostatnią ligową kolejkę. Selekcjoner ma już jednak plan działania do mundialu. Powołał 32 zawodników, z którymi będzie przygotowywał się do mistrzostw świata. Zaplanowanych jest sześć meczów towarzyskich z Macedonią Północną, Albanią, Hondurasem, Islandią, Panamą i Chorwacją, gdzie z bliska przyjrzy się piłkarzom, z których wybierze ostateczny skład na turniej finałowy.

W powołanej kadrze znalazło się miejsce dla dwóch zawodników grających na zapleczu saudyjskiej Ekstraklasy. Obaj znajdują się jednak w wysokiej formie. Bramkarz Al-Ahli Mohammeda Al Rubaie ponownie pomógł swojemu zespołowi w zwycięstwie, zachowując czyste konto. Dodatkowo jako jedyny z powołanych golkiperów broni regularnie i nie siedzi na ławce. Rytm meczowy może mu pomóc w tym, by wygrać rywalizację o miejsce między słupkami. Podobnie jest z drugim zawodnikiem Al-Ahli – Haithamem Asirim, który strzelił dwa gole w ostatnich trzech spotkaniach.

Banega i Krychowiak prowadzą ich do mistrzostwa. Al-Shabab od kulis

Brak regularnej gry jest problemem wielu zawodników reprezentacji Zielonych Sokołów. Niemniej jednak niektórzy piłkarze świetnie odnajdują się w roli dżokerów. Wykorzystują każdą nadarzającą się okazję do zaznaczenia swojej obecności na boisku. Tak jest w przypadku zawodników Al-Shabab. Lider saudyjskiej ligi ma wielu zagranicznych zawodników w składzie, z którymi miejscowi nie są w stanie wygrać rywalizacji. Po wejściu z ławki potrafią jednak zdziałać wiele, jak stało się w starciu z Al-Khaleej, w którym Fahad Al-Muwallad i Hattan Bahebri zanotowali po asyście. Szczególnie za drugim z graczy bardzo udane tygodnie. W samym październiku asystował trzykrotnie swoim kolegom i na zgrupowanie uda się jako jeden z wygranych.

Baczną uwagę sztab szkoleniowy selekcjonera Czesława Michniewicza powinien zwrócić jednak na kogoś innego. A mianowicie na Firasa Al-Buraikana. 22-latek wywalczył sobie miejsce w pierwszych składzie Al-Fateh. W październiku dokładał cegiełkę do co najmniej jednej bramki zdobywanej w każdym meczu swojego zespołu. Tym razem popisał się trafieniem w rywalizacji z Al-Raed, które zapewniło zwycięstwo Al Namothji.

Przejdźmy teraz do Argentyny, gdzie najważniejszą informacją minionego weekendu był powrót Leo Messiego do gry. Gwiazdor PSG uporał się już z kontuzją łydki i wystąpił w meczu przeciwko Marsylii (1:0). Utrzymał jednak formę innych ofensywnych zawodników Albicelestes, którzy albo nie grają, albo radzą sobie dość przeciętnie. Wystarczy powiedzieć, że pośród wszystkich tak utalentowanych snajperów tylko Lautaro Martinez strzelił gola, wychodząc w pierwszym składzie swojego zespołu. Napastnik Interu Mediolan powraca do wysokiej formy z początku sezonu. W ostatnich dwóch meczach zdobył dwie bramki i zanotował jedną asystę.

O ile z przodu selekcjoner Lionel Scaloni nie ma wielu powodów do radości – oprócz Martineza gola strzelił jeszcze powracający po kontuzji Lucas Alario – o tyle z gry w tyle może się rozpływać z zachwytów. Grają niemal wszyscy i robią to bardzo dobrze. By się nie rozwlekać zaprezentujemy punktowo każdego z grających defensorów i ich statystyki z minionego weekendu:

• Facundo Medina (Lens) – 101 podań (najwięcej), 1 odbiór, 1 wybicie, 2 wygranej pojedynki powietrzne
  • Nicolas Tagliafico (Lyon) – 48 podań, 5 dryblingów (najwięcej), 4 odbiory, 2 wygrane pojedynki powietrzne
  • Gonzalo Montiel (Sevilla) – 69 podań (najwięcej), 1 odbiór, 2 przechwyty, 1 wybicie, 1 wygrany pojedynek powietrzny
  • Cristian Romero (Tottenham Hotspur) – 77 podań, 2 odbiory, 1 przechwyt, 2 wybicia, 4 wygrane pojedynki powietrzne (najwięcej)
  • Nehuen Perez (Udinese) – 66 podań (najwięcej), 2 wybicia, 1 wygrany pojedynek powietrzny
  • Lisandro Martínez (Manchester United) – 62 podania, 1 odbiór, 2 przechwyty, 2 wygrane pojedynki powietrzne
  • Nahuel Molina (Atletico Madryt) – 61 podań (najwięcej), 1 drybling, 1 odbiór, 1 wybicie, 1 wygrany pojedynek powietrzny
  • Lucas Martinez Quarta (Fiorentina) – 76 podań (najwięcej), 2 odbiory, 2 przechwyty, 7 wygranych pojedynków powietrznych (najwięcej)

Zestawienie pokazuje, jaką różnorodność i elastyczność w obronie posiada Scaloni. Mógłby wystawić cały blok jedynie z zawodników kreujących grę. Równie dobrze mógłby postawić na rosły skład, wygrywający seriami pojedynki powietrzne czy wybrać znacznie niższych piłkarzy, specjalizujących się w dryblingach i kontratakach. Tylko od selekcjonera zależy, w jaki sposób będzie chciał ustawić zespół. Zapewne postanowi wymieszać zawodników według ich wiodących cech, dzięki czemu cała drużyna będzie gotowa na odparcie ataków nadchodzących z różnych stron.

Aktualną formę naszych rywali, znajdujących się na radarach selekcjonerów Meksyku, Arabii Saudyjskiej i Argentyny sprawdzisz poniżej.

Jak grali nasi rywale na mistrzostwach świata? Przegląd kadr

Meksyk

Bramkarze:

• Alfredo Talavera (Juarez) – zakończył sezon
  • Rodolfo Cota (Leon) – zakończył sezon
  • Guillermo Ochoa (America) – 180 minut i asysta w dwumeczu z Pueblą (6:1, 5:1)

Obrońcy:

• Nestor Araujo (America) – 135 minut i asysta w dwumeczu z Pueblą (6:1, 5:1)
  • Cesar Montes (Monterrey) – 76 minut w dwumeczu z Cruz Azul (0:0, 3:0)
  • Johan Vasquez (Cremonese) – 12 minut ze Spezią (2:2)
  • Gerardo Arteaga (Genk) – 90 minut i żółta kartka z Leuven (1:0)
  • Hector Moreno (Monterrey) – 180 minut w dwumeczu z Cruz Azul (0:0, 3:0)
  • Jorge Sanchez (Ajax) – 78 minut i gol z Excelsiorem (7:1)
  • Jesus Gallardo (Monterrey) – 180 minut, gol i żółta kartka w dwumeczu z Cruz Azul (0:0, 3:0)
  • Jesus Alberto Angulo (UANL) – 148 minut z Pachucą (1:0, 1:2)
  • Kevin Alvarez (Pachuca) – 172 minuty, dwie żółte i czerwona kartka z UANL (0:1, 2:1)
  • Julio Cesar Dominguez (Cruz Azul) – 180 minut w dwumeczu z Monterrey (0:0, 0:3)
  • Erick Aguirre (Monterrey) – 110 minut i żółta kartka w dwumeczu z Cruz Azul (0:0, 3:0)
  • Luis Rodriguez (UANL) – 5 minut z Pachucą (1:0, 1:2)

Pomocnicy:

• Edson Alvarez (Ajax) – 90 minut z Excelsiorem (7:1)
  • Luis Romo (Monterrey) – 154 minuty i żółta kartka w dwumeczu z Cruz Azul (0:0, 3:0)
  • Carlos Rodríguez (Cruz Azul) – 180 minut w dwumeczu z Monterrey (0:0, 0:3)
  • Erick Gutierrez (PSV) – 90 minut z Utrechtem (6:1)
  • Hector Herrera (Houston Dynamo) – zakończył sezon
  • Luis Chavez (Pachuca) – 180 minuty i żółta kartka z UANL (0:1, 2:1)
  • Andres Guardado (Betis) – 16 minut z Almerią (3:1)
  • Diego Lainez (Braga) – cały mecz na ławce z Felgueiras (2:1)
  • Uriel Antuna (Cruz Azul) – 131 minut w dwumeczu z Monterrey (0:0, 0:3)
  • Roberto Alvarado (Guadalajara) – zakończył sezon
  • Fernando Beltran (Guadalajara) – zakończył sezon
  • Erick Sanchez (Pachuca) – 180 minut z UANL (0:1, 2:1)
  • Orbelin Pineda (AEK Ateny) – 81 minut i żółta kartka z Atromitosem (1:0)
  • Rodolfo Pizarro (Monterrey) – 84 minuty w dwumeczu z Cruz Azul (0:0, 3:0)
  • Sebastian Cordova (UANL) – 180 minut i żółta kartka z Pachucą (1:0, 1:2)

Napastnicy:

• Raul Jimenez (Wolverhampton Wanderers) – poza kadrą z powodu kontuzji biodra z Nottingham Forest (1:0)
  • Alexis Vega (Guadalajara) – zakończył sezon
  • Rogelio Funes Mori (Monterrey) – 45 minut i gol w dwumeczu z Cruz Azul (0:0, 3:0)
  • Henry Martin (America) – 121 minut i trzy gole w dwumeczu z Pueblą (6:1, 5:1)
  • Hirving Lozano (Napoli) – 45 minut i gol z Bologną (3:2)
  • Santiago Gimenez (Feyenoord) – 76 minut i asysta z AZ Alkmaar (3:1)
  • Jesus Manuel Corona (Sevilla) – poza kadrą z powodu kontuzji kości strzałkowej z Mallorcą (1:0)
  • Javi Hernandez (Los Angeles Galaxy) – 83 minuty z Nashville (1:0)

Arabia Saudyjska

Bramkarze:

• Mohammed Al Rubaie (Al-Ahli) – 90 minut i czyste konto z Al-Riyad (2:0)
  • Mohammed Al-Owais (Al-Hilal) – cały mecz na ławce z Al-Tai (3:2)
  • Fawaz Al-Qarni (Al-Shabab) – cały mecz na ławce z Al-Khaleej (4:0)
  • Nawaf Al-Aqidi (Al-Nassr) – poza kadrą z Al-Fayha (4:0)

Obrońcy:

• Sultan Al-Ghanam (Al-Nassr) – poza kadrą z Al-Fayha (4:0)
  • Abdullah Madu (Al-Nassr) – 89 minut z Al-Fayha (4:0)
  • Abdulelah Al-Amri (Al-Nassr) – 90 minut i asysta z Al-Fayha (4:0)
  • Ali Al-Bulaihi (Al-Hilal) – 90 minut i gol z Al-Tai (3:2)
  • Ahmed Bamsaud (Al-Ittihad) – 90 minut z Al-Wahda (1:0)
  • Saud Abdulhamid (Al-Hilal) – 90 minut z Al-Tai (3:2)
  • Yasser Al-Shahrani (Al-Hilal) – poza kadrą z Al-Tai (3:2)
  • Hassan Tambakti (Al-Shabab) – 90 minut z Al-Khaleej (4:0)
  • Mohammed Al-Breik (Al-Hilal) – cały mecz na ławce z Al-Tai (3:2)
  • Ziyad Al-Sahafi (Al-Taawon) – poza kadrą z Al-Ettifaq (1:0)
  • Mohammed Al-Khabrani (Al-Khaleej) – 90 minut z Al-Shabab (0:4)

Pomocnicy:

• Salman Al-Faraj (Al-Hilal) – poza kadrą z Al-Tai (3:2)
  • Salem Al-Dawsari (Al-Hilal) – poza kadrą z Al-Tai (3:2)
  • Ali Al-Hassan (Al-Nassr) – cały mecz na ławce z Al-Fayha (4:0)
  • Sami Al-Najei (Al-Nassr) – 68 minut z Al-Fayha (4:0)
  • Nawaf Al-Abed (Al-Shabab) – 17 minut z Al-Khaleej (4:0)
  • Fahad Al-Muwallad (Al-Shabab) – 5 minut i asysta z Al-Khaleej (4:0)
  • Nasser Al-Dawsari (Al-Hilal) – 74 minuty z Al-Tai (3:2)
  • Awad Al-Nashri (Al-Ittihad) – 7 minut z Al-Wahda (1:0)
  • Riyadh Sharahili (Abha) – 90 minut z Al-Batin (3:1)
  • Hattan Bahebri (Al-Shabab) – 17 minut i asysta z Al-Khaleej (4:0)
  • Mohamed Kanno (Al-Hilal) – poza kadrą z Al-Tai (3:2)
  • Abdullah Otayf (Al-Hilal) – cały mecz na ławce z Al-Tai (3:2)
  • Abdulaziz Al-Bishi (Al-Ittihad) – poza kadrą z Al-Wahda (1:0)
  • Abdulrahman Ghareeb (Al-Nassr) – 22 minuty z Al-Fayha (4:0)
  • Abdulellah Al-Malki (Al-Hilal) – cały mecz na ławce z Al-Tai (3:2)
  • Abdullah Al-Khaibari (Al-Nassr) – 90 minut z Al-Fayha (4:0)
  • Mohammed Al-Yami (Al-Shabab) – cały mecz na ławce z Al-Khaleej (4:0)

Napastnicy:

• Firas Al-Buraikan (Al-Fateh) – 80 minut i gol z Al-Raed (1:0)
  • Haitham Asiri (Al-Ahli) – 90 minut i gol z Al-Riyad (2:0)
  • Haroune Camara (Al-Ittihad) – cały mecz na ławce z Al-Wahda (1:0)
  • Abdullah Al-Hamdan (Al-Hilal) – 1 minuta z Al-Tai (3:2)
  • Saleh Al-Shehri (Al-Hilal) – 1 minut z Al-Tai (3:2)
  • Abdulrahman Al-Obood (Al-Ittihad) – 45 minut, dwie żółte i czerwona kartka z Al-Wahda (1:0)
  • Ayman Yahya (Al-Nassr) – 79 minut z Al-Fayha (4:0)
  • Abdullah Radif (Al-Taawon) – 1 minuta z Al-Ettifaq (1:0)

Argentyna

Bramkarze:

• Franco Armani (River Plate) – 90 minut z Rosario Central (1:2)
  • Geronimo Rulli (Villarreal) – 90 minut i czyste konto z Osasuną (2:0)
  • Emiliano Martinez (Aston Villa) – 90 minut z Chelsea (0:2)

Obrońcy:

• Facundo Medina (Lens) – 90 minut i żółta kartka z Montpellier (1:0)
  • Nicolas Tagliafico (Lyon) – 85 minut i asysta z Rennes (2:3)
  • Gonzalo Montiel (Sevilla) – 90 minut i żółta kartka z Mallorcą (1:0)
  • German Pezzella (Betis) – poza kadrą z powodu czerwonej kartki z Almerią (3:1)
  • Cristian Romero (Tottenham Hotspur) – 87 minut z Evertonem (2:0)
  • Nehuen Perez (Udinese) – 90 minut i żółta kartka z Lazio (0:0)
  • Nicolas Otamendi (Benfica) – poza kadrą z Caldas (1:1 p.k. 5:3)
  • Lisandro Martínez (Manchester United) – 90 minut z Newcastle (0:0)
  • Nahuel Molina (Atletico Madryt) – 90 minut z Athletikiem Bilbao (1:0)
  • Marcos Acuña (Sevilla) – 23 minuty z Mallorcą (1:0)
  • Lucas Martinez Quarta (Fiorentina) – 90 minut i żółta kartka z Lecce (1:1)
  • Juan Foyth (Villarreal) – poza kadrą z powodu kontuzji kolana z Osasuną (2:0)

Pomocnicy:

• Leandro Paredes (Juventus) – 1 minuta z Torino (1:0)
  • Rodrigo De Paul (Atletico Madryt) – 69 minut z Athletikiem Bilbao (1:0)
  • Thiago Almada (Atlanta United) – zakończył sezon
  • Angel Di María (Juventus) – poza kadrą z powodu kontuzji mięśnia zginacza z Torino (1:0)
  • Enzo Fernandez (Benfica) – 120 minut z Caldas (1:1 p.k. 5:3)
  • Alexis Mac Allister (Brighton & Hove Albion) – 90 minut z Brentford (0:2)
  • Guido Rodriguez (Betis) – 90 minut z Almerią (3:1)
  • Nicolas Gonzalez (Fiorentina) – 90 minut z Lecce (1:1)
  • Alejandro Gomez (Sevilla) – 23 minuty z Mallorcą (1:0)
  • Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen) – poza kadrą z powodu kontuzji uda z Eintrachtem Frankfurt (1:5)
  • Nicolas Dominguez (Bologna) – 90 minut i żółta kartka z Napoli (2:3)
  • Lucas Ocampos (Ajax) – cały mecz na ławce z Excelsiorem (7:1)
  • Roberto Pereyra (Udinese) – 90 minut z Lazio (0:0)
  • Maximiliano Meza (Monterrey) – 116 minut i żółta kartka w dwumeczu z Cruz Azul (0:0, 3:0)

Napastnicy:

• Giovani Lo Celso (Villarreal) – poza kadrą z powodu kontuzji z Osasuną (2:0)
  • Julian Alvarez (Manchester City) – 1 minut z Liverpoolem (0:1)
  • Lionel Messi (PSG) – 79 minut z Marsylią (1:0)
  • Joaquin Correa (Inter Mediolan) – 18 minut z Salernitaną (1:0)
  • Paulo Dybala (AS Roma) – poza kadrą z powodu kontuzji uda z Sampdorią (1:0)
  • Lautaro Martinez (Inter Mediolan) – 90 minut i gol z Salernitaną (1:0)
  • Angel Correa (Atletico Madryt) – 21 minut z Athletikiem Bilbao (1:0)
  • Lucas Alario (Eintarcht Frankfurt) – 10 minut i gol z Bayerem Leverkusen (5:1)

WIĘCEJ O MŚ 2022:

Urodzony z piłką, a przynajmniej tak mówią wszyscy w rodzinie. Wspomnienia pierwszej koszulki są dość mgliste, ale raz po raz powtarzano, że był to trykot Micheala Owena z Liverpoolu przywieziony z saksów przez stryjka. Wychowany na opowieściach taty o Leszku Piszu i drużynie Legii Warszawa z lat 80. i 90. Były trzecioligowy zawodnik Startu Działdowo, który na rzecz dziennikarstwa zrezygnował z kopania się po czole. Od 19. roku życia związany z pisaniem. Najpierw w "Przeglądzie Sportowym", a teraz w"Weszło". Fan polskiej kopanej na różnych poziomach od Ekstraklasy do B-klasy, niemieckiego futbolu, piłkarskich opowieści historycznych i ciekawostek różnej maści.