Niecodzienne i skandaliczne obrazki oglądaliśmy podczas niedzielnego meczu reprezentacji Polski do lat 18 z Francją. Nasi rywale urządzili sobie polowanie na nogi polskich zawodników. Otrzymali aż czerwone kartki! Sędzia przerwał mecz w 77. minucie i spotkanie zostało uznane jako walkower na korzyść „Biało-Czerwonych”. Poprosiliśmy o komentarz Wojciecha Kobeszki, selekcjonera naszej kadry.

Atmosfera skandalu po meczu Polska – Francja U-18. „Polacy chcieli się zemścić”

Reprezentacja Polski U-18 wygrała Limoges Tournament we Francji. Pewnie ta informacja przeszłaby bez większego echa w polskich mediach, gdyby nie okoliczności wokół ostatniego starcia między Polską a Francją. Mecz został przerwany w 77. minucie z powodu… czterech czerwonych kartek dla gospodarzy. Miał to być zwyczajny mecz towarzyski, a wyszło z tego polowanie na nogi Polaków.

„Zostawiliśmy dużo serca na murawie”

– To był ostatni mecz tego turnieju. My wygraliśmy dwa mecze i Francuzi również, więc było to starcie o wygranie całych rozgrywek. Czuliśmy pozytywną energię i motywację przed tym spotkaniem. Nie mogliśmy się go doczekać. Chłopcy chcieli zagrać świetny mecz i zejść z boiska z podniesionym czołem. Zostawili dużo serca na murawie. Nie mieliśmy wpływu na to, co się wydarzyło w 77. minucie. Jednak cieszymy się, że wygraliśmy ten mecz i cały turniej – komentuje Wojciech Kobeszko, selekcjoner reprezentacji Polski U-18.

– Graliśmy twardo i męsko, ale nie daliśmy żadnych powodów, żeby ten mecz wyglądał w taki sposób. Przykro mi jest z tego powodu, że tematem numerem jeden jest nadmierna agresja Francuzów. Chciałbym się skupić na aspektach sportowych, bo do momentu przerwania spotkania, graliśmy bardzo dobre zawody, prowadziliśmy 3:2. Jestem dumny z postawy swojej drużyny – dodaje.

Z czego wynikała nadmierna agresja w tym meczu? To jest wręcz niepojęte, że takie rzeczy mogą się dziać w meczu towarzyskim juniorów. – To pytanie należy zadać Francuzom, bo my dostaliśmy tylko jedną żółtą kartkę w drugiej połowie i to w momencie, gdy nastała spora nerwowość na boisku. Nie pękliśmy przed reprezentacją Francji, postawiliśmy opór i być może ta frustracja przeciwników wynikała z tego, że nie mogli nic zrobić. Nerwy im puściły i oglądaliśmy nieprzyjemne obrazki na tym meczu – zauważył Kobeszko.

Najbardziej nieprzyjemnym obrazkiem była sytuacja z 77. minuty, kiedy to jeden z Francuzów dopuścił się bardzo brutalnego faulu. Wideo z jego wejściem krąży po sieci i jest głównym dowodem na to, że nasi rywale przeginali w tym spotkaniu. To było bardzo niebezpieczne wejście Francuza. Taka też czasem jest piłka, że komuś puszczają nerwy. I dzieje się coś takiego. Najważniejsze, że naszemu zawodnikowi nic poważniejszego się nie stało – podkreśla.

Według przepisów, jakie na ogół panują w spotkaniach ligowych, ten mecz mógł być kontynuowany. Bo można grać w siedmiu. Aczkolwiek tam były nieco inne reguły, które uwzględniały taką sytuację, że mecz może zostać przerwany po czwartej czerwonej kartce dla jednej drużyny. Jednak czy selekcjoner reprezentacji Polski byłby za tym, żeby to spotkanie kontynuować? Czy jednak dobrze się stało, że ta rzeź się skończyła wcześniej?

My chcieliśmy grać dalej. To ostatnie wejście było bardzo brutalne, ale wcześniejsze sytuacje wyglądały inaczej. Sędzia wyrzucił z boiska trzech zawodników za dwie żółte kartki. Gdyby była taka możliwość, to kontynuowalibyśmy ten mecz. Emocji na pewno nie brakowało z uwagi na przebieg spotkania.  Wcześniej nie zauważyłem żadnych sytuacji, które świadczyłyby o tym, że zaraz wydarzy się tu coś złego. Była walka z naszej strony, ale bez złośliwości.

Trener Francji oskarża Polaków o prowokację

Czy nasi zawodnicy są cali i zdrowi po tym brutalnym meczu? – W krótkim odstępie czasowym rozegraliśmy trzy spotkania. Chłopcy są poobijani i zmęczeni całym turniejem, ale nikt nie doznał żadnego poważniejszego urazu. Sztab medyczny przyjrzał się uważnie naszym zawodnikom i na szczęście jest wszystko w porządku –  zapewnia Wojciech Kobeszko, selekcjoner reprezentacji Polski U-18.

Bernard Diomede, trener reprezentacji Francji U-18 również wyraził swoją opinię na temat tego spotkania i on uważa, że to Polacy sprowokowali całe zamieszanie i to przez nas ten mecz wyglądał tak, jak wyglądał :– Przez dwa dni czuliśmy napięcie wokół tego spotkania, ponieważ oczywiście Polska nie przetrawiła porażki 1:6 na Euro. Zamierzali się zemścić. Natychmiast to się potwierdziło poprzez prowokacje, ataki i słowa, których nie powinniśmy słyszeć. To już nie był mecz towarzyski.

Kobeszko kontruje i odpowiada Diomede: – Przykro jest mi słyszeć takie rzeczy. Mnie nie było na mistrzostwach Europy U-17. Nie miałem się za co mścić, część chłopaków też była nowa, więc nie do końca rozumiem i nie wiem, o czym mówi trener Diomede. Skupiliśmy się na aspekcie sportowym. Każdy się tłumaczy na swój sposób. Nie potrafię zrozumieć interpretacji selekcjonera reprezentacji Francji. Nie zauważyłem tego, żebyśmy my w jakikolwiek sposób prowokowali rywali przed czy w trakcie meczu. Na boisku była odczuwalna atmosfera wielkiego święta, bo graliśmy o zajęcie pierwszego miejsca na turnieju.

Aczkolwiek Diomede nie krył też rozczarowania z postawy swoich chłopaków podkreślał w swoich wypowiedziach, że jego zawodnicy źle się zachowywali podczas tego spotkania i wyciągnie poważne konsekwencje: – Mieliśmy kumulację żółtych kartek, nie wszystkich moim zdaniem zasłużonych, co doprowadziło do trzech czerwonych. Ostatnia czerwona kartka nie podlega dyskusji, to było niedopuszczalne i chłopak o tym wie. Jako pedagog wykonam swoją pracę. To, co się stało, nie może się powtórzyć. To musi się zmienić w następnym spotkaniu. Niektórzy mogą nigdy nie wrócić do drużyny Francji. Muszą to zrozumieć. Inni mieli dobre nastawienie, starali się uspokoić sytuację. Postaramy się dobrze, na zimno przeanalizować, kto zachowywał się dobrze i kto zachowywał się źle. Jako trener ukarzę zawodników, którzy na to zasłużyli. 

 

WIĘCEJ O REPREZENTACJI POLSKI:

Fot. Newspix

Weszło
03.02.2023

Pewne zwycięstwo Realu, Valencia bez argumentów

Real Madryt bez większych problemów pokonał u siebie Valencię 2:0, chociaż wynik mógł być zdecydowanie większy. Goście tego wieczora byli jedynie tłem dla Królewskich, którzy za wszelką cenę starają dogonić się liderującą w tabeli Barcelonę.Dzisiejsze spotkanie Realu z Valencią było raczej bez historii. Gospodarze zaprezentowali się naprawdę solidnie, chociaż pierwsza połowa była w ich wykonaniu niemrawa. Do przerwy gra obu drużyn wyglądała mniej więcej […]
03.02.2023
Suche Info
02.02.2023

Brutalny faul na gwiazdorze Realu Madryt [WIDEO]

Real Madryt pokonał dziś 2:0 Valencię w ramach 17. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy. Najbardziej paskudnym momentem meczu był faul Gabriela Paulisty na rozpędzonym Viniciusie Juniorze.Brazylijski stoper nie tylko wyciął swojego rodaka. Usiłował go też po prostu kopnąć w przypływie frustracji.Spójrzcie: Isso é coisa de MOLEQUE, @gpaulista5!!! De MOLEQUE e MAU-CARÁTER!!! Um homem de 32 anos indo pra machucar um garoto como o @vinijr é de uma baixeza nojenta […]
02.02.2023
Piłka nożna
02.02.2023

Wrócił pragmatyczny i skuteczny Juventus. „Stara Dama” w półfinale Pucharu Włoch

Ćwierćfinałowe starcie Juventusu z Lazio w Pucharze Włoch nie było najciekawszym widowiskiem do oglądania dla neutralnego kibica. Aczkolwiek fani „Starej Damy” w końcu mają jakiś powód do zadowolenia. Ich drużyna zagrała bardzo dobrze w defensywie i awansowała do półfinału Coppa Italia.Juventus – Lazio 1:0. „Stara Dama” minimalnie lepsza od LazioPowiedzieć, że Juventus nie ma najlepszego czasu to, jak nic nie powiedzieć. Nie dość, że pod względem sportowym nie wyglądają dobrze w tym sezonie, to do tego […]
02.02.2023
Suche Info
02.02.2023

Kiwior imponuje na treningach Arsenalu

Jak informuje Chris Wheatley z portalu London World, Jakub Kiwior zaliczył udane wejście do Arsenalu. Reprezentant Polski zaimponował sztabowi szkoleniowemu „Kanonierów” podczas wstępnych badań i treningów.Arsenal zapłacił za Kiwiora całkiem sporo, bo aż 25 milionów euro. Trzeba jednak pamiętać, że rywalizacja na rynku o polskiego obrońcę była dość zacięta, zatem z góry było wiadomo, że Spezia zainkasuje za ten transfer sporą sumkę. – Arsenal przedstawił realny plan […]
02.02.2023
Suche Info
02.02.2023

Greenwood po wycofaniu zarzutów: „odczuwam ulgę”

Mason Greenwood udzielił pierwszego komentarza po tym, jak wycofano zarzuty pod jego adresem o przemoc domową i próbę gwałtu na byłej partnerce. Zawodnik Manchesteru United z góry zapowiedział, że to jego ostatnia wypowiedź w tej sprawie.– Odczuwam ulgę ze względu na to, że ta sprawa dobiegła już końca. Chciałbym podziękować mojej rodzinie, bliskim i przyjaciołom za ich wsparcie. Na tę chwilę nie będzie kolejnych komentarzy – powiedział Greenwood, cytowany przez The Sun.Do tematu odniósł się również Manchester […]
02.02.2023
Suche Info
02.02.2023

Ancelotti: „Nie potrzebowaliśmy wzmocnień w zimowym oknie”

Kibice Realu Madryt z niepokojem obserwowali postawę swojego klubu w zimowym oknie transferowym, ponieważ Los Blancos nie dokonali istotnych wzmocnień. Trener „Królewskich”, Carlo Ancelotti, uspokoił fanów – jego zdaniem wszystko idzie zgodnie z planem.Real w ostatnich tygodniach nie radził sobie najlepiej. „Królewscy” pokonali wprawdzie Atletico Madryt w Pucharze Króla, ale już w lidze potracili trochę punktów, no i polegli też w starciu z Barceloną o Superpuchar Hiszpanii. Wspomniany Carlo […]
02.02.2023
Weszło
03.02.2023

Pewne zwycięstwo Realu, Valencia bez argumentów

Real Madryt bez większych problemów pokonał u siebie Valencię 2:0, chociaż wynik mógł być zdecydowanie większy. Goście tego wieczora byli jedynie tłem dla Królewskich, którzy za wszelką cenę starają dogonić się liderującą w tabeli Barcelonę.Dzisiejsze spotkanie Realu z Valencią było raczej bez historii. Gospodarze zaprezentowali się naprawdę solidnie, chociaż pierwsza połowa była w ich wykonaniu niemrawa. Do przerwy gra obu drużyn wyglądała mniej więcej […]
03.02.2023
Piłka nożna
02.02.2023

Wrócił pragmatyczny i skuteczny Juventus. „Stara Dama” w półfinale Pucharu Włoch

Ćwierćfinałowe starcie Juventusu z Lazio w Pucharze Włoch nie było najciekawszym widowiskiem do oglądania dla neutralnego kibica. Aczkolwiek fani „Starej Damy” w końcu mają jakiś powód do zadowolenia. Ich drużyna zagrała bardzo dobrze w defensywie i awansowała do półfinału Coppa Italia.Juventus – Lazio 1:0. „Stara Dama” minimalnie lepsza od LazioPowiedzieć, że Juventus nie ma najlepszego czasu to, jak nic nie powiedzieć. Nie dość, że pod względem sportowym nie wyglądają dobrze w tym sezonie, to do tego […]
02.02.2023
Ekstraklasa
02.02.2023

Defensywa Pogoni. Stabilizacja też może odbić się czkawką 

Czy można zdawać sobie sprawę, że twoją największą bolączką jest obrona, pracować całą zimę nad jej wzmocnieniem, a po powrocie na ligowe boiska stracić punkty przez to, że… twoją największą bolączką wciąż jest obrona? Ano można. „Portowcy” dobrze zdiagnozowali swój problem. Linia defensywy potrzebuje gruntownej przebudowy. I choć w Szczecinie wykonują konkretne ruchy, jeszcze nikt związany z Pogonią nie może posłużyć się sloganem „nowy rok, nowa […]
02.02.2023
Weszło
02.02.2023

Podsumowanie zimowego okienka w Hiszpanii, czyli podróż do lumpeksu

Wszyscy emocjonowali się transferami w Premier League i trudno się temu dziwić. Angielskie kluby nie szczędziły pieniędzy i płaciły krocie za nowych zawodników. Tymczasem na hiszpańskim podwórku było zdecydowanie spokojniej. Wiele drużyn Primera Division nie pozyskało w zimowym targu żadnego zawodnika i kwoty transferowe nie robiły na nikim wielkiego wrażenia.Za nami smutne okienko w wykonaniu hiszpańskich zespołów, w którym tak naprawdę działo się niewiele. Przypominało sobotnie wędrówki do second-handów, gdy już wszystko jest […]
02.02.2023
Ekstraklasa
02.02.2023

Kolejny zawodnik opuści Wisłę Płock? Tym razem chodzi o obrońcę

Ekstraklasowa Wisła Płock szykuje kolejny transfer wychodzący. „Nafciarze” po sprzedaży Hiszpana Davo, mają wytransferować kolejnego zagranicznego zawodnika. Tym razem chodzi o obrońcę.Z naszych ustaleń wynika, że Anton Krywociuk może wkrótce opuścić Wisłę Płock. 24-letni środkowy obrońca, który ma ukraińskie i azerskie obywatelstwo, miałby przenieść się na inny kontynent. Jego zatrudnienie zainteresowany jest jeden z azjatyckich klubów.Anton Krywociuk odejdzie z Wisły Płock?–  Jeżeli chodzi o innych zawodników, […]
02.02.2023
Weszło
02.02.2023

Dlaczego transfer Pekharta do Legii może wypalić?

Tomas Pekhart w Legii Warszawa? To śpiewka przebrzmiała jak zeszłoroczna gazeta. Po raz kolejny można się pukać w głowę i zastanawiać, po co sięgać po odgrzewany kotlet, z którego odejścia zadowolone były wszystkie strony. A może to Jacek Zieliński widzi nieco więcej i Czech ponownie zaliczy bardzo dobry okres w stolicy?Krąży opinia, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Ci, którzy lepiej znają się na powiedzeniach tłumaczą, że akurat rzeka nigdy nie jest taka […]
02.02.2023