post

Opublikowane 23.11.2021 15:58 przez

Szymon Szczepanik

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. Nie mamy wątpliwości, że podobnie jak w 2008 roku, kiedy to stolica Chin była gospodarzem letniej odmiany tej imprezy, ta zimowa również zostanie pokazana z wielką pompą i ogromnym przepychem. Chińczycy po prostu tak działają. Nie szczędzą gorsza na sportowy makijaż ze złota, mający przykryć ich niedoskonałości i pokazać wspaniałość oraz bogactwo Państwa Środka. A mają co tuszować – chociażby ostatnie zaginięcie tenisistki Shuai Peng. Nic lepiej nie odciąga uwagi od kontrowersyjnego, chińskiego stylu władzy, niż potencjalny sukces na arenie międzynarodowej. Lecz o ile sama organizacja igrzysk zapewne takowym będzie, to już wynik medalowy reprezentantów gospodarzy może okazać się sporym rozczarowaniem.

To samo miasto, inne możliwości

A przecież wizja nakreślona przez przewodniczącego Xi Jinpinga jest dla chińskich sportowców bardzo klarowna. Ich przywódca liczy na to, że to Chiny zakończą nadchodzące igrzyska na pierwszym miejscu w tabeli medalowej. Dokładnie tak, jak miało to miejsce czternaście lat temu podczas letnich igrzysk. Jednak czy istnieją ku temu realne przesłanki?

Okazuje się, że nie do końca. Znany z opracowywania obliczeń medalowych szans portal Gracenote opublikował swoje przewidywania, wedle których gospodarze będą musieli przełknąć gorzką pigułkę. Spółka należąca do Nielsen Holdings przyznała chińczykom zaledwie 6 medali – 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy – klasyfikując ich dopiero na 14. miejscu w tabeli. I choć nie powinno być aż tak źle, a dotychczasowe przewidywania będą cały czas aktualizowane w oparciu o wyniki zawodów rozgrywających się od listopada do lutego, to nie zmienią się one na tyle, byśmy nagle zobaczyli Chiny na pierwszym miejscu w tabeli. Tym bardziej, że Chińczykom na zimowej odmianie igrzysk dotychczas nie wiodło się rewelacyjnie. Oczywiście, jak na potencjał tego kraju.

Podczas letnich igrzysk olimpijskich w 2008 roku Chiny dumnie zwyciężyły w klasyfikacji medalowej, pokazując Stanom Zjednoczonym plecy. I tak, należy zdawać sobie sprawę z tego, że wielu ich reprezentantów było nafaszerowanych sterydami, a część z nich to były istne komety. Pojawiali się na rok przed igrzyskami, osiągali fantastyczne rezultaty, po czym zaraz po starcie w Pekinie kończyli sportowe kariery.  Na szczęście, od tego czasu minęło czternaście lat. Obecnie system antydopingowy, nad którym WADA pieczołowicie sprawuje kontrolę, jest znacznie bardziej dopracowany. Ale przy tym Chiny na letnich igrzyskach już przed 2008 rokiem były bardzo mocnym krajem, od 1992 roku przywożąc z każdej imprezy minimum 50 medali.

Sama specyfika zimowych konkurencji również różni się od letnich odpowiedników. Sportów jest mniej, a w wielu z nich parametry czysto fizyczne nie pomogą bez odpowiedniej techniki. Natomiast konkurencji, które w swoim przygotowaniu są dość jednowymiarowe – lub kładą w przygotowaniu nacisk głównie na element fizyczny – na letniej odmianie igrzysk jest sporo. Weźmy na przykład podnoszenie ciężarów, które zostało zdominowane przez Chiny podczas ostatnich igrzysk w Tokio. Oczywiście, i tam elementy techniczne również mają znaczenie. Jednak przede wszystkim liczy się siła. Coś, co da się wyrobić poprzez typowo chiński etos pracy – ciężką harówkę od rana do nocy. Nijak nie można tego porównać na przykład do skoków narciarskich, w których aspekt czysto fizyczny jest tylko jednym z wielu elementów składowych sukcesu.

Stąd nie ma najmniejszych szans na to, by Chiny nagle wygrały klasyfikację medalową. W wielu sportach zimowych nie posiadają żadnej tradycji, a jeżeli w nie inwestują, to robią to bardzo chaotycznie, oczekując natychmiastowych efektów. Rekordowo reprezentanci Państwa Środka zdobywali w zimie 11 medali – miało to miejsce w Turynie oraz Vancouver. Tymczasem do uplasowania się w czubie tabeli potrzeba będzie około trzydziestu krążków. W przypadku Chin to jest niewykonalne.

Jednak czy Chińczycy skończą z zaledwie sześcioma medalami? W których konkurencjach mogą liczyć na jakiekolwiek zdobycze, a gdzie będą tylko statystami? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Honorowy zjazd do mety

Gospodarze poszli na całość i mają zamiar wystawić reprezentację złożoną z aż 480 sportowców. Dla porównania dodajmy, że podczas zimowych igrzysk olimpijskich Państwo Środka nigdy nie posłało do boju więcej, niż 100 reprezentantów, a cztery lata temu ich liczba wynosiła 81. Chińscy zawodnicy (lub zawodniczki) prawdopodobnie wystąpią we wszystkich 109. przewidzianych konkurencjach. Choć mógł nastąpić jeden wyjątek, do czego dojdziemy.

Ale zacznijmy od tego, że za ilością nie idzie jakość. Sama liczba może robić wrażenie, jednak w wielu konkurencjach gospodarze prawdopodobnie będą tłem dla innych zawodników. Dość powiedzieć, że Chiny nigdy w historii nie wywalczyły medalu w bobslejach, saneczkarstwie oraz skeletonie. W tych konkurencjach rządzą Niemcy i Austriacy, bardzo mocni są również Amerykanie, Rosjanie czy Kanadyjczycy.

Jedyną niewiadomą stanowił tor olimpijski Yanqing, który z powodu pandemii przez długi czas był dostępny wyłącznie dla chińskich sportowców. Znajomość trasy stanowi ważny aspekt w tego rodzaju konkurencjach. Można było wręcz wysnuć teorię, że ten element zniweluje przewagę umiejętności reszty stawki nad gospodarzami. Czy tak będzie? Miniony weekend zweryfikował te słowa. Na torze Yanquing odbyły się inauguracyjne zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie, podczas których reprezentanci gospodarzy nie mieli nic do powiedzenia.

Chińczycy nie będą też błyszczeć w narciarstwie alpejskim, w którym również nie posiadają właściwie żadnych tradycji. Równo miesiąc temu w zawodach Pucharu Świata wśród kobiet wystartowała niejaka Yueming Ni. Zajęła ostatnie miejsce, przegrywając miedzy innymi z kobiecą wersją Noriakiego Kasaiego w tym sporcie – czterdziestodwuletnią Sarą Schleper. Schleper brała udział jeszcze w igrzyskach w Nagano, a od 2015 roku reprezentuje barwy Meksyku.

Wprawdzie w biegach narciarskich Puchar Świata jeszcze nie wystartował – inauguracja będzie miała miejsce za kilka dni w Ruce. Ale w tym przypadku również możemy powiedzieć, że Państwo Środka nie powali konkurencji na kolana. Najlepsza z ich biegaczek obecnie zajmuje 96. miejsce w rankingu punktowym FIS. Przy czym kolegom z reprezentacji wcale nie wiedzie się lepiej. Jeszcze gorzej jest z biathlonistami. Nie punktują w Pucharze Świata, natomiast w mistrzostwach globu w ogóle nie biorą udziału. Przy czym sam start na tej imprezie nie jest wielkim wyczynem, zarezerwowanym dla elity. Na tegorocznych mogliśmy zobaczyć reprezentantkę Australii.

Kombinacja norweska czy skoki narciarskie też nie należą do chińskiej domeny. Ale zatrzymajmy się przy tych ostatnich, bo być może ich przykład definiuje problem Chin. Pieczę nad przygotowaniem skoczków do występów w Pekinie sprawował Mika Kojonkoski. Fin, powszechnie uważany za jednego z najlepszych szkoleniowców w branży, spokojnie pracował ze swoimi podopiecznymi, a jego robota przynosiła pierwsze efekty. Takie, jak punkty Songa Qiwu w Letnim Grand Prix, czy regularnie występujące zawodniczki kadry żeńskiej, które potrafiły nawet wygrywać w zawodach FIS Cup.

Historyczna chwila dla chińskich skoków narciarskich. Songa Qiwu skacze po pierwsze w historii swojego kraju punkty, w zawodach z cyklu Letniego Grand Prix.

Jednak chińscy mocodawcy Kojonkoskiego chcieli wyniki na już. Ich zdaniem Fin – szkoląc od 2018 roku totalnych żółtodziobów – czynił z nimi za mały progres! Powód takiego stanu rzeczy był dla nich oczywisty. Skoczkowie za mało pracowali. Kiedy działacze zaczęli coraz bardziej wchodzić trenerowi w paradę, ten powiedział jasno, że jeżeli jego metody im nie pasują, zawsze mogą rozwiązać kontrakt. Godzinę później odebrał telefon informujący o zwolnieniu.

Wspomnieliśmy, że Chińczycy chcą wystawić swoich reprezentantów w każdej dyscyplinie. Jednak władze niektórych sportów nie są ślepe i widzą, jak dramatyczny poziom prezentują zawodnicy gospodarzy. Stąd do bezprecedensowej sytuacji mogło dojść w hokeju na lodzie – dyscyplinie obecnej na igrzyskach od 1920 roku. Jedno z miejsc w turnieju od zawsze przypadało gospodarzom. Ale prezydent IIHF Luc Tardif, który objął stanowisko w 2021 roku, poważnie zastanawiał się nad odebraniem Chińczykom prawa do gry. Obawiał się kompromitujących meczów, które kończyłyby się dwucyfrową porażką gospodarzy. A jest się czego obawiać, bo Chińczycy w grupie trafili na USA, Kanadę oraz Niemcy – sensacyjnych, ale jednak wicemistrzów olimpijskich. Ostatecznie Tardif zapewnił, że Chiny zagrają w turnieju. Chyba tylko dlatego, że pierwszy w historii igrzysk brak gospodarza byłby nawet większą kompromitacją, niż solidny oklep na lodzie.

Jest lód, nie ma kijka, będzie krążek?

Ale bynajmniej nie jest tak, że w najludniejszym kraju świata nie znalazł się nikt, kto by nie potrafił zasuwać na łyżwach. Przeciwnie, to Chińczykom wychodzi na tyle dobrze, że spośród 62. medali, które dotychczas wywalczyli na zimowych igrzyskach, większość zdobywali właśnie na lodzie. A konkretnie w short tracku, łyżwiarstwie szybkim oraz łyżwiarstwie figurowym.

W szczególności w pierwszej z wymienionych dyscyplin mają kim straszyć rywali. Jest Fan Kexin, wicemistrzyni olimpijska z Soczi, która w latach 2011-2017 zdominowała bieg na dystansie 500 metrów. Być może najlepsze lata ma już za sobą, jednak jeszcze w 2019 roku w Sofii zdobyła wicemistrzostwo świata, a w obecnym sezonie Pucharu Świata sztafeta z nią w składzie zwyciężyła w Pekinie oraz zajęła trzecie miejsce w Debreczynie. W rywalizacji na 1500 metrów dobrze radzi sobie Yuting Zhang, która w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajmuje szóste miejsce.

Te dwie zawodniczki wchodzą w skład sztafety mieszanej w biegu na 2000 metrów, którą współtworzą Ren Ziwei oraz Wu Dajing. Wprawdzie to Dajing jest bardziej utytułowany – mowa o mistrzu olimpijskim na 500 metrów z Pjongczang. Lecz w obecnym sezonie Ziwei imponuje formą. W Nagoi zwyciężył w rywalizacji na 1000 metrów, w Debreczynie wygrał na 1500, a do tego startując na pięćsetce dwukrotnie znalazł się na pudle.  Ziwei oraz Wu Dajing cztery lata temu wywalczyli wicemistrzostwo olimpijskie w short tracku w sztafecie męskiej. Do dyspozycji są też bardzo solidni Kai An czy Sun Long.

Tym sposobem z wyliczenia Gracenote, które przyznawało Chinom 6 medali, taki wynik – oczywiście, przy sprzyjających okolicznościach – gospodarze mogą zrobić w samym short tracku.

A przecież jest jeszcze łyżwiarstwo szybkie, w którym Chiny posiadają dwóch mocnych zawodników. Pierwszym z nich jest Ning Zhongyan – dwudziestodwuletni panczenista, który w 2020 roku zdobył wicemistrzostwo świata w sprincie drużynowym, ale nieźle poczyna sobie również w obecnym sezonie. Co prawda na dystansie 1000 metrów nie ma mocnych na holenderską koalicję, której reprezentanci zajmują cztery pierwsze miejsca w klasyfikacji Pucharu Świata. Ale na 1500 Chińczyk już prowadzi w klasyfikacji, zatem trudno nie traktować go jak kandydata do miejsc medalowych w tej konkurencji. Zwłaszcza, że w starcie drużynowym wspomaga go dwa lata starszy Gao Tingyu, który sam jest brązowym medalistą olimpijskim z Korei.

O drugim z Chińczyków krążyły plotki, jakoby już we wrześniu pokonywał dystans 500 metrów w czasie 33.83. Dodajmy, że rekord świata Pawieła Kuliżnikowa wynosi 33.61. Gao miał wykręcić taki wynik na zawodach w Pekinie. Rzecz w tym, że nie zostało to nigdzie udokumentowane. Możemy nie dać wiary sensacyjnym wynikom – bardzo możliwe, że Chińczycy trochę podkoloryzowali rezultat swojego zawodnika. Ale Tingyu pobił inny rekord, należący do Rosjanina. Podczas zawodów Pucharu Świata w Tomaszowie Mazowieckim wykręcił czas 34.26, przez co poprawił rekord obiektu, który wcześniej ustanowił właśnie Kuliżnikow.

Trzecim filarem chińskich sukcesów na lodzie jest łyżwiarstwo figurowe i para Sui Wenjing-Han Cong. To aktualni wicemistrzowie olimpijscy oraz wicemistrzowie świata. Wcześniej dwukrotnie wygrywali rozgrywki światowego czempionatu. Mało tego, para w 2019 roku ustanowiła rekord świata pod względem noty łącznej. Niewtajemniczonym spieszymy wyjaśnić, że łyżwiarstwo figurowe składa się z programu jazdy krótkiej oraz dowolnej. Z połączenia wyników – czyli not – w tych dwóch przejazdach wyłaniany jest zwycięzca.

Skok po medal

Jednak spośród wszystkich reprezentantów Państwa Środka jedną z największych – o ile nie największą – faworytek do medali jest Eileen Gu. Osiemnastolatka, urodzona w San Francisco. Jej ojciec jest Amerykaninem, natomiast matka pochodzi z Chin. Sama Eileen już od trzeciego roku życia jeździła na nartach, gdyż sport ten był wielką pasją jej rodzicielki. Żeby nie było – mama do niczego nie zmuszała swojej córki. Umieściła ją w szkole narciarskiej, gdyż chciała, by w razie wspólnych przejażdżek dziecko mogło za nią nadążyć. W ten sposób stworzyła jeden z największych diamentów współczesnego narciarstwa dowolnego.

Diament, który ku zdziwieniu oraz złości Amerykanów – czemu dawali wyraz na jej profilach społecznościowych – zdecydował się w 2019 roku reprezentować Chiny. Już wtedy przejawiała ogromny potencjał, zajmując w slopestyle’u trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Później było już tylko lepiej. Dziś Gu jest mistrzynią świata w halfpipe i slopestyle, w tych dwóch konkurencjach wygrała również prestiżowe X-Games. Dodatkowo, zarówno na mistrzostwach jak i X-Games zajęła trzecie miejsce w Big Air. Każda z tych konkurencji na igrzyskach jest traktowana osobno, zatem jej triki mogą przynieść Chinom aż trzy medale.

Jednak chińskie narciarstwo dowolne to nie tylko jedna zawodniczka. Inni reprezentanci gospodarzy nadchodzących igrzysk dobrze sobie radzą w tej dziedzinie, choć zaliczalibyśmy ich raczej do szerokiego grona faworytów. Lecz trudno całkowicie skreślić doświadczoną Xu Mengtao – byłą mistrzynię świata w skokach akrobatycznych, która jeszcze dwa lata temu dwukrotnie stanęła na podium tej imprezy. Albo Qi Guangpu, która w tej samej konkurencji również była mistrzynią świata.

Ale to jeszcze nie wszystko, co chińscy sportowcy mają do zaoferowania. Uprawiająca snowboard Cai Xuetong dalej wymiata na rampie, regularnie zdobywając Małe Kryształowe Kule. Często zaraz za nią na podium staje Liu Jiayu, wicemistrzyni olimpijska z Pjongczang. Zaprezentuje się również siedemnastoletni Yiming Su, który już dwa lata temu potrafił zaskoczyć i wygrać zawody.

Zatem czy październikowe przewidywania Gracenote są przesadzone i nazbyt pesymistyczne? Z pewnością tak. Chiny nie mają szans na wygranie klasyfikacji medalowej nadchodzących igrzysk, lecz zaledwie sześć medali w ich wykonaniu to spore niedoszacowanie. Wynika ono z faktu, że przez pandemię wielu chińskich sportowców nie brało udziału w międzynarodowych rozgrywkach. Lub te w ogóle były zawieszone. Dopiero teraz gospodarze będą odkrywać wszystkie karty. Analitycy z Gracenote już jutro opublikują nowy ranking medalowych przewidywań. Biorąc pod uwagę wyniki chociażby panczenistów, przewidywana liczba medali dla Chin wzrośnie.

Naszym zdaniem Chińczycy będą w stanie pobić swój rekord jeżeli chodzi o dorobek na zimowych igrzyskach olimpijskich, czyli przywieźć ponad jedenaście medali. Pytanie, czy taki wynik zadowoli Xi Jinpinga, który zapewne pragnąłby o wiele więcej.

SZYMON SZCZEPANIK

Fot. Newspix

Przeczytaj też:

Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Pekin 2022
23.11.2021

Czy Chiny zawiodą na własnych igrzyskach?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. Nie mamy wątpliwości, że podobnie jak w 2008 roku, kiedy to stolica Chin była gospodarzem letniej odmiany tej imprezy, ta zimowa również zostanie pokazana z wielką pompą i ogromnym przepychem. Chińczycy po prostu tak działają. Nie szczędzą gorsza na sportowy makijaż ze złota, mający przykryć ich […]
23.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Co czeka polskie kluby?

Już dziś rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Z polskiego punktu widzenia szczególnie ciekawe, bo po raz drugi w całej historii tytułu w najważniejszych europejskich rozgrywkach bronić będzie polska ekipa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Poza nią do rywalizacji przystąpią też Projekt Warszawa i Jastrzębski Węgiel. Na co stać nasze kluby? Jak trudne mają grupy? I czy ZAKSA może […]
30.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kolcem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Przedziwna niedziela w Kuusamo. I bardzo nieudana dla Polaków

Zaczęło się od pecha Ryoyu Kobayashiego, wczorajszego triumfatora, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co wykluczyło go z niedzielnej rywalizacji. Potem mieliśmy wpadkę Halvora Egnera Graneruda, który nie przeszedł kwalifikacji. W końcu obejrzeliśmy loteryjny, rwany konkurs. O ile jeszcze pierwszą serię dało się przeżyć (choć złe warunki nie oszczędziły kilku skoczków, w tym Kamila […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Przedziwna niedziela w Kuusamo. I bardzo nieudana dla Polaków

Zaczęło się od pecha Ryoyu Kobayashiego, wczorajszego triumfatora, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co wykluczyło go z niedzielnej rywalizacji. Potem mieliśmy wpadkę Halvora Egnera Graneruda, który nie przeszedł kwalifikacji. W końcu obejrzeliśmy loteryjny, rwany konkurs. O ile jeszcze pierwszą serię dało się przeżyć (choć złe warunki nie oszczędziły kilku skoczków, w tym Kamila […]
28.11.2021
Pekin 2022
23.11.2021

Czy Chiny zawiodą na własnych igrzyskach?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. Nie mamy wątpliwości, że podobnie jak w 2008 roku, kiedy to stolica Chin była gospodarzem letniej odmiany tej imprezy, ta zimowa również zostanie pokazana z wielką pompą i ogromnym przepychem. Chińczycy po prostu tak działają. Nie szczędzą gorsza na sportowy makijaż ze złota, mający przykryć ich […]
23.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Boks
27.11.2021

Teofimo Lopez – sensacyjny mistrz, który wygrywa z własnymi demonami

To niespodziewany czempion, który zdetronizował samego Wasyla Łomaczenkę. Jednak być może najważniejszą walkę w życiu stoczył wcześniej, w 2019 roku, kiedy zmagał się z depresją. I choć wyszedł z niej zwycięsko, to sam pewnie powiedziałby, że to starcie jeszcze się nie skończyło. Wciąż ma w sobie demony – dokładnie tak samo, jak jego ojciec i […]
27.11.2021
Pekin 2022
23.11.2021

Czy Chiny zawiodą na własnych igrzyskach?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. Nie mamy wątpliwości, że podobnie jak w 2008 roku, kiedy to stolica Chin była gospodarzem letniej odmiany tej imprezy, ta zimowa również zostanie pokazana z wielką pompą i ogromnym przepychem. Chińczycy po prostu tak działają. Nie szczędzą gorsza na sportowy makijaż ze złota, mający przykryć ich […]
23.11.2021
Inne sporty
19.11.2021

Igrzyska, loty oraz powroty. Ruszają skoki narciarskie!

W  końcu wróciły. Po długich miesiącach letniego snu fani skoków narciarskich mogą się obudzić, zasiąść przed telewizorami lub – mamy taką nadzieję – na trybunach i oglądać swoich idoli w akcji. Ci najwięksi, którzy w sen nie zapadli, mogą już przestać wegetować, żywiąc się transmisjami z Letniego Grand Prix oraz kompilacjami w stylu najlepszych skoków […]
19.11.2021
Siatkówka
16.11.2021

Asseco Resovia, czyli w krainie pieniędzy i niepowodzeń

Początek sezonu – uzbrojona w nowe gwiazdy Asseco Resovia Rzeszów zapowiada walkę o medale. Środek sezonu – rywale z PlusLigi weryfikują siłę rzeszowskiego zespołu. Choć drużyna jest mocna na papierze, to brak jej zgrania. Nie jest w stanie nawiązać walki z najlepszymi zespołami ligi. Czasem po prostu jest bezradna. Koniec sezonu –  kolejne rozczarowanie. Miał […]
16.11.2021
Inne sporty
11.11.2021

Saul Alvarez – mistrz o kilku obliczach

To postać niejednoznaczna. Z jednej strony ringowy geniusz, który stylem walki rozkochał w sobie miliony widzów. Poza ringiem wspiera wiele akcji charytatywnych, choć się z tym nie afiszuje. Jak twierdzi, pomaga bo może, nie robi tego dla blasku fleszy. Prywatnie jest kochającym ojcem trójki dzieci. Ponadto, to sprawny biznesmen. Z drugiej strony, wielu ekspertów uważa, […]
11.11.2021
Inne sporty
07.11.2021

Lucha libre, czyli sportowe dziedzictwo Meksyku

To jeden z narodowych sportów Meksyku, choć zapewne znajdzie się wiele głosów, które nie nazwałyby go w ogóle sportem. Wszystko dlatego, że najbardziej kojarzy się z amerykańskim wrestlingiem, a oba światy przenikają się właściwie od początku swojej historii. Jednak dla samych Meksykanów jest nawet czymś więcej. To seria niesamowitych opowieści o postaciach, których wzloty i […]
07.11.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
owca w wilczej skórze
owca w wilczej skórze
7 dni temu

Zapytajcie tych mitomanów co ostatnio u Stana byli w hejt parku, dawno sie tak nie uśmiałem, skad on takich cudaków bierze przeciez nie dawno jeszcze ci amatorzy od kryptowalut i innych scamów ekspertów zgrywali 😀

Adam
Adam
7 dni temu

no wiesz znajomy znajomejego powiedział i wziął. A ja nie wiem z czego się tak śmiejesz szkoda :d

precz z sinofobia
precz z sinofobia
7 dni temu

Nie ma zadnego zaginiecia i zadnych kontrowersyjnych rzadow, ty sinofobie!

Krzyś
Krzyś
7 dni temu

Kubusiu Puchatku nie pisz tak!

kaczkasmoleńska
kaczkasmoleńska
7 dni temu

pewnie, ze nie ma,
w powodzi tez nikt nie zginal, a ludzie na zdjeciach tylko spali z przemeczenia

floro flores
floro flores (@floro-flores)
7 dni temu

kropke po liczbach daje sie tylko przy liczbach porządkowych

Suche Info
30.11.2021

Hellas bezbramkowo remisuje z Cagliari

Skończyło się bez bramek, więc zabrakło najważniejszego. Mecz nie był może najwyższych lotów, ale z perspektywy kibica reprezentacji Polski był ciekawą lekturą i pokazem solidności Pawła Dawidowicza. Jedyną skazą tego spotkania był incydent wywołany przez Giovanniego Simeone. Argentyńczyk uderzył przeciwnika w twarz i rozpoczęła się jatka. Wstali z ławek i ruszyli na siebie zarówno piłkarze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Trener Broni Radom zostanie asystentem w Cracovii

Jacek Zieliński niedawno został nowym szkoleniowcem Cracovii. Teraz doświadczony trener kompletuje swój sztab. Jedną z osób, które do niego dołączą, będzie dotychczasowy opiekun trzecioligowej Broni Radom. Mowa o 35-letnim Tomaszu Jasiku, który pracował w klubie od sierpnia. Tomasz Jasik trenerskie szlify zbierał na Lubelszczyźnie, gdzie przez długi czas opiekował się młodzieżowymi zespołami Motoru Lublin. W […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Juventus pokonał słabiutką Salernitanę

Juventus wygrał z najgorszym zespołem w Serie A, czyli zrobił to czego od niego oczekiwano. Nie poślizgnął się na skórce od banana. Zadanie wykonane. Przed meczem Salernitana była jedną z dwóch drużyn, które nigdy nie straciły gola w spotkaniach domowych z Juventusem. Kiedyś musiał być ten pierwszy raz. Zawodnicy Massimiliano Allegriego miażdżyli gospodarzy posiadaniem piłki […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Fiorentina ogrywa Sampdorię. Grał Bereszyński

Fiorentina w tym sezonie jest najbardziej bezkompromisową drużyną w Serie A. Albo wygrywa, albo przegrywa. Dosłownie. Mają chyba uczulenie na remisy. Dziś drużyna Vincenzo Italiano odniosła ósme zwycięstwo w sezonie ligowym. Pokonała na własnym boisku Sampdorię 3:1. W składzie gości znalazł się reprezentant Polski. W tym meczu różnica klas była aż nadto widoczna. Fiorentina mimo […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Plotki o możliwych transferach Ziyecha i Wernera do Barcelony

Dyrektor sportowy FC Barcelony Mateu Alemany, dwoi się i troi, by sprowadzić do klubu nowych piłkarzy za rozsądną cenę. Z tego względu pojawia się mnóstwo nazwisk na barcelońskiej giełdzie transferowej. Tym razem dziennikarze katalońskiego Sportu sondują możliwe przyjście dwóch piłkarzy Chelsea Londyn, którzy na Stamford Bridge mają problemy z regularną grą. Mowa o Timo Wernerze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Javier Mascherano nowym selekcjonerem argentyńskiej młodzieżówki

Większość fanów piłki nożnej doskonale kojarzy Ej Jefecito z bogatej kariery piłkarskiej. Teraz będzie stawiał pierwsze kroki w karierze trenerskiej. Z argentyńską federacją pożegnał się dotychczasowy trener młodzieżówki, który zdecydował się dołączyć do sztabu Jose Pekermana odpowiedzialnego za przygotowanie reprezentacji Wenezueli. Javier Mascherano od 2019 roku posiada uprawnienia trenera. Do tej pracował w argentyńskiej federacji […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Legia ma nowego wicedyrektora sportowego! Pracował w Rakowie

Dariusz Mioduski zatrudnił nowego wicedyrektora sportowego. Paweł Tomczyk od pierwszego grudnia wzmocni pion sportowy Legii. Nowy pracownik warszawskiego klubu jest dobrze znany w środowisku piłkarskim. Pełnił rolę kierownika skautingu w Rakowie Częstochowa, a następnie objął stanowisko dyrektora sportowego klubu z Częstochowy. – Do jego zadań należeć będą między innymi negocjacje z zawodnikami, agentami i innymi […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Gołębiewski: Ze zdrowiem Luquinhasa wszystko jest okej

Każdy mecz jest dobry na przełamanie. Zwłaszcza w sytuacji, w której znalazła  się Legia Warszawa. Ostatnio przerwała wstydliwą passę i ograła Jagiellonię Białystok 1:0. Już jutro zespół Marka Gołębiewskiego zmierzy się Motorem Lublin w ramach rozgrywek o Puchar Polski. Dziś trener warszawskiej drużyny odpowiadał na pytania dziennikarzy. O problemach kadrowych: – Powołania zawodników z drugiego […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Saga z Pochettino trwa

Zanim Manchester United podpisał kontakt z Ralfem Rangnickiem głównym kandydatem do objęcia zespołu z Old Trafford był Mauricio Pochettino. Podpisanie umowy z Niemcem nie ucina jednak spekulacji. Umowa Rangnicka wygasa wraz się z końcem sezonu, więc temat przyjścia Argentyńczyka wciąż jest głośny. Operacja sprowadzenia Pochettino na Old Trafford nie będzie łatwa do zrealizowania. Dziennikarze Telefoot […]
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Duży krok Warty Poznań. Powstanie projekt nowego kompleksu sportowego

Warta Poznań zamierza rozwijać swoją bazę. W pierwszej kolejności powstanie projekt i dziś ogłoszono zwycięzcę przetargu. Wymagania są oczywiste. Część piłkarska ma spełniać wymogi licencyjne dla klubów Ekstraklasy. Projektant został więc zobowiązany do tego, by uzyskać pozytywną opinię Polskiego Związku Piłki Nożnej w tym zakresie. Firma KOSZT-BUD wygrała przetarg na przygotowanie projektu kompleksu obiektów sportowych […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Co czeka polskie kluby?

Już dziś rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Z polskiego punktu widzenia szczególnie ciekawe, bo po raz drugi w całej historii tytułu w najważniejszych europejskich rozgrywkach bronić będzie polska ekipa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Poza nią do rywalizacji przystąpią też Projekt Warszawa i Jastrzębski Węgiel. Na co stać nasze kluby? Jak trudne mają grupy? I czy ZAKSA może […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Carlo Ancelotti tłumaczy, dlaczego zagłosowałby na Benzemę

Carlo Ancelotti słynie z kreatywnych odpowiedzi na pytania i często stara się wybrnąć żartem. Dziś po raz kolejny zaskoczył dziennikarzy. Trener Realu Madryt podczas ostatniej konferencji przed meczem z Athleticiem został zapytany o zwycięzcę Złotej Piłki. Dyplomatycznie zakręcił. – Mam problem, ponieważ pracuję w Realu Madryt, więc nie powinienem głosować na piłkarzy, którzy nie grają […]
30.11.2021