post

Opublikowane 14.10.2021 19:50 przez

Jan Mazurek

Losy młodzieżowych reprezentacji – z okresowymi wyjątkami – nie zajmują masowego kibica. – Każdy musi mieć świadomość, że pierwsza reprezentacja jest najważniejsza i to nie podlega żadnym wątpliwościom – twierdzi Maciej Stolarczyk. – Moim podstawowym celem jako trenera U-20, i to samo powiem moim zawodnikom, jest to, żeby młodzi piłkarze byli u mnie jak najkrócej. Żeby jak najszybciej przebijali się wyżej – dodaje Miłosz Stępiński. A mimo to kolejne, odbywające się równolegle z seniorskimi, zgrupowania młodzieżówek aż tętnią od mniejszych lub większych historii, nudniejszych lub ciekawszych opowieści. No więc w myśl staropolskiej zasady, że „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, robimy mały przegląd broni w polskich kadrach U-19, U-20 i U-21 po październikowych zgrupowaniach.  

U-19, czyli kicha z nędzą w chaosie

Mariusz Rumak dostał ten zakurzony pandemiczną przerwą i pozostawiony przez Jacka Magierę zespół z jednym zadaniem – wprowadzić go na Euro U-19 w 2022 roku. Plan działania zawierał dwa punkty:

 1. selekcja i dwa mecze towarzyskie,
 2. przebrnięcie przez rundę kwalifikacyjną w grupie z Ukrainą, Finlandią i Maltą.

Efekt?

 • Norwegia U-18 (mecz towarzyski) – 1:2,
 • Dania (mecz towarzyski) – 0:1
 • Finlandia (eliminacje ME U-19) – 1:3,
 • Malta (eliminacje ME U-19) – 4:0,
 • Ukraina (eliminacje ME) – 2:2.

Kompletny dramat. Kicha z nędzą. Pal licho, że kadra U-19 dostała w trąbę od sparingpartnerów. Już pal licho, że wyglądała na zardzewiałą, że wielu młodych reprezentantów nie mogło się zgrać i wgrać, więc nie było chemii, zrozumienia, automatyzmów. Ten spektakl był powrotem do mrocznych czasów polskiego futbolu. Szczególnie bolesny był mecz z Finlandią. Statyczne wyprowadzenia piłki. Mnóstwo przepchanych akcji. Konstrukcja bez grama pomysły, kreatywności, przebojowości. Bezradne lagowanie. Polska była faworytem, a dostała od Finów upokarzającą lekcję pokory.

Po planowym i obowiązkowym zwycięstwie nad Maltą, ekipa Mariusza Rumaka dalej miała całkiem poważne matematyczne szanse na awans. Trzeba było tylko pokonać liderującą Ukrainę przewagą więcej niż jednej bramki. Misja niemożliwa? No nie, normalna sprawa. Po pół godzinie gry było 2:0 dla Polski. Scenariusz idealny. Po dziewięćdziesięciu minutach – 2:2. Czy można to nazwać wypuszczeniem wielkiej szansy z rąk? Niekoniecznie. Polacy mieli swoje szanse, ale Ukraina przeważała w drugiej połowie, była konkretniejsza, Jakub Ojrzyński kilka razy musiał wyciągać się jak struna.

Koniec końców fakty są takie, że Polska nawet nie zakwalifikowała się to tzw. rundy elitarnej, więc nie była nawet bliska awansu na mistrzostwa Europy.

To kompromitacja.

Obstawiaj polską piłkę w FUKSIARZ.PL!

Liderem tej kadry był młody Aleksander Buksa. Strzelił cztery gole w trzech meczach (trzy bramki z karnych) – do pojedynczych trafień z Finlandią i z Maltą dołożył dublet z Ukrainą. Miał też na głowie sytuację na 3:1 z naszymi wschodnimi sąsiadami, ale nieznacznie się pomylił. Po wszystkim wyglądał na załamanego. Nie miał też łatwo, bo zawodziła kreacja. Mariusz Rumak – wedle związkowych przykazów – konsekwentnie trzymał się systemu 1-3-4-2-1, czyli wariacji wokół trójki stoperów i dwójki wahadłowych. Motorem napędowym reprezentacji miał być środek pola – Szymon Włodarczyk i Jakub Kisiel z Legii, Mariusz Fornalczyk i Mateusz Łęgowski z Pogoni, Piotr Starzyński z Wisły Kraków, Kacper Urbański z Bologny i Tomasz Neugebauer z Ruchu. Cóż, nie wyszło.

Buksa: – Nie jestem chciwy. Oddałem Wiśle Kraków pieniądze

Rumak próbował się tłumaczyć.

– Jestem dumny, że mogłem prowadzić ten zespół. On nie istniał przez pandemię przez dwadzieścia miesięcy i trzeba było go w tydzień poskładać, żeby zagrać ten turniej kwalifikacyjny. Kwestia braku awansu rozegrała się w pierwszej połowie meczu z Finlandią. Po meczu z Ukrainą wszedłem do szatni i byłem smutny… widziałem dużo łez. Widać było, że nasz zespół z meczu na mecz i treningu na trening wygląda lepiej. Tak po ludzku, żal mi tych chłopaków, bo dzisiaj skończył się dla nich pewien etap – bycia w kadrze do lat dziewiętnastu. Najlepsi na pewno pójdą dalej.

Przez dwadzieścia miesięcy ten zespół nie spotkał się na żadnym treningu, nie zagrał meczu. Finowie i Ukraińcy przez ten czas nie próżnowali. Byliśmy na innym etapie niż nasi rywale, bo przecież wcale nie mamy gorszych piłkarzy niż te wymienione nacje. Zabrakło nam czasu.  Daleki jestem od stwierdzenia, że jesteśmy za słabi. Nie jesteśmy i na pewno nie pokazaliśmy pełni naszej możliwości.

Niewykluczone, że Mariusz Rumak nie poprowadzi już tej reprezentacji. Nie wykonał swojego zadania. Z drugiej strony, ma też rację, mówiąc, że to specyficzna, raczkująca kadra. Decyzja w sprawie jej przyszłości należy do nowego dyrektora sportowego PZPN, Marcina Dorny.

U-20, czyli luz-blues po polsku

Nie ma chyba wierniejszej Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej postaci niż Miłosz Stępiński. Nawet na korytarzach budynku przy ulicy Bitwy Warszawskiej niekiedy określa się go mianem „żołnierza PZPN-u”, bo faktycznie – w różnych rolach – spędził tu ostatnie kilkanaście lat. Do niedawna prowadził żeńską kadrę Polski, teraz jest selekcjonerem kadry U-20. I zna swoje miejsce w szeregu, ma naprawdę konkretny plan na ten zespół. Parę fragmentów z naszej wiosennej rozmowy. Wypunktujemy to:

 • jaką funkcję pełni kadra U-20 pod jego wodzą?

Mam budować reprezentację U-20, która ma funkcjonować inaczej. Ma być ona bezpośrednim zapleczem kadry U-21. Współpracujemy z trenerem Stolarczykiem. Chętnie się tego podjąłem. Jak żołnierz.

 • jakie są cele sportowe kadry U-20?

Mamy świetnych przeciwników. Nie nakłada się na nas wielkiej presji wynikowej. To będzie kapitalna lekcja dla naszych młodych chłopaków, żeby pomierzyć się z piłkarzami z wiodących europejskich lig. Zobaczymy, w którą stronę idzie futbol młodzieżowy. Znowu będę barometrem tego, w którą stronę chcemy nauczać, żeby być w kontakcie ze światową czołówką. Na start mam Włochy, Portugalię, Niemcy i Anglię. Marzenia dla trenera. Bez względu na wynik. Można się sprawdzić i skonfrontować bardziej niż z taką Maltą czy z taką Litwą. Przygotujemy się najlepiej, jak tylko będziemy mogli, ale nie mam żadnego wpływu na to, czy w ogóle te mecze rozegramy.

Nikt nie będzie tolerował porażek. To reprezentacja narodowa, nosimy koszulki z orłem na piersi, więc pewne wymagana bezsprzecznie są. Chcemy eksperymentować i sprawdzać nowy model gry, czyli aktywne 3-5-2, co pokazali na ostatnich zgrupowaniach trener Paulo Sousa i trener Maciej Stolarczyk. Mamy grać w nowym ustawieniu. To nowy trend. Będę to wprowadzał. Diagnozował.

 • jak ważna jest promocja młodych piłkarzy w kadrze U-20?

Moim podstawowym celem jako trenera U-20, i to samo powiem moim zawodnikom, jest to, żeby młodzi piłkarze byli u mnie jak najkrócej. Żeby jak najszybciej przebijali się wyżej. Wcześniej Krzysia Piątka miałem raz. Janka Bednarka tak samo. To są wzory. Niech oni od razu trafiają do kadry U-21, a potem jeszcze wyżej, do seniorskiej kadry. Chcę im potem powiedzieć:

– Fajnie chłopaki, że u mnie byliście tak krótko.

Niestety, ci, którzy są u mnie długo, często zostają na stałe i nigdzie wyżej nie trafiają. Kadra U-20 powinna być przedmurzem kolejnych etapów. Niech przyjdą tu zawodnicy i zobaczą, że tu standard jest taki sam, jak wyżej. Że posługujemy się z trenerem Sousą i z trenerem Stolarczykiem tym samym językiem. Chcę, żebyśmy nie przestraszyli się Niemców i Anglików. Żebyśmy pokazali cojones. Bo tylko tacy chłopcy będą mogli przebić się do dorosłej kadry. Ale też trzeba powiedzieć sobie wprost: większość chłopców tam nie trafi. I taka jest kolej rzeczy. Moim zadaniem jest wszystkich traktować tak samo, do wszystkich mówić tak samo, ale na koniec dnia wyłapać jednego czy dwóch z największą wiarą we własny sukces.

 • jak wygląda selekcja do kadry U-20?

To są roczniki, które w pierwszej kolejności bierze do siebie trener Stolarczyk. On selekcjonuje najlepszych. Wybiera tych, których chce, a ma tylko dwadzieścia trzy miejsca. Pozostali, pasujący do określonego profilu pozycji, pozostają w orbicie jego zainteresowań i z automatu trafiają do mnie. Tworzymy mapę pozycji. Trener Stolarczyk bierze pierwszych dwóch, mnie interesują ci z dalszych miejsc. Moją robotą jest to, żeby uczynić ich lepszymi. Żeby zadbać o to, żeby na następnym albo jeszcze następnym zgrupowaniu trafili do kadry U-21. Wynik meczowy jest ważny, ale promocja jeszcze ważniejsza. Nie będę pamiętał, z kim wygrałem, ale zapamiętam chłopaków, którzy przewinęli się przez moją kadrę, a skończyli gdzieś wysoko.

Jasne? Jasne. Klarowne? Klarowne. Jak wypadły pierwsze mecze kadry U-20 pod wodzą nowego selekcjonera?

 • Włochy (mecz towarzyski) – 0:2,
 • Portugalia (mecz towarzyski) – 0:0,
 • Niemcy (mecz towarzyski) – 0:0,
 • Norwegia (mecz towarzyski) – 5:1.

Po trzech kolejkach Polska zajmuje piąte miejsce w ośmiodrużynowej stawce Elite League U-20 z dorobkiem dwóch punktów, ale tu też nie ma co oczekiwać wielkich cudów, bo rywale to Włosi, Portugalczycy, Niemcy, Anglicy, Holendrzy, Szwajcarzy i Czesi. Same suche wyniki nie pokażą wszystkiego. Od tej kadry trzeba oczekiwać budowania jakiegoś szerszego kontekstu, szerszego zaplecza. I to… to się udaje. Październikowe zgrupowanie:

 • bezbramkowy, satysfakcjonujący remis z Niemcami, od których Polacy byli lepsi i gdyby dopisało im trochę szczęścia, skończyłoby się zwycięstwem,

 • zdeklasowanie i rozstrzelanie Norwegów.

Miłosz Stępiński też trzyma się ustawienia z planu federacji – jest trójka stoperów (Peda, Łopota, Tkocz; Paluszek, Iskra, Tkocz) i dwójka ofensywnie nastawionych wahadłowych (Mackiewicz po lewej i Żukowski albo Pyrka po prawej). Kapitanem jest Jan Biegański. Po boisku biega jeszcze parę ekstraklasowych postaci (Kocyła, Terpiłowski, Struski, Kałuziński), ale generalnie nie jest to zespół z jakimiś szczególnie imponującymi nazwiskami. Tym fajniej, że wygląda nieźle na boisku, stanowiąc sympatyczny poligon doświadczalny dla Macieja Stolarczyka pod kątem wzmacniania zespołu U-21.

U-21, czyli zapasy w błocie

Bo we flagowej młodzieżówce nie dzieje się za dobrze, choć przecież nie brakuje w niej sporych postaci. Filip Majchrowicz i Cezary Miszta coraz odważniej wbijają się do Ekstraklasy. Zimą Brighton nieprzypadkowo zapłacił 5,5 miliona euro za potencjał i talent Michała Karbownika. Jakub Kiwior niedawno zasłużenie zamienił Słowację na Włochy. Maik Nawrocki błyszczy na tle sporych marek w Lidze Europy. Jakub Kamiński to świeżo upieczony reprezentant Polski, wyróżniająca się ekstraklasowa postać i gość, który następnego lata pewnie wyjedzie z Polski za grubą – jak na polskie warunki – kwotę. Mateusz Bogusz przeszedł szkołę Marcelo Bielsy w Leeds i teraz błyszczy na zapleczu hiszpańskiej elity. Adrian Benedyczak na treningach w Parmie ładuje gole Gianluigiemu Buffonowi.

Obrońca milczący i zdrowy koń. Historia Maika Nawrockiego

Ba, to jeszcze mało, nazwiska Łukasza Poręby, Michała Skórasia, Szymona Czyża, Daniela Szelągowskiego, Marcela Wędrychowskiego czy Filipa Marchwińskiego nie są obce skautom z całej Europy. To naprawdę zdolne chłopaki, zdolne roczniki, zdolne pokolenie. A jednak kadencja Macieja Stolarczyka zamyka się na razie w takich rezultatach:

 • Łotwa (eliminacje ME U-21) – 3:1,
 • Arabia Saudyjska (mecz towarzyski) – 7:0,
 • Austria (mecz towarzyski) – 0:2,
 • Łotwa (eliminacje ME U-21) – 2:0,
 • Izrael (eliminacje ME U-21) – 1:2,
 • Węgry (eliminacje ME U-21) – 2:2,
 • San Marino (eliminacje ME U-21) – 3:0.

I w takiej klasyfikacji eliminacji do ME U-21 w 2023 roku.

 1. Niemcy – 12 punktów,
 2. Izrael – 9 punktów,
 3. Polska – 7 punktów,
 4. Węgry – 4 punkty,
 5. Łotwa – 3 punkty,
 6. San Marino – 0 punktów.

Ta reprezentacja dalej szuka swojej tożsamości.

– To najlepsi chłopcy w tym kraju w swoich rocznikach. Najlepsi z nich grają już w topowych ligach, w topowych klubach. To mówi samo za siebie, oni naprawdę mają wielki potencjał. Nasze główne założenia są spójne z seniorską kadrą. Ale już po pierwszej reprezentacji doskonale widać, że nowoczesne zespoły muszą być elastyczne. Przygotowywaliśmy się teraz do systemu trójkowego, ale nie zamykamy się, nie ograniczamy się, będziemy w stanie zagrać też systemem z czwórką defensorów – mówił nam Maciej Stolarczyk.

Październikowe mecze to właśnie gra czwórką z tyłu, bo Stolarczyk chciał w jednym ustawieniu upchnąć wszystkich zdolnych ofensywnych pomocników, skrzydłowych i operującego gdzieś wokół tych wszystkich pozycji Michała Karbownika. Efekty:

 • szalony mecz z Węgrami, w którym może i stworzyliśmy więcej dobrych okazji do strzelenia bramek, ale nie na tyle, żeby nie uznać remisu za zasłużony wynik,

 • niezbyt okazała wygrana nad San Marino.

Sytuacja Polski w grupie eliminacyjnej jest zagmatwana. Do głównego turnieju kwalifikuje się dziewięciu zwycięzców grup i najlepsza ekipa z drugiego miejsca (jest osiem grup sześciodrużynowych i jedna pięciodrużynowa, więc przy małej tabeli nie liczą się wyniki z szóstą drużyną w grupowej tabeli), a pozostałych ośmiu wiceliderów swoich grup trafia do fazy play-off, gdzie utworzone zostają pary, rozgrywające dwumecz dom-wyjazd, który klaruje kolejnych czterech uczestników ME U-21.

Polska zaczęła słabo, bo w kiepskim stylu przegrała swój domowy mecz z Izraelem. Liderujący Niemcy, z którymi ekipa Stolarczyka jeszcze nie grała, to murowany faworyt do awansu, choć – czym można się pocieszać – próżno szukać w jego składzie wielkich nazwisk i wielkich gwiazd. Ot, solidna drużyna. Inna sprawa, że jeśli polska młodzieżówka chce być konkurencyjna w tych eliminacjach i nie zakończyć ich kolejną wtopą, musi pokonać Izrael i chociaż spróbować urwać punkty naszym zachodnim sąsiadom.

Kadrę U-21 czekają więc ważne i decydujące miesiące. To będą zapasy w błocie.

CZYTAJ TAKŻE:

Fot. Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Ile waży lider na tym etapie sezonu?

Po wczorajszym meczu panuje uzasadniona euforia w Poznaniu. Lech nie tylko wygrał ważny dla siebie mecz, nie tylko z arcyrywalem ze stolicy. Lech, by tak rzec, wygrał dla siebie mecz przeklęty. Jeśli Kolejorz ma odpruwać łatkę klubu, który lokował się gdzieś na styku minimalizmu i zwykłego pecha, to właśnie takimi meczami. Oczywiście powiedzenie dziś, że […]
18.10.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Kanał Sportowy
18.10.2021

„Gdy zadzwoni Sousa, stawię się w bardzo dobrej formie”

Jacek Góralski nie będzie wspominał najlepiej lutego 2021. Zerwał wtedy więzadła, co wykluczyło go z udziału na mistrzostwach Europy. W sobotę reprezentant Polski wrócił na boisko. W jakiej formie? Z jakimi ambicjami? O tym porozmawiali z nim Mateusz Borek i Adam Sławiński w programie „Polacy pod lupą” na Kanale Sportowym. Łapcie zapis tej rozmowy. Wróciłeś […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Kastrati trochę jak cała Legia – świetny w Europie, słaby w Ekstraklasie

Jak wszyscy doskonale widzimy, Legia Warszawa ma dwie twarze. Jedną, ładniejszą, w europejskich pucharach, kiedy wygrywa z renomowanymi rywalami, drugą, skrajnie brzydką, kiedy w lidze potrafi zbić ją większość ekip, a jeśli Legia wygrywa, to z dołem tabeli. No i odbiciem tego przypadku może być pewnie wielu zawodników Wojskowych, ktoś się w końcu na te […]
18.10.2021
Weszło
14.10.2021

Kicha, luz i zapasy w błocie. Co słychać w młodzieżówkach?

Losy młodzieżowych reprezentacji – z okresowymi wyjątkami – nie zajmują masowego kibica. – Każdy musi mieć świadomość, że pierwsza reprezentacja jest najważniejsza i to nie podlega żadnym wątpliwościom – twierdzi Maciej Stolarczyk. – Moim podstawowym celem jako trenera U-20, i to samo powiem moim zawodnikom, jest to, żeby młodzi piłkarze byli u mnie jak najkrócej. […]
14.10.2021
Weszło
14.10.2021

„Generał jest potrzebny”. O polskim trenerze w Niemczech

Czy piłka nożna to gówniany sport? Jak chłopcem w dziurawych butach zainteresowały się takie marki, jak Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen czy Schalke Gelsenkirchen? Jakiego znanego polskiego piłkarza ogrywał na testach w Koronie i dlaczego nie dostał angażu w kieleckim klubie? Kiedy jego strzały bronił Manuel Neuer? Jak został trenerem w Niemczech? Gdzie pracuje, jakie są […]
14.10.2021
Weszło
13.10.2021

Dawidowicz wchodzi w buty poważnego reprezentanta

Łatwo było go skreślić. Sam się o to prosił. Wpisywał się w profil piłkarza radzącego sobie w solidnym zagranicznym klubie, ale też ograniczonego, jednowymiarowego, niewystarczająco przekonującego, żeby stanowić o sile reprezentacji. Określenie „polski Mats Hummels” brzmiało karykaturalnie. Ba, dalej brzmi, bo w każdym porównaniu z Niemcem wypadnie zwyczajnie blado, ale czy w ogóle jest sens […]
13.10.2021
Weszło
13.10.2021

Najlepsi Glik i Bednarek, najgorszy Lewy. Noty Polaków za mecz z Albanią

Kamil Glik i Jan Bednarek pokazali, że wciąż mogą przewodzić szczelnemu i skutecznemu blokowi defensywnemu reprezentacji Polski. Karol Świderski po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z większych wygranych kadencji Paulo Sousy. Całkowicie niespodziewanie bardzo słaby występ zaliczył zaś Robert Lewandowski. Łapcie noty reprezentantów Polski zwycięstwie nad Albanią w Tiranie. Noty Polaków za mecz z […]
13.10.2021
Weszło
11.10.2021

Na czym stoi Krzysztof Piątek?

Kiedy Paulo Sousa obejmował reprezentację Polski, powziął sobie za cel zaimplementowanie w swojej nowej drużynie systemu z dwoma snajperami. Były ku temu przesłanki, były ku temu możliwości. Na swoje pierwsze zgrupowania mógł powołać trzech napastników klasy światowej lub europejskiej – Roberta Lewandowskiego, Krzysztofa Piątka i Arkadiusza Milika. Minęło pół roku. Portugalski selekcjoner trzyma się pierwotnego […]
11.10.2021
Weszło
09.10.2021

Być selekcjonerem najgorszej kadry na świecie

Franco Varella obrał portretową pozę. Zasiadł głęboko na niebieskim obiciu ławki trenerskiej. Utrzymał niewzruszoną mimikę. Wyciągnął prawą rękę wysoko nad głowę, złożył dłoń w niezidentyfikowany gest i zamarł tak na kilkanaście sekund. Mógłby go na tym przydybać Pietro Labruzzi, Giovanni Boldini czy jakiś inny włoski portrecista, ale zamiast nich obrazek ten uwiecznił realizator meczu San […]
09.10.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ynleborgaz
Ynleborgaz
4 dni temu

„Decyzja w sprawie jej przyszłości należy do nowego dyrektora sportowego PZPN, Marcina Dorny.” Ja pierdzielę, o nominacji na trenera młodzieżówek decyduje jeden ze słabszych trenerów młodzieżówek w historii, który kompletnie położył turniej w Polsce. To tak jakby szefem szkolenia trenerów był ktoś pokroju Pasieki. A czekaj…

Stefan
Stefan
3 dni temu
Reply to  Ynleborgaz

A on z tym u17 kiedys nie mial brazu na ME? To juz z tego faktu nie mozna powiedziec ze byl chujowy

Bob
Bob
4 dni temu

Byliście na meczu u19 z ukraina ze takie farmazony piszecie,? Ojrzynski wyciqgala sie jak struna? prawda jest taka ze tak słabego bramakrza dawno nie widzialem, gosc Zawalil bramkę na 2-2 ale wy oczywiscie w związku z tym z jego tata trener jest waszym znajomym piszecie peeany na jego temat. Brak slow

Gggghh
Gggghh
3 dni temu
Reply to  Bob

Cały Mazurek

ProfesorKuleszówki
ProfesorKuleszówki
3 dni temu

Jak trenerów młodzieżówek dobiera się na zasadzie „nie dał rady z dorosłymi, to damy go do młodych”, a zawodników na podstawie układów towarzysko-menedżerskich, to nie może być inaczej.

KibiC
KibiC
3 dni temu

Zarządzający polską piłką młodzieżową to PZPN, to tam mianuje się selekcjonerów młodych piłkarzy.Kim oni są , na pewno na polu trenerskim nieudacznikami od lat, nigdy nie sprawdzili się a zawsze zawiedli.Teraz kiedy jest nowy prezes PZPN to tym który zarządza tym klubem nieudaczników jest ten z nadłuższym stażem czyli Dorna.Miało być lepiej a jest gorzej.
Czy nowy prezes PZPN interesuje się szkoleniem dzieci i młodzieży, czy woli być celebrytą z Podlasia.

Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

328 milionów przychodu Ekstraklasy. Teraz misja „prawa telewizyjne”

Ekstraklasa SA podsumowała finansowo sezon 2020/21 i wybrała nową radę nadzorcza na bieżący sezon. Według raportu – w poprzednim sezonie skonsolidowane przychody spółki wyniosły 328 milionów złotych. Teraz przed nową radą nadzorczą kluczowe zadanie – przygotowanie i sprzedaż praw telewizyjnych. Na tak wysokie przychody Ekstraklasy złożyły się w dużej mierze przychody z praw telewizyjnych. To […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

De Bruyne: Lewandowski był najlepszy przez ostatnie dwa lata

– Jeśli miałbym wybierać, to w dwóch ostatnich latach najlepszy na świecie był Robert Lewandowski  – stwierdził Kevin de Bruyne. Belgijski pomocnik docenił dorobek Polaka w dwóch ostatnich sezonach, gdy zapytano go o jego typ na zdobywcę Złotej Piłki. Lewandowski w typowaniach bukmacherów zajmuje drugie miejsce wśród faworytów do zdobycia nagrody dla najlepszego piłkarza świata. […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Są zarzuty za śmierć Emiliano Sali

W tym tygodniu rozpoczął się proces w sprawie Davida Hendersona. To on miał zorganizować lot, w którym tragicznie zginął Emiliano Sala oraz pilot kierujący awionetką.  Sala 19 stycznia 2019 roku został kupiony przez Cardiff z FC Nantes za 17 mln euro, co oznaczało nowy rekord transferowy walijskiej ekipy, walczącej o utrzymanie w Premier League. Dwa […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Ile waży lider na tym etapie sezonu?

Po wczorajszym meczu panuje uzasadniona euforia w Poznaniu. Lech nie tylko wygrał ważny dla siebie mecz, nie tylko z arcyrywalem ze stolicy. Lech, by tak rzec, wygrał dla siebie mecz przeklęty. Jeśli Kolejorz ma odpruwać łatkę klubu, który lokował się gdzieś na styku minimalizmu i zwykłego pecha, to właśnie takimi meczami. Oczywiście powiedzenie dziś, że […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

O co poszło między Lopesem a Ishakiem?

Po zwycięstwie Lecha Poznań nad Legią Warszawa doszło do sporej przepychanki na boisku. Piłkarze i sztab szkoleniowy obu drużyn musieli rozdzielać awanturujących się Mikaela Ishaka i Rafaela Lopesa. O co poszło między napastnikami Lecha i Legii? Mecz Lecha z Legią bez masowej konfrontacji nie byłby meczem Lecha z Legią. Tym razem obyło się jednak bez […]
18.10.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Policja w Manchesterze boi się kolejnego protestu

Daily Star informuje o możliwym proteście. Policja w Manchesterze obawia się, że kibice Czerwonych Diabłów mogą ponowić swoje działania sprzed kilku miesięcy, gdy ich klub mierzył się z Liverpoolem.  Teraz historia mogłaby zatoczyć koło, bo w niedzielę to właśnie The Reds będą przeciwnikami Manchesteru United, a starcie ponownie zostanie rozegrane na Old Trafford. Zmienia się […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Barcelona ma problem z Ansu Fatim

Ansu Fati dopiero wróciło do gry dla Barcelony, a na horyzoncie już pojawiają się problemy. Klub nie może porozumieć się z agentem piłkarza w sprawie przedłużenia kontraktu.  Umowa młodego Hiszpana wygasa wraz z końcem tego sezonu i Dumie Katalonii bardzo zależy na odnowieniu podpisu. Problemem jest jednak pośrednik Fatiego, Jorge Mendes, który nie zgadza się […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Otoczenie Marcusa Rashforda krytykuje Solskjaera

Ole Gunnar Solskjaer wypowiedział się niedawno na temat Marcusa Rashforda. Norweg polecił podopiecznemu, by ten przede wszystkim skoncentrował się na piłce. To nie spodobało się otoczeniu Anglika.  – Marcus wchodzi w najlepszy wiek dla piłkarza. Przed nim wyzwania – tutaj, w Manchesterze, ale również w reprezentacji Anglii. On zrobił kilka niezwykłych rzeczy, ale musi teraz […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Robbie Brady w Championship. Pomoże w walce o awans?

Bournemouth poinformowało o kolejnym transferze. Do ekipy The Cherries dołączył Robbie Brady, reprezentant Irlandii.  29-latek jest wychowankiem Manchesteru United, ale nigdy nie zaistniał w szeregach Czerwonych Diabłów. Mimo tego zdołał zapisać się na kartach historii Premier League – grając kolejno dla Hull City, Norwich City oraz Burnley zdołał uzbierać 160 występów. Zdobył w nich 10 […]
18.10.2021
Kanał Sportowy
18.10.2021

„Gdy zadzwoni Sousa, stawię się w bardzo dobrej formie”

Jacek Góralski nie będzie wspominał najlepiej lutego 2021. Zerwał wtedy więzadła, co wykluczyło go z udziału na mistrzostwach Europy. W sobotę reprezentant Polski wrócił na boisko. W jakiej formie? Z jakimi ambicjami? O tym porozmawiali z nim Mateusz Borek i Adam Sławiński w programie „Polacy pod lupą” na Kanale Sportowym. Łapcie zapis tej rozmowy. Wróciłeś […]
18.10.2021