post

Opublikowane 14.10.2021 19:50 przez

Jan Mazurek

Losy młodzieżowych reprezentacji – z okresowymi wyjątkami – nie zajmują masowego kibica. – Każdy musi mieć świadomość, że pierwsza reprezentacja jest najważniejsza i to nie podlega żadnym wątpliwościom – twierdzi Maciej Stolarczyk. – Moim podstawowym celem jako trenera U-20, i to samo powiem moim zawodnikom, jest to, żeby młodzi piłkarze byli u mnie jak najkrócej. Żeby jak najszybciej przebijali się wyżej – dodaje Miłosz Stępiński. A mimo to kolejne, odbywające się równolegle z seniorskimi, zgrupowania młodzieżówek aż tętnią od mniejszych lub większych historii, nudniejszych lub ciekawszych opowieści. No więc w myśl staropolskiej zasady, że „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, robimy mały przegląd broni w polskich kadrach U-19, U-20 i U-21 po październikowych zgrupowaniach.  

U-19, czyli kicha z nędzą w chaosie

Mariusz Rumak dostał ten zakurzony pandemiczną przerwą i pozostawiony przez Jacka Magierę zespół z jednym zadaniem – wprowadzić go na Euro U-19 w 2022 roku. Plan działania zawierał dwa punkty:

 1. selekcja i dwa mecze towarzyskie,
 2. przebrnięcie przez rundę kwalifikacyjną w grupie z Ukrainą, Finlandią i Maltą.

Efekt?

 • Norwegia U-18 (mecz towarzyski) – 1:2,
 • Dania (mecz towarzyski) – 0:1
 • Finlandia (eliminacje ME U-19) – 1:3,
 • Malta (eliminacje ME U-19) – 4:0,
 • Ukraina (eliminacje ME) – 2:2.

Kompletny dramat. Kicha z nędzą. Pal licho, że kadra U-19 dostała w trąbę od sparingpartnerów. Już pal licho, że wyglądała na zardzewiałą, że wielu młodych reprezentantów nie mogło się zgrać i wgrać, więc nie było chemii, zrozumienia, automatyzmów. Ten spektakl był powrotem do mrocznych czasów polskiego futbolu. Szczególnie bolesny był mecz z Finlandią. Statyczne wyprowadzenia piłki. Mnóstwo przepchanych akcji. Konstrukcja bez grama pomysły, kreatywności, przebojowości. Bezradne lagowanie. Polska była faworytem, a dostała od Finów upokarzającą lekcję pokory.

Po planowym i obowiązkowym zwycięstwie nad Maltą, ekipa Mariusza Rumaka dalej miała całkiem poważne matematyczne szanse na awans. Trzeba było tylko pokonać liderującą Ukrainę przewagą więcej niż jednej bramki. Misja niemożliwa? No nie, normalna sprawa. Po pół godzinie gry było 2:0 dla Polski. Scenariusz idealny. Po dziewięćdziesięciu minutach – 2:2. Czy można to nazwać wypuszczeniem wielkiej szansy z rąk? Niekoniecznie. Polacy mieli swoje szanse, ale Ukraina przeważała w drugiej połowie, była konkretniejsza, Jakub Ojrzyński kilka razy musiał wyciągać się jak struna.

Koniec końców fakty są takie, że Polska nawet nie zakwalifikowała się to tzw. rundy elitarnej, więc nie była nawet bliska awansu na mistrzostwa Europy.

To kompromitacja.

Obstawiaj polską piłkę w FUKSIARZ.PL!

Liderem tej kadry był młody Aleksander Buksa. Strzelił cztery gole w trzech meczach (trzy bramki z karnych) – do pojedynczych trafień z Finlandią i z Maltą dołożył dublet z Ukrainą. Miał też na głowie sytuację na 3:1 z naszymi wschodnimi sąsiadami, ale nieznacznie się pomylił. Po wszystkim wyglądał na załamanego. Nie miał też łatwo, bo zawodziła kreacja. Mariusz Rumak – wedle związkowych przykazów – konsekwentnie trzymał się systemu 1-3-4-2-1, czyli wariacji wokół trójki stoperów i dwójki wahadłowych. Motorem napędowym reprezentacji miał być środek pola – Szymon Włodarczyk i Jakub Kisiel z Legii, Mariusz Fornalczyk i Mateusz Łęgowski z Pogoni, Piotr Starzyński z Wisły Kraków, Kacper Urbański z Bologny i Tomasz Neugebauer z Ruchu. Cóż, nie wyszło.

Buksa: – Nie jestem chciwy. Oddałem Wiśle Kraków pieniądze

Rumak próbował się tłumaczyć.

– Jestem dumny, że mogłem prowadzić ten zespół. On nie istniał przez pandemię przez dwadzieścia miesięcy i trzeba było go w tydzień poskładać, żeby zagrać ten turniej kwalifikacyjny. Kwestia braku awansu rozegrała się w pierwszej połowie meczu z Finlandią. Po meczu z Ukrainą wszedłem do szatni i byłem smutny… widziałem dużo łez. Widać było, że nasz zespół z meczu na mecz i treningu na trening wygląda lepiej. Tak po ludzku, żal mi tych chłopaków, bo dzisiaj skończył się dla nich pewien etap – bycia w kadrze do lat dziewiętnastu. Najlepsi na pewno pójdą dalej.

Przez dwadzieścia miesięcy ten zespół nie spotkał się na żadnym treningu, nie zagrał meczu. Finowie i Ukraińcy przez ten czas nie próżnowali. Byliśmy na innym etapie niż nasi rywale, bo przecież wcale nie mamy gorszych piłkarzy niż te wymienione nacje. Zabrakło nam czasu.  Daleki jestem od stwierdzenia, że jesteśmy za słabi. Nie jesteśmy i na pewno nie pokazaliśmy pełni naszej możliwości.

Niewykluczone, że Mariusz Rumak nie poprowadzi już tej reprezentacji. Nie wykonał swojego zadania. Z drugiej strony, ma też rację, mówiąc, że to specyficzna, raczkująca kadra. Decyzja w sprawie jej przyszłości należy do nowego dyrektora sportowego PZPN, Marcina Dorny.

U-20, czyli luz-blues po polsku

Nie ma chyba wierniejszej Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej postaci niż Miłosz Stępiński. Nawet na korytarzach budynku przy ulicy Bitwy Warszawskiej niekiedy określa się go mianem „żołnierza PZPN-u”, bo faktycznie – w różnych rolach – spędził tu ostatnie kilkanaście lat. Do niedawna prowadził żeńską kadrę Polski, teraz jest selekcjonerem kadry U-20. I zna swoje miejsce w szeregu, ma naprawdę konkretny plan na ten zespół. Parę fragmentów z naszej wiosennej rozmowy. Wypunktujemy to:

 • jaką funkcję pełni kadra U-20 pod jego wodzą?

Mam budować reprezentację U-20, która ma funkcjonować inaczej. Ma być ona bezpośrednim zapleczem kadry U-21. Współpracujemy z trenerem Stolarczykiem. Chętnie się tego podjąłem. Jak żołnierz.

 • jakie są cele sportowe kadry U-20?

Mamy świetnych przeciwników. Nie nakłada się na nas wielkiej presji wynikowej. To będzie kapitalna lekcja dla naszych młodych chłopaków, żeby pomierzyć się z piłkarzami z wiodących europejskich lig. Zobaczymy, w którą stronę idzie futbol młodzieżowy. Znowu będę barometrem tego, w którą stronę chcemy nauczać, żeby być w kontakcie ze światową czołówką. Na start mam Włochy, Portugalię, Niemcy i Anglię. Marzenia dla trenera. Bez względu na wynik. Można się sprawdzić i skonfrontować bardziej niż z taką Maltą czy z taką Litwą. Przygotujemy się najlepiej, jak tylko będziemy mogli, ale nie mam żadnego wpływu na to, czy w ogóle te mecze rozegramy.

Nikt nie będzie tolerował porażek. To reprezentacja narodowa, nosimy koszulki z orłem na piersi, więc pewne wymagana bezsprzecznie są. Chcemy eksperymentować i sprawdzać nowy model gry, czyli aktywne 3-5-2, co pokazali na ostatnich zgrupowaniach trener Paulo Sousa i trener Maciej Stolarczyk. Mamy grać w nowym ustawieniu. To nowy trend. Będę to wprowadzał. Diagnozował.

 • jak ważna jest promocja młodych piłkarzy w kadrze U-20?

Moim podstawowym celem jako trenera U-20, i to samo powiem moim zawodnikom, jest to, żeby młodzi piłkarze byli u mnie jak najkrócej. Żeby jak najszybciej przebijali się wyżej. Wcześniej Krzysia Piątka miałem raz. Janka Bednarka tak samo. To są wzory. Niech oni od razu trafiają do kadry U-21, a potem jeszcze wyżej, do seniorskiej kadry. Chcę im potem powiedzieć:

– Fajnie chłopaki, że u mnie byliście tak krótko.

Niestety, ci, którzy są u mnie długo, często zostają na stałe i nigdzie wyżej nie trafiają. Kadra U-20 powinna być przedmurzem kolejnych etapów. Niech przyjdą tu zawodnicy i zobaczą, że tu standard jest taki sam, jak wyżej. Że posługujemy się z trenerem Sousą i z trenerem Stolarczykiem tym samym językiem. Chcę, żebyśmy nie przestraszyli się Niemców i Anglików. Żebyśmy pokazali cojones. Bo tylko tacy chłopcy będą mogli przebić się do dorosłej kadry. Ale też trzeba powiedzieć sobie wprost: większość chłopców tam nie trafi. I taka jest kolej rzeczy. Moim zadaniem jest wszystkich traktować tak samo, do wszystkich mówić tak samo, ale na koniec dnia wyłapać jednego czy dwóch z największą wiarą we własny sukces.

 • jak wygląda selekcja do kadry U-20?

To są roczniki, które w pierwszej kolejności bierze do siebie trener Stolarczyk. On selekcjonuje najlepszych. Wybiera tych, których chce, a ma tylko dwadzieścia trzy miejsca. Pozostali, pasujący do określonego profilu pozycji, pozostają w orbicie jego zainteresowań i z automatu trafiają do mnie. Tworzymy mapę pozycji. Trener Stolarczyk bierze pierwszych dwóch, mnie interesują ci z dalszych miejsc. Moją robotą jest to, żeby uczynić ich lepszymi. Żeby zadbać o to, żeby na następnym albo jeszcze następnym zgrupowaniu trafili do kadry U-21. Wynik meczowy jest ważny, ale promocja jeszcze ważniejsza. Nie będę pamiętał, z kim wygrałem, ale zapamiętam chłopaków, którzy przewinęli się przez moją kadrę, a skończyli gdzieś wysoko.

Jasne? Jasne. Klarowne? Klarowne. Jak wypadły pierwsze mecze kadry U-20 pod wodzą nowego selekcjonera?

 • Włochy (mecz towarzyski) – 0:2,
 • Portugalia (mecz towarzyski) – 0:0,
 • Niemcy (mecz towarzyski) – 0:0,
 • Norwegia (mecz towarzyski) – 5:1.

Po trzech kolejkach Polska zajmuje piąte miejsce w ośmiodrużynowej stawce Elite League U-20 z dorobkiem dwóch punktów, ale tu też nie ma co oczekiwać wielkich cudów, bo rywale to Włosi, Portugalczycy, Niemcy, Anglicy, Holendrzy, Szwajcarzy i Czesi. Same suche wyniki nie pokażą wszystkiego. Od tej kadry trzeba oczekiwać budowania jakiegoś szerszego kontekstu, szerszego zaplecza. I to… to się udaje. Październikowe zgrupowanie:

 • bezbramkowy, satysfakcjonujący remis z Niemcami, od których Polacy byli lepsi i gdyby dopisało im trochę szczęścia, skończyłoby się zwycięstwem,

 • zdeklasowanie i rozstrzelanie Norwegów.

Miłosz Stępiński też trzyma się ustawienia z planu federacji – jest trójka stoperów (Peda, Łopota, Tkocz; Paluszek, Iskra, Tkocz) i dwójka ofensywnie nastawionych wahadłowych (Mackiewicz po lewej i Żukowski albo Pyrka po prawej). Kapitanem jest Jan Biegański. Po boisku biega jeszcze parę ekstraklasowych postaci (Kocyła, Terpiłowski, Struski, Kałuziński), ale generalnie nie jest to zespół z jakimiś szczególnie imponującymi nazwiskami. Tym fajniej, że wygląda nieźle na boisku, stanowiąc sympatyczny poligon doświadczalny dla Macieja Stolarczyka pod kątem wzmacniania zespołu U-21.

U-21, czyli zapasy w błocie

Bo we flagowej młodzieżówce nie dzieje się za dobrze, choć przecież nie brakuje w niej sporych postaci. Filip Majchrowicz i Cezary Miszta coraz odważniej wbijają się do Ekstraklasy. Zimą Brighton nieprzypadkowo zapłacił 5,5 miliona euro za potencjał i talent Michała Karbownika. Jakub Kiwior niedawno zasłużenie zamienił Słowację na Włochy. Maik Nawrocki błyszczy na tle sporych marek w Lidze Europy. Jakub Kamiński to świeżo upieczony reprezentant Polski, wyróżniająca się ekstraklasowa postać i gość, który następnego lata pewnie wyjedzie z Polski za grubą – jak na polskie warunki – kwotę. Mateusz Bogusz przeszedł szkołę Marcelo Bielsy w Leeds i teraz błyszczy na zapleczu hiszpańskiej elity. Adrian Benedyczak na treningach w Parmie ładuje gole Gianluigiemu Buffonowi.

Obrońca milczący i zdrowy koń. Historia Maika Nawrockiego

Ba, to jeszcze mało, nazwiska Łukasza Poręby, Michała Skórasia, Szymona Czyża, Daniela Szelągowskiego, Marcela Wędrychowskiego czy Filipa Marchwińskiego nie są obce skautom z całej Europy. To naprawdę zdolne chłopaki, zdolne roczniki, zdolne pokolenie. A jednak kadencja Macieja Stolarczyka zamyka się na razie w takich rezultatach:

 • Łotwa (eliminacje ME U-21) – 3:1,
 • Arabia Saudyjska (mecz towarzyski) – 7:0,
 • Austria (mecz towarzyski) – 0:2,
 • Łotwa (eliminacje ME U-21) – 2:0,
 • Izrael (eliminacje ME U-21) – 1:2,
 • Węgry (eliminacje ME U-21) – 2:2,
 • San Marino (eliminacje ME U-21) – 3:0.

I w takiej klasyfikacji eliminacji do ME U-21 w 2023 roku.

 1. Niemcy – 12 punktów,
 2. Izrael – 9 punktów,
 3. Polska – 7 punktów,
 4. Węgry – 4 punkty,
 5. Łotwa – 3 punkty,
 6. San Marino – 0 punktów.

Ta reprezentacja dalej szuka swojej tożsamości.

– To najlepsi chłopcy w tym kraju w swoich rocznikach. Najlepsi z nich grają już w topowych ligach, w topowych klubach. To mówi samo za siebie, oni naprawdę mają wielki potencjał. Nasze główne założenia są spójne z seniorską kadrą. Ale już po pierwszej reprezentacji doskonale widać, że nowoczesne zespoły muszą być elastyczne. Przygotowywaliśmy się teraz do systemu trójkowego, ale nie zamykamy się, nie ograniczamy się, będziemy w stanie zagrać też systemem z czwórką defensorów – mówił nam Maciej Stolarczyk.

Październikowe mecze to właśnie gra czwórką z tyłu, bo Stolarczyk chciał w jednym ustawieniu upchnąć wszystkich zdolnych ofensywnych pomocników, skrzydłowych i operującego gdzieś wokół tych wszystkich pozycji Michała Karbownika. Efekty:

 • szalony mecz z Węgrami, w którym może i stworzyliśmy więcej dobrych okazji do strzelenia bramek, ale nie na tyle, żeby nie uznać remisu za zasłużony wynik,

 • niezbyt okazała wygrana nad San Marino.

Sytuacja Polski w grupie eliminacyjnej jest zagmatwana. Do głównego turnieju kwalifikuje się dziewięciu zwycięzców grup i najlepsza ekipa z drugiego miejsca (jest osiem grup sześciodrużynowych i jedna pięciodrużynowa, więc przy małej tabeli nie liczą się wyniki z szóstą drużyną w grupowej tabeli), a pozostałych ośmiu wiceliderów swoich grup trafia do fazy play-off, gdzie utworzone zostają pary, rozgrywające dwumecz dom-wyjazd, który klaruje kolejnych czterech uczestników ME U-21.

Polska zaczęła słabo, bo w kiepskim stylu przegrała swój domowy mecz z Izraelem. Liderujący Niemcy, z którymi ekipa Stolarczyka jeszcze nie grała, to murowany faworyt do awansu, choć – czym można się pocieszać – próżno szukać w jego składzie wielkich nazwisk i wielkich gwiazd. Ot, solidna drużyna. Inna sprawa, że jeśli polska młodzieżówka chce być konkurencyjna w tych eliminacjach i nie zakończyć ich kolejną wtopą, musi pokonać Izrael i chociaż spróbować urwać punkty naszym zachodnim sąsiadom.

Kadrę U-21 czekają więc ważne i decydujące miesiące. To będą zapasy w błocie.

CZYTAJ TAKŻE:

Fot. Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Inne sporty
24.10.2021

KSW 64: Pudzianowski nokautuje, Przybysz broni pasa przez poddanie!

Na gali KSW 64 największe emocje miały budzić dwie walki – ta Mariusza Pudzianowskiego i ta Sebastiana Przybysza. Ten pierwszy do klatki wychodził naprzeciw ważącego niemal 150 kilogramów Bombardiera, z którym pierwotnie miał zmierzyć się już w marcu. Drugi zaliczał pierwszą w karierze obronę pasa mistrzowskiego kategorii koguciej. Obaj spisali się znakomicie i swoje pojedynki […]
24.10.2021
Ekstraklasa
23.10.2021

Czy Wisła została zjedzona przez smoka wawelskiego? Bo przez Śląsk – na pewno!

Drogi ludu Krakowa, pilna sprawa, nie zważaj na późną porę, olej weekendowe balangi i przejdź się pod nadwiślański pomnik smoka wawelskiego. Mamy podejrzenia, że dzisiejszego popołudnia wszamał prawdziwych piłkarzy Wisły Kraków. Jesteśmy realnie stroskani o to, czy zaraz nie pęknie. Bo kim byli ci ludzie, którzy wyszli na murawę w czerwonych strojach z białą gwiazdą […]
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

Weszło z Neapolu: Ołtarze i relikwie

Były opowieści Kuby z Neapolu w formie tekstu, czas na wideo. Bo czasami pewne rzeczy znacznie łatwiej uchwycić obrazem.    Koniecznie przeczytaj Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów? Weszło z Neapolu: kościół Maradony
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

Jak dostać w łeb i zaprezentować się godnie? Zapytajcie Brighton

0:3 do przerwy i z Brighton właściwie nie było czego zbierać. Mimo tego, że rywalem podopiecznych Grahama Pottera był Manchester City, to i tak był to lekki szok. Mewy miały naprawdę dobry początek sezonu Premier League, gra się kleiła. A początek z The Citizens? Słabiutko.  Gubiła się przede wszystkim obrona, zadziwiająco niepewny był Robert Sanchez. […]
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

Kapela ze Szczecina w końcu nastroiła instrumenty i zagrała koncert!

Jak wiadomo, co do Pogoni można mieć trochę wątpliwości. Niby skład się zgadza, a raczej nie tylko „niby”, bo jest naprawdę mocny, to wyniki, a przede wszystkim styl, już nie do końca. Pogoń stać na dobry mecz, ale również na partię kompletnie przeciętną i przegraną, jak z Wisłą w Płocku, żeby już łaskawie nie wspominać […]
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

Górnik dał Lechii lekcję pokory

Trochę sielankowo mogło się zrobić w Lechii Gdańsk, której pod wodzą Tomasza Kaczmarka prawie wszystko dotychczas wychodziło. Drużyna z Trójmiasta stała się kandydatem do walki o najwyższe lokaty. Wydawało się więc, że pokonanie u siebie wciąż bardzo nierównego Górnika Zabrze nie stanowi jakiegoś wielkiego wyzwania. Tymczasem skończyło się na remisie i to takim ze wskazaniem […]
23.10.2021
Ekstraklasa
23.10.2021

Czy Wisła została zjedzona przez smoka wawelskiego? Bo przez Śląsk – na pewno!

Drogi ludu Krakowa, pilna sprawa, nie zważaj na późną porę, olej weekendowe balangi i przejdź się pod nadwiślański pomnik smoka wawelskiego. Mamy podejrzenia, że dzisiejszego popołudnia wszamał prawdziwych piłkarzy Wisły Kraków. Jesteśmy realnie stroskani o to, czy zaraz nie pęknie. Bo kim byli ci ludzie, którzy wyszli na murawę w czerwonych strojach z białą gwiazdą […]
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

Skłamałbym mówiąc, że nie myślę o reprezentacji

Czy występuje w najsilniejszej 2. Bundeslidze od lat? Jaka atmosfera panowała w rozbitej szatni Schalke po spadku z Bundesligi? Czy kibice Schalke dalej mają żal do piłkarzy? W jaki sposób odzyskać utracone zaufanie fanów? Dlaczego nie musi udawać, że podoba mu się Gelsenkirchen? Czy jest liderem defensywy Schalke? Dlaczego twierdzi, że miejsce klubu i jego […]
23.10.2021
Weszło
22.10.2021

Josue – irytujący człapak czy potencjał na nowego Vadisa?

Josue ma dwa oblicza. W gorszych momentach bywa irytująco nonszalanckim człapakiem z nadwagą, z nieuzasadnionymi pretensjami do całego świata i wstrętem do brania udziału w grze defensywnej. Ale w lepszych przepoczwarza się w pana piłkarza, rozdającego ciasteczka na prawo i lewo, mądrzejszego i kreatywniejszego niż reszta boiskowej bandy, w gościa, który nie musi wstydzić się […]
22.10.2021
Weszło
19.10.2021

Pieniądze za nic. Przypadek Faiqa Bolkiaha

Jefri Bolkiah, niegdyś zawodowy playboy i wprawiony marnotrawca największego majątku na świecie, dba, żeby jego dzieci nie zaznały goryczy nieświadomości luksusu, na jaki go stać. Kiedy Abdul Hakeem Jefri Bolkiah, jego stutrzydziestokilowy syn, zapragnął zostać gwiazdą futbolu amerykańskiego, tatuś sprowadził mu dwie gwiazdy NFL ze Stanów Zjednoczonych –  Joe Montanę i Herschela Walkera. Każdemu zapłacił grubo […]
19.10.2021
Weszło
14.10.2021

Kicha, luz i zapasy w błocie. Co słychać w młodzieżówkach?

Losy młodzieżowych reprezentacji – z okresowymi wyjątkami – nie zajmują masowego kibica. – Każdy musi mieć świadomość, że pierwsza reprezentacja jest najważniejsza i to nie podlega żadnym wątpliwościom – twierdzi Maciej Stolarczyk. – Moim podstawowym celem jako trenera U-20, i to samo powiem moim zawodnikom, jest to, żeby młodzi piłkarze byli u mnie jak najkrócej. […]
14.10.2021
Weszło
14.10.2021

„Generał jest potrzebny”. O polskim trenerze w Niemczech

Czy piłka nożna to gówniany sport? Jak chłopcem w dziurawych butach zainteresowały się takie marki, jak Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen czy Schalke Gelsenkirchen? Jakiego znanego polskiego piłkarza ogrywał na testach w Koronie i dlaczego nie dostał angażu w kieleckim klubie? Kiedy jego strzały bronił Manuel Neuer? Jak został trenerem w Niemczech? Gdzie pracuje, jakie są […]
14.10.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ynleborgaz
Ynleborgaz
9 dni temu

„Decyzja w sprawie jej przyszłości należy do nowego dyrektora sportowego PZPN, Marcina Dorny.” Ja pierdzielę, o nominacji na trenera młodzieżówek decyduje jeden ze słabszych trenerów młodzieżówek w historii, który kompletnie położył turniej w Polsce. To tak jakby szefem szkolenia trenerów był ktoś pokroju Pasieki. A czekaj…

Stefan
Stefan
9 dni temu
Reply to  Ynleborgaz

A on z tym u17 kiedys nie mial brazu na ME? To juz z tego faktu nie mozna powiedziec ze byl chujowy

Bob
Bob
9 dni temu

Byliście na meczu u19 z ukraina ze takie farmazony piszecie,? Ojrzynski wyciqgala sie jak struna? prawda jest taka ze tak słabego bramakrza dawno nie widzialem, gosc Zawalil bramkę na 2-2 ale wy oczywiscie w związku z tym z jego tata trener jest waszym znajomym piszecie peeany na jego temat. Brak slow

Gggghh
Gggghh
9 dni temu
Reply to  Bob

Cały Mazurek

ProfesorKuleszówki
ProfesorKuleszówki
8 dni temu

Jak trenerów młodzieżówek dobiera się na zasadzie „nie dał rady z dorosłymi, to damy go do młodych”, a zawodników na podstawie układów towarzysko-menedżerskich, to nie może być inaczej.

KibiC
KibiC
8 dni temu

Zarządzający polską piłką młodzieżową to PZPN, to tam mianuje się selekcjonerów młodych piłkarzy.Kim oni są , na pewno na polu trenerskim nieudacznikami od lat, nigdy nie sprawdzili się a zawsze zawiedli.Teraz kiedy jest nowy prezes PZPN to tym który zarządza tym klubem nieudaczników jest ten z nadłuższym stażem czyli Dorna.Miało być lepiej a jest gorzej.
Czy nowy prezes PZPN interesuje się szkoleniem dzieci i młodzieży, czy woli być celebrytą z Podlasia.

Inne sporty
24.10.2021

KSW 64: Pudzianowski nokautuje, Przybysz broni pasa przez poddanie!

Na gali KSW 64 największe emocje miały budzić dwie walki – ta Mariusza Pudzianowskiego i ta Sebastiana Przybysza. Ten pierwszy do klatki wychodził naprzeciw ważącego niemal 150 kilogramów Bombardiera, z którym pierwotnie miał zmierzyć się już w marcu. Drugi zaliczał pierwszą w karierze obronę pasa mistrzowskiego kategorii koguciej. Obaj spisali się znakomicie i swoje pojedynki […]
24.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Gula: – Coś w tej drużynie nie funkcjonuje

Adrian Gula już przeszedł do historii, osiągając najwyższą porażkę Wisły Kraków po utworzeniu Ekstraklasy. Co trener „Białej Gwiazdy” powiedział po meczu? – Muszę powiedzieć kibicom, że to co zaprezentowaliśmy na boisku, to nie jest to, co chłopaki trenują. To bardzo trudny moment dla nas. Czujemy maksymalną odpowiedzialność za ten wynik – mówił Gula na konferencji (cytaty za […]
23.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Kamiński znowu strzela w doliczonym czasie! [WIDEO]

Marcin Kamiński to jeden z filarów odradzającego się Schalke, ale też… specjalista od goli w doliczonym czasie gry. Dziś Polak przyklepał pewne zwycięstwo nad Dynamo Drezno, strzelając gola w samej końcówce spotkania. Kamiński znów świetnie zachował się przy stałym fragmencie gry. Wygrał walkę w powietrzu, idealnie skierował piłkę do siatki. Gole dla Schalke strzelili wcześniej […]
23.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Kontuzja Grosickiego? Nic poważnego

Kamil Grosicki zdobył wreszcie bramkę po powrocie do Ekstraklasy, ale okupił ją urazem. Chwilę po zdobyciu gola musiał zejść z boiska. Jak groźna jest to kontuzja? Na szczęście niezbyt groźna. Daniel Trzepacz z portalu pogonsportnet.pl poinformował podczas łączenia z Canal+, że Grosickiego czeka tylko kilka dni przerwy. – Wychodził po meczu kulejąc, miał w skrzynce […]
23.10.2021
Ekstraklasa
23.10.2021

Czy Wisła została zjedzona przez smoka wawelskiego? Bo przez Śląsk – na pewno!

Drogi ludu Krakowa, pilna sprawa, nie zważaj na późną porę, olej weekendowe balangi i przejdź się pod nadwiślański pomnik smoka wawelskiego. Mamy podejrzenia, że dzisiejszego popołudnia wszamał prawdziwych piłkarzy Wisły Kraków. Jesteśmy realnie stroskani o to, czy zaraz nie pęknie. Bo kim byli ci ludzie, którzy wyszli na murawę w czerwonych strojach z białą gwiazdą […]
23.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Najwyższa domowa porażka Wisły w Ekstraklasie

Wisła Kraków dostała na własnym stadionie piątkę od Śląska Wrocław. Jak się okazuje, to… największa porażka w historii „Białej Gwiazdy” przy Reymonta od kiedy Ekstraklasa jest Ekstraklasą. Poprzedni „rekord” też należał do Śląska Wrocław, który w sezonie 16/17 wygrał w Krakowie 5:1. Teraz ten wynik został przebity, sobotni mecz zakończył się wynikiem 5:0. Bilans największych […]
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

Weszło z Neapolu: Ołtarze i relikwie

Były opowieści Kuby z Neapolu w formie tekstu, czas na wideo. Bo czasami pewne rzeczy znacznie łatwiej uchwycić obrazem.    Koniecznie przeczytaj Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów? Weszło z Neapolu: kościół Maradony
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

Jak dostać w łeb i zaprezentować się godnie? Zapytajcie Brighton

0:3 do przerwy i z Brighton właściwie nie było czego zbierać. Mimo tego, że rywalem podopiecznych Grahama Pottera był Manchester City, to i tak był to lekki szok. Mewy miały naprawdę dobry początek sezonu Premier League, gra się kleiła. A początek z The Citizens? Słabiutko.  Gubiła się przede wszystkim obrona, zadziwiająco niepewny był Robert Sanchez. […]
23.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Hertha wygrywa z Gladbach. Udział Piątka przy bramce [WIDEO]

Krzysztof Piątek rozegrał swój drugi mecz w wyjściowym składzie Herthy w tym sezonie. Bilans ma świetny – przed tygodniem ograł Eintracht, a dziś Borussię Moenchengladbach. Polak miał udział przy bramce, choć na jego koncie nie zostanie dopisana asysta. Piłka po strzale Piątka wylądowała na plecach jednego z piłkarzy Gladbach. I odbiła się na tyle niefortunnie, że spadła […]
23.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Kimmich: – Nie zaszczepiłem się, bo mam obawy

„Bild” donosił ostatnio, że w Bayernie Monachium jest pięciu niezaszczepionych piłkarzy. Do nieprzyjęcia szczepionki na koronawirusa przyznał się Joshua Kimmich. – Nie zaszczepiłem się, bo mam obawy związane z brakiem długoterminowych badań. Niemniej zachowuję się odpowiedzialnie i przestrzegam wszystkich zasad higienicznych. Wszyscy nasi niezaczepieni piłkarze są testowani co dwa-trzy dni – mówi reprezentant Niemiec w […]
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

Kapela ze Szczecina w końcu nastroiła instrumenty i zagrała koncert!

Jak wiadomo, co do Pogoni można mieć trochę wątpliwości. Niby skład się zgadza, a raczej nie tylko „niby”, bo jest naprawdę mocny, to wyniki, a przede wszystkim styl, już nie do końca. Pogoń stać na dobry mecz, ale również na partię kompletnie przeciętną i przegraną, jak z Wisłą w Płocku, żeby już łaskawie nie wspominać […]
23.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Pierwszy gol Grosickiego po powrocie! [WIDEO]

Kamil Grosicki wyglądał w Pogoni nieźle, ale brakowało mu liczb. Sam w naszym wywiadzie przyznawał, że miałby większy luz, gdyby miał już coś w swoim dorobku. – Nie powiem, że nie myślę o tym. Parę spotkań już rozegrałem. Miałem sytuacje, mogłem strzelić bramkę, mogłem mieć już asysty. Ale jestem spokojny, że to wszystko przyjdzie. Z każdym meczem będę […]
23.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Lewandowski: – Nie zasłużyliśmy na porażkę

Mecz Rakowa z Bruk-Betem obfitował w gole – padło ich aż pięć – i nie da ukryć się, że Bruk-Bet zaprezentował się całkiem nieźle. I piszemy to nawet mimo faktu, że nie podnieśli z boiska żadnego punktu. Trener niecieczan, Mariusz Lewandowski, uważa, że jego drużyna nie zasłużyła na porażkę. – Mecz obfitował w wiele sytuacji z […]
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

Górnik dał Lechii lekcję pokory

Trochę sielankowo mogło się zrobić w Lechii Gdańsk, której pod wodzą Tomasza Kaczmarka prawie wszystko dotychczas wychodziło. Drużyna z Trójmiasta stała się kandydatem do walki o najwyższe lokaty. Wydawało się więc, że pokonanie u siebie wciąż bardzo nierównego Górnika Zabrze nie stanowi jakiegoś wielkiego wyzwania. Tymczasem skończyło się na remisie i to takim ze wskazaniem […]
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

Gdzie Wisła Kraków ma największe rezerwy?

Wisła Kraków jest jedną z najbardziej nieprzewidywalnych drużyn ligi. Wyłapie 0:5 od Lecha Poznań. Przegra mecz, w którym gra większość czasu z przewagą zawodnika. Z drugiej strony ograna Legia. Zdemolowane Zagłębie. Ciekawe transfery i wizja rozwoju, ostatnio podkreślona nawet przez współpracę ze StatsBomb. Nawet ta akcja Yeboaha, która niosła się po świecie – niby ciekawostka, […]
23.10.2021
Bundesliga
23.10.2021

Lewandowski nieskuteczny, Bayern i tak zwycięski

Czy Bayern Monachium zagrał w dzisiejszym starciu z Hoffenheim swój najlepszy futbol, wskoczył na najwyższe obroty? Zdecydowanie nie. Ale nawet przeciętnie dysponowani Bawarczycy bez najmniejszych trudności rozbili swoich rywali aż 4:0. A wygraliby znacznie wyżej, gdyby nie katastrofalna skuteczność Roberta Lewandowskiego, który zmarnował kilka stuprocentowych sytuacji strzeleckich. Bayern – Hoffenheim. Spokój mistrzów Niemiec Na ogół […]
23.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Cash: – Mama gotuje mi pierogi, barszcz, mielone, gołąbki i bigos

Matty Cash został przepytany przez portal meczyki.pl na gorąco po spotkaniu z Paulo Sousą. Wydaje się, że jego debiut w reprezentacji jest tylko kwestią czasu. Co mówił Cash? Jak zwykle w takich przypadkach, wszystko widział w samych superlatywach. Gra dla Polski? Podekscytowanie i zaszczyt. Sousa? Otwarty i inteligetny człowiek. I tak dalej, i tak dalej. Wyciągnęliśmy […]
23.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Haaland nie zagra do końca roku?

Dziewięć goli i cztery asysty. Tylko sześć ligowych meczów wystarczyło Erlingowi Haalandowi do wykręcenia tej znakomitej statystyki. Może się jednak zdarzyć tak, że Norweg nie powiększy już w tym roku swojego dorobku. Haaland opuścił już mecze z Gladbach i Augsburgiem z powodu urazu mięśniowego. Wrócił na Mainz, strzelił dwa gole, a potem znowu wypadł. Dziś zabrakło […]
23.10.2021