post
Jan Mazurek

Opublikowane 04.04.2021 09:40 przez

Jan Mazurek

Czy jego reprezentację Polski stać na rywalizację z silniejszymi od siebie? Jaka jest optymalna pozycja dla Michała Karbownika? Dlaczego kadra powinna być elastyczna taktycznie? Czy podpowiedział Paulo Sousie powołanie Kacpra Kozłowskiego i Sebastiana Kowalczyka? Jakie wrażenie zrobił na nim Portugalczyk i czy polscy trenerzy powinni mieć kompleksy wobec zagranicznych szkoleniowców? Dlaczego kluczowym elementem przy wybieraniu trójki stoperów do podstawowego składu kadry jest ich umiejętność wyprowadzania piłki? Jakie są jego cele i na ile są one spójne z celami, które w młodzieżówce realizował Czesław Michniewicz? Na te i na inne pytania w rozmowie z nami odpowiedział selekcjoner młodzieżowej reprezentacji Polski U-21, Maciej Stolarczyk. Zapraszamy. 

Czy polski naród jest predysponowany do dominującego futbolu z zespołami silniejszymi niż europejscy przeciętniacy?

Kwestia strategii. W futbolu wszystko jest możliwe, choć na pewno trudniej prowadzić grę z takim Manchesterem City, który jest stworzony do absolutnej dominacji z każdym przeciwnikiem, niż z drużyną równą nam potencjałem.

Piłka reprezentacyjna to jednak nieco inna historia. 

Polska plasuje się wysoko w światowych rankingach i powinna rywalizować z najsilniejszymi.

W takim razie, dlaczego w przegranym 0:2 sparingu z Austrią U-21 wyglądało to tak słabo?

Patrząc po klubach, w których grają Austriacy, to nie jest słabeusz. Oni występują w Chelsea, w Werderze, w Nicei, w Fortunie Dusseldorf, w Austrii Wiedeń, w Rapidzie Wiedeń…

Mecz był wyrównany, może z delikatną przewagą rywali.

Nie mam takiego wrażenia. Niewiele było w poczynaniach pana młodzieżówki stylu, tempa, jakiegoś ciekawszego pomysłu na grę. 

Rzeczywiście, nie był to dobry mecz w naszym wykonaniu, to trzeba podkreślić, ale trzeba przyznać, że oba zespoły chciały narzucić swoją dominację, dlatego spotkanie było aż tak rwane. Straciliśmy dwa gole po stałych fragmentach gry, a poza tym stworzyliśmy z Austriakami po jednej bardzo dobrej okazji na strzelenie bramki.

Przestrzelił Bartosz Białek. 

A Kuba Stolarczyk obronił sam na sam. Miał ten mecz dziwną specyfikę, nieregularną, rwaną, ale wiązało się to z wysokim tempem. I my, i oni chcieliśmy jak najszybciej przejmować i odbierać piłkę, prowadzić grę, dominować. Austriacy sprawniej wychodzili spod naszego pressingu, co tworzyło ich optyczną przewagę, ale nie wynikało z tego nic konkretnego.

Wcześniej pewnie pokonaliście Arabię Saudyjską, ale to marne pocieszenie. 

Dwaj diametralnie inni przeciwnicy. Teraz już wiemy, nad czym jeszcze musimy pracować, żeby było lepiej.

Nad czym konkretnie?

Przede wszystkim nad atakiem pozycyjnym, który jest kluczowy, żeby kreować sytuacje. Oczywiście, okazje stwarzać można też dobrą grą defensywną albo dobrze założonym pressingiem, ale zależy nam, żeby zagrożenie powstawało też po dłużej konstruowanych akcjach. Chcemy być mniej przewidywalni i efektywniejsi w tym elemencie. Atakować większą liczbą zawodników, bo tego zabrakło nam w spotkaniu z Austriakami.

Za czasów trenera Czesława Michniewicza bywały mecze, kiedy młodzieżówka grała typowo na wynik. Skupienie na defensywie. Przesuwanie, blokowanie, przeszkadzanie. Czy kiedy przyjdą spotkania ważniejsze lub takie z silniejszymi rywalami, również będzie uciekał się pan do bardziej defensywnych rozwiązań? 

Każdy trener jest inny, każdy trener ma inną strategię, ale mamy podobny cel z trenerem Michniewiczem. To się nie zmienia. Najważniejszym zadaniem jest awans do Mistrzostw Europy U-21. To jest kluczowe, od tego wychodzimy. Jeśli chodzi o wizję grania, to chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał zawodników, którymi dysponujemy i będziemy dysponować w najbliższej przyszłości. Zgrupowanie w San Pedro del Pinatar było pierwszym krokiem przystosowania tego zespołu do profilu naszych piłkarzy. Zmieniliśmy system gry. Był on dla zawodników czymś nowym i czymś innym, także cieszę się, że mieliśmy dwa spotkania, które pozwoliły nam wyłuskać wszelkie mankamenty, dowiedzieć się, co nie funkcjonuje, nad czym trzeba pracować i co ewentualnie modyfikować. Ale tak, uważam, że wiele zależeć będzie od umiejętnego wykorzystania talentu naszych reprezentantów.

Ten potencjał jest niemały, tak mam to rozumieć?

To najlepsi chłopcy w tym kraju w swoich rocznikach. Najlepsi z nich grają już w topowych ligach, w topowych klubach. To mówi samo za siebie, oni naprawdę mają wielki potencjał.

Optymalną pozycją dla Michała Karbownika jest prawe wahadło?

Według mnie tak, to jest zawodnik na prawe albo lewe wahadło, tak go widzę w kadrze U-21.

Z czego wynika to, że zawodnik prawonożny o takiej charakterystyce najlepsze mecze rozgrywa ustawiony na lewej stronie?

Głównie z tego, ze Karbownik potrafi bardzo dobrze operować lewą nogą, więc trudno go rozczytać, może podejmować decyzje w ramach własnej inwencji. Jest przebojowy, jego wielkim atutem jest tworzenie przewagi w centralnych sektorach boiska. Nieszablonowość, niekonwencjonalność, błyskotliwość, to go cechuje i to go wyróżnia. A w obronie też radzi sobie i po jednej, i po drugiej stronie, więc nie powstają dziury.

Trójka defensorów Kruk-Kiwior-Walukiewicz jest ustawiona tak, ponieważ w tym systemie jednym z kluczowych zadań stopera jest wyprowadzanie piłki z własnej połowy?

W fazie ataku jest to niezwykle ważne. Nie da się ukryć. Stoperzy muszą posiadać odpowiednie predyspozycje do wyprowadzania piłki, żeby czuć się w pełni komfortowo w tym systemie.

Sebastian Walukiewicz ma być liderem tej kadry? Może to absurdalne pytanie, ale na ten moment to bardziej piłkarz kadry U-21 niż seniorskiej kadry?

To nie pytanie do mnie, nie moje są zgrupowania seniorskiej reprezentacji. Seniorska kadra to miejsce dla najlepszych. Niezależnie od klubu, ligi, wieku. Co więcej, absolutnie naturalne jest to, że każdy z moich piłkarzy aspiruje do pierwszej reprezentacji. Ale żeby tak się stało, trzeba regularnie grać w klubie i prezentować wysoki poziom na co dzień.

Widzi pan różnicę między reprezentantami grającymi na co dzień w Ekstraklasie, a tymi, którzy występują w zagranicznych klubach?

Wszyscy reprezentanci młodzieżówki są bardzo świadomi. I to nie tylko ci grający poza granicami naszego kraju, ale też ci występujący w Polsce. To już żadne odstępstwo, to norma. Na kadrę przyjeżdżają piłkarze pewni siebie, swoich oczekiwań, swoich organizmów, swoich możliwości. Różnicy doszukiwałbym się w tym, że kluby z topowych lig większą uwagę przykładają do szczegółów. I to w każdym elemencie – w kwestiach sportowych, psychologicznych, dietetycznych. A główna różnica to oczywiście codzienne stykanie się z graczami światowej klasy. Będąc wśród piłkarzy na najwyższym europejskim poziomie, przesiąka się ich umiejętnościami, doświadczeniem, profesjonalizmem. Łatwiej się rozwijać, choć najważniejsza jest regularna gra.

Piłkarze, którzy nie będą grać regularnie w klubach, mogą się obawiać o swoje powołania?

Nie widzę w tym nic dziwnego, to wręcz naturalna kolej rzeczy, takie są zależności. Moja obserwacja codziennych poczynań reprezentantów w klubach jest tutaj kluczowa. Nie trzeba tego definiować. Grającym zawodnikom łatwiej będzie o optymalną dyspozycję, a zarazem łatwiej będzie im o powołanie. Rytm meczowy gwarantuje dobry proces decyzyjny i dobre przygotowanie fizyczne. Kadra jest dla piłkarzy występujących regularnie na co dzień, ale nie można być kategorycznym, każdy przypadek trzeba rozpatrzyć oddzielnie, bo przecież ktoś może mieć kryzys w klubie, gorszy moment, a dalej może być ważnym elementem drużyny w szerszym kontekście.

Kiedy patrzy się na ławkę rezerwowych kadry U-21 w meczu z Polską, niewielu piłkarzy można sklasyfikować jako pewniaków do gry w pierwszej jedenastki swoich klubów. Marcin Grabowski, Dawid Kocyła, Mateusz Praszelik, od niedawna Xavier Dziekoński i Wiktor Pleśnierowicz, ale reszta? Co więcej, w pierwszym składzie znalazłoby się paru niegrających w klubach.

Jasne, nie grali ostatnio Karbownik, Walukiewicz, Bogusz, Białek, ale każdy z nich jest dla tej kadry ważny, choć podkreślam, że bardzo istotne jest to, żeby byli w rytmie, bo bez tego nie będą mogli pokazywać pełni swojego potencjału.

Dopuszcza pan proszenie selekcjonera seniorskiej reprezentacji Polski o zwolnienie z powołań zawodników wpisujących się metrykalnie w przedział kadry U-21, żeby wzmocnić drużynę przed ewentualnymi ważnymi meczami?

Każdy musi mieć świadomość, że pierwsza reprezentacja jest najważniejsza i to nie podlega żadnym wątpliwościom. Dla mnie zaszczytem będzie, jeśli moi gracze pójdą wyżej i będą sobie tam radzić, bo to znaczy, że dobrze się rozwijają, że wykonałem swoją pracę.

Reprezentacja U-21 powinna być odbiciem dorosłej kadry? Powinna grać tym samym ustawieniem, tym samym stylem i tworzyć tym niejako gotowy produkt dla reprezentacji seniorskiej? Odkąd w Polsce pracuje Paulo Sousa, młodzieżówka zaczęła grać w ustawieniu 1-3-5-2, co przyjmuję jako dowód, że tak to faktycznie ma wyglądać. 

Główne założenia są spójne. Ale już po pierwszej reprezentacji doskonale widać, że nowoczesne zespoły muszą być elastyczne. Przygotowywaliśmy się teraz do systemu trójkowego, ale nie zamykamy się, nie ograniczamy się, będziemy w stanie zagrać też systemem z czwórką defensorów.

Aż tak trudno nauczyć się systemu z trójką stoperów i wahadłowymi? W Polsce to temat na miarę wielkiej dyskusji taktycznej, a w zachodniej piłce klubowej i reprezentacyjnej to coraz częściej norma.

Byłem przy transformacji, którą przywiózł trener Henryk Kasperczak, kiedy w polskiej piłce odchodziło się od gry systemem trójkowym na rzecz systemu czwórkowego. Pamiętam, ile było dyskusji i rozmów, problemów i problemików, kłopotów i kłopocików. Nie wszyscy od razu sobie z tym poradzili. W systemie trójkowym są troszeczkę inne automatyzmy i na te aspekty trzeba zwrócić uwagę, ale myślę, że nie ma sensu tego demonizować, bo wszystkie reprezentacje mają dokładnie tyle samo czasu, żeby przygotować się do meczu. Mamy do dyspozycji najlepszych zawodników w kraju. Takich, którzy są w stanie poradzić sobie z nowymi zadaniami i wymaganiami. Rozszerzamy ich horyzont poprzez tego typu działania, bo futbol w tej chwili to przede wszystkim elastyczność.

Spędził pan trochę czasu z Paulo Sousą. Dobre wrażenie na panu zrobił nowy selekcjoner kadry?

Trzeba najpierw zapytać, jakie ja wrażenie zrobiłem na trenerze Sousie.

Dziękuję za to pytanie. 

Nasze relacje są naturalne. To normalna sytuacja, że selekcjoner pierwszej reprezentacji spotyka się i rozmawia z trenerami młodzieżówek. Mieliśmy ostatnio spotkanie wszystkich selekcjonerów zatrudnionych w Polskim Związku Piłki Nożnej. Bardzo ciekawe, bardzo otwarte, bardzo obfite w dyskusje i bardzo potrzebne. A z racji tego, że U-21 to bezpośrednie zaplecze seniorskiej reprezentacji, to również na ten temat rozmawiamy.

To pan podpowiedział Paulo Sousie powołania Sebastiana Kowalczyka i Kacpra Kozłowskiego?

Nie, nie ja. Trener Sousa miał olbrzymią wiedzą na temat Ekstraklasy. Sam wybrał tych graczy.

Polscy trenerzy mogą mieć kompleksy wobec zagranicznych szkoleniowców?

Nikt nie musi mieć kompleksów. Unikałbym też generalizacji, rozgraniczania tego na polskich i zagranicznych trenerów. Są dobrzy i źli szkoleniowcy. Narodowość nie ma żadnego znaczenia. I tyle, to jest warunek, kto akurat prowadzi dany zespół.

Niedawno Jacek Magiera zrezygnował z pracy w Polskim Związku Piłki Nożnej i objął Śląsk Wrocław. Ambitny trener zawsze wyżej postawi codzienną pracę w klubie niż robotę selekcjonera młodzieżówki?

Absolutnie tak nie jest, każda sytuacja jest inna, Jacek Magiera zresztą doskonale tłumaczył swoje motywacje, więc mi nie pozostaje wiele do dodania w jego sprawie. Nie chciał dłużej czekać na kolejne wyzwanie, przyjął propozycję Śląska i ja to świetnie rozumiem. To człowiek ambitny, ale ja też się za takiego mam. Każdy projekt i każde środowisko ma swoje cele. Cieszę się, że jestem w miejscu, w którym jestem. W reprezentacji U-21 mam stworzone warunki do tego, żeby poprowadzić kadrę do Mistrzostw Europy. To interesujące przedsięwzięcie, z ciekawymi ludźmi, z ciekawymi możliwościami. Chcę, żeby moi podopieczni się rozwinęli. Stać ich na to, bo potencjał w tych młodych ludziach drzemie olbrzymi.

ROZMAWIAŁ JAN MAZUREK

Fot. Fotopyk/Newxpix

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 04.04.2021 09:40 przez

Jan Mazurek

Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Weszło
17.04.2021

Tak zdobywa się Puchar Króla

To był piękny mecz w wykonaniu Barcelony. Blaugrana kraśniała i promieniała. Leo Messi zgolił brodę i zaprezentował się absolutnie kosmicznie. Antoine Griezmann zagrał na miarę własnych możliwości. Frenkie de Jong w mistrzowski sposób dyrygował orkiestrą rozpędzonego zespołu z Katalonii. Jordi Alba na skrzydełku robił to, co zwykł jest robić od lat wielu. Tu zagrało wszystko. Joan […]
17.04.2021
Bundesliga
17.04.2021

Rośnie gwiazda Jamala Musiali

Gdy kota nie ma, myszy harcują. Tak by można to najładniej ująć. Robert Lewandowski wrócił już do treningów, ale Hansi Flick nie forsuje i nie przyspiesza jego powrotu na boisko. Dlatego też ktoś w bawarskiej drużynie musi wziąć na swoje barki odpowiedzialność za ładowanie rywalom goli. Z Wolfsburgiem swoje trafienia zanotowali więc ci, na których […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

Być człowiekiem. Tajniki sukcesu Adiego Hüttera

Adi Huetter twierdzi, że trener w pierwszej kolejności musi być człowiekiem. Jest doskonałym motywatorem. Jego byli pracodawcy i współpracownicy podkreślają, że jego największym atutem jest  „otwarte ucho”. Zdolność do rozumienia szatni. Przy tym to coraz lepszy trener. Z Young Boys Berno zrobił historyczne mistrzostwo. W Salzburgu robił wszystko, żeby zaglądający mu przez ramię Ralf Rangnick […]
17.04.2021
Weszło
16.04.2021

Egzamin Dojrzałości: Szczęście czy fart? Bergier i Łyszczarz podbiją quiz?

Czy dostali już od Jacka Magiery swój egzemplarz książki Szczęście czy Fart? Czy znają życiorys Janusza Wójcik? W kolejnym odcinku Egzaminu Dojrzałości, w którym testujemy wiedzę ekstraklasowych młodzieżowców na temat polskiej i światowej piłki, wystąpili Sebastian Bergier i Adrian Łyszczarz ze Śląska Wrocław. Zapraszamy wraz z PKO Bankiem Polskim.   
16.04.2021
Weszło
15.04.2021

Raków to już rodzina. Gramy najlepszą piłkę w Polsce

– Uważam, że u nas gra najlepszy piłkarz tej ligi. Zawsze w to wierzę. Nie powiem kto, ale każdy może sobie kogoś wybrać. Raków gra najlepszą piłkę w lidze, roi się u nas od osobowości i piłkarskiej jakości. Tworzymy na tyle zgraną drużynę, że staliśmy się rodziną, a o rodzinie mówi się tylko najcieplej i […]
15.04.2021
Weszło
13.04.2021

Środa na Weszło FM. Co dla was przygotowaliśmy?

Środę na Weszło FM rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem po meczach Ligi Mistrzów! Premiery nowych audycji, a także mecz Pucharu Polski! Co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Monika Wądołowska i Paweł Paczul. Ten duet dostarczy wam mnóstwo energii i humoru na cały […]
13.04.2021
Liczba komentarzy: 24
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
loko
loko
14 dni temu

Natomiast w Polsce tych dobrych można policzyć na palcach jednej ręki. Drwala.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
14 dni temu
Reply to  loko

I już nie muszę nic pisać. Dziękuję.

Gino Srino
Gino Srino
14 dni temu

Spierdalaj

hehehe
hehehe
14 dni temu
Reply to  loko

Parafrazując klasyka: nie każdy zły trener to Polak, ale każdy Polak to zły trener.

loko
loko
13 dni temu
Reply to  hehehe

piękny cytat, Boniek z Majewskim powinni powiesić je, oprawione w ramkę, w swoich gabinetach

Nocnikarz
Nocnikarz
14 dni temu

Ma znaczenie. W Polsce nie ma trenerów. Same leśne dziadygi.

fhshgdsgdssagsa
fhshgdsgdssagsa
14 dni temu

https://demskityper.blogspot.com/ – Trafił 230 kurs kuponu wczoraj i skan jego jest na blogu ! dzis kolejny kupon z mega duzym kursem !

Andrzej
Andrzej
14 dni temu

Ciekawe czy się śmieje jak przegrywa mecz 😉

Pinker
Pinker (@pinker)
14 dni temu

Niby narodowość nie ma znaczenia, ale jakoś nie kojarzę polskiego trenera w zachodnim klubie, który by coś znaczył. Ciągle narodowości niemieckie, holenderskie, portugalskie, włoskie.

POLSKA MYŚL SZKOLENIOWA tylko w Polsce uważana jest za najlepszą – takie “Polska mistrzem Polski”.

Na ten moment żaden polski trener nie nadaje się do prowadzenia kadry – nawet u19.

To jest klika kolesiów, którzy jak stracą pracę w ostatniej drużynie ligi, to zaraz dostaną pracę w 8 drużynie. I tak cały czas.

Stolarczyk gdyby był dobry, to nadal by prowadził Wisłę, która by grała w Lidze Europy, no ale….

Dziennikarze oraz PZPN promuje i pompuje beztalencia, których nawet 3 ligi zachodnie nie chcą.

Reasumując – narodowość ma znaczenie i Maciej Stolarczyk to zły trener jak i reszta z naszego kraju. Nawet “bóg” Nawałka, który miał farta trafiając na mega formę piłkarzy. Przecież z takimi ludźmi to Sousa by rozwalił Euro na luzie.

Kaźmierz
Kaźmierz
14 dni temu
Reply to  Pinker

Henryk Kasperczak, tyle w temacie

lelumpolelum
lelumpolelum
14 dni temu
Reply to  Kaźmierz

No ale Kasperczak to prehistoria jakaś. Równie dobrze można Gmocha wspominać i jego greckie przygody. Myślę, że za 5-10 lat pojawią się polscy trenerzy w zachodnich klubach. Pokończą kariery tacy piłkarze jak Piszczek, Lewy, Szczęsny, Glik itp. będą mieli możliwość kończyć włoskie, niemieckie szkoły trenerskie, będą tam rozpoznawalni i pewnie dostaną swoją szansę zaczynając od u-cośtam. O ile oczywiście mają takie ambicje i kariera trenera ich interesuje.

Kamilex
Kamilex
14 dni temu
Reply to  lelumpolelum

Boniek miał ambicje trenerskie ale talentu zero`

lelumpolelum
lelumpolelum
14 dni temu
Reply to  Kamilex

Zgadza się. Ale trenerska kariera Bońka tylko potwierdza moje słowa. Dostał szansę w Lecce zaraz po karierze piłkarskiej tylko dlatego, że był bardzo dobrym piłkarzem. Ile lat musiał przebijać się taki Sarri, żeby dostać prawdziwą szansę na sensownym szczeblu rozgrywkowym? A oni są chyba z tego samego rocznika. Nie twierdzę, że czeka nas fala polskich trenerów na miarę niemieckich komputerowców ze szkoły Red Bulla, ale Piszczki, Gliki i Lewandowskie swoje szanse dostaną jak będą chcieli i wykażą się inicjatywą. A czy się sprawdzą to inna historia. No i nie będzie o nich można mówić “polska szkoła trenerska”, bo to będą tak naprawdę trenerzy po szkołach niemieckich, włoskich z doświadczeniem piłkarskim wyniesionym głównie z lig zachodnich.

MarekGacek
MarekGacek
14 dni temu
Reply to  lelumpolelum

Sarri, co najciekawsze, nawet nie był profesjonalnym piłkarzem. Jest to ciekawy przykład dużej kariery trenerskiej, którą może rozpocząć byle pracownik biurowy. Szkoda, że wciąż tak mało stawia się na inteligentnych, normalnych ludzi na stanowiskach zarządzających w piłce kosztem byłych piłkarzy, którzy przecież wiadomo co mają we łbach(a raczej czego nie mają ;)).

lelumpolelum
lelumpolelum
14 dni temu
Reply to  MarekGacek

Układziki, znajomości, ręka rękę myje. W normalnej firmie taki Pirlo nie miałby prawa dostać tak odpowiedzialnego stanowiska kierowniczego. Pewnie można i od sprzątacza zrobić karierę krok po kroku, ale to wymaga lat pracy, edukacji, sprawdzenia się na niższych szczeblach, a tu za nazwisko jedna z najważniejszych funkcji w klubie. No ale to jest branża rozrywkowa, błędy tak naprawdę niewiele kosztują, kasa się i tak przewala, nikt przez te błędy nie zginie, to można się bawić.

DRC
DRC
13 dni temu
Reply to  lelumpolelum

Tomasz Wałdoch jakoś wciąż nie może się przebić…

Damiano_L
Damiano_L
14 dni temu
Reply to  Pinker

Azerbejdżan, Kazachstan, Węgry, Białoruś, Słowenia, Słowacja, Liechtenstein, Litwa. To nasi najbliżsi sąsiedzi z rankingu UEFA. Kojarzysz w zachodniej Europie trenerów z tych krajów? Nie? U nich też nie ma dobrych trenerów?

Wyżej mamy Rumunię, Bułgarię, Szwecję, Norwegię, Izrael, Grecję, Szwajcarię, Chorwację, Czechy i Serbię. Któryś kraj ma swoich reprezentantów wśród trenerów lig TOP5?

Są pojedyncze przypadki. Główny punkt wspólny? To byli zawodnicy – najczęściej klubów, które prowadzą, rzadziej grali jedynie w tym samym kraju lub zdążyli wyrobić sobie trenerskie nazwisko w innym klubie.

Pal Dardai w Herthcie BSC – były wieloletni zawodnik Herthy.
Dimitrios Grammozis w Schalke 04 – były zawodnik Bundesligi, zresztą urodzony w Niemczech.
Bo Svensson w Mainz – wieloletni gracz Mainz.
Solskjaer w Man Utd – wiadomo, legenda klubu.
W La Liga sami hiszpańskojęzyczni plus Zidane i Koeman – czyli znów, legendy.
W Serie A Jurić i Mihajlović – obaj z przeszłością zawodniczą we Włoszech.
W Ligue 1 na pierwszy rzut oka jest ciekawiej (ale tylko na pierwszy):
Michel Der Zakarian – Ormianin, ale od nastolatka żył i grał we Francji, ma francuskie obywatelstwo.
Adrian Ursea – Rumun, z karierą zawodniczą i trenerską w Szwajcarii, już wcześniej pracował w Nicei jako asystent trenera.
Niko Kovac – niby Chorwat, a urodzony w Berlinie, z długą karierą piłkarską i trenerską w Niemczech.

Czyli każdy rodzynek i tak jest częścią społeczności piłkarskiej w danym kraju, często w danym klubie. Większość z nich jest na dorobku, korzysta właśnie z największej szansy zawodowej w życiu. Taka jest reguła – nikt nie będzie brał trenera z Polski (czy jakiegokolwiek innego kraju), jak ma utalentowanego, obiecującego trenera w sztabie, który zna klub od fundamentów i ma dobre relacje z otoczeniem. Wyjątki są robione tylko w przypadku najlepszych fachowców na świecie, którzy mogą wprowadzić coś ekstra i dzieje się to głównie w klubach, które same są bardziej międzynarodowe niż krajowe – lub takowo aspirują.

Polacy też takich rodzynków miewają – był Kasperczak z Pucharem Francji i tytułem Trenera Roku we France Football, Piotr Nowak zdobył mistrzostwo USA. I obaj też mieli za sobą kariery piłkarskie w krajach, gdzie święcili sukcesy trenerskie, nikt ich nie importował z powodu ich niesamowitego warsztatu.

Zatem trenerzy nie wyjeżdżają z Polski do zachodnich klubów, bo trenerzy w ogóle prawie nie zmieniają krajów. Tyle.

Kikk
Kikk
13 dni temu
Reply to  Damiano_L

Dobry jestes, że tych trenerów pamiętasz. To nie ironia.

Kaźmierz
Kaźmierz
14 dni temu

Stolarczyk, ogól się i nie dziaduj, niech kibice sraGoni złożą się na maszynkę

Iras338
Iras338
14 dni temu

Odnoszę wrażenie, że z tymi taktykami to jest jakaś głupia moda, która zmienia się co kilka lat… Pamiętam w latach 90-tych jak wszyscy grali 3-5-2 z obrońcami kryjącymi, później ktoś stwierdził, że to ustawienie jest do niczego i najlepsze jest 4-4-2… I znowu był ogólny szał, że to takie nowoczesne… Później przyszedł czas na 4-2-3-1 – wszyscy musieli tak grać… No i teraz te śmieszne taktyki z wahadłowymi (3-5-2)… Nie ważne jakimi piłkarzami dysponuje trener wyjściową taktyką musi być ta, która akurat jest modna… A tak naprawdę ci co byli dobrzy/chujowi wtedy tak z grubsza nie zmieniło się to nadal… Tak mi się kojarzy z tzw „kreatorami mody”… Powie jakiś cymbał, że w tym sezonie będą modne rurki w kratkę i wszyscy mało się nie zesrają żeby w takim badziewiu chodzić… (nie ma znaczenia, że ktoś wygląda jak klaun – przecież to jest teraz modne…)
Ciekawe co będzie najlepsze za 4-5 lat… Może 3 napastników grających w jednej linii albo pomocnicy ustawieni w kształt gwiazdy… Masakra jakaś…

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz
14 dni temu

Obsadzanie znajomymi dziadami stolkow selekcjonerow mlodziezowek to juz w Polsce patologia. Jak znajomek nie ma etatu, to mlodziezowke trenowac, niech sie odkuje. Zadnego szacunku dla Magierow, Michniewiczow i innych pezepeenowskich etatystow.

rroy
rroy
14 dni temu

Pytanie:bla bla bla
Odpowiedź:bla bla bla
Ot co.

Kroolik
Kroolik
14 dni temu

Tak się zastanawiam jaki sens trener Stolarczyk widzi w graniu zawodnikami pokroju Marcina Grabowskiego? Facet nie przebił się w beznadziejnie słabym składzie Wisły Kraków 2020 w konkurencji z takimi asami jak Klemenz czy Janicki i kopie się w Termalice. Pan trener naprawdę ma nadzieję, że Grabowski zostanie kiedyś zawodnikiem pierwszej kadry? Jeśli nie, to po co zajmuje miejsce?

Kikk
Kikk
13 dni temu
Reply to  Kroolik

Ty myslisz, że oni ich biorą z powodów piłkarskich?

Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Jan Bednarek i spółka nie popisali się w Pucharze Anglii

Trwa nienajlepsza passa Jana Bednarka. Co prawda tym razem obyło się bez jakiegoś babola na wagę straty bramki, ale złe zachowania i tak bylibyśmy w stanie wyłapać. Southampton odpada z Pucharu Anglii, Leicester wygrywa 1:0 i przechodzi do finału rozgrywek. Oddało jeden celny strzał w meczu, jedyny w całym meczu, co niech świadczy o poziomie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Neville o Superlidze: – Te kluby nie mają lojalności. Trzeba je ukarać

Gary Neville nie szczędził słów na łamach SkySports w dzisiaj jakże gorącym temacie. Odniósł się do tego, że sześć klubów Premier League mogłoby wyjść z Premier League na rzecz nowo powstałej Superligi. Jak można się domyśleć, Anglik nie jest tym pomysłem zachwycony. Nawołuje do srogiego karania i dziwi się kilku klubom, że zapominają o swojej […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Papszun: – Zaczęliśmy oswajać się z rolą faworytów

Marek Papszun udzielił krótkiego wywiadu w dzisiejszym wydaniu Cafe Futbol. Odniósł się m.in. do nadchodzącego finału Pucharu Polski z Arką Gdynia, gdzie Raków Częstochowa będzie stawiany w roli faworyta. Trener “Medalików” twierdzi, że presja nie zje jego piłkarzy. O wyższych oczekiwaniach wobec Rakowa: – Gdybym im nie sprostał, hm, wtedy będzie jak w korporacji: odpala się […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Erik ten Hag następcą Hansiego Flicka?

Skoro Hansi Flick ogłosił swoje odejście z Bayernu Monachium, oczywistym jest, że otwiera się giełda potencjalnych następców. Nazwisk poznaliśmy już kilka na czele z Julianem Nagelsmannem, tylko że w jego przypadku dochodzi aspekt sporej kwoty wykupu. No i nie jest powiedziane, że 33-latek chciałby przerwać projekt w RB Lipsk. Jest numerem jeden na liście, ale […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kandydat do babola sezonu w Ekstraklasie (WIDEO)

Patrząc na ogół występów w Ekstraklasie, trudno mieć do Xaviera Dziekońskiego jakiekolwiek pretensje. Chłopak daje radę, nieraz notując interwencje klasy światowej. Zasługuje na wysokie noty, a poza tym nie będzie herezją stwierdzenie, że pracuje na transfer do lepszej ligi. To materiał na topowego polskiego bramkarza. Ale, cóż, 17-latek nie ustrzegł się kuriozalnego błędu w meczu […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Manita w Madrycie. Ekipa Simeone zdemolowała Eibar

Eibar jest ostatnim zespołem w La Liga, ale i tak raczej nikt się nie spodziewał, że Atletico sprawi swoim rywalom taki łomot. Tym bardziej, że zespół Simeone nie słynie ze strzelania dużej liczby bramek. A tak – 5:0, totalna deklasacja. Dzięki tej wygranej Atletico znów ma cztery punkty przewagi w tabeli nad Realem Madryt, a […]
18.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Tak, to prawda – możemy analizować terminarz Warty, by sprawdzać szanse na puchary

Nie wierzyliśmy, że Warta awansuje do Ekstraklasy – awansowała. Nie wierzyliśmy, że się w tej lidze utrzyma – utrzymała się. Nie wierzymy, że rzeczywiście może walczyć o wejście do eliminacji europejskich pucharów. To co, zajmie czwarte miejsce? Podkreślaliśmy to we wczorajszej pomeczówce. Wydaje się, że beniaminek musi płacić frycowe i głupio tracić punkty. Jasne, Warcie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kevin De Bruyne wypada na kilka tygodni. Występ z PSG zagrożony

Kevin De Bruyne ma to do siebie, że w karierze czasami nie dopisuje mu szczęście ze zdrowiem. Kiedy się rozkręca, bywa, że łapie jakiś uraz. Mniejszy czy większy – w każdym razie trochę ich w swojej kartotece już zdobył. Tym razem nabawił się kontuzji w meczu półfinałowym Pucharu Anglii. Nie dokończył meczu z Chelsea i […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Messi pobił rekord Ryana Giggsa

– Bycie kapitanem tej drużyny jest wyjątkowe. Barcelona to klub mojego życia. Zawsze miło jest, kiedy możemy podnieść jakiś puchar. Zasłużyliśmy na tę chwilę radości. Nasza droga do niej była naprawdę trudna – powiedział Messi po wczorajszym finale Copa Del Rey. Oczywiście wygranym, co pozwoliło Argentyńczykowi zbliżyć się do Daniego Alvesa w liczbie zdobytych trofeów. […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Oświadczenie UEFY w sprawie Superligi. “Wzywamy do walki”

UEFA, Angielski Związek Piłki Nożnej, Premier League, Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej (RFEF), LaLiga, Włoska Federacja Piłki Nożnej (FIGC) i Lega Serie A wydały wspólne oświadczenie w odpowiedzi na wieści o rychłym powstawaniu Superligi. Jest mowa m.in. o zakazie występów dla krajowych reprezentacji. W oficjalnym oświadczeniu UEFY czytamy: “Jeśli Superliga powstanie, powtórzymy to, co zawsze. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Bartoszek uratował honor nowych mioteł

Tomasz Marzec, prezes Wisły Płock, mówił nam w środku tygodnia, że postanowił zwolnić Radosław Sobolewskiego, bo zespół potrzebował wstrząsu. Podkreślał, że Nafciarzom “siadał mental”. Tłumaczył, że nie chciał dopuścić do nerwowej sytuacji, w której Wisła do ostatniej kolejki musiałaby drżeć o utrzymanie. Pomóc miała mu rzecz jasna nowa miotła w postaci Macieja Bartoszka, no i […]
18.04.2021