post

Opublikowane 11.10.2021 14:20 przez

Szymon Janczyk

Blisko dziewięć i pół miliona złotych wydawał na pensje najbardziej hojny klub zaplecza Ekstraklasy. To wystarczyłoby, żeby utrzymać kadry aż czterech drużyn, które są na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o wydatki na wynagrodzenie. Firma Deloitte przygotowała dla kolejny raport finansowy dla pierwszoligowców, tym razem biorąc pod lupę nie dany rok, a sezon. Dzięki temu dowiemy się, jak wyglądały “pocovidowe” rozgrywki w lidze, która jest przedsionkiem najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Różnica finansowa między liderem płac i ostatnim zespołem jest kolosalna — to 7,5 mln zł. Dla porównania ten sam raport informuje nas, że tylko siedem drużyn w całej lidze uzyskało przychód wyższy niż wspomniana suma. Skoro już jesteśmy przy tym temacie, najwyższe przychody w lidze zanotował Widzew Łódź. Pod tym względem w Łodzi jest już Ekstraklasa.

Przychody klubów 1. ligi w sezonie 2020/2021

Ponad 17 milionów złotych — mniej więcej tyle wynosił przed rokiem budżet Podbeskidzia Bielsko-Biała już po awansie do Ekstraklasy. Widzew ma więc na czym budować, ale nie jest to jedyny klub, który może się pochwalić sporymi wpływami. Aż cztery kluby przekroczyły “dyszkę” w rubryce ‘przychody’, piąty był tego bliski. W poprzednim raporcie tylko dwa kluby mogły się pochwalić wynikiem wyższym niż 10 mln zł.

Jak wyglądały finanse klubów 1. ligi w sezonie 2020/2021?

Oczywiście raport Deloitte trzeba brać z lekkim dystansem, bo analitycy bazują na danych przesłanych im przez kluby. Już na pierwszy rzut oka coś nam tu się nie zgadza. Konkretniej — na dole tabeli, gdzie widzimy beniaminka Ekstraklasy z Radomia. Gdyby wierzyć raportowi, “Zieloni” zarobiliby w minionym sezonie mniej niż ledwo wiążący koniec z końcem GKS Bełchatów. Średnio trzyma się to kupy, zwłaszcza że i latem radomianie wcale nie oszczędzali na transferach. Według naszych ustaleń budżet pierwszoligowego Radomiaka wynosił raczej 7-7,5 mln zł, co plasowało go w czołówce ligi.

Ogółem ciężko porównać przychody z poprzedniego i obecnego raportu, bo poprzedni brał pod uwagę rok kalendarzowy, a nie sezon. Zestawiając ze sobą oba raporty, widzimy jednak, że Radomiakowi przepadło gdzieś blisko dwa miliony złotych. Spójrzmy na różnice wszystkich klubów.

KlubPrzychody za rok 2019 (w mln zł)Przychody za sezon 2020/2021 (w mln zł)
Miedź Legnica11,712,73
GKS Tychy8,299,61
Odra Opole7,096,85
GKS Bełchatów5,473,52
Chrobry Głogów4,945,60
Radomiak Radom4,823,11
GKS Jastrzębie4,854,95
Zagłębie Sosnowiec4,555,64
Stomil Olsztyn3,563,56
Puszcza Niepołomice2,675,34
Sandecja Nowy Sącz2,343,92

Pierwszoligowcy nie biednieli. Poza radomianami mniejsze przychody zdarzyły się tylko w Bełchatowie i Opolu. ”Brunatni” stracili blisko dwa miliony wpływów, ale wiemy, jak złożona była sytuacja finansowa tej drużyny. Ważna sprawa: jeśli chodzi o przychody klubów, Deloitte nie dodaje do nich podwyższenia kapitału. Dlaczego to takie ważne? Wrócimy do tego przy okazji wyliczania wydatków na wynagrodzenie.

JAK ZAPAMIĘTAMY PIERWSZOLIGOWY GKS BEŁCHATÓW?

Ile pierwszoligowcy zarobili na transferach?

A kto wystrzelił w górę? Przede wszystkim Puszcza Niepołomice, która podwoiła swoje przychody. Skąd ten skok? Niepołomiczanie zarobili o 1,2 mln zł więcej w Pro Junior System (1,6 mln zł), co miało znaczący wpływ na ich wyniki. Do kasy klubu wpłynęło także 0,7 mln zł z transferów, ale Deloitte nie wlicza przychodów ze sprzedaży zawodników do swojego raportu. Podaje je jako osobną rubrykę. Dlatego warto do niej zerknąć, bo względem poprzedniej edycji, sporo się tu zmieniło. W 2019 roku aż siedem klubów nie przekroczyło bariery 100 tys. zł przychodów z tytułu transferów. Kompromitujący wynik. W sezonie 2020/2021 było lepiej.

Transfery w 1. lidze. Ile zarobiły kluby?

Łącznie pierwszoligowcy zgarnęli 9 mln zł dzięki transferom z klubu. To o 1,8 mln zł więcej niż w 2019 roku. Według Deloitte najdrożej sprzedanym zawodnikiem z 1. ligi okazał się Adam Ratajczyk, który zamienił ŁKS na Zagłębie Lubin. Warto także zwrócić uwagę na to, ile kluby zaplecza Ekstraklasy wydawały na wzmocnienia. Najbardziej rozrzutni byli przedstawiciele Łodzi.

Ile wydały na wzmocnienia kluby 1. ligi?

ŁKS przeznaczył na wzmocnienia 750 tys. zł, Widzew Łódź 520 tys. Postanowiliśmy dorzucić do tych danych raport dotyczący wynagrodzenia dla pośredników transakcyjnych, który co roku publikuje PZPN. Dotyczy on m.in. dwóch okienek transferowych sezonu 2020/2021 (letnie — przed sezonem oraz zimowe — w trakcie sezonu). Zrobiliśmy to, bo porównując obydwa zestawienia, widzimy, że Deloitte niemal na pewno nie zaliczał tych danych po stronie wydatków transferowych. Możemy więc założyć, że poniższa tabela przedstawia najbardziej zbliżoną do prawdziwej sumę wydaną przez poszczególne kluby na wzmocnienia. Pamiętajmy przy tym, że w raporcie PZPN-u mogą być uwzględniane opłaty dla agentów za ruchy z poprzednich lat, a część prowizji mogła zostać odłożona w czasie. PZPN wlicza też prowizje za transfery wychodzące i nie rozróżnia obydwu typów transakcji. Niemniej wciąż daje nam to szersze spojrzenie na sytuację.

Ile zarabiają piłkarze 1. ligi?

Jesteśmy przy wydatkach, więc to dobry moment na to, żeby sprawdzić, ile pierwszoligowcy przeznaczają na wynagrodzenie. Jeśli chodzi o procentowe zestawienie przychodów z listą płac, najgorzej wypadają Radomiak i ŁKS.

Z tym że mówiliśmy już o niezbyt precyzyjnych danych dotyczących przychodów radomskiego klubu. Trochę podpytaliśmy o ten temat i wychodzi na to, że po stronie wydatków na pensje wliczono stypendia sportowe (kontrakty nie rozróżniają, ile pieniędzy dany zawodnik otrzyma z puli stypendialnej), z kolei nie uwzględniono ich po stronie przychodów. Stwierdziliśmy więc, że warto podać także sumę wydaną na wynagrodzenia przez poszczególne kluby. I tu robi się ciekawie, bo o ile Deloitte nie uwzględnia podwyższenia kapitału po stronie przychodów, tak procentowe wyliczenia wydatków na pensje opierał już na łącznej sumie przychodów i podwyższenia kapitału.

7-8 MILIONÓW WYSTARCZY, ŻEBY WALCZYĆ O AWANS DO EKSTRAKLASY

Teoretycznie znajdziemy to, gdy wczytamy się w raport. W praktyce… Nie oszukujmy się, wiele osób spojrzy na tabelkę przychodów, potem na tabelkę procentową i tyle. A to naprawdę duża pułapka. Np. ostatnia w tabeli procentowej Korona wydawał na pensje o wiele więcej niż najgorszy według procentów Radomiak, bo jej kapitał podwyższono o ponad 10 mln zł. Znacząco zmienia to także spojrzenie na wydatki Widzewa, Zagłębia Sosnowiec oraz Resovii. Tak wygląda kompletne zestawienie wydatków na pensje w poszczególnych drużynach. Warto dodać, że nie wiemy do końca, jak poszczególne kluby przedstawiały te wydatki. Np. czy wciągały na listę wynagrodzenie płacone piłkarzom rezerw. Przyjmijmy więc, że nawet jeśli tak było, to z racji tego, że są to niewielkie kwoty, nie mają one większego wpływu na wynik ogólny.

Czyli, dodając do siebie pieniądze wydane na transfery i sumę przeznaczaną na wynagrodzenia, ŁKS wydał w ostatnim czasie 11 milionów złotych. Nic dziwnego, że łódzki klub zaczyna mieć zaległości i problemy finansowe. Dodając do siebie przychody za sezon 2020/2021 wychodzi nam nieco ponad 10 milionów złotych, które wpłynęły do klubu. Oczywiście przytaczane wcześniej procenty sporą nam mówią. Można przecież docenić to, że Miedź Legnica wydaje grubo, ale nie żyje ponad stan.

Ile kosztuje sukces w 1. lidze? Przeliczamy wydatki na punkty

Z drugiej strony legniczanie nie mogą być w pełni zadowoleni z tego, w jaki sposób inwestują pieniądze. Przynajmniej tak wynika z kolejnych wyliczeń, które zastosowaliśmy. Przeliczyliśmy to, ile każda z drużyn wydała, żeby zdobyć jeden punkt. Tu też w grę wchodzi prosta metodologia. Zsumowaliśmy wydatki na transfery oraz na wynagrodzenie, a potem podzieliliśmy je przez liczbę punktów. Uwzględniliśmy także prowizje, bo nie mogąc rozdzielić tych z poprzednich lat od aktualnych, lepiej wrzucić je w koszta (kluby i tak te pieniądze wydały) niż je całkowicie pominąć.

Punkty Miedzi są trzecimi “najdroższymi” w lidze. Oba zespoły wydały sporo, co nie przełożyło się na wynik sportowy. Łodzianie przynajmniej awansowali do baraży, więc byli krok bliżej Ekstraklasy niż zespół z Dolnego Śląska. Zawiedzeni muszą być działacze Widzewa i Korony, bo te kluby uplasowały się w środku stawki ligowej, a za zdobyte punkty płaciły niemal najwięcej w stawce. To jednak i tak lepiej niż Resovia — słyszeliśmy, że w Rzeszowie mocno zainwestowano w zespół. Zarówno rok temu, jak i teraz. Widzimy to w tabeli za poprzedni sezon: ekipa z Podkarpacia co prawda osiągnęła cel, czyli utrzymanie w lidze, ale jakim kosztem. Podobnie wygląda to w przypadku Zagłębia, które wypada chyba najgorzej na zapleczu Ekstraklasy. Sosnowiczanie ledwo utrzymali się na powierzchni, a zawodnikom płacili lepiej niż beniaminkowie najwyższej ligi w kraju.

No właśnie, skoro o tym mowa. Najlepiej wypadły jednak Radomiak i Sandecja, czyli ekipy, których trenerzy byli uznawani za dwóch najlepszych fachowców w lidze. Czyli wszystko się zgadza.

JAK TRENUJĄ KLUBY 1. LIGI?

Ile publicznych pieniędzy otrzymują kluby 1. ligi?

Została nam jedna kwestia — to, ile pierwszoligowcy otrzymują pieniędzy z samorządów. Gmin, miast, województw itd. To kwestia, która zawsze interesuje kibiców, choć nie wszystkie kluby podały szczegółowe dane dotyczące finansowania z publicznych pieniędzy. Lista klubów, które ujawniły wysokość dotacji, prezentuje się tak:

 • GKS Tychy – 4,68 mln zł
 • Chrobry Głogów – 3,1 mln zł
 • GKS Jastrzębie – 2,44 mln zł
 • Miedź Legnica – 2,4 mln zł
 • ŁKS – 1,98 mln zł
 • Radomiak Radom – 1,84 mln zł (wliczamy 1,76 mln zł stypendiów, nieuwzględnionych w raporcie)
 • Resovia – 1,68 mln zł
 • Korona Kielce – 1,48 mln zł
 • Odra Opole – 1,48 mln zł
 • Puszcza Niepołomice – 1,04 mln zł
 • GKS Bełchatów – 0,3 mln zł
 • Sandecja Nowy Sącz – 0,24 mln zł
 • Stomil Olsztyn – 0,1 mln zł

Oczywiście czekają tu na nas pewne pułapki. Np. Odra Opole otrzymała też 2,24 mln zł od głównych sponsorów, jako których Deloitte wymienia miasto Opole i ECO (Energetyka Cieplna Opole). Podobnie było w Chrobrym Głogów (0,59 mln zł). W przypadku innych klubów miasto/spółki miejskie też widnieją na liście sponsorów, ale możemy tylko zgadywać, jaka część łącznej kwoty została przekazana przez te podmioty.

Warto też zwrócić uwagę na to, ile poszczególne kluby zarobiły na własnych kibicach. Rekordzistą w skali ligi jest Widzew Łódź, który zainkasował 7 milionów z dnia meczowego i sprzedaży gadżetów. GKS Tychy, łącząc wpływy z dnia meczowego i sprzedaży lóż (Widzew podawał to łącznie) zainkasował natomiast nieco ponad milion złotych. Na dniu meczowym sporo zarobili także w ŁKS-ie (0,85 mln zł) i Arce (0,8 mln zł). Korona na meczach i sprzedaży klubowych gadżetów zarobiła nieco ponad pół miliona złotych.

CZYTAJ TAKŻE:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix, raport Deloitte

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Na zapleczu
25.10.2021

Tarasiewicz zastąpił Marca. Co przyniosą zmiany w Arce Gdynia?

Arka Gdynia to jeden z pierwszych zespołów na zapleczu Ekstraklasy, który zdecydował się na zmianę trenera. Tym samym na północy kraju zameldował się trzeci szkoleniowiec od czasu spadku do 1. ligi. Stare polskie przysłowie mówi: zamienił stryjek siekierkę na kijek. Gdynianie zamienili Dariusza Marca na Ryszarda Tarasiewicza. Czy w tym przypadku to powiedzenie znajdzie zastosowanie? […]
25.10.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Na zapleczu
11.10.2021

Jak wyglądają finanse w 1. lidze? Analiza raportu Deloitte za sezon 2020/2021

Blisko dziewięć i pół miliona złotych wydawał na pensje najbardziej hojny klub zaplecza Ekstraklasy. To wystarczyłoby, żeby utrzymać kadry aż czterech drużyn, które są na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o wydatki na wynagrodzenie. Firma Deloitte przygotowała dla kolejny raport finansowy dla pierwszoligowców, tym razem biorąc pod lupę nie dany rok, a sezon. Dzięki temu dowiemy […]
11.10.2021
Na zapleczu
04.10.2021

Galeria ikon. Piłkarze z największą liczbą meczów dla pierwszoligowych klubów

Są w szatniach swoich klubów tak długo, że niektórzy mówią, że zapuścili już w nich korzenie. Kibice nie zaczepiają ich już w restauracji, żeby poprosić o autograf, bo całe miasto zebrało od nich podpisy. Często zakładają opaskę kapitana, mają pewne miejsce w radzie drużyny. Nowych kolegów poinstruują, gdzie warto skoczyć na drugie śniadanie, a których […]
04.10.2021
Na zapleczu
27.09.2021

Od brydża i curlingu do dyrektora sportowego Rakowa i Podbeskidzia. Kim jest Łukasz Piworowicz?

Łukasz Piworowicz był dyrektorem sportowym w Rakowie Częstochowa i Piaście Gliwice, ale wciąż jest postacią stojącą w cieniu. Przygodę z piłką nożną zaczynał od budowania „polskiego WyScouta”, zajmował się brydżem i curlingiem, a do piłki na profesjonalnym poziomie dostał się dzięki ambicji, bo nazwiska znanego z boisk nie ma. Nie przeszkodziło mu to jednak w […]
27.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Weszło
26.10.2021

Katastrofalne występy Stefańskiego i Frankowskiego

My wszystko jesteśmy w stanie zrozumieć. Zwłaszcza w świecie sędziowskim. Nie zauważy się jakiejś ręki, nie pokaże się jakiejś kartki – cóż, bywa, każdy popełnia błędy. Ale zaliczyć dwa mecze w tym sezonie w Ekstraklasie i w obu popełnić straszliwe babole sędziowskie? Daniel Stefański nie może sobie zapisać powrotu do ligi po problemach zdrowotnych do […]
26.10.2021
Brama dnia
26.10.2021

Francesco Totti kontra Adriano | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj odwiedzamy Włochy! FRANCESCO TOTTI VS INTER (26.10.2005) Tę wcineczkę pewnie każdy z was doskonale pamięta. Francesco Totti w najlepszym wydaniu. ADRIANO VS ROMA (26.10.2005) Ale czy pamiętacie również, jak fenomenalnego gola w tym samym spotkaniu zanotował Adriano? Ostatecznie starcie Interu Mediolan z Romą zakończyło się triumfem gości […]
26.10.2021
Prasówka
26.10.2021

„Zażyłe kontakty Mioduskiego z Czerczesowem podkopały autorytet Michniewicza”

Skoro aktualny mistrz Polski zmienia trenera, to wiadomo, że będzie to temat numer jeden dla prasy. I rzeczywiście, we wtorkowych gazetach mamy garść wniosków po kolejce Ekstraklasy i 1. ligi, ale najważniejsza sprawa to jednak zmiana trenera w Legii. Pisze o niej choćby felietonista „Przeglądu Sportowego”, Kamil Kosowski. – Uważam, że na zwolnienie szkoleniowca Legii […]
26.10.2021
Brama dnia
25.10.2021

Skorpion van der Vaarta czy żonglerka Maicona? | BRAMA DNIA

We wczorajszym starciu Samuel Eto’o pokonał Thierry’ego Henry’ego w starciu wagi ciężkiej. Dziś z kolei zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”, w którym postanowiliśmy nawiązać do wczorajszych klasyków. A że klasyki grała prawie cała Europa, od Hiszpanii po Holandię, to skojarzyliśmy taki duecik. RAFAEL VAN DER VAART VS FEYENOORD (30.11.2003) O rety, jak on to […]
25.10.2021
Kozacy i badziewiacy
25.10.2021

Rozkręcili się, chłopcy, czyli rzecz o napastnikach. Kozacy i badziewiacy

Czterech napastników zmieściliśmy w naszej jedenastce kolejki. Wiemy, że wyszedł z tego taktyczny potworek, ale umówmy się: nie o ramy taktyczne w „Kozakach i badziewiakach” chodzi, a o to, by uhonorować najlepszych. Każdy z wyróżnionych przez nas  snajperów w pełni zasłużył na to, by zostać docenionym. Cieszy nas to bardzo, bo z napastnikami w tej […]
25.10.2021
Na zapleczu
25.10.2021

Tarasiewicz zastąpił Marca. Co przyniosą zmiany w Arce Gdynia?

Arka Gdynia to jeden z pierwszych zespołów na zapleczu Ekstraklasy, który zdecydował się na zmianę trenera. Tym samym na północy kraju zameldował się trzeci szkoleniowiec od czasu spadku do 1. ligi. Stare polskie przysłowie mówi: zamienił stryjek siekierkę na kijek. Gdynianie zamienili Dariusza Marca na Ryszarda Tarasiewicza. Czy w tym przypadku to powiedzenie znajdzie zastosowanie? […]
25.10.2021
Piłka nożna
26.10.2021

To nie był spacerek, ale Raków nie potknął się w Kaliszu

Raków Częstochowa ostatnio dość nieoczekiwanie przechodzi przez burzliwy czas z uwagi na ilość spekulacji na temat przyszłości Marka Papszuna. A także i w KKS-ie Kalisz sporo się dzieje, biorąc pod uwagę, że ekipę dopiero co objął Bogdan Zając. Zamieszanie związane ze szkoleniowcami nie wpłynęło jednak niekorzystnie na przebieg dzisiejszego starcia w Pucharze Polski. Ostatecznie Raków […]
26.10.2021
Inne sporty
26.10.2021

Siedem najważniejszych walk w historii polskiego MMA

Gdybyśmy tworzyli taką listę jeszcze dekadę temu, pewnie trudno byłoby ją skompletować. Ba, jeszcze przed pięcioma laty mogłoby to być wymagające zadanie. Dziś jednak polskie MMA ma się znakomicie i przeżywa swój złoty okres. KSW stało się rozpoznawalną na całym świecie marką, w UFC mamy swojego mistrza i byłą mistrzynię, a kolejni zawodnicy zapowiadają, że […]
26.10.2021
Weszło
26.10.2021

Katastrofalne występy Stefańskiego i Frankowskiego

My wszystko jesteśmy w stanie zrozumieć. Zwłaszcza w świecie sędziowskim. Nie zauważy się jakiejś ręki, nie pokaże się jakiejś kartki – cóż, bywa, każdy popełnia błędy. Ale zaliczyć dwa mecze w tym sezonie w Ekstraklasie i w obu popełnić straszliwe babole sędziowskie? Daniel Stefański nie może sobie zapisać powrotu do ligi po problemach zdrowotnych do […]
26.10.2021
Weszło
26.10.2021

Kamil Bortniczuk nowym ministrem sportu

Dziś po południu ogłoszono wszystkie pozostałe decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu. Wśród nich znalazła się jedna szczególnie ważna dla środowiska sportowego – przywrócono zlikwidowane rok temu Ministerstwo Sportu i Turystyki. Przed rokiem decyzję o jego likwidacji tłumaczono walką z przerostem administracji, a sam resort wcielono do Ministerstwa Kultury, którym zarządzał Piotr Gliński. Teraz jednak postanowiono, że […]
26.10.2021
Weszło
26.10.2021

Puchar Polski w środku dnia. Czy inne kraje mają równie fatalny terminarz?

Wtorek, druga runda „Pucharu Tysiąca Drużyn”. Rozgrywki, które PZPN od wielu lat promuje, choćby wysokimi nagrodami. Zmagania, które ułożono w ten sposób, żeby faworyci i wielkie marki z wyższych lig przyjeżdżali do underdogów. Bo przecież dla takiej Unii Skierniewice, która gra dziś z Lechem Poznań, liderem Ekstraklasy, może to być wydarzenie dekady. I faktycznie, często […]
26.10.2021
Weszło
26.10.2021

Lech nie musiał bać się kompromitacji

Pisaliśmy dzisiaj, że ekstraklasowa logika wybrała się na urlop. Jednym z przykładów był wyjątkowo regularnie punktujący Lech. Umówmy się: Unia Skierniewice nie miała żadnych szans na przejście do kolejnej rundy Pucharu Polski. Lech jest w gazie. Ostatnie pięć spotkań Kolejorza – komplet zwycięstw, czternaście goli strzelonych, jedna bramka stracona. Walec Macieja Skorży mógł pozwolić sobie […]
26.10.2021
Weszło
26.10.2021

Puchar Polski w środku dnia. Czy inne kraje mają równie fatalny terminarz?

Wtorek, druga runda „Pucharu Tysiąca Drużyn”. Rozgrywki, które PZPN od wielu lat promuje, choćby wysokimi nagrodami. Zmagania, które ułożono w ten sposób, żeby faworyci i wielkie marki z wyższych lig przyjeżdżali do underdogów. Bo przecież dla takiej Unii Skierniewice, która gra dziś z Lechem Poznań, liderem Ekstraklasy, może to być wydarzenie dekady. I faktycznie, często […]
26.10.2021
Na zapleczu
25.10.2021

Tarasiewicz zastąpił Marca. Co przyniosą zmiany w Arce Gdynia?

Arka Gdynia to jeden z pierwszych zespołów na zapleczu Ekstraklasy, który zdecydował się na zmianę trenera. Tym samym na północy kraju zameldował się trzeci szkoleniowiec od czasu spadku do 1. ligi. Stare polskie przysłowie mówi: zamienił stryjek siekierkę na kijek. Gdynianie zamienili Dariusza Marca na Ryszarda Tarasiewicza. Czy w tym przypadku to powiedzenie znajdzie zastosowanie? […]
25.10.2021
Serie A
24.10.2021

Derby Włoch nie pomogły nikomu, ale przynajmniej nie zaszkodziły Juve

Przez ponad godzinę zapowiadało się na to, że pozostała część sezonu będzie dla Juventusu stracona. Bo przecież z 11 punktami straty do lidera, takim samym dystansem do wicelidera i sześcioma „oczkami” za plecami Interu nie da się walczyć o mistrzostwo Włoch. Ale wtedy, rzutem na taśmę, Bianconeri się uratowali. Remis w derbach Włoch sprawił, że zamiast jednego […]
24.10.2021
Ligue 1
24.10.2021

Marsylia = Payet. Niepokorny geniusz pisze historię w OM

– Dimitri to obok Andresa Iniesty najlepszy piłkarz na świecie, jeśli chodzi o grę tyłem do bramki. Jest tak dobry technicznie i zwrotny, że odebranie mu piłki jest praktycznie niemożliwe – stwierdził Jan van Winckel, asystent Marcelo Bielsy w Olympique Marsylia po sezonie, w którym Payet pozamiatał konkurencję. 17 asyst w Ligue 1 w trakcie jednego sezonu […]
24.10.2021
Ekstraklasa
23.10.2021

Warto pochwalić Jakuba Kamińskiego

Jakub Kamiński zaliczył kolejny udany występ w tym sezonie w Lechu Poznań. Młodzieżowiec ma już na koncie 10 wypracowanych goli, mimo że przecież mamy za sobą ledwie 12 kolejek. Oczywiście Kamiński korzysta z tego, że Kolejorz jest na fali i rywale w starciu z nim padają jeden po drugim. Ale pamiętajmy, że ekipa Macieja Skorży […]
23.10.2021
Ekstraklasa
22.10.2021

Radomiak – Górnik, Warta – Stal. Przed nami kolejka prawdy w Ekstraklasie

Za nami dopiero 1/3 sezonu Ekstraklasy, ale 12. kolejka może być bardzo ważna dla układu dolnej części tabeli. Zobaczymy w niej bowiem dwa mecze pomiędzy rywalami w walce o utrzymanie: Warta Poznań podejmie Stal Mielec, a Radomiak Radom przyjmie u siebie Górnik Łęczna. Beniaminkowie z ostatnich lat to naturalni kandydaci do spadku. Zwłaszcza gdy mowa […]
22.10.2021
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
15 dni temu

Z tym, że w jednej z tabelek popieprzyły Wam się herby Sandecji i Zagłębia Sosnowiec

Mariusz Rumak
Mariusz Rumak
15 dni temu
Reply to  Tomasz

Bo to nieuki i nic o piłce nie wiedzą

Piotr
Piotr
15 dni temu

Wszystko pięknie tylko wynagrodzenia w ŁKS dotyczą pracownikw administracji, trenerów klubu i akademii oraz wszystkich drużyn (wliczajac w to niektórych juniorów). Pozatym koszty najmu obiektów ora usług obcych.
To były całkowite koszty prowadzenia klubu i akademii w minionym sezonie a nie jedynie I drużyny.

Problem z finansami ŁKS ma ze względu na mocno skurczoną strukturę przychodów, gdzie na trybunie o pojemności 5020 miejsc miał dostępne w czasie covidu w najlepszym razie 25% powierzchni a ponosił normalne koszty organizacji imprezy.

Ruuufio
Ruuufio
15 dni temu
Reply to  Piotr

Za to każda inna drużyna nie miała problemów z ograniczeniami dostępności miejsc na trybunach w związku z covid tak? Co to za argument. Jak nie potrafi jeden z drugim zarządzać klubem to niech go sprzeda kompetentnym osobom, a i na przyszłość niech się nauczy, że nie wydaje się pieniędzy, ktorych się jeszcze nie ma.

Piotr
Piotr
15 dni temu
Reply to  Ruuufio

Dla innych klubow ograniczenie stadionu rzędu 20 czy 15 tyś do 25% przy i tak średniej frekwencji na poziomie 4 tyś, to niespecjalny problem.
5020×25%=1255
Zgodisz sie, że jeżeli trzeba widownię zredukować do karnetowiczów jedynie (a i tak nie wszyscy mogli wejść) i nie masz przychodów z biletów, a co mecz wydać musisz 30 tyś zł na organizację imprezy masowej, to jednak stanowi różnicę.

Może podziel swoją pensję na 4 i spróbuj przeżyć pół roku za 1/4. Pogadamy jak uda Ci się skończyć ten eksperyment, ok?

lewiatan137
lewiatan137
14 dni temu
Reply to  Piotr

30 tys to koszt jak masz 1 trybunę przy calym stadionie koszt organizacji to 60-90 tys.

obserwator
obserwator
15 dni temu

Co tu dużo mówić. Ekstraklasy nie da się oglądać a co dopiero takie nawet nie wiem jak to nazwać „szarpaniny 2-go ligowe”? bo nie oszukujmy się zabiegami marketingowymi i chwytami reklamowymi. Te wszystkie wymienione drużyny grają na drugim szczeblu rozgrywkowym! czyli de fakto w II lidze a nie pierwszej lidze! a druga liga gra w III lidze itd.. czysty zabieg marketingowców, żeby przyciągnąć sponsorów. Takie okłamywanie siebie nawzajem i jeszcze z ludzi i sponsorów durni robić. Ci kopacze na drugim szczeblu rozgrywkowym powinni max przy obecnej inflacji 10 tys zarabiać! I niech samorządy skończą dotować z publicznych pieniędzy, czyli podatników, czyli takich średniozamożnych rodzin takim miast jak Tych, Radom, Łodź (gdzie pełno patologii), reszta to kluby górnicze, gdzie górnik schodzi pod ziemiei robi jak wół, żeby młody szczeniak miał na tatuażę, dupy z galerii i nowego mercedesa w leasingu z ratą 5 tys. To jest skandal jak samorządy niweczą dorobek ludzi ciężko pracujących.

MrJoda
MrJoda
14 dni temu
Reply to  obserwator

Premier League
Championschip
League One

Angole to dopiero umiejom w marketing

RTS
RTS
13 dni temu
Reply to  obserwator

Męczysz się z wywodami pisząc o drugoligowcach, trzecioligowcach, ale nie zająkniesz się, że ta cała ekstraklapa to po prostu 1 liga. Kiedyś mówiło się pierwsza liga, zatem nie deprecjonuj kolejnych lig nazwami szczebla wywyższając pierwszoligowe kopanie purchla do rangi jakiejś mitycznej ekstraklasy. Szarpaniny drugoligowe da się oglądać, jak nie wiesz o czym piszesz, to nie pisz nic lepiej.

RTS
RTS
13 dni temu
Reply to  obserwator

A patologią, człowieczku, to jesteś ty i te twoje żałosne wywody. Widzewiacy kupując karnety dotują klub na kilka milionów, pewnie co gul chodzi, że twojego śmiesznego pierwszoligowego klubiku nie stać na takich kibiców. Możesz łodzianom ssać otwór wydalniczy, ciemięgo.

Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji
Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji (@czeski_amator_fioletowej_ambrozji)
15 dni temu

ta Odra to prawie pod kazdym wzgledem jest typowym klubem ze srodka stawki

wtsk08
wtsk08
15 dni temu

Cały artykuł jest bez sensu.
Uwaga streszczam !!!
„Ale nie ma tego i tamtego, mamy tylko to i tamto”.

Damian
Damian
15 dni temu
Reply to  wtsk08

To nie artykuł jest bez sensu, tylko raport deloitta bo bazuje na danych od klubu, a więc każdy raportuje jak chce

Arturo
Arturo
14 dni temu
Reply to  Damian

Dokładnie. Dane są kompletnie nieporównywalne.

Kielbasa marzec
Kielbasa marzec
15 dni temu

Dobry debiut Resovii. Brawo

Dominik
Dominik
7 dni temu

Sandecja dostała 2 mln złotych końcem Grudnia 2020 roku, jako dokapitalizowanie spółki

Dominik
Dominik
7 dni temu

Na radzie Miasta Prezydent twierdził że utrzymanie Sandecji na poziomie 1 ligi ze sprawozdania spółki wynosi około 11 mln złotych

Suche Info
26.10.2021

Zespoły Polaków odpadły z Carabao Cup

Rozpoczęła się rywalizacja w 1/8 finału Pucharu Ligi Angielskiej. Dzisiaj w akcji mogliśmy oglądać zespoły dwóch reprezentantów Polski. Są to jednak najmniej istotne rozgrywki w Anglii i w większości spotkań menedżerowie decydują się na wystawienie do gry mocno rezerwowych składów.  Mateusz Klich zagrał 45 minut w wyjazdowym spotkaniu z Arsenalem. Mecz zaczął na ławce, ale […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Sousa: Matty poczuje się jak w domu

Paulo Sousa udzielił krótkiego wywiadu na temat przyjęcia polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha Piotrowi Koźmińskiemu z WP Sportowe Fakty. Selekcjoner reprezentacji Polski podzielił się swoimi przemyśleniami na temat dołączenia obrońcy Aston Villi do polskiej kadry. –Życie przynosi nam różne scenariusze. Niektórzy Polacy, czy ludzie z polskimi korzeniami, a jest ich przecież wielu, odnajdują się w […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Rzecznik PZPN: Listopadowe zgrupowanie zacznie się w Hiszpanii

Jakub Kwiatkowski w rozmowie z Polsat Sport potwierdził wcześniejsze doniesienia. Listopadowe zgrupowanie reprezentacji Polski zacznie się w Hiszpanii. Tam kadrowicze będą przygotowywać się do meczu z Andorą. Dopiero po pierwszym spotkaniu wrócą do Polski i zostaną tu aż do meczu z Węgrami, który zakończy eliminacje.  Rzecznik PZPN wyjaśnił dlaczego związek zdecydował się na taką decyzję: […]
26.10.2021
Piłka nożna
26.10.2021

To nie był spacerek, ale Raków nie potknął się w Kaliszu

Raków Częstochowa ostatnio dość nieoczekiwanie przechodzi przez burzliwy czas z uwagi na ilość spekulacji na temat przyszłości Marka Papszuna. A także i w KKS-ie Kalisz sporo się dzieje, biorąc pod uwagę, że ekipę dopiero co objął Bogdan Zając. Zamieszanie związane ze szkoleniowcami nie wpłynęło jednak niekorzystnie na przebieg dzisiejszego starcia w Pucharze Polski. Ostatecznie Raków […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Florian Kohfeldt nowym trenerem Vfl Wolfsburg

Dwa dni temu niemiecki klub poinformował o zwolnieniu Marka van Bommela, który prowadził Wilki od początku obecnego sezonu. Holender po dobrym starcie zaliczył serię pięciu porażek z rzędu we wszystkich rozgrywkach, przez co rozpoczęto poszukiwania jego następcy. Dzisiaj klub poinformował, że nowym trenerem pierwszego zespołu został Florian Kohfeldt. Niemiec do tej pory w seniorskiej piłce […]
26.10.2021
Inne sporty
26.10.2021

Siedem najważniejszych walk w historii polskiego MMA

Gdybyśmy tworzyli taką listę jeszcze dekadę temu, pewnie trudno byłoby ją skompletować. Ba, jeszcze przed pięcioma laty mogłoby to być wymagające zadanie. Dziś jednak polskie MMA ma się znakomicie i przeżywa swój złoty okres. KSW stało się rozpoznawalną na całym świecie marką, w UFC mamy swojego mistrza i byłą mistrzynię, a kolejni zawodnicy zapowiadają, że […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Górnik Mysłowice pomaga kotom ze schroniska

Klub ze śląskiej klasy okręgowej, Górnik 09 Mysłowice, popisał się nietypową akcją. Przed meczem 12. kolejki, w którym Górnik mierzył się z rezerwami GKS-u Katowice, zawodnicy wyszli na boisko w towarzystwie kotów. Akcja „Kocina dla kotów” miała zwrócić uwagę na problemy tych zwierząt w okresie jesienno-zimowym. – Przydomek tego klubu to „Kocina”, chyba nie ma bardziej […]
26.10.2021
Weszło
26.10.2021

Katastrofalne występy Stefańskiego i Frankowskiego

My wszystko jesteśmy w stanie zrozumieć. Zwłaszcza w świecie sędziowskim. Nie zauważy się jakiejś ręki, nie pokaże się jakiejś kartki – cóż, bywa, każdy popełnia błędy. Ale zaliczyć dwa mecze w tym sezonie w Ekstraklasie i w obu popełnić straszliwe babole sędziowskie? Daniel Stefański nie może sobie zapisać powrotu do ligi po problemach zdrowotnych do […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Kaczmarek: Gdy jesteśmy pod presją, gramy chaotycznie

Lechia Gdańsk niespodziewanie odpadła dzisiaj z Pucharu Polski po porażce 1:2 ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki. Zespół z czwartego poziomu rozgrywkowego jest pierwszym, który pokonał Lechię prowadzoną przez Tomasza Kaczmarka. Niedawno zatrudniony trener drużyny z Ekstraklasy ocenił tę porażkę na gorąco po meczu. –Problem polega na tym, że meczu wcześniej nie zamknęliśmy, czeka nas mocna […]
26.10.2021
Weszło
26.10.2021

Kamil Bortniczuk nowym ministrem sportu

Dziś po południu ogłoszono wszystkie pozostałe decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu. Wśród nich znalazła się jedna szczególnie ważna dla środowiska sportowego – przywrócono zlikwidowane rok temu Ministerstwo Sportu i Turystyki. Przed rokiem decyzję o jego likwidacji tłumaczono walką z przerostem administracji, a sam resort wcielono do Ministerstwa Kultury, którym zarządzał Piotr Gliński. Teraz jednak postanowiono, że […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Wojciech Szczęsny nie zagra w meczu z Sassuolo

Trener Juventusu Massimiliano Allegri powiedział na konferencji prasowej przed meczem z Sassuolo, że jutro swoją szansę między słupkami otrzyma Mattia Perin. Do tej pory Polak w tym sezonie tylko raz oddawał miejsce w bramce swojemu konkurentowi.  Taka sytuacja miała miejsce dokładnie miesiąc temu w spotkaniu z Sampdorią. Juventus wygrał wtedy 3:2. Turyński klub nie dzieli […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Ostatnia szansa Solskjaera

Ole Gunnar Solskjaer od dawna nie ma najpewniejszej pozycji w Premier League, a niedzielna porażka 0:5 z Liverpoolem mogła być ostatnim meczem norweskiego menedżera na ławce zespołu. Sky Sports informuje jednak, że Solskjaer dostanie kolejną szansę w meczu z Tottenhamem. Do tej decyzji miał przekonywać sam Sir Alex Ferguson. W sobotnim starciu Solskjaer ma powalczyć […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Lechia Gdańsk odstrzelona z Pucharu Polski przez III-ligowca

Lechia Gdańsk sensacyjnie poległa 1:2 ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki w 1/16 finału Pucharu Polski. Seria bez porażki Tomasza Kaczmarka od momentu objęcia gdańskiego klubu zakończyła się z przytupem. Po czterech zwycięstwach i dwóch remisach w Ekstraklasie oraz przejściu Jagielloni w drugiej rundzie Pucharu Polski, Lechia wyrżnęła się na Świcie Nowy Dwór Mazowiecki, który na […]
26.10.2021
Weszło
26.10.2021

Puchar Polski w środku dnia. Czy inne kraje mają równie fatalny terminarz?

Wtorek, druga runda „Pucharu Tysiąca Drużyn”. Rozgrywki, które PZPN od wielu lat promuje, choćby wysokimi nagrodami. Zmagania, które ułożono w ten sposób, żeby faworyci i wielkie marki z wyższych lig przyjeżdżali do underdogów. Bo przecież dla takiej Unii Skierniewice, która gra dziś z Lechem Poznań, liderem Ekstraklasy, może to być wydarzenie dekady. I faktycznie, często […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Paweł Jaroszyński w kadrze?

Według informacji dziennikarzy Sport.pl blisko powołania na listopadowe zgrupowanie reprezentacji Polski jest Paweł Jaroszyński. Sztab Paulo Sousy ma uważnie obserwować poczynania obrońcy Salernitany. Zainteresowanie piłkarzem z Serie A wynika z problemów z obsadą lewej obrony w reprezentacji Polski. Na ostatnim zgrupowaniu nieobecni z powodu kontuzji byli Maciej Rybus i Arkadiusz Reca, a grający w kadrze […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Maik Nawrocki wypada z gry na kilka tygodni

Podstawowy obrońca Legii Warszawa Maik Nawrocki nabawił się kontuzji mięśnia dwugłowego uda, która wyklucza go z gry od 4 do 6 tygodni. Taką informację oficjalnie opublikował warszawski klub.  20-latek urazu doznał w niedzielnym spotkaniu z Piastem Gliwice. W efekcie musiał opuścić boisko już w 25. minucie meczu przy stanie 2:1 dla Piasta.  Zastąpił go Igor […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Fabiański: Można z powodzeniem bronić do czterdziestki

Łukasz Fabiański udzielił wywiadu Tomaszowi Włodarczykowi z Meczyki.pl. W rozmowie polski bramkarz zaznaczył, że chciałby grać w piłkę do czterdziestki. Odniósł się także do wstępnych rozmów z West Ham United w sprawie przedłużenia kontraktu, który kończy się w czerwcu przyszłego roku. – Czuję się na tyle dobrze, że mogę tu jeszcze trochę pograć. Patrząc chociażby […]
26.10.2021
Weszło
26.10.2021

Lech nie musiał bać się kompromitacji

Pisaliśmy dzisiaj, że ekstraklasowa logika wybrała się na urlop. Jednym z przykładów był wyjątkowo regularnie punktujący Lech. Umówmy się: Unia Skierniewice nie miała żadnych szans na przejście do kolejnej rundy Pucharu Polski. Lech jest w gazie. Ostatnie pięć spotkań Kolejorza – komplet zwycięstw, czternaście goli strzelonych, jedna bramka stracona. Walec Macieja Skorży mógł pozwolić sobie […]
26.10.2021