post

Opublikowane 11.10.2021 14:20 przez

Szymon Janczyk

Blisko dziewięć i pół miliona złotych wydawał na pensje najbardziej hojny klub zaplecza Ekstraklasy. To wystarczyłoby, żeby utrzymać kadry aż czterech drużyn, które są na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o wydatki na wynagrodzenie. Firma Deloitte przygotowała dla kolejny raport finansowy dla pierwszoligowców, tym razem biorąc pod lupę nie dany rok, a sezon. Dzięki temu dowiemy się, jak wyglądały “pocovidowe” rozgrywki w lidze, która jest przedsionkiem najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Różnica finansowa między liderem płac i ostatnim zespołem jest kolosalna — to 7,5 mln zł. Dla porównania ten sam raport informuje nas, że tylko siedem drużyn w całej lidze uzyskało przychód wyższy niż wspomniana suma. Skoro już jesteśmy przy tym temacie, najwyższe przychody w lidze zanotował Widzew Łódź. Pod tym względem w Łodzi jest już Ekstraklasa.

Przychody klubów 1. ligi w sezonie 2020/2021

Ponad 17 milionów złotych — mniej więcej tyle wynosił przed rokiem budżet Podbeskidzia Bielsko-Biała już po awansie do Ekstraklasy. Widzew ma więc na czym budować, ale nie jest to jedyny klub, który może się pochwalić sporymi wpływami. Aż cztery kluby przekroczyły “dyszkę” w rubryce ‘przychody’, piąty był tego bliski. W poprzednim raporcie tylko dwa kluby mogły się pochwalić wynikiem wyższym niż 10 mln zł.

Jak wyglądały finanse klubów 1. ligi w sezonie 2020/2021?

Oczywiście raport Deloitte trzeba brać z lekkim dystansem, bo analitycy bazują na danych przesłanych im przez kluby. Już na pierwszy rzut oka coś nam tu się nie zgadza. Konkretniej — na dole tabeli, gdzie widzimy beniaminka Ekstraklasy z Radomia. Gdyby wierzyć raportowi, “Zieloni” zarobiliby w minionym sezonie mniej niż ledwo wiążący koniec z końcem GKS Bełchatów. Średnio trzyma się to kupy, zwłaszcza że i latem radomianie wcale nie oszczędzali na transferach. Według naszych ustaleń budżet pierwszoligowego Radomiaka wynosił raczej 7-7,5 mln zł, co plasowało go w czołówce ligi.

Ogółem ciężko porównać przychody z poprzedniego i obecnego raportu, bo poprzedni brał pod uwagę rok kalendarzowy, a nie sezon. Zestawiając ze sobą oba raporty, widzimy jednak, że Radomiakowi przepadło gdzieś blisko dwa miliony złotych. Spójrzmy na różnice wszystkich klubów.

KlubPrzychody za rok 2019 (w mln zł)Przychody za sezon 2020/2021 (w mln zł)
Miedź Legnica11,712,73
GKS Tychy8,299,61
Odra Opole7,096,85
GKS Bełchatów5,473,52
Chrobry Głogów4,945,60
Radomiak Radom4,823,11
GKS Jastrzębie4,854,95
Zagłębie Sosnowiec4,555,64
Stomil Olsztyn3,563,56
Puszcza Niepołomice2,675,34
Sandecja Nowy Sącz2,343,92

Pierwszoligowcy nie biednieli. Poza radomianami mniejsze przychody zdarzyły się tylko w Bełchatowie i Opolu. ”Brunatni” stracili blisko dwa miliony wpływów, ale wiemy, jak złożona była sytuacja finansowa tej drużyny. Ważna sprawa: jeśli chodzi o przychody klubów, Deloitte nie dodaje do nich podwyższenia kapitału. Dlaczego to takie ważne? Wrócimy do tego przy okazji wyliczania wydatków na wynagrodzenie.

JAK ZAPAMIĘTAMY PIERWSZOLIGOWY GKS BEŁCHATÓW?

Ile pierwszoligowcy zarobili na transferach?

A kto wystrzelił w górę? Przede wszystkim Puszcza Niepołomice, która podwoiła swoje przychody. Skąd ten skok? Niepołomiczanie zarobili o 1,2 mln zł więcej w Pro Junior System (1,6 mln zł), co miało znaczący wpływ na ich wyniki. Do kasy klubu wpłynęło także 0,7 mln zł z transferów, ale Deloitte nie wlicza przychodów ze sprzedaży zawodników do swojego raportu. Podaje je jako osobną rubrykę. Dlatego warto do niej zerknąć, bo względem poprzedniej edycji, sporo się tu zmieniło. W 2019 roku aż siedem klubów nie przekroczyło bariery 100 tys. zł przychodów z tytułu transferów. Kompromitujący wynik. W sezonie 2020/2021 było lepiej.

Transfery w 1. lidze. Ile zarobiły kluby?

Łącznie pierwszoligowcy zgarnęli 9 mln zł dzięki transferom z klubu. To o 1,8 mln zł więcej niż w 2019 roku. Według Deloitte najdrożej sprzedanym zawodnikiem z 1. ligi okazał się Adam Ratajczyk, który zamienił ŁKS na Zagłębie Lubin. Warto także zwrócić uwagę na to, ile kluby zaplecza Ekstraklasy wydawały na wzmocnienia. Najbardziej rozrzutni byli przedstawiciele Łodzi.

Ile wydały na wzmocnienia kluby 1. ligi?

ŁKS przeznaczył na wzmocnienia 750 tys. zł, Widzew Łódź 520 tys. Postanowiliśmy dorzucić do tych danych raport dotyczący wynagrodzenia dla pośredników transakcyjnych, który co roku publikuje PZPN. Dotyczy on m.in. dwóch okienek transferowych sezonu 2020/2021 (letnie — przed sezonem oraz zimowe — w trakcie sezonu). Zrobiliśmy to, bo porównując obydwa zestawienia, widzimy, że Deloitte niemal na pewno nie zaliczał tych danych po stronie wydatków transferowych. Możemy więc założyć, że poniższa tabela przedstawia najbardziej zbliżoną do prawdziwej sumę wydaną przez poszczególne kluby na wzmocnienia. Pamiętajmy przy tym, że w raporcie PZPN-u mogą być uwzględniane opłaty dla agentów za ruchy z poprzednich lat, a część prowizji mogła zostać odłożona w czasie. PZPN wlicza też prowizje za transfery wychodzące i nie rozróżnia obydwu typów transakcji. Niemniej wciąż daje nam to szersze spojrzenie na sytuację.

Ile zarabiają piłkarze 1. ligi?

Jesteśmy przy wydatkach, więc to dobry moment na to, żeby sprawdzić, ile pierwszoligowcy przeznaczają na wynagrodzenie. Jeśli chodzi o procentowe zestawienie przychodów z listą płac, najgorzej wypadają Radomiak i ŁKS.

Z tym że mówiliśmy już o niezbyt precyzyjnych danych dotyczących przychodów radomskiego klubu. Trochę podpytaliśmy o ten temat i wychodzi na to, że po stronie wydatków na pensje wliczono stypendia sportowe (kontrakty nie rozróżniają, ile pieniędzy dany zawodnik otrzyma z puli stypendialnej), z kolei nie uwzględniono ich po stronie przychodów. Stwierdziliśmy więc, że warto podać także sumę wydaną na wynagrodzenia przez poszczególne kluby. I tu robi się ciekawie, bo o ile Deloitte nie uwzględnia podwyższenia kapitału po stronie przychodów, tak procentowe wyliczenia wydatków na pensje opierał już na łącznej sumie przychodów i podwyższenia kapitału.

7-8 MILIONÓW WYSTARCZY, ŻEBY WALCZYĆ O AWANS DO EKSTRAKLASY

Teoretycznie znajdziemy to, gdy wczytamy się w raport. W praktyce… Nie oszukujmy się, wiele osób spojrzy na tabelkę przychodów, potem na tabelkę procentową i tyle. A to naprawdę duża pułapka. Np. ostatnia w tabeli procentowej Korona wydawał na pensje o wiele więcej niż najgorszy według procentów Radomiak, bo jej kapitał podwyższono o ponad 10 mln zł. Znacząco zmienia to także spojrzenie na wydatki Widzewa, Zagłębia Sosnowiec oraz Resovii. Tak wygląda kompletne zestawienie wydatków na pensje w poszczególnych drużynach. Warto dodać, że nie wiemy do końca, jak poszczególne kluby przedstawiały te wydatki. Np. czy wciągały na listę wynagrodzenie płacone piłkarzom rezerw. Przyjmijmy więc, że nawet jeśli tak było, to z racji tego, że są to niewielkie kwoty, nie mają one większego wpływu na wynik ogólny.

Czyli, dodając do siebie pieniądze wydane na transfery i sumę przeznaczaną na wynagrodzenia, ŁKS wydał w ostatnim czasie 11 milionów złotych. Nic dziwnego, że łódzki klub zaczyna mieć zaległości i problemy finansowe. Dodając do siebie przychody za sezon 2020/2021 wychodzi nam nieco ponad 10 milionów złotych, które wpłynęły do klubu. Oczywiście przytaczane wcześniej procenty sporą nam mówią. Można przecież docenić to, że Miedź Legnica wydaje grubo, ale nie żyje ponad stan.

Ile kosztuje sukces w 1. lidze? Przeliczamy wydatki na punkty

Z drugiej strony legniczanie nie mogą być w pełni zadowoleni z tego, w jaki sposób inwestują pieniądze. Przynajmniej tak wynika z kolejnych wyliczeń, które zastosowaliśmy. Przeliczyliśmy to, ile każda z drużyn wydała, żeby zdobyć jeden punkt. Tu też w grę wchodzi prosta metodologia. Zsumowaliśmy wydatki na transfery oraz na wynagrodzenie, a potem podzieliliśmy je przez liczbę punktów. Uwzględniliśmy także prowizje, bo nie mogąc rozdzielić tych z poprzednich lat od aktualnych, lepiej wrzucić je w koszta (kluby i tak te pieniądze wydały) niż je całkowicie pominąć.

Punkty Miedzi są trzecimi “najdroższymi” w lidze. Oba zespoły wydały sporo, co nie przełożyło się na wynik sportowy. Łodzianie przynajmniej awansowali do baraży, więc byli krok bliżej Ekstraklasy niż zespół z Dolnego Śląska. Zawiedzeni muszą być działacze Widzewa i Korony, bo te kluby uplasowały się w środku stawki ligowej, a za zdobyte punkty płaciły niemal najwięcej w stawce. To jednak i tak lepiej niż Resovia — słyszeliśmy, że w Rzeszowie mocno zainwestowano w zespół. Zarówno rok temu, jak i teraz. Widzimy to w tabeli za poprzedni sezon: ekipa z Podkarpacia co prawda osiągnęła cel, czyli utrzymanie w lidze, ale jakim kosztem. Podobnie wygląda to w przypadku Zagłębia, które wypada chyba najgorzej na zapleczu Ekstraklasy. Sosnowiczanie ledwo utrzymali się na powierzchni, a zawodnikom płacili lepiej niż beniaminkowie najwyższej ligi w kraju.

No właśnie, skoro o tym mowa. Najlepiej wypadły jednak Radomiak i Sandecja, czyli ekipy, których trenerzy byli uznawani za dwóch najlepszych fachowców w lidze. Czyli wszystko się zgadza.

JAK TRENUJĄ KLUBY 1. LIGI?

Ile publicznych pieniędzy otrzymują kluby 1. ligi?

Została nam jedna kwestia — to, ile pierwszoligowcy otrzymują pieniędzy z samorządów. Gmin, miast, województw itd. To kwestia, która zawsze interesuje kibiców, choć nie wszystkie kluby podały szczegółowe dane dotyczące finansowania z publicznych pieniędzy. Lista klubów, które ujawniły wysokość dotacji, prezentuje się tak:

 • GKS Tychy – 4,68 mln zł
 • Chrobry Głogów – 3,1 mln zł
 • GKS Jastrzębie – 2,44 mln zł
 • Miedź Legnica – 2,4 mln zł
 • ŁKS – 1,98 mln zł
 • Radomiak Radom – 1,84 mln zł (wliczamy 1,76 mln zł stypendiów, nieuwzględnionych w raporcie)
 • Resovia – 1,68 mln zł
 • Korona Kielce – 1,48 mln zł
 • Odra Opole – 1,48 mln zł
 • Puszcza Niepołomice – 1,04 mln zł
 • GKS Bełchatów – 0,3 mln zł
 • Sandecja Nowy Sącz – 0,24 mln zł
 • Stomil Olsztyn – 0,1 mln zł

Oczywiście czekają tu na nas pewne pułapki. Np. Odra Opole otrzymała też 2,24 mln zł od głównych sponsorów, jako których Deloitte wymienia miasto Opole i ECO (Energetyka Cieplna Opole). Podobnie było w Chrobrym Głogów (0,59 mln zł). W przypadku innych klubów miasto/spółki miejskie też widnieją na liście sponsorów, ale możemy tylko zgadywać, jaka część łącznej kwoty została przekazana przez te podmioty.

Warto też zwrócić uwagę na to, ile poszczególne kluby zarobiły na własnych kibicach. Rekordzistą w skali ligi jest Widzew Łódź, który zainkasował 7 milionów z dnia meczowego i sprzedaży gadżetów. GKS Tychy, łącząc wpływy z dnia meczowego i sprzedaży lóż (Widzew podawał to łącznie) zainkasował natomiast nieco ponad milion złotych. Na dniu meczowym sporo zarobili także w ŁKS-ie (0,85 mln zł) i Arce (0,8 mln zł). Korona na meczach i sprzedaży klubowych gadżetów zarobiła nieco ponad pół miliona złotych.

CZYTAJ TAKŻE:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix, raport Deloitte

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Na zapleczu
11.10.2021

Jak wyglądają finanse w 1. lidze? Analiza raportu Deloitte za sezon 2020/2021

Blisko dziewięć i pół miliona złotych wydawał na pensje najbardziej hojny klub zaplecza Ekstraklasy. To wystarczyłoby, żeby utrzymać kadry aż czterech drużyn, które są na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o wydatki na wynagrodzenie. Firma Deloitte przygotowała dla kolejny raport finansowy dla pierwszoligowców, tym razem biorąc pod lupę nie dany rok, a sezon. Dzięki temu dowiemy […]
11.10.2021
Na zapleczu
04.10.2021

Galeria ikon. Piłkarze z największą liczbą meczów dla pierwszoligowych klubów

Są w szatniach swoich klubów tak długo, że niektórzy mówią, że zapuścili już w nich korzenie. Kibice nie zaczepiają ich już w restauracji, żeby poprosić o autograf, bo całe miasto zebrało od nich podpisy. Często zakładają opaskę kapitana, mają pewne miejsce w radzie drużyny. Nowych kolegów poinstruują, gdzie warto skoczyć na drugie śniadanie, a których […]
04.10.2021
Na zapleczu
27.09.2021

Od brydża i curlingu do dyrektora sportowego Rakowa i Podbeskidzia. Kim jest Łukasz Piworowicz?

Łukasz Piworowicz był dyrektorem sportowym w Rakowie Częstochowa i Piaście Gliwice, ale wciąż jest postacią stojącą w cieniu. Przygodę z piłką nożną zaczynał od budowania „polskiego WyScouta”, zajmował się brydżem i curlingiem, a do piłki na profesjonalnym poziomie dostał się dzięki ambicji, bo nazwiska znanego z boisk nie ma. Nie przeszkodziło mu to jednak w […]
27.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
13.09.2021

Jak trenują pierwszoligowcy?

Zainspirowani tekstem „Newonce” o tym, jak wyglądają bazy treningowe klubów Ekstraklasy, postanowiliśmy sprawdzić, co dzieje się na jej zapleczu. Pierwszoligowcy nie dorównują rozmachem infrastruktury treningowej największym klubom w kraju, to oczywiste. Wiele klubów w 1. lidze boryka się ze sporymi problemami, zwłaszcza w okresie zimowym. Z czego one wynikają? Kto ma największy komfort treningu, a […]
13.09.2021
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Brama dnia
19.10.2021

Jacek Krzynówek kontra Cristiano Ronaldo | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj starcie dwóch legend – polskiej i globalnej. Jacek Krzynówek staje w szranki z Cristiano Ronaldo. JACEK KRZYNÓWEK VS ROMA (19.10.2004) Krzynówek w primie strzelał ładne gole nawet po nieczystym trafieniu w piłkę. Tak jak siedemnaście lat temu przeciwko Romie. CRISTIANO RONALDO VS MILAN (19.10.2010) Cristiano Ronaldo i […]
19.10.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Brama dnia
18.10.2021

Albertini kontra Rivaldo | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu AC Milan zremisował u siebie 3:3 z FC Barceloną, a spotkanie przeszło do historii jak pojedynek strzelecki między Demetrio Albertinim (dwa gola) a Rivaldo (hat-trick). Wracamy do tego spotkania w ramach „Bramy dnia”. DEMETRIO ALBERTINI VS BARCELONA (18.10.2000) W całym meczu padły aż cztery gole z dystansu (dwa autorstwa Włocha, dwa […]
18.10.2021
Stranieri
18.10.2021

Szymański najlepszym asystentem w Rosji, gole Milika i Lewego | STRANIERI

Powrót do ligowej rzeczywistości po zgrupowaniu reprezentacji Polski? Nie zawsze jest to droga usłania różami. Biało-czerwoni mają za sobą średni weekend, choć niektórzy na pewno zapamiętają go lepiej niż reszta. Wśród nich jest Robert Lewandowski, który w końcu się przełamał (sic!) czy Arkadiusz Milik, który strzelił pierwszego gola po kontuzji dla Olympique Marsylia. Najlepszy napastnik […]
18.10.2021
Prasówka
18.10.2021

„Nie będę dyskutował z tymi, którzy atakują Sousę tendencyjnie”

W poniedziałkowej prasie trochę o kadrze w felietonach, a poza tym ligowa młócka plus wywiad ze Sławomirem Czarneckim z akademii Bayeru Leverkusen. PRZEGLĄD SPORTOWY Maciej Śliwowski uważa, że po porażce z Lechem Legii już bardzo trudno będzie obronić mistrzostwo. Trudno sądzić inaczej. Potwierdziło się to, że Legia inaczej gra w europejskich pucharach, a inaczej w […]
18.10.2021
Inne sporty
19.10.2021

Jerzy Kulej – mistrz, który nie dał wyliczyć się życiu

Gdyby żył, dziś kończyłby 81 lat. Choć był wybitnym pięściarzem, jego losy są zawiłe niczym lewe sierpowe, którymi często karcił swoich rywali, posyłając ich na deski. Jerzy Kulej jest powszechnie uważany jest za najlepszego boksera w historii Polski. Na 348 stoczonych walk przegrał zaledwie 25 razy, lecz nigdy nie był liczony – nawet na stojąco. […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Adam Majewski: – Być wiernym sobie

– Na ten moment nie ma czegoś takiego jak skauting w Stali Mielec. Klub nad tym pracuje. Chce podejść profesjonalnie do tematu, bo nikt nie będzie za darmo pracował. Ale w tej chwili głównie sam skupiam się na szukaniu zawodników i dostałem na to zgodę – trener Adam Majewski w Stali Mielec odpowiada nie tylko […]
19.10.2021
Anglia
19.10.2021

Leicester ośmiesza Manchester United, Saudyjczyków pokonuje Tottenham, a w głowie i tak tylko Salah

Jak nas Premier League wrzuciła na karuzelę w pierwszym meczu, tak pełne obroty utrzymywała przez wszystkie dziesięć meczów. Wspaniały to był weekend z angielską ekstraklasą, o ile oczywiście nie jesteś kibicem Manchesteru United lub Watfordu. Na pewno jednak 10. kolejka była bardzo ważna pod kątem historycznym – najbogatszy klub świata grał bowiem swój pierwszy mecz […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Tercet Podolski-Emreli-Grosicki ku chwale badziewiaków

W trakcie lub świeżo po zakończeniu okienka nie dało się zrobić rankingu 10 najciekawszych/najlepszych transferów bez uwzględnienia tej trójki. Ba. Niełatwo było któregoś z nich wyrzucić poza pierwszą piątkę, a może nawet po prostu mówimy o komplecie gości z podium większości tych zestawień. Kamil Grosicki, Lukas Podolski i Mahir Emreli to nazwiska, które ekscytowały nas […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Hit w Madrycie, czy Sheriff znów zaskoczy – kozacki wieczór z LM

Dziś wieczorem czeka nas naprawdę ciekawy zestaw spotkań Ligi Mistrzów. Choć „na papierze” nie mamy tu zbyt wielu hitów, właściwie poza starciem Atletico Madryt z Liverpoolem trudno cokolwiek wyróżnić, to biorąc pod uwagę sytuację w tabelach poszczególnych grup – robi się interesująco. Ot, taki Inter Mediolan, który dzisiaj właściwie może się wypisać z gry o […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Strzelanie w cieniu Salaha. Sadio Mane w „Klubie 100”

W sobotnim meczu z Watfordem Sadio Mane po raz setny trafił do siatki w Premier League. Takie osiągnięcie to kawał historii, do którego Senegalczyk dążył jednak w cieniu. Obecny Liverpool ma bowiem twarz Mo Salaha. To jego sylwetka kojarzy nam się najbardziej ze świętowaniem strzelonych bramek przed pełnymi trybunami na Anfield. Musimy jednak pamiętać, że […]
19.10.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Stranieri
18.10.2021

Szymański najlepszym asystentem w Rosji, gole Milika i Lewego | STRANIERI

Powrót do ligowej rzeczywistości po zgrupowaniu reprezentacji Polski? Nie zawsze jest to droga usłania różami. Biało-czerwoni mają za sobą średni weekend, choć niektórzy na pewno zapamiętają go lepiej niż reszta. Wśród nich jest Robert Lewandowski, który w końcu się przełamał (sic!) czy Arkadiusz Milik, który strzelił pierwszego gola po kontuzji dla Olympique Marsylia. Najlepszy napastnik […]
18.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Dla piłki żył nielegalnie w Anglii, przez kontuzję chciał kończyć karierę. Kim jest Raphael Rossi?

Raphael Rossi to czołowa postać Radomiaka Radom. Pomógł drużynie w awansie do Ekstraklasy, wrócił do niej i gra pierwsze skrzypce. W wywiadzie z nami przedstawia się polskim kibicom. Opowiada o tym, jak przez kilka miesięcy nielegalnie żył w Anglii, żeby walczyć o swoje marzenie i grać w piłkę w Europie. O gwiazdach, które spotkał w […]
18.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

J. Zieliński: Nie docenia się doświadczenia. Nie czytam o lotach w kosmos, nadal jestem w zawodzie

Jacek Zieliński od dłuższego czasu pozostaje poza trenerską karuzelą, ale nie ukrywa, że chciałby w końcu na nią wrócić. W wywiadzie z nami opowiada o tym, jak wykorzystał dłuższą przerwę od zawodu. Jak podchodzi do pracy eksperta i komentatora telewizyjnego? Czy był skłonny przyjąć ofertę z Uzbekistanu, którą niedawno otrzymał? Jakiego projektu chciałby się podjąć? […]
17.10.2021
Weszło
15.10.2021

Czy Paulo Sousa zawsze to miał? Analiza zmian selekcjonera reprezentacji Polski

Paulo Sousa w reprezentacji Polski potrafi robić zmiany. To już wiemy, przemieliliśmy ten temat, doceniliśmy zarządzanie meczem przez Portugalczyka. Doceniliśmy także naszych jokerów, którzy świetnie wywiązują się ze swoich zadań. Zastanowiliśmy się jednak — skąd się to wzięło? Czy Sousa zawsze miał czutkę i wiedział, kogo i kiedy wpuścić na boisko? Czy nauczył się tego […]
15.10.2021
Niezły numer
13.10.2021

Kadra Sousy idzie na rekord. 25 strzelonych goli to czołowy wynik w Europie

Reprezentacja Polski jest już bardzo blisko zapewnienia sobie udziału w barażach o awans do mundialu. Możemy więc powoli podsumowywać eliminacje w naszym wydaniu. W defensywie nasza łajba przeciekała zbyt często – mecz z Albanią był dopiero trzecim za kadencji Paulo Sousy, w którym nie straciliśmy gola. Z przodu jednak wszystko funkcjonowało jak należy. Biało-czerwoni są […]
13.10.2021
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
8 dni temu

Z tym, że w jednej z tabelek popieprzyły Wam się herby Sandecji i Zagłębia Sosnowiec

Mariusz Rumak
Mariusz Rumak
7 dni temu
Reply to  Tomasz

Bo to nieuki i nic o piłce nie wiedzą

Piotr
Piotr
8 dni temu

Wszystko pięknie tylko wynagrodzenia w ŁKS dotyczą pracownikw administracji, trenerów klubu i akademii oraz wszystkich drużyn (wliczajac w to niektórych juniorów). Pozatym koszty najmu obiektów ora usług obcych.
To były całkowite koszty prowadzenia klubu i akademii w minionym sezonie a nie jedynie I drużyny.

Problem z finansami ŁKS ma ze względu na mocno skurczoną strukturę przychodów, gdzie na trybunie o pojemności 5020 miejsc miał dostępne w czasie covidu w najlepszym razie 25% powierzchni a ponosił normalne koszty organizacji imprezy.

Ruuufio
Ruuufio
8 dni temu
Reply to  Piotr

Za to każda inna drużyna nie miała problemów z ograniczeniami dostępności miejsc na trybunach w związku z covid tak? Co to za argument. Jak nie potrafi jeden z drugim zarządzać klubem to niech go sprzeda kompetentnym osobom, a i na przyszłość niech się nauczy, że nie wydaje się pieniędzy, ktorych się jeszcze nie ma.

Piotr
Piotr
7 dni temu
Reply to  Ruuufio

Dla innych klubow ograniczenie stadionu rzędu 20 czy 15 tyś do 25% przy i tak średniej frekwencji na poziomie 4 tyś, to niespecjalny problem.
5020×25%=1255
Zgodisz sie, że jeżeli trzeba widownię zredukować do karnetowiczów jedynie (a i tak nie wszyscy mogli wejść) i nie masz przychodów z biletów, a co mecz wydać musisz 30 tyś zł na organizację imprezy masowej, to jednak stanowi różnicę.

Może podziel swoją pensję na 4 i spróbuj przeżyć pół roku za 1/4. Pogadamy jak uda Ci się skończyć ten eksperyment, ok?

lewiatan137
lewiatan137
7 dni temu
Reply to  Piotr

30 tys to koszt jak masz 1 trybunę przy calym stadionie koszt organizacji to 60-90 tys.

obserwator
obserwator
7 dni temu

Co tu dużo mówić. Ekstraklasy nie da się oglądać a co dopiero takie nawet nie wiem jak to nazwać „szarpaniny 2-go ligowe”? bo nie oszukujmy się zabiegami marketingowymi i chwytami reklamowymi. Te wszystkie wymienione drużyny grają na drugim szczeblu rozgrywkowym! czyli de fakto w II lidze a nie pierwszej lidze! a druga liga gra w III lidze itd.. czysty zabieg marketingowców, żeby przyciągnąć sponsorów. Takie okłamywanie siebie nawzajem i jeszcze z ludzi i sponsorów durni robić. Ci kopacze na drugim szczeblu rozgrywkowym powinni max przy obecnej inflacji 10 tys zarabiać! I niech samorządy skończą dotować z publicznych pieniędzy, czyli podatników, czyli takich średniozamożnych rodzin takim miast jak Tych, Radom, Łodź (gdzie pełno patologii), reszta to kluby górnicze, gdzie górnik schodzi pod ziemiei robi jak wół, żeby młody szczeniak miał na tatuażę, dupy z galerii i nowego mercedesa w leasingu z ratą 5 tys. To jest skandal jak samorządy niweczą dorobek ludzi ciężko pracujących.

MrJoda
MrJoda
7 dni temu
Reply to  obserwator

Premier League
Championschip
League One

Angole to dopiero umiejom w marketing

RTS
RTS
5 dni temu
Reply to  obserwator

Męczysz się z wywodami pisząc o drugoligowcach, trzecioligowcach, ale nie zająkniesz się, że ta cała ekstraklapa to po prostu 1 liga. Kiedyś mówiło się pierwsza liga, zatem nie deprecjonuj kolejnych lig nazwami szczebla wywyższając pierwszoligowe kopanie purchla do rangi jakiejś mitycznej ekstraklasy. Szarpaniny drugoligowe da się oglądać, jak nie wiesz o czym piszesz, to nie pisz nic lepiej.

RTS
RTS
5 dni temu
Reply to  obserwator

A patologią, człowieczku, to jesteś ty i te twoje żałosne wywody. Widzewiacy kupując karnety dotują klub na kilka milionów, pewnie co gul chodzi, że twojego śmiesznego pierwszoligowego klubiku nie stać na takich kibiców. Możesz łodzianom ssać otwór wydalniczy, ciemięgo.

Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji
Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji (@czeski_amator_fioletowej_ambrozji)
7 dni temu

ta Odra to prawie pod kazdym wzgledem jest typowym klubem ze srodka stawki

wtsk08
wtsk08
7 dni temu

Cały artykuł jest bez sensu.
Uwaga streszczam !!!
„Ale nie ma tego i tamtego, mamy tylko to i tamto”.

Damian
Damian
7 dni temu
Reply to  wtsk08

To nie artykuł jest bez sensu, tylko raport deloitta bo bazuje na danych od klubu, a więc każdy raportuje jak chce

Arturo
Arturo
7 dni temu
Reply to  Damian

Dokładnie. Dane są kompletnie nieporównywalne.

Kielbasa marzec
Kielbasa marzec
7 dni temu

Dobry debiut Resovii. Brawo

Dominik
Dominik
8 godzin temu

Sandecja dostała 2 mln złotych końcem Grudnia 2020 roku, jako dokapitalizowanie spółki

Dominik
Dominik
8 godzin temu

Na radzie Miasta Prezydent twierdził że utrzymanie Sandecji na poziomie 1 ligi ze sprawozdania spółki wynosi około 11 mln złotych

Suche Info
19.10.2021

Frankowski w Lidze Europy, Marciniak w Pucharze Arabskim

Wtorek przyniósł kilka istotnych sędziowskich informacji. Po pierwsze Bartosz Frankowski będzie gwizdał starcie Betisu z Bayerem Leverkusen w Lidze Europy. To jego drugi europejski mecz w tym sezonie, wcześniej prowadził starcie Ligi Mistrzów: Chelsea z Zenitem i poradził sobie dobrze. Mecz, który posędziuje teraz, jest ważny, bo Betis z Bayerem walczą o pierwszej miejsce w […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pekhart przejdzie operację

Jakby Legia Warszawa nie miała dość problemów, to teraz doszedł jej kolejny. Tomas Pekhart przejdzie operację, więc co jasne – będzie musiał pauzować. Na szczęście niedługo. Na oficjalnej stronie klubu czytamy: Tomas Pekhart doznał urazu nosa podczas poniedziałkowego treningu w Legia Training Center. Badania wykazały, iż czeski napastnik będzie musiał poddać się operacji. Przerwa Tomasa […]
19.10.2021
Inne sporty
19.10.2021

Jerzy Kulej – mistrz, który nie dał wyliczyć się życiu

Gdyby żył, dziś kończyłby 81 lat. Choć był wybitnym pięściarzem, jego losy są zawiłe niczym lewe sierpowe, którymi często karcił swoich rywali, posyłając ich na deski. Jerzy Kulej jest powszechnie uważany jest za najlepszego boksera w historii Polski. Na 348 stoczonych walk przegrał zaledwie 25 razy, lecz nigdy nie był liczony – nawet na stojąco. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Tarasiewicz nowym trenerem Arki?

Wracamy do tematu Arki Gdynia. Zdaniem Janekxa89 następcą Dariusz Marca w klubie będzie Ryszard Tarasiewicz. To ciekawa kandydatura, bo często można usłyszeć, że Tarasiewicz jest naprawdę niezłym szkoleniowcem, ale na końcu brakuje mu kropki nad i. Potrafi rozbudzić oczekiwania, zaprezentować ze swoimi ekipami ciekawą piłkę, ale ostatnio finisz jest ten sam: odejście lub zwolnienie. Tak […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Adam Majewski: – Być wiernym sobie

– Na ten moment nie ma czegoś takiego jak skauting w Stali Mielec. Klub nad tym pracuje. Chce podejść profesjonalnie do tematu, bo nikt nie będzie za darmo pracował. Ale w tej chwili głównie sam skupiam się na szukaniu zawodników i dostałem na to zgodę – trener Adam Majewski w Stali Mielec odpowiada nie tylko […]
19.10.2021
Anglia
19.10.2021

Leicester ośmiesza Manchester United, Saudyjczyków pokonuje Tottenham, a w głowie i tak tylko Salah

Jak nas Premier League wrzuciła na karuzelę w pierwszym meczu, tak pełne obroty utrzymywała przez wszystkie dziesięć meczów. Wspaniały to był weekend z angielską ekstraklasą, o ile oczywiście nie jesteś kibicem Manchesteru United lub Watfordu. Na pewno jednak 10. kolejka była bardzo ważna pod kątem historycznym – najbogatszy klub świata grał bowiem swój pierwszy mecz […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

„Cristiano Ronaldo nie jest nawet w TOP5 najlepszych piłkarzy w historii”

Kiedy wiele osób zastanawia się, czy najlepszy w historii był Messi, czy Cristiano Ronaldo, Antonio Cassano ma zupełnie inny pogląd. Nie widzi Portugalczyka nawet w TOP5 najlepszych piłkarzy wszech czasów. Włoch powiedział: – Ludzie mówią, że Cristiano jest najlepszy w historii… Taaak, zaraz po Napoleonie. Dość tych dramatów! On nie jest nawet w najlepszej piątce. […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Tercet Podolski-Emreli-Grosicki ku chwale badziewiaków

W trakcie lub świeżo po zakończeniu okienka nie dało się zrobić rankingu 10 najciekawszych/najlepszych transferów bez uwzględnienia tej trójki. Ba. Niełatwo było któregoś z nich wyrzucić poza pierwszą piątkę, a może nawet po prostu mówimy o komplecie gości z podium większości tych zestawień. Kamil Grosicki, Lukas Podolski i Mahir Emreli to nazwiska, które ekscytowały nas […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Strajk sędziów odwołany

Na dni 30-31 października zaplanowany był strajk sędziów piłkarskich, tych z niższych lig, którzy oczekiwali podwyżki ekwiwalentów i choćby ochrony prawnej w związku z tym, że potrafi dochodzić do patologii (regularne naruszanie nietykalności cielesnej sędziów). No, ale strajk jednak nie dojdzie do skutku. Organizatorzy przekazali: Dla dobra wszystkich osób działających w piłce nożnej, w tym […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Mamrot: – Musimy poprawić stałe fragmenty

Jagiellonii nie udało się sięgnąć po trzecie zwycięstwo z rzędu, zremisował z Radomiakiem 1:1. Ireneusz Mamrot skomentował to spotkanie. Jak powiedział: – Zaczęliśmy dobrze operować piłką, lecz później za mało się przy niej utrzymywaliśmy. Po jednym, dwóch podaniach następowała strata. Wkradła się za duża nerwowość. Strzeliliśmy bramkę po ładnej akcji, a chwilę później był karny. […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Hit w Madrycie, czy Sheriff znów zaskoczy – kozacki wieczór z LM

Dziś wieczorem czeka nas naprawdę ciekawy zestaw spotkań Ligi Mistrzów. Choć „na papierze” nie mamy tu zbyt wielu hitów, właściwie poza starciem Atletico Madryt z Liverpoolem trudno cokolwiek wyróżnić, to biorąc pod uwagę sytuację w tabelach poszczególnych grup – robi się interesująco. Ot, taki Inter Mediolan, który dzisiaj właściwie może się wypisać z gry o […]
19.10.2021
Weszło
19.10.2021

Strzelanie w cieniu Salaha. Sadio Mane w „Klubie 100”

W sobotnim meczu z Watfordem Sadio Mane po raz setny trafił do siatki w Premier League. Takie osiągnięcie to kawał historii, do którego Senegalczyk dążył jednak w cieniu. Obecny Liverpool ma bowiem twarz Mo Salaha. To jego sylwetka kojarzy nam się najbardziej ze świętowaniem strzelonych bramek przed pełnymi trybunami na Anfield. Musimy jednak pamiętać, że […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Marzec zwolniony z Arki

Dariusz Marzec jest na wylocie z Arki Gdynia, informuje Janekx89. Arka w tym sezonie rozczarowuje. Ma lepszy skład niż w zeszłym sezonie, co podkreślają sami piłkarze, a wyniki są bardzo przeciętne. Wydawało się, że nastąpił przełom – 2:0 z Puszczą, 5:1 z Jastrzębiem, 5:0 w Pucharze Polski z Bełchatowem – ale nie. Przyszli silniejsi rywale, […]
19.10.2021
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Transfer na linii Lech – Zagłębie?

Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl informuje, że może dojść do transferu na linii Lech – Zagłębie. Do Lubina miałby powędrować Mateusz Skrzypczak. To 21-letni środkowy obrońca, który nie może zbytnio liczyć na grę u Skorży. W tym sezonie wystąpił tylko w Pucharze Polski, w Ekstraklasie nie dostał nawet minuty, gra w rezerwach. W sumie – patrząc […]
19.10.2021
Brama dnia
19.10.2021

Jacek Krzynówek kontra Cristiano Ronaldo | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj starcie dwóch legend – polskiej i globalnej. Jacek Krzynówek staje w szranki z Cristiano Ronaldo. JACEK KRZYNÓWEK VS ROMA (19.10.2004) Krzynówek w primie strzelał ładne gole nawet po nieczystym trafieniu w piłkę. Tak jak siedemnaście lat temu przeciwko Romie. CRISTIANO RONALDO VS MILAN (19.10.2010) Cristiano Ronaldo i […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021