post

Opublikowane 24.05.2021 13:24 przez

Szymon Janczyk

Bruk-Bet Termalica Nieciecza jest już niemal pewny awansu do Ekstraklasy. Już, albo dopiero, bo przed startem rundy wiosennej ciężko było spodziewać się, że „Słonie” zaklepią promocję dopiero na koniec maja. Zresztą nie tyczy się to tylko obecnego sezonu. Bruk-Bet wraca do najwyższej ligi po trzech latach prób, a przecież co roku dysponował czołowym budżetem na zapleczu i był stawiany w roli faworyta rozgrywek. Czy to oznacza, że w 1. lidze pieniądze nie decydują o sukcesie? Cóż, niekoniecznie.

15 milionów złotych. To szacunkowy budżet Bruk-Betu, a musicie wiedzieć, że oszacowanie tego, ile „Słonie” mają w sejfie, to nie jest łatwa sprawa. Państwo Witkowscy nie ujawniają danych dotyczących finansów klubu. Tłumaczą to tym, że nikt im w kieszeń zaglądał nie będzie, bo to przecież ich pieniądze. I rzecz jasna mają do tego prawo. Oczywiście my mamy swoje sposoby na to, żeby tę zagadkę rozwiązać. Ale nawet pytając tu i tam, nie da się w stu procentach „ustrzelić” właściwego wyniku. Powody? Kilka.

 • Bruk-Bet może w każdej chwili zwiększyć lub zmniejszyć finansowanie
 • Klub z Niecieczy dysponuje własnym obiektem (na tym poziomie tylko Chrobry i Górnik funkcjonują podobnie), a to zmienia podejście do przeliczenia utrzymania stadionu
 • Specyfika tzw. pionu administracyjnego, czyli zatrudnienia w samym klubie

Niemniej w środowisku nie jest tajemnicą to, że Bruk-Bet Termalica ma jeden z najwyższych budżetów w lidze i oferuje jedne z najlepszych warunków kontraktowych. Dlatego sukces „Słoni” możemy bezpośrednio wiązać z finansami. Nawet wiedząc, że z czołowym budżetem ligi powrót do Ekstraklasy zabrał dumie gminy Żabno trzy lata, sprawa jest prosta. Bez kasy nie ma sukcesów.

Budżety klubów 1. ligi. Awans „biednej” Warty jednorazowym wyskokiem

Spójrzmy na czołówkę 1. ligi w obecnym sezonie. Poza Bruk-Betem są w niej Radomiak, GKS Tychy, Arka Gdynia, ŁKS Łódź i Górnik Łęczna. Chyba tylko Górnik odstaje finansowo od tego towarzystwa, choć i on nie jest najbiedniejszy – przy letnich transferach potrafił przebijać dwukrotnie oferty innych klubów z tego poziomu rozgrywkowego. Niemniej to szósta siła ligi, może być lekko z tyłu. TOP 5 to czołówka także pod względem finansowym. Radomiak dostaje blisko 1,8 miliona złotych z samych stypendiów miejskich. Grając dla „Zielonych” można zarobić 25-30 tys. miesięcznie. Akurat nie w zielonych, ale i w złotówkach to spore pieniądze. GKS Tychy? Według raportu „Deloitte” w 2019 roku tyszanie mieli trzecie najwyższe przychody w lidze – ponad 8 mln zł. Arka Gdynia? Tylko z miejskich pieniędzy otrzymała w tym sezonie ponad 6 milionów zł. ŁKS? Tomasz Salski przed sezonem:

Taki budżet między 8, a 9 milionów, to będzie budżet, którym będzie dysponował ŁKS w tym sezonie.

Po czym zimą wyłożono chyba rekordowe w skali ligi pieniądze na Mikkela Rygaarda, więc budżet był zapewne większy. Ale nawet, jeśli był dokładnie taki – to czołówka 1. ligi. Rzecz jasna wśród najlepszych brakuje dwóch innych zespołów, które dysponują dużymi pieniędzmi. Widzew Łódź w raporcie finansowym wykazał, że dysponuje budżetem w wysokości ok. 16 mln zł. Miedź Legnica we wspomnianym raporcie “Deloitte” z 2019 roku, jest najlepsza w lidze – 11,7 mln zł przychodu. Niemniej taka Miedź zaraz może Górnika w szóstce podmienić, a nawet jeśli tego nie zrobi, to będzie wyjątkiem potwierdzającym regułę.

Na przestrzeni ostatnich lat ciężko bowiem znaleźć wiele przypadków, w których kopciuszek dostawał się do Ekstraklasy. Warta Poznań działa na wyobraźnię, owszem. W Wielkopolsce żartowano, że niektórzy rezerwowi Podbeskidzia zarabiają więcej niż czołowe postaci „Dumy Wildy”. Najlepiej opłacany zawodnik poznańskiej ekipy w ubiegłym sezonie zarabiał 15 tys. zł. Jeszcze w 2019 roku Warta była drugim od końca klubem ligi pod względem przychodów. W sezonie zakończonym awansem klub grał w koszulkach, na których „wystawiał” na sprzedaż miejsce reklamowe. Ich budżet wynosił ok. 4 mln zł.

Ale to naprawdę jednorazowy wyskok.

1. liga. 7-10 mln zł wystarcza, żeby grać o awans

Przy tym pamiętajmy – Warta Poznań była beneficjentem tego, że w 1. lidze wprowadzono baraże. Gdyby nie one, zespół z Wielkopolski oglądałby plecy Podbeskidzia Bielsko-Biała i Stali Mielec. Klubów zdecydowanie bogatszych. Żeby nie być gołosłownym, dowody.

Sport.pl: Budżet Stali wynosił teraz około 8 milionów złotych (chodzi o sezon 2019/2020 – przyp.).

Rozmowa z Bogdanem Kłysem na Weszło: My jesteśmy transparentni. Budżet na rok 2019 wynosił 11,5 miliona zł. Poprzedni to ok. 8 milionów, ale to pewne zakłamanie, bo nie było do niego dopisane 3,5 miliona wynagrodzeń ze stypendiów, wypłacanych bezpośrednio przez miasto. Budżet był więc podobny.

Wcześniejsze lata? Do Ekstraklasy awansowały kluby dysponujące podobnymi finansami.

 • Raków Częstochowa (18/19) – ok. 10 mln zł
 • ŁKS Łódź (18/19) – ok. 8 mln zł
 • Miedź Legnica (17/18) – ok. 10 mln zł
 • Zagłębie Sosnowiec (17/18) – ok. 7,5 mln zł
 • Sandecja Nowy Sącz (16/17) – ok. 5,5 mln zł
 • Arka Gdynia (15/16) – ok. 6 mln zł

Nie udało nam się ustalić danych dotyczących Górnika Zabrze i Wisły Płock, ale ma to niewielkie znaczenie – przez cztery czy pięć lat realia finansowe się zmieniły. Zresztą i tak można zakładać, że obydwa kluby dysponowały ok. 5-6 milionami zł. Wszystko sprowadza się do tego, że w ostatnich trzech sezonach awans do Ekstraklasy wywalczył tylko jeden klub, który miał budżet mniejszy niż 7 mln zł. Sprawa jest więc prosta: jeśli chcesz grać o najwyższe cele w 1. lidze, musisz mieć minimum 7-8 milionów w kieszeni, albo liczyć na dostanie się do baraży i trochę szczęścia w połączeniu z dobrą pracą trenera czy zwyżką formy zespołu.

Zresztą, wróćmy do rozmowy z Bogdanem Kłysem z poprzedniego roku. – Nie wydaje mi się, żeby z budżetem 4-5 milionów złotych można było grać o czołowe miejsca w pierwszej lidze – mówił wtedy prezes Podbeskidzia. I miał rację.

Oczywiście przykład Widzewa z tego roku czy nawet Bruk-Betu i Miedzi z poprzednich rozgrywek, dobitnie pokazuje jeszcze jeden składnik sukcesu. Mówił o nim Wojciech Cygan w rozmowie ze „Sportowymi Faktami”. – Kilka klubów ma porównywalne budżety na płace. Katowice, Tychy, Bielsko-Biała. Po prostu Raków lepiej wydaje.

Rok temu zimą Stal Mielec poszła all-in. Zatrzymując Bartosza Nowaka czy ściągając Michała Żyrę sporo wydała, ale to się opłaciło, bo dzięki awansowi i późniejszemu utrzymaniu, klub wyjdzie na finansową prostą.

Publiczne pieniądze pomagają odnieść sukces

Oczywiście bardzo ważne w tym wszystkim jest wsparcie miasta czy spółek skarbu państwa. Podbeskidzie rok temu mogło liczyć na aż 5 mln zł z ratusza – więcej niż budżet niektórych ligowych rywali. Stal Mielec? Miała stypendia i ponad 800 tys. z miejskiego budżetu, do tego sponsora w postaci spółki skarbu państwa. Jedynie Warta Poznań i jej 230 tys. zł dotacji na akademię wyglądały tu jak niepasujący element. W obecnych rozgrywkach także możemy mówić o wpływie publicznych pieniędzy na sukcesy poszczególnych klubów.

 • Radomiak – ok. 1,8 mln zł stypendiów
 • GKS Tychy – 4,75 mln zł z miasta
 • Arka Gdynia – 6,3 mln zł z miasta

W czołówce tylko ŁKS i Górnik Łęczna nie korzystają z miejskiego wsparcia w tak dużym stopniu. Łodzianie otrzymali jedynie 430 tys. zł dotacji plus zwrot kosztów wynajmu stadionu. Górnik wsparcie z ratusza ma symboliczne. Natomiast głównym sponsorem łęcznian jest kontrolowana w większości przez Eneę, czyli spółkę skarbu państwa, kopalnia Bogdanka. Eneę, która jest także jednym z głównych sponsorów Radomiaka. Zresztą, kiedy przejrzymy listę partnerów każdego z klubów, to – poza ŁKS-em – trafimy na sporo „miejskich śladów”. Oczywiście wsparcie z miasta nie tyczy się tylko czołówki ligi. Przykłady z niższych miejsc:

 • Chrobry Głogów – 3,9 mln zł dotacji
 • Odra Opole – 1,5 mln zł dotacji (2020 rok)
 • Sandecja Nowy Sącz – 2,5 mln zł dotacji
 • Stomil Olsztyn – 2,7 mln zł dotacji

Rzecz jasna: nie osądzamy. Wiadomo, że w idealnym miejscu piłka jest wolna od publicznych pieniędzy i utrzymuje się sama. Tyle że Polska idealnym miejscem nie jest, zwłaszcza piłkarsko. Dlatego powinniśmy podchodzić do tego na innej zasadzie. Zamiast wytykać, że ktoś dostaje miliony z miasta, patrzeć na to, o czym mówił Wojciech Cygan.

Czyli jak te miliony wydaje.

Bo czy to, że miasto Tychy wspiera m.in. akademie GKS-u, przez którą przewinęli się zawodnicy, którzy teraz zdobywają cenne punkty w walce o awans do Ekstraklasy, jest złe? Niekoniecznie, bo za moment ci ludzie, śladem Jana Biegańskiego, mogą podnosić poziom naszej piłki.

1. liga w Fuksiarz.pl!

Kto awansuje do Ekstraklasy?

Czy z 1. ligi spadają tylko biedne kluby?

Ok, wiemy już, ile mniej więcej kosztuje w 1. lidze sukces. A jak to wygląda w odwrotną stronę? W tym sezonie spadnie najpewniej GKS Bełchatów, czyli najbiedniejszy zespół ligi. Klub, o którym można było mówić, że zaczynał sezon z ujemnym budżetem. W trakcie rundy bełchatowianie otrzymali 1,5 mln zł wsparcia, ale i to nie poprawiło zbytnio ich sytuacji finansowej. Tylko czy to, że mają zdecydowanie mniej pieniędzy od reszty, jest bezpośrednią przyczyną walki o utrzymanie? Przecież jeszcze kolejkę temu “Brunatni” mogli wyprzedzić Zagłębie Sosnowiec i wpuścić je do strefy spadkowej.

To samo Zagłębie, które niedawno zostało przez miasto dokapitalizowane kwotą 9,5 mln zł.

Ale kiedy spojrzymy na sprawę szerzej, okaże się, że faktycznie z ligi lecą głównie ci, którzy zbyt wielkich zapasów złota nie mają.

 • Olimpia Grudziądz (19/20) – wg Deloitte 1,66 mln zł przychodu. Najmniej w lidze
 • Chojniczanka Chojnice (19/20) – 5,5 mln zł przychodu
 • Wigry Suwałki (19/20) – 5,5 mln zł przychodu (w dużej mierze dzięki PJS i sukces w Pucharze Polski)
 • Bytovia Bytów (18/19) – 4,6 mln zł przychodu (ale i spore problemy spowodowane wycofaniem się Druteksu)
 • GKS Katowice (18/19) – 10,8 mln zł przychodu
 • Garbarnia Kraków (18/19) – 1,63 mln zł przychodu

Przy większości przypadków bylibyśmy w stanie stwierdzić: tak, oni finansowo są w ogonie tej ligi. W zasadzie wyróżnia się tylko GKS Katowice, który miał ogromny budżet oraz Chojniczanka, która była po prostu stabilna i poukładana, ale źle dobrała trenera na starcie sezonu. Oni i Zagłębie Sosnowiec stanowią więc ciekawy dowód w sprawie. Widać, że w 1. lidze łatwiej jest coś zawalić, mając sporo pieniędzy niż wplątać się w grę o awans, pieniędzy nie mając.

***

Na powyższe dane można spojrzeć na dwa sposoby. Z jednej strony – to wciąż duże pieniądze. Według „Deloitte” średnie przychody pierwszoligowca w 2019 roku wynosiły 6 mln zł. W 2020 roku te dane – na które i tak trzeba brać poprawkę – pójdą w górę, bo do ligi dołączył Widzew, a i spadkowicze trochę grosza mają. Ale nawet biorąc pod uwagę to, że do Ekstraklasy często wchodzą zespoły, które w klubowej kasie mają „10” z przodu, nie możemy mówić o tym, że są one bogate. Wręcz przeciwnie: gdy wchodzą wyżej, zderzają się ze ścianą. W przypadku każdego z beniaminków z ostatnich lat, mówiliśmy o podwojeniu budżetu z czasów gry 1. lidze. Najbiedniejsze kluby Ekstraklasy mają dwukrotnie wyższe budżety niż czołówka 1. ligi.

To po prostu przepaść.

Właśnie dlatego tak często w najwyższej lidze obserwujemy zjawisko „zastawiania się” w walce o utrzymanie. A w 1. lidze – „zastawiania się” w walce o awans, czego przykładem jest choćby Stal Mielec z zeszłego sezonu. Niedawno Michał Brański tłumaczył nam, że pierwszoligowiec bez pomocy prywatnego inwestora lub miasta nie jest w stanie wytrzymać finansowo sezonu – czego w Ekstraklasie nie obserwujemy. – Pamiętajcie, że kluby pierwszoligowe muszą patrzeć na każdą złotówkę. I jeśli taka złotówka na horyzoncie się pojawia, trzeba o nią walczyć, bo byłoby to niegospodarnością. Jako przewodniczący rady nadzorczej muszą dbać o to, żebyśmy mieli co włożyć do garnka. Nie tylko w tym sezonie, bo teraz mamy wszystko pokryte z zapasem, ale żebyśmy mieli mocny następny sezon.

Pytanie: czy da się z tym rozwarstwieniem coś zrobić? Zapewne nie. Bez mocnego kontraktu telewizyjnego 1. liga już zawsze będzie w dużej mierze wyścigiem o to, kto „wychodzi” więcej pieniędzy. Nawet mimo kilku przypadków zespołów, które z takiego wsparcia korzystają jedynie w niewielkim stopniu. Dlatego w kolejnym sezonie jednym z faworytów będzie Podbeskidzie z budżetem w wysokości ok. 10 mln zł.

Krótka jest droga od ekstraklasowego biedaka do pierwszoligowego bogacza ze złotym zegarkiem i cygarem w ustach.

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
13.09.2021

Jak trenują pierwszoligowcy?

Zainspirowani tekstem „Newonce” o tym, jak wyglądają bazy treningowe klubów Ekstraklasy, postanowiliśmy sprawdzić, co dzieje się na jej zapleczu. Pierwszoligowcy nie dorównują rozmachem infrastruktury treningowej największym klubom w kraju, to oczywiste. Wiele klubów w 1. lidze boryka się ze sporymi problemami, zwłaszcza w okresie zimowym. Z czego one wynikają? Kto ma największy komfort treningu, a […]
13.09.2021
Na zapleczu
06.09.2021

Pirulo – najlepszy piłkarz 1. ligi?

Pół roku w słowackiej ekstraklasie, runda w lidze bułgarskiej – raczej w roli zmiennika – i spore doświadczenie z boisk trzeciej ligi hiszpańskiej. Czy to wystarczy, żeby w Polsce zostać wybitną jednostką? Jak najbardziej. To w końcu CV Pirulo, który od ponad roku zamiata zaplecze Ekstraklasy w barwach ŁKS-u. W najwyższej lidze tak dobrze jeszcze […]
06.09.2021
Na zapleczu
31.08.2021

Dziółka: Skra nie ma celu punktowego. Chcemy dryfować na powierzchni

Skra Częstochowa to beniaminek pierwszej ligi i kopciuszek w tym towarzystwie. Niewielki budżet czy brak własnego stadionu nie przeszkodziły jednak częstochowianom w stawianiu trudnych warunków zdecydowanie silniejszym klubom. Skąd to się bierze? W rozmowie z nami mówi o tym Jakub Dziółka, trener Skry, który wrócił do klubu, który prowadził jeszcze w trzeciej lidze. Szkoleniowiec opowiedział […]
31.08.2021
Na zapleczu
23.08.2021

Jose Embalo i Aghwan Papikjan. Z 1. ligi do europejskich pucharów

Jest połowa lipca 2020 roku. Pierwszoligowcy kończą szalony, przerwany przez pandemię sezon. Chojniczanka Chojnice i Olimpia Grudziądz, czyli solidny klub zaplecza i beniaminek, który celował w baraże, spadają z ligi. W barwach pierwszej z drużyn oglądamy Aghwana Papikjana. Drugą reprezentuje Jose Embalo. Co łączy tych dwóch gości? To, że dokładnie rok później obaj grają w […]
23.08.2021
Na zapleczu
16.08.2021

Olimpia Poznań. Zapomniany, milicyjny klub

Poznań nie ma dziś żadnego klubu na zapleczu Ekstraklasy, ale w przeszłości zespoły ze stolicy Wielkopolski zapisały kilka kart historii tych rozgrywek. W tabeli wszech czasów znajdziemy trzy z nich – Lecha, Wartę i nieistniejącą już Olimpię. Drużyna, która rozgrywała swoje mecze na Golęcinie, zajmuje 32. miejsce w historycznej tabeli 1. ligi, a w przypadku […]
16.08.2021
1 liga
11.09.2021

Uczynny jak Podbeskidzie. Korona wygrywa w Bielsku po prezentach od gospodarzy

Trzy razy Korona Kielce prowadziła dziś z Podbeskidziem Bielsko-Biała i dopiero za trzecim razem „Górale” nie znaleźli odpowiedzi na bramkę lidera 1. ligi. Sobotni hit zaplecza Ekstraklasy dorównał wczorajszemu starciu Widzewa Łódź z GKS-em Katowice i rozbudził apetyty przed kolejnym ciekawym spotkaniem – Miedzi Legnica z ŁKS-em. Ale za nim powędrujemy na Dolny Śląsk, zostańmy […]
11.09.2021
1 liga
10.09.2021

Wspaniała Sandecja. Dla dobra piłkarza odpuściła spór…

Prawdopodobnie będziecie szalenie zaskoczeni, ale Sandecja Nowy Sącz nic nie ugrała na próbie zablokowania transferu Dawida Błanika. O sprawie pisaliśmy kilka dni temu. Jednocześnie Sandecja przedstawia się w swoim oświadczeniu jako dobroduszny pracodawca, który nie chciał robić pod górkę swojemu byłemu zawodnikowi. Hmm… Prawda jest nieco inna. Ale po kolei, bo nie wszyscy z was […]
10.09.2021
1 liga
04.09.2021

Sandecja wysyła nam oświadczenie w sprawie Dawida Błanika

Po naszym wczorajszym tekście w sprawie przepychanek pomiędzy Sandecją i Koroną w sprawie transferu Dawida Błanika, prezes nowosądeckiego klubu, Łukasz Morawski, wysłał nam oświadczenie. Publikujemy je w oryginale. Analizując opisaną przez Państwa w artykule pt. „Sandecja blokuje Błanika. Nie ma listu poleconego nie ma transferu” sytuację, pragnę zwrócić uwagę, że artykuł jest nie tylko stronniczy […]
04.09.2021
1 liga
31.08.2021

Banasiak: Chrobry Głogów w barażach? To nie byłaby niespodzianka

Chrobry Głogów był sprawcą jednej z największych niespodzianek minionego weekendu. Klub z Dolnego Śląska wygrał z GKS-em Katowice aż 4:0 i utrzymuje się dzięki temu w strefie barażowej 1. ligi. Głogowianie mimo przeciwności – choroby trenera Ivana Djurdjevicia, czerwonych kartek oraz gry poza własnym stadionem – mogą zaliczyć początek sezonu 2021/2022 do udanych. Jak ten […]
31.08.2021
Weszło
27.08.2021

ŁKS nic wielkiego nie pokazał, a i tak wysoko ograł Stomil

ŁKS odbił się po remisie z GKS-em Jastrzębie i porażką z Koroną Kielce, ale trudno, żeby było inaczej, skoro grał ze Stomilem, który zbiera w łeb od każdego. Łodzianie nic wielkiego nie pokazali, można mieć dużo zastrzeżeń do jakości ich poczynań, jednak na koniec wracają do domu z wygraną 3:0.  Stomil Olsztyn – ŁKS: fatalne […]
27.08.2021
Weszło
24.08.2021

Łobodziński: Awans albo śmierć? Nie, ale musimy być w szóstce

Miedź Legnica ma za sobą udaną inaugurację sezonu. Po pięciu kolejkach legniczanie mają na koncie 13 punktów i jeszcze nie zaznali smaku porażki. Klub z Dolnego Śląska od początku rozgrywek prowadzi Wojciech Łobodziński, który jeszcze do niedawna grał w rezerwach legnickiego zespołu. Jak radzi sobie jako debiutant w 1. lidze? Co jest kluczem do dobrych […]
24.08.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
20.09.2021

Gole w USA, Francji i Japonii, asysty we Włoszech i Rosji. Świetny weekend Polaków | STRANIERI

O takie weekendy z Polakami w ligach zagranicznych nic nie robiliśmy. Za nami chyba najlepszy weekend biało-czerwonych od początku sezonu. Sporo bramek od Stanów Zjednoczonych przez Niemcy po Japonię. Do tego parę asyst, dużo dobrych występów bramkarzy i po prostu pozytywnych akcentów związanych z naszymi zawodnikami. Łapcie świeżutki przegląd stranierich. Trochę przyszło nam na to poczekać, […]
20.09.2021
Serie A
19.09.2021

Juventus rozsiada się w strefie spadkowej. Szczęsny tym razem w roli ratownika

Ostatnio wspominaliśmy, że Salernitana w całej swojej historii ma mniej meczów w Serie A niż jej nowy piłkarz, Franck Ribery, występów w Lidze Mistrzów. Beniaminek rozgrywek grał we włoskiej ekstraklasie przez zaledwie dwa sezony, teraz zaczął trzeci. Co to ma do rzeczy, skoro mówimy o meczu Juventusu z Milanem? Ano to, że Salernitana jest także […]
19.09.2021
Premier League
19.09.2021

Czy Cristiano Ronaldo może zostać królem strzelców Premier League?

Cristiano Ronaldo, Harry Kane, Romelu Lukaku, Pierre-Emerick Aubameyang, Mohamed Salah i kilku innych gości z drugiego szeregu. Walka o tytuł króla strzelców w Premier League będzie w tym sezonie rywalizacją potężnych armat. Pod względem topowych snajperów liga angielska jest napakowana jak paczka Pringlesów – jeden napastnik na drugim, ściśnięci od dołu aż po sam czubek. […]
19.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Cierpliwość popłaciła. Rafał Makowski w końcu przebił się w Śląsku

Sezon 2020/2021 był dla Rafała Makowskiego w większości stracony. 340 minut w Ekstraklasie, kwadrans w Pucharze Polski. Problemy na starcie jednej i drugiej rundy. Mocni konkurenci do miejsca w wyjściowej jedenastce. Słowem – nic nie układało się po myśli środkowego pomocnika, więc w momencie, gdy zgłosił się po niego Radomiak, wychowanek Legii Warszawa faktycznie mógł […]
18.09.2021
Ekstraklasa
17.09.2021

Bruk-Bet Termalica w 2021 roku? Jeden wielki kryzys

Bruk-Bet Termalica Nieciecza do pewnego momentu wyglądała kapitalnie. Praktycznie nie traciła bramek. Praktycznie nie traciła punktów. Wiecie, jaki jest problem? Że od momentu, o którym mówimy, minął już prawie rok. W międzyczasie „Słonie” zatraciły gdzieś większość atutów i najpierw roztrwoniły ogromną przewagę w 1. lidze, niemal do końca drżąc o awans, a teraz szorują dno […]
17.09.2021
Liczba komentarzy: 18
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stadionowy bandyta
Stadionowy bandyta
3 miesięcy temu

„Klub z Niecieczy dysponuje własnym obiektem jako jedyny na tym poziomie, a to zmienia podejście do przeliczenia utrzymania stadionu”.

Doprecyzowałbym – klub z Niecieczy dysponuje własnym obiektem jako jedyny profesjonalny klub w Polsce (nie wiem, jak to wygląda niżej, możliwe że taka Wieczysta też).

„Bo czy to, że miasto Tychy wspiera m.in. akademie GKS-u, przez którą przewinęli się zawodnicy, którzy teraz zdobywają cenne punkty w walce o awans do Ekstraklasy, jest złe? Niekoniecznie, bo za moment ci ludzie, śladem Jana Biegańskiego, mogą podnosić poziom naszej piłki”.

Żadne miasto nie jest od tego, by podnosić poziom polskiej piłki. Miasto jest od tego, by dbać o jego mieszkańców, czyli wspierać sport amatorski. Na przykład budować orliki, skate parki, pływalnie albo boiska do koszykówki, aby mieszkańcy mieli gdzie się ruszać.

A co do kwot, jakie padają w artykule, mała podpowiedź dla rajców z wymienionych miast. Budżet na poziomie 10 milionów pozwala na stworzenie zespołu siatkarskiego na podium PlusLigi. Czyli ligi, która ma wyższą oglądalność na Polsacie niż 1 Liga, a pewnie niektóre spotkania mają lepszą niż Ekstraklasa w C+. Sport popularny w Polsce, kojarzący się pozytywnie, brak bandytów na trybunach, wygodne warunki oglądania meczów, frekwencja podobna (Widzewa nie liczę). Nie dziękujcie.

Stadionowy bandyta
Stadionowy bandyta
3 miesięcy temu
Reply to  Szymon Janczyk

Mieszkańcy mieliby co obejrzeć, nawet gdyby miasto wydawało na sport zero złotych, a zawodnicy Radomiaka utrzymywali się wyłącznie ze wsparcia prywatnych sponsorów. Poziom wizualnie byłby niewiele niższy. Owszem – graliby w niższej lidze, ale przecież prawdziwi kibice są zawsze z klubem na dobre i złe, prawda?

War(L)Saw
War(L)Saw
3 miesięcy temu

Akurat siatkowka w Polsce to najlepszy przykład źle wydawanych publicznych pieniędzy (w szczególności tych wydawanych przez państwowe koncerny). Natomiast sukcesy w tej dyscyplinie poza naszym krajem niewielu interesuja i nie zmieni tego nawet wysoka oglądalność kilku meczów w sezonie i żale siatkofanow w kwestii wydatków na sport ( z reguły są to teksty typu, że publiczne pieniądze przeznaczane na piłkę trzeba dać na siatkówkę, bo mamy jakieś tam sukcesy w tej świetlicowej dyscyplinie). A inwestowanie w akademie sportowe przez miasta (i to bez względu na sport) zamiast w pensje jakiś tam drugorzędnych murzynów z USA (kosz), Hiszpanów, starych Słowaków i Czechów (piłka nożna) i polskie gwiazdy z przed 10-20 lat( niższe ligi) czy też wielkie gwiazdy w swoich krajach ale znane bardziej w Polsce i to często tylko w miastach w których akurat grają (głównie siatkówka i trochę piłka ręczna).

Stadionowy bandyta
Stadionowy bandyta
3 miesięcy temu
Reply to  War(L)Saw

Nie ma to jak rzucić tezę i w ogóle jej nie uargumentować. 😀 „Źle wydawane pieniądze!!!11oneone” Dlaczego? Uzasadnij. „Yyy… Bo tak”.

Ja ci podałem konkrety – oglądalność, medialność sportu, pozytywne emocje, jakie się z nim wiążą itd. A wzmianka o innych krajach świadczy o twoich głębokich kompleksach. Amerykanie mają w piździe, że nikt poza nimi nie gra w baseball czy futbol amerykański i jestem pewien, że nikt z nich nie płacze jak ty, że nikogo poza nimi ten sport nie obchodzi. Chodzą na niego, czują emocje, cieszą się, bawią, spędzają miło czas. I super. Chyba o to chodzi w życiu? Wystarczy, że siatkówka jest popularna w Polsce i daje pozytywne emocje ludziom. Psują to tylko tacy jak ty, którzy wpadają na imprezę, kiedy wszyscy dobrze się bawią, i robią wszystko, by to zdeprecjonować. Zalecam psychoterapię, to może się tego oduczysz.

War(L)Saw
War(L)Saw
3 miesięcy temu

Czyli dobrze trafiłem z tym zapatrzonym ślepo w dyscyplinę siatkofanem 🙂 A nie byłem do końca pewny.
1. O przykłady to akurat nie trudno. Pierwszy i najlepszy to przeznaczanie kolosalnych pieniędzy na skrę przez pge, która nie potrafiła wygrać tej śmiesznej slm chociaż raz i to pomimo 3 krotnej organizacji tego turnieju. Drugi to jsw, które dawało niewiele mniej, a głównym tego efektem był kontrakt na poziomie piłkarskiej ekstralasy dla starzejącego się już reprezentanta Włoch polskiego pochodzenia 😀 Tu na szczęście inwestowano też w młodzież, a po pogonieniu ówczesnego prezesa zaczęto bardziej na nich stawiać. Trzecim przykładem może być orlen ale oni akurat kasę w błoto to wrzucali już przy okazji sponsorowania wielu dyscyplin, a ze sponsorowania siatkówki na poziomie ligowym już się powoli wycofują. Takich przykładów mógłbym wymienić więcej ale mi się nie chce. Tylko nie mów, że dzięki temu sponsoringowi firmy te coś zyskały, bo tak naprawdę dwie pierwsze działają tylko w naszym kraju będąc w nich niemal monopolistami, a trzecia poza nim niewiele znaczy.
A swoją drogą to gdzie masz dokładne wyniki oglądalności poszczególnych eventow na polsacie? Bo jakoś nie mogę nigdzie znaleźć.
2. Dziwne upodobania amerykanów mało kogo w Europie obchodzą. A gdyby było inaczej to na mecze Baseball czy też AF na naszym kontynencie przychodziłoby regularnie co najmniej kilkanaście tysięcy ludzi, a nie tylko gdy grają kluby zza oceanu i akurat zjeżdżają się fani z całej Europy. Zresztą te dyscypliny bez popularności w usa i tej całej otoczki im towarzyszącej były by tym samym czym jest właśnie siatkówka 🙂 akademicki-świetlicowa dyscypliną, która mało kogo obchodzi.
3. Ja tylko zwróciłem uwagę, że wydawanie publicznej kasy na profesjonalnych sportowców mija się z celem i, że lepiej przekazywać to na sport młodzieżowy i to bez względu na dyscyplinę. Bo chyba lepiej pompować ją w młodych mieszkańców własnego miasta, którzy dzięki temu będą mieli możliwość rozwoju niż w jakiegoś starego ex-reprezentanta Polski lub obcokrajowca który i tak za chwilę wyjedzie albo skończy karierę (tak jak to robią w normalnych krajach europejskich).
PS. Poziom popularności dyscyplin zresztą pokazuje wspomniany już wcześniej przez autora tego artykułu Radom 🙂

War(L)Saw
War(L)Saw
3 miesięcy temu

weszło logo
Sponsor serwisu

Weszlo.com
Fuksiarz.pl – Zakłady bukmacherskie
Piłka nożna
Ekstraklasa
1 liga
Niższe ligi polskie
Premier League
Serie A
Primera Division
Bundesliga
Liga Mistrzów
Liga Europy
Ligue 1
Inne sporty
Koszykówka
Siatkówka
Tenis
Skoki
Formuła 1
Inne
Weszlo.FM
KTS Weszło
Junior
eWeszło
Kierunek Tokio
Travel
Zaloguj się
Kuba Białek, Mateusz Rokuszewski, Kuba Olkiewicz & Weszłopolscy
Na Żywo
Na zapleczu
24.05.2021
Ile kosztuje sukces w 1. lidze? Z budżetem 7-8 mln zł można walczyć o awans
post
weszlo.com / Na zapleczu

Bruk-Bet Termalica Nieciecza jest już niemal pewny awansu do Ekstraklasy. Już, albo dopiero, bo przed startem rundy wiosennej ciężko było spodziewać się, że „Słonie” zaklepią promocję dopiero na koniec maja. Zresztą nie tyczy się to tylko obecnego sezonu. Bruk-Bet wraca do najwyższej ligi po trzech latach prób, a przecież co roku dysponował czołowym budżetem na zapleczu i był stawiany w roli faworyta rozgrywek. Czy to oznacza, że w 1. lidze pieniądze nie decydują o sukcesie? Cóż, niekoniecznie.

15 milionów złotych. To szacunkowy budżet Bruk-Betu, a musicie wiedzieć, że oszacowanie tego, ile „Słonie” mają w sejfie, to nie jest łatwa sprawa. Państwo Witkowscy nie ujawniają danych dotyczących finansów klubu. Tłumaczą to tym, że nikt im w kieszeń zaglądał nie będzie, bo to przecież ich pieniądze. I rzecz jasna mają do tego prawo. Oczywiście my mamy swoje sposoby na to, żeby tę zagadkę rozwiązać. Ale nawet pytając tu i tam, nie da się w stu procentach „ustrzelić” właściwego wyniku. Powody? Kilka.

REKLAMA

Bruk-Bet może w każdej chwili zwiększyć lub zmniejszyć finansowanie
Klub z Niecieczy dysponuje własnym obiektem jako jedyny na tym poziomie, a to zmienia podejście do przeliczenia utrzymania stadionu
Specyfika tzw. pionu administracyjnego, czyli zatrudnienia w samym klubie
Niemniej w środowisku nie jest tajemnicą to, że Bruk-Bet Termalica ma jeden z najwyższych budżetów w lidze i oferuje jedne z najlepszych warunków kontraktowych. Dlatego sukces „Słoni” możemy bezpośrednio wiązać z finansami. Nawet wiedząc, że z czołowym budżetem ligi powrót do Ekstraklasy zabrał dumie gminy Żabno trzy lata, sprawa jest prosta. Bez kasy nie ma sukcesów.

REKLAMA

Budżety klubów 1. ligi. Awans “biednej” Warty jednorazowym wyskokiem
Spójrzmy na czołówkę 1. ligi w obecnym sezonie. Poza Bruk-Betem są w niej Radomiak, GKS Tychy, Arka Gdynia, ŁKS Łódź i Górnik Łęczna. Chyba tylko Górnik odstaje finansowo od tego towarzystwa, choć i on nie jest najbiedniejszy – przy letnich transferach potrafił przebijać dwukrotnie oferty innych klubów z tego poziomu rozgrywkowego. Niemniej to szósta siła ligi, może być lekko z tyłu. TOP 5 to czołówka także pod względem finansowym. Radomiak dostaje blisko 1,8 miliona złotych z samych stypendiów miejskich. Grając dla „Zielonych” można zarobić 25-30 tys. miesięcznie. Akurat nie w zielonych, ale i w złotówkach to spore pieniądze. GKS Tychy? Według raportu „Deloitte” w 2019 roku tyszanie mieli trzecie najwyższe przychody w lidze – ponad 8 mln zł. Arka Gdynia? Tylko z miejskich pieniędzy otrzymała w tym sezonie ponad 6 milionów zł. ŁKS? Tomasz Salski przed sezonem:

REKLAMA

– Taki budżet między 8, a 9 milionów, to będzie budżet, którym będzie dysponował ŁKS w tym sezonie.

Po czym zimą wyłożono chyba rekordowe w skali ligi pieniądze na Mikkela Rygaarda, więc budżet był zapewne większy. Ale nawet, jeśli był dokładnie taki – to czołówka 1. ligi. Rzecz jasna wśród najlepszych brakuje dwóch innych zespołów, które dysponują dużymi pieniędzmi. Widzew Łódź w raporcie finansowym wykazał, że dysponuje budżetem w wysokości ok. 16 mln zł. Miedź Legnica we wspomnianym raporcie “Deloitte” z 2019 roku, jest najlepsza w lidze – 11,7 mln zł przychodu. Niemniej taka Miedź zaraz może Górnika w szóstce podmienić, a nawet jeśli tego nie zrobi, to będzie wyjątkiem potwierdzającym regułę.

REKLAMA

Na przestrzeni ostatnich lat ciężko bowiem znaleźć wiele przypadków, w których kopciuszek dostawał się do Ekstraklasy. Warta Poznań działa na wyobraźnię, owszem. W Wielkopolsce żartowano, że niektórzy rezerwowi Podbeskidzia zarabiają więcej niż czołowe postaci „Dumy Wildy”. Najlepiej opłacany zawodnik poznańskiej ekipy w ubiegłym sezonie zarabiał 15 tys. zł. Jeszcze w 2019 roku Warta była drugim od końca klubem ligi pod względem przychodów. W sezonie zakończonym awansem klub grał w koszulkach, na których „wystawiał” na sprzedaż miejsce reklamowe. Ich budżet wynosił ok. 4 mln zł.

REKLAMA

Ale to naprawdę jednorazowy wyskok.

1. liga. 7-10 mln zł wystarcza, żeby grać o awans
Przy tym pamiętajmy – Warta Poznań była beneficjentem tego, że w 1. lidze wprowadzono baraże. Gdyby nie one, zespół z Wielkopolski oglądałby plecy Podbeskidzia Bielsko-Biała i Stali Mielec. Klubów zdecydowanie bogatszych. Żeby nie być gołosłownym, dowody.

REKLAMA

Sport.pl: Budżet Stali wynosił teraz około 8 milionów złotych (chodzi o sezon 2019/2020 – przyp.).

Rozmowa z Bogdanem Kłysem na Weszło: My jesteśmy transparentni. Budżet na rok 2019 wynosił 11,5 miliona zł. Poprzedni to ok. 8 milionów, ale to pewne zakłamanie, bo nie było do niego dopisane 3,5 miliona wynagrodzeń ze stypendiów, wypłacanych bezpośrednio przez miasto. Budżet był więc podobny.

Wcześniejsze lata? Do Ekstraklasy awansowały kluby dysponujące podobnymi finansami.

REKLAMA

Raków Częstochowa (18/19) – ok. 10 mln zł
ŁKS Łódź (18/19) – ok. 8 mln zł
Miedź Legnica (17/18) – ok. 10 mln zł
Zagłębie Sosnowiec (17/18) – ok. 7,5 mln zł
Sandecja Nowy Sącz (16/17) – ok. 5,5 mln zł
Arka Gdynia (15/16) – ok. 6 mln zł
Nie udało nam się ustalić danych dotyczących Górnika Zabrze i Wisły Płock, ale ma to niewielkie znaczenie – przez cztery czy pięć lat realia finansowe się zmieniły. Zresztą i tak można zakładać, że obydwa kluby dysponowały ok. 5-6 milionami zł. Wszystko sprowadza się do tego, że w ostatnich trzech sezonach awans do Ekstraklasy wywalczył tylko jeden klub, który miał budżet mniejszy niż 7 mln zł. Sprawa jest więc prosta: jeśli chcesz grać o najwyższe cele w 1. lidze, musisz mieć minimum 7-8 milionów w kieszeni, albo liczyć na dostanie się do baraży i trochę szczęścia w połączeniu z dobrą pracą trenera czy zwyżką formy zespołu.

REKLAMA

Zresztą, wróćmy do rozmowy z Bogdanem Kłysem z poprzedniego roku. – Nie wydaje mi się, żeby z budżetem 4-5 milionów złotych można było grać o czołowe miejsca w pierwszej lidze – mówił wtedy prezes Podbeskidzia. I miał rację.

Oczywiście przykład Widzewa z tego roku czy nawet Bruk-Betu i Miedzi z poprzednich rozgrywek, dobitnie pokazuje jeszcze jeden składnik sukcesu. Mówił o nim Wojciech Cygan w rozmowie ze „Sportowymi Faktami”. – Kilka klubów ma porównywalne budżety na płace. Katowice, Tychy, Bielsko-Biała. Po prostu Raków lepiej wydaje.

REKLAMA

Rok temu zimą Stal Mielec poszła all-in. Zatrzymując Bartosza Nowaka czy ściągając Michała Żyrę sporo wydała, ale to się opłaciło, bo dzięki awansowi i późniejszemu utrzymaniu, klub wyjdzie na finansową prostą.

REKLAMA

Publiczne pieniądze pomagają odnieść sukces
Oczywiście bardzo ważne w tym wszystkim jest wsparcie miasta czy spółek skarbu państwa. Podbeskidzie rok temu mogło liczyć na aż 5 mln zł z ratusza – więcej niż budżet niektórych ligowych rywali. Stal Mielec? Miała stypendia i ponad 800 tys. z miejskiego budżetu, do tego sponsora w postaci spółki skarbu państwa. Jedynie Warta Poznań i jej 230 tys. zł dotacji na akademię wyglądały tu jak niepasujący element. W obecnych rozgrywkach także możemy mówić o wpływie publicznych pieniędzy na sukcesy poszczególnych klubów.

REKLAMA

Radomiak – ok. 1,8 mln zł stypendiów
GKS Tychy – 4,75 mln zł z miasta
Arka Gdynia – 6,3 mln zł z miasta
W czołówce tylko ŁKS i Górnik Łęczna nie korzystają z miejskiego wsparcia w tak dużym stopniu. Łodzianie otrzymali jedynie 430 tys. zł dotacji plus zwrot kosztów wynajmu stadionu. Górnik wsparcie z ratusza ma symboliczne. Natomiast głównym sponsorem łęcznian jest kontrolowana w większości przez Eneę, czyli spółkę skarbu państwa, kopalnia Bogdanka. Eneę, która jest także jednym z głównych sponsorów Radomiaka. Zresztą, kiedy przejrzymy listę partnerów każdego z klubów, to – poza ŁKS-em – trafimy na sporo „miejskich śladów”. Oczywiście wsparcie z miasta nie tyczy się tylko czołówki ligi. Przykłady z niższych miejsc:

REKLAMA

Chrobry Głogów – 3,9 mln zł dotacji
Odra Opole – 1,5 mln zł dotacji (2020 rok)
Sandecja Nowy Sącz – 2,5 mln zł dotacji
Stomil Olsztyn – 2,7 mln zł dotacji
Rzecz jasna: nie osądzamy. Wiadomo, że w idealnym miejscu piłka jest wolna od publicznych pieniędzy i utrzymuje się sama. Tyle że Polska idealnym miejscem nie jest, zwłaszcza piłkarsko. Dlatego powinniśmy podchodzić do tego na innej zasadzie. Zamiast wytykać, że ktoś dostaje miliony z miasta, patrzeć na to, o czym mówił Wojciech Cygan.

REKLAMA

Czyli jak te miliony wydaje.

Bo czy to, że miasto Tychy wspiera m.in. akademie GKS-u, przez którą przewinęli się zawodnicy, którzy teraz zdobywają cenne punkty w walce o awans do Ekstraklasy, jest złe? Niekoniecznie, bo za moment ci ludzie, śladem Jana Biegańskiego, mogą podnosić poziom naszej piłki.

1. liga w Fuksiarz.pl!

Kto awansuje do Ekstraklasy?

REKLAMA

Czy z 1. ligi spadają tylko biedne kluby?
Ok, wiemy już, ile mniej więcej kosztuje w 1. lidze sukces. A jak to wygląda w odwrotną stronę? W tym sezonie spadnie najpewniej GKS Bełchatów, czyli najbiedniejszy zespół ligi. Klub, o którym można było mówić, że zaczynał sezon z ujemnym budżetem. W trakcie rundy bełchatowianie otrzymali 1,5 mln zł wsparcia, ale i to nie poprawiło zbytnio ich sytuacji finansowej. Tylko czy to, że mają zdecydowanie mniej pieniędzy od reszty, jest bezpośrednią przyczyną walki o utrzymanie? Przecież jeszcze kolejkę temu “Brunatni” mogli wyprzedzić Zagłębie Sosnowiec i wpuścić je do strefy spadkowej.

REKLAMA

To samo Zagłębie, które niedawno zostało przez miasto dokapitalizowane kwotą 9,5 mln zł.

Ale kiedy spojrzymy na sprawę szerzej, okaże się, że faktycznie z ligi lecą głównie ci, którzy zbyt wielkich zapasów złota nie mają.

Olimpia Grudziądz (19/20) – wg Deloitte 1,66 mln zł przychodu. Najmniej w lidze
Chojniczanka Chojnice (19/20) – 5,5 mln zł przychodu
Wigry Suwałki (19/20) – 5,5 mln zł przychodu (w dużej mierze dzięki PJS i sukces w Pucharze Polski)
Bytovia Bytów (18/19) – 4,6 mln zł przychodu (ale i spore problemy spowodowane wycofaniem się Druteksu)
GKS Katowice (18/19) – 10,8 mln zł przychodu
Garbarnia Kraków (18/19) – 1,63 mln zł przychodu
REKLAMA

Przy większości przypadków bylibyśmy w stanie stwierdzić: tak, oni finansowo są w ogonie tej ligi. W zasadzie wyróżnia się tylko GKS Katowice, który miał ogromny budżet oraz Chojniczanka, która była po prostu stabilna i poukładana, ale źle dobrała trenera na starcie sezonu. Oni i Zagłębie Sosnowiec stanowią więc ciekawy dowód w sprawie. Widać, że w 1. lidze łatwiej jest coś zawalić, mając sporo pieniędzy niż wplątać się w grę o awans, pieniędzy nie mając.

***
Na powyższe dane można spojrzeć na dwa sposoby. Z jednej strony – to wciąż duże pieniądze. Według “Deloitte” średnie przychody pierwszoligowca w 2019 roku wynosiły 6 mln zł. W 2020 roku te dane – na które i tak trzeba brać poprawkę – pójdą w górę, bo do ligi dołączył Widzew, a i spadkowicze trochę grosza mają. Ale nawet biorąc pod uwagę to, że do Ekstraklasy często wchodzą zespoły, które w klubowej kasie mają “10” z przodu, nie możemy mówić o tym, że są one bogate. Wręcz przeciwnie: gdy wchodzą wyżej, zderzają się ze ścianą. W przypadku każdego z beniaminków z ostatnich lat, mówiliśmy o podwojeniu budżetu z czasów gry 1. lidze. Najbiedniejsze kluby Ekstraklasy mają dwukrotnie wyższe budżety niż czołówka 1. ligi.

REKLAMA

To po prostu przepaść.

Właśnie dlatego tak często w najwyższej lidze obserwujemy zjawisko “zastawiania się” w walce o utrzymanie. A w 1. lidze – “zastawiania się” w walce o awans, czego przykładem jest choćby Stal Mielec z zeszłego sezonu. Niedawno Michał Brański tłumaczył nam, że pierwszoligowiec bez pomocy prywatnego inwestora lub miasta nie jest w stanie wytrzymać finansowo sezonu – czego w Ekstraklasie nie obserwujemy. – Pamiętajcie, że kluby pierwszoligowe muszą patrzeć na każdą złotówkę. I jeśli taka złotówka na horyzoncie się pojawia, trzeba o nią walczyć, bo byłoby to niegospodarnością. Jako przewodniczący rady nadzorczej muszą dbać o to, żebyśmy mieli co włożyć do garnka. Nie tylko w tym sezonie, bo teraz mamy wszystko pokryte z zapasem, ale żebyśmy mieli mocny następny sezon.

REKLAMA

Pytanie: czy da się z tym rozwarstwieniem coś zrobić? Zapewne nie. Bez mocnego kontraktu telewizyjnego 1. liga już zawsze będzie w dużej mierze wyścigiem o to, kto “wychodzi” więcej pieniędzy. Nawet mimo kilku przypadków zespołów, które z takiego wsparcia korzystają jedynie w niewielkim stopniu. Dlatego w kolejnym sezonie jednym z faworytów będzie Podbeskidzie z budżetem w wysokości ok. 10 mln zł.

Krótka jest droga od ekstraklasowego biedaka do pierwszoligowego bogacza ze złotym zegarkiem i cygarem w ustach.

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

REKLAMA

Arka Gdynia
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
GKS Tychy
Radomiak Radom
szymon janczyk
Warta Poznań
ŁKS Łódź

Opublikowane 24.05.2021 13:24 przez

Szymon Janczyk
Fuksiarz
Na zapleczu
1 liga
Weszło
Więcej od autora
2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!
18.05.2021
Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?
16.05.2021
Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec
14.05.2021
Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl
13.05.2021
Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl
07.05.2021
Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!
07.05.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Login
Dołącz do dyskusji
8 KOMENTARZY
Oldest
Stadionowy bandyta
Stadionowy bandyta
6 godzin temu
#574365
“Klub z Niecieczy dysponuje własnym obiektem jako jedyny na tym poziomie, a to zmienia podejście do przeliczenia utrzymania stadionu”.

Doprecyzowałbym – klub z Niecieczy dysponuje własnym obiektem jako jedyny profesjonalny klub w Polsce (nie wiem, jak to wygląda niżej, możliwe że taka Wieczysta też).

“Bo czy to, że miasto Tychy wspiera m.in. akademie GKS-u, przez którą przewinęli się zawodnicy, którzy teraz zdobywają cenne punkty w walce o awans do Ekstraklasy, jest złe? Niekoniecznie, bo za moment ci ludzie, śladem Jana Biegańskiego, mogą podnosić poziom naszej piłki”.

Żadne miasto nie jest od tego, by podnosić poziom polskiej piłki. Miasto jest od tego, by dbać o jego mieszkańców, czyli wspierać sport amatorski. Na przykład budować orliki, skate parki, pływalnie albo boiska do koszykówki, aby mieszkańcy mieli gdzie się ruszać.

A co do kwot, jakie padają w artykule, mała podpowiedź dla rajców z wymienionych miast. Budżet na poziomie 10 milionów pozwala na stworzenie zespołu siatkarskiego na podium PlusLigi. Czyli ligi, która ma wyższą oglądalność na Polsacie niż 1 Liga, a pewnie niektóre spotkania mają lepszą niż Ekstraklasa w C+. Sport popularny w Polsce, kojarzący się pozytywnie, brak bandytów na trybunach, wygodne warunki oglądania meczów, frekwencja podobna (Widzewa nie liczę). Nie dziękujcie.

0
Odpowiedz
War(L)Saw
War(L)Saw
2 godzin temu
#574513
Reply to Stadionowy bandyta
Akurat siatkowka w Polsce to najlepszy przykład źle wydawanych publicznych pieniędzy (w szczególności tych wydawanych przez państwowe koncerny). Natomiast sukcesy w tej dyscyplinie poza naszym krajem niewielu interesuja i nie zmieni tego nawet wysoka oglądalność kilku meczów w sezonie i żale siatkofanow w kwestii wydatków na sport ( z reguły są to teksty typu, że publiczne pieniądze przeznaczane na piłkę trzeba dać na siatkówkę, bo mamy jakieś tam sukcesy w tej świetlicowej dyscyplinie). A inwestowanie w akademie sportowe przez miasta (i to bez względu na sport) zamiast w pensje jakiś tam drugorzędnych murzynów z USA (kosz), Hiszpanów, starych Słowaków i Czechów (piłka nożna) i polskie gwiazdy z przed 10-20 lat( niższe ligi) czy też wielkie gwiazdy w swoich krajach ale znane bardziej w Polsce i to często tylko w miastach w których akurat grają (głównie siatkówka i trochę piłka ręczna) mają przynajmniej jakiś sens i dają szanse na podniesienie poziomu sportu w Polsce w przyszłości.

Tom
Tom
3 miesięcy temu

„Klub z Niecieczy dysponuje własnym obiektem jako jedyny na tym poziomie, a to zmienia podejście do przeliczenia utrzymania stadionu”

Chrobry Głogów też jest właścicielem swojego stadionu i pływalni i hali sportowej i kompleksu treningowego i skateparku nawet

Dmitry Zlobogulajev
Dmitry Zlobogulajev
3 miesięcy temu

Patrząc na to, że z Podbeskidziem pożegna się chyba cały zespół to różnie może z tym awansem być. Obstawiam raczej podobne wyniki jak Korony w tym sezonie.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
3 miesięcy temu

Patrząc na obecny poziom 1.ligi to nie zdziwił bym się jakby z tymi wynalazkami walczyli za rok o ponowny awans.

Iron
Iron
3 miesięcy temu

Ci wy ciągle z tą Wieczystą??? Tereny są miejskie. Dostali bez mrugnięcia okiem 2 mln z miasta na stadion w okręgówce.
Dla porównania miasto wysmarkalo po bólach 1,9 mln na „dostosowanie” stadionu Hutnika do wymogów 2 ligii co trwało prawie pół roku. Stadionu za który Hutnik płaci co miesiąc wcale niemałe pieniądze.
Zresztą gdzie Termalica i Witkowscy a gdzie Wieczysta i Kwiecień. To finansowa przepaść. Kwiecień to maks 5-6 mln rocznego budżetu. W okręgówce to może robić wrażenie ale już od 2 ligi wzywż dupy nie urywa.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
3 miesięcy temu
Reply to  Iron

Wieczysta to po prostu od jakiegoś roku-dwoch, chodliwy i klikamy temat to o niej gadają. Na trybunach trochę dziadków pamiętających 4 ligę i banda korporacji kibiców sukcesu, która odwróci się na pięcie zaraz jak łańcuszek awansów i wygranych od piątki wzwyż, się skończy.
A co do miasta Krk to święte słowa. Nawet Angole wymienili murawę w 2012, a miasto ma wypięte, co wygląda śmiesznie jak inwestuje w takie pipidowki jak Wieczysta.

Miki
Miki
3 miesięcy temu

Jakie „swoje sposoby”? Jakie „zaglądanie do kieszeni”? Każde przedsiębiorstwo jest zobowiązane do publikacji co dany okres audytu finansowego. Wiec nie sprzedawajcie tego jako prawdy objawionej

lol
lol
3 miesięcy temu

Spoko artykuł.

kogoobchodziwies
kogoobchodziwies
3 miesięcy temu

dumie gminy Żabno?! Serio?! To raz a dwa jak można usprawiedliwiać dotację? Miasto nie jest od dotacji. Radomiak to już w ogóle ewenement. Miasto płaci a właściciel opowiada brednie w canal +

Patryk MIKITAryan
Patryk MIKITAryan
3 miesięcy temu

nie zesraj sie arkowcu

Bula
Bula
3 miesięcy temu

Dotacje i publiczny pieniądz to patologia trawiąca polski futbol, dzięki nim jesteśmy gdzie jesteśmy. Ludzie z pomysłem i wizja którzy próbują pozyskać pieniądze z rynku stoją na straconej pozycji gdy miasta lekką ręką dorzucają do konkurentów miliony. Idę o zakład, że zabraniamy dotacji i finansowania np. Spółkami skarbu państwa czy miejskimi i futbol pójdzie do przodu bo w końcu ludzie racjonalnie zarządzający klubami będą mogli konkurować na równych warunkach.

Suche Info
20.09.2021

Maciej Korzym zadebiutuje w formule K1

Piłkarz, który po karierze zajmuje się sportami walki, to coraz cześciej powtarzający się motyw, ale wciąż na tyle rzadka historia, że warto odnotować, iż doczekaliśmy się kolejnego fightera, którego do tej pory kojarzyliśmy z piłkarskich boisk. W październiku swoją pierwszą walkę stoczy Maciej Korzym.  8 dnia tego miesiąca zawalczy na South Battle: Fight Night w Kątach. Nie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

James opuści Everton?

Okienko transferowe w większości krajów jest już zamknięte, ale akurat nie w Katarze. Tamtejsze kluby mogą bawić się na rynku do końca września. Wciągną w tę zabawę James Rodrigueza? Sky Sports informuje, że Kolumbijczyk może odejść z Evertonu jeszcze w tym miesiącu. Piłkarz ma problemy ze zdrowiem w związku z koronawirusem i jeszcze nie wystąpił […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Katar 2022 tylko dla zaszczepionych?

David Ornstein z The Athletic informuje, że Katarczycy będą chcieli wymagać szczepienia przeciw koronawirusowi od wszystkich uczestników mundialu w 2022 roku. Pamiętamy, jak było na Euro. Kto z piłkarzy chciał, ten się zaszczepił, kto nie, ten nie – nie było żadnego przymusu. Katarczycy chcą to zmienić i wywrzeć presję na FIFA, by ta wprowadziła odpowiednie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Kownackiego czeka operacja

Smutne wieści z Niemiec. Dawid Kownacki zerwał więzadło w kolanie. To już oficjalna informacja, potwierdzona przez klub. Kownacki doznał poważnego urazu, czeka go operacja, a potem przerwa. Jak długa, dokładnie nie wiemy, natomiast kilka miesięcy niestety można spokojnie liczyć. Nie ma szczęścia Kownacki, całkiem niedawno się leczył, również kilka miesięcy, a teraz podobna historia. Ech, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Powołania Sousy. Kilka powrotów, pożegnanie Fabiańskiego, nie ma S. Szymańskiego

Paulo Sousa ogłosił powołania do szerokiej kadry na eliminacyjne mecze z San Marino i Albanią. W porównaniu do poprzedniego zgrupowania, nowymi twarzami są Robert Gumny,  Arkadiusz Reca i Przemysław Płacheta oraz oczywiście Łukasz Fabiański, który z San Marino rozegra pożegnalne spotkanie w narodowych barwach. Wraca też Mateusz Klich, który poprzednim razem wypadł z powodu pozytywnego […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Borek: – Reprezentacja Polski to nie jest Caritas

Mateusz Borek na antenie Kanału Sportowego odniósł się do niektórych powołań Paulo Sousy. Części z nich poświęca słowa krytyki. O powołaniu Recy i Płachety: – Płacheta mało zrobił, żeby znaleźć się w reprezentacji, nie grając w klubie. Ja nie lubię takich sytuacji, bo to rodzi domysły. Zawsze mówiłem, że reprezentacja Polski to nie jest Caritas. […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Frankowski w jedenastce kolejki Ligue 1

Naprawdę nieźle sobie radzi Przemysław Frankowski w Ligue 1. Teraz został wyróżniony, bo L’Equipe wybrało go do jedenastki kolejki francuskiej ekstraklasy. Frankowski strzelił zwycięską bramkę z Lille – starcie to o tyle ważne dla Lens, że derbowe. Polak nie spanikował w polu karnym, przymierzył po długim i Lens wygrało 1:0. Był to pierwszy gol Frankowskiego […]
20.09.2021