post
Avatar

Opublikowane 31.05.2021 11:40 przez

Szymon Janczyk

Stomil Olsztyn znajduje się obecnie w najlepszym momencie w swojej najnowszej historii. Możecie być zdziwieni, ale taki jest fakt. “Duma Warmii” jest przecież wolna od długów, nie drży o utrzymanie w lidze do ostatniej kolejki, a w dodatku jest w czołówce tabeli Pro Junior System. Rzecz jasna są to sukcesy, na które część klubów nie zwróciłaby nawet uwagi, ale dla olsztynian to długo wyczekiwane wyjście na prostą. Tyle że każdy fan Formuły 1 wie, że po prostej zawsze jest jakiś zakręt i Stomil zaraz w niego wejdzie. Co stanie się z klubem w obliczu rezygnacji większościowego właściciela, Michała Brańskiego i co udało się zbudować w Olsztynie w czasie jego kadencji? Sprawdziliśmy.

Od razu zaznaczymy: to nie jest sprawa czarno-biała. Jeśli oczekujecie od nas wskazania palcem winnego i wydania wyroku, to trafiliście pod zły adres. Bo czy można winić tylko Michała Brańskiego, bez którego Stomil już by nie istniał, że po wyprowadzeniu klubu na prostą, chce zrezygnować? Nie. A czy można winić tylko miasto, które wyłożyło grube miliony, żeby Brańskiemu pomóc, za to, że więcej pieniędzy wykładać nie chce? Też nie. Każda ze stron ma swoje grzechy i swoje zasługi.

Dotyczą one klubu, który jest 35. zespołem w historycznej tabeli 1. ligi. Klubu, który spędził blisko ćwierć wieku w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce.

I przede wszystkim ostatniego strażnika futbolu na wysokim (jak na polskie realia) poziomie na Warmii i Mazurach.

Kto utrzymywał Stomil Olsztyn?

W momencie zakończenia obecnego sezonu 1. ligi Michał Brański będzie właścicielem Stomilu Olsztyn przez ok. 700 dni. Dorzuci do tego jeszcze 200, bo według umowy z 2019 roku nie może całkowicie wycofać się z klubu do końca 2021 roku (posiada 85 proc. akcji – przyp.). Widzieliśmy już w piłce dłuższe projekty, jednak i tak jest to sporo czasu, w którego trakcie Stomil mocno się zmienił. Przypomnijmy, że kiedy do Olsztyna przyjeżdżał nowy właściciel, klub miał ponad 4 mln długów. Brański początkowo pożyczył “Dumie Warmii” 600 tys. zł, a potem nabył akcje za nieco ponad 100 tys. zł. To wtedy zawarto umowę, która i uratowała klub i stała się kością niezgody pomiędzy stronami. Finansowa strona dealu zakładała:

 • Przekazanie klubowy 4 mln zł przez Michała Brańskiego (wg “Wirtualnych Mediów” wliczając w to 600 tys. zł pożyczki)
 • Spłatę przeszło 4,8 mln zł zadłużenia przez miasto Olsztyn
 • Dalsze finansowanie klubu z miejskich pieniędzy aż do 2021 roku

No właśnie – aż do 2021 roku i tak się składa, że akurat ten rok mamy. Dotarliśmy więc do momentu, w którym trzeba odpowiedzieć na pytanie: co dalej? Tu zdania są podzielone. Michał Brański uważa, że w 2019 roku miasto deklarowało chęć dalszego wspierania klubu. Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, twierdzi, że nie po to szukał większościowego inwestora, żeby dalej łożyć na klub. Po ok. dwóch latach szacunkowy nakład finansowy na klub przedstawia się tak.

Finansowanie Stomilu Olsztyn w latach 2019-2021
Michał Brański 4 mln zł
miasto Olsztyn 11 mln zł

– Jak państwo wiecie, musieliśmy ponieść koszty związane z murawą, odprowadzeniem drenażu, wybudowaniem zbiornika retencyjnego. Ponieśliśmy wydatki w zakresie oświetlenia. To ok. 10 mln zł. Czyli łącznie ponad 20 mln zł – mówił podczas ostatniej sesji rady miejskiej Grzymowicz (cytat za olsztyn.com.pl). Tych środków jednak nie wliczamy, liczymy za to 400 tys. zł przekazane na promocję miasta w roku przejęcia Stomilu przez Michała Brańskiego.

Odejmując ok. 5 mln na spłatę zadłużenia, wychodzi na to, że w obecnym i poprzednim sezonu klub dysponował łącznie ok. 10 mln zł, licząc jedynie pieniądze miasta i prywatnego właściciela. Większość z nich pochodziła z ratusza. Nieoficjalnie mówi się, że w obecnym sezonie budżet wynosił ok. 5 mln zł. Dużo, mało? Zależy od celu. Stomil miał grać o baraże, a ostatnio wyliczyliśmy, że do walki o awans potrzeba ok. 7-8 mln zł na sezon. Czyli trochę za mało.

 W zależności od tego, na co nam pozwolą finanse, będziemy stawiać cele. Idealnie byłoby co roku walczyć o baraże. Mam nadzieję, że budżet na przyszły rok na to pozwoli – mówił nam niedawno Michał Brański. Jego plan na dalsze funkcjonowanie Stomilu, który został zaproponowany miastu Olsztyn, wyglądał tak:

 • 4 mln zł własnych środków na 3 najbliższe lata
 • 6 mln zł z miasta (3 lata po 2 mln zł rocznie)

Czyli mówimy o mniej więcej takich samych pieniądzach, jakie pozwoliły “Dumie Warmii” wygrzebać się z dołka. A nawet wypracować lekką nadwyżkę, bo zarówno Brański, jak i Grzegorz Lech (prezes klubu – przyp.) przyznawali, że budżet Stomilu na następne miesiące jest zabezpieczony. Oczywiście to tylko podstawa, bo na stan klubowej kasy wpływ mają też inne sprawy. Wystarczy zerknąć w raport “Deloitte” za rok 2019, według którego klub miał ok. 3,6 mln zł przychodów.

 • 1,05 mln zł – transmisje i PJS
 • 0,43 mln zł – dzień meczowy
 • ~1,6 mln zł – pieniądze od sponsorów

Można więc zakładać, że z roku na rok w Stomilu byłoby tylko lepiej. Ale teraz taki scenariusz można odłożyć na bok, bo na dziś Michał Brański na olsztyński klub łożył już nie będzie, a miasto zamiast dwóch milionów rocznie jest skłonne przeznaczyć na klub 400-500 tys. zł w ramach promocji. To problem, który wybuchnął “Dumie Warmii” w twarz teraz, ale kumulował się od dawna.

“Olsztyn miastem bez futbolu”

Już po oświadczeniu Michała Brańskiego można było wnioskować, że między nim i miastem nie ma zbyt dobrych relacji. Jasne, obie strony mają inne zdanie co do tego, na co się dogadały. Faktem jest jednak to, że Stomil przedstawił pismo, które wysłał władzom Olsztyna i nie otrzymał na nie odpowiedzi. Z naszych informacji wynika, że właściciel klubu nie był traktowany zbyt poważnie przy próbie rozmów czy negocjacji. Miasto nie chciało skorzystać z szansy, jaką było wejście do Stomilu osoby znanej w środowisku biznesowym. Czasu ani chętnych na spotkania nie było, tak jak i nie było perspektyw na remont przestarzałego – żeby nie powiedzieć zabytkowego – obiektu, na którym gra pierwszoligowiec. Nie ma co się oszukiwać: infrastruktura sportowa to ogromny problem Olsztyna. Porządna baza treningowa? Brak. Porządny stadion? Brak. W środowisku obiekt Stomilu nazywany jest “skansenem”. W transmisjach widok starych trybun i legendarnego już hotelu po prostu odstrasza.

Ciężko budować profesjonalny klub w takich warunkach. Michał Brański miał przecież plan zbycia części akcji oraz ściągnięcia sponsorów, ale jak słusznie zauważył ostatnio Michał Żukowski, prokurent Stomilu: “trzeba zrozumieć jeden aspekt – inwestorzy w piłkę patrzą na zaangażowanie i rolę samorządu – czy jest stadion/baza/dofinansowanie/dotacje”.

Olsztyn zdecydowanie nie kojarzy się ze wsparciem futbolu. Owszem miasto przeznaczyło na klub sporo, ale przy jednoczesnym braku inwestycji w infrastrukturę wygląda to jak pudrowanie rzeczywistości. Dekadę temu na Warmii wymyślono hasło: “Olsztyn miastem bez futbolu”, które w humorystycznej formie miało odnosić się braku piłkarskiej promocji przy okazji EURO 2012. Problem w tym, że z czasem przylgnęło ono do miasta, bo zdaniem kibiców Stomilu to hasło oddaje poziom zaangażowania ratusza w życie klubu. Można mówić: i bardzo dobrze, dość się światek piłkarski publicznych pieniędzy nażarł. Fakty są jednak nieubłagane – w Polsce piłkę nożną bez takiego wsparcia stworzyć jest trudno. Wiele klubów na zapleczu Ekstraklasy korzysta z kasy z ratusza.

 • Zagłębie Sosnowiec – 9,5 mln zł dokapitalizowania (na wszystkie sekcje)
 • Arka Gdynia – ponad 6 mln zł z miasta
 • GKS Tychy – blisko 5 mln zł
 • Chrobry Głogów – ponad 3 mln zł
 • Sandecja Nowy Sącz – ok. 2,5 mln zł
 • GKS Jastrzębie – ponad 2 mln zł
 • Radomiak Radom – ok. 1,8 mln zł stypendiów
 • Odra Opole – ok. 1,5 mln zł
 • Puszcza Niepołomice – ok. 1 mln zł
 • ŁKS Łódź – ok. 400 tys. zł + wynajem stadionu
 • Widzew Łódź – ok. 400 tys. zł + wynajem stadionu
 • GKS Bełchatów – 300 tys. zł

Dodatkowe pieniądze za awans do 1. ligi otrzymała Resovia, w przypadku Korony kwoty nie padają, ale wiadomo, że przez lata Kielce łożyły na klub. Nie jest więc tak, że Michał Brański pomyślał: ale się wycwanie, klub jest mój, a miasto niech płaci. Przecież część klubów wymienionych wyżej ma prywatnych właścicieli. Wsparcie samorządowe w ten czy inny sposób otrzymuje praktycznie każdy. Nawet Miedź przedstawia Legnicę jako sponsora strategicznego. Górnik Łęczna jest z kolei wspierany przez kopalnię Bogdanka, będącą w rękach państwowej spółki. Futbol bez publicznych pieniędzy w 1. lidze praktycznie nie istnieje.

Nie jest też tak, że właściciel Stomilu żądał od Olsztyna pieniędzy z kosmosu. Niewiele jest drużyn, które dostają od miasta mniej niż 2 mln zł. Propozycja ratusza, czyli ok. pół miliona, to z kolei jedna z mniejszych kwot w lidze. Rzecz jasna jest to miecz obosieczny. Jedna strona wyciągnie, że nawet Katowice w 2. lidze płacą klubowi miliony, a tu chodzi o skromne “dwie bańki”. Druga pokaże: zaraz, ale taka Łódź płaci tyle, ile chcemy dać my, więc nie ma co marudzić.

W tej sprawie trzeba jednak stanąć po stronie klubu. Po pierwsze wartość ekspozycji “Olsztyna” wg “Deloitte” to aż 8 mln zł, a “Warmii i Mazur” kolejne 0,5 mln zł. Nie oznacza to, że miasto miałoby tyle zapłacić, jednak skoro “Jastrzębie-Zdrój” wycenione przez tę firmę na 9 mln zł otrzymuje przeszło 2 mln ze środków samorządowych, to oczekiwania Brańskiego były realne. Po drugie infrastruktura w sporcie to konieczność. Bez tego nie ma ani akademii, ani Ekstraklasy. A właśnie te dwa źródła mogły sprawić, że miasto w dłuższej perspektywie przestanie łożyć pieniądze na klub.

Jest jednak i druga strona medalu, która pozwala nam miasto zrozumieć.

Stomil Michała Brańskiego – sporo pomyłek i nietrafionych rozwiązań

Nowy właściciel uratował Stomil, to fakt. Zapowiedział on jednak szybkie podniesienie klubu w kwestii sportowej. Tymczasem Stomil jak był na 14. miejscu przed nastaniem rządów Michała Brańskiego, tak jest na nim nadal. Owszem, utrzymanie w tym roku przyszło łatwiej, ale też dlatego, że spadał jeden zespół. W oświadczeniach i pismach wydawanych przez klub wyczytamy, że wszystko idzie do przodu w świetnym tempie, a “Duma Warmii” to dziś stabilna marka o świetnym wizerunku. Tylko czy rzeczywiście jest aż tak dobrze? Przypomnijmy, że ostatnie dwa lata to:

W Olsztynie od dłuższego czasu pojawiały się głosy kwestionujące rozwój klubu i zaangażowanie jego właściciela. Nie chcemy jednak tego osądzać, bo wiadomo, że apetyt kibiców zawsze jest duży i zawsze rośnie. Faktem jest jednak to, że o wielu sprawach mówiono jak o melodii przyszłości – np. o usprawieniu akademii czy budowie sieci skautingowej, albo o tym, że już za moment klub dokona udanych transferów i powalczy o wyższe cele. Umówmy się: można było w tym temacie zrobić trochę więcej, choć też rozumiemy, że np. kwestie dotyczące akademii są bezpośrednio związane z brakiem infrastruktury w mieście. Emisja akcji miała dać środki na budowę zaplecza treningowego, ale nie że nie wypaliła, to i budowy nie było.

Stomil za czasów Michała Brańskiego
Średnia punktów w lidze/mecz 1,20
Średnia bramek strzelonych/mecz 0,91
Procent bramek zdobytych po SFG 42%
Średnia bramek straconych/mecz 1,29
Procent bramek straconych po SFG 35%
Procent wygranych meczów 33%

Stomilowi za czasów Brańskiego nie wyszło wiele – to fakt, nie teza. Właściciel klubu pudłował, bo ufał złym ludziom, a sam przyznawał, że nie miał zbytnio możliwości, żeby doglądać pierwszoligowca, więc ci prowadzili klub w nie tę stronę co trzeba. Stomil ani nie szedł w górę w tabeli, ani też nie grał piłki, która zachęcałaby do śledzenia tego projektu. Nietrafione transfery (nie tylko zagraniczne, bo Cetnarski czy Kuświk to głośne “polskie” niewypały), nietrafieni trenerzy, do tego ostatnia, głośna sytuacja związana z niesubordynacją w walce o Pro Junior System. Miasto Olsztyn dostało masę argumentów za tym, żeby jakoś wybronić się ze swojej niechęci. Przecież kiedy pokażą wyborcom tabelę ligi czy kilka tekstów na temat stomilowych afer, ci w pełni zrozumieją decyzję o odcięciu się od klubu.

Dodajmy jednak, że mimo kilku afer i problemów, Michałowi Brańskiemu i jego ludziom faktycznie udało się poprawić wizerunek klubu i nawiązać nowe współprace. Prostą metodą wyszukiwarki “Google” sprawdziliśmy, ilu nowych sponsorów przybyło Stomilowi przez ostatnie dwa lata. Od 15 lipca 2019 roku ogłoszono przynajmniej 15 umów sponsorskich, a logotypy 14 sponsorów nadal znajdziemy na stronie olsztynian (brakuje firmy BMW). Nie ma wśród nich co prawda sponsorów głównych, ale trzeba przyznać – to dobry wynik. Zwłaszcza dodając do tego współpracę z Wisłą Płock, dzięki której na Warmię trafili zdolni młodzieżowcy.

Bunt na pokładzie – Stomil stracił 0,5 mln zł w Pro Junior System?

Skoro już padł temat Pro Junior System – czy niesubordynacja trenera Piotra Klepczarka przechyliła czarę goryczy? Michał Brański w “Weszłopolskich” zarzekał się, że nie, choć przyznał, że pewną walkę sił przegrał. Pytanie jednak: czy faktycznie przegranym był tu właściciel klubu? Jasne, PR-owo wyszło słabo. Szef swoje, szkoleniowiec swoje. Natomiast koniec końców bunt na pokładzie skończył się tak:

 • poddanie się bez walki z Radomiakiem – ok. 270 punktów do PJS
 • w łeb od Chrobrego (niewykorzystany rzut karny + strzał w obramowanie) – ok. 180 punktów do PJS
 • w plecy z Jastrzębiem – ok. 270 punktów do PJS

Potem przekaz trenera się zmienił i zmieniły się też wyniki. Mecze z Puszczą Niepołomice i Górnikiem Łęczna to cztery punkty zainkasowane w dużej mierze dzięki młodzieży. W pierwszym spotkaniu Stomil dopisał sobie ok. 500 punktów do PJS, w drugim ok. 460. Wyciągając średnią punktów, olsztynianie w trzech wyżej wymienionych meczach stracili ok. 241 “oczek” na każde 90 minut. Czyli gdyby od początku trzymali się planu nakreślonego przez Michała Brańskiego, mogliby mieć dziś o ok. 720 punktów więcej na koncie. Strata do czwartej w PJS Korony Kielce wynosi z kolei 567 punktów. Były więc spore szanse na to, że Stomil zainkasowałby o 200 tys. zł więcej. Do Resovii (500 tys. zł więcej) “Duma Warmii” traciłaby natomiast nie 1195, a 475 punktów.

Dlatego można zadać pytanie: co właściwie wygrał trener Klepczarek?

Jeśli ktoś twierdzi, że pokazał, że to on decyduje o składzie i “ma jaja” to chyba nie do końca rozumie położenie, w jakim szkoleniowiec Stomilu się znalazł. Nie mając licencji UEFA PRO i tak wiedział, że jeśli zostanie w klubie, to tylko w roli asystenta. Mógł pomóc szefowi, który potrzebował zastrzyku gotówki i wykazać się zrozumieniem sytuacji. Tymczasem dziś efekt jest taki, że:

 • zaszkodził klubowi, który na jego “niezależności” stracił być może i pół miliona złotych
 • wystawił sobie laurkę: nie poważam przełożonych
 • skompromitował się piłkarsko, bo okazało się, że jego “najlepszy możliwy skład” dostaje bęcki, a młodzież wchodzi i wygrywa mecze

Piękny hattrick. Bramek samobójczych. Fakty są takie, że Stomil Olsztyn w tym sezonie nie walczył już o nic. Nie musiał wystawiać 11 młodzieżowców, wystarczyło dwóch wychowanków, którzy punktują razy dwa, od 1 do 90 minuty. Zresztą nie tylko te mecze pokazały, że juniorzy “Dumy Warmii” ogarniają temat. Ich statystyki wyglądają tak.

W tym sezonie Stomil obejmował prowadzenie w meczu 17 razy. Siedem z tych przypadków to właśnie zasługa młodzieżowców. Ich bramki, asysty i asysty drugiego stopnia w bezpośredni sposób przełożyły się na 14 z 33 punktów zdobytych przez olsztynian. To wynik więcej niz przyzwoity. Owszem, spora część młodych graczy to piłkarze wypożyczeni z innych klubów, ale chyba po to nawiązano współpracę z Wisłą Płock, żeby korzystały na tym obie strony, a tak właśnie się dzieje.

Pół miliona złotych. Tyle, ile Stomilowi chce dziś dać miasto. I – być może – jakaś 1/6 budżetu na nowy sezon.

Co dalej ze Stomilem Olsztyn?

A co czeka w nim klub z Olsztyna? Jego kibiców można chyba uspokoić. Nieoficjalnie słyszymy, że PZPN potwierdza iż sytuacja finansowa Stomilu w porównaniu do poprzednich lat to jak porównanie japońskiej szybkiej kolei do przepełnionych pociągów w Indiach. Kolosalna różnica na plus dla pierwszoligowca. Ciężko dziś jednoznacznie oszacować budżet “Dumy Warmii”, jednak nawet biorąc to, co wiemy w tym momencie, nie wygląda on tragicznie.

 • 0,5 mln z miasta
 • 1,6 mln od sponsorów (bazujemy na raporcie “Deloitte” za rok 2019)
 • 0,6 mln z PJS

2,7 mln zł. Nie zbudujesz za to kadry na walkę o Ekstraklasę, ale biorąc pod uwagę różne zmienne – wracają kibice, a dochód meczowy w 2019 roku to 0,4 mln; możliwa sprzedaż Kokiego Hinokio za ok. 0,3-0,5 mln; pieniądze z praw telewizyjnych i kontraktów gwarantowanych – będzie można skleić z tego budżet, który przy utrzymaniu obecnych, niewielkich kosztów powinien pozwolić na skuteczną walkę o utrzymanie. Oczywiście koszty mogą jeszcze spaść, bo w końcu Grzegorz Lech przyznał, że piłkarze dostali wolną rękę w poszukiwaniu klubów, a i pracownicy otrzymają wypowiedzenia, ale tak jak wspomnieliśmy: fajnie byłoby się utrzymać. A przy dobrym wykorzystaniu budżetu w wysokości 3,5-4 mln zł szanse na to faktycznie istnieją, i to bez bolesnych czystek kadrowych.

Jedno jest pewne: przed Stomilem rok przejściowy. Bez ryzyka upadku klubu, jeśli nie dojdzie do katastrofy. Bez szans na grę o awans, jeśli nie dojdzie do nagłej, pozytywnej rewolucji. Ale rok to przecież dużo czasu, żeby znaleźć wyjście z obecnej sytuacji. Być może dogadać się z miastem lub obecnym właścicielem? Albo zapewnić sobie przeczekanie do wyborów w 2023 roku, które zdaniem komentatorów w sieci mogą zmienić układ sił na scenie politycznej Olsztyna i sprawić, że przychylniej spojrzy się na sport i “Dumę Warmii”?

W każdym razie plotki o śmierci Stomilu są na dziś przesadzone. Na dziś trzeba przyznać, że za olsztynianami dwa całkiem owocne lata. Może nie w pełni udane, ale też nie całkowicie przespane. Szkoda, że nie dowiemy się, jak sportowo poradzi sobie klub z północy kraju po tym, jak organizacyjnie stanął na nogi. Rozumiemy jednak właściciela, który brutalnie zderzył się z rzeczywistością piłki w Polsce: to sporo osób, które grają przyjaciół po to, żeby skorzystać na czyjejś naiwności, to układy i afery, które hamują rozwój klubu, to nieustanne przepychanki o pieniądze i sezony, w których wszystko idzie nie po twojej myśli. Rozumiemy też miasto, które rzeczywistość polskiej piłki zna od dawna i nie ma ochoty być jej częścią, bo widzi, jak miliony publicznych pieniędzy są przepalane bez większych efektów.

Stomil Olsztyn nie jest zapewne ostatnim klubem, który znalazł się w takiej sytuacji. Nie jest też pierwszym. My wciąż mamy jednak nadzieję, że mimo turbulencji nie zniknie na stałe z piłkarskiej mapy kraju.

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 31.05.2021 11:40 przez

Szymon Janczyk

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Na zapleczu
13.06.2021

Jak Radomiak, Bruk-Bet i GKS Tychy w Ekstraklasie grały

Siedem sezonów. To doświadczenie w Ekstraklasie kandydatów do awansu z 1. ligi. Wszystkich trzech, łącznie, więc mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej. To duża zmiana po latach, w których do najwyższej ligi wracały zespoły, które mogły się pochwalić mistrzowskimi trofeami w gablocie, albo miejscem w TOP 25 historycznego rankingu tych rozgrywek. Powiew świeżości? Jak najbardziej. Ale […]
13.06.2021
Na zapleczu
08.06.2021

Pierwszoligowi weterani. Kto w XXI grał i strzelał najwięcej w 1. lidze?

O Ekstraklasowych weteranach wiemy wszystko. W każdej chwili możemy odpalić sobie tabelki z liczbą meczów. Nawet z podziałem na kluby. Podobnie jest zresztą z najlepszymi strzelcami, czyli ekstraklasowym “Klubem 100”. Wszystko da się sprawdzić w książkach, w sieci czy w skarbach kibica. Ale w przypadku 1. ligi wygląda to już trochę gorzej. Nie wiemy kto […]
08.06.2021
Na zapleczu
31.05.2021

Najlepsze przed czy za nimi? Co czeka Stomil Olsztyn?

Stomil Olsztyn znajduje się obecnie w najlepszym momencie w swojej najnowszej historii. Możecie być zdziwieni, ale taki jest fakt. “Duma Warmii” jest przecież wolna od długów, nie drży o utrzymanie w lidze do ostatniej kolejki, a w dodatku jest w czołówce tabeli Pro Junior System. Rzecz jasna są to sukcesy, na które część klubów nie […]
31.05.2021
Na zapleczu
24.05.2021

Ile kosztuje sukces w 1. lidze? Z budżetem 7-8 mln zł można walczyć o awans

Bruk-Bet Termalica Nieciecza jest już niemal pewny awansu do Ekstraklasy. Już, albo dopiero, bo przed startem rundy wiosennej ciężko było spodziewać się, że „Słonie” zaklepią promocję dopiero na koniec maja. Zresztą nie tyczy się to tylko obecnego sezonu. Bruk-Bet wraca do najwyższej ligi po trzech latach prób, a przecież co roku dysponował czołowym budżetem na […]
24.05.2021
Na zapleczu
18.05.2021

Jakub i Kacper – bracia na piątkę. GKS Tychy łączy PJS z grą o awans

– Jak to się w szatni śmiejemy, to są nasi „bracia Weekend” – mówił o braciach Piątek Daniel Tanżyna, były piłkarz GKS-u Tychy. Dwa sezony później duet młodych piłkarzy, którzy od 2017 roku dzielą ze sobą szatnię tyskiego klubu, jest na fali jak Abel Tesfaye po premierze drugiej płyty. Wszystko za sprawą znakomitej formy strzeleckiej, […]
18.05.2021
Na zapleczu
10.05.2021

“Grałem w 2. lidze i pomagałem niepełnosprawnym dzieciom. Taka praca buduje człowieka”

Radosław Adamski to przykład piłkarza, dla którego sport nie jest jedynym sposobem na życie. Zawodnik Resovii jeszcze rok temu łączył grę w drugiej lidze z pracą w szkole. Adamski pomagał w nauce dzieciom z niepełnosprawnościami i autyzmem, był nauczycielem wspomagającym. W wywiadzie z nami opowiada o tym, dlaczego zdecydował się na taki zawód i co […]
10.05.2021
1 liga
20.06.2021

ŁKS bił głową w mur, więc w Ekstraklasie zagra Górnik Łęczna

Skra Częstochowa? Szóste miejsce w sezonie zasadniczym. Górnik Łęczna? Szóste miejsce w sezonie zasadniczym. Co jeszcze łączy te zespoły? Wywalczenie promocji do wyższej ligi w barażach. Nie ma co, tegoroczne play-offy w niższych ligach zafundowały nam niespodzianki. Dzisiaj w Łodzi Górnik, który jeszcze miesiąc temu notował serię dziewięciu meczów bez wygranej, który do ostatniej kolejki […]
20.06.2021
1 liga
16.06.2021

Arka na własne życzenie zostaje z niczym, a ŁKS może się z niej śmiać

Sztab i piłkarze Arki Gdynia jeszcze przez długi czas będą się zastanawiać, co tak naprawdę  wydarzyło się w meczu barażowym z ŁKS-em Łódź. Arkowcy mieli miażdżąca przewagę w pierwszej połowie. Wykreowali sobie multum dogodnych sytuacji. Z czystym sumieniem można stwierdzić, że powinni do przerwy rozstrzygnąć losy rywalizacji i myślami być już przy finale. Ale po […]
16.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Na zapleczu
13.06.2021

Jak Radomiak, Bruk-Bet i GKS Tychy w Ekstraklasie grały

Siedem sezonów. To doświadczenie w Ekstraklasie kandydatów do awansu z 1. ligi. Wszystkich trzech, łącznie, więc mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej. To duża zmiana po latach, w których do najwyższej ligi wracały zespoły, które mogły się pochwalić mistrzowskimi trofeami w gablocie, albo miejscem w TOP 25 historycznego rankingu tych rozgrywek. Powiew świeżości? Jak najbardziej. Ale […]
13.06.2021
1 liga
08.06.2021

Bartnicki: “Świadomie odmłodziliśmy i spolonizowaliśmy zespół”

– Świadomym naszym działaniem przed sezonem było spolonizowanie zespołu i odmłodzenie go. Nie chodzi tu oczywiście o ksenofobię, ale tak chcieliśmy to zbudować. Były takie momenty za kadencji trenera Tarasiewicza, gdy średnia wieku wyjściowej jedenastki wynosiła w naszym zespole grubo ponad 30 lat i to w naszej ocenie była droga donikąd – powiedział Leszek Bartnicki, […]
08.06.2021
1 liga
08.06.2021

Dudek: “Przypisywanie mi dwóch spadków w jednym sezonie jest krzywdzące”

– Wzięliśmy się bardzo mocno do pracy. Zaczynając od podstawowych rzeczy, czyli taktyki i dyscypliny w graniu. Sandecja w dziesięciu meczach straciła 29 bramek. Dlatego pierwsze co zrobiliśmy to poprawa gry w destrukcji. I to się opłaciło – powiedział Dariusz Dudek w ostatnim odcinku Weszłopolskich. Zapraszamy do lektury wywiadu z trenerem Sandecji Nowy Sącz. Prowadził […]
08.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Weszło
22.06.2021

Euro 2020 – najlepszy jak do tej pory turniej XXI wieku? (12)

Wczoraj futbol pokazał swoją siłę. Czytam przez cały turniej, że oglądalność Euro, w porównaniu do minionych lat, wyraźnie spadła. Więcej wykręca chodzenie po magazynach Milwaukee, gdzie w kupionych za sto dolarów boksach odnajdują się dzieła van Gogha. Nawet w krajach takich jak Włochy, gdzie przecież Euro powinno się oglądać tak, jak transmisję z najlepszych chwil […]
22.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Na zapleczu
13.06.2021

Jak Radomiak, Bruk-Bet i GKS Tychy w Ekstraklasie grały

Siedem sezonów. To doświadczenie w Ekstraklasie kandydatów do awansu z 1. ligi. Wszystkich trzech, łącznie, więc mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej. To duża zmiana po latach, w których do najwyższej ligi wracały zespoły, które mogły się pochwalić mistrzowskimi trofeami w gablocie, albo miejscem w TOP 25 historycznego rankingu tych rozgrywek. Powiew świeżości? Jak najbardziej. Ale […]
13.06.2021
Niezły numer
09.06.2021

Polska na EURO strzeliła mniej goli niż Islandia, Walia i Rumunia. Czas na poprawę?

Reprezentacja Polski na EURO? Nie jest to historia długa i porywająca, aczkolwiek po ostatnim turnieju możemy powiedzieć, że są w niej pozytywne momenty. Niemniej jednak biało-czerwoni we wszelkiego rodzaju statystykach wciąż stoją dość nisko. Zwłaszcza że nasz sukces związany był stricte z postawą w defensywie, a dziś weźmiemy na tapet raczej działania ofensywne. Skoro o […]
09.06.2021
Na zapleczu
08.06.2021

Pierwszoligowi weterani. Kto w XXI grał i strzelał najwięcej w 1. lidze?

O Ekstraklasowych weteranach wiemy wszystko. W każdej chwili możemy odpalić sobie tabelki z liczbą meczów. Nawet z podziałem na kluby. Podobnie jest zresztą z najlepszymi strzelcami, czyli ekstraklasowym “Klubem 100”. Wszystko da się sprawdzić w książkach, w sieci czy w skarbach kibica. Ale w przypadku 1. ligi wygląda to już trochę gorzej. Nie wiemy kto […]
08.06.2021
Ekstraklasa
07.06.2021

Adrian Gula. Słowacki rewolucjonista

Adrian Gula został trenerem Wisły Kraków. Co to za gość? Na pewno nie nazwiemy go anonimem, skoro już parę lat temu przewijał się w kontekście ewentualnej pracy w Legii Warszawa. I mimo że do stolicy ostatecznie nie trafił, kibice w Polsce nie mogli stracić go z radarów, bo o jego sukcesach za południową granicą było […]
07.06.2021
1 liga
06.06.2021

Co za sezon 1. ligi! Nadal nie wiemy kto awansuje i jakie będą pary w barażach

Kolejka do końca rozgrywek i nadal nie znamy ani jednego beniaminka Ekstraklasy. Tak, ten sezon na pewno będziemy pamiętać latami. Zwłaszcza że za moment dogrywka w postaci baraży, a tam także spotkamy niemal same znaki zapytania. Co jeszcze może się stać na finiszu i jak wpłynie to na wspomnianą dogrywkę w walce o awans? Patrzymy w […]
06.06.2021
Liczba komentarzy: 38
Subscribe
Powiadom o
guest
38 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cerber
Cerber
23 dni temu

Co za patologia, żeby kluby utrzymywały się z miejskiej kasy…

Pioter
Pioter
23 dni temu

Fakt jest taki że miasta Olsztyn nie stać na utrzymanie klubu. Miasto wojewódzkie a biedne jak mysz kościelna. Wystarczy zobaczyć jak wygląda Dworzec i drogi, niektóre pamiętają jeszcze Adolfa. Mnie dziwi Brański i troche śmieszy. Wiedział na co sie pisał pare lat temu, jak wygląda sytuacja. Ustabilizował klub – chwała mu za to, no ale Panie bizmesmenie, bogaczu przecież doskonale wiesz, że nie ma czegoś takiego jak umowa na gębe z kimkolwiek w poważnym biznesie. I teraz nagle afera, bo miasto nie chce ładować kasy na kopaczy. I mają racje, umowa była do 2021 r. Pół roku temu Stomil poszukiwał scoutów, pozyskali wielu sponsorów, wszystko niby pięknie wygladało, mineło kilka miesiacy i klub na skraju upadku xD polska piłka w pigułce.

Killer
Killer
23 dni temu
Reply to  Pioter

Prognozowane dochody Sosnowca na rok 2021 to 1,2 mld PLN.
Prognozowany dochód Olsztyna na rok 2021 to 1,5 mld PLN.
To niby jak nie stać?

Flałer
Flałer
23 dni temu
Reply to  Pioter

Miasta nie stać nawet na podstawowe rzeczy. Ratusz każe szukać oszczędności w podległych instytucjach i typować zbędnych pracowników, by ich zwolnić. Oczywiście idzie o tych najgorzej opłacanych. Żłobki, przedszkola i tym podobne? Popytajcie mieszkańców miasta.
Tymczasem jednak gruby szmal poszedł na poroniony pomysł z tramwajami, a kolejny idzie na rozbudowę torowisk. Kupiono szmelcowagony z Turcji, które mają jeździć po rozbudowie linii, a jej rozbudowa nawet nie ruszyła. Wywalanie pieniędzy w błoto level hard.
Że miasta nie stać na dawanie na Stomil? Pewnie nie bardzo, ale sposób wydawania kasy w Olsztynie, to osobny rozdział…
Inna sprawa, że jak się zbliżały wybory samorządowe, to nagle ratusz dał kasę na nową murawę na stadionie i generalnie przypomniał sobie o Stomilu, bo prezydent zdaje sobie sprawę ile głosów mógł na tym zyskać/stracić.
Fakty są takie, że Piotr Grzymowicz nie da grosza na Stomil (nie oceniam czy to dobrze, czy źle) jeśli nie będzie to w jego politycznym interesie. On akurat na sport ma wywalone i nie ważne jak wielkim mecenasem spotu stara się ogłaszać. Tu wszystko jest obliczone na konkretny efekt.

Janek
Janek
23 dni temu
Reply to  Pioter

Miasto Olsztyn biedne jak mysz kościelna ? A to dobre doczytaj a potem sie wypowiadaj dochód miasta na 6 miejscu wśród miast wojewódzkich na mieszkańca przed takimi miastami jak Katowice Rzeszow … . Biedny to jest Sosnowiec ktory daje najwięcej na piłke buduje stadion i hale, a o budżecie jaki ma Olsztyn może tylko pomarzyć. Przepaść w ilości dostepnych funduszy ale przepaść w podejściu miast do sportu.

Pioter
Pioter
23 dni temu
Reply to  Janek

Tak sie składa, że mieszkałem w Olsztynie pare lat, a teraz mieszkam u siebie na Sląsku. Olsztyn, a Sosnowiec, Katowice czy Tychy? bez porównania jeżeli chodzi o infrastrukturę, wygląd miast, drogi, itd. Olsztyn to jakby sie zatrzymał jakoś 20 lat wstecz.

Flałer
Flałer
23 dni temu
Reply to  Pioter

W tym miejscu, to akurat bredzisz. Metropolia z Olsztyna żadna, ale nie pierdol głupot o jakimś zacofaniu.

Pioter
Pioter
23 dni temu
Reply to  Flałer

Widocznie nic poza Olsztynem nie widziałeś.

Flałer
Flałer
23 dni temu
Reply to  Pioter

A skąd możesz o tym wiedzieć?
Czytaj: jak pierdoliłeś, tak pierdolisz nadal.

paloma blanca
paloma blanca
23 dni temu
Reply to  Pioter

Przygłupie, to, że jakieś miasto wygląda archicznie nie świadczy o biedocie, tylko bardzo często o złym gospodarowaniu dostępnymi środkami przez lokalnych polityków, by nie powiedzieć, że o rozkradaniu. Nie wprost jak typowy złodziej, ale w brnięciu w łapówkarskie inwestycje. Mało zrobione, bardzo dużo zapłacone….

Dario
Dario
23 dni temu
Reply to  Pioter

Pierdolisz…

Dario
Dario
23 dni temu
Reply to  Janek

To Sosnowiec jest miastem wojewódzkim? O qwa….

Momo
Momo
23 dni temu

Bardzo ważne rzeczy:

1. Zarządczo nie ma szans układ w którym prezesem, trenerem pierwszej drużyny i trenerami rezerw są koledzy z boiska, a do tego 1 drużyna to też ich koledzy z boiska, w tym kapitan, któremu cały czas pamięta się w Olsztynie zawinięcie się do Suwałk. Zrobienie go kapitanem, gdy wrócił, to jakaś aberracja. To jest praprzyczyna wspomnianego “buntu” (starzy na czele z kapitanem chcą wejściówki, kolega trener wymięka, kolega prezes również – parodia zarządzania ludźmi), ale nie tylko. Temat “kapitan Stomilu+pieniądze” co jakiś czas wychodzi na front i to w niezbyt fajnym świetle. Różne historie krążyły o wygranej z PJS sprzed przyjścia Brańskiego, do dziś ich nie wyjaśniono.

2. W tym samym kontekście dramatem jest obsadzanie prezesa, który nie ma pojęcia o zarządzaniu czymkolwiek, ale “ma biało-niebieskie serce”. To recepta na porażkę. Idąc dalej, generalnie robienie prezesem byłego piłkarza to pomyłka. Nie ten poziom, nie ta wiedza, nie takie doświadczenie. I tu dochodzimy do sedna: jak VP strategii wielkiej firmy może popełniać tak fatalne błędy HRowe? Co decyzja, to porażka.

3. Ale widzę też w tym inne rzeczy, które składają się biznesowo w całość, a które dziwią ludzi, którzy w tych tematach się nie poruszają:

– Nie inwestuje się własnych pieniędzy
– Jeśli wkładasz coś swojego, to nie więcej niż 1% rocznie, tego, co masz w miarę płynne
– Pompuje się PR do granic absurdu (vide Wisła i J. Królewski; tutaj też aż za dobrze było widać to samo)
– “Fake it till you make it” – przekleństwo dzisiejszego świata pełnego startupów: przyzwyczajenie do tego, że źródłem przychodów nie jest sprzedaż, a rundy finansowania

Wszystkie te rzeczy wykonał M. Brański, po czym dokonał rachunku zysków i strat i wyszedł. Biznesowo aż nadto zrozumiałe. Ale śmieszne jest to, że przy jego decyzjach to się inaczej skończyć nie mogło, więc de facto sam zgotował sobie i klubowi ten los. Tu ewidentnie brak wzięcia jakiejś elementarnej odpowiedzialności za decyzje i to jest aż nadto widoczne za kadencji M. Brańskiego: tu nikt nigdy za nic nie wziął odpowiedzialności i nie był rozliczany. Plus temat nadprezesa-prokurenta (tutaj aż za bardzo wygląda mianowanie G. Lecha na prezesa na ruch czysto PRowy), który ostatnio jest dość żywo dyskutowany w Olsztynie, szkoda że częściowo w kontekście zapowiedzi sądowego ścigania jednego z użytkowników nieoficjalnego formu klubu (że ten jest uciążliwy, mówiąc delikatnie, to inny temat) – chyba jednak skończyło się na zapowiedziach.

4. Aktywność doradców. Dziwi mnie poleganie na panu Leśnym, a zorientowanie się, że można pogadać z p. Świerczewskim po ponad 2 latach budowania Stomilu, gdy ludzie zaczęli mówić, że “właściciel Motoru non stop się radzi Świerczewskiego” (do głowy nikomu w Stomilu nie przyszło, szczególnie, że kibice Stomilu i Rakowa się przyjaźnią – zastrzegam, że nie wiem, czy to oficjalne), że Warta wzięła tego i tego Pana i są efekty. Itd. itp.

Trochę to wygląda tak, jakby p. Brański zafundował wszystkim samospełniającą się przepowiednię. Wszystko, co teraz widzimy, jest tak naprawdę skutkiem jego fatalnych decyzji, z których każda następna, co ważne, była gorsza. Wzięcie odpowiedzialności w postaci spakowania zabawek jest mało poważne (tak jak wmawianie, że miasto coś obiecało i opieranie tego na treści preambuły, czyli de facto grzecznościowego rozpoczęcia ważnego dokumentu) i podobne do sławnego już “biorę te transfery na klatę” W. Kowalewskiego. Odpowiedzialność taka sama: żadna. A problemy ma klub. Czyli klasyczne uspołecznienie strat, bo nie można sprywatyzować zysków.
Last but not least: partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce nie zadziałało poważnie nigdy, więc na co liczono? Wystarczy zapytać prezydenta Grzymowicza (!) o jego próby (?) wybudowania stadionu w tym systemie.

Poza tym artykuł bardzo rzetelny i realnie przedstawiający temat. Gratuluję.

Arbussss
Arbussss
23 dni temu

Gdyby prezydent Olsztyna mógł, to już wtedy gdy Brański wchodził do klubu i Stomil upadał, doprowadziłby do zgaszenia światła. Ale nie mógł, bo to by było polityczne harakiri.
Obecnie znów pewnie ściska kciuki pod stołem, by się Stomil rozpieprzył na amen, tak by było dla niego najlepiej. Problem wciąż ma ten sam: musi działać w białych rękawiczkach, bo już i tak mu kibice przyklejali łatkę grabarza Stomilu.

Dawsin
Dawsin
23 dni temu

Jakakolwiek próba wskazania winnym miasta jest fałszowaniem rzeczywistości. Akurat w tym przypadku miasto wywiązało się w 100% z umowy “biznesmenem” (wsparcie finansowe do 2021, oddłużenie i kilka innych rzeczy. W międzyczasie nie dostaliśmy żadnego potwierdzenia ile pan Brański wrzucik w projekt pt. Stomil, więć może to być równie dobrze 0 zł (pożyczki zostały spłacone z pieniędzy miasta) oraz te 4mln.

To, że Stomil wyszedł na względną prostą to nie zasługa p. Brańskiego, a pieniędzy z miasta. W Olsztynie czas rządów pana Brańskiego jest zapamiętany jako ciąg afer i porażek (prezes Kowaleski z dyr. sport. Czereszewskim ściągający amatorów, żegnający się skandalicznie z piłkarzami itd itp, fatalna emisja akcji, afery i problemy z akademią itp itd). A teraz jeszcze właściciel 85% akcji domaga się, żeby podmiot posiadający zdecydowaną mniejszość, kładł na prywatny klub większość. Chore!

PS. Jestem wielkim przeciwnikiem obecnej władzy w Olsztynie, ale o dziwo w tym przypadku postąpił to jak do czego się zobowiązał.

czerkasow
czerkasow
23 dni temu

Weszło – wielokrotnie trafiało w pudło jeżeli chodzi o Stomil. Ja panu redaktorowi przypomnę, że Michał Brański pożyczył klubowi 800 tys, nie 600, i te pieniądze zostały zwrócone “inwestorowi”. Nietrafione decyzje co do prezesów? Wystarczyłoby nie pozbywać się Radkiewicza i pogonić radcę prawnego – byłoby lepiej. Ale Brański wie lepiej. A teraz poszło w świat że tylko daj, daj i daj.

kuras
kuras (@kuras)
23 dni temu

Czy ktos z weszlo moglby nas oswiecic ile pieniedzy z miasta dostaja Liverpool, Barcelona, Sparta Praga itp. Bo ja juz do konca nie wiem czy ta patologia (utrzymywanie “prywatnych” klubow przez miasta) to polska specialnosc czy gdzies jeszcze w Europie dzieja sie podobne “cuda”

tolep
tolep (@tolep)
23 dni temu
Reply to  kuras

Tak jest z każdymi wydatkami rządowymi (lokalnymi, centralnymi, nieważne). Ładujesz siano i nagle powstaje grupa tłustych kotów, którzy będą głośno krzyczeć jacy to oni są potrzebni całemu społeczeństwu. A potem “inni dają to my też musimy” i tak powstaje samonakręcający się mechanizm. A decydenci? Cóż, to nie ich forsa, zrobią wszystko by zdobyć poklask.

Przeuj
Przeuj
23 dni temu
Reply to  kuras

Tak, to byłby świetny artykuł. Bo może tu bieda polskiej piłki leży.

wlosy w spreju
wlosy w spreju
23 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

ale bzdury.

Janek
Janek
23 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

I Węgry niby mają być dla nas przykładem? Szymon, odstaw narkotyki.

Liliangarcia
Liliangarcia
22 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

No i w czym problem? Nie stać nas na piłkę zawodową to róbmy amatorską. Nigdzie nie jest napisane, że obowiązkiem miasta jest płacić na jakiś szrotowicow. Miasto powinno jedynie futbol dziecięcy dotowac bo to inwestycja w zdrowie na lata. Nic byśmy jako kibice nie stracili gdyby cała polska piłka była amatorka.

amen
amen
23 dni temu

Stomil jest już trupem. Klub bez stadionu nie ma szans na licencję na ekstraklasę, a tylko w ekstraklasie jest kasa z C+, pozwalająca przetrwać bez miejskiej jałmużny. Wbrew pozorom 1 liga wcale nie jest tańsza, bo zawodnicy też chcą swoje zarabiać przy groszowym wsparciu klubów przez stację tv, która nabyła prawa do transmisji. Groszowym! Zatem, gdyby nie miasta, to większość 1-ligowych klubów byłaby wegetującymi półtrupami. Obiekt Stomilu od lat wygląda na stadion z III świata, miasto nie ma parcia, by coś z tym zrobić, więc los klubu wydaje się być przesądzony. Max dwa sezony wegetacji i R. I. P.

wlosy w spreju
wlosy w spreju
23 dni temu
Reply to  amen

gdyby uciac pensje o 80 czy 90%, to 1 liga nagle obsypala by w mlodych i ambitnych, ktorzy PRACUJA na to by wspiac sie wyzej, a nie pracuja na to, zeby przypadkiem nie awansowac

YasQ
YasQ
23 dni temu
Reply to  amen

Gdyby nie było wsparcia miasta, piłkarze swoje pensje przemnożyli by przez 0,2 i by grali za 2-5k zł. Myślisz że chłopaki wybierają I ligę, a nie zachód bo Sosnowiec płaci lepiej niż HSV ? Nie, oni tam nie idą, bo wymiana 3 podań z pierwszej w jakimkolwiek meczu wzbudza sensację. Ekstraklasa też by nic nie straciła. Kilku 4-ligowych amatorów z Hiszpani nie biło by się o tytuł KS i to wszystko. Najbardziej mnie zaskoczyło jak znajomy powiedział że w okręgówce płacą za kopanie w piłkę. Przecież tam nawet nie ma piłkarzy, mistrz polski od lat nie potrafi wystawić w eliminacjach LM, 11 piłkarzy. Całkowita likwidacja wspierania tej patologii nawet jak by nie uzdrowiła sytuacji to przynajmniej sprawiła by że parodyści nie kupowali by Mercedesów.

Janek
Janek
23 dni temu

Już drugi tekst Janczyka o pierwszej lidze, który czytam, w którym zaangażowanie samorządu jest przedstawiane jako normalna kolej rzeczy, wręcz konieczność, a niefinansowanie jest między słowami krytykowane. To aż bije z tekstu (wyliczanie, ile dają inne miasta, i przedstawianie tego jako normy) i autor nie przykryje tego pozornie dyplomatycznymi słowami, że jeden rabin powie tak, a drugi powie nie. Czyli wspieranie patologii “dej, mam chory klub” trwa w najlepsze.

Skoro Stomil miał 3.6 mln przychodów z PJS, transmisji, biletów i sponsorów (tylko pytanie ilu z nich to spółki miejskie?), to jego budżet powinien wynosić 3.6 miliona. Wymaganie, żeby miasto jeszcze dokładało się do tego, to identyczna sytuacja jak ostatnio z artystami. Niby z jakiej paki miasto ma dokładać do klubu? Co z tego ma? Co ma z tej pozornej ekspozycji nazwy “Olsztyn” w mediach? Za 10 baniek można rozkręcić w social mediach taką akcję promocyjną, że na Warmię i Mazury przyjechałoby znacznie więcej turystów niż przyjeżdża teraz. Ba, można nakręcić w polskich warunkach dobry film fabularny, może serial kryminalny z subtelną ekspozycją walorów krajobrazowych i kulturalnych regionu albo coś w tym stylu. To by realnie przyciągnęło ludzi. Śmiem twierdzić, że nikt poza kibicami drużyn przyjezdnych i garstką ludzi z fanclubów nie przyjeżdża do Olsztyna, bo gra tam Stomil, więc ta promocja miasta poprzez sport to palenie pieniędzmi w piecu. Zresztą, kibice z fanklubów przyjeżdżaliby nawet, gdyby Stomil grał niżej.

Gdyby Stomil obchodził wystarczającą liczbę osób, to by miał forsę. Proste. A że nie obchodzi, to nie ma pieniędzy. Dokładnie tak jak ci artyści, których nikt nie chce czytać, oglądać ani słuchać. Ba, jestem pewien, że sam Hejt Park z Jasiem Kapelą miał większą oglądalność (na dziś 1.2 mln wyświetleń) niż wszystkie mecze Stomilu w telewizji w tym sezonie razem wzięte.

A już najbardziej rozpierdala mnie zdanie kibiców Stomilu, że poziom zaangażowania ratusza w życie klubu jest znikomy. Kurwa, 20 baniek włożone przez dwa lata to “znikomy poziom zaangażowania”. Na miejscu rajców też bym pierdolił takich kibiców i dawał jak najmniej.

Jaro
Jaro
22 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

święta prawda, Janczyk dobrze mówi i pisze tylko częśc czytelników pochodzi z okresu Kredy jak ten włodarz miasta.

Janek
Janek
20 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

Olsztyn w wydatkach na 2021 ma zapisane 1.6mld tylko jedyne 200mln Ci umkneło

Samorzadowiec
Samorzadowiec
20 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

Szymon, gdyby obchodziło/aktywizowało część lokalnego społeczeństwa, to Stomil jako “Central Club” miałby budżet 5 mln z samych karnetów. Finansowanie przez miasta filharmonii, teatrów, klubów to patologia, która prowadzi do tego, że jakiś marny aktorzyna lub piłkarzyna zarabia 20 lub więcej tys. miesięcznie. Jedyną dozwoloną formą wsparcia powinno być finansowanie przez samorządy obiektów – opieka i darmowe użyczanie (klubom, w tym akademiom, teatrom, filharmoniom).
Nie przekonasz mnie, że przepalanie kasy jest uzasadnione logicznie.

Janek
Janek
23 dni temu

Piękne jest również to odwrócenie kota ogonem, że niezależny trener, który wystawia tego, kogo chce, nie poważa przełożonych. Normalnie, jak to właściciel ustala skład, a nie trener, to jedziecie z właścicielem równo.

Michał Górzyński
Michał Górzyński
23 dni temu

Utrzymywanie zawodowych klubów piłkarskich przez samorządy nie powinno mieć nigdy miejsca. Pieniądze te idą przede wszystkim na wielotysięczne pensje paralityków i imitatorów ptaków. Zajmuję się marketingiem zawodowo i chciałbym dowiedzieć się co oznacza stwierdzenie – promowanie miasta przez klub piłkarski? Jakie konkretne zyski ma samorząd w wyniku tych działań .Proszę jednak nie przytaczać mitycznego ekwiwalentu medialnego już dawno wyśmianego przez fachowców. Na prawdę, proszę o konkrety.

Zibi
Zibi
23 dni temu

Gdybyś się zajmował marketingiem zawodowo wiedziałbyś, że jakakolwiek promocja miasta poprzez sport, turystykę, festiwale czy architekturę nie daje “konkretnego” zysku – np 22 057, 12 zł. Długofalowa kampania promocyjna może dane miasto, region stawiać w korzystnym świetle i zachęcać firmy, ludzi do jakichś inwestycji w tymże mieście. A czy Stomil to promocja miasta? Chyba taka jak ty marketingowiec.

Janek
Janek
23 dni temu
Reply to  Zibi

Wskaż mi przynajmniej jedną dużą firmę, która zainwestowała w jakimś polskim mieście (wybudowała fabrykę albo coś podobnego), bo gra tam klub piłkarski na szczeblu centralnym i to było czynnikiem decydującym w podjęciu decyzji. Czekam. Podlinkuj mi jakiś wywiad z biznesmenem, który zainwestował w Kielcach, bo gra tam Korona, albo w Radomiu, bo gra tam Radomiak. Wskaż mi jakikolwiek empiryczny dowód na to, ze promocja miasta poprzez pompowanie pieniędzy w podrzędny klub pierwszo- lub drugoligowy ma jakikolwiek sens ekonomiczny.

Egom
Egom
23 dni temu

Szacun dla autora za analizę, kawał czytania.

dex_pl
dex_pl (@dex_pl)
23 dni temu

Artykuł dobry – ale ze złymi tezami.

Jakiekolwiek wspieranie ZAWODOWYCH klubów piłkarskich przez samorządy powinno być wyjątkiem, piętnowanym wszędzie gdzie się da. Że niby co się stanie? Klub upadnie? Jak słabo zarządzany to może upadnie – trudno – będzie inny w jego miejsce. Jak dobrze zarządzany to poradzi sobie i tak. ZERO dotacji dla klubów – bez względu na poziom ligi.

Druga rzecz – czyli podejście polityków. Ludzie – skoro wydają wasze pieniądze – to lepiej, niech nie wydają ich jak najmniej. A tutaj – oburzenie kibiców, że nie politycy nie dają na ich klub. Spierd. – to powinni usłyszeć – i nic więcej, zero dyskusji o dotacjach.

Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Alba przejdzie do Interu?

Barcelona otrzymała ofertę za Jordiego Albę od Interu. Taką informację podało “Mundo Deportivo”. Co więcej, zdaniem dziennikarzy Blaugrana ma tę ofertę rozważyć. Koeman chce przebudować skład, pozbyć się niektórych piłkarzy, szczególnie tych, którzy zarabiają sporo, a Alba do tego grona należy. Z kolei Simone Inzaghi, nowy trener Interu, miałby być usługami Albo bardzo zainteresowany, bo […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Quintana na testach medycznych w Jagiellonii

Dani Quintana na testach medycznych w Jagiellonii Białystok. Informację o hitowym transferze podał Przegląd Sportowy. Hiszpan grał dla Jagi od połowy sezonu 12/13 do połowy sezonu 14/15. Dał się poznać jako świetny technik, który miał wielki wpływ na grę Jagi. W swoim najlepszym roku zanotował dla białostockiej ekipy 15 bramek i 12 asyst. No klasa, […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Kozioł nowym bramkarzem ŁKS-u

Po odejściu z ŁKS-u Arkadiusza Malarza, łodzianie rozejrzeli się za nowym bramkarzem. I znaleźli. Został nim Marek Kozioł. Kozioł podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Bramkarz rozegrał 20 spotkań w ostatnim sezonie w barwach Korony Kielce, zachował osiem czystych kont. Możecie go pamiętać też z sezonu 19/20, kiedy […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Drągowski trafi do Atletico?

Od takiej rozmowy do transferu jeszcze droga daleka, ale przynajmniej coś się dzieje. Jak informuje Tomasz Włodarczyk, agent Bartłomieja Drągowskiego spotka się z działaczami Atletico Madryt, by omówić transfer do stolicy Hiszpanii. Drągowski ma za sobą dobry czas w Fiorentinie i nie umyka to uwadze innych klubów. Mówiło się o Interze, teraz na tapet wskoczyć […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Mbappe nie chce już grać w PSG?

Kontrakt Kyliana Mbappe wygasa w czerwcu przyszłego roku, nie słychać na razie, by miał zostać przedłużony, co podsyca tylko plotki na temat odejścia Francuza z PSG. Daniel Riolo, dziennikarz RMC Sport, twierdzi, że napastnik chce odejść. Riolo mówi: – Mbappe nie wierzy w projekt tworzony przez Leonardo. Jeśli nie odejdzie tego lata, za rok zrobi […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Damian Dąbrowski z nowym kontraktem

Damian Dąbrowski przedłużył umowę z Pogonią Szczecin. Nowy kontrakt będzie obowiązywał do czerwca 2024 roku. Czy to zaskakująca decyzja? Absolutnie nie, Dąbrowski miał naprawdę dobry sezon w barwach Portowców i wydatnie przyłożył się do tego, że szczecinianie skończyli rok na trzecim miejscu w tabeli. Potrafił rządzić w środku pola, ale też wykonywać mrówczą pracę, niedocenianą […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Gołębiewski wybrał nowy klub. Poprowadzi rezerwy Legii Warszawa

Chyba nawet sam Marek Gołębiewski nie spodziewał się, że będzie jednym z najbardziej rozchwytywanych trenerów tego lata. Jak już informowaliśmy, zatrudnieniem tego szkoleniowca zainteresowane były obydwa łódzkie kluby czy też Stomil Olsztyn. Ostatecznie Gołębiewski trafi jednak do trzeciej ligi. Ale nie do pierwszego lepszego zespołu, a do rezerw Legii Warszawa. Cel postawiony przed Gołębiewskim jest […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Adam Frączczak w Koronie Kielce

Adam Frączczak został nowym piłkarzem Korony Kielce. Przez ostatnią dekadę 33-latek występował w Pogoni Szczecin, a teraz podpisał z kielczanami roczną umowę z opcją przedłużenia jej o kolejny sezon. Frączczak jest jedną z ikon Pogoni Szczecin. Trafił do niej w 2011 roku i spędził w Szczecinie dziesięć lat. Przez ten okres rozegrał dla Portowców 288 […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wijnaldum w meczu 1/8 finału Euro założy opaskę przeciwko dyskryminacji

Georginio Wijnaldum, kapitan reprezentacji Holandii, w meczu 1/8 finału Euro 2020 będzie występował ze specjalną opaską kapitańską. Będzie miała ona napis “OneLove” i wpleciono w nią elementy tęczy. – Wspieramy inkluzywność i wspólnotę – mówi Holender. To kolejny podobny gest po tym, jak ostatnio Manuel Neuer występował z tęczową opaską na ramieniu wspierającą osoby o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wisła Kraków ma nowego skrzydłowego. W Austrii imponował liczbami

Dor Hugi został nowym nabytkiem Wisły Kraków. 26-letni Izraelczyk w poprzednim sezonie austriackiej Ekstraklasy zdobył osiem bramek i zaliczył też osiem asyst. Z “Białą Gwiazdą” podpisał kontrakt do czerwca 2024 roku. Hugi to młodzieżowy reprezentant Izraela. W zespole do lat 21 rozegrał dziesięć spotkań i strzelił trzy gole, tyle samo trafień zaliczył w osiemnastu meczach […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Jagiellonia pozyskała byłego obrońcę Śląska

Israel Puerto został nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok. Ostatnio 28-letni piłkarz reprezentował barwy Śląska Wrocław. Po pozyskaniu Kacpra Tabisia i Michała Surzyna z Odry Opole to trzeci transfer ogłoszony dziś przez białostoczan. Puerto występował w Śląsku przez ostatnie dwa lata. Latem tego roku – konkretnie 30 czerwca – wygasa jego kontrakt z wrocławianami. Plotkowało się o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Lech Poznań przedłużył kontrakt z utalentowanym napastnikiem

Filip Szymczak podpisał nowy kontrakt z Lechem Poznań. Umowa napastnika Lecha została przedłużona do 2025 roku. 19-latek ma już za sobą gole w rozgrywkach Pucharu Polski i w eliminacjach do Ligi Europy. Szymczak w kolejnym sezonie będzie prawdopodobnie napastnikiem numer 3 w układance Macieja Skorży. Przed nim w walce o skład są póki co Mikael […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Finał Euro nawet z 60 tysiącami widzów na trybunach. Jest porozumienie

Rząd Wielkiej Brytanii doszedł do porozumienia z UEFĄ w sprawie zwiększenia puli osób, które będą mogły wyjść na półfinały i finały Euro 2020. Na Wembley zostanie wpuszczonych ponad 60 tysięcy widzów.  W ostatnich dniach plotkowało się o tym, że półfinały i finały mistrzostw zostaną przeniesione do Budapesztu lub Rzymu, by na trybunach mogło zasiąść możliwie […]
22.06.2021