post
Avatar

Opublikowane 05.06.2021 18:54 przez

Szymon Janczyk

GKS Jastrzębie zdobył gola po aucie, a GKS Bełchatów robi out z 1. ligi. Żenujący Żart Prowadzącego odhaczony, więc możemy przejść do sedna. Mimo tylko jednego spadkowicza na zapleczu Ekstraklasy, trochę nam się walka o utrzymanie dłużyła. Oczywiście w teorii bełchatowianie i tak byli już jedną nogą w 2. lidze, ale jednak – gdyby dzisiaj wygrali, to mogliby się jeszcze uratować. Ale już koniec, pozamiatane, finito. Dwa lata po powrocie “Brunatni” wracają ligę niżej. Niestety, funkcjonowanie z ujemnym budżetem na takim poziomie na dłuższą metę nie jest możliwe.

Piękna to była historia, trzeba to przyznać. GKS Bełchatów balansował na krawędzi istnienia. Oczywiście z punktu widzenia piłkarzy, którzy całkiem poważnie zaczynali myśleć o jedzeniu tynku ze ścian, nie ma tu zbyt wielu powodów do uśmiechu. Natomiast można “Brunatnych” podziwiać, bo ostatnie lata w ich wykonaniu to gra na nosie możniejszym i lepiej zorganizowanym.

 • 2018/2019 – awans z 2. ligi mimo ujemnych punktów, odpalenie Widzewa na finiszu w decydującym momencie
 • 2019/2020 – ostatni wygrany mecz GKS-u to piąta kolejka od końca i ogranie Olimpii Grudziądz. Bardzo cenne, bo ostatecznie bełchatowianie utrzymali się dzięki lepszemu bilansowi bramek z grudziądzanami, którzy byli już tak pewni swego, że pożegnali trenera, który robił wynik ponad stan

Tym razem cudu już jednak nie było. Limit wyczerpany. Być może dlatego, że w Bełchatowie nie było już Artura Derbina, który był za te cuda odpowiedzialny. Ale bądźmy fair także wobec Marcina Węglewskiego. Przecież to za jego kadencji GKS dwukrotnie wykręcił serię sześciu meczów bez porażki. Raz w poprzednim, raz w obecnym sezonie. Co więcej – to wtedy “Brunatni” karcili czołowe drużyny ligi.

Z – raz jeszcze podkreślimy – ujemnym budżetem.

GKS Bełchatów spadł do 2. ligi. Co po nim zapamiętamy?

Co zapamiętamy z tego dwuletniego pobytu GKS-u Bełchatów na zapleczu Ekstraklasy? Chyba właśnie to, że mimo że był to zespół ludzi szukających drugiej szansy, w tym sezonie nawet takich, którzy zgodzili się grać na kontrakcie amatora, to była to ekipa, której można było się bać. Parę razy sprawiła ona duże niespodzianki.

 • 3:0 z Radomiakiem – późniejszy finalista baraży dostał w Bełchatowie takie bęcki, że trudno znaleźć wyższe porażki radomian od czasu ich powrotu do 1. ligi
 • 2:1 ze Stalą Mielec – mielczanie szli do Ekstraklasy, kiedy zatrzymała ich brunatna maszyna
 • 1:0 z Miedzią Legnica – Miedź z budżetem, za który mogłaby wykupić GKS, spłacić jego długi i zbudować solidny zespół środka stawki, wróciła z Bełchatowa na tarczy
 • 2:1 z Arką Gdynia – północ zdobyta. Tę porażkę najbardziej wypominano Ireneuszowi Mamrotowi
 • 1:1 z Podbeskidziem – niby remis, ale kolejny skalp z głowy faworyta ligi zdjęty
 • 0:0 z GKS-em Tychy – kto wie, czy GKS nie stracił u siebie punktów, które będą go kosztowały grę w Ekstraklasie?

Jedni powiedzą – to tylko kilka promyków, żadna wielka historia. A jednak jest to ładna historia. Oczywiście za każdą z tych historii stoją ludzie. Poza trenerami było to spore grono piłkarzy, które GKS Bełchatów wypromował. Albo wypromuje. Paru gości, którzy potrafią kopać piłkę, dzieliło z “Brunatnymi” dole i niedole. Sypnijmy nazwiskami.

 • Bartosz Biel – 9 goli, 3 asysty w Bełchatowie. Teraz walczy o awans z GKS-em Tychy: 6 goli, 2 asysty
 • Dawid Kocyła – niespełna 800 minut, 3 gole i asysta w GKS-ie. Przechwyciła go Wisła Płock, dzisiaj jest przymierzany do wyjazdu z Ekstraklasy
 • Paweł Lenarcik – dwa świetne sezony w bramce GKS-u. Teraz walczy o awans z Miedzią Legnica
 • Mateusz Marzec – 11 goli, 2 asysty w Bełchatowie. Wywalczył awans z Podbeskidziem, grał w Ekstraklasie
 • Maciej Mas – gola dla GKS-u nie strzelił (w trakcie pierwszego pobytu), ale wyjechał do Włoch, pokazał się tam z dobrej strony i załatwił sobie angaż w Jagiellonii
 • Krzysztof Wołkowicz – 2 gole i 3 asysty w GKS-ie. Teraz walczy o awans z GKS-em Tychy: gol, asysta
 • Przemysław Zdybowicz – gol, 2 asysty i zgarnęła go Wisła Kraków. Zadebiutował w Ekstraklasie
 • Dawid Flaszka – ok, furory w Bełchatowie nie zrobił, ale przechwyciła go Sandecja i ma solidną wiosnę: 2 gole, 2 asysty
 • Patryk Makuch – 3 gole, asysta. Odbudował się, wrócił do Miedzi i gra o awans: 2 gole, 2 asysty

Trochę tego jest, a przecież przed nami letnie okienko, więc i kolejne wyjazdy. Zdajemy sobie sprawę, że GKS Bełchatów fundamentów pod reprezentację Polski 2025 nie położył. Ale solidnych ligowców też skądś brać trzeba i fajnie, że z tego możemy ten klub zapamiętać. To o wiele lepsze niż bycie meteorytem, który przeleciał przez ligę i wiele po sobie nie zostawił.

1. Liga w Fuksiarz.pl!

Górnik Łęczna wygra z Zagłębiem Sosnowiec? Postaw na to po kursie 2,50!

GKS Bełchatów, czyli ciągłe problemy

Są także wspomnienia znacznie mniej przyjemne. Wspominaliśmy już o piłkarzach, którzy zaczęli poważnie rozmyślać nad konsumpcją własnych ścian. I trzeba przyznać, że te afery, widma upadku, oczekiwania na przelew – to wszystko było już męczące. Jasne, wiemy, walka o życie klubu. Natomiast słuchanie co jakiś czas, że za moment pół drużyny może rozwiązać umowy, czy że mogą być problemy z przystąpieniem do kolejnej rundy, albo i w drugą stronę – obietnic, że teraz już będzie normalnie… Pamiętajmy jednak, że to jest 1. liga polska. Może i nie szóste najlepsze rozgrywki w Europie, ale bezpośrednie zaplecze najlepszych rozgrywek nad Wisłą. To, że przez dwa lata byliśmy świadkami tego, jak klub dręczony długami, z zawodnikami czekającymi na wypłaty, z juniorami w składzie, funkcjonuje tu jak gdyby nigdy nic, jest sporym absurdem.

Nie, żebyśmy GKS-owi czegoś odmawiali. Wywalczyli to sobie na boisku. Czy to awansem, czy utrzymaniem. Ale rozumiecie – było w tym coś, co podpowiadało nam: cholera, to nie tak powinno wyglądać.

Przykrą ironią losu jest jednak to, że GKS Bełchatów spada akurat teraz. Kiedy PGE po licznych apelach, protestach kibiców i pracowników kopalni, po akcji z zaklejaniem ich logotypów na koszulkach, wróciło do klubu, “Brunatnych” uratować było już ciężko. To dzięki kopalni i temu, co wokół niej funkcjonuje, futbol w Bełchatowie przeżywał najpiękniejsze chwile. A nie było też tak, że przyszedł tu jakiś polityk i załatwił taki deal po znajomości. Nie, po prostu to największa firma tego regionu, więc to logiczne, że akurat ta gałąź gospodarki GKS utrzymywała.

I bełchatowskie złoto mogło ten klub ocalić. Owszem, fajnie, że spróbowano. Tyle że parę miesięcy i opóźnień w wypłatach za późno. Mamy przekonanie graniczące z pewnością, że gdyby telenowela ze sponsorem została zamknięta na starcie sezonu, to GKS by się w tej lidze utrzymał.

Czy GKS Bełchatów mógł zrobić więcej, żeby przetrwać?

Inna sprawa, że mamy wrażenie, że sporo było rzeczy, o których możemy powiedzieć: kurczę, chyba dało się zrobić więcej. Bo Bełchatów promował piłkarzy, to fakt. Zwłaszcza młodych. Ma niezłą bazę treningową. Ale koniec końców najpewniej ani razu nie zgarnie premii za Pro Junior System (Odra ma bardzo duże szanse na wyprzedzenie GKS-u w ostatniej kolejce). A to jednak ‘must have’ dla klubów walczących o utrzymanie. Że “Brunatni” do końca drżeli o byt i nie mieli jak kasować punktów? Nie do końca, bo w podobnej sytuacji Stomil, Sandecja, Resovia i Puszcza premię zdobywały, budując swój budżet. Bełchatowianie zresztą pokazali, że da się nawet awansować do 1. ligi zgarniając przy okazji premię z PZPN. Dlatego o dziurę w kasie mogą mieć pretensje także do siebie.

Poza tym weźmy pod uwagę ten sezon. GKS miał trzech prezesów. To nie sprzyjało rozwojowi. GKS znalazł pieniądze na ekstra transfer. I wziął Valerijsa Sabalę, który strzelił jednego gola. To drobne sprawy, ale jednak składające się na większy problem. Sprawy, które na pewno nie pomogły “Brunatnym” się utrzymać.

***

Ale – tak mimo wszystko – fajnie, że w Bełchatowie spróbowano. Że zamiast zamknąć kram i powiedzieć wierzycielom, że mogą sprawdzić, czy nie ma ich w drugim pokoju, bo nie ma już takiego klubu jak GKS Bełchatów, a czwartoligowy GieKaeS Bełchatów tylko przypadkiem ma podobne nazwy i herb i nic im nie jest winien, spróbowano “Brunatnych” postawić na nogi, spłacić długi i nie wymazać zespołu ze sportowej mapy Polski.

Dlatego możemy powiedzieć na koniec, że trochę nam będzie tego GKS-u brakowało. I że liczymy na to, że szybko do nas wrócą.

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 05.06.2021 18:54 przez

Szymon Janczyk

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
1 liga
20.06.2021

ŁKS bił głową w mur, więc w Ekstraklasie zagra Górnik Łęczna

Skra Częstochowa? Szóste miejsce w sezonie zasadniczym. Górnik Łęczna? Szóste miejsce w sezonie zasadniczym. Co jeszcze łączy te zespoły? Wywalczenie promocji do wyższej ligi w barażach. Nie ma co, tegoroczne play-offy w niższych ligach zafundowały nam niespodzianki. Dzisiaj w Łodzi Górnik, który jeszcze miesiąc temu notował serię dziewięciu meczów bez wygranej, który do ostatniej kolejki […]
20.06.2021
1 liga
16.06.2021

Arka na własne życzenie zostaje z niczym, a ŁKS może się z niej śmiać

Sztab i piłkarze Arki Gdynia jeszcze przez długi czas będą się zastanawiać, co tak naprawdę  wydarzyło się w meczu barażowym z ŁKS-em Łódź. Arkowcy mieli miażdżąca przewagę w pierwszej połowie. Wykreowali sobie multum dogodnych sytuacji. Z czystym sumieniem można stwierdzić, że powinni do przerwy rozstrzygnąć losy rywalizacji i myślami być już przy finale. Ale po […]
16.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Na zapleczu
13.06.2021

Jak Radomiak, Bruk-Bet i GKS Tychy w Ekstraklasie grały

Siedem sezonów. To doświadczenie w Ekstraklasie kandydatów do awansu z 1. ligi. Wszystkich trzech, łącznie, więc mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej. To duża zmiana po latach, w których do najwyższej ligi wracały zespoły, które mogły się pochwalić mistrzowskimi trofeami w gablocie, albo miejscem w TOP 25 historycznego rankingu tych rozgrywek. Powiew świeżości? Jak najbardziej. Ale […]
13.06.2021
1 liga
08.06.2021

Bartnicki: “Świadomie odmłodziliśmy i spolonizowaliśmy zespół”

– Świadomym naszym działaniem przed sezonem było spolonizowanie zespołu i odmłodzenie go. Nie chodzi tu oczywiście o ksenofobię, ale tak chcieliśmy to zbudować. Były takie momenty za kadencji trenera Tarasiewicza, gdy średnia wieku wyjściowej jedenastki wynosiła w naszym zespole grubo ponad 30 lat i to w naszej ocenie była droga donikąd – powiedział Leszek Bartnicki, […]
08.06.2021
1 liga
08.06.2021

Dudek: “Przypisywanie mi dwóch spadków w jednym sezonie jest krzywdzące”

– Wzięliśmy się bardzo mocno do pracy. Zaczynając od podstawowych rzeczy, czyli taktyki i dyscypliny w graniu. Sandecja w dziesięciu meczach straciła 29 bramek. Dlatego pierwsze co zrobiliśmy to poprawa gry w destrukcji. I to się opłaciło – powiedział Dariusz Dudek w ostatnim odcinku Weszłopolskich. Zapraszamy do lektury wywiadu z trenerem Sandecji Nowy Sącz. Prowadził […]
08.06.2021
1 liga
20.06.2021

ŁKS bił głową w mur, więc w Ekstraklasie zagra Górnik Łęczna

Skra Częstochowa? Szóste miejsce w sezonie zasadniczym. Górnik Łęczna? Szóste miejsce w sezonie zasadniczym. Co jeszcze łączy te zespoły? Wywalczenie promocji do wyższej ligi w barażach. Nie ma co, tegoroczne play-offy w niższych ligach zafundowały nam niespodzianki. Dzisiaj w Łodzi Górnik, który jeszcze miesiąc temu notował serię dziewięciu meczów bez wygranej, który do ostatniej kolejki […]
20.06.2021
1 liga
16.06.2021

Arka na własne życzenie zostaje z niczym, a ŁKS może się z niej śmiać

Sztab i piłkarze Arki Gdynia jeszcze przez długi czas będą się zastanawiać, co tak naprawdę  wydarzyło się w meczu barażowym z ŁKS-em Łódź. Arkowcy mieli miażdżąca przewagę w pierwszej połowie. Wykreowali sobie multum dogodnych sytuacji. Z czystym sumieniem można stwierdzić, że powinni do przerwy rozstrzygnąć losy rywalizacji i myślami być już przy finale. Ale po […]
16.06.2021
Piłka nożna
15.06.2021

Stanowski po meczu: wszystko na opak

No i mamy klops, na jaki bardzo ciężko zapracowaliśmy. Zmieniając trenera za późno i nie dając nowemu czasu. Zmieniając trenera na takiego, który nawet nie uznał za stosowne przeprowadzić się do Polski i oglądać tu meczów, co uważam za brak szacunku do tej zaszczytnej i intratnej posady (i pisałbym to samo, nawet gdyby to była […]
15.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Na zapleczu
13.06.2021

Jak Radomiak, Bruk-Bet i GKS Tychy w Ekstraklasie grały

Siedem sezonów. To doświadczenie w Ekstraklasie kandydatów do awansu z 1. ligi. Wszystkich trzech, łącznie, więc mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej. To duża zmiana po latach, w których do najwyższej ligi wracały zespoły, które mogły się pochwalić mistrzowskimi trofeami w gablocie, albo miejscem w TOP 25 historycznego rankingu tych rozgrywek. Powiew świeżości? Jak najbardziej. Ale […]
13.06.2021
Weszło
11.06.2021

Rybus: “My sami nie wiemy, jaki będzie skład na Słowację”

– Wydaje mi się, że i na prawej i na lewej stronie defensywy mamy zawodników, którzy grywali już w tym systemie w klubach. Nie jest problemem wystąpić czy to w czwórce, czy w trójce obrońców. W poprzednich meczach nie wyglądało to tak, jak wy byście oczekiwali i my byśmy chcieli, ale mam nadzieję, że na […]
11.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Weszło
22.06.2021

Euro 2020 – najlepszy jak do tej pory turniej XXI wieku? (12)

Wczoraj futbol pokazał swoją siłę. Czytam przez cały turniej, że oglądalność Euro, w porównaniu do minionych lat, wyraźnie spadła. Więcej wykręca chodzenie po magazynach Milwaukee, gdzie w kupionych za sto dolarów boksach odnajdują się dzieła van Gogha. Nawet w krajach takich jak Włochy, gdzie przecież Euro powinno się oglądać tak, jak transmisję z najlepszych chwil […]
22.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Na zapleczu
13.06.2021

Jak Radomiak, Bruk-Bet i GKS Tychy w Ekstraklasie grały

Siedem sezonów. To doświadczenie w Ekstraklasie kandydatów do awansu z 1. ligi. Wszystkich trzech, łącznie, więc mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej. To duża zmiana po latach, w których do najwyższej ligi wracały zespoły, które mogły się pochwalić mistrzowskimi trofeami w gablocie, albo miejscem w TOP 25 historycznego rankingu tych rozgrywek. Powiew świeżości? Jak najbardziej. Ale […]
13.06.2021
Niezły numer
09.06.2021

Polska na EURO strzeliła mniej goli niż Islandia, Walia i Rumunia. Czas na poprawę?

Reprezentacja Polski na EURO? Nie jest to historia długa i porywająca, aczkolwiek po ostatnim turnieju możemy powiedzieć, że są w niej pozytywne momenty. Niemniej jednak biało-czerwoni we wszelkiego rodzaju statystykach wciąż stoją dość nisko. Zwłaszcza że nasz sukces związany był stricte z postawą w defensywie, a dziś weźmiemy na tapet raczej działania ofensywne. Skoro o […]
09.06.2021
Na zapleczu
08.06.2021

Pierwszoligowi weterani. Kto w XXI grał i strzelał najwięcej w 1. lidze?

O Ekstraklasowych weteranach wiemy wszystko. W każdej chwili możemy odpalić sobie tabelki z liczbą meczów. Nawet z podziałem na kluby. Podobnie jest zresztą z najlepszymi strzelcami, czyli ekstraklasowym “Klubem 100”. Wszystko da się sprawdzić w książkach, w sieci czy w skarbach kibica. Ale w przypadku 1. ligi wygląda to już trochę gorzej. Nie wiemy kto […]
08.06.2021
Ekstraklasa
07.06.2021

Adrian Gula. Słowacki rewolucjonista

Adrian Gula został trenerem Wisły Kraków. Co to za gość? Na pewno nie nazwiemy go anonimem, skoro już parę lat temu przewijał się w kontekście ewentualnej pracy w Legii Warszawa. I mimo że do stolicy ostatecznie nie trafił, kibice w Polsce nie mogli stracić go z radarów, bo o jego sukcesach za południową granicą było […]
07.06.2021
1 liga
06.06.2021

Co za sezon 1. ligi! Nadal nie wiemy kto awansuje i jakie będą pary w barażach

Kolejka do końca rozgrywek i nadal nie znamy ani jednego beniaminka Ekstraklasy. Tak, ten sezon na pewno będziemy pamiętać latami. Zwłaszcza że za moment dogrywka w postaci baraży, a tam także spotkamy niemal same znaki zapytania. Co jeszcze może się stać na finiszu i jak wpłynie to na wspomnianą dogrywkę w walce o awans? Patrzymy w […]
06.06.2021
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
18 dni temu

Szkosa Bełtów. Mam nadzieję, że się ogarną i zbudują drużynę, która powalczy o 1 ligę.

OrtalionowyRycerz
OrtalionowyRycerz
18 dni temu
Reply to  Michał

Z obecnymi problemami finansowymi to będą raczej walczyć o utrzymanie

ddt
ddt
18 dni temu

No i elegancko. Jednego wrzoda utrzymywanego przez publiczne pieniądze mniej. Oby takich sytuacji było jak najwięcej.

Micjaupokadzcyxki
Micjaupokadzcyxki
18 dni temu
Reply to  ddt

Oni najmniej z publicznych pieniędzy dostali z całej ı ligi

Asd
Asd
18 dni temu

Są na dobrej drodze na należne miejsce. Jeszcze 2 spadki i trafia do celu.

Guwnowgebie
Guwnowgebie
18 dni temu

Co oni pierdolo przeciez Belchatow bedzie mial ekstraklase w nowym sezonie ha ha ha.

SENDZIA
SENDZIA
17 dni temu
Reply to  Guwnowgebie

Radomiak lubi to 😀

Janek
Janek
17 dni temu

Klub, którego funkcjonowanie zależy wyłącznie od tego, czy jedna bogata firma udostępni swojego finansowego cycka, to prowizorka. Wystarczy powiedzieć “sprawdzam” i odciąć jej finansowanie, a wtedy okazuje się, czy działanie klubu ma sens – czy jest wystarczająco dużo kibiców, by ich mobilizacja pozwoliła klubowi przetrwać; czy jest wystarczająco atrakcyjny dla prawdziwych sponsorów, czyli takich, którym to się opłaca od strony marketingowej. Nie jest? No to nara do niższej ligi. Jest? Wtedy niech, tak jak Widzew, pnie się w górę.

matek
matek
17 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

Nie zgodzę się, może nie byłoby go stać na Ronaldo itd ale z pewnością by funkcjonowali dzięki potencjałowi kibiców i drobnych sponsorów , a piłkarze by nie jedli tynku. Dla mnie GKS Bełchatów to żadna romantyczna historia, a idealny przykład na klub budżetowy uzależniony od jednego publicznego podmiotu. Dopóki publiczna kasa nas wszystkich płynęła to było życie ponad stan i potencjał. Kurek został przykręcony i nagle pojawia się problem, a jedynym pomysłem na ratunek jest szantaż byłego sponsora

Janek
Janek
17 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

Oczywiście, że by pociągnął i to bardzo długo, bo jest cała kolejka innych na miejsce Fiata. Bo Juventus, w odróżnieniu od GKS, jest marką z milionami kibiców (a więc klientów) na świecie. Kupiłby go jakiś szejk, rosyjski oligarcha albo Chińczycy. Nawet – uwaga, uwaga – akurat w jego przypadku uzasadniona byłaby pomoc miasta, bo Juventus jest autentyczną atrakcją turystyczną Turynu i ludzie z innych krajów przyjeżdżają do tego miasta specjalnie dla niego (co w przypadku polskich klubów zdarza się bardzo rzadko albo wcale). Dla porównania – GKS Bełchatów właśnie zdycha i nikogo to nie obchodzi poza garstką jego kibiców.

1977
1977
15 dni temu
Reply to  Janek

GKS też chciał kupić przed sezonem prywatny inwestor ale główni właściciele czyli eks Skra, której właścicielem jest …PGE mieli to gdzieś. Podsumowując, właścielem GKS jest były sponsor, który nie chcę już wykładać kasy, ale cały czas chce rządzić klubem, dlatego go nie sprzeda i tu jest cały problem. Co prawdą na koniec rundy rzucili jakieś ochłapy ale tylko po to by klub dostał licencje.

Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Alba przejdzie do Interu?

Barcelona otrzymała ofertę za Jordiego Albę od Interu. Taką informację podało “Mundo Deportivo”. Co więcej, zdaniem dziennikarzy Blaugrana ma tę ofertę rozważyć. Koeman chce przebudować skład, pozbyć się niektórych piłkarzy, szczególnie tych, którzy zarabiają sporo, a Alba do tego grona należy. Z kolei Simone Inzaghi, nowy trener Interu, miałby być usługami Albo bardzo zainteresowany, bo […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Quintana na testach medycznych w Jagiellonii

Dani Quintana na testach medycznych w Jagiellonii Białystok. Informację o hitowym transferze podał Przegląd Sportowy. Hiszpan grał dla Jagi od połowy sezonu 12/13 do połowy sezonu 14/15. Dał się poznać jako świetny technik, który miał wielki wpływ na grę Jagi. W swoim najlepszym roku zanotował dla białostockiej ekipy 15 bramek i 12 asyst. No klasa, […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Kozioł nowym bramkarzem ŁKS-u

Po odejściu z ŁKS-u Arkadiusza Malarza, łodzianie rozejrzeli się za nowym bramkarzem. I znaleźli. Został nim Marek Kozioł. Kozioł podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Bramkarz rozegrał 20 spotkań w ostatnim sezonie w barwach Korony Kielce, zachował osiem czystych kont. Możecie go pamiętać też z sezonu 19/20, kiedy […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Drągowski trafi do Atletico?

Od takiej rozmowy do transferu jeszcze droga daleka, ale przynajmniej coś się dzieje. Jak informuje Tomasz Włodarczyk, agent Bartłomieja Drągowskiego spotka się z działaczami Atletico Madryt, by omówić transfer do stolicy Hiszpanii. Drągowski ma za sobą dobry czas w Fiorentinie i nie umyka to uwadze innych klubów. Mówiło się o Interze, teraz na tapet wskoczyć […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Mbappe nie chce już grać w PSG?

Kontrakt Kyliana Mbappe wygasa w czerwcu przyszłego roku, nie słychać na razie, by miał zostać przedłużony, co podsyca tylko plotki na temat odejścia Francuza z PSG. Daniel Riolo, dziennikarz RMC Sport, twierdzi, że napastnik chce odejść. Riolo mówi: – Mbappe nie wierzy w projekt tworzony przez Leonardo. Jeśli nie odejdzie tego lata, za rok zrobi […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Damian Dąbrowski z nowym kontraktem

Damian Dąbrowski przedłużył umowę z Pogonią Szczecin. Nowy kontrakt będzie obowiązywał do czerwca 2024 roku. Czy to zaskakująca decyzja? Absolutnie nie, Dąbrowski miał naprawdę dobry sezon w barwach Portowców i wydatnie przyłożył się do tego, że szczecinianie skończyli rok na trzecim miejscu w tabeli. Potrafił rządzić w środku pola, ale też wykonywać mrówczą pracę, niedocenianą […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Gołębiewski wybrał nowy klub. Poprowadzi rezerwy Legii Warszawa

Chyba nawet sam Marek Gołębiewski nie spodziewał się, że będzie jednym z najbardziej rozchwytywanych trenerów tego lata. Jak już informowaliśmy, zatrudnieniem tego szkoleniowca zainteresowane były obydwa łódzkie kluby czy też Stomil Olsztyn. Ostatecznie Gołębiewski trafi jednak do trzeciej ligi. Ale nie do pierwszego lepszego zespołu, a do rezerw Legii Warszawa. Cel postawiony przed Gołębiewskim jest […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Adam Frączczak w Koronie Kielce

Adam Frączczak został nowym piłkarzem Korony Kielce. Przez ostatnią dekadę 33-latek występował w Pogoni Szczecin, a teraz podpisał z kielczanami roczną umowę z opcją przedłużenia jej o kolejny sezon. Frączczak jest jedną z ikon Pogoni Szczecin. Trafił do niej w 2011 roku i spędził w Szczecinie dziesięć lat. Przez ten okres rozegrał dla Portowców 288 […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wijnaldum w meczu 1/8 finału Euro założy opaskę przeciwko dyskryminacji

Georginio Wijnaldum, kapitan reprezentacji Holandii, w meczu 1/8 finału Euro 2020 będzie występował ze specjalną opaską kapitańską. Będzie miała ona napis “OneLove” i wpleciono w nią elementy tęczy. – Wspieramy inkluzywność i wspólnotę – mówi Holender. To kolejny podobny gest po tym, jak ostatnio Manuel Neuer występował z tęczową opaską na ramieniu wspierającą osoby o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wisła Kraków ma nowego skrzydłowego. W Austrii imponował liczbami

Dor Hugi został nowym nabytkiem Wisły Kraków. 26-letni Izraelczyk w poprzednim sezonie austriackiej Ekstraklasy zdobył osiem bramek i zaliczył też osiem asyst. Z “Białą Gwiazdą” podpisał kontrakt do czerwca 2024 roku. Hugi to młodzieżowy reprezentant Izraela. W zespole do lat 21 rozegrał dziesięć spotkań i strzelił trzy gole, tyle samo trafień zaliczył w osiemnastu meczach […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Jagiellonia pozyskała byłego obrońcę Śląska

Israel Puerto został nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok. Ostatnio 28-letni piłkarz reprezentował barwy Śląska Wrocław. Po pozyskaniu Kacpra Tabisia i Michała Surzyna z Odry Opole to trzeci transfer ogłoszony dziś przez białostoczan. Puerto występował w Śląsku przez ostatnie dwa lata. Latem tego roku – konkretnie 30 czerwca – wygasa jego kontrakt z wrocławianami. Plotkowało się o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Lech Poznań przedłużył kontrakt z utalentowanym napastnikiem

Filip Szymczak podpisał nowy kontrakt z Lechem Poznań. Umowa napastnika Lecha została przedłużona do 2025 roku. 19-latek ma już za sobą gole w rozgrywkach Pucharu Polski i w eliminacjach do Ligi Europy. Szymczak w kolejnym sezonie będzie prawdopodobnie napastnikiem numer 3 w układance Macieja Skorży. Przed nim w walce o skład są póki co Mikael […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Finał Euro nawet z 60 tysiącami widzów na trybunach. Jest porozumienie

Rząd Wielkiej Brytanii doszedł do porozumienia z UEFĄ w sprawie zwiększenia puli osób, które będą mogły wyjść na półfinały i finały Euro 2020. Na Wembley zostanie wpuszczonych ponad 60 tysięcy widzów.  W ostatnich dniach plotkowało się o tym, że półfinały i finały mistrzostw zostaną przeniesione do Budapesztu lub Rzymu, by na trybunach mogło zasiąść możliwie […]
22.06.2021