Kto w Ekstraklasie odchodzi od archaicznej „szóstki”?

Opublikowane 07.07.2020 20:16 przez

Damian Smyk

Na całym świecie od kilku dobrych lat trwa zwrot w budowaniu środka pola. Coraz mocniej odchodzi się od gry z klasycznym defensywnym pomocnikiem. Pod tym pojęciem rozumiemy typowego walczaka – ma doskoczyć do rywala, odebrać piłkę, oddać ją do najbliższego. I najlepiej, gdyby nie zapędzał się do przodu. Jak to wygląda w Ekstraklasie?

Zasadniczo w Polsce trenerzy powoli zmieniają orientację w budowaniu zespołów. Wciąż króluje u nas piłka reaktywna – czekanie na to, co zrobi rywal. Raczej przeszkadzanie niż kreowanie. Bo to łatwiejsze i bardziej pragmatyczne. Zespół zbudowany wokół walczaków, ze dwóch-trzech piłkarzy od gry na fortepianie i można na tym jechać. Dużo słyszy się o tym, jak to trenerzy chcą „grać piłką” i „budować akcje od tyłu”, natomiast bardzo często otrzymujemy bardzo nieporadny obraz takiej gry, której próby wcielania i tak kończą się, gdy trzeba spiąć się na wynik. Wtedy – wiadomo – dawanie z wątroby, walka, krew, pot i łzy.

Natomiast, jak już wspomnieliśmy, oglądamy powolny, acz sukcesywny zwrot ku grze aktywnej. Czyli gry z góry założoną tezą – chcemy dominować, posiadanie piłki ma być agresywne (czyli jeśli mamy piłkę, to realnie atakujemy, a nie czekamy na luki w obronie rywala), prowadzimy grę. Do tego jednak trzeba mieć też wykonawców.

Dlatego nie chcemy w tym momencie wyjeżdżać z walcem na niektórych trenerów Ekstraklasy. Wielu z nich wystawia klasycznego defensywnego pomocnika nie dlatego, że lubi taką grę. Ale dlatego, że taką akurat ma kadrę – albo ją zastał, albo nie ma kreatywniejszych piłkarzy w środku pola.

Przyjrzeliśmy się przede wszystkim temu, jak wyglądały średnie pozycje zawodników w ostatniej kolejce. To oczywiście nie jest ostateczny dowód na to, że jedni grają z defensywnym pomocnikiem w roli rygla, a inni wolą dwie „ósemki”. Niemniej już z samego rzutu okiem na ustawienie można sporo wyczytać.

Co mówią nam grafiki?

Dla podparcia sięgnęliśmy po liczby kluczowych podań, dryblingów oraz odbiorów. I wzięliśmy pod uwagę zawodników grających faktycznie jako środkowi pomocnicy, typowe dziesiątki z miejsca odsialiśmy, bo nie ma sensu wtłaczać ich do tych rozważań. Zatem – ostatnia kolejka, kolejno: kluczowe podania, dryblingi, odbiory:

Wisła Płock:
– Furman – KP: 0/1, D: 2/4, O: 1/1

Górnik Zabrze:
– Prochazka – KP: 1/2, D: 0/0, O: 1/5
– Ściślak: KP: 0/0, D: 2/2 O: 3/8

Piast Gliwice:
– Jodłowiec – KP: 1/1, D: 1/1, O: 2/4
– Hateley – KP: 0/0, D: 2/2, O: 4/5

Śląsk Wrocław:
– Chrapek – KP: 1/1, D: 1/1, O: 4/5
– Łabojko – KP 1/1, D 0/1, O: 1/5

Pogoń Szczecin:
– Dąbrowski – KP: 0/0, D: 1/1, O: 1/1
– Drygas – KP: 0/2, 1/1, O: 2/3

Jagiellonia Białystok:
– Romanczuk – KP: 1/1, D: 0/1, O: 4/8
– Pospisil – KP: 6/7, D: 0/1, O: 0/3

Lechia Gdańsk:
– Tobers – KP: 0/0, D: 1/1, O: 2/3
– Kubicki – KP: 0/2, D: 1/2, O: 1/1
– Lipski – KP: 0/0, D: 2/4, O: 3/3

Cracovia:
– Loshaj – KP 2/2, D: 0/0, O: 3/7
– Lusiusz – KP: 0/0, D: 0/0, O: 6/6

Lech Poznań:
– Tiba – KP: 1/1, D: 1/2, O: 3/6
– Moder – KP: 0/0, D: 2/4, O: 2/2

Legia Warszawa:
– Martins: – KP: 1/1, D: 3/3, O: 3/4
– Antolić – KP: 1/1, D: 3/4, O: 1/2

Raków Częstochowa:
– Sapała: – KP: 0/0, D: 0/0, O: 2/5

Zagłębie Lubin:
– Poręba – KP: 2/2, D: 2/4, O: 4/8
– Baszkirow – KP: 1/1, D: 1/1, O: 0/3

Korona Kielce:
– Gnjatić – KP: 0/0, D: 0/0, O: 3/9
– Żubrowski – KP: 1/1, D: 3/3, O: 2/2

Arka Gdynia:
– Vejinović – KP: 2/2, D: 1/1, O: 1/6
– Nalepa – KP 1/3, D: 2/2, O: 1/2

ŁKS Łódź:
– Rozwandowicz – KP: 0/0, D: 1/1, O: 3/4
– Srnić – KP: 0/0, D: 1/1, O: 4/5
– Trąbka – KP 0/1, D: 1/1, O: 0/0

Wisła Kraków:
– Basha – KP: 0/0, D: 0/1, O: 3/5
– Kuveljić – KP: 0/0, D: 0/0, O: 1/1

Wciąż przeważa model z „szóstką”

Z tej analizy wychodzi, że na klasyczną szóstkę grają: Wisła Kraków, ŁKS Łódź, Korona Kielce, Cracovia, Lechia, Jagiellonia, Piast, Śląsk, Raków, Górnik. W przypadku ŁKS-u mówimy nawet o dwóch defensywnych pomocnikach w ostatniej kolejce, bo Rozwandowicz miał zadania stricte defensywne, podobnie jak Srnić. Podobnie w zeszłej kolejce Górnik – Prochazka i Ściślak ograniczali się do defensywy. W kontekście Wisły – „szóstką” jest Basha, w Koronie Gnjatić, w Cracovii Lusiusz, w Lechii Tobers, w Jadze Romanczuk, w Piaście Hateley lub Jodłowiec (zależy od meczu), w Śląsku Łabojko, w Rakowie Sapała.

O grze z klasycznym defensywnym pomocnikiem możesz posłuchać w najnowszym wydaniu Weszłopolskich

Do tego powinniśmy dorzucić też Wisłę Płock, która akurat w tym spotkaniu zagrała z cofniętym głębiej Furmanem, ale na ogół obok niego hasa Rasak lub Ambrosiewicz, którzy skupiają się na defensywie. Nadaje się tutaj też Arka, która jednak częściej wystawia w środku pola Kopczyńskiego. Czyli mamy dwanaście na szesnaście klubów, które grają z typowym pomocnikiem od rozbijania ataków. Niektórzy oczywiście mają coś do zaoferowania z przodu (Basha, Romanczuk, Hateley, Sapała), natomiast wciąż ich priorytetem jest zabezpieczanie tyłów.

Kto chce prowadzić grę?

Zatem kto wystawia w środku pola dwóch zawodników od kreacji? Legia, Lech, Zagłębie, Pogoń.

W Legii od początku sezonu gra duet Antolić-Martins. O żadnym nie możemy powiedzieć, że skupia się na defensywie. Ich role są bardzo komplementarne – czasami Martins gra głębiej, ale przede wszystkim dlatego, że stamtąd zaczyna akcje wicemistrzów Polski. Antolić jest lepszy w destrukcji, ale trudno go nazywać klasycznym defensywnym pomocnikiem.

W Lechu wiosną nastąpił zwrot w organizacji gry. Defensywnego rygla Muhara zastąpił zdecydowanie bardziej kreatywny Moder. Tym samym trener Żuraw musiał dokonać zmian w sposobie grania i to się Kolejorzowi opłaciło. W Kolejorzu nie da się dzisiaj nawet wybrać piłkarza, który częściej broni – Moder czy Tiba? Robotę w defensywie wykonują zamiennie. Z Legią chociażby Moder bardzo często schodził ku lewej stronie boiska i zabezpieczał atakującego Puchacza. To też on wziął udział w największej liczbie pojedynków. Natomiast Tiba wykonał najwięcej prób odbiorów spośród wszystkich piłkarzy w tym spotkaniu.

Przeczytaj inne analizy autora:

Lubinianie – podobnie jak Lech – zmienili sposób gry w trakcie sezonu. Do 23. kolejki grali z klasyczną szóstką w postaci Tosika, ale wraz z transferami Baszkirowa i Drażicia przeszli na model z dwoma rozgrywającymi za plecami Starzyńskiego. W efekcie Zagłębie miewa mecze, w których strzela sporo goli, ale też momentami daje się zepchnąć bardzo głęboko. Przykłady? 3:1 ze Śląskiem Wrocław, 4:4 z Lechią Gdańsk, 3:0 z Pogonią Szczecin, 3:3 z Lechem Poznań, 2:3 z Arką Gdynia. Nawet jeśli obok Baszkirowa gra Poręba, to i tak wychowanek Miedziowych robi to za gracza box-to-box. Biega bardzo dużo, jest aktywny w destrukcji, ale i często podłącza się do akcji ofensywnych.

W Pogoni środek pola również mocno zmieniał się na przestrzeni sezonu. Natomiast zespół Runjaica nie odchodzi od modelu z dwiema „ósemkami” głównie dlatego, że klasycznego defensywnego pomocnika po prostu nie ma. Listkowskiego ciągnie bardziej nawet na ofensywnego pomocnika, Drygas też dobrze czuje się wyżej, Dąbrowski podobnie. Często najgłębiej z tej dwójki wystawiany był Podstawski, ale tu mamy do czynienia z pomocnikiem nieco w stylu chociażby Tiby czy Martinsa – gra nisko, jest aktywny w odbiorze, ale jest dobry technicznie, więc jest cofniętym rozgrywającym.

Idziemy w dobrą stronę?

Czy będziemy obserwować ten trend zwrotu ku futbolowi aktywnemu? Wydaje się, że innej drogi nie ma. Wiele zależy od tego, jaką filozofię będą przyjmowały zespoły. Potencjał ku takiej grze widzimy w Śląsku pod wodzą trenera Lavicki. Docelowo taką piłkę może grać Wisła Kraków, która ma takie tradycje. Nie czepialibyśmy się póki co Rakowa, który w swoim pierwszym sezonie w Ekstraklasie bardzo mocno postawił na organizację gry w defensywie, a dzięki Szczepańskiemu czy Schwarzowi wielokrotnie wygrywali bój o środek pola kreatywnością i zdolnością do utrzymania się przy piłce.

Cieszyć może na pewno progres w tej kwestii u czołowych drużyn ligi – u Legii czy Lecha Poznań. To procentuje na przyszłość i minimalizuje ryzyko tego, że znów dyrektor słowackiego klubu będzie nazywał grę polskiego pucharowicza „archaiczną” (vide – Dunajska Streda kontra Cracovia). Legia przecież przez lata grała w środku z Vrdoljakiem, Lech z Trałką, którego wspierał jeszcze swego czasu Tetteh. Dziś oba te kluby korzystają na tym, że potrafią dominować nad rywalami, a w fazie budowania ataku nie są bezradne, gdy rywal się zarygluje.

fot. FotoPyk

Brama dnia
20.05.2022

Francesco Totti kontra Serginho | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj przenosimy was do Italii, gdzie ładne trafienia zanotowali Francesco Totti oraz Serginho. FRANCESCO TOTTI VS ROMA (20.05.2003) Dziewiętnaście lat temu Milan rozbił Romę 4:1 w finałowym starciu Pucharu Włoch. My wspominamy jednak honorowe trafienie dla rzymian – spektakularnego gola zapisał bowiem wówczas Francesco Totti.  SERGINHO VS PALERMO […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Brzęczek: Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli

Już jutro ostatnie mecze tego sezonu Ekstraklasy. Znamy już jednak wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia. Jednym z nich jest spadek Wisły Kraków. Jutro „Biała Gwiazda” zagra u siebie z Wartą Poznań. Szkoleniowiec krakowskiego zespołu na konferencji prasowej wypowiedział się na temat swojej przyszłości w klubie.  – Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli. Decyzję, czy będę trenerem Wisły […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Kylian Mbappe osiągnął porozumienie z dwoma klubami?

Wiadomo już, że Erling Haaland w przyszłym sezonie zagra w Manchesterze City, wciąż nie wiadomo jednak w jakich barwach będzie występował Kylian Mbappe. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji piłkarza PSG ujawniła jego matka. – Mamy porozumienie z Realem i PSG. Obie oferty są prawie identyczne. Negocjacje są już zakończone. W Realu mój syn miałby większą kontrolę […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Dani Pacheco przedłużył kontrakt z Górnikiem Zabrze

Kontrakt Daniego Pacheco z Górnikiem Zabrze wygasa wraz z końcem sezonu, ale Hiszpan zostanie w tym klubie na dłużej. Był jednym z cudownych dzieci hiszpańskiego futbolu, znakomicie się zapowiadał. Gdy miał dwanaście lat został wypatrzony przez Barcelonę, która podebrała go Maladze. W 2007 roku sięgnął po niego Liverpool. Dwa lata później zadebiutował w Lidze Mistrzów […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

„Jak było tak dobrze, to dlaczego Stomil spadł?”

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach spadł z I ligi. Najdłużej występujący klub na zapleczu Ekstraklasy znalazł się w trudnym położeniu, bowiem może nie przystąpić do rozgrywek II ligi. O tym, a także całej pierwszoligowej przygodzie Dumy Warmii porozmawialiśmy z wieloletnim kapitanem olsztyńskiego klubu – Januszem Bucholcem. Czy można było się spodziewać spadku Stomilu Olsztyn z […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Peszko: Udział w Lidze Narodów traktowałbym jako przegląd kadr

W rozmowie z „Faktem” Sławomir Peszko skomentował powołania Czesława Michniewicza na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski oraz wyraził swoją opinię na temat szans Polaków w meczach Ligi Narodów. – To dobrze, że trener szuka nowych. Początkowo śmiano się z tych podróży Czesława Michniewicza, ale z doświadczenia wiem, jak ważny dla piłkarza jest kontakt ze szkoleniowcem. No […]
20.05.2022
Brama dnia
20.05.2022

Francesco Totti kontra Serginho | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj przenosimy was do Italii, gdzie ładne trafienia zanotowali Francesco Totti oraz Serginho. FRANCESCO TOTTI VS ROMA (20.05.2003) Dziewiętnaście lat temu Milan rozbił Romę 4:1 w finałowym starciu Pucharu Włoch. My wspominamy jednak honorowe trafienie dla rzymian – spektakularnego gola zapisał bowiem wówczas Francesco Totti.  SERGINHO VS PALERMO […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Dani Pacheco przedłużył kontrakt z Górnikiem Zabrze

Kontrakt Daniego Pacheco z Górnikiem Zabrze wygasa wraz z końcem sezonu, ale Hiszpan zostanie w tym klubie na dłużej. Był jednym z cudownych dzieci hiszpańskiego futbolu, znakomicie się zapowiadał. Gdy miał dwanaście lat został wypatrzony przez Barcelonę, która podebrała go Maladze. W 2007 roku sięgnął po niego Liverpool. Dwa lata później zadebiutował w Lidze Mistrzów […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

„Jak było tak dobrze, to dlaczego Stomil spadł?”

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach spadł z I ligi. Najdłużej występujący klub na zapleczu Ekstraklasy znalazł się w trudnym położeniu, bowiem może nie przystąpić do rozgrywek II ligi. O tym, a także całej pierwszoligowej przygodzie Dumy Warmii porozmawialiśmy z wieloletnim kapitanem olsztyńskiego klubu – Januszem Bucholcem. Czy można było się spodziewać spadku Stomilu Olsztyn z […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie jest Jakub Błaszczykowski?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie się podział Jakub Błaszczykowski? Jak trzeba w kogoś pieprznąć, to Kuba jest pierwszy, ale jak trzeba pieprznąć już w siebie, to Błaszczykowskiego nie ma. Jedno można o nim powiedzieć: zachowuje się jak typowy polski działacz. Po pierwsze – obsadził klub swoją rodziną. Kto wie, jak się odnajdzie jeszcze jakiś […]
20.05.2022
Inne sporty
20.05.2022

Marcin Lewandowski skończył karierę!

W okolicach 2020 roku Marcin Lewandowski przeżywał drugą młodość i znajdował się na fali wznoszącej. Zastanawialiśmy się, jak wiele może osiągnąć na dystansie 1500 metrów i czy zdobędzie jeszcze medal wielkiej imprezy. Życie niestety pisze jednak rożne scenariusze. Dzisiaj jeden z najlepszych biegaczy w historii polskiej lekkoatletyki ogłosił, że zawiesza buty na kołku.   Co miało […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

KOWAL MANAGER III (#8): ZROBILIŚMY COŚ STRASZNEGO. ALE IMIĘ KOWALA POZOSTANIE NIESKALANE

Kolejny odcinek przygód menadżera Wojtka Kowalczyka – lecimy! 
20.05.2022
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola
1 rok temu

My to jesteśmy normalnie antytezą futbolu holenderskiego. Na całym świecie nikt nie gra defensywnymi przecinakami od mniej więcej bitwy pod Grunwaldem. W Polsce dochodzimy do podobnych wniosków w roku 2020. Wszystkie normalne kluby w Europie mają ośrodki szkoleniowe – my je budujemy teraz. Za jakieś dwadzieścia lat powinniśmy doczekać się środkowych pomocników a nie jakieś „szóstki”. Słowacy mówią o nas że gramy archaiczny futbol…
Nie wystarczy przesunąć pomocników wyżej i powiedzieć im: teraz macie grać kreatywnie. Takich piłkarzy trzeba wyszkolić od dziecka, albo kupować z zagranicy już nauczonych pewnych nawyków. Można założyć, że zawodnik który od maleńkości słyszał: wślizg, wślizg, wślizg, wpierdol mu się w nogi, nagle zacznie grać z pierwszej piłki, ale koniec końców wyjdzie z tego grande merda. No ale dobrze że jakaś refleksja przyszła. Jeszcze pół wieku i zrozumiemy, że boczny pomocnik powinien umieć dryblować i schodzić do środka do gry kombinacyjnej….

Serti
Serti
1 rok temu

Dopóki będzie się preferować granie ala „oranie na boisku” a wpierdalanie się w nogi przeciwnika będzie uznawane za męską grą, dopóty nie dorobimy się technicznych piłkarzy.

Erich
Erich
1 rok temu

Zamelduj to Kroosowi, Kante, Hendersonowi ciulu…

WiesławWojnar
WiesławWojnar
1 rok temu
Reply to  Erich

Uważasz wymienionych za przecinaków?

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola
1 rok temu
Reply to  WiesławWojnar

Tak – on postawił Kroosa i Kante w jednym szeregu. …

Erich
Erich
1 rok temu

A ty holenderski przykład pełen sukcesów…

Erich
Erich
1 rok temu
Reply to  WiesławWojnar

Nie, uważam za kreatywnych defensywnych pomocników. Takich, co myślą na boisku wbrew opinii tego gościa dwa piętra wyżej. Utarł się biedak schematami i stracił czas na swój wywód…

WieslawWojnar
WieslawWojnar
1 rok temu
Reply to  Erich

„Takich, co myślą na boisku wbrew opinii tego gościa dwa piętra wyżej.” No przecież o tym właśnie pisał: „Na całym świecie nikt nie gra defensywnymi przecinakami od mniej więcej bitwy pod Grunwaldem.”.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki(@zawisza-czarnecki)
1 rok temu

Jeszcze 44 lata, a zamiast wykluczać dryblerów, zaczniemy ich produkować.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin(@fc-bazuka-bolencin)
1 rok temu

Osobiście uważam, że w takiej lidze jak nasza, gdzie piłkarze mają mnóstwo mankamentów czysto piłkarskich (złe ustawianie się, brak umiejętności wymiany 3-4 podań na szybkości z pierwszej piłki, brak „kleju” w nodze skutkujący odskakiwaniem piłki przy czasem nawet najprostszym przyjęciu, nieumiejętność zachowania stref na boisku itp.), to dywagacje czy klub ma koniecznie grać z „6” czy nie – zwyczajnie nie mają sensu.
W takich wypadkach jak nasz to raczej kroi się taktykę pod wykonawców a nie odwrotnie. Tylko czołowe kluby z mocnych lig mogą sobie pozwolić na to by kombinować z taktyką bo mają do tego na każdej pozycji wykonawców, którym piłka nie przeszkadza w funkcjonowaniu na boisku – a u nas sami wiecie, jest z tym różnie.
Dlatego u nas powinieneś grać taką taktyką, jakich masz wykonawców na poszczególnych pozycjach. Masz ludzi do 3-5-2 to grasz tym systemem, masz do 4-4-2 w linii to grasz takim, podobnie z 4-3-3 czy innym systemem. A nie, żeby na siłę mieć lub nie mieć „6” bo takie są kanony wśród najsilniejszych w Europie 😀

Er.
Er.
1 rok temu

Cracovia gra archaiczny futbol? No jak to, przecież ten klub prowadzi polski Guardiola, przyszły selekcjoner reprezentacji Polski, wizjoner a prywatnie wielbiciel dobrej whisky.

Brama dnia
20.05.2022

Francesco Totti kontra Serginho | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj przenosimy was do Italii, gdzie ładne trafienia zanotowali Francesco Totti oraz Serginho. FRANCESCO TOTTI VS ROMA (20.05.2003) Dziewiętnaście lat temu Milan rozbił Romę 4:1 w finałowym starciu Pucharu Włoch. My wspominamy jednak honorowe trafienie dla rzymian – spektakularnego gola zapisał bowiem wówczas Francesco Totti.  SERGINHO VS PALERMO […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Brzęczek: Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli

Już jutro ostatnie mecze tego sezonu Ekstraklasy. Znamy już jednak wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia. Jednym z nich jest spadek Wisły Kraków. Jutro „Biała Gwiazda” zagra u siebie z Wartą Poznań. Szkoleniowiec krakowskiego zespołu na konferencji prasowej wypowiedział się na temat swojej przyszłości w klubie.  – Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli. Decyzję, czy będę trenerem Wisły […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Kylian Mbappe osiągnął porozumienie z dwoma klubami?

Wiadomo już, że Erling Haaland w przyszłym sezonie zagra w Manchesterze City, wciąż nie wiadomo jednak w jakich barwach będzie występował Kylian Mbappe. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji piłkarza PSG ujawniła jego matka. – Mamy porozumienie z Realem i PSG. Obie oferty są prawie identyczne. Negocjacje są już zakończone. W Realu mój syn miałby większą kontrolę […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Dani Pacheco przedłużył kontrakt z Górnikiem Zabrze

Kontrakt Daniego Pacheco z Górnikiem Zabrze wygasa wraz z końcem sezonu, ale Hiszpan zostanie w tym klubie na dłużej. Był jednym z cudownych dzieci hiszpańskiego futbolu, znakomicie się zapowiadał. Gdy miał dwanaście lat został wypatrzony przez Barcelonę, która podebrała go Maladze. W 2007 roku sięgnął po niego Liverpool. Dwa lata później zadebiutował w Lidze Mistrzów […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

„Jak było tak dobrze, to dlaczego Stomil spadł?”

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach spadł z I ligi. Najdłużej występujący klub na zapleczu Ekstraklasy znalazł się w trudnym położeniu, bowiem może nie przystąpić do rozgrywek II ligi. O tym, a także całej pierwszoligowej przygodzie Dumy Warmii porozmawialiśmy z wieloletnim kapitanem olsztyńskiego klubu – Januszem Bucholcem. Czy można było się spodziewać spadku Stomilu Olsztyn z […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Peszko: Udział w Lidze Narodów traktowałbym jako przegląd kadr

W rozmowie z „Faktem” Sławomir Peszko skomentował powołania Czesława Michniewicza na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski oraz wyraził swoją opinię na temat szans Polaków w meczach Ligi Narodów. – To dobrze, że trener szuka nowych. Początkowo śmiano się z tych podróży Czesława Michniewicza, ale z doświadczenia wiem, jak ważny dla piłkarza jest kontakt ze szkoleniowcem. No […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Pięciu piłkarzy odchodzi z Jagiellonii Białystok

Białostocki klub poinformował, że nie przedłuży wygasających umów z pięcioma swoimi zawodnikami. Nowego miejsca pracy będą musieli poszukać sobie Błażej Augustyn, Przemysław Mystkowski, Filip Piszczek, Pavel Steinbors oraz Michał Żyro.  Decyzja w klubie zapadła już jakiś czas temu, dlatego całej piątki nie oglądaliśmy na boiskach Ekstraklasy w ostatnich kolejkach. Teraz jest to już oficjalna informacja. […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie jest Jakub Błaszczykowski?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie się podział Jakub Błaszczykowski? Jak trzeba w kogoś pieprznąć, to Kuba jest pierwszy, ale jak trzeba pieprznąć już w siebie, to Błaszczykowskiego nie ma. Jedno można o nim powiedzieć: zachowuje się jak typowy polski działacz. Po pierwsze – obsadził klub swoją rodziną. Kto wie, jak się odnajdzie jeszcze jakiś […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Jewhen Konoplanka zostaje w Cracovii

Jewhen Konoplanka przedłużył kontrakt z Cracovią. Dotychczasowa krótkoterminowa umowa obowiązywała tylko do końca czerwca tego roku. Ukrainiec podpisał z „Pasami” umowę wiążącą go z klubem do końca przyszłego sezonu. To dość zaskakujące, bo wydawało się, że Konoplanka przyjdzie do Cracovii tylko na rundę wiosenną, a później spróbuje jeszcze sił w silniejszej lidze. Skrzydłowy rozegrał w […]
20.05.2022
Inne sporty
20.05.2022

Marcin Lewandowski skończył karierę!

W okolicach 2020 roku Marcin Lewandowski przeżywał drugą młodość i znajdował się na fali wznoszącej. Zastanawialiśmy się, jak wiele może osiągnąć na dystansie 1500 metrów i czy zdobędzie jeszcze medal wielkiej imprezy. Życie niestety pisze jednak rożne scenariusze. Dzisiaj jeden z najlepszych biegaczy w historii polskiej lekkoatletyki ogłosił, że zawiesza buty na kołku.   Co miało […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą Płock

Kontrakt Jakuba Rzeźniczaka z Wisłą Płock wygasa wraz z końcem sezonu. Ale wygląda na to, że defensor „Nafciarzy” zostanie w zespole na kolejny sezon. Informację o tym, że Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą jako pierwszy podał Piotr Koźmiński ze Sportowych Faktów. Udało nam się potwierdzić te doniesienia – wkrótce Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą. Nowa […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Podolski: Moje serce jest tutaj. Dopóki ciało pozwola, to chce grać w piłkę

– Każdy wie skąd pochodzę, gdzie się wychowałem. Moje serce jest tutaj. Cieszę się, że mogę grać w piłkę, robić to co kocham, grać w piłkę co weekend – mówi Lukas Podolski po przedłużeniu umowy z Górnikiem Zabrze. Wczoraj Górnik ogłosił, że Podolski przedłużył kontrakt z zabrzańskim klubem i jeszcze przez przynajmniej rok będzie reprezentował […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

KOWAL MANAGER III (#8): ZROBILIŚMY COŚ STRASZNEGO. ALE IMIĘ KOWALA POZOSTANIE NIESKALANE

Kolejny odcinek przygód menadżera Wojtka Kowalczyka – lecimy! 
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Oświadczenie Wisły Kraków. Klub zapowiada konferencję o sytuacji po spadku

Wisła Kraków wydała oświadczenie o planie zorganizowania konferencji prasowej, na której zostanie omówiona sytuacja klubu po spadku z Ekstraklasy. „Biała Gwiazda” zapowiada, że władze klubu pracują nad planem szybkiego awansu z 1. ligi. Wiślacy dość oszczędnie komunikują się z kibicami po tym, jak Wisła straciła już szanse na utrzymanie w Ekstraklasie. Właściwie tylko Jarosław Królewski […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Sprawdźmy, postawmy: pewny Lech, Milan i over w meczu Realu

Jest piątek, więc wypada rzucić okiem na listę spotkań, które warto obejrzeć w ten weekend. Większość europejskich lig,  kończy sezon, więc uznaliśmy, że to dobry moment, by podzielić się z wami kilkoma typami na najbliższe dni. Zerknijcie na wybrane zdarzenia i kursy, które znajdziecie w ofercie naszych kumpli z Fuksiarza. SPRAWDŹMY, POSTAWMY Real Madryt – […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Grobelny: Moim wzorem bramkarskim był Artur Boruc

– Czy porównuję siebie z innymi młodymi bramkarzami w Ekstraklasie? Muszę najpierw wyrobić sobie markę, żeby zestawiać się z innymi. Przyszłość pokaże, czy to się uda, ale wierzę w to. Jestem w stanie być najlepszy wśród młodych bramkarzy w lidze – powiedział nam Jędrzej Grobelny, 20-letni bramkarz Warty Poznań. To wychowanek poznańskiego klubu, z którym porozmawialiśmy […]
20.05.2022
Ekstraklasa
20.05.2022

Ile zarobią kluby w Ekstraklasie za sezon 2021/2022?

230 milionów złotych — to pula nagród dla klubów Ekstraklasy za sezon 2021/2022. Choć najważniejsze rozstrzygnięcia w lidze już znamy, nie można powiedzieć, że w Multilidze ligowcy zagrają o pietruszkę. Niektóre kluby wciąż mogą powalczyć o spore pieniądze. Ponad 600 tysięcy złotych — tyle do podniesienia z murawy mają Radomiak, Cracovia i Wisła Płock. Blisko […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

OFICJALNIE: Borussia Dortmund zwolniła Marco Rose

Marco Rose został zwolniony z funkcji trenera Borussii Dortmund. Choć niemieckie media pisały, że w czwartek dojdzie do spotkania władz klubu z trenerem, to przewidywały, że szkoleniowiec poprowadzi BVB w przyszłym sezonie. Ale klamka zapadła – Rose żegna się z Dortmundem. – Borussia Dortmund i Marco Rose kończą współpracę. To efekt intensywnej analizy tego sezonu, […]
20.05.2022