post
Avatar

Opublikowane 12.05.2020 13:37 przez

Szymon Janczyk

Niewiele klubów może pochwalić się wprowadzeniem na salony tylu światowej klasy pomocników, co Brescia. Jaskółki z Lombardii wypuściły w świat Andreę Pirlo czy Marka Hamsika, a w ich szeregach grali inni wielcy: Roberto Baggio i Pep Guardiola. Teraz najgorętszym nazwiskiem związanym z tym klubem jest Sandro Tonali. Kim jest 19-letni diament środka pola? Co łączy go z poprzednikami? Co ma w sobie Brescia, że niczym magnes przyciąga i wychowuje klasowych rozgrywających? 

Włoska liga nie jest dobrym miejscem dla młodych piłkarzy. Według rankingu CIES, plasuje się ona w końcówce stawki z 7,7% czasu gry młodzieżowców w sezonie. Dla porównania – w Ekstraklasie więcej minut młodym piłkarzom gwarantuje sam wprowadzony niedawno przepis. Jeśli więc jesteś 19-latkiem, który spędził na boisku 87% całkowitego czasu gry, musisz być kozakiem. Sandro Tonali to właśnie taki kozak. Ciężko mówić inaczej o kimś, kto grając w Serie B był powoływany do reprezentacji Włoch. Trudno to podważać, skoro prezydent klubu mówi o nim tak: – Nigdy nie widziałem tak dobrego piłkarza w mojej drużynie. Pewnego dnia jego menedżer wraz z rodzicami mówił mi o klauzuli 50 milionów euro. Odpowiedziałem, że dla mnie wart jest 300 milionów!

Nie był to zwrot kurtuazyjny. Massimo Cellino zrobił wiele, żeby zatrzymać swój diament po awansie do Serie A. Dzięki temu Brescia mogła szczycić się kolejnym dużym talentem w środku pomocy. Ten niewielki – przynajmniej w porównaniu do sąsiadów – klub z Lombardii może się pochwalić wychowaniem kilku asów. Wystarczy zerknąć na podium wychowanków Rondinellich, żeby się o tym przekonać.

Wychowankowie Brescii z największą liczbą występów w Serie A. Źródło: Transfermarkt

Cecha wspólna? Każdy operował w środkowej strefie boiska. Dalej zresztą kozaków też nie brakuje – jest Sergio Volpi czy Ottavio Bianchi. A to tylko ci, którzy w barwach Jaskółek wypływali na szerokie wody. Jeśli weźmiemy pod uwagę także tych, którzy przybyli do Brescii później, grono powiększą takie nazwiska, jak Roberto Baggio, Gheorghe Hagi i Pep Guardiola. Jeśli mielibyśmy zestawić linie pomocy wszystkich klubów z Lombardii, Brescia wcale nie ustępowałaby hegemonom z Mediolanu. A przecież pod każdym innym względem od razu widać, że to nie ten rozmiar kapelusza.

Prawie jak Pirlo

Szybki rzut oka na młodziaka z Lodi. Długie, czarne włosy, miejsce na boisku tuż przed defensywą (choć akurat Pirlo wcielił się w tę rolę dopiero później – przyp.). Wykapany Andrea Pirlo. On też zaczynał młodo. Mircea Lucescu wciągnął go do pierwszego zespołu już w wieku 15 lat. – Z dnia na dzień zacząłem trenować z 30-latkami, poirytowanymi moją obecnością na boisku. Któregoś dnia okiwałem jednego z nich trzy razy z rzędu. Czwarty raz okazał się fatalny w skutkach. Gość z premedytacją wjechał mi w kostkę. Lucescu traktował mnie delikatnie, a do reszty pokrzykiwał tylko: podawajcie do Pirlo, on wie, co robić z piłką. Pierwszy prawdziwy sukces odniosłem wtedy, gdy koledzy z drużyny zaczęli podawać mi częściej niż mnie faulować – wspomina Maestro w swojej autobiografii.

Tonaliego i Pirlo łączy nie tylko fryzura i pozycja na boisku. Obaj na dobre rozbłysnęli w Serie B. Starszy z tego duetu zdołał zadebiutować we włoskiej ekstraklasie, jednak dopiero po spadku z niej otrzymał znaczącą rolę w zespole. Dzięki niemu Rondinelle powrócili na salony. Tonali natomiast nie miał okazji do gry w Serie A, dopóki nie wniósł do niej Brescii na swoich plecach. Nie bez powodu przecież wygrał nagrodę dla najlepszego młodego piłkarza w Serie B.

 W drugiej połowie sezonu dyrygował grą zespołu, pokazując świetną technikę i przygotowanie mentalne. Tonali nie jest szybkim piłkarzem, ale gra na wysokiej intensywności, świetnie przewiduje wydarzenia na boisku, co daje mu przewagę, kiedy nie ma piłki. Z kolei kiedy jego zespół jest w posiadaniu, pokazuje predyspozycje do czytania linii podań i znakomite ułożenie ciała. Czekając na piłkę nieustannie skanuje boisko, co jest bardzo rzadkie dla piłkarzy w jego wieku – komplementował go portal “L’Ultimo Uomo”.

Wśród graczy Brescii znajdziemy jeszcze jedną osobę, która przeszła podobną ścieżkę rozwoju. Marek Hamsik, legenda Napoli, miał za sobą dwa sezony w Serie B, gdy przenosił się pod Wezuwiusz. W pierwszym – tak jak Sandro – grał jeszcze niewiele. W drugim był już liderem pełną gębą. Zupełnie jak Tonali.

Marekiaro

Znów ta fryzura. Pomocnicy, którzy trafiają do Brescii są chyba selekcjonowani według grzywy, a dopiero potem sprawdza się, czy przy okazji potrafią też grać w piłkę. Marek Hamsik uwagę skautów włoskiego klubu przykuł  dzięki nietypowej, jak na 16-latka fryzurze. Potem jednak przemówiło boisko. – Bardzo dobry w wymianie podań w środkowej strefie, a przede wszystkim w głębokim ataku – zapisał w swoim raporcie Maurizio Micheli. Łowca talentów ściągnął go do Włoch na rekonesans, obiecując, że przedstawi mu Roberto Baggio. Słowak przyjechał i został na dłużej, z czasem mnożąc swoją wartość z 60 tysięcy euro do 5,5 miliona, które zapłacił za niego zachwycony Aurelio de Laurentiis.

 Już w wieku 18 lat Hamsik świetnie rozumiał grę. Wiedział, kiedy pograć piłkę w środkowej strefie, a kiedy rozciągnąć piłkę do boku. Wyróżniała go intensywność, wręcz furia, z jaką poruszał się po boisku, nie tracąc przy tym swoich technicznych umiejętności – czytamy o słowackim piłkarzy w “Ultimo Uomo”.

Miejską legendą, aczkolwiek rzekomo prawdziwą, stała się opowieść o tym, jak Hamsik został etatowym wykonawcą rzutów karnych w Brescii. Młody chłopak założył się, że nikt nie obroni jego strzału z jedenastu metrów. Podczas treningu zapakował kolejno 56 goli z wapna, a koledzy w geście uznania obdarzyli go jeszcze większym zaufaniem. Pavel Nedved w 2008 roku powiedział, że słowacki pomocnik jest najbardziej podobnym do niego piłkarzem, jakiego widział i do niego należy przyszłość futbolu. Czech się nie pomylił, podobnie jak Alessandro Del Piero. – Ten gość, to talent czystej wody. Musimy go mieć. Nie pozwólcie, żebyśmy przegapili okazję – apelował kapitan Starej Damy.

Techniczna wersja Gattuso

Oczywiście Juventus tę okazję przegapił, dlatego teraz nie chciałby przegapić kolejnej. A tak się składa, że podobne słowa ostatnio regularnie słyszy Sandro Tonali. – To najlepszy chłopak ze wszystkich naszych talentów – mówił kilka dni temu Francesco Totti w rozmowie z Christianem Vieirą. – Jest bardziej kompletnym piłkarzem ode mnie – wtóruje mu Andrea Pirlo, który dodaje jednak, że młodszy kolega sporo się od niego różni. – Nie sądzę, żeby był moim następcą. Łączy nas chyba tylko to, że mamy długie włosy i też grałem w Brescii.

Sam zainteresowany ma zresztą podobne zdanie na ten temat. Choć akurat niestosowność tego porównania dostrzega w czym innym. – Dla mnie porównania do Pirlo nie są trafione. Według mnie Pirlo miał nieosiągalną jakość i technikę. Nie wiem, kto mógłby go doścignąć, więc jak mogę się z nim równać? Poza tym mamy inne zalety. Powiedziałbym raczej, ze jestem bardziej techniczną wersją Gattuso – uważa sam zainteresowany.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że i to nie jest do końca trafne. Bo choć Tonali jest defensywnym pomocnikiem, ciężko porównywać go do rottweilera, jakim był Gattuso. Były pomocnik Milanu dopadał rywala i gryzł, aż odebrał piłkę. Sandro ma inną taktykę. – Ma flegmatyczny temperament. Jego zadaniem w fazie obronnej jest ochrona strefy, a nie agresywne wychodzenie do pojedynków. Często pozwala się minąć dryblingiem, jednak jest w stanie chronić strefę zbierające piłki dookoła siebie. Nie ma potężnych warunków fizycznych, ale umiejętnie ich używa: tak w starciach z rywalami, jak i w samych ruchach ciała – opisują go dziennikarze “L’Ultimo Uomo”.

A może jednak Jorginho?

Dlatego też, jeśli mamy porównywać Tonaliego do któregoś z włoskich piłkarzy, najbliżej mu do Jorginho. Naturalizowany Brazylijczyk ma praktycznie taki sam zestaw atutów oraz wad. Mimo słabych predyspozycji do pojedynków fizycznych, obaj wiele zyskują dzięki boiskowemu intelektowi. Dla Sandro przeskok między Serie B i Serie A nie był tak łatwy, jakby się mogło wydawać. Mimo że mówimy o wielkim talencie, pomocnik Rondinellich potrzebował czasu, żeby przywyknąć do szybszego tempa gry. Podobny przeskok przeżył Jorginho, o którym pisaliśmy, że w pierwszym sezonie w Premier League miał problem z wysokim pressingiem rywali. To samo odczuł Sandro, który tak jak starszy kolega zwykł schodzić nisko po piłkę, uwalniając się spod krycia. Cóż, w Serie A tak łatwo go już nie gubił. Tym bardziej, że – jak zwraca uwagę “Ultimo Uomo”, Brescia nie jest zespołem, który dysponuje świetnymi budowniczymi z tyłu, więc Tonaliemu ciężko było zaprezentować swoje największe atuty.

Pomocnik Brescii z racji podobieństwa do Jorginho znalazł się na celowniku Maurizio Sarriego i Juventusu. Nie jest jednak powiedziane, że podąży drogą reprezentanta Włoch. – Pokazał, że ma predyspozycje, żeby grać jako pół-skrzydłowy lub trequartista. Wciąż jest na tyle młodym piłkarzem, że można go odpowiednio koordynować i rozwijać – pisze “La Gazzetta dello Sport”.

“LGdS” zastanawia się też, czy gdy sezon zostanie wznowiony, Tonali nie zostanie użyty w bardziej ofensywny sposób. Po pierwsze dlatego, żeby zaprezentować szerszy wachlarz możliwości potencjalnym kupcom. Po drugie dlatego, że wciąż jest szansa na uratowanie ligi dla Jaskółek, jednak ekipa z Lombardii musi zacząć wygrywać. Sandro natomiast wie, co zrobić z piłką. Żaden piłkarz klubu z dolnej połowy tabeli nie ma tak wysokiego współczynnika xGBuildup, który określa xGoals dla sytuacji, w które był “zamieszany”, z wyjątkiem kluczowych podań i strzałów. U Tonaliego jest to 6.32. Poza tym Brescia może skorzystać dzięki jego stałym fragmentom gry. Żaden piłkarz we Włoszech nie asystuje częściej ze stojącej piłki niż on. Tonali pod tym względem ledwo ustępuje… Leo Messiemu. Argentyńczyk zaliczył pięć asyst po SFG, a Sandro cztery. A i załadować bramkę z wolnego potrafi nie gorzej niż Messi czy… Pirlo.

Zresztą dla Tonaliego gra na pozycji pół-skrzydłowego nie byłaby nowością. – Kiedy z nim pracowałem, próbowałem ustawiać go w roli mezzali (pół-skrzydło – przyp.). Myślę, że sprawdziłby się na tej pozycji – stwierdził Sergio Volpi, były szkoleniowiec pomocnika.

Jest jeszcze Volpi…

Czy jest więc szansa, że zobaczymy Tonaliego w bardziej ofensywnym wydaniu? Cóż, raczej niewielka. Mimo wszystko nawet Volpi zauważa, że to zawodnik skrojony pod dyrygowanie z drugiego szeregu. – W Serie A zmieniło się to, że ma mniejszy margines błędu. Chciałbym, żeby mógł zagrać sezon w drużynie, która ma spokojniejszą sytuację w tabeli. Tak, żebyśmy mogli częściej oglądać go przy piłce – ocenia piłkarz, który sporo wie o tym, jak wygląda gra na pozycji registy.

O Volpim wspominaliśmy już wcześniej, jako o kolejnym wybitnym talencie z Brescii. To prawda. Choć nie jest to tak popularny gość, jak Pirlo, Volpiego swego czasu widział w swoich szeregach… Real Madryt. – Był piłkarzem, który potrafił zapewnić czas drużynie. Jego inteligentne rozwiązania zapewniały zespołowi wiele alternatyw tak na krótkim, jak i dłuższym dystansie – pisało o nim “L’Ultimo Uomo”.

Każde z powyższych zdań śmiało możemy przypisać również Tonaliemu. Tak samo zresztą, jak i charakterystykę Pepa Guardioli w Brescii, którą w swojej biografii nakreślił Juanma Lillo, jego kolega z zespołu. Cytuje ją wspomniany wcześniej portal taktyczny. – Półtora miesiąca po jego przybyciu, Brescia grała tak, jak on to sobie wyobrażał. To była bardziej jego wizja niż wizja Mazzone. Trener nie potrafił i nie chciał przeciwstawić się pomysłom rzucanym przez Pepa. Pewnego dnia Guardiola przyszedł do nas i stwierdził, że zrobimy analizę taktyczną najbliższego rywala. W Brescii nikt wcześniej na to nie wpadł.

Oczywiście nie podejrzewamy Tonaliego o dyrygowanie szatnią i narzucanie kolegom nowinek technicznych. Ale patrząc na to, jak często Rondinelle zmieniali szkoleniowców tym sezonie, możemy stwierdzić, że beniaminek gra bardziej na modłę Sandro niż któregoś z trenerów. Albo inaczej – Tonali gra wbrew temu, co proponują trenerzy. Brescia, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nie ma w swoich szeregach piłkarzy nastawionych na grę krótkimi, szybkimi piłkami. To raczej “laga na Vardy’ego” niż tiki-taka.

Sandro owszem, lubi i potrafi zagrać perfekcyjną, długą piłkę, jednak wrzucanie go w taki styl gry kompletnie rujnuje cechy, które wyróżniają takich jak on, Pirlo, Volpi czy Jorginho. Każdy z nich potrafi asystować przez pół boiska, jednak robi to gdy musi, a nie cały czas. Dlatego też, mimo że Tonali góruje w xGBuildup, dopiero gdy wskoczy do zespołu grającego w piłkę, zobaczymy pełnię jego talentu.

***

Transfer, który zapowiadamy – zresztą nie tylko my – zapewne wkrótce się przydarzy. Kolejka chętnych po diament z Brescii jest ogromna, a stoją w niej tak Manchester City, jak i Inter czy Juventus. Stoi też Milan, który ponad dekadę temu pokpił sprawę. – Niestety myśleli, że nie jest gotowy. Niestety dla nich, bo teraz muszą wydać na niego horrendalne pieniądze – mówi “The Athletic” Davide Gatti, który prowadził Sandro jako młodego chłopca w jednej ze szkółek.

Oczywiście nie ma co się łudzić, Milan jest w tej wojence bez szans. Mimo że Tonali ponoć kibicuje Rossonerim – co zresztą logiczne, skoro podpatrywał Pirlo i Gattuso – to nie ta półka. Zarówno finansowa, jak i sportowa. Jedynym, co mediolańczycy mogą zaoferować piłkarzowi jest… miłość. A to wbrew pozorom, bardzo ważne. – Kto chce go mieć u siebie, musi okazać miłość nam i jemu. Niech pokażą szacunek, to liczy się bardziej niż pieniądze – uważa Massimo Cellino, prezydent Brescii.

Ale – nawet jeśli nie w Milanie – Tonali najpewniej zostanie we Włoszech. Jego agent, Beppe Bozzo, stwierdził niedawno, że byłoby wstydem dla Serie A, gdyby wypuściła z rąk takiego piłkarza. I my się pod tymi słowami podpisujemy. W końcu po stracie Jorginho (Chelsea) oraz Verrattiego (PSG), calcio musi utrzymać choć jednego registę wysokiej klasy. Bez takich artystów prędzej czy później wrócimy bowiem do mitu o siermiężnej Serie A.

SZYMON JANCZYK

Calcio w pigułce – inne teksty o włoskim futbolu

Życie w stylu “Rock & Gol”. Wszystkie szaleństwa Pablo Osvaldo

Simone Barone – zapomniany mistrz świata z 2006 roku

Własne piwo, korupcja i objawienie sezonu. Szalona kariera Francesco Caputo

Dezerter Higuain, czyli brzydki koniec Pipity w Europie

Fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 12.05.2020 13:37 przez

Szymon Janczyk

Weszło
15.04.2021

HADAJ #11: Strach Skorży? Charakterny Sobolewski. Emeryci do pracy

15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Ajax odrobi straty, Slavia znów zadziwi? Przed nami Liga Europy

Ćwierćfinały Ligi Mistrzów zdecydowanie nie zawiodły – emocji nie brakowało, będzie co wspominać. Mamy zatem nadzieję, że ćwierćfinaliści Ligi Europy także staną na wysokości zadania. Tym bardziej że chyba tylko jeden dwumecz może w tym momencie uchodzić za rozstrzygnięty. W trzech pozostałych parach sporo się może jeszcze pozmieniać. Co nas zatem dziś w Lidze Europy […]
15.04.2021
Prasówka
15.04.2021

PRASA. Kosowski: “W Stali jest ‘makao’, a za chwilę może być ‘po makale'”

Dzisiejsza prasa nie porywa, ale parę ciekawych rzeczy w niej znajdziemy. Sporo jest dziś o piłce kobiecej czy futsalu. Dowiemy się, jak Weronika Zawistowska trafiła do Bayernu czy przeczytamy relację z meczu futsalistów, którzy awansowali na EURO. A ligowa młócka? W Piaście planują przedłużenia kontraktów, a zwolnienia trenerów komentuje Kamil Kosowski. – Nie ma takiej historii, […]
15.04.2021
Weszło
14.04.2021

Przyszłość dostała nauczkę od teraźniejszości. City w półfinale!

Słuchajcie, Emre Can to jest gość, który w pierwszym meczu z City dostał żółtą kartkę za dyskusję z sędzia przy rzucie karnym. Który następnie został anulowany przez VAR. Karnego sędzia cofnął, żółtej kartki za dyskusje już nie mógł, naszym zdaniem to najpełniej opisuje postać Cana. Dzisiaj Borussia Dortmund naprawdę mocno pracowała na odrobienie straty z […]
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

Solidność to za mało na półfinał Ligi Mistrzów

Jeśli przegrywasz pierwszy mecz 1:3 na poziomie ¼ Ligi Mistrzów, to nie wystarczy, że w rewanżu jesteś dobry. Musisz być bardzo dobry. Może nawet znakomity. Skuteczny, bezlitosny, pewny z przodu, pewny w tyłach. Zagrać nie na 100 procent, ale na trochę więcej. Rywal nie urwał się z choinki. I czy Liverpool był dziś dobry? Tak. […]
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

Raków pisze historię! Jest w finale Pucharu Polski

Raków Częstochowa pisze piękną historię! Po wygranej z Cracovią po raz drugi w swoich dziejach awansował do finału Pucharu Polski (pierwszy raz w 1967 roku), w którym zmierzy się z Arką Gdynia. Było to zwycięstwo zasłużone, choć gdzieś tak do 80. minuty mecz oglądało się koszmarnie.  Cracovia – Raków Częstochowa: półfinał Pucharu Polski ciężki dla […]
14.04.2021
Weszło
07.04.2021

Dobry mecz Juventusu. Piłkarzy Napoli trzeba wykręcać z murawy

To nie było One Man Show, ale niewiele ku temu zabrakło. Federico Chiesa był bez wątpienia najlepszym zawodnikiem na boisku. Zdominował całe spotkanie, nie dał pola do konkurencji Cristiano Ronaldo, nie mówiąc już o Lorenzo Insigne. Świecił najjaśniej, ale tym razem nie ma co się na jego klub zżymać.  Czy Juventus zagrał dobre spotkanie? Ano […]
07.04.2021
Suche Info
17.03.2021

Sarri wróci do Napoli?

Maurizio Sarri pozostaje bez pracy odkąd rozstał się z Juventusem. Okres bezrobocia może się jednak skończyć, bo jak donosi Sport Mediaset, jego powrót na ławkę w Napoli jest prawdopodobny. Zdaniem mediów Aurelio De Laurentiisem coraz częściej rozmawia z Sarrim o jego ponownym zatrudnieniu. Napoli po słabym okresie wzięło się w garść, wygrało trzy z czterech […]
17.03.2021
Weszło
17.03.2021

Niezły Numer – 15 kadrowiczów z topowych lig Europy. Węgry i Albania daleko w tyle

Poznaliśmy już ostateczny kształt kadry Paulo Sousy. Na pierwszym zgrupowaniu nie zabraknie niespodzianek, jednak trzon kadry jest niezmienny. Biało-czerwoni wciąż mogą się pochwalić liczną grupą piłkarzy, którzy na co dzień grają w topowych ligach w Europie. Jak wypadamy na tle rywali z grupy? W zasadzie ustępujemy miejsca tylko Anglii, z którą Sousa chce się bić […]
17.03.2021
Suche Info
16.03.2021

Arrivederci! Całkowita klęska włoskich klubów w Lidze Mistrzów

To jeden z najczarniejszych sezonów dla świata calcio, jeżeli chodzi o występy klubów z Serie A w Lidze Mistrzów. Wszystko wskazuje na to, że ani jedna ekipa z Włoch nie zamelduje się nawet w ćwierćfinale rozgrywek. Dzisiaj z Champions League pożegnała się Atalanta Bergamo, odprawiona z kwitkiem przez Real Madryt. Już wcześniej sensacyjnie poległ Juventus, […]
16.03.2021
Weszło
08.03.2021

Inter uczy, jak zrobić coś dobrze, ale się nie narobić

Jeden celny strzał w całym meczu, jeden gol, trzy punkty. Kto mógłby zrobić coś takiego, jak nie Inter stworzony na modłę Antonio Conte? Zaznaczmy: Inter pewnie zmierzający po mistrzostwo Włoch, Inter podtrzymujący przewagę sześciu punktów nad Milanem. Może nie był to mecz wybitny, ba, poza męska walką po stronie obu ekip nie było na czym […]
08.03.2021
Weszło
07.03.2021

Zieliński z dubletem asyst! Skorupski nie dał rady Napoli

Możemy to powiedzieć bez grama kurtuazji: Piotr Zieliński zaliczył standardowy dzień w biurze. Tak, to już pewnego rodzaju codzienność, że w meczach Napoli widzimy Polaka z bramką lub asystą. Rok 2021 jest pod tym względem absolutnie wyjątkowy. Mówimy o życiowej formie, czymś magicznym. “Zielu” na pozycji nr 10 gra jak z nut, co trzeba powiedzieć […]
07.03.2021
Weszło
11.04.2021

Szymon Żurkowski wreszcie na fali wznoszącej

Był moment, w którym już naprawdę poważnie martwiliśmy się, co wyjdzie z włoskiej przygody Szymona Żurkowskiego. To, że nie wywalczył sobie placu w barwach Fiorentiny można było mieć wkalkulowane, co tu kryć, ale dość długo również w Serie B miał pod górkę. Ostatnie tygodnie dają jednak nadzieję, że najgorsze już za byłym pomocnikiem Górnikiem Zabrze […]
11.04.2021
Weszło
10.04.2021

Łabojko: Koledzy z Brescii mówili, żeby się zbytnio nie przyzwyczajać do trenerów

Jakub Łabojko na początku tego sezonu zamienił Śląsk Wrocław na Brescię Calcio i nie przepadł. Co prawda częściej wchodzi z ławki niż zaczyna od początku, ale gra w prawie każdym meczu. Ze swoją drużyną nadal może mierzyć w awans do Serie A, a niedawno doczekał się premierowego gola na włoskiej ziemi. Rozmawiamy z nim o […]
10.04.2021
Weszło
21.03.2021

Ile trzeba do pokonania Juventusu? Jeden celny strzał

To miał być standardowy dzień w biurze Juventusu. Mecz na własnym stadionie, przeciwnik w kryzysie i wizja walki o wicemistrzostwo Włoch. To wszystko powinno było wystarczyć, żeby uderzyć na pełnej w beniaminka i po prostu pokazać wyższość piłkarską. Plan dobry, ale z luką w postaci faktu, że “Stara Dama” potrafi gubić punkty ze słabiakami. W […]
21.03.2021
Weszło
18.03.2021

Koronawirus znów miesza w światowej piłce. Odwołany mecz Interu!

Historia zatacza koła. Mija rok, odkąd Europa musi borykać się z konsekwencjami, jakie na całe społeczeństwo wywiera pandemia koronawirusa. Przecież to właśnie w marcu 2020 roku pojawiły się pierwsze zachorowania, pierwsze zakazy, pierwsze nakazy, pierwsze lockdowny. Gospodarka zaczęła stawać, ludzie zamknęli się w domach, zaczęli nosić maseczki i częściej myć ręce. Rok temu stanęła też […]
18.03.2021
Włochy
16.03.2021

Od sprzedawania losów do bicia rekordów. Luis Muriel zachwyca w Atalancie

“Razem z ojcem robili wszystko, żeby utrzymać rodzinę. Sprzedawali kupony na loterię na ulicach Santo Tomas, żeby zarobić na dojazdy Luisa na treningi i do szkoły. Pensja jego ojca, który był taksówkarzem, nie sięgała nawet siedmiu dolarów miesięcznie. Luis handlował nie tylko kuponami, ale też pamiątki, które własnoręcznie robiła jego babcia” – pisze Marca o […]
16.03.2021
Weszło
10.03.2021

Czas na rozstanie CR7 z Juve? Obciąża budżet, nie gwarantuje sukcesów

“Zdradzeni przez Cristiano Ronaldo” – krzyczy z okładki “Corriere dello Sport”. O mrocznym dniu Juve pisze “La Gazzetta dello Sport”. A “Tuttosport” narzeka, że odpadać można, ale nie w taki sposób. Włoskie media mówią jednym głosem, krytykując kolejną porażkę Juventusu. Zastanawiają się też, czy projekt “CR7” w Turynie ma jeszcze sens, skoro nawet płacenie 31 […]
10.03.2021
Włochy
16.03.2021

Od sprzedawania losów do bicia rekordów. Luis Muriel zachwyca w Atalancie

“Razem z ojcem robili wszystko, żeby utrzymać rodzinę. Sprzedawali kupony na loterię na ulicach Santo Tomas, żeby zarobić na dojazdy Luisa na treningi i do szkoły. Pensja jego ojca, który był taksówkarzem, nie sięgała nawet siedmiu dolarów miesięcznie. Luis handlował nie tylko kuponami, ale też pamiątki, które własnoręcznie robiła jego babcia” – pisze Marca o […]
16.03.2021
Weszło
10.03.2021

Czas na rozstanie CR7 z Juve? Obciąża budżet, nie gwarantuje sukcesów

“Zdradzeni przez Cristiano Ronaldo” – krzyczy z okładki “Corriere dello Sport”. O mrocznym dniu Juve pisze “La Gazzetta dello Sport”. A “Tuttosport” narzeka, że odpadać można, ale nie w taki sposób. Włoskie media mówią jednym głosem, krytykując kolejną porażkę Juventusu. Zastanawiają się też, czy projekt “CR7” w Turynie ma jeszcze sens, skoro nawet płacenie 31 […]
10.03.2021
Weszło
21.02.2021

Milan 2010/2011 – Allegri, Ibrahimović, Pato i ostatnie mistrzostwo Włoch

Dekadę temu Zlatan Ibrahimović miał na koncie jeden tytuł króla strzelców i był zbliżającym się 30-stki dżentelmenem. Massimiliano Allegri był wtedy legendą co najwyżej Sassuolo, które wprowadził do Serie B. A Silvio Berlusconi czwarty raz w historii piastował stanowisko szefa włoskiego rządu. Dekadę temu Milan po raz 18. i ostatni zasiadł na tronie Serie A. […]
21.02.2021
Weszło
14.02.2021

Na Lukaku na fotel lidera

Inter Mediolan nowym liderem Serie A. Trochę na to poczekaliśmy, bo Nerazzurri może i cały czas kręcili się w czołówce, ale na czele tabeli w tym sezonie jeszcze nie byli. Można było się jednak spodziewać, że prędzej czy później to nastąpi. Bo mając w szeregach taką bestię jak Romelu Lukaku, po prostu musisz chociaż na chwilę patrzeć […]
14.02.2021
Weszło
13.02.2021

Gattuso ucieka spod topora, Napoli znowu ogrywa Juve

Napoli pogrążone w głębokim kryzysie. Słabe wyniki, zachwiana pozycja Gennaro Gattuso, który publicznie zarzuca Aurelio de Laurentiisowi nieeleganckie zachowanie i próby podkopywania jego pozycji. Kontuzje dwóch podstawowych stoperów, których zastąpiła eksperymentalna para rezerwowych. Słaba forma liderów zespołu. Partenopei przed najważniejszym spotkaniem sezonu, jakim zawsze jest mecz z Juventusem, leżeli i błagali o litość. I co? I wygrali. […]
13.02.2021
Weszło
13.02.2021

Kostas niezgody. Niespełnione marzenie Napoli o najlepszej defensywie ligi

– Wielkie drużyny trzeba budować od tyłów. Jestem przekonany, że Kalidou Koulibaly i Kostas Manolas stworzą kapitalny duet – mówił Aurelio de Laurentiis po tym, jak wyłożył 36 milionów na greckiego obrońcę Romy. Manolas trafiając do Napoli,  wskoczył na podium najdroższych stoperów w historii Serie A. Podobnie pieniądze zapłacono za Mattię Caldarę i Liliana Thurama. Drożsi byli […]
13.02.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kris
Kris
11 miesięcy temu

“Brescia, przystań genialnych pomocników. Tonali następcą Pirlo i Hamsika?” Ktoś mi wytłumaczy na czym polega genialność Hamsika? To chyba jeden z najbardziej przereklamowanych piłkarzy w historii.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN
11 miesięcy temu

Takie pytanie. Jak szukać wychowanków klubów na transfermarkt?

Suche Info
15.04.2021

Władze Bayernu kontaktowały się z Nagelsmannem

W ostatnich tygodniach tematem numer jeden w niemieckich mediach sportowych jest konflikt pomiędzy Hansi Flickiem i Hasanem Salihamidziciem. Eksperci twierdzą, że ich dalsza współpraca jest niemożliwa, a obecny szkoleniowiec Bayernu po mistrzostwach Europy najprawdopodobniej zastąpi Joachima Loewa. Działacze “Die Roten” już rozpoczęli poszukiwania nowego trenera. Według portalu sport1.de odbyły się pierwsze negocjacje ze sternikiem RB […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

La Gazzetta: Przyjście Donnarummy oznacza pożegnanie Szczęsnego

Największy włoski dziennik sportowy poinformował, że agent Gianluigiego Donnarummy, Mino Raiola, rzekomo spotkał się z działaczami turyńskiego klubu w celu negocjacji transferu bramkarza Milanu. Co to oznacza dla Wojciecha Szczęsnego? Czy polski golkiper jest bliski kłopotów? Fabiana Della Valle z “La Gazzetta dello Sport” częściowo ujawniła kulisy rozmów transferowych i wskazała, że na tę chwilę […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

HADAJ #11: Strach Skorży? Charakterny Sobolewski. Emeryci do pracy

15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Ajax odrobi straty, Slavia znów zadziwi? Przed nami Liga Europy

Ćwierćfinały Ligi Mistrzów zdecydowanie nie zawiodły – emocji nie brakowało, będzie co wspominać. Mamy zatem nadzieję, że ćwierćfinaliści Ligi Europy także staną na wysokości zadania. Tym bardziej że chyba tylko jeden dwumecz może w tym momencie uchodzić za rozstrzygnięty. W trzech pozostałych parach sporo się może jeszcze pozmieniać. Co nas zatem dziś w Lidze Europy […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Krychowiak: – Część zawodników była zadowolona. Ale nic nie zdobyliśmy!

W rozmowie z tvpsport.pl Grzegorz Krychowiak odniósł się do ostatniego meczu eliminacyjnego z Anglią. Nie ukrywał swojego rozczarowania porażką na Wembley. Stwierdził, że naszej reprezentacji będzie dużo trudniej zakwalifikować się do mistrzostw świata. Ponadto opowiedział o jego planach na przyszłość w kontekście gry dla Lokomotivu Moskwa. 78-krotny reprezentant Polski skomentował odczucia części zespołu po spotkaniu […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Górnik Łęczna przedłużył umowę z Kamilem Kieresiem

Działacze klubu z Lubelszczyzny postanowili już teraz przedłużyć kontrakt z 46-letnim szkoleniowcem. Umowa będzie obowiązywać do 30 czerwca 2022 r. Ponadto na taki sam krok zdecydowali się w przypadku umów pozostałych członków sztabu szkoleniowego: Sergiusza Prusaka i Andrzeja Orszulaka. Kamil Kiereś jest trenerem Górnika od początku lipca 2019 r. W poprzednim sezonie wywalczył awans do […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Kolejne odwołane mecze 1. ligi

Koronawirus nie oszczędza ostatnio pierwszoligowych drużyn. Wczoraj nie obyła się rywalizacja pomiędzy Koroną Kielce a Bruk-Betem Nieciecza. A już dziś wiadomo, że w najbliższy weekend również nie zostaną rozegrane wszystkie zaplanowane spotkania.  Mecz GKS Jastrzębie – Miedź Legnica pierwotnie miał odbyć się jutro o godzinie 17.00. Według “Sport” w zespole gości pojawiły przypadki zakażeń wśród […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Kicker: Lewandowski wróci na boisko 24 kwietnia

Ostatnimi czasy co chwilę pojawiają się różne spekulacje na temat daty powrotu polskiego napastnika. Powstały różne twierdzenia, ale do tej pory żadne nie zostało oficjalnie potwierdzone.  Mówiło się o tym, że istnieje duża szansa na to, by Lewandowski wystąpił w najbliższą sobotę – w meczu z VFL Wolfsburg. Niemieccy dziennikarze uważają, że będzie pauzować jeszcze […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Gol Przybyłki w Lidze Mistrzów CONCACAF [WIDEO]

Wczoraj z europejskiej Ligi Mistrzów odpadł zespół Łukasza Piszczka. We wtorek z marzeniami o końcowym triumfie pożegnał Bayern Roberta Lewandowskiego. Za to po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego z awansu do następnej rundy może cieszyć Kacper Przybyłko. Ponadto swój występ przeciwko kostarykańskiemu Deportivo Saprissa okrasił bramką. Philadelphia Union bardzo pewnie przypieczętowała awans do ćwierćfinału tamtejszej Ligi […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Guardiola: Pracujesz przez 10 miesięcy i jesteś oceniany za ten jeden mecz

Pep Guardiola wczoraj wreszcie dopiął swego – awansował z Manchesterem City do półfinału Ligi Mistrzów. Z zespołem The Citizens udało mu się to dopiero za piątym podejściem. Szkoleniowiec “Obywateli” w rozmowie z mediami nie krył szczęścia, ale wzięła go także refleksja na temat trudów rywalizacji w tych rozgrywkach. Wskazał także, w jaki sposób będzie świętować […]
15.04.2021
Prasówka
15.04.2021

PRASA. Kosowski: “W Stali jest ‘makao’, a za chwilę może być ‘po makale'”

Dzisiejsza prasa nie porywa, ale parę ciekawych rzeczy w niej znajdziemy. Sporo jest dziś o piłce kobiecej czy futsalu. Dowiemy się, jak Weronika Zawistowska trafiła do Bayernu czy przeczytamy relację z meczu futsalistów, którzy awansowali na EURO. A ligowa młócka? W Piaście planują przedłużenia kontraktów, a zwolnienia trenerów komentuje Kamil Kosowski. – Nie ma takiej historii, […]
15.04.2021
Suche Info
14.04.2021

Valverde grał z okropnym obrzękiem (FOTO)

Federico Valverde rozegrał 90 minut przeciwko Liverpoolowi. Real zagrał na zero z tyłu, a sam Hiszpan miał zadanie najtrudniejsze z możliwych – grał na Sadio Mane, najmocniejsze ofensywne działo Jurgena Kloppa. Sam jest przecież środkowym pomocnikiem, musiał łatać dziurę na prawej stronie. Co w tym niecodziennego? Ano to, o czym dowiedzieliśmy się dopiero po spotkaniu. […]
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

Przyszłość dostała nauczkę od teraźniejszości. City w półfinale!

Słuchajcie, Emre Can to jest gość, który w pierwszym meczu z City dostał żółtą kartkę za dyskusję z sędzia przy rzucie karnym. Który następnie został anulowany przez VAR. Karnego sędzia cofnął, żółtej kartki za dyskusje już nie mógł, naszym zdaniem to najpełniej opisuje postać Cana. Dzisiaj Borussia Dortmund naprawdę mocno pracowała na odrobienie straty z […]
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

Solidność to za mało na półfinał Ligi Mistrzów

Jeśli przegrywasz pierwszy mecz 1:3 na poziomie ¼ Ligi Mistrzów, to nie wystarczy, że w rewanżu jesteś dobry. Musisz być bardzo dobry. Może nawet znakomity. Skuteczny, bezlitosny, pewny z przodu, pewny w tyłach. Zagrać nie na 100 procent, ale na trochę więcej. Rywal nie urwał się z choinki. I czy Liverpool był dziś dobry? Tak. […]
14.04.2021
Suche Info
14.04.2021

Piszczek żegna się z Ligą Mistrzów. Bilans: 54 mecze

Borussia Dortmund odpadła z Ligi Mistrzów. Co to oznacza dla Łukasza Piszczka? Ano to, że prawdopodobnie już nigdy nie zagra w Lidze Mistrzów. Polak zapowiedział odejście z BVB po sezonie. I trochę szkoda, że Piszczek nie dostał dziś choćby symbolicznego wejścia, podczas którego mógłby pożegnać się z najbardziej prestiżowymi rozgrywkami piłkarskimi. BVB przecież była już poza burtą w […]
14.04.2021
Suche Info
14.04.2021

Bellingham przechodzi do historii

Jude Bellingham strzelił bramkę Manchesterowi City, dzięki czemu zapisał się w historii. I to na kilku jej kartach, bo został tym samym… drugim najmłodszym strzelcem gola w fazie pucharowej Ligi Mistrzów, najmłodszym zdobywcą bramki w Lidze Mistrzów w barwach BVB, najmłodszym strzelcem w Lidze Mistrzów spośród wszystkich Anglików. W momencie strzału licznik Bellinghama stanął na […]
14.04.2021
Suche Info
14.04.2021

Jakim cudem Salah tego nie strzelił?!

Liverpool przegrał w pierwszym meczu z Realem 1:3, a więc musi odrabiać straty. Anglicy ruszyli od razu na swoich rywali i szybko wykreowali sytuację bramkową. Ale niebywale przydzbanił Salah. Nie-by-wa-le. Do momentu jego uderzenia wszystko zagrało idealnie – tak prostopadła piłka na Mane, jak i jego zgranie, które otworzyło Egipcjaninowi wolną przestrzeń. Jak na początek […]
14.04.2021
Suche Info
14.04.2021

Autokar Realu obrzucany kamieniami

Real Madryt walczy z Liverpoolem o awans do półfinału Ligi Mistrzów. Ma sporą zaliczkę z pierwszego meczu, więc „kibice” Liverpoolu uznali, że spróbują wyrównać szanse. I przestraszą przeciwników. Jak? Kamieniami. Autokar „Królewskich” został nimi obrzucany w drodze na mecz. Nikomu nic się nie stało, choć sam autokar trochę ucierpiał – wybito w nim szybę. Podobno […]
14.04.2021