post Damian Smyk

Opublikowane 08.05.2020 13:13 przez

Damian Smyk

Stawiajmy na młodych Polaków – apelują kibice. – Na starych Słowaków? – odpowiadają chorujące na głuchotę kluby. Wydawało się, że przepis o obowiązkowym młodzieżowcu odmieni nieco podejście do wystawiania zdolnych juniorów, ale wiele z ekstraklasowych ekip nadal idzie po linii najmniejszego oporu. Raport CIES Football Observatory pokazuje, że Ekstraklasa jest dopiero na 39. miejscu (na 93 badane ligi) pod względem procentu minut, które przypadają młodzieżowcom.

Prosta matematyka wykazuje, że z samego przepisu o młodzieżowcu zawodnikom z rocznika 1998 i młodszym przypada automatycznie około 9% czasu gry. Jeden musi być na boisku, zagwarantowane jest to przepisem. Siłą rzeczy więc dzięki temu zapisowi przeskakujemy w badaniach CIES sporą część stawki. Chociażby grecką Super League (7,7% czasu gry dla młodzieżowców), włoską Serie A (7,7%)  czy węgierską NB I (5,1%). I oczywiście można pokusić się o wniosek, że część z tych zawodników wypełniających w lidze zapis o obowiązkowym młodzieżowcu grałaby nawet wtedy, gdyby tego przepisu nie było. Jeśli ktoś jest naiwny i wierzy, że tak by było – proszę bardzo. Natomiast nie możemy oprzeć się wrażeniu, że taki Bartosz Bida kopałby dziś w Wigrach Suwałki na wypożyczeniu, a nie strzelał gole na boiskach Ekstraklasy. A Przemysław Płacheta w pewnym momencie zostałby przesunięty na ławkę i za niego oglądalibyśmy jakiegoś Lubambo Musondę.

Polskie kluby dają młodzieżowcom 14,5% całkowitego czasu gry. Czyli średnio na boisku jest około trzech młodzieżowców na dwudziestu dwóch zawodników. Jak wypadamy na tle innych europejskich lig? Wyprzedzają nas: Słowacy, Irlandczycy, Estończycy, Łotysze, Słoweńcy, Mołdawianie, Czarnogórcy, Farerowie, Gruzini, Finowie, Szwajcarzy, Szwedzi, Duńczycy, Macedończycy, Chorwacji, Islandczycy, Ukraińcy, Rumuni, Belgowie, Ormianie, Francuzi, Serbie, Austriacy i Walijczycy.

A pamiętajmy, że przecież dziewięć procent z tych ponad czternastu należy się młodzieżowcom w Ekstraklasie z urzędu. Przypuszczamy, że gdyby nie ten zapis w regulaminie rozgrywek, to i prześcignęliby nas Rosjanie, Litwini, Norwegowie czy Czesi.

Wynik i tak ten wyraźnie zawyża Ekstraklasie Lech Poznań, który jest jedyną polską drużyną, która kręci się tuż za pierwszą setką klubów najchętniej stawiających na młodzież. W Kolejorzu zawodnicy U21 rozegrali w tym sezonie 28,9% możliwego czasu gry (prawie dwa razy tyle, ile średnia ekstraklasowa) i lokuje to lechitów na 109. miejscu na świecie. Oczywiście na liście badanych klubów są ekstrema jak Young Lions z Singapuru (81,1% czasu gry młodzieżowców), duńskie FC Nordsjælland (58,5%) czy University College Dublin z Irlandii (78%). Ale znajdziemy też przykłady, gdzie zdrowe stawianie na młodych piłkarzy idzie w parze z dobrymi wynikami – by wspomnieć tu Żylinę, Trenczyn, RB Salzburg, KRC Genk, FC Midtjylland, Lille czy PSV Eidhoven.

W Polsce gołym okiem widać też, kto na młodzież stawia, a kto rzuca na boisko młodzieżowca tylko z musu i to jeszcze przeklinając pod nosem. Bez patrzenia w statystyki byliśmy przekonani, że Piast Gliwce czy Śląsk Wrocław znajdują się w gronie tych, którzy idą po linii najmniejszego oporu. I nie pomylilibyśmy się.

Lech, Górnik, Zagłębie i Legia – o tych klubach śmiało można powiedzieć, że na młodych stawiają nie z konieczności, ale dzięki temu, że taką mają filozofię i mają tego efekty. Wielomilionowe transfery lubinian, poznaniaków czy warszawiaków nie biorą się znikąd. Bazując tylko na tych klubach możemy wymienić potencjalne wysokie zarobki na swoich młodzieżowcach: Karbownik, Jóźwiak, Białek, Puchacz, Gumny, Rosołek, Kamiński, Szysz, Marchwiński, Wiśniewski…

A w takim przykładowym Piaście – cóż, można chwalić gliwiczan za wyniki, ale doskonale widać po kadrze aktualnych mistrzów Polski, że to w żadnej mierze nie jest projekt długofalowy. Zaraz kończą się kontrakty lwiej części zespołu, potencjału sprzedażowego nie ma prawie żadnego i za chwilę będzie trzeba łatać dziury wypożyczeniami czy transferami piłkarzy z kartą na ręku.

Jako liga jesteśmy niewiele znaczącym ogniwem z piłkarskim łańcuchu pokarmowym. I im szybciej zrozumiemy swoją rolę, tym lepiej – z punktu widzenia ekonomicznego i sportowego. Pieniądz robi pieniądz, a u nas najlepsze pieniądze zarabia się na zdolnych Polakach. Sęk w tym, żeby dawać im szanse – nie z musu, nie „byle spełnić wymóg”. I żeby zarobioną kasę znów zainwestować w kolejnych Linettych, Szymańskich, Bednarków czy Kądziorów.

Ale do tego trzeba czegoś więcej niż egzystencji w czwartej dziesiątce rankingu UEFA i trzeciej dziesiątce lig europejskich dających najwięcej szans młodzieżowcom.

fot. FotoPyk

Opublikowane 08.05.2020 13:13 przez

Damian Smyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 12
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
oboj
oboj

Ciezko patrzec stricte przez krajowe kryteria – najzdolniejsi mlodziezowcy z takiej Slowacji czy Łotwy są wysysani przez mocniejsze ligi z naszą włącznie. Ondrej Duda czy Rakels z najlepszych czasów wnosili znacznie więcej fajnej piłki niż Przemek Płacheta z Sebą Kowalczykiem, mimo że bardzo ich lubię i im kibicuję. Tymczasem Walukiewicz, Bielik, Milik wyfruwają z polskiej ligi w wieku juniorskim, a nie świadczą o zapaści polskiego szkolenia juniorów.

qdlaty81
qdlaty81

całe szczęście że wyjeżdżają za młodu, przynajmniej widzą od razu jak wygląda poziom piłki w Europie. albo się dostosują i nauczą vide Lewandowski (rok na ławce), Walukiewicz (1,5 roku na ławce?), Milik (2-3 lata na ławkach?), Zieliński albo dostaną po ryju jak Jach, Wolski, Furman.
Można też mieć pecha jak Michał Żyro. Miał papiery na granie, ale załatwiły go kontuzje

AmberMozart
AmberMozart

nasza liga jest bogatsza niż słowacka czy łotewska, ale nie powiedziałbym, ze mocniejsza…

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola

Trudno właściwie rozsądzić, co jest głównym problemem tego spatologizowanego trupa o nazwie „polska piłka”. Nic nie działa. Lata porażek doprowadziły do wewnętrznego paraliżu na każdym poziomie i zakaźnego dziedziczenia wszystkich schorzeń. Zdrowa liga sama się napędza. Mini przykład mamy w siatkówce. Sukcesy generują pozytywny wizerunek i przede wszystkim stanowią bodziec do rozwoju działu szkoleniowego. Młodzi uczą się od doświadczonych zawodników i siłą rzeczy każde pokolenie dostaje ulepszone know-how. Słabszym trudniej dostać się na karuzele, bo standardy szkoleniowe są zawyżane. Nad wszystkim wisi sukces sportowy, który przyciaga zainteresowanie mediów, kibiców, i co znów najważniejsze, młodzież zainspirowaną możliwością kariery. To oczywiście przykład z siatkówki, sportu rządzącego się zupełnie innymi prawami i o innej skali. W piłce jest odwrotnie u nas. Ogólna atmosfera paździerzowatości i syfiastości sportowej spływa w dół. Gdzieś się lokalnie coś poprawia, ale to za mało na to, by dźwignąć w miarę szybkim tempie futbol w tak dużym kraju.

Moim skromnym zdaniem polska piłka powinna zejść na poziom pół-amatorski, czyli innymi słowy poważnie zejść z kosztów, by kasa która się kręci przy tym szemranym biznesie przepłynęła tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli w boiska treningowe, staże systemowe, szkolenia trenerów, bursy, zespoły treningowe i sztaby ogarniętych trenerów. Wszystko co istnieje tu dziś jest do zaorania – bo i po co toto żyje? Ani sukcesów, ani budowania wizerunku, nic. Żenada i dno.

System jednak ma skłonności do formatowania się w starym stylu, co widzimy już w tych dniach. Utrzymujemy go wszyscy kupując bilety na mecze, abonamenty i klikając w strony sportowe. W tym tempie zmian możemy się spodziewać ucieknięcia z dolnej trzydziestki Europy na – powiedzmy – dwudzieste któreś tam miejsce, co i tak jest upodlające gdzieś za jakieś dziesięć lat.

Umówmy się – żadna w miarę poważna liga nie wisi na samych młodzieżowcach. To trzeba robić, ale nie to jest żródłem naszej słabości. Te tkwią w szkoleniu, szkoleniu i jeszcze raz szkoleniu oraz zarządzaniu. Jeśli w naszych klubach nie zacznie się intensywnie trenować w dobrych warunkach, przy jednoczesnym ścisłym sicie selekcji odrzucającym – wiem, to brzmi źle, ale tak to działa w silnych ligach – słabsze jednostki. Wszyscy którzy nie nadają się do sportu wyczynowego powinni grać w niższych ligach mogących dostawać dotacje, ale pod warunkiem promowania młodzieży i płacenia im drobnych stypendiów.

Każde inne rozwiązanie będzie dalszą hodowlą patologii.

qdlaty81
qdlaty81

O czym my mówimy, skoro w takiej Jagiellonii mają hajs na wagony szrotu a nie mają na analityka czy skauta?
O czym my mówimy, skoro w Polsce nie ma klubu, który jest w stanie spełnić wizję trenera i ściągnąć do klubu zawodników których ten potrzebuje do swojej koncepcji? Wuja pierwszą taką szansę dostał w reprezentacji i co? I się okazało że wizji to on nie ma żadnej i powołuje po prostu tych samych co Nawałka + Bielika bo w gazetach pisali że dobry.
Na kurs UEFA Pro żeby pójść, trzeba chyba 2 lata przepracować niżej lub być ex piłkarzem (nie kumam tego warunku bo większość ex piłkarzy nie nadaje się kompletnie na trenerów patrz Boniek czy Hajto), a tam…nie płacą na czas, więc jak się rozwinąć jak się nie ma własnego zaplecza finansowego? Asystować w 2.lidze za frytki i jednocześnie podnosić kwalifikacje (za co?).
Analiza trafna w punkt, kasa jest ale trzeba ją mądrze wydawać, a na to nikt nie ma cierpliwości. Nawet jak się trafi prezes co by tak chciał, to zaraz kibice mu powybijają szyby jak klub będzie przegrywał i nie daj boże spadnie. Wtedy na taczkach wywiozą a rada nadzorcza zmieni prezesa żeby się kibolom przypodobać i mieć spokój. Kolejny prezes zaczyna od zera. I tak w kółko.

Wislak93
Wislak93

W Wiśle niestety nie za bardzo jest na kogo stawiać. Jest Buksa, był w tamtym sezonie Hoyo-Kowalski, ale to wyjątki. Efekt zaniedbania pana Cupiała, który wolał kupować piłkarzy, zamiast budować akademię i teraz można tylko tego żałować.

floro flores
floro flores

zastanawia mnie, czemu Hoyo grający poprawnie został z powrotem zrzucony do juniorów, przecież to jest cofanie zawodnika w rozwoju

olo
olo

a Piast śmieje się w twarz i mówi: Jestem Mistrzem Polski;)

qdlaty81
qdlaty81

i tak właśnie wygląda rzeczywistość kibia tu i teraz. nieważne że za rok zlecą z hukiem bo nie ma żadnego długofalowego planu.

Trol
Trol

Chyba zleci twoja cwelka. Piast i tak ich gromi regularnie: czy to 1 zespol czy rezerwy. Mistrz jest jeden prawdziwy Wielki Piast a teczowi mogą tylko marzyć o takim fachowcu na lawce i grajkach.

qdlaty81
qdlaty81

jaj trzeba a nie trzymania się stołka. Od trenera po prezesa

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina

Ładnie to sobie ustawili Słowacy… Młodzi grają u nich, a starych na przyczepki i do Polski xD

Weszło
31.10.2020

Niemieckie starcie jak z Ligi Mistrzów – Borussia gra z Lipskiem

Hit Bundesligi na sobotę? Może być tylko jeden, bo jeśli spotykają się dwa zespoły grające w Lidze Mistrzów, to ciężko nie określać tego hitem. Dlatego w Superbet przyglądamy się ofercie na spotkanie obydwu drużyn i podpowiadamy, na co warto dziś postawić! Borussia Moenchengladbach – RB Lipsk Ostatnie mecze bezpośrednie: RPPPP Poprzednie spotkania Borussii: RWRRW Ostatnie […]
31.10.2020
Weszło
31.10.2020

Sobota z Pucharem Polski – Radomiak ogra Pogoń?

Puchar Polski trochę nam się posypał przez koronawirusa, ale nadal możemy znaleźć w nim ciekawe spotkania. Takim będzie mecz drugoligowej Pogoni z pierwszoligowym Radomiakiem. Obydwa zespoły łączy trener Dariusz Banasik, który dwukrotnie pracował w Pogoni, z której trafił do Radomia. A takie podteksty zawsze przecież cenimy. Dlatego też typujemy ten mecz w TOTALbet! Pogoń Siedlce […]
31.10.2020
Weszło
31.10.2020

„Lucky Loser” w Totolotku – zakład bez ryzyka do 25 PLN na Ligue 1!

Neymar, Memphis Depay, Kylian Mbappe, Dmitri Payet. Kilku niezłych grajków w Ligue 1 znajdziemy, zresztą nie bez powodu jest to liga-kopalnia talentów. Totolotek postanowił docenić wszystkich fanów francuskiej piłki i to jej poświęcił kolejną odsłonę promocji „Lucky Loser”! W weekend zagramy więc mecze Ligue 1 bez ryzyka do 25 PLN! Nantes – PSG, Lille – […]
31.10.2020
Weszło
30.10.2020

Można grać ładnie i wygrywać? Można. Taką Pogoń aż chce się oglądać!

Wiemy, że to dziwny rok i na świecie codziennie dzieją się różne niecodzienne rzeczy, ale mimo to dalej lubimy być miło zaskakiwani. A tak właśnie zaskoczyła nas Pogoń Szczecin w meczu z Jagiellonią Białystok. Portowcy w końcu zagrali tak, jak na swój potencjał i swój tegoroczny dorobek punktowy przystało. Nie dość, że przyjemnie się na […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Raków i Górnik z czystymi papciami. Warta z lekko utytłanymi

Wszystko wskazuje na to, że nie nacieszymy się w najbliższych dniach meczami Pucharu Polski. Już w trakcie dzisiejszych gier PZPN poinformował, że z wiadomego względu nie odbędzie się spotkanie pomiędzy Stalą Mielec a Piastem Gliwice oraz starcie Olimpii Grudziądz z Lechią Gdańsk. Tym samym lista przełożonych meczów wydłużyła się aż do sześciu, a na tym […]
30.10.2020
Kanał Sportowy
30.10.2020

Hejt Park w dobrym składzie. Tymoteusz Puchacz gościem Michała Pola!

Wczoraj wieczorem Tymoteusz Puchacz walczył z piłkarzami Rangersów w Glasgow, dziś zmierzy się z waszymi pytaniami w Hejt Parku. Trudniejszy rywal? Pewnie ten piłkarski, choć tu wszystko zależy od was. Zapraszamy serdecznie o godzinie 20, program poprowadzi Michał Pola.  
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Czy FC Młodzieżowiec zdobyłby mistrzostwo Polski? | FOOTBALL MANAGER FICTION #3

Sprawdzaliśmy już, jak poradziłby sobie w Ekstraklasie klub złożony z samych starych Słowaków. Naturalnym krokiem wydaje się odbicie wahadła w drugą stronę. Tym razem testujemy, na ile stać w warunkach ekstraklasowych byłoby drużynę złożoną wyłącznie z polskich piłkarzy z rocznika 1997 i młodszych. Spodziewaliśmy się spokojnej gry w środku tabeli, ale rezultaty przerosły nasze najśmielsze […]
30.10.2020
Kanał Sportowy
30.10.2020

„Kucharski, ten nikt? Ta Myszka Miki?”. Spór między Lewym a byłym agentem od kulis

W najnowszym „Stanowisku” Krzysztof Stanowski rozwija wątek coraz ostrzejszego sporu między Cezarym Kucharskim a Robertem Lewandowskim. Ten pierwszy kilka dni temu usłyszał prokuratorskie zarzuty.   Przypomnijmy fragment komunikatu prokuratury regionalnej: (…) Prokurator zarzucił podejrzanemu, że od września 2019 r. do września 2020 r. kilkukrotnie stosował wobec swojego byłego klienta i współpracownika groźbę bezprawną polegającą na […]
30.10.2020
Blogi i felietony
30.10.2020

Piękna piłka Lecha – zero celnych strzałów. Europa zazdrości pomysłu

Ale się nagadaliście tydzień temu. Co ty, Kowal, pierdolisz, Lech nie padł w 70. minucie, miał siłę, cisnął Benfikę, zamykał ją na jej połowie, Portugalczycy jeszcze w samolocie zmieniali pieluchy. Bardzo więc jestem ciekaw, co stwierdzicie akurat dzisiaj – też było tak fajnie z Rangersami czy można już powiedzieć parę krytycznych słów? Chyba zauważyliście, że […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Piękne wieści dla kibiców Korony. Krzysztof Zając złożył rezygnację!

Ledwie kilkanaście dni temu Krzysztof Zając z właściwą sobie arogancją (pomieszaną z oderwaniem od rzeczywistości) dowodził, że Korona Kielce za jego rządów całkiem nieźle poradziła sobie z finansowymi następstwami spadku z ligi i skutkami koronawirusowego kryzysu, ponieważ poniosła mniejsze straty niż Bayern Monachium. Kto wie, być może Herbert Hainer już wkrótce będzie musiał ustąpić ze […]
30.10.2020
Inne sporty
30.10.2020

Williams, Senna i Schumacher. Imola – tor pełen historii

Zaczynali od wyścigów, które nie były mistrzowskimi. Startowali tutaj dwukrotnie, aż w końcu uznano, że tor zasługuje na własną rundę mistrzostw świata. Przez 25 lat Formuła 1 gościła na torze Imola niedaleko Bolonii. Teraz powraca po czternastoletniej przerwie. Z wielu powodów to historyczny obiekt, zaraz to zresztą udowodnimy. I to trzeba oddać Liberty Media – […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

STANOWISKO. Kulisy konfliktu pomiędzy Lewandowskim a Kucharskim

Najgorętszym tematem w mediach sportowych w ostatnich dniach stał się konflikt pomiędzy Robertem Lewandowskim a Cezarym Kucharskim, jego byłym menedżerem. Zdążyło już dojść do zatrzymania byłego współpracownika piłkarza i przeszukania, prokuratura postawiła zarzut, a także wypłynęły taśmy, które zdają się być obciążające dla agenta. Całe tło konfliktu znajdziecie w Stanowisku. Smaczków jest cała masa, więc […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Reiss: Cieszę się, że Lech tak gra, ale jestem kibicem i nie mogę patrzeć, jak przegrywa

– Styl jest nowoczesny, ofensywny, efektowny, dobra wizytówka polskiej piłki, tylko żal punktów. Za efekty i styl punktów się nie przyznaje. Cieszę się, że Lech tak gra, że stawia na młodych polskich wychowanków, przyszłych lub obecnych reprezentantów, że buduje fundamenty. Naprawdę fajnie. Ale, tak, jestem kibicem, nie mogę patrzeć, jak Lech przegrywa. Cztery ostatnie mecze […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Kamiński powstrzyma Schalke przed powrotem na właściwe tory?

Schalke 04 Gelsenkirchen to taki Piast Gliwice naszej ligi. Czyli zespół, który niespodziewanie okupuje strefę spadkową tabeli. Oczywiście S04 od lat nie należy do czołówki – a Piast tak – natomiast tak słaby początek w ich wykonaniu jest mimo wszystko niespodzianką. Niespodzianką, którą spróbują dziś wykorzystać Marcin Kamiński i jego VfB Stuttgart. Łapcie nasze typy […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Gęsior: Rzygać się chce na myśl o presji na wczesnych etapach szkolenia

Dwa mistrzostwa Polski, srebrny medal olimpijski w Barcelonie i ponad 70 bramek w karierze. Dariusz Gęsior nie mógł narzekać na swoje piłkarskie dokonania i dzisiaj, w życiu po życiu, mógłby powiedzieć dokładnie coś podobnego. Były zawodnik m.in. Ruchu Chorzów zajmuje się szkoleniem trenerów z ramienia PZPN-u, a także prowadzeniem polskiej reprezentacji U-16. Porozmawialiśmy z nim […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

60 PLN bonusu za typowanie Premier League w eWinner!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Promocja, dzięki której możemy zgarnąć atrakcyjne bonus za obstawianie meczów. Co więcej, dodatkowy bonus czeka na nas za wrzucenie na kupon meczów Premier League! Gracze bukmachera eWinner o promocji […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

„Chcemy zbudować największe centrum danych statystycznych na świecie”

Opta Joe napisał niedawno na Twitterze, że Marcus Rashford stał się piątym zawodnikiem w historii Ligi Mistrzów, który zdobył hat-tricka, wchodząc na boisko z ławki. Profile „Opta Sports” znają niemal wszyscy, a okazuje się, że w Polsce też możemy pochwalić się firmą zbierającą dane statystyczne, należącą do europejskiej czołówki. Jaką? STATSCORE, który jest głównym dostawcą statystyk dla pierwszej […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Hit w Pucharze Polski – lider Ekstraklasy kontra wicelider 1. ligi

Puchar Polski w weekend? To lubimy, zwłaszcza gdy serwuje nam takie mecze jak Raków kontra Bruk-Bet Termalica. Wicelider pierwszej ligi z niezwykle szczelną defensywą podejmuje lidera Ekstraklasy, który zachwyca polotem z przodu. Bądźmy szczerzy – ciężko sobie wyobrazić lepszy możliwy scenariusz. Typujemy to spotkanie w TOTALbet! Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Raków Częstochowa Ostatnie mecze Bruk-Betu: […]
30.10.2020