post
Avatar

Opublikowane 06.04.2020 09:42 przez

Szymon Janczyk

“Wszystko będzie dobrze. Zostańcie w domach” – to napis, który zaprezentował światu Francesco Caputo po bramce strzelonej w meczu Sassuolo z Brescią. 32-latek trafił do siatki dwukrotnie i wielce prawdopodobne, że były to jedne z ostatnich goli, jakie w tym sezonie obejrzeli włoscy kibice. Cieszynka z wyjątkowym przekazem rozsławiła “Ciccio” na cały świat, ale we Włoszech już wcześniej trafił na okładki gazet. Wszystko przez pokręconą historię drogi na szczyt: od dyskwalifikacji w aferze korupcyjnej przez zostanie piwowarem po tytuł króla strzelców Serie B. 

Coś w tym jest, że weterani futbolu najlepiej czują się we Włoszech. Francesco Caputo w Serie A zadebiutował co prawda w wieku 23 lat, jednak potem zniknął z radarów. Wrócił na nie niemal dekadę później – i to z przytupem. Król strzelców Serie B okazał się równie skuteczny poziom wyżej, dzięki czemu w Italii zaczęto go porównywać do Antonio di Natale. Historia o chłopaku z prowincji, który wszedł na szalony i nie brał jeńców, szybko przysporzyła mu fanów. Kolejnych zyskał, kiedy okazało się, że oprócz bycia postrachem bramkarzy ma też drugie oblicze. Caputo jest bowiem… właścicielem lokalnego browaru.

Najlepszy piłkarz wśród piwowarów

Wspomniana na wstępie cieszynka nie jest pierwszą, która przyniosła Ciccio sławę. Już kiedy Caputo grał w niższych ligach, zauważono, że bramki celebruje w specyficzny sposób. Zupełnie jakby udawał, że otwiera piwko. Ci, którzy skojarzyli gest napastnika z delektowaniem się złocistym trunkiem, nie pomylili się. Okazało się, że Francesco wraz z kumplami z rodzinnego miasta, otworzył nietypowy jak na piłkarza biznes. Wspólnicy produkują kraftowe piwo o nazwie Birra Pagnotta Terruar.

Tak wygląda piwo Caputo. Duża butelka kosztuje 12 euro, mniejsza 5,5. Źródło: birrapagnotta.com

Telefony rozdzwoniły się momentalnie, bo każdy chciał wiedzieć, co skłoniło Caputo akurat do takiej inwestycji. We Włoszech piwo jest dość popularne, ale rzecz jasna na piedestale jest wino. Wino, którego produkcją zajmuje się m.in. Andrea Pirlo. Wino, które popija praktycznie każdy piłkarz w Serie A i nikogo to nie dziwi. Ale piwo? To coś nowego. – Pomysł narodził się już dawno temu. Kiedy Ciccio mieszkał w Altamurze, często spędzaliśmy czas przy winie, czasami piliśmy też piwo. Podczas jednego z takich posiedzeń, przeczytaliśmy artykuł o tym, że w Anglii powstaje piwo na bazie chleba. Tak się składa, że chleb z Altamury nie ma sobie równych, więc postanowiliśmy to wykorzystać – opisywał kulisy projektu wspólnik zawodnika, Biagio Tricarico w rozmowie z “Il Tirreno”.

Birra Pagnotta to produkt typowo lokalny. Piwo warzone jest w Perugii, jednak jego sekretem jest wspomniany chleb z rodzinnej miejscowości Caputo, Altamury. Marka podkreśla swoją regionalność samą nazwą – “Terruar” oznacza terytorium, w dodatku na etykiecie umieszczono Fryderyka II, któremu Altamura zawdzięcza zabytkową katedrę. A receptura? Jest bardzo prosta. – Chmiel cytrusowy, słód, jęczmień i lokalny chleb, który dodajemy podczas warzenia. To piwo górnej fermentacji w stylu belgijskim, niefiltrowane i niepasteryzowane. Smak? Słodki z cytrusowym akcentem na końcu – opisuje swój produkt snajper Sassuolo w rozmowie z “La Gazzettą dello Sport”.

Browar Caputo i spółki można kupić w Apulii oraz Toskanii, ale firma zapowiada szybką ekspansję na pozostałe regiony. Nic dziwnego, bo Ciccio to najlepsza reklama piwa, jaką można sobie wymarzyć. Sam fakt, że snajper nawiązuje do niego po każdej z bramek oznacza, że w Serie A miał okazję zareklamować swój produkt już blisko 30 razy. Francesco rzecz jasna Pagnottę chwali, choć sam po nią nie sięga. A przynajmniej tak twierdzi. W rozmowie ze Sky Sports stwierdził jednak, że raz zdarzyło mu się celebrować nie z niewidzialną, a z prawdziwą butelką, naśladując słynną we Włoszech cieszynkę Maccarone.

Caputo bezkarnie pił Pagnottę raz jeszcze – po awansie Empoli do Serie A. Napastnik, który został królem strzelców zaplecza tamtejszej ekstraklasy, miał gest i postawił kolegom z szatni 10 skrzynek swojego piwka. Co tu dużo mówić – mieć takiego gościa w drużynie, to prawdziwy skarb.

“To nasz Higuain!”

Francesco Caputo swoją sławę zawdzięcza jednak nie tylko nietypowemu hobby. Jego wejście do Serie A przed rokiem było równie efektowne, co naszego Krzysztofa Piątka. Trzeba uczciwie przyznać, że po Empoli nie spodziewano się zbyt wiele. Beniaminkowie zwykle radzą sobie dość przeciętnie, dlatego też ponad 30-letni napastnik nie był typowany na czołowego strzelca ligi. Także dlatego, że tytuł króla strzelców Serie B, który wywalczył z 26 golami na koncie, nie zawsze oznacza sukces na wyższym poziomie. Najlepszym przykładem jest choćby Gianluca Lapadula, który kilka lat wcześniej prześcignął Caputo w walce o tytuł, a potem kompletnie zginął w Serie A.

Ale Ciccio podążył inną drogą. Może i nie uratował Empoli przed spadkiem, jednak 18 goli robiło wrażenie. Tym bardziej, że według xGoals miał jeszcze rezerwy – statystyki wskazywały, że powinien mieć przynajmniej dwa gole więcej na koncie. Trybuny śpiewały, że jest ich odpowiedzią na Gonzalo Higuaina. Dla Gli Azzurrich był kluczową postacią. Jako jedyny zawodnik z pola w Serie A, nie opuścił ani minuty w poprzednim sezonie. Starzy człowiek, a może. Francesco był nie do zajechania.

Atutem Caputo był też fakt, że do siatki potrafił trafić obiema nogami. Dlatego – choć nie był najmłodszy – ustawiła się po niego kolejka chętnych. Sassuolo wybrał ze względu na trenera Roberto de Zerbiego. Mógł trafić lepiej, jednak ważniejsze było spełnienie złożonej wcześniej obietnicy. – Zadzwonił do mnie jako pierwszy, już w maju. W przeszłości chciał, żebym przyszedł do Foggii. Dałem mu słowo, więc musiałem go dotrzymać, choć chciało mnie wiele klubów. Jest wymagającym trenerem, nie jest łatwo te oczekiwania spełniać, ale czuję się tu ważny – opowiadał “LGdS” sam zainteresowany.

W nowym klubie podtrzymał strzelecką formę, definitywnie przekreślając opinie o byciu “one season wonder”. Jest nawet lepiej niż się spodziewano. Według Understat xGoals Caputo wynosi dokładnie 8,9. Tymczasem Ciccio zapakował już 13 goli, do których dołożył cztery asysty. Dla Neroverdich stał się nieodzowny, strzelając ważne gole. Przyczynił się do urwania dwóch Juventusowi, ogrania Romy, ale przede wszystkim – zwycięstw nad rywalami w walce o utrzymanie.

Korupcja i dyskwalifikacja

Droga do zostania “nowym Di Natale” nie była jednak łatwa. W pewnym momencie Caputo poważnie zastanawiał się nad zawieszeniem butów na kołku. – Kiedy zostałem zawieszony na trzy i pół roku, chciałem dać sobie spokój. Świat mi się zawalił, byłem autentycznie załamany. Jedynie moja żona, Annamaria, przekonała mnie, że nie warto kończyć kariery – mówił w wywiadzie z “Gazzettą”.

O jakie zawieszenie chodzi? Francesco ma w swoim życiorysie czarną kartę. W 2012 roku został skazany za udział w aferze korupcyjnej, która była powiązana z ustawianiem meczów niższych lig. W przypadku Caputo i jego Bari chodziło konkretnie o spotkanie z Salernitaną z sezonu 2008/2009. Wina jego drużyny była ewidentna, to spotkanie śmierdziało przekrętem na kilometr. Przedostatnia kolejka, Bari, które ma już pewny awans do Serie A, gra z Salernitaną, która desperacko potrzebuje punktów, żeby utrzymać się w lidze. Murowany faworyt przegrywa 2:3, tracąc dwie bramki w 67. i 75. minucie gry. Szanujmy się, nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, żeby uznać, że coś tu jest nie tak.

W przypadku Caputo nie jest to jednak takie oczywiste. Kiedy wspomniany mecz miał miejsce, Ciccio był 21-letnim chłopakiem, który dopiero wchodził do pierwszego zespołu. Tymczasem gdy decydowano o winie, był już kapitanem Bari. Gościem, który powoli pracował na status klubowej legendy, choćby w sezonie poprzedzającym proces, który zakończył z rekordowym wynikiem 17 trafień w Serie B. Tym sposobem w 2014 roku usłyszał brutalny werdykt – trzy i pół roku rozbratu z futbolem.

Caputo reklamuje swoje piwo na wakacjach. fot. facebook Birra Pagnotta

Napastnik nie poddał się jednak bez walki. Od początku twierdził, że jest niewinny. – Byłem młodym chłopakiem, który nie rozumiał nawet, jak działa szatnia. Byli w niej ludzie starsi ode mnie, którzy decydowali o sprawach, o których nie miałem nawet pojęcia. To, o co jestem oskarżany, zupełnie do mnie nie pasuje. Każdy kto mnie zna wie, że nigdy nie przyjąłbym pieniędzy za porażkę mojego zespołu – mówił w rozmowie z “La Repubblicą”.

Ostatecznie karę udało się zmniejszyć do roku, jednak zadra w sercu Caputo pozostała. Kiedy początkowy ból minął, napastnik harował jak wół, tęskniąc za tym, co kocha. Futbol w jego życiu był bowiem od zawsze. Jako dzieciak nie grał z najlepszymi w Primaverze, był jednak czołowym snajperem lokalnych drużyn. W swojej okolicy był uwielbiany, podobnie zresztą było w Bari, gdzie kibice darzyli go ogromnym szacunkiem. Jednak gdy zapadł wyrok i oni się od niego odwrócili. To złamało mu serce bardziej niż fakt, że karę musiał odpokutować zaraz po najlepszym sezonie w karierze. – Ludzie zawsze myślą, że jesteś winny, skoro dostałeś wyrok. Przed wyrokiem miałem setki znajomych, potem każdy się ode mnie odwrócił. Kibice we mnie zwątpili i ostatni rok spędzony w klubie był dla mnie ciężki. Nie wybaczano mi nawet najmniejszej pomyłki. Moja przygoda z Bari zakończyła się zupełnie nie tak, jak to sobie wyobrażałem – opowiadał “Repubblice”.

Caputo wrócił do gry – jak sam uważa – silniejszy. Strzelił 11 bramek i na każdym kroku powtarzał, że gdy tylko zakładał koszulkę Bari, dawał z siebie wszystko. Wiadomo było jednak, że w klubie nie zostanie. Ruszył w podróż po Włoszech, zupełnie jak wtedy, gdy Bari rzucało go po wypożyczeniach. Swój przystanek znalazł w Virtus Entella, gdzie pobił wynik strzelecki. Dwa sezony i 35 goli w Serie B. To wystarczyło, żeby sięgnęło po niego Empoli, mające aspiracje do gry o awans.

Reszta jest już historią. Ciccio stworzył wręcz kosmiczny duet z Alfredo Donnarummą. 49 goli tej dwójki dało Gli Azzurrim awans do Serie A z dużą przewagą nad resztą stawki. W tamtym czasie nie było w Italii pary skuteczniejszej niż bomberzy klubu z regionu Emilia-Romagna.

Pójść w ślady Quagliarelli

 Skoro trafiłem do Serie A tak późno, to na pewno był tego powód. Ale niczego nie żałuję – mówił Caputo w rozmowie z “Il Resto del Carlino”. Teraz weteran włoskich boisk ma przed sobą kolejny cel. Marzy mu się występ w reprezentacji Włoch i… wcale nie są to marzenia ściętej głowy. – Moim wzorem jest Fabio Quagliarella. Dzięki niemu wiem, że w każdym wieku można zagrać dla Squadra Azzurra – twierdzi, nawiązując do powołania dla piłkarza Sampdorii w 2019 roku.

Przed Ciccio otwierają się też inne drogi. Jedną z nich może być… transfer do Interu. Rzecz jasna w Mediolanie nie byłby on pierwszoplanową rolą, ale jest jeden powód, dla którego te pogłoski mogą być prawdziwe. Nazywa się Antonio Conte. Opiekun Nerazzurrich był tym, który dał Francesco szansę w Bari, a następnie ściągnął go do Sieny. Kiedy Włoch pracował w Chelsea, Caputo wysłał mu nawet skrzynkę swojego piwa w prezencie. – Wiele mu zawdzięczam jako piłkarz, wywalczyliśmy razem dwa awanse. Ale jeszcze więcej jako człowiek – zdradził “LGdS”.

“Wszystko będzie dobrze, zostańcie w domach”. Cieszynka z meczu z Brescią. fot. Sassuolo Calcio

Caputo bardzo chętnie dołączyłby też do… Juventusu. To oczywiście odległa i raczej nierealna wizja, jednak jego wielkimi idolami są Cristiano Ronaldo i Alessandro del Piero. Napastnik wcale się z tym nie kryje – przed meczem ze Starą Damą opowiadał, że Portugalczyk jest jego pierwszym wyborem w FIFIE, z kolei Alex, legenda Juve, obiecał mu zaproszenie na kolację, jeśli tylko strzeli 20 goli w obecnym sezonie.

Być może dlatego Ciccio tak ciągnie na boisko? Włoch w niedawnym wywiadzie przyznał, że bardzo liczy na wznowienie rozgrywek. Póki co spędza jednak czas z rodziną. Żona, Annamaria, która odwiodła go od myśli o zakończeniu kariery i przemierzyła z nim pół kraju, w końcu ma go na chwilę dla siebie. Chyba że akurat porwie go któreś z trójki dzieci, z którymi gra w domu w piłkę w przerwie od maratonów Disney Plus. Caputo świeci przykładem, wziął sobie do serca radę, którą przekazał światu w meczu z Brescią. – Tamtą kartkę wciąż mam w domu i nigdy się jej nie pozbędę. O moim pomyśle nie wiedział nikt poza kierownikiem zespołu, który dał mi ją po strzelonej bramce. Nie spodziewałem się, że da mi aż taką sławę.

SZYMON JANCZYK

Inne teksty autora o Serie A

10 rzeczy, których będziemy żałować, jeśli sezon Serie A skończy się teraz

Simone Barone, historia zapomnianego mistrza świata, który biegł jak Forrest Gump

Wojny, białaczka i legendarne rzuty wolne. Historia Sinisy Mihajlovica

Bez tatuaży, ale z robotem do skautingu. Silvio Berlusconi buduje nowy, mały Milan

Arkadiusz Milik najgorętszym napastnikiem na rynku? Wyjaśniamy dlaczego

Fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 06.04.2020 09:42 przez

Szymon Janczyk

Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Kronika zapowiedzianej śmierci. Zwolnienie Mourinho zaskakuje połowicznie

Jak ma się walić, to niech się wali cały świat. Nie będziemy się bawić w żadne rozmowy, będziemy się napieprzać. Najpierw Legia remisuje z Cracovią, później ogłaszają powstanie Superligi, a teraz Tottenham zwalnia Jose Mourinho. 11 godzin po tym, jak oficjalnie został jednym z klubów założycielskich nowych rozgrywek.  Pożegnanie się z Portugalczykiem szokuje jednak połowicznie. […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Prasówka
19.04.2021

PRASA. Do końca kwietnia decyzja w sprawie Świerczoka. Piast pobije rekord?

– Do końca kwietnia Piast Gliwice musi zdecydować, czy wykupi Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad. Jeżeli chce to zrobić, musi zapłacić milion euro, czyli ustanowić efektowny transferowy rekord w historii klubu. Świerczok – najlepszy napastnik Piasta i jeden z najlepszych w całej ekstraklasie – w tym sezonie gra tylko na zasadzie wypożyczenia, co i tak […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga i superhajs. Jak ma wyglądać podział pieniędzy w Superlidze?

3,5 miliarda euro mają mieć do podziału kluby założycielskie Superligi. Za sam udział w fazie grupowej przykładowa Barcelona ma zgarnąć 180 milionów euro. Czyli o około 50 milionów euro więcej niż Bayern Monachium za triumf w zeszłorocznej Lidze Mistrzów. O jakich pieniądzach mówimy w kontekście Superligi? Oczywiście na dziś to dopiero plany Superligi i przecieki, […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga – jaki kształt przybiorą rozgrywki?

Na oficjalnych witrynach dwunastu klubów-założycieli pojawiły się wstępny plany rozgrywek Superligi. Jak ma wyglądać ten nowy turniej, pomyślany przez twórców jako zastępstwo dla Ligi Mistrzów? Cóż – nie ma co ukrywać, liga ma być w samym założeniu bardzo mocno zabetonowana. Jak na razie poznaliśmy dwanaście klubów, które zagwarantowały sobie stałe miejsce w Superlidze, ale z […]
19.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Na kłopoty… Malinowski! Atalanta lepsza od Juventusu

Coraz gorzej wygląda sytuacja Juventusu we włoskiej ekstraklasie. Dzisiaj piłkarze “Starej Damy” – bez Cristiano Ronaldo w składzie – przegrali na wyjeździe 0:1 z Atalantą w ramach 31. kolejki Serie A. Przegrali, dodajmy, zasłużenie, bo zawodnikom Gian Piero Gasperiniego udało się w wydatny sposób obnażyć wiele słabości w grze mistrzów Włoch. Atalanta – Juventus. Dobre […]
18.04.2021
Weszło
07.04.2021

Dobry mecz Juventusu. Piłkarzy Napoli trzeba wykręcać z murawy

To nie było One Man Show, ale niewiele ku temu zabrakło. Federico Chiesa był bez wątpienia najlepszym zawodnikiem na boisku. Zdominował całe spotkanie, nie dał pola do konkurencji Cristiano Ronaldo, nie mówiąc już o Lorenzo Insigne. Świecił najjaśniej, ale tym razem nie ma co się na jego klub zżymać.  Czy Juventus zagrał dobre spotkanie? Ano […]
07.04.2021
Suche Info
17.03.2021

Sarri wróci do Napoli?

Maurizio Sarri pozostaje bez pracy odkąd rozstał się z Juventusem. Okres bezrobocia może się jednak skończyć, bo jak donosi Sport Mediaset, jego powrót na ławkę w Napoli jest prawdopodobny. Zdaniem mediów Aurelio De Laurentiisem coraz częściej rozmawia z Sarrim o jego ponownym zatrudnieniu. Napoli po słabym okresie wzięło się w garść, wygrało trzy z czterech […]
17.03.2021
Weszło
17.03.2021

Niezły Numer – 15 kadrowiczów z topowych lig Europy. Węgry i Albania daleko w tyle

Poznaliśmy już ostateczny kształt kadry Paulo Sousy. Na pierwszym zgrupowaniu nie zabraknie niespodzianek, jednak trzon kadry jest niezmienny. Biało-czerwoni wciąż mogą się pochwalić liczną grupą piłkarzy, którzy na co dzień grają w topowych ligach w Europie. Jak wypadamy na tle rywali z grupy? W zasadzie ustępujemy miejsca tylko Anglii, z którą Sousa chce się bić […]
17.03.2021
Suche Info
16.03.2021

Arrivederci! Całkowita klęska włoskich klubów w Lidze Mistrzów

To jeden z najczarniejszych sezonów dla świata calcio, jeżeli chodzi o występy klubów z Serie A w Lidze Mistrzów. Wszystko wskazuje na to, że ani jedna ekipa z Włoch nie zamelduje się nawet w ćwierćfinale rozgrywek. Dzisiaj z Champions League pożegnała się Atalanta Bergamo, odprawiona z kwitkiem przez Real Madryt. Już wcześniej sensacyjnie poległ Juventus, […]
16.03.2021
Weszło
11.04.2021

Szymon Żurkowski wreszcie na fali wznoszącej

Był moment, w którym już naprawdę poważnie martwiliśmy się, co wyjdzie z włoskiej przygody Szymona Żurkowskiego. To, że nie wywalczył sobie placu w barwach Fiorentiny można było mieć wkalkulowane, co tu kryć, ale dość długo również w Serie B miał pod górkę. Ostatnie tygodnie dają jednak nadzieję, że najgorsze już za byłym pomocnikiem Górnikiem Zabrze […]
11.04.2021
Weszło
10.04.2021

Łabojko: Koledzy z Brescii mówili, żeby się zbytnio nie przyzwyczajać do trenerów

Jakub Łabojko na początku tego sezonu zamienił Śląsk Wrocław na Brescię Calcio i nie przepadł. Co prawda częściej wchodzi z ławki niż zaczyna od początku, ale gra w prawie każdym meczu. Ze swoją drużyną nadal może mierzyć w awans do Serie A, a niedawno doczekał się premierowego gola na włoskiej ziemi. Rozmawiamy z nim o […]
10.04.2021
Weszło
21.03.2021

Ile trzeba do pokonania Juventusu? Jeden celny strzał

To miał być standardowy dzień w biurze Juventusu. Mecz na własnym stadionie, przeciwnik w kryzysie i wizja walki o wicemistrzostwo Włoch. To wszystko powinno było wystarczyć, żeby uderzyć na pełnej w beniaminka i po prostu pokazać wyższość piłkarską. Plan dobry, ale z luką w postaci faktu, że “Stara Dama” potrafi gubić punkty ze słabiakami. W […]
21.03.2021
Weszło
18.03.2021

Koronawirus znów miesza w światowej piłce. Odwołany mecz Interu!

Historia zatacza koła. Mija rok, odkąd Europa musi borykać się z konsekwencjami, jakie na całe społeczeństwo wywiera pandemia koronawirusa. Przecież to właśnie w marcu 2020 roku pojawiły się pierwsze zachorowania, pierwsze zakazy, pierwsze nakazy, pierwsze lockdowny. Gospodarka zaczęła stawać, ludzie zamknęli się w domach, zaczęli nosić maseczki i częściej myć ręce. Rok temu stanęła też […]
18.03.2021
Włochy
16.03.2021

Od sprzedawania losów do bicia rekordów. Luis Muriel zachwyca w Atalancie

“Razem z ojcem robili wszystko, żeby utrzymać rodzinę. Sprzedawali kupony na loterię na ulicach Santo Tomas, żeby zarobić na dojazdy Luisa na treningi i do szkoły. Pensja jego ojca, który był taksówkarzem, nie sięgała nawet siedmiu dolarów miesięcznie. Luis handlował nie tylko kuponami, ale też pamiątki, które własnoręcznie robiła jego babcia” – pisze Marca o […]
16.03.2021
Weszło
10.03.2021

Czas na rozstanie CR7 z Juve? Obciąża budżet, nie gwarantuje sukcesów

“Zdradzeni przez Cristiano Ronaldo” – krzyczy z okładki “Corriere dello Sport”. O mrocznym dniu Juve pisze “La Gazzetta dello Sport”. A “Tuttosport” narzeka, że odpadać można, ale nie w taki sposób. Włoskie media mówią jednym głosem, krytykując kolejną porażkę Juventusu. Zastanawiają się też, czy projekt “CR7” w Turynie ma jeszcze sens, skoro nawet płacenie 31 […]
10.03.2021
Włochy
16.03.2021

Od sprzedawania losów do bicia rekordów. Luis Muriel zachwyca w Atalancie

“Razem z ojcem robili wszystko, żeby utrzymać rodzinę. Sprzedawali kupony na loterię na ulicach Santo Tomas, żeby zarobić na dojazdy Luisa na treningi i do szkoły. Pensja jego ojca, który był taksówkarzem, nie sięgała nawet siedmiu dolarów miesięcznie. Luis handlował nie tylko kuponami, ale też pamiątki, które własnoręcznie robiła jego babcia” – pisze Marca o […]
16.03.2021
Weszło
10.03.2021

Czas na rozstanie CR7 z Juve? Obciąża budżet, nie gwarantuje sukcesów

“Zdradzeni przez Cristiano Ronaldo” – krzyczy z okładki “Corriere dello Sport”. O mrocznym dniu Juve pisze “La Gazzetta dello Sport”. A “Tuttosport” narzeka, że odpadać można, ale nie w taki sposób. Włoskie media mówią jednym głosem, krytykując kolejną porażkę Juventusu. Zastanawiają się też, czy projekt “CR7” w Turynie ma jeszcze sens, skoro nawet płacenie 31 […]
10.03.2021
Weszło
21.02.2021

Milan 2010/2011 – Allegri, Ibrahimović, Pato i ostatnie mistrzostwo Włoch

Dekadę temu Zlatan Ibrahimović miał na koncie jeden tytuł króla strzelców i był zbliżającym się 30-stki dżentelmenem. Massimiliano Allegri był wtedy legendą co najwyżej Sassuolo, które wprowadził do Serie B. A Silvio Berlusconi czwarty raz w historii piastował stanowisko szefa włoskiego rządu. Dekadę temu Milan po raz 18. i ostatni zasiadł na tronie Serie A. […]
21.02.2021
Weszło
14.02.2021

Na Lukaku na fotel lidera

Inter Mediolan nowym liderem Serie A. Trochę na to poczekaliśmy, bo Nerazzurri może i cały czas kręcili się w czołówce, ale na czele tabeli w tym sezonie jeszcze nie byli. Można było się jednak spodziewać, że prędzej czy później to nastąpi. Bo mając w szeregach taką bestię jak Romelu Lukaku, po prostu musisz chociaż na chwilę patrzeć […]
14.02.2021
Weszło
13.02.2021

Gattuso ucieka spod topora, Napoli znowu ogrywa Juve

Napoli pogrążone w głębokim kryzysie. Słabe wyniki, zachwiana pozycja Gennaro Gattuso, który publicznie zarzuca Aurelio de Laurentiisowi nieeleganckie zachowanie i próby podkopywania jego pozycji. Kontuzje dwóch podstawowych stoperów, których zastąpiła eksperymentalna para rezerwowych. Słaba forma liderów zespołu. Partenopei przed najważniejszym spotkaniem sezonu, jakim zawsze jest mecz z Juventusem, leżeli i błagali o litość. I co? I wygrali. […]
13.02.2021
Weszło
13.02.2021

Kostas niezgody. Niespełnione marzenie Napoli o najlepszej defensywie ligi

– Wielkie drużyny trzeba budować od tyłów. Jestem przekonany, że Kalidou Koulibaly i Kostas Manolas stworzą kapitalny duet – mówił Aurelio de Laurentiis po tym, jak wyłożył 36 milionów na greckiego obrońcę Romy. Manolas trafiając do Napoli,  wskoczył na podium najdroższych stoperów w historii Serie A. Podobnie pieniądze zapłacono za Mattię Caldarę i Liliana Thurama. Drożsi byli […]
13.02.2021
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gk
gk (@gk)
1 rok temu

+

Suche Info
19.04.2021

Shearer: – Kluby Superligi chcą mieć ciastko i zjeść ciastko

Świat piłki bardzo mocno reaguje na decyzję o ogłoszeniu Superligi. Szczególnie w Anglii pojawia się sporo mocnych głosów ze strony byłych piłkarzy. Nie inaczej jest z legendą tamtejszego futbolu, Alanem Shearerem. Shearer, wieloletni reprezentant Anglii, superstrzelec między innymi Blackburn i Newcastle zagrzmiał: – Te dwanaście klubów zrzuciły bombę na świat piłki nożnej. Premier League powinna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Orban przeciwny Superlidze. “Najbogatsi nie mogą monopolizować piłki nożnej”

Viktor Orban to nie tylko prominentny polityk, ale też wielki fan futbolu. Dlatego nie dziwi, że i on zabrał głos w temacie powstającej Superligi.  Viktor Orban to o tyle istotny przykład, że dla niego węgierska piłka miała być jednym z kół zamachowych promocji Węgier. To odgórny plan, by poprzez piłkę nożną budować część dumy węgierskiej, […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Oficjalne stanowisko La Liga w temacie Superligi

La Liga wydała swoje stanowisko w temacie Superligi. Można się spodziewać krytyki pomysłu, pytanie: czy padają jakieś konkretne groźby wobec tych klubów? W oświadczeniu czytamy: “La Liga mocno sprzeciwia się propozycji europejskich rozgrywek dla elity, która atakuje pryncypia otwartej rywalizacji piłkarskiej, która sięga najgłębszych części europejskiego ekosystemu piłkarskiego”. Innymi słowy La Liga pokazuje: no tak, […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

List do UEFA i FIFA. Superliga chce paktować

Według informacji, do jakich dotarła angielska prasa, Superliga jednak nie chce iść na zderzenie czołowe z FIFA i UEFA. Chciałby znaleźć sobie miejsce w ramach istniejących rozgrywek. Według informacji The Mirror, SuperLiga chce znaleźć płaszczyznę porozumienia z FIFA i UEFA. Czytamy o: – Koopoeracji i wsparciu dla nowych rozgrywek – Zmieszczeniu go w futbolowym ekosystemie […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Kronika zapowiedzianej śmierci. Zwolnienie Mourinho zaskakuje połowicznie

Jak ma się walić, to niech się wali cały świat. Nie będziemy się bawić w żadne rozmowy, będziemy się napieprzać. Najpierw Legia remisuje z Cracovią, później ogłaszają powstanie Superligi, a teraz Tottenham zwalnia Jose Mourinho. 11 godzin po tym, jak oficjalnie został jednym z klubów założycielskich nowych rozgrywek.  Pożegnanie się z Portugalczykiem szokuje jednak połowicznie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów od 2024 roku

Dzień ogłaszania gruntownych zmian. Obok powstania Superligi, Liga Mistrzów ma w środę ogłosić szczegóły tych rozgrywek po reformie. Do informacji dotarł portal Meczyki.pl i ich dziennikarz: Tomasz Włodarczyk. Najważniejsze zmiany: – Liga Mistrzów będzie liczyć sobie 36 zespołów – WSZYSTKIE RYWALIZUJĄ W JEDNEJ GRUPIE – Grają dziesięć meczów w fazie ligowej – Drużyny dzielone na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Groźby UEFA wobec klubów Superligi bezprawne?

Jedną z armat, jakie UEFA wytoczyły w kierunku Superligi, był zakaz gry piłkarzy tych klubów w rozgrywkach UEFA i FIFA (na razie te podmioty mówią jednym głosem). To o tyle istotne, że mówimy przecież o reprezentacjach. Możemy sobie wyobrazić głosy w niektórych krajach, gdy piłkarze z Superligi nie przyjeżdżają na kadrę. To byłaby już konkretna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Borussia Dortmund nie dołączy do Superligi

Hans-Joachim Watzke potwierdził dzisiaj oficjalnie, że Borussia Dortmund dostała zaproszenie do Superligi, ale je odrzuciła. Tak czy siak, pokazuje to konkretne, intensywne rozmowy zakulisowe, które toczą się w tym momencie. Sytuacja jest dynamiczna, bo bardzo różne pogłoski słyszało się już choćby o RB Lipsk. Wcześniej mieli dołączyć, według najnowszych doniesień – niekoniecznie. Borussia natomiast uargumentowała […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Mourinho zwolniony z Tottenhamu!

Jose Mourinho został zwolniony z Tottenhamu. To już kolejna trenerska porażka The Special One. Chyba w tym momencie wypada na dobre z grona trenerów, którzy mogą obejmować kluby marzące o ścisłym europejskim topie. Gdzieś teraz Jose będzie szukał miejsca, gdzie może się odbić. Albo, kto wie, reprezentacja? Mourinho pracował w klubie od 20 listopada 2019 […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Giełda przemówiła. Od ogłoszenia Superligi akcje Juve idą w górę

Nie miejmy złudzeń: w całym zamieszaniu wokół Superligi chodzi tylko o to, by wycisnąć z futbolu jak najwięcej pieniędzy. To pieniądze ostatecznie przeważą szalę w jedną lub drugą stronę. Czego by nie ciskano w ucieczkowiczów, to jeśli oni na tym dobrze zarobią, będą w stanie to znieść. Będą w stanie zapłacić piłkarzom więcej, będą w […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Ed Woodward opuścił UEFA i ECA

Długo myśleliśmy, że to będzie machanie szabelką, przeciąganie liny i tym podobne. Ale kolejne ruchy wokół Superligi pokazują, że jest w tym konsekwencja. Dzisiaj pokazał ją Ed Woodward. Ed Woodward jest wiceprezesem Manchesteru United, a do wczoraj miał też funkcję w UEFA i w ECA. Teraz zrezygnował z tamtych funkcji, ewidentnie chcąc skupić się na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Superliga już z poważnym wsparciem finansowym?

Wiadomo o co chodzi w Superlidze: o finanse. Zarówno jednym, jak i drugim, tak UEFA, jak i klubom. Kto chce, niech wierzy. To jest ostateczny, najważniejszy czynnik, który może przeważyć szalę, od tego się zaczęło, na tym się skończy. W tym kontekście pojawiła się ważna, a trochę przeoczana informacja. Otóż Reuters, źródło, którego nie wypada […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Bayern też w Superlidze?! Kolejne kluby dołączają

Superliga ma sobie liczyć dwadzieścia zespołów, wśród założycieli mamy dwanaście drużyn. Nie było wśród nich drużyn francuskich i niemieckich, ale dziś, według pogłosek, to się zmienia. Pierwszy informację podał dziennikarz Nicolo Shira. Swój akces do rozgrywek zgłosiły Bayern, RB Lipsk oraz Porto. Meanwhile another three european clubs as #BayernMunich, #Leipzig and #Porto could enter into […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Byli piłkarze krytykują Superligę

Komentarze po otwarciu Superligi są bardzo różne. Wiele osób jest ciekawych, ale też jednak wśród byłych piłkarzy przede wszystkim napotykamy słowa krytyki. Do tego dołączył Bacary Sagna. Sagna, były piłkarz Arsenalu i Manchesteru City, znający doskonale futbol na szczytach, napisał na Twitterze: – OK. Myślę, że jeśli to wejdzie w życie, przestanę go oglądać. Wtedy […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

UEFA: “Piłkarze Superligi nie zagrają w rozgrywkach międzynarodowych”

UEFA nie przebiera w środkach wchodząc na wojenną ścieżkę z klubami. Wyciąga wszystkie armaty, które posiada, co tylko pokazuje skalę zagrożenia dla federacji. Według zakulisowych informacji – dość prawdopodobnych – chce zakazać piłkarzom z Superligi udziału w jakichkolwiek innych rozgrywkach. To już zmuszałoby niejednego piłkarza do refleksji. Przepadałyby im bowiem turnieje finałowe, bowiem UEFA twierdzi, […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

“Shameless six”. Brytyjska prasa o Superlidze

“Otwarta wojna”. Wszystkie dzienniki sportowe w Wielkiej Brytanii na czołówkach dały informacje o powstaniu Superligi. Jak komentują fakt, że wśród założycieli znajdują się angielskie zespoły? Przypomnijmy – do Superligi zapisały się Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal i Tottenham Hotspur. “Guardian” wspomina o szczegółach, czyli o 20-zespołowej lidze, która będzie grać w środku tygodnia. […]
19.04.2021