post

Opublikowane 17.10.2021 19:29 przez

Sebastian Warzecha

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za jej sprawą. A Ons mówi, że chciałaby być inspiracją dla kolejnych pokoleń tenisistów i tenisistek nie tylko z Tunezji, ale i całego arabskiego świata. Na razie jest na świetnej drodze, by to osiągnąć. 

Najlepsza

Jeszcze nie jest, ale od jutra już będzie w najlepszej „10” rankingu WTA. Nigdy wcześniej tak wysoko nie była żadna zawodniczka z krajów arabskich. Nie był też żaden zawodnik. Ons Jabeur – w rywalizacji singlowej – jest więc pionierką. Najlepszą Arabką w dziejach. Mówiąc wprost: tworzy historię tamtejszego tenisa.

„Arabski” to, oczywiście, bardzo szerokie pojęcie. Sięgać może od Omanu czy Jemenu, aż po zachodnie krańce Afryki Północnej. Ons, jako Tunezyjce, bliżej do tych drugich. Ta rozpiętość geograficzna pokazuje jednak jeszcze lepiej, dla jak dużego regionu Jabeur stała się ważną postacią. Bo pokazała, że tamtejszy tenis ma sporo do zaoferowania. I pokaże pewnie jeszcze nieraz.

Skupmy się jednak na teraźniejszości, bo w przypadku Ons naprawdę jest o czym pisać. W tym sezonie gra Tunezyjka gra znakomicie, na ten moment przewodzi – mimo porażki w półfinale w Indian Wells – statystykom WTA w liczbie wygranych meczów. Ma ich na koncie 48. Gra dużo, gra znakomicie, choć na razie wciąż ma na koncie tylko jeden seniorski tytuł, a i w turniejach wielkoszlemowych doszła najdalej do ćwierćfinału. Jest jednak na tyle regularna i na tyle często pokonuje najlepsze zawodniczki na świecie, że o TOP 10 w jej przypadku mówiono od dawna.

Jutro stanie się to faktem.

Spełnia się moje marzenie. Zawsze tego chciałam, dostać się wysoko w rankingu, nawet zostać jego liderką. TOP 10 to początek. Wiem, że od dawna zasługiwałam na to miejsce, grałam dobrze. Chcę udowodnić, że na nie zasługuję, więc wciąż muszę poprawić sporo rzeczy. Wierzę jednak w siebie, to tylko początek wielkich, wspaniałych rzeczy – mówiła Ons, odpowiadając na pytania dziennikarzy o to, co czuje. Dodawała jednak, że nie zerkała na ranking, bo niepotrzebny był jej dodatkowy stres.

Ten jednak jeszcze na nią czeka – ma bowiem kolejne wyzwanie. Na finiszu sezonu chce zakwalifikować się do WTA Finals, gdzie pojedzie osiem zawodniczek z największą liczbą zdobytych punktów w 2021 roku. Na ten moment Ons jest w rankingu, decydującym o awansie, ósma (choć możliwe, że jedna z zawodniczek znajdująca się wyżej, nie zagra w tej imprezie), mało więc brakuje, by faktycznie wystąpiła w zawodach wieńczących sezon.

To superekscytujące, bo sporo zawodniczek wciąż walczy o awans. Dla mnie to wielki cel, już w zeszłym roku chciałam zakwalifikować się do walki o Elite Trophy [dla zawodniczek z miejsc 9-20 w rankingu WTA – przyp. red.], ale odwołano i ten turniej, i WTA Finals. Jeśli się zakwalifikuję, będę niesamowicie szczęśliwa i pojadę tam grać. Wiem, że poziom rywalizacji jest wysoki, niektóre dziewczyny starają się grać co tydzień, żeby zdobyć punkty, choć już są bardzo zmęczone. Nie mogę się teraz poddać. Będę walczyć – mówiła.

500 PLN ZWROTU BEZ OBROTU – ODBIERZ BONUS NA START W FUKSIARZ.PL!

W tej walce wspiera ją wielu fanów. I to nie tylko z Tunezji czy arabskiego świata, a i innych krajów. Dlaczego? Bo Ons po prostu nie da się nie lubić – zarówno na korcie, jak i poza nim. Na co dzień jest uśmiechnięta, ze wszystkimi się wita i żartuje. Na korcie jest inaczej – tam ma przede wszystkim wygrać. Ale chce to zrobić w dobrym stylu.

Więc kiedy gra, jest jedną z najbardziej widowiskowych zawodniczek do oglądania. Potrafi zrobić właściwie wszystko na korcie, ale jej znakiem rozpoznawczym są znakomite skróty. Wspominała, że trenerzy próbowali jej je kiedyś wyperswadować, ale nie słuchała. I dobrze, bo dziś zaskakuje nimi rywalki, a fani po prostu je uwielbiają. Podobnie jak mnóstwo „szalonych” zagrań, które Jabeur prezentuje na koncie.

Po prostu nie lubię rutyny, a uwielbiam zabawę. Dawanie ludziom rozrywki sprawia, że sama jestem zadowolona. Do tego daje mi to szansę bycia artystką. To jak malowanie obrazu – te skróty, slajsy. Lubię różnorodność, lubię zmieniać rytm, być inna. Uderzenia z kątów, które trudno normalnie uzyskać na korcie – one dają mi radość. Grałam tak od najmłodszych lat. To co robię na korcie, jak i poza nim, charakteryzuje mnie jako osobę – mówi Ons.

To wszystko daje jej też jeszcze jedną, wielką przewagę nad rywalkami – równie groźna jest niemalże na każdej nawierzchni. Kiedyś uważało się – zwłaszcza po jej zwycięstwie na juniorskim Roland Garros – że najlepiej gra na mączce. Po tym jak pokonała jednak Igę Świątek na Wimbledonie, Polka mówiła, że gra Ons pasuje na trawę idealnie.

Gra niesamowicie inteligentnie. Kiedy uderzy piłkę we właściwy sposób, potrafi zagrać wszystko. Trudno z nią rywalizować. Ma wszystkie umiejętności potrzebne do tego, by grać na trawie. Dobrze radzi sobie przy siatce, jest pewna siebie. Kiedy wejdzie na swój rytm, jest nie do zatrzymania. Wszystko jej wychodzi – mówiła Iga.

Pierwsza

Jest taka wyliczanka, którą prowadzi się od dawna i regularnie dodaje kolejne punkty. Bo Ons była pierwsza wielokrotnie w swojej karierze, właściwie od samych jej początków. Wyglądało to wszystko mniej więcej tak:

  • pierwsza arabska tenisistka, która wygrała juniorski tytuł wielkoszlemowy (2011);
  • pierwsza arabska tenisistka, która doszła do trzeciej rundy Wielkiego Szlema (2017);
  • pierwsza arabska tenisistka, która doszła do ćwierćfinału Wielkiego Szlema (2020);
  • pierwsza arabska tenisistka, która wygrała turniej WTA (2021);
  • pierwsza arabska tenisistka notowana wyżej niż na 75. miejscu (takie zajmowała kilkanaście lat wcześniej Selina Sfar, również Tunezyjka).

Co oczywiste – każdy jej życiowy ranking, też był najlepszym. A teraz, jak już wspominaliśmy, jest też pierwszą osobą z krajów arabskich, która weszła do najlepszej dziesiątki singlowego rankingu. Jabeur tworzy historię tamtejszego tenisa już od dekady. Gdy cztery lata temu awansowała do III rundy French Open, już fetowano ją w ojczyźnie, a wspomniana Selina Sfar, mentorka i przyjaciółka Ons, mówiła:

Popłynęły mi łzy. Czuję, że Ons nadała znaczenie wszystkiemu, co sama poświęciłam, by osiągnąć to, co udało mi się zrobić. Jej wyniki są bardzo ważne dla wszystkich arabskich krajów. Wiemy, jaki jest w niektórych z nich obraz kobiet. Dziewczynki, które teraz będą dorastać, widzą coraz więcej i więcej kobiet osiągających sukcesy. Dzięki temu mogą zobaczyć, że to możliwe. A samo to sprawia, że będą próbować też do tego dojść.

Przy okazji kolejnych sukcesów Ons nawet wiele z jej rywalek mówiło, że się cieszy. Bo Jabeur po prostu bardzo lubią. Z jej wyników cieszyła się nawet sama Venus Williams. – To jedna z moich ulubionych osób w tourze! Przekracza kolejne bariery, łamie je. Myślę, że dzięki niej pojawi się kolejna generacja znakomitych tenisistek z arabskich krajów, które będą osiągać sukcesy. Ons inspiruje mnóstwo osób, w tym mnie.

Paradoksalnie wielu fanów poznało Ons nie wtedy, gdy osiągnęła coś jako pierwsza, a gdy wzięła udział w meczu… ostatnim. Na Australian Open 2020 pokonała Caroline Wozniacki, kończąc karierę Dunki o polskich korzeniach. – Jestem szczęśliwa, ze mogłam z tobą zagrać. Jesteś dla mnie wielką inspiracją, cieszę się, że byłam z tobą w tourze – mówiła potem Ons w stronę swojej rywalki. A kibice zaczęli zastanawiać się, kim właściwie Tunezyjka jest.

Przez te niespełna dwa lata pokazała im to wielokrotnie. W tym raz, sięgając po trofeum – to zdobyła w Birmingham, kilka miesięcy temu. – Długo na to czekałam. Ja na wszystko zawsze czekam nieco dłużej (śmiech). Jestem z siebie dumna. Męczyłam się, przegrałam dwa finały, trudno mi było zdobyć tytuł. Mam nadzieję, że tym tytułem zainspiruję więcej zawodniczek z Tunezji i krajów arabskich – mówiła.

Ona najlepiej wie, jak ważna jest taka inspiracja. I że naprawdę długo czekała na wszystkie zachwyty, jakie teraz na nią spływają.

Made in Tunisia

Na kort po raz pierwszy wzięła ją mama, Samira, która sama kochała tenis i lubiła wyjść pograć. Od początku chciała, by jej córka – najmłodsza z czworga dzieci – spróbowała tego sportu. Ons miała wtedy trzy lata. Po kolejnych trzech zaczęła trenować. – W Tunezji mamy wiele kortów, zwłaszcza przy hotelach. Dużo osób gra rekreacyjnie, lubiłam to. Nie ma jednak dobrych struktur. Masz rakietę, piłkę i kort, próbujesz zrobić z tego jak najwięcej – mówiła Jabeur.

Trenerzy od początku dostrzegli, że Ons ma wielki talent. Imponowała czuciem piłki, potrafiła zagrać tak, jak większość dzieci w jej wieku nawet nie pomyślałaby, że można. Niektórzy twierdzili, co prawda, że powinna grać bardziej klasycznie, na szczęście nigdy nie zrezygnowała ze swojego stylu. A ten od początku przynosił jej mniejsze lub większe sukcesy.

Miała wspaniałe umiejętności techniczne. Była bardzo żywa, przyjacielska, dynamiczna, miała wspaniałe poczucie humoru – wspominał Hichem Riani, pracujący niegdyś w tunezyjskiej federacji. A Mehdi Abid, kolega Ons z kortu, pamiętał coś innego. – Zdarzało jej się grać w turniejach chłopaków. Wygrywała tam mecze, wielu z nich było przez to zdemotywowanych, złościli się, że pokonywała ich dziewczyna.

Talentu nie chciała zmarnować sama Ons, nie chcieli też jej rodzice. Młoda Jabeur zresztą często mówiła mamie, że kiedyś zaprosi ją na kawę na Roland Garros. Wielu ludzi, którzy to słyszeli, ponoć tylko się śmiało. Tunezyjka zresztą często mówiła, że w Tunezji brakuje odpowiedniego nastawienia, młodym sportowcom często powtarza się, że nie mają co liczyć na wielkie sukcesy. Trzeba mieć w sobie wiele determinacji, by to przetrzymać. Jej się udało, a pierwszą trudną decyzję na drodze do tego celu musiała podjąć, gdy miała 13 lat.

Miałam 10 lat, gdy zaczęłam podróżować. Niedługo potem przeniosłam się do Tunisu, ponad sto kilometrów od domu, dwie godziny drogi autem. Dla trzynastolatki być tak daleko od domu – to nie było łatwe. Trudno też było budzić się o piątej rano, iść na trening czy do szkoły i cały czas robić coś do wieczora. Sporo było momentów, które stanowiły wyzwanie, ale one sprawiły, że dziś jestem tu, gdzie jestem – mówiła Jabeur.

Wielu wspomina, że od zawsze wyróżniało ją pragnienie zwycięstwa. Zawsze chciała być najlepsza, do tego dążyła. Brakowało jej jednak – co często przyznawała – odpowiedniego wzoru. Nie było żadnego tunezyjskiego tenisisty ani tenisistki, którzy osiągnęliby wielkie sukcesy. Obserwowała więc Andy’ego Roddicka, próbując wyciągnąć z jego gry jak najwięcej. Lubiła też Justine Henin, Kim Clijsters czy siostry Williams. Największą inspirację, co zawsze podkreśla, stanowiła jednak dla niej matka. Bo bez niej w ogóle nie byłaby tenisistką.

Dziś Jabeur podkreśla, że jest w „stu procentach produktem Tunezji”, choć tak po prawdzie jej kraj nie dał jej zbyt wiele. Często sama musiała starać się o środki, sponsorzy nie nadchodzili właśnie ze względu na jej pochodzenie (dużo dały jej pieniądze z programu ITF dla utalentowanych zawodniczek), obiekty i trenerzy też nie byli najlepsi. Dlatego w końcu wyjechała do Europy, ale powtarza, że niezmiennie z dumą reprezentuje Tunezję.

Oczywiście, że inaczej wychodzi się z kraju takiego jak mój, niż z Ameryki, Europy czy Australii. Zaakceptowałam to jednak i walczyłam z tym. Jestem dumna, że mi się udało. Każdy ma jednak trudną karierę na swój sposób, nie mówię, że miałam najgorzej. To wszystko, przez co przeszłam, dało mi odwagę. Dzięki temu teraz jestem w najlepszej „10” rankingu. Widzę też, ile osób mnie obserwuje od czasów, gdy byłam juniorką. Chcę, żeby byli ze mnie dumni, żeby mój kraj był ze mnie dumny – mówiła dziennikarzom.

Tunezja w końcu oszalała na punkcie tenisa, właśnie dzięki niej. Gdy w Australian Open 2020 osiągała swój pierwszy poważny wynik w turnieju wielkoszlemowym, kawiarnie w Tunezji były otwarte o 3 czy 4 w nocy tylko po to, by ludzie mogli przyjść obejrzeć jej mecze. Kiedy zobaczyła zdjęcia z tych miejsc, była wzruszona i zdumiona. Bo jeszcze kilka lat wcześniej tenis w świadomości społeczeństwa niemal nie istniał, ze sportów liczyła się głównie piłka nożna.

Po dobrych meczach nagle dostawał telefony od najważniejszych osób w państwie. Dzwonił do mnie nawet prezydent, życzył powodzenia. To dla mnie wiele znaczy, podobnie jak wsparcie fanów. Tenis staje się „duży” w Tunezji, ważne, żebyśmy to wykorzystali – budowali korty, hale. Nawet i bez tego jednak – nie ma znaczenia, skąd pochodzisz. Możesz spełnić swoje marzenia. Trzeba wierzyć w siebie – opowiadała.

Nagle zaczęła być rozpoznawana. W Tunezji wielu fanów podchodziło, gratulowało wyników, prosiło o zdjęcia i autografy. Nawet w Nowym Jorku, gdy wychodziła pograć do parku, zdarzało się to regularnie. Gdy gdzieś występuje, na trybunach zawsze są jej rodacy (o ile, oczywiście, COVID im w tym nie przeszkadza). Ons stała się dumą Tunezji, ale i całego arabskiego świata – wiadomości pisał do niej choćby Hicham Arazi, były świetny zawodnik z Maroka. Dla swojej ojczyzny i sąsiednich państw Ons znaczy teraz niesamowicie wiele.

Mój siedmioletni syn zawołał mnie pewnego dnia przed telewizor. Mówił: „Mamo, w telewizji opowiadają o Tunezji!”. Potem poszedł do szkoły i opowiadał swoim nauczycielom o Ons – mówiła brytyjskim mediom Hajer Ksouri, Tunezyjka mieszkająca w Londynie. Jabeur wprowadza momentami Tunezję na sportową mapę świata. I choć czasem można zauważyć, że Tunezja niewiele jej dała, to ona stara się dać jej dużo. W czasach pandemii, na przykład, zbierała pieniądze na rzecz lokalnych szpitali.

Jak podkreślają sami Tunezyjczycy – jest świetnym przykładem dla młodszych zawodniczek i zawodników. Ons zresztą doskonale o tym wie. I chce takim przykładem być.

Odpowiedzialność

Długo pracowała na swój status. Od juniorskiego zwycięstwa w Roland Garros minęło niemal dziewięć lat, zanim na powrót przyciągnęła uwagę większej rzeszy fanów. Po drodze zatrzymywały ją kontuzje, operacje (w 2011 i 2017 roku), czy też jej wewnętrzna potrzeba łączenia edukacji ze sportem, chciała bowiem ukończyć przynajmniej szkołę średnią, choć szybko – bo już jako szenastolatka – przeszła na profesjonalne granie.

Po drodze wydarzyło się mnóstwo rzeczy, które wydarzyć się nie powinny. Wyciągnęłam jednak wnioski ze swoich błędów. Może gdybym ich nie popełniła, dziś bym nie była, tu gdzie jestem? Czasem było trudno, widziałam rywalki, które pokonywałam w juniorach, osiągające seniorskie sukcesy. Starałam się je dogonić – mówiła. Wreszcie jej się udało. Dziś jest jedną z najlepszych na świecie. Jak mówi jednak – teraz będzie jeszcze trudniej. Bo czuje, że wraz z takim statusem, pojawia się też odpowiedzialność.

Chcę dawać dobry przykład – dobrze grać i odpowiednio zachowywać się na korcie. Staram się, żeby inni widzieli zawodników z Afryki i arabskich krajów w dobrym świetle. Chcę też inspirować kolejnych przyszłych tenisistów i przyszłe tenisistki. Mam wrażenie, że jestem ambasadorką swojego kraju, ale też kobiet. To coś dużego. Chcę im pokazać, że niemożliwe nie istnieje. Wierzę, że nadejdą kolejne generacje zawodników z Północnej Afryki – opowiadała.

Dodawała też, że niełatwo być jedyną osobą z krajów arabskich w tourze. Ale stara się z tym radzić i czeka na kolejne zawodniczki. A te mogą się pojawić, bo sama widzi, że coraz więcej dzieciaków chwyta za rakiety tenisowe. Ons jest dla nich bohaterką – mogą ją w końcu oglądać w telewizji, czytać o niej w Internecie, ale i spotkać na żywo – bo Jabeur zawsze, gdy trenuje w kraju, stara się pograć chwilę z dziećmi, jeśli tylko takie trenują na sąsiednich kortach. Niektóre są tym faktem bardzo przejęte. Mąż – a przy okazji jej trener przygotowania fizycznego – Ons wspominał w rozmowie z dziennikarzami, że raz jeden z dzieciaków po takim spotkaniu powiedział mamie: „Dotknąłem Ons, nie umyję teraz tej ręki przez tydzień!”.

To chyba najlepiej pokazuje, jakim statusem cieszy się Jabeur w oczach młodych tenisistów i tenisistek z jej ojczyzny. Kolejnymi występami będzie chciała tylko sprawdzić, by ten był jeszcze większy, bo dzięki temu może inspirować. A o to jej przede wszystkim chodzi.

SEBASTIAN WARZECHA

Fot. Newspix

Źródła: Al Jazeera, Arab News, Asian Narratives, Australian Open, BerneZeitung.ch, BNP Paribas Open, Essentially Sports, Eurosport, First Post, France24, GQ Middle East, Last Word On Sports, Newsweek, Olympics.com, OnCourt.com, Reuters, Roland Garros, Sport360, Tennis.com, Tennis Majors, Tennis Prose, Tennis Tour Talk, Tennis World USA, The Guardian, The National News, The Washington Post, We Are Tennis, Wimbledon, WTATennis.com, Yahoo Sports.

Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Inne sporty
24.11.2021

Odnaleziona Peng Shuai… i bojkot igrzysk? Trwa zamieszanie wokół Chin

Peng Shuai nie dawała znaku życia przez parę tygodni. Nagle ją odnaleziono. Uśmiechniętą, podobno zrelaksowaną, spędzającą czas w towarzystwie kota czy znajomych, ale jednocześnie proszącą o uszanowanie jej prywatności. Chinka rozmawiała z Thomasem Bachem, szefem MKOlu, który – nieco niespodziewanie – postanowił wmieszać się w sprawę. Jego zaangażowanie nabiera jednak sensu w momencie, gdy słyszymy […]
24.11.2021
Tenis
21.11.2021

Alexander Zverev wygrał ATP Finals

Sascha Zverev wciąż nie ma na koncie wielkoszlemowego triumfu, ale nikt nie może mu odmówić, że jest wielkim tenisistą. Dziś po raz drugi w karierze triumfował w ATP Finals. W spotkaniu o tytuł pokonał w dwóch setach Daniiła Miedwiediewa i dzień po dniu ograł faworytów turnieju – najpierw Novaka Djokovicia, a w finale Rosjanina. Na […]
21.11.2021
Inne sporty
19.11.2021

Kiedy nadepniesz na ogon chińskiego smoka, czyli gdzie jest Shuai Peng?

Chiny to najpotężniejszy ekonomicznie kraj na świecie – co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Państwo Środka już dawno pozbyło się łatki producenta tanich podróbek. Teraz to gigant, w którego granicach fabryki lokują najwięksi producenci na świecie – od sprzętu elektroniki po ubrania. Lecz Chiny mają swoje drugie oblicze. To wciąż kraj komunistyczny, w […]
19.11.2021
Inne sporty
18.11.2021

Hurkacz odpadł z ATP Finals. Ale sezon miał znakomity

Hubert Hurkacz po trzech porażkach pożegnał się z ATP Finals. Polak najlepiej wyglądał w starciu z Daniiłem Miedwiediewem, któremu urwał seta. Przeciwko Jannikowi Sinnerowi i Alexandrowi Zverevowi nie miał już nic do powiedzenia. I o ile Hubert z ATP Finals pożegnał się w kiepskim stylu, o tyle cały sezon miał świetny – najlepszy w karierze […]
18.11.2021
Tenis
16.11.2021

ATP Finals. Hurkacz przegrał z doskonałym Sinnerem

Hubert Hurkacz i Jannik Sinner bardzo się lubią. Dziś jednak na korcie Jannik zdecydowanie nie był dobrym kolegą i sprawił Polakowi prawdziwy łomot. Włoch – który zastąpił w turnieju kontuzjowanego Matteo Berrettiniego, swojego rodaka – od pierwszej do ostatniej piłki grał doskonałe spotkanie. Mecz życia. Szkoda tylko, że taki wypadł mu akurat na Hurkacza, bo […]
16.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Przedziwna niedziela w Kuusamo. I bardzo nieudana dla Polaków

Zaczęło się od pecha Ryoyu Kobayashiego, wczorajszego triumfatora, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co wykluczyło go z niedzielnej rywalizacji. Potem mieliśmy wpadkę Halvora Egnera Graneruda, który nie przeszedł kwalifikacji. W końcu obejrzeliśmy loteryjny, rwany konkurs. O ile jeszcze pierwszą serię dało się przeżyć (choć złe warunki nie oszczędziły kilku skoczków, w tym Kamila […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Inne sporty
25.11.2021

Valentino Rossi. Sześć twarzy włoskiego mistrza MotoGP

Przez 26 lat pozostawał jednym z najlepszych i najbardziej ekscytujących zawodników do oglądania. Na motocyklu jeździł tak, że podziwiano go na całym świecie. Był właściwie jedynym zawodnikiem, który wyrósł poza tor, stał się gwiazdą równą najlepszym kierowcom Formuły 1 czy tenisistom. Ci zresztą też go podziwiali. Jego styl. Jego osiągnięcia. Jego małe wariactwa. Przede wszystkim […]
25.11.2021
Inne sporty
22.11.2021

Minęło 45 lat, a Rocky wciąż inspiruje. O filmie, który stał się fenomenem

Sylvester Stallone nie mógł się spodziewać, że stanie się gwiazdą. W teorii nie miał na to żadnych zadatków. Grał kiepsko, z powodu paraliżu części twarzy mówił w taki sposób, że nawet Arnold Schwarzenegger rzucił mu kiedyś: „Sly, masz akcent”. Wystarczył jednak jeden scenariusz, jedna rola, jeden film. Kiedy pojawił się „Rocky”, Stallone stał się wielki. […]
22.11.2021
Tenis
21.11.2021

Alexander Zverev wygrał ATP Finals

Sascha Zverev wciąż nie ma na koncie wielkoszlemowego triumfu, ale nikt nie może mu odmówić, że jest wielkim tenisistą. Dziś po raz drugi w karierze triumfował w ATP Finals. W spotkaniu o tytuł pokonał w dwóch setach Daniiła Miedwiediewa i dzień po dniu ograł faworytów turnieju – najpierw Novaka Djokovicia, a w finale Rosjanina. Na […]
21.11.2021
Skoki
21.11.2021

Niżny Tagił już za nami. Na szczęście…

Już wczorajsze skoki w Niżnym Tagile zaliczyć mogliśmy do bardzo nieudanych. Do drugiej serii dostało się tylko dwóch Polaków, a występ naszej kadry osłodziło nam jedynie piąte miejsce Kamila Stocha, który po nieudanym pierwszym skoku awansował aż o piętnaście pozycji. Dziś pocieszenia już nie było, a Polacy skakali po prostu słabo. I choć weekend w […]
21.11.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
czy wiesz że...
czy wiesz że...
1 miesiąc temu

Trochę ubogo na tyle milionów ludzi, arabusy nie istnieją w sporcie

OrtalionowyRycerz
OrtalionowyRycerz
1 miesiąc temu

Generalnie to większe sukcesy w sportach osiągają głównie Europejczycy oraz przedstawiciele narodów które wyrosły z dawnego kolonializmu Europejskiego, a co za tym idzie są swego rodzaju przedłużeniem cywilizacji europejskiej (mam tu na myśli Juesej, Kanadę, oraz kraje Ameryki Łacińskiej, jeśli chodzi o „czarną” Afrykę to tutaj ciężko mi stwierdzić na ile tamtejsze kraje opierają się na dziedzictwie kolonializmu) Tacy Chińczycy albo Hindusi czasem zdominują jakąś niszową dyscyplinę pokroju krykieta czy tenisa stołowego, która poza ich krajem mało kogo interesuję, ale jeśli wziąć pod uwagę całokształt ich osiągnięć w różnych sportach to mimo ponad miliarda mieszkańców wypadają słabiutko w porównaniu do kilkudziesięciomilionowych krajów Europejskich, nie wspominając już o jakichś Bangladeszach czy innych tego typu krajach

Marrunios
Marrunios (@marrunios)
1 miesiąc temu

I to jest dziennikarstwo. Przeczytałem jednym tchem. Dzięki.

Karol Rolka
Karol Rolka
1 miesiąc temu

„Arabski” to, oczywiście, bardzo szerokie pojęcie. Sięgać może od Omanu czy Jemenu, aż po wschodnie krańce Afryki Północnej.” – Drogi Autorze, w tym obszarze Tunezja się nie łapie. Powtórzmy sobie może sobie strony świata. Powinno być „zachodnie krańce Afryki Północnej”. Pozdrawiam. Choć nie przepadam za tą zawodniczką. Ma zdecydowanie za duzo testosteronu

Ann
Ann
1 miesiąc temu

Świetny artykuł!

Suche Info
30.11.2021

Lineker: Lewandowskiemu powinna być przyznana nagroda za 2020 rok

Pojawia się coraz więcej komentarzy w związku z wczorajszą galą Złotej Piłki, na której po najcenniejszą nagrodę sięgnął Leo Messi. Argentyńczyk w swojej przemowie zwrócił się do Roberta Lewandowskiego i powiedział, że Polak zasługuje na Złotą Piłkę za 2020 rok i ma nadzieje, że jeszcze ją dostanie. Na Twitterze swoją zgodę z tą opinią wyraził […]
30.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Lewandowski: Nie ma zaskoczenia, przyjechałem się dobrze bawić

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym napastnikiem 2021 roku w plebiscycie „France Football”. Podczas gali „Złotej Piłki” kapitan reprezentacji Polski porozmawiał z reporterem TVP, Jackiem Kurowskim. Jak ocenia swoje osiągnięcie? – Przyjechałem tu po to, żeby się dobrze bawić. To jakaś odskocznia. Nie jestem zaskoczony, żadnych niespodzianek nie ma – stwierdził zawodnik Bayernu Monachium. – Czasami nie do końca […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Robert Lewandowski napastnikiem roku

„France Football” to jednak są gagatki. Rok temu stwierdzili, że nie będą przyznawali żadnej nagrody. Teraz wymyślili sobie, że zamiast jednej nagrody będzie ich kilka. Robert Lewandowski został wybrany „napastnikiem roku”. Pozostaje zadać pytanie: czy to w jakikolwiek sposób może zrekompensować „Złotą Piłkę„? Przed dzisiejszą galą Francuzi zapowiadali, że wszyscy kibice będą zadowoleni. Niektórzy przeczuwali, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Pedri młodym piłkarzem roku

Zanim poznamy główne rozstrzygnięcia „Złotej Piłki”, dowiemy się, kto sięgnął po pomniejsze trofea. Na start poznaliśmy zwycięzcę w kategorii Młody Piłkarz Roku. Nagrodę wręczył Fabio Cannavaro, który zwyciężył „Złotą Piłkę” w 2006 roku. Nagrodę im. Raymonda Kopy przyznaje dziesięciu zwycięzców „Złotej Piłki” sprzed lat. Dotyczy ona zawodników z kategorii do lat 21. Wśród nominowanych znaleźli […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Komisja Ligi: Sasa Balić zawieszony, Machado bez kary

W poniedziałek 29 listopada Komisja Ligi wydała komunikat w sprawie wydarzeń z meczu Zagłębie Lubin – Radomiak Radom. Podczas tego spotkania piłkarz „Miedziowych”, Sasa Balić, wbiegł na boisko i uderzył w twarz Luisa Machado. Piłkarz został zawieszony na pięć spotkań. To, że Sasa Balić otrzyma surową karę, było oczywiste. Skrzydłowego nie powinno być nawet na […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Neymar, Kane, Bruno Fernandes. Złota Piłka: miejsca 11-30

Coraz bliżej gali wielkiego finału „Złotej Piłki„. W ostatnich godzinach „France Football” przedstawiało nam kolejno zawodników, którzy w tegorocznym plebiscycie uplasowali się na odległych miejscach. Kto nie załapał się nawet do TOP 10? Mistrz Europy z 2020 roku – Leonardo Bonucci, gwiazda PSG – Neymar czy liderzy Manchesteru United (Bruno Fernandes) i Manchesteru City (Ruben […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Golański o zwolnieniu trenera: Wyniki były słabe, to także moja wina

Korona Kielce rozstała się z trenerem Dominikiem Nowakiem. Pierwszoligowiec przez moment był nawet liderem zaplecza Ekstraklasy, ale w ostatnich 10 spotkaniach punktował tak źle, że za ten okres Korona znalazłaby się w strefie spadkowej. Podczas konferencji prasowej powody zmiany wyjaśnił Paweł Golański, dyrektor sportowy klubu. Posada trenera Nowaka chwiała się już od dłuższego czasu. Szalę […]
29.11.2021