Jakiś czas temu informowaliśmy, że większość klubów Ekstraklasy – konkretnie dwanaście ekip – chce zmian w podziale finansowego tortu. Tak, by było, jak sami mówią, bardziej solidarnie. Sprawa absolutnie nie jest jeszcze przesądzona, ale zdaje się, że rewolucjoniści mają problem.

Otóż walne zgromadzenie i głosowanie nad projektem zostało odroczone do 15 czerwca. Kluby przez zyskany czas mają się dogadać, bo konsensusu nie ma. Co więcej – wygląda na to, że zwolennicy zmian w pewnym sensie stracili większość.
Przypomnijmy, o co konkretnie chodzi. Działacze Wisły Płock, Jagiellonii Białystok, Radomiaka Radom, Korony Kielce, Miedzi Legnica, Stali Mielec, Piasta Gliwice, Górnika Zabrze, Warty Poznań, Widzewa Łódź, Zagłębia Lubin oraz Śląska Wrocław podpisali dokument, w którym opowiedzieli się za reformą podziału pieniędzy. Przedstawiałoby się to następująco:
AKTUALNY PODZIAŁ | PROPOZYCJA 12 KLUBÓW | |
Kwota stała | 44% | 50% |
Kwota za miejsce w sezonie | 18,5% | 18,5% |
Kwota dla pucharowiczów | 14% | 10,5% |
Opłata solidarnościowa (spadkowicze) | 1% | 1% |
Ranking historyczny | 20% | 17,5% |
Pro Junior System | 2% | 2,5% |
Wojciech Pertkiewicz, prezes Jagiellonii, przekonywał na naszych łamach: – Były różne pomysły, a to tak naprawdę kosmetyczna zmiana, która nawet nie dochodzi do ustaleń, jakie miały miejsce kiedyś – przypomnę, że przy 16 klubach podział stały wynosił 55%. W momencie, kiedy klubów przybyło i rozszerzono ligę do 18 zespołów, dokonano drastycznej zmiany do 44%! Jeśli mówimy teraz o janosikowym, to wtedy chyba o łupieżczym? Po prostu wajcha została za mocno pociągnięta i należy ją teraz wyrównać. Wniosek jest więc taki: zostawmy mocno premiujący aspekt sportowy, ale przejdźmy na 50% podziału równej kwoty, bo Ekstraklasa sprzedaje prawa do oglądania oraz usługi reklamowe na rzecz całej ligi, czyli 18 zespołów.
Góra ripostowała (wczorajszy tekst Szymona Janczyka): – Może niech ci, którzy chcą większych pieniędzy, pomyślą, dzięki komu w ogóle je mają? Kto chodzi za tym, żeby podpisywać lepsze kontrakty, żeby walczyć o nowe umowy? Kto sprawia, że liga jest bardziej atrakcyjna i rośnie? Lech Poznań w ćwierćfinale europejskich pucharów, Josue w Legii czy walka o utrzymanie między Śląskiem a Wisłą Płock?
Cóż, odwieczny problem – dzielić bardziej solidarnie czy jednak zdecydowanie doceniać wynik i sukces sportowy? Natomiast warto zauważyć, że z dwunastu sygnatariuszy dokumentu, dwóch kwestia obecnie nie dotyczy – Miedzi Legnica i Wisły Płock. A to też ważne, bo Tomasz Marzec, prezes Nafciarzy, był głównym organizatorem całej walki o zmiany. Z naszych informacji wynika, że podczas walnego zgromadzenia doszło do spotkania dwunastu klubów, które zaproponowały nowy podział. Wywiązała się dyskusja, do której dorzucono temat młodzieżowca. Okazało się, że Rada Nadzorcza Ekstraklasy (są w niej dwie osoby, które podpisały się za zmianami – Tomasz Marzec i Sławomir Stempniewski) w całości poparła ten przepis, mimo że konsultacje między klubami sugerowały dokładnie odwrotne rozwiązanie.
Jedność została rozbita, a cztery kluby — Korona Kielce, Stal Mielec, Warta Poznań i Widzew Łódź — zasugerowały, że obecna propozycja reformy wygląda zbyt „puczowato”. Że może lepiej byłoby usiąść i się dogadać przy wspólnym stole, zamiast kombinować po kryjomu. Wiadomo też, że czołowe kluby prowadzą swoją kampanię za utrzymaniem obecnego podziału, dlatego najbardziej precyzyjne będzie stwierdzenie, że wspomniana czwórka nie przeszła do ich obozu i dąży do zmian, ale chce do nich doprowadzić w nieco inny sposób. Podczas głosowania jednogłośnie przesunięto więc datę podjęcia decyzji.
Jak się to skończy – wciąż trudno przewidzieć. Wydaje się jednak, że rewolucjoniści z ofensywy przeszli do co najwyżej klinczu.
WIĘCEJ O EKSTRAKLASIE:
- Biznes na całym świecie i podnoszenie podłogi Rakowa. Barwna historia Piotra Obidzińskiego
- Radomiak planuje przygotowania, kadrę i inwestycję w sztuczną inteligencję
SZYMON JANCZYK
Fot. Newspix
Najlepsi mają najwięcej kasy a pozostali dużo mniej. Po co promować taki Śląsk, Górnik czy Lechię które palą kasę a i tak wyników nie ma
Teraz jest dobrze, nie ma co sezon kombinować. Jak nasi pucharowicze nie będą osiągać w najbliższych latach, sezonach dobrych rezultatów na arenie międzynarodowej to należy wrócić do rozmów. 2-3 sezony…
Te twoje kilka sezonów już minęło.
i mamy Lecha w ćwierćfinale LKE… na ile wpływ miało na to rozsądne zarządzanie (pierwszy od dawna polski klub, który – w trakcie przygotowań do pucharów – ie zrobił posezonowej wyprzedaży), a ile – podział kasy w ekstraklasie? Ciężko powiedzieć
Czemu nikt nie zaproponuje najprostszego i najuczciwszego rozwiązania: podział kasy z telewizji i innych mediów w zależności od medialności klubu, liczby osób która chce dany klub oglądać???
Jak się ma przychód reklamowy z meczu Warta-Radomiak vs. z meczu Widzew- Górnik?
A w przyszłym sezonie Łks-Ruch (lub Wisła) vs Stal Mielec-Raków?
Wątpie, żeby kogoś obchodził mecz ostatnich drużyn w tabeli (ŁKS-Ruch).
Wolę ŁKS RUCH obejrzeć chociaż są na dole tabeli niż Termalica Warta choćby walczyły o mistrzostwo.
zebys sie proroku nie zesral!
broda nie czyni mędrcem pseudo profesorku
Dajcie więcej Śląskowi, to zwierzęta nie będą głodne
Czyli 12 klubów które w większości grają totalny piach chce za swoje „widowiska” większej kasy odbierając cześć zespołom, które coś w tej lidze osiągają i mimo wszystko częściej prezentują lepszą grę?
Czy to jest uczciwe? Każdy może sobie odpowiedzieć.
Może dzięki tym pieniążkom inni będą mogli podciągnąć się sportowo? Każdy może sobie odpowiedzieć
znaczy przykładowo Śląsk przestanie ściągać piłkarzy pokroju Quintany, a ściągnie drugiego Yeboaha?
Pytanie brzmi co chcesz sprzedawać? Atrakcyjną ligę czy sukcesy międzynarodowe? Klasyczny dylemat między Anglią a Hiszpanią. Premier League to atrakcyjna liga, ale płaci wysoki koszt w rozgrywkach pucharowych. La Liga jest zasadniczo nudna, ale dają czadu w pucharach.
Jak zwykle pomysł wychodzi od patalachów którzy chcieliby kasy za granie piachu. W lidze czeskiej są trzy kluby Sparta, Slavia i Pilzno, które robia wyniki w pucharach, i do których idzie top piłkarzy z ligi. I czy się to komuś podoba czy nie – tylko tak można podnosić poziom naszej Ligii – 2/3 pucharowiczow, którzy są w czubie ekstraklasy i ściągają najlepszych zawodników z ligii, tak żeby zatrzymać ich jak najdłużej przed wyjazdem na zachod – tylko tak można podnosić poziom Ligii – a z tego w pewnym momencie będą korzystać wszystkie zespoły.
Już teraz korzystają. Dzięki Lechowi wszyscy pucharowicze z miejsc 2-4 zaczynają eliminacj do LKE od drugiej rundy.
Czechy to mały kraj, a Polska średni. Różnica w lidze i oczekiwaniach w poszczególnych miast jest diametralnie różna. Stąd bierze się dylemat polskiej ligi. Obecnie są 4 topowe kluby (Raków Legia Lech i Pogoń), ale nie wszystkich to zadowala. Są jeszcze przecież: kluby łódzkie, kluby śląskie, kluby krakowskie itd. Układ 3 + reszta lub nawet 4 + reszta jest niemożliwy w naszym kraju.
Ja bym dał więcej na pucharowiczów, a nie rankingi historyczne. Nie ma to jak wspierać PZPR.
… ale wiesz, że ten ranking historyczny obejmuje 5 ostatnich sezonów?
Ranking historyczny 20%, to jakaś pomyłka, promuje kluby resortowe dobrze grające za PRL a obecnie grające piach i przepalające hajs
Ranking historyczny uwzględnia ostatnie 5 lat, a nie czasy PRL.
w aktualnym podziale brakuje mi gdzieś 0,5%. Po zsumowaniu wychodzi 99,5% 😉 kto to przytula?