Radomiak Radom kończy sezon meczem z Pogonią Szczecin. Wygrana z Portowcami – przy korzystnych wynikach innych spotkań – może dać Zielonym kilkaset tysięcy złotych z tytułu premii za miejsce w tabeli. Od tego, jaka wpłata od Ekstraklasy ostatecznie wpłynie na konto radomian, zależy, co latem stanie się w klubie pod kątem transferów. Znamy już jednak letnie plany dotyczące przygotowań czy rozwoju pozaboiskowego.

Radomiak planuje przygotowania, kadrę i inwestycję w sztuczną inteligencję

W okresie sparingowym Radomiak Radom rozegra minimum pięć meczów kontrolnych. W trzech z nich rywalami Zielonych mają być drużyny pierwszoligowe, raz radomianie zmierzą się z ligowym przeciwnikiem, raz też spotkają się z zespołem zagranicznym, korzystając z faktu, że w pobliskiej Warce na zgrupowaniu przebywać będą drużyny z Grecji czy Cypru.

„Sielanka” będzie zresztą domem także dla samego Radomiaka. Constantin Galca zabrał tam zespół na krótki obóz tuż po tym, jak objął posadę i był na tyle zadowolony z tego, co zastał na miejscu, że odrzucił opcję obozów w innych lokalizacjach. Klub rozpatrywał opcję pobytu w Opalenicy, Gniewinie, ale też wyjazdu do Słowenii.

Wstępny plan sparingowych rywali Radomiaka wygląda tak:

  • GKS Tychy
  • Jagiellonia Białystok
  • Zagłębie Sosnowiec
  • GKS Katowice
  • Atromitos Athinon

Transfery Radomiaka. Będzie nowy Semedo, klub chce Jana Grzesika

Lista przeciwników może jeszcze ulec zmianie; słyszymy, że Radomiak ma także oferty rozegrania sparingu z drużynami z Cypru. Swoich planów oficjalnie nie komunikowali także pierwszoligowcy, a choćby w przypadku GieKSy może przecież dojść do zmiany na stanowisku trenera. Zieloni rozpoczną treningi 19 czerwca, z kolei na 3 lipca zaplanowana jest prezentacja strojów na nowy sezon. Radomiak w sezonie 2021/2022 był siódmym klubem ligi pod względem sprzedanych koszulek, co otworzyło mu kilka ciekawych opcji. Nieoficjalnie mówi się, że w roli dostawcy sprzętu „Jomę” zastąpi „adidas”, jednak w klubie nikt nie potwierdza tych informacji.

Radomiak Radom. Nowy kontrakt sponsorski i otwarcie stadionu – plan na zwiększenie budżetu

Potwierdzoną wiadomością jest natomiast to, że na koszulkach Radomiaka Radom w kolejnym sezonie pojawią się dwaj dotychczasowi sponsorzy „Enea” oraz „Fortuna”. Zieloni liczą na to, że uda się wynegocjować nową umowę z przedsiębiorstwem z branży energetycznej — aktualny kontrakt sponsorski nie jest przesadnie wysoki, jak na miejsce na froncie meczowego trykotu. „Deloitte” wyliczał, że sponsorzy, nie licząc miejskich środków przekazywanych w postaci stypendiów, w poprzednim sezonie przekazali Radomiakowi 1,6 mln zł. Część z tej kwoty to właśnie wypłata od „Enei”. Sprawa podwyżki jest jednak trudna do przewidzenia. Na dziś radomianom udało się podpisać nową, nieco wyższą umowę z bukmacherem.

Radomiakowi zastrzyk gotówki zapewni także otwarcie nowego stadionu. Zieloni po ciągnącej się latami przebudowie, wrócą na obiekt przy ul. Struga 63, którego pojemność jest ponad dwukrotnie większa niż w przypadku obecnej areny. Znów powołamy się na raport „Deloitte” według którego radomianie w swoim pierwszym sezonie w Ekstraklasie z dni meczowych wycisnęli 2,1 mln zł, co było 10. wynikiem w lidze. Na nowym obiekcie zmienią się ceny biletów (obecnie, dla zmaksymalizowania zysków, Radomiak sprzedaje wszystkie wejściówki w tej samej cenie – 50 zł), jednak te straty zostaną przykryte liczbą sprzedanych miejsc na stadionie. Rok temu radomianie mogli się pochwalić wypełnieniem obiektu na poziomie 84%; teraz frekwencja spadła do 77%. Klub przewiduje, że powrót na Struga 63 pozwoli przebić wynik z pierwszego sezonu w Ekstraklasie.

Radomiak w budowie. Nowoczesny stadion, nowoczesna baza, nowoczesny klub?

Z drugiej strony jednak Zieloni mają na głowie kilka istotnych inwestycji. Nowy obiekt ma być utrzymywany przez klub, a nie przez miejską spółkę. W budowie wciąż jest baza treningowa, do której zespół przeniesie się w trakcie najbliższego sezonu. Jeśli chodzi o finanse, to słyszymy, że Radomiak nadal czeka na pieniądze ze sprzedaży Karola Angielskiego do Sivassporu (650 tysięcy euro do podziału między wszystkie strony). Koszt kadry pierwszej drużyny wzrośnie z powodu kilku podwyżek w ramach podpisanych wcześniej kontraktów progresywnych. Wiadomo, że na sporo większe pieniądze od nowego sezonu może liczyć m.in. Frank Castaneda.

W najbliższym czasie klub ma za to poczynić ciekawą inwestycję w obszarze skautingowo-transferowym i rozpocząć współpracę ze „SkillCorner”.

Radomiak nawiąże współpracę ze „SkillCorner”

„SkillCorner” to dostawca danych trackingowych, który chwali się współpracą z klubami z całego świata. Firma niedawno poinformowała, że z jej usług korzystają argentyński Racing Club oraz hiszpańskie Deportivo Alaves. W sieci znajdziemy także informacje o tym, że jej dane wykorzystuje Liverpool. „SkillCorner” wykorzystuje sztuczną inteligencję i pomaga w analizie tego, co dzieje się na boisku. Radomiak chciałby wiedzieć więcej o umiejętnościach poszczególnych zawodników i — przede wszystkim — ich możliwościach fizycznych oraz motorycznych. To obszar, którego pion sportowy nie może ocenić bez udziału zaawansowanych technologii.

„SkillCorner” i prezentacja bocznych obrońców oraz wahadłowych pod kątem zagrożenia stwarzanego pod bramką rywala. Na liście znajdziemy dwóch piłkarzy z Ekstraklasy

Sztuczna inteligencja i transfery. Jak AI zmienia rynek piłkarskich zakupów?

Swoją drogą – Radomiak nadal nie skautów pracujących na etacie, natomiast kilku skautów wspomaga dyrektora sportowego Oktawiana Moraru w ocenie potencjału zawodników. Wciąż jednak nie słychać nic o rozszerzeniu takich współprac, które pozwoliłyby lepiej penetrować rynek wewnętrzny, zwłaszcza wśród młodych piłkarzy. Na tym polu Zieloni mają braki, co sprawia, że w kolejnym sezonie problemem będzie rozwiązanie kwestii młodzieżowca. Radomiak młodych piłkarzy szuka, jednak zwykle jest spóźniony i dostrzega ich w momencie, gdy kosztują spore pieniądze. Dlatego też jesienią młodzieżowiec znów ma stać w bramce. Poza golkiperem opcję gry w polu zapewnią Krystian Okoniewski (napastnik) i Miłosz Żurawski (środkowy pomocnik), z którymi wiązane są największe nadzieje.

Być może w drużynie zostanie też Dominik Banach, który ostatnie lata spędził na wypożyczeniu w Wiśle Puławy. Skrzydłowy w drugiej lidze wypracował dziewięć bramek (siedem goli, asysta, asysta drugiego stopnia) i Constantin Galca sprawdzi jego przydatność dla zespołu. Spośród wypożyczonych piłkarzy największe szanse na pozostanie w zespole ma Michał Feliks. Tiago Matos i Dominik Sokół, którzy nie awansowali do słowackiej ekstraklasy, mają poszukać sobie nowych klubów. Podobny los spotka najpewniej Dariusza Pawłowskiego, z kolei na kolejne wypożyczenia mogą się udać Aleksander Gajgier i Wiktor Koptas.

Cele transferowe Radomiaka pozostają niezmienne: Jan Grzesik i Michał Kaput. Zieloni szukają też opcji do środka pomocy oraz ataku. Na dziś wszystko wskazuje na to, że Christos Donis zostanie w drużynie, z kolei odejść powinni Luizao i Daniel Łukasik. Poza tym klub rozważy wypożyczenie Jeana Franco Sarmiento i Pedro Justiniano.

WIĘCEJ O EKSTRAKLASIE:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Najnowsze

Suche Info

Guardiola: – Jestem na niego wściekły. Mam nadzieję, że czegoś go to nauczy

redakcja
Suche Info

Kuszczak: – Praca w kadrze to propozycja nie do odrzucenia

redakcja
3
Suche Info

Urban o posadzie selekcjonera: – Rozmów nie było. Widocznie nie byłem w gronie kandydatów

redakcja
1
Suche Info

Dariusz Formella ratuje punkt swojej drużynie [WIDEO]

redakcja
1
Inne sporty

Mateusz Gamrot zwyciężył w walce wieczoru po kontuzji Fizieva

Szymon Szczepanik
2
Suche Info

Murawski o Velde: – W łeb też dostanie

redakcja
14

Ekstraklasa

Weszło

Ekstraklasa niegościnna dla Kamila Glika

Jan Mazurek
81
Piłka nożna

Śląsk wygrywa, a Exposito mógł zaklepać koronę króla strzelców. Ale nie chciał

Paweł Paczul
Live

LIVE: Lech przegrywał ze Stalą, ale po dwóch szybkich golach zgarnął trzy punkty

redakcja
26
Ekstraklasa

Niepołomice żyją Ekstraklasą

Szymon Janczyk
Weszło

ŁKS kontra Jagiellonia, czyli mecz, w którym obie ekipy wybrały autoagresję

Damian Smyk
Weszło

Korona musi wygrywać, a nie wygrywa

Jan Mazurek
14