Mariusz Szuszkiewicz – jak zostać królem strzelców i MVP ligi pracując w kopalni?

Opublikowane 07.12.2021 13:48 przez

Szymon Janczyk

Mariusz Szuszkiewicz to kapitan Górnika Polkowice i jeden z liderów tej drużyny. Do zespołu z Dolnego Śląska pasuje jak mało kto, bo sam… jest górnikiem. Dekadę temu stwierdził, że futbol nie da mu chleba i warto znaleźć pracę poza piłką. Zaczęło się od magazynu, skończyło w kopalni. Nie w administracji, a na dole, przy taśmie. Kiedy Szuszkiewicz pierwszy raz zjechał na dół, zastanawiał się, w co się wpakował. A potem zaaklimatyzował się i w pracy i w futbolu, w którym już siebie nie widział: został królem strzelców trzeciej ligi i MVP drugiej. Dziś gra na zapleczu Ekstraklasy i opowiada nam swoją historię.

Podobno kiedyś był pan bramkarzem.

Nie zaczynałem na bramce, bardziej po prostu lubiłem się cofnąć, pobronić na podwórku. Zdarzyło mi się także parę razy bronić rzuty karne na turniejach.

A jak zaczęła się pańska kariera?

Mój brat grał w piłkę w Chrobrym Głogów, ojciec jest fanatykiem futbolu i zachęcał nas do tego, żeby grać. To zasługa taty, który chciał, żebyśmy cieszyli się piłką. Często chodziliśmy z nim i braćmi na podwórko, potem zaprowadził nas do klubu i tak to się zaczęło. Jeden z braci szybko skończył z piłką, drugi nadal gra w czwartej lidze, no a ja jestem w Górniku Polkowice.

Jak to wyglądało w Głogowie? Pan nigdy nie grał w Chrobrym.

Zaczynaliśmy w Szkółce Piłkarskiej Głogów. To był osobny klub, niezwiązany z Chrobrym. Szkolili tylko młodzież, dziś już nie istnieje, ale wyszkolił paru zawodników na fajnym poziomie, jak Damian Piotrowski, Mateusz Machaj czy jego brat — Bartek. To szkolenie było więc bardzo dobre.

Grał pan za to w Zagłębiu Lubin.

Zostałem wypatrzony na jednym z turniejów. Trenerzy Zagłębia zaprosili mnie na inne zawody, wypadłem tam na tyle dobrze, że zaproponowano mi przejście do akademii w Lubinie. Miałem wtedy 13-14 lat, ale zdecydowałem się na przeprowadzkę.

Trudna decyzja czy naturalny krok?

Bardzo trudna. Dla takiego chłopaka, który nigdzie nie wyjeżdżał, zawsze był związany z domem, z Głogowem, na pewno trudna. Sam jej jednak nie podejmowałem, rozmawiałem o tym z rodzicami. Plusem było to, że odległość z Głogowa do Lubina nie jest duża. W każdej chwili mogłem wsiąść w busa, pojechać do domu, rodzice mogli mnie odwiedzić, więc to było kluczowe.

Jakie warunki oferowało wtedy Zagłębie?

Jeśli chodzi o boiska i infrastrukturę Zagłębie Lubin przewyższało okolicę, całe województwo. Nie wyglądało to tak efektownie jak teraz, gdzie jest osiem boisk, ale było gdzie trenować, były hektary terenu. Było to zadbane, przygotowane. Trenerzy także byli gotowi do pracy z młodzieżą. Myślę, że akademia sporo zawdzięcza mojemu rocznikowi (1991) i rok starszym chłopakom. Zdobyliśmy mistrzostwo Młodej Ekstraklasy i mistrzostwo Polski juniorów starszych. To pewnie wpłynęło na decyzję o rozwoju tej akademii i doprowadzenia jej do miejsca, w którym teraz jest.

Jak wyglądała wasza drużyna? Kto się wybił?

Sporo było takich, którzy pograli w Ekstraklasie czy 1. lidze. Damian Dąbrowski, dziś kapitan Pogoni Szczecin, Adrian Błąd, Paweł Oleksy, Krzysztof Danielewicz. Mieliśmy ciekawą drużynę. Zaczynaliśmy u trenera Jacka Stańczyka, on nas po kolei sprowadzał. Później przejął nas Adam Buczek. Przez chwilę trenował z nami nawet Piotr Zieliński, tuż przed transferem do Włoch. Wzięli go jako wyróżniającego się chłopaka z młodszych roczników. Trenował z nami, zagrał parę meczów w Młodej Ekstraklasie.

PIOTR ZIELIŃSKI – ORZEŁ Z ZĄBKOWIC

Robił was jak chciał?

Aż tak to nie! Piotr był za słaby fizycznie na tamten czas, żeby sobie na to pozwalać. Ale na pewno widać było, że umiejętności ma takie, żeby stać się topowym zawodnikiem.

Wielu z zawodników, o których pan mówi, rozjechało się po Polsce. Pan też postawił na rozwój w innym klubie.

Po prostu Zagłębie w tamtych czasach nie stawiało tak mocno na chłopaków z własnej akademii. To raczej pojedyncze przypadki, przeważnie chodziło o osoby związane z Lubinem. Od nas przebili się tylko Arkadiusz Woźniak i Adrian Błąd. Reszta musiała szukać szczęścia gdzie indziej. Mnie wypożyczono na rok do drugoligowych Czarnych Żagań. Potem była fuzja Zagłębia z Górnikiem Polkowice i większość chłopaków, która wróciła z wypożyczeń, poszła do drugoligowego Górnika.

Raczej nie wyróżniał się pan liczbą strzelanych bramek.

Dlatego musiałem odejść, w końcu byłem napastnikiem. Zdarzało mi się też grać na boku obrony, taki pomysł na mnie miał Adam Buczek, ale on szybko objął pierwszy zespół i na tym się skończyło.

ADAM BUCZEK: DOBRA RUNDA JUNIORA W 3. LIDZE TO ZNAK, ŻE MA POTENCJAŁ

Praktycznie po roku gry w Polkowicach Górnik wycofał się z drugiej ligi. Pan powiedział, że przestał być profesjonalnym zawodnikiem.

Taką podjąłem decyzję, rzuciłem piłkę na poziomie profesjonalnym. Chciałem założyć rodzinę, miałem zadrę w sobie i nie chciałem szukać na siłę klubów, jeździć po Polsce, żeby utrzymać się na szczeblu centralnym. Zostałem w Polkowicach, w okręgówce.

Z czego wynikała ta zadra?

Powiedzmy, że miałem żale do trenerów. Miałem po drodze kilka kontuzji, mało grałem, uważałem, że stać mnie było na więcej. Młody chłopak już tak ma, że kiedy nie idzie, ma poczucie, że to nie jego wina. Ale to była moja decyzja, nikt mi nie podpowiadał.

Spodziewał się pan, że skończy się to nie tylko powrotem na szczebel centralny, ale i na zaplecze Ekstraklasy?

W ogóle o tym nie myślałem, nie zakładałem nawet, że wrócę do drugiej ligi. Wiedziałem tylko, że Górnik Polkowice to nie będzie klub, który będzie sobie grał w okręgówce. Plan był taki, żeby powoli robić kolejne awanse, dojść wyżej, do trzeciej ligi. Później, kiedy już przyszła ta trzecia liga, zobaczyliśmy, że mamy kadrę na kolejny awans. Klub był za tym i udało nam się pójść za ciosem.

Jak przez te lata zmieniał się Górnik?

Stopniowo. Po wycofaniu do okręgówki graliśmy samymi chłopakami z Polkowic, ja byłem jedynym zawodnikiem spoza miasta, bo mieszkam w Lubinie. Do trzeciej ligi byli to sami chłopcy stąd, nikogo z zewnątrz. W trzeciej lidze była już potrzeba sięgnięcia po zawodników z okolicy, przeważnie takich z przeszłością w Zagłębiu czy Chrobrym Głogów, więc mających fajną jakość i umiejętności. To funkcjonuje do teraz: gramy swoimi z mieszanką przyjezdnych, ale nie są oni ściągani hurtowo.

Zagłębie Lubin mistrz Młodej Ekstraklasy

Mistrzowie Młodej Ekstraklasy z Lubina.

W okręgówce dało się utrzymać z samej piłki?

Model budowania drużyny był taki, żeby pieniędzy na klub w ogóle nie było. Nie wiem czemu, ale uznano, że nie opłaca się tego ciągnąć. Kilka osób z Polkowic, które grały w drugiej lidze i miały ważną umowę, zostało w klubie. Byłem to ja i powiedzmy trzy kolejne osoby. Dogadywaliśmy się z prezesem w sprawach finansowych, ale to nie były duże pieniądze. Najwyższa umowa to było chyba 1000 zł.

Szliście w górę, a panu w końcu zaczęły się pojawiać liczby. W trzeciej lidze strzelał pan ok. 10 bramek na sezon, aż w końcu pojawiło się ich 27, co dało tytuł króla strzelców. Skąd wziął się taki wystrzał?

Nigdy nie byłem pazerny na bramki, lubiłem podawać kolegom. Wtedy grałem już w środku pomocy. A wystrzał to już oczekiwania trenera Enkeleida Dobiego. Kiedy do nas przyszedł, wprowadził dużo ciekawych pomysłów dotyczących gry do przodu. Oczekiwał ode mnie nie tylko podań, ale i strzelania, więc nie zawsze szukałem kolegów. Miałem też wokół siebie chłopaków, którzy potrafili wykreować sporo okazji.

Gdy zaczął się pana najlepszy czas w karierze, pracował pan już w kopalni. To w żaden sposób ze sobą nie kolidowało?

Pracę podjąłem już wtedy, gdy grałem w okręgówce, więc nie był to dla mnie początek pracy fizycznej. Na pewno była jednak różnica między pracą na magazynie a pracą w kopalni. Pierwszy miesiąc był dla mnie dużym szokiem. Zjeżdżałem na dół i dziwiłem się sam sobie, gdzie ja poszedłem. Ale minął miesiąc, zaaklimatyzowałem się i przestałem odczuwać tę różnicę. W klubie także wszystko rozumieli.

Na czym polegała pańska praca?

Pracowałem na oddziale taśmowym, który zajmował się konserwacją i obsługą urządzeń. Przesył urobku z dołu do góry. W trzeciej lidze, gdy robiliśmy awans, pracowałem na cztery zmiany. Raz w miesiącu miałem tydzień bez treningów, bo pracowałem na drugiej zmianie. Bywało też tak, że wracałem do domu o szóstej czy siódmej, a mecz graliśmy o godz. 11, więc nie było to zbyt fajne. Udało mi się ułożyć wszystko tak, żeby nie cierpiał na tym klub ani rodzina. Wiadomo, że brakowało czasu, ale małżonka i dzieci to rozumiały.

Jak podchodzili do tego koledzy z szatni?

Z szacunkiem. Nie ma z czego się śmiać, kiedy ktoś pracuje i gra. Byłem jednym z najstarszych zawodników w drużynie, więc nie pozwalali sobie też na komentarze.

Bali się podskoczyć, bo miał pan argument: zabiorę was na dół, to zobaczycie co to praca.

Zawsze im powtarzałem, że prędzej czy później ich też to czeka. Paru z nich po karierze będzie przecież czekała praca poza piłką.

Powiedział pan też, że prędzej rzuci granie w piłkę niż pracę w kopalni, a jednak po awansie do 1. ligi została piłka.

Nie do końca, bo pracę zawiesiłem na rok, a nie porzuciłem. Musiałem jednak podjąć taką decyzję, bo mój rozkład dnia nie pozwalał na pracę, wyjazdy były coraz dalsze. Mnie także zaczęło to przeszkadzać, bo gdy jechaliśmy na drugi koniec Polski, mijał mi na tym cały weekend, a w poniedziałek trzeba było iść na szóstą do roboty. Chciałem dać sobie szansę, mieć czystą głowę, mieć też czas dla rodziny.

Mariusz Szuszkiewicz i piłkarze Górnika w 3. lidze

Trzecia liga – Mariusz Szuszkiewicz, Maciej Kowalski-Haberek i Martins Ekwueme w barwach Górnika Polkowice.

Inna sprawa, że gra w piłkę coraz lepiej panu wychodziła, bo koledzy z boiska wybrali pana MVP sezonu 2. ligi w poprzednich rozgrywkach.

Duże wyróżnienie. Nie chciałem porzucać futbolu tak łatwo, bo zaczęło to wychodzić — i mnie i drużynie. Pojawiły się sukcesy, awans, ciężko było lekką ręką zostawić to wszystko i zakończyć karierę.

Enkeleid Dobi i Janusz Niedźwiedź to fundamenty sukcesu Górnika?

Trener Dobi miał duży wpływ na rozwój tego klubu. Trener Niedźwiedź przyszedł do nas dlatego, że klub szukał kogoś z podobną wizją. Graliśmy ofensywnie w trzeciej i drugiej lidze, więc nie chcieliśmy się teraz bronić. Z Januszem Niedźwiedziem trafili idealnie, bo nasza drużyna wolała wywierać presję na rywala, atakować. Dwa świetne ruchy trenerskie. Bez tych trenerów nie byłoby pierwszej ligi. Wszyscy nas chwalili za czasów Enkeleida Dobiego, trener Niedźwiedź to jeszcze ulepszył.

JANUSZ NIEDŹWIEDŹ O SWOJEJ KARIERZE I STYLU [WYWIAD]

A jak wy zareagowaliście na taki przeskok? Spora część z was grała jeszcze w trzeciej lidze, teraz jest dwa poziomy wyżej.

Sporo jest takich piłkarzy, ale nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi o umiejętności. Naszym największym problemem jest wynik końcowy. Indywidualnie nie odstajemy, tu chodzi o inne rzeczy. Brakuje zwycięstw.

Pan czuje, że jest ciężej? Liczby nadal są, choć jest ich mniej.

Pierwsza liga jest bardziej wyrachowana niż druga. Większość drużyn nastawia się na bardzo dobrą obronę, kontrataki. W drugiej lidze jest więcej otwartej gry, trochę mnie to zdziwiło. My nie jesteśmy drużyną, która nie gra do przodu i broni własnej bramki, dlatego mamy w tej lidze problem.

Jak pan się czuje w Polkowicach? Za moment to będzie dekada w jednym klubie.

Bardzo dobrze. Wszystkich znam, wszyscy mnie znają, dużo sobie zawdzięczamy, idealna relacja klub-zawodnik. To w ogóle bardzo rodzinne miejsce, wielu z nas gra tutaj po kilka czy kilkanaście lat. Niektórzy z moich kolegów z szatni to także moi przyjaciele poza boiskiem. Górnik nie jest wielkim klubem, to nie jest też wielkie miasto, które zachęca piłkarzy, żeby tutaj przyjechać i grać, dlatego polegamy na swoich zawodnikach, z okolicy, z regionu. Podajemy rękę tym, którzy w pewnym momencie się odbili, nie potrafili przeskoczyć pewnego poziomu, a u nas dostają drugą szansę. Myślę, że z tej drogi nie zejdziemy.

Jeśli miałby pan wymienić coś, co sprawi, że Górnik Polkowice utrzyma się w lidze, to co by to było?

Ofensywna gra, ale z większą skutecznością. To powinno wystarczyć, bo tego nam brakowało, zwłaszcza na początku sezonu. Nie możemy jednak zmienić podejścia, zejść z tej drogi. Póki co nie przynosi nam to efektów, ale myślę, że będziemy mogli się tym obronić w drugiej rundzie.

Gdzie pan widzi siebie za kilka, kilkanaście lat? Bardziej w piłce czy jednak w zwykłej, codziennej pracy?

Cały czas się nad tym zastanawiam, jeszcze nie podjąłem decyzji. Chciałbym zostać w piłce, bo to lubię. Nie wiem, w jakiej roli, zobaczę czy i co zaoferuje mi klub, ale do tego jeszcze daleka droga. Chcę grać do kiedy starczy sił i chęci. Przede wszystkim chęci, bo jeśli nie będzie już woli zwycięstwa, to będzie znak, że czas kończyć.

CZYTAJ TAKŻE:

ROZMAWIAŁ SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Na zapleczu
17.01.2022

„Zakaria? Nie był najlepszy. W Genewie mieliśmy talenty, ale i łatkę leniów”

Na pierwszoligowych boiskach Maxime Dominguez z Miedzi Legnica robi furorę. Szwajcarski pomocnik jest przykładem tego, że w jego ojczyźnie talenty można znaleźć nawet na zapleczu tamtejszej ekstraklasy. Jak wyglądała jego droga na Dolny Śląsk? Jak pamięta kolegów, którzy są dziś gwiazdami Bundesligi – Denisa Zakarię czy Nico Elvediego? Czy szwajcarskie szkolenie rzeczywiście jest takie dobre? […]
17.01.2022
Na zapleczu
10.01.2022

„Myślę, że życie odda mi to, co straciłem przez kontuzję i zagram w Ekstraklasie”

Patryk Mikita był już o krok od realizacji swojego celu, jakim był powrót do Ekstraklasy. W półfinale baraży w sezonie 2019/2020 zerwał jednak więzadła i musiał zweryfikować swoje plany. Teraz skrzydłowy – grający także jako napastnik – jest liderem Stomilu i może się pochwalić dwucyfrową liczbą wypracowanych bramek w rundzie jesiennej. Co z tą Ekstraklasą? […]
10.01.2022
Na zapleczu
03.01.2022

Chrobry Głogów celuje w baraże. Jak Ivan Djurdjević wypada w 1. lidze?

Ivan Djurdjević już od dwóch i pół roku prowadzi pierwszoligowego Chrobrego Głogów. Tym samym jest on trzecim trenerem na zapleczu Ekstraklasy pod względem stażu pracy w jednym klubie. Niewykluczone, że trzeci sezon okaże się jego najlepszym, jeśli chodzi o pobyt na Dolnym Śląsku. Głogowianie mają bowiem punkt straty do strefy barażowej i apetyt na sprawienie […]
03.01.2022
Na zapleczu
29.12.2021

Jak grają pierwszoligowcy? Analiza jesieni w 1. lidze

Podobno pierwsza liga to styl życia, ale jaki styl gry prezentują pierwszoligowcy? Zagłębiliśmy się w raporty firm statystycznych i przetrzepaliśmy nasze własne sprawozdania, żeby przybliżyć wam to, jak wyglądają zespoły z zaplecza Ekstraklasy. Opracowanie danych dotyczących rundy jesiennej pozwoli nam poznać odpowiedź na to, jak atakują i bronią poszczególne zespoły, jak wyglądają stałe fragmenty gry […]
29.12.2021
Na zapleczu
20.12.2021

Melodia przyszłości. Ranking najlepszych młodzieżowców 1. ligi

Pierwszoligowcy od dawna są już na wakacjach po rundzie jesiennej, a my kontynuujemy nasze podsumowania pierwszej części sezonu. Wybraliśmy już jedenastkę rundy jesiennej, teraz czas na wzięcie pod lupę młodzieży. Nie ma co ukrywać: to ich najczęściej szukają na zapleczu kluby z Ekstraklasy. Z racji przepisów warto mieć pod ręką listę utalentowanych młodych zawodników, więc […]
20.12.2021
Na zapleczu
13.12.2021

Najlepsza jedenastka rundy jesiennej w 1. lidze

Kolejne półrocze z zapleczem Ekstraklasy za nami. W sezonie 2021/2022 pierwsza liga jest pełna uznanych marek, które liczą na powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej. Widać to także w naszej jedenastce jesieni, która jest napakowana jak pociągi w Indiach. Kozak na kozaku. Którzy zawodnicy mają za sobą najlepszy czas? Zapraszamy. Nie będziemy przedłużać: mamy dla was […]
13.12.2021
Prasówka
22.01.2022

Vuković: Chcę zacząć być odbierany jako trener, który może pracować poza Legią

W sobotniej prasie sporo ciekawych rzeczy ligowych, dwa wywiady z naszymi stranierimi i kolejne wątki dotyczące poszukiwania nowego selekcjonera. PRZEGLĄD SPORTOWY Selekcjonera Polski brak, ale przygotowania do arcyważnego meczu z Rosją trwają. Po obu stronach.  – To będzie zimna wojna – nie ma wątpliwości trener Bogusław Kaczmarek, który był członkiem sztabu szkoleniowego Lego Beenhakkera, kiedy […]
22.01.2022
Brama dnia
22.01.2022

Barry Ferguson kontra Danny Murphy | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę Dnia”. Dziś odcinek wyspiarski – odwiedzimy Glasgow i Manchester. BARRY FERGUSON VS ABERDEEN (22.01.2000) Liga szkocka – fizyczna gra, dośrodkowania i walka o górne piłki? Nie na najwyższym poziomie. Wystarczy spojrzeć na akcję ekipy Glasgow Rangers sprzed 22 lat – defensywa Aberdeen została brutalnie rozklepana przez The Gers. Formalności dopełnił Barry […]
22.01.2022
Weszło
21.01.2022

Nowy selekcjoner powinien być jak najszybciej? A dlaczego?

Sporo osób nagle krzyczy, że selekcjoner potrzebny jest tu i teraz, że jak zostanie wybrany za parę dni, to nie tylko przegramy z Rosją, ale wręcz polska piłka się skończy i nic już nie będzie. Nie zostanie kamień na kamieniu. No nie wiem, moim zdaniem nie ma wielkiego znaczenia, czy nowego selekcjonera poznamy 22 stycznia, […]
21.01.2022
Brama dnia
21.01.2022

Leonardo kontra Danny Guthrie | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Dzisiaj wspominamy dwa przepiękne uderzenia z dalszej odległości. LEONARDO VS ROMA (21.01.2001) Otwarcie meczu efektownym golem z rzutu wolnego? Czemu nie. 21 stycznia 2001 roku takiej sztuki dokonał Leonardo. Gracz Milanu w spektakularnym stylu wyprowadził swój zespół na prowadzenie w starciu z Romą już w 2. minucie gry. Ostatecznie Rossoneri […]
21.01.2022
Prasówka
21.01.2022

PRASA. Papszun: Za trzy lata mogę być emerytem

W piątkowej prasie na pierwszy plan wychodzą drużyny Ekstraklasy i ich przygotowania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Ile czasu Cezary Kulesza może jeszcze grać w ryzykownego selekcjonerskiego pokera? – Spokojnie, nie ma pośpiechu – mówi Sławomir Peszko, 44-krotny reprezentant, który przygląda się wyborom następcy Sousy. – Mam przekonanie, że to będzie przemyślana decyzja, nie szybka, spontaniczna. Wszyscy mówią, […]
21.01.2022
Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Ekstraklasa
22.01.2022

Bielsa, Wolves, psychologia i odbudowa Lecha. Barry Douglas o swojej karierze

Barry Douglas jest jednym z niewielu obcokrajowców, którzy po całkiem udanej zagranicznej karierze wracają do Ekstraklasy. W rozmowie z Weszło szkocki defensor opowiedział o Polsce i drugim podejściu do Lecha Poznań, a także o tym, co robił w przerwie między obydwoma epizodami w Wielkopolsce. Sukcesy w Turcji, praca z Marcelo Bielsą i Nuno Espirito Santo, […]
22.01.2022
Ekstraklasa
21.01.2022

„Dawno postanowiliśmy, że to okienko Piasta Gliwice będzie inne od poprzednich”

Piast Gliwice niezwykle sprawnie działa w zimowym oknie transferowym. O ostatnich nabytkach klubu, odejściu Patryka Sokołowskiego, wolno odpalających Torilu i Munozie, sytuacji z młodzieżowcami i paru innych sprawach w Turcji z dyrektorem sportowym klubu z Okrzei Bogdanem Wilkiem rozmawiał Szymon Janczyk. Zapraszamy.  Czy to najlepsze okienko transferowe Piasta Gliwice w ostatnich sezonach? To się dopiero […]
21.01.2022
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Weszło
19.01.2022

Aschraf odchodzi. Duża kwota odstępnego

Najlepszy piłkarz Wisły w tym sezonie? Prawdopodobnie Aschraf El Mahdioui. Ale „piłkarz Wisły” to już sformułowanie nieaktualne. Holender przenosi się za grube pieniądze do Arabii Saudyjskiej. I pisząc o „grubych pieniądzach”, wcale nie przesadzamy. Wczoraj ujęliśmy to jako „ofertę nie do odrzucenia” i ta faktycznie taka jest. Według naszych informacji Al-Taawon płaci za piłkarza „Białej Gwiazdy” […]
19.01.2022
Ekstraklasa
19.01.2022

Radomiak testuje nowego zawodnika. Przyjechał na obóz do Turcji

Ekstraklasowy Radomiak Radom zapowiadał, że na obóz do Turcji może przylecieć nowy zawodnik. Ekipa Dariusza Banasika zostawiła miejsce w hotelu dla piłkarza, który miałby sprawdzić się w treningach i sparingach albo dołączyć do „Zielonych” na zasadzie definitywnego transferu. Właśnie rozgrywa się pierwszy scenariusz. W środę wieczorem do hotelu w Larze, gdzie stacjonuje Radomiak Radom, przybył […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Polski napastnik wyjeżdża do ligi rumuńskiej

W zimowym okienku transferowym panuje spory ruch między Rumunią a Polską. Choć do tej pory dotyczył on raczej przeprowadzek z Liga 1 do Ekstraklasy, teraz możemy doczekać się transferu w odwrotnym kierunku – i to z pierwszej ligi. Do Rumunii wyjeżdża bowiem Paweł Tomczyk z Widzewa Łódź. Napastnik łódzkiego pierwszoligowca został wystawiony na listę transferową. […]
19.01.2022
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mmmmm
Mmmmm
1 miesiąc temu

Jedna z nielicznych osób polskiej piłki, która wzbudza autentyczny szacunek. Brawo Panie Mariuszu!

Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN decyduje się pomóc byłemu reprezentantowi Polski

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o udzieleniu pomocy Krzysztofowi Baranowi. Były reprezentant Polski znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. O sprawie informował portal „WP Sportowe Fakty”, który poruszył temat Barana w swoim reportażu. 61-latek przyznał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jego rodzinie grozi nawet eksmisja. – Utrzymujemy się z pomocy […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Sardar Azmun w końcu na zachodzie Europy. Napastnik trafi do Bundesligi

Sardar Azmun w końcu wyruszy na podbój zachodniej części Europy. Po latach spędzonych w Zenicie, napastnik przeniesie się do Bundesligi.  Sardar Azmun wzmocni Bayer Leverkusen na zasadzie wolnego transferu. Kontrakt napastnika wygasa w czerwcu tego roku i umowa nie zostanie przedłużona. W związku z tym piłkarz mógł rozmawiać z nowym pracodawcą i zdecydował się na […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Mierzejewski: – Nawałka mógłby robić baraże za free

Wybór nowego selekcjonera reprezentacji Polski się przedłuża. Cezary Kulesza poinformował, że nazwisko poznamy dopiero 31 stycznia. Faworytem wielu pozostaje Adam Nawałka.  Od czasu zwolnienia Paulo Sousy nasza reprezentacja pozostaje bez sternika. Początkowo wydawało się, że Cezary Kulesza wybierze opcję zagraniczną, dużo mówiono o Fabio Cannavaro, wspominano też o Szewczence. Później najbardziej prawdopodobny stał się Adam […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piękny gol Joao Moutinho. Technika na najwyższym poziomie! [WIDEO]

W sobotę Wolverhampton zmierzyło się z Brentford. Piłkarze Wilków ostatecznie wygrali z beniaminkiem 2:1 (0:0). Wynik spotkania otworzył Joao Moutinho. Portugalski pomocnik popisał się pięknym uderzeniem zewniakiem, dając swojemu klubowi prowadzenie. Joao Moutinho puts Wolves ahead against Brentford pic.twitter.com/LzPLs6cVmY — Back Again W/Troopz Podcast (@backagain) January 22, 2022 Już w 70. minucie wyrównał jednak Ivan […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Gikiewicz i Gumny wrócili do domu po piątej

Augsburg przegrał z Bayerem Leverkusen 1:5. W meczu udział brała dwójka Polaków – Robert Gumny i Rafał Gikiewicz.  Prawy obrońca i bramkarz nie zapamiętają tego spotkania jako udane. Bayer Leverkusen wrzucił ich na karuzelę już w 9. minucie i nie pozwolił zejść aż do końca meczu. Wynik otworzył Karim Bellarabi, a kwadrans później podwyższył Moussa […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Kacper Przybyłko zmienił klub. Pozostał w MLS

Spekulacje okazały się prawdziwe. Kacper Przybyłko zmienił klub i przeniósł się do Chicago Fire. Kacper Przybyłko znalazł nowy klub. Polski napastnik stał się bohaterem wewnętrznej wymiany w MLS i opuścił Philadelphię Union. Nowym pracodawcą snajpera zostało Chicago Fire. Klub będzie musiał zapłacić za Przybyłkę nieco ponad milion dolarów. TRADE: 🇵🇱 Kacper Przybyłko przechodzi do Chicago […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Filip Jagiełło z golem w Serie B

Filip Jagiełło zdobył kolejną bramkę w meczu Serie B. Polak trafił do siatki w meczu z Ternaną Calcio.  Filip Jagiełło trzeci raz wpisał się na listę strzelców w bieżącym sezonie zaplecza włoskiej ekstraklasy. Tym razem jego ofiarą była Ternana Calcio. ⚽ 🥅 | GOLLL!!! Al minuto 35° Jagiello segna per il Brescia. Brescia 🆚 Ternana […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Szysz i Poręba odejdą z Zagłębia Lubin? Klub odpowiada

Francuskie media spekulowały głośno o przyszłości Łukasza Poręby. Według ich informacji, pomocnik Zagłębia Lubin miał trafić do Lens za 350 tysięcy euro. Teraz do tych wieści odniósł się obecny klub zawodnika.  Zagłębie Lubin opublikowało oświadczenie, w którym odnosi się do spekulacji transferowych. Zgodnie z ich treścią, klub powinien w niedługim czasie opuścić Łukasz Poręba oraz […]
22.01.2022