post
Avatar

Opublikowane 27.10.2020 09:53 przez

Kamil Warzocha

Na rynku trenerskim w Polsce niewielu jest trenerów, którym z taką łatwością przychodzi dzielenie się wizją szkoleniową. Ofensywną, ambitną i skuteczną, o czym swego czasu mogli przekonać się kibice Stali Rzeszów. Tam trener Janusz Niedźwiedź dokonał rzeczy historycznej, ale ostatecznie został zwolniony. W poniższej rozmowie wracamy do tych wydarzeń, ale podejmujemy również wątki Górnika Polkowice, ambicji w sporcie czy budowania relacji z piłkarzami.

Gdyby skala punktowa oddawała pana nastrój, pewnie byłoby nieźle. Tak na 21 punktów, które dają pozycję wicelidera 2. ligi.

Nastrój rzeczywiście jest dobry, początek sezonu obiecujący i dający pozytywnego kopa na przyszłość wszystkim osobom w klubie. Pierwsze efekty zmian, które wprowadziliśmy na początku sezonu w funkcjonowaniu drużyny, już występują. Na inne trzeba jeszcze poczekać.

Jakie zmiany?

Chodzi zarówno o sprawy typowo piłkarskie, jak i te niezwiązane z boiskiem. Jeśli chodzi o boisko, to mam na myśli korekty w modelu gry. Poruszanie się piłkarzy między strefami, zmiana ustawienia skrzydłowych, którzy sporo czasu grają w środku jako fałszywe “dziesiątki”, boczni obrońcy grający wysoko, sposób otwierania gry od bramkarza czy budowanie gry w pierwszej fazie akcji, a także zmiany w samym treningu, które mają prowadzić do automatyzmów w grze wszystkich formacji od bramkarza po napastników. Mówiąc o kwestiach pozaboiskowych, chodzi o szeroko pojęty profesjonalizm. Każdy musi zdawać sobie sprawę, że bez odpowiedniego podejścia do codziennej pracy nie osiąga się sukcesów.

Regeneracja, dieta?

Są to ważne aspekty, na które zwracam uwagę, ponieważ patrzę na futbol całościowo. Ważne jest wykształtowanie nawyków, które należy stosować przed i po treningu. Czasami to tylko drobne usprawnienia, ale dzięki nim widać później różnicę na boisku.

Czyli kary, na przykład za spóźnienia na treningi, muszą być surowe.

Nie jestem trenerem, który za wszelką cenę szuka okazji do karania zawodników. Reguły, które obowiązują, muszą być proste i jasne dla wszystkich. Lubię rozwijać piłkarzy w każdym aspekcie. Jeśli coś robisz, bądź w tym zorganizowany i rób wszystko na 100%. Wtedy nie musisz pamiętać o regulaminie, ponieważ regulamin nie gra.

Kiedy to słyszę, przypominają mi się pana słowa z pewnego wywiadu. “Nienawidzę podejścia na alibi”.

Wywiad sprzed roku, w którym użyłem takiego stwierdzenia. Nadal nic się w tym względzie nie zmieniło!

A czuł pan dużą presję po objęciu pracy w Góniku? Wejście w buty trenera Dobiego nie zapowiadało się na łatwy spacerek.

Przed podjęciem pracy w Górniku wiedziałem, z jakimi wyzwaniami będę się mierzył. Kilka lat w klubie mojego poprzednika zostawiło swój ślad, ale chciałem od początku pokazać siebie i to, w jaki sposób będę pracować. Były też jeszcze inne wyzwania. Takie jak to, że szybko musieliśmy wypełnić kilka luk kadrowych. Musiałem poznać zespół, a zespół musiał poznać mnie.

Powiedział pan, że mocno nad sobą pracuje, a młodzi trenerzy mają w zwyczaju szukać jakichś wzorców, które później składają się na ich wizję trenerską. Jak to wygląda u pana?

Moją wizję trenerską mam już solidnie ukształtowaną, ale nadal dokładam do niej nowe rzeczy. Jestem młodym człowiekiem, ale trenerem, jak na moje prawie 39 lat, już niekoniecznie. Szybko zacząłem kształcić się w tym zawodzie i dziś mam już kilkunastoletnie doświadczenie w pracy trenerskiej.

Nie mam konkretnego wzorca. Czerpię także od innych, ale przede wszystkim bazuję na swoich przemyśleniach i znalazłem tzw. własną ścieżkę rozwoju moich zespołów. To ważne, ponieważ kopiując nawet najlepsze wzorce, nie osiągnie się celu w zmieniających się warunkach. Jestem trenerem ofensywnym, który chce dominować i tworzyć grę, a nie tylko przeszkadzać przeciwnikowi. Dostosowuję część strategii do tego, jakich mam piłkarzy. Pracując w Górniku, zmieniłem i dostosowałem sposób codziennej pracy do możliwości i profili zawodników, ponieważ mam piłkarzy o innym futbolowym charakterze niż we wcześniejszych miejscach pracy.

Jeśli ma pan wybór, drużyna będzie zawsze oparta na Polakach? Czy to nie ma znaczenia, jeśli obcokrajowiec prezentuje podobny poziom na tle polskiego piłkarza?

Jeżeli piłkarz z zagranicy prezentuje odpowiednie umiejętności, dlaczego miałbym nie wziąć go do swojego zespołu? Kluczowe w mojej ocenie są umiejętności i to czy ktoś pasuje do koncepcji budowy drużyny. Gdy poziom piłkarza z Polski i z zagranicy jest podobny, wybiorę polskiego zawodnika, choćby ze względu na komunikację czy szybszą aklimatyzację w zespole.

Nie boi się pan budowania głębszych relacji z piłkarzami?

Praca z piłkarzem to najpierw praca z człowiekiem, a dopiero później pracownikiem. Budowanie relacji ułatwia zawodowe podejście z obu stron, chęć ciągłego doskonalenia i bycie uczciwym w tym, co się robi. Nie powinniśmy jednak zapominać, że piłkarz jest od grania, a mam swoje trenerskie wymogi i to jest najważniejsze w naszych relacjach.

To podejście wynika pewnie z doświadczeń, które miał pan jako piłkarz. Ambitny piłkarz. One na pewno bywają pomocne.

Moja kariera zakończyła się, nim tak naprawdę na dobre się zaczęła. Nękały mnie kontuzje i po kolejnym zabiegu operacyjnym niestety musiałem się poddać. To wszystko jednak nauczyło mnie pokory i jeszcze bardziej wzmocniło moje dążenie do celu. Dzięki temu jestem ciągle cholernie głodny pracy, sukcesu i ciągle dążę do celu. Ostatnio czytałem wywiad z Tymoteuszem Puchaczem i od razu pomyślałem, że dla młodych piłkarzy to powinna być lektura obowiązkowa. Oczywiście trzeba też trafić na odpowiednich ludzi, w odpowiednie miejsce i jeszcze w określonym czasie, ale poświęcenie i ciężka praca prędzej czy później zostaną wynagrodzone.

Dzisiaj mówi się, i to dość często, że nowe pokolenia mają roszczeniowe podejście.

Dlatego kluczowe są rozmowy i budowanie relacji z zawodnikami, ale przede wszystkim praca. Jako trenerzy musimy uświadamiać nawet poprzez pytania, które sam stosuję. Nie zawsze mówię “zrób to i tamto”, tylko pytam “co warto zrobić w takiej sytuacji?”.

Mówi panu coś stwierdzenie “od bohatera do zera”? Mógł je pan usłyszeć personalnie w czasach pracy dla Stali Rzeszów.

Zaskoczę pana. Nigdy czegoś takiego w swoim kierunku nie usłyszałem. Wręcz przeciwnie – i teraz, i bezpośrednio po moim zwolnieniu usłyszałem wiele ciepłych słów i okazywania wdzięczności za to, co udało się zrobić. Ludzie pamiętają, że gdy obejmowałem Stal Rzeszów, właściwie nie było drużyny. Musieliśmy zaczynać od zera. W ciągu pierwszego okienka przybyło do klubu aż 21 nowych zawodników i ktoś, kto zna się na piłce, doskonale wie, jak dużo czasu potrzeba, żeby zbudować drużynę, wprowadzić automatyzmy. Chodziło nie tylko o wprowadzenie modelu gry, ale także o zbudowanie relacji w zespole.

Wprowadziliśmy Stal do 2. ligi już po roku, gdy wcześniej nie udawało się to przez wiele lat. W 2. lidze zagraliśmy naprawdę wiele dobrych meczów, pokazaliśmy nową jakość i styl, który był ofensywny. Byliśmy najczęściej strzelającym zespołem w lidze, stwarzającym wiele sytuacji. Po 9. kolejce byliśmy nawet liderem, a dwa mecze później ex aequo liderem z trzema innymi zespołami. Gdy odchodziłem, do miejsca barażowego były raptem trzy punkty straty.  Oczywiście liczyłem na więcej, bo chciałem być trenerem, który wprowadzi Stal na wyższy szczebel rozgrywkowy. Czuję niedosyt po niedokończonej pracy, ale mogę powiedzieć, że jestem dumny z wykonanej pracy w Rzeszowie. Życie toczy się dalej, teraz mam nowe wyzwania z Górnikiem.

57 meczów, bilans bramkowy 122:60 i średnia 1,86 punktów na mecz. Patrząc szerszej, wyglądało to całkiem nieźle, ale w mediach zaczęto mówić, że przerósł pana wyższy poziom rozgrywkowy. Paradoksalnie pół roku później ten sam trener prowadzi jedną z najlepszych ekip w 2. lidze.

Kiedy przegrasz kilka meczów, dla wielu ludzi nie nadajesz się już na trenera, a jak wygrasz – jesteś fantastyczny. Bazuję na pracy i tym, co każdego dnia obserwuję na treningach i podczas meczów. Jestem wyrazistym trenerem, co nie każdemu musi się podobać. Mam swój styl i jestem konsekwentny w swojej pracy. Na przygotowanie się do tego zawodu poświęciłem kilkanaście lat i tysiące godzin, a każda kolejna godzina pracy ma dawać mojemu zespołowi postęp w grze. Tego oczekują ode mnie zawodnicy, kibice, zarząd.

Myślę, że mówiono tak w kontekście pasma słabszych meczów w środkowej części sezonu (2019/2020). Od pucharowej porażki z Pogonią pana zespół wygrał tylko trzy razy na przestrzeni trzynastu meczów, ale dopiero dwie porażki na wiosnę doprowadziły do zwolnienia. Nie za szybko?

Czuję niedosyt, że nie mogłem dokończyć swojej pracy. To już jednak historia. Piękna historia, którą zapisaliśmy w futbolowych annałach Stali Rzeszów. Za te piękne chwile dziękuję kibicom Stali, zawodnikom oraz zarządowi.

Dobre wspomnienia na pewno będą, ale nie wierzę, że nie ma pan żadnego urazu.

Nie żałuję decyzji o przyjściu do Stali, a to, co było potem, jest już historią. Teraz jestem w Polkowicach. Widzę potencjał w tej drużynie.

Po rozstaniu ze Stalą miał pan kilkumiesięczne wakacje w dobie pandemii. Aż do pojawienia się tematu Riteriai Wilno, które zaproponowało panu pracę.

Do momentu rozstania ze Stalą pracowałem nieprzerwanie przez pięć lat. Potrzebowałem chwili, żeby emocje opadły i abym złapał dystans. Moja praca to moja pasja i hobby. Czas wolny poświęciłem rodzinie, przeanalizowałem to, co za mną, a także zainwestowałem czas i pieniądze w rozwój trenerski. Miałem propozycję z Wilna, ale finalnie uznałem, że nie przyjmę oferty tego klubu i podziękowałem za zainteresowanie moją osobą. Pojechałem przyjrzeć się z bliska pracy całego klubu. Byliśmy już po wstępnych rozmowach, ale ostatecznie nie zostałem na Litwie.

Trupy w szafie?

Perspektywa pracy w Wilnie wydała się ciekawa. Za kilka tygodni zespół miał grać w pierwszej rundzie Ligi Europy. Pieniądze też na dobrym poziomie. To już jednak historia. Dosłownie godzinę po rezygnacji dostałem telefon od prezesa z Polkowic. Teraz skupiam się na teraźniejszości, żeby pracować na jak najlepszą przyszłość dla Górnika.

No, właśnie. Jaka to będzie przyszłość? Wątpię, że apetyty nie rosną po tak świetnym początku sezonu.

Naszym celem jest ciągły rozwój. Jestem trenerem, który zwraca baczną uwagę na progres. Chciałbym, żeby każdy zawodnik, który pracuje ze mną przez rok lub dwa lata, był przygotowany na wyższy szczebel rozgrywkowy pod każdym względem. Technicznie, mentalnie, taktycznie oraz motorycznie. Wierzę, że nasz rozwój przełoży się na wyniki w tabeli. Uważam, że dla ludzi ambitnych, a takich mam w Polkowicach, nie ma rzeczy niemożliwych. Pomimo, iż nie jesteśmy przecież w gronie faworytów, chcemy być czarnym koniem i pokazać nową jakość.

Bije od pana ambicja, a tacy ludzie na ogół potrafią wskazywać problemy w polskiej piłce. Jakie są pana spostrzeżenia? Ostatnio rozmawiałem z Wojciechem Łobodzińskim, który powiedział, że przeraża go brak planu długofalowego.

Zgadzam się, ale w Polsce brakuje mi też więcej ofensywnego usposobienia. Futbol jest przecież do tego stworzony. Liczę, że w niedalekiej przyszłości polska piłka będzie mogła kojarzyć się z grą na małej przestrzeni na połowie przeciwnika, a nie mówieniu, że nadajemy się tylko do kontrataku.

Na koniec – jakie są pana marzenia?

Kilka lat temu wyznaczyłem sobie pewien cel. Brzmi on: pracuj tak, aby przed 40. rokiem życia zadebiutować na poziomie ekstraklasy. Wierzę, że poprzez ciągły rozwój można wiele osiągać. Potrzeba tylko ciężkiej i mądrej pracy, pokory i cierpliwości…

rozmawiał Kamil Warzocha

fot. NewsPix

Kamil Warzocha

Nołnejm z Chojnowa wynaleziony przez trenera Rokuszewskiego. Trzeci najmłodszy w zespole Weszło, filolog i (jeszcze) student dziennikarstwa. Chciał być piłkarzem, może kiedyś zostanie dziennikarzem. Na boisku czerpie z Zielińskiego, w życiu od Lewandowskiego. Najbardziej lubi robić wywiady.

Opublikowane 27.10.2020 09:53 przez

Kamil Warzocha

Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Odejście po sezonie? Optymistyczne to założenie Sobolewskiego

Radosław Sobolewski w trakcie ostatniego tygodnia ogłosił, że niedługo, bo wraz z końcem sezonu, przestanie być trenerem Wisły Płock. Cóż. Wydaje się, że ta deklaracja może być tylko wyprzedzeniem ruchu działaczy – Nafciarze bowiem znów nie wygrali. I okej – nie jest żadnym wstydem porażka z Pogonią w Szczecinie, wszak mowa o wiceliderze Ekstraklasy. Sęk […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Koeman, Barcelona, El Clasico w Madrycie. Wraca 1995 rok…

Gdyby poszukać ostatniej wizyty Ronalda Koemana na terenie Realu z herbem Barcelony na koszulce, musielibyśmy cofnąć się do 1995 roku. Jednego z najgorszych okresów w historii klubu, pełnego rozczarowań. Wtedy bowiem miał miejsce sezon, który „Duma Katalonii” zakończyła dopiero na czwartej pozycji w tabeli La Liga. To był zmierzch Johana Cruyffa w roli szkoleniowca, podobnie […]
10.04.2021
Piłka nożna
10.04.2021

Błędy Liverpoolu nauką dla Barcelony. Czego Duma Katalonii musi uniknąć w El Clasico?

Chociaż mało prawdopodobne jest, by Barcelona zagrała tak złe spotkanie jak Liverpool w pierwszej połowie, kibice Realu Madryt patrzą na El Clasico z nieco większym optymizmem. Swój test w środku tygodnia zdali celująco, znowu okazało się, że mocnego rywala potrafią ograć bez większych przeszkód. Czy na to samo będzie ich stać w najbliższym klasyku? Wyciąganie […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Koeman, Barcelona, El Clasico w Madrycie. Wraca 1995 rok…

Gdyby poszukać ostatniej wizyty Ronalda Koemana na terenie Realu z herbem Barcelony na koszulce, musielibyśmy cofnąć się do 1995 roku. Jednego z najgorszych okresów w historii klubu, pełnego rozczarowań. Wtedy bowiem miał miejsce sezon, który „Duma Katalonii” zakończyła dopiero na czwartej pozycji w tabeli La Liga. To był zmierzch Johana Cruyffa w roli szkoleniowca, podobnie […]
10.04.2021
Weszło
07.04.2021

Chelsea wygrywa, ale niech nie zwiedzie was wynik tego meczu…

Jeśli ktoś wybrał ten mecz zamiast widowiska na Allianz Arenie, jest masochistą albo kibicem jednej z drużyn. No, lub kimś, kto musi ten mecz obejrzeć, żeby zdać z niego relację. Co pewne – wszyscy straciliśmy to samo. Czas, cenny czas, który dało się poświęcić na wiele innych, ciekawszych rzeczy. To był bowiem mecz Ligi Mistrzów […]
07.04.2021
Weszło
07.04.2021

Pokaż mi sztandar Ligi Mistrzów, a ja pokażę ci, kto jest wielki

Na polu bitwy jesteś zdziesiątkowany. Skreślony przez rzeszę ludzi, naznaczony przez szyderczy uśmiech losu i po prostu skazany na porażkę. Wiele rzeczy przemawiało na twoją niekorzyść, masz swoje problemy, kłodom na drodze nie ma końca. Poza tym jesteś jak ten stary wyjadacz, który najlepsze lata ma za sobą. Przyjęło się mówić, że komuś takiemu łatwiej […]
07.04.2021
Weszło
05.04.2021

Panie Sevela, może by tak pozbyć się chodzących problemów?

Na przestrzeni jednego sezonu Ekstraklasy o Zagłębiu Lubin da się powiedzieć zaskakująco wiele. W dużej mierze w negatywnym kontekście, bo chyba każdy widzi, że momentami w klubie tego pokroju wyprawiają się naprawdę dziwne rzeczy. Zaznaczmy: klubie jednym z bogatszych w lidze, który, jak widać do tej pory, nie wykorzystuje swojego potencjału. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co […]
05.04.2021
Piłka nożna
03.04.2021

„Jestem Peter, człowiek o wielu twarzach. Kowboj, nie szaleniec”

O byciu rewolucjonistą, ekstrawertyzmie i bezpośredniości jako broni obosiecznej. Posiadaniu wielu twarzy, sile śmiechu i znaczeniu osobowości. Postrzeganiu pracy dobrego szkoleniowca, przypinaniu łatek, szaleństwie i ludzkiej arogancji. Życiu „trenera z uniwersytetu” i byłych piłkarzach, psychologii i poprawności politycznej. Pracoholizmie oraz tęsknocie za domem. Stawianiu w opozycji do innych i głupstwach prawionych przez dziennikarzy. O byciu […]
03.04.2021
Weszło
02.04.2021

Kubica: Pytają mnie, czy jestem rajdowcem. Mówię, że takim na boisku

– Przede wszystkim staram się iść do przodu. Szukam progresu, nie lubię przestojów. Wyciągam wnioski z każdego dnia i żyję myślą, że zawsze może być lepiej. Na pewno szczytem moich marzeń nie jest gra w Ekstraklasie, to mogę powiedzieć. Chcę zagrać kiedyś w topowej lidze. Z tego, co wiem, Ekstraklasa niestety nią nie jest! Nie […]
02.04.2021
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
shemekh
shemekh (@shemekh)
5 miesięcy temu

Fajny facet z konkretnym spojrzeniem na piłkę. Polska piłka potrzebuje jak najwięcej takich trenerów, którzy będą chcieli wyciągnąć polską piłkę z marazmu grania defensywki i lagi na skrzydełko..

Suche Info
10.04.2021

Skandal w III lidze. Bójka piłkarza z dyrektorem

Dzisiejszy mecz Radunii Stężyca ze Świtem Skolwin miał wielką dla obu klubów stawkę. Radunia, która pewnie zmierza po awans, mogła na wiceliderze się wywrócić, a ten włączyłby się do walki o zwycięstwo w III lidze. Radunia wygrała 3:0, ale to nie był koniec emocji w tym meczu. Trzeba powiedzieć: niestety. Niestety, ponieważ po meczu doszło […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Kontaktowa bramka Barcelony. Strzelcem Mingueza (video)

Nie układa się dzisiejszy mecz Barcelonie, Real prowadził do przerwy w El Clasico dość gładko 2:0, choć wydawało się, że nie musiał wrzucać najwyższego biegu. Po przerwie jednak Barca zdobyła bramkę kontaktową. Nie była to na pewno tak piękna bramka jak ta Benzemy, ale gol to gol. Óscar Mingueza zdobywa bramkę kontaktową dla FC Barcelony! […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milik strzela dla Marsylii! Efektowna akcja (video)

Czwarte trafienie w lidze francuskiej Arka Milika, a pierwsze w kwietniu. Polak wyrównał stan gry z Montpellier – Marsylia przegrywała od… 28 sekundy, a Milik strzelił gola do szatni. Milik ładnie zabrał się z piłką, to nie było dobicie do pustaka, jest klasa:     Pan Arkadiusz Milik. pic.twitter.com/yUGR9LSUPi — Dominik Klekowski (@DoKlekowski) April 10, […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Co za bramka w El Clasico! Benzema piętą (video)

Ależ wspaniale zaczęło się El Clasico. Szybko strzelony gol to zawsze tym większa szansa, żeby pojawiły się emocje, żeby mecz jeszcze bardziej się otworzył. Ale jeszcze jest kwestia JAK padł ten gol. Cała akcja dynamiczna, ale wykończenie Benzemy – kapitalne. Totalny luz, pięta, prosto do siatki. Karim Benzema rozpoczyna strzelanie w El Clásico! ⚽Francuz KA-PI-TAL-NIE […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milan wygrywa, Zlatan z czerwoną kartką

Ze Zlatanem trudno się nudzić. Dzisiaj pomógł Milanowi pokonać Parmę, ale też wyleciał z boiska. Powód? Miał obrazić arbitra. Czerwona kartka Zlatanowi przytrafiła się po godzinie gry, gdy Milan prowadził 2:0. Nie wiadomo jeszcze co dokładnie powiedział arbitrowi Maresce, ale ten arbiter słynie z tego, że się nie patyczkuje. Ostatnio potrafił bez ceregieli wlepić Conte […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Makowski opuszcza „Klub Zero”. Gol w 65 meczu Ekstraklasy

Klub Zero, czyli piłkarze, którzy grają w Ekstraklasie, grają, potem jeszcze trochę grają, a bramek z tego nie ma. Dzisiaj z tego szacownego grona wypisał się Tomasz Makowski. Makowski może jest defensywnym pomocnikiem, no ale jednak – środek pola, można być dalej od bramki. A jednak zdążył się dorobić rangi zawodnika bez właściwości ofensywnych. Przed […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Salinas: – Kto wygra El Clasico, zostanie mistrzem Hiszpanii

Ilu ekspertów, tyle głosów. Przed dzisiejszym El Clasico wrze w mediach, oczywiście szczególnie hiszpańskich, ale nie tylko. Ciekawą wypowiedź dał Julio Salinas, gwiazda Barcy czasów Dream Teamu Johana Cruyffa. Salinas w „El Mundo Deportivo” zwrócił uwagę, że to szalony sezon dla obu ekip, jedni i drudzy mieli sporo wybojów. Niemniej już się z tego mniej […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Składy przed El Clasico

KARTY ODKRYTE! Zidane i Koeman podali już składy na dzisiejszy hiszpański szlagier, czyli oczywiście El Clasico. Zestawienia prezentują się tak i trzeba przyznać, że nie ma w nich większych niespodzianek: REAL: Courtois – Vazquez, Nacho, Militao, Mendy – Kroos, Casemiro, Modrić, Valverde, Vinicius – Benzema. BARCELONA: Ter Stegen – Mingueza, Araujo, Lenglet, Dest, Alba – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Helik zagra o Premier League?! Baraże coraz bliżej

Michał Helik nie miał może za dobrego wejścia do reprezentacji Polski, był jednym z przegranych pierwszego zgrupowania Paulo Sousy. Ale w Championship pozostaje konsekwentny, a jego Barnsley jest rewelacją sezonu. Dzisiaj Barnsley z Helikiem w składzie wygrało 2:0 z Middlesbrough. Zespół, który miał walczyć o utrzymanie, na pięć kolejek przed końcem sezonu zajmuje miejsce premiowane […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Runjaic: – Napastnikiem numer jeden jest cała drużyna

Pogoń Szczecin dość spokojnie ograła dzisiaj Wisłę Płock, będąc zdecydowanie lepszym zespołem. Gola strzelił Benedyczak, a więc nie dziwi, że na konferencji pomeczowej Kosta Runjaic usłyszał pytanie o hierarchię napastników. Nie da się ukryć, temat snajperów w Pogoni pozostaje problematyczny od jakiegoś już czasu. Rozwiązaniem mieli być zarówno Manias w zeszłym sezonie, jak i Zahović […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Koeman: – Real spotyka za dużo krytyki

Kurtuazja kurtuazją, jest normą ze strony trenerów przed każdym meczem. Ale Ronald Koeman brzmiał przekonująco, gdy mówił, że Real Madryt jest lepszy niż się mówi, a krytyka tego zespołu jest przesadzona. Real jest na trzecim miejscu z 63 punktami, dwa za Barceloną, a trzy za liderem, Atletico. Te różnice więc faktycznie nie są duże – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Sandecja nie przestaje zadziwiać. Kolejne zwycięstwo

Niebywała jest forma Sandecji w ostatnich tygodniach. Jeżdżą po Polsce i po prostu wygrywają. Metamorfoza o 180 stopni,  bo ten zespół na początku sezonu był synonimem dostarczyciela punktów. Dziś Sandecja ograła Zagłębie Sosnowiec. Sandecja, która do 13 kolejki nie wygrała ani jednego meczu, od tamtej pory wygrywa jak leci. Przez kolejne jedenaście kolejek trzech punktów […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Liverpool wreszcie wygrywa na Anfield. Przerwana passa (video)

 Ten sezon dla Liverpoolu już jest do zapomnienia, ale przynajmniej wstydu od teraz będzie trochę mniej. Liverpool wreszcie wygrał u siebie mecz. Anfield, legendarny obiekt, był wyjątkowo kurtuazyjny – The Reds dziś przeciwko Aston Villi wygrali dopiero swój pierwszy domowy mecz w 2021 roku. Przypomnijmy jak to się w tym roku na Anfield układało: – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Tylko remis Bayernu w Bundeslidze (video)

Nie był to najbardziej wyjściowy skład Bayernu w historii. Niemniej i tak Bayern był faworytem meczu z Unionem Berlin. Ale stołeczny klub postawił twarde warunki i wywozi z Monachium remis. – Bouna Sarr, 424 minuty w tym sezonie BuLi – Tiago Dantas, 69 minut – Josip Stanisić, który debiutował w tym sezonie Bundesligi W eksperymentalnym […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

45 minut Piątka, rozczarowujący mecz Herthy

Tylko 45 minut zagrał dzisiaj Krzysztof Piątek dla Herthy Berlin. Polak wszedł po przerwie, ale nie zdołał strzelić gola. Hertha zremisowała 2:2 z Borussią Moenchengladbach, co w Berlinie muszą traktować jako duże rozczarowanie. Powód? Yannick Sommer wyleciał w 17 minucie, a więc prawie cały mecz Gladbach grało w osłabieniu. A jednak schodzili do przerwy z […]
10.04.2021