post
Avatar

Opublikowane 04.05.2021 16:46 przez

Kamil Warzocha

Nie ma w Polsce innego piłkarza, który wywoływałby tak wiele skrajnych emocji. Wielkość takiej postaci jak Robert Lewandowski jest niepodważalna od wielu lat, ale tuż za nim znajduje się człowiek będący w swojej klasie nie do końca sprawiedliwie oceniany. Czasami krytykują go kibice, robimy to także my. Ale odłóżmy teraz myśli o niespełnionych oczekiwaniach w pojedynczych meczach. Skupmy się na całokształcie i zastanówmy, z jakim okazem mamy do czynienia. Tak, Piotr Zieliński jest wyjątkowym okazem z Ząbkowic Śląskich, który po prostu cieszy oko.

W ramach kolejnego odcinka Kopalni Talentów wybraliśmy się do Ząbkowic Śląskich, żeby sprawdzić, jak zaczynała się droga największego polskiego talentu XXI wieku.

Piotr Zieliński – początki kariery, był skazany na futbol

Kogo byśmy nie spytali, nie było mowy, żeby usłyszeć złe słowo o Piotrze Zielińskim. Każdy wypowiadał się w samych superlatywach nie tylko o umiejętnościach piłkarskich, ale wartościach ludzkich. Ba, właściwie to one wychodziły w rozmowach na pierwszy plan. Skromny i grzeczny chłopak, pełen ambicji i pasji. Brzmi trochę cukierkowo, ale prawdziwie. Okazuje się, że tak jak próżno szukać jakiegoś skandalu z udziałem piłkarza Napoli w jego dorosłej karierze, tak samo też w młodości żaden był z niego rozrabiaka. Zresztą – nie bez przyczyny w Ząbkowicach Śląskich nazywano go “Piotruś”. Zdrobnienie imienia dobrze oddawało to, jakim jest chłopcem.

Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że brak krnąbrności czy zadziorności może na pewnym etapie kariery zawodnikowi przeszkadzać. To znaczy: jeśli ktoś nie rozpycha się łokciami i w ciszy pracuje na swój sukces, może nie osiągnąć tyle, ile mógłby. Tylko że w przypadku Piotra Zielińskiego to wygląda zdecydowanie inaczej. Dobre wychowanie i spokojny charakter są przykładem, że swoim stylem bycia nie trzeba wywoływać kontrowersji, żeby, powiedzmy sobie szczerze, zostać znakomitym piłkarzem. No i nastawienie – tutaj nasi rozmówcy przyznawali wprost, że było czymś niespotykanym. Można powiedzieć, że Zieliński to przykład dziecka, które po prostu urodziło się z piłką przy nodze.

– Piotrka pamiętam od małego. Mam tę przyjemność, że bardzo dobrze znam się z jego rodzicami. Tata jest trenerem i nauczycielem podobnie jak ja, dlatego wszystkiemu mogłem z boku się przyglądać. Piotrek od najmłodszych lat całe dnie spędzał na boisku. Występował w wielu drużynach, grał ciągle. Pamiętam go jako chłopaka, który przez większość czasu grał ze starszymi od siebie. Miał spodenki do getrów, wyglądało to dość zabawnie, ale generalnie chodzi o to, że Piotrek miał w sobie tyle pasji, że to było coś niespotykanego w tym wieku. Do piłki nie trzeba było go namawiać.

Cała rodzina Zielińskich jest usportowiona, więc mówimy o świetnych warunkach do rozwoju. Jego starszy brat Tomek też jest związany z piłką od małego, grał m.in. w Miedzi Legnica. Średni brat Paweł też w Ząbkowicach się wychowywał, by potem wyjechać do Zagłębia Lubina. Dziś gra w Miedzi. Tata też był zawodnikiem, wieloletnim kapitanem i legendą Orła, dlatego myślę, że Piotrek był na piłkę skazany. To był jego naturalny sposób na spędzanie czasu – opowiada Tomasz Stelmach, prezes Orła Ząbkowice Śląskie.

Tomasz Stelmach dodaje, że kluczową rolę odegrał tata Piotrka, Bogdan Zieliński: – Tata był tak naprawdę jego jedynym trenerem. Był autorytetem i najsurowszym recenzentem jego gry. Był bardzo wymagający dla wszystkich braci, służył za wzór. Miał umiejętności, które przekazywał swoim dzieciom. Tata prowadził go w wielu grupach wiekowych i uważam, że rozwój Piotrka to wyłącznie jego zasługa. My w przypadku Piotrka nie możemy ich sobie przypisywać. Tata wyniósł go na poziom, który potem podnosili trenerzy w Zagłębiu Lubin. Tam też zrobili świetną robotę. Mimo wszystko jednak tata jest autorem tego sukcesu. To, co Piotrek umie, pochodzi w głównej mierze właśnie od niego. Ja miałem jedynie taką przyjemność, że byłem jego trenerem w kadrze Dolnego Śląska. W Zamościu i Zakopanem graliśmy turniej w ramach mistrzostwa Polski, gdzie prowadziłem rocznik 1994. Myślę, że Piotrek był wtedy jednym z najbardziej utalentowanych zawodników, jeśli nie najbardziej.

Nie dość, że utalentowany, to jeszcze nie sprawiający żadnych problemów.

– Piotrek zaszedł bardzo daleko i nie będę ukrywać, że jesteśmy z tego bardzo dumni. Mieć takiego ucznia w szkole to niesamowita sprawa. U nas się rozwijał, tutaj jego pasja do piłki była widziana na każdym kroku. Z tego go wszyscy pamiętamy, szczególnie nauczyciele wychowania fizycznego, którzy też dołożyli małą cegiełkę do jego rozwoju. Kiedyś sama byłam na jednym turnieju międzyszkolnym Piotrka, gdzie robił furorę. Co prawda nie byłam jego wychowawczynią, ale już w klasach 4-8 z takim uczniem częściej miałam do czynienia. Nigdy nie słyszałam, żeby rozrabiał. Przypominam sobie tylko dobre wieści. Był dobrym uczniem. Wiedział, że aby coś osiągnąć, trzeba ciężko pracować. Był i nadal na pewno jest bardzo ambitny – mówi Małgorzata Zawłocka, wicedyrektor SP 1 w Ząbkowicach Śląskich.

– Byłem nauczycielem WF-u Piotrka w klasach 4-6, zresztą tak samo jak jego braci. Zacznę od tego, że Piotrek był bardzo sympatycznym chłopcem. Lubianym w klasie, lubianym przez nauczycieli. Był też bardzo pilny uczniem, ale najbardziej dawały się we znaki jego umiejętności sportowe. Nie tylko w piłce nożnej, bo jeździliśmy na zawody w koszykówkę, siatkówkę i piłkę ręczną, a dochodziła jeszcze lekkoatletyka. W tamtym czasie drużynom przeciwnym nie było lekko – dodaje Marek Machnik.

Recepta na sukces Piotra Zielińskiego? Skromność i pracowitość

Słowo klucz: skromność. Widzimy to dzisiaj po Zielińskim, że bliżej mu do tego nieśmiałego chłopca stojącego pod ścianą w czasie dyskoteki, niż mistrza parkietu i zawadiaki. Rzecz jasna, to nic złego. Nieafiszowanie się np. swoimi osiągnięciami bardzo często jest postawą pożądana w wielu środowiskach. W tym piłkarskim szczególnie, bo jeśli spojrzymy sobie na genezy największych piłkarzy, tam nie było miejsca na tzw. gwiazdorzenie. Wychowanek Orła miał wpojone do głowy, że do sukcesu trzeba ciężkiej pracy. A że nikt niczego nie podawał mu na tacy, pracowitość spotykała się w idealnym miejscu ze skromnością.

–  Myślę, że w sukcesie Piotrka dużą rolę odegrała właśnie ta cecha. Mimo faktu, że on gra teraz w Napoli, czuć, kiedy się go spotyka, że to jest bardzo skromny i miły człowiek. Rodzice zaszczepili mu jeszcze pracowitość, co dało fajne połączenie. Piotrek jest dzisiaj gwiazdą, ale w ogóle tego nie widać. Mieliśmy okazję być kiedyś w Neapolu, spotkaliśmy się, znalazł na to czas. Ułatwił nam pobyt, zapewnił przewodnika i transport. Nie zapomina, skąd się wywodzi. Wielkie pieniądze go nie zmieniły – twierdzi prezes Stelmach.

Zgadza się z tymi słowami Rafał Rychter, wiceprezes Orła: – Słyszałem wiele opowiadań o Piotrku i zawsze były to superlatywy. Ten chłopak był odbierany bardzo pozytywnie, jako grzeczny, uśmiechnięty i pracowity. To był wzór do naśladowania dla młodzieży. Dzisiaj to jest piłkarz światowej klasy, na którego dzieci w Ząbkowicach Śląskich patrzą z podziwem. Piotrek to przede wszystkim sumienny człowiek, co oddaje nie tylko na boisku. Nigdy nie słyszałem negatywnej historii z jego udziałem.

– Zupełnie po nim nie widać, że zaszedł tak daleko. Nie uderzyła mu woda sodowa do głowy. Piotrek pozostał tym samym ząbkowiczaninem, który stąd wyruszył w świat. Tak go zapamiętałam. Jako skromnego chłopaka lgnącego do dzieci, który chciał im wiele opowiedzieć. Widać, że jest przywiązany do rodzinnych stron – wtóruje Małgorzata Zawłocka.

Jasny przekaz: Zieliński utożsamia się z miejscami, w których dorastał.

– Ostatnio Piotrek nawet gościł w naszej szkole. My zresztą mamy kontakt z jego mamą, która prowadzi rodzinny dom dziecka. Dzieci stamtąd są uczniami naszej szkoły, a pani Zielińska jest bardzo aktywną osobą. Fajnie nam się współpracuje. Kiedy na nią patrzę, myślę sobie, że Piotrek w dużej mierze doszedł do tego wszystkiego właśnie dzięki pasji rodziców. Co do wizyty – Piotrek ostatni raz był u nas dwa lata temu. Zebrała się cała szkoła, przyszedł z piłkami i gadżetami. Poopowiadał trochę historii, pokopał z dziećmi w piłkę, odpowiadał na pytania. Dla nas to było duże wydarzenie. Obserwowałam go z boku i to, co rzucało mi się w oczy najbardziej, to jego skromność i naturalne dobro. Dzieci zadawały mu pytania, a obok stała jego mama, tak jakby jego menadżer. Zerkał na nią, pytając wzrokiem, co ma jeszcze powiedzieć! – wspomina pani wicedyrektor.

Bardzo ważną kwestią są tutaj rodzice Zielińskiego. W rejonie Ząbkowic Śląskich znane postacie nie tylko ze względu na sławnego syna. Chodzi m.in. o działania na rzecz domów dziecka, ale też naturalne dobro, które odziedziczyły ich dzieci. Bo tak jak mama jeździła kiedyś na mecze Piotrka, tak on sam co jakiś czas dzieli się z biedniejszymi tym, co osiągnął. Zdaje sobie sprawę, ile znaczy wsparcie. Z racji niechęci do rozgłaszania swoich czynów trudno w pełni określić, jak wiele dobrego robi rodzina Zielińskich. Ale rzeczywistość podpowiada, że można ją tylko chwalić. Za wychowanie oraz działania charytatywne.

Marek Machnik i Piotr Zieliński podczas odwiedzin w szkole podstawowej

– Rodzinie Zielińskich piłka bardzo wiele dała. Myślę, że oni starają się teraz oddać tego trochę innym. Zajmują się dwoma domami dziecka w Ząbkowicach Śląskich, ale muszę zaznaczyć, że są to ludzie, którym nie zależy na rozgłosie. Nie chcą, żeby za dużo się o nich pisało, a wydaje mi się, że ich dobre serce najlepiej określają czyny i duże zaangażowanie w pomoc innym – podkreśla prezes Stelmach.

Widać było w nim niesamowity talent, ale to nie wzięło się znikąd. Jego tata, Bogdan, też grał w piłkę nożną, a mama, Beata, w piłkę ręczną. Piotrek zawsze miał w rodzicach duże wsparcie. Jego mama jeździła na ważniejsze mecze, kiedy np. docieraliśmy na etap półfinału czy finału rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. Był do niej bardzo przywiązany. Dobrze, że Piotrek miał takich rodziców, którzy chcieli zadbać o jak najlepsze warunki dla niego. Szczególnie tata, który był świetnym zawodnikiem i dbał o rozwój Piotrka. Miałem okazję z nim grać i wiem, co mówię. Fajnie, że chciał przekazać swojemu synowi zmysł do gry obiema nogami. Praca nad tym elementem była widoczna od najmłodszych lat – dodaje Machnik.

Duma z sukcesu “swojego”

Na pytanie o sukces Piotra Zielińskiego w reprezentacji Polski każdy odpowiada tak samo. Duma i radość. Ale nie mogło być inaczej, skoro Zieliński zrobił taką karierę. W 2007 roku przeniósł się do Zagłębia Lubin, cztery lata później do Włoch, by dzisiaj być kluczową częścią układanki w zespole Gennaro Gattusso. No i wiadomo – reprezentacja Polski, w której uzbierał już 59 występów w wieku 26 lat. – Kiedy Piotrek zadebiutował, czułem radość. Ale co mogłem innego czuć? Człowiek się cieszy, bo to chłopak z rodzinnych stron. Cały region czuje dumę, bo nikt by w życiu nie powiedział, że jakiś zawodnik stąd wzniesie się na poziom reprezentacji Polski na wiele lat i będzie grał na poziomie topu ligi włoskiej i Ligi Mistrzów. Fajnie, jakby to trwało jak najdłużej – mówi Rafał Rychter.

– Czułem dumę, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem Piotra w koszulce reprezentacji Polski. Wyjść z takiej pipidówki jak Ząbkowice Śląskie to naprawdę coś niesamowitego. Kiedy jeździliśmy na takie turnieje jak Coca Cola Cup, to ktoś musiał go zauważyć. Potem doszła kadra wojewódzka i tak się potoczyło. Potencjał z podwórek, tutejszych boisk i sali gimnastycznej przeniósł na stadiony – dodaje Marek Machnik.

Prezes Orła Ząbkowice Śląskie przyznaje, że boom w mieście na Zielińskiego trwa w najlepsze. Udziela się szczególnie młodym chłopcom, którzy widzą w postaci piłkarza Napoli wzór do naśladowania. Wiele dzieci w Ząbkowicach Śląskich chce zostać Piotrem Zielińskim. Wiele z nich ma jego koszulkę z reprezentacji. Jego tata zawsze daje jakieś koszulki, kiedy jeździmy na obozy sportowe. Dostają je najlepsi. To największa radość dla młodego chłopaka, kiedy może coś takiego dostać.

Fot. Newspix

Stelmach dodaje, że Zieliński ma żyłkę lidera, a najlepszy czas przed nim.

– Kiedy Piotrek zadebiutował w kadrze, czuliśmy wielkie szczęście. To pokazało, że nawet z takiej miejscowości jak Ząbkowice Śląskie można w wielkiej piłce zaistnieć. On pokazał tutejszym chłopakom, że ciężka praca popłaca. O jego grze w kadrze różnie się mówi, ale uważam, że nie są to trafne komentarze. To chłopak o ogromnych umiejętnościach, a wiemy, że aż tylu w naszej kadrze ich nie ma. Gdyby Piotrek miał lepsze otoczenie, mógłby pokazać jeszcze większą wartość. To widać w Napoli, gdzie jego gra jest bardzo widoczna, a zasługi dla zespołu nieocenione.

Uważam, że największy kontrakt czy największy klub jeszcze przed Piotrkiem. Jego zdolności są tak szerokie, że rezerwy jeszcze są. W Napoli Piotrek stał się liderem, od niego trener zaczyna skład. On sam czuje, że jest w stanie grać lepiej. Najlepszy czas przed nim. Wszyscy się z tego cieszymy, bo patrzenie na karierę tego chłopaka od najwcześniejszych lat to ogromna przyjemność i powód do dumy – nie kryje prezes Orła.

– To był chłopak ambitny i bardzo uparty. Nienawidził przegrywać. Był liderem, koledzy widzieli w nim oparcie i kogoś, kto w trudnym momencie może odwrócić losy zawodów. Nigdy nie było też z nim problemów wychowawczych. To był dobrze wychowany chłopak. Brak problemów z zachowaniem i ocenami. Dzisiaj, kiedy jest już dorosłym facetem, widać to na każdym kroku. Nie zmienił się – podsumowuje Machnik.

Ząbkowice Śląskie ciekawym miejscem do rozwoju

Warto na koniec poświęcić kilka słów dla klubu, z którego Zieliński się wywodzi. Bo gdy patrzy się na obiekt Orła Ząbkowice Śląskie, można odnieść wrażenie, że tam są naprawdę fajne warunki. Główna, niezła płyta położona w niecce, wokół trochę przestarzałe, ale jednak trybuny na miarę trzeciej ligi (obecnie Orzeł gra w 4. lidze). Obok sztuczne boiska i fajne zaplecze z podziałem na szatnie dla różnych kategorii wiekowych. W planach budowa jeszcze jednego boiska i organizowanie dużych turniejów rangi krajowej. Zdarzało się, że Orzeł gościł u siebie największe kluby Ekstraklasy, które zachwalały poziom przygotowania. Zresztą – jeszcze w tym roku, po wakacjach, w Ząbkowicach Śląskich będzie miał miejsce kolejny turniej dla młodych chłopców z Legii, Lecha czy Zagłębia. W Polsce ten punkt na mapie jest zatem mile kojarzony. Sukces Piotra Zielińskiego nie sprawił, że ktoś spoczął na laurach.

– Jesteśmy postrzegani jako dobry region do rozwoju młodych zawodników. Dlatego inwestujemy w ten segment, stawiamy na szkolenie młodzieży, żeby kiedyś móc obserwować, jak rośnie kolejny chłopak na podobieństwo Piotrka Zielińskiego. Działamy, budujemy pasję w dzieciach, pokazujemy, że granie w piłkę przynosi radość. Jeśli chodzi o środki finansowe, jest różnie. Okres pandemiczny sprawia trudności i wiadomo, że mogłoby być lepiej, ale staramy się robić jak najlepszą robotę. Rozdzielamy środki tak, żeby każdy był zadowolony. Jakoś wiążemy koniec z końcem – przyznaje wiceprezes Orła, Rafał Rychter.

Piotrek Zieliński w swojej szkole podstawowej

– Wiele jest takich miejscowości jak Ząbkowice Śląskie, gdzie chłopcy są bardziej pracowici. Na boiskach spędzają więcej czasu, mają je bardzo blisko swoich domów. W mniejszych miastach chcą jeszcze bardziej udowodnić, że mogą dorównać piłkarzom z wyższych sfer. Taka jest specyfika małych klubów. Nikt niczego nie dostaje za darmo, a z biegiem czasu trzeba walczyć, żeby ktoś cię zauważył. W Orle mamy fajne warunki do rozwoju. Kiedyś mieliśmy nawet klasy sportowe. Uważam jednak, że najwięcej zależy dzisiaj od jednostki. Jeśli młody chłopak ma duże zaangażowanie i silną pasję, to nic go nie zatrzyma przed wejściem na szczyt. Idealnym przykładem jest właśnie Piotrek – kończy Adam Stelmach.

To brzmi tak prosto… Wielka pasja, nietuzinkowe zaangażowanie, ciężka praca i skromność – voila, przepis na bycie Piotrem Zielińskim. Oczywiście pół-żartem, pół-serio, bo dochodzi jeszcze masa innych czynników. Na sukces wychowanka Orła składają się jeszcze choćby świetni rodzice i dobre otoczenie od najmłodszych lat. Niedziwne zatem, że “Zielu” jest w tym miejscu, w którym obecnie się znajduje. Nie zaprzepaścił tego, co dał mu los. Bo dał mu nie tylko naturalny talent.

Fot. Newspix, archiwum prywatne

Kamil Warzocha

Nołnejm z Chojnowa wynaleziony przez trenera Rokuszewskiego. Trzeci najmłodszy w zespole Weszło, filolog i (jeszcze) student dziennikarstwa. Chciał być piłkarzem, może kiedyś zostanie dziennikarzem. Na boisku czerpie z Zielińskiego, w życiu od Lewandowskiego. Najbardziej lubi robić wywiady.

Opublikowane 04.05.2021 16:46 przez

Kamil Warzocha

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
18.06.2021

Sobota z Weszło FM: 10 godzin z Euro, mecz z Hiszpanią z Kowalem i Kanią

Kończymy drugą kolejkę zmagań na mistrzostwach Europy, a to oznacza aż 10 godzin z turniejem na naszej antenie. Od 14:00 Mistrzowskie studio do wszystkich trzech meczów, a wieczorem także Hejt Parki prosto z Kanału Sportowego. Przy okazji meczu Polska – Hiszpania towarzyszyć wam będą Kamil Kania i Wojciech Kowalczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Nikt nie będzie tęsknił, panie Boniek

Zbigniew Boniek kończy swoją pracę w PZPN-ie. I bardzo dobrze. Jego druga kadencja to nieporozumienie. Masa głupot, błędów i straconych szans. Doszliśmy do momentu, w którym lepiej dla polskiej piłki będzie, szczególnie tej reprezentacyjnej, gdy Bońka w niej zabraknie. Ja nie zatęsknię. Wam też nie radzę, ale jeśli tak wsłuchać się w nastroje, to mało […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Weszło
17.06.2021

Listkiewicz: Gorzej być nie może. Jestem optymistą

– Symbolicznym momentem naszego meczu ze Słowacją była reakcja drużyny na czerwoną kartkę. Przy takiej stawce, na takim turnieju powinien być mobbing sędziego! Oczywiście bez kolejnych kar, ale piłkarze powinni zrobić mu piekło, nawet jeśli miał rację z decyzją. Wywrzeć na nim presję, otoczyć go całym zespołem, zareagować bardziej żywiołowo. To ważny moment, to taki […]
17.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Weszło
11.06.2021

Nastolatkowie na Euro 2020, na których warto zawiesić oko

Wymienialiśmy już piłkarzy, dla których tegoroczny turniej mistrzostw Europy może być ostatnim w karierze. Teraz czas na tych, którzy dopiero zaczynają swoje przygody z wielkim futbolem na arenie międzynarodowej. W większości składów reprezentacji znajdziemy nastolatków, którzy, jeśli nie teraz, w ciągu kilku najbliższych lat powinni rozkwitnąć na Euro. Do tej kategorii nie pasują zawodnicy już […]
11.06.2021
Weszło
10.06.2021

“Jokić wyprzedza swoją epokę. Jego droga na szczyt jest wyjątkowa”

Nie Stephen Curry, LeBron James, Giannis Antetokounmpo czy James Harden. To Nikola Jokić został MVP sezonu zasadniczego w lidze NBA, co jest historycznym momentem dla całych rozgrywek. Nigdy bowiem nie zdarzyło się, żeby tak nisko rozstawiony zawodnik w drafcie wygrał tę nagrodę. Co więcej, to dopiero trzeci Europejczyk, który może pochwalić się takim osiągnięciem. Małą […]
10.06.2021
Weszło
10.06.2021

Piłkarze mniej wyeksploatowani sezonem, którzy mogą odpalić na Euro

Kiedy zbliżają się wielkie turnieje dla reprezentacji, każdy z nas próbuje wytypować piłkarzy mogących stać się ich bohaterami. Zagrać świetne zawody, strzelać ważne bramki i ponieść swoje zespoły do osiągnięcia fajnych wyników. W tym kontekście naszą uwagę kradną głównie nazwiska, dla których mistrzostwa Świata lub Europy są szansą na zwieńczenie znakomitego sezonu w klubowych rozgrywkach. […]
10.06.2021
Weszło
05.06.2021

Weterani, którzy zaznają smaku Euro być może po raz ostatni

Jak mawiają – czasu nie oszukasz. To tyczy się szczególnie sportowców, w tym przypadku piłkarzy, którzy muszą mieć świadomość, że własnego terminu ważności nie da się przedłużać w nieskończoność. Istnieją pewne granice, przy których nawet frazes pokroju “wiek to tylko liczba” traci swą magiczną moc. Oczywiście granica granicy nierówna, ot, niektóre z wybitnych jednostek potrafią […]
05.06.2021
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jajo
Jajo
1 miesiąc temu

W reprezentacji totalna miernota i płaczek. 60 spotkań w kadrze, a za każdym razem zachowuje się jakby występował pierwszy raz. Beksa. Zero pożytku.

BOP
BOP
1 miesiąc temu
Reply to  Jajo

Wyjdz na boisko i pokaż jak sie to robi… później komentuj…

Vanisz
Vanisz
1 miesiąc temu

Andora pokazała ci w której grasz lidze. I cyk, kolejne podania do tyłu.

Kikk
Kikk
1 miesiąc temu

Menadżery opłaciły artykuł? Niech w reprezentacji kopnia 2x dobrze w jednym meczu, nie trzeba będzie pompować.

BOP
BOP
1 miesiąc temu

Czekam na komentarze tych, ktorzy nic nie osiągnęli w żadnej dziedzinie, że to gość, ktory nic nie potrafi…

Olala
Olala (@olala)
1 miesiąc temu

Nie przepadam za nim, ale fakty. Piąty asystent ligi włoskiej (8), siódmy drybler (57 udanych), więcej niż Krystyna, Romelo, Chiesa. To jest wartość, ale widocznie w stałym składzie ligowej młócki, jest w stanie to wypracować. Widocznie krótkie epizody kadrowe nie są jego hobby. Może syndrom wielu ligowych bohaterów, co im w kadrze średnio szło, albo wcale.

Kikk
Kikk
1 miesiąc temu
Reply to  Olala

Jak drybluje w poprzek boiska jak w reprezentacji, to i ma statystyki.

mcDonald
mcDonald
1 miesiąc temu

Moze by tak napisac dla porzadku ile panstwo Zielinscy inkasuja za dzieciaka bo na takie wsparcie nie moga liczyc rodzice bardzo dobry biznes \

Mart
Mart
1 miesiąc temu
Reply to  mcDonald

Alez prosze…..adoptuj, w praktyce, kilkoro dzieci i je wychowuj jak swoje wlasne. Zapewnij im normalne zycie. Czesto sa to dzieci z patologicznych rodzin wymagajace innej opieki. Bardziej troskliwej. Zreszta…..brzydze sie takimi polaczkami jak ty. Typowy powiatowy pisiorek. Sam gowno robi, ale do kieszeni sasiada zaglada czesto.

Jaca
Jaca
1 miesiąc temu

Dla Piotrusia odpalam mecze Napoli gość urodził się za późno, jest magikiem futbolu jakich już się nie spotyka. Teraz dominuje masowa hodowla piłkarskich brojlerów, wszyscy tacy sami A On łamie schemat na boisku i poza nim. Gimby po Orliku plus Kowal niech kupią sobie maść na ból D…, swoje talent rozmienili grając w Fifę…waląc wódę…I jeszcze jedno spostrzeżenie jedynacy nadają się do tarcia chrzanu, A nie do sportu wyczynowego.

Jajajakberety
Jajajakberety
1 miesiąc temu

Oddać Zielińskiemu trzeba, ze to pierwszy w historii polski piłkarz którym bardziej ekscytują się koneserzy piłki (nie mówię tu o panach w gaciach i marynarkach przed kominkiem) a takich ludziach jak na przykład Bielsa, który pewnie miałby orgazm gdyby Piotrka prowadził. Ja tego talentu nie kupuje, to nie jest mój futbol, ale nie neguje, ze coś tam jest. Futbol to prosta gra, im bardziej filozofujemy, tym gorzej. Myśle, ze Piotrek prochu nie wymyśli, na pewno nie pociągnie reprezentacji i nie będzie liderem. Im predzej znajdziemy mu jego role w tym naszym biało czerwonym padole, tym lepiej.

davi
davi
1 miesiąc temu

◄ PRACA W DOMU ►
Moja wypłata za ostatni miesiąc wynosiła 11000 dolarów… Wszystko, co robiłem, to zwykła praca online w wygodnym domu przez 3-4 godziny dziennie, którą dostałem od tej agencji, którą odkryłem w Internecie i płacili mi za to 95 dolców co godzinę…. aby uzyskać więcej informacji odwiedź dowolną zakładkę na tej stronie Wielkie dzięki.
Skopiuj tutaj… ……. https://www.Usa.work45.Com

Suche Info
18.06.2021

Spezia chętna na Linettego

Karol Linetty w nowym sezonie najpewniej nadal będzie występował w Serie A, ale niekoniecznie w Torino. Kilka tygodni temu łączono go z Cagliari, a teraz chętna na jego zatrudnienie jest Spezia. Polaka chciałby sprowadzić Riccardo Pecini, który zaczyna pracę jako dyrektor sportowy Spezii, a dotychczas był szefem skautów w Sampdorii, w której Linetty z powodzeniem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Sobota z Weszło FM: 10 godzin z Euro, mecz z Hiszpanią z Kowalem i Kanią

Kończymy drugą kolejkę zmagań na mistrzostwach Europy, a to oznacza aż 10 godzin z turniejem na naszej antenie. Od 14:00 Mistrzowskie studio do wszystkich trzech meczów, a wieczorem także Hejt Parki prosto z Kanału Sportowego. Przy okazji meczu Polska – Hiszpania towarzyszyć wam będą Kamil Kania i Wojciech Kowalczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Janusz Niedźwiedź trenerem Widzewa Łódź

Janusz Niedźwiedź został nowym trenerem Widzewa Łódź. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok. 39-letni szkoleniowiec ostatnio prowadził Górnika Polkowice, z którym wywalczył awans do I ligi. Niedźwiedź zastąpił na stanowisku Marcina Broniszewskiego, któremu dziś podziękowano za współpracę. Fot. Newspix
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Dariusz Marzec zostaje w Arce Gdynia

Mimo przegranego barażu z ŁKS-em przed własną publicznością, Dariusz Marzec nadal będzie trenerem Arki Gdynia. On i jego asystent Janusz Świerad podpisali kontrakty na nowy sezon z opcją przedłużenia o kolejny rok.  Marzec prowadzi Arkę od grudnia. Dotarł z tym zespołem do finału Pucharu Polski, w którym jednak lepszy okazał się Raków. Ogółem gdynianie w […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bośniacki bramkarz w Rakowie Częstochowa

Raków Częstochowa pożegnał latem i Dominika Holca, i Branislava Pindrocha, więc sprowadzenie nowego bramkarza było koniecznością. Został nim Vladan Kovacević z FK Sarajewo. 23-letni Bośniak podpisał kontrakt do 2024 roku z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata. – Obserwowaliśmy Vladana od dłuższego czasu i bardzo cieszymy się, że udało się go pozyskać. To bramkarz wpisujący […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Marcin Broniszewski nie jest już trenerem Widzewa

Marcin Broniszewski przestał być trenerem Widzewa Łódź i odchodzi z klubu.  Broniszewski pracował w Widzewie od sierpnia ubiegłego roku – najpierw jako asystent Enkeleida Dobiego, a po jego zwolnieniu w kwietniu przejął stery w pierwszej drużynie. W dziesięciu meczach wywalczył 11 punktów (2 zwycięstwa, 5 remisów, 3 porażki). Przypomnijmy, że od kilku dni nowym właścicielem […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Victor Garcia Marin wzmacnia Śląsk Wrocław

Potwierdziły się nasze wczorajsze informacje: szeregi Śląska Wrocław zasilił Hiszpan Victor Garcia Marin. 27-letni lewy obrońca podpisał kontrakt do 2024 roku.  – Jesteśmy zadowoleni, że trafia do nas zawodnik, który grał regularnie na zapleczu jednej z najlepszych lig świata. Victor to piłkarz dysponujący bardzo dobrym dośrodkowaniem, ma świetnie ułożoną lewą nogę. Jest szybki i potrafi […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Chudy i Masouras odchodzą z Górnika Zabrze

Martin Chudy po wygaśnięciu kontraktu odejdzie z Górnika Zabrze. Zanosiło się na to od dłuższego czasu, a w piątek zostało oficjalnie potwierdzone. Słowacki bramkarz przyszedł do Górnika zimą 2019 roku, od razu wskoczył do składu i od tej pory nie opuścił ani minuty w Ekstraklasie! Łącznie w barwach zabrzan rozegrał 87 meczów. 26 razy zachował […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Drągowski na celowniku Interu

Bartłomiej Drągowski w ostatnich tygodniach był już łączony m.in. z Atalantą czy Borussią Dortmund, a teraz “Tuttosport” donosi, że poważnie zainteresowany bramkarzem Fiorentiny jest Inter.  Polak docelowo miałby zostać następcą Samira Handanovicia, który ma już 36 lat i ostatnio miewał wahania formy. Dyrektor sportowy mediolańczyków Giuseppe Marotta podczas pracy w Juventusie na podobnej zasadzie szykował […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Nikt nie będzie tęsknił, panie Boniek

Zbigniew Boniek kończy swoją pracę w PZPN-ie. I bardzo dobrze. Jego druga kadencja to nieporozumienie. Masa głupot, błędów i straconych szans. Doszliśmy do momentu, w którym lepiej dla polskiej piłki będzie, szczególnie tej reprezentacyjnej, gdy Bońka w niej zabraknie. Ja nie zatęsknię. Wam też nie radzę, ale jeśli tak wsłuchać się w nastroje, to mało […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Artur Derbin pozostanie trenerem GKS-u Tychy

Artur Derbin nadal będzie trenerem GKS-u Tychy. W związku ze spełnieniem odpowiednich zapisów, jego umowa została automatycznie przedłużona do czerwca 2022 roku.  Derbin szkoleniowcem tyszan został przed startem ubiegłego sezonu. Zajął z GKS-em trzecie miejsce w I lidze, do ostatniej kolejki mając szanse na bezpośredni awans. GKS zawiódł później w barażach, odpadając u siebie z […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Sześciu zawodników odeszło z Podbeskidzia

Podbeskidzie Bielsko-Biała kontynuuje kadrowe przemeblowania po spadku do I ligi. Dziś poinformowano, że szeregi “Górali” opuszcza sześciu zawodników.  Są to Dmytro Baszłaj, Karol Danielak, Gergo Kocsis, Petar Mamić, Sierhij Miakuszko i Michał Rzuchowski. Najbardziej zawiedli Baszłaj i Kocsis. Najlepiej z tego grona prezentował się Rzuchowski, choć w tym przypadku “najlepiej” nie znaczy “dobrze”. Przypomnijmy, że […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Mateusz Bodzioch na stałe w Radomiaku

Mateusz Bodzioch zostaje w Radomiaku Radom. 31-letni obrońca podpisał z beniaminkiem Ekstraklasy kontrakt do 2023 roku z opcją przedłużenia.  Bodzioch w październiku został wypożyczony ze Stali Mielec, w barwach której nie zdołał zadebiutować na najwyższym szczeblu. W Radomiaku od razu wskoczył do składu i nie oddał miejsca do końca rundy jesiennej. Wiosną jego akcje spadły, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Cholewiak piłkarzem Górnika Zabrze

Mateusz Cholewiak został nowym piłkarzem Górnika Zabrze. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok.  – Cieszymy się, że trafia do nas piłkarz z bardzo dużym doświadczeniem i obyciem. Górnik potrzebuje piłkarzy, którzy odnosili sukcesy, a tak przecież jest w przypadku Mateusza, który grał w meczach o dużą stawkę. Cholewiaka cechują nie tylko duże umiejętności piłkarskie, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Ultrasi Parmy do Buffona: Jesteś najemnikiem, nie bohaterem

Dopiero co Parma ogłosiła, że Gianluigi Buffon wrócił do Parmy, z której wyszedł na wielki piłkarski świat. To wiązało się z wieloma pozytywnymi głosami, to był moment ikoniczny. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy są z powrotu włoskiego bramkarza zadowoleni. Ultrasi klubu dali znać, że “Gigi” nie jest mile widziany. Continued.. ”20 years ago you […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Lewandowski: – Brakuje nam iskry, żeby przełożyć naszą jakość na mecze

Robert Lewandowski wypowiedział się na temat meczu ze Słowacją. Nie ukrywamy, że czekaliśmy na głos naszego kapitana. Nic specjalnie odkrywczego nie powiedział, choć zastanawia stwierdzenie, że reprezentacji brakuje pewnego rodzaju iskry. Detalu, dzięki któremu jakość z treningu uda się przełożyć na mecze. Robert twierdzi, że to w końcu się zmieni. – Mieliśmy kontrolę nad meczem, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Peszko: – Powiedziałem “Lewemu”, że zagrał słabo. Był rozczarowany

Jak wiadomo, Sławomir Peszko zna się z Robertem Lewandowskim całkiem dobrze. Piłkarz Wieczystej to wykorzystał, mówiąc “Lewemu”, że zagrał słabo w meczu ze Słowacją. Były reprezentant Polski zdradził też, że po rozmowie z naszym kapitanem ma nadzieje przed jutrem. – Nie wiem, czy ktoś ma odwagę zwrócić uwagę Lewandowskiemu. Ja z nim rozmawiałem i powiedziałem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021