Jak mocniejsze reprezentacje radziły sobie w barażach?

Opublikowane 27.11.2021 13:45 przez

Kamil Warzocha

Sytuacja w barażach do mundialu w Katarze, której będziemy świadkiem w marcu 2022 roku, jest naprawdę unikalna. Nie dość, że znalazł się tam jednocześnie niedawny i aktualny mistrz Europy, to jeszcze któryś z nich na turniej nie pojedzie. To niemal pewne, że dojdzie do bezpośredniego starcia. Mielibyśmy do czynienia z niespodzianką, gdyby Portugalczycy wyeliminowali Włochów, świeżych zwycięzców Euro 2020. A przecież właśnie Portugalczycy realia baraży znają bardzo dobrze, bo wystąpili w nich trzy razy w XXI wieku. Z tej okazji sprawdziliśmy, jak radziły sobie lepsze reprezentacje w dodatkowej fazie eliminacyjnej. Trochę tego było.

Najpierw europejskie baraże w XX wieku

Europejskie play-offy na Euro 1960 i 1964 – to był hardcore

Te przykłady eliminacji potraktujcie bardziej jako ciekawostkę. Otóż one były zbudowane na dwumeczach od początku do końca. W 1964 roku w grze było 29 reprezentacji, z czego trzy w pierwszej rundzie (trzy rundy) dostały wolny los, ot, nie musiały grać dwumeczu. Szczęście miały Austria, Luksemburg i ZSRR. Musiało tak być, żeby w drugiej rundzie odbyła się parzysta serii ośmiu gier. No i choćby Włosi wysłali Turków do innego  wymiaru (7:0), NRD odpaliło Czechy (3:2), Francja wygrała z Anglią (6:3), a Hiszpania z Rumunią (7:3). Potem ZSRR wyeliminowała Włochy (3:1), a Węgry NRD (5:4).

Kto przetrwał i pojechał na mistrzostwa? Dania, Hiszpania, Węgry i ZSRR. Oj, było wesoło. Taka forma eliminacji w dzisiejszych czasach byłaby oczywiście nie do przyjęcia z tysiąca powodów, acz na pewno to najbardziej emocjonująca formuła z możliwych.

500 PLN ZWROTU BEZ OBROTU – ODBIERZ BONUS NA START W FUKSIARZ.PL!

***

Forma eliminacji pierwszego Euro w historii była oczywiście podobna. Zgłosiło się 17 państw, z czego na główny turniej awansowały Czechosłowacja (pokonana Irlandia, Dania i Rumunia), Francja (pokonani Grecy i Austriacy), Jugosławia (Bułgaria, Portugalia) i ZSRR (Węgry, Hiszpania walkowerem)

Europejskie play-offy na Euro 1996 – Holandia

Tamte eliminacje były skonstruowane w taki sposób, że z ośmiu grup dwie najgorsze ekipy z drugiego miejsca musiały rozegrać dodatkowy mecz. Ta nieszczęsna konieczność przypadła Holandii oraz Irlandii. W meczu na Anfield faworyt poradził sobie dość gładko (2:0). Dublet ustrzelił Patrick Kluivert.

Europejskie play-offy na mundial w 1998 roku – Włochy

To były eliminacje, w trakcie których szalała okrojona już terytorialnie Jugosławia. Nazywano ją zgodnie z tradycją „europejską Brazylią”, bo grała efektownie i gromiła swoich przeciwników tak jak Węgrów właśnie w barażach (5:0 i 7:1). Ich nie uznawano jednak wtedy za tak wielkich potentatów, ale już Włochy to inna para kaloszy. „Azzurri” dali się wyprzedzić Anglikom o jeden punkt, więc z drugiego miejsca wpadli w wir barażów. Tam trafili na Rosję, z którą mieli ogromne problemy. Najpierw zremisowali 1:1, a następnie uratowali się golem Casiraghiego i pojechali na mundial.

Europejskie baraże w XXI wieku. Jedna jedyna sensacja

Europejskie play-offy na Euro 2000 – Anglia

Niektórzy z was zapewne pamiętają, że w fazie grupowej eliminacji do Euro 2000 graliśmy z Anglią. Mieliśmy nawet tyle samo punktów (13), ale to Anglicy zajęli drugie miejsce dające możliwość gry w barażach. Całą grupę zdeklasowała wówczas Szwecja. „Synom Albionu” w play-offach trafiła się natomiast Szkocja, a więc dostaliśmy starcie o naprawdę gorącym podłożu historycznym. Szkoci najpierw wygrali 1:0, ale potem musieli uznać wyższość sąsiadów.

Odpadli po rewanżu 0:2.

Europejskie play-offy na mundial w 2002 roku – Niemcy, Belgia

Belgia w swojej grupie musiała uznać wyższość Chorwacji, a Niemcy mimo tej samej liczby punktów skończyli fazę grupową eliminacji za Anglikami (gorszy bilans bramkowy i bezpośrednich starć). W barażach niespodzianki nie było – Niemcy ograli Ukrainę (5:2), choć w pierwszym meczu zremisowali. Belgowie zaś dwukrotnie w skromnym wymiarze – po 1:0 – pokonali Czechów.

Europejskie play-offy na Euro 2004 – Hiszpania, Holandia

Przed tymi mistrzostwami do baraży trafiały drużyny, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach. Było zatem pole do niespodzianek, a takich mieliśmy aż dwie. Swojej roboty nie wykonali jak należy Hiszpanie, od których lepsza okazała się Grecja (tylko jeden punkt różnicy), oraz Holandia, którą wyprzedzili Czesi. O ile to mogło zaskakiwać, o tyle obie ekipy w późniejszym dwumeczu nie pozostawiły żadnych złudzeń. „La Furia Roja” rozbiła Norwegię 5:1 (2:1 i 3:0), natomiast „Oranje” zabawili się ze Szkocją. Najpierw przegrali 0:1, ale w drugim spotkaniu wcisnęli wyspiarzom szóstkę.

Ciekawostka: wtedy Łotwa wygrała w barażach z Turcją i debiutowała na Euro.

Jaroslav Šilhavý – „mały Brückner”. Jak Czesi wychowali sobie selekcjonera?

Europejskie play-offy na mundial w 2006 roku – Hiszpania

Wówczas dwie najlepsze reprezentacje na drugich miejscach w fazie grupowej eliminacji mogły liczyć na bezpośredni awans na turniej. Zapracowały na to Polska oraz Szwecja. W baraże zaplątali się Hiszpanie, którzy nie przegrali żadnego meczu, ale zabrakło im kilku punktów. W dwumeczu trafili na Słowaków i ograli ich z palcem w nosie. Najpierw w Madrycie podarowali swoim rywalom manitę, a potem zagrali gierkę treningową na wyjeździe, zremisowali 1:1.

Europejskie play-offy na mundial w 2010 roku – Portugalia, Francja

Zasady awansu na mundial w RPA były restrykcyjne. Tylko najlepsza drużyna z grupy miała bezpośredni awans, a te z drugiego miejsca (osiem takowych) musiały zagrać jeszcze dwumecz eliminacyjny. Niektóre wyniki były zaskakujące – Francję o jeden punkt wyprzedziła Serbia, a Portugalię o dwa oczka Dania. Portugalczykom decydujące spotkania przyszło zagrać z Bośnią, a Francji z Irlandią. Skromnie, ale dwa razy po 1:0 „Nawigatorzy” ograli swoich rywali. Trudniejsze zadanie mieli Francuzi, którzy potrzebowali dogrywki. Wówczas w 103. minucie gola strzelił Gallas po tym jak Henry zagrał piłkę ręką.

To był ogromny skandal.

Europejskie play-offy do Euro 2012 – Portugalia

Na turniej w Polsce trzeba było dodatkowo wyłonić cztery najlepsze ekipy w barażach. Wtedy najlepszą ekipą z drugich miejsc w fazie grupowej eliminacji była Szwecja, a tuż za nią pod kreską – Portugalia czy Chorwacja. Była taka możliwość, że „Nawigatorzy” nie dostaną się na Euro, tak jak teraz na mundial w 2022 roku. Trafili jednak na Bośnię, z którą najpierw zremisowali, a potem u siebie rozwalcowali sześcioma golami (6:2).

Wyszły z baraży również Czechy, Irlandia i Chorwacja.

Europejskie play-offy na mundial w 2014 roku – Portugalia, Francja

Tak jak w 2010 roku, tak też mundial w Brazylii Portugalia z Francją musiały wywalczyć w barażach. „Nawigatorzy” wylosowali Szwecję, a „Trójkolorowi” Ukrainę. O ile ci pierwsi wygrali oba mecze, choć nie bez problemów (1:0 i 3:2), o tyle wówczas przyszli mistrzowie świata wrócili z zaświatów. Przegrali bowiem pierwsze starcie 0:2 i dopiero w rewanżu należycie rozprawili się z niżej notowaną Ukrainą (3:0).

Europejskie play-offy na mundial w 2018 roku – Włochy

Wyobraźcie sobie, jaką presję muszą czuć niektórzy włoscy piłkarze, którzy staną w szranki z Macedonią Północną w barażach o mundial w Katarze. Oto bowiem niewykluczone, że włoska reprezentacja mogłaby dwa razy z rzędu nie pojechać na mistrzostwa świata. To byłby istny horror, czarna plama w historii tej nacji. Bo przecież kilka lat temu to właśnie się wydarzyło. Włochy odpadły w barażach po dwumeczu ze Szwecją, po tym jak nie nadążali w fazie grupowej za tempem Hiszpanów. W pierwszym meczu przegrali 0:1, a potem nie potrafili przełamać impasu, zremisowali 0:0. To największa niespodzianka w barażach, jeśli chodzi o topowe kadry narodowe. Coś takiego powtórzy się w marcu 2022 roku. Ale odpadną albo Włosi, albo Portugalia.

Portugalia – czy jest inna kadra, która tak marnuje swój potencjał?

Baraże interkontynentalne. Urugwaj zna ich smak doskonale

Interkontynentalne play-offy do mundialu w 2002 roku – Urugwaj, Australia

Te starcia kilkanaście lat temu były na porządku dziennym. Pierwsze tak ważne, otwierające play-offy w nowym wieku, wygrał Urugwaj. Grał z Australią, z którą najpierw przegrał 0:1, by potem w Montevideo wygrać 3:0.

Interkontynentalne play-offy do mundialu w 2006 roku – Urugwaj, Australia

15 lat temu Urugwaj miał jedyną wpadkę, jeśli chodzi o XXI wiek i doświadczenia w barażach. Starł się bowiem z Australią i nie wyszedł z tego pojedynku zwycięsko. W pierwszym meczu „La Celeste” wygrali 1:0, ale w drugim przegrali 0:1. Do rozstrzygnięcia potrzebne były rzuty karne, które wygrali Australijczycy. To był rewanż za poprzednie play-offy.

Jak szaman z Mozambiku obłożył klątwą australijski futbol

Interkontynentalne play-offy do mundialu w 2010 roku – Urugwaj

Urugwaj trafił w tamtych barażach na Kostarykę i miał ciężary. Najpierw wygrał 1:0 na wyjeździe, a potem tylko zremisował 1:1 u siebie. Brakowało niewiele, żeby ówczesnej rewelacji mundialu w RPA zabrakło na turnieju.

Interkontynentalne play-offy do mundialu w 2014 roku – Urugwaj, Meksyk

Reprezentacji Meksyku i Urugwaju nie udało się zająć odpowiednio wysokich miejsc w fazie grupowej eliminacji, ale baraże były dla nich dosłownie spacerkiem. Oto bowiem ci pierwsi podejmowali Nową Zelandię, a drudzy Jordanię. Poziom trudności niski, co odzwierciedlały wyniki. Urugwaj sprawił swoim rywalom manitę na wyjeździe, a potem popykał w piłeczkę w Montevideo na 0:0. Gorsze cięgi zebrała Nowa Zelandia, która z dwumeczu wyszła z bilansem 3:9.

Lucha libre, czyli sportowe dziedzictwo Meksyku

Jak bywało w interkontynentalnych barażach w XX wieku?

Interkontynentalne play-offy do mundialu w 1962 roku – Hiszpania, Jugosławia

To były całkiem ciekawe baraże. Grały wtedy Korea Płd., Maroko, Meksyk, Paragwaj, Hiszpania, Jugosławia. No i akurat ekipie „La Furia Roja” trafiło się, że grała dwumecz z Maroko. Najpierw wygrała na wyjeździe 1:0, a potem dopełniła formalności u siebie (3:2). Na turniej dostały się również Jugosławia i Meksyk. Ci pierwsi wręcz upokorzyli Koreę, bo w ogólnych rozrachunku rozprawili się z azjatyckim przedstawicielem wynikiem aż 8:2.

Interkontynentalne play-offy do mundialu w 1974 roku – ZSRR vs Chile

Trudno tu mówić o futbolu, bo pierwsze skrzypce odegrała polityka.

Ale warto tę historię pokrótce przypomnieć. Otóż zwycięzca dziewiątej grupy eliminacyjnej w strefie europejskiej miał zmierzyć się w barażach interkontynentalnych z najlepszą ekipą trzeciej grupy w Ameryce Południowej. Okazało się, że z Europy awansował Związek Radziecki (wyprzedził Irlandię i Francję), a jego rywalem miało być Chile (lepsze od Peru i Wenezueli). Chilijska dyktatura nie chciała początkowo zgodzić się na rozegranie dwumeczu, czego powodem były niesnaski na linii Chile-USA-ZSRR. Chile pojechało jednak do Moskwy i wywiozło bezbramkowy remis.

Chile-ZSRR. Mecz utopiony we krwi

To, co działo się później, zapisało się w historii jako najkrótszy mecz. „Ze względów moralnych nie możemy grać na stadionie w Santiago, splamionym krwią chilijskich patriotów” – wybrzmiał przekaz władz ZSRR do FIFA, który mówił wprost: nie wysyłamy swoich piłkarzy na wyjazd. No i radziecka reprezentacja rzeczywiście nie pojechała do Chile, a mecz został rozegrany jedynie w symboliczny sposób. Było już wiadomo, że to będzie walkower i ZSRR na mundial nie pojedzie. Chilijscy piłkarzy wybiegli jednak na boisko, strzelili gola do pustej bramki, po czym sędzia zagwizdał koniec spotkania. To trwało 30 sekund.

Interkontynentalne play-offy do mundialu w 1994 roku – Argentyna

Eliminacje interkontynentalne na tamten mundial były skonstruowane w taki sposób, że Argentyńczycy czekali na swojego rywala w drugiej rundzie. W pierwszej rundzie grali ze sobą Australia z Kanadą – wtedy wygrała Australia po rzutach karnych (w dwumeczu 3:3). Okazało się, że przedstawiciele organizacji OFC są niewygodnym przeciwnikiem, bo Argentyna wygrała z nimi różnicą zaledwie jednej bramki i to samobójczej w drugim spotkaniu.

***

Wnioski? Jeśli lepsze reprezentacje trafiały na w miarę ogarniętego przeciwnika na przestrzeni dekad, raczej nie było mowy o jednostronnym pojedynku. Wyraźne różnice klas to rzadkość, bo każdy zdaje sobie sprawę, jak niewiele dzieli go od porażki. Pierwsza myśl to „nie przegrać”. Baraże rządzą się swoimi prawami, aczkolwiek prawie nie zdarza się, żeby faworyci odpadali w tej fazie. Wyjątkiem będą baraże przed mundialem w Katarze – z turniejem pożegnają się Portugalia albo Włochy. Czegoś takiego jeszcze nie grali.

CZYTAJ TAKŻE:

Fot. Newspix

Weszło
26.01.2022

„Trener Szewczenko potrafi ewoluować w zależności od potrzeb”

Andrij Szewczenko jest obecnie głównym kandydatem na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. O tym jakim szkoleniowcem jest 45-latek porozmawialiśmy z Markiem Marciniakiem. Jest to polski trener, specjalizujący się w analizie gry. Pracował dla Arki Gdynia, Bałtyku Gdynia i Lecha Poznań. Jako analityk programu InStat współpracował też z reprezentacjami: Belgii, Brazylii, Szwecji oraz klubami: Realem Madryt czy […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Bayern i sztuka odpuszczania, gdy jest za drogo 

Podczas gdy PSG, Manchester City czy Chelsea są zasilane ogromnymi pieniędzmi krezusów i ich wydatki na rynku transferowym z ostatniej dekady idą w miliardy euro, Bayern opiera swój budżet na tym, co sobie wypracuje, a gdy Niklas Süle oczekuje zbyt dużej podwyżki, po prostu z niego rezygnuje. Rynek transferowy zamyka Bawarczyków w potrzasku. Z jednej […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

POLSKA NA EURO 2022 W PIŁCE RĘCZNEJ. HIT CZY KIT?

25.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Bayern i sztuka odpuszczania, gdy jest za drogo 

Podczas gdy PSG, Manchester City czy Chelsea są zasilane ogromnymi pieniędzmi krezusów i ich wydatki na rynku transferowym z ostatniej dekady idą w miliardy euro, Bayern opiera swój budżet na tym, co sobie wypracuje, a gdy Niklas Süle oczekuje zbyt dużej podwyżki, po prostu z niego rezygnuje. Rynek transferowy zamyka Bawarczyków w potrzasku. Z jednej […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Erling Haaland. Dlaczego ciągle łapie kontuzje?

Robert Lewandowski? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, omijający kontuzje. Erling Haaland? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, co chwilę wpadający w drobne urazy. Norweg doznał właśnie ósmej kontuzji od maja 2020 roku (!), co nakazuje powoli zastanawiać się – czy zdrowie nie przeszkodzi mu w zrobieniu wielkiej kariery? Erling Haaland – historia […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

Real i Sevilla gubią punkty. Podsumowanie 22. kolejki La Liga

Za nami 22. kolejka ligi hiszpańskiej. Ostatnia przed przerwą w rozgrywkach. Przyniosła kilka niespodziewanych rozstrzygnięć. Potknął się Real Madryt w spotkaniu z Elche, potknęła się Sevilla w meczu z Celtą. Oglądaliśmy też kilka spotkań, w których sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie i decydowały bramki w końcówkach. Czy była to najlepsza seria spotkań? Kwestia gustu. […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

Najbardziej niestabilna praca świata. Ranieri kolejnym na liście Gino Pozzo

Jeżeli ktoś chciałby nakręcić film o losach Watfordu na przestrzeni ostatniej dekady, do roli samych trenerów musiałby zatrudnić kilkanaście osób. Wczoraj klub oficjalnie poinformował, że z pracą pożegnał się właśnie Claudio Ranieri, który został zatrudniony 4 października. Praca na Vicarage Road należy do jednej z najbardziej niestabilnych, nie tylko w świecie piłki. Śmiało można wysnuć […]
25.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Weszło
26.01.2022

„Trener Szewczenko potrafi ewoluować w zależności od potrzeb”

Andrij Szewczenko jest obecnie głównym kandydatem na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. O tym jakim szkoleniowcem jest 45-latek porozmawialiśmy z Markiem Marciniakiem. Jest to polski trener, specjalizujący się w analizie gry. Pracował dla Arki Gdynia, Bałtyku Gdynia i Lecha Poznań. Jako analityk programu InStat współpracował też z reprezentacjami: Belgii, Brazylii, Szwecji oraz klubami: Realem Madryt czy […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Bayern i sztuka odpuszczania, gdy jest za drogo 

Podczas gdy PSG, Manchester City czy Chelsea są zasilane ogromnymi pieniędzmi krezusów i ich wydatki na rynku transferowym z ostatniej dekady idą w miliardy euro, Bayern opiera swój budżet na tym, co sobie wypracuje, a gdy Niklas Süle oczekuje zbyt dużej podwyżki, po prostu z niego rezygnuje. Rynek transferowy zamyka Bawarczyków w potrzasku. Z jednej […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

POLSKA NA EURO 2022 W PIŁCE RĘCZNEJ. HIT CZY KIT?

25.01.2022
Weszło
21.01.2022

Hit transferowy w 1. lidze. Miedź Legnica ściąga piłkarza mistrza Danii

Miedź Legnica przeprowadziła transfer, który jak na warunki 1. ligi może imponować. Latem 2021 roku w Legnicy głośno było choćby o Jonie Aurtenetxe, o którym poinformowaliśmy jako pierwsi. Teraz znamy szczegóły kolejnej transakcji. Zimą do ekipy Wojciecha Łobodzińskiego dołączy kolejne mocne nazwisko z zagranicy. To Jens Martin Gammelby, piłkarz mistrzowskiego Broendby IF. Przedstawiamy kulisy tej […]
21.01.2022
Premier League
15.01.2022

Złoty dotyk Kevina De Bruyne. City umacnia się na pozycji lidera

Kolejny odcinek sagi pod tytułem „Tuchel vs Guardiola” zakończył się happy endem dla trenera Manchesteru City. I to wyjątkowym, bo trudno o bardziej dobitne klepnięcie dominacji na Wyspach w 2022 roku. To był mecz o sześć punktów, który reszcie stawki, a przede wszystkim Chelsea miał dać nadzieję, że maszynę Guardioli można jeszcze dogonić. Wygląda na […]
15.01.2022
Ekstraklasa
15.01.2022

Praszelik: „Nie latam w chmurach. 50% samokrytyki, 50% pewności siebie”

W 2021 roku to był niewątpliwie jeden z najlepszych zawodników Śląska Wrocław. Również członek ścisłej czołówki młodzieżowców w Ekstraklasie, o którym można powiedzieć, że prędzej czy później wyjedzie za granicę. Bynajmniej nie na szparagi, jak sugerują niektórzy kibice, a których opinię Mateusz Praszelik puentuje śmiechem. Właśnie o tym, czyli ludziach i ich przywarach, negatywnych łatkach […]
15.01.2022
Weszło
14.01.2022

Cały misterny plan… Ech, o największej klapie transferowej Śląska od lat

Od dłuższego czasu przyzwyczailiśmy się raczej do chwalenia Dariusza Sztylki i pionu sportowego Śląska, ale tym razem musi być inaczej. Do ogródka ludzi odpowiedzialnych za transfery we Wrocławiu właśnie wpada bowiem spory kamyczek, a niewykluczone, że w tym roku będzie trzeba odnotować jeszcze jedno fiasko większego kalibru, jeśli jeden piłkarz, na którego powrót kibice czekali, […]
14.01.2022
Weszło
12.01.2022

Manneh: Gambia debiutuje w PNA, ale na pewno pokaże pazur

– Dla rdzennych mieszkańców Afryki, którzy potem stają się piłkarzami, występ na Pucharze Narodów Afryki to na pewno wyjątkowe doświadczenie. Jeśli grasz na tym turnieju, wiesz, że jesteś dobry i wskoczyłeś na wystarczająco wysoki pułap. Dla nas, Gambii, ten moment jest o tyle bardziej szczególny, że na PNA dostaliśmy się po raz pierwszy w historii […]
12.01.2022
Weszło
11.01.2022

„Kapitan Neapol” wyrusza za ocean. To koniec pięknej ery

Marvel ma swojego Kapitana Amerykę, DC Batmana, a Napoli Lorenzo Insigne. Piłkarza-ikonę, swego rodzaju strażnika oddanego miastu. Włoch czuwał na warcie u podnóża Wezuwiusza od kilkunastu lat, pełnił wzorową służbę i niewątpliwie zasłużył na własny pomnik. Dla wielu kibiców „Azzurrich” to postać absolutnie nieodzowna, ale wszystko, co dobre, prędzej czy później się kończy i tak […]
11.01.2022
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 miesiąc temu

A wd mnie to Portugalia jest mocniejsza od Włochów bo mają Ronaldo. A to ,ze Włosi mają tytuł mistrza euro to jeszcze nic nie znaczy bo jedzie pół Europy 😉

O, pluskwa
O, pluskwa
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Problemem w Portugalii jest to, że trener już się wypalił i nie potrafi odpowiednio ustawić jedenastki. Ciągle coś nie ma. Ronaldo może pomóc, ale umówmy się, sam Włochów nie ogra.

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  O, pluskwa

A no trener sie wypalił szkoda ,ze u nas się zmieniał a u nich dopiero teraz sie wypalił

O, pluskwa
O, pluskwa
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Ale tak naprawdę to dużo bardziej cenię Messiego, niż tego ulizanego pedała.

zel
zel
1 miesiąc temu

Tylko jedno zdanie o Łotwa-Turcja, a to przecież Turcja była wtedy aktualnym brązowym medalistą MŚ. To była większa sensacja niż awans Szwecji kosztem Włoch.

juri
juri
1 miesiąc temu

Szkoci z Anglikami pierwszy mecz u siebie przegrali 0 x 2, rewanż na Wembley wygrali 1-0.

Jorge Burruchaga
Jorge Burruchaga
1 miesiąc temu
Reply to  juri

Skąd to dziecko co pisało ten artykuł może to wiedzieć

Weszło
26.01.2022

„Trener Szewczenko potrafi ewoluować w zależności od potrzeb”

Andrij Szewczenko jest obecnie głównym kandydatem na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. O tym jakim szkoleniowcem jest 45-latek porozmawialiśmy z Markiem Marciniakiem. Jest to polski trener, specjalizujący się w analizie gry. Pracował dla Arki Gdynia, Bałtyku Gdynia i Lecha Poznań. Jako analityk programu InStat współpracował też z reprezentacjami: Belgii, Brazylii, Szwecji oraz klubami: Realem Madryt czy […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Ściślak wypożyczony do Chojniczanki

Daniel Ściślak miał taki moment, kiedy zapowiadało się, że może okrzepnąć w lidze, a może dawać tutaj coś więcej. Prezentował się fajnie jak na młodzieżowca, może brakowało nieco stabilności formy. Niestety, ta kariera właśnie weszła w kolejny zakręt. Ściślak w sezonie 19/20 rozegrał 22 mecze, w sezonie 20/21 rozegrał 20 meczów i miał jednego gola. […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Bąk: – Dla mnie najlepszym kandydatem jest Nawałka

Jacek Bąk udzielił wywiadu portalowi TVP Sport, w którym wypowiedział się na temat tego, kto jego zdaniem powinien być nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Były kapitan kadry jest za rodzimą opcją. Jacek Bąk: – Dla mnie najlepszym wyborem jest Adam Nawałka. Słyszałem też o Janie Urbanie, polskie kandydatury są zdecydowanie lepsze, niż te obcokrajowców. Nawałka zna […]
26.01.2022
Inne sporty
26.01.2022

Maraton dla Igi! Polka awansowała do półfinału Australian Open

To drugi najlepszy wynik Polki w wielkoszlemowym turnieju! Iga Świątek jest już w czwórce najlepszych zawodniczek Australian Open, a drabinka wskazuje na jedno – to wcale nie musi być koniec jej pięknej przygody w Melbourne. Już mecz Polki w czwartej rundzie – z Soraną Cîrsteą – nie był dla osób o słabych nerwach. To, co […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Barcelona planuje letnie wzmocnienia

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, który jest blisko związany z Barceloną, klub planuje wzmocnić się dwoma nowymi nabytkami. Obu celom transferowym latem kończą się umowy i będą mogli zasilić zespół za darmo. Chodzi o Francka Kessiego i Cesara Azpilicuete.  Według informacji Camposa negocjacje z Kessim są już mocno zaawansowane i jest spora szansa, że Iworyjczyk zasili […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Anthony Martial wypożyczony do Sevilli

Dokonała się transakcja, o której spekulowano od kilku dni. Anthony Martial został wypożyczony do końca sezonu z Manchesteru United do Sevilli. Oficjalnie poinformowały o tym oba zainteresowane kluby.  Francuz od jakiegoś czasu oczekiwał przenosin z Old Trafford z uwagi na zbyt małą liczbę minut jakie mógł spędzać na boisku w barwach Czerwonych Diabłów. Manchester United […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Senegal i Maroko meldują się w 1/4

W dzisiejszych zmaganiach w Pucharze Narodów Afryki obyło się bez niespodzianek. Będący jednym z głównych faworytów turnieju Senegal pokonał Republikę Zielonego Przylądka, a Maroko wygrało z Malawi. Zwycięzcy meldują się tym samym w ćwierćfinale turnieju.  W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Senegalczycy mieli ułatwione zadanie ze względu na aż dwie czerwone kartki w szeregach rywali. Już w […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Christian Eriksen trenował z Ajaksem

Duński pomocnik pozostaje bez klubu, po tym jak rozwiązał kontrakt z Interem Mediolan, przez zakaz gry we Włoszech z wszczepionym defibrylatorem. Głośno mówi się o jego powrocie do Premier League, jednak najpierw Eriksen wrócił do treningów w Holandii. W ostatnich dniach zrobiło się głośno o powrocie Duńczyka do Premier League, po tym jak ofertę za […]
25.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Roy Hodgson menedżerem Watfordu

Dopiero wczoraj z klubem z Vicarage Road pożegnał się Claudio Ranieri, a już dzisiaj na jego miejscu został zaprezentowany Roy Hodgson. 74-latka czeka misja wydostania klubu ze strefy spadkowej i utrzymania go w Premier League.  Hodgson w ostatnich latach prowadził Crystal Palace, z którym rozstał się po zakończeniu poprzedniego sezonu. Wcześniej prowadził m.in. Liverpool, West […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Diego Costa wyląduje w Serie A?

Brazylijski napastnik na początku stycznia rozwiązał kontrakt z Atletico Mineiro i pozostaje bez klubu. Jego sytuacji bacznie przyglądają się europejskie kluby. 33-latek nie jest już tym samym napastnikiem co kilka lat temu, ale wciąż jest to zawodnik z ogromnym doświadczeniem.  Dzisiaj dziennikarze Il Mattino poinformowali, że były gwiazdor Chelsea i Atletico Madryt dogaduje się z […]
25.01.2022
Inne sporty
25.01.2022

Zrujnowana kariera, niekończąca się sława. Tonya Harding i pozostałości po największym skandalu w łyżwiarstwie

Tonya Harding miała potencjał, żeby być wybitną łyżwiarką. Ale nią nie została, albo przynajmniej nie osiągnęła tyle, ile mogła. Niewielu podziwia ją za same wyniki sportowe, niewielu też wierzy w jej moralność. Mimo tego Amerykanka, bohaterka skandalu z 1994 roku, poniekąd stała się ikoną i w oczach niektórych jest nią do dziś. Tonya była bohaterką […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Jastrzembski piłkarzem Śląska Wrocław

Dennis Jastrzembski został oficjalnie ogłoszony jako nowy zawodnik Śląska Wrocław. 21-latek przenosi się do Ekstraklasy z Herthy Berlin. Z wrocławskim klubu związał się umową do 2025 roku.  Jastrzembski swoje umiejętności od początku kariery rozwijał na niemieckich boiskach. W zespole z Berlina występował od 2015 roku, przechodząc przez kolejne szczeble poziomów juniorskich. Ma na swoim koncie […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Bayern i sztuka odpuszczania, gdy jest za drogo 

Podczas gdy PSG, Manchester City czy Chelsea są zasilane ogromnymi pieniędzmi krezusów i ich wydatki na rynku transferowym z ostatniej dekady idą w miliardy euro, Bayern opiera swój budżet na tym, co sobie wypracuje, a gdy Niklas Süle oczekuje zbyt dużej podwyżki, po prostu z niego rezygnuje. Rynek transferowy zamyka Bawarczyków w potrzasku. Z jednej […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

POLSKA NA EURO 2022 W PIŁCE RĘCZNEJ. HIT CZY KIT?

25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Ekstraklasa przygotowuje się na problemy covidowe

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl, Ekstraklasa przygotowuje się przed startem rundy wiosennej na ewentualne przeszkody wynikające z trwającej pandemii koronawirusa. Wszystko ma związek z chęcią przekładania spotkań przez kluby dotknięte chorobą. W najbliższych dniach mają zostać przyjęte zasady dotyczące radzenia sobie z sytuacją.  Z informacji wynika, że mecz będzie musiał się odbyć, jeżeli klub […]
25.01.2022