post

Opublikowane 21.11.2021 13:15 przez

Kamil Warzocha

Kiedy miał 14 lat, zaczął prowadzić dzienniki treningowe. Czerpał wiedzę od różnych fachowców w Anglii, aż w końcu w wieku 18 lat zaczął przygodę trenerską i wrócił do Polski. Czasami prowadził nawet 5-8 treningów dziennie i poznawał realia pracy z najmłodszymi dziećmi, juniorami, seniorami, a nawet kobietami. Dzisiaj, po 11 latach zdobywania wszechstronnej wiedzy, został dyrektorem akademii Jagiellonii Białystok. Rafał Matusiak obrał drogę, której brakuje mu wśród polskich szkoleniowców. Rozmawiamy o braku specjalistów na najniższych szczeblach, rozwoju akademii „Jagi”, jej specyficznym położeniu, deprecjonowaniu poziomu grassroots, usunięciu tabel przez PZPN, problemach szkolenia w Polsce, słowach Paulo Sousy i pomysłach na poprawę. Zapraszamy.

500 PLN ZWROTU BEZ OBROTU – ODBIERZ BONUS NA START W FUKSIARZ.PL!
Ciekawa jest twoja droga. Od trenera najmłodszych roczników do dyrektora akademii.

To może robić wrażenie, aczkolwiek podjęcie pracy z młodszymi rocznikami to była moja decyzja. Zdałem sobie sprawę na pewnym etapie życia, że chcę działać w piłce juniorskiej z myślą, że w odpowiednim czasie być może będę chciał zostać dyrektorem. Wiedziałem jednak, że aby pełnić taką funkcję, muszę zdobyć w sobie poczucie w stylu „okej, jestem specjalistą w każdej dziedzinie”. Mowa tu o wszystkich szczeblach: dziecięcym, młodzieżowym i seniorskim. W Jagiellonii chciałem zacząć od samego dołu, żeby uzupełnić swoje deficyty. Co prawda przed przyjściem do klubu miałem okazję poznać realia bycia pierwszym trenerem czy asystentem w piłce seniorskiej, ale większość swojego czasu poświęciłem na piłkę dziecięcą i młodzieżową. Sumując, zależało mi na zdobyciu jak największej wiedzy w każdym aspekcie.

Często słyszę, że na najniższych szczeblach szkolenia brakuje specjalistów. Trenerzy lgną do piłki seniorskiej, wolą omijać trenowanie dzieci.

Nie ma przypadku w tym, że trenerzy chcą jak najszybciej uciekać do piłki seniorskiej. Praca w piłce dziecięcej i młodzieżowej jest mało opłacalna. Taki trener zarabia 200, 300 czy 500 zł miesięcznie, a na poziomie seniorskim w 5. lidze mógłby liczyć na cztery razy większe zarobki. Aspekt finansowy tworzy zatem kuszącą różnicę. Druga rzecz to fakt, że każdemu marzy się praca przy pełnych stadionach w świetle jupiterów. Wielu trenerów myśli o tym w pierwszej kolejności, a uważam, że najpierw trzeba w tym świecie odnaleźć swoje miejsce. Sprawdzić, co robi się dobrze.

Nie ukrywam, że kiedyś również chciałem pracować z seniorami na wysokim szczeblu. Zacząłem jednak analizować samego siebie i zadałem sobie pytanie: kim jestem jako osoba? Doszedłem do wniosku, że najlepiej odnajduję się w budowaniu czegoś, co później rozrasta. W piłce seniorskiej nie zawsze miałbym na to czas. Dlatego obrałem taki kierunek i naprawdę zachęcam trenerów, żeby próbowali znaleźć swoją drogę. Żeby jednak móc stwierdzić, co chce się robić, trzeba złapać doświadczenie na różnych poziomach. Ja w roli trenera mam już 11 lat doświadczenia, a wciąż jestem młody. Dość szybko zdążyłem posmakować wszystkiego, dlatego podjęcie świadomego wyboru nie stanowiło dla mnie problemu.

Pazdan: Turcja? Jeśli płacą trzy razy więcej niż w Polsce, to można poczekać na kasę (WYWIAD)

Przejmujesz funkcję dyrektora po Sławomirze Kopczewskim. Domyślam się, że o ile pewne rzeczy w akademii pozostaną takie same, o tyle swoje piętno będziesz chciał odcisnąć.

Od pierwszego dnia współpracy z trenerem Kopczewskim zaczęliśmy budować dobre relacje. Podobało mi się, że z biegiem czasu daje mi coraz trudniejsze zadania do wykonania. Byłem trenerem, potem koordynatorem, a następnie dyrektorem ds. szkolenia. Dzisiaj dyrektorem akademii w dużej mierze dzięki temu, że byłem do tej roli odpowiednio przygotowywany. To nie było tak, że nagle dostałem coś za darmo.

Co do zmian – przy decyzjach w obrębie działania akademii, które były podejmowane w tym roku czy nawet wcześniej, miałem swój udział. Trener Kopczewski darzył mnie dużym zaufaniem i wiele rzeczy ze mną konsultował. Oczywiście nie ja miałem ostatnie słowo, ale zawsze mogłem się wypowiedzieć. Czułem, że to, co mówię, ma znaczenie. Nie ze wszystkim się zgadzaliśmy, choć taka różnica zdań pomagała w znalezieniu złotego środka. W końcu obaj tak samo myśleliśmy i nadal myślimy o dobru Jagiellonii.

Tak więc nie spodziewałbym się rewolucji a ewolucji. Podpisuję się pod ostatnimi zmianami w akademii, więc teraz nastąpi jedynie ich kontynuacja. Oprócz spraw sportowo-szkoleniowych będę miał teraz na głowie również sprawy organizacyjne, co mnie cieszy, bo jestem na to gotowy. W poprzednim roku zbudowaliśmy plan rozwoju akademii na najbliższe lata i tego będę się trzymał.

Jagiellonia szkoli na tyle dobrze, że gruntowane zmiany nie są potrzebne?

Nie mamy podejścia na zasadzie „Jagiellonia szkoli świetnie, nic więcej nie trzeba robić”. Rzeczywiście szkolimy dobrze, to mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, ale jeśli nie będziemy się rozwijać z każdym miesiącem, to za rok będziemy szkolić słabo. Piłka ciągle się zmienia, więc tak samo my musimy się zmieniać i przewidywać. Zresztą – szkolenie młodych ludzi to właśnie sztuka przewidywania. Pewne zmiany już zaszły i na pewno nie będzie tak, że wraz z moim przejęciem funkcji dyrektora ludzie wokół zobaczą odwracanie różnych aspektów do góry nogami.

Zadaliśmy sobie kilka trudnych pytań: w jakim miejscu jesteśmy, jak chcemy wyglądać, do czego dążymy. Szukamy innowacji, analizujemy różne rozwiązania, wprowadzamy większe lub mniejsze modyfikacje. W szkoleniu przede wszystkim trzeba wiedzieć, po co wprowadza się daną zmianę. Nie chodzi o to, żeby robić zmianę dla zmiany.

Chcecie powalczyć o miano najlepszej akademii w kraju? Wydaje się, że macie ku temu warunki.

Powiem nieskromnie, że już teraz jesteśmy jedną z najlepszych akademii w kraju. Widzę, jak bardzo się poświęcamy, że podwyższać swój sufit. Metodologia, kultura pracy w klubie, wiedza i ambicje – to wszystko stoi u nas na wysokim poziomie. Ale chcę zaznaczyć, że z nikim nie chcemy konkurować. Ścigamy się z samymi sobą. Mamy plan, który chcemy realizować. Mogę powiedzieć, że plan trzyletni, taki w krótszym wymiarze, który rozpisaliśmy rok temu, został zrealizowany w ciągu 12 miesięcy. To fenomenalne, że wyprzedziliśmy zaplanowany rozwój o dwa sezony.

Kolejny plan zamyka się w 2025 roku. Mam nadzieję, że tak samo uda się wprowadzić go w życie. Dla mnie ważny jest fakt, że wiemy, gdzie i kim jesteśmy. Oraz – co najważniejsze – kim chcemy być. Tak naprawdę projekt akademii nie będzie skończony nigdy. W pewnym momencie znów usiądziemy do stołu, żeby omówić wprowadzanie kolejnych elementów.

Masz w planach położenie nacisku na rozwój konkretnych elementów w szkoleniu piłkarzy?

Bardzo ważnym elementem będzie dla mnie umiejętność lepszego identyfikowania talentu. Uważam, że nie tylko jako Jagiellonia, ale też jako spora część piłkarskiego świata mamy z tym problem. Chcemy trochę inaczej „zaprogramować” głowy naszych trenerów, żeby lepiej potrafili określić prawdziwy talent. To bardzo istotne. Zalezy mi na zwiększeniu prawdopodobieństwa osiągania sukcesów przez chłopaków. Ale to też nie jest tak, że wszystko robię sam. Stworzyliśmy dział metodologii, w którym omawiamy kierunek rozwoju w wymiarze sportowym i organizacyjnym akademii.

Wiadomo – efekt nie przyjdzie z dnia na dzień. To długi proces. Najpierw pewne rzeczy muszą zafunkcjonować, a zanim staną się zauważalne i powtarzalne, musi minąć wiele czasu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, choć nie chcę, żeby te słowa brzmiały jak tania wymówka. Mówiąc to samo np. za trzy lata, chciałbym już pokazać powtarzalne efekty naszej pracy.

Quintana: Dani ma nadwagę, kontuzję, jest stary, nie da rady. Nie! Mogę pomóc Jagiellonii (WYWIAD)

Na pewno słyszałeś wypowiedzi Paulo Sousy i Roberta Lewandowskiego o szkoleniu w Polsce. Zapytam cię o tę kwestię z innej strony: twoim zdaniem PZPN może mieć realny wpływ na to, jak wygląda ten aspekt? Wiesz, Zbigniew Boniek zawsze dawał do zrozumienia, że w to, co źle funkcjonuje w klubach, nie może ingerować.

Poruszyłeś dobry temat, a fajnym przykładem w tej dyskusji jest przepis o młodzieżowcu. Uważam, że ten ruch PZPN-u był potrzebny piłkarskiej społeczności w Polsce, aby przekonać większą liczbę klubów, że warto stawiać na młodych zawodników. Udowodnić, że oni nie muszą obniżać jakości w zespole. Niestety, moim zdaniem, z biegiem czasu zaczęła dochodzić do głosu mroczna strona tego przepisu. To znaczy: gdy najlepszy młodzieżowiec występuje na boisku, kolejnych trzech-czterech dobrych siedzi na ławce rezerwowych, a ci przeciętni grają w zespole rezerw. To sprowokowało sytuację, w której rozwijamy jednego wybitnego młodzieżowca, podczas gdy dobrych tracimy, bo nie grają regularnie. Natomiast kolejnych kilku przeciętnych rozwijamy w rezerwach.

Dobrzy nie mają miejsca na granie i rozwój. Są na tyle dobrzy, żeby być w kadrze, ale nie na tyle, żeby grać w pierwszym składzie. Często występuje kolizja między meczami pierwszego zespołu i drużyny rezerw, więc ci, którzy są za słabi na pierwszy zespół i czasami nawet nie wyróżniają się w rezerwach, grają właśnie w rezerwach. Doprowadziliśmy do kuriozalnej sytuacji, dlatego też ten przepis zaczął mi trochę przeszkadzać. Uważam, że wielu fajnych chłopaków, którzy mogliby dostawać cenne minuty, najzwyczajniej w świecie się marnuje. Rozumiem, że w kadrze meczowej musi być przynajmniej kilku młodych piłkarzy, bo trener chce być przygotowany na ewentualną roszadę. Powoli jednak powinniśmy wychodzić z tego przepisu jako przymusu. Powinniśmy prędzej dążyć do punktowania, nie karania. Poszukać rozwiązania, które będzie gratyfikowało kluby za stawianie na młodzieżowców.

Co do słów Roberta Lewandowskiego i naszego selekcjonera – nie ma co się oszukiwać. Wiele mamy jeszcze do zrobienia, a szczególnie na poziomie grassroots. Bardzo często spotykam się z opiniami w mediach społecznościowych czy w trakcie rozmów z trenerami pracującymi w mniejszych ośrodkach, że mają miejsce patologiczne zachowania. Muszę przyznać, że gdy rozgrywam mecze z takimi klubami jak Zagłębie, Lech czy Legia, takich sytuacji nigdy nie widzę. Jest dobra kultura gra i fajna organizacja, pracę na tym szczeblu wykonuje się na najwyższym poziomie. Trzeba jednak pamiętać, że ci młodzi chłopcy skądś do nas przychodzą. Właśnie z poziomu grassroots.

Od czego bym zaczął? Od perfekcyjnego szkolenia trenerów, bo tylko najlepsi trenerzy w swoim fachu są w stanie wychowywać najlepszych zawodników. Chodzi tu regularny proces, a nie incydentalne, wybitne przypadki piłkarzy. To proste założenie. Topowy edukator szkoli topowego szkoleniowca, a topowy szkoleniowiec topowego zawodnika…

A co sądzisz o usunięciu tabel?

Uważam, że tabele nie są problemem dużych ośrodków. Tych mniejszych już tak i nie chodzi tutaj o liczbę dzieci, bo wynik im nie przeszkadza. Wynik stał się problemem, bo zaczął być źle interpretowany przez dorosłych. To oni przykładają do niego zbyt dużą wagę, na czym dzieci tracą. Dzieciak samoistnie będzie dążył do zwycięstwa. Oczywiście nie chodzi o to, żeby popadać ze skrajności w skrajność. Nie możemy powiedzieć dziecku, że wynik nie jest ważny. Ono musi wiedzieć, co trzeba zrobić, żeby wygrać, bo inaczej nie będzie się tak starało. My jako trenerzy musimy to zrozumieć. Fajnie, że wszedł taki przepis z tabelami. Konieczny jest jednak tutaj kolejny krok, czyli edukowanie trenerów, którzy nie mają zwracać uwagi na wyniki, ale mają sprawić, że zawodnik chce wygrywać.

Uważam, że PZPN największy wpływ ma właśnie na oddolny poziom szkolenia. Tam, na poziomie dziecięcym, można nakładać różne regulacje, które są w stanie wywindować szczebel grassroots w górę. Gdy to zostanie zrobione, dalsze etapy szkolenia w większych ośrodkach mogłyby być skuteczniejsze. Większe akademie miałyby lepszy materiał do obróbki. Trzeba zacząć od dołu piramidy.

Swego czasu rozmawiałem z trenerem Gęsiorem, który opowiadał o brakach wśród nastoletnich reprezentantów wchodzących do seniorskiej piłki. Obrońca nie potrafi grać dobrze głową, napastnik ma problem z uderzeniem piłki prostym podbiciem i tak dalej. Inni trenerzy z kolei mówili, że w juniorze młodszym czy starszym w klubach te braki trzeba nadrabiać, przez co jest mniej czasu na optymalne szkolenie zawodnika.

Przede wszystkim bardzo duży problem pojawia się przy wprowadzaniu młodego zawodnika do piłki seniorskiej. Chodzi o plan. Jak mam być szczery – niepokoi mnie, że kluby i akademie bardzo często nie mają nakreślonego planu na konkretnych młodych piłkarzy. Panuje chaos. Zazwyczaj ktoś taki dostaje szansę w pierwszym zespole z przymusu, w wyniku jakiegoś biegu zdarzeń. A przecież przepis o młodzieżowcu pokazał, że młodzież mamy naprawdę dobrą, wręcz wyróżniającą się na tle całej ligi. Dobrze by było, gdyby to wszystko było zaplanowane, a nie wynikało z przypadku.

Jeśli chodzi o braki, to dużo mówi o tym, jak pracuje się na poziomie grassroots. Gdy zawodnik ma zachwianą koordynację czy nie potrafi właściwie obliczyć toru lotu piłki, to wiadomo, że w dalszej przyszłości nie będzie pewnych rzeczy robił płynnie. Jeżeli 17-letni piłkarz nie ma opanowanego jakiegoś ważnego elementu gry na dobrym poziomie, to śmiem twierdzić, że problem nie pojawił się w wieku 15 lat, tylko już na etapie piłki dziecięcej. Dlatego właśnie musimy utrzymywać dobrych trenerów na tym poziomie, żeby tych podstawowych braków w późniejszym wieku było jak najmniej. Zapominamy, że ten etap szkolenia jest tak samo ważny jak każdy inny. Bzdurą jest deprecjonowanie najmłodszych kategorii wiekowych.

Grosicki w Jagiellonii, czyli spóźnione godziny wychowawcze (REPORTAŻ)

A co sądzisz o systemie, który kompletnie wyklucza szkolenie najmłodszych roczników? Mam na myśli kluby takie jak Bayern czy Real Sociedad, które po reformach szkolą dopiero od 13. roku życia. Założenia są takie, żeby dać dzieciom czas na bycie dziećmi, dać im swobodę, poczekać aż się rozwiną choćby w podwórkowym graniu.

Rozumiem tę ideę, to kwestia wielowymiarowa. Pozwolić dzieciom, żeby były dziećmi, to ważny aspekt. Sam pracując z nimi w tym rejonie Polski, widzę, jaka presja może na nich ciążyć ze strony rodziców czy rodzeństwa. To środowisko jest wymagające pod względem psychicznym, czego nie popieram, dlatego staram się robić wszystko, żeby treningi dzieci miały charakter podwórkowej gry. Dążymy do tego, żeby zaistniał chaos, ale chaos kontrolowany.

Kolejna sprawa w tym pomyśle to aspekt selekcyjny. Osobiście nie widzę najmniejszego sensu w selekcji zawodników przed okresem pokwitaniowym. Natomiast gdy chłopiec ma już 13 lat, widać u niego pewne predyspozycje do grania w piłkę. W młodszych kategoriach wiekowych to nie ma takiego odzwierciedlenia, trudno określić potencjał dziecka. Łatwo je skrzywdzić i skreślić w wieku 7-8 lat. Takie ruchy są zbędne, stąd nie dziwię się działaniom Bayernu czy Realu, które moim zdaniem są jak najbardziej słuszne. Gdy chłopiec osiąga 13 lat, takie kluby i tak mogą pozwolić sobie na ściągnięcie kilkunastu najlepszych z danego regionu do siebie. Talenty im nie uciekną. To jedno podejście, a drugim jest tworzenie kategorii wiekowych dla dzieci i wstrzymywanie się z selekcją. Podział np. na grupę złotą, srebrną i brązową, w których każde dziecko będzie mogło trenować. Dół piramidy w Polsce jest szeroki, więc możliwości są duże.

Niestety wiem, że w wielu miejscach nie można sobie pozwolić na wstrzymanie z selekcją dzieci. Infrastruktura jest ograniczeniem, kluby są do tego zmuszone. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy dziecko ewidentnie odstaje od reszty. My w Jagiellonii stworzyliśmy sieć mniejszych akademii partnerskich, do których przekierowujemy chłopców, którzy u nas nie mają szans na cieszenie się piłką i rozwój w sprzyjających warunkach. A gdzieś indziej mają okoliczności przystosowane do swoich aktualnych możliwości. W takim wariancie mamy nad nimi kontrolę i czekamy, aż ich pora nadejdzie. To może nigdy nie nastąpić, ale nigdy nie wiadomo.

Wolałbyś mieć w pobliżu jakąś konkurencję czy uważasz, że Białystok jako jedyny tak duży punkt w szkoleniu piłkarzy na Podlasiu to nic złego?

Uważam, że konkurencja jest potrzebna. Nie będę ukrywał, że musimy dostosowywać nasze działania do środowiska, w jakim żyjemy. Jeden system szkolenia stosowany przez nas, a jeden wykorzystywany przez akademię z drugiego końca kraju, może mieć zupełnie inne efekty. My, nie mając konkurencji na naszym rynku, jesteśmy zmuszeni choćby do stworzenia zespołu CLJ U-17 II, w którym grają chłopcy z młodszego rocznika. To zabieg, który ma pomóc w rywalizacji na odpowiednim poziomie. Mieszkam w Białymstoku od czterech lat i nauczyłem się specyfiki tutejszego regionu. Pomysły, które wdrażamy, są w dużej mierze opierane właśnie na lokalizacji. Gdybyśmy mówili o innym miejscu, potrzebne byłyby zmiany, ale na pewno udałoby się nam zaadaptować. Akademia musi adaptować się do konkretnych warunków tak jak piłkarz na boisku.

ROZMAWIAŁ KAMIL WARZOCHA

CZYTAJ TAKŻE:

Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

15 rzeczy, które trzeba wiedzieć po jesieni w I lidze

Jeśli swoją wiedzę na wypracowania czerpaliście ze streszczeń, to właśnie poczujecie się jak w czasach młodości. Chyba, że wciąż się uczycie – wtedy będzie to dla was dzień jak co dzień. Przygotowaliśmy dla was bowiem streszczenie tego, co działo się jesienią w I lidze. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to rozgrywki, które ciężko śledzić […]
06.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

15 rzeczy, które trzeba wiedzieć po jesieni w I lidze

Jeśli swoją wiedzę na wypracowania czerpaliście ze streszczeń, to właśnie poczujecie się jak w czasach młodości. Chyba, że wciąż się uczycie – wtedy będzie to dla was dzień jak co dzień. Przygotowaliśmy dla was bowiem streszczenie tego, co działo się jesienią w I lidze. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to rozgrywki, które ciężko śledzić […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Droga Wisło, czas oddalić się od strefy spadkowej

Strefa spadkowa i Wisła Kraków to nie są dwa różne byty, które mijają się na ulicy bez żadnej refleksji. Nie, to całkiem nieźli znajomi, którzy w ostatnich latach miewali bliższe spotkania. Co prawda do katastrofy w postaci pocałunku śmierci nie doszło, ale sam fakt obecności takiej relacji mógł kibiców „Białej Gwiazdy” martwić. Okej, przyzwyczaili się […]
06.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Lech z gładkim awansem. Garbarnia dostała lekcję futbolu

Drugi garnitur Lecha zrobił swoje. Każdy inny wynik niż zwycięstwo byłby dramatem, ale ani na chwilę nie mieliśmy wrażenia, że zespół trenera Skorży będzie miał problemy. Szybko zamknął mecz, rezerwowi dostali swoją szansę, zadanie zostało wykonane. Ciepłe słowa należą się również Garbarni Kraków, która mimo wyniku chciała grać wedle własnego pomysłu. Krótkie podania, rozgrywanie od […]
01.12.2021
Weszło
29.11.2021

Najlepszy piłkarz za żelazną kurtyną, który wygrał „Złotą Piłkę”

Ołeh Błochin to legenda radzieckiego futbolu oraz ikona Dynama Kijów. Ukraiński magik, który potrafił jednocześnie mijać swoich rywali jak tyczki, biegać z szybkością najlepszych sprinterów na świecie i strzelać masę goli przez wiele sezonów. Mógł zostać najdroższym piłkarzem na świecie, chciał go Real Madryt. Transfer zablokował ZSRR, a postawienie się rządowi zagrażało jego rodzinie. Franz […]
29.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Twierdza Płock wciąż niezdobyta. Ekipa Bartoszka wypunktowała Cracovię

Wiemy już, dlaczego twierdza Płock jest tak potężna. Jakość i trochę szczęścia w zapasie to jedno, ale w futbolu decydują przecież detale. Te, sumując, grają na korzyść „Nafciarzy”. Nagrzany kibic Wisły Płock na majku – ukryty bohater, który ma za zadanie rozpraszać uwagę przeciwnika. Do tego trener Bartoszek ze swoją aparycją jako gość budzący strach […]
28.11.2021
Liczba komentarzy: 21
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
owca w wilczej skórze
owca w wilczej skórze
15 dni temu

Nie mozesz być sędzią we własnej sprawie. Polskich trenerów powinien ocenić ktoś z zawnątrz. Widzimy jaką „technikę” mają młodzi piłkarze w Polsce – gdyby nie przymus młodzieżowca to pewnie w ogóle byśmy nie ujrzeli tych „talentów” spod waszej ręki.

mani mani
mani mani
15 dni temu

Lewandowski już na ten temat sie wypowiedział chwaląc się swoją fortuną https://youtu.be/OWP_UyxFPSc

geo
geo
15 dni temu

Biedne mlode dzieci, na ktorych poczatkujacy trener dopiero sie uczyl trenerki.

kaczkasmoleńska
kaczkasmoleńska
15 dni temu
Reply to  geo

to chyba oczywiste ze mial nadzor.
A jak cos nowego wchodzi to ktos musi byc krolikiem doswiadczalnym.

bennua
bennua
15 dni temu

Narodowy model przeszkadzania.

ssx
ssx
15 dni temu

Najwazniejsza kwestia w rozmowie o szkoleniu mlodych to to czy są punkty i tabela, nowy dyrektor wypowiada sie na temat szkolenia jak z kumplami przy piwku, zero zagłebienia się w temat zaprezentowania nowatorskich rozwiązań. Skupia się na lepszym scoutingu talentow niż na lepszej pracy z dzieciakami. zawsze mnie zastanawia dlaczego Polski pilkarz nie potrafi przyjmować kierunkowo ,grać pod presją i szybko podjemować właściwą decyzje. U nas dalej przekonanie, że chłopak co kiwa nie podając na pustaka do lepiej ustawionego kolegi to super sprawa bo gra 1 na 1.

Stach Levy
Stach Levy
15 dni temu
Reply to  Kamil Warzocha

Generalnie już taka gadka jest od kilku albo kilkunastu lat że poprawiamy itp. a gdzie są skrzydłowi którzy umieją dryblować, w ogóle jaki Polski piłkarz to umie? Niestety potem tak jest że podajemy do bramkarza, do tyłu itp bo nikt nie umie minąć jednego czy dwóch przeciwników. Technika użytkowa jest na poziome dramatyczntm. Francuski piłkarz jak widzi piłkę która do niego leci z 20 metrów myśli jak ją podać i co z nią zrobić jak przyjmie a nasz zawodnik zastanawia się 15 minut jak ją przyjąć i to jest prawdziwy problem. Trenerzy od małego powonni zachęcać do gry na tzw fantazji u nas niestety trenerzy to ograniczają do minimum i tyle.

Perun75
Perun75
15 dni temu
Reply to  Kamil Warzocha

Kamil … przecież oni w większości nawet nie czytają tych artykułów. A nawet jak „przelecą po łebkach” to kompromitują się później w komentarzach.

kaczkasmoleńska
kaczkasmoleńska
15 dni temu
Reply to  Perun75

Ale wiesz ze o akademiach i co tam sie ma zmienic jest temat walkowany od x lat i progresu zadnego nie ma ? No moze lech cos tam probuje. Ale to nic systemowego, bo to pzpn powinien wyjsc z tematem i zazadac konkretow.
A co robi taka akademia na pierwszym miejscu ? Chwali sie ile i z kim wygrala, albo ze zajela pierwsze miejsce. A kto zajmuje pierwsze miejsce ? ten kto ma najlepszych drwali.

pitu pitu
pitu pitu
9 dni temu
Reply to  ssx

A w jednym z poprzednich wywiadów czy też jakiejś rozmowie , pękanie z dumy że klub ma 5 drużyn w CLJ co jest ewenementem w skali kraju.Piękny sukces, 2 drużyny w U-15 , mija runda gdzie wyniki przecież nie są najważniejsze , zostają 4 druzyny. A trener tej która nie zagra na wiosnę w CLJ tylko już w trampkarzach w podsumowaniu rundy mówi : … jedna zdecydowana porażka z Legią zostawiła ślad psychiczny na tych młodych chłopcach. Przez kilka kolejnych spotkań nie byli w stanie złapać równowagi. … (wyrwane z kontekstu ale…) . Czyli co, poszli po naukę ( w podsumowaniu stoi że zrobili ogromny postęp) ? Czy może za pół roku jak bedzie trzeba iść do liceum , wyląduje desant z Polski i podziękujemy tym super wyszkolonym ? To jak to jest do U 14 poligon doswiadczalny z animatorami z pensją 300 zł a póżniej nie ma kim grac bo … ? A nie przepraszam sukcesy przyjdą za naście lat .

stefan
stefan
15 dni temu

piekny zarost

Marek
Marek
15 dni temu

Trenerze myśl,czyń i nie zważaj na frajerskie gadki.Masz wizję,podążasz w zgodzie z programem i tak rób.Jakiś tam wieczny kandydat do złotej piłki może pierdolić od rzeczy,za 10 lat się przekonamy jakim będzie trenerem czy prezesem klubu .Słowa nic nie kosztują ,lecz przecież nie w tym rzecz żeby na siłę koloryzować rzeczywistość.Za czasów Koseckiego,Kowalczyka ,Juskowiaka i wielu innych reprezentacja była w ciemnej dupie ,ale polskie drużyny klubowe grały co roku w pucharach i to oparte na polskich piłkarzach.Na zmrożonych klepiskach wykuwały się mniejsze lub większe gwiazdy ,nierzadko z nałogami od szlugów po narkotyki.Pomimo tego polskie kapele potrafiły ,sporadycznie jakiś kozak robił karierę na zachodzie.Dziś Lewus robi gigantyczną karierę ale to zaraz nie oznacza ,że za dekadę lub dwie będzie 5 lub 10 Lewandowskich.Takie marudzenie na temat szkolenia to żadna nowość,to jak pieprzenie że jesteśmy 100 lat za zachodem .Wiemy dlaczego tak się ich i nasza historia potoczyła i nie ma sensu do tego wracać.Natomiast Lewandowski jak i kilku innych artystów nigdy nie zaznają smaku goli w półfinałach europejskich pucharów ,czy zwyczajnie gry w Lidze Mistrzów w barwach polskiej drużyny .Więc zamknij dupę Lewusie bo ostatnio się przekonaliśmy w meczu z Węgrami jak ci zależy na polskiej piłce

kaczkasmoleńska
kaczkasmoleńska
15 dni temu
Reply to  Marek

ble ble ble
Ale wiesz ze od czasow tych juskowiakow to zachod poszedl do przodu a my byc moze krok czy dwa do tylu ? Ot cala tajemnica. A nie ze u nas kiedys bylo dobrze i cos zatracono. Bo pewnie te szlugi byly tez na zachodzie. A teraz to wyjatki. Nie przy tych kwotach transferowych i nie przy tej swioadomosci i zawodnikach sfokokusowanych na sukces.

Piotr
Piotr
14 dni temu

Nie ma żadnego kroku do tyłu. Oglądałem niedawno powtórkę meczu Legii z Goeteborgiem. Tam to były braki techniczne i granie bez taktyki. Piłka zrobiła ogromny postęp, fakt, że w Polsce mniejszy niż w bogatszych krajach, ale dramatu nie ma.

Gonzo
Gonzo
15 dni temu
Reply to  Marek

Nie no, przecież lata dziewięćdziesiąte w polskiej piłce to był dramat, nieporównywalnie gorzej niż teraz. Polskim klubom zdarzyło się zajść czasem trochę dalej tylko dlatego, że w europejskich klubach były limity obcokrajowców przez co musieli się opierać tylko na swoich piłkarzach i dużo mniej klubów z mocniejszych lig grało w pucharach (w LM tylko mistrzowie). Pół piłkarza z Polski nie zrobiło wtedy kariery na zachodzie – Kosecki, Kowalczyk i Juskowiak pograli tylko trochę w średniakach z najlepszych lig. Mroczne czasy, kto pamięta ten cieszy się nawet z tych baraży co mamy teraz

Elkorn
Elkorn
15 dni temu

Karalusa dawac.On przez dziesieciolecia produkowal talenty pilkarskie.

Jaca
Jaca
15 dni temu

Temat rozmowy jest delikatnie mówiąc bardzo wyświechtany, podsumowując: trenera(w tym przypadku akademię) ocenia się po wynikach a nie okrągłych słówkach. Odnośnie rozmowy nasuwają się mi pewne przemyślenia. Pierwsze to, że piłka dziecięca ma przynieść dziecku efekt ogólnorozwojowy – fizyczny i mentalny(szczególnie w najmłodszych grupach). Sport dla dziecka ma być alternatywą dla siedzenia przed komputerem, a dopiero w drugiej czy trzeciej kolejności sposobem na sukces w życiu. No i teraz pytanie czy trenerem w grupach dziecięcych nie powinienem być przede wszystkim instruktor wychowania fizycznego, który potrafi podnieść sprawność fizyczną i ewentualnie znaleźć talent niepiłkarski no i życzliwie go ukierunkować na inny sport? Jest rzeczą oczywistą, że akademie piłkarskie dysponują najliczniejszą grupę ćwiczących dzieci, a zafiksowanie trenerów jedynie na piłce jest błędem.
Zostając przy szkoleniu i selekcji nie ma słowa o mentalu. Do sportu trzeba mieć charakter to oczywistość, ale obserwując kariery polskich piłkarzy mam wrażenie, że ktoś o tej zmiennej często zapomina. Czy Robert Lewandowski byłby w tym miejscu gdyby oprócz talentu zabrakło cech wolicjonalnych?
No i na koniec co rzuca się coraz mocniej u absolwentów akademii piłkarskich to „przypiłowanie” parametrów motorycznych. Brakuje szybkościowców i wytrzymałych biegowo zawodników. Polska piłka otrzymuje produkt „uśredniony”, czy to wina systemu treningowego opartego na małej przestrzeniach a może pokłosie gry na „orlikach”?

Piotr
Piotr
14 dni temu
Reply to  Jaca

Zgadza się. Ocenimy jego pracę za 10-15 lat, jak pierwsze roczniki całkowicie wyszkolone w jego akademii wejdą w wiek seniora i będziemy mogli ocenić ilu i jak sobie radzi.

pitu pitu
pitu pitu
9 dni temu
Reply to  Piotr

Za 15 lat to chlopcy z rocznika 2009 który trenował Pan dyrektor bedą mieli po prawie 30 lat.

Acardo
Acardo
8 dni temu

Czyli : wciskamy mocniej na gaz … tylko, że auto cały czas jedzie na wstecznym.

Suche Info
06.12.2021

Trener Wisły Kraków: – Cieszy nas punkt

Marian Zimen, asystent Adriana Guli, który prowadził Wisłę Kraków w meczu z Wartą Poznań, stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że jeden zdobyty punkt powinien cieszyć Białą Gwiazdę. Zimen zastępował na ławce trenerskiej krakowskiego klubu Adriana Gulę, ponieważ tego Komisja Ligi zawiesiła na dwa spotkania po czerwonej kartce, którą Słowak zobaczył w meczu z Radomiakiem. – […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Szulczek: – Remis nie jest dramatem

Dawid Szulczek, trener Warty Poznań, na konferencję prasową po zremisowanym meczu z Wisłą Kraków przyszedł w koszulce „Wojtek, trzymaj się!” i nadrukowanym linkiem do zbiórki na rzecz walczącego z nowotworem Wojciecha Onsoroge. Mówił: – Pierwsze słowa, jakie usłyszałem po meczu brzmiały: „to jest dramat”. Myślę, że to nie jest dramat, dramatem są te rzeczy, które przeżywa […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Ibra: – Calhanoglu skorzystał na tragedii Eriksena

Zlatan Ibrahimović wydał nową książkę. „Adrenalina” wypełniona jest przemyśleniami Szweda na temat świata futbolu i swojej pozycji w piłkarskim środowisku. Co jasne – nie brakuje też w niej pikantnych, kontrowersyjnych kawałków i spostrzeżeń, które powoli przebijają się poza strony książki.  Co więc tym razem naopowiadał Ibra? Ano gwiazdor Milanu wziął na tapet postać Hakana Calhanoglu, […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Petrescu może zostać selekcjonerem Rumunii

Dan Petrescu dostał propozycję poprowadzenia reprezentacji Rumunii. W połowie listopada, po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata, z posadą selekcjonera kadry Rumunii pożegnał się Mirel Radoi. Propozycję pracy w rumuńskiej federacji otrzymali Gheorghe Hagi i Razvan Lucescu, ale ani jeden, ale drugi nie byli zainteresowani przyjęciem tej oferty. Teraz Rumunia zwróciła się w stronę Dana Petrescu, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

W Lechu wraca temat sprowadzenia Jimeneza?

Lech Poznań – według informacji Tomasza Włodarczyka – znów sonduje możliwość sprowadzenia Jesusa Jimeneza z Górnika Zabrze.  Kolejorz przymierzał się już do sprowadzenia hiszpańskiego lidera Górnika Zabrze w letnim okienku transferowym, ale wtedy na przeszkodzie stały wygórowane żądania finansowe ekipy z ulicy Roosevelta – jeden milion euro okazał się zaporowy dla Lecha, który wówczas miał […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Danch odchodzi z Arki

Pierwszoligowe kluby powoli zapadają w zimowy sen, coraz mniej dzieje się na boiskach, więc wrzeć zaczyna w gabinetach, gdzie już zaczynają się przemeblowania w zespołach przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Ot, przykładowo Arka Gdynia pożegnała się z Adamem Danchem.  Adam Danch był związany z Arką od 2017 roku. W jej barwach wystąpił w 110 meczach i zdobył pięć bramek. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Węgierski stoper dogadany z Chelsea?

Marco Rossi, selekcjoner reprezentacji Węgier, zdradził, że Attila Szalai najprawdopodobniej trafi do Chelsea.  Calciomercato poprosiło Marco Rossiego o wybranie reprezentanta Węgier, który poradziłby sobie w Serie A. Trener węgierskiej kadry wskazał Attilę Szalaia, ale zaraz dodał, że jego ewentualny transfer z Fenerbahce do Włoch jest aktualnie raczej niemożliwy. – Trudno wymienić tylko jednego zawodnika, ale […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Roger Schmidt odrzucił ofertę prowadzenia Lipska

RB Lipsk gorączkowo szuka następcy dla zwolnionego Jessego Marscha. Jak się jednak okazuje – znalezienie słusznego fachowca na objęcie trenerskiej władzy w klubie ze stajni Red Bulla wcale nie będzie takie proste.  Jednym z głównych kandydatów na zastąpienie Marscha był Roger Schmidt. 54-letni niemiecki szkoleniowiec bardzo dobrze radzi sobie w holenderskim PSV, gdzie osiąga średnią […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Słowik zostanie w J-League?

Jakub Słowik spadł z ligi japońskiej, reprezentując barwy Vegalty Sendaia, ale najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie J-League i będzie grał dla FC Tokyo.  Jakub Slowik to FC Tokyo. It has been confirmed that they have signed up. — Marco Molla (@MarcoMolla) December 6, 2021 FC Tokyo to dziewiąty zespół minionego sezonu J-League. W minionej kampanii […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Podolski: – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie

Lukas Podolski wrzucił piąty bieg i prowadzi Górnika Zabrze do kolejnych zwycięstw. Ostatnie trzy mecze ekipy Jana Urbana to trzy zwycięstwa i trzy gole Poldiego. Jak do tego wszystkie ustosunkowuje się sam mistrz świata z 2014 roku? – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie. Tak jest na całym świecie, niezależnie od klubu. Po wygranym meczu tydzień jest […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Tromsø IL uderza w Katar

Katarskie mistrzostwa świata budzą kontrowersje na całym świecie na wielu poziomach. Raz na jakiś czas ktoś w środowisku nawołuje do ich bojkotu. Powody? Przeróżne – sportswashing, dyktat pieniądza, nietolerancyjne prawo panujące w kraju, nieludzkie i niehumanitarne warunki pracy zwykłych robotników podczas pracy przy organizacji MŚ. Teraz w Katar uderza norweski klub, Tromsø IL.  Tromsø IL […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Media: Kontuzja Szymańskiego jednak nie tak groźna?

Zadrżały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy kąt skrzywienia nogi Sebastiana Szymańskiego po brutalnym faulu rywala w meczu ligi rosyjskiej z tego tygodnia. Początkowo istniała obawa, że Polaka będzie czekać dłuższa przerwa od gry. Nowe doniesienia medialne są jednak dużo bardziej optymistyczne.  Portal Championat.com, powołując się na źródło ze sztabu medycznego Dynama Moskwa, informuje, że po wnikliwych […]
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Stokowiec za Żurawia w Zagłębiu?

Zagłębie Lubin pogrążone jest w kryzysie. Od dwóch miesięcy punktuje najgorzej w lidze, odpadło z Pucharu Polski, piłkarze stoją w miejscu. Nic dziwnego, że pozycja Dariusza Żurawia wisi na włosku.  Sebastian Staszewski z Interii twierdzi, że władze Zagłębia Lubin coraz częściej i coraz poważniej myślą o zwolnieniu zawodzącego Żurawia i zmianie na ławce trenerskiej. Faworytem […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Korona przebudowuje kadrę

Korona Kielce szykuje się do zimowej przerwy i przemeblowuje kadrę.  Korona Kielce zdecydowała się na skrócenie dwóch wypożyczanych do klubu zawodników – Macieja Bortniczuka i Mateusza Lewandowskiego. Wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu otrzymali Marko Pervan, Przemysław Szarek i Remigiusz Szywacz. Korona Kielce planuje też wypożyczenie Jakuba Osobińskiego i Radosława Sewerysia. Korona Kielce zajmuje trzecie miejsce w tabeli I ligi z […]
06.12.2021