post

Opublikowane 18.11.2021 09:24 przez

Szymon Janczyk

Reprezentacja Serbii sprawiła jedną z większych niespodzianek w eliminacjach mistrzostw świata. Tak trzeba przecież nazwać wyprzedzenie na ostatniej prostej Portugalii, co było efektem nie tylko wygranej w kluczowym meczu, ale przede wszystkim bezbłędnych eliminacji. Serbowie, którzy od dawna uchodzą za ekipę, która nie potrafiła wykorzystać swojego potencjału, tym razem odpalili. Skąd ta zmiana? Jak gra rewelacja europejskich eliminacji? Na co ją stać? Szukamy odpowiedzi na te i inne pytania.

Osiem meczów i zero porażek. Tak udane eliminacje Serbowie zaliczyli dotąd tylko dwa razy — gdy razem z Czarnogórą walczyli o mundial w Niemczech i gdy jako Jugosławia próbowali dostać się na Mistrzostwa Świata 1990. Można więc śmiało stwierdzić, że Orlovi mają za sobą najlepsze eliminacje od kiedy stali się odrębnym państwem. Z jednej strony nie może to dziwić: Serbia to wybitnie mundialowa drużyna. Po rozpadzie Jugosławii już po raz czwarty wywalczyła awans na mistrzostwa świata. Nie udało jej się dostać tylko na turniej w 2014 roku (trzy punkty za barażami).

Z drugiej: to wciąż drużyna-symbol niespełnionych ambicji. Na trzech mundialach wygrała dwa mecze. Na EURO nie pojechała ani razu, bo przecież w 2000 roku w Belgii i Holandii grała jeszcze jako Jugosławia.

Lata kłótni i podziałów.

15 selekcjonerów w 18 lat.

Czy w końcu wychodzi słońce dla serbskiej piłki?

Dragan Stojković, ojciec sukcesu reprezentacji Serbii

Piksi. Kapitan reprezentacji Jugosławii i Crveny Zvezdy Belgrad. Członek Złotej Jedenastki mundialu 1990. Medalista Igrzysk Olimpijskich, dwukrotnie nominowany do XI roku FIFA. “Maradona z Bałkanów”. Dragan Stojković w Serbii jest otoczony kultem jednego z najlepszych piłkarzy w historii kraju. Wspominaliśmy o tym, że Serbia i Czarnogóra zaliczyły kapitalne eliminacje do mundialu w Niemczech? To Stojković stał wówczas za sterami serbskiej federacji, miał udział w tym sukcesie. Potem sprowadził zagranicznych inwestorów do Belgradu i odzyskał dla Zvezdy dublet. W Japonii (Nagoya Grampus Eight) zdobył trzy medale mistrzostw kraju, w tym złoty, i dotarł do finału Azjatyckiej Ligi Mistrzów. Jego kariera – piłkarza, działacza i trenera – to sukces za sukcesem. Kiedy ogłoszono, że Piksi zostanie selekcjonerem kadry narodowej, ciężko było o coś innego niż optymizm.

Przyszedł niepodważalny autorytet, osoba, której nic się w nic nie miesza. Przez większość jest uważany za najwybitniejszego piłkarza w historii Serbii. My tak na to nie patrzymy, bo nie grał w topowych klubach, ale Serbowie uważają, że jest lepszy od Nemanji Vidicia czy Dejana Stankovicia. To wynika przede wszystkim z uznania dla umiejętności technicznych, jakie posiadał. Lubią go nawet kibice Partizana, ma u nich szacunek, mimo że zawsze był związany z Crveną Zvezdą – mówi nam Przemek Siemieniako, serbista z „Piłkarskich Bałkanów”.

Reprezentacja Serbii przez lata cierpiała na typowo bałkańskie problemy. Chaos na górze, korupcyjne klimaty, szemrane interesy. To wszystko rozbijało kadrę, dlatego długo czekano na kogoś, kto utrzyma tę ferajnę w ryzach. Sporą nadzieją na to był swego czasu Sinisa Mihajlović, ale on okazał się dla zawodników zbyt ostry. Popadł w konflikty, sam wspominał, że gdy próbował liczyć do dziesięciu, żeby się uspokoić, ledwo docierał do siódemki. To wpływało na zespół.

Mihajloviciowi nie wyszło, bo był za ostry, miał za mało luzu. Za bardzo przejmował się pracą w kadrze, miał za bardzo wybuchowy charakter. Selekcjoner Stojković jest luźnym człowiekiem. Wiele lat pracował w Azji, łączy bałkańską mentalność i azjatycki spokój – dodaje nasz rozmówca.

Piksi to jest boss. Gdy na konferencji prasowej dziennikarz stwierdził, że Serbom może się udać awansować na mundial, trener go poprawił. Rzucił, że jego kadra musi wywalczyć awans. I tak też się stało. Rzecz jasna pozostaje na nim rysa, w postaci skandalu w pierwszym meczu z Portugalią i nieuznanej prawidłowej bramki Cristiano Ronaldo. Niemniej – awans jest.

SINISA MIHAJLOVIĆ, CZYLI DIABEŁ BAŁKAŃSKI

Milion euro nagrody? Serbowie oddali ją potrzebującym dzieciom

Ale nie chodzi tylko o podejście do zawodników. Do wydobycia pełnego potencjału Orlovich potrzeba było osoby, która stanie okoniem wobec systemu.

Typowo serbskim klimatem są menedżerowie, mafie menadżerskie. Poprzedni selekcjonerzy dawali sobie wchodzić na głowę, narzucano im powołania czy nawet skład. W 2018 roku selekcjoner Slavoljub Muslin awansował na mundial i został zwolniony. Prawdopodobnie dlatego, że nie chciał stawiać na piłkarzy, których podsyłali mu menedżerowie. Reprezentację poprowadził Mladen Krstajić, który się skompromitował na mundialu i po nim. Został wyrzucony po porażce 0:5 z Ukrainą. Podczas Mistrzostw Świata w Rosji niektórzy dziennikarze zarzucali selekcjonerowi, że niektórzy grali, bo taki był nakaz z góry. Później przyszedł Ljubisa Tumbaković, który od początku nie miał poparcia w narodzie. Była krytyka, negatywna atmosfera. Ta kadra potrzebowała trenera, którego nikt nie odważy się skrytykować. Obecny selekcjoner ma za duży autorytet, żeby ktoś się wtrącał czy mu doradzał – tłumaczy Siemieniako.

Reprezentacja Serbii świętuje bramkę dającą awans na mundial

Temat organizacji i specyfiki pracy w kadrze trzeba zamknąć spojrzeniem na serbską federację piłkarską. Nasz rozmówca mówi, jak dziś wygląda sterowanie tamtejszym związkiem.

W serbskiej piłce sytuacja jest taka, że nie rządzi nią prezes związku tylko prezydent kraju Aleksandar Vucić, który jest wielkim kibicem. To on o wszystkim decyduje, prezes sprawuje funkcję fasadową. Ale ta funkcja wiązała się z ogromnymi pieniędzmi, które w jakiś sposób do związku trafiały. Z poprzednim prezesem i tymi pieniędzmi wiąże się spora afera, ale to już temat na inną rozmowę. Teraz obowiązki prezesa pełni leciwy Nenad Bjeković, który musi pytać prezydenta o zgodę na wszystko. Przed wylotem do Lizbony Vucić był w samolocie z piłkarzami, życzył im powodzenia i poinformował, że jeśli wygrają, dostaną milion euro bonusu do podziału.

Wspomniany milion piłkarze, po tym, jak zostali przywitani przez orkiestrę na lotnisku i ochrzczeni bohaterami narodowymi, postanowili przekazać na cele charytatywne. I stali się jeszcze większymi ikonami.

SERBOWIE CHCĄ WYPŁYNĄĆ NA SZEROKIE WODY, ALE WĄTPIĄ W KAPITANA

Jak gra reprezentacja Serbii?

Oczywiście nie jest tak, że sukces serbskiej kadry sprowadza się do tego, że Dragan Stojković potrafi natchnąć piłkarzy i wie, co to skuteczna pompka w stylu „kiełbasy do góry”. Jeśli oglądaliście mecz reprezentacji Serbii z Portugalczykami, widzieliście, że to ekipa, która grała odważny, ofensywny futbol. Orlovi zagrali trochę tak, jak podczas EURO 2020 grały rewelacje turnieju: pressing, pomysł na rozegranie akcji ofensywnych, szybkie i składne ataki. Nowy selekcjoner wrócił do tego, co stosował Slavoljub Muslin, a od czego odbił Mladen Krstajić — chodzi o ustawienie z trójką defensorów z tyłu. Nie było to klasyczne 3-5-2, ale 3-4-1-2 lub 3-4-2-1, które pozwoliło wydobyć maksimum ofensywnego potencjału z zespołu. Z przodu Stojković mógł korzystać z duetu Aleksandar Mitrović – Dusan Vlahović, łącząc najlepszego snajpera w historii reprezentacji z jej największym talentem. Za nimi operował świetny Dusan Tadić, lider Ajaksu, a nieco głębiej wspierał ich mózg Lazio Rzym, Sergej Milinkovic-Savić. Do tego mocno ofensywne wahadła: Filip Kostić w poprzednim sezonie zanotował 17 asyst w Bundeslidze, Darko Lazović w Hellasie kręci się koło 9-10 wypracowanych bramek.

Od momentu, gdy przyszedł selekcjoner Stojković, jasne było, że to będzie ofensywne podejście do piłki. Grają ofensywnie, szybko, na jeden-dwa kontakty, popisują się technicznymi zagraniami. Takie ma podejście, mówi, że nie wyobraża sobie, żeby Serbia kiedykolwiek się broniła. Nieważne z kim grają, chcą prowadzić grę, nawet jeśli oznacza to odsłonienie się przed rywalem. Dopóki on jest selekcjonerem będą atakować, wychodzić wysoko pressingiem, grać odważnie. Dużo zależy też od tego, jak sami piłkarze podchodzą do meczów w kadrze. Belgrad to miasto klubów nocny, zabawy. Kiedyś na zgrupowaniach piłkarze nie słuchali się selekcjonerów, tylko szli w balet. Teraz trenerem jest ktoś, kto dla wielu piłkarzy był idolem, ma duży autorytet. Jest też elastyczny, lubi zaskoczyć, może sobie na to pozwalać. Może nie jest geniuszem taktycznym, ale ma siłę przekonywania, zawodnicy wierzą, że są w stanie zrobić wszystko. Jego przemowy są pełne spokoju i wiary, to było potrzebne serbskim piłkarzom. Poprzedni selekcjonerzy nie umieli zadbać o sferę mentalną – ocenia Siemieniako.

NA CO BYŁOBY STAĆ REPREZENTACJĘ ZJEDNOCZONEJ JUGOSŁAWII?

Serbowie nie mają za sobą tak udanych pod względem liczb eliminacji, jak choćby do bólu skuteczni Polacy. Ale też spójrzmy na tę grupę: Portugalia, Irlandia, Luksemburg, Azerbejdżan. Luksemburczycy zrobili postęp, to już nie ta półka co Andora czy San Marino. Azerbejdżan też, mimo słabych występów, stoi wyżej od takich ekip. Poza tym to, że ofensywy nie widać w liczbie strzelonych bramek, nie oznacza, że nie widać jej wcale. Wystarczy zerknąć na kilka szczegółowych statystyk. Średnie na mecz za eliminacje:

  • Strzały – 15,9 (12. miejsce w Europie), celne – 6,5 (8.)
  • Strzały z pola karnego – 10,1 (5.)
  • Kontrataki zakończone strzałem – 0,8 (1.)
  • Celne dośrodkowania – 7,5 (4.)
  • Celne długie piłki – 32,5 (5.)
  • Wygrane pojedynki w powietrzu – 20 (4.)
  • Kluczowe podania – 12,8 (8.)
  • Rywale łapani na spalonym – 3 (2.)

Pod wieloma względami reprezentacja Serbii zaliczała się do europejskiej czołówki. Widać, że Orlovi podeszli do tematu podobnie, jak Polacy, którzy za kadencji Paulo Sousy najczęściej zdobywają bramki właśnie po dośrodkowaniach. W porównaniu z biało-czerwonymi Serbowie posyłają jednak więcej celnych piłek w pole karne rywala. Sprawdzając inne statystyki zauważymy, że drużyna Stojkovicia woli kontratakować niż utrzymywać się przy piłce (w przeciwieństwie do Polaków). Polska oddaje mniej strzałów, jest mniej skuteczna w odbiorach czy przejęciach, rzadziej oddaje strzały z pola karnego (choć częściej z “six yard box”), zalicza także mniej kluczowych podań czy wygranych pojedynków w powietrzu. Jako że zarówno my, jak i Orlovi stosujemy podobne ustawienie i pomysły taktyczne obydwu selekcjonerów pokrywają się – przynajmniej częściowo – możemy nawet postawić tezę, że Serbowie to tacy trochę lepsi Polacy.

Oczywiście sukces nie oznacza, że obyło się bez problemów. Dragan Stojković do tej pory przegrał tylko jedno spotkanie: towarzyskie starcie z Japonią. Defensywa jest jednak kłopotem Serbów, którzy borykają się z tą samą sprawą, co Polacy. Strzela im praktycznie każdy, praktycznie, bo poza Katarem. Portugalia wsadziła im trzy sztuki, Irlandia także, Azerbejdżan dwie, Jamajka, Japonia i Luksemburg po jednej. Bramkarze reprezentacji Serbii są na dole rankingu skutecznych interwencji, nie wyciągnęli nawet połowy celnych strzałów. To element, który trzeba poprawić, jeśli ta kadra ma się pokusić o niespodziankę na mundialu.

Serbia – ekipa, którą stać na niespodziankę?

A Serbia o takiej niespodziance na pewno marzy. Patrzymy na te eliminacje, patrzymy na nazwiska w tej drużynie i już wiemy, że to murowany kandydat do obsadzania go w roli “czarnego konia” w przedmundialowych tekstach. Czy nas to dziwi? Niespecjalnie, to chyba lepsza ekipa od Turków, którzy pełnili tę rolę przed EURO 2020. Jest tam sporo solidnych, świetnych lub obiecujących zawodników z Serie A (Milenković, Terzić, Milinković-Savić, Lazović, Djuricić, Vlahović). Jest podobna grupa z Hiszpanii (Dmitrović, Maksimović, Racić, Jović). Są także liderzy w stylu Mitrovicia i Tadicia. No i oczywiście Filip Mladenović.

To jedna z najlepszych kadr w historii Serbii, ale nie wiem, czy najlepsza. Na początku XXI wieku była kadra ze Stankoviciem, Mihajloviciem, Milosevicem, Mijatoviciem, Kezmanem, Jugoviciem. To była chyba najlepsza kadra, jeśli chodzi o potencjał indywidualny, ale ta jest na pewno bliska takiego statusu – twierdzi Przemek Siemieniako.

Mówiliśmy: kapela. Dusan Tadić według WhoScored został eliminacyjnym królem asyst (niektórzy przypisują ten tytuł Leonowi Goretzce) z sześcioma ostatnimi podaniami na koncie. W lidze holenderskiej bawi się tak, że najgorszy indywidualny sezon w jego wykonaniu to łącznie 25 bramek i asyst. Do tego dorzucił 26 goli i asyst w pucharach w 36 występach. A przecież wspiera go czołowy asystent i rozgrywający Serie A, wspomniany już Sergej Milinković-Savić.

Aleksandar Mitrović to wicekról strzelców z ośmioma trafieniami. W Championship rozgrywa absolutnie kosmiczny sezon: wypracował 25 bramek (20 goli, pięć asyst) w 17 meczach. Nie jest to pierwszy taki wyskok, bo już dwa lata temu miał udział przy 28 trafieniach (26 goli, dwie asysty). W kadrze ma udział przy bramce co 110 minut, już w zakończonych w play-offach eliminacjach do EURO 2020 sieknął 10 sztuk i był w europejskiej czołówce. On także ma wsparcie z Włoch: za kadencji Piksiego drugim najskuteczniejszym piłkarzem jest Dusan Vlahović, czołowy napastnik młodego pokolenia na świecie.

Największym problemem Orlovich zdaje się być udźwignięcie presji. Argentyna, Australia, Brazylia, Ghana, Szwajcaria i Wybrzeże Kości Słoniowej. To lista ekip, które lały Serbów na ostatnich mundialach. Co prawda raz udało się ograć Niemców, ale poza tym jedynym zwycięstwem pozostaje to z Kostaryką (1:0). Takie rzeczy zawsze siedzą z tyłu głowy, więc pozostaje mieć nadzieję, że zadziała magia Stojkovicia.

NAPASTNIK MĘCZĄCY – DLACZEGO WARTO DOCENIĆ MITROVICIA?

W fazie ofensywnej Serbowie są tak dobrzy, że mogą walczyć o medal. Ale w defensywie mają tyle problemów, że mogliby nie wyjść z grupy. Łącząc to w całość, postawiłbym duże pieniądze na wyjście z grupy, to jest do zrobienia, niezależnie od rywali. Podczas świętowania awansu piłkarze śpiewali, że chcą zagrać z Brazylią, żeby bawić się piłką. Kadra Serbii na pewno będzie jedna z najbardziej atrakcyjnie grających drużyn na mundialu i wszyscy oglądający ten zespół będą mieć wielką przyjemność – kończy nasz ekspert od Serbii.

Trzymamy go za słowo, bo dobrej piłki nigdy za mało.

CZYTAJ TAKŻE:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Weszło
01.12.2021

Lech z gładkim awansem. Garbarnia dostała lekcję futbolu

Drugi garnitur Lecha zrobił swoje. Każdy inny wynik niż zwycięstwo byłby dramatem, ale ani na chwilę nie mieliśmy wrażenia, że zespół trenera Skorży będzie miał problemy. Szybko zamknął mecz, rezerwowi dostali swoją szansę, zadanie zostało wykonane. Ciepłe słowa należą się również Garbarni Kraków, która mimo wyniku chciała grać wedle własnego pomysłu. Krótkie podania, rozgrywanie od […]
01.12.2021
Felietony i blogi
01.12.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Też jestem oburzony wynikami głosowania w plebiscycie France Football. Wydaje mi się, że oburzenie wynikami głosowania w plebiscycie France Football powinniśmy zresztą umieścić w naszym podręczniku polskości tuż po rozdziałach poświęconych propozycjom „nie zdejmujcie butów, i tak tu brudno” oraz „co będziecie jechać, u nas na tapczanie wyśpita się jak króle” (copyright: Leszek Milewski). Natomiast […]
01.12.2021
Pekin 2022
01.12.2021

Szczęśliwa siódemka, czyli jakie nowe konkurencje zobaczymy w Pekinie?

Siedem – o tyle nowych konkurencji zwiększy się program zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, w porównaniu do poprzedniej edycji tej imprezy. W kwestii innowacji MKOL położył spory nacisk na konkurencje mieszane. Jaki jest powód akurat takiego kierunku rozszerzenia programu olimpijskiego? Czy w ten sposób komitet chce pomóc gospodarzom w osiągnięciu sukcesu? Wreszcie, jakie szanse w […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Weryfikujemy rezultat meczu Piast – Termalica. A co z golem Legii?

Weź tu bądź mądry przy tych spalonych. Naprawdę trudno nam zrozumieć to, dlaczego w 2021 roku, gdy na stadionie jest pierdyliard kamer, tak trudno jest ustawić jeszcze jedną kamerę sprawdzającą sytuację tego typu. Kwestia spalonego w meczu Legii z Jagiellonią jest bowiem niemal niemożliwa do rozstrzygnięcia. SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA EKSTRAKLASĘ! Bez linii wyrysowanych przez […]
01.12.2021
Ekstraklasa
01.12.2021

Niewulis: – Nie jestem zaskoczony, że Legia mocno walczy o Papszuna

– Nie jestem zaskoczony, że Legia aż tak mocno walczy o naszego trenera. Spodziewałem się nawet, że takie naciski pojawią się dużo szybciej. Pewnie jakieś były, ale nie aż takie, jak teraz. Cóż, jak do tego podchodzimy? Spokojnie, skupiamy się na meczach. Wiemy, że do końca rundy nic się nie wydarzy. Mamy nadzieję, że do […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Weszło
01.12.2021

Lech z gładkim awansem. Garbarnia dostała lekcję futbolu

Drugi garnitur Lecha zrobił swoje. Każdy inny wynik niż zwycięstwo byłby dramatem, ale ani na chwilę nie mieliśmy wrażenia, że zespół trenera Skorży będzie miał problemy. Szybko zamknął mecz, rezerwowi dostali swoją szansę, zadanie zostało wykonane. Ciepłe słowa należą się również Garbarni Kraków, która mimo wyniku chciała grać wedle własnego pomysłu. Krótkie podania, rozgrywanie od […]
01.12.2021
Felietony i blogi
01.12.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Też jestem oburzony wynikami głosowania w plebiscycie France Football. Wydaje mi się, że oburzenie wynikami głosowania w plebiscycie France Football powinniśmy zresztą umieścić w naszym podręczniku polskości tuż po rozdziałach poświęconych propozycjom „nie zdejmujcie butów, i tak tu brudno” oraz „co będziecie jechać, u nas na tapczanie wyśpita się jak króle” (copyright: Leszek Milewski). Natomiast […]
01.12.2021
Pekin 2022
01.12.2021

Szczęśliwa siódemka, czyli jakie nowe konkurencje zobaczymy w Pekinie?

Siedem – o tyle nowych konkurencji zwiększy się program zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, w porównaniu do poprzedniej edycji tej imprezy. W kwestii innowacji MKOL położył spory nacisk na konkurencje mieszane. Jaki jest powód akurat takiego kierunku rozszerzenia programu olimpijskiego? Czy w ten sposób komitet chce pomóc gospodarzom w osiągnięciu sukcesu? Wreszcie, jakie szanse w […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Weryfikujemy rezultat meczu Piast – Termalica. A co z golem Legii?

Weź tu bądź mądry przy tych spalonych. Naprawdę trudno nam zrozumieć to, dlaczego w 2021 roku, gdy na stadionie jest pierdyliard kamer, tak trudno jest ustawić jeszcze jedną kamerę sprawdzającą sytuację tego typu. Kwestia spalonego w meczu Legii z Jagiellonią jest bowiem niemal niemożliwa do rozstrzygnięcia. SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA EKSTRAKLASĘ! Bez linii wyrysowanych przez […]
01.12.2021
Ekstraklasa
01.12.2021

Niewulis: – Nie jestem zaskoczony, że Legia mocno walczy o Papszuna

– Nie jestem zaskoczony, że Legia aż tak mocno walczy o naszego trenera. Spodziewałem się nawet, że takie naciski pojawią się dużo szybciej. Pewnie jakieś były, ale nie aż takie, jak teraz. Cóż, jak do tego podchodzimy? Spokojnie, skupiamy się na meczach. Wiemy, że do końca rundy nic się nie wydarzy. Mamy nadzieję, że do […]
01.12.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Asysta Frankowskiego, Szymański MVP w Rosji | STRANIERI

Rosja. Ten kraj, tamtejsza liga to miejsce, w którym polskim piłkarzom ewidentnie idzie najlepiej. W miniony weekend udowodnili to Sebastian Szymański i Rafał Augustyn. Jak szło biało-czerwonym w ligach zagranicznych? Mamy kilka bramek, trafiły się też asysty, ale niestety także sporo błędów. Jest jeden lider ostatnich tygodni, jeśli chodzi o Polaków w ligach zagranicznych. Sebastian Szymański jest […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Bułgaria, Czechy, Dania, Ukraina. Nieoczywiste kraje, które doczekały się Złotej Piłki

Jacy zawodnicy z miejsca kojarzą nam się z hasłem „Złota Piłka”? Leo Messi, Cristiano Ronaldo – wiadomo. Brazylijski Ronaldo, Zinedine Zidane czy Roberto Baggio pewnie też. Ale ten plebiscyt to nie tylko zwycięstwa gości, którzy reprezentują typowo piłkarskie nacje. Nacje, które zawsze były i są w światowej czołówce, które sięgały po mistrzostwo świata. Jeśli Robert […]
28.11.2021
Piłka nożna
27.11.2021

Mundial bez mistrzów Europy czy Ronaldo? O potknięciu Włochów i Portugalczyków

– Pojedziemy do Kataru – zapewniał Fernando Santos po wpadce z Serbią, która oznaczała, że reprezentacja Portugalii wylądowała w barażach. – Wygramy baraże i pojedziemy do Kataru po złoty medal – mówił Roberto Mancini, gdy Włosi zremisowali z Irlandią Północną i pewne było, że to Szwajcarzy awansowali na mundial. Losowanie baraży mistrzostw świata sprawiło, że już teraz wiemy, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Raków Papszuna jeszcze nigdy nie czekał tak długo na gola. Zagłębie pomoże?

Trzy mecze bez strzelonej bramki. Dwa punkty stracone z nieprzekonującym w tym sezonie beniaminkiem z Łęcznej. Trzy „oczka” w plecy po wyjeździe do notującej serię nieudanych spotkań Cracovii. Raków Częstochowa nie jest w najlepszym dla siebie momencie, ale szum, jaki powstał wokół trenera Marka Papszuna, pozwolił to trochę wyciszyć. Nie można jednak przemilczeć tego, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Leandro czy Yeboah – kto jest najlepszym dryblerem ligi?

Niemal całą rundę jesienną czarowali swoimi bramkami, kiwkami i rajdami. Niemal całą rundę jesienną czekaliśmy także na to, żeby spotkali się ze sobą na boisku. Leandro Rossi z Radomiaka i Yaw Yeboah z Wisły Kraków to według oficjalnych statystyk dwaj najlepsi dryblerzy w Ekstraklasie. Jak sobie radzą? Ile dają swoim zespołom? Sprawdziliśmy. Siedem — tyle […]
26.11.2021
Liczba komentarzy: 19
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fidel
Fidel
13 dni temu

Nie wiem.

Lara Stars
Lara Stars
12 dni temu
Reply to  Fidel

** Chcesz znaleźć kobietę na jedną noc? Wejdź na — https://mysp.ac/50fjz

El Presidente
El Presidente (@el-presidente)
12 dni temu
Reply to  Lara Stars

Wypierdalaj

Adam
Adam
13 dni temu

A my w ciąż czekamy aż odpali Piotr Zieliński 😀 .Może też będzie grała tak jak Serbia.

Adam
Adam
13 dni temu
Reply to  Adam

Mały kraj jak Serbia i prosze umieją grać.

kol. Zenon
kol. Zenon
13 dni temu
Reply to  Adam

a u nas na WF-ach albo zwolniony, albo nie mam stroju albo jak juz jest sport to zawody kto wyżej podrzuci telefon

Piotr
Piotr
13 dni temu
Reply to  Adam

Tak to juz bedzie gdzies jakies 5 lat od Euro 2016

iti_fon_hom
iti_fon_hom
13 dni temu
Reply to  Adam

Co to znaczy „w ciąż” bo nie wiem? Czy to że jest ktoś „w ciąży” czy że ciągle na coś czekamy „wciąż”….
Kurwa ludzie piszcie po polsku bo to jest dramat…

Adam
Adam
13 dni temu
Reply to  iti_fon_hom

literówka. Ojej jeden bład juz nie po polsku. Sory.

Adam
Adam
13 dni temu
Reply to  Adam

jakby by była edycja komenterza to bym poprawił hi hi

Dżeko
Dżeko
13 dni temu

Dobrej piłki nigdy za mało? To chyba o naszej kadrze…

GY77
GY77
13 dni temu

Dobrej piłki nigdy za mało?

AjdeAjde
AjdeAjde
12 dni temu

Crvena zvezda odmienia się raczej inaczej:
Crvena zvezda,
Crvnej zvezdzie
Crvenoj zvezdzie
Crveną zvezdę
Crveną zvezdą
Crevnoj zvezdzie
Crvena zvezda!

piniu
piniu
12 dni temu
Reply to  AjdeAjde

skad redahtor ma to wiedziec:)

floro flores
floro flores (@floro-flores)
12 dni temu
Reply to  piniu

z meczyków

Piotr
Piotr
12 dni temu

Serbia na MŚ była w 1998, 2006, 2010, 2018 i teraz 2022. My w tym czasie byliśmy na 3 mundialach (z ewentualną szansą na czwarty). Serbia ma natomiast problem z Mistrzostwami Europy, bo była tylko raz w 2000, nie potrafiła się dostać nawet na dwa ostatnie, kiedy kwalifikuje się pół Europy. Wniosek: są tak samo przeciętni jak my.

Tadeusz Turkawka
Tadeusz Turkawka
12 dni temu
Reply to  Piotr

Ale moim zdaniem lepiej częściej jeździć na Mundial niż na Euro. Ciekawsze turnieje, a co za tym idzie wspomnienia.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
11 dni temu

Hm, moje wspomnienia z mundiali Polaków:
Korea – sromotny wpierdol
Rosja – jeszcze gorzej
Jesli o Polske chodzi to wolę Euro

metyl
metyl
10 dni temu

Oczywiście błąd mundialowy. Po rozpadzie Jugosławii,na mundialu nie zagrali DWA razy, poza Brazylią 2014, nie było ich w Korei i Japonii 2002

Weszło
01.12.2021

Lech z gładkim awansem. Garbarnia dostała lekcję futbolu

Drugi garnitur Lecha zrobił swoje. Każdy inny wynik niż zwycięstwo byłby dramatem, ale ani na chwilę nie mieliśmy wrażenia, że zespół trenera Skorży będzie miał problemy. Szybko zamknął mecz, rezerwowi dostali swoją szansę, zadanie zostało wykonane. Ciepłe słowa należą się również Garbarni Kraków, która mimo wyniku chciała grać wedle własnego pomysłu. Krótkie podania, rozgrywanie od […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Szef Białoruskiego Związku Piłki Nożnej deportowany z powodu koronawirusa

Niecodzienna sytuacja miała miejsce w Czechach. Szef Białoruskiego Związku Piłki Nożnej, Uładimir Bazanau, dostał nakaz deportacji wraz z żoną z tego kraju. Powód? Oficjalnie koronawirus, a raczej złamanie przepisów sanitarnych. Za kulisami – to Bazanau to zaufany człowiek Łukaszenki. Tak poinformowały czeskie media. Pavla Urouskova, rzeczniczka prasowa policji województwa morawsko-śląskiego, oświadczyła dla Urdupoint (za WP.pl): […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Janusz Niedźwiedź: – Wiemy jaka jest nasza wartość. Chcemy awansować

Jutrzejszy mecz Widzewa z Wisłą Kraków zapowiada się jako szlagier Pucharu Polski. Oczywiście, to zderzenie pierwszoligowca z ekstraklasowiczem, ale wiadomo, że Widzew ma potężny potencjał kibicowski, a i piłkarsko ostatnio radzi sobie lepiej. Co przed tym meczem powiedział trener widzewiaków, Janusz Niedźwiedź? Niektórzy mogliby sądzić, że Widzewowi zależy przede wszystkim na lidze, gdzie walczy o […]
01.12.2021
Felietony i blogi
01.12.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Też jestem oburzony wynikami głosowania w plebiscycie France Football. Wydaje mi się, że oburzenie wynikami głosowania w plebiscycie France Football powinniśmy zresztą umieścić w naszym podręczniku polskości tuż po rozdziałach poświęconych propozycjom „nie zdejmujcie butów, i tak tu brudno” oraz „co będziecie jechać, u nas na tapczanie wyśpita się jak króle” (copyright: Leszek Milewski). Natomiast […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Borussia – Bayern bez kibiców? BVB anuluje bilety

Koronawirus powoli zaczyna być coraz bardziej odczuwalny również w piłkarskich realiach. Daleko obecnej sytuacji do tego, co działo się wiosną zeszłego roku, ale swoje piętno odciska. W jaki sposób? Choćby na najbliższym hicie Bundesligi. Borussia Dortmund w sobotę podejmuje Bayern Monachium w niemieckim klasyku. Bilety, oczywiście, zostały dawno temu wyprzedane. Ale w związku z sytuacją […]
01.12.2021
Pekin 2022
01.12.2021

Szczęśliwa siódemka, czyli jakie nowe konkurencje zobaczymy w Pekinie?

Siedem – o tyle nowych konkurencji zwiększy się program zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, w porównaniu do poprzedniej edycji tej imprezy. W kwestii innowacji MKOL położył spory nacisk na konkurencje mieszane. Jaki jest powód akurat takiego kierunku rozszerzenia programu olimpijskiego? Czy w ten sposób komitet chce pomóc gospodarzom w osiągnięciu sukcesu? Wreszcie, jakie szanse w […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Saganowski: – Ciśnienie w Legii jest ogromne

Legia Warszawa, delikatnie mówiąc, może mieć problemy, by wywalczyć sobie europejskie puchary poprzez ligę. Tym większe znaczenie ma ścieżka Pucharu Polski, w której dziś spotykają się z Motorem Lublin. Trenerem Motoru jest Marek Saganowski, piłkarz, który w Legii zapisał piękną kartę. Saganowski, oprócz standardowego „sentymenty są, ale gdy rozpocznie się mecz, trzeba odłożyć je na […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Weryfikujemy rezultat meczu Piast – Termalica. A co z golem Legii?

Weź tu bądź mądry przy tych spalonych. Naprawdę trudno nam zrozumieć to, dlaczego w 2021 roku, gdy na stadionie jest pierdyliard kamer, tak trudno jest ustawić jeszcze jedną kamerę sprawdzającą sytuację tego typu. Kwestia spalonego w meczu Legii z Jagiellonią jest bowiem niemal niemożliwa do rozstrzygnięcia. SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA EKSTRAKLASĘ! Bez linii wyrysowanych przez […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Tarasiewicz: – Nie będę ukrywał. Priorytetem jest liga

Dzisiejszy mecz Arki z Zagłębiem zapowiada się na całkiem wyrównany. Arce nie idzie w pierwszej lidze, Zagłębiu w Ekstraklasie. Mecz jednak w Gdyni, więc powiedzmy, że akcenty się rozkładają. A przynajmniej rozkładałyby się, gdyby nie zapowiadany rezerwowy skład Arki. Ryszard Tarasiewicz na konferencji przedmeczowej powiedział: – Nie będę ukrywał, że priorytetem jest dla nas liga, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Pique: – Piłka nożna może zaliczyć tendencję spadkową

Wywiady – podkreślamy: wywiady, nie rozmówki – z Pique zawsze są interesujące. I tym razem się o tym przekonaliśmy dzięki udziałowi Pique w programie „El Hormiguero”. Pique poruszył szereg tematów, od współpracy z Xavim, przez odejście Messiego, po swoje plany. Nas najbardziej zaciekawiła jego diagnoza dotycząca piłki nożnej jako takiej (transkrypcja za FCBarca.com): – To […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Kroos dałby Złotą Piłkę Benzemie

Opinie na temat Złotej Piłki koncentrują się przede wszystkim wokół tego, czy powinien wygrać Messi, czy Lewandowski. Toni Kroos sugeruje jeszcze inne rozwiązanie – dałby Złotą Piłkę Karimowi Benzemie. Benzema zajął 4. miejsce w głosowaniu Ballon d’Or, poza Lewandowskim i Messim tę dwójkę wyprzedził jeszcze Jorginho. Kroos powiedział: – Gram z nim i widzę, jak […]
01.12.2021
Ekstraklasa
01.12.2021

Niewulis: – Nie jestem zaskoczony, że Legia mocno walczy o Papszuna

– Nie jestem zaskoczony, że Legia aż tak mocno walczy o naszego trenera. Spodziewałem się nawet, że takie naciski pojawią się dużo szybciej. Pewnie jakieś były, ale nie aż takie, jak teraz. Cóż, jak do tego podchodzimy? Spokojnie, skupiamy się na meczach. Wiemy, że do końca rundy nic się nie wydarzy. Mamy nadzieję, że do […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Lewandowski wygrał ranking ESPN

Robert Lewandowski nie postawi Złotej Piłki za 2021 rok na kominku. Został natomiast doceniony przez ESPN. Nie ta sama ranga nagrody, chociaż, w zasadzie, ESPN zasięgi ma znacznie większe niż obecnie France Football. „ESPN 100” to ranking, który wyróżnia zawodników na każdej z pozycji. ESPN wybrało bramkarzem roku Jana Oblaka, prawym obrońcą roku Achrafa Hakimiego, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Evra: – Robert, zostałeś okradziony

Nie milkną echa gali Złotej Piłki, na której Robert Lewandowski zajął drugie miejsce, a Ballon d’Or przypadła Messiemu. Nie brak też opinii bardzo zdecydowanych, czemu wyraz dał choćby Patrice Evra. Były reprezentant Francji nie przebiera w słowach: – Robert Lewandowski dostał nagrodę, którą stworzyli specjalnie dla niego. Dlaczego? Bo oni czuli się winni. Tam jest […]
01.12.2021
Piłka nożna
01.12.2021

Błyszczy w Dynamie, nie istnieje w kadrze. Przypadek Sebastiana Szymańskiego

Bramki, w tym te kluczowe, zdobywane w końcówkach spotkań. Ładne asysty, nie tylko ze stałych fragmentów gry. Świetne wskaźniki, jeżeli chodzi o pracę w defensywie. Sebastian Szymański w sezonie 2021/22 wyrósł na znaczącą postać Dynama Moskwa, a nawet na wyróżniającego się zawodnika całej rosyjskiej ekstraklasy. Już wcześniej zbierał sporo pochwał za swoją postawę, ale teraz […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Mecz Radomiak – Piast jeszcze w tym roku

Na początku tygodnia koronawirus zdziesiątkował Piasta Gliwice. Zespół Waldemara Fornalika był zmuszony przełożyć mecz Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze oraz ligowe spotkanie z Radomiakiem Radom. Z tego co słyszymy, zaległości w Ekstraklasie zostaną odrobione jeszcze w tym roku. Radomianie i gliwiczanie zaliczą solidny, świąteczny maraton. W teorii jesienią mecze najwyższej ligi w Polsce nie miały […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Ivi Lopez najlepszym ekstraklasowym strzelcem w historii Rakowa

Ivi Lopez miał trudne wejście do ligi, ale w Rakowie bardzo w niego wierzono. Szybko zaczął potwierdzać swoją klasę i spłacać zaufanie, jakim obdarzył go Michał Świerczewski. Dziś Hiszpan to nie tylko lider zespołu, ale także zawodnik, który już zapisał się na kartach  historii Rakowa. Ivi Lopez w bieżącym sezonie w rozgrywkach ligowych strzelił już […]
01.12.2021