Popłynął z Wartą. Jak rozpatrywać zwolnienie Piotra Tworka?

Opublikowane 02.11.2021 16:37 przez

Jan Mazurek

Przedostatnie miejsce w tabeli Ekstraklasy. Kompromitujące odpadnięcie z Pucharu Polski z trzecioligową Olimpią Grudziądz. Jedenaście niewygranych meczów z rzędu. 762 minuty bez strzelenia gola. Najmniej zdobytych bramek i najniższy wskaźnik expected goals w lidze. Warty Poznań z ostatnich miesięcy nie da się oglądać, nie da się bronić, nie da się tłumaczyć. To beznadziejny zespół. Czy jednak to wszystko wystarcza, żeby zrozumieć decyzję o zwolnieniu Piotra Tworka? Czy 46-letni trener nie został przypadkiem ofiarą własnego sukcesu? Jak wielkopolski klub argumentuje przetasowania na ławce trenerskiej? W którym kierunku płynie Warta? Szukamy odpowiedzi. 

Dlaczego Piotr Tworek został zwolniony z Warty Poznań?

„Przemyślana decyzja”

Dzwonimy do dyrektora sportowego Warty Poznań, Radosława Mozyrko, który zaznacza, że nie ma w zwyczaju rozmawiać o konkretnych przyczynach zwolnień pracowników w zarządzanych przez siebie organizacjach.

To przemyślana decyzja. To nie jest miejsce i czas na wielkie tłumaczenia. Z szacunku dla trenera, dla klubu, dla własnych zasad. Rozstanie odbyło się w dobrej atmosferze. Jesteśmy w trakcie rekrutacji. Nie planowałem zmiany szkoleniowca. Liczyłem, że wspólnie wyjdziemy z tego kryzysu, ale doszliśmy do wniosku, że pewne rzeczy wymagają zmian.

Skoro nie planował pan zmiany trenera, to Piotr Tworek sam chciał odejść? 

Nie, doszliśmy do takiego wniosku wspólnie z prezesem i z radą nadzorczą.

Nie był pan przygotowany na taką zmianę?

Byłem, ale nie było też tak, że 1 sierpnia, kiedy przychodziłem do Warty, moim zadaniem było szukanie nowego trenera.

Ile trwał proces decyzyjny w tej sprawie?

Nie była to decyzja na gorąco, podjęta na podstawie jakiegoś pojedynczego impulsu. Nie zdecydował jeden mecz. To była dyskusja kilkunastu dni. Przemyśleliśmy wszystkie plusy i minusy. Traktowałem to klarownie: plan A obowiązywał do pewnego momentu, aż ten moment nadszedł i minął, więc planem B jest zatrudnienie innej osoby na stanowisku trenera.

Czyli wynik meczu z Lechią nie miał większego znaczenia?

Nie miał.

Wielki czas Tworka

W oficjalnym komunikacie klubu widnieje banał o potrzebie „nowego impulsu”. Impulsy, którego – wedle opinii władz klubu – nie był w stanie zagwarantować Piotr Tworek, a który będzie w stanie wykrzesać – również wedle opinii władz klubu – nowy szkoleniowiec, którego poszukiwania znajdują się obecnie na poziomie rekrutacji. Oznacza to jedno – Warta Poznań nie zwolniła Tworka, mając przygotowanego jego następcę, który z miejsca, z dnia na dzień, byłby w stanie wskoczyć w jego buty. Tym samym w klubie kończy się pewien etap.

Kończy się opowieść, która śmiało może pretendować do miana najlepszego momentu w historii Warty Poznań.

To była tak szalona podróż, że aż trudno uwierzyć, że zdarzyła się na naszych oczach. Zresztą, pamięć polskiego konsumenta futbolu jest krótka: pewne rzeczy szybko powszednieją. Sam awans Warty do Ekstraklasy wydawał się czymś z pogranicza science fiction i kina familijnego. Przed swoim debiutanckim sezonem w Poznaniu, Piotr Tworek miał wpisaną klauzulę przedłużenia kontraktu w razie utrzymania w I lidze. Brzmi jak abstrakcja, ale wówczas nie było w tym nic dziwnego.

Tworek obejmował klub z malutkim budżetem, nawet jak na pierwszoligowe warunki. Zespół pełen nieekskluzywnych postaci. Zespół pełen ludzi, doskonale pamiętających czasy, kiedy w klubie bieda i nędza piszczały z każdego kąta, domagając się uwagi. Zaliczył świetną jesień, gorszą wiosnę, ale na koniec, w dramatycznych okolicznościach, po wycieńczającym sezonie, wygrał baraże z Bruk-Betem i Radomiakiem, choć w żadnym z tych starć Warta nie była faworytem.

Miał kilkanaście dni na przygotowanie drużyny na Ekstraklasę. Oczekiwania? Żadne. Możliwości? Żałośnie skromne. Transfery? Niezbyt ciekawe. Musiał wierzyć w trening, w rozwój swoich podopiecznych. Wątpliwości było mnóstwo. Łukasz Trałka, szykując się do prowadzenia programu ligowego w Kanale Sportowym, nie ukrywał, że czarno widzi ekstraklasowy byt Warty. Zaczęło się kiepściutko:

 • zero goli po trzech kolejkach,
 • pięć punktów po siedmiu kolejkach,
 • siedem goli po dziesięciu kolejkach.

Warta nie wzięła ligi przebojem.

JAK WARTA AWANSOWAŁA DO EKSTRAKLASY? [REPORTAŻ]

Warta jak Legia i Raków

A jednak, z każdą kolejką, kupowała nasze serca. Dopisywała jej fura szczęścia, ale wszystko to poparte było pracą w pocie czoła, ciekawymi pomysłami taktycznymi i rozkwitem ludzi, po których nikt nie spodziewał się, że mogą wyróżniać się na poziomie Ekstraklasy. Okazało się, że Bartosz Kieliba to nie tylko twardziel, jakich mało, ale też bardzo porządny stoper. Że Ławniczak to super młodzieżowiec, że poczciwy Janek Grzesik nagle staje się Joao Grzesikiem, że Trałka dalej potrafi trzymać się topu środkowych pomocników ligi, że Kupczak jest lepszy niż w Termalice, że Jakóbowski wcale nie jest takim ostatnim, że Ivanov może zapracować tutaj na wyjazd na Euro, że Kuzimski może stać jednym z najgroźniejszych snajperów ligi.

Warta zaczęła się zazębiać. Piotr Tworek zaczął dostosowywać zespół do wzrastających możliwości. Rozbłysła gwiazda Makana Baku. Sprawdziło się wypożyczenie Macieja Żurawskiego z Pogoni.\ Zobaczyliśmy bardziej ofensywną, bardziej atakującą, bardziej napastliwą twarz Warty. Wiosna to jeden wielkie rozkwit i narodziny jednej z najfajniejszych historii polskiej piłki nożnej ostatnich lat. W pierwszej połowie 2021 roku Zieloni punktowali na poziomie Legii i Rakowa. Faworyt w przedsezonowym prognozowaniu potencjalnych spadkowiczów nagle, do ostatniej minut ostatniego meczu, walczył o miejsce w europejskich pucharach. To musiało robić wrażenie.

Krawiec zaczyna szyć

Piotr Tworek został okrzyknięty jednym z największych wygranych sezonu, ale ma przy tym jedną właściwość: twardo stąpa po ziemi. W maju zadzwoniliśmy do niego w Weszłopolskich.

– Ten następny rok będzie na pewno bardzo trudny. Budżet w wielkim stopniu się nie zmieni, nie będziemy mieli znaczących możliwości, by szukać droższych piłkarzy na rynku transferowym. Będziemy znów musieli robić to umiejętnie. Będzie osiemnaście zespołów, nie będziemy już beniaminkiem i każdy będzie wiedział, że z Wartą czeka go ciężki bój. To będzie trudny sezon, ale nie obawiamy się go. Zdajemy sobie sprawę, że będzie trudniej niż teraz. Druga sprawa – kibice będą na stadionach. My wciąż gramy w Grodzisku, a na takich stadionach jak Śląska, Lecha czy Legii będzie po 10-12 tysięcy, więc te kluby będą miały swoich kibiców za sobą.

Chce pan przesunąć Wartę w stronę ofensywy? Wiosną już graliście bardziej ofensywnie.

Wszystko zależy od tego, jakich będę miał ludzi. Co z tego, że będę chciał grać ofensywnie i ryzykownie, gdy rywal będzie wychodził z kontrami i strzelał nam gole – tak jak np. ze Śląskiem Wrocław. A zdaje sobie sprawę z tego, że zespół przejdzie przeobrażenie. Odejdzie pewnie Makana, Maciek Żurawski wróci do Pogoni. Wszystko zależy od tego, jak latem uzupełnimy braki i jaki profil piłkarzy pozyskamy. Dla nas najważniejsze będzie wygrywanie spotkań.

Tworek wiedział, że cudów nie ma. Albo będą wzmocnienia, albo załatane zostaną dziury, albo Warta będzie miała kłopoty. Ale mógł mieć też zaufanie do klubu. Raz, że właśnie zrobił wielki sukces. Dwa, że z gry deklarowano olbrzymie zaufanie do jego pracy i jego warsztatu. Trzy, za letnie transfery odpowiadał Robert Graf – kolejny wielki architekt dobrych wyników Warty z dwóch ostatnich sezonów. Tylko, że, no właśnie, od lipca wiadomo było, że Graf, po letnim okienku transferowym, zamieni Wartę na Raków. W roli dyrektora sportowego pracował do końca sierpnia. Od początku ósmego miesiąca roku współpracował ze swoim następcą – Radosławem Mozyrko.

TWOREK: NIE MOŻEMY BYĆ JAK ĆMA, KTÓRA PARZY SIĘ, LECĄC DO ŚWIATŁA

Letnie rozczarowanie

Kto wzmocnił lub „wzmocnił” poznański klub w tym okresie?

 • Milan Corryn – 3,50
 • Szymon Czyż – 3,89
 • Jayson Papeau – 3,43
 • Konrad Matuszewski – 4,00
 • Jakub Sangowski – 4,00

Wzięliśmy pod uwagę tylko tych, którzy dostali jakiekolwiek szanse na murawie. Wszystkich zaznaczyliśmy czerwonym pogrubieniem. Dlaczego? Ano dlatego, że żadnego z nich na ten moment nie da się ocenić pozytywnie. W tekście szukającym pięciu argumentów na obronę Tworka pisaliśmy o chorobie wąskie kadry Warty:

Kilku piłkarzy Warty ewidentnie jest pod formą, ale grać muszą, bo nie ma kogo za nich wpuścić. W Warcie widzimy grupę mniej więcej osiemnastu zawodników, którzy naprzemiennie wychodzą na boisko, a reszta kadry to piłkarze bez większego ogrania w lidze. Kuzimski i Zrelak nie strzelają, a naciska na nich Jakub Sangowski, który nie ma nawet stu minut w dorosłej piłce. Skrzydła? Papeau, Corryn, Jakóbowski czy Rodriguez grają słabiutko i nie ma dla nich żadnej alternatywy. W zeszłym sezonie Warta miała trzech ogranych prawych obrońców, teraz ma jednego. I tak dalej, i tak dalej.

Piotr Tworek najzwyczajniej w świecie nie ma pola manewru, jaki ma choćby Mariusz Lewandowski w Bruk-Becie, który chętnie rotuje piłkarzami. Także i w Stali Mielec pojawiła się sensowna liczba piłkarzy, którymi można żonglować, nie wspominając już o innych klubach.

Beznadziejny początek jesieni Warty Poznań to więc wypadkowa wielu rzeczy: zderzenia się z brutalną rzeczywistością końca bajki, znacznej obniżki formy dotychczasowych liderów, słabych transferów i niejasnego pomysłu na poprawienie marnego stanu rzeczy. Tworek, jako główny architekt boiskowego produktu, jest za to odpowiedzialny, ale czy aby na pewno w stu procentach? No nie, na pewno nie.

Kontynuujemy naszą rozmowę z Radosławem Mozyrko po zwolnieniu Piotra Tworka.

Warta Poznań dysponuje wystarczająco dobrym składem, żeby punktować lepiej?

Tak.

Czy latem zostały przeprowadzone dobre transfery?

Bez komentarza.

Da się to ocenić na tym etapie sezonu?

Jest na to za wcześnie. Oceniajmy na koniec sezonu.

Jak nie być efemerydą?

W sierpniu Radosław Nawrot, uznany poznański dziennikarz sportowy, nawiązując do historycznego meta-charakteru klubu, pisał, że „Warta powinna utrzymać się w lidze, jeśli będzie potrafiła się urealnić”. Cytujemy:

Ciekawy jest już sam fakt, że oto Warta Poznań, kojarząca się całymi latami z grą w niskich ligach ze składem złożonym z polskich graczy, staje się teraz międzynarodowa. Grają tu Hiszpan, Fin, Belg, teraz Francuz, obowiązuje angielski, a starsi kibice nie mogą uwierzyć, że wciąż widzą tę starą, poczciwą Wartę, co kiedyś.

To także element urealnienia poznańskiej Warty – klubu niezwykle zasłużonego, ale przez całe dziesięciolecia pozostającego na marginesie dużej, polskiej piłki. Tak jak Warta zniknęła z niej wraz z nastaniem lat pięćdziesiątych, tak już się w niej (nie licząc efemerycznych lat dziewięćdziesiątych) nie pojawiła. Teraz ma niepowtarzalną, największą w dziejach szansę, by to zmienić. Utrzymanie w Ekstraklasie na dłużej oznacza przynależność już do dużego polskiego futbolu nie tylko ciekawostkowo, ale realnie.

Spytaliśmy o to dyrektora sportowego Warty na początku września. 

Jak sprawić, żeby Warta Poznań przestała być efemeryczna, żeby przestała być ciekawostką, a stała się doświadczonym, solidnym ekstraklasowym klubem.

Przede wszystkim musi być w Ekstraklasie.

Niestety, takiej odpowiedzi nie uznam, potrzebuję więcej informacji.

Sprawdzałem sobie dane z ostatnich lat. 50% beniaminków spada z Ekstraklasy w ciągu trzech lat. 40% beniaminków nawet w ciągu dwóch lat. Ba, ten procent byłby dużo większy, gdyby nie patrzeć na większe marki, które spadły i potem wróciły. Więc tak jest, tak to można najkrócej ująć – celem Warty jest jak najdłuższe utrzymanie w Ekstraklasie, żeby nie być tylko ciekawostką, a poważną i znaczącą organizacją w polskiej piłce.

W klubie uznano, że Piotr Tworek tego utrzymania nie zapewni. Czy słusznie? Nigdy się tego nie dowiemy. I to też chichot losu, bo choć to fachowiec o renomie gościa trzymającego dobre relacje w szatni, choć to właśnie on zbudował w tej szatni poczucie jedności i podążania w tym samym kierunku, choć to on przekonał wszystkich wokół siebie, że ta biedniutka jak mysz kościelna organizacja może rokrocznie robić postęp, to nie dostał poważnej szansy wyprowadzenia swojego (to ważne) zespołu z kryzysu.

I to jest niesprawiedliwe.

Poprzednie sezony nie przynosiły wielkich dołków. W I lidze (2019/20) nie wygrał maksymalnie trzech meczów z rzędu. W Ekstraklasie (2020/21) – czterech. Przyszła bessa, nie ma Tworka w Poznaniu czy Grodzisku Wielkopolskim, kto woli, ale takie są fakty. Jak 46-letni trener punktował w czasie swojej inicjacyjnej ekstraklasowej przygody? Szału nie ma, ale to lepszy wynik niż chociażby Wisły Kraków czy Cracovii, czyli klubów, które – mimo wszystko – mają nieporównywalnie większe możliwości na każdym polu.

Co czeka Wartę? Co czeka Tworka?

Wartę Poznań z kryzysu wyprowadzać będzie ktoś inny. Ostatni fragment naszej rozmowy z dyrektorem Radosławem Mozyrko. Pytamy go, jaka przyszłość czeka klub po rozstaniu się z Piotrem Tworkiem.

Jaki jest ogólny profil trenera poszukiwany przez Wartę Poznań?

Kiedy przychodziłem do klubu, powiedziałem, że Warta chce pozwolić rozwijać się swoim pracownikom. Szukamy trenera z potencjałem. Chcemy wpuścić trochę świeżej krwi do Ekstraklasy.

Czyli nieoczywiste nazwisko?

Nie wiem, niekoniecznie. Dla ludzi, znających się na rynku pracy trenerów, nie jest to nieoczywiste nazwisko. Dla laików – może tak.

Warta będzie mogła pozwolić sobie na zatrudnienie takiego trenera, jakiego będzie chciała?

Tak.

Finanse są ograniczone. 

Tak samo jak z piłkarzami – zatrudniamy tych, na których nas stać. To oczywiste, tak jest w 99% klubów.

Warta jest jednym z biedniejszych klubów w Ekstraklasie. Nie przyjdzie tu każdy wymarzony czy wymyślony trener. 

Wszyscy trenerzy, których miałem lub mam na iście, są w naszym zasięgu finansowym.

Przyjdzie strażak czy budowniczy?

Nie istnieje dla mnie trener o profilu strażaka.

Ale doraźne poprawienie wyników jest niezwykle istotne, skoro piszecie o potrzebie impulsu. 

Bez wątpienia, kiedy zdobywa się trzy punkty w ostatnich dziesięciu meczach. Nie patrzę na strażaków, bo kiedy zatrudniam nowego trenera, liczę, że będzie pracował z nami przez dłuższy czas.

Jaki jest cel?

Ogólny – utrzymanie się.

DAWID SZULCZEK – KIM JEST NOWY TRENER WARTY POZNAŃ?

***

Wartę Poznań czeka czas prawdy. Najbliższe miesiące zdecydują o tym, czy bajka się skończy, czy festiwal wciąż będzie trwał. Przekonamy się, czy nowy sternik da temu zespołowi impulsy, czy jednak zwolnienie dotychczasowego trenera okaże się piramidalnym błędem. Piotr Tworek ląduje zaś na bezrobociu, ale nie mamy wątpliwości, że to stan przejściowy i niedługo ktoś zgłosi się po jego usługi. W Warcie pokazał, że stać go na dużo, że potrafi budować w ultra-trudnych warunkach, że umie robić wyniki ponad stan, że rozwijają się pod jego okiem zawodnicy w każdym wieku. Dla obu stron to dopiero początek szeregu nowych historii.

Czytaj więcej:

Suche Info
18.05.2022

Gytkjaer bohaterem Monzy, zespół Filipa Jagiełły dalej od Serie A

W pierwszym meczu półfinałowym baraży o awans do Seria A Monza na wyjeździe pokonała Brescię 1:2. 45 minut w zespole gospodarzy rozegrał Filip Jagiełło. Rewanż 22 maja. W sezonie zasadniczym Brescia zakończyła zmagania na piątym miejscu. W ćwierćfinale baraży po emocjonującym meczu i dogrywce wyeliminowali Perugię, zwyciężając 3:2. Gole na wagę awansu do kolejnej rundy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Prezydent Betisu: „Bellerin musi wrócić do Arsenalu”

Wiele wskazuje na to, że wyjaśniła się najbliższa przyszłość Hectora Bellerina. Prezydent Betisu – Angel Hara potwierdził, że obrońca wróci do Arsenalu. Nie wyklucza jednak, że drogi klubu i piłkarza jeszcze się przetną. Prawy obrońca zamienił Anglię na Hiszpanię w ostatni dzień letniego okna transferowego. Arsenal zdecydował się wypożyczyć go do Betisu na cały sezon, […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

1. FC Slovácko z Pucharem Czech

W finale Pucharu Czech – MOL Cup zespół 1. FC Slovácko pokonał Spartę Praga 3:1. To pierwsze takie trofeum w historii klubu Wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszej połowie. W 11. minucie spotkania po rzucie karnym wynik otworzył Vaclav Jurečka. Kilkanaście minut później 27-latek asystował przy golu prawego obrońcy – Petra Reinberka. Po tym golu […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Belgowie ogłosili powołania na mecze z Polską, Walią i Holandią

Trener Roberto Martinez ogłosił nazwiska 32 piłkarzy, którzy w czerwcu zagrają w meczach Ligi Narodów przeciwko Polsce, Walii i Holandii. W kadrze znalazło się dwóch debiutantów. Po raz pierwszy w reprezentacji będą mieli okazję zagrać pomocnik ustępującego mistrza Francji, Lille – Amadou Onana oraz napastnik holenderskiego Vitesse, Lois Openda. Obaj panowie mają za sobą występy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tiba i van der Hart odchodzą z Lecha

Mistrzowie Polski zdecydowali się nie przedłużać wygasających 30 czerwca kontraktów z Pedro Tibą i Mickeyem van der Hartem. Zawodnicy o decyzji klubu zostali poinformowani przez dyrektora sportowego – Tomasza Rząsę oraz trenera Macieja Skorżę. Obaj piłkarze będą mieli okazję pożegnać się z poznańską publicznością w meczu 34. kolejki PKO Ekstraklasy. Kolejorz zmierzy się w niej […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Mistrzostwo i co dalej? Lech musi dozbroić kadrę na bardzo intensywny sezon

Lech Poznań przyklepując mistrzostwo na kolejkę przed końcem sezonu zyskał nie tylko spokój w ostatnim meczu z Zagłębiem Lubin. Zyskał też tydzień więcej na to, by władze klubu mogły się skupić na budowie drużyny na przyszły sezon. A ten może być ekstremalnie wyczerpujący dla Kolejorza. Poznaniakom przyda się kadra szersza nawet niż ta, którą Maciej […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Rangersi powalczą dziś o trofeum, a Aaron Ramsey o swoją przyszłość

Przygotowując się do startu obecnego sezonu Aaron Ramsey nie mógł przypuszczać, że zagra w finale europejskich pucharów w barwach Rangersów. Piłkarska rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i dzisiaj Walijczyk stoi przed właśnie takim wyzwaniem. A jego efekty najprawdopodobniej zdecydują o jego dalszej karierze. Gdy Ramsey opuszczał Arsenal, by występować w Juventusie, mogło się wydawać, […]
18.05.2022
Brama dnia
18.05.2022

Cafu kontra Sergio Ramos | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną „Bramę dnia”. To cykl współtworzony przez nas z partnerami z Gatigo. CAFU VS UDINESE (18.05.2008) Czternaście lat temu ostatniego oficjalnego gola w karierze zdobył legendarny Cafu. SERGIO RAMOS VS LEVANTE (18.05.2008) Tego samego dnia do siatki trafił też Sergio Ramos po efektownej asyście Gutiego, specjalisty w tym względzie. No to […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Legia interesuje się Jasonem Lokilo. Trzeba za niego zapłacić

Skrzydłowy Górnik Łęczna jest zapewne jednym z tych zawodników, o których kluby Ekstraklasy przeprowadzą małą wojenkę w trakcie letniego okna. Już wiadomo, że ekipa z Lubelszczyzny w przyszłym sezonie będzie grała w I lidze, ale pomocnik pokazał się w obecnych rozgrywkach z na tyle z dobrej strony, że chętnych do jego zatrudnienia nie zabraknie. Lokilo […]
18.05.2022
Niezły numer
18.05.2022

Piąty finał pucharów dla Rangersów. Wyprzedzą Celtic w europejskich sukcesach?

Dwa. Tyle trofeów w Europie zdobyły kluby ze Szkocji – Rangers oraz Celtic. Największe marki z Glasgow triumfowały odpowiednio w Pucharze Zdobywców Pucharów i Pucharze Europy (Lidze Mistrzów). Teraz The Gers mają szansę zdobyć drugi puchar i wyprzedzić lokalnego rywala. Rangers mieli rzecz jasna zdecydowanie więcej szans na zdobycie trofeów na Starym Kontynencie. W finałach europejskich pucharów […]
18.05.2022
Liczba komentarzy: 26
Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wentyl
Wentyl
6 miesięcy temu

Jestem spokojny o Piotra, da sobie radę. Ale czy Warta da sobie radę?? Tego nie jestem pewien….. Powodzenia i Piotrowi i Warcie.

SmyQ
SmyQ(@smyq)
6 miesięcy temu

Warta jak typowy Januszex. Jedynym wygranym tej sytuacji będzie Tworek. xD

Adam
Adam
6 miesięcy temu

Warta Poznań przeciwieństwie do pozostałych klubów to większośc polacy :)>

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola
6 miesięcy temu

Jeszcze miałem cichą nadzieję, że sam Tworek poczuł się zmęczony i uznał, że nie daje już tyle ile by chciał. Ten zawód na pewno potrafi wypalić. Ale widzę że został sprzątnięty przez „zarząd”. No dziwnie to wygląda, nie dali chłopu chociaż do końca rundy popracować, powalczyć z kryzysem, choćby za te wszystkie zasługi z ubiegłych sezonów. Nieładnie. Jasne, reszta sezonu zweryfikuje te pomysły – jeśli Warta się utrzyma i zacznie wygrywać, to nikt sie nie doczepi. Ale jak nie… Jedno mnie jeszcze ukłuło – ten pan mówi, że nie zwykł tłumaczyć się ze zwolnieć pracowników w „organizacjach” którymi zarządza. Niech może temu panu ktoś łaskawie wytłumaczy, że klub piłkarski to nie jest to samo, co każde inne przedsiębiorstwo. Tutaj trzeba odbiorcom (kibice chodzący na mecze, kupujący gadżety, ci co oglądają mecze Warty w tv też się składają na pensję pana) się czasem trochę potłumaczyć.

Aldo Moro
Aldo Moro
6 miesięcy temu

Czy im w tej Warcie ten dziurawy sufit na łep się nie spi*****? Z takimi piłkarzami to nawet Jezus z Nazaretu by utrzymania nie zrobił.

Tymon
Tymon
6 miesięcy temu
Reply to  Aldo Moro

Dokładnie. Przecież to jest skład na utrzymanie się w 1 lidze.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
6 miesięcy temu

„Panie szanowny, nie planowaliśmy zwolnienia trenera, ale jednocześnie była to przemyślana decyzja, którą podejmowaliśmy już od kilkunastu dni. Powiem więcej! Wynik z Lechią nie miał żadnego znaczenia. I właśnie dlatego nie mamy na miejsce Tworka żadnego następcy, ale jednocześnie wiemy że kto by to nie był, na pewno da impuls.”

Nie no, skąd, wcale to nie wygląda na paniczny ruch zarządu 😀

Pio
Pio
6 miesięcy temu

Zaledwie kilku piłkarzy w Warcie gra na poziomie ekstraklasy, to fakt. Sam Tworek to niewątpliwie bardzo pozytywna postać w Warcie, ale pamiętajmy, że w „gorszych” czasach dla Warty zastąpił bardzo zasłużonego Petra Nemca. Wtedy też wszyscy żałowali Nemca i pisali dokładnie to samo co teraz, że szkoda, że jak tak można, itd. Tworek zrobił wynik, zasłużył na miano dobrego fachowca i być może był najlepszym fachowcem na jakiego stać było Wartę Trzeba jednak pamiętać, że nasi ekstraklasowi piłkarze czasami potrzebują nowej miotły żeby ponownie odpalić. Czy to się uda w Warcie? Osobiście wątpię, nie tym składem, ale przecież cud już się wydarzył w zeszłym sezonie więc może i teraz się uda utrzymać.

Luisu
Luisu
6 miesięcy temu

Do kiedy pan Tworek ma kontrakt?

Zenon
Zenon
6 miesięcy temu

Jedyna osoba, która jeszcze mogła pociągnąć ten wózek w kierunku utrzymania została zwolniona. Moim zdaniem szefostwo wie, że lecą z ligi. Próbują coś wykombinować, żeby potem nie było na nich, że nie potrafili zareagować… Jak dla mnie klub bez kibiców, nie ma racji bytu na poziomie ekstraklasy. Podobnie jak wiejskie klubiki pokroju Niecieczy..

wiejskie ziemniaczki
wiejskie ziemniaczki(@wiejskie-ziemniaczki)
6 miesięcy temu

Jak potrzebują impulsu to niech sobie kupią kartę telefoniczną, będzie taniej niż płacić dwóm trenerom.

Sumienie
Sumienie
6 miesięcy temu

Owszem Tworek miał tu skład węgla i papy ,ale dlaczego po meczu z Rakowem nie grzmiał że potrzebuje chociaż jednego łowcy bramek ktoremu pozostali piłkę w pole karne dostarczą ? Tym milczeniem o wąskiej kadrze sam sobie zaszkodził.Teraz dopiero dziennikarze piszą to co wszyscy z trybun widzieli ?

Tymon
Tymon
6 miesięcy temu

Warta ma skład na utrzymywanie się w 1 lidze, a gra w Ekstraklapie.

abc
abc
6 miesięcy temu

https://twitter.com/dominikpiechota/status/1455512356574879751

Siódemka klubów, które nie zwolniły trenera w tym roku to: trzej beniaminkowie (Bruk-Bet, Górnik Ł. i Radomiak) oraz Cracovia, Piast, Pogoń i Raków.

Trenerzy w tych klubach pracują:

 • Marek Papszun od kwietnia 2016,
 • Michał Probierz od czerwca 2017,
 • Waldemar Fornalik od września 2017,
 • Kosta Runjaić od listopada 2017,
 • Dariusz Banasik od czerwca 2018,
 • Kamil Kiereś od maja 2019,
 • Mariusz Lewandowski od stycznia 2020.

Ciekawe kto nastepny? Czy ktoś z zatrudnionych nie dawno, czy ktoś z powyższej siódemki.

Adam
Adam
6 miesięcy temu
Reply to  abc

no tylko ,ze te kluby mają ograniczony budżet to raczej nie ryzykują nowymi trenerami..

kibol69
kibol69(@kibol69)
6 miesięcy temu

Szkoda Wazeliny (bo tak często nazywamy Warcinkę w Poznaniu), że tak dołuje w tym sezonie. I piszę to jako kibol Kolejorza od prawie 40 lat. Jeżeli w naszej paździerz ekstraklasie potrafią funkcjonować takie „potęgi” jak Górnik Łęczna, Nieciecza, Stal Mielec, Wisła Płock czy Radomiak, to Warta mogła by również przez ileś lat funkcjonować jako typowy średniak na 10-14 miejsce w tabeli. Jeżeli zatrudnią jakiegoś niedoświadczonego paździerza vide Gołębiewski, to zlecą z ligi z hukiem. Obecnie potrzebują na gwałt sprawdzonego strażaka typu Michniewicz, Ojrzyński lub Zieliński, jeżeli chcą myśleć o utrzymaniu w Ekstraklapie. Jeżeli się jakoś utrzymają, to będzie cały następny sezon na myślenie o „rozwoju klubu”. Na pewno z kasą za 14-15 miejsce w lidze będzie to łatwiejsze niż bez tej kasy ligę niżej. A dla Warty każdy milion złotych jest cenny jak dla Lecha czy Legii 10 baniek.

Mar
Mar
6 miesięcy temu
Reply to  kibol69

Pierwsze słyszę określenie wazelina. To że tak nazywasz ze swoimi kolezkami nie znaczy że jest to funkcjonujące określenie Warty.

Adam
Adam
6 miesięcy temu
Reply to  Mar

Niestety nie pierwszy raz słyszę określenie wazelina.Zwykle płynie to z ust szuszfoli.

poznanski raper peja
poznanski raper peja
6 miesięcy temu
Reply to  Mar

oczywiscie, ze funkcjonuje takie nazywanie warty i nie jest to nie obrazliwego. to ze tobie ten specyfik kojarzy sie tylko z ladowaniem penisa w dupe swiadczy o tobie a nie o koledze wyzej. zluzuj dupsko razem z kolegami ponizej

generał
generał
6 miesięcy temu
Reply to  kibol69

Najwyraźniej głodnemu chleb na myśli jeśli chodzi o wazelinę. Przerzuć się na coś współczesnego, bo sobie rozwalisz odbyt.

julie22
julie22(@julie22)
6 miesięcy temu

● PART TIME JOBS▬▬▬▬▬ ● My last salary was $ 3,500 for working 12 hours a week online. My sister’s friend has been averaging $ 80,000 for several months now, and she works about 30 hours a week. I can’t believe how easy it was when I tried it. The potential with it is endless. That’s what I do check this site .. >>> bit.ly/3uKWrlb

Ostatni pasażer nostromo: 712 telefon
Ostatni pasażer nostromo: 712 telefon
6 miesięcy temu

Teraz strażak Ojrzyński a sezon później spadek z tabunem obcokrajowców

wiesław
wiesław
6 miesięcy temu

Nie ma Baku i Żurawskiego. Trałka o rok starszy. Obcokrajowcy najsłabsi w lidze. To wina Piotra Tworka ? Naprawdę ? No brawo Warta !

Janek1988
Janek1988
6 miesięcy temu

Trener Tworek da sobie radę tylko broń boże do Legii. A z drugiej strony patrząc na Warte to mi szkoda,bo to fajny klub i jeden z najstarszych w Polsce. Odżyli od czasu odejścia pajacowatych państwa L-pyz. 1 sezon to wiadomo, niespodzianka. Mam nadzieję że i oni dadzą sobie radę i trener Tworek tez

Adam
Adam
6 miesięcy temu

Obojętnie kto przyjdzie po Tworku ,jeśli podejmie się pracy bez wzmocnień jeszcze na Płock to moim zdaniem jest szalony

mary22
mary22(@mary22)
6 miesięcy temu

I g­­­­e­­­­t p­­­­a­­­­i­­­­d o­­­­v­­­­e­­­­r $­­9­­0 p­­­­e­­­­r h­­­­o­­­­u­­­­r w­­­­o­­­­r­­k­­­­i­­­­n­­­­g f­­­­r­­­­o­­­­m h­­­­o­­­­m­­­­e w­­­­i­­­­t­­­­h 2 k­­­­i­­d­­­­s a­­­­t h­­­­o­­­­m­­­­e. I n­­­­e­­­­v­­­­e­­r t­­­­h­­o­­­­u­­­­g­­­­h­­­­t I­­­­’­­­­d b­­­­e a­­­­b­­­­l­­­­e t­­­­o d­­­­o i­­­­t b­­­­u­­­­t m­­­­y b­­­­e­­­­s­­­­t f­­r­­i­­e­­n­­d e­­a­­r­­n­­s o­­v­­e­­r 1­­0­­k a m­­o­­n­­t­­h d­­o­­i­­n­­g t­­h­­­­i­­­­s a­­­­n­­­­d s­­­­h­­­­e c­­­­o­­­­n­­­­v­­­­i­­­­n­­­­c­­­­e­­­­d m­­­­e t­­­­o t­­r­­y. T­­h­­e p­­o­­t­­e­­n­­t­­i­­a­­l w­­i­­t­­h t­­h­­i­­s i­­s e­­n­­­­d­­l­­e­­­­s­­­­s. H­­­­e­­­­r­­­­e­­­­s w­­­­h­­­­a­­­­t I’v­­­­e b­­­­e­­­­e­­­­n d­­­­o­­­­i­­­­n­­­­g… bit.ly/3uKWrlb

Suche Info
18.05.2022

Gytkjaer bohaterem Monzy, zespół Filipa Jagiełły dalej od Serie A

W pierwszym meczu półfinałowym baraży o awans do Seria A Monza na wyjeździe pokonała Brescię 1:2. 45 minut w zespole gospodarzy rozegrał Filip Jagiełło. Rewanż 22 maja. W sezonie zasadniczym Brescia zakończyła zmagania na piątym miejscu. W ćwierćfinale baraży po emocjonującym meczu i dogrywce wyeliminowali Perugię, zwyciężając 3:2. Gole na wagę awansu do kolejnej rundy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Prezydent Betisu: „Bellerin musi wrócić do Arsenalu”

Wiele wskazuje na to, że wyjaśniła się najbliższa przyszłość Hectora Bellerina. Prezydent Betisu – Angel Hara potwierdził, że obrońca wróci do Arsenalu. Nie wyklucza jednak, że drogi klubu i piłkarza jeszcze się przetną. Prawy obrońca zamienił Anglię na Hiszpanię w ostatni dzień letniego okna transferowego. Arsenal zdecydował się wypożyczyć go do Betisu na cały sezon, […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

1. FC Slovácko z Pucharem Czech

W finale Pucharu Czech – MOL Cup zespół 1. FC Slovácko pokonał Spartę Praga 3:1. To pierwsze takie trofeum w historii klubu Wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszej połowie. W 11. minucie spotkania po rzucie karnym wynik otworzył Vaclav Jurečka. Kilkanaście minut później 27-latek asystował przy golu prawego obrońcy – Petra Reinberka. Po tym golu […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Belgowie ogłosili powołania na mecze z Polską, Walią i Holandią

Trener Roberto Martinez ogłosił nazwiska 32 piłkarzy, którzy w czerwcu zagrają w meczach Ligi Narodów przeciwko Polsce, Walii i Holandii. W kadrze znalazło się dwóch debiutantów. Po raz pierwszy w reprezentacji będą mieli okazję zagrać pomocnik ustępującego mistrza Francji, Lille – Amadou Onana oraz napastnik holenderskiego Vitesse, Lois Openda. Obaj panowie mają za sobą występy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tiba i van der Hart odchodzą z Lecha

Mistrzowie Polski zdecydowali się nie przedłużać wygasających 30 czerwca kontraktów z Pedro Tibą i Mickeyem van der Hartem. Zawodnicy o decyzji klubu zostali poinformowani przez dyrektora sportowego – Tomasza Rząsę oraz trenera Macieja Skorżę. Obaj piłkarze będą mieli okazję pożegnać się z poznańską publicznością w meczu 34. kolejki PKO Ekstraklasy. Kolejorz zmierzy się w niej […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Mistrzostwo i co dalej? Lech musi dozbroić kadrę na bardzo intensywny sezon

Lech Poznań przyklepując mistrzostwo na kolejkę przed końcem sezonu zyskał nie tylko spokój w ostatnim meczu z Zagłębiem Lubin. Zyskał też tydzień więcej na to, by władze klubu mogły się skupić na budowie drużyny na przyszły sezon. A ten może być ekstremalnie wyczerpujący dla Kolejorza. Poznaniakom przyda się kadra szersza nawet niż ta, którą Maciej […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Chicharito wróci do Europy?

Meksykanin, reprezentujący obecnie barwy Los Angeles Galaxy znalazł się na celowniku AEK Ateny. Jak podaje FOX Deportes, nowy trener zespołu ze stolicy Grecji – Matías Almeyda chce rozpocząć swoją kadencję od głośnego ruchu na rynku transferowym. Były szkoleniowiec San Jose Earthquakes, Chivas czy River Plate planuje sprowadzić do Aten Javiera „Chicharito” Hernandeza. 33-letni meksykanin jest […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Rangersi powalczą dziś o trofeum, a Aaron Ramsey o swoją przyszłość

Przygotowując się do startu obecnego sezonu Aaron Ramsey nie mógł przypuszczać, że zagra w finale europejskich pucharów w barwach Rangersów. Piłkarska rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i dzisiaj Walijczyk stoi przed właśnie takim wyzwaniem. A jego efekty najprawdopodobniej zdecydują o jego dalszej karierze. Gdy Ramsey opuszczał Arsenal, by występować w Juventusie, mogło się wydawać, […]
18.05.2022
Brama dnia
18.05.2022

Cafu kontra Sergio Ramos | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną „Bramę dnia”. To cykl współtworzony przez nas z partnerami z Gatigo. CAFU VS UDINESE (18.05.2008) Czternaście lat temu ostatniego oficjalnego gola w karierze zdobył legendarny Cafu. SERGIO RAMOS VS LEVANTE (18.05.2008) Tego samego dnia do siatki trafił też Sergio Ramos po efektownej asyście Gutiego, specjalisty w tym względzie. No to […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Legia straci skrzydłowego, ale celuje w jego następcę

Legia Warszawa w najbliższym okienku transferowym będzie musiała załatać jeszcze jedną dziurę. Jak informuje „Legia.net” klub opuści skrzydłowy Benjamin Verbić. W jego miejsce legioniści chcą jednak ściągnąć innego zagranicznego zawodnika. Słoweniec trafił do Legii dzięki zezwoleniu od FIFA. Światowa federacja postanowiła pozwolić piłkarzom z Rosji i Ukrainy na zmianę klubów poza okienkiem transferowym. Benjamin Verbić […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Piłkarki i piłkarze w USA będą zarabiały tyle samo

Po latach walki o równe płace w Stanach Zjednoczonych piłkarki i piłkarze reprezentacji kraju będą wynagradzani tak samo. Decyzja w tej sprawie już zapadła i jest oficjalna. Co to oznacza? Długie negocjacje przyniosły efekty. Władze Amerykańskiej Federacji Piłki Nożnej i związki piłkarzy oraz piłkarek reprezentacji USA ogłosiły porozumienie w sprawie równego wynagrodzenia zawodniczek i zawodników. […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Legia interesuje się Jasonem Lokilo. Trzeba za niego zapłacić

Skrzydłowy Górnik Łęczna jest zapewne jednym z tych zawodników, o których kluby Ekstraklasy przeprowadzą małą wojenkę w trakcie letniego okna. Już wiadomo, że ekipa z Lubelszczyzny w przyszłym sezonie będzie grała w I lidze, ale pomocnik pokazał się w obecnych rozgrywkach z na tyle z dobrej strony, że chętnych do jego zatrudnienia nie zabraknie. Lokilo […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Radosław Majecki w Lechu Poznań? Mistrz Polski monitoruje jego sytuację

Radosław Majecki latem ma zmienić klub. AS Monaco dało zielone światło na jego wypożyczenie, a zainteresowany jego pozyskaniem ma być… Lech Poznań. Informację o tym, że mistrz Polski monitoruje temat byłego bramkarza Legii Warszawa podał Sebastian Staszewski z „Interii”. AS Monaco miało w przeszłości odrzucać oferty wypożyczenia Majeckiego z Belgii, Holandii oraz Włoch. Teraz jednak […]
18.05.2022
Niezły numer
18.05.2022

Piąty finał pucharów dla Rangersów. Wyprzedzą Celtic w europejskich sukcesach?

Dwa. Tyle trofeów w Europie zdobyły kluby ze Szkocji – Rangers oraz Celtic. Największe marki z Glasgow triumfowały odpowiednio w Pucharze Zdobywców Pucharów i Pucharze Europy (Lidze Mistrzów). Teraz The Gers mają szansę zdobyć drugi puchar i wyprzedzić lokalnego rywala. Rangers mieli rzecz jasna zdecydowanie więcej szans na zdobycie trofeów na Starym Kontynencie. W finałach europejskich pucharów […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Trwa bitwa o pokazywanie Ekstraklasy. Canal+ przeprowadza kontratak

Już w tym tygodniu Ekstraklasa SA ma wysłać do podmiotów telewizyjnych i streamingowych zaproszenia na przetarg. W jego trakcie rozstrzygnie się, kto będzie transmitował spotkania najwyższej polskiej ligi w latach 2023–2027. Nie będzie to jednak klasyczny przetarg, a bardziej konkurs z elementami negocjacji. Wszystko powinno wyjaśnić się do końca czerwca. Kwota 300 mln zł za […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Siedem scen z życia Giovanniego van Bronckhorsta

Indonezyjskie pochodzenie. Przywiązanie do Feyenoordu Rotterdam. Sukcesy w Szkocji, kłopoty w Anglii, triumf w Lidze Mistrzów z Barceloną. No i ten niezapomniany gol w półfinale mistrzostw świata. Wspominamy karierę Giovanniego van Bronckhorsta, szkoleniowca Rangersów, przed dzisiejszym finałem Ligi Europy, gdzie The Gers zmierzą się z Eintrachtem Frankfurt. Mistrzostwo z Feyenoordem Giovanni van Bronckhorst urodził się […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Niedoceniony przez „Wilki”. Uwielbiany przez „Orły”

Nie da się ukryć, że trenerzy z Austrii cieszą się coraz większym zainteresowaniem klubów Bundesligi. Wielu z nich ma w CV epizod pracy w Red Bullu Salzburg, który zdominował austriacką piłkę i jest czymś w rodzaju certyfikatu jakości. Takową zmiankę w swoim życiorysie posiada również Oliver Glasner, którego nazwisko zyskuje na wartości. Jest piątym austriackim […]
18.05.2022