post
Avatar

Opublikowane 09.05.2019 16:09 przez

Rafal Bienkowski

W zasadzie milimetry dzielą już Witolda Bańkę od fotela szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Fotel to prestiżowy, ale raczej mało wygodny, skoro jego właściciel firmuje swoją twarzą walkę z tak gigantycznym problemem dzisiejszego sportu, jakim jest doping. Zanim aktualny jeszcze minister sportu i turystyki spróbuje wyrywać chwasty, przypomnijmy z jakimi chorobami zmaga się będąca w kryzysie WADA oraz jakie leki proponuje na nie nasz kandydat.       

Sytuacja wygląda następująco: po tym, jak na początku roku Witold Bańka zyskał poparcie Komitetu Rady Europy ds. WADA, teraz stanęła za nim Unia Europejska i państwa członkowskie. Nasz minister nie dostał jeszcze wprawdzie kluczy do gabinetu w Montrealu, gdzie mieści się kwatera główna Światowej Agencji Antydopingowej, ale można uznać, że na 99,9 proc. to on będzie tam nowym gospodarzem.

Oficjalnie jako nowy szef WADA zostanie przedstawiony prawdopodobnie podczas listopadowej Światowej Konferencji Antydopingowej w Katowicach. Bo chyba nikt nie wierzy w to, że podczas takiej imprezy w Polsce ktoś zrobi sobie jaja i wybierze jednak Marcosa Diaza z Dominikany. Wszystko wskazuje więc na to, że od 1 stycznia 2020 r. misję walki z dopingiem przejmie właśnie Polak.

Nominacja dla Bańki to efekt jego pracy w Komitecie Wykonawczym WADA, a wcześniej wysoko ocenianych zmian, jakie udało mu się wprowadzić w polskim systemie antydopingowym. Tak mówił o tym sam zainteresowany w styczniu na antenie Weszło FM: – Mieliśmy przepisy, które nie były dostosowane do światowych wytycznych. WADA zaznaczyła, że mamy kilka miesięcy na zmianę przepisów, a jeśli tego nie zrobimy, to nasze laboratorium straci akredytację. Zabraliśmy się za zmianę i zdążyliśmy tydzień przed deadlinem. Uratowaliśmy się, ale uznaliśmy, że trzeba pójść krok naprzód. Powołaliśmy Polską Agencję Antydopingową (POLADA – red.). To dzisiaj jedna z najlepszych agencji na świecie, ma pion śledczy, bardzo dobrze współpracuje z prokuraturą i służbą celną. Rocznie pobieramy 4000 próbek od polskich sportowców, ale pomagaliśmy też Azerbejdżanowi, czy Ukrainie w wyprostowaniu ich przepisów antydopingowych.

Taka fucha to naprawdę coś, ale prawda jest też taka, że Bańka obejmie stery agencji w wyjątkowo – napiszmy to wprost – przesranym momencie. Problemem WADA jest nie tylko wątpliwa skuteczność walki z koksiarzami, ale też malejące zaufanie do samej organizacji. Roboty więc nie zabraknie.

Rosja to tylko część problemu

Na początku przypomnijmy krótko historię WADA, która w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia.

Agencja została powołana w 1999 r. przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który zrozumiał, że dotychczasowe metody walki z dopingiem dawały marne efekty. Końcówka ubiegłego wieku to był ciąg skandali, a do tych największych należy zaliczyć chociażby kolarską „aferę Festiny”, która wypłynęła podczas Tour de France w 1998 r., czy też fałszowanie próbek przez trzykrotną mistrzynię olimpijską w pływaniu Michelle de Bruin. MKOl uznał, że tego już za wiele i powołał WADA, opartą na szwajcarskim prawie organizację non profit. Budżet agencji w połowie stanowi zastrzyk gotówki z MKOl-u oraz wpłaty od krajów, które uczestniczą w walce dopingowiczami.

Witold Bańka, jeśli jego nominacja zostanie przyklepana, będzie czwartym sternikiem tej organizacji. Wcześniej kierowali nią Dick Pound (kanadyjski pływak i prawnik, były wiceprzewodniczący MKOl-u) i John Fahey (australijski minister finansów), a obecnie sir Craig Reedie (były szef Brytyjskiego Komitetu Olimpijskiego). Żaden z nich nie może powiedzieć, że dobrał się do skóry koksiarzom.

Chociaż teoretycznie przez te lata zrobiono całkiem sporo. Stworzono system ADAMS umożliwiający kontrolowanie sportowców wszędzie oraz o każdej porze dnia i nocy, wprowadzono paszporty biologiczne, zbudowano siatkę akredytowanych laboratoriów, pojawiły się lepsze techniki badawcze, zaprojektowano nawet nowatorskie pojemniki na próbki, których miał nie otworzyć sam MacGyver… A jednak co chwilę wypływały nowe afery. Owszem, przez dwie dekady wyrwano wiele chwastów i część dyscyplin udało się w znacznym stopniu wyczyścić, ale jednak te naprawdę grube ryby przepływały bokiem.

Ta najgrubsza pochodziła oczywiście z wód rosyjskich. Skandal, który wybuchł w 2014 r. po wyemitowaniu przez niemiecką telewizję ARD filmu o masowym dopingu w tym kraju, zburzył dotychczasowy system.

Jak dowiodło śledztwo, z „państwowego” dopingu w Rosji korzystało tam w ostatnich latach około tysiąca sportowców. Masowe podmienianie próbek w latach 2011-2014 w czym mieli pomagać nawet agenci FSB, otwieranie zaplombowanych ampułek, dziury w ścianie laboratorium podczas igrzysk w Soczi i magazynowanie pojemników z czystym moczem, które miały czekać w gotowości… Sporo tego było. Rosjanom odebrano wprawdzie część medali wywalczonych w Soczi oraz wyrzucono z igrzysk w Pjongczangu, ale system przez lata dopracowywany przez agencję i tak został brutalnie obnażony. WADA była też ostro krytykowana za przywrócenie w 2018 r. Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA) akredytacji dla laboratorium w Moskwie, którą pierwotnie cofnięto w 2015 r. Stało się tak, chociaż Rosjanie długo utrudniali jak mogli kontrolę placówki, zwlekając z przekazaniem swoich archiwów.

Rosja jest dziś bez wątpienia symbolem dopingu, ale przesadą byłoby też sprowadzanie całego problemu tylko do tego kraju. Inne państwa też mają dużo na sumieniu, wystarczy wrócić pamięcią chociażby do niedawnych afer, w których umoczeni byli biegacze narciarscy z Norwegii i Austrii czy biathloniści z Kazachstanu. A takich historii było przecież więcej.

Ale wracając jeszcze na chwilę do Rosji: przy okazji afery w kraju Putina uwypuklił się też pewien rozdźwięk między WADA, a MKOl-em, który przecież ją stworzył. Kiedy agencja dążyła do całkowitego wykluczenia Rosji z igrzysk w Rio de Janeiro, póki nie rozliczy się ona ze swoich grzechów, rodzina olimpijska próbowała też dbać o swoje interesy. Bo wiadomo, że te robi się na igrzyskach. MKOl uniknął wówczas wzięcia na siebie odpowiedzialności i kwestię decyzji odnośnie dopuszczenia sportowców z Rosji do igrzysk pozostawił federacjom poszczególnych dyscyplin. – Absolutne zero tolerancji dla dopingu? No chyba, że chodzi o Rosję… – ironizował Dick Pound, były szef WADA.

Z punktu widzenia politycznego i biznesowego ten rozdźwięk jest niestety zrozumiały. WADA musi być bezkompromisowa, natomiast takie organizacje jak MKOl liczą się jednak z biznesem: sprzedażą praw telewizyjnych, dobrymi relacjami z rządami, lokalnymi federacjami itd. Cóż, bezkompromisowość i zero-jedynkowość nie służą utrzymywaniu długotrwałych relacji biznesowych – mówi Weszło Robert Korzeniowski, nasz czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie.

RIO DE JANEIRO, Aug. 2, 2016 Craig Reedie, president of WADA speaks at the press conference of 129th IOC session in Rio de Janeiro, Brazil on Aug. 2, 2016. The 129th session of the International Olympic Committee (IOC) officially got underway Monday night with an inspiring ceremony at the Cidade Das Artes in Rio de Janeiro. dh) (Credit Image: Liu Jie/Xinhua via ZUMA Wire) OLIMPIADA IGRZYSKA OLIMPIJSKIE FOT. ZUMA/NEWSPIX.PL POLAND ONLY! --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Sir Craig Reedie, aktualny szef Światowej Agencji Antydopingowej

WADA ma też jednak inne problemy. Agencji zarzuca się zbyt rozbudowaną machinę biurokratyczną co wpływa na wolne podejmowanie decyzji, a także – co ma wynikać z pieniędzy wpłacanych do budżetu przez rządy – zbytnią uległość do kompromisów. Szczególnie ten ostatni zarzut jest poważny, bo podważa niezależność całej komórki.

„Bycie rycerzem z ideami to za mało”

Jaki pomysł na uzdrowienie agencji ma Witold Bańka? Słuchając jego wypowiedzi podczas kampanii wyborczej oraz analizując proponowany program, jedno jest pewne – pan minister nie wjedzie do siedziby WADA spycharką. Zamiast rewolucji będzie to raczej uszczelnianie systemowych dziur, przez które do światowego sportu dostaje się koks.

Sztandarowym punktem jego programu jest rozbudowa systemu antydopingowego. A konkretnie? Obecnie na świecie działają 31 laboratoria z akredytacją WADA. Problem w tym, że aż 17 z nich znajduje się w Europie, a to oznacza, że wiele mniejszych krajów rozsianych na całym świecie nie ma takiej placówki i może sobie co najwyżej pofikać w walce z dopingowiczami. Jak wynika z analiz wyników z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., prawie 10 proc. wszystkich medali zdobyli tam zawodnicy wywodzący się z państw, gdzie w tym czasie albo nie istniał jakikolwiek system antydopingowy, albo pobrano tam mniej niż 100 próbek.

Bańka chce więc rozwijać aparat antydopingowy na poziomie krajowym. Ma w tym pomóc utworzenie niezależnego Funduszu Solidarności Antydopingowej, który miałby wspomagać budowę systemu tam, gdzie jest on kulawy lub nie ma go wcale. W skrócie można powiedzieć, że bogatsi będą wykładać kasę na pomoc biedniejszym, chociaż Bańka liczby tutaj także na wsparcie sponsorów i organizacji sportowych.

Jedziemy dalej. Numer dwa to sytuacja samych sportowców. – System antydopingowy ma służyć zawodnikom, a nie odwrotnie – mówił u progu kampanii minister sportu i trudno się z tym zdaniem nie zgodzić. Dobrze widać to chociażby po funkcjonowaniu systemu ADAMS.

Przypomnijmy, polega on na tym, że sportowiec objęty programem ma obowiązek przez okrągły rok wstukiwać tam swoje dane pobytowe. Wszystko po to, aby kontrolerzy mogli delikwenta znaleźć nawet na końcu świata. System, który sam w sobie był dobrym pomysłem, zamienił się jednak w polowanie na oszustów. Niektórzy zawodnicy potrafią przechodzić kilka kontroli w bardzo krótkim odstępie czasu, a sami kontrolerzy „ścigają” ich bez względu na porę dnia i okoliczności. Taka Anita Włodarczyk musiała już oddawać próbki nawet… w Wielkanoc, dlatego w pewnym momencie ironizowała, że od ADAMSA i ciągłego meldowania miejsca pobytu wolałaby już wszczepienie czipa pod skórę. Zawodnicy oczywiście w większości nie negują istnienia samego systemu – bo jednak trochę czarnych owiec wyłapano – tylko sposób jego funkcjonowania. Irytuje ich to, że ADAMS nie jest zbyt przyjazny w użytkowaniu i zabiera sporo czasu. Witold Bańka wiele mówił o poprawie komunikacji na linii sportowcy-służby antydopingowe i faktycznie jest to jeden z obszarów do przebudowy.

Minister rzucił też hasło, że należy bardziej zaangażować zawodników w działania antydopingowe i konsultować z nimi kluczowe decyzje. Jego zdaniem przykład Rosji i RUSADA pokazał, że wielu sportowców po wybuchu afery nie rozumiało mechanizmu działań podejmowanych przez WADA. Aby to zmienić, zaproponował utworzenie w każdym kraju, który ma struktury antydopingowe, specjalnej rady zawodników. Poparł też pomysł stworzenia stanowiska rzecznika zawodników, który reprezentowałby interesy sportowców w WADA. Mówiąc w skrócie, zawodnicy mieliby w końcu współtworzyć system, a nie stać obok niego jedynie jako „mięso” do skontrolowania. Idea piękna, ale czy realna?

No i kasa. Wydawałoby się, że taka organizacja jak WADA powinna mieć mega budżet. Ten nie jest jednak specjalnie imponujący, bo to około 34 mln dolarów (wkład Polski to ponad 200 tys.). Wprawdzie nowy plan finansowy na lata 2019-2022 r. zakłada, że rocznie portfel ma być grubszy o 8 proc., ale to wciąż nie da kwoty, która powalałaby na kolana. Zadaniem nowego szefa WADA będzie więc sukcesywne zwiększanie budżetu. Podobnie jak i uniknięcie zarzutów, że współfinansowanie agencji przez rządy może wpływać na jej niezależność.

WADA nie jest organizacją komercyjną, dlatego musi być finansowana przez takie podmioty, ale jednocześnie musi mieć też autorytet i być niezależna. I to jest ogromne wyzwanie dla ministra Bańki. Takie potęgi jak Rosja, Chiny czy Stany Zjednoczone, które wkładają najwięcej do budżetu, nie mogą wpływać na nią programowo. WADA musi być organizacją poza wszelkim podejrzeniem, że ktokolwiek ma na nią wpływ – mówi Robert Korzeniowski.

I dodaje: – Oczekuję absolutnie bezkompromisowej walki z dopingiem, natomiast to jest cały czas gra w policjantów i złodziei. Niewątpliwie ci, którzy będą chcieli zbijać kapitał na oszukiwaniu, mając jeszcze za sobą sekretne poparcie rządów, będą pewnie o pół kroku przed WADA. Ale muszą czuć, że za nimi idzie ten policjant, który jest nieuległy, nieprzekupny. Wszystko zależy jednak nie od jednego Witolda Bańki, tylko od zespołu, który zbuduje. Bo można mieć twardy charakter i być rycerzem z wielkimi ideami, ale robotę trzeba wykonać. Pytanie, na ile nowy szef będzie w stanie taki zespół skompletować.

Witold Bańka, jeśli w ostatniej chwili nic się nie wysypie, zostanie jednym z najważniejszych ludzi światowego sportu. Czeka go jednak zadanie z kategorii mission impossible, dlatego przyda mu się niezły – nomen omen – doping.

RAFAŁ BIEŃKOWSKI

Fot. newspix.pl

Rafal Bienkowski

Opublikowane 09.05.2019 16:09 przez

Rafal Bienkowski

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło
06.05.2021

Weszło Sport Tour – Kajakarstwo || Odcinek 5

Cykl #WeszłoSportTour​​​​ realizowany wraz z Totalizatorem Sportowym z okazji Jubileuszu 65-lecia spółki przedstawia sylwetki sportowców i tajniki ich dyscyplin sportowych. Zabierzemy Was także w podróż po obiektach sportowych, które są dofinansowane m. in. przez Totalizator Sportowy​​​​ ze środków przekazanych na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej.
06.05.2021
Inne sporty
01.05.2021

Finał Ligi Mistrzów: ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Itas Trentino

Na ten mecz czekają wszyscy fani siatkówki nad Wisłą. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przez cały sezon rozjeżdżała krajowych rywali niczym walec. Aż tu nagle przyszło finałowe starcie PlusLigi z Jastrzębskim Węglem, w którym kędzierzynianie sensacyjnie polegli, przegrywając tytuł mistrza Polski. Na rozpacz nie ma jednak czasu. Dziś, niecałe dwa tygodnie po porażce na polskim podwórku, […]
01.05.2021
Weszło
25.04.2021

UFC 261. Usman znokautował Masvidala, Namajunas ponownie z pasem

Na nic zdał się pełen obóz przygotowawczy. Niewiele dał fakt, że mógł w spokoju zbijać wagę i przygotować wydolność na pięciorundowy bój. Nie pomogły również przygotowania zapaśnicze. Jorge Masvidal znów nie zrobił krzywdy Kamaru Usmanowi. I tym razem przegrał starcie o pas nie na punkty, a przed czasem. Pas mistrza wagi półśredniej UFC wciąż spoczywa […]
25.04.2021
Weszło
25.04.2021

KSW 60. De Fries znów dał Narkunowi lekcję pokory. Profesura Ziółkowskiego

Oj, sporo się działo na dzisiejszej gali KSW 60. Phil de Fries w rewanżu po raz drugi pokonał Tomasza Narkuna i obronił pas wagi ciężkiej. Tym razem Anglik zakończył to starcie przed czasem – totalnie zdominował obie rundy, aż wreszcie sędzia musiał przerwać pojedynek, bo Narkun nie był w stanie się aktywnie bronić. Ponadto pas […]
25.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Inne sporty
11.09.2019

11 września: sportowe tragedie w cieniu dwóch wież

Tak jak większość z 2973 ofiar poszli tego dnia normalnie do pracy, wsiedli do samolotu, żeby załatwić swoje biznesy lub po prostu aby zacząć nowe życie w nowym mieście. Na długiej liście ofiar zamachów z 11 września, od których mija właśnie 18 lat, są także ludzie sportu. Jedno z nazwisk, które od 2001 r. widnieje […]
11.09.2019
Inne sporty
03.06.2019

Jerry, przestań się dąsać, czyli historia logo NBA

Kiedy Jerry West przyznał w telewizji, że logo nigdy mu się nie podobało i powinno zostać zmienione, skrzynkę projektanta Alana Siegela zapchało momentalnie dwa tysiące e-maili. Zdecydowana większość z prośbą, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać kultowego znaku, nawet jeśli chce tego facet, którego wizerunek został na nim wykorzystany. Prawdziwe tło logotypu NBA ma znacznie […]
03.06.2019
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
28.05.2019

“Czas leczy rany? To bzdura”

– To wszystko jakoś mi nie pasuje, nie składa się w całość. Małgosia nie miała żadnych problemów zdrowotnych. To co otrzymaliśmy ze szpitala w Brisbane nie potwierdziło zawału serca. Lekarze wyjaśnili to bardzo jasno: to nie był zawał, przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Tylko że nie było dalej żadnego wytłumaczenia. Robiliśmy badania i nie […]
28.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
10.05.2021

Betis bliżej Europy!

Real Betis wykonał ogromny krok w stronę europejskich pucharów. W dzisiejszym meczu La Liga zespół z Sewilli pokonał 2:1 Granadę i przeskoczył w tabeli Villarreal, zbliżając się jednocześnie na odległość dwóch punktów do Realu Sociedad. Poza wyścigiem mistrzowskim to właśnie rywalizacja o Ligę Europy wydaje się w Hiszpanii najciekawsza – o dwa miejsca walczą trzy […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Fulham spada z Premier League (Bednarek się utrzymuje)

Nie będzie wybitnie zaciekłej walki o utrzymanie w Premier League. Na trzy kolejki przed końcem wszystko jest już jasne – z angielską elitą żegnają się Sheffield United, West Bromwich Albion oraz Fulham. Ci ostatni dzisiaj przegrali 0:2 z Burnley i utracili matematyczne szanse na obronę przed spadkiem.  Dysproporcja siły była ogromna – po dzisiejszym spotkaniu […]
10.05.2021
Weszło FM
10.05.2021

Wtorek w Weszło FM: Premier League, La Liga, Moto-poranek

Sezony we wszystkich europejskich ligach powoli dobiegają końca i nadal oczekujemy ostatecznych rozstrzygnięć. W Anglii wszystko jest jasne w kontekście zdobycia mistrzostwa, ale tego nie mogą powiedzieć choćby w Hiszpanii. Wtorek przyniesie trochę odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a poza tym na antenie Weszło FM pojawią się ciekawe audycje tematyczne. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Konferencja po meczu Raków – Piast

Szampański nastrój w Rakowie, pełne skupienie w Piaście Gliwice. Tak najkrócej można podsumować konferencję prasową po spotkaniu obu klubów w dzisiejszym meczu Ekstraklasy. Raków zwyciężył 1:0, zapewnił sobie wicemistrzostwo i właściwie zakończył sezon. Piast wciąż jest faworytem do czwartego miejsca, ale europejskie puchary będzie musiał sobie zapewnić w ostatniej kolejce.  Materiał z konferencji przygotowały Sportowe […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Nianzou: zagraj 5 minut, zostań zawieszony na dwa mecze

O piłkarską nagrodę Darwina może się spokojnie ubiegać Tanguy Nianzou, 18-letni obrońca Bayernu Monachium. Przez cały sezon utalentowanego Francuza dręczyły kontuzje, przez które opuścił praktycznie całą jesień i dużą część wiosny. Gdy wreszcie uporał się z urazami, zaczął zdobywać minuty w rotacji Hansiego Flicka. W przegranym meczu z Mainz dostał 45 minut i był to […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Raków ma wicemistrzostwo. Będą emocje w walce o czwarte miejsce

Raków Częstochowa ma na finiszu sezonu wszystko, co mógł mieć. Zdobył Puchar Polski, który był priorytetem, a jednocześnie nie poniósł żadnych strat w lidze. Piłkarze Marka Papszuna w ostatnich siedmiu kolejkach wywalczyli aż 19 punktów. W efekcie dziś po pokonaniu Piasta Gliwice zapewnili sobie wicemistrzostwo Polski. Jako postronni obserwatorzy lekko żałujemy, że Multiliga w niedzielę […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Raków wicemistrzem, już tylko dwa znaki zapytania w lidze!

Znamy już kolejność drużyn na podium w Ekstraklasie. Po dzisiejszym zwycięstwie nad Piastem Gliwice jest już pewne, że wicemistrzem Polski po raz pierwszy w swojej 100-letniej historii zostanie Raków Częstochowa. Trudno sobie wyobrazić lepszy scenariusz na świętowanie – bo przecież do srebrnych medali częstochowianie dokładają w tym sezonie również triumf w Pucharze Polski. Co to […]
10.05.2021
Kanał Sportowy
10.05.2021

WESZŁOPOLSCY live od 20:00: Filip Starzyński i Szymon Matuszek

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi! Gośćmi Filip Starzyński i Szymon Matuszek. Zapraszamy! 
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Rosjanie: Słowacja i Szwecja z bazą w Petersburgu

Rosyjska agencja informacyjna Tass podała, że już wkrótce w Petersburgu swoją bazę na Euro 2020 potwierdzą Słowacy. W Rosji zagrają oni dwa mecze – w tym przeciwko reprezentacji Polski – donosi Onet.  Mecze z dwoma pierwszymi rywalami odbędą się właśnie w Rosji. “Lokalizacja reprezentacji Słowacji w Petersburgu podczas mistrzostw Europy zostanie ustalona w ciągu najbliższych […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Co z karami za Superligę? Trwa przeciąganie liny!

Choć projekt Superligi będzie bardzo trudno uratować, nie oznacza to wcale, że temat został definitywnie zamknięty. Nie trzeba być detektywem, by przewidzieć, że wobec ataku najmożniejszych na “uświęcone tradycją” interesy UEFA, ta sama UEFA spróbuje teraz kontrataków. Obecnie trwa zakulisowe przeciąganie liny, a o sytuacji opowiedział w Radio Rai Gabriele Gravina, szef włoskiego związku piłkarskiego. […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Robben: gra, asystuje, dba o środowisko

Wczoraj pisaliśmy o tym, że Arjen Robben zaliczył bardzo udany powrót do futbolu. 37-letni skrzydłowy wreszcie wyleczył wszystkie dręczące go od początku sezonu urazy i wyszedł w pierwszym składzie Groningen na mecz z Emmen. Na efekty nie trzeba było długo czekać – jego zespół wygrał 4:0, on sam zaliczył dwie asysty, a po końcowym gwizdku […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Ibrahimović wróci na Atalantę?

Nieprawdopodobną historię piszą w tym sezonie AC Milan oraz Zlatan Ibrahimović. W ostatni weekend Szwed wystąpił na własną odpowiedzialność, mimo bólu w lewym kolanie – zagrał ponad godzinę, jego zespół pokonał 3:0 Juventus w Turynie i zbliżył się do upragnionego celu, jakim jest awans do Ligi Mistrzów. Niestety, wszystko wskazuje na to, że Zlatan okupi […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Żelek Żyżyński opowiada o swojej drużynie – Dulla Boys

Żelek Żyżyński w roli dyrektora sportowego, Mateusz Cetnarski jako grający trener, ambitne plany awansu do elitarnej ekstraklasy Zanzibaru, z której da się nawiązać walkę nawet z drużynami z kontynentalnej Tanzanii. Dulla Boys Pili-Pili to klub, który szerzej mogliśmy poznać przy okazji wyjazdu popularnego dziennikarza Canal+ na Zanzibar. Opowiedział nam o swojej misji bardzo dokładnie w […]
10.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Nasi w Serie A! Wielki sukces Salernitany!

Kibicowsko ten klub zawsze był wysoko. Stoją za nim też piękne historie i tradycje, natomiast z polskiej perspektywy – stoi za nim obecność w składzie aż trzech Polaków. Trudno w tych okolicznościach nie uśmiechnąć się na wieść o wynikach dzisiejszych spotkań Serie B. W ostatniej, 38. kolejce, Salernitana wygrała 3:0 z Pescarą i przyklepała awans […]
10.05.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Grosicki w pierwszym składzie. West Bromu U23

Wszyscy wiemy, jak się sprawy mają z Kamilem Grosickim – nie gra. Tak zdecydował, chciał zostać w Anglii i walczyć o swoje, nawet kosztem Euro. Cóż, wielu minut sobie nie wywalczył, ale teraz trochę pogra. W drużynie U23 West Bromu. Polak wyszedł w pierwszym składzie na trwający mecz z Norwich. To jego pierwszy występ od […]
10.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021