post
Avatar

Opublikowane 03.06.2018 19:17 przez

redakcja

Na boisku potrafił zabiegać każdego – dlatego podejrzewano go o afrykańskie geny. Od czwartej klasy szkoły podstawowej dojeżdżał do szkoły 20 km w samotności. Wciskał się w fotel za kierowcą, nakładał bluzę z kapturem i puszczał sobie hiphopowe kawałki. Nie był najbardziej utalentowanym chłopakiem w roczniku w zielonogórskim UKP, ale wyrósł na kadrowicza pełną gębą. Tomasz Kędziora – chłopak spod poligonu.

Mirosław Kędziora to lokalna ikona futbolu. Rozegrał setki meczów w miejscowych drużynach – czy to w Zielonej Górze, czy to w Świebodzinie, czy jeszcze w kilku innych klubach. Balansował na granicy II i III ligi, a na koniec kariery wyjechał kilkadziesiąt kilometrów na zachód, by pokopać w niższym ligach niemieckich. Wtedy na świecie był już Tomek, kilkuletni szkrab, który ojca raczej widywał niż bywał z nim regularnie. Tato jeździł na mecze, zgrupowania, treningi, a na pierwsze amatorskie kopanie piłki zabierała go mama. – Jak Tomek był malutki, to ja jeszcze jeździłem na mecze, później na treningi w Zielonej Górze, pracowałem w szkole. A że Tomek garnął się do piłki, to na boisko przy bloku chodził z mamą – opowiada pan Mirosław.

Kędziora senior został trenerem w zielonogórskim UKP i na jeden z treningów zabrał swojego syna. Tomek miał wtedy pięć lat. Na przełomie wieków mało która drużyna w regionie prowadziła zespoły żaków, więc Kędziora junior trafił do grupy z zawodnikami o cztery lata starszymi. – No nie miał wyboru, hartował się od najmłodszych lat – śmieje się po latach ojciec. Syn trafił pod skrzydła trenera Piotra Żaka, u którego trenował przez kolejne dziewięć lat.

Czy to był największy talent, który przewinął się przez moje ręce? Nie sądzę. Wydaje mi się, że nie był nawet najbardziej utalentowany w swojej drużynie w Zielonej Górze – mówi Żak: – Ale to chłopak, który ma do głowy wbity etos pracy. Jest chorobliwie zakręcony na punkcie rozwoju, szalenie ambitny i bardzo, ale to bardzo pracowity. Może to brzmi jak laurka, ale gdybym miał inną opinię na temat Tomka, to bym panu o tym powiedział. Ale naprawdę ze świecą szukać takiego pracusia.

Młody Tomek był pewnym paradoksem. Wcześnie zaczął nosić wielkie bluzy z kapturem, wciągnął się w kulturę hiphopową, z łatwością przychodziło mu utożsamianie się z muzyką klasyków polskiego rapu. Takich, którzy raczej nawijali o ciężkim życiu w blokach i kieliszku chleba niż o drinkach z palemką i sushi na obiad. Ale Kędziora mimo wizerunku łobuziaka bardzo dobrze radził sobie w szkole.

Mamo, patrz, mam pasek na świadectwie. Ja ze swojej umowy się wywiązałem, teraz twoja kolej – powiedział po przyjściu do domu z rozdania świadectw po trzeciej klasie szkoły podstawowej. Rodzice obiecali mu, że jeśli będzie miał świadectwo z czerwonym paskiem, to przeniosą go do szkoły w Zielonej Górze. Tam mógł się uczyć, a po lekcjach pobiec na trening. – No dobra… – westchnęła mama i poszukała najwygodniejszego połączenia Sulechowa z Zieloną Górą.

Pilka nozna. Ekstraklasa. Lech Poznan. Trening. 09.02.2013

Przez pierwsze dwa tygodnie roku szkolnego mama dojeżdżała autobusem do szkoły razem z synem. Ale trzeba było wrócić do obowiązków zawodowych, więc jedenastolatek sam pakował się do starego Jelcza i jechał na prawie cały dzień do stolicy województwa. – Komórki nie były wtedy tak popularne, a poza tym w autobusie jeździły jakieś podejrzane typy, więc strach było dawać chłopakowi telefon na drogę. O tym, czy wszystko w porządku, dowiadywaliśmy się dopiero od wychowawców albo trenera w UKP. Znaliśmy też kierowców, więc prosiliśmy, by mieli na niego oko w tym autobusie. Czasy były różne, różni ludzie wtedy jeździli do Zielonej Góry  – wspomina ojciec. Tomek przez kolejne lata siadał tuż za plecami kierowcy, naciągał na głowę kaptur o wiele za dużej bluzy Stoprocent, na uszy naciągał słuchawki i puszczał z MP3 Rycha Peję. To słowami tekstów poznańskiego rapera będzie motywował się blisko dekadę później, gdy Lech będzie gonił Legię w wyścigu po mistrzostwo Polski. „Mistrz powrócił, ma się zdrów” – napisze Kędziora pod zdjęciem z fety na placu Adama Mickiewicza. To cytat z kawałka „Randori”, jednego z jego ulubionych.

***

“Konsekwentnie zamykałeś przede mną każde drzwi/
Jak mogłeś przypuszczać, że zabraknie mi sił?/
A tu pokłady energii w jednej chwili uwolnione/
Teraz my jesteśmy górą, decyduję co wybiorę/
Ochłapy nie dla mnie, myślisz, że gadasz z baranem?/
Nikt z Was nie przypuszczał, że otworzę drzwi taranem/”

***

Obrońcą został przez słowa, które do głowy kładł mu ojciec. – Ci najbardziej odpowiedzialni grają w obronie – mówił. A Tomek brał sobie to do serca. – Czasami to aż mu piana z ust szła, gdy jego zespół przegrywał – wspomina z uśmiechem trener Żak: – I to mało istotne, czy na treningu, czy w lidze, czy przy zwykłej gierce na podwórku.

Bywało, że na boisku w ruch szły pięści. – Ja się w jego sprawy nie wtrącałem. Podwórko to podwórko, jak sobie dzieciaki czasami czegoś nie wytłumaczą, to się nie nauczą na resztę życia – opowiada pan Mirosław. Z mieszkania Kędzior w Sulechowie widać jeden z miejscowych poligonów wojskowych. Dziś stacjonuje tam 5. Lubuski Pułk Artylerii. To tam przenosiła się zabawa Tomka i jego kumpli, gdy boisko już się znudziło i ferajna szukała mocniejszych wrażeń. Dzieciaki upodobały sobie małpi gaj, ale i kopali tam piłkę. Zabawa kończyła się, gdy żołnierze usłyszeli dziecięce krzyki i śmiechy. Grupka brała nogi za pas i uciekała z powrotem na osiedle. Kędziora był jednym z najszybszych w ekipie, więc nigdy nie trzeba było odbierać go z wojskowej komendy.

***

Pilka nozna. Ekstraklasa. Lech Poznan - Legia Warszawa. 09.04.2017

UKP szkolił wtedy bardzo dobrze. W ogóle z Zielonej Góry w świat wypłynęło kilku niezłych ligowców. – Kiedyś to liczyliśmy w klubie i wyszło nam, że około 40 chłopaków zagrało na poziomie Ekstraklasy lub I ligi – mówi Kędziora senior. Wydaje się, że największy talent z nich wszystkich miał Michał Janota. Ale w jego przypadku nie dojechało to, co u Kędziory dojeżdżało za dwóch. Czyli mentalność.

Po przejściu do Lecha bywało, że trenerzy musieli go wyganiać z boiska, bo tak długo zostawał po treningu, a dla jednego czy dwóch chłopaków nie chciano odpalać jupiterów. Gdy Lech przegrał mecz o mistrzostwo Polski juniorów z Arką, to Kędziora prawie zdemolował ławkę rezerwowych. – Jeden powie, że to na pokaz. Ale my Tomka znamy. Jego po porażkach roznosi z irytacji – mówi trener Żak.

Ale po mistrzostwach Polski juniorów w 2010 roku mógł być dumny. Jego UKP Zielona Góra zajęła trzecie miejsce w kraju, wyprzedzając chociaż Zagłębie Lubin z Piotrem Zielińskim w składzie. Z Zieliński grał kilka razy w jednej drużynie.  – Piotrusia znałem, bo znaliśmy się z jego tatą. Przez jakiś czas prowadziłem starszego brata Pawła, który później trafił do Śląska Wrocław. A Piotr przyjeżdżał do Zielonej Góry i zdarzało się, że brał udział w zajęciach razem z Tomkiem – tłumaczy Mirosław Kędziora.  W zespole Kędziory podczas Mistrzostw Polski 2009/10 przeważał rocznik 1993, ale wśród nich było trzech o rok młodszych chłopaków. UKP udało się wyprzedzić Zagłębie, a Kędziora junior był rozchwytywany. Chciał go Górnik Zabrze, Legia Warszawa czy Zagłębie Lubin. Ale 15-latek decydował wtedy między Lechem, a… Zawiszą Bydgoszcz. – Z Lechem byliśmy już po słowie, to Tomek był z nimi na obozie zimowym i generalnie było nam najbliżej do Kolejorza. Bo blisko, bo uznana marka, bo znaliśmy tam ludzi. Ale Tomek zastanawiał się nad tym Zawiszą, bo w Zielonej Górze grał w już w seniorach u Macieja Murawskiego, który przenosił się właśnie do Bydgoszczy. „Tato, zobaczysz, zaraz będę grał w seniorach!”, tak nam Tomek mówił. A my do niego, że co on, piłki nie zna? Pana Macieja za pół roku nie będzie, a on zostanie w tej Bydgoszczy sam. No i ten rozsądek zwyciężył, Tomek poszedł do Lecha – opowiada ojciec.

***

“Dzisiaj na jutro pewnie czekam bez strachu/
Wita mnie świt, witam go na luzaku/
Radości łzy i smutku pół na pół/
Cały czas życiu stawiam czoła bez strachu/”

***

Warunek przenosin do Lecha był jeden – Kędziora idzie od razu do zespołu Młodej Ekstraklasy, a nie do juniorów. W domu rodzinnym wiedzieli, jak wyglądała wówczas rywalizacja Lecha z innymi ekipami w regionie – maksymalne spięcie na mecz z Wartą, a poza tym golenie znacznie słabszych zespołów. Wychowanek UKP trafił zatem od razu do Młodej Ekstraklasy, gdzie trenerem był wówczas Karol Brodowski. W zespole z Karolem Linettym, Szymonem Drewniakiem czy Bartoszem Bereszyńskim w składzie wkrótce został kapitanem.

WARSZAWA 18.05.2013 MECZ 27. KOLEJKA T-MOBILE EKSTRAKLASA SEZON 2012/13 --- POLISH TOP LEAGUE FOOTBALL MATCH IN WARSAW: LEGIA WARSZAWA - LECH POZNAN 1:0 TOMASZ KEDZIORA FOT. PIOTR KUCZA

Nieco ponad rok później zadebiutował w pierwszym zespole Kolejorz. I to od razu przeciwko Borussii Dortmund. Tamten sparing był częścią rozliczenia się Niemców z poznaniakami za transfer Roberta Lewandowskiego, więc BVB z Lewym w składzie przyjechała na stadion przy Bułgarskiej. Kędziora na stadion też przyjechał – tramwajem numer 6. Razem z Drewniakiem wysiedli na dworcu, a że nie mieli kasy na taksówkę, to przespacerowali się na przystanek Bałtyk. Dziś stoi tam piękny wieżowiec, wtedy lechici wsiadali do „szóstki” przy placu budowy obok hotelu Sheraton. Wokół nich mnóstwo kibiców w niebiesko-białych szalikach, a oni w jechali ze sportowymi torbami w upchanym tramwaju, by w tym meczu zagrać.

Do szatni pierwszego zespołu wprowadzał go Ivan Djurdjević, który wówczas pełnił w drużynie rolę ojca-przewodnika. Przy Bułgarskiej grali wtedy m.in. Manuel Arboleda, Grzegorz Wojtkowiak, Bartosz Bosacki. Kędziora miał się od kogo uczyć, ale gdy po raz pierwszy wchodził do szatni, to przez chwilę się zawahał. – Nie wiedziałem, czy mam powiedzieć „dzień dobry”, zbić piątki czy po prostu usiąść gdzieś z boku i się zamknąć – wspominał po latach.

W Lechu sukcesywnie budował swoją pozycję. Wkurzał się niemiłosiernie, gdy już po oficjalnym debiucie na prawej obronie grali piłkarze, od których czuł się lepszy. Nie mógł znieść sytuacji, gdy w pierwszym składzie oglądał Kebbę Ceesaya albo przesuwanego ze środka pomocy Mateusza Możdżenia. Mimo, że z Możdżeniem się znał i kumplował, to i tak irytował się na Mariusza Rumaka. Paradoksalnie tamta sytuacja nie pasowała też Możdżeniowi, który wolał grać jako pomocnik. Kędziorze po głowie chodził pomysł z wypożyczeniem do innego klubu, ale wkrótce zaczął dostawać regularne szanse gry w wyjściowej jedenastce.

Z czasem stawał się coraz ważniejszą postacią w szatni. Mimo, że zawsze należał do tych najmłodszych w szatni, to reszta zespołu liczyła się z jego zdaniem. Miał szacunek od starszyzny i posłuch wśród młodzieży. Dobrze łączył te dwa pokolenia. Kumpli w szatni miał wielu – Karol Linettego, Szymona Drewniaka, Macieja Gajosa, Macieja Gostomskiego czy przede wszystkim Łukasza Teodorczyka. To z „Teo” zaprzyjaźnił się najbardziej – dwa silne charaktery, fani hiphopu, podobne spojrzenia na świat. Razem wychodzili do knajp, razem bawili się po zwycięstwach, razem zostawali po treningach. Kędziora dośrodkowywał, Teodorczyk uderzał piłkę głową. Taki schemat duet Kędziora-Teodorczyk odtworzyli w ostatni meczu Rumaka w Lechu – po dwóch asystach wychowanka UKP i dwóch trafieniach ówczesnego króla strzelców Ekstraklasy Kolejorz wygrał 2:1. Na trybunach zasiadał wtedy skaut Dynama Kijów, który przyjechał oglądać właśnie Teodorczyka. Ten przekonał Ukraińców do tego, że warto go wykupić, a przy okazji wypromował nieco młodszego kumpla. Wysłannik Dynama także zanotował nazwisko Kędziory, ale do transferu wtedy było daleko.

Stolicę Wielkopolski “Kendi” opuścił z medalem mistrzowskim, dwoma superpucharami na koncie i z goryczą porażki po trzech przegranych finałach krajowego pucharu. Dynamo przypomniało sobie o chłopaku, który błysnął przed ich skautem kilka lat temu. I wyłożyli kasę, by mieć go u siebie.

***

Na podwórku przed blokiem śmiano się, że musi mieć jakieś afrykańskie geny. Wołano na niego „Kenijczyk”, bo był chudziutki i cherlawy, ale potrafił zabiegać każdego. Świetna wydolność i timing w grze głową – to odziedziczył po tacie. Warunki fizyczne ma nieco lepsze od ojca, a muskulaturę atlety wypracował na siłowni. Już we Wronkach trenerzy delikatnie hamowali jego zapędy kulturystyczne, bo gdy Kędziora z rówieśnikami dorwali się do salki ze sztangami i atlasami, to nie szło ich stamtąd wygonić.

Już w pierwszym zespole Lecha zaczął chodzić na indywidualne treningi. Razem z m.in. Łukaszem Trałką, Janem Bednarkiem czy Kamilem Jóźwiakiem pracował nad funkcjonalnością swojego ciała. Prawidłowy oddech, koordynacja, siła mięśni głębokich – na tym skupiał się podczas zajęć pod okiem duetu „Luta Criativa”, który tworzą Piotr Kurek i Patryk Kusiński. Do swoich trenerów przyjechał też podczas zimowej przerwy w rozgrywkach ukraińskiej ekstraklasy. Poprosił szkoleniowców o zorganizowanie mu tygodniowego okresu przygotowawczego.

Mieliśmy zajęciach na siłowni, ale i w terenie. Biegaliśmy interwały w parku Cytadela. Pod względem kondycyjnym nie mamy sobie nic do zarzucenia, ale Tomek to fenomen. Pierwszy interwał – ok, to dopiero początek. Drugi, trzeci, czwarty i kolejny, a Tomek wciąż się nie męczy. Wreszcie zwalniamy po raz ostatni i przed nami decydująca prosta. My już oddychaliśmy rękawami, a „Kendi” włączył najwyższy bieg, jakby zapomniał, że ma w nogach kilka kilometrów sprintów. Na metę wbiegł z okrzykiem „a teraz, myk!, rzucasz piłeczkę, dojeżdżam do linii i wrzutka!” – opowiadają Kurek i Kusiński.

W Lechu śmiano się, że Kędziora mógł zostać kapitanem drużyny już wcześniej (ostatecznie skończyło się tylko na kilku epizodach), ale nigdy w klubie nie mogli znaleźć opaski, która pasowałaby na jego biceps.

Pilka nozna. Puchar Polski. Lech Poznań - Arka Gdynia. 02.05.2017

***

“Dużo miłości dla ludzi i tych miejsc, w którym zdarza się być/
i nie po to by mieć/
Dziś mówię cześć, każdemu kto zasłużył/
każdemu co nie stchórzył, który dobrze mi wróżył/
podczas niejednej burzy podał pomocną dłoń/
a nie celował mi w skroń, więc Boże wszystkich nas chroń/”

***

Kędziora za dzieciaka interesował się też żużlem, ale dziś już rzadko bywa na meczach. Rajcowały go tylko spotkania oglądane na żywo, w telewizji to nie było to samo. Ale do Zielonej Góry często przyjeżdża. – Dzieciaki w klubie mają ogromną frajdę, gdy Tomek wpada w gościnę, ubiera sportowy strój i prowadzi trening. Tutaj rozpozna go każdy. To taki chłopak do rany przyłóż, który „swoim” zawsze pomoże. A to wpadnie na kawę do byłego trenera, a to przywiezie jakieś gadżety Lecha dla chłopców – opowiada trener Żak.

O Kędziorze mówi się, że ma mentalność „dobrego chłopaka z bloków”. Czyli za swoimi skoczy w ogień, ale od obcych odgradza się murem. Łatwo nawiązuje znajomości, ale gdy nadepniesz mu na odcisk, to masz u niego przechlapane. Nie lubi kontaktów z mediami, woli grono rodziny i przyjaciół. Regularnie wpada do kumpli z Sulechowa i Zielonej Góry, a w Poznaniu ma ulubioną ławkę na „tauzenie”, czyli na Osiedlu Tysiąclecia na poznańskim Chartowie. Gdy grał jeszcze w Lechu, to właśnie na ławeczce pod blokiem można go było spotkać podczas posiadówek z paczką kumpli. „Brat Bratu Bratem” – to kolejny cytat z kawałka nieżyjącego rapera Chady, który często motywował Kędziorę w drodze na mecz. Poza wspomnianym już Peją z poznańskich klimatów słucha też Palucha. Zresztą byłego piłkarza Lecha, który trenował nawet w juniorach Kolejorza, ale jego karierę zatrzymały urazy. Kędziory nie zatrzymały dojazdy do Zielonej Góry czy opinie, że brakuje mu talentu. Być może niektórzy koledzy z zespołu mieli większe możliwości, ale to on jest bliski wyjazdu na mundial. Ten sam chłopak, który za małolata siadał zaraz za kierowcą autobusu w drodze do szkoły, bo bał się, że podejrzane typki skroją mu “empetrójkę” z ulubionymi kawałkami.

DAMIAN SMYK

fot. 400mm.pl / FotoPyk / Jakub Gruca

Cytowane teksty pochodzą z utworów: Peja – Randori, Paluch – Bez Strachu, Peja – Szacunek Ludzi Ulicy

PRZECZYTAJ TAKŻE POZOSTAŁE TEKSTY Z SERII “KIERUNEK JEST JEDEN:

Najmniejszy, najsprytniejszy, najlepszy

– Jeszcze nie gram w kadrze tego, co potrafię w Sampdorii

– Franek, co ruszył z Szarej w świat

– Jak trzeba się bić, to Góral idzie na bitkę

– Najskromniejszy chłopak z najlepszą lewą nogą

– Wyciskam ile mogę z tego, co mi jeszcze zostało

– Piotruś został w Ząbkowicach. Rodzinne pogotowie, nagrody na zeszyt, łzy we Francji

– Jeśli nie u Brosza, to u Kloppa

– Sport był mu pisany. Ale na transfer do Premier League zapracował sam

– Gdyby nie transfer do Legii, widzę siebie w drugiej lidze

– Lodówka pełna celów. Damian Kądzior nie przestaje marzyć

redakcja

Opublikowane 03.06.2018 19:17 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło Extra
25.04.2021

Chcemy pozbyć się przypadkowości, błędów i transferów last minute

Jagiellonia Białystok utworzyła dział skautingu i analiz. To ważna chwila dla podlaskiego klubu, który do tej pory opierał transfery na „kuleszingu”. Na czele nowego działu stanie Gerard Juszczak – do tej pory asystent Bogdana Zająca i Rafała Grzyba, wcześniej reprezentacyjny analityk w sztabie Adama Nawałki, gdzie odpowiadał za monitoring piłkarzy i rozpracowanie rywali, pracujący później […]
25.04.2021
Weszło Extra
24.04.2021

“Kino sportowe nigdy nie mówi tylko o sporcie. Musi być coś jeszcze”

– W sporcie mamy do czynienia z ludźmi, którzy przekraczają własne limity, łamią ograniczenia ciała i umysłu w dążeniu do doskonałości. Nie bez powodu pewien kult sportu jest w naszej cywilizacji obecny od tysięcy lat. I twórcy filmowi wykorzystują tę mitologię, by pokazać nam miejsca, w których sportowa doskonałość styka się z jakąś ludzką niedoskonałością. […]
24.04.2021
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

“To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. “Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Francescoli
Francescoli (@francescoli)
3 lat temu

Wszystko cudownie, ale poznańskie enfant terrible – B.Bereszyński obecnie o długość przed TK. Żałuję, że obrał kierunek wschodni.

facemob
facemob (@facemob)
3 lat temu
Reply to  Francescoli

No niestety wtedy chyba Rumaczek pseudo treneiro byl w Lechu i wyszło jak wyszło

Grzegorz Brzeczyszczykiewicz
Grzegorz Brzeczyszczykiewicz (@grzegorz-brzeczyszczykiewicz)
3 lat temu
Reply to  Francescoli

Kędziora jest dwa lata młodszy. Nie skreślałbym go.

JesusChristPose
JesusChristPose (@jesuschristpose)
3 lat temu

Kotorowskiego winiłbym najmniej…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Francescoli

Treść usunięta

facemob
facemob (@facemob)
3 lat temu

Piękne

Skandaloza
Skandaloza (@skandaloza)
3 lat temu

a’ propos Lecha/Amici ostatni wywiad z Gargamelem/ Klimczakiem

wklejam smakowite cytaty :

“Czekam tylko, aż zaczną się Mistrzostwa Świata i wszyscy zajmą się inną piłką niż nasza Lechowa”

“Pieniądze nie są decydujące w kwestii transferów”

“Będziemy w dalszym ciągu uprawiać tę samą politykę”

“Na pewno jednak nie będzie tak: udowodnimy, że kochamy Lecha i zrobimy transfery”

wszystko w temacie 🙂 jesli ktos z was nadal wierzy w poprawe to wspołczuje 🙂

zainteresowanym wklejam linka do całego wywiadu

http://kibicpoznanski.pl/lech-poznan/wydarzenia/3383-karol-klimczak-robimy-swoje.html

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina (@bonthegol)
3 lat temu
Reply to  Skandaloza

Wszyscy kibice uwzięli się na Rutkowskiego, ale to Gargamel jest bardziej zabetonowany i wkurwiający niż sympatyczny “Piothek” i jest pierwszy do wywalenia.

fronda
fronda (@fronda)
3 lat temu

Dobre Smyk.

Pawel_Jumper
Pawel_Jumper (@pawel_jumper)
3 lat temu

Spoko artykuł i szacunek dla Kędziory za podejście do zawodu, ale te wstawki z tekstów Rycha i Palucha mocno groteskowe.

Najprostsze rymy na czasownikach i składanie epickich “dłoń/chroń, baranem/taranem” to poziom rymowanek dla dzieci i słabo wyglądają na tle poważnego felietonu.

M.S.
M.S. (@mariusz-szewczyk)
3 lat temu

Szokujące, chłopak nie pochodzi z kiepskiej dzielnicy i został dobrym i ambitnym piłkarzem 🙂

Skromny
Skromny (@jarek-konieczny)
3 lat temu

Widac,ze gosc ma klase.Z Dynama wybije sie napewno wyzej.Kedi ma w sobie to cos to doprowadzi go na wyzsze cele.Pilkarz z pontencjalem i z ambicjami takich nam trzeba.

Suche Info
14.06.2021

Marko Arnautović może wrócić do Europy

Pewne jest jedno: każda bramka strzelona na wielkim turnieju zwraca uwagę wielu klubów na całym świecie. W przypadku młodszych zawodników podbija wartość, a tym starszym może dać bilecik do fajnego klubu na ostatnie lata kariery. Tak właśnie może być z Arnautoviciem, który wczoraj strzelił gola Macedonii. Dzisiaj pojawiają się plotki, jakoby 32-latek miał wrócić z […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Eriksen przemówił! “Nie poddam się, dziękuje wam”

Wiadomo, co stało się z Eriksenem, więc nie będziemy się powtarzać. Teraz istotne jest to, jakie sygnały dobiegają z otoczenia samego piłkarza. A raczej konkretnie z jego ust. Duńczyk podzielił się krótkim komunikatem ze światem, zapewniając, że czuje się lepiej. Jego agent mówi, że piłkarz Interu chce sprężyć się z badaniami, żeby wrócić do kibicowania […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Przewidywane składy na mecz Polski ze Słowacją

Dzisiaj wielki dzień dla reprezentacji Polski. Zaczynamy turniej Euro 2020, a w związku z tym jeszcze przed meczem będziemy emocjonować się tym, jaki skład pośle do boju trener Sousa. Według “Przeglądu Sportowego” będziemy ustawieni naprawdę ofensywnie. Dwóch napastnik, jeden skrzydłowy na wahadle. Ogień. Przewidywane składy według „Przeglądu Sportowego”: POLSKA: Szczęsny; Jóźwiak, Bednarek, Glik, Bereszyński, Rybus, Krychowiak, […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Blind: – Sytuacja z Eriksenem miała na mnie kolosalny wpływ

Dwa lata temu u Blinda zdiagnozowano zapalenie mięśnia sercowego. Po odpowiedniej terapii 31-latek otrzymał od lekarzy zgodę na dalszą grę, ale w sierpniu zeszłego roku zasłabł podczas meczu towarzyskiego między Ajaksem a Herthą BSC. Udało mu się znów wrócić do gry, ale obrazki w meczu Danii z Finlandią przywołały Holendrowi najgorsze wspomnienia. – To, co […]
14.06.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Dariusz Skrzypczak dołącza do sztabu Rakowa

Raków Częstochowa oficjalnie przedstawił dziś nowego asystenta Marka Papszuna. Został nim były szkoleniowiec m.in. Stali Mielec – Dariusz Skrzypczak. 53-letni trener będzie odpowiedzialny za indywidualną pracę z piłkarzami. Dariusz Skrzypczak przez wiele lat zbierał trenerskie szlify w Szwajcarii, w której to występował jako piłkarz: FC Aarau, FC Hochdorf i FC Lagenthal. W 2019 roku trafił […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Jerzy Dudek: Łudzę się, że Paulo Sousa ma rację

Były reprezentant Polski jest pełen obawy przed jutrzejszym spotkaniem ze Słowacją. W rozmowie z interia.pl w krytyczny tonie wypowiedział się na temat planów i koncepcji Paulo Sousy. Jerzy Dudek uważa, że polski zespół nie rozumie intencji obecnego selekcjonera. Przede wszystkim martwi go postawa defensywy.  Uczestnik mistrzostw Świata w 2002 r. nie jest przekonany co do […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

To już pewne. Piotr Jawny nowym trenerem Podbeskidzia

Piotr Jawny i Marcin Dymkowski pożegnali się dzisiaj z zespołem rezerw Śląska Wrocław. Jeszcze przed zakończeniem sezonu 2. ligi mówiło się, że ten duet trenerski jest poważnie rozważany w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Według naszych informacji wszystko zostało już dopięte. Osoby decyzyjne w ekipie spadkowicza Ekstraklasy potwierdziły, że obaj panowie będą prowadzili drużynę “Górali” od sezonu 2021/2022. […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Krótka wycieczka na Market Street (3)

Mam obsesję na punkcie “A Trip Down Market Street”. Trzynastominutowego nagrania filmowego, na którym nie dzieje się nic. To tylko kamera przyczepiona do trolejbusa, sunącego wzdłuż ulicy San Francisco w zwykły dzień. Ktoś przejeżdża. Ktoś przechodzi. Żadnej fabuły. Żadnych wodotrysków. Żadnej konkretnej opowieści, którą film próbuje opowiedzieć. Nic szczególnego. Rzecz jednak w tym, że widzimy […]
13.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Marcelo trafi do Leeds United?

Coraz więcej wskazuje na to, że Marcelo latem opuści Real Madryt. Według doniesień angielskich mediów, zatrudnieniem doświadczonego Brazylijczyka są zainteresowane dwa kluby z Premier League. Co ciekawe, nie chodzi o żadną z topowych ekip angielskiej ekstraklasy. Do wyścigu po zatrudnienie Marcelo stanęły jak na razie Everton oraz Leeds United. Byłby to spory zjazd dla 58-krotnego […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Trudna nauka milczenia (3)

Nauka mówienia to jest wielka misja, jestem w tym na bieżąco, obserwuję jak starszy syn zaczyna rozumieć różnicę między “poszłem” i “poszedłem”, sprawdzam, czy młodszy już umie “tata daj”. Trzeba włożyć dużo pracy i poświęcić mnóstwo uwagi, by wprowadzić niemowlaka w ten uroczy świat słów, dzięki którym miliony ludzi (w tym gronie i ja) zarabiają […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Wielki powrót Buffona do Parmy?

Gianluigi Buffon rozstał się z Juventusem, ale nie ma zamiaru kończyć kariery. Jak poinformował Fabrizio Romano, 43-latek jest blisko powrotu do Parmy. Dzisiaj włoskiego golkipera kojarzy się już głównie ze “Starą Damą”, ale Buffon w Parmie spędził pierwszy etap swojej szokująco długiej kariery i to właśnie w tym klubie się wypromował. Do pierwszej drużyny Gialloblu […]
13.06.2021